Gebrekkige kinderen bezitten kostbare gaven In de Ubbergse bossen verrijst validatie-centrum DE NIEUWE MELKPRIJS TE WEINIG ANIMO VOOR KINDERV AC ANTIE WERK Exportcombinatie in speelgoed industrie Lachappelle VALDA E LOSPRIJS LONDEN it Sterke helpende handen Dienstvaardi vindin Geen medelijdendoch daden Weners wenen <Studietyd dodelijüTval op BRUNOTT Tweeprijzensysteem gehandhaafd Richtlijnen voor leiding besproken parket geeft meer sfeer! TERDAG 12 DECEMBER 1953 PAGINA 9 Z«H'TgV5f|POoVAPO SS! Dikkë één millioen Onderwijs op muziek EINDUITSLAG DER VER KIEZINGEN IN SOEDAN NEDERLANDSE MUSICI IN BELG IE BEKROOND VERDUBBELING AFZET IS MOGELIJK" Met eigen handen brood verdienen DE BRAND TE JISP Eigenaar en bedrijfsleider van fabriek aangehouden DE ONDERNEMINGEN IN ATJEH Geen schade van de opstand WINTERTIJD HILVERSUM OPENGEBROKEN WEG B. M. R. S. B. M. R. S BIJ GRIEP PASTILLES de'Vacmtë VALDAHILD voor Door FLETCHER L HORLOGES WINKELCENTRUM - BINNENWEG R.OJLM (Van onze speciale verslaggever) „Het gaat niet zo goed als anders, meneer. Maar ik heb niet zo'n scherpe punt aan mijn potlood, moet u neten", verklaar de Piet ons, toen we aan dachtig zijn werkelijk keurige lettertjes in zijn schrift zagen verschijnen op de maat van een vro lijke gramofoonplaat, die de juf draaide. Maar Piet toonde zich ondanks de hotte punt van zijn pol- lood toch wel tevreden over het resultaat en huppelde pleizierig weg^ toen hij met zijn drie kameraadjes, die ons ook hun schrijfkunst hadden laten zien, weer naar zijn eigen klas je terug mocht gaan. We hebben de jon gens nagekeken en kon den eigenlijk niet gelo ven, dat Piets beide han den ernstig zijn mis vormd en ook een van zijn benen. Zijn kame raadjes twee meisjes Qrote in8panning kost liet wel, maar liet gaat en nog een jongen waren spastisch en, hoe zij ook hun uiterste best hadden gedaan, Piet had zijn lettertjes toch het mooiste geschreven. Misschien, dat hij daarom zo opgewekt verdween Een van de meisjes, dat zeker vanwege de ongewone belangstelling, een klein beetje overstuur was, moest op de sterke armen van de juf worden weggedragen naar haar schrijf machine, waarop het kind onder enorme in spanning een briefje naar „pappa en mamma" tikte om te vertellen, hoe goed Sinterklaas haar wel had bedacht. De stichting meent dan ook, dat zij bij haar streven om te komen tot de bouw van het centrum niet alleen een beroep kan doen op de Nijmeegse inwoners, maar op het gehele katholieke volksdeel. IN de geest van dienstbaarheid aan de persoon, aan het gebrekkige kind, zul len dan ook de projecten voor 't nieuwe validatiecentrum worden uitgevoerd. Hoe groot de kosten van de bouw zullen zijn, is niet precies te bepalen, maar een dikke millioen gulden zal toch wel nodig zijn- Het centrum zal in het begin plaats bieden aan honderd kin 'eren. Het bevat 'n inter naat, een school, waar aan de invalide jeugd Lager Onderwijs en MULO-onder- wijs zal worden gegeven, dat nodig is voor het volgende vakonderricht en verdere studie. Voor het vakonderwijs moeten bovendien werkplaatsen worden gebouwd, waarin de kinderen worden bekwaamd. DR Bar heeft ons rondgeleid door zijn instituut waar de stichting -mèt de pers een dag de gasten waren. We zagen o.m. de ziekenzalen, de twee ope ratiekamers, die na de ruim 17 jaren, dat de kliniek nu bestaat, nog zeer modern zijn, de werkplaatsen voor kunstledematen het zwembad, de gymnastiekzaal en ook de school ondergebracht in Zweedse ba rakken, maar het volgende jaar door een waardiger gebouw vervangen waar 49 kinderen onder de zorgzame hoede van zusters en onderwijzeressen tijdens hun medische behandeling het nodige onder wijs ontvangen. En zij, die hun bed^ niet mógen verlaten, krijgen „particulier' on derricht aan bed. Gymnastiek- en loop oefeningen, schrijven enz. gaan veelal op de maat van muziek. En, zo verklaarde ons het hoofd van de school, het heeft doeltreffende resultaten. We hebben ons met eigen ogen kunnen overtuigen, dat spastische kinderen en jongens, zoals Piet, tóch nog later in staat zullen zijn in meer of mindere mate te schrijven. Spastische kinderen brengen het vaak met verdar dan een handtekening, maar dan is men a. tevreden. Daarom leren zij al vroeg typen. Zo kunnen zij toch hun gedachten op papier zetten. Toen we de St Maartenskliniek ver lieten, die we, eerlijk gezegd, met enige schroom waren binnen gegaan we dachten niets dan neerslachtige, zieke- Hike mensen en akelige dingen te zullen zien ('t tegendeel is ons echter gebleken!) is het ons duidelijk geworden, dat op het gebied van de nazorg der invaliden nog enorme terreinen braak liggen. De stich ting „Sterke Helpende Handen" heeft de handen in elkaar geslagen en is aan het werk gegaan om dit grote gebied vrucht baar te maken tot nut op de eerat® plaats van het gebrekkige kind zelf, dat zich wil verzekeren van de voldoening van eigen arbeid en van ons, van onze ge meenschap, die zal kunnen profiteren van de kostbare gaven, waarmede gebrekkige mensen zijn begiftigd: dienstvaardigheid, vindingrijkheid èn blijheid. De