Adenauer verzekert zich van Westelijke eensgezindheid Tijdens verblijf te Parijs Koffie duurder Stevenson veroordeelt huidige communisten j acht Omzwaai in Sovjet-censuur op de Kunst? PENSIOEN VOOR VERZETS- SLACHTOFFERS Steed5 meer overwinningen Zitting NATO-raad begonnen Lord Ismay vraagt voor '54 vijf milliard minder dan voor 1953 Staking bij Britse spoorwegen Protestants Weeshuisfonds in feite katholiek r~ Nog geen streng winterweer in het vooruitzicht Het specialisten conflict Eerste kolen van het Peelmijnveld Moeilijkheden bij radio-hoorspelen De Bilt verwacht seen strenge vorst Maandag 14 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Landbouwschap weldra een feit Eerste C.A.O. in het brandstof fenbedr ij f „Wij beginnen te lijken op wat wij het meest vrezen Erkent wonderbaar karakter van „wenende Madonna Honderdjarige te Vlagtwedde Opmerkelijk artikel van Ilja Ehrenburg Kamercommissie vraagt verscheidene verbeteringen Vierbannenpolder valt droog Dijkherstel in Noord-W est-Brabant Met ingang van 20 December Merkwaardige ontdekking in Doesburg Militaire winter oefening kan (nog) niet doorgaan Met kankerserum ingespoten konijnen gestolen Daladier c.s. terug uit Polen WEERBERICHT V De Westduitse bondskanselier dr Adenauer, heeft Zondag van de gelegenheid, dat de ministers van buitenlandse zaken van de V. S. en Groot-Brittannië, Foster Dulles en Eden, in Parijs waren voor de heden begonnen zitting van de Noordatlantische Raad (waar Duits land geen lid van is) gebruik gemaakt om uit de eerste hand inlichtingen te krijgen over de conferentie van Bermuda en over de eventueel komende Viermogendhedenconferentie van Berlijn. Met gemiddeld 10 ct per half pond? Minister Suurhoff wil commissie instellen Afkondiging Sp0edig na jaarwisseling verwacht Ingang 1 Januari van kracht Episcopaat van Sicilië: NEW YORKERS KONDEN SCHADE INHALEN Bezwaren van acteurs tegen bepaalde programma's Eerste periode achter de rug 1953 Was een goed jaar Pensioen en nieuw huwelijk De nationale vakvereniging van spoorwegpersoneel heeft Zaterdag avond besloten voor haar 400.000 leden een staking uit te roepen beginnende op 20 December a.s. te middernacht. De onderhandelingen over een 15 pet loonsverhoging, die tussen de vakverenigingsleiders en de Britse transportcommissie hebben plaats gevonden, zijn Zaterdagmiddag geëindigd zonder dat over eenstemming bereikt is. Arts uit Den Helder deed ontstellende ontdekking „Oder Neisse is natuurlijke grens MINISTER WITTE NAAR WERKENDAM Om duizendste woning in gebruik te stellen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat lichte regen. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Iets zachter. Dinsdag 15 December: Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur Maan op 13-01 uur, onder 2.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze redacteur) Gezien de aanhoudende staging van do prijzen op de grondstoffenmarkt, welke stijging de laatste tijd aanzienlijk is ver sneld, heeft naar wij vernemen, een aantal grote koffiebranderijen besloten de prijs van koffie te verhogen en wel met ingang van heden. Deze maatregel heeft natuur lijk zijn terugslag op de winkelprijs van de consumptie koffie. Verwacht wordt, dat deze prijsverhoging zal liggen tussen 8 en 12 cent. De kans is groot, dat alle leden van de Vereniging van Koffiebranders en Theepakkers deze verhoging in hun prijzen zullen doorvoeren. Naar aanleiding van de moeilijkheden tussen de landelijke Specialistenvereni ging (aangesloten by de Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst), de Ned. Ver. van Specialisten (waarvan de leden u't genoemde maatschappij zijn getreden) en de organisaties van alge mene ziekenfondsen is de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, naar •wij vernemen, voornemens een vijftal vooraanstaande personen uit te nodigen zich op korte termijn een oordeel te vormen over deze moeilijkheden en de