ook Duel Laniel-Naegelen vierde ronde onbeslist Delbos volgde Bidault's voor beeld en trok zich terug na Uitkeringen van Sociale Zaken worden verhoogd Helicopter-syndicaat wenst samenwerking met KLM gingen Woonwagenbewoners politie te lijf Nederlanders willen Sumatraanse oerwouden ontginnen Sluiting Belgische mijnen GROTE CONSTERNATIE IN DE BORINAGE r i De Tour de France start in Amsterdam Door St. Willebrord? Vóór Kerstmis geen sneeuw Mogelijkheden tot diensten Rotterdam Schiphol en Rotterdam-Zeeland Droevige thuis vaart W aarschuwing voor A-bóm in zakformaat DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN m Zaterdag 19 December 1953 K... V. WEERBERICHT Herriot geraadpleegd Laniel vergroot voorsprong Geroep om nieuwe eandidaten In verband met nieuwe loonronde Temperatuur hoven normaal Ra? e Postzep-el Toekomstig lielicopter-net over West-Europa Analyst „Trouw of ik schiet!" OOK VOOR TRIPS IN VACANTIETUD Rijnland en Zeeland Twee opvarenden «van vissers schepen omgekomen Verhuizing met incidetiten te Voorburp- Met straatklinker, balk èn vrouwennagels Beeldende kunstenaars en hoofdarbeiders Twee maatschappijen hebben plannen om 100.000 ha in cultuur te brengen Hoge gezagsorgaan „ten zeerste verrast" Winkelsluiting op Kerstavond Op normaal uur dicht Gevaar voor binnensmokkelen Honorering ziekenfonds-huisartsen Rampslachtoffers betalen Eén mille voor houten woning NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zondagavond, luidt: Zwaar bewolkt mei aanvankelijk hier en daar nog enige regen of motregen, maar later plaatselijk opklaringen. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. In de nacht en ochtend iets minder koud. Zondag 20 December: Zon op 8.45 uur, onder 1(1.30 uur. Maan op 16.17 uur, onder 9.01 uur. Maandag 11 December: Zon op 8.46 uur, onder 16.30 uur. Maan op 17.31 uur, onder 9.47 uur. Frankrijk nog zonder president (Telefonisch van onze Parijse correspondent) VERSAILLES, Zaterdagochtend. De tweede dag van liet Congres der Verenigde Kamers heeft nog geen president van de Republiek opgeleverd. Na de grote verwarring, waarin de verenigde bijeenkomst Donderdagavond uiteen was gegaan kon dat geen verwondering baren. Slechts vier malen is liet gebeurd, dat een president eerst bij de tweede stemming werd gekozen, maar een schouwspel, als men nu beleeft, heeft zich nog niet voorgedaan. Vrijdag moest de derde stem ming plaats vinden. Had men mogen vertrouwen, dat de ochtend vergaderingen de Congresleden hadden aangespoord wat meer voorbereid ter stembus te gaan, de fractievergaderingen wezen reeds uit dat de personen-strijd zou voortduren. Vroeger plachten de eandidaten, die hij de stemming achterop raakten, zich eenvoudig terug te trekken, het aan de leden van het Congres overlatend om hun keuze te doen uit de twee eandidaten, met de meeste stemmen. Maar Vrijdagochtend vernam men al spoedig, dat de vrienden van de radicaal Delhos deze alleminst aan spoorden tot liet intrekken van zijn eandidatuur. De heer Bidault nam echter een an dere houding aan en trok zich vóór de derde stemming terug, terwijl zijn partij besloot de leden vrij te laten bij het uit brengen van hun stem. Daarentegen deelden de heren Laniel en Naegelen aan Delbos mede zich verder te hand haven. De stemming ving aan om ruim kwart over twee, nadat het Congres de komst van de president rustig had afge wacht. Dit wekte niet te veel verwonde ring, omdat men wel een excuus van president Le Troquère verwachtte, na diens optreden van Donderdagavond. Deze kwam daarmee aan