Belgische schroothandel vraagt vrijheid van handelen DE NIEUWE HUURWET Fusie Heybroek—Zélander en Electrocentrum ONS BLAD Landbouwer ezel van niet de pakdragende de samenleving bespaart U een massa werk Een 10 voor Zwammerdam Limburgers kunnen aandeelhouder worden van Afrikaans ziekenhuis H Zonder actief prijs- en marktbeleid verpaupert platteland Kinderen van elk geloof en ras in een Hospitaal Baby's op de drempel Afschutting van selirootmarkt niet langer nodig Volledige samenvoeging met ingang van 1954 NIEUWJAARS-ADVERTENTIE Dr Kortenhorsl drinkt geen melk Lichtere lasten voor de boer ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 PAGINA 9 Kleurlingetjes Muziek voor het eten Departement geeft inlichtingen Voorbeeldr Originele actie voor Medisch Missiewerk Nyassaland TOEZICHT OP DYNAMIT A. G. OPGEHEVEN Tiny Imkamp fonds onder nieuwe vlag Monnikenwerk was helemaal geen onnuttig werk, zoals ten onrechte wel eens wordt aangenomen, maar wèl nam het monnikenschrift, dat het meest bedoeld wordt als „monniken werk" ter sprake komt, veel tijd in beslag Boeken worden niet meer met de hand geschreven, evenmin als schriftelijke gelukwensen bij gelegenheid van de jaar wisseling nog veel de ronde doen. Zeker bij de haastige en gejaagde zakenman niet. Hij bewijst de met 1 Januari vereiste attentie tegenover kennissen en cliënten liever met behulp van de moderne, snelle en doeltreffende Annonces kunnen schriftelijk zowel als telefonisch aan ons blad worden opgegeven. Desgewenst verstrekken wij dan tevens prijsopgave. Eenheidspapje van afgeroomde melk Landbouwonderivijs in N.O.- polder Door de heren van den Heuvel (A.R.) Studiebeurzen worden groter OUDEJAARSVUUR IN NIJMEGEN Moenen wordt van St. Steven geworpen AGHA KHAN WORDT WEER GEWOGEN ZIEKENFONDSVERZEKERING STUDERENDE KINDEREN ALGEMEEN WERKLOOSHEIDS- FONDS Mgr E. Reilly verzamelt vondelingen (Van onze correspondent) t- NEW YORK, December. Wie onlangs de grote balzaal van bet Waldorf Astoria Hotel in New York had betreden, zou er een wonderlijk toneeltje hebben waar genomen. Onder een oude, meterlioge, grijze Kerstspar zat een Kardinaal die met kinderen speelde. (Het was de in beeld gebrachte scène van het woord: „Laat de kleinen tot Mij komen"). Ze zaten op zijn knieën, ze trokken aan zijn toga en lieten hem hun Kerstcadeautjes zien. De meeste waren nog baby's. Elk van de kinderen voor wie liet Kerstfeest werd gegeven, bad echter een verpleegster, een zuster of maatschap pelijke werkster bij zich; maar geen vader en geen moeder. Want hun ouders waren of onbekend, of hadden vrijwillig afstand van ben gedaan, omdat ze ben niet konden of wilden verzorgen. Op vreemde wijze waren deze kinderen hier onder de Kerstboom bijeen gekomen: uit asemmers waren ze gehaald, uit krantenbundeltjes op een autoparkeerplaats gewikkeld, gevonden op verlaten vrachtwagens, opgeraapt uit liftkokers, van daken, waar ze uit een of ander raam waren neergesmeten, van banken in het park, in busstationsof ze waren neergelegd voor de deur van bet New Yorkse Vondelingen-Hospitaal. Deze kjnderen, die op de schoot van Kardinaal Spellman speelden, waren vondelingen van de stad New York. „Heel vaak", zei Monseigneur John E. Reilly, die door Kardinaal Spellman aan het hoofd van het Vondelingen Hospitaal is geplaatst en aan uw correspondent een onderhoud toestond, „vinden de knk of een werkster, die bij het krieken van de dag binnenkomen, baby's op de drempel hggen De vorige week, maar dat was op klaarlichte dag, zat een stel van drie voor de deur. De kleinste jongen was bont en blauw, en had diepe kerven op de schouders, alsof hij maanden achter een was vastgebonden geweest. Bij de baby's vinden we soms hun voornaam, en aanwijzingen over de voeding of in welke godsdienst het moet worden opge voed. Maar even dikwijls vinden we ook totaal niets Om die woorden van Monseigneur Reilly hing de diepe kloosterlijke stilte van het ouderwetse, ruime bakstenen ge bouw, dat 85 jaar geleden door een