negelmg ontslag bij arbeids overeenkomsten Eerste Kamer keurt wijzigingen goed Communisten dreigen opnieuw met stakingen m Hoeveel schoolgeld gaan wij betalen Scherpe Franse reacties op waarschuwing van Dulles Averechtse uitwerking gevreesd Werknemers eisen lage prijzen in K.S.G. Studenten protesteerden tegen sociale beweging Arbeidsonrust komt op vlak voor cle vredesdagen Monckton onder handelt verder wagons Drie exprestrem ontspoord Woensdag 16 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tl 1 Bestelauto te water De Italiaanse arbeidsonrust Masscde terreur in Columbia De genezing te Milaan Eenvoudige berekening geeft de uitkomst Drieling geboren te Pijnacker Bloedige botsingen in Parijse wijk Melkbezorging op een van de Kerstdagen WEERBERICHT V.. K.. Schoenen en overschoenen Bewapening en NATO Vader van tien hinderen verdronk De di eigende Britse spoorweg- staking Geen persoonlijke ongelukkei 1 Kurd. Schuster rapporteert over: Raadgevende commissie minder soepel inzake staalprijzen Soepeler systeem staalprijzen Londen bezorgd Congres steunt Dulles De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Droog weer met opklaringen maar hier en daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot mat ge Oostelijke wind,. Iets la®ert„l lanrl met nachtvorst in het Oosten Donderdag 17 December: Zon op 8.43 uur, on der 16.29 uur. Maan op 13.48 uur, onder 5.18 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Overschoenen alleen in regentiid TT voornaamste punt, dat de Eerste Kamer gisteren op haar agenda had «taan en dat een groot deel van de middag- en de gehele avondzitting voor zich heeft opgeëist, was het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag hij arbeidsovereenkomsten. Reeds geruime tijd geleden is, zowel in de Staten-Generaal als daarbuiten, herhaaldelijk aangedrongen op wijziging en aanvulling van de bepalingen van burgerlijk recht nopens de arbeidsovereenkomst. Het wetsontwerp bevat nu in de eerste plaats bepalingen omtrent de verlenging van de opzeggingstermijn bij langdurig dienstverhand (een week voor iedere twee jaar dat de dienstbetrekking heeft geduurd), ontslagen welke kennelijk onredelijk zijn, herplaatsing, ontslag bij ziekte en hij militaire dienst en het concurrentiebeding. Nadat de heer Schipper (A.R-) zich een voorstander had betoond van bedrijf s- rechtspraak, mits er waarborgen zijn, dat deze objectief wordt bedreven, bracht de 'heer Molenaar (V.V.D.) enkele bezwaren in tegen de nadere regeling van opzegging op korte termijn en op de wettelijke termijn. Hij was van mening, dat de regering in deze een onpractische regeling had ge kozen door de invoering van een afkoop som, te betalen door de opzeggende partij. Sprekende over de ontslagregeling ver dedigde de heer Molenaar de stelling, dat de directeur van een Gewestelijk Arbeids bureau slechts mag oordelen over de vraag of het ontslag in het algemeen belang is gegeven of genomen De beoordeling van de redelijkheid van het ontslag is z.i. aan de administratie niet gegeven. Houdt men hieraan niet vast, dan komt men in strijd met de Grondwet. De heer Witteman (K.V.P.) had over het algemeen waardering voor het wets ontwerp, dat een afgerond geheel vormt. Bezwaar had hij echter tegen het bestaan van wat z.i. een doublure is- n.l. de hand having van art. 6 van hét B.B.A. naast de wettelijke bepalingen inzake de beoor deling van het onredelijke ontslag door de rechter krachtens het Burgerlijk Wet boek. Zijn fractie zou echter haar stem aan het ontwerp niet onthouden, gezien de vele verbeteringen die het bevat. Op de opmerkingen van de heer Mole- naar ging minister Donker uitvoerig in. Sprekende over de herplaatsing van een op te korte termijn ontslagen werknemer reide hij van mening te zijn, dat na de herplaatsing niet verdisconteerd