Voor verdere studie belangrijke verlaging Huurverhoging van na-oorlogse woningwetwoningen ONS BLAD Rijkssubsidie humanistische zorg in D.U.W.-kampen Rechtse partijen roepen minister een halt toe Auto te water r Licht op politieke houding katholieke Kamerleden PvdA Heffing aanzienlijk vereenvoudigd door uniform tarief KOFFIEPRIJS OMHOOG maakt het U gemakkelijk Dinsdag 15 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bij kleuters geen verandering Interpellatie in de Tweede Kamer Vereenvoudiging NIEUWJAARS-ADVERTENTIE Motie-Stokman (rechts tegen links) aanvaard „Eén mens in nood" Analyst Ammerstolse brand spuit weigerde Geen weekeinde- en avondretours bij N. S. Grote voorraden winterkool WEERBERICHT V.. Uniform tarief Gezinsreductie Compensatie WMWM Verhoging factor algemene uitkering Ziekenhuiswezen Bestuurder verdronken Vier huizen uitgebrand De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige lichte regen. Plaatselijk mist. Zwakke, later matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 16 December: Zon op 8.43 uur, on der 16.29 uur. Maan op 13.21 uur, onder 3.51 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Geen schoolgeld meer voor de leerplichtige jeugd TJ ET WETSONTWERP tot regeling van de heffing van schoolgelden 11 Schoolgeldwetis thans bij de Tweede Kamer ingediend Het beoogt in de eerste plaats afschaffing van de schoolgelden voor de leerplichtige jeugd. Aangezien het bezwaren ontmoet, voor de bepaling van de vraag, of al dan niet schoolgeld is verschuldigd, voor iedere leerling afzonderlijk na te gaan, of hij leerplichtig is, is in het ontwerp een systeem gekozen, dat vrijstelling van de betaling van schoolgeld inhoudt voor de leerlingen van acht aaneensluitende leerfaren. Hierbij is overwogen, dat de duur van leerplicht in het algemeen acht jaar is. Geen schoolgeld wordt pus geheven voor leerlingen van scholen voor GEO, VGLO en BLO, voor leerlingen van de eerste twee leerjaren van scholen voor VLO, VHMO en lager nijverheidsonderwijs en voor leerlingen van het eerste leerjaar van lagere land- en tuinbouwscholen. In de tweede plaats brengt het ontwerp voor de hogere leerjaren van de scholen voor VLO, VHMO en lager nijverheidsonderwijs, alsmede voor de leerlingen van kweekscholen en van scholen voor uitgebreid lager- en middelbaar nijverheidsonderwijs een niet onaanzienlijke VER LAGING VAN HET SCHOOLGELDTARIEF. In de derde plaats tvordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een BELANGRIJKE VEREENVOUDIGING te brengen in de veel soortigheid van regelingen, die ten aanzien van de schoolgeldheffing voor de verschillende takken van onderwijs thans van kracht zijn en die over een aantal wetten en besluiten zijn verspreid. Daarom is thans een regeling ontworpen, waarbij de heffing van schoolgeld met betrekking tot het lager onderwijs, het kweekschoolonderwijs, het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en het nijverheidsonderwijs in een wet volgens een uniform tarief plaats vindt, hetgeen mede uit een oogpunt van administratie een grote verbetering moet worden geacht. Het ontwerp geeft géén voorschriften met betrekking tot de school geldheffing bij het KLEUTERONDERWIJS en liet HOGER ONDER WIJS. Wat de laatste tak van onderwijs betreft, is een afzonderlijke wettelijke regeling aanhangig gemaakt. Het ligt in de bedoeling aan de hand van deze regeling tot een verlaging van de collegegelden van f 325.tot f 200.te geraken. Ten aanzien van het kleuteronder wijs wordt een verlaging van schoolgeld niet mogelijk geacht, omdat ook bij de totstandkoming van een wettelijke rege ling van het kleuteronderwijs de finan ciële bijdragen van overheidswege niet een zodanige hoogte zullen bereiken, dat de schoolgelden voor de instandhouding van kleuterscholen zouden kunnen wor den gemist. Wat het landbouwonderwijs betreft, beperkt het ontwerp zich tot de bepa ling, dat geen schoolgeld wordt geheven voor de leerlingen van het eerste leerjaar van de lagere land- en tuinbouwscholen De reden, waarom het. land- en