katholieke kloosterzuster werd opgericht. Het kreeg de naam van Vondelingen Hospitaal, ofschoon er geen hospitaal in gevestigd is, ook al werken er dokters, verpleegsters en psychiaters. Dit is het enige Vondelingentehuis in de stad. Meer dan 3.500 kinderen staan onder juris dictie van het Hospitaal, dat jaarlijks ruim 1000 kinderen onder de vier jaren opneemt. Maar het zijn kinderen van elk geloof en elk ras, die door de Zusters van Liefdadigheid moederlijk worden verzorgd. Ook voor ongehuwde moeders, die niet weten waar ze hun ongeborenen ter wereld moeten brengen, staan de deuren open, tot welke godsdienst ze ook behoren. En, hoewel het tegen de offi ciële regels is, worden tevens oudere kinderen in het Hospitaal toegelaten, als ze broers of zusjes van kleinere zijn; dit wordt gedaan om onder zo'n groepje nog zoveel mogelijk een zeker familie gevoel te bewaren. Met dit alles is het Vondelingen Hos pitaal natuurlijk overvol, en het jaar lijkse deficit bedraagt ongeveer een kwart millioen dollars. Wie dat deficit bijspijkeren? Vooral de Katholieken van het diocees. Dit is eigenlijk merkwaardig omdat zowel Protestantse als Joodse kinderen worden opgenomen en het Hos pitaal in die zin helemaal niet specifiek Katholiek is. Wel is het sinds de op richting onder Katholieke leiding geble ven, ook al heeft de stad New York even eens zeggenschap bij de gang van zaken, en subsidieert die het Hospitaal met on geveer 1 millioen dollar, daar 't jaarlijks een minimum van 2 millioen verbruikt. Joden, noch Protestanten dragen dus bij aan het onderhoud, alleen in individuele gevallen van Joodse of Protestantse kin deren betalen ze een gedeelte van de verzorgingskosten, die per kind op 5.20 dollar per dag komen bijna een dollar meer dan twee jaar geleden) Het leeu wenaandeel van de f1 n an c iel e yen1/1' - woording komt dus op de Ka^Leken neer, die hiermee een groot» charitatief werk verrichten. Nog kon Kardinaal Spellman, die op dit jaar lijkse Kerstfeest voor de vondelingetjes zelf recipieert, aankondigen dat twee Katholieken hem ieder 5000 dollar had den geschonken, en verschillende 1000 dollar giften aan het Hospitaal hadden gegeven. Op dit ene jaarlijkse Kerstfeest alleen brengen de Katholieken voor de kinderen een halve ton samen. Terwijl Monseigneur Reilly deze feiten vertelde, hoorde men soms in de verte een deur opengaan, een kind huilen, dan werd het weer stil in 't zonnige vertrek. „Is het aantal kleurlingetjes onder uw vondelingen groot", vroegen wij. Monseigneur Reilly zuchtte^ „Ze zijn ons zwaarste probleem", zei hij. Enkele jaren lang zijn we overstroomd geweest met Portoricaanse baby's. Veertig per cent van alles wat binnenkwam was on geveer Portoricaans. Nu begint de toe stand iets beter te worden, want op Por- torico zelf schijnen zich iets gunstiger economische ontwikkelingen te voltrek ken; industrieën van costume-juwelen en televisie beginnen er op te komen en de stroom van Portoricanen naar New York neemt nu iets af. Wij merken aan het binnenkomende aantal vondelingen de wisselingen in economische toestan den van land en staat. B.v. nu begint een bezuiniging van de defensie, door de Eisenhower-regering ondernomen, zich voelbaar te maken; fabrieken wor den er door gesloten en veel arbeiders kunnen geen extra geld meer voor over werk maken. Er komen nu weer meer baby's bij ons binnen. Maar goed, voor practisch alle blanke kinderen kunnen we 'n goed tehuis vinden of stiefouders; adoptie-aanvragen voor hen zijn er meer dan we kunnen beantwoorden. Maar, onze kleurlingetjesdaar is het soms tragisch mee gesteld, zelfs kunnen we er geen pleeggezinnen voor vinden. Spe ciaal weer de Portoricanen. Italianen willen er niets mee te maken hebben, negers evenmin en de Spaanse families ook al niet. Wij trachten ze nu vooral bij Duitsers en Ieren onder te brengen, de enige die we soms kunnen overhalen" „En wat gebeurt er wanneer niemand ze wil?" „Dan blijven ze onder onze hoede tot hun 18e jaar. Maar u begrijpt