Men ziet duizend auto's tegen één kameel WAARDE EN BETEKENIS DER H.B.S. A Kader van KNJBTB bezon zich op.probleeni van massificatie Lustrumfeesten R.K.Universiteit Per scooter cle wereld rond Autobus sloeg over de kop Groningen blijft Meikermisvieren Krant begint aan de achterkant Net als alle andere grenzen „Grossier in de misdaad' Mensen maken lawaai „voor tien" Automobilisten loeien constant WIM DUSSEL Kwaad werkt in alle kringen Ook liet Corps viert in Mei a.s. zijn 6e lustrum ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Begroting aangenomen (Van onze correspondent) En voordat ik het vergeet: de men sen zijn hier alwéér vriendelijk en o zo gastvrij. En beschaafd zijn ze óók wel. Vindt u dat gek in een van de oudste landen ter wereld7 Eeti jaar geëist tegen Rotterdamse kleermaker MEN heeft me genoeg gewaar schuwd: denk efaan als je de Arabische landen nadert: koffers op slot! Kijk goed uit, wees voor zichtig met geld! Blijf nooit staan op eenzame wegen, stop niet als men het je beduidt. Kijk uit in hotels: het is er smerig en vies. Kijk ook uit met betalen: je wordt afgezet. En neem toch vooral vol doende benzine mee want ze heb ben daar nergens pompen met al die ezeltjes en kamelen. Handelsscholen VADER EN DOCHTER SCHONDEN OPIUMWET Tot zes maanden veroordeeld Na ruim 35 uur heeft de Groningse raad gistermiddag om half zes de begroting voor 1954 aanvaard, met enkel de communisten tegen. Er was veel waardering voor het financieel beleid van het college, dat voor zichtig en toch vooruitstrevend genoemd werd. Geprotesteerd is tegen te veel overheids bemoeiing. Aangedrongen is op een defini tieve en bevredigende regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en'ge meenten. Allerlei belangrijke werken zul len in het komende jaar uitgevoerd wor den. Teleurstelling werd geuit over de toewijzing van het bouwvolume voor Gro ningen. welke toewijzing minder is, omdat verhoudingsgewijze de stad Groningen ei nog niet zo slecht voor staat. Dat zou men anders niet denken bij alle problemen aan gaande de woningnoodmisère, die bij deze begroting aan de orde kwamen. Voor de rest, zij nog gemeld, dat de traditionele Groningse Meikermis gehandhaafd blijft Er is een fel en verwarrend debat geweest over de afschaffing van de kermis, aan de gang gebracht door de Christelijke groepe ring, maar de kermis blijft, zij het dat gok- en sensatiespelen geweerd zullen wor den, zoals van katholieke zijde gevraagd was. Even leek het er op, dat er een comité in het leven geroepen zou worden, die het kermisvraagstuk onder de loupe zou nemen, maar, na enkele politieke verwik kelingen. werd dit voorstel verworpen. Het probleem van de ongrijpbare jeugd in Groningen is in studie. buiten de stad Aleppo staan ultra moderne katoenspinnerijen diehelemaal niet op fabrieken lijken. Ze zijn omgeven door fraaie tuinen, hebben moderne, ruime en lichte werkhallen, terwijl men er verder lange rijen fietsenreken vindt, waar het personeel zijn stalen ros kan plaatsen: Dat alles is, nogmaals gezegd, een beetje vreemd na al die gevaarlijke verhalen WAT ook vreemd is: het postkantoor. Het gebouw zelf is (al weer) splinter nieuw en dus niet vreemd. Men kan er telefoneren en telegraferen naar alle windstreken. Uw brieven worden er prompt voorzien van de nodige zegels die links worden geplakt, omdat hier alles „van rechts naar links" gaat. U kunt. Uw zegel echter evengoed linksonder of rechtsonder plakken of, als de voorzijde- van de enveloppe te veel beschreven is, achterop. De post zoekt dat wel uit Wie, zoals ondergetekende, nogal eens een serie brieven tegelijk ter post be zorgt, krijgt het zwaar te verduren bij de afrekening: de man aan het loket schrijft bijvoorbeeld twee nullen achter elkaar: dat is vijf en vijftig. Een één met twee stippen erachter is honderd en een „v" is een zeven. Een omgekeerde „v" is