Geen politieke gemeenschap zonder een economische Het pepermuntje, de suiker en de wonderolie Weer KERST-LENTE in Lisse MOEILIJKHEDEN VOOR DE MISSIE IN INDIA „Voor Ambon is geen heil te de U.N.C.1. DE DRUKINKT Benauwde heest Hoe sigarenkenners zes Kerstdagen VELASQUES OUDE GEN EVER werkt bevrijdend Spoedige beslissing over verhoging van Indische pensioenen MET KERSTMIS IS SERGEANT GOEDHART THUIS D «VIM 1 O Vrijdag is december 1953 PAGINA 3 Tweeling van Buitenlandse Zaken antwoordden in de Tweede Kamer KNOOPT INDONESIË BETREKKINGEN AAN MET RUSLAND? Het beruchte cirkeltje Europese politieke gemeenschap Bloemenlust" Tulpen missen haar „koude voeten" Consultatieve NATO-raad Het plan-Beyen Gouden medaille voor generaal Aler CYPRUS SNAKT NAAR REGEN de band tussen goede rokers Nieuwe missionarissen krijgen geen visum Practijk in tegenspraak met officiële verklaringen Welke norm geldt voor toelating Minister Luns in de Tweede Kamer Voor een draagstoel hebben wij alleen nog maar belang stelling als museumstuk Hij is tot het verleden gaan behoren, zoals zoveel ingewikkelde en omslachtige vervoersmiddelen, als p langzaam door de hand van de snelle tijd dodelijk zijn getroffen. De moderns mens heeft het „tempo, tempo" als devies. Daarom gevoelde hij het als een bevrijding toen de gewoonte ontstond om kennissen en zakenvrienden met behulp van een NIEUWJAARS-ADVERTENTIE hij gelegenheid van de jaarwisseling het „Compliment van de dag" te brengen. In elk opzicht af, deze wijze van gelukwensen! Nieuwjaars -annonces zende men thans reeds aan ons toe. Ook hunnen zij telefonisch worden opgegeven, waarbij wij gaarne zullen mededelen hoeveel de plaatsingskosten bedragen. Indische pensioenen Benelux „Frappez toujours" De Zuid-Molukken West-Berlijn verlangt „gunstige sfeer" BRITSE INVOÊRVAN EIERE]> Kameraadschap tussen leerlingen-vlieger in V.S. Verhaal in Amerikaanse pers leverde gratis overtocht op 's-GRAVENHAGE, 17 December 1953 Deze middag was in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken bet woord aan de tweeling van liet Plein en liij heeft van de gelegenheid hem geboden om te antwoorden op de algemene beschouwingen, die de gehele Woensdag in beslag hadden genomen, ruimschoots gebruik gemaakt. Minister Beyen was het eerst aan liet woord. Hij behandelt de zaken van de Europese integratie en alle multilaterale verdragen. De unilaterale verdragen en de betrekkingen tot de rest van de wereld zijn de zaak van minister Luns, die dus de moeilijk heden inzake Indonesië, de kwestie Ambon en de Zuid Molukken, de Benelux enz. te bespreken liad. Minister Beyen koesterde blijkbaar zelf reeds de vrees, dat hij al te uitvoerig zou zijn, immers hij begon zijn uiteenzetting over de Europese politieke gemeenschap met een opmerking van Oscar Wilde, die eens van een spreker liad gezegd, dat hij in zijn poging het onderwerp uitputtend te behandelen er slechts in slaagde zijn toehoorders uit te putten. De bewindsman ving aan met de sug gestie van de heer Blaisse (KVPom voortaan in de M.v.A. een overzicht 'te geven van de gehele buitenlandse poli tiek van de hand te wijzen. Er bestond alle gelegenheid deze zaken in de Kamer fe bespreken en tot een allesomvattende bespreking waren beide bewindslieden gaarne bereid. Daarna begon hij onmiddellijk de achtergrond van de wereld politiek te schetsen waar tegen men de EDG, NATO en de EPG moest zien. In de grote te genstelling tus sen de twee le- vensbeschou- Min. BEYEN. schouwingen is een voortdurende ontwikkeling, aldus betoogde minister Beyen, een ontwikke ling, die mogelijkheden schept. Die mo gelijkheden kunnen alleen worden be reikt in een gesprek, zoals dat van de vier ministers in Berlijn. Daar is natuur lijk het risico van een negatief resultaat, maar het risico van geen gesprek met elkander achtte de bewindsman groter. Hij lichtte dit nader toe door uiteen te zetten, dat er niet alleen