hoe dit ons budget verzwaart, en dat we om hun nentwille in grote moeilijkheden komen. Ofschoon", voegde hij daaraan toe, „we wijzen geen enkele baby af; al zou ik hier mijn eigen werkkamer vol bedden moeten zetten, elke vondeling nemen we op". „Monseigneur, u staat al negen jaar aan het hoofd van dit Hospitaal, wat zijn uw ervaringen met de opgegroeide von delingen?" „Ik zou zeggen dat degenen, waarmee het verkeerd gaat als dat hetgeen is waarop u doelt uitzonderingsgevallen zijn. God zegent ons werk bijzonder en zo goed ajs alle kinderen onder onze zorg worden geestelijke gezonde flinke men sen. Eigenaardig genoeg soms, als men denkt aan de miserabele gezinnen waar ze uit komen. Voor de kinderen, die onder onze jurisdictie blijven, trachten wij ons Hospitaal zoveel mogelijk tot 'n ouderlijk huis te maken. Wij zorgen voor allerlei recreatiemogelijkheden waar ze hun ta lenten kunnen ontwikkelen, we hebben zang, dans-, toneel-, en discussieclubs. De talentvolle kinderen krijgen studie beurzen. Wij hebben priesters, nonnen en doktoren onder onze opgegroeide von delingen. Wie „wij" waren, kon deze corres pondent zien op een rondgang door het een huizenblok omvangende hospitaal: n.l. Zusters van Liefdadigheid, de Katho lieke jonge vrouwen, die als volontairs dag in dag uit de baby's komen verzor- gen, de maatschappelijke werksters, die, wanneer een opgroeiend kind in een pleeggezin wordt geplaatst, dat maande lijks bezoekt, de doktoren en verpleeg sters. Op het dak van het tehuis is een groot terrein voor de kleinste kinderen aangelegd. In de zomer spelen ze daar in een rubber zwembad in het water, of op schommels en hobbelpaarden. In ge zellige heldere zalen eten ze aan lage ronde grote tafels, of worden er nog gevoed. Meestal wordt voor iedere maal tijd een kwartier lang muziek gespeeld, want, naar een zuster verzekerde, dit kalmeert de kinderen na wild spel bij zonder. Hun gezondheid staat onder strenge controle. Trouwens iedere von deling wordt door dokter en psychiater onmiddellijk onderzocht en „getest zo dat in tijd van enkele weken zijn ïntelli- gentiemogelijkheden en gezondheid tot in details bekend zijn. Juist toen wij afscheid van Mon seigneur Reilly wilden nemen, kwam uit een aangrenzende zaal een jonge vrouw die haar geadopteerde baby was komen afhalen en de Monseigneur bedankte voor zijn hulp. Ze straalde, en de blanke baby sliep rustig in haar arm: het had een moeder en een eigen huis gevonden Door de opengelaten deur zagen we toen de kinderen die achterbleven de Por toricaanse jongen, de kleine negermeis jes.. Maar ze waren verdiept in hun spel. Ze merktennog niets. In de loop van de volgende week zal in de boekhandel en bij de postkantoren tegen een kleine vergoeding een brochure verkrijgbaar zijn, samengesteld door het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting, waarin op populaire wijze de nieuwe huurwet en het vraagstuk van de huurverhoging uit de doeken wordt ge- daan. In aanvulling op onze publicatie j over de huurverhoging in ons blad van Vrijdag 11 December laten wij hier nog enige nadere gegevens volgen. De woningwetwoningen en particuliere woningen, gebouwd met rijkssteun, welke na 1950 gereed zijn gekomen, zullen geen huurverhoging ondergaan. Dit zijn dus alle na-oorlogse wetwoningen, die niet met rijkssteun ingevolge de beschikking „Bij dragen Woningwethouw 1948" tot stand zijn gekomen. De woningen welke wel krachtens deze beschikking zijn gesubsi dieerd, worden, zoals wij hebben uiteen gezet, met de ter plaatse geldende per centages in huur verhoogd. Voor de par ticuliere woningen, gebouwd met rijks steun tussen 1945 en '50, geldt wat wij heb ben uiteengezet voor de na-oorlogse par ticuliere bouw met rijkssteun. Indien de verhuurder op 31 Decembr a.s. nog nooit de 15 pet. huurverhoging van 1951 in rekening heeft gebracht, dan mag hij nu niet ineens die 15 pet plus het per centage van de nieuwe huurronde in reke ning brengen. Immers uitgegaan dient te worden van de huidige op 31 December a.s. geldende huurprijs. Iemand verhuurt een in 1938 gebouwd huis. De huur vóór de oorlog bedroeg f 60.