weg aan te wijzen, waarlangs deze naar hun oordeel tot een oplossing kunnen (Van onze correspondent) Zaterdag U' ®s °P het boorterrein te Neer by Roe™fK„- w»ar sinds Septem ber jj. de in het Peelmij nenveid gaande zyn.de eerste steenkool aan de aardoPP/^.1** ,;e Fe.bracht. De aan geboorde laag bevindt zich op een diepte van '10 meter en 60 a 80 cm dik. De proefboringen worden verricht door de Duitse firma Dahlmann uit Bentheim en staan onder leiding van de Nederlandse deskundige de heer Hoiking uit Naarden. De ministerraad is accoord gegaan met *n ontwerp algemene maatregel van bestuur tot het instellen van het Landbouwschap. Pe afkondiging van de instelling wordt door welingelichte kringen spoedig na de jaarwisseling verwacht. TWee maanden nadien zaj dan de eerste Pubiie]crecj,te- jjjke bedrijfsorganisatie met ae werk_ jaamheden kunnen beginnen. De instelling van het Landbouwschap geschiedt m overeenstemming met het advies van de Sociaal-Economische Raad pe organisaties van werkgevers en werk nemers, samenwerkende in de Stichting v0Or de Landbouw, conformeren zich met het advies. Zoals men weet, heeft deze Stichting reeds sinds 194o naar het vormen ener publiekrechtelijke bedrijfSorganicat,> ge streefd. Na een verzoek en langdurige onderhandelingen kwam de S.e.r. jn Mei van dit jaar tot een advies betreffende het Landbouwschap, dat echter nog 0p enige bezwaren in de ministerraad stuitte. In October en November l.i. zyn deze bezwaren gaandeweg opgeheven, zodat nu de weg naar het instellen van het Landbouwschap is geëffend. Dr Adenauer, die in verband met de mi nistersconferentie van de Raad van Europa in Parijs vertoefde, toonde zich Zondag avond zeer tevreden over de resultaten die zijn besprekingen met de ministers der Westelijke Grote Drie hadden opgeleverd. Met Bidault heeft hij Zaterdagavond tij dens een besloten diner op de Quai d'Orsay o.m. over de Saarkwestie gesproken. Het communiqué vermeldt, speciaal de wil van beide landen om een regeling te vinden, die alle partijen volkomen zal be vredigen en de wederzijds bestaande ge voeligheden zal wegnemen. Volgens een Duitse woordvoerder heb ben Dulles en Eden Adenauer verzekerd, dat zij bij een eventuele bespreking met de Russen niet over de E.D.G. wilden tran sigeren en dat de hereniging van Duits land nooit met een Duitse neutraliteit zou worden gekocht. Adenauer zeide Zondagavond, dat er tus sen West-Duitsland en de drie Westelijke mogendheden geen verschillen van mening bestaan. Hij sprak van „een hechte soli dariteit". Tussen de Unie-Verkeer en de werkge vers in het brandstoffenbedrijf is op de belangrijkste punten overeenstemming bereikt over de eerste collectieve arbeids overeenkomst, die in dit bedrijf zal wor den afgesloten Deze C.A.O. noemt be langrijke verbeteringen op het stuk van de lonen, de vacantietoeslag en de werk kleding. Dit is meegedeeld in een ver gadering van de vakgroep brandstoffen- werkers van de Centrale Bond van werk nemers in het transportbedrijf. In deze vergadering is met algemene stemmen het ontwerp voor de C.A.O. aanvaard. 55 Adlai Stevenson, de leider van de de mocratische party in Amerika heeft Za terdag in een tafelrede te Philadelphia de regering Eiesenhower ervan beschuldigd het probleem van communisten in de re gering verkeerd aan te pakken en toe te staan, dat misbruik word-t gemaakt van geheime dossiers. „Als de regering op zoek is naar een goede kruistocht", zei hij, ,.zou ik een kruistocht tegen het communisme aanbe velen, zonder echter gebruik te maken van communistische methoden"- Hij betoogde dat de clausules in de con stitutie betreffende de rechten van het volk in het gedrang komen, historische vrijheden beknot, roekeloze woorden ge uit worden en dat wantrouwen en vrees door het land trekken en partijpolitiek „vreemd en lelijk" de kop opsteekt. De veiligheid van geheime dossiers wordt in gevaar gebracht, zo zei Steven son, „en het spookbeeld