mag worden de tijd, die bij het vorige ontslag te weinig in acht was genomen. Her plaatsing heft z.i. alle aanspraken t.a.v. de termijn van het vorige ontslag op. Voortbordurende op het begrip „kenne lijk onredelijk ontslag" dat in het wets ontwerp wordt genoemd, zeide hij, dat dit opgevat moest worden als „schromelijk onbillijk", Spr. bestreed de heer Molenaar waar deze had gezegd, dat de taak van de ge westelijke arbeidsbureaux uitsluitend ge richt behoort te zijn op de behoefte van de arbeidsmarkt. Het gew. arbeidsbureau bekijkt alle ge vallen op hun eigen merites en weegt de belangen op de arbeidsmarkt tegen elkaar ef. De mogelijkheid, dat naast elkaar staan het optreden van de gew. arbeidsbureaux en het optreden van de civiele rechter in bepaalde bijzondere gevallen, noemde spr. een gelukkige omstandigheid. Dit in tegen stelling met de heren Molenaar en Witte man, die hier bezwaren tegen hadden ge- ^DtTheer Molenaar interrumpeerde hier en zeide, dat de minister schoenen en overschoenen wil dragen. „Maar dit doet men alleen in regentijd", aldus spr. De minister antwoordde hierop, dat hij dan alleen maar met de heer Molenaar uit te maken had de vraag of het nu nog „regentijd" was en dat de principiële kant van de zaak hiermede dus van de baan was. Aan de heer Witteman antwoordde spr. n°g.'u het naast elkaar bestaan van de jpethode van het B.B.A. en de methode van ingrijpen van de rechter bij kennelijk onreaenjK ontslag (wat wetsontwerp mogehlk wordt) bepaaldelijk voordelen biedt. Met cijfers op het gebied der ar beidsverhoudingen lichtte hij zijn betoog in dezen toe. Hij zeide in aansluiting hierop, dat, wanneer de beschermingsmogelijkhe- den (voor werkgevers en werknemers) van het B.B.A. wegvallen er thans geen ade quate toepassing op het rechterlijk vlak voor in de plaats is. Dit wetsontwerp voor ziet daarin door een kans te bieden een conflict behandeld te krijgen door de rech ter in het privaatrechtelijke vlak, als er in het B.B.A.-verband eens iets misloopt. Het wetsontwerp werd hierna z.h.s. aan genomen, onder aantekening dat de heer Brandenburg (C.P.N.) wordt geacht te heb ben tegengestemd. Bij de aanvang van de middagzitting had de Kamer een aantal kleine wetsontwer- pen afgedaan, in hoofdzaak begrotingswij zigingen. Bij een ervan, betreffende de Marinebegroting voor 1952, vroeg de heer Wendelaar (V.V.D.) inlichtingen over de voorgenomen temporisatie van de aan schaf van munitie en electronisch mate riaal. De staatssecretaris van Marine ant woordde hierop, dat wij in den beginne wat de munitie betreft al meer gedaan hadden dan de Nato-standaard vroeg. Het geld, dat door deze temporisatie bespaard wordt, kan op het moment beter elders worden besteed. Met onze munitievoor- raden overtreffen wij de Nato-standaard op het moment verre. In de electronische sector hebben wij een achterstand als gevolg van stagnatie in de aflevering, doordat de industrie- zich niet heeft kunnen houden aan de oorspronke lijke streefdata. De eindaflevering van de electronische apparatuur zal echter in elk geval liggen binnen de streefdatum in het Nato-verband (1956) en dan zal de volledi ge electronische aflevering zijn geschied. Gisterenavond om kwart over zeven is de 43-jarige J. van der P. nit Zoeterwoude met een bestelauto te water gereden en daarbij verdronken. De heer Van der P. reed over de Lei- muiderdjjk in de richting Aalsmeer en is vermoedelijk tengevolge van de mist ter hoogte van Leimuiderbrug (gemeente Haarlemmermeer) in de ringvaart gereden. Het slachoffer was gehnwd en vader van tien kinderen. De 16-jarige Joke Maarleveld te Greup ving gisteren in de Nieuui- Beijerlandse Kreek onder Oud-Beijerland een snoek. Na een half uur bezig te zijn geweest, gelukte het zij het met behulp van haar broertje Bram Maarleveld en A. Spiering