Start van Tour de France in Amsterdam definitief De Ruyter: glaszuiver spel en goed moreelde favoriet Eindhoven en Willemll zijn weer rivalen 21 jaar: „London Calling' AMERIKA KLOPTE BELGIE IN DUBBELSPEL *S pórt-Spatten Gemeenteraad unaniem enthousiast Tour-karavaan door Sint Willebrord? Driebandenspel is „hogere wiskunde" Fakkel Rallye komt op bredere basis Drie-banden-tournooi in „Liclilliaveii" Nooit ontmoedigde Metz en degelijke Broekhuizen gevaarlijke concurrenten Weet u van toen? nog Om de Davis Cup Rotterdam loopt vast in middenmoot Voor VSV en EDO nederlagen op stapel; Gooi—Enschede in degradatie-sfeer ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 PAGINA 3 K.N.M.V.-KAMPIOENSRIT WOERDEN WON PROTEST LIMBURGS VOETBAL-ELFTAL NAAR OOSTENRIJK? LIET AUTO-ONGEVAL BIJ HAVELTE Tweede slachtoffer overleden Enerverend remise-duel Metz-Teegelaar Siveering demonstreerde kunde en kwetsbaarheid Stikkelman schoot uit De Ruyter onaangetast De uitslagen LONDEN: R. M. R. S. DRAVERIJEN HILVERSUM Ajax als buffer Leiders in gevaar Eintlhovense revanche? B. M. R. S. AMSTERDAM, Vrijdagmiddag De Gemeenteraad van Amsterdam heeft Vrijdagmiddag éénstemmig besloten, financiële medewerking te verlenen aan de start van de Tour de France in Amsterdam op 8 Juli volgend jaar. Het desbetreffende voorstel om aan de ten behoeve van de Tour de France in 1954 in het leven te roepen Nederlandse Stichting een bijdrage van 25.000 a fonds perdu voor de benodigde 80.000 beschikbaar te stellen, benevens een derde deel van het resterende bedrag te garanderen, zijnde 18.333, aanvaardde de Raad met algemene stemmen. Omvangrijke organisatie de speciale borden voor de volgauto's J 1 worden uiteereikt waar de truien en an- Nu de gemeenteraad van Amsterdam het voorstel van B. en W.. om steun te verlenen aan het organisatie-comité in Nederland voor de Tour de France, heeft aangenomen, kan worden medegedeeld, dat nog vele problemen dienen te won""' opgelost, alvorens de organisatie van de start van de Ronde van Frankrijk 1954 en die van de eerste étappe naar België de finitief in kannen en kruiken is. Op de eerste plaats zal de route moe ten worden vastgelegd, hetgeen zal ge schieden door de dirécteur-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat de organisatie van de Tour de France in Frankrijk en het organisatie-comité in Nederland, met inschakeling van alle in stanties, die daarvoor in aanmerking ko men Men mag aannemen, dat begin Ja nuari een conferentie zal plaats vinden waar alle problemen (de route van de eerste étappe, verkeersmaatregelen, enz.) aan een diepgaand onderzoek zullen wor den onderworpen. Waarschijnlijk zullen enkele gemeenten zich tot de organisato ren wenden, met het verzoek de étappe door die gemeenten te voeren, waaraan organisatorische en zakelijke consequen ties verbonden zijn. Het spreekt vanzelt dat alle bij deze organisatie betrokken in stanties ervan overtuigd zijn, dat de opzet tot in kleinigheden dient te worden gere geld en dat alles zal moeten kloppen, aan gezien hiermede een nationaal en sportief belang gemoeid is. Als vaststaand mag worden aangeno men dat de reclame-karavaan, sinds ja ren aan de organisatie van de Tour de France verbonden naar Amsterdam zal komen en langs de gehele eerste étappe zal trekken. Het ligt in de bedoeling van het organisatie-comité ook Nederlandse firma's voor deze caravane publicitaire aan te trekken, voor de eerste étappe, en indien gewenst, ook voor andere étappes in België en Frankrijk. Voorts zal het or ganisatie-comité op lokaliteiten in Am sterdam beslag moeten leggen, waar de mécaniciens van de Ronde van Frankrijk hun werkzaamheden vóór de start kunnen verrichten, waar de identiteitskaarten en Tegen de uitslag van de op 30 en 31 October gehouden Kampioensrit van de KNMV zijn enige protesten ingediend, die door de protest-commissie ten dele werden toegewezen. Het gevoig daarvan is, dat er enkele wijzigingen in die uit slag aangebracht moesten worden. Het clubkampioenschap zal niet worden toe gekend aan de motorclub ,.De Ronde Ve nen" te Uithoorn, maar aan de motorclub „Haarlemmermeer en Omstreken" te Hoofddorp. Het merkenkampioenschap, dat aan Puch ten deel was gevallen, gaat nu naar Zundapp. worden uitgereikt waar de truien en an der materiaal voor de deelnemers ter be schikking worden gesteld, waar de tal rijke buitenlandse en Nederlandse pers vertegenwoordigers hun inlichtingen zul len kunnen krijgen, enz. He organisatie-comité heeft voorts de taak om tenminste duizend bedden te re serveren in hotels pensions, enz., voor de staf, de deelnemers, de technische leiders de mecaniciens, de journalisten en de ra dio-reporters. De meeste van deze perso nen zullen verscheidene dagen vóór de start naar Amsterdam komen, teneinde alle voorbereidende maatregelen te tref fen en te controleren. In verband met 't feit, dat 'n zeer groot aantal buitenlandse journalisten naar de hoofdstad zal komen zal Amsterdam gedurende verscheidene dagen in de rest van Europa