een Russisch gevaar is van militaire agressie, maar ook van bedreiging met militaire agres sie en van politieke infiltratie. Óndanks het gevaar, dat Frankrijk in Duitsland zag was een sterk Europa zonder Duits land niet denkbaar. Het ging er daarom alleen maar om Duitsland een plaats te geven als gelijkberechtigd lid in de Euro pese samenleving. Maar niet méér dan gelijkgerechtigd. De besprekingen gaan er om de spanning te verminderen. Wat de uitlatingen van Dulles betreft, sloot de minister zich duidelijk aan bij het standpunt, dat de heer Blaisse de vorige dag had ontwikkeld. Dulles had een uiteenzetting gegeven van het Ame rikaanse standpunt als waarschuwing, een Amerikaan drukt zich echter nu een maal wat anders uit dan een Fransman, zei de minister. Voor de NATO bleef de Duitse bijdrage het essentiële doel. De doeleinden waren wat de land- strijdkrachten betreft voor 1953 bereikt, voor wat lucht- en zeestrijdkrachten be- een groep Nederlandse parlementsleden een bezoek brengen aan het Hoofdkwar tier in Parijs. Als men dat van verschil lende landen gaat doen, bereikt men het tot stand komen van een politiek forum voor de NATO, wat allerminst met het karakter van de NATO in strijd was, zo als enkele leden hadden beweerd. Dat de uitgaven der NATO met vijf milliard dollar zouden zijn verminderd. hierover had de heer Korthals inlich tingen gevraagd ontkende de minister ten stelligste. Er was tot een zeer geringe Volgens het Indonesische communisti sche blad „Harian Rakjat", dat „welinge lichte kringen" aanhaalt, zou de Indonesi sche regering aan de Sovjet-Unie via de Russische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, de heer Vysjinsky, een nota hebben overhandigd. De Indonesische re gering zegt hierin, dat zij de bedoeling heeft diplomatieke betrekkingen met Rus land aan te knopen. Vysjinsky zou, aldus het blad, zijn vreugde hierover hebben uitgedrukt. vermindering besloten,, welke bovendien voor Nederland geen consequenties had. In verband met het ratificeren door Frankrijk van het EDG-verdrag was erop gewezen, dat Frankrijk garanties zou moeten hebben, dat de Amerikaan se grondtroepen niet zo1' "n worden teruggetrokken uit Europa. Minister Beyen zei nu, dat Amerika geen ver mindering van de troepensterkte in Europa overweegt, maar, zo liet hij er niet al te logisch op volgen, onder voor waarde van het tot stand komen van het EDG-verdrag. Zo zou men bijna van een circuit vitiosus kunnen spre ken. En daarna zei bü bovendien nog, dat de opbouw van de NA""niet zou worden beïnvloed door een eventueel terugtrekken van Amerikaanse troe pen. Dit bleef dus zo duister als het was. Zeer uitvoerig sprak de minister over de Europese politieke gemeenschap. Wanneer de Nederlandse regering op het standpunt staat, dat er geen politieke integratie kan komen zond - economi sche integratie, dan wordt bedoeld, dat een supranationale gemeenschap geen le vensvatbaarheid heeft en aan de een wording van Europa meer kwaad doet dan goed indien de de haar overgedra gen beleidsbevoegdheden niet mede om vatten het bevorderen var en economi- mische integratie. De regering zal aan een politieke gemeenschap zonder der gelijke beleidsbevoegdheden niet mee werken, dit zou in strijd zijn met het Ne derlands, én met het Europese belang. Zulk een gemeenschap zou niet in staat zijn het doel: de eenwording van Europa- te bevorderen. Minister Beyen ging daarna uitvoerig de geschiedenis na sedert de Luxemburg se Resolutie van 10 September 1952. Toen is er gebroken met de gedachte van een nevenstelling van vormen van samen werking onder een overkoepelend or gaan. Indien men dus van politieke ge meenschap spreekt, dan bedoelt men een gemeenschap, waarvan het arbeidsveld niet is beperkt tot speciale sectoren van de overheidstaak. Het uiteindelijke doel van de zes regeringen is en blijft het tot standbrengen van een zo uitgebreid mo