tuin- bouwonderwijs, dat aan de niet-leerplich- tige jeugd wordt gegeven, buiten de regeling is gebleven, is gelegen in het feit, dat een wettelijke regeling van het lager, zowel als van het middelbaar land bouwonderwijs in voorbereiding is Omtrent de schoolgelden van avond scholen en van dag- en avondcursussen bevat het ontwerp geen bindende voor schriften Gelet op de grote verscheiden heid op dit gebied zou dit ook op prak tische bezwaren stuiten Het ontwerp bepaalt echter, dat bij aigemene maat regel van bestuur voorschriften kunnen worden gegeven, die bij de regeling van de heffing en invordering van het school geld voor avondscholen en voor cursus sen in acht moeten worden genomen Ge dacht is met name aan het vaststellen van een minimum- en een maximumschool geld. Bij de bestaande uiteenlopende rege lingen is ook het schoolgeldtarief ongeluk Het thans aangeboden ontwerp daaren tegen gaat uit van een uniform tarief, dat geldt voor L.O., V.H.M.O., kweek schoolonderwijs en nijverheidsonderwijs en zowel voor het openbaar als het bij zonder onderwijs Niet alleen verdient een uniforme regeling uit een oogpunt van administratie de voorkeur, doch voor al is het gewenst, dat de schoolkeuze van de ouders niet door overwegingen om trent de hoogte van het schoolgeld mede kan worden beïnvloed. Het nieuwe te"®* 'j* zoals ook thans reeds het geval is bij het L.O., het V.H.M.O. en het kweekschoolonderwijs gebaseerd op de zg. schoolgeldmaat staf, welke aan de hand van het inkomen en het vermogen van de schoolgeldpiich- tige wordt vastgesteld Beneden een schoolgeldmaatstaf van 100.is géén schoolgeld verschuldigd. Bij een maatstaf van 100.— bedraagt het schoolgeld 10,terwijl het school geld bóven een maatstaf van f 100. regelmatig stijgt tot een maximum van f200.—. De regering heeft gemeend het maximumschoolgeld op niet meer dan ƒ200.— te moeten bepalen nu het de be doeling Is ook de collegegelden op een bedrag van ƒ200.— te stellen. Voorts is een bepaling opgenomen, dat reductie wordt verleend bij schoolbezoek van meer dan een kind uit hetzelfde ge zin aan een school of leerjaar, ten aan zien waarvan krachtens dit ontwerp schoolgeld wordt geheven of aan een inrichting voor hoger onderwijs. Deze gezinsreductie bestaat ook thans bij de verschillende takken van onder wijs, met dien verstande dat bij school bezoek van twee of drie kinderen op het ogenblik 25 pet reductie per kind wordt gegeven en bij schoolbezoek van vier of meer kinderen 50 pet per kind, zodat het schoolgeld voor drie kinderen bij de huidige regeling in totaal meer bedraagt dan voor vier Deze inelegantie komt in het nieuwe ontwerp niet meer voor, doordat bi] drie kinderen de reductie op 40 pet per kind wordt gesteld. Nieuw is voorts de bepaling welke een verlichting voor de administratie be tekent dat alleen gezinsreductie wordt verleend op een daartoe strekkend ver zoek van de schoolgeldplichtige Het nieuwe tarief betekent in vele ge vallen een belangrijke verlaging, verge leken met de huidige regelingen. Ook op het gebied van de beffing en de invordering brengt het ontwerp meer eenheid. Deze zijn thans zeer uiteenlo pend geregeld B|j schoolbezoek van kinderen, voor wie in beginsel schoolgeld of collegegeld is verschuldigd, is de voorgestelde gezins reductie dus als volgt: bij twee kinderen 25 pet, bij drie kinderen 40 pet en bij vier of meer kinderen 50 pet. Ten aanzien van de kosten van de voorgestelde maatregelen wordt het be drag, dat met de afschaffing en verla ging van de schoolgelden is gemoeid, geraamd op 24,7 millioen gulden. Tenslotte kan de opbrengst van het schoolgeld, dat geheven blijft, op ca 2 mil lioen gulden worden gesteld, waarvan direct of indirect ten bate van de ge meenten blijft ca 0,75 millioen gulden. Hieruit blijkt, dat het ontwerp inderdaad een effectieve verlaging van lasten voor de schoolgeldplichtigen uitmaakt. De voorgestelde regeling betekent een financiëel nadeel voor de gemeenten en voor de bijzondere scholen, voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs en lagere land- en tuinhouwonderwijs. Voor dit nadeel dient aaD de betrokke nen compensatie te worden gegeven. Ten laste van de gemeenten komt als gevolg van de thans voorgestelde maat regelen 20,4 millioen guiden. Het bedrag, dat gemoeid is met de bestaande compen satieregelingen, die komen te vervallen, wordt voor zover het ten bate van de gemeenten komt geraamd op ruim 9 millioen gulden Het ligt in de bedoeling voor te stellen in het gemeentefonds deze bedragen te storten naar boven afgerond op 30 millioen gulden. Het evengenoemde bedrag zal moeten worden in aanmerking genomen bij de bepaling van het percentage van het aan deel der Rijksbelastingen in het gemeen tefonds, dat voor 1954 opnieuw zal moe ten worden geregeld in verband met de aanhangige belastingvoorstellen. Voorts zal ook voo, 1953 nog een regeling moe ten worden getroffen aangezien het in de bedoeling ligt de thans voorgestelde In aansluiting aan hetgeen w|j gisteren reeds hebben gemeld, vernemen wij nog, dat in een gisteren te Amsterdam gehou den vergadering van de koffiebranders en theepakkers tot een verhoging van de koffieprijzen voor consumenten met on middellijke inwerkingtreding is besloten De koffie van 2.10 per half oond wordt gebracht op 2.18 en de koffie van f 2 30 per half pond op 2.40. Men was het er over eens, dat deze verhoging nog niet in overeenstemming is met de wereld marktprijs, aangezien dan de prijsstijging wel tweemaal zoveel had moeten bedra gen. In liotel Adler (Grindelwald) zal de Koninklijke familie dit jaar haar winter- vacantie doorbrengen. Hotel Adler hoopt H.M. de Kóningin en de vier Prinsessen op 28 December te kunnen ontvangen, terwijl Prins Bernhard, die per auto reist, eerst enige dagen later fe zal arriveren. Hotel Adler, ideaal gele- gen, in de schaduw" van de Wetterhorn. Mi - «'O maatregelen reeds op 1 September 1953 te doen ingaan. Tot die datum zullen de schoolgelden volgens de thans geldende regelingen worden berekend. Daarna gelden de be palingen van het wetsontwerp. Omtrent de wijze, waarop het meer genoemde bedrag van ƒ30 millioen over de gemeenten zal worden verdeeld zal bij die gelegenheid tevens een regeling moeten worden getroffen Aangezien de opbrengst van het schoolgeld, behalve van andere factoren, sterk afhankelijk is van de hoogte der inkomsten en loonbe lasting en van die der vermogensbelas ting in de gemeenten, gaan de gedachten thans uit naar verhoging van de factor der algemene uitkering met een bedrag, waarin de hoogte dezer belastingen pei inwoner tot uitdrukking komt. De hier ontwikkelde gedachte moet als voorlopig worden beschouwd. Zjj moet nog worden uitgewerkt. Wellicht kan hij nadere over weging nog enige verfijning mogelijk blijken Opgemerkt zij tenslotte, dat de ge meenten bovendien «en onzichtbare com pensatie ontvangen, doordat zij, behalve wat de gemeentelijke scholen en de bij zondere scholen voor ULO betreft, niet meer met perceptiekosten worden belast. 's-GRAVENHAGE. 14 Dec. 1953. In de avondvergadering van de Tweede Kamer, welke werd gepresideerd door prof. Gerbrandy, heeft de heer Bommer (P.v.d.A-) namens zijn fractievoorzitter, de heer Burger, die verhinderd was, de aan gekondigde interpellatie gehouden naar aanleiding van de ministeriële circulaire aan de gemeentebesturen betreffende huurverhoging van tussen 1945 en 1950 ge bouwde woningwetwoningen. Spr. betoogde uitvoerig, dat door deze circulaire de huren niet worden rechtge trokken, integendeel in vele gevallen te hoog komen te liggen. En ten besluite van enkele vragen, welke hij tenslotte stelde vroeg hij of de minister bereid was, als nog te bevorderen, dat voor de naoorlogse woningwetwoningen, welke daarvoor In aanmerking komen, een huurverhoging wordt toegepast, die het huurpeil van deze woningen brengt op niet hoger dan ge middeld 141 ten opzichte van 1940. In tegenstelling met 's heren Bommer's betoog toonde minister Witte in zijn ant woord met tal van cijfers aan, dat het huurpeil van deze woningen over het al gemeen niet hoger ligt dan 