in het mid delpunt van de berichtgeving en dus van de belangstelling staan. Van de zijde van het organisatie-comité vernemen wij nog dat het 't volste ver trouwen in Kees Pellenaars stelt ten aan zien van zijn taak om de Nederlandse ploeg voor de Tour de France zo goed mogelijk voor te bereiden en met het sterkste team aan de start in het Olym pisch Stadion te verschijnen. De wielersportvereniging „Willebrord Wil Vooruit" wil niet alleen vooruit, maar ook de Tourkaravaan door haar dorp, het bekende wielersportcentrum Sint Wille brord in West Brabant. Vooropgesteld al thans dat de karavaan inderdaad te Am sterdam zal starten. In Sint Willebrord, woonplaats van Wim van Est, maakt men nu reeds voorbereidingen voor een even tuele doortocht, waarvoor men bijtijds de nodige gelden wil inzamelen. ROTTERDAM. Vrijdag. Driebandenspel: elke stoot is een meetkundig probleem, een avon tuur en een kunststuk. En een partij van 50 caramboles is een aaneenschakeling van mathematisch opgezette en uitgevoerde manoeu vres. Men kan dat royaal doen met een zuivere constructieve instelling. Men kan ook „carotte" spelen en zijn eigen spel bemoeilijken om niets voor de tegenstander te „laten liggen". Men kan ook van twee op lossingen de moeilijkste maar mooi ste boven de gemakkelijke verkie zen, want driebandenspel is nu een maal gecreëerd om het moeilijk te hebben; doch dat ziet men maar zelden. Gelukkig echter wordt er in het Groothandelsgebouw ook niet veel „carotte" gespeeld en daarom is dit Nederlands kampioen- schaps-tournooi tot.nu toe óók uit sportief oogpunt zo geslaagd. In de te Den Haag gehouden vergade ring van de Protestcommissie van de KNVB werden de volgende protesten af gewezen: Protest Tonegido: wedstrijd Naaldwijk—Tonegido, uitslag blijft 2—1 voor Naaldwijk. Protest GSV: wedstrijd Woerden—GSV 32. Protest Roodenburg: wedstrijd Concordia HRoodenburg 33. Toegewezen werd het protest van Woer den: wedstrijd WoerdenRouwkoop 1—2; de uitslag wordt 1—1. Teneinde de Fakkel Rallye, die in haar vijfjarig bestaan georganiseerd werd door de A.S.C. „de Kempenrijders" en de V.V.V. Eindhoven, op een hoger interna tionaal niveau te brengen, hebben de or ganisatoren zich tot de R.A.C. Zuid ge wend met het verzoek aan de organisa tie van dit automobielsport-evenement actief deel te nemen. Tijdens de besprekingen, die in verband hiermee hebben plaats gehad, werd beslo ten een stichting „Internationale Fakkel Rallye" in het leven te roepen, waarvan de dagelijkse leiding wordt uitgeoefend door afgevaardigden van de R.A.C. Zuid en de huidige organisatoren. Hoewel Eindhoven als finishplaats zal blijven fungeren en het karakter van de rit wordt gehandhaafd, zal de rit in andere opzichten, b.v. in afstand, vele wijzigin gen ondergaan om haar meer aan te pas sen aan de grote internationale rallyes. Voor Nederland zal dit dus, naast de Tulpen Rallye, de tweede grote rallye zijn op de internationale sportkalender, waar zij een aparte plaats zal innemen als grootste internationale kaartleesrit. Op 80-jarige leeftijd is te New-York overleden dr G. Randolph Manning, be stuurslid van de F.I.F.A. (Internationale Voetbal Federatie) en vroeger voorzitter van de Amerikaanse Voetbalbond. De dubbele landenwedstrijd tussen de Noorse en Russische schaatsenrijdersploeg is thans een voldongen feit. Op 26 en 27 December gaat de Noorse ploeg naar Mos kou en op 13 en 14 Februari vindt de returnwedstrijd te Oslo plaats. Door bemiddeling van de Diocesane Limburgse Sportbond is de Afd. Limburg van de Kon. Ned. Voetbal Bond uitgeno digd om met een vertegenwoordigend elftal een drietal wedstrijden in Oosten rijk te komen spelen. Bovendien is de Afd. Limburg van de K.N.V.B. in onder handeling met de Luxemburgse Voetbal bond betr. een jaarlijkse wedstrijd Lim burgLuxemburg B, om beurten in het ene en het andere land te spelen. I-Iet tweede slachtoffer van het auto ongeval bij Havelte, de 21-jarige sergeant H. W. van E., gelegerd te Assen en af komstig uit Den Haag, is in het Diacones- senhuis te Meppel aan de opgelopen ver wondingen overleden. Zoals bekend, reed Van E. als lifter mee in de auto van de heer H. A. G. uit Uddel. Deze is, nadat zijn wagen tegen een boom was gereden, ter plaatse overleden. Ser geant van E. liep bij het ongeluk een schedelbasis-fractuur op. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Vrijdagnacht. Nederlagen van twee tot dan toe ongeslagen koplopers vormden de sensatie van de middag op de tweede dag van het Nederlands biljart-kampioenschap hoofdklasse driebanden in het Dak-paviljoen van het Groothandelsgebouw, welk tournooi wordt georganiseerd in het kader van de achtste lustrum-viering van het Rotterdams („Liehthaven") Studenten Corps maar waarbij wij nog geen student hebben gezien. Twee klinkende nederlagen, eerst van Metz (29), daarna van De Ruyter (3D, zodat Baay op dat moment aan de kop ging. Maar ook de Rotter dammer kreeg, in de late avonduren, zijn nul te slikken, zodat de nieuwe kampioen (want. titelhouder Sweering bleef op de laatste plaats) straks geen onbesmet blazoen kan vertonen. Doordat Metz 's avonds ook nog remise speelde, behielden Henk de Ruyter en Joop Baay de leiding, maar hoe gering het krachtsverschil is, blijkt wel uit het feit, dat nr. I De Ruyter met 6 matchpunten slechts 13 caramboles meer heeft dan nr. 5 Popeijus met 4 punten. En het belooft straks daar in de nok van het Groothandelsgebouw stellig een „finale met muziek" te zullen worden. Het Oostelijk hockey-eUtal voor de wed strijd op 27 December te Enschede tegen het Westen is als volgt samengesteld: Gou- ka (Nijmegen); Winters (Union) en Van der stand'ën met" een onver S 1 stoorbare glimlach mompelde Metz los- Drie verliespunten voor de jjzig-kalme Hagenaar Henk Metz, die in de middag partij tegen Broekhuizen hopeloos naar zijn vorm liep te zoeken, maat en zuiver heid miste en al spoedig een zelfs voor hém niet meer in te halei. achterstand opliep; de stoere Arnhemse reus Broek huizen speelde opmerkelijk vast en dege lijk en kwam in 61 beurten aan een zeer behoorlijk gemiddelde. En ook tegen de nuchtere „Leidse" Rotterdammer Teege- laar ontmoette Metz na een sterke start (16—13 in 16 beurten) een zware inzin king. Met kleine maar zeer regelmatige scores liep Teegelaar van hem weg: 21 28 en 2935, maar met een fraai ge scoorde 3 in de 59e beurt bekroonde Metz zijn achtervolging: 36 gelijk. Opnieuw nam Teegelaar, keihard en koel, de lei ding: 37—39, 40—41, 43—45; en het had er de schijn van alsof Metz er niet meer bij kon komen. Toen kwam die prachtige en onbreek bare morele kracht van Metz tot uiting: Koenderink (DKS) en Classen (Union); Van t de Rovaart (Zwolle). Wagemakers (Nijme gen), Kristen (DKS). Brosse (DKS) en Beumer (Arnhem). jesweg: „Nou wordt 't kritiek"; alsof er voordien niets aan de hand was ge weest Teegelaar kwam op 49, zou de partij met een harde bravour-stoot van de loi&ë band uitmaken, miste! En toen In Oostenrijk rekent men voor Kerstmis sloeg Metz toe: met een magnifieke serie iet meer op sneeuw. Voor het eerst sinds van 4, na een lange, rondgang van het ivoor over de hele tafel steeds in dezelfde rechter bovenhoek gescoord, een serie die op 49 en nog 1 strandde op een onfor tuinlijke klos. Eén beurt later haalde niet meer op sneeuw 1932 is de toen aangelegde weg over de pass van de Grosse Glockner nog open voor auto's en we] zonder sneeuwkettin gen. Intussen kunnen de skiërs en de bob- sleeërs voor de komende wedstrijden niet trainen. De Roosendaalse Biljartbond kreeg een nieuwe voorzitter: J. Theunisse uit Roo sendaal, terwijl oud-voorzitter L. Vermunt tot ere-voorzitter is benoemd en secretaris Walraven werd herkozen. De schorsing van de biljart-vereniging Steeds Beter is tezelfdertijd opgeheven. 4! De Fransman Skena bleef Europees bokskampioen vlieggewicht door een pun- ten-zege op de Italiaan Giannelli. Zwitserland won te Zürich in een ijs- hockey-wedstrijd met 8—7 van Duitsland. nog een 43—35 voorsprong door de stug volhoudende Stikkelman tot 49—46 zag teruggebracht maar tenslotte toch tot 5047 kwam, zjj het in niet minder dan 78 beurten. Maar in de avond-„derby" tegen Popeijus was Baay er helemaal uit; nu geen uitschieters meer van 5 als tegen Stikkelman, maar een lawine van poedels en een kansloze nederlaag: 3050 in 66 beurten, zijn zoveelste nederlaag tegen deze plaatselijke rivaal. Voor Metz 3 en voor Baay 2 verlies punten: in deze situatie lag dus voor de jonge Waalwijker Henk de Ruyter de kans om opnieuw de leiding te nemen. De rustige Brabander had zijn eerste plaats verspeeld door een nederlaag in de tweede middag-ronde tegen Sweering: en wélk een Sweering! De stille en snel terneergeslagen Amsterdammer speelde zijn beste en mooiste spel, veroverde snei een kleine voorsprong, die hij op het juiste moment wist te vergroten: van 74 via 10—9 naar 17—10. En dat was beslissend. Sweering kon vrijuit spelen, er knaagden aan zijn kwetsbare zelfver trouwen geen dreigingen en zjjn voor sprong werd steeds duidelijker. Zó sterk voelde Sweering zich, dat hjj de moeilij kere maar mooiere oplossingen ging zoe ken bóven de voor de hand liggende stoten. Het werd een parelende demon stratie met constant scoren en fraaie series van 3 en 4 en waarbij zelfs de Metz, met een carambole zo dun als een naald, de 50; in de nastoot deed Teege laar, die voorheen tweemaal had gemist, hetzelfde: 50 om 50 en een uitslag die na dit prachtig duel eenieder bevredigde. Voor de tweede maal in dit tournooi had Metz uit al schier uitzicjitloze achter stand tóch nog die 50 gehaald; en dat stempelt hem, ondanks zijn punt achter stand in het klassement nog steeds als een der grote favorieten. Baay bleef 's middags tegen de sympa thieke Arnhemse coming man Stikkel man slechts met moeite overeind, keek na 30 beurten (16—19) en na 39 beurten (19—25) tegen een ongezellige achter stand aan, haalde toen op met een kloeke 4, waarna de partij gelijk op ging. Baay millimeter-missers een bewonderend ap plaus voor durf en kunde