Foster-Du llesclebat in Tweede Kamer Neerlands bevolking verdubbeld Onderzoek zaak-Beria voltooid Beria c.s. blijken hun levenlang schurken geweest te zijn GEEN SPOORWEGSTAKING Maria-jaar achter IJzeren Gordijn Mgr Skoupy gearresteerd omdat hij viering voorbereidde Voortzetting van Amerikaanse militaire stemi aan Nederland mag worden verwacht" O Beria liep in rood paradijs als engel maar was n schurk v... Ongelukkige uitlating maar het is geen zaak van Frankrijk alleen" mm Eén nachtmis om twaalf uur toegestaan tegen woonwagen VERSE HARING „doorgedraaid" Donderdag 17 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN lil Indonesië niet de klok terugzetten Analyst In halve eeuw Proces spoedig geopend Britse bevolking opgelucht Vallend vliegtuig doodt 16 personen Ir STAF VERKLAART: Minister kreeg gunstige informaties op|V7^ 7~ JN.A. 1 .U.-raad D.G.B. en Westduitse K.A.B. Auto reed op bomen in WEERBERICHT In de kaart van Rusland Huis, dat in zich zelf verdeeld is Indonesië en Ambon De heren De Graaf (KVP), v. d. Wete ring (CH) en Gerbrandy (AR) spraken over het Indonesische probleem. De heer De Graaf betoogde, dat het onwezenlijk was de klok te willen terugzetten en al tijd nog maar te willen streven naar een federatief Indonesië, zoals dat in artikel van de RTC was overeengekomen. Hierdoor bereikte men alleen maar de j chaos in Indonesië. Bij gemaakte fouten moet men naar middelen zoeken deze zoveel mogelijk te herstellen en Indone sië kan nu in deze politieke en econo mische crisis alleen nog heil verwach ten van een krachtige centrale regering. Dan helpt het niets het te verwijten, dat het de besluiten van de RTC heeft ge schonden, dan staan er andere belangen op het spel. Hoe tragisch het lot van de Zuid-Molukken en de Ambonezen ook is, de strevingen van deze mensen steu nen, kan alleen maar schaden. KERSTBOODSCHAP VAN H. M. DE KONINGIN Spreekwoord exit! Radio-Moskou heeft Woensdag avond een verklaring uitgezonden van het bureau van de openbare aanklager bij het Sovjetrussische hooggerechtshof waarin wordt me degedeeld, dat het onderzoek in de zaakBeria is voltooid. Woensdagavond is te Londen, tot grote opluchting van de gehele Britse bevolking, overeenstemming tussen werkgevers en werknemers bereikt, waardoor het gevaar voor een algemene Britse spoorwegsta king, die eventueel Zondag a.s. zou zijn begonnen, is afgewend. Het Britse kerstfeest zal nu in volle glorie kunnen worden gevierd. Lawrenti Beria, de Sovjetrussi sche minister van binnenlandse za ken en na Malenkof de hoogste Sovjetleider, werd, zoals bekend, medio 1953 afgezet. Het Kremlin maakte dit op 10 Juli j.l. bekend Volgens de Sovjetrussische pers zal het proces tegen Beria zeer spoedig geopend worden. De pers heeft de tenlastelegging gepubli ceerd. Bekentenissen j jnpi -j t 1 3.C-L3-T/3."LX"CC) Er komt nieuw overleg Bestuurder gedood; militair zwaar gewond Vrouw gedood, kind zwaar gewond NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De wecrverwachting van het K.N.M.Igeldig tot Vrijdagavond, luidt: Overwegend droog weer met verspreide op klaringen en op vele plaatsen nevel of mist. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Over het algemeen weer iets lagere temperaturen met. nachtvorst in het Zuiden en Oosten van het land. Vrijdag 18 December: Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.24 uur, onder 6.43 uur. Advertentie Marianne speelt in kaart van Kremlin BliiggSS 's-GRAVENHAGE, 16 December 1953. De rede van Foster Dulles is een belangrijk punt geworden in de be sprekingen rond de begroting van Buitenlandse Zaken, welke hedenmiddag aanvingen en in de avond werden voortgezet. Een groot deel van de rede van de heer Blaisse (K.V.P.) was aan de geruchtmakende verklaring van de Amerikaanse staatsman gewijd. De ernstige crisis rond de E. D. G. ■was door de uitlatingen van Foster Dulles wel zeer geaccentueerd, maar de heer Blaisse deed duidelijk uitkomen, dat de vorm van deze uitlating nogal ongelukkig moest worden genoemd. Men moest aan de andere kant echter niet uit het oog verliezen, wat Amerika tot nu toe aan hulp aan Europa had verleend. Dat waren bet Marshallplan, het militaire hulp program en de bevordering van de Europese eenheid op politiek en economisch terrein. De Europese politiek van de Verenigde Staten ver toonde een duidelijke lijn en gaf zeker geen aanleiding tot onzekerheid. Zo bezien was de uitlating van Foster Dulles geen inmenging in de zaken van Frankrijk, maar een verduidelijking van de Amerikaanse politieke lijn en daarvoor kon men alleen maar dankbaar zijn, al moest men ook de toon betreuren. Mr P. A. BLAISSE Deze Amerikaanse reactie was, zo meende mr Blaisse, wel begrijpelijk, daar er zoveel in Frankrijk ontbreekt. Het is een land, dat in wezen geestelijk en materieel sterk is, maar toch weinig bij draagt om het vertrouwen in de Westerse wereld te schra gen. Frankrijk is de zwakke scha kel, het struikel blok voor de op bouw van Europa Overigens be tekende de uit lating van Dulles geen directe dwang. Ook Frankrijk bleef immers vrij om zijn eigen hou ding te bepalen. Men kon alleen maar hopen, dat het spoedig een beslissing zou nemen voor de toekomstige ontwikkeling van Europa. Dit is geen zaak, die het Franse volk alleen aangaat, zei de heer Blaisse. De heer Welter was het eens met de Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa. De Russische legers staan te dicht bij onze grens. Hij kon dus ook de Ameri kaanse drang wel begrijpen, maar was toch wat huiverig voor een sterke druk op Frankrijk. Men moest zich volgens ham wel realiseren, dat ook als Frankrijk onder deze druk het verdrag zou ratificeren, dit land toch de zwakke basis voor dat verdrag zou blijven vormen De heer Korthals (VVD) legde er te dezen aanzien de nadruk op, dat Frankrijk geheel in de kaart van Rusland speelt, al had hij wel begrip voor de Franse vrees- Amerika had dat anders moeten doen: de Fransen moeten namelijk zeker zijn van de steun van Engeland en Amerika, zij moeten weten, dat de Amerikaanse grondtroepen hier zullen blijven. Een con cretisering van Engelands bedoeling, dat het nauw zal samenwerken met de E.D.G.. zou voor Frankrqk zeer geruststellend zijn Zoals Foster Dulles het heeft geprobeerd was het tactloos, zo krqgt men Frankrijk niet in de E.D.G. u Overigens meende de heer Korthals dat men het dreigement van Dulles niet zo zwaar moest opnemen. Als Amerika zich uit Europa zou terugtrekken, zou dat voor Amerika zelf ook zelfmoord betekenen. Men moest op rustiger wijze trachten Frankrijk over zijn bezwaren heen te helpen. Volgens de heer Bruins Slot (A.R.) was de rede van Foster Dulles een onmisken baar teken van een gebrek aan eenheid in de beleidsrichting. Bij zo'n gebrek aan eenheid aan Westerse zijde zag hij de conferentie in Berlijn met vrees en beven tegemoet. Wij zijn nog steeds niet in staat ge weest, zo zeide hij, de sluitsteen te vinden voor een onverbrekelijk stelsel. Hij noem de de Europese politiek het vraagstuk van het huis. dat m zich zelf verdeeld is. Een andere kwestie was die van het Nato- parlement, een soort Consultatieve Raad, welke men nastreeft. Ook hiermee was de heer Bruins Slot het met eens. Hij