van een politieke politiemacht rijst op. Wij beginnen te lij ken op wat wij het meest vrezen". Hij zei, dat terwijl president Eisenho wer over eenheid spreekt, „zijn collega's onenigheid zaaien. Terwijl hij vraagt om kalmte, stoken zijn vrienden het vuur van hysterie. Terwij] hij zich beroept op de Amerikaanse traditie, dat de beschuldigde het recht heeft geconfronteerd te worden met zijn beschuldigers, zijn leden van zijn partij en regering bezig met beschuldigen- rechtspraak, veroordeling en bestraffing met een enkel handgebaar. Ik zou alleen maar willen, dat president Eisenhower sprak namens de Eisenhower-regering". Stevenson zei, dat de vier vryheden vrijheid van woord en uitdrukking, vrjj- heid van godsdienst, het vry zü'n van ge brek en vry zijn van vrees vervangen zyn geworden door „de vier vrezen: vrees voor een depressie, vrees voor communis me, vrees voor onszelf en vrees voor de vrüheid zelf." '5 De bisschoppen van Sicilië hebben Zon dag in een officiële verklaring het miracu leuze karakter van de „Wenende Ma donna" van Syracuse erkend. Het Episcopaat heeft gisteren het vol gende communiqué uitgegeven: „De bis schoppen van Sicilië hebben, tijdens hun Jaarlijkse bijeenkomst te Bagheria (Pa lermo), het lange verslag aangehoord van nagr Baranzini, aartsbisschop van Syracuse riV6K -wenen" van de beeltenis van het onbevlekte Hart van Maria, op 29, 30 en APglistus en op 1 September van dit jaar te Suracuse, en hebben na zorgvuldig 1riki?e'e getuigenissen en documenten te hebben bestudeerd met eenstemmig heid geconcludeerd, dat men de werke lijkheid van het „wenen" niet in twijfel kan trekken. De bisschoppen spraken de wens uit, dat een dergelijke uiting van de Hemelse Moeder een ieder mag aansporen tot een levendiger devotie tot het Onbe vlekte Hart van Maria en verlangen, dat ?o spoedig mogelijk een heiligdom ter her innering aan het wonder zal worden ge bouwd". Aldus meldt A.F.P. Op de eerste Kerstdag hoopt de weduwe L- Rendering-Meyer te Vlagt- wedde (Groningen) haar honderdste ver jaardag te vieren. De feestelinge heeft vijf kinderen, zeventien kleinkinderen en 32 achterkleinkinderen. De Russische schrijver Ilja Ehren burg levert m het Decembernum mer van /I?1 Moskouse tijdschrift „Snanua (De Banier.) critiek op de onvrijheid die een auteur in de Sov jet-Unie ondervindt doordat hij de voorschriften van overheidswege moet volgen in plaats van zijn thema pn zijn wijze van uitbeelden zelf te kiezen. Ondanks alle vervolgingen aldus Lhrenburg, genoten zelfs in de tsa- nnz cSe periode de schrijvers m dit In meer vrüheid dan thans, literatuur Voor d<= Sowjetrussische kei verkLWaarliik sensationeel arti- Tli kar h„ Ehrenburg verder o.a.: dgHfpen»6 üteraire critici niet dat zü niet roma ®chr«Y?rs verwijten ^olga-Don-kanaal schrlJvSn over het ganë der textiel?,!;, de vooruit- ndustrie of over de strijd voor de vrede. Zou het niet beter zün de ijverige auteur te laken, die al deze hem opgedrongen wer ken zonder inspiratie en zonder artistieke inleving schrijft. Een enkele goede roman is meer waard dan honderd .bestelde" slech te, meent Ehrenburg Romans zijn niet op dezelfde wijze nuttig als schoenen. Zij zijn dikwijls zelfs hele maal niet nuttig". Westelijke waarnemers zyn van mening dat Ehrenburg dit artikel nauwelijks zou hebben kunnen schryven zonder zeker te zyn van fS l^cmmmg van -egering en par ty. Wellicht kondigt zich hiermede net einde aan van de periode van het socialistische realisme in de Sowjetliteratuur en dan tevens in de beeldende kunst en in de muziek. Vijf New-Yorkse bladen hebben het nieuws over de periode van 29 November tot 8 December, toen zij als gevolg van de staking van clichèmakers niet konden verschij nen, alsnog in hun Zondagsedities afgedrukt. De editie van de „New York Times", de dikste van alle maal, woog ruim twee kilo. Veel New-Yorkers, die anders een paar straten ver lopen om hun Zondagsblad aan een