het eind der zitting voor de dag, toen opnieuw over het opheffen van de bijeenkomst gespro ken moest worden. Hij kwam toen zelf op de vorige avond terug en motiveerde zijn houding door te zeggen, dat hij elk debat had afgesneden om vast te houden aan de gewone stelregel: geen debat toe te laten in de Congreszitting. Hij begreep echter de teleurstelling van velen uit de Kamer en bood toen op nogal botte wijze zijn verontschuldigingen aan. De rechterzijde nam er echter genoe gen mee en kwam niet op de incidenten terug. Ten bewijze, dat schijnbaar alles vergeten en vergeven was ontving in de avond de komst van de president een al gemeen applaus, ook van de rechtse ban ken! Voor de derde stemming waren dus als serieuze eandidaten overgebleven de heren Naegelen, Laniel en Delbos. On derhandelingen tussen (de door de com munisten gesteunde) socialisten en de radicalen waren op niets uitgelopen. En aangezien Naegelen de 313 stemmen, die hij bij de stemming had behaald, ook aan de tegenstanders van de E.D.G. te danken had, heerste er een enigszins vreemde toestand. De uitslag van de derde stemming was niettemin verras send. Laniel bleek nu boven Naegelen, die 299 stemmen had, uitgekomen te zijn. Hij bereikte 348 stemmen. Het bleek dus dat het grootste deel der M.R.P. op hem gestemd had, maar dat ook een deel naar elders was gegaan. De uitslag gaf voor ^elbos slechts een geringe toeneming van stemmen te zien. Hij bracht het n.l. tot jen stemrnen, terwijl 26 stemmen uitvie- nieuwe stemming was dus Po^e ohderhandelingen vingen op nieuw aan. Bij de radicalen ging het er- jm Zlctl zou terugtrekken uit de strijd en of men nu Laniel ofwel Nae gelen zou k'ezen. Maar er heerste weinig hoop, dat eén der eandidaten nu de 462 benodigde stemmen zou behalen. De verdeeldheid der radicalen over de E.D.G. bood nog een bijzondere moeilijkheid voor het duel Laniel Naegelen. Zodat men besloot een depu tatie naar Herriot te zenden om raad in te winnen. Tot die deputatie be hoorden de heren Martineau-Desplat, voorzitter der fractie en Mendès- France. Herriot schijnt de heren de raad gegeven te hebben aan de alge mene toestand te denken en zich maar bij de .eandidatuur van Laniel neer te leggen, vooral om niet op een candi- daat te stemmen, die met de commu nisten verbonden was. Toen de zitting aanving en de radica len nog niet wisten wat te doen, deelde de voorzitter mede, dat hij het verzoek had ontvangen de vergadering nog een uur op te schorten. Men vernam tenslot te, dat de heer Delbos het voorbeeld van Bidault had gevolgd en zijn eandidatuur had ingetrokken en dat de radicalen be sloten hadden hun leden in hun keuze vrij te laten. Maaar er was nog iets anders. Het bleek, dat ook de heer Laniel met Her riot een onderhoud had gehad, en dat hij met een nogal stralend gezicht was te ruggekomen. Bij de vierde stemming was het dus de vraag of één der beide eandidaten een meerderheid kon bereiken, iets wat vrij wel voor onmogelijk werd gehouden. Toen kort na middernacht de stemcon- tróle had plaatsgehad, bleek dat Laniel zijn voorspi-ong sterk vergroot had en met 408 stemmen Naegelen (344) ver achter zich liet. Maar het aantal „diver sen'' was tot het aantal van 166 gestegen! Dit wees erop, dat een groot deel van het Congres een nieuwe situatie met nieuwe candidaturen wenste en er werd danook besloten de vijfde stemming niet in de nacht te doen plaats hebben, doch eerst hedenmiddag. Het Congres heeft dus weer tijd voor bezinning, maar het is nog allerminst duidelijk hoe de verhoudingen