vrees de. dat dit parlemen de eendracht niet zou bevorderen, maar integendeel de kracht van andere reeds bestauude parlementen en vooral de Raad van Europa zou ver zwakken. De heer Van der Goes van Naters (PvdA) sprak zich uit vóór een Consul tatieve Raad. evenals mej. Klompé (KVP die de sombere stemming van de heer Bruins Slot ten aanzien van Ber muda en Beriijn niet deelde. Ook zij beklemtoonde, evenals de heer Van der Goes van Naters dat had gedaan, dat er geen wezenlijke verandering was in de houding van Rusland sinds de dood van Stalin. Ruslands bedoeling is nog altijd de samenwerking van het Westen te verbreken, maar toch achtte zij een gesprek in Berlijn noodzakelijk, omdat wij een eerlijke constructieve weg moe ten bewandelen en aan de wereld laten zien, dat het met aan ons ligt. Volgens de heer Korlhals was het al lang duidelijk, dat het vredesoffensief van het Westen was gekomen en niet van het Oosten. Hij was niet zo bevreesd voor een vermenging van bevoegdheden, als de heer Bruins Slot. Hij vond de Consultatie ve Raad juist een middel om verder te komen. Ook de heer Weiter (KNP) was bevreesd, dat een Consultatieve Raad de Raad van Europa zou verzwakken. De meningen hierover liepen dus nogal zeer uiteen. De heer Van der Goes van Naters had nog weer eens de fiolen van zijn toorn over het ondemocratische Spanje uitge stort, waar de fascistengroet werd ge bracht en de staatsopinie geldend was. Ik spreek niet over de democratie van ande re staten betoogde de heer Weiter daarop zeer juist, ik beoordeel alleen de demo cratie in mijn eigen land. In Amerika en in de Zuid-Amerikaanse Staten is ook een andere democratie dan hier, maar als de heer Van der Goes van Naters in Zuid- Amerikaanse Staten zou vertellen, dat daar geen democratie was, zou er wat ge beuren. Ik beoordeel Spanje dus alleen naar de defensie en voor de defensie van Europa is Spanje van ongekend belang. Het gaat hier alleen om de defensie en niet om de democratie. Mej. Klompé deed uitkomen, dat op de eerste plaats de afhankelijkheid van de landen onderling dwong tot aaneenslui ting. Ook bij de beste verstandhouding met Rusland zou Europa zich moeten aan eensluiten. De eenheid, waarnaar wij streven, is wel niet volkomen maar spr was toch niet zo pessimistisch als de heer Bruins Slot. Een uitvoerig pleidooi hield zij over de tendens, welke zij meende waar te nemen, tot beknotting van de parlementaire rechten en invloed en van de democratische controle. Bij alle vor men van samenwerking moest deze be houden blijven en zelfs toenemen. Voor het parlementaire Benelux-orgaan zag zij de rechten verzwakt, zij wilde met het pro tocol dienaangaande liever wachten op het slotberaad en zich in ieder geval het recht voorbehouden dit protocol in deze vorm niet te aanvaarden. Dat wil niet zeggen, dat de regering zich daarbij moet neerleggen, maar zij moet niets ondernemen alleen om het ondernemen zelf. Spr. vroeg in de naaste toekomst om een eerlijk en open gesprek met Indonesië. Daarvan was meer te verwachten, indien de geschilpunten ter zijde werden gelaten. Misschien zouden Nederland en andere staten dan nog iets voor Indonesië kunnen doen. Maar daar ging in de late avond prof Gerbrandy (AR) tegenin. Een en al op portunisme noemde hij de redenering van de heer De Graaf, geen woord over het recht, geen woord over de gesloten overeenkomst. Dat recht is irreëel ge worden, maar wij, aldus prof Gerbrandy hebben een antwoord te geven op de noodkreet van Ambon. Hij vond het bit ter, dat een man van christendom en geloof zo had gesproken. Hij wilde even als de