Na twee stemmingen Naegelen (soc.) en Laniel aan de spits Heftige incidenten na de uitslag der tweede stemming «1 Weer goed schip overgedragen wordt ernstig bedreigd De Russen hebben recht waarborgen tegen agressie het spoorwegongeval te vlaardingen r r Churchill is nog optimistisch ten aanzien van Moskou Om de katholieke eenheid wm&am DE ZEVEN PROVINCIËN WERD HARER MAJESTEITS KRUISER Churchill bepleitte te Bermuda: Britse troepen moeten even lang als Amerikaanse op het continent blijven Het lot van Beria; Vrijdag 18 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN k.. I |f,; De nieuwe huren Nederland derde in de rij der Westerse zee-mogendlieden V) Seiuapparatuur zou hebben gehaperd Verkiezingen hebben bestaande situatie zeer verslechterd J oor tien mille aan postzegels verduisterd? WEERBERICHT T umult Naegelen bovenaan Verrassende wending Nieuwe verrassingen mogelijk. Het „gesprek" begonnen Vraaggesprek voor Hilversum TIEN ONDERSCHEIDINGEN I Een goed schip!'' \Katholieke missie in Soedan: De Egyptische kwestie Bindend besluit abonnementsprijzen Vertegenwoordiger aangehouden De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Verspreide opklaringen en tijdelijk nevel of mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Dezelfde of iets lagere middagtempera- turen. Zaterdag 19 December: Zon op 8.45 uur onder 16.29 uur. Maan op 15.14 uur, onder 7.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OM 'N NIEUWE PRESIDENT moeten komen- Dit zal moeilijk zijn, want het is nog niet te zien. wie van de candi- daten zich zal terugtrekken evenmin welke nieuwe candidaturen er nog voor de dag kunnen komen. Men is thans nog even ver als toen men naar Versailles toog. En er zijn nog heel wat vreemde verrassingen mogelijk listen de kans ontnomen, dat dc Gaullisten en dc Radicalen die, evenals de socia listen tegen de defensie-gemeenschap zijn vóór hun tegenstander Naegelen zouden stemmen. Toen om elf uur de tweede uitslag werd bekendgemaakt, toonde deze een verrassend beeld. Naegelen had niet al leen de socialistische en communistische stemmen op zich verenigd, maar ook die van anderen en kwam daardoor opnieuw boven aan de lijst te staan, maar nu met 297 stemmen. Laniel, die wederom tweede werd, had vergeleken met de eerste stem ming minder vooruitgang geboekt. Hij zag 276 stemmen op zch verenigd Derde werd Delbos, met 185 stemmen- Hij had nu een belangrijke voorsprong op Bidault, die slechts met 143 uit de bus kwam. Het aantal stemmen, uitgebracht op verschil lende andere candidaten, was tot veertig gestegen. Nu hadden de meeste aanhangers van de vier voornaamste candidaten gedacht, Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Donderdagavond. De beide stemmingen, die gisteren in het paleis van Versailles hebben plaats gehad, hebben de verkiezing van de toekomstige president geen slap nader gebracht tot een beslissing. De verwarring tussen en in de partijen is juist nog sterk toegenomen. Het was volkomen normaal, dat bij de eerste stemming de partijen, die een of meer candidaten naar voren hadden gebracht, haar stemmen aan haar eigen man of mannen zouden geven, en dat zij dc stemmen, die zij van de andere fracties zouden verwerven, als een aanwijzing voor haar kansen zouden beschouwen. Vlak voor de eerste stemming werd vernomen, dal de Gaullisten en ex-Gaullisten toch nog een candidaat zouden stellen de eerste groep daartoe gedrongen wegens haar oppositie tegen de defensie-gemeenschap, de tweede met het oog op haar principiële houding. Daarop stelde de Gaullist Kalb zijn candidatuur, aldus tevens zijn gewicht van onder voorzitter van de senaat, of raad van de republiek, in de schaal werpend. De voorzitter, in welke hoedanigheid de eerste onder-voorzitter van de Kamer, oe heer Le Troquer