kiosk te kopen, namen Zondag de auto mee. De reactie van 't publiek varieerde van opgetogen commentaren van huisvrouwen, die konden zwelgen in vele extra pagina's met adver tenties, tot klachten van uitgeputte krantenverkopers met pijn in de armen en de rug. De vijf kranten telden samen niet minder dan 1698 pagina's. Wel wat veel, zelfs voor een hele Zondag. (Van onze correspondent.) In de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie waarin 35 acteurs en actri ces zijn opgenomen, die voor de diverse omroepen de hoorspelen verzorgen zijn moeilijkheden gerezen, welke aan leiding zijn geworden tot het instellen van een onderzoek om na te gaan, hoe men deze problemen kan oplossen, Ver scheidene leden van de hoorspelkern hebben er namelijk bezwaar tegen ge maakt te moeten optreden in stukken of klankbeelden van bepaalde strekking. Zo zyn er bezwaren tegen programma's van het N.V.V. en andere Vara-uitzendingen, welke een sterk propagandistische inslag hebben. Peronne Hosang heeft onlangs geweigerd op te treden in een K.R.O.- hoorspel, waarin het leven van Heilige Moeders werd uitgebeeld. Een en ander wil men trachten op te lossen door de hoorspelkern mettertijd uit te breiden en zo gevarieerd mogelijk te maken. waardoor de verschillende omroepen wel steeds kunnen beschikken over acteurs en actrices die geen bezwa ren hebben tegen het uitvoeren van stukken van bepaalde strekking. Een achttal ministers heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan Hr. Ms ,J)e Ruy- ter", toen deze aan de werf Wilton Fyenoord te Schiedam gemeerd lag. Na een begroeting in de hut van de comman dant, kapt. ter zee W. J. Kruysen, maak ten de ministers en de staatssecretaris sen, die met hen meegekomen waren, een rondgang over de oorlogsbodem. Minister-president dr W. Drees, die mede van de partij was, verlaat de ge schutstoren van een 15 cm kanon. Links de minister van Buitenlandse Zaken mr J. TV. Beyen, tezamen met de comman dant van de „De Ruyter". Overeenkomst H. Stoei en België. Te Brussel is Zaterdag een overeenkomst ondertekend tussen België en de H. Stoel met betrekking tot de hiërarchie in de Belgische Congo. Namens het Vaticaan tekende mgr Cento, de scheidende nuntius, namens de Belgische regering de heer Van Zeeland, minister van buitenlandse zaken Volgende week zal de overeenkomst aan het Belgische parlement ter ratificatie worden voorgelegd. In de vaste commissie voor maatschap pelijk werk uit de Tweede Kamer heeft het allerwege de aandaaht getrokken, dat het wetsontwerp tot wijziging van de wet buitengewoon pensioen 1940—1945 de maximum- en minimumgrondslagen on veranderd laat. Wat betreft de minimum grondslag was men dankbaar, dat de drie verhogingen van 5 pet, zoals die in de loonronden zijn verwerkt, ook hier zijn toegepast. De vraag werd gesteld, of het. Het droogmalen van de Vierbannenpol der op Duiveland maakt goede vorderin gen Het waterpeil in deze 2700 hectare grote polder is reeds aanzienlijk gedaald. Als eerste zichtbare resultaat is de ver keersweg van Zierikzee tot aan de Rampaartsedyk, die aansluit op het reeds eerder drooggevallen weggedeelte in de richting Zijpe, eveneens drooggekomen Wanneer het stuk betonweg een grondige reiniging heeft ondergaan zal dit spoedig weer voor het verkeer kunnen worden opengesteld. De betonwegen hebben namelijk weinig schade geleden. Geheel anders is de toestand van de straatweg van Zierikzee naar Kapelle. Dit stuk is voorlopig nog onbruikbaar en moet worden hersteld. Alle verkeer van Zierikzee naar Zype en omgekeerd kan tot nadere aankondiging uitsluitend ge bruik maken van de noodverbinding, die leidt over Stevenssluis en Sirjansland. De eerste periode van het dijkherstel in Noord-West-Brabant is achter de rug. De dijken bezitten nu zonder uitzondering de sterkte van voor de watersnood en ver scheidene zyn zelfs sterker gemaakt dan zy ooit zyn geweest- De laatste hand wordt gelegd door