definitieve zetelverdeling na de ver kiezingen, die in Soedan zijn gehouden voor het huié van afgevaardigden, is als 'volgt: Nationale unionisten 50; Oemma- partij 23; onafhankelijken 11; zuidelijke partij 9; socialistische republikeinen 3 en anti-imperialistisch front 1. ÜM PIET en zijn mede-leerlingen van de school van de Sint Maartens kliniek, in de heerlijke bossen van Ubbergen bij Nijmegen, weer zo gezond mogelijk „af te leveren" aan de maat schappij, zijn inderdaad stérke handen zijn. Deze drie gaven zijn een kostbaar bezit van het gebrekkige kind, dat van groot belang is bij zijn inschakeling in de maatschappij. Dat een mens, die lichamelijk gebrekkig is, bijzonder trefbaar is wat betrefj; het catio^Hnri^ godsdienstige, behoeft geen betoog. Daar- gang door de kliniek wel heel klaar voor ogen te staan: Sterke handen, die deze lichamelijk zwaar getroffenen doof kin derverlamming, 'spasmophilic of door een noodzakelijke amputatie weer gereed moeten maken voor een plaats in onze maatschappij: naést ons Medelijden alleen met invaliden, die met een kunstbeen en'of arm, op krukken of in een wagentje het leven verder zullen moeten doorgaan is waardeloos en nutteloos: hier moet Worden geholpen door daden. Dat vonden ook de organisatoren van een autotocht voor Nijmeegse invaliden en de kinderen van de St Maartenskhniek vier-en -een-half jaar geleden, een vrolijk uitstapje, dat voortreffelijk slaagde en iedere zomer wordt herhaald. Het kwam om is het ook van zo groot belang, dat daar bij Nijmegen een katholiek validatie centrum komt. De katholieken moeten zélf de zorg voor de invaliden ter hand nemén. Vrijdagavond is de internationale mu- ziekwedstrijd Koningin Elizabeth in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel be sloten. Koningin Elizabeth was aanwezig- Onder de prijswinnaars bevonden zich twee Nederlanders. Matthijs Vermeulen won met de vijfde prijs een zilveren me daille en 50.000 francs, terwijl Luctor Ponse de tiende- rfrijs kreeg. De eerste prijs, een vergulde ®medaille en 150 000 frs \yerd gewonnen door Michel Spisak (Po- len) voor zijn werk „Serenade". (Van een medewerker) Kort geleden maakte de regering de melkprijs bekend, die gedurende het jaar 1953'54 (November tot November) voor de boer zal gelden. Evenals het vorige jaar werden twee prijzen vastgesteld, nl. een minimum-garantieprijs voor de gehele melkproductie van 20,6 ct en een ver- rekenprijs voor de consumptiemelk van 22,6 ct, beide berekend per kg. met 3,7'/o vet. Het vorig jaar waren deze prijzen resp. 20 en '22 ct per kg., echter berekend bij een vetgehalte van 3,5°/». Op grond hiervan komt de nieuwe melkprijs neer op een prijsverlaging van rond Va ct. De straatprijs voor consumptiemelk zal in be ginsel geen verandering ondergaan. De nieuwe basis van 3,7°/« vet is een verblij dend symptoom van de toenemende pro ductiviteit van de Nederlandse melkvee stapel, iets waar onze boeren met recht trots op kunnen gaan. Men kent de betekenis van dit twee- prijzensysteem. De minimumgarantie houdt in. dat de gemiddelde opbrengst van de totale melkproductie over het gehele jaar gerekend ten minste 20,6 ct per kg. zal bedragen. Zij betekent niet, dat de boer voor iedere kg, melk deze prijs zal ontvangen, 's Zomers bijv., wanneer de melkproductie groot is, kan het heel goed voorkomen, dat de melk die aan de boter- fabrieken wordt geleverd, deze prijs niet opbrengt. De betekenis van de verrekenprijs is een geheel andere. Vóór het vrijlaten van de slijtersprijs van consumptiemelk in April van dit jaar speelde de verrekenprijs nog een rol bij de bepaling van de subsidie uit het L.E.F. op consumptiemelk. Dit- is tgenwoordig niet meer het geval. De ver rekenprijs fungeert thans uitsluitend als vergelijkingsmaatstaf tussen de realisatie- waarde van de consumptiemelk en de zuivelwaarde van de industriemelk. Ligt de laatste hoger, dan ontvangt de con sumptiemelk een compenserende toeslag uit het Zuivelfonds. Ligt zij lager, dan moet de consumptiemelk het verschil aan het Zuivelfonds afdragen. Op deze wijze wordt bereikt, dat de opbrengst van de consumptiemelk voor de boer steeds op hetzelfde peil ligt als de gemiddelde op brengst van de industrieel verwerkte melk. Het afgelopen melkjaar werd door twee gebeurtenissen gekenmerkt, die elk op haar gebied belangrijke gevolgen voor de betrokken melkveehouders hadden. In vorige jaren lag de zuivelwaarde van de industriemelk in verband met de gunstige exportmogelijkheden voor de daaruit be reide producten in de regel boven de ver rekenprijs van de consumptiemelk. Deze laatste ontving dus voortdurend een toe slag uit het Zuivelfonds. In 1953 daalden de prijzen van boter, kaas en melkproducten echter sterk. Sinds Februari is de toestand dan ook in die zin veranderd, dat de consumptiemelk in plaats van een toeslag te. ontvangen een heffing afdraagt aan het Zuivelfonds. Eén der gevolgen hiervan is geweest, dat de algemene heffing op melk ten behoeve van het Zuivelfonds (de heffing waaruil dit fonds zijn middelen put)-in de loop van de zomer met