c, Neem voldoende VITAMINE D Ons Succespatroon van deze week it L KJLEIN K' I «1 Kolendamp in de klas Gewetensgelcl HOE BESTEL IK MIJN PATROON? ROMAN VAN CHARLES GARVICE ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 PAGINA 4 Pauselijke Filmcommissie over filmen televisie-problemen. Moreel en artistiek niveau onvoldoende. Opvoeding van het publiek. De wereld en de film. Rijkskeuring schiet tekort. Jack Hawkins: van I\ieuw-Zeeland naar Aden. Cecil B De Mille van Hollywood, en generaal Naguib van Egypte Tweespalt over Hitler-film. Copie in Engeland Halmut Mattner: „Wat zal er daarna met me gebeuren Kay Kendall, het meisje-met-de-trompet. „Filmforum' jLr**1 Honderden scholieren kregen vrij-af Df WERELD GMT NMR DE BIOSCOOP §£0 KUNSTMATIG GECONCEN- TREERDE PRODUCTEN Dit model is verkrijgbaar in de maten 40 - 50 - 00. Waarom dit relaas over vitamine D Geautoriseerde vertaling door F. van Velsen (wordt vervolgd» heel in het bijzonder geldt voor ons land, omdat men niet aan de indruk kan ont komen, dat de Centrale Commissie voor de filmkeuring de laatste tijd gemakkelijker geneigd is, filmproducten toe te laten, die met de christelijke moraal in strijd zijn. FILM- en televisie-problemen, van christelijk standpunt uit bezien, zijn dezer dagen in Vaticaanstad be sproken tijdens een bijeenkomst van de Pauselijke Filmcommissie onder voorzit terschap van mgr Martin O'Connor en in tegenwoordigheid van mgr Giovanni Battista Montini, prostaatssecretaris en mgr Angleo dell 'Acqua substituut van de Congregatie van het H. Concilie. De commissie constateerde met leed wezen, dat de filmindustrie in verschil- «.rt.v i r»oar Malta' in vertomn? is opkomen JACK HAWKINS, sinds zijn rol als scheepscommandant in „The Cruel Sea", een der meest populaire Britse filmacteurs hij speelt ook de rol van commandant in de film „Malta Story", die niveau van haar productie. Met het oog I naar Malta' in vertoning is gekomen daarop werd de wens uitgesproken dat de I krijgt de hoofdrol in de techmcolorfilm publieke opinie zou worden gericht op de 'Ingrams' Peace (De Vrede van Ingram»), keuze van films, die in cultureel en j die door de Ealing-studio's wordt gemaakt, christelijk opzicht voldoende waarborgen zodra Hawkins in Nieuw-Zeeland klaar is bieden. Na de grote vlucht te hebben vastge steld, die de televisie heeft genomen, kwam de commissie, rekening houdend met de mogelijkheid van dit nieuwe me dium der moderne techniek om tot in de huiskamer door te dringen, tot, de con clusie, dat de programma's instructief en amusant moeten zijn, maar dat zij in geen geval aanstoot mogen geven. Met het oog daarop heeft de commissie de wens te kennen gegeven, dat de maat schappijen. die televisie-programma's uit zenden, zullen voortgaan de haar gegeven morele voorschriften te eerbiedigen. Te gelijkertijd echter spoorde de commissie de katholieken aan, hun waakzaamheid op dit gebied niet te verslappen en mee te werken aan de samenstelling van pro gramma's, die in overeenstemming zijn met de eisen van de christelijke moraal. OVER 't bioscoopbezoek hier te lande is in deze rubriek reeds bi) herha ling geschreven, waarbij wij con stateerden, dat de film verreweg de be langrijkste vorm van amusement is. die alleen méér bezoekers trekt dan alle andere vormen van ontspanning samen, de sport inbegrepen. Uit een door de Cartografische Pers dienst samengestelde grafiek, die wij hierbij afdrukken, blijkt intussen, dat het jaarlijkse filmbezoek per hoofd van de bevolking aanzienlijk lager is dan in de meeste andere landen. Toch zijn het niet de bewoners van landen met de grootste steden, die in deze grafiek op de hoog ste plaats komen. Integendeel, de bevol king van het kléine en nog zo jonge Israel gaat het meeste naar de bioscoop en wel jaarlijks 38 maal per inwoner. Op merkelijk is ook, dat het kleine landje Costa Rica in Midden-Amerika onmid dellijk na Israel uit de bus komt met een I getal van 30 bioscoopbezoeken per hoofd. Deze twee kleine landen overtreffen alle grote staten. Op de grafiek staan Polen en Rusland het laagst genoteerd. Natuurlijk hebben deze landen niet de laagste bezoekcijfers van de hefe wereld. Dat zijn de gebieden van Afrika en Azië. Het reusachtige India, dat wat de grootte der filmpro ductie betreft onmiddellijk op de Ver enigde Staten volgt, heeft een bezoek cijfer van slechts éénmaal per jaar per hoofd van de bevolking. Zelfs