—. Hij heeft nooit de huurverhoging van 15 pet toegepast, zodat op 31 Decem ber de huurprijs nog steeds f 60,— be draagt. Hij mag de huur nu slechts verho gen met het ter plaatse geldende percen tage van deze huurverhoging, zijnde 17 pet. 20 pet. 23 pet, 26 pet of 29 pet. De nieuwe huurwet doet duidelijk blij ken, dat sleutelgeld deel uitmaakt van de overeengekomen huursorn en dus mede ih aanmerking genomen moet worden bij de vergelijking van de overeengekomen prijs met de wettelijke prijs. Volgens de nieuwe huurwet is het voor de huurder mogelijk, indien de verhuurder i niet voldoet aan zijn onderhoudsverplich- I ting, om zich bij eenvoudig request tot de I kantonrechter te wenden. De rechter kan de huurder machtigen bepaalde onder- houdswerken of reparaties op kosten van 1 de verhuurder te doen uitvoeren. Hii kan daarbij tevens bepalen tot welk bedrag de huurder de gemaakte kosten met de huur- prys kan verrekenen. In de vergaderingen van de N. V. Hey- broek-Zélander en de N.V. Electrocentrum is besloten tot een belangengemeenschap. De beide bedrijven zullen met ingang van 1954 volledig worden samengesteld Deze fusie van de twee ondernemingen, die beide behoren tot de grootste op hun ge bied (de handel in en fabricage van ge- bruiks- en andere artikelen op het gebied der techniek etc.), biedt de mogelijkheid om belangrijke krachten samen te bunde len, die anders onvermijdelijk tegen el kaar gericht zouden worden, aldus wordt medegedeeld. De met deze fusie verbonden problemen konden op zeer bevredigende wijze worden opgelost. Het nieuwe bedrijf, dat zal optreden on der de naam Technische Unie N.V. Hey- briek voor metaalbewerking vormt een beschikt over een betere spreiding over het gehele land. Een goed geoutilleerde fa- broek voor metaalbewerking vormt een onderdeel van het bedrijf. Rationalisatie in de bedrijfsvoering en besparing van kos ten zijn thans mogelijk en ook de ontwik kelingsmogelijkheden voor de toekomst worden aantrekkelijker geacht. Het gecom bineerde bedrijf zal voorts beter bestand zijn tegen conjunctuurinvloeden. Ook de consequenties van eventuele wijzigingen in de economische omstandigheden kunnen met vertrouwen tegemoet worden gezien. Omtrent de financiële structuur wordt nog vermeld dat de bedrijfsmiddelen en réserves van beide bedrijven worden sa mengevoegd. Dit zal geschieden in dier voege dat de aandelen electrocentrum worden teruggebracht van 500 nominaal tot 50 nominaal, terwijl de aandeelhou ders Electrocentrum voor de overige 450 een obligatie Heybroek-Zélander verkrij gen, groot 500 nominaal met een vaste rente van 6 pet. Deze obligatiën zullen op naam gesteld en ingeval van uitloting en/of aflossing van deze obligatiën zal zulks geschieden tegen de koers van 120 pet. Hiertegenover brengt Electrocentrum het gehele bedrijf in en krijgt in bezit een even groot nominaal bedrag aan Hey broek-Zélander aandelen als het totaal bedrag van Electrocentrum aandelen 50. Alle huidige commissarissen van Electrocentrum worden tevens commissa ris bij de nieuwe combinatie. De Belgische federatie van handelaars in schroot, heeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een banket aangericht waarop naast de Belgische minister van economische zaken Duvieusart en Victor Novella, vertegenwoordiger van de K.S.G., ook afgevaardigden van de Nederlandse, Duitse, Franse en Engelse federaties aan wezig waren. De voorzitter van de Belgische Federa tie, Joseph Dohman, wees erop dat de schrootindustrie sedert de tweede wereld oorlog een grote vlucht heeft genomen. In 1952 bedroeg de totale tonnage in België 1.450.000 ton ter waarde van fr 4,5 mil liard. Sprekende over de gemeenschappelijke markt eiste de heer Dohman voor de schroothandel, vrijheid van handelen bin nen deze markt opdat deze industrie een maximum rendement kan leveren. André Ribbier, de voorzitter