optrad, wist één enkel ogenblik de verenigde zitting tot eens gezindheid te brengen. Dit gebeurde nadat hij door de erewacht van de Nationale Vergadering was begroet en met trom geroffel was begeleid naar de zittingszaal, zoals voor het parlement gebruikelijk is. In de verenigde zitting, die om twee uur opende met de voorlezing van het decreet der bijeenroeping, begon Le Troquer met het brengen van een zeer warme hulde ®an de heer Herriot, die als Kamervoor- zitter het congres had moeten presideren, d°ch dat met het oog op zijn gezondheids- toestand aan spreker had overgelaten. aanwezigen rezen bij die woorden als cén inan op en gaven minutenlang van hun instemming met deze woorden van hulde blijk. Vervolgens trok Le Toquer de lijst der stem-opnemers, die op de spreektribune de stembriefjes in ontvangst zouden moeten nemen en in de bus werpen, opdat nie mand kans zou krijgen er twee in te stoppen. Om 2.20 uur ving de stemming aan en nadat men de letter „u" had ge trokken, bracht de Gaullistische staats secretaris voor de begroting, Henri Ulver als eerste zijn stem uit. De kiesgerechtig den stemden vervolgens in alfabetische volgorde. De uitslag kon om 5.14 worden mede gedeeld. Het bleek, dat van de 946 leden 932 hadden gestemd, doch dat 4 van de stemmen blanco waren uitgebracht. Aan de volstrekte meerderheid werd toen de interpretatie gegeven, dat zij bij het pas seren 464 stemmen bereikt zou zijn. De gekozene zou dus minstens 465 stemmen moeten behalen. De uitslag week niet veel van de ver wachtingen af- De socialist Naegelen bleek bovenaan de lijst te staan met 160 stem men. Laniel volgde met 155 en miste dus wat stemmen van zijn partij, die op zijn Partijgenoot Fourcade waren uitgebracht. Bidault stond derde met 131 stemmen en wat van belang Is, boven de r®dicaal Delbos uit, die er twee minder, d»s 129, behaalde. Gaullist Kalb had er 114 en de com munist Cachin 113, Fourcade 52, Médecin. links-onafhankelijk, 54. Op diverse andere candidaten waren nog tien stemmen uit gebracht. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag gingen de politieke fracties ;le koppen bij elkaar steken en al spoedig werd bekend gemaakt, dat de heer Four cade zich terug trok, waardoor de onat- hankelijken dus nog maar één candidaat hadden, namelijk premier Laniel. Even later vernam men, dat ook de heer Médecin zich had teruggetrokken, en zijn aanhangers had vrijgelaten te stem den op wie zij wilden, hetgeen in het voordeel van Delbos was. De socialisten maakten bekend, dat zij voor de tweede rtenmdng de candidatuur van Naegelen J?^ ®afden en de partijdiscipline eisten. r=,,u;„ llist Kalb trok zich terug en de Motrfa besloten hun aanhangers bij de yo1 «emming vrij te laten. Dit laatst geschiedde na nieuwe besprekin gen niet Laniel. Maar een poosje voordat de avondver gadering om half negen aanving, kwam een verrassing de verwarring, vooral bij de socialisten, vergroten. Cachin deelde namelijk in de wandelgangen namens de communisten inede, dat deze als één man op de socialistische candidaat zouden ■temmen. Daarmede werd voor de socia- hun kansen te verbeteren door de ver gadering in de nacht voort te zetten, teneinde het vormen van nieuwe combi naties te voorkomen. Men hoopte aldus een beslissing af te dwingen en iedereen rekende, dat zulks in het voordeel van zijn eigen partij zou zijn. Maar intussen had het bureau der Kamer vergaderd en besloten, bij het-voornemen te blijven om de derde stemming pas Vrijdag middag te houden. Daarom liet de heer Le Troquer op het voorlezen van de uitslag der tweede stem ming onmiddellijk volgen: „Er moet een derde stemming plaats hebben, dus Vrij dagmiddag 2 uur. Ik verdaag derhalve de vergadering". Hij wipte meteen van de voorzitters zetel af. Na een ogenblik van sprakeloze