115'/« van dat van gelijkwaardige voor de oorlog ge bouwde woningwetwoningen. Zodat de ge wraakte maatregel zijns inziens gerecht vaardigd is. Een mening, die de heer Van Vliet (K.V.P.) met hem bleek te delen. De bijdrage-regeling 1948 werkte niet met een fixe-bijdrage. Dat maakte het voor de gemeentebesturen mogelijk wonin gen van zo hoog mogelijke kwaliteit met een zo laag mogelijke huurprijs te bedin gen. Weliswaar gaf de bewindsman de heer Bommer gaarne toe, dat er verschil len bestaan met de huidige huurprijzen van vooroorlogse woningwetwoningen, maar men moet niet vergeten dat de kwa liteit van de na-oorlogse beter is en dat de inhoud veelal groter is. Alleen Rotterdam vormt een grote uit- I zondering, maar daar worden de huren van deze woningwetwoningen geacht te liggen op 120 a 1301/» en geldt de regeling van de circulaire niet. De cijfers, aldus de minister, wijzen uit dat met een eenvoudige algemene maat regel volstaan kan worden. Bovendien is er nog de ontsnappingsclausule. Vaststel ling van nieuwe huurprijzen voor iedere woning apart, zoals de heer Bommer wil de het gaat om 10-000 huurprijzen zou meer dan een jaar in beslag nemen. Dat zou bij deze stand van zaken niet ge rechtvaardigd zijn. Wel wilde de bewindsman voor de ge meenten, waar geen vergelijkingsobject aanwezig is, aan de gemeentebesturen toe staan een ande' gemotiveerd voorstel te doen in plaats van automatisch tot ver hoging met de vastgestelde percentages over te gaan. De heer Bommer nam hiermee geen ge noegen. Hij diende een motie in, waarin er bij de minister op wordt aangedrongen, de gemeentebesturen in de gelegenheid te stellen voorstellen in te dienen om de huurverhoging tot een lager percentage te beperken, indien ze menen, dat de huur anders zou uitgaan boven die van gelijk waardige vooroorlogse woningen ter plaat se. De motie komt morgen (Dinsdag) bij de aanvang van de vergadering In stem ming. AD INT. A ANGEKONDI&D wordt, dat er een belangrijke vereenvoudiging in de loonadministratie te ver wachten is. Doch als men leest, wat er zo al zal veranderen, dan blyft een leek het toch maar verre van eenvou dig vinden. Eilieve misschien is het voor een deskundige klaar als een klontje, odat hij niet met een kluitje tn het net wordt gestuurd. Men kan zich ook afvragen, als dat eenvoudig is, hoe kwam men er by liet ingewikkelde nog uit t Enfin, dat blijve een kwestie voor de „rekenhoofden"; zij proberen maar om alle moeilijkheden rond de cyfers weg te cijferen! Wat ons echter bij deze „belangrijke vereenvouding" opvalt, is het ingewik keld worden van het formulier van de loonbelasting, dat dezer dagen de werknemers ter invulling ter hand is gestéld. Na enige studie komt men er wel uit, maar speciaal de vragen over de diverse soorten kinderen zijn verre van „kinderachtig". En tn het vervolg is men er met een per jaar niet af. Neen, elk kwartaal komt de narigheid terug. Net als bij de kin derbijslag! Zodat wij met verlangen uitzien naar verdere vereenvoudiging speciaal van de invul-biljetten. Hopende, dat deze vereenvoudiging niet te ingewik keld zal zijn. Denkt U eens in hoeveel moeite het kostte om in de dagen van Olim o Nieuwjaarswens te verzenden. De moderne mens, met de goedkope, practische en doelmatige beschikking, heeft het gemakkelijker. tot zfjn Voor ons blad bestemde Nieuwjaars-annonces worden thans reeds aangenomen. Als U dit wenst óók per te'efoon. Katholieke PvdA-leden 's-GRAVENHAGE, 14 December 1953 De Kamer, van oordeel dat de subsidiëring van de godsdienstige en geestelijke verzorging óók in de DUW- en arbeidskampen nadere over weging behoeft van oordeel tevens, dat daarbij óók de verzorging van buitenkerkelijken door verzorgers van godsdienstige gezindte dient te worden betrokken; nodigt de regering uit, de uitwerking van dit standpunt in studie te nemen, van de resultaten daarvan aan de Kamer mededeling te doen en, in afwachting van een en ander, de omvang van de subsidiëring der godsdienstige en geestelijke verzorging in de genoemde kampen te beperken