Zuid-Afrika brengt het niet verder dan tot een getal van vijfmaal per jaar. Intussen geeft deze grafiek een uitste kend beeld van de aantrekkingskracht, die de film heeft op de wereld. Geen met de buitenopnamen voor het pine wood-drama „The Seekers". Van Nieuw- Zeeland zal hij direct per vliegtuig naar het protectoraat Aden vertrekken. In deze nieuwe kleurenfilm wordt de avontuurlijke levensgeschiedenis verteld van een man, die vrede sticht onder de oorlogszuchtige Arabische stammen. „In- grams' Peace" zal worden geregisseerd door Philip Leacock en geproduceerd door Michael Hankinson. Een verkenningsgroep, waarvan de pro ducent zelf en Neil Paterson, de schrijver, die het scenario samenstelt deel uitmaken, is reeds in de brandende zon van Wadi Hadhramaut aan het werk. Zij zijn in ge zelschap van Harold Ingrams, de man wiens opwindende avonturen de stof voor dit spannende drama van het Midden- Oosten hebben geleverd- Jack Hawkins krijgt hoofdrol in dc technicolor-film „Ingrams' Peace van regisseur Philip Leacock. iisv toob j ECIL B. DeMilie, dc ..master-shów- man" ofwel de man van het imponeréTïd filmspektakel, heeft de New Yorkse tonee-beroemdheid Yul Brynner gecon tracteerd als eerste ster voor zijn film „De Tien Geboden". Yul Brynner, die op Broadway befaamd werd door zijn rol 1 -1 Iznnin rr TVi /-V TnT 1 r» O" als de Siamese koning in „The King and „r I". zal in DeMille's productie de rol var, wonder, dat de Vaticaanse autoriteiten de Egyptische koning Ramses de Grote steeds weer aansporen tot de grootste j vertolken. waakzaamheid. Een waarschuwing, die Het is nog bekend, wanneer DeMilie Cecil B. DeMilie gooit het op een ac- coordje met generaal Mohammed Naguib van Egypte. met de verfilming zal beginnen, maar hij heeft al met generaal Mohammed Naguib van Egypte een overeenkomst ge sloten om een deel van de film in dat land op te nemen. Naguib heeft zijn volle medewerking toegezegd en zal grote for maties cavalerie beschikbaar stellen, die zullen deelnemen aan verschillende spec taculaire scènes. Op zijn beurt heeft DeMilie de Egyp tische regering beloofd 'n kleurenfilm te maken, die de glorie van Egypte's roem- rijk verleden, de tegenwoordige vooruit gang en de veelbelovende toekomst van dit land zal weergeven. Wie de tweede ster in deze film zal zijn, is nog niet bekend. Maar een Engelse acteur of actrice zal hef in elk geval wel niet zijn! DE combinatie politiek en film levert altijd moeilijkheden op. We hebben al 't een en ander geschreven over de Hit- Ierfilm „Tot vijf minuten over twaalf", die pas na eindeloze bezwaren van de West- Duitse film-censuur voor vertoning werd toegelaten, maar die op het laatste nip pertje door de ministers van binnen landse zaken der negen West-Duitse lan den werd verboden. Behalve die negen ministers schijnen in Duitsland geen twee mensen het met el kaar eens te kunnen worden over de film. Enerzijds beschouwt men haar als een soort heilzame zelfcritiek voor het Duitse vof-k. anderzijds wordt er een vertraagd eerherstel voor.de „Führer" en zijn kliek in gezien. Een duidelijke illustratie voor deze twee spalt levert een artikel in het weekblad der Joodse gemeenten in Duitsland, dat het besluit van de ministers „onbegrijpe lijk" noemt. „Deze film toont in alle duide lijkheid", aldus het blad, „de rampzalige weg, die Duitsland van 1933 tot 1945 onder leiding van sommige gewetenloze lieden is gegaan. Zij toont duidelijk, dat de twee de wereldoorlog door dit Duitsland was gewild en dat in zijn naam de millioenen- voudige moord is begaan." Terwijl het in Duitsland meer en meer mode wordt om de geallieerden te be schimpen wegens de door hen gevoerde luchtoorlog, zou volgens het Joodse week blad deze film nog eens alle vergeetachtige Duitsers kunnen herinneren aan het feit, dat nazi-Duitsland „het eerst begon met de oorlog tegen de burgerbevolking en dat het Warschau, Duinkerken, Rotterdam i en Coventry in as legde, voordat entge Duitse stad werd getroffen". Ondanks alle maatregelen is de West- Duitse bondsregering er niet in geslaagd j te verhinderen, dat er copieën van de verboden film naar het buitenland zijn j gesmokkeld. Een Amerikaanse maat- i schappij zou zeifs voorbereidingen treffen om haar in de Verenigde Staten te dis- i tribueren. De vermoedelijke dader, Helmut Matt ner, zat enkele dagen geleden doodsbang in de hal van een Parijs hotel. Mattner, die