dan ko men te liggen. Het liefst zagen velen van de Congresleden, dat zowel Naegelen als Laniel zich zouden terug trekken en dat de strijd zou gaan tussen nieuwe candida turen. Maar Laniel bleef bij zijn verzekering tot het bittere einde toe bij zijn eandida tuur te volharden. Hij werd daarbij zeer aangemoedigd door Reynaud. Naegelen's houding bleef, bij het uitblijven van een nieuwe socialistische candidaat, nog in het onzekere. De verenigde zitting zoekt niet alleen een man, die zich tussen Pleven en Jacquinot bevindend met enige kans op succes in aanmerking komt, maar, in de ogen van de toeschouwers, zoekt het Congres ook zichzelf. De ontzaggelijke verwarring heeft tot grote neerslachtig heid geleid bij de Congresgangers en velen vroegen zich af of men vanmiddag niet van voren af aan zal moeten beginnen. Veel zal afhangen, wat er in de loop van de ochtend onderhandeld zal worden. Laniel's kansen hangen in de balans. Zijn postitie is noch verzekerd noch ongun stig. Intussen werd reeds veel stemming ge maakt tégen een eventueel beroep op Vincent Auriol op grond van persoon- In verband met de komende loonsver- die variëren naar gelang van de status van hoging van 5 pet en de verhoging der kin derbijslagen is de staatssecretaris van Sociale Zaken voornemens eveneens de uitkeringen en lonen ingevolge de com plementaire sociale voorzieningen te wij zigen. Daar de uitkering ingevolge de sociale voorziening A voor werklozen is geba seerd op ccn percentage van het loon tot aan een zeker maximum kan volstaan worden met verhoging van dit maximum met 5 pet. De kinderbijslag voor deze cate gorie blijft gelijk aan de wettelijke kinder bijslag en wordt dus eveneens hoger. de aanvrager (kostwinner, enzen naar de 5 gemeenteklassen, worden verhoogd met 6% pet voor kostwinners en 2 pet voor kostgangers en alleemvonenden. (De to tale kosten van deze regeling worden mei 5 pet verhoogd, maar dit bedrag wordt zodanig over de uitkeringen verdeeld, da' het thans te klein geachte verschil tussen de uitkeringen van de kosiwinners en dt overigen wordt vergroot). De kinderbijslag volgt de wettelijke regeling. lijke grieven. De tweede dag liet dus de zelfde verwarring achter als de eerste. Als Laniel liet bij de vijfde stemming niet haalt valt het niet te zeggen hoe veel stemmingen er nog wel nodig zullen zijn om Frankrijk een president te geven. Volgens Reuter meent men in Hamburg, dat de kansen op sneeuwval vóór Kerst mis groter zijn geworden, omdat in Oost en Ziiid-Duitsland de temperatuur is ge daald lot 5 graden vorst- In het Rijnland wees de thermometer echter gisteren nog 3 graden boven liet vriespunt aan. Volgens het K.N.M.I. is in het Noorden van Denemarken wel een beetje natte sneeuw gevallen- maar voor Nederland hoeft men de eerstvolgende dagen niet «p sneeuw le rekenen. De eerste dagen zijn de neerslagkansen in ons land gering. Als het tot neerslag zou komen, zou het ab soluut regen en geen sneeuw worden, want in de hogere luchtlagen is het niet koud. De temperatuur in ons land is wel gedaald, maar nog altijd boven het nor male. Vrijdagmiddag werd de sleutel van de laatste herbouwde pachterswoning in de Wieringermeer aan de bewoners tei hand gesteld. Deze overhandiging werd verricht door de minister van Financiën, de heer J. J. van de Kieft. De herbouw van deze pachterswoning betekent het einde van de herbouw van de polder Minister J. J. van de Kicft opent de deur van de woning, acht r hem de bewoners de heer en mevrouw H. C. J. de Bont. O s Zandt moge dan Zandt heten 1/ hij is geen aanhanger van het motto: ..Zand er over!" Want in de Kamer bleek hij weer zin te hebboi in een motie tegen het gezantschap bi] de H. Stoel. Doch hij ivas er wel van overtuigd, dat indiening geen zin had omdat hij het vorig jaar voor een motie niet eens voldoende steun van de Kamer had kunnen krijgen. Onze Lagerhuis-leden dachten zeker: Zand over Zandt; natuurlijk figuurlijk genomen. Ds Zandt heeft blijkbaar veel last van een „zanderige" smaak in zijn mond. als het J'aapse stoutigheidjesbetreft en hij vindt, dat daaraan niet alleen de Roomsenschuldig zijn, hetgeen de ge hele gemeenschap op drijfzand zet. Be halve het gezantschap van de Paus zyn er b.v. de subsidies aan Kath. instellin gen. En niet tevreden met het geld zelf. moet er van een bankbiljet bovendien een heüige-pret gemaakt worden. Denk maar eens aan St. Martinus op dat van f 25. Nu vernam dit ons lijfblad, dat de P.T.T. zullen bevorderendut in de loop van de zomer van het volgend jaar een postzegel van 10 cent wordt uitgegeven ter herinnering aan de B. Bonifacius. Dit naar aanleiding van het feit, dat de H. Bonifacius 1200 jaar geleden in 7'51, te Dokkum werd vermoord. Wat zal Ds Zandt nu wel voor een rare postzegel trekkenf Een jongeman te Potenza, Rocco Cerrone, geheten, kwam tot andere gedachten en weigerde met zijn Yerloofde te trouwen. Het beledig- de meisje liet het daarbij evenwel ijlet zitten, doch ontvoerde, gehol- T~n door haar kordate moeder, de So v«i.Fe jongeman. Hij werd in van haar huis opgeslo ten, waar moeder en dochter, gewapend met een revolver, hem met geweld tot andere ideëen poogden te brengen. Gelukkig voor hem hadden zijn ongeruste ouders de politie gewaarschuwd, die hem nog tijdig uit zijn benarde positie bevrijdde. opend naar een verbinding van Rotter dam niet ailecn met verschillende plaatsen in ons eigen land, doch tevens met de voornaamste economische centra van West-Europa, zoals het Rijn- en Ruhrge- bied, Londen, Bremen, Hamburg en Pa rijs. Dc helicopterverbinding Rotterdam De sociale werkvoorzieningsregeling Brussel, welke thans door de Sabena voor hoofdarbeiders kent beloningen, die wordt geëxploiteerd, kan als een eerste j naai zwaarte van het werk, naar leeftijd schakel in deze keten van internationale De uitkering ingevolge de sociale voor- i en gemeenteklassen verschillen. De belo-luchtvcrbirtdingcn van Rotterdam worden ztening B voor werklozen is voor kost-1 ningen worden met 5 pet verhoogd, ter- beschouwd. winners opgebouwd uit een grondbedragwijl het verschil tussen de gemeenteklas- j Hoewel het Rotterdams Helicopter Syn- voor levensonderhoud (gedurende 26 we-sen in overleg met het college van rijks ken van de wintermaanden vermeerderd i bemiddelaars zal worden verkleind. Deze met een brandstoffentoeslag van 3.60 p. i hoofdarbeiders ontvangen de wettelijke w.) plus vergoeding van de wekelijkse kinderbijslag, huur. Deze laatste vergoeding wordt der-1 halve bij een huurverhoging automatisch I Alle beloningen ingevolge de gemeente- hoger. Opheffing van de consumptiebeper- lijke sociale werkvoorzieningsregeling voor king wordt bereikt door een verhoging van handarbeiders worden met 5 pet verhoogd, het voor alle gemeenteklassen geldende terwijl het verschil tussen de hoogste en grondbedrag van 27.60 tot 28.50. laagste gemeenteklasse, dat thans 12 cent In Rotterdam wordt, zoals bekend is, reeds sedert geruime tijd de ontwikkeling van de helicopter met grote belangstelling gevolgd. Teneinde deze belaugst-.