een aantal steenzetters aan de dyk langs de Sabinapolder, waarin tijdens de storm nacht om even over twaalf uur reeds een gat werd geslagen. De nieuwe dijk is 1.25 meter hoger dan de oude en bestaat uit een zandlichaam met een kleibedekking. Aan materiaal is voor deze dichting en versterking ver bruikt: 60.000 m3 klei, 366.000 m3 zand, 17.000 ton stortsteen, 6.000 ton zetsteen 33.000 bossen rijshout en 31.000 bossen riet Gemiddeld hebben van begin Februari af tot op heden 100 arbeiders aan het dichten en versterken van deze dijk gewerkt. Zondagavond is te Parijs, aan de vooravond van de bijeenkomst van de N.A.T.O.-raad, die heden is begonnen, van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen, dat de N.A.T.O.-begroting voor 1954 ongeveer met zeven procent, dat is vijf milliard dollar, zal worden beperkt. De secretaris-generaal Lord Ismay zal voorstellen in 1954 een bedrag van 65 milliard dollar voor militaire uitgaven beschikbaar te stellen. Thans is dit bedrag 70 milliard dollar. Lord Ismay zal in zijn jaarrapport voorts mededelen, dat de N.A.T.O. thans over veertig divisies in de eerste linie beschikt. De N.A.T.O. heeft thans vijf duizend vliegtuigen. Voor 1954 zullen het er zesduizend worden. Het aantal divisies landstrijdkrachten zal in 1954 min of meer gelijk blyven, terwyl het aantal reservisten en de luchtmacht zullen worden uitgebreid. Bij de plannen voor 1956 wordt reke ning gehouden met het ter beschikking komen van twaalf Westduitse divisies. De ministers staan voor het feit, dat de N.A.T.O. thans een toppunt heeft bereikt bij de herbewapening zyner leden. Thans doet zich het moeilijke vraagstuk voor om in de komende jaren hetzelfde be- wapeningspeil te handhaven, met weinig of geen Amerikaanse hulp. De N.A.T.O.-landen zijn het er alge meen over eens, dat niet moet worden toegestaan, dat het verbond in 1969 wanneer de leden zich kunnen terug trekken wordt ontbonden. Doch zij weten nog niet hoe dit zal moeten wor den bewerkstelligd, aldus deze bron. De militaire N.A.T.O.-déskundigen zyn er van overtuigd, dat de voorgenomen uitbreiding der Amerikaanse atoom artillerie op het Europese vasteland van één tot vyf bataljons, die binnenkort zal geschieden, en het vermoedelijk meer ter beschikking der landstrijdkrachten komen van atoomwapens, ingrijpende invloed op de voorgenomen strategie en de bewapeningsprogramma's zullen oefenen. Doch het zyn de ministers die moeten bepalen in welke mate het aanwenden van nieuwe wapens de opbouw der N.A.T.O.-verdedigingsmacht zal beïn vloeden. Lord Ismay heeft Zondag verklaard, dat de Europese eenheid in het afgelopen jaar belangrijk is gegroeid, dat de mili taire kracht van de N.A.T.O. enorm is toegenomen, dat de kwaliteit van de strijdkrachten niet meer te vergelijken is met die van enkele jaren geleden en dat die strijdkrachten nu sterk genoeg zyn om eventuele aanvaller af te schrikken. Desgevraagd gaf hij echter toe, dat dit nog niet betekende, dat de N.A.T.O.- macht ook al groot genoeg is, om een eventuele Russische invasie van West- Europa ook metterdaad te verhinderen. Sprekende over de vooruitgang van de organisatie in het jaar 1953, zei Lord Ismay, dat er van de 160 N.A.T.O.-lucht- bases die of in aanbouw, of in voorbe reiding zijn, eind December honderd volkomen bruikbaar en twintig gedeelte lijk bruikbaar zullen zijn, hetgeen een verdubbeling betekent, vergeleken bij de toestand van een jaar geleden. Bovendien zal de N.A.T.O. in geval van oorlog de beschikking hebben over een byna even groot aantal commerciële luchthavens, die dan voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt. Van de 122 projecten op het gebied van televerbindingen zijn er ongeveer zestig voltooid, hetgeen volgens Lord Ismay ook in vredestyd een aanzienlijke versterking betekent van de Europese verbindingen van noordelijk Noorwegen tot Turkye De secretaris-generaal deelde voorts mede, dat er de laatste tijd meer en nauwer contact tussen het secretariaat van de N.A.T.O. en parlementsleden van de veertien landen-leden tot stand is ge komen. Hij verklaarde echter met na druk, dat dit niets te maken had met de gedachte van een N.A.T.O.