de wereldrechten op de film heeft, werd op 20 November j.l. gewaarschuwd dat de flm om middernacht zou worden verboden en dat alle copieën in beslag zouden worden genomen. Met zijn copie van de film „Vijf minuten na twaalf" vluchtte hij naar Zwitserland. Toen hij de grens passeerde, wees de klok vijf minuten vóór twaalf. Tegen persvertegenwoorddigers in Pa rijs verklaarde hij zenuwachtg: „Ik word geschaduwd door agenten van de rege ring in Bonn. Zou ik mijn paspoort en mijn zaak kwijt raken, als ik de film vertoon?" Mattner, een halfjood, die zijn vader en zijn broer heeft verloren in één van Hitler's anti-semietische zuiveringsacties, vervolgde: „Ik heb niets met politiek te maken. Mijn belangstelling voor de film is zuiver zakelijk. Maar het verbod van de regering in Bonn is zuiver politiek. Telkens als ik mijn vrouw in Dusseldorp van Parijs uit heb proberen op te bellen, luisterde er iemand mee, die het gesprek op de band vastlegde. De Duitse autori teiten in Frankrijk hebben geprobeerd me over te halpn, de film niet te verto nen. Ik heb een aanbod van een half millioen dollars 1.780.000,gekregen voor een aandeel in de vertoningsrech ten, dat tot half December openblijft, maar ik weet niet, of ik het zal aanne men. Wat zal er daarna met me gebeu ren?" Aan de strijd om de film „Vijf minuten over twaalf" en ook aan de zorgen van Helmut Mattner is intussen een einde gekomen. Zoals men in ons blad van Donderdagavond heeft kunnen lezen, hebben de negen ministers van binnen landse zaken zich door bondsminister dr Schroeder laten overhalen, het verbod tegen de film in te trekken. AY KENDAAL, het meisje-met-de- trompet in de voortreffelijke En gelse filmcomedie „Genevieve", gaat voor drie maanden naar Frankrijk en Egypte. Gregory Ratoff, uit Hollywood, zag haar in Parijs, waar de film een enorm succes heeft en kwam tot de conclusie, dat Kay precies het meisje was, dat hij zocht voor zijn nieuwe productie „My Kingdom for a woman". De buitenopna men voor deze film zullen in Frankrijk en Egypte worden gemaakt en Kay zal er de rol in spelen van een mannequin, die de liefde van een koning afwijst. „We zijn vijf weken lang op zoek ge weest naar een goede actrice", verklaar de Ratoff. „Toen we „Genevieve" zagen wisten we meteen, dat we haar gevon den hadden." lijke theorieën van Wiersma over de waarde van de acteur in de film afrekent, zet zijn filmstudie naar aanleiding van Walter Ruttmann voort, terwijl Piet van der Ham wijst op de mogelijkheden van de „beeld-voor-beeld-opname", waarmee filmamateurs, die naar nieuwe wegen zoeken, ongedachte resultaten kunnen bereiken. (Van onze correspondent) Toen de centrale verwarmingsketel van de Valeriusschool aan de Lorenzvijver te Hilversum niet wilde trekken ontstond In de klassen kolendamp. Enkele kinderen werden onpasselijk en gingen naar huis Nadat nog meer kinderen tekenen van on passelijkheid gaven werd haastig een on derzoek ingesteld. Hierbij kwam aan hel licht dat de klassen zich langzaam maar zeker, vulden met kolendamp. Onmiddel lijk werden de nodige ramen opengezet. Later bleek echter dat de verwarmings ketels ondeugdelijk waren. In verband hiermee werden de leerlingen tot Donder dag aanstaande naar huis gestuurd. Het betreft hier enige honderden scholieren omdat in het gebouw een drietal scholen was ondergebracht. N het jongste nummer van „Film forum", het filmtijdschrift dat wordt uitgegeven in samenwerking met de Stichting „Het werk voor de goede film" (K.F.A.), komt R. F. Bordewijk tot de conclusie, dat het avantgarde-theater en het „commerciële" filmtheater thans niet zo principieel meer verschillen als men soms nog wel meent. Jac. Dirkse plaatst enkele critische kanttekeningen bij de veel besproken film „Moulin Rouge", hetgeen Charles Boost op zijn beurt doet bij „Le Salaire de la peur" van Henri Georges Clouzot. A. van Domburg, die met de wonder- JAARL'JKS FILMBEZOEK P.HOOFD V.OlBEVOIKING De minister van Financiën heeft mede gedeeld, dat ten behoeve van 's Rijkr schat kist is ontvangen gewetensgeld in totaal tot een bedrag van 103.180,03. By de ontvanger der directe belastingen te Am sterdam werd wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting een bedrag van 21.262,55 ontvangen, het grootste bedrag op deze lijst van gewelensgeldbetalers. Wegens te weinig betaalde belasting (zon der nadere aanduiding) kwam bij de ont vanger der directe