tni de daarvoor over 1953 toegestane gelden. Deze motie van Pater Stokman (K.V.P.) bij de behandeling van Sociale Zaken werd hedenmiddag in de Tweede Kamer aanvaard met 35 tegen 24 stemmen, rechts tegen links. Tegen stemden de P.v.d.A. ook de katholieke leden), de V.V.D. en de C.P.N. Alvorens hij zijn motie indiende had pater Stokman bij de replieken de zaak van de humanistische verzorging in de D.U.W -kampen nog eens ter sprake ge bracht. Hjj kwam daarbij op tegen dp be wering, dat de Kerken in de D.U.W -kam pen te weinig zouden doen. Hiertegen merkte hij op, dat de richtlijnen, die het ministerie hanteert ter zake van de gods dienstige verzorging een beletsel vormen om daaraan de nodige omvang en de ge wenste diepgang te geven. Dit toonde hij aan met verschillende voorbeelden als het bezwaar tegen een reisdeclaratie van vijf en een halve gulden voor in totaal twee bezoeken van een aalmoezenier aan het gezin van een D.U.W.-arbeider, die huwe lijksmoeilijkheden had. De formule van eenmaal kampbezoek per week leidt ertoe, dat mei de aard van de godsdienstige verzorging te weinig re kening wordt gehouden. En dan ls er nog sprake van een minimum aantal katholieke kamparbeiders beneden hetwelk de gods dienstige verzorging niet behoeft te wor den uitgeoefend. ,P?z.e mededeling van pater Stokman klinkt wel vreemd, als men bedenkt, dat de minister in zijn antwoord op de alge mene beschouwingen de uitspraak deed, dat er zelfs óók van humanistische zijde verzorging zou moeten zijn, als er maar één mens in nood was. Men zou haast tot de conclusie moeten komen, dat deze uitlating van de minister minder bedoeld was als een hartekreet en als zodanig hadden wij het kunnen verstaan - dan als een politieke handigheid. Pater Stokman zelde verder, dat de ka- tholieke aalmoezeniers maar een laag vast honorarium hebben gevraagd, omdat zij geen „full-timers" zijn; zij besteden de vermelde motie in. avonduren en de Zondag aan de godsdien stige verzorging, terwijl de twee humanis tische verzorgers met vaste salarissen ook de gezinnen kunnen bezoeken. De kern van zijn betoog vatte pater Stokman samen in drie punten: 1- Er zijn in de kampen geen humanis ten; 2. er zjjn maar weinig arbeiders, die met een humanistische verzorger wensen te spreken; 3. de humanistische verzorging draagt een propagandistisch karakter. De katholieke woordvoerder hield daar om vast aan behoeftecriteria, die propa ganda uitsluiten en hij wees op de gevan genismaatregel en op de norm, in het leger gesteld voor humanistische verzorging. Als daar wél normen zijn gevonden en gesteld, moet dit voor de D.U W.-kampen ook mogelijk zijn. De regering dient deze zaak nader te onderzoeken en de Kamer in de gelegen heid te stellen zich daarover te uiten, eventueel bij een algemeen debat over het humanisme, waarop is aangedrongen bij de behandeling van de Oorlogsbegroting In afwachting daarvan meende pater Stok man met recht en reden te mogen verlan gen, dat de uitgaven voor de humanistische verzorging in 1954 niet zouden uitgaan bo ven de over 1953 toegestane bedragen. De begrotingscijfers voor 1954 vergelij kende met die voor 1953, merkte hij op, dat de bedragen voor de godsdienstige verzor ging der Kerken over 1954 f 10 650 lager geraamd zijn en het bedrag voor de ver zorging van het Hum. Verbond 3650 hoger. De noodzaak hiervan is niet aan getoond met te wijzen op de kampen In het watersnoodgebied, aldus pater Stok man, want ook de kerken moeten tn die kampen de godsdienstige verzorging waar nemen en hebben evengoed hogere kosten Om al deze redenen diende hij boven- Het werd gelukkig geen opwindend debat. De katholieke heer Van Lier van de P v. d. A. zat kennelijk met de zaak wat in zijn maag en verklaarde tenslotte, dat de watersnood de tweede humanisti sche verzorger rechtvaardigde en dat de Kerken er zelf slechter van zouden wor den indien, zoals de minister van Sociale Zaken in zijn antwoord had gezegd, deze bedragen zouden worden bevroren. Dit was niet geheel juist, want door het aannemen der motie