van de Franse federatie, betoogde in zijn toe spraak, dat enkele maanden nadat de ge meenschappelijke markt van kracht is ge worden, men moet erkennen dat slechts de wet van vraag en aanbod en de vrije Circulatie van goederen, bij- uitzondering gesteund door een vereveningskas, een normale bevoorrading van de gemeen schappelijke markt kunnen verzekeren. Deze markt moet overigens niet langs kunstmatige doch langs natuurlijke wegen worden bereikt. Minister Duvieusart sprak er zijn ver wondering over uit, dat terwijl de staal- markt thans van alle belemmeringen be vrijd is, het Hoge Gezagsorgaan van de K.S.G. strenge beperkingen heeft opgelegd aan de schroothandel. De minister is van oordeel dat de eerst komende maanden van het grootste belang zullen zijn voor deze sector en hij drong er bij de schroothandelaren op aan de K.S.G. duidelijk te maken dat zij volko men in staat zijn de gemeenschappelijke markt op regelmatige en gezonde wijze van schroot te voorzien en hun doel niet is onmiddellijke winsten te verwezenlij ken doch de stabiliteit van de markt op lange termijn te verzekeren. Zieh tot de Nederlandse en Duitse afge vaardigden wendend, verzocht de heer Duvieusart, na te gaan of het werkelijk tvppen op en noodzakelijk is in het huidige stadium van Zwammerdam de ontwikkeling der markt, vast te houden aan de thans bij hen geldende systemen van in- en uitvoer van schroot. Sprekende tot de vertegenwoordiger van de K.S.G., zeide hij, dat België bij het in werking treden van de gemeenschappelijke markt met vertrouwen het stelsel van maximumprijzen voor schroot heeft ge accepteerd. „De practijk heeft aangetoond, dat desondanks de prijzen gedaald zijn", zo zeide hij tenslotte. „Ik zie daarom niet de noodzaak in, de afschutting van de schrootmarkt met nog enkele maanden te verlengen, zoals men te Luxemburg voornemens is". (Van onze correspondent). De commissie van toezicht der drie mo gendheden voor de I. G. Farben heeft met ingang van 16 December het geallieerde toezicht op de Dynamit A.G. voorheen Al fred Nobel en Cö opgeheven. De overeen komst omtrent een belangengemeenschap van de voormalige I. G. Farbenindustrie A.G. en de Dynamit A.G. werd ontbonden. De zich in het bezit van de I.G. Farben be vindende aandelen van de Dynamit A.G. zijn verkocht en de preferente aandelen, die zich eveneens in het bezit van I.G. Farben bevonden zijn ingetrokken. Het aandelenkapitaal van de Dynamit A.G. is 47 millioen D.M. groot. et Tiny Imkamp- fonds, dat de Roer- mondse arts Tiny Imkamp morele en ma teriële steun heeft ver leend bij het inrichten van haar ziekenhuis te Nguludi, Nyassaland, in de Afrikaanse missie van de Limburgse bisschop mgr Theunissen, gaat van naam veranderen. Men heeft hiertoe be sloten daar gebleken is, dat in brede kringen in heel het land, van katholieke zowel als van niet-katholieke zijde, be langstelling bestaat voor het werk van dit fonds, zodat de oude meer lo cale naam niet meer verantwoord was. De naam Tiny Imkamp- fonds is thans gewij zigd in FONDS ZIE KENHUIS NYASSA LAND. Zoals bekend vertrok dokter Tiny Imkamp, die indertijd in Roer mond een bloeiende praktijk opgaf voor het medisch missiewerk, ne gen December van het vorige jaar naar Afrika. In het diocees van mgr Theunissen, waar nog ongeveer dertig andere Limburgse missionaris sen werken, begon zij met het inrichten van een ziekenhuis te Ngu ludi. Het ziekenhuis kwam in betrekkelijk korte tijd, zij het dan ook zeer primitief, tot stand en dokter Tiny Imkamp kon beginnen met haar medisch werk. Nog geen jaar na haar vertrek werd ze gevolgd door een twee de jonge vrouw, de Venlose apothekeres mej. Flor. van Rijn en naar we vernemen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bin nen niet al te lange tijd een tweede vrou welijke arts naar het ziekenhuis te Nguludi zal vertrekken. Het ziekenhuis, hoe druk het ook wordt bezocht en hoeveel werk er ook wordt verricht, is nog verre van volmaakt en aan de technische zowel als aan