uit Puttershoek) de geweldenaar met de hand op het droge te trekkenDeze knaap bleek ruim 14 pond te wegen. Maandag is in de Ital,a "-scv,uwings- de aangekondigde 24-uurswaar m5n. staking gehouden, waaraan door ste drie millioen arbeiders, leden A—ties katholieke en communistische fed®ra van vakverenigingen, die de grootste van Italië zijn, werd deelgenomen. In alle bedrijven der Noorditaliaanse zware industrie werd het werk gestopt. Sommige textielbedrijven draaiden door, doch in de bouwnijverheid was het aantal stakers groter dan verwacht werd. In de meeste grote Italiaanse steden zijn de openbare vervoersmiddelen zes uur buiten werking geweest. De staking 'had echter geen invloed op andere voor het publiek van vitaal belang zijnde be drijven. Communistische arbeidersleiders ver klaarden, dat de staking van Maandag als waarschuwing voor de werkgevers was bedoeld. „Heeft zU met de gewenste uit werking, dan, zal, zo nodig, aan de eisen der arbeiders kracht worden bijgezet door een golf van „tactische stakingen", dreigden zij. Katholieke arbeidsleiders gaven echter te kennen niet van zins te zijn zich in een langdurige communistische „stakings golf" te laten meeslepen terwijl de klei ne sociaal-democratische federatie van vakverenigingen haar leden reeds bij deze staking had geraden er niét aan deel te nemen, omdat het bestuur van mening was dat de arbeiders er slechts het ver- Hes van een dag loon mee zouden be reiken. De stakers wensen een algehele herzie ning van het loonstelsei der Italiaanse bedrijven, gepaard gaande met een loons- het n?Ing' welke volgens de werkgevers taald„ in geheel Italië aan lonen be- zou verho HS met meer dan tien procent De hoop der Britten neemt toe, dat de regering alsnog kans zal zien de staking van 400.000 spoormannen af te wenden. Het Lagerhuis heeft Dinsdagavond Sir Walter Monckton, minister van arbeid, toe gejuicht toen hij zei, dat de besprekingen met de transportcommissie en de nationale bond van spoorwegpersoneel nög veid3r worden voortgezet. Maar Monckton kon niets met stellig heid voor de afloop van de besprekingen zeggen. Als men niet tot een accoord komt za] de staking, zoals men weet, Zondag te middernacht beginnen. Kort nadat de minister in het Lagerhuis had gesproken, werd intussen bekend ge maakt, dat de vakbond van spoorwegper soneel de leiders nog 29 andere vakvereni gingen had overgehaald ook een staking uit te roepen, en wel tn de werkplaatsen van de spoorwegen. In de werkplaatsen werken 120.000 man, van wie 80.000 reels lid zijn van de bond van spoorwegperso neel Ook de overige 40.000 zullen dus nu in staking gaan als er geen oplossing ge vonden wordt ia het looageschiL Volgens professor Jorge Jarano, direc teur van de in dat land hoognodige hulpcampagne voor slachtoffers van het bendewezen in Columbia, hebben opstan delingen en bandieten in het departement Huila sinds 3 Juni niet minder dan 400 boeren vermoord. Zij verwoestten eigen dommen ter waarde van ongeveer 138 mil lioen gulden en verdreven 80.000 mensen uit hun huizen! Het paleis morgen de van Versailles, waar verkiezing zal plaats van de nieuwe Franse president. Dinsdagavond omstreeks half twaalf zijt bij Woerden drie rijtuigen van de laatst: exprestrein uit GroningenDen Haag- Rotterdam ontspoord. Persoonlijke onge vallen vielen niet te betreuren De spoorwe gen begonnen meteen met de opruimings werkzaamheden. Deze waren vanochtem zo ver gevorderd, dat men hoopte nog vooi de middaguren het treinverkeer Utrecht- Leiden en UtrechtGouda normaal te her vatten. De reizigers tussen Woerden en Bodegraven werden met autobussen ver voerd. Er was treinverkeer over enkel spoor mogelijk tussen Gouda en Woerden De oorzaak van het treinongeval is niet met zekerheid bekend. Vermoedelijk heeft gisteravond een ambtenaar die dacht