verbazing, werd zowel door de linker- als rechterzijde het woord gevraagd, doch de voorzitter ging zonder zich hieraan te storen langzaam verder de trap af. Daarop ontstond een geweldig lawaai. Er werd geroepen: „De zitting voortzetten!", „We wensen het woord!" Le Troquer deed als of hij niets hoorde, vervolgde zijn weg en verdween uit de zaal. De hele verenigde vergadering bleef op de banken zitlen en iedereen bleef schreeuwen. Ook werd er gefloten en ge sist. Het was een oorverdovend lawaai. Men wilde als het ware Le Troquer dwin gen om terug te komen. Maar aangezien de rechterzijde en aanhangers van Laniel het hardste schreeuwden en gingen roepen: „Aftreden, Aftreden!", begon dc linker zijde de vrees te bekruipen, dat voort zetting van de stemming wel eens in hel voordeel van Laniel uit zou kunnen vallen Nadat het tumult een minuut of tien had geduurd, begonnen de socialisten en comunisten weg te trekken, weldra ge volgd door het centrum, waardoor de manifestatie langzamerhand verliep. De opgewondenheid in de wandelgangen duurde echter natuurlijk nog voort Er is een ingewikkeld spel gespeeld, dat de verhoudingen nog verwarder maakt Maar men heeft tot morgenmiddag twee uur de tijd om nieuwe combinaties tot stand te brengen, want men zal toch m elk geval tot twee uiteindelijke candidaten De vertegenwoordigers van de Katholie ke Volkspartij, de Kath. Nationale Partij en de Katholieke werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid resp. de heren dr L. A. H. Albering, J. L. A. Zwarts en J. M. Willems die het gesprek tussen de drie genoemde groeperingen, naar aan leiding van de bekende verklaring van kardinaal De Jong, afgelegd bij gelegen heid van de honderd jaar Kromstaf-viering dienden voor te bereiden, kwamen 16 De cember j.l. bijeen. Besloten werd in begin Januari de voltallige gesprekscommissie bestaande uit drie personen uit iedere groepering voor een eerste bijeenkomst te Den Haag uit te nodigen. Een voorstel voor de agenda voor deze bijeenkomst is tevens opgemaakt. In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdagmiddag dr ir M. H. Damme in zijn kwaliteit van voor zitter van het bestuur van de stichting Generaal Snijdersfonds de gouden Gene raal Snijdersmedaille uitgereikt aan It. gen. vlieger b.d. I. A. Aler. Dp plechtig heid geschiedde in de Trèves-zaal van 't Ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag. Tijdens de overhandiging v.l.n.r. dr ir M. H. Damme, Z.K.H. Prins Bernhard en It gen. vlieger b.d. I. A. Aler. Dr A. Günther, raadsadviseur bij het departement van Wederopbouw en Volks huisvesting, zal vanavond om 19.10 uur over de zender Hilversum I (402 meter) in een vraaggesprek mededelingen doen over de nieuwe huren. Dit vraaggesprek wordt uitgezonden in de rubriek „Verklaring en toelichting". Met Je overname van De Zeven Provinciën Joor Je Koninklijke Marine, gisteren op Je werven van De RotterJamsche DroogJok Maatschappij te RotterJam, bevinJt NcJerlanJ zich op Je JerJe plaats van Je Westerse machten ter zee. Toen om 9 uur schout hij nacht C. W. Heringa, wml vlag officier materieel, liet protocol van overname tekenJe, verkreeg De Zeven Provinciën het predicaat ,.Harer Majesteits". Het hijsen van Je Neder landse driekleur op Je achtersteven en Je geus op de voorsteven, om kwart over 11 waren de uiterlijke tekenen van de aanvaarding van deze drijvende vesting door de Koninklijke Marine. Om 10 uur. aansluitend op de onderte kening van het protocol reikte de wnd. vlag-officier de tekenen uit van de on derscheidingen, door H. M. de Koningin toegekend aan hen, die een belangrijke functie hadden vervuld bij de bouw van de kruiser. Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden werd benoemd de kapitein-luitenant ter zee van de tech nische dienst J. A. Bokkes (bij bevorde ring), tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau de heer ir J. J. M. Sluijs, werk zaam bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. en belast met de alge mene leiding van de bouw der schepen be stemd voor dc Kon. Marine. De ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau in goud met de zwaarden verkreeg de heer A. Smit, cpperschippcr der Kon. Marine, de eremedaille in goud de heer H. Guldemeester, hoofdopzichter A in vaste dienst bij het Ministerie van Marine, de eremedaille in zilver met de zwaarden de heer B. van den Dikkenberg, majoor-ma chinist der Koninklijke Marine, de ere medaille in zilver de heer W. J. Dieleman. scheepsbouwersbaas bij dc Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V., J. C. Schrier, electriciensbaas bij de N.V. Van Rietscho ten en Houwens en B. de Clerk, opzichter in vaste dienst bij het marine electronisch bedrijf, de eremedaille in brons de heer P. M. den Houter, bankwerker bij de Rot terdamsche Droogdok Maatschappij N.V. en G. van EE, koperslager bij ,de Rotter damsche Droogdok Maatschappij N.V. hopen, dat zulks nooit nodig zal zijn, zal dit fraaie en moderne schip in materieel opzicht de mogelijkheid krijgen zich zo nodig evenzeer tj onderscheiden als zijn beroemde voorgangers", zeide hij. „Wij zijn aangewezen om als eerste bemanning dit nieuwe schip te gaan hanteren. Dat is een eervolle doch geen gemakkelijke opdracht. Door de vele en zware eisen die tegenwoordig aan een moderne kruiser gesteld moeten worden, zit dit schip vol nieuwe installaties, waarvan wij ons het juiste gebruik nog eigen zullen dienen te maken. Boven dien is om dezelfde redenen de beman ning naar verhouding veel groter gewor den dan op vooroorlogse schepen het geval was, zodat de beschikbare ruimte per hoofd kleiner is dan vroeger. De ontwerpers en de bouwmeesters hebben getracht door practische indeling zoveel mogelijk van de beschikbare ruimte te maken, ik meen dat zij hierin geslaagd zijn.. Ondanks de voortschrijding van de techniek blijft nog steeds waar, dat de In dc grote Congreszaal te Versailles u Donderdagmiddag lc stemming begon) nen voor de verkiezing van een nicuvx president der Republiek in opvolging rat Vincent Auriol. Overzicht van de Co;* greszaal tijdens de stemming op het moment, dat de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken Bidault, zij.1 stem uitbrengt. J ji I bemanning van een oorlogsschip züo gef vechtswaarde bepaalt. Het is daarom aan U te zorgen dat dif I schip een bemanning krjjgt die door haa; geest, toewijding, ijver en bekwaam heid verzekert dat Hr. Ms. De Zeve» Provinciën een kruiser wordt, die moch het nodig zijn met Gods hulp zijn oor logstaak voor Koningin en Vaderlans ten volle kan vervullen. Ik reken er o: dat 11 allen Uw beste krachten zult ge: ven om van dit schip een goed schip t' maken". Na deze woorden gingen de mutsen it de hoogte onder een driewerf „Hoezee!; voor H. M. de Koningin. De commandant stelde nu de eerst officier, het hoofd der machinekame kapitein-luitenant te r zee J. A. Bakke en de chef d'equipage aan de bemannin. voor, waarmede de even sobere als in drukwekkende plechtigheid ten eind was. j Toen om 11 uur schout bij nacht He ringa, schout bij nacht J. B. Berck en de commandant kapitein ter zee G. B. M. van Erke) zich aan boord van „De Zeven Pro vinciën" begaven, stond de marinierska- pei opgesteld. Deze en de erewacht der mariniers werden geïnspecteerd De matrozen verzamelden zich op de achtersteven en toen kwam het indruk wekkende moment dat het schip in dienst werd gesteld. De muziek zweeg, commando's klonken, mariniers en matrozen stonden in de hou ding. Op de achtergrond zag men, boe de werklieden van de R. D. M. zich aan de waterkant verzamelden, zelfs op