de me dische outillage ont breekt nog wel het een en ander. Zo zou men bijv. alles over hebben voor een wa terpompinstallatie, een aggregaat voor het op wekken van electrische stroom. De voorraad anti-biotica kan nooit groot genoeg zijn en bedden heeft men in dit ziekenhuis nog nooit gezien. Het Fonds Zieken huis Nyassaland heeft thans besloten als eer ste campagne onder de nieuwe vlag, een actie te gaan voeren tenein de in het thans ont brekende te kunnen voorzien. Deze actie zal worden uitgevoerd door de Limburgse Jongstu- dentenbond in samen werking met de Lim burgse Sint Adelbert en wel op een hoogst originele wijze. Op Zaterdag 2 en op Zondag 3 Januari zal men n.l. in heel Lim burg voor 0.50, 5. en 10.— een aandeel kunnen kopen van het Ziekenhuis Nguludi. Aan de aandelen van ƒ0.50 zijn loten gehecht waar mee de aandeelhouders kans maken op een van de 25 prijzen, wel ke reeds op 3 Januari worden uitgeloot. Aan de aandelen van ƒ5. eri 10.— is geen lote rij verbonden. Zij wor den beschouwd als Stich tingsbij dragen. >s GRAVENHAGE, 18 December 1953 Bij de behandeling van de begroting van Landbouw heeft de lieer Van Koeverden (K.V.P.) bet prijsbeleid van de minister van Landbouw, aan een ernstige bespreking onderworpen. Dit prijsbeleid, aldus spreker, heeft een gevoel van onbehagen gewekt in de agrarische sector. Nu wij in een periode van hogere productie zijn aangeland, streeft de minister naar kostprijsverlaging en vrije prijsvorming en hij wil deze prijzen nu vast stellen per bedrijf8typé, zodat de boer of landbouwer verlies en winst maar door elkaar moet gooien. Deze cocktail kon de beer Van Koeverden niet waarderen, want zo zeide hij, zo'n cocktail is voor de een goed, maai de ander valt er flauw bij. Hij betoogde daar tegenover, dat het prijsbeleid per product moest worden gerealiseerd en bovendien moest er zo worden gemanoeuvreerd, dat de werkgelegenheid wordt gestimuleerd. Het moet niet zo zijn, dat de landbouwer de pakdragende ezel van de samenleving wordt. Ook de boer beeft recht op een deel van het nationale inkomen. De heer Van Koeverden vroeg de minis ter ook de premieregeling ten behoeve van de kleinere boerenbedrijven en ver antwoorde investeringen niet af te schaf fen. Verlichting van lasten zou kunnen worden verkregen door bepaalde belas tingmaatregelen en spr. vestigde daarom nu reeds de aandacht op de 100 opcenten op de grondbelasting en de onbillijke hef fingen op de waterschappen. Deze ver lichtingen zouden kostprijsverlagende fac toren kunnen zijn. Hij adviseerde de mi nister de werkgelegenheid en de teelt van arbeidsintensieve gewassen te stimuleren en zeide, dat wij zonder een actief prijs- en marktbeleid gaan naar de verpaupering van het platteland- Over de algemene landbouwpolitiek sprak ook de heer Van der Weijden (KVP) Spr. legde er de nadruk op, dat wij er slecht aan toe zullen zijn, indien er in 1954 moeilijkheden in de landbouw zou den optreden en vestigde voorts de aan dacht op de grote Amerikaanse voorraden, waarover de overheid met de handen in het haar zit. Daarnaast is er een onder consumptie in het grootste deel van de wereld; van de 900 millioen kinderen krij gen 500 millioen te weinig voeding. Er wordt door de wereldorganisatie wel een en ander gedaan en minister Mansholt heeft daar zijn aandeel in. Zo hebben 6 millioen mensen jn Pakistan één jaar lang voedsel gekregen van Amerika Maar er is in Amerika nog 26% millioen ton graan in voorraad. De landbouwintegratie liep zo meende spr. verder, gevaar, omdat an dere landen minder landbouwkundige ont wikkeling hadden. Met de monopolieheffingen op de Invoer van granen en veevoeder, alsmede met de restitutie bij de export was de heer Van der Weyden het wel eens, maar even als de heer Engelbertink (KVP) drong hij er bij de minister op aan, dit beleid nu niet' weer opnieuw te wijzigen. Hij vroeg ook cf de Wet Vervreemding Landbouw gronden nu op 1 Januari 1954 in werking zou treden. Een andere kwestie w&s die van de