dan een acht en een zeven zoals bij ons is hier een zes. Erg simpel, vooral als U weet dat cijfers wél „net als bij ons" worden gelezen Verder moet U even weten dat een krant aan de achterkant begint en aan de voor kant eindigt. Tenslotte: een bankbiljet van honderd Syrische ponden is onge veer even groot als een krant uit de jaren 1944'45 in het goede vaderland. Aleppo: moderne, ultramoderne stad, die nog steeds verder wordt uitgebouwd. Hier een der aller nieuwste villa's (foto links). Vijf kilometer buiten Aleppo vindt men huizen van leem (foto rechts). Practisch zijn ze wel: 's zomers koel en 's winters warm. En uw correspondent (in de „deuropening") heeft er héél genoeglijk een uurtje gebabbeld en werd. niet overvallen of be stolen (Van onze correspondent) Op zijn ronde in de nacht van 12 op 13 October j.l. hoorde de Apeldoornse nacht waker K. gerucht in een fabriek aan de Kraaienweg te Apeldoorn. Hij scheen met zijn zaklantaarn naar binnen en ontdekte een man, die de Rot terdamse kleermaker H. bleek te zijn. Deze stak meteen zijn handen in de hoogte en riep „Ik geef me over!" Op zijn beurt zei de nachtwaker „Je bent voor mij" en zocht met zijn arrestant een tele foon op, om de politie te waarschuwen. H. bleek geen onbekende te zijn van de politie. Want hij heeft er al 22 vonnissen opzitten, terwijl hij bovendien nog liefst 32 processen verbaal heeft lopen. De gros sier in de misdaad beweerde, dat hij alleen maar de ruit had stuk gemaakt om onder dak te komen. Het was niet zijn plan geweest in te breken. H. gaf de leden van de Zutphense rechtbank, waarvoor hij gisteren terecht stond, een demonstratie op de vensterbank hoe volgens hem alles in zijn werk zou zijn gegaan. Maar jammer voor de man, de officier van justitie was niét te overtuigen. Spr. vorderde een jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Dergelijke en nog véél meer goede raad gevingen heb ik gekregen, vanaf de Ne derlandse grens bij Wernhout tot en met Iskenderun, vlak voor de Syrische grens. De aanhouder wint, zegt men, en ik geef toe, dat ik op den duur beslist onder de in druk raakte van dit alles en me voornam ter dege uit te kijken. En toen ik, aan de grens van Turkije een Engels echtpaar trof. dat met een auto dwars door Irak en Syrië was getrokken op weg naar good old England, vroeg ik een beetje benepen: „Hoe eh is het daar moet je eh een beetje uitkijken?" De Engelse dame in de auto glimlachte en zei: „I think the Arabs are very kind and nice people". Toen heb ik mijn schou ders opgehaald want ik begreep er niets van. gebruik gemaakt. Een flinke draai aan het „gas" en weg was mijn „Globcmaster". En in het stof rolden de soldaten heen en weer dacht in Syrië het „gevaarlijke Oosten" te vinden, doch kwam „bedrogen" uit. Hij werd har telijk welkom geheten, kreeg alle faciliteiten, waarmee een vreemdeling elders ook ontvan gen wordt en logeerde bij de inwoners in hun prachtige villa's en in hun lemen huizen. Over Syrië, een van de oudste lauden ter wereld, zal onze rei zende reporter ons nu gaan vertellen. Hij had dit bijna niet kunnen doen, zo schrijft hij ons, want toen hij een bezoek wilde brengen aan de bekende stad Palmire, waar Koningin Willjelmina en prinses Juliana ook eens geweest zijn, is hij met zijn „Globemaster" bijna ver dronken in een soort drijfzand, zo slecht was de weg daarheen thans. IK weet niet, wanneer mijn geachte raad gevers voor het laatst in Syrië zijn ge weest, maar het moet al een aardig tijdje geleden zijn. Ik ben nu een week in Aleppo en heb zegge en schrijve één ka meel gezien en een paar ezeltjes. Voor het overige is Aleppo even modern en up-to- date als welke Europese stad ook, ja vaak krijg je de indruk in Amerika te zijn! De auto's, alle grote, dure „sleeën" zoeven er bij honderden rond enmaken daarbij een verschrikkelijk leven. Na de (ver plichte) stilte