gelijke Europese Politieke Gemeenschap, maar die gebonden is aan het leggen van gemeenschappelijke grondslagen van economische ontwikkeling. Duidelijk zette minister Beyen dus uit een, dat Nederland vast houdt aan een economische integratie en dat het niet vol- ,Het zachte weer van deze winter is na delig voor het broeien van tulpen", aldus verklaarde de heer W. Roos, vice-voorzit- ter van de stichting „Bloemlust" uit Lisse. Hyacinten en narcissen gaan rustig haar gang, doch de tulp heeft als zij kunstma tig tot bloei moet worden gebracht „koude voeten" nodig, d.w.z. .betrekkelijk lage temperatuur om wortel te schieten. Om met Kerstmis in Londen tijdig tulpen te hebben hebben de Nederlandse kwekers hun Engelse collega's geadviseerd hun broeibakken regelmatig met ijskoud water te bespuiten. Deze maatregel heeft gehol pen, zodat men daar niet zonder tulpen zal zitten. Ook in de Nederlandse broeie- - - riien is op de een of andere manier een treft niet geheel. De doeleinden voor 1954 k0udefront" opgewekt, speciaal ook met ..rnvnn l'n rlp A T O O rl .1...1 mr_I i. waren in de NATO-Raad aanvaard. Voor 1955 waren voorlopige doeleinden vast gesteld en er waren plannen gemaakt voor 195G. Over de Consultatieve Raad binnen de NATO heerste blijkens de algemene be schouwingen nogal wat verschil van me ning. Minister Beyen zei nu, dat de voor stellen dienaangaande nog geheel in het beginstadium waren, van oprichting van 'n Consultatieve Raad was nog geen sprake, deze zou tot stand moeten komen langs de weg der geleidelijkheid. Het initiatief zou moeten uitgaan van de parlementen zelf door te bevorderen, dat geïnteres seerde groepen van parlementsleden con tact zoeken met de NATO-raad. Dan volgt vanzelf de gewoonte om geregeld onderling te vergaderen en de betrokken regeringen zouden zeker alles doen om de parlementsleden voor te lichten. Het begin is al gemaakt, want in Januari zal het oog op de grote Kersttentoonstelling van de stichting, die a.s. Woensdagmorgen te Lisse wordt geopend. Tot de belangrijke nieuwe hyacintvariê- teiten op de tentoonstelling rekent de heer Roos o.a. Delfts Blauw, Witte Kerstmis, Rose Parel en Jan Bos. Voorts zullen crême-kleurige met rose-kronige narcissen de aandacht vragen naast een reeks nieu we tulpen en tulipa's uit de ruim 2000 namen tellende variëteitenreeks van het ogenblik. De verscheidenheid belooft nog groter te zijn dan bij voorgaande winter tentoonstellingen. De amarylliskwekers hebben enige nieuwe verrassingen in petto. Als grote merkwaardigheid zal men tij dens deze Kerst-lente te Lisse bloemen kunnen zien uit bollen, die eigenlijk reeds in 1952 hadden moeten bloeien. Deze bollen zijn op wetenschappelijke wijze tot enige tijd terug „geremd", d.w.z. ze hebben niet eerder de kans gekregen óm uit te botten. Hiermede is bewezen, dat men thans bollen het gehele jaar door op willekeurige tijdstippen kan laten bloeien. hetgeen niet slechts voor de bloemist, doch ook voor het exporteren naar en planten in landen van het zuidelijk halfrond van groot belang is, aldus de heer Roos. Als andere middelen gefaald hebben, Uw hoest minder benauwd maken 's werelds beste hoestsiroop doende was waarborgen te krjjgen voor de afzet van zijn producten op de mark ten der gemeenschappelijke landen. De regering is echter van de andere kant ook overtuigd, dat van economische integratie niets zal kunnen komen zonder politieke integratie. Ook de overdracht van beleidsbevoegd heden, daar waar het nodig is, bepleitte minister Beyen. Van een afwijking in de richting van het standpunt, dat de heer Nederhorst enige weken had ontwikkeld, was dus geen sprake. Hoe de regering zich die overdracht van beleidsbevoegdheden dacht, zette de minister nog eens uiteen aan de hand van het z.g. Plan-Beyen, een plan overigens, dat altijd nog ter discussie ligt van andere regeringen. Het plan geeft een methode om te komen tot een