het dak van de hoge werkplaatsen stond een rij cmployé's. Terwijl ce tonen van het Wil helmus klonken, ezen de vlag, de geus, de wimpel en de onderscheidingsvlag van de wnd. officier materieel aan de masten. Het woord was hierna aan de comman dant, kapitein ter zee Van Erkel, die De Ruyters beroemde vlaggeschip van dezelf de naam in herinnering bracht. „Hoewel ieder weldenkend mens zal Rotterdam heeft gister- de 55 "s voo,tsezet van de zaak 1 bri8e wegwerker bij de N.S., Th. M. B. uit Vlaardingen, die twee •weken geleden voor het eerst heeft te recht gestaan, omdat het aan zijn schuld zou te wijten zijn geweest, dat in de avond van 13 Januari j.l. op het baanvak Maas sluis—Vlaardingen, toen hij dienst deed als blokwachter op het istation Vlaardingen, de uit de richting Hoek van Holland ko mend? trein D 171. ter hoogte van P°st 9B- is wT de bij het blok stilstaande trein42 un Hoek van Holland met als ge- W materiële schade en enige ge- WVerdachte, die wegens dit ongeval zlJh functie was geschorst, h erkiaard hng van twee weken geleden oat het die avond zeer mistig hij .'an mening was, dat trein 42 r® gepasseerd Toen hij mededeling Kreeg Maassluis, da! trein 171 was vertrokken, was deze reeds gearriveerd, met het nocra- lottig gevolg. Door de heer J. Buitenkamp, adjunct commies bij de N.S., werd verklaard, dat het inderdaad meer voorkwam, dat ver- trekmeldingen uit Maassluis werden ont vangen, als de trein reeds was gearri veerd. Ter sprake kwam ook, dat de sein- apparatuur niet altijd feilloos werkte en vooral het zg. kwikpedaal zuid vaak defect was. Ook uit andere getuigenverklaringen kwam naar voren, dat de seinapparatuur nog al eens haperde. Verdachte merkte o.a. op dat als het seinstelsel in orde was geweest, de aanrijding zou kunnen zijn voorkomen. De officier van justitie wees er op, dat het spoorbedrijf in ons land vooral is in gesteld op veiligheid Verdachte heeft zich beroepen op de mist, maar dat was niet juist. Mist vergt verhoogde waakzaamheid en daarin is verdachte tekort geschoten. Verdachte schuldig achtend aan het hem ten laste gelegde, eiste de officier 3 weken hechtenis. Uitspraak op 30 December a.s. De Britse premier, Sir Winston Churchill, heeft gisteren in het Britse Lagerhuis nadere mededelingen gedaan omtrent de conferentie op Bermuda. Hij verklaarde onder meer, dat hij tegenover president Eisenhower en premier Laniel had betoogd, dat Rusland recht heeft op „waarborgen tegen agressie, na alles was het met de nazi's heeft mee gemaakt". Churchill zeide: „Ik hoop, dat de conferentie te Berlijn iets zal opleveren dat de Russen een gevoel van veiligheid geeft anders dan door macht alleen". Anderzijds had Churchill, naar hij verklaarde, op Bermuda duidelijk gemaakt, dat de Britten hun troepen op het vasteland van Europa moeten houden zolang de Amerikaanse troepen er gelegerd zullen blijven. De waarschuwing van minister Foster Dulles, te Parijs gedaan, als zouden de Amerikanen hun buitenlandse politiek herwaarderen indien Frankrijk het E.D.G.-verdrag niet bekrachtigt, noemde Churchill „geducht". Hij voegde er aan toe, dat alle mogelijke gevolgen van het opgeven van de E.D.G. duidelijk voor ogen van het Franse volk dienen te wor den gesteld. Over Duitsland zeide Churchill: „Duits land moet zijn militaire bijdrage tot de veiligheid van Europa leveren; wij kun nen niet verwachten, dat een volk van 60 millioen mensen voor onbepaalde tijd ongewapend en zonder verdediging blijft". Eisenhowers voorstel voor een we reldbank voor atoomenergie vond Chur chill „één van de belangrijkste feiten uit de wereldgeschiedenis sedert de oorlog". Hij sprak de hoop uit dat de Sovjet-Unie „deze lichtstraal" niet zal negeren. Churchill zeide het mogelijk te achten, dat de Russen op het gebied van de