dat de lijn vrij en tlc trein gepasseerd was, te vroeg de wissel omgegooid. Het Comité „Caritas Banneux" te Mi laan heeft thans onder voorzitterschap van Z. Em. kardinaal Schuster rapport uitgebracht over de plotselinge genezing op 11 October j.l. van de ongeneselijk verklaarde mevrouw Marguerite Benassi tijdens de ziekenzegening met het Aller heiligste in de parochie van de Maagd der Armen te Baggio bij Milaan. Zonder een oordeel uit te spreken over het even tueel bovennatuurlijke karakter der ge nezing, geeft net rapport de feiten weer, zoals ze zich hebben voorgedaan. Bij de ziekenzegening, die ter navol ging van Banneux, (België) van tijd tot tijd gehouden wordt in de parochie van de Maagd der Armen te Baggio, bevond zich op 11 October mevrouw Marguerite Benassi. Ze had reeds enkele maanden in een ziekenhuis doorgebracht vanwege trom bose aan het linkerbeen, gecompliceerd met ischias. Zij onderging zeer pijnlijke en kostbare behandelingen, echter zon der resultaat. Ten slotte werd zij naar huis gezonden met de mededeling, dat haar ziekte ongeneselijk was. Ze leed ondraaglijk pijn. Or k het eten ging erg moeilijk, zodat haar toestand van dag tot (Van onze Haagse redactie) „Hoeveel schoolgeld moet ik van 1 September 1953 af gaan betalen, indien de Staten-Generaal het ontwerp Schoolgeldwet van minister Cals aan vaarden zal menige huisvader zich afvragen. Zoals men weet, zal volgens dit ontwerp alleen schoolgeld worden geheven voor dagonderwijs aan leerlingen van hogere leerjaren dan de eerste twee van scholen voor uitgebreid lager onderwijs, voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs en lager nijverheidsonderwijs. Bovendien wordt schpolgeld geheven voor dagonderwijs aan kweekscholen en voor uitgebreid lager- en middelbaar nijverheidsonderwijs. Voor al deze soorten van onderwijs is één uniform tarief voorgesteld. Volgens het onderstaande schema kan ieder gezinshoofd op eenvoudige wijze berekenen, wat hij volgens het ontwerp aan schoolgeld verschuldigd zal worden. Maatstaf is de optelsom van het bedrag dag verslechterde. Haar laatste hoop was dat men verschuldigd is aan inkomsten- nu gevestigd op de Maagd der Armen. Daartoe had ze zich naar de ziekenzege ning laten brengen. Nauwelijks had de dienstdoende pries ter, pater Maino, haar met de monstrans de zegen gegeven, of ze voelde prikkelin gen en kleine schokken in het zieke been. Ze dacht niet aan een genezing, integen deel ze vreesde, dat haar been lam werd. Doch later bleek dat er met haar heel iets anders gebeurd was. Bij haar thuis komst kon ze normaal lopen. Sindsdien leeft signora Benassi gelijk een normale, gezonde huismoeder. Ze loopt, werkt en eet met goede eetlust. belasting over het bij de aanvang van het schooljaar laatst verlopen kalenderjaar, plus het bedrag, dat men verschuldigd is wegens vermogensbelasting over het bij de aanvang van het schoolgeldjaar lopen de belastingjaar. Indien men niet in de inkomstenbelasting wordt aangeslagen tre den hiervoor eventueel de loonbelasting of andere voorheffingen op de inkomstenbe lastingen b.v. de dividendbelasting - in de plaats. Voorbeeld: Voor het schooljaar 1953/54 is de maatstaf: de verschuldigde inkom stenbelasting (eventueel loonbelasting! over 1952 plus de verschuldigde vermo gensbelasting over 1953. Voor het school jaar 1954/'55 wordt de inkomstenbelasting (eventueel loonbelasting) over 1953 en de vermogensbelasting over 1954 genomen. De maatstaf fluctueert dus behalve met de grootte van het inkomen en ver mogen met de belastingtarieven en het aantal kinderen, waarvoor bij deze belas tingen kinderaftrek genoten wordt. Indien deze maatstaf minder dan 100 bedtaagt is geen schoolgeld verschuldigd Vanaf 100 bedraagt het schoolgeld per kind, dat een van bovengenoemde catego rieën van onderwijs volgt: 8 2 pet van de op 50 afgeronde maatstaf tot een maximum van 200. Dulles' waarschuwing, dat de Amerikaanse politiek inzake Europa „een pijnlijke verandering" zou ondergaan, indien de E. D. G. niet spoedig zou worden aanvaard, heeft in Frankrijk scherpe reacties gewekt. Franse voorstanders van de E. D. G. vrezen dat deze „diplomatieke fout" in het voordeel van de tegenstanders zal werken. „Dit is het einde van het E. D. G.