belastingen te Amers foort een bedrag van 1,binnen, het kleinste bedrag van deze lijst. rk In het algemeen streven wij er naar om de voeding zo samen te stellen uit gewone levensmiddelen, dat de benodigde stoffen er in voorkomen. Is het immers niet^hon- derdmaal smakelijker en „normaler" om groenten en fruit, om bruin brood en wei- Polen Rusland 6 Japan 7 Zweden j 7 Nederland e Frankrijk 9 Spanje 11 Italië 13 Bfiqir 16 tor Staren 22 Ausrralit 26 CnQpiand 29 Cosra-Rica|30 israél Een vlot en aardig kinder jurkje valt altijd wel in dc smaak Aardig is het om het van effen stof te maken met e'en leuke knoopgarnering. Maar hijzonder leuk is 't ook om geruite stof le verwerken, b.v. de hies en de manchetten schuin. Het boven- stukje is met een ronde bies af gewerkt en loopt door naar ach teren. Onder de bies valt het rokjc# met een weinig ruimte en verder klokkend. De sluiting loopt van achteren geheel door. De hals is met een bobbedkraagje afge* werkt. C 755 Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het frankeerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar ATELIE UON. BEATRIJSSTRAAT ROTTERDAM Vermeld aan de artciëre zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan 1,- wordt is waardeloos. aan postzegels op een kaart, wat meer geplakt Girostortingen eveneens ten name van Atelier Croon op nummer 271291. Afgehaald elke dag van 912 en van 25 uur, behalve Zaterdags. nig gezuiverde graanproducten te eten dan om vitamine C- en B-preparaten te slikken. De meeste voedingsstoffen kunnen met een goede voeding in voldoende mate worden opgenomen voor één der vita mines moeten we echter een uitzondering maken, en wel voor het vitamine D, waar het kinderen en jonge mensen betreft. Het genoemde vitamine komt namelijk maar in enkele levensmiddelen voor, in hoofd zaak in de vette levensmiddelen, zoals boter eigeel en haring. Nu is het jammer genoeg zo gesteld dat deze artikelen slechts weinig vitamine D bevatten, ter wijl kinderen er vrij veel van nodig heb ben. Hun behoefte wordt gerekend op 400 a 800 eenheden (I.E.) per dag. Om tot dit getal te komen zouden de kinderen 200 gr. boter moeten eten of 150 a 400 gr. margarine. Dat is zelfs voor Holle Bolle Gijs een wel heel erg grote portie. Aan staande moeders hebben nog meer vita mine D nodig, wel 800 a 1000 Eenheden. Met het gewone voedsel komen we er dus niet. Wij zijn aangewezen op kunstmatig geconcentreerde producten, waarbij veel van het vitamine in een kleine portie voorkomt, bv. levertraan, vitaminedrup pels of tabletten, gevitamineerde melk en sinds kort de sterk met vitamine verrijkte margarine. Het geven van vitamine D kan ook bui ten de voeding om gebeuren, met een vi- tamihe„stoot" aan het begin van de win ter of met een geregelde hoogtezonbestra- ling. Hoedt Uw kinderen echter voor overdosering van vitamine D, hetzij via de levensmiddelen hetzij via de ultravio let lamp. Omdat Uw kinderen er niet buiten kun nen. U weet, dat de beenderen van een baby betrekkelijk week zijn. ze kunnen ietwat ingedrukt worden. Geleidelijk aar» wordt het beenderengestel echter stevi ger, o.a. onder invloed van het vitamine D. Het vitamine D is daarom onmisbaar. Bij een tekort zijn de kinderen huilerig en lusteloos. De tanden komen slecht door en de groei ondervindt stoornissen. Dit wilt U Uw kinderen toch niet aan doen. Zorg behalve voor voldoende vitamine D voor voldoende mèlk in de voeding. Zondef een toevoer van melk, karnemelk of yoghurt kan het Vitamine zijn werking namelijk niet ontplooien. Geeft de jonge kinderen en neem zelf tenminste een hal ve liter melk per dag, geef de oudere zoons en dochters tenminste driekwart liter eet verder als het enigszins moge lijk is, een ons kaas per week. Wanneer de zon weer volop schijnt, in de zomertijd, kunt U de vitamine D-pre- paraten laten schieten een ruim melk gebruik blijft geboden. Morgen zou hij Emily Baker ten huwe lijk vragen: hij keek naar de bovenver dieping van haar huis, weifiig vermoe dende, dat achter het gordijn van de on verlichte slaapkamer een bleek gezichtje was verscholen en dat een paar bedroef de ogen zijn thuiskomst gadesloegen; dat een paar scherphorende oren luisterden naar het dichtslaan van zijn tuinhekje Indien het vanavond niet te laat was ge weest, waarachtig, hij zou haar nu ge vraagd hebben! Zijn moeder was voor hem blijven op zitten en bestudeerde met belangstelling en