Economische Unie van de zes landen langs de weg van de schepping van een gemeenschappelijke markt. De tweede grondgedachte ervan is, dat de gemeenschappelijke markt niet een doel is in zich zelf, maar middel tot het werkelijke doel ener Europese Gemeen schap op economisch gebied In beginsel moet de vrije concurrentie over de gehele linie worden aanvaard en vandaar, dat het plan de geleidelijke opheffing van alle handelsbelemmeringen binnen een van te voren vastgestelde termijn voorschrijft. De derde grondgedachte ervan is, dat de gemeenschap wezenlijke bevoegdheden moet hebben ter doorvoering van de economische eenwording, bevoegdheden, die niet door enig nationaal veto kunnen worden doorkruist. Tegen het standpunt van de heer Neder horst, die verdedigd had een economische unie te moeten nastreven via de coördi natie van het financiële, fiscale en mone taire beleid, voerde de minister aan, dat de regeringen der deelnemende landen wel niet bereid zouden zijn zich haar financiële en monetaire politiek te laten voorschrij ven. Overigens betoogde hij, dat zodra de afbraak der handelsbelemmeringen het tot stand komen dus van de gemeen schappelijke markt werkelijk betekenis zou krijgen, de gemeenschap zich vanzelf in al die aspecten van de heer Nederhorst zou verdiepen. De Nederlandse regering, aldus de mi nister, staat op het standpunt, dat zjj in een politieke gemeenschap alleen wil deelnemen als deze gemeenschap een wezenlijke algemene taak heeft ten aanzien van de verwezenlijking van de econo mische integratie en als die gemeenschap daartoe de supra-nationale bevoegdheden krijgt. De bezwaren van andere landen hiertegen liggen juist op het terrein van de supra-nationale bevoegdheden, meer in het bijzonder met betrekking tot het af schaffen van de handelsbelemmeringen. Hij herinnerde daarbij aan wat hij had gezegd in de conferentie van Den Haag namelijk, dat men moet kiezen tussen de begeerte om onmiddellijk een onvolkomen oplossing te vinden of dat men iets meer tijd moet nemen en voortgaan met de schepping van een werkelijke Europese Politieke Gemeenschap, om aldus een werkelijke oplossing te vinden voor het probleem der democratische controle. De minister merkte te dien aanzien nog op, dat hij helemaal niet overtuigd was, dat de Politieke Gemeenschap er nooit zou komen, indien wij aan onze eisen zou den vasthouden. Hij zeide ook niet te kunnen inzien, dat men het moment van de ratificatie der E.D.G. zou kunnen gebruiken om Frankrijk enige politieke gemeenschap met economische doelstellingen te doen aanvaarden. Hij geloofde dus niet. dat Frankrijk zo gebrand was op een poli tieke gemeenschap, dat het mét deze ook de E.D.G. wel zou aanvaarden en hij gebruikte daarvoor de vergelijking met een kind, dat wonderolie moet slikken en dat men daarvoor een pepermuntje belooft. Maar wat, als dat kind dat pepermuntje niet lust? Dan moet men er weer suiker op doen, zei de minister. Wat de directe verkiezingen betreft, gaf de minister toe, dat hjj op dc Haagse conferentie overstag was gegaan. De be zwaren van de Kamer achtte hjj echter niet van principiële aard en hij had toe gegeven, omdat de anderen het hierover eens waren. Wat de ministersconferentie van 30 Maart betrof, zeide hij tenslotte, dat hjj wel grote moeilijkheden voorzag, maar het was niet te zeggen of deze nu onoverbrugbaar zou> den zijn. Hij verwachtte echter, dat de rede zou zegevieren. F. S. (Van onze Haagse redactie) Dr Ir M. H. Damme heeft gisteren in de Trèves-zaal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat aan luitenant-generaal- vlieger b.d. I. Aler de gouden medaille van het Generaal Snijdersfonds voor de perio de 1950—'53 uitgereikt. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard, minister Algera van Verkeer en Waterstaat, mr F. J. Kranenburg, staats secretaris van Oorlog en burgemeester F. Schokking. Dr Damme zeide dat de Stich ting gemeend heeft dit keer deze onder scheiding aan luit. gen. Aler te moeten uitreiken in het bijzonder ter erkenning van zijn bijzonder grote verdiensten voor de ontwikkeling van de Kon. Luchtmacht. Bovendien wilde de Stichting in hem de Luchtmacht eren die dit jaar haar veertig jarige bestaan heeft gevierd. Dr Damme roemde in het bijzonder de scherpe blik, het organisatievermogen, de besluitvaar digheid en de leiderscapaciteiten van de heer Aler. De generaal dankte met een kort woord. De bijeenkomst werd besloten met de we reldpremière van de film „Powered flight" Op het eiland Cyprus wordt in de kerken en kapellen gebeden om regen. Wanneer deze nog 14 dagen uitblijft, zal er een ern stige toestand intreden, speciaal wat be treft de graanpositie en de veestapel. Volgens berichten uit het Kyrenia-dis- trict sterven lammeren en jonge geiten daar in grote getalen als gevolg van de droogte. Iedereen heeft een heer lijk lange Kerst dit jaar: 3 volle dagen. Maar si garenkenners verdubbe len dat plezier nog eens, met het genot van een echte Velasques. s; Doe als zijSier de boom met een ijl-blauwe sluier, fijner dan engelenhaar. Ga de feestdagen in met zo'n tijke doos Kerst verse Velasques! 7 ei 1. L t r 5 I11 het afgelopen j'aar hebben de Mill-Hill fathers geen nieuwe Neder landse missionarissen naar -hun bisdommen in India kunnen sturen-, twee Franciscaanse missionarissen, die sinds vele maanden voor de missie in India zijn aangewezen, hebben voorts een afwijzende beslissing op bun verzoek tot toelating ontvangen. Aan Broeder Carolus Tliissen van de Norbertijnen is een visum voor de Prefectuur van Jabalpur geweigerd. De Indiase ambassade te Den Haag grondt de afwijzing der visa op het feit, dat deze nieuwe missionarissen niet kunnen aantonen, dat zij in India noodzakelijk zijn. onberispelijk handelen. Volgens een zegsman der afdeling visa van de Indiase ambassade te Den Haag heeft deze uit lating echter alleen betrekking op het binnenland, niet op missionarissen, die naar India willen vertrekken. De toelating van buitenlandse missiona rissen in In da is sinds het begin van dit jaar een zorgelijk punt voor de Mis sie in dat uitgestrekte land geworden. Na de onrustbarende verklaringen van de minister van Binnenlandse Zaken Katju voor het parlement afgelegd in April 1953 en na daarop gevolgde on derhandelingen, verduidelijkingen en tegenspraken is er door de bisschop pen en gelovigen in India ernstige on gerustheid uitgesproken over de toekomst der Kerk daar. Op 11 December nog verklaarde de staatssecretaris van binnenlandse zaken in het Huis van Afgevaardigden te New Delhi, dat de oplitiek van de Indiase regering erop gericht is, zich afzijdig te houden van het interne werk der bui tenlandse missie-organisaties die reeds in India werken, zolang zij vreedzaam en Op een desbetreffende vraag ver klaarde genoemde zegsman, dat de Ne derlandse missionarissen, die naar de missie in India willen gaan, moeten kun nen aantonen, dat hun aanwezigheid in India noodzakelijk is. Juist omdat de laatstelijk ingediende aanvragen van voor het eerst uitgezondenen, dit niet naar ge noegen hebben kunnen aantonen, zijn de visa geweigerd. Welke de normen voor toelating zijn verklaarde de zegsman van de ambas sade niet, doch uit verdere navraag is gebleken, dat deze drievoudig zijn: men moet noodzakelijk zijn ofwel voor sociaal 'i WENNEKER OUDE PROEVER f 7.70 per Uter; OUDE WENNEKER 7.25 per liter Mr J. LUNS 's-GRAVENHAGE, 17 December. Nadat minister Beyen vandaag in zijn antwoordrede in de Tweede Kamer de zaken der Europese integratie en alle multilaterale verdragen besproken had, was het woord aan minister Luns, die Indonesië en de Benelux hesprak. Als eerste brandende kwestie kwam het zelfbeschikkingsrecht in Indonesië ter sprake, waarover verschillende afgevaardigden (Gerbrandy, Ritmeester, Van de Wetering, Lcmaire) harde woorden