is de minister nu ver plicht - indien hij de motie tenminste niet naast zich neerlegt, maar daar repte hij niet van met een supletoire begroting te komen, die hogere bedragen inhoudt voor de protestantse en katholieke Kerken en lagere voor het Humanistisch Verbond De kerken hebben dan tot het plafond van 1953 iets meer armslag. Minister Suurhoff was het intussen wel eens met de suggestie van pater Stokman om deze zaak eens door te praten Trou wens andere Kamerleden hadden reeds aangedrongen op een volledige behande ling van het Humanisme Het wordt na de debatten van verleden jaar bij de Defen siebegroting, toen met een culturele ver zorging het uitgangspunt verkeerd werd gekozen, de hoogste tijd dat er over deze zaak klaarheid komt. Dat wilde minister Suurhof dus wel, maar de weg terug naar de begrotingsbedragen van 1953 wees hij af. Het hielp hem niet. De motie werd aangenomen. V olksgezondheid Daarna ging de Kamer voort met Volks gezondheid. Te dien aanzien had de heer Mol (KVP) Vril- dag een zeer principieel ba toog gehouden waarin hij de regering ver weet veel te schriel te zijn ten aanzien van de particuliere organisaties, die zoveel doen voor de volksgezond heid en wel zó schriel, dat deze organisaties dokter mol langzaam het Kampioen der particuliere water aan de gezondheidszorg lippen komt en er onhoudbare toestanden ontstaan. Volgens de minister had dr Mol een soort wettelijke aanspraak gesteld op auto matische subsidiëring van alle taken om deze onmiddellijk te kunnen uitvoeren. En het Ontwerp Gezondheidsraad zou in die richting moeten gaan. Als de overheid dit zelf zou moeten doen, had de heer Mol gezegd, dan zou het veel meer gaan kos ten en bovendien zou zij het niet eens kunnen doen. Kortom al zijn bezwaren te gen het slechte samenspel tussen de over heid en de particuliere gezondheidsorga nisaties had de heer Mol in acht punten neergelegd. Hierop antwoordde de minister nu, dat hij eerst het rapport van de commissie voor de financiering van de Gezondheids zorg moest afwachten. Eerst na een ge- m zon detailleerde fact-finding zou men mogelijk wat meer lijn in de subsidiëring kunnen brengen. De minister erkende, dat hier vele problemen lagen, maar voor de cri tiek, die de heer Mol had geuit, achtte hij toch geen reden aanwezig- En hij zette uiteen, dat er toch waarlijk wel subsidie-regelingen waren. Het Zie kenfondswezen rustte op het Ziekenfonds- besluit, de subsidie voor t. b. c.-bestrijding en voor de schoolartsen was geregeld Er bestonden ook nog andere regelingen. Als de heer Mol het had over een on houdbare situatie, dan wees hij er op, dat het totaal aan subsidies over 1946 9,7 mil lioen bedroeg en in 1953 45,7 millioen. Een zeer aanvechtbaar argument overigens, a*.s men de stijging van de salarissen en an dere kosten in deze overweging betrekt En dan is daarmee nog lang niet bewezen, dat er niet talloze andere desiderata zijn, die een klempunt zijn voor de particuliere organisaties en waaraan door de staat niets wordt gedaan. Want alles wat dr Mol daarna had be pleit: subsidie voor opleiding verpleeg sters, financiering ziekenhuiswezen en zo vele andere zaken werd door de minister voorlopig op de lange baan geschoven ai hing dat volgens zijn mededeling ook niet in de lucht. „Bezuiniging Hèt argument was de aandrang van de Kamer op bezuiniging, hetzelfde argument, dat dr Drecs altijd gebruikt. Hij zon na tuurljjk graag meer doen, maar de bezui nigingswekroep van de Kamer verhinder de hem daarin. Hij wilde niet verder gaan dan pleiten voor een zo hoog mogelijke prioriteit van de volksgezondheid, maar het samenspel met de overheid, waarop dr Mol had aangedrongen, betekende niet, dat de overheid alleen maar subsidies zou moeten geven. Zij is daarbij ook verant woordelijk voor de volksgezondheid zelf Over het ziekenhuiswezen had de heer Maenen (KVP) uitvoerig gesproken. De minister wees in zijn antwoord op de moeilijkheden, die hier lagen. De zieken- huisbouw was geremd door de Wederop- bouwwet. De nieuwbouw mocht de reeds