-lVmg te bundelen en te richten is, gelijk gemeld, opgericht liet Rotterdams Helicopter Syndicaat onder voorzitterschap van de lieer C. Kolff. De helicopter wordt thans in Rotterdam beschouwd als een van dc mogelijkheden om uit het bestaande luchtvaartisolement te worden verlost. Hel laat zich immers aanzien, dat dit vervoermiddel een geheel eigen plaats zal kunnen innemen en op de kortere afstanden (tot circa 500 km) rendabeler zal blijken te zijn dan liet gewone vliegtuig. Derhalve is met dc helicopter de weg ge- ongetwijfeld voor helicopterverkeer in aanmerking komen, kunnen worden opge nomen in de internationale verbindingen, welke Rotterdam voor ogen staan. Zo kan men denken aan een verbinding van Rotterdam met het Rqn- en Roerge bied, waarin plaatsen in het zuiden en in het midden van ons land zouden zijn op genomen of een verbinding met Hamburg en Bremen, waarbjj het noorden en liet oosten van ons land zouden worden aan gevlogen. Een verbinding tussen Rotterdam en Londen zou ook aan de Zeeuwse belan gen dienstbaar kunnen worden gemaakt, dicaat met alle krachten werkt en in de a' ^an men rich voorstellen, dat een der gelijk betrekkelijk geïsoleerd gebied door een afzonderlijke lijn wordt bediend. In het verleden is immers reeds bij de exploitatie van de Zeeuwse lijn op Waal haven gebleken, dat in dit gebied een be- toekomst zal blijven werken aan de tot standkoming van de internationale ver- J bindingen van Rotterdam, erkent het te- j vens, dat bij de ontwikkeling van de he licopter grote nationale belangen zijn be- i trokken en dat het Rotterdamse belang langrijk potentieel van vervoer met be in dit grotere kader organisch dient te J stemming Rotterdam aanwezig is. zijn opgenomen. Schinhol en K L M De mogelijkheid tot een zodanige com-; otnipnm en iv. l,. van de helicoptcrlqnen op dc grote inter continentale vliegroutes tot stand te bren gen spreekt vanzelf. Ten aanzien van de ontwikkeling x'an het commerciële heli copterverkeer in Nederland wenst het Rotterdams Helicopter Syndicaat een nauw contact met dc K. L. M. te onder houden. Daarnaast bestaan voor de helicopter in ons land belangrijke mogelijkheden van incidentele aard. Men kan denken aan toeristisch vervoer, zoals het vervoei naar afgelegen vacantiegebieden en toeris tische centra in ons land. Het Rotterdams Helicopter Syndicaat bestudeert thans diepgaand de mogelijk heid van helicopterverbindingen in de boven uiteengezette zin. Het hoopt spoe dig de resultaten van zijn studie met be trekking tot het verkeerspotentieel op de verschillende lijnen, het tijdstip, waarop deze lijnen met een bepaald type helicop ters rendabel te exploiteren zouden zijn en de wijze waarop zulk een exploitatie zou kunnen geschieden, te kunnen publiceren. De IJmuidense kotter „Annie" (IJM. 14) is in IJmuiden binnengestoomd met de vlag halfstok. Op 70 mijl N.N.W. van IJmuiden is de 27-jarige matroos W. S., gehuwd en vader van één kind, vermoedelijk over boord geslagen en verdronken. De schipper die hem van de wacht kwam aflossen, miste de matroos. Het ongeluk is gebeurd bij kalm weer. De 45-jarige motordrijver D. Ketting uit Katwijk aan Zee, eveneens gehuwd en va der van vier kinderen, is tijdens de thuis vaart van de kotter Katw. 98 „Arendje" in de machinekamer zo ernstig door het vliegwiel van de motor aan het hoofd ge troffen, dat hij terstond daarna is overle den. De gezinsiedenbijslag voor kostwinners j bedraagt, zal worden verminderd tot 10 j binatie van nationale en Rotterdamse be- Dat daarnaast een verbinding tussen zal (indien de voorgestelde verhoging