moederlijke nieuwsgierigheid zijn ernstig gelaat. Ik hoop dat je een prettige avond hebt gehad, Daan, z'ei ze. Zou jë niet even je jas uittrekken voor er vlekken op komen. Ja een heel leuke avond was het, moedertje, verzekerde Daan haar en trok zijn zwarte rok uit, die juffrouw Norton voorzichtig en met een zekere eerbied over een stoel hing en met een schort bedekte. Hoe was het er, Daan? vroeg zij. Daan trachtte haar een zo getrouw mo gelijk verslag te geven, maar zijn verhaal was zeker niet al te gunstig geweest, want juffrouw Norton staarde peinzend in het vuur. Zulk deftig volk. Daan! Allemaal Lords en LadiesUHoe is 't mogelijk, dat je als hun gelijke met hen omgaat! Als je vader dat eens had mogen beleven! Och, ik heb met hen gedineerd en verder de avond doorgebracht, zei Daan waardoor ik mij beledigd moest voelen. Wel neen! Zij deed mij aan juffrouw Stel la denken, zei hij na enige ogenblikken; dan liet hij zich behaaglijk achterover in z'n stoel glijden en verzonk in gepeins. Zal je niet te lang opblijven; 't is morgen weer vroeg dag. zei juffrouw Norton, toen zij zag. dat hij niets meer over het diner had te vertellen. Even een pijp roken, moedertje. Toen zij voorbij hem kwam, sloeg ze haar arm om zijn hals en trok z'n hoofd tegen het hare. Beste jongen, je bent er toch niet boos om, als ik je zeg, dat ik er niet zeker van ben, of de conversatie met die grote lui wel goed voor je is, hè? Ik heb meer vertrouwen in mensen, die zich bij hun eigen soort houden. Ik ben half geneigd te geloven, dat u gelijk heeft, lief moedertje, zei hij en kuste haar goede nacht. XIV. Omstreeks elf uur de volgende morgen kwam een van de jongens, die gebruikt werden voor boodschappen en allerlei an dere karweitjes in de afdeling, waar Daan werkte en schreeuwde met z'n schelle jongensstem; „De directeur moet je spre ken. Norton hij is op z'n privé-kan- toor! Ik dacht wel, dat 't er van zou ko men, zei z'n collega Geoffrey Grey. Je krijgt de bons, omdat de scheiding niet recht in je haar zit. Het zal ons allemaal spijten, dat je weg moet, Norton; je bent geen heilige, maar er zijn er 'n boel min er veel op aankomtt, want ik heb een en ander reeds besteld. Is 't waar? riep mijnheer Green ver rast. Wel ja, antwoordde Mountjoy droog jes. Ik zeg je, dat ik mijn man kende. Indien je hem had gezegd, dat hij binnen twee uur moest vertrekken, zou bij het even kalm opgenomen hebben. Dat noem ik ras! Die. jonge Hercules zal het ver brengen; let maar op mijn woorden, contract voor een werk in het buitenland,moet namelijk weten, dat dit werk geen Green; als ten minste die boeven in Gra in de Balkan. Het is voor ons een vrij gewoon karwei is; niet maar eenvoudig riovjtc), hem geen kogei door 't lijf jagen, groot werkleen gewone spoorlijn aanleggen en brug- Daan was ,jic avond over tijd thuis, U heeft het hele werk niet, mijnheer j gen bouwen zoals hier in Engeland. Neen, want mijnheer Mountjoy was hem aan de Green, onderbrak hem Mountjoy. j mijnheer Norton, 't is heel wat anders, j fabriek komen afhalen, om enige artike- - Dal is ook zo, zei mijnheer Green, Hier bijvoorbeeld biedt iedereen je de hen voor zijn uitrusting met hem te ko- maar wat wij er van hebben is groter dan i behulpzame hand, maar ginds" hij gaf I perlj waarbij zrn tegenwoordigheid niet we tot nu toe ooit hebben uitgevoerd. Ik j een knik over z'n schouder „maar j gemjst kon worden. Niettegenstaande hij zeg je dat, Norton, omdat het nodig zai daar" en hij keek zeer boos ,,^oet pen kalm, verstandig jongmens was en i zijn er ons geheel aan te geven. Het werk i iedereen het tegenovergestelde. En dat j bovendien begaafd met een buitengewohe j _1 1i i::.. j .14—1 11 F.-J fn nnon 11 i LZ n is" een onderdeel van een spoorlijn, die I doen zij niet op een beleefde, fatsoenlijke mijnheer Mountjoy ginds onder handen manier. Neen hoor. Soms moet je even heeft. Er moeten 'n paar bruggen gemaakt j hard vechten als bouwen; kortom mijn en gesteld worden, waarbij enige van res- heer Norton, je doet het verstandigst een pectabele spanning. Doch ik twijfel er niet j revolver van de allerbeste soort mee te aan of wij zullen het best klaarspelen als nemen als je gaat, tenminste, wij er, zoals ik zei, ons geheel aan geven, j Misschien wil je er eens rustig over Zou je niet gaan zitten, Norton? brak hij I nadenken, Norton, stelde mijnheer Green af, want Daan was natuurlijk blijven