kernphysica even ver zijn als Amerika of Engeland. „Wij in Engeland hebben reeds bijna evenveel ontdekt als onze Amerikaanse bondgenoten en het is waarschijnlijk waar, dat onze Russische mede-stervelingen bijna evenveel weten als een van ons beiden." De leider der socialistische oppositie. Clement Attlee, beantwoordde Churchill Hij zeide zonder meer: „De minister-pre sident doet mij aan de Kerstman, doch dan zonder geschenken denken. Zijn enige geschenk was in feite van presi dent Eisenhower afkomstig. Wij begroe ten allen de nieuwe poging van het Ame rikaanse staatshoofd, om tot een interna tionale regeling van het vraagstuk der aanwending van de atoomkracht te ko men, met voldoening". Attlee betoogde, dat Churchills rede van 11 Mei j.l., waarin hij sprak over de wenselijkheid van onderhandelingen op het hoogste plan tussen de leiders van het Westen en die der Sovjet-Unie. .het meest veelbelovende denkbeeld was om tot een regeling der internationale ge schillen te komen". Teleurgesteld ver volgde hij: „Doch dit denkbeeld is in de practijk niet verwezenlijkt" Op waarschuwende toon zeide Attlee: „Het Westen en de Russen moeten de be sprekingen te Berlijn onbevangen begin nen. De uitslag dezer conferentie zal in sterke mate worden bepaald door de in stelling, waarmede de betrokken partijen haar aanvangen. Wanneer de Britse mi nister van buitenlandse zaken zich naar Berlijn begeeft, weet hij dat zijn pogin gen om de wereldvrede te verzekeren door alle lagerhuisleden, ja. door het ge hele land gesteund zullen worden" Er klonken na deze uitroep luide toe juichingen door leden van alle partijen. Vervolgens kwam minister Eden aan het woord, die de kwestie-Egypte be sprak. „De Britse regering is onder de huidige omstandigheden niet bereid, de besprekingen met de Egyptische autori teiten over de toekomst der Britse bases in de Suez-kanaalzone af te breken of op te schorten", aldus zeide hij naar aan leiding van een motie van 35 conserva tieve „rebellen". Eden vervolgde: „Wij zijn niet voor nemens onze verantwoordelijkheid in het Midden-Oosten niet langer te dragen. Is overeenstemming met Cairo onmoge lijk. dan zullen wij onze gehele positie in dit gebied opnieuw in beschouwing moeten nemen. Ik kan het huis verzeke ren, dat wij een dergelijke toestand vastberaden het hoofd zouden bieden. Doch wij zullen er thans vastbesloten naar streven een redelijke regeling te bereiken niets meer, maar ook niets minder". Aneurin Bevan, leider linkervleugel van de Britse socialistische partij, maakte van de gelegenheid gebruik om zich te verdedigen tegen de ;gens hem uitge brachte beschuldiging, dat een artikel van hem in een Egyptisch regeringsge zind dagblad „verraderlijk"' tegenover zijn vaderland was geweest I)e politieke ontwikkeling in de Soedan, die baar bevestiging vond ir; de vorige week gehouden verkiezingen, wordt met grote bezorgdheid dooi de. missionarissen gevolgd, aldus verneemt liet K.N.P. De Islam uit lie Noorden dreigt de nog vrij kleine groep Christenen te overvleugelen* daarbij gesteund door de interim-regering van dit Engelse protectoraat. De missie ondervindt hiervan grote nadelen. De bereiden bloei, waarin zij zich in Zuid-Soedan tientallen jaren van onge hoorde offers mocht verheugen, wordt thans ernstig bedreigd. Vele Christenen trekken weg naar de Mohammedaanse provincies in het Noorden. De regering volgt het Egyptisch voorbeeld en beperkt de activiteiten der missie inzake onder wijs en verpleging. De vestiging van nieuwe scholen in de Zuidelijke pro vincies het belangrijkste middel tot missionnering mag niet geschieden ten zij uitdrukkelijke toestemming der rege ring. Deze toestemming wordt voorlopig niet meer verstrekt. Niet alleen de geplande onderwijsrich- tingen, doch ook de reeds bestaande, wor