oogstten. De Ruyter mocht nóg zo goed terugvechten en een fantastische loodrecht uit de hoek komende trekstoot beantwoorden met 'n magistrale dubbel rond gaande manoeu vre geheel los van de band, tegen het constante scoring-tempo van Sweering was hij niet opgewassen: 50 om 31 na 56 beurten vol royaal spel Maar dezelfde Sweering, die zich 's mid dags zo luisterrijk gerehabiliteerd had, was 's avonds nergens. Met een 5 en een 6 nam Stikkelman resoluut de leiding: 12 om 1 in 6 beurten; en daarmee was Swee ring reeds verslagen. De Amsterdammer kan niet tegen een achterstand opboksen en ook nu was hij na nauwelijks 15 beur ten reeds reddeloos verslagen. Een opeen volging van 3—14—2 in de 32e tot en met de 35e beurt betekende de genadeslag voor de nu definitief èx-kampioen. Stik keiman op zijn beurt werd steeds meer gestimuleerd en rees tot zijn beste spel, stal met een scherpe drievoudige zigzag- stoot los van de lange banden aller harten en speelde de partij met een gemiddelde van precies 1.in precies 1 uur uit: 50 in 50 beurten, terecht met een ovatie be loond Wat Sweering niet kon, kon De Ruyter wél. Na zijn nederlaag tegen de Amster dammer moest de bescheiden tournooi- benjamin 's avonds tegen Broekhuizen winnen om zijn aanspraken op de leiders plaats te behouden. Maar het zag er heel lange tijd geenszins naar een overwinning uit Integendeel, met een stoere 6 nam Broekhuizen in de 23e beurt met 2014 de leiding, liep met een 3 en een 4 uit tot.... 36 om 23 na 36 beurten Het pleit scheen beslecht. Maar Broekhuizen tuimel de in een enorme inzinking poedelde in 16 beurten.... 15 maal en werd in de 59e beurt door de onverschrokken terug vechtende De Ruyter bijna ingehaald: 39 om 38. Juist op dat psychologisch zo belangrijke moment vond de Arnhemmer opnieuw zijn sterke en solide spel: een vlekkeloze serie van 7. Maar onmiddellijk gaf De Ruyter, wiens moreel onaangetast was gebleven onder deze beproeving, er een antwoord van 5 op: 4643: en één beurt later 46 gelijk Het werd een adembenemende finish. De Ruyter had de meeste reserves aan rust en energie bewaard: 46—47, 4849, een kets van Broekhuizen op 48 en pTompt daarop maakte De Ruyter de partij uit. En naast de nooit ontmoedigde Metz, de scherp en glaszuiver vechtende De Ruyter, de krachtfiguur Broekhuizen en de op eens naar hoge kwaliteit gestegen Stikkel man, tenslotte ook de nuchtere Rotterdam mer Teegelaar in een glansrol op deze tweede dag: eerst door de constante en solide score, besloten met 'n wondermooie 4, waarmee hij Popeijus (5039 in 59 beur ten) geen schijn van kans gaf, later door het enerverende 50—50-duel met Metz, uit het vuur gesleept in de nastoot. Dit frap pante herstel van Teegelaar maakt de finale van Zaterdag en Zondag nóg meer open voor allerlei mogelijkheden en sensa ties. De uitslagen van Vrijdagmiddag: 56 4 0.892 31 56 4 0.553 78 5 0.641 78 6 0.602 61 5 0.475 50 61 4 0 819 59 4 0.847 59 6 0.677 De uitslagen van de avondpartijen: Stikkelman 50 50 6 1.000 Sweering 30 50 4 0.600 Metz 76 4 0.657 76 4 0.657 Baay 32 67 3 0.477 50 67 4 0.746 48 69 7 0.695 50 69 5 0.724 Na de tweede dag luidt de stand: pnt. car. brt. h. s. gem. De Ruyter Jr 6 181 249 7 0.726 6 182 470 10 0.674 5 179 262 8 0.683 4 169 233 6 0.725 Broekhuizen 4 171 248 7 0.689 3 170 276 5 0.615 Stikkelman 2 162 244 6 0.663 Sweering 2 148 234 4 0.632 (Van onze correspondent) LONDEN, December HERINNERT u 't zich nog: die Ne derlandse stem, die zei: „Hier is Londen", terwijl een golf van jankende geluiden die stem trachtte onverstaanbaar te maken, en u met uw gezin een kwartier lang vaak de wonderlijkste krampachtige houdin gen aannam, om uw oor dicht tegen de radio te kunnen aanleggen? En weet u nog hoe u er alles voor over had om naar deze uitzendingen te kunnen luisteren, omdat u dit nieuws uit de vrije wereld voor uw dagelijks weer standsvermogen even- zeer nodig had als uw bonkaart? Zo ja, dan kunt u het ook waarderen, dat de afdeling Overzeese Uit zendingen van de B B C. op 19 December a.s haar 21-jarig bestaan hoopt te herdenken In Neder land is het geen gewoon te een 21-jarig jubileum te vieren, maar in Engeland wordt het berei ken van de meerderjarige leeftijd zo belangrijk geacht, dat ook bedrijven en instellingen hun 21-jarig bestaan met het nodige betoon van feest vreugde herdenken. Ook thans nog is een half uur van het dagelijkse overzeese programma der B.B.C. gewijd aan Nederland. U kunt er elke avond om 10 uur naar luisteren op de 224 meter band. Het personeel van de Overzeese Dienst omvat momenteel 2000 man, waarvan 10 Nederlanders. Uit deze verhou ding blijkt wel, dat de Nederlandse uitzendingen slechts een klein onder deel vormen van het programma, en terecht, want Nederland is vrij en heeft een uitstekend-georganiseerde radio-omroep. De nadruk valt thans uiteraard op de uitzendingen naar de landen achter het IJzeren Gordijn en op de programma's, die bestemd zijn voor het Britse Gemenebest. De B.B.C. is haar overzeese uitzen dingen ook begonnen