heer Van Rijckevorsel, die gra tis voor de Ambonezen was opgetreden, blijven strijden voor deze rechtsover tuiging. Er was geen gebondenheid van Ambon en de Zuid Molukken aan Indo nesië. Houdt vast de grond1-' van het recht. Hij riep de regering tenslotte op tot een beroep op de Unci. Naar wjj vernemen mag dit jaar voor het eerst weer in de parochiekerken van de bisdommen Haarlem, Breda, Den Bosch en Roermond in de Kerstnacht om twaaif uur EEN H. Mis worden opgedragen. In het Aarts bisdom, waar nimmer een ver bod geweest is tot het lezen van één II. Mis om twaalf uur, maar waar van deze gelegenheid weinig of geen gebruik wordt gemaakt, verandert er dus niets in de re geling. Volgens het kerkelijk wetboek mo gen slechts in kapellen van kloosters e. d. waar geen andere gelovigen dan de be trokken religieuzen de plechtigheden bij wonen, drie H.H. Missen om twaalf uur worden gelezen. Op Eerste Kerstdag, des middags te 1 uur, zal H. M. de Koningin over beide radiozenders een Kerstboodschap uitspre ken. De boodschap zal door orgelmuziek worden omlijst. Deze uitzending zal een kwartier duren. Zij wordt herhaald op Tweede Kerstdag, des avonds te acht uur. Ook de Wereldomroep zal de boodschap uitzenden. nze jongste kinderen zullen dus later niet meer „hun schoolgeld kunnen terughalen" en wel om de eenvoudige reden, dat er niet langer schoolgeld betaald zal behoeven te worden, wanneer het desbetreffende wetsontwerp aangenomen wordt. Waar aan wij niet twijfelen, want, als het gaat om voor niets te profiteren, komen de mensen vrijwel uit dezelfde school. Men zal het bovenstaande wellicht niet geheel juist vinden, omdat voor bepaalde inrichtingen vat: voortgezet onderwijs toch nog opgebracht zal moe ten worden, doch met de „school'' van het spreekwoord wordt de „lagere school" bedoeld. Om dit vast, te stellen behoeft men nog niet bepaald schools te zijn. Zodat wij een oud spreekwoord zullen moeten begraven. Jammer van een stukje traditie. En wat moeten wij nu zeggenals men meent, dat iemand nu juist niet snugger handelt Misschien, dat „hij 'n dutje op school gedaan heeft?" Zulks zou kunnen gel den van Kleuterschool totUni versiteit! Wel kan dit aanleiding geven tot mis verstand. Immers, dat iemand „uitge slapen" is, zegt men van een „goocheme jongen". En dus zou het onzeker zijn, wat bedoeld wordt, wanneer gezegd wordt, dat „die zeker op school geslapen heeft". „Deze kerstboom is voor ons een symbooV', zeide gisteravond burgemeester Van Walsum, toen hij de Noorse spar, geschenk van de stad Oslo aan Rotterdam, op de Coolsingel namens de inwoners van de Maasstad aanvaardde. De Noorse en Nederlandse radio zorgden voor 'n gecombineerde uitzending. In de zojuist verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek „bevolking van Nederland 19001952" zjjn gegevens opgenomen met betrekking tot de gemiddelde bevolking van Nederland naar leeftijd en geslacht voor elk der jaren 19001952 en naar leeftijd, geslacht en burgerlijke staat voor elk der jaren 1947 1952. Met de toeneming van het totale bevol kingscijfer in dit tijdvak van rond 5 mil- lioen in 1900.tot rond 10 miliioen in 1952 is een aanmerkelijke wijziging in de leef tijdsverdeling gepaard gegaan, aldus de publicatie. Het aantal kinderen van 0 tot en met 14 jaar nam in deze periode toe van 1.785.000 tot 4.076.000 ofwel met rond 70 procent. Het aantal personen van 65 jaar en ouder van 208.000 tot 831.000 of wel met rond 170 procent. Uit de verdeling naar burgerlijke staat blijkt, dat in 1952 van de rond 6,5 miliioen De vakbondleiders besloten de voorge nomen staking af te