terugwerkende kracht tot November 1952 werd verlaagd Bovendien werd kortgeleden, toen de definitieve re kening over het j>ar 1952''53 was vastge steld, nog bekendgemaakt, dat de helft van déze heffing aan de melkveehouders zal worden terugbetaald. een regeling te ontwerpen in die zin, dat het Westelijke consumptiemelkgebied wat betreft de melkvoorziening zal worden ge scheiden van het overige deel van Nsder- land, m.a.w. een soort monopoliegebied zal gaan vormen. (Opgemerkt moge wor den. dat in de jaren dertig een overeen komstige toestand heeft bestaan. Toen was hij evenwel op instigatie van de overheid ingesteld en sprak men van het „wettelijk consumptiemelkgebied"). Een werkcom- missie door de belanghebbende partijen ingesteld, heeft een plan naar voren ge bracht, waarbij het de bedoeling is, dat in het Westen voor alle melk uit het „eigen gebied" afkomstig (dus zowel voor de in dustriemelk als voor de consumptiemelk) dezelfde prijs zal worden betaald, terwij) de tekorten elders centraal zullen worden aangekocht en eveneens tegen een uni forme prijs over de bedrijven in Westelijk Nederland zullen worden gedistribueerd. Dit plan, waarvan de verdere details nog niet bekend zijn, is met gemengde ge voelens ontvangen. O.a. de boerenkaas producenten vrezen de speelbal te worden van het prjjsregelend optreden van het monopolieorgaan. De consequenties van een eventuele regeling zijn ook nog niet in haar volle omvang te overzien. Voorzich tigheid in deze materie blijft geboden, daar reeds vaker gebleken is, dat het vrije spel der economische krachten zich niet ongestraft aan banden laat leggen. DRIE DUIZEND WENERS huilen mo- De oogziekte, waaraan zovele Weners menteel tranen met tuiten. Het is, thans lijden, heeft iets van doen met een alsof ze in een niet te stuiten huilbui eP)de™ie' welke als Sanders-Alèxander verkeren betiteld wordt en die veel voorkomt in In- Terwijl' in Londen en andere Engelse dia en zich vandaar naar Europa en de steden de mensen met een soort mond- Verenigde Staten uitbreidde. Ze onder maskers lopen wanneer het mist, moeten scheidt zich van de ziekte, door de Koe:h- ze in Wenen hun zakdoek geregeld bij de Weeks-bacil veroorzaakt, dooi dat j hphhpn huilen lang met zo erg is. Drieduizend eevallen ziin in behande- Men is in wetenschappelijke kringen te ling van een z1lk?e waarvan men ver- Wenen druk bezig naar een geneesmiddel Hot -L ,7if v^rpnierdp Staten en een afdoende behandeling te zoeken, is overgebracht met de grote transport- Penicilline kan helpen, maar doet het lang vliegtuigen, die de Amerikaanse bezet- niet Blbjd in voldoende miate. DeStXzaakTainad1eeteranen der Weners bacil wordt o.a. "geweten aan het onge- is°en oogziekte, welke weer veroorzaakt wone zachte weer, dat inplaats van ge wordt naar de geleerden hebben vastge- zondc winterkou mist of een warme, ff r»rS.S vochtige atmosfeer teweeg brengt. Ook steld, door een bacil, de z.g. Koch-Weeks hier spelen rook en vuU -n de lucht een nr Arnold Pillat van de Weense Uni- belangrijke rol en tevens meent men, dat versiteit gaf zopas'een uiteenzettirtg van het felle hcht van booglampen en andere de nieuwe epidemie a^n de pers Hh be" s°°rten moderne verlichting het oog prik- thréefrie oogztekte oa als len ontste- kelen en vermoeien en daardoor vatbaar- dïng de^iek^breid^zich^spoedi^uiTtot ^uKgeven TXe^neeltev- De mens heeft dan het oog van een al- daarvan in dit rubriekje iets weer te bino of een konijn. In de Verenigde Sta- geven. ten noemt men het een „pink eye" ofwel We hebben de merkwaardige ziekte paarsoog. Er ontstaan uiterst kleine zwe- hier slechts willen signaleren als een dei- ren op het hoornvlies, dat er gelukkig talrijke inconvenienten van onze moder niet blijvend door wordt aangetast. ne beschaving. De techniek, welke ons De Koch-Weeks-bacil heeft een epide- zovele gaven schenkt, bezorgt ons ook mische verspreiding, tienmaal sneller dan heel wat last. die, welke longontsteking veroorzaakt en Ja, ook ons, want de Weense geleerden verwekt een ziekte, die vier weken deelden de pers mede, dat de nieuwe oog kan duren, zelfs langer en dan duurt de ziekte reeds via Duitsland naar ons land acute faze ongeveer twintig dagen. doordringt. De verspreiding van de Koch-Weeks- verdieping van de fabriek oude poets lappen hebben aangestoken, waardoor Donderdag hun gehele bedrijf afbrand de. Enige maanden geleden hadden zij het bedrijf voor een zeer hoog bedrag tegen brand verzekerd. Door het gezamenlijk optreden op de tot de stichting „Sterke Helpende Handen buitenlandse markten hoopt de Neder- die nu gelden bijeenzamelt 0 a iandse speelgoedindustrie haar aizetgc- behulp van een rebusprijsvraag voor de Vfied te vergroten. Daartoe is in oprichting bouw van een validatie-centrum voor kin-een exporteomninatie genaamd N.V. Ne- (Van onze Utrechtse redacteur) Het feit, dat te weinig kinderen door hei vacantiewerk worden aangetrokken, vindt zijn oorzaak in gebrek aan leiding, ver voer, lokaliteiten en financiën. Het gebrek aan leiding is voor het cen traal Werkcomité Vacantie