hadden gesproken. Minister Luns zei, dat het een bitter verwijt was, dat liem had gegriefd, dat de regering koel en onbewogen zou staan tegenover het leed van de Ambonezen en van de Zuid-Molukken. Maar hij kon niets anders dan opnieuw zeggen, hoe tragisch het ook was, dat men de klok niet kon terug zetten, zoals de heer De Graaf had betoogd, in die zin, dat men nog uitvoering zou kunnen geven aan art. 2 van dc R. T. C. Hij zeide de gevoelens van die afgevaardigden te begrijpen, maar men kan deze zaak alleen nog maar beoordelen vanuit de harde werkelijkheid, hoe moeilijk dit ook is. Interventie hij de UNCI had volgens de minister geen schijn van kans, waarvoor hij eraan herinnerde, dat de regering zich al eens tevergeefs tot de Veiligheidsraad had gewend. De regering ging op het ogenblik na of de verhoging der pensioenen, welke juist de vorige week in de Kamer was aan vaard ook voor de Indische pensioenen zou gelden. Hieromtrent was spoedig een beslissing te verwachten. Zolang een bevredigende oplossing ten aanzien van de Blitar en de Talisse nog mogelijk lijkt zal de regering het overleg met Indonesië voortzetten. De voorstellen inzake beschikbaarstel ling van fondsen ten behoeve van oorlogs slachtoffers in het voormalige Neder- landsch Indië zullen nog afzonderlijk wor den behandeld. Spr. ging er daarom thans niet nader op in. Het was een uitzonder lijk groot bedrag voor een suppletoire be groting, maar de regering achtte het toch wel verantwoord in dit bijzondere geval. Over de Benelux zei minister Luns, dat hij optimistisch was gestemd ten aanzien van de gemeenschappelijke handelspolitiek, waartoe de drie landen hadden besloten. Hij realiseerde zich daarbij natuurlijk wel, dat dit nog aan de practijk moest Hij meende ook de juridische argumen ten van de heren Ritmeester, Gerbrandy en Lemaire met een juridisch sluitend tegenbetoog zeer wel te kunnen beant woorden, maar dat zou politiek geen op lossing brengen, noch de regering tot een ander standpunt kunnen bewegen. Een nieuw plan de campagne, zoals de heer Van de Wetering had betoogd, achtte de minister zelfs niet te verwezenlijken. Hij zag geen mogelijkheid zulk een plan op te stellen. Als de heer Van de Wetering zeide: Frappez toujours, zou hij willen weten op welk object men hier zou moe ten slaan. Het gaat er hier niet om wat juridisch en moreel het beste is, maar wat politiek mogelijk of onmogelijk is. Daarna zette de minister uiteen, dat de regering geen mogelijkheid zou verzuimen om de betrekkingen tussen ons land en Indonesië te verbeteren. Daarop was het regeringsbeleid gericht. Maar alles hing hierbij af van de mate, waarmee men in Indonesië van dezelfde geest was bezield. Hij bevestigde dat de opheffing van de Ned. Indonesische Unie nog steeds door de Indonesische regering werd nagestreefd. worden getoetst, maar hjj achtte dit toch wel een wezenlijke stap tot de totstand koming van een Economische Unie. Ove rigens zou het desbetreffende protocol binnenkort aan de goedkeuring van de Kamer worden voorgelegd. De ontsnap pingsclausules in dit protocol waren zo beperkt mogelijk gehouden. De bejegening, die de protestanten in Spanje zouden ondergaan, dient men vol gens minister Luns te zien tegen de ach tergrond van de bijzondere geestesgesteld heid van het Spaanse volk, dat bijna al gemeen een afkeer koestert jegen non- conformistische godsdienstige opvattingen. Minister Luns kondigde verder aan, dat er spoedig een regeling is te verwachten voor vergoeding van de schade, die even tueel mocht zijn ontstaan door teruggave van aanvankelijk verbeurdverklaarde lan derijen aan de Duitse grens, voormalig Duits bezit. Tenslotte hield minister Luns een uit voerig betoog over de tegenstellingen tus sen Öost en West. De veranderde geesteshouding in Rus land na de dood van Stalin deed optimis ten iets verwachten, maar de concessies, welke gedaan werden bleken