gelasten, nadat de werkgevers hadden verzekerd, de lonen over de gehele linie te zullen verhogen. De overeenstemming werd bereikt na een conferentie van bijna vijf uur op het ministerie van arbeid tussen de directie der Britse spoorwegen (de Britse ver- stond. Nadat hij en zijn medewerkers zich op verantwoordelijke, posten in Trans- kaukasië en Georgië hadden genesteld, zo beweert de aanklacht, was hij begonnen personen, die hem in de weg stonden, uit de weg te ruimen. Dit deed hij ook later in de M.V.D. (de Russiche geheime politie). „Het wette loze gedrag" van Beria had de Sovjet regering ondermijnd. Na de dood van Stalin was Beria met zijn subversieve praktijken voortgegaan tegen de Sovjetstaat, in hoofdzaak ge bruik makend van M.V.D,-organen ten einde de macht in handen te krijgen „Fatsoenlijke leden van de M.V.D. die zijn orders weigerden op te volgen, werden vervolgd". Beria wordt er ook van beschuldigd met alle middelen voedselschaarste te hebben bevorderd en op 'n mislukking van't kol chozen-stelsel te hebben aangestuurd. Hij wordt als het zwarte schaap aangewezen voor het uitblijven van een verhoogde levensstandaard in de Sovjet-Unie. voerscommissie) en leiders der drie groot ste Britse vakbonden. De ruim een half miliioen spoorweg arbeiders krijgen een loonsverhoging van vier shilling per week, welke aanvanke lijk door hen als „weerzinwekkend laag" was verworpen. Hun is echter tevens toe gezegd, dat het gehele loonstelsel in 1954 zal worden herzien, waarbij hun lonen bovendien zullen worden verhoogd met een bepaald percentage, dat door een on afhankelijk scheidsgerecht zal worden vastgesteld De vervoerscommissie heeft verklaard de scheidsrechterlijke uitspraak in elk geval te zullen aanvaarden. De directie der spoorwegen zal, waar nodig, het verschil in beloning van hst werk van geschoolde en ongeschoolde ar beiders vergroten. De vakbonden zullen van hun kant alles in het werk stellen om de doelmatigheid bij de spoorwegen op te voeren. Berichten uit Tsjecho-Slowakije omtrent de arrestatie van mgr C. Skoupy, bisschop van Brno, melden dat hij gevangen geno men en weggevoerd is vanwege de voor bereidingen, die hU trof ter viering van het Maria-Jaar. Het was jdjn plan de devotie tot Maria in dit komende jaar onder zijn vervolgde katholieken aan te wakkeren. Ook wordt melding gemaakt van waarschuwingen, welke de metropo liet Nikolai heeft doen horen wegens de verering der beroemde Madonna van Czestochowa, het nationale heiligdom van Polen, aldus K.n.P. De Osservatore Romano van 8 Novem ber heeft gemeld dat de Tsjechische bis schop mgr Skoupy door de regering naar een onbekende plaats was weggevoerd. Het is bekend, dat de communistische re gering de viering van het Maria-Jaar in Tsjecho-Slowakije verboden heeft, onder voorwendsel, dat de plechtigheden ter ere van Maria tte «übeiders uit de fabrieken zouden houden en het vijfjarenplan voor de economische ontwikkeling in gevaar zouden brengen. Het verbod is bekendgemaakt via een instructie van het ministerie voor onder wijs te Praag. Naar men aanneemt, is deze opgesteld door Zdenek Mejedly, mi nister var. onderwijs en Alexej Cepicka, minister van oorlog, die algemeen wordt beschouwd als de stuwer van de anti godsdienstige beweging te Praag. Volgens dezelfde berichten heeft mgr Skoupy deze order eenvoudigweg ter zijde gelegd en is hij rustig doorgegaan met het organiseren van plaatselijke plechtig heden ter ere van de H. Maagd Boven dien hebben de Tsjechische geestelijke autoriteiten hem gekozen tot voorzitter van het speciale comité der Maria-viering. De bisschop