den door de interim-regering gedwars boomd. De minister van Onderwijs heeft n.l. een besluit uitgevaardigd krachtens welke op alle regerings- en missiescho len in de Zuidelijke provincies de Arabi sche taal moet worden ingevoerd. Dè factor echter, die de missiescholen bij de Soedanezen zo geliefd maakt, is, dat zij in tegenstelling met de moeizaam op de been gehouden regeringsscholën, onderwijs geven in de inlandse talen Trouwens de minister van Onderwijs heeft in het parlement zelf toegegeven, dat het onderwijs in de Zuidelijke pro vincies gedurende de laatste 50 jaar bijna uitsluitend in handen is geweest van de missionarissen en de culturele ontwikke ling van de negerstammen hun verdienste is. De maatregelen van de interim rege- Een per 1 Januari a.s. ingaande zeer belangrijke stijging van vrij wel alle bedrijfskosten heeft de algemene vergadering van de vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" genoopt tot het» nemen van het besluit de abonne mentsprijzen van de dagbladen met ingang van die datum te verhogen. Van deze vereniging zijn de uit gevers van alle Nederlandse dag bladen lid en het genomen besluit bindt hen allen- Het gevolg is dat ook de abon nementsprijs van de „Nieuwe Schie- damsche Courant" na 1 Januari a.s. een kleine verhoging moet onder gaan. De prijs zal dan zijn 50 ct- per week, 2.15 gld. per maand en 6.25 gld. per kwartaal. Bij deze prijsverhoging, welke neerkomt op slechts drie cent per week, en waartoe het dagblad bedrijf slechts noodgedwongen overgaat, wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abonné's gebracht. Ver. „De Ned. Dagbladpers 1945 ring zijn voor de Katholieke missie des li' pijnlijker, daar zij haar resultaten in he1 Zuiden van de Soedan juist bereikt dool de scholen. In de huidige missiescholei worden ongeveer 20.000 kinderen onder' richt. De overgrote meerderheid van di' 82.000 Katholieken en 25.000 catechume nen vindt men dan ook in dit gebied. De grote slag voor de Katholieke mis1 I sie in de Soedan is eigenlijk reeds geval len toen de demarcatielijn, die door d( Britse koloniale regering op 10 gr. N.B was getrokken om botsingen tussen di Soedannegers en de Mohammedanen tc voorkomen, bij de oprichting van de Soel danese regering werd opgeheven. Hoewel de politieke ontwikkeling var de Soedan nog niet is afgesloten, kan ei toch geen twijfel over bestaan, dat d« negerstammen van de Soedan, zoals mer daar eigenlijk immer heeft gevreesd, ge leidelijk onder invloed van de Mohamme danen uit het Noorden zullen raken. Mei- verwacht, dat de nieuwe toestand op godsdienstig gebied zich binnen korte tijd zal aftekenen. j i Een studie van de Sovjetrussiscbe wet' s krachtens welke Beria voor de rechte*, zal worden gebracht, geeft aanleiding te- veronderstellen, dat het proces met ge-1 sloten deuren zal worden gevoerd en dat/ Beria, als hjj wat vast en zeker gebeu ren zal veroordeeld wordt, voor het vuurpeloton zal worden gebracht. Krachtens de betrokken wet is het in- ieder geval uitermate onwaarschijnlijk." dat Beria en zijn zes mede-beklaagden bi, het openbaar berecht zullen worden. De recherche te 's-Gravenhage heeft de 28-jarige vertegenwoordiger H. L. B„ wonende te Amsterdam, aangehouden. H wordt ervan verdacht ten nadele van zijn werkgever, een postzegelhandelaar in Den Haag, postzegels ter waarde van 10 mille te hebben verduisterd. De ver tegenwoordiger, die het volste vertrou wen genoot van zijn werkgever bleek eind 1952 reeds postzegels tot een bedrag van 5600 te hebben verduisterd. Er werd een regeling gemaakt, dat B. dit bedrag zou terugbetalen, hetgeen ook grotendeels is geschied. Later is echter gebleken dat B. voor ongeveer tiendui zend gulden in toaal moet hebben ver duisterd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1