der autoclaxons in Joego slavië, Griekenland en Turkije is het hier dubbel erg te moeten aanhoren hoe iedere automobilist te pas en te onpas op zijn claxon drukt en het apparaat luid loeiend onafgebroken blijft indrukken. Men cla xonneert bij het parkeren, in een bocht, voor een bocht, na een bocht. Er wordt ge loeid als de wagen stilstaat en als hij door een stille straat raast. Kortom: men loeit constant. De lieve jeugd doet er nog een schepje bij: iedere fiets heeft minstens één, liefst twee van die snoezige toetertjes die met een ijver worden bediend als gold het een oefening voor luchtalarm. Rest nog te vertellen dat de „fiacres", bespannen met één of twee paarden, en nog immer in gebruik als taxi voor de „gewone man" óók al toeters hebben En dan zegt „men" dat er alleen maar kamelen Benzinestations? Bij bosjes. Moderne, splinternieuwe huizen, paleizen van bouw sels? Bij tientallen, honderdtallen zelfs. Ik heb nog nooit een stad gezien waar zó veel gebouwd wordt gis hier! Hel contrast is daarom des te wonderlijker, omdat je vlak buiten de stad nog dorpen vindt met huizen, die van leem gebouwd zijn. Overigens zijn deze dorpen ik heb ze bezocht keurig netjes en zindelijk, en de mensen één en al gastvrijheid. De huisjes doen typisch en „arm" aan: de mensen zijn heus niet zó arm, want Syrie's grond is vruchtbaar en de opbrengst graan en katoen een enorme bron van inkomsten. En, wat wilt ge in een simpel huis als dit nog meer: 's zomers is het er koel, 's winters lekker warm.... Wat U ook niet verwacht in dit land: werkt, omdat het noodzakelijk is, dat er drie moderne talen onderwezen worden, dat er in de klassen niet voldoende wordt gewerkt en het huiswerk zich opstapelt, dat er op de middelbare scholen te veel leerlingen zijn, die er niet thuishoren en dat vete docenten zich in hun eisen geen beperking kunnen opleggen en vergeten een deel van het geheel te zijn. Spreker ging uitvoerig in op een rap port, samengesteld door een commissie, die een onderzoek had ingesteld naar de nood zaak van wiskunde-onderwfjs op de HBS- A. De conclusie van deze commissie is, dat dit onderwijs op deze scholen weer dient te worden gegeven en wel in de 4e en 5e klasse gedurende 1 uur per week. „Het onderwijs in alle leervakken op de schooltypen van het economische onderwijs behoort, gezien de doelstellin gen van deze schooltypen, niet alleen anders gericht te zijn dan datzelfde onder wijs op gymnasia, HBS en MMS, doch ook andersoortig en dat andersoortige eis te een andere methodiek en een andere didactiek. Bij het bespreken der moderne talen zeide spreker, dat het gymnasium zich in hoofdzaak kan tevreden stellen met een passieve beheersing hiervan. Voor HBS B blijft enige actieve beheersing der vreem de talen nodig, doch bij HBS A staat het echter totaal anders. Immers de leerlin gen van deze school komen, hetzij onmid dellijk, hetzij na het economisch hoger onderwijs gevolgd te hebben, in het be drijfsleven. Daarin is het van primair belang, dat men uitstekend op de hoogte is van de moderne talen. De HBS A, zo zeide de heer Westerveld, is in mijn voorstel gén gemakkelijke school en be hoort dit ook niet te zijn. Tenslotte wijdde spreker nog een enkel woord aan de handelsdagschool en -avondschool. De behoefte aan handels dagscholen is. blijkens het aantal scholen en leerlingen, niet bijzonder groot. De heer Westerveld stelde voor deze han delsdagscholen met 4-jarige cursus om te zetten in een zelfstandige vijfjarige H.B.S. A, die deze leerlingen alleen af levert voor de maatschappij en dus eind onderwijs geeft en geen toegang geeft tot hoger onderwijs. Ten aanzien van de handelsavondscho len zeide spreker, dat, hoewel hij er wel eens aan had getwijfeld of het juist was 3-jarige scholen een plaats te geven in het middelbaar onderwijs, deze zowel in kwaliteit als wat het aantal leerlingen betreft