gaf hiermede uiting aan zijn voornemen om de Maria-devotie gedu rende het komende jaar te bevorderen en gaf het voornemen te kennen een herder lijk schrijven hierover te doen uitgaan. Toen dit de regering ter ore kwam, is een groot gezelschap leden der geheime politie op het bisschoppelijk paleis afge gaan en heeft daar 16 uur lang het gehele huis doorzocht. Het herderlijk schrijven, waarmede de bisschop bezig was, werd in beslag genomen en de bisschop zelf is in het nachtelijk duister weggevoerd. Hoe wel men niet met zekerheid weet, waar hij heengebracht is, schijnt het vermoeden gerechtvaardigd, dat hij in een van de concentratiekampen vertoeft, welke voor priesters gereserveerd zijn. Deze actie van de Tsjecho-Slowaakse regering tegen de viering van het Maria- Jaar zou volgens dezelfde berichten mede gevoerd zijn op instigatie van de Russi sche orthodoxe metropoliet van Krutitsky, Nikolaj. Deze zou n.l. reeds tijdens de onlangs gehouden bijeenkomst van de Wereldvredesraad de raad hebben gege ven, om in dit opzicht op te treden tegen de katholieken van Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen en Oost-Duitsland. De Polen heeft hij gewaarschuwd vooral te beletten, dat de Madonna van Czestochowa vereerd werd, desnoods door het hele hei ligdom plat te branden. Speciaal wordt melding gemaakt van Be- ria's misdadige intrigues tegen de voorma- Liist vail Beria S iige Sovjet-leider Serge Ordjonikidze, die. t zo wordt gezegd, „politiek wantrouwen" medewerkers tegen Beria koesterde. Na diens dood gin gen de samenzweerders voor met „ver schrikkelijk wraak te nemen op zijn fami lie". De aanklager stelt vast, dat toen de samenzweerders vreesden te worden ont dekt, zij hun mogelijke aanklagers hebben Volgens deze publicatie is uit het onder zoek komen vast te staan, dat Beria van zijn functie gebruik gemaakt had om „een groep verraderlijke samenzweerders te kweken die de Sovjetrussische regering vijandig gezind waren"* De samenzweer ders stonden jarenlang in verbinding met Beria en voerden gemeenschappelijk acti viteit in de geheime politie. De verklaring noemt de volgende samen zweerders: de voormalige minister van staatsveiligheid en tot dusver minister van staatscontrole, V. N. Merk-oelow. (Merkoe- low werd onmiddellijk na de bekendma king door het presidium der Opperste Sov jet van zijn post vervallen verklaard), het vroegere hoofd van de leiding der geheime politie en kort geleden minister van bin nenlandse zaken van Georgië, V. G. Deka- nozow, de voormalige waarnemende volks commissaris van binnenlandse zaken van Georgië, naderhand waarnemend minister van staatsveiligheid van de Sovjet-Unie en tot voor kort vice-voorzitter van bin nenlandse zaken der Sovjet-Unie, B. Z. Koboelow, de voormalige Georgische volkscommissaris van binnenlandse zaken en onlangs hoofd van één van de departe menten van het ministerie van binnen landse zaken S. A. Goglidze, het vroegere hoofd van één van de departementen van de geheime politie, de onlangs als Oekrains minister van binnenlandse zaken afgezet te P. Y. Mesjik, het vroegere hoofd van het departement van onderzoek voor bij zonder belangrijke zaken van het Sovjet russische ministerie van binnenlandse za ken, L. E. Vlodzimirsky. De verklaring van Ket bureau van de openbare aanklager zegt verder, dat Beria, zich van de organen van het ministerie van binnenlandse zaken had willen bedie nen „voor zjjn verraderlijke doeleinden" Dit, aldus de verklaring, zou moeten ge schieden in het centrum en elders in het land tegen de communistische partij en de regering van de Sovjet-Unie, in