van cent. Ook deze handarbeiders ontvangenlangen acht het syndicaat stellig aanwezig. Rotterdam en Schiphol zou moeten wor de wettelijke kinderbijslagen doorgang i de wettelijke kinderbijslag. Verschillende steden in ons land, welke j den gecreëerd teneinde een aansluiting vindt) voor het le t/m. 3e kind van 4.02 Per week gebracht worden op 4.15, voor het 4e en 5e kind van 4.02 op 4.50 en voor het 6e en volgende kinderen van 4.02 op 5.10. De overige uitkeringen van groep B aan kostgangers, alleenwonenden en thuis-in- wonenden worden met 5 pet verhoogd. De sociaal-economische hulpverlenings regeling voor zelfstandigen volgt de nor men van de sociale voorziening B. De uitkeringen van de regeling voor sociale bijstand aan beeldende kunstenaars, De Indonesische dienst voor de trans migratie heeft naar wjj vprlicmen de uitvoering va ren proefproject voor het in cultuur brengen van 3000 ha oer woud in dc Lampongs in Zuid-Sumatra In principe gegund aan een combinatie van twee Nederlandse ondernemingen. De goedkeuring van de Indonesische rege ring moet nog worden verkregen. Do combinatie wordt gevormd door de Ned. "eidemij en de „Grontmu Grondverbctc- 'ns en Ontginningsmij N.V.". sidfTfehruari van dit jaar heeft de pre- H j I recteur van de Ned. Heidemij, ir van dez« hdrikx. als vertegenwoordiger stanties riCornhinatie met Indonesische in- ningen beLm°gelijkheid tot deze ontgin- ove?bevotk?n°ken' die tot d°6! hebben de tie naar de in van Java door transmif5a- Srn in Zu?d-q,ÏÏltuur te hrengT geble" de productie va^f te verraTn iKe •të nop een f Jst> waaraan in Indone- De reis van ir Hendfu^'J6 Jerh?J en«Tikx heeft geleid tol voorstellen van de combinatie Ned. Hei demij en Grontmij N.V. voor het in cul tuur brengen van een gebied van 100.000 ha in de Lampongs. De Indonesische dienst voor de trans migratie heeft thans het uitvoeren van een proefproject van 3000 ha voor do eerstvolgende twee jaren in principe ge gund aan deze Nederlandse combinatie. Na voltooiing van het proefproject zal do ontgining van de overige 97.000 ha nader worden overwogen. Indien ook de goedkeuring van de In donesische regering wordt verkregen zal begin 1954 met het werk worden begon nen. De combinatie van beide maatschap pijen zal hiervoor ongeveer 40 deskundi gen op verschillend gebied naar Indone sië zenden om met het modernste mate riaal, waaronder een 25-tal zware trac toren, het werk uit te voeren. Daarnaast zullen Indonesische krachten de kennis en ervaring van de Nederlandse deskundigen op cultuurtechnisch gebied worden bij gebracht De staking in de zeven mijnen van Cockerill, die met sluiting worden be dreigd, duurde ook Vrijdag voort. In de gehele Borinage heerst grote consterna tie onder dc mijnwerkers, vooral nu be kend geworden is, dat de betrokken mij nen reeds binnen een tijdsverloop van een half jaar zullen worden gesloten. De socialistische miinwerkersbond in de Bo rinage heeft een manifest uitgegeven, waarin er op wordt gewezen, dat de werkloosheid van de bijna 7000 in ge noemde mijnen werkende arbeiders ellen de zal brengen over een derde deel der bevolking in deze streek De bond roept al zijn leden in de Borinage op vanaf 21 December a.s. het werk neer te leggen indien op dat tijdstip geen maatregelen zijn genomen om de mijnen gaande te houden. De bond verzoekt de regering tevens beslag te leggen op dc mijnen en deze onder haar beheer te plaatsen. De burgemeesters van de gemeenten in de Borinage, hebben een oproep ge richt tot de bevolking, waarin zij in het licht stellen, dat