aanleiding ge weest hiervoor enkele richtlijnen aan ie geven, welke op de vierde Nationale con ferentie, die gisteren in Utrecht is gehou den en waarvoor grote belangstelling bestond, werden behandeld. Na een,kort openingswoord van de voor zitter, de heer A. Oosterlee, leidde de heer D. P. Bothof de discussies, die er op wees, dat de richtlijnen niet als dwingende eisen bedoeld zijn, doch alleen als suggesties voor het plaatselijk werk. Leiders(sters) dienen in het algemeen niet jonger dan 18 jaar te zijn, doch som migen achtten jongere personen juist een voordeel, omdat die nog echt met de kin deren kunnen meednen. Ook het aantal kinderen onder één lei- der(ster) tot 15 te beperken achtte men niet altijd mogelijk. Hoe stelt men zich ook de scholing voor, waarover in de richt lijnen gesproken wordt? Men moet bij de leiding meer de nadruk leggen <fa de vor ming dan de training. In het algemeen kon men zich wel met de richtlijnen zeker in theorie, verenigen, als ze maar soepel worden toegepast. Daarbij werd beklemtoond, dat het er niet alleen om moet gaan de jeugd bezig te houden, maar haar ook geleerd moet wor den de vrije tijd te besteden. Uitvoerig is nog gesprokén over hei vraagstuk van de 11 tot 14-jarigen die hoe langer hoe minder getrokken en geboeid worden door het werk van de gebruike lijke vacantiebestedings-organisatie. Deze categorie, die in de vacantie de meeste zorg baart, wordt dus het minst bezig ge houden. deren, dat het volgende ja,ar dicht bij de St Maartenskliniek za| móéten verrijzen. De ONTSPANNING voor invalide kin deren is broodnodig. Inderdaad. De stichting organiseert dan ook voor ben buiten die autotochtjes andere uit stapjes. concerten en bonte avonden. Maar de sociale en technische nazorg is veel belangrijker Validatie en revalidatie vor men een essentieel onderdeel van de medische behandeling, die er van het be- Bin af aan op is gericht de patiënt zodanig te verzorgen, dat deze weer een normaal lid en een arbeidswaardig mens van onze gemeenschap wordt. De validatie van het kind, dat in de kliniek door dr A Bar, de geneesheer-directeur van deze ortho- paedische en paedologische inrichting, medisch wordt behandeld, wordt reeds op, een school (die beangstigend klein is be huisd) ter hand genomen. Doch wanneer de jongens en meisjes 16 a 18 jaar worden en het instituut verlaten, kan een grote categorie van hen, niet zo maar terugkeren in de maatschappij- Zij moeten gevalideerd worden onder deskundige leiding van medici en paedagogen. Daarvoor is het beoogde centrum noodzakelijk, dat de stichting bii de St ^aar^n1®^?ifni^ bouwen. Daar zullen de gebvekki ge kinde ren - en dat is verreweg de grootste groep, die de kliniek verlaat J??0;®" worden geschoold door een gericn - keidslherapie. Want de oerdrang van e mens om zónder hulp van derden veraei dT het leven te gaan en voor zichze.i ie rorgen. leeft ook bij deze gebrekkige {j'Pderen. Zij moeten niet hun gehele ver dere leven afhangen van de zorg van thuis en familieleden. OCH STAAT bij <le stichting niet de derlandse Speelgoed Export Associatie (Netherlands Toys Export Association), omvattende een zestal speelgoedfabrieken, een uit elke tak van de totale Nederlandse speelgoedindustrie, t.w op het gebied van plastic artikelen, scheepsmodellen, pluche dieren, poppen en souvenirs, rubber speelgoed, boetseerpiateriaal en houten speelgoed. De nog ontbrekende tak is die op het gebied van metalen bouwdozen c.d. Doel der vennootschap in oprichting, die zelf geen winst behoeft te maken, is om door een centrale behandeling van de ex port der deelnemende fabrieken, te ko men tot uitbreiding van de export van Nederlands speelgoed, tot een besparing van exportkosten en tot een doelmatige behandeling van exportzaken. De oprich ters menen, dat wanneer de export niet, zoals tot dusver door de fabrieken indi vidueel, doch door een centrale instantie wordt behartigd, de Nederlandse speel- En waar zou U beier en goederen een groter afzetgebied op de j voordeliger «tuderen, buitenlandse markten kunnen veroveren jan bij e e e e e i-_„4 its hol nmj-rnslnvt J -,„1 f,. 1 binnenkomende orders worden echter aan de deelnemers doorgezonden, die de or ders zelf uitvoeren en de vordering incas seren. Het gestelde doel wil de associatie be reiken door het verspreiden van een in het Engels gestelde exportcatalogus, te versturen aan de vaste relaties in het buitenland en voorts door het exploite ren van een verkoopkantoor. In 'Europa wordt hoofdzakelijk speelgoed geëxpor teerd naar België/Luxemburg, Zwitser land Engeland en Zweden. De Franse markt ligt moeilijker door hoge be schermde rechten. Ook naar vele landen overzee wordt Nederlands speelgoed ver scheept. zelfs naar de Bermuda-eilanden, waar inlandse poppen aan de touristen verkocht worden, die in S mi 1de gemaakt zijn. De combinatie hoopt in 1954 reeds tot belangrijke resultaten te komen. Er zal een vast corps van agenten in de ver schillende landen worden aangesteld. In verband met de brand in de poets- lappenwasserij van de firma J. W. S. te Jisp, waarvan wij elders in dit blad melding maken, heeft de Rijkspolitie de eigenaar en de bedrijfsleider gear resteerd. Zij worden van brandstich ting verdacht. Zij zouden op de boven' - - - - jSMg - L* Bredó Lachappellestr. 