ten dienste van het Gemenebest, toen nog „Empire" geheten, en de overzeese dienst werd betiteld als „Empire Service". Op 19 December 1932 was de „Empire Ser vice" voor het eerst in de lucht en reeds enkele dagen daarna, op 25 De cember, werd zonneklaar bewezen van hoe groot belang deze uitzendin gen konden zijn voor de samenbin ding van het Britse Gemenebest. Want op die dag sprak koning George V zijn kerstboodschap uit, die over de hele wereld gehoord kon worden. Het was maar een klein, hoewel geenszins aarzelend begin. Er werd slechts 10 uur per dag uitgezonden, alleen in het Engels, en de program makosten mochten de 10 per week niet te boven gaan. De staf omvatte niet meer dan een half dozijn mede werkers. Maar al spoedig bleek er behoefte te bestaan aan uitzendingen in andere talen dan alleen Engels, en zo breidde het programma zich al lengs uit, tot met het uitbreken van de oorlog de Dienst Overzeese Uit zendingen tot volle ontplooiing kwam. Tijdens de oorlogsjaren om vatte het personeel niet minder dan 4000 man en werd er tot een totaal van 125 uren per week uitgezonden in bijna 50 talen. Elke dag gaf Big Ben's metalen stem millioenen over de hele wereld moed om vol te hou den tot de dag der bevrijding zou dagen. Ook nu weer is er een belangrijk deel der wereld, dat zich niet „vrij" kan noemen, en het is vooral voor de landen achter het IJzeren Gordijn, dat thans de overzeese uitzendingen van de B.B.C, van belang zijn. Ook wordt er nog uitgezonden naar 10 Westeuropese landen», t.w. Denemar ken, Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland. Italië, Ne- derland, Noorwegen, Oostenrijk en Zweden. ALLE delen der we- r< reld krijgen dage lijks in 't program ma hun beurt in hun eigen taal. waarbij uiter aard vooral aandacht wordt besteed aan de landen van het Britse Gemenebest. Maar voor wie de uitzendingen wel een zeer bijzondere betekenis heb ben, dat zijn de landen achter het IJzeren Gordijn. De Sovjet- Unie doet al het mogelijke om deze uitzendingen met haar stoorzen ders onverstaanbaar te maken, daar zij daarvan terecht een voor haar wel zijn onheilzame invloed vreest. Tech nici van de B.B.C. hebben de aanwe zigheid in de Sovjet-Unie van 150 stoorzenders kunnen vaststellen en in de satellietlanden 50, doch bovendien zijn er nog honderden locale stoor zenders, zodat het totale aantal de 1000 nadert. Desondanks is er altijd wel een deel van de uitzendingen, dat doorkomt, en blijkens mededelingen van vluchtelingen verspreidt het door de B.B.C. uitgezonden nieuws zich fantastisch snel. En niet alleen het politieke nieuws, want het is voor de vrouwen van Oost-Europa bijvoor beeld bi.izonder belangwekkend te er- er nog landen zijn, waar net 10 cm korter of langer zijn der rokken een uiterst belangrijke aan gelegenheid is, veel belangrijker, in het dagelijkse leven althans, dan de zoveelste conferentie der grote mo gendheden. Men moet, wil róen iets over Rus land en zijn satellietstaten te weten komen, altijd tussen de regels door lezen, en zo is het wel symptomatisch voor de invloed van de B.B.C.-uitzen- dingen, dat het Russische „humoristi sche" blad „Krokodil" eens smalend sprak over „B-B-Crazy wordén", een uitdrukking, die sindsdien in de Sov jet-Unie gemeengoed is geworden. En naar deserteurs uit het Rode Leger mededelen, wordt er ook onder de soldaten veel geluisterd naar wat „London Calling" te zeggen heeft. En zo hebben de Overzeese uitzen dingen van de B.B.C. thans een drie dubbele betekenis: zij verstevigen de banden van het Britse Gemenebest; zij versterkën de vriendschapsbanden van het Britse Rijk met de vrije lan den en zij betekenen een onmisbare morele steun voor de millioenen, die hongeren naar het brood der vrije wereld. En daarom kan men zeggen, dat de B.B.C. haar meerderjarigheid met ere bereikt heeft. Uitzending: vanuit Engels Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. ZATERDAG 19 DECEMBER 22.00 uur Verzoekplaten. 23.00 Martin Block. 23.30 Vervolg verzoekplaten. 00.30 Sluiting. ZONDAG 20 DECEMBER HILVERSUM I (402 M.). 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 IKOR. 12.00 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nws. 9.45 Orgel. 10.00 „In de open deur". 10.30 Kerk dienst. 12.00 Gram. 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.10 Promenade-ork. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Radio Philh. Ork. In de pauze: „Het atoom in dienst van de vrede". "T~ Met 6—3 6—2 4—6 9—7 hebben de Ameri- Trabert tegen Brichant. daama Seixas te- kanen Trabert cn Talbert in de interzone- gen Washer; de Amerikanen hebben aan eindstrijd om de Davis Cup te Brisbane één gewonnen partij genoeg (Australië) op de tweede dag het dubbel spel tegen de Belgen Washer en Brichant gewonnen, een zeer welkome zege, die de Yankees bij het ingaan van de derde dag met 2—1 de voorsprong geeft. De overwinning is voor een niet gering deel te danken geweest aan de 35-jarige aanvoerder Talbert. die na de nederlaag van Seixas tegen Brichant en na beraad slaging met de gehele ploeg de moeilijke beslissing had genomen om voor het dub belspel zélf de plaats van Seixas over te nemen. Hetgeen goed gehandeld bleek. Talbert, nog steeds een zeer sterk dubbel speler en een gewezen Davis-Cupspeler, was in de eerste twee sets de grote man van het veld door zijn weloverwogen spel, Trabert de briljante ingrijper, Washer bi) Voor N.E.C. op verrassende wijze de „herfst-titel"? De Nijmegenaars mogen dan vóór de oorlog alwel eens een keer in de statistiek der Oostelijke districts-kam- pioenen zijn voorgekomen, sedert de vermenging der districten Oost cn Noord met het Noord-Westen ziet men hen aan de top van de ranglijst als een nieuw gezicht. Morgen moeten de groen-rood-zwarten hun nauwelijks verworven positie gaan verdedigen bij hekkesluiter R.C.H., die nog steeds op zijn eerste overwinning wacht. Maar voetbal blijft voetbal; en er lopen in Nijmegen wel een paar insiders rond, die van mening zijn dat N.E.C. juist déze wedstrijd wel eens kon „vergokken", ook al omdat toch ééns de dag van R.C.IL's eerste zege moet komen. hinder van zijn blessure te hebben^en men met de als een duivel spelende Bn chant wist hij deze set met 6-4 téwinnen, 't Hevige verweer van vooral B spijt beslisten de Amerikanen de vierde set de partij. PPrste Resten nu nog twee enkelspelen, eerste Voor Zondag staan te Hilversum zeven courses op het programma, waaronder een weder goed bezette serie-draverij met fi nale, welke vermoedelijk wel gesplitst zal moeten worden, een internationaal num mer, waarin de grote cracks gelegenheid krijgen elkaar te bekampen, alsmede een handicap onder de man. In totaal kwamen 98 inschrijvingen binnen. Hier volgt het programma met de paar den onzer keuze: Vorstprijs 2340 m. 17 in schrijvingen Quick Bongershof, Quita Norma, Quick Bond. Hagelprjjs: 1960 m. 12 inschrijvingen Regina Spencer, Reine Néostro, Rêve de Sophia. Sneeuwprijs (se rie) 1880 m. 24 inschrijvingen Otella, Nico the Saint, Peterhof. Thialf-prijs 2340 m. 14 inschrijvingen Paul B, Rudolf G. Qui Gagne A. Mistprijs 2340 m. 7 inschrijvin gen Olympia S, Quita Hanored, Padua. ÏJzelprijs 1960 m. 15 inschrijvingen Nicki B.H., Nike van Hoilo, Madame B. IJsbloe- menprijs (onder de man) 2340 m. 9 in schrijvingen Lex V, Meeske S, Stal Roo denburg. Haarlem heeft na zijn nederlaag te gen Stormvogels nu de derde plaats toebedeeld gekregen en staat daar mor gen bloot aan een aanval van de midden moot, die hardnekkige pogingen blijft doen om naar de kop over te springen. Aan de roodbroeken de taak om in casu tegen de Enschedese Boys de grens in tact te houden en.... misschien zelfs in één ruk de kop weer over te nemen. Dat zou dan ook Ajax zeer verdrieten, want de Meer-bewoners vervullen nu al zo lang de rol van „buffer" tussen de lei der en de overige kopclubs, dat zij ook zélf wel eens op het fluwelen kussen wil len gaan tronen. Maar voorlopig moeten zij oppassen, dat zij te Utrecht geen mis stap bij Elinkwijk begaan. Om de Zwolse Boys op de voorlaatste plaats vermoede lijk wel van Leeuwarden zullen verlie zen, is de winnaar van de Groningse staart-derby tussen Be Quick en Oos- terparkers voorlopig wel buiten schot Heracles—Wageningen biedt in de mid denmoot gelijke kansen, dito DWS- Stormvogels. De nck-aan-nek-race tussen V.S.V. en EDO duurt voort, maar beide ploegen be ginnen steeds een steekje méér te laten vallen. En voor morgen staan er zelfs volgens onze overigens altijd bescheiden prognose twee nederlagen op stapel De twee tegenstanders van deze twaalfde competitie-dag staan beiden stevig in de middenmoot en besebikken over een voor hoede die van wanten weet. 'Rigtersbleek thuis tegen EDO en De Volewijekers uit bij VSV hebben minstens een fifty-fifly- kans. Zowel voor de Enschedeërs als voor de Amsterdammers opent een zege bovendien zeer gezellige perspectieven. Wie er dank baar van zou profiteren, is Go Ahead, mits GVAV om de vóórlaatste plaats en tussen AGOVV en Sneek iets hoger op de pun ten, hoe dan ook, altijd in het nadeel van de te Hilversum verliezende partij zullen uitvallen. Emma zonder slag of stoot thuis win naar tegen WH '16 en dan al op de grens van de „herfst-titel", terwijl van de con currenten bovendien SVV op bezoek bij Bleijerheid» een niet gering risico loopt, heel wat méér dan VVV, dat thuis met HBS moet kunnen spelen. In de midden moot achten wij bij XerxesBVV en SittardiaSparta, twee wedstrijden die aardig spel beloven, de kans op 'n punten verdeling het grootst (Terlouw, die j.l. Woensdag niet in de oefenwedstrijd van het Nederlands Elftal kon uitkomen, is nu voor Sparta wel weer beschikbaar). De sterke traditie van de „Brabantse derbies maakt, ondanks de zwakke positie van de Bredanaars, van het treffen tussen PSV en NAC wei weer een interessant geval, interessanter vermoedelijk dan Longa Brabantia aan de zelfkant van de midden moot. Een van de „grootste" wedstrijden van dit weekend (en wellicht zelfs de grootste) is die tussen Eindhoven en Willem II, twee clubs