het sluiten van de mij nen een loonverlies met zich brengt van ongeveer fr 10 millioen per week. Deze achteruitgang van de inkomsten der streek zal fataal blijken te zijn voor het economische en sociale leven van de Borinage. De burgemeesters roepen de bevolking tenslotte op met alle kracht te protesteren tegen de sluiting. Het katholieke blad der Frans-talige arbeiders „La Cité" wijst ei op, dat aan de vooravond van Kerstmis duizenden mijnwerkersgezinnen in angst verkeren, over de toekomst. „De tol, die de mijn werkers dit jaar met 200 doden hebben betaald, verdiende een beter kerstge schenk", aldus het blad. „De directies der betreffende mijnen hadden niet met meer cynisme kunnen handelen". Het Hoge Gezagsorgaan van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zo wordt in een communiqué te Luxem burg gezegd, is ten zeerste verrast door de officiële mededeling omtrent het ge leidelijke sluiten van de „Charbonnages Beiges et d'Hornu-YVasmes", die deel uitmaken van de N.V. John CockerilL Het Gezagsorgaan was hierover niet inge licht en het verontrust zich ten zeerste over deze plotselinge beslissing. De N.V. John Cockerill heeft in haar communiqué de overwegingen opgesomd leid en de schikkingen, welke zij in het verleden met de Belgische regering heeft getroffen, schikkingen waarvoor het Ge zagsorgaan geen enkele verantwoordelijk heid draagt. Het Hoge Gezagsorgaan kan niet onverschillig blijven voor het slui ten van een belangrijke onderneming van de gemeenschap welke sluiting sociale en zeer ernstige economische problemen met zich zal kunnen brengen. Het Hoge Gezagsorgaan gebruik ma kende var, zijn recht inlichtingen in te winnen, heeft besloten onmiddellijk een onderzoek ter plaatse in te stellen, aldus het communiqué van het Hoge Ge zagsorgaan die tot dit besluit hebben ge- De raad voor het grootwinkelbedrijf heeft in overleg met de sectie detailhandel van de bedrijfsunie der samenwerkende organisaties van handels- en kantoor voorgenomen I bedienden aan de bij hem aangesloten ondernemingen geadviseerd geen gebruik te maken van de mogelijkheid de winkeis op 24 December a.s. tot 21 uur geopend te Volgens de Washingtonsc correspon dent van de New York Times, zal de Amerikaanse regering binnenkort het publiek cr van op de hoogte brengen, dat het vijandelijke agenten mogelijk is „zak"-atoombommen in Amerika bin nen te smokkelen. De correspondent verklaarde, dat de regering de politie-organisaties beschrij vingen zal zenden van ten minste twee compacte atoombommen, die in een kof fertje of in een diplomatieke tas ver voerd kunnen worden. Volgens de correspondent neemt de regering aan, dat Rusland in staat is klei ne atoomwapens te vervaardigen. Deze stap van de regering zou naar hij zeide f.ei? doe' hebben, het publiek zo veel in- (Van onze correspondent) In verband met werkzaamheden voor het uitbreidingsplan kon het woonwa genkamp aan de Ken. Julianaiaan (voor heen Bilderdijklaan) te Voorburg niet worden gehandhaafd. De gemeenteraad had herhaaldelijk over dc verplaatsing van het kamp van gedachten gewisseld en ten laatste besloten, dat het kamp zou worden verplaatst naar de Rode Laan bij de gemeentelijke vuilnisbelt. Gistermor gen moesten de woonwagens van stand plaats veranderen en daar de bewoners van het kamp sterk waren gekant tegen de verplaatsing, wachtten zij met span ning het gevreesde moment af. Toen drie politiemannen, zich van geen enkel gevaar bewust, in het kamp ver schenen, liepen de bewoners te hoop en vielen de politie aan. In een