12 Tel. 8702 el 6442 1 Verder daalden de prijzen der zuivel producten zodanig, dat in ruime mate werd gebruik gemaakt van de inleveringsmoge- heid voor boter, kaas en mager melkpoeder bij het I.V.Z. Een deel van de aldus in geleverde boter wordt zoals bekend door de regering naar Engeland uitgevierd. Voor de resterende hoeveelheid boter en de twee andere producten moeten addi tionele afzetmogelijkheden worden ge zocht. De verliezen, die de overheid bü deze afzet lijdt, worden bestreden uit bet Zuivelfonds. De heer Sutedjo, hoofd van de gouver- nementsondernemingen voor Noord-Su- De tweede belangrijke gebeurtenis was matrai heeft medegedeeld, dat de onder- vrijlaten van de straatprijs voor con- nemjngen geen schade hebben ondervon- sumptiemelk in April. Tegelijk hiermee dgn van opstancj in Atjeh. Gebleken kwam de administratief omslachtige aan- vullingsmelkregeling te vervallen. Welis waar werd daarna aan de consumptie- melkbedrijven in het Westen des lands uit het L.E.F. een extra-toeslag toegekend van 1 ia ct per liter en aan de bedrijven in de tekortgebieden van overig Nederland ct per liter, doch dit deed niets af aan het principe, dat de «betrokken bedrijven de extra-kosten van de aanvullingsmeik sindsdien rechtstreeks op de consument konden verhalen Naarmate de zomer ver streek werd de melkproductie in het Wes ten geringer en werden de standaardisa- tiebedrijven gedwongen aanvullingsmeik uit het Oosten van het land te betrekken In verband hiermee wordt er wekelijks te Apeldoorn in overleg tussen de belang rijkste leveranciers en afnemers van de aanvullingsmeik een adviesprijs bekendge maakt (de zgn. Apeldoornse melknotering). Naarmate de behoefte aan aanvullings meik stijgt, gaat deze adviesprijs uiteraard en de afzet in het buitenland zelfs kan. worden verdubbeld. De N V zal slechts met een zeer klein kapitaai behoeven te werken. Aandeel houders zullen, zijn de fabrikanten van speelgoederen, die met de N.V een over- prosp«ctui eenkomst voor export hebben aangegaan. De deelnemers verbinden zich hun gehele Bekende Schriftelijke Cursus export door de N.V. te laten verzorgen. De I Vraagt dus zo spoedig mogelijk ons gratis omhoog. To ot tweemaal toe leidde dit tot een ver hoging van de melkprijs voor de consu ment in het Westen, zodat dpze thans 24 ct per liter bedraagt. De veehouders in het Westelijke con sumptiemelkgebied, op wier melk da hogere aanvoerkosten uiteraard niet druk ten. profiteerden van deze omstandigheid en ontvingen een naar verhouding hogere melkprijs. Inmiddels is de wens naar voren ge komen o.a. in verband met de moeilijk heden. die de industriebedrijven ten ge volge van de bovengenoemde ontwikke ling bij hun melkvoorziening ondervonden hiervoor van privaatrechtelijke zijda is, dat in vergelijking met de productie van de maand September, die over de maand October is gestegen, aldus de heer Sutedjo. In September werd 1.337.624 kg rubber geproduceerd en in de maand Oc tober 1.542.610 kg. Gevraagd naar de oor zaak hiervan zeide de heer Sutedjo, dat de arbeiders thans van de betrokken maatschappijen een betere sociale voor ziening krijgen dan voordien van de pach ters, die naar de rebellen zijn overgelo pen. Voorts vernam P. I. Aneta van de in specteur van het boswezen, dat de bossen in Atjeh niet zijn beschadigd De bos- beplantingen in Sare en Atjeh Pidie wer den normaal voortgezet. De ambtenaren van het boswezen bevinden zich thans al len op hun post, behalve die van Ta- kengon, over wiens lot tot dusverre nog niets werd vernomen. De militaire politie heeft in Groot- Atjeh 2 ambtenaren van het boswezen welke ervan verdacht werden bij de op stand te zijn betrokken, aangehouden. De heer P. R. uit Nederhorst den Berg maakte met zijn fiets een val doordat het voorwiel in een gleuf van een opengebro ken weg geraakte. Hü liep hierbij zulke ernstige verwondingen op dat hij in het ziekenhuis te Hilversum, waar hij onmid dellijk na het ongeval werd overgebracht, is overleden. ZATERDAG 12 DECEMBER Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter. 22.00 uur: Verzoekplaten. 23.00 uur: Een minuut alstublieft. 23.30 uur: Vervolg verzoekplaten. 1.00 uur: Sluiting. ZONDAG 13 DECEMBER 1953 HILVERSUM I. (402 M.) 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 1KOR. 19.00 NCRV. 19.45-24.00 KRO. 8.00 Nws. 8.15 Orgel. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Alt en orgel. 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11:36 Wie is mijn patroon?". 11.45 Maastrichts SfÖd/^rk. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nws. en Kath.nws. 13.10 Gram. 13*40- JBoekbespr. 13.55 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.3Q«Viool en piano. 14.50 Gram. 15.00 „Het atoom in dienst van de vrede", klankb. lö.yO Adventconc. 15.50 Gram. 16.10 Kath. Thuis front overal. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Oud-Kath. Adventdienst. 18.00 Korte kerkdienst. 18.45 Pastorale rubr. 19.00 Nws. uit de kerken. J9.05 Kamerkoor en orgel. 19.30 caus. 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Amus. ork. ;en sol. 21.10 Act. 21.20 Gevar.muz. 21.40 Heijige Moeders", hoorsp. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 M.l 8.00 VARA 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.W*VARA. 20.00-24.00 AVRO. n 8.00 Nws. 8.18 Lichte muz. 8.45 Sport. 8.50 Voor het platteland. 9.00 Muzikale caus. met illustratie. 9.45 Caus. 10.00 Caus. 10.05 V. d. jeugd. 10.30 Ned. Herv. kerkd. 12.00 Sport. 12.05 Lichte muz. 12.35 „Even afrekenen Heren". 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Meded.13.15 Instr. kwart. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Gram. 14.30 Concertgebouwork. en solist. 16.30 Sport. 17.00 Caus. 17.20 Caus. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sport. 18.15 Nws. 18.30 Hammondorgel. 18.50 Radiolympus. 19.20 Gram, en comm. 20.00 Nws. 20.15 Lichte muz. 20.45 Hoorsp. 21.25 Gevar. muz. 21.55 Act. 22.10 Dansmuz. 22.40 Piano. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service, 330 M. 12.15 Caus 12.30 Muz. caus. 13.10 Crit. 13.55 Weerb. 14.00 Nws. 14.10 Toespr. 14.15 Caus. 14.45 Gram. 15.15 Voor de tuinb. 15.45 Symp.ork. en solist 16.38 Caus. 16.53 Symph.ork. en solist. 17.45 'Boekbspr. 19.00 Voor de kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerb. 18.00 Nws. 19.15 Versl. Ver. Naties. 19.30 Ork.conc. 20.15 Viool en piano. 20.45 Kerk dienst 21.25 Liefd.oproep. 21.30 Hoorsp. «2.00 Nws. '22.15 Lezing. 22.45 Gram. 23.20 Fluit, cla- vecimbel en viola de gamba. 23.52 Epiloog. 24.00 0.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 cn 'Ï47 M. muz. 18.00 Philh. ork. 18.45 Bariton en piano. 19.00 Nws. 20.00 Operaco'nc. 21.45 «Nws. 22.15 Dans- en amusem.ork. 22.45 Lichte muz. 23.10 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.15 Symph.ork. 1.15 Ge var. m"*. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Hoorsp. 15.30 Omroepkoor en -ork. en sol. 17.40 Gram. 17.45 Orkestconc. 19.30 Gram 20.0J3 Lichte muz. 20-35 Hoorsp. met muz. 22.05 Klankb. 22.50 Kamermuz. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 12.15 Gram. 12.30 Weerb. 12.35 Omr.ork. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 Voor de sold. 14.00 Grain. 15.30 Marsmuz. 16.00 Voetbalreport. 16.45 Gram. 17.00 en 17.40 Idem. 17.45 Sportuitsl. 17.50 en 18.00 Gram. 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nws. 19.30 Omr.ork. 20.00 Gram. 20.15 Ork.conc. 20.50, 21.15 en 21.45 Gram. 22.10 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.0524.00 Verz.progr. (gram.). 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz.progr. 14.00 Gram. 14.30 Milit. ork. 15.00 Ork.conc. 16.00 Report. 16.45 Gram. 17.00 Nws 17.05 Gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. '21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.25 Nws. 23.00 Licht progr. 23.30 Dansmuz. 23 55 Nws. Engeland, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 8.00—8.15 Engelse les (op 464, 74 en 49 M.l. 17.0017.15 Engelse les (op 224, 49 en 42 M.L 22.0022.30 Nws. De Engelse graafschappen: Northumberland (op 224 M.). ZONDAG 13 DECEMBER Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter. 22.00 uur: Een beetje anders dan gewoon. 22.30 üur: Make mine music. 0.30 uur: Sluiting. MAANDAG 14 DECEMBER HILVERSUM I. (402 M.) 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport. 8.20 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muz. 12.05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- tuinb. rned. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Accordeonork. 13.35 Jeugdkoor. 14.00 Schoolradio. 14.30 Ham mondorgel. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Pianotrio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. en solist. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Kerkkoor. 18.30 Sport. 18.40 Gram. 18.45 Eng. les 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 „Volk en Staat". 19.45 Orgel. 12.00 „Have a go". 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. j 20.00 Radiokrant. 20.20 Meisjeskoor en ork. 20.47 progr. 14J5 Ork muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Hoorsp. 21.25 Gram. 21.50 Samenzang. 22.30 Gram. 1W00 Gevar. progr. 16.45 Report. 17.00 Amus.muz. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. Gevar. progr. 18.00 Hoorsp. 19.00 Hoorsp. 19.30 23.15-24.00 Radio Philharm.ork. en solist. Gevar. progr. 20.00 Nws. 20 30 Lichte muz. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Piano en harp. 23.30 Muzikale caus. 23.45 Gram. 0.30 Orgel. 0.56—1.00 Nws. N. W. D. R., ano ivf 12.00 Omroepkoor en -ork. en sol. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. conc. 15.00 Verz.progr. 