volle melk. waarover de heren Van der Weyden en En gelbertink de minister atta queerden. De minister laat ons altijd nog maar magere melk drinken, zei de heer Engelbertinx en zich tot de voorzitter richtend zei hij: met goed keuring van een vrouwen organisatie )nl. van de P. v. d. A.) zet hij u en met u millioenen Neder landers een eenheidspapje voor, waarop dr Kortenhorst zei: ik drink geen melk. De heer Van der Weijden critiseerde de mening van de Gezondheidsraad, dat melk met 2% pet vet het optimum was voor «1e volksgezondheid- Dan hebben de boeren en slijters, zei hij, die vroeger water bij de melk deden met vooruitziende blik de volksgezondheid helpen bevorderen. Hij vroeg de minister eehs een proef te ne men met de volle melk en de heren De Ruiter (C.H.) en Van Dis (S.G.P.) vielen hem bij. De heer Engelbertink beriep zich daar bij op de vrijheid om de melk te kopen, die wij willen, even goed als we kunnen kiezen tussen verschillende soorten brood. Hij vroeg ook of het saneringsfonds voor de bakkerijbedrijven moest blijven ge handhaafd en de heer Hooy (K.V.P.) kwam daar later nog eens op terug. B. ENGELBERTINK Geen eenheidspapje.... en Engelbertink werd de minister ge- vraagd naar de Rijkslandbouwwinter- i school in de N.O. Polder, waarvoor gel- den op de begroting waren uitgetrokken. Deze zaak ligt zo, dat een Rijksschool de confessionele scholen, die men daar nu en in de toekomst wénst, onmogelijk zou maken. De christelijke boeren in de N.O. polder hebben zelf geld voor zulk een school bijeengebracht en deze school is reeds geopend. Daarom legde de heer Engelbertink er de nadruk op, dat ver schillende malen reeds was toegezegd bij de stichting van scholen en dergelijke de landelijke verhoudingen in acht te zul len nemen. Voor de katholieken zal over enige jaren zulk een school ook nodig yjn, daar in de N.O. Polder door de samenstelling der bevolking confessio neel onderwijs wordt verlangd. Daarom had hij bezwaren tegen deze begrotings post voor de stichting van een Rijks school. De heer Van den Heuvel vroeg uit deze post nu reeds gelden voor sub sidie van de christelijke school. Wij ver keren in de N.O. Polder nog in de op- bouwperiode, het nader overleg, dat de minister verleden jaar toezegde is er nooit geweest, hij zal nu moeten wach ten en geen gelden voor een Rijksschool ter beschikking mogen stellen, aldus de heer Engelbertink. Deze spreker vroeg ook het onderwijs op de landbouwscholen te verbeteren en wel in die zin, dat het meer zou zijn dan alleen het leren van de techniek van het vak, daar moesten ook vorming en opvoe ding bij te pas komen. Hij vroeg voorts subsidie voor de landbouwwinterschool in Groenlo. De heer Groen besprak tenslotte de problemen de tuinbouw betreffende. Maandagmiddag wordt met deze be groting voortgegaan, zodat wij dus nog op deze problemen zullen terugkomen. Bij de aanvang der vergadering werd een aantal wetsontwerpen zonder discus sie goedgekeurd Hierbij was een natura- lisatiewet voor 24 personen, een wijziging van de Kinderbeginselenwet, de verlen ging van de tijdelijke bevorderingswet voor officieren van de landmacht (daar de nieuwe wet niet op tijd gereed komt) de opheffing van. de Rijksdienst voor de Electriciteitsvoorziening, de verlenging van de Tijdelijke Wet Monumentenzorg en twee onteigeningsontwerpen. Ook ging onder de hamer door een wij ziging van de hoger onderwijswet en de hoger landbouwonderwijswet, tengevolge waarvan het maximum van 1500 voor studiebeurzen uit deze wetten wordt ge schrapt. Dit maximum, dat hoger zal ko men te liggen, zal nu bij algemene maat regel van bestuur worden vastgesteld. F. S. Wanneer wij in onze rijke dagen ko men, dan willen wij in Zwammerdam wonen. Dit gemoedelijke dorpje onder de herenbadi rook van de pijpenstad Gouda heeft immer onze liefde gehad. Wij mogen wel zeggen, dat het liefde op het eerste gezicht geweest is. Toen wij eens gelaten op een rijwiel reden, waaraan de bel en het achterspat bord ontbraken, verschenen