het be lang van buitenlands kapitaal. De groep wilde het ministerie van bin nenlandse zaken boven de communistische partij en de regering stellen, zich van de macht meester maken en het bewind van de Sovjetrussische arbeiders en boeren liquideren, teneinde het kapitalisme te herstellen en de macht van de bourgeoisie opnieuw te vestigen, zo heet het in de ver klaring. Volgens de tenlastelegging onderhield Beria contact met buitenlandse spionnage- diensten, terwijl hij buitenlandse spionnen aan hun gerechte straf liet ontsnappen. Hij zou met deze praktijk reeds begonnen zijn in 1919 tijdens de burgeroorlog, toen hij diensten verrichtte voor de contra-revolu- tionnaire „MoessavatisP'-regering van Azerbeidsjan, die onder Britse controle vermoord. Als voorbeeld wordt genoemd de moord op M. S. Kedrof, partijlid sinds 1902, en lid van het presidium van de Tsje- ka en Gepeoe (oude namen voor de M.V.D.) onder (de beruchte) Dzerjinski. De beklaagden wordt voorts nog verwe ten ook de defensie van de Sovjet-Unie te hebben verzwakt en, nogmaals, als hand langers van buitenlandse imperialisten te hebben gehandeld. Radio Moskou heeft later bekend ge maakt, dat Beria en zijn medeplichtigen schuld bekend hebben en gezamenlijk voor het hooggerechtshof der Sovjet-Unie te recht zullen staan op beschuldiging van hoogverraad en anti-Sovjetrussischc acti viteit. Een viermotorige Amerikaanse bom menwerper van het type B-29 is Woens dag, kort na het opstijgen van de lucht basis Anderson op het eiland Goeam, in brand gevlogen en op een groep huizen nabij het vliegveld neergestort Twee ge zinnen, 16 personen, onder wie vijf kin deren, vonden de dood, terwijl zeventien personen verwondingen opliepen. „Nederland heeft tijdens de vergadering van de Noordatlantische raad, die zo even geëindigd is, gelegenheid gehad om gedetailleerde inlichtingen te krijgen over de ideeën van de Amerikaanse regering inzake de voortzetting van de mili taire hulpverlening", verklaarde de Nederlandse minister van oorlog, ir C. Staf Woensdag o.m. in een interview met het A.N.P. Hoewel het laatste woord in deze natuurlijk aan het Amerikaanse Congres zal zijn, aldus de minister, was men toch algemeen wel de mening toegedaan, dat deze voortzetting mag worden verwacht. Wat Nederland betreft, zo ging hij ver der, hebben de Amerikanen duidelijk doen blijken, dat zij overtuigd zijn van de noodzaak om hun hulpverlening bij de directe uitrusting van de nieuwe di visies voort te zetten. De minister noemde het resultaat van de besprekingen, die hij hieromtrent met de Amerikanen heeft gehad, be paald bevredigend. Er is ook geen sprake van, dat de Amerikaanse opvatting zou gaan in de richting van afschaffing van de ondersteuningseenheden in de naaste toekomst, zo vervolgde hij, daar die eenheden nog altijd als zeer belangrijk worden beschouwd. Van militair standpunt gezien had de conferentie volgens de heer Staf nuttig werk gedaan door een eind te maken aan de overdreven voorstellingen, die men zich in sommige streken had gemaakt van de zgn. „new look" van het defensie apparaat en van de daaruit voortvloeien de militaire tactiek als gevolg van de ontwikkeling van atoomwapens. Op de conferentie is met grote duide lijkheid gezegd, dat van een totale om keer vooralsnog geen sprake zal zijn. Het gebruik van de nieuwe wapens en het effect er van op de militaire tactiek zal grondig door het militaire comité en de stafcommandanten van de N.A.T.O. moeten worden bestudeerd, waarna zij de Noordatlantische raad op de hoogte zullen moeten brengen van hun bevin dingen. Het spreekt