j ernstig voor. staan. Daan bleef enige seconden zwijgen, dan Mijnheer Mountjoy stak z'n been uit en keek hij op en zei op z'n gewone kalme trok er een stoel mede naar zich toe, manier: glimlachend, maar ik reken mij niet als der! hun gelijke; en zij ook niet. Loop naar de pomp!" zei Daan, het- Maar ze waren toch zeker vriende- l geen z'n gebruikelijke antwoord was op - i iJ -1 in tncV» rJ n enVinfe unn -r'v» nnllnnn T Tt_ 1 lijk tegen je, hè en behandelden je toch beleefd. Daan? vorste zij. O ja. verzekerde hij haar, opnieuw lachend Die soort mensen zijn altijd vriendelijk; zo beleefd of liever gezegd, zii hebben zulke goede manieren dat ze ie een gevoel doen krijgen, of je bij hen behoort Ja. zij waren zonder uitzonde ring heel vriendelijk, vooral een jonge dame die zich vrolijk magkt om mij. ik zie niet in, wat er aan jou is om te lachen, zei juffrouw Norton enigszins onaangenaam getroffen. Je bent geen grappenmaker, zoals mijnheer Naylor en om je figuur behoeft niemand zich vro- Uj!ltOchakPtn!scheen. dat zij mij grappig vond, moeder, maar ze zei of deed niets, de schets van z'n collega. Hij bleef nog een paar minuten om iets, wat hij onder handen had. af te maken en ging met z'n vuile handen naar 't kantoor Mijnheer Green zat voor zijn brede ta fel. die beladen was met brieven en teke ningen en tot Daan's niet geringe ver wondering, zat tegenover hem schrijlings op een stoel, mijnheer Mountjoy, met een grote zwart-bruine sigaar in z'n mond. Hij groette Daan met een glimlachje en een hoofdknikje. Norton, mijnheer Mountjoy en ik, je hebt al kennis met mijnheer Mountjoy gemaakt, vertelde hij mij wensten je over enige werkzaamheden te spreken. Onze firma heeft z0 een contract met mijnheer Mountjoy getekend, een waarop Daan plaats nam. Nu maak ik er geen geheim van, vervolgde mijnheer Green, dat ik er niet zeker van ben, dat ik je voor dat werk zou uitgekozen hebben; maar mijnheer Mountjoy hij aarzelde glimlachend een ogenblik schijnt genegenheid voor je te hebben opgevat en wil jou bij dat werk hebben. Daan zei niet: „Zeer vereerd, mijnheer Mountjoy" doch zei niets en dit zwijgen deed beide mannen aangenaam aan. Natuurlijk ben je te jong en te on ervaren, om de leiding van het werk te verkrijgen, vervolgde mijnheer Green. Daarmede belasten wij Anderson; jij bent de volgende in rang en draagt geen ge ring aandeel in de verantwoordelijk heid. Het is natuurlijk een hele pro motie voor je, maar mijnheer Mount joy en ik achten je bekwaam genoeg om je mannetje te staan. Ik heb hier het bestek en de tekeningen hij legde z'n hand op enige rollen die je zal moeten doorwerken ten minste, als je het aan neemt. O, voegde hij er lachend bij, ik heb het belangrijkste gedeelte van jouw standpunt bezien vergeten: het salaris. Mijnheer Mountjoy en ik hebben daarover gesproken en ik kan je 300 pond per jaar aanbieden; 300 pond voor het eerste jaar, waarmede wij bedoelen, dat wij aan het einde van het eerste jaar een verhoging in overweging kunnen nemen. Zo was het toch, niet waar mijnheer Mountjoy? U heeft het zeer juist uitgedrukt mijnheer Green. Ik ben hier niet op mijn eigen kantoor, maar misschien mag ik wel-een paar woordjes spreken. Natuurlijk. Nu dan. Norton zei Mountjoy met z'n sigaar in de hoek van z'n mond, je hebt zeker wel opgemerkt, dat mijn heer Green sprak over jaren; dat het een langdurig werk is, nietwaar? Ja, dat heb ik opgemerkt, antwoord de Daan. 't Is niet te zeggen, hoe lang; dat hangt van veel omstandigheden af. Je Neen. toch niet. dank u mijnheer. Ik heb mijn besluit al genomen. Ik neem uw aanbod aan, en ben u beiden zeer ver plicht. Uitstekend, zei mijnheer Green, het doet mij genoegen, dat je besloten hebt te gaan. Van mij hetzelfde compliment, ver klaarde mijnheer Mountjoy rustig. Mijnheer Green reikte hem de grote rollen tekeningen over. Daan stond op en nam ze aan. Mijnheer Green zei: Je zal niet veel tijd hebben om ze te bestuderen, Norton. Ik zal het onmiddellijk doen, mijn heer. Kunt li mij misschien zeggen, wan neer ik moet vertrekken? Morgenochtend, viel mijnheer Mount joy kort en zakelijk in. Hij nam Daan scherp op, doch de jonge reus liet niets blijken van verras sing en zijn gelaat drukte geen zweem van verwondering uit, wat ook zijn ge voelens mogen geweest zijn, doch hij ant woordde doodkalm; Heel goed, mijn heer. In orde! zei Mountjoy op een toon, die bewees, dat hij