geen we zenlijke inhoud te hebben. Het is alleen een kwestie van gewijzigde .tactiek. Wanneer de sovjetmachthebbers bij voortduring agressieve doeleinden van het Westen veronderstellen, dan zal het Wes ten alles moeten doen om Moskou duide lijk te maken, dat deze Russische visie onjuist is. Thans tracht Rusland een splijt zwam te brengen tussen de Westerse bond genoten. Hierna werden de replieken gehouden. In antwoord op een pertinente vraag van de heer Gerbrandy verklaarde minister Luns daarbij o.m. dat hij zich kan voor stellen, dat men gekomen is tot het uit roepen van de republiek der Zuid-Moluk ken, maar dat betekent niet een erken ning van het juridische rechtmatige ervan Bij de beoordeling van die proclamatie diende de regering ervan uit te gaan, dat dc Zuid-Molukken op dat ogenblik be hoorden tot het gebied der Ver. Staten van Indonesië. De proclamatie was een daad van verzet tegen die republiek. Ten onrechte was z.i. art. 2 van de overgangs overeenkomst aangehaald als rechtsgrond voor de uitroeping Spr. zeide niet te ge loven, dat juridisch te verdedigen is, dat de Zuid-Molukken de bevoegdheid hadden uit de V.S.I. te treden. Nadat de heer v. Rijckevorsel had ver klaard, geen enkele verantwoordelijkheid te willen aanvaarden voor het beleid van de regering met betrekking tot de Zuid- Molukken, zeide de heer Bruins Slot, dat ook de A.R.-fractie, door de betogen der regering betreffende de positie der Am bonezen allerminst bevredigd was. De heer Weiter (KNP) verklaarde ten slotte mede namens zijn fractiegenoot de heer Lemaire, en namens de heer Ger brandy, dat uit hun stemmen voor de be groting niet mocht worden afgeleid dat zij het standpunt der regering ten aanzien van de Zuid-Molukken delen. Het tegen deel was waar. De begroting werd daarna z.h.st. aange nomen, met aantekening, dat de CPN ge acht wil worden te hebben tegengestemd. F. S. werk, ofwel voor onderwijs ofwel voc geneeskundige arbeid. Op grond van het feit, dat zij hu onmisbaarheid in India voor een vao deze drie soorten arbeid niet voldoen" de konden aantonen zijn de wachtend Nederlandse missionarissen geen vis, verstrekt. Aanterugkerende missionarissen woi den na hun vacantieverblijf in het alge.) meen geen belemmeringen in de wes gelegd. Daar staat tegenover, dat d, missionarissen in India zelf sinds mecE dan een jaar onder scherpe control, staan. Jaarlijks n.l. moeten zij opnieuw foi' muiieren invullen en bjj de burger lijke overheid inleveren, waarin zij hu arbeid omschrijven en de noodzaak va' hun aanwezigheid in India aantonen. Të vens moeten zij verklaren, dat zij më geen andere bedoeling in India verto< ven, dan om het land te dienen, en fik redenen opgeven waarom zij hun. wen niet aan anderen overdragen. Dat de buitenlandse missionarisse:1 ondanks de grondwettelijk gegarandeei' de vrijheid, niet op grond van deze rtj ligieuze vrijheid, worden toegelatei blijkt uit verklaringen van de ambassr de gedaan tegenover belanghebbende!1 waarin werd gezegd, dat India zelf vo! doende inlandse priesters bezit. Volgens gegevens van de bisscho van Allahabad mgr L. Raymond, gepi bliceerd in de mededelingen van Ager. zia Fides van 28 November, beschik India over ongeveer 4000 inheemse pries ters op een totaal van 4,5 millioen kathc lieken, tegenover 1000 buitenlander terwijl van de 1600 seminaristen verrt weg het grootste deel inlands is. Va de 65 bisdommen en apostolische pre fecturen worden er 40 door Indias bisschoppen bestuurd. Het Westberlijnse parlement heeft d senaat van Berlijn in een dringende moti verzocht, de drie westelijke geallieerd commandanten van Berlijn te vragen me de Sovjet-commandant te onderhandele over „het scheppen van de juiste voor waarden voor een gunstige sfeer ter gele genheid van de aanstaande viermogend heden-conferentie" De motie dringt aan op het opheffen va- belemmeringen voor het verkeer, op he herstellen van directe