zeer vooruit zijn gegaan en zeker hun plaats in het middelbaar onderwijs verdienen. a-socialen. Het kwaad werkt in alle krin gen, ook in de hoogste. Overigens ver wierp dr Cornelissen het woord massi ficatie, hetgeen slechts een gevolg van de kwaal, die depersonificatie heet, aan duidt. Materiële omstandigheden, aldus spreker, zijn uit zichzelf niet de oorzaak van deze ontwaarding van de menselijke persoonlijkheid; zij raken slechts de natuur van de mens, niet de bovennatuur. Men kan niet zeggen dat men meer persoon- wordt naarmate de materiële omstandig heden gunstiger zijn. In dit verband wees spreker naar figuren als Mac Talbott en Benoit Labre, die in hun meest persoon lijke wezen de verhouding schepsel tot Schepper volwaardig uitgroeiden en hei ligen werden. Het is alleen de zonde, die de voornaamste waardigheid van de pei - soon: kind van God te zijn, verstoort. Zij is het, die de gespletenheid teweeg brengt in de menselijke persoon tussen natuur en bovennatuur. Materiële omstandigheden scheppen dikwijls de dispositie tot de zonde en moeten dus indirecte oorzaken van de depersonifatie genoemd worden. Op dit thema hebben de kaderleden zich bezonnen, in inleidingen, maar vooral in een diepgaande, telkens terugkerende ge- dachtenwisseling. Dinsdagavond verzorgde een groepje tonelisten onder leiding van pater Henri de Greeve een door hem samengesteld programma; Donderdagmid dag bezochten de cursisten het gemeente huis van Nijmegen. "Donderdagavond voerde de toneelgroep van de Nijmeegse onderwijzers ,,L' annonce faite a Marie" van Paul Claudel voor de kaderleden op Vanmorgen werd deze vruchtbare studie week gesloten. WANNEER de Eerste Kamer zich met de desbetreffende voorstellen verenigt, zullen I Januari in wer king treden de wetten, welke verband houden met de coördinatie van de bepa lingen voor de loonbelasting en vereve ningsheffing met de Sociale Verzekerings wetten. Deze nieuwe maatregelen zullen voor de loonadministraties belangrijke vereen voudigingen met zich brengen. Deze vereenvoudigingen zullen onge veer als volgt werken: Tot nu toe moeten worden bijgehouden een loonlijst voor de bedrijfsvereniging en een loonlijst voor de Raad van Arbeid, benevens een loon- staat voor de fiscus. In c.e toekomst zal de loonstaat dienen zowel voor de be drijfsverenigingen, de Raad van Arbeid als voor de fiscus, aangezien de loonbe- grippen voor al deze heffingen zoveel mo gelijk met elkaar in overeenstemming zijn gebracht. Het loon, dat voor de sociale verzeke ringen en voor de vereveningsheffing in aanmerking moet worden genomen, is na genoeg geheel hetzelfde met dien ver stande, dat voor de vereveningsheffing geen loongrens en geen maximum dagloon geldt. Welke verschillen bestaan dan nog tus sen het brutoloon voor de sociale verzeke ring en de vereveningsheffing enerzijds en de loonbelasting anderzijds? Deze ko men hierop neer: Het werknemersaandeel in de premies voor Werkloosheidswet en Ziektewet is alleen aftrekbaar voor de loonbelasting niet voor de sociale verze kering en de vereveningsheffing. Voorts is het werkgeversaandeel in de premie ziekenfonds voortaan belast voor de loon belasting, maar het blijft buiten aanmer- (Van onze correspondent) Twee Soester ingezetenen, een vader en dochter, die in de tuin van een woning te Soest Indische hennepplanten verbouwden en daarvan de gevaarlijke verdovende Ma- ruyana sigaretten fabriceerden zijn door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Zij hadden door het verbouwen van de planten de opiumwet geschonden. De belangrijkste afnemers waren zeelieden, hoofdzakelijk negers, die aan deze rokerij verslaafd waren. Bij het bezoek van deze zeelieden zetter» vader en dochter groot scheepse feesten op touw, waaraan ette lijke verdovende sigaretten en veel drank te pas kwamen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 8