blij was. Je zal een uitrusting nodig hebben; daar zullen wij samen straks op uit gaan. Dan zwegen allen en Daan stond op. Heeft u verder nog iets te zeggen, mijnheer? vroeg, hij. Mijnheer Green glimlachte en schudde ontkennend het hoofd. Wij zullen er later nog wel over spreken. Norton. Met de rollen onder z'n arm en de be stekken in z'n hand, gaf Daan een knikje tegen mijnheer Montjoy en ging het kan toor uit. Een rasechte! riep mijnheer Mount joy Die jonge man is uit het goede hout gesneden. Ik zag het al in hem van het eerste ogenblik af, dat ik hem ont moette en ik vergis jnij niet dikwijls. Knipte zelfs niet met z'n ogen toen je hem die overrompelende opdracht gaf! Hij zal zich niet onbetuigd laten. O ja. ik moet nog even met hem afspreken om zijn uitrusting uit te zoeken; niet dat het tegenwoordigheid van geest en koelbloe digheid, was hij nu toch enigszins draaie rig in z.'n hoofd Ten eerste was 't een Onvoorziene gebeurtenis voor hem, die hem plotseling in een hogere positie plaat ste en ten tweede had hij nooit de vader landse bodem verlaten; was zelfs nog nooit over het Kanaal geweest en nu opende zich voor hem een uitgestrekt veld van avonturen, .met het romantiscne van het Onbekende. h Doch daartegenover stond het van zijn moeder. Veertien dagen was ae langste periode, dat hij eens ffwez'S was geweest'en hij herinnerde zich ,noe ontroerd zij hem toen bij zijn thuiskomst was tegemoet gesneld, alsof het een schei ding van jaren was geweest Maar juffrouw Norton doorstond de schok prachtig. Het zijn niet alleen de aristocraten, die hun emotie weten te on derdrukken en glimlachen, terwijl hun hart schreit. Het moederhart, van juffrouw Norton kreeg een schok; zij opende ver baasd haar mond, werd doodsbleek en zonk zwijgend in haar leuningstoel bij de haard. Doch binnen een paar minuten had zij zich hersteld en nu was het de echte Engelse moeder, die trots op haar pracht jongen, hem hartelijk met zijn grote pro motie feliciteerde. Weliswaar keek zij strak voor zich uit en drukte zij haar hand tegen haar hart, toen zij vernam, dat hij de volgende morgen reeds moest vertrek ken haar jongen, die practisch nooit van haar zijde was geweest. Doch moe dige en verstandige vrouw als zij was, had zij met inspanning en zelfverloochening een glimlach op haar liefdevol gelaat ge toverd; zij was opgesprongen en had geroepen: - Dan mag ik geen ogenblik verliezen, want ik moet al je kleren nog inpakken, Daan!" Tijd genoeg, moedertje", zei hij. Hij had haar niet aan durven kijken, toen hij haar zijn plotseling vertrek mededeelde. Zoals ik zei, hebben mijnheer Mountjoy en ik vanmiddag mijn volledige uitrusting ge kocht en die wordt in twee nieuwe kof fers aan boord bezorgd. Ik heb uit zijn verklaring begrepen, dat ik daar in die warme streken mijn tegenwoordige kleren niet kan gebruiken; alleen mijn overhem den en een paar jassen behoef ik maar mee te nemen. Met enige inspanning slaagde hij er in, onder liefkozende aanmoediging van juf frouw Norton iets van zijn avondmaal te gebruiken en toen hij daarmede gereed was, stond hij op en ging naar de deur Waar ga je naar toe, Daan? vroeg zij. Even naar Baker, zei hij; ik blijf niet lang weg, moeder. Naar Baker? herhaalde zij werktuig lijk, terwijl zij naar het tafelkleed keert; dan sloeg zij haar ogen naar hem op en beantwoordde hij de onuitgespro^5P vraag Ja, moedertje, dat doe ik. Z13 1 s een goed meisje - zoals u zelf voortdurend heeft beweerd, voegde bij met n enigszins ernstig lachje er bij, en-ne bet zou wel eens lang kunnen duren voor ik terug kom Heb je er al eens met haar over gesproken? vroeg zij zacht. Neen, zei hij kortaf. Och ik ben het nooit met mezelf eens geweest. En ben je da, nu wel, jongen? infor meerde zij op nog zachter toon. Daan fronste zijn voorhoofd en stopte z'n pijP- ™eende van wel, maar.... Heb je haar ooit doen veronderstellen dat je met haar wilde trouwen? vroeg zij met vriendelijke aandrang. Neen, niet dat ik weet, zei hij. Neen. neen. volgde er dan meer beslist. Zou je <jan njet liever daarmede wachten? fluisterde zij. ■T we'' wa' een snoes van een wind- Y1,,ztrent u toch moedertje, riep hij met dezelfde ernstige lach. U heeft altijd en eeuwig Emily zo dringend aanbevolen en nu wil ik gaan doen, wat u altijd zo graag heeft gewild nu schijnt u ineens afge koeld te zijn. Omstandigheden veranderen de toe standen dikwijls, beste jongen. Je