16.45 Dans- 48) economische doch 't personalistische idoe voorop. Het is de invidueie mens i in doren 't invalide kind waar alles j (Zeautoriseerde vertaling om draait Het economische aspect speelt natuurlijk ook een rol, maar komt toch op h-t tweede plan. Niet om de Staat, niet direct om dc (rem«enschap, maar om de persoon, om het in al'de kind zelf Saat !,el °P de a»er- ee-ste p'aats. Het moet het validatie- c ntrum v-rlatcn als een mens. die «ónder de hulp van anderen voor zijn eigen be gaan kan zorgen en niet is aangewezen ondersteuning» Zo is hij volkomen ongevaarlijk en kun je er straffeloos over heen buigen Maar kijk zodra op de veer aan de on derkant van de ring wordt gedrukt, gaan deze twee gaatjes open en daaruit ontsnapt dan het dodelijke vluchtige vergif, dat het geheim is van deze moor- I denaars. Niet alle moorden zijn met deze F,n voor hen die ondanks hun trainingringen begaan mr Chenery, maar het on he, centrum nog niet een volwaardige ontastbare vergif was steeds hetzelfde. Uaats in het normale leven kunnen be-Dit is wellicht dezelfde ring geweest. z«'tten, zullen „beschutte werkplaatsen moeten komen, totdat -zij na enkele jaren Over kunnen gaan naar dergelijke weiK- 'nrichtingi n voor volwassenen. Aan optimisme en vrolijkheid ontbreekt het niet bij de patiënten van de st htaartenskliniek. Er heerst een onderlinge TWEEDE HOOFDSTUK dienstvaardigheid, die respect afdwingt, I •en vindingrijkheid, die verbaasd doet Jocelyn Chenery was zo verbaasd over •taan en een blijheid, die voor gezonde deze rondborstige en eerlijke ver- Biensen alleen maar een voorbeeld kan klaring, een veiklaung welke de waarmee mijn broer vermoord werd Haldey, wie verdenkt u? riep Joce lyn. Wie wie? Hadley glimlachte kalm. Ik verdenk, antwoordde hij, signor Pietro Vespucci. haast volstrekte overtuigdheid inhield van wat hij zelf met schrik als niet on mogelijk had voorgesteld, dat hij niet dadelijk antwoordde. Hadley keek hem met dezelfde rusti ge ondoorgrondelijke glimlach aan en herhaalde dan: Ja, Pietro Vespucci. .Jocelyn verzamelde zijn gedachten. U z'ei, dat u bij de minister van Binnenlandse zaken geweest was? merk te hij op Ja, antwoordde Hadley. Ik ben wel een uur of langer bij hem geweest voor ik naar u toe kwam. Ik had een introduc tie van onze ambassadeur. Beiden we ten, wat ik u verteld heb. Ik vraag me af, zei Jocelyn lang zaam of de minister u over een en ander heeft ingelicht. Dat deed hij, antwoordde Hadley. Onder de belofte der geheimhouding, wat evenwel niet geldt voor u, daar u ook aanwezig was, heeft hij mij verteld va" de informatorische conferentie, ïr. i nln de mor6en na het geval van Hotel Petronia door enige vooraanstaan de mannen gehouden is. Dan heeft hij u ook zeker verteld, dat Vespucci op die conferentie is geko men. Natuurlijk, was het antwoord. Welnu, gelooft u, dat Vespucci als hij de verantwoordelijke persoon was. zo naar het departement zou zijn gegaan? Hadley lachte geamuseerd. Ik vind dat een van de kostelijkste staaltjes van overbluffing, waarvan ik ooit gehoord heb, antwoordde hij. Wij aan de andere kant van de Oceaan zijn daar ook wel in thuis en we gaan er wat groot op, maar ik geloof, dat Vespucci ons zou slaan. Naar het verslag van uw minister van Binnenlandse zaken te oor delen en hij schijnt een goed geheu gen te hebben moet het schitterend geweest zijn. O. Vespucci is een vol maakt toneelspeler! Maar gelooft u niet, dat z'ijn verhaal waarheid bevat? Ik bedoel zijn verhaal omtrent zijn broer, Marco Vespucci, her nam Jocelyn. En ik weet, dat het in alle opzichten waar is, behalve wat het geheime vergif betreft antwoordde Hadley. Ik was in de gelegenheid ik zal u dadelijk zeggen hoe nog niet zo lang geleden de geschiede nis van de familie Vespucci op mijn gemak te bestuderen. Ja. Marco Vespucci woon de op een kasteel in de nabijheid van Parijs, hij was inderdaad rijk en getrouwd met een Spaans meisje, dat gelijk met hem bij een spoorwegongeluk op de lijn Parijs—Rouaan omkwam. Pepita is hun enig kind en hyn erfgename. Pepita is heel rijk. Ja, het relaas van Pietro Ves pucci over zijn familie is juist. Of hij het echter was of Marco, die dat verschrik kelijk vergif ontdekte, weet alleen de he mel. Maar ik heb mijn vaste overtuiging, mr. Chenery, voor wat betreft de vraag, wie er de iaatste tijd gebruik van heeft gemaakt. Jocelyn overschouwde nog eens het ge heel en woog de feiten om te trachten er wijs uit te worden. Hij was er zich van bewust, dat hij verdenking gehad had op Vespucci sinds het geval Rederdale, maar hij wist, dat die verdenking slechts steun de op vermoedens. Had wellicht de Ame rikaan zich laten leiden door wat ook enkel vermoedens waren. Ik veronderstel dat u voor uw me ning, dat. Vespucci de schuldige is nog een andere reden hebt, dan u mij verteld hebt, merkte hij plotseling op. Hadley's dunne lippen trokken zich samen en zijn gelaat vertoonde weer de grimmige trek. Ja, antwoordde hij kortaf. Een goede reden? vroeg Jocelyn weer. Een heel goede reden, was het ant woord. Hadley boog zich over het kleed, waarop hun stoelen geplaatst waren en klopte Jocelyn op de knie. Mr. Chenery, zei hij dan, de nadruk leggende op haast ieder woord, toen u bij Vespucci was die avond, dat Kressler zijn proeven deed, zag u toen