die na een ietwat wisselvallige aanloop, zich thans wel als voornaamste concurrenten voor de titel hebben aange meld. Zij hebben al wel méér keren in een verbitterde nek-aan-nek-racc om de titel gestreden (waarbij Willem II de ge lukkige was) en daarom durven wjj voor morgen geen resultaat te tippen. Intussen heeft EBOH nog onverveerd de leiding, al lopen de Dordtenaren morgen irt Brunssum bij het momenteel o.i. onder gewaardeerde Limburgia weer een zwaar stel risico's. Het lukt de pupillen van Dombi echter nog steeds zó wonderwel om steeds weer met het kleinst mogelijke verschil (of helemaal geen verschil aan de eerste nederlaag te ontkomen, dat wij voortaan aan de streep door dat record pas geloven als wij het gezien hebben Hekkensluiter DHC is mét RCH de enige dan echter bij Vitesse geen fout wordt club die nog geen overwinning wist te gemaakt; terwijl tenslotte DOS, dat het overigens bij Blauw Wit niet cadeau krijgt eveneens in de running zou komen. Voor lopig een tikje belangrijker nog is evenwel voor ons gevoel het duel tussen 't Gooi en Enschedé, met de laatste plaats als inzet; voor de verliezer komt het er dan zeer somber uit te zien, vooral waar in het Noordelijke treffen tussen Heerenveen en boeken; en men moet maar afwachten of dat morgen op eigen veld tegen RBC wèl zal lukken. Voor Maurits zit in de reis naar Feijenoord géén winst-perspectief, Juliana mag te Schiedam tegen Hermes ook geen grote illusie koesteren, ADO— NOAD gaat gelijk op en Excelsior zal wel ondervinden, dat het van MVV in Maas tricht moeilijk winnen is. klar.kb. 15.45 Bariton en piano. 16.10 Katholiek Thuisfront. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Gewilde muz. 18.55 Nws uit de Kerken. 19.00 Vocaal ens., kamerork. en sol. 19.30 Caus. 19.45 Nws, 20.00 Gram. In de pauze: „Moeten wij de liefde „organiseren"?". 20.25 De gewone man. 20.30 Theaterkoor, Symphonette- ork. en sol. 21.10 „Heilige Moeders", hoorspel. 22.00 Gram. 22.10 Amus.muz. 22.35 Actual. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.1524.00 Promenade- ork. en soliste. HILVERSUM II (298 M.). 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Sportmeded. 9.00 Caus. 9.10 Volksdansen. 9.30 Caus. 9.45 Gram. 9.55 Met en zonder omslag. 10.25 Cantate. 10.50 „Een zwanenzang", hoorsp. 11.15 Promenade- ork. 12.00 Sportspiegel. 12.05 Metropole-ork. 13.25 „Even afrekenen' heren". 12.45 Indonesische muz. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Orgel en piano. 13.30 piano. 14.00 Boekbespr. 14,?2 Disco-caus. 15.05 Vierhandig pianospel. 15.40 Filmpraatje. 15.55 Kerstoratorium. 16.30 Sport. 17.00 Instrum. sextet. 17.30 Voor de jeugd 17.50 Sport. 18.15 Nws. 18.30 Kerkd. 19.00 Voor de jeugd. 19.35 Bijbellezing. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Klankb. over Frankrijk. 21 00 Uitwisselingsprogr. Frankrijk. 22.00 Meded. 22.05 Cabaret. 22.30 Gram. 22.45 Actual. 23.00 Nws. 23.15 Dansmuz. 23.45—24.00 Gram. Engeland, BBC, Home Service 330 m. 12.30 Muz caus. 13.10 Crit. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10 Rep. 14.30 Caus. 15.00 V. d. tuinb. 15.30 Koorzang 15.45 Klankb. 16.15 Ork. conc. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 Voordr. 19.30 Ork. conc. 20.15 Recital 20.45 Kerkdienst 21.25 Liefdadigh. oproep 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws 22.15 Lezing 22.45 Klankb. 23.45 Kerstliederen en epiloog 24.00— 0.03 Nws. Engeland, BBC Light Trogr. 1500 cn 247 m. 12.00 „Have a go" 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 14.15 Lichte muz. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Gram. 16.00 Gevar. progr. 16.45 Gram 17 00 Gevar. progr. 18.00 Hoorsp. 19.00 Gevar progr 19.30 Idem 20.00 Nws 20.30 Lichte muz 21 30 Samenzang 22.00 Gevar. progr. 23.00 Nws 23.15 Lichte muz. 23.30 Muzikale caus. 23.45 Gram. 0.30 Orgelspel 0.56—1.00 Nws. N.W.D.R. 309 m. 12.00 Omr. ork. en sol. 13.00 Nws 13.10 Amus. muz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Dansmuz. 18.00 Literair-muz. progr. 19.00 Nws 20.00 Gevar. progr. 21.45 Nws 22.30 Lichte muz. 23.15 Dans muz. 24.00 Nws 0.15 Symph. ork. en solist 1.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Progr. 347 m. 12.00 Strijksextet 13.00 Nws 13.20 Hoorsp. 13.45 ld. 14.55 „Virage sur l'aile", operette. 17.40 Gram. 17.45 Orkestconc. 19.30 Gram. 20.00 Lichte muz. 20.35 Gevar. progr. 21.35 Hoorsp. 22.45 Kamermuz. 23.4524.00 Nws. Brussel 324 m. en 484 m. 324 in.: 11.00 Ork. conc. 12.15 Accord, muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.45 Accord, muz. 13.00 Nws 13.15 Vlaamse muz. 13.30 V. d. sold. 14.00 Opera- conc. 15.30 Kopercns. 16.00 Sport 16.45 Gram. 17.00 Ork. conc. 17.40 Gram. 17-45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Ork. conc. 18.30 Godsd. half uur 19.00 Nws 19.30 Gevar. muz. 21.30 Gram. 21.40 Volksmuz. 22.00 Nws 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws 23.05 en 22.30—24.00 Gram. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws 14.00 Gram. 14.15 Ork. conc. 14.45 Idem. 16.30 Gram. 17.00 Nws 17.05 Gram. 19.00 Godsd. halfuur 19.30 Nws 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws 23.00 Gevar. muz. 23.30 Dansmuz. 23.55 Nws. Engeland, BBC European Service, uitz. voor Nederland 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464, 75 en 49 m.), 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen (op 224, 49 en 42 m.), 22.00—22.30 Nws. Overz. v. d. Engelse tijdschriften (op 224 m.). Uitzending vanuit Engels Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. ZONDAG 20 DECEMBER 22.00 uur Een beetje anders dan gewoon. 22.30 Make mine music. 00.30 Sluiting. MAANDAG 21 DECEMBER HILVERSUM I (402 M.). 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport. 8.20 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. .9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.07 Kamerork. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuing.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Blindenmuziek- ver. 13.35 Kinderkoor. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Kamermuz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.23 Strijkkwart. 16.00 Adventssamenkomst. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 „Aardolie in West Nw-Guinea". 18.00 Koorconc. 18.25 Gram. 18.30 Orgel. 13.45 Engelse les. 19 00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 Caus. 19.45 KERSTPRIJSVRAAG VOOR HET KIND. 20.00 Radiokrant. 20.20 Klass. muz. 21.00 „Het bewijs", hoorsp. 21.50 Promenade-ork. 22.30 Vo caal ens. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Concert, gebouworkest. HILVERSUM II (298 M.). 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 7.50 Muziek voor de kinderen. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Lichte muz. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 „Onder de pannen", hoorsp. 9.30 Gram. 10.00 Caus 10.05 Morgenwijding. 10.20 Kerstmuz. 10.45 Voor de zieken. 11.40 Voordr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Omroepork 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Viool clavecimbel en cello. W.45 „Flierefluiters oponthoud", hoorsp. 16.05 „De Winter", oratorium. 16.45 Voor de jeugd. 17.la Orgel. 17.30 Roemeens ork. 17.50 ,Co0ïïm®nt- 18.00 Nws. 18.20 Instrum. kw!n- H i/. Parlem. overz. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Muz. caus. 19.25 Volkszangkoor. 19.45 „Strooiselroof bedreigt onze bossen". 20.00 Nws. 20.05 Actual. 20.10 „In Holland staat een huis", hoorsp. 20.40 Sportforum. 21.20 Dansmuz. "'USS Lezing. 22.10 Concertgeb.ork. 23.00 Nws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Gram. Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.00 Hoorsp. 12.30 Gram. 13.00 Hoorsp. 13.20 Gevar. progr. 13.55 Weerber. 14.00 Nws 14.10 Gram. 14.40 Schots ork. 16.00 Interv, 16.30 Close- up. 17.15 Gram. 17.45 Zang en voordr. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 Soort 19.20 Caus. 19.30 Gevar. progr. 20.25 Caus. 20.55 Spel 22.00 Nws 22.15 Spel 23.45 Volksmuz. 24.00— 0.03 Nws. Engeland, BBC Light Trogr. 15.00 en -247 m. 12.00 „Mrs Dale's Dagboek" 12.15 Voordr. 12.30 Dansmuz. 13.15 Ork. conc.: 13.30 Orgelspel 13.45 Ork. conc. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw 16.00 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.15 „Mrs. Dale's Dagboek 17.30 Hoorsp. 19.00 Gram. 19.15 Klankb. 19.45 Hoorsp. 20.00 Nws 20.25 Sport 20.30 Hoorsp. 15.00 Populaire muz. 21.45 Hoorsp. ™ct ETS' J i Gevar. progr. 23.00 Nws 23.15 A=i' 1ld t? conc. 0.05 Voordr. 0.20 Dansmuz. 0.56—1.00 Nws. N.W.D.R. 309 m. 1Amuz. muz. 13.00 Nws 13.20 Orkestconc. 14-15 Gram. 16.00 Tenor en piano 17.00 Nws 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws 19.30 Koorzang 20.45 Symph. conc. 21.45 Nws 23.30 Kamermuz. 24.00 Nws 0.30 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal Progr. 347 m. 12.05 Kamermuz. 12.30 Symph. conc. 13.00 Nws, 14.05 Pianorecital 14.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 16.50 Kamermuz. 17.50 Gram. 13.30 Amerik. uitz. 19.00 Gram. 20.00 Symph. ork. en soliste 21.45 Hoorsp. 23.25 Gram. 23.45—24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws 13.15 Pianospel 13.30 Vlaamse liederen 13.45 Pianosp. 14.00 cn 14.45 Gram. 15.00 V. d. zieken 16.00 Gram. 16.30 Omr. ork. 17.00 Nws 17.10 Orgelspel 18.00 Franse les 18.15 en 18.30 Gram. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Kamerork. en soliste 21.00 Gram. 21.30 Omr. ork. 22.00 Elcctr. orgelsp. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.15 en 14.00 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram. 18.30 Chansons 19.15 Gram. 19.25 Idem 19.30 Nws 20.30 Gram. 21.15 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 „Vrije tijd" 22.55 Nws. Engeland, BBC Home Service, uitz. voor Nederland 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen (op 464, 75 en 49 m.). 22.00—22.30 Nws. Bezienswaar digheid van de week: Co vent Garden Market. Engelse les voor gevorderden (op 464 m.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 8