-verdrag", zou een der hoogste Franse autoriteiten, volgens de New-York Times, gezegd hebben. Twee van deze tegenstanders, voor malige volgelingen van generaal De Gaulle, zijn Dinsdag in de Nationale Vergadering onmiddellijk fel over Dulles' verklaring van leer getrokken. Een van hen, generaal De Montsabert, zeide: „De Franse Nationale Vergadering moet, i.v.m. deze verklaring, in de loop van de volgende week een debat over de buitenlandse politiek eisen. Het is onmogelijk, dat het Franse parle ment niet een plechtig protest uit tegen de woorden, gebruikt door een vertegen woordiger ener bevriende mogendheid, woorden, waarbij er geen rekening mede schijnt te zijn gehouden, dat Frankrijk een souvereine staat is en die de indruk wekken, dat Fransen en Duitsers gelijke lijk als oorlogsstokers worden beschouwd. Indien Foster Dulles' woorden inderdaad zijn mening weergeven, bestaat er gevaar voor ernstige nadelige invloed op de oude Frans—Amerikaanse vriendschap". Voor de eerste keer heeft thans een der drie groepen, vertegenwoordigd in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap een eis gesteld aan het Hoge Gezagsorgaan °er gemeenschap. Als woordvoerder der n**unemers hecft n.l. gisteren de Bel- ^<,r|he vakverenigingsleider Renard pr(js- k„ir„glnR en stabilisatie der prijzen in de laag mng1hiS-laa,-industrie Seëist op een zo laag mogelijk niveau. doHatlffPm,koan d.? PrÜsP°litiek moet zijn de algemene verhoging van dp lpvpn<5- standaard van de bevolking in de landen der K.S.Ct. Renaid deelde mede dat de vakverenigingen aan het Hoge Gezagsor gaan hebben verzocht een onderzoek in ce stellen' of aan bovengenoemde eisen door de producenten wordt voldaan. Hij deelde mede dat de vakbeweging deze eis zal blij ven stellen totdat men de overtuiging heeft dat de prijzen het juiste en gerechtvaar digde niveau hebben bereikt. Naar Belga nog meldt heeft de heer Renard later nog verklaard, dat de vakbe weging voor de laagst mogelijke prijzen is. maar niet bereid is bepaalde looavoor- delen in ruil te ontvangen voor een prijs verhoging in de industrie. De Raadgevende Commissie heeft in verband met de voorgenomen wijziging van het systeem voor de staalprijzen aan het Hoge Gezagsorgaan voorgesteld slechts een afwijking van 2 pet. der werkelijke prijzen van de zgn. lijstprijzen toe te staan. Door het Hoge Gezagsorgaan was een marge van 5 pet. voorgesteld. Volgens het voorstel der commissie moe ten de ondernemingen van de staal industrie in de res landen voortaan haar prijslijsten onmiddellijk corrigeren wan neer de afwijking meer dan 2 pet. bedraagt. Door deze regeling zouden de ondernemin gen de mogelijkheid hebben kleine prijs- schommelingen zonder moeilijkheden op te vangen, terwijl anderzijds de garant-.e zou bestaan dat werkelijke prijsverande- ringen zich onmiddellijk in de lijstprijzen zullen weerspiegelen. De Raadgevende Commissie heeft het Hoge Gezagsorgaan verder de aanbeve ling gedaan van de Franse regering op heffing van de prijsbindingen in de ijzer- verwerkende industrie te. eisen, Deze woorden werden door het grootste gedeelte der aanwezige afgevaardigden van alle richtingen luide toegejuicht. En Raymond Dronne, eveneens een ex- Gaullist, heeft toestemming verzocht de regering te mogen interpelleren over „haar betreurenswaardig stilzwijgen na de on fatsoenlijke verklaring van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, die