niet de merkwaardige diamant-, gevat in platina, die Pepita aan haar hals droeg? Jaik herinner hem mij heel goed antwoordde Jocelyn. Ik was getroffen door zijn gloed en zijn schittering en door iets,... ik weet niet wat het is, want ik ben geen deskundigedat mij deed denken, dat hij verschilde van de diaman ten. die ik ooit gezien heb. Ik feliciteer u met uw opmerkings gave, zei Hadley glimlachend. U had goed gezien. Er bestaan zo slechts drie diaman ten op de wereld, mr. Chenery. Eén er van is in mijn bezit, de tweede heeft mijn zuster en de derde is 41e. welke signorina Vespucci die avond droeg. Jocelyn kon een uiting van ongelovig heid niet onderdrukken. Dat zoudt u moeilijk kunnen bezwe ren, zei hij. Bezweren? Ik kan het bewijzen! ant woordde Hadley met klem. Die diamant werd van mijn broer afgenomen en ik ben daar zo zeker van als dat ik u hier voor me zie. Had u hem miss Pepita al vroeger zien dragen? vroeg Jocelyn. Ja. gaf Hadley ten antwoord, 't Was daarom, dat ik Villa Firenza be gon te bezoeken. Jocelyn stond op,en zette whiskey en soda op de tafel. Maar Hadley wuifde beleefd afwerend met de hand. U hebt misschien opgemerkt the avond, dat u mij bij Vespucci en Von Schleinitz zag, mr Chenery, dat ik niets drink, zei hij Dat was niet, omdat ik mij in de woning van Vespucci bevond en het oog op hem hield, maar omdat ik iedere zenuw sterk wilde houden en het hoofd helder om op ieder ogenblik de moordenaar van mijn broer te ontdek ken Dat is voor het heden mijn ejiig doel. ~h U hebt zeker veel van uw broer ge houden merkte Jocelyn op. Stellig en meer dan dat. Ik vereer de de arme jongen, antwoordde Hadley. En dat zou u evenzeer gedaan hebben als u hem gekend had. Maar ik ga ver tellen. En als ik u alles verteld heb zult u er zich niet meer over verwon deren, dat ik degene, die hem vermoord heeft want vermoord werd bij wil opsporen. (wordt vervolgd1 HILVERSUM II 1298 m.l, 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws 3.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Radio Philh. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 ,,In 't spion netje" 12.38 Zang en piano 13.00 Nws 13.15 Meded. i3.20 Promenade Ork. 14.00 Caus. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Alt en piano 15.15 V. d. vrouw 16.15 Gram. 17.30 V. d. Padvinders 17.45 Gram. 1".50 Mil. caus. 18.00 Nws 18.15 Muzikale caus. 18.30 Accordeon. 19.00 Studen- tenuitz. 19.15 Rep. 19.25 Cabaret 19.45 Regerings uitz. 20.00 Nws 20.05 „De Globe" 23.00 Nws 23.15 Film 23.45—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.15 Gram. 13.00 Interv. 13 30 Gevar. muz. 13.55 Weerb. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Schots ork. 15.55 Orgel. 16.15 Close-up. 17.00 Hoorsp. met muz. 17.30 Gram 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerb. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.20 Caus. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Ork.conc. »1.30 Twintig vra gen. 22.00 Nws. 22.15 „Lea Harvest" 23.45 Pari. overz. 24.000.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Mrs Dale's Dagboek. 12.15 Voordr. 12.30 Dansmuz. 13.00 Sport. 13.20 Orgel. 13.45 Ork. conc. 14.45 Voor de kind. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.45 Instrum. trio. 17.15 Mrs Dale's Dagboek. 17.30 Hoorsp. 19.00 Gram 19 15 Muz. caus. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.45 Hoorsp. 22.15 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Actuele caus. 23.20 Gevar. muz. 0.05 Voordr. 0.20 Dans muz. 0.561.00 Nws. N. W. D. R., 300 M. 12.00 Amus.nuiz. 13.00 Nws. 13.20 Orkestconc. 14.15 Gram. 15.00 Hoorsp. 16,00 Hoornkwintet. 16.15 Amus.muz. 17.00 Nws. 17.45 Klein Amus. ork. 19.00 Nws. 19.30 Symph conc. 21.45 Kus, 23.30 Piano. 24.00 Nws. 0.30 Dansmuz. 1.15 Ge- var. rmiz. Frankrijk, Nationaal Programma. 347 M. 12.15 Piano. 12.30 Symp.conc. 13.00 Nws 14.05 Gram. 14.30 Gewijd conc. 15.00 Ork.conc.' 16.00 Gram. 16.50 Kamermuz. 17.50 Gram. 18.30 Am. uitz 19.00 Symph. gedichten. 20.00 Nation, ork. en soliste. 21.45 Liter, overz. 22.45 Gram. 23.45— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 M. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerb. 12.34 Voor de landb. 12.42 Opera-aria's. 13.00 Nws. 13.15 Gram '4.00 Schoolradio 14.15 Gram. 15.00 Voor dc zieken. 16.00 Ork.conc. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les 18.15 Gram. 18.25 Financ. kron. 18.30 Voor dé sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.00 Gram. 21.30 en 21.50 Idem. 22.00 Nws. 22 15 Orgel. 22.5523.00 Nieuws. 484 M. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.15, 14.15 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Piano. 17.50 Gram. 18.30 Chansons. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.15 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Vrije tijd. 22.55 Nws. Engeland. BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 8.008.15 Engelse les (op 464. 74 en 49 M.L 22.00—22.30 Nws Bezienswaardigheid van d# week. Engelse les (op 224 M.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9