-parlement, die door sommigen wel eens is verdedigd. in het voornemen van de regering ligt ook met ingang van 1 Januari 1954 een ver hoging van 5 pet toe te kennen, zulks o.m in verband met de aanstaande huurver hogingen. Intussen meende men, dat ook dan nog niet voldoende rekening zou zijn gehouden met de stijging in de kosten van het levensonderhoud sinds 1947, in welk jaar de minimumgrondslag van 1500 werd vastgesteld, een grondslag, die toch ook toen al geenszins als te hoig werd beschouwd. By de totstandkoming van de wet werd als argument tegen een verhoging van de maximumgrondslag aangevoerd, dajtjje verhouding tussen deze pensioenen en de gewone pensioenen, waarvoor als maximum 4800 gold, scheef zou worden getrokken. Naar de mening van nagenoeg de gehele commissie heef' dit argument zijn waarde verloren, nu de regering in een inmiddels door de Kamer aangenomen wetsontwerp voorstelt ge noemd maximum te doen vervallen. Een verhoging van de minimumgrond slag en van de maximumgrondslag, waar voor reeds in 1947 werd gepleit, zou de commissie nogmaals in ernstige overwe ging willen geven. De commissie was van oordeel, dat het huidige systeem, waarbij een weduwe, die hertrouwt, tweemaal het jaarbedrag van haar buitengewoon weduwenpensioen als afkoopsom ontvangt, waarna het pensioen wordt beëindigd, onbevredigend is. De commissie deed de suggestie om in In België heeft een ernstig spoorweg ongeluk plaats gevonden, te Lombeek St Catherine, nabij Ternat, op de lijn BrusselGent. Er waren vier doden en een twintigtal gewonden. Een geheel verwoeste wagen, waarin men drie doden en een gewonde vond. plaats van deze afkoopsom een dusdanige regeling te treffen, dat het weduwenpen sioen „sluimert" tijdens het tweede huwe lijk, maar na beëindiging hiervan weer herleeft. Wanneer bij een dergelijke rege ling dan tevens nog ten tijde van het hu welijk een „bruidschat" van b.v. eenmaal het jaarbedrag van het pensioen zou wor den uitgekeerd, zou de commissie daar tegen allerminst bezwaar hebben. Speciale aandacht werd ook gevraagd voor die huwelijken, waarin een slacht offer van het verzet, die extra-verzorging nodig heeft, trouwt met een weduwe van een verzetsman. Moet deze weduwe, die de levenskosten van het mannelijke slacht offer kan doen verminderen, het risico dragen eens, en misschien vry spoedig, onverzorgd achter te blyven? In de gevallen, waarin een overleden deelnemer aan het verzet een weduwe met drie kinderen achterliet, wordt door deze weduwe en haar kindeTen nagenoeg het maximum-pensioen (90 pet van de pen sioensgrondslag) genoten en blijft voor de ouders, ook al bestaat voor hen recht op kostwinnerspensioen, vrijwel niets be schikbaar. De commissie meent, dat het van belang zou zyn, indien de ouders dit latente recht toch ten volle zouden kun nen effectueren, b.v. bij hertrouwen van de weduwe of meerderjarig worden van de kinderen. Volgens de wet vervalt het buitenge woon pensioen, wanneer de gepension- neerde in een vreemd land wordt gena turaliseerd. Van verscheidene zyden had men hiertegen bezwaar. Ook informeerde men hoe de kwestie van de reciprociteit is geregeld. Kan het b.v. inderdaad voorkomen, dat, zoals een lid meende te weten, een Nederlandse vrouw, die in België aan het verzet heeft deelgenomen, noch in België, noch in Nederland een toelage ontvangt? Van verschilende zyden drong men er op aan, dat aan de buitengewone pen sioenraad de bevoegdheid zal worden ver leend om aan invaliden met een invalidi- teitspercentage van 30—70 pet, in bijzon dere gevallen een hoger pensioen er werd b.v. aan een verhoging tot 80 pet gedacht toe te kennen. Pastoor A. S. Uyttewaal van Doesburg heeft een merkwaardige