een ontoelaatbare inmenging in Franse binnenlandse aangelegenheden door een lid ener buitenlandse regering is". Ook de Franse pers protesteerde heftig tegen Dulles' uitlatingen. In Britse diplomatieke kringen toonde men zich ernstig bezorgd over de aanzien lijke Frans-Amerikaanse meningsverschil len, welke op de Maandag gehouden bij eenkomst van de NATO-raad aan de dag zijn getreden. Men beschouwt te Londen Dulles' ver klaring als een plechtige waarschuwing der V.S. aan Frankrijk, gegeven met vol ledig inzicht en met het oog op de Ameri kaanse binnenlands-politieke verhoudin gen. De standpunten der Franse en Ameri kaanse regeringen worden nu eenmaal be paald door stromingen in de wederzijdse volksvertegenwoordigingen en openbare meningen, aldus beklemtoonde men hier. Dit in aanmerking genomen, vreest men in Britse diplomatieke kringen voor ernstige moeilijkheden in het Westerse kamp in 1954. Amerikaanse republikeinen zowel als democratische senatoren onderschreven echter Maandag in te Washington afge legde verklaringen Dulles' waarschuwing. In Amerikaanse congreskringen is men er klaarblijkelijk terdege van overtuigd, dat het Congres de voor het komende jaar uitgetrokken bedragen voor de Ameri kaanse hulpverlening aan het buitenland krachtig zal besnoeien indien het Euro pese leger niet wordt ingesteld. „Ik ben van mening dat indien er in Europa op dit gebied niet iets concreets tot stand komt, het Congres bij de eerst volgende behandeling van het wetsontwerp Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland" zelfs nog verder zal gaan dan Foster Dulles heeft verklaard", aldus een verklaring van de democratische senator Johnson. Alleen de democratische senator Mike Mansfield, hoewel eveneens van mening, dat een meerderheid van het Congres Foster Dulles zou steunen in zijn pogingen om de instelling van een Europees Leger te bespoedigen, verklaarde echter gekant te zijn tegen congressionele weerwraaks- maatregelen tegen Frankrijk in de vorm van een besnoeiing op de buitenlandse hulpverlening. „Ik pleit voor beter begrip van Frankrijks moeilijke positie", ver klaarde hij. Bij de familie Ten BrummelerHofman, wonende aan de Oude Leedeweg te Pijnac ker, is gisteren een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. De meisjes wegen elk ca 3 pond, de jongen bijna 4 pond. De kinderen zijn gezond, maar moesten toch voor couveuse-behandeling naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft worden over gebracht. De moeder maakt het goed. Het echtpaar bezat reeds drie kinderen. Voorbeeld: Iemand heeft één kind dat gedurende het schooljaar l953/'54 tn de derde klas van de H.B.S zit Over 1952 was hij aan inkomstenbelasting 600 ver schuldigd. Over 1953 moet hij 40 ver mogensbelasting betalen. De maatstaf U dus 640. Hij is dan over 1953/54 aan schoolgeld verschuldigd: 8 2 pet van de tot 650 afgeronde maatstaf is 21. Nu is er nog een reductie, indien men meer dan één kind heeft, dat één van bo vengenoemde categorieën van onderwijs volgt dan wel aan een universiteit of ho geschool is ingeschreven. De reductie bedraagt: 25 pet per kind, indien men twee van zulke kinderen heeft; 40 pet per kind, indien men drie van zulke kinderen heeft; 50 pet per kind, indien men vier of meer van zulke kinderen heeft. Voorbeeld: Een vader heeft acht kinde ren. In het schooljaar 1953/54 zijn er twee thuis, drie volgen gewoon lager onderwijs, één zit in de vierde klas van het gymna sium, één op de kweekschool terwijl de laatste student is aan de rijksuniversiteit te Leiden. De vader was over 1952 een bedrag van 800 aan inkomstenbelasting verschuldigd. Over 1953 moet hij f 20 ver mogensbelasting betalen. De maatstaf is dus 820. Zowel de gymnasiast als de ad- spirant-onderwijzer en de student zijn van belang voor de