tramverbindingei en telefoonverbindingen en op intrekkin. van het verbod, Westberlijnse kranten ii Oost-Berlijn te verkopen en omgekeerd. Opgemerkt dient te worden, dat de Sov jet-leiders nog steeds niet officieel hebbe: gereageerd op de uitnodiging van de Wes telijken, op 4 Januari a.s„ dus over slechl iets meer dan twee weken, in Berlijn bp een te komen. De Britse regering heeft bekend ge maakt, dat de invoer van eieren uit d' sterling area vanaf 1 Januari a.s. wee zal worden overgelaten aan de particulieri handel. Vanaf dat moment zal de invoe: van eieren geschieden onder het systeen van „open general licence". De invoer van eieren uit non-sterlinf landen zal overgaan naar de particulier! handel op 1 April 1954. Men verwacht geen toeneming van be tekenis van de invoer van eieren in 1954 e grote kameraad schap tussen de leerlingen - vlieger van de Koninklijke Luchtmacht, die op ba ses in de Ver. Staten tot vlieger worden op geleid, zowel onderling als Uissen hen en hun Amerikaanse collega's, is wel zeer duidelijk gebleken in dc hulp, die de Nederlandse re serve-sergeant J. A. Goedhart uit Scheve- ningen heeft ondervon den bij de oplossing van moeilijkheden van particuliere aard. In Januari van dit jaar vertrok hij naar een basis van de Amerikaan se luchtmacht voor een opleiding tot vlieger. Kort voor zijn ver trek teas in zijn gezin een dochtertje gebo ren, dat helaas al spoe dig ernstig ziek werd en twee keer met een tussenruimte van slechts enkele maan den, moest worden geopereerd. Voor zijn echtgenote, die na het vertrek van haar man naar Amerika alleen achterbleef, bracht dit grote zorgen mee, waar over de geestelijke van de basis door een vriend van sergeant Goedhart terloops werd ingelicht. Deze geeste lijke zon op een mid del om sergeant Goed hart in de gelegen heid te stellen tussen tijds b.v. met de Kerst dagen en de jaarwisse ling, enkele dagen in zijn gezin door te brengen. Hij sprak met cadetten uit andere squadrons en spontaan werd het plan geboren een collecte te hou den, waaruit de reis kosten naar Nederland konden worden betaald. Een Amerikaanse ca det, die Goedhart nau welijks kende, kwam bovendien met het voor stel te trachten om over het gezin Goed hart een verhaal in dc dagbladen gepubli ceerd ie krijgen, om dat naar uit de prak tijk was gebleken door zo'n verhaal Ame rikaanse luchtvaart maatschappijen wel eens genegen zijn de over- tochtskosten voor haar rekening te nemen. De reactie op een arti kel in de New York Post was verbluffend. Een radio-omroep te New-York, The Mutual Broadcasting System, bood aan de totale kos ten van een retourvlucht taxi en verblijfkos ten inbegrepen) te be talen waarbij het ver zoek werd gedaan of sergeant Goedhart be reid zou zijn in een spe ciaal programma „Won- derfull City" enkele woorden te spreken over New-York. Het aanbod werd dankbaar aanvaard. Op de basis was ech ter ook een collecte ge organiseerd, 1 oaarbij een bedrag bijeenkwamdat driemaal zo groot was als werd verwacht. Ser geant Goedhart behoefde hiervan nu geen gebruik meer te maken en stelde, voor om met dit geld een St. Nicolaasfeest te organiseren voor arme kinderen uit de omge ving van de basis. Inmiddels had ser geant Goedhart de mi nister van Oorlog ver zocht hem toestemming te verlenen met het Kerst- en Nieuwiaarver- lof thuis te zijn. De mi nister, die van de om standigheden in het ge zin Goedhart op dc hoogte is, heeft de toe stemming gegeven en voorts bepaald, dat ser geant Goedhart gebruik kan maken van het aan bod van The Mutual Broadcasting System. Men moet n.l. weten, dat the Mutual Broadcas ting System met het nrógramma „Wonderfull City" elke week aan particulieren, die daar voor in aanmerking ko men, financiële hulp verleent en dat tal van Amerikanen van deze gelegenheid gebruik ma ken, hetgeen als nor maal wórdt beschouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3