bestaande ziekenhuizen niet in het ge drang brengen- Er waren contrasterende wensen, zij moesten voldoen aan weten schappelijke eisen en de verpleegprijs moest binnen de perken worden gehouden. Daarover had juist de heer Maenen ge sproken. Die had gevraagd de verpleeg- prijzen los te laten om zo te komen tot een sluitende exploitatie. Maar daar ging de minister niet op in. Wel vertelde hij hierover, dat hij over deze uiterst moeilijke zaak, waarover men reeds vóór de oorlog niet tot overeen stemming had kunnen raken, een nota bij het Kabinet had ingediend Over de kwestie van de Evipan zei de minister, dat dit zeer betreurenswaardig was èn voor de volksgezondheid én voor onze naam in het buitenland. Hier zijn niet alleen spoedige maatregelen maar effec tieve maatregelen gewenst Deze mensen zijn niet voor één gat gevangen Hij be reidde dus maatregelen voor, die zo effec tief zouden zijn, dat aan deze practijken een einde zou worden gemaakt. Tenslotte werd de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid z. h.. st. aan genomen. In de avondvergadering werd voortge gaan met de begroting van Onderwijs, maar eerst werden de vragen over de huurverhoging behandeld, waarover eWers in dit nummer. In de gevaarlijke bocht van de Spaarn- dammerdijk te Amsterdam is gisteravond door nog niet opgehelderde oorzaak om streeks 22.10 uur een kleine bestel-auto via het trottoir de d|jk afgereden en te water geraakt. De bestuurder, de 40-jarige H. H. uit Zaandam heeft geen kans meer gezien de wagen, die circa zes meter van de wal iri het water terecht kwam, te ver laten. Z|jn stoffelijk oversohot is naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht. De auto, die kwam uit de richting van de stad ramde eerst een klein boompje, dat geheel ontworteld werd, en gleed toen in schuine richting de dijkhelling af Hier bij werd een hekwerk met een tiental paaltjes meegesleurd. Vier agenten begaven zich te water en vonden al spoedig de auto. doordat de lichten nog brandden. Met een mes slaag den zij er in het linnen dak open te scheu ren en de bestuurder uit de wagen te halen Inmiddels hadden zij nog assisten tie gekregen van drie burgers. Kunstma tige ademhaling werd toegepast, doch zon der resultaat. De brandweer heeft de auto met de takelwagen uit het water gehaald. Voor de tweede maal in betrekkelijk korte t|jd weigerde Zondag de Am merstolse brandspuit, nadat zfj ongeveer een kwartier water had gegeven. Ten gevolge hiervan brandden vier huizen uit. Door tot nu toe onbekende oorzaak (gedacht wordt evenwel aan schoorsteen brand) ontstond de brand in een wo ning aan de Achterweg, bewoond door de familie Kok Spoedig daarop vatte ook een belendend huis vlam en door 't uit vallen van de brandspuit tijdens de blus sing ontstond ook brand in twee andere huizen De brandweren van Bergambacht. Berkenwoude en Schoonhoven werden ter assistentie geroepen De hulp mocht evenwel niet meer baten Een van de be woners liep verwondingen op en is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. De vier gezinnen, die dakloos zijn ge worden, omvatten tn totaal 14 personen. Minister Algera heeft de Tweede Kamer medegedeeld dat, hoewel h|j op zich zelf sympathiek staat tegenover de gedachte van de weekeinde- en avondretours b|j de N. S., h|j het vooral op financiële gronden niet gewenst acht thans tot de invoering daarvan over te gaan. In een vergadering van de veilingver eniging „De Noordermarktbond" heeft de voorzitter, de heer P Duijves, de slechte toestand geschetst van de tuinbouw en de minder goede vooruitzichten met de ex port van de winterkool waarvan grote hoeveelheden in voorraad zijn. Bij de Noordermarktbond, een der groot ste koolveilingen in Noord-Holland, liggen thans de volgende hoeveelheden opgesla gen in wagons van 10.000 kg Tussen haak jes is vermeld de voorraad van December 1952: rode kool 1009 (1071). gele kool 319 (336), Deense witte kool 1805 (1558) uien 295 (93), F. S. peen 160 (53) en peen 56 (21) wagons.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1