bepaling van de reductie. De vader krijgt dus 40 pet reductie per kind. Per kind is deze vader aan schoolgeld verschuldigd: 8 2 pet van de op f 850 afgeronde maatstaf minus 40 pet hiervan is 15. In totaal moet hij dus 2 x f 15 30 betalen. Uit dit voorbeeld blijken twee dingen: lo. Kinderen, die onderwijs volgen, dat volgens het nieuwe ontwerp geheel koste loos is in dit geval de drie, die lager onderwijs genieten zijn evenals kinde ren, die geen onderwijs volgen, van geen belang voor de vaststelling van de reductie op het voor de overige kinderen verschul digde schoolgeld. 2o Kinderen, die onderwijs volgen aan een universiteit of hogeschool waarvoor collegegeld verschuldigd is - zijn wel van belang voor de vaststelling van deze re ductie. Het. K.N.M.I- deelt mede: Nadat gisteren in ons land plaatselijk lichte regen was gevallen onder invloed van een oud front is vannacht in de voch tige lucht, die met het front ons land was binnengekomen, hier en daar mist ont staan. De temperaturen bleven daarbij hoog en van vorst was nog altijd geen sprake. Wel komt lichte vorst voor in een groot deel van Duitsland. Uit de Balkan en Rusland wordt matige tot strenge vorst gemeld. Boven Rusland bevindt zich nog altijd een krachtig hogedrukgebied, dat tn da afgelopen 24 uur een uitloper naar de Noordzee heeft gekregen Onder invloed hiervan zijn de winden Oostelijk gewor den, maar de windkrachten bleven klein, zodat de aanvoer van drogere en koudere lucht uit bet Oosten slechts langzaam ge schiedt. Toch moet in de komende dagen enige daling van de temperatuur verwacht worden. De neerslagkansen zijn gering. Het „Quartier Latin", de Parijse studen tenwijk, ^was Dinsdag het toneel van een bloedige hotsing tussen studenten en po litie. Meer dan 2.500 Parijse studenten pro testeerden tegen de bezuininging op de sociale voorzieningen in het onderwijs- program voor volgend jaar en waren van plan in optocht naar de Nationale Ver gadering te gaan om daar een petitie aan te bieden, nadat zij al eerder een grote be toging bü de Sorbonne hadden gehouden. De politie, die in twintig vrachtwagens was aangevoerd, trachtte op de Boulevard St. Michel de stoet de weg te versperren Er volgde een hevige botsing, waarbij de politic van de gummiknuppel gebruik maakte. Verscheidene studenten liepen verwon dingen op. Hun leider, Jean Marc Mousse- ron, die voorzitter is van de nationale studentenbond, werd in een politie-auto gevankelijk weggevoerd, hevig bloedend uit wonden aan het hoofd- Hij zal enkele dagen in het ziekenhuis moeten blijven. De politie stond later vijf studenten toe het gebouw van de Nationale Vergade ring binnen te gaan om verzoekschriften aan afgevaardigden te overhandigen. De studentenbond heeft geprotesteerd tegen „onmenselijk optreden" van de po litie. Volgens de bond zijn tientallen stu denten gewond geraakt. De studentenbetoging was georganiseerd n.a.v. het recente voorstel van het ministe rie van onderwijs om in het komende jaar 170 millioen francs (1,7 millioen gulden) uit te trekken voor sociale voorzieningen voor de studenten. Onderwijsdeskundigen hadden echter een bedrag van 1,5 milliard francs (15 milloen gufden) voorgesteld. De socialistische afgevaardigde Deixon- ne beloofde de studenten, tijdens een be wogen vergadering na afloop van de relle tjes dat hij zowel deze kwestie als het op treden van de politie in de Nationale Ver gadering ter sprake zal brengen. Voordat de studenten uiteengingen, eisten zij la spreekkoren het aftreden van de minister van onderwijs, André Marie. Het bedrijfschap voor Zuivel heeft in het belang van een goede melk voorziening van de consumenten bepaald, dat tenmin ste op een van de beide Kerstdagen do melkbezorging op de gebruikelijke wijze moet geschieden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1