ontdekking ge daan. Hij heeft n.l. onomstotelyk kunnen vaststellen, dat het Doesburgse Weeshuis fonds in artikel 29 van het reglement voor de gestichten van weldadigheid al daar ten onrechte staat aangegeven als een protestantse instelling. Krachtens de fundatie van 1622 blykt het weeshuis, al dus pastoor Uyttewaal een uitgesproken katholieke instelling te zyn. Daar het hier bovendien een fundatie bij testamen taire beschikking betreft, is er, zo meent hij, geen sprake van verjaringsrecht of wat dan ook. Om te bevorderen, dat alsnog de laatste wil van de erflaters worde nagekomen, heeft pastoor Uyttewaal zich met een „vertaling" van de stichtingsacte ge wend tot de gecommitteerden der Ge stichten van Weldadigheid in Doesburg, tot de raad der gemeente en tot Ged. Staten van Gelderland om rechtsherstel te verkrijgen. Hoe de verkeerde situatie zich in het verleden heeft ontwikkeld, is niet meer na te gaan. Nochtans behoeven de „onrechtmatige" beheerders zich geen gewetensbezwaren te maken of vrees te koesteren voor de „helse straffen" waarmede degenen, die het fonds zouden vervreemden, in 1622 bedreigd werden, omdat te hunnen aanzien het aloude adagium „onwetend zondigt niet" van toepassing mag worden geacht. Intussen bestaat het weeshuis als zodanig reeds lang niet meer: wel is er nog het fonds. Luitenant-generaal Opsomer, comman dant van het Eerste Legercorps, heeft het plan, indien de weersomstandigheden daarvoor geschikt zyn, voor een kleine kern van zyn staf een winteroefening te houden in het Oosten van het land. De bedoeling van deze oefening zal zyn de problemen, die optreden bij winterse temperaturen te onderzoeken, zoals b.v. de verwarming van tenten, de watervoor ziening, geschikte kleding enz. De juiste datum van deze oefening staat niet vast, omdat deze afhankelijk is van het weer. Zoals de vooruitzichten nu zyn is er weinig kans, dat zij binnenkort zal worden gehouden. De Bilt kon in deze ook voor de komende maanden wei nig hoop geven, zodat de mogelijkheid bestaat, dat zjj tot bet volgende seizoen zal moeten worden uitgesteld. Tot zijn grote ontsteltenis ontdekte de arts-röntgenoloog dr C. i. van M. te Den Helder gisterenmorgen om ongeveer negen uur, dat uit de konijnenhokken in zijn tuin zes dieren waren verdwenen, die voor wetenschappelijke doeleinden met kanker serum waren ingespoten. Het is niet met zekerheid te zeggen, wanneer de konijnen zijn ontvreemd, daar de familie Zaterdag middag is uitgeweest. De tuin van het huis van de arts (Middenweg 101, hoek Timorlaan) was gemakkelijk te bereiken, doch diefstal werd niet gevreesd, omdat het in Den Helder beke -d was, dat dr Van M. de dieren als proefkonijnen hield. De inspuitingen, die zowel van recente ais van oudere datum waren, hebben tot ge volg, dat de beesten by consumptie gevaar voor de gezondheid opleveren. Van de ontvreemde konijnen zijn er vier donker bruin, bijna zwart, een is muisgrijs en een without. Vijf stuks zyn genummerd met metalen plaatjes in de oren: 78, 95. 96. 97 en 98. De politie is met grote voort varendheid op zoek naar de daders van deze diefstal en nog meer naar hun buit. De Franse ex-premier Daladier, die met acht andere Franse parlementsleden een particulier bezoek heeft gebracht aan Po len, heeft Zaterdag na terugkomst in Pa rijs verklaard: „Als de Duitsers de rivier de Oder zouden overtrekken, zou dat oor log betekenen". Hij meende, dat Polen, als het vrede blijft, over tien jaar „een grote natie" zal zijn. Het land is homogeen, heeft geen nationale minderheden binnen zijn gren zen en het bezit een snel groeiende indus triële productie. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir H. Witte, is voornemens Woensdag a.s. te Werkendam de duizend ste woning in gebruik te stellen. Het is de bedoeling, dat de minister daarna nog enige gemeenten in het Land van Heus- den en Altena zal bezoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1