minimum van tijd werden deze geschopt en gesla gen. Een der agenten kreeg een zware straatklinker op het hoofd, waardoor hij zo werd gewond, dat hij in het zieken huis St. Antoniushove moest worden verbonden. De sous-chef van de politie kreeg het speciaal te kwaad met de vrouwen uit het kamp. Als Kenan's vie len zij hem aan en op een gegeven mo ment vielen hem drie vrouwen om de hals, zodat hij moeite had zich staande te houden, te meer omdat hij tevens werd bewerkt door de vrouwennagels. De derde agent werd met een balk te lijf gegaan en kon zich ook al heel moei lijk verweren, omdat hij tevens door een aantal kinderen werd lastig geval len. De politie, die steeds op goede voet met de woonwagenbewoners stond, had een dergelijke vijandelijke aanval niet verwacht en had zich, geen kwaad ver moedend, van geen enkel verdedigings middel voorzien, zodat zij vrijwel mach teloos stond. Toen eindelijk enige ken tering in het gevecht was gekomen, konden de politiemannen een enigszins superieure positie innemen, waarna een zeer strijdlustige woonwagenman naar het politiebureau werd meegenomen, waar hij, na te zijn gekalmeerd, niet kon zeggen, wie de steen op het hoofd van de agent had geworpen. Ook de andere vechtersbazen konden daaromtrent geen uitsluitsel geven. Inmiddels zijn de woonwagens zon der verdere incidenten naar hun nieuwe standplaats vertrokken. Eén van de wa gens nam de wijk naar Den Haag. De Ziekenfondsraad heeft in zijn Don derdag gehouden vergadering met 18 tegen 6 stemmen goedkeuring verleend aan de hem voorgelegde voorlopige overeenkomst inzake het basishonorarium voor huis artsen, die aan algemene ziekenfondsen medewerking verlenen. Op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is de uitvoering van het besluit van de Ziekenfondsraad opgeschort om de minister gelegenheid te geven zich daarover te beraden. Zulk een Het K.N.M.I. deelt mede: Aan een oud front, dat gisteren over Schotland trok, ontstond vannacht boven de Noordzee een afzonderlijke storing, die recht op ons land afkoerste en vandaag op de meeste plaatsen enige regen veroor zaakte- Na het passeren van de storing is de luchtdruk boven Schotland en het Noordelijk gedeelte van de Noordzee be langrijk gestegen, zodat de wind in ons land uit Noordelijke richtingen gaat waaien. Uit deze richting wordt koude lucht aangevoerd, die echter aanvankelijk nog over 't betrekkelijk warme Noordzee water komt. Pij een verdere draaiing van de wind naar richtingen tussen Noord- Oost en Oost is echter een daling van de temperatuur waarschijnlijk. In Oost-Duits- land kwam de afgelopen nacht meer dan 5 graden vorst voor. houd. en dus die avond op het —ate j De houten woningen, die het buiten land voor de rampslachtoffers heeft ge schonken, zullen in de eerste plaats be schikbaar worden gesteld aan hen, die door de stormvloed een huis verloren, waarvan z« eigenaar en tevens bewoner waren. Ongeacht de grootte van het ver nielde huis en de inhoud van de te schenken woning zullen de belangheb benden tegen betaling van 1000 aan het Rijk een houten woning in eigendom kunnen krijgen. Dit bedrag is het verschil tussen de geraamde gemiddelde kosten voor de fundering enz. en de geschatte gemiddel de bijdrage voor een verwoeste woning van de minimum-inhoud ingevolge de Wet op de Watersnoodschade 1953. Deze bijdrage zal een getroffene niet ontvan gen, indien hij een houten woning aan vaardt. Eventuele verschil1- '1 ->-■ -<j kosten zullen met bei- den verrekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1