vanzelf, dat dit niet vandaag of morgen zal kunnen ge beuren. Zijn persoonlijke mening was intussen wel, dat de luchtmacht totaal van karakter zal veranderen. Binnenkort zullen vertegenwoordigers van de Katholieke en Protestantse arbei ders in West-Duitsland opnieuw in over leg treden met het hoofdbestuur van de Deutsche Gewerkschaftsbund. Als plaats van samenkomst is gekozen het Adam- Stegerwaldhaus in Königswinter. Van Christelijke zijde zullen aan het ge sprek deelnemen bondsminister Jakob Kaiser en afgevaardigden van de stands organisaties der Katholieke en Protes tantse arbeidersbewegingen. De datum voor het onderhoud is nog niet definitief vastgesteld. personen van 20 jaar en ouder, ruim l'/i miliioen ongehuwden voorkwamen bijna i'A miliioen gehuwden en voorts 447.000 weduwnaars en weduwen en 78.000 geschei den personen. Bjj de laatste twee groepen overweegt het aantal vrouwen in sterke mate: 307.000 weduwen tegen 140.000 we duwnaars, 48.000 gescheiden vrouwen tegen 30.000 gescheiden mannen. Ook onder de nog niet gehuwd geweest zijnde personen van 35 jaar en ouder be staat een belangrijk vrouwenoverschot: te genover 182.000 mannen telt deze bevol kingsgroep nl. 282.000 vrouwen. Het is sinds mensenheugenis niet voor gekomen, dat er zo laat in het seizoen door de treilers in het Engelse Kanaal zulke enorme hoeveelheden verse haring worden gevangen als de afgelopen dagen het geval is geweest. De schepen uit IJmuiden maken reizen van ongeveer een week en komen met soms 2000 tot 2500 kisten, waarvan een gedeelte op het dek moet worden geborgen, naar de haven terug. Het gevolg van deze overvloedige aanvoer is echter, dat de markt al deze haring niet kan verwerken en de prijs dus is ingezakt. Dit heeft weer tot gevolg, dat grote hoeveelheden haring naar de vismeelfabrieken verdwijnen. Gisteren zijn bijna 3000 kisten verse haring „door gedraaid". Ook in Frankrijk, waar de treilers van Boulogne in het Engelse Kanaal op ha ring vissen, heeft men met hetzelfde probleem te kampen. Er komt zelfs door gedraaide haring uit Boulogne naar de IJmuidense vismeelfabriek. Gistermiddag is op de rijksweg tussen Havelte en Uffelte (Drente) een ernstig auto-ongeval gebeurd. Een personenauto reed door onbekende oorzaak in volle vaart tegen de bomen langs de weg en werd totaal vernield. De chauffeur, H. O. uit Uddel, werd daarbij gedood en een militair. Van E. uit Den Haag, werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Mep- pel opgenomen. Men vreest voor zijn le ven. Op de rijksstraatweg te Hierden (ge meente Harderwijk) is gisteren een vracht auto met aanhangwagen uit Groningen in botsing gekomen met een woonwagen, waardoor een vrouw werd gedood en een kindje zwaar gewond. Het paard, dat voor de woonwagen was gespannen schrok van ander verkeer en week naar rechts uit. De bestuurder L. de J., zonder vaste woonplaats, wilde een bot sing met een boom voorkomen en trok het dier naar links, waardoor de aanrijding met de vrachtauto ontstond. De vracht auto, die bestuurd werd door Th. F. uit Groningen botste, na de woonwagen te hebben geraakt, tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De autobestuurder liep een shock op, terwij] de 53-jarige vrouw van de woonwagenbewoner zo ernstig werd gewond, dat zij ter plaatse overleed. Een ongeveer zesjarig kindje van de woon wagenbewoner moest ernstig gewond ln het Pius-gesticht te Harderwijk worden opgenomen. De ravage ter plaatse is groot, mede doordat veel van de inboedel van de zwaar gehavende woonwagen op de weg terecht kwam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1