weet niet hoe lang je weg kan blijven en het kom! thij voor, dat het niet b llijk is om een meisje zo lang te binden, zolang op te houden, als je in de verste verte niet weet hoe 'n lange tijd je wegblijft Ik ben er van overtuigd dat ze dol op je is maar je hebt haar nooit iets gezegd of laten blijken. - Ja' ze houdt erg veel van je dat is zeker. Dat geeft de doorslag moeder, zei Daan op beslissende toon; ik blijf niet lang-weg hoor. Zeer vlug doch uiterst kalm stak Daan de straat over en toen juffrouw Baker de deur open deed, riep zij: ^Tu.nsh hent u het, mijnheer Daan? Nu het is een buitenkansje, u eens te zien te krijgen. Emily zei gisteren nog, dat ze u in lange tijd niet gezien had. Ik ben haar Dinsdag nog op straat te gen gekomen, zei Daan op z'n rondborstige manier. O ja? Nu Emily zal het zeker erg lang gevonden hebben, zei ze met goed ge speelde sentimentaliteit. Maar blijf toch niet voor de deur staan. Kom binnen en steek een pijp op met Baker; hij zal het leuk vinden, dat hij u eens ziet. Is Emily thuis, vroeg Daan, toen hij over de drempel was. Neen. zei juffrouw Baker op onge veinsd spijtige toon. Zij is vanmorgen naar haar oom William gegaan om een dag of wat te logeren. Zij had er niet veel zin in, maar ik heb er op aangedron gen, omdat het de eerste maal is, dat oom William haar inviteert. Baker en ik von den. dat zij niet mocht weigeren. Een meisje moet er toch eens uit en een ge legenheid om met mensen kennis te ma ken. niet laten voorbijgaan. Je kan nooit weten, waar het goed voor is, zei ze als slot van haar betoog met een veel bete kenende, enigszins harde blik naar Daan Het spijt me werkelijk, zei Daan ern stig Ik kwam afscheid nemen, juffrouw Baker. Afscheid Waar gaat u dan wel heen.' vroeg zij verrast. Naar.... Daan hield even op, want mijnheer Mountjoy had hem bevolen, nie- mand, behalve zijn moeder, het doel van zijn reis bekend te maken. Ik ga naar het vasteland morgenochtend vertrek ik reeds; dus zal ik Emily niet meer zien. Ook deze moeder zonk het hart in de schoenen en vluchtige gedachten over een telegram aan Emily doorkruisten haar geest; maar het was te laat. Zenuwachtig festoneerde zij naar blouse en deed «en ijverige poging om een vriendelijk ge zicht te zetten, evenals die andere moeder aan de overkant van de straat. Wel heb ik van me leven riep zij met schrille stem en een zenuwachtig lachje. Gaat u voor goed weg? Nu. dan is het zeker jammer, dat Emily niet thuis ls. Zoals ik zei. had ze er niet veel zin in.maar ja. er is niets aan te doen, het is nu eenmaal zo. In haar hart was ze echter zo berustend niet. Het zal haar vreselijk spijten. Zal ik haar de groeten van u doen? vroeg zij met een veelzeg gende blik. die Daan absoluut ontging. Ja, doet u haar mijn.... vriendelijke groeten. Zelfs indien hij verliefd geweest was, zou hij geen verdere boodschap aan juffrouw Baker hebben kunnen opdra gen. Zij klemde haar lippen op elkaar en keek hem een ogenblik aan; dan zei ze Ik zal er voor zorgen. Nu, komt u niet even binnen? Het spijt me. maar ik moet alles nog inpakken, beweerde Daan. maar een plot selinge opwelling van oude vriendschap deed hem op z'n besluit terugkomen en hij zei Enfin, een ogenblikje dan, om mijnheer Baker goededag te zeggen Toen hij na een klein kwartiertje weer op straat stond, maakte hij zichzelf wijs dat het hem erg speet, Emily niet ont moet te hebben en thuisgekomen beken- de hij zn moeder z'n teleurstelling; doch die moederlijke snoes van een windwijzer slaakte een diepe zucht, die evengoed sympathie als het tegenovergestelde had kunnen betekenen. Je kan haar altijd nog schrijven.... als je er behoefte aan hebt, Daan, zei ze. XV. Twee jaar later zat Daan aan een tafel, die behalve kisten lege en volle van allerlei soort, het enige meubel vormde in een ruwe blokhut, aan de helling van een buitengewoon hoog en onherberg zaam rotsgebergte. De zon scheen helder, om niet te zeggen brandend, door de deur naar binnen. Wanneer hij van de grote plantekening, welke voor hem lag uitge rold. opkeek, ontvouwde zich voor zijn ogen een landschap en een vergezicht, dat. uit een oogpunt van schoonheid, waarschijnlijk nergens ter wereld zijns ge lijke had. Tegenover hem was een andere, even woeste bergketen, waarvan de rots klompen er uitzagen, alsof zij daar door een of andere reus waren neergesmeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4