voor onze moede ogen de omtrekken van een dorp zoals wij nog nimmer zagen. Oh, zeker! Oppervlakkig was het een dorp als alle andere: Ben kerk, wat huis jes, het verenigingsgebouw en het fonteintje. Maar de bewoners en vooral bewoon sters waren een verrassing voor ons, een onvergetelijke verrassing. Strenge, stroeve, hardwerkende, eerlijke boeren, wie het harde 'werken in het vlees is gedrongen (zoals dit zo helder in de streekromans geschreven staat), en struise, vrolijke boerenwichten, wier glimlach wij voor geen Hollywoodse tandpasta-glimlach zouden willen rui len Wij vroegen de naam van het dorp. Zwammerdam was het zangerig ant woord. Van die dag af veranderde ons een voudig leven. Terwijl andere lieden smachtend over Riviera en Napels koutten, trokken wij meewarig onze prevelden één naam, Wie schetst dan onze onbegrensde vreugde, toen wij vernamen, dat de Zwammerdamse overheid, zonder ge- zwam, met algemene stemmen, de gemeente-begroting had aanvaard. Stel U eens voor, lezer! Geen mo ties of amendementen, waarin „onge rustheid over de tegenwoordige gang van zaken wordt uitgesproken". Niets van dit alles. In Zwammerdam alleen maar de gespierde taal des genisten landmans ..Makkers wat denkt ge er van T", klinkt er door de verstilde zaal en slechts de schrijver van Noorse trilogieën (gebonden geleverd met hoes), zou de stilte, die hierop volgde, kunnen beschrijven. Dan staat één der doorgroefde kop pen op: „ge hebt het reeds zolang ge daan, het zal nu ook wel goeie zijn". Een instemmend gebrom is de enige reactie. O Zwammerdam. Eerst U zién, en dan Tweede-Kamerlid worden In Nijmegen heeft elk jaar bij de over gang van oud in nieuw een plechtigheid plaats, die ten zeerste de belangstelling trekt van de burgerij. Op het nieuwe Plein 1944, in het centrum van de stad, spreekt Marieke van Nieumeghen een nieuwjaarswens uit en steekt het oude- jaarsvuur aan in een reusachtige brand stapel. Deze wijze van oude j aars viering zal dit jaar wederom plaats vinden, maar dan aanzienlijk uitgebreider Niet alleen Ma rieke, maar ook Moenen, haar tegenspe ler uit het middeleeuwse mirakelspel Ma rieke van Nieumeghen, zal op het toneel komen. Hij zal- als de boze geest van bet oude jaar, van de toren van de herbouw de Sint Stevenskerk worden gesmeten om vervolgens, indien (en dat wordt wel ver wacht) er nog een stukje heel aan hem is, in een kleurige optocht naar Plein 1944 te worden gevoerd, alwaar het eigenlijke oudejaarsfeest wordt gevierd. De toren van Sint Steven wordt met vier reusach tige schijnwerpers verlicht en het Plein 1944 zal feestelijk worden versierd. Een vuurpeloton van de L.V.T. zal salvo's los sen, waneer Moenen „in de fik" gaat. Deze plechtigheid, welke een initiatief is van de Nijmeegse journalisten, onder vindt de volledige medewerking van het Nijmeegse gemeentebestuur en van alle gemeente-instanties. Tot, besluit van de avond zullen de ge nodigden, o.w. de burgemeesters uit de randgemeenten, een rondedans maken rond het oudejaarsvuur. Voordat het eigenlijke feest om half ne gen begint, zal de stadsbeiaardier het klokkenspel op de Sint Stevenstoren be spelen. Het Ismaelietische comité te Karatsji heeft Vrijdag aangekondigd, dat de Agha Khan op 3 Februari a.s. weer gewogen zal worden op de speciaal hiervoor gemaakte ivoren weegschaal en zijn gewicht in pla tina zal ontvangen. De plechtigheid vindt plaats ter gelegen heid van de 75ste verjaardag van zijn in functie treden als geestelijk leider van de Ismaelieten. Uit alle delen van de wereld zullen Is maelieten bij de weging tegenwoordig zijn. De Agha Khan weegt ongeveer 95 kilo gram, welk gewicht in platina een waarde vertegenwoordigt van ongeveer 1 miliioen gulden. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot uitbreiding van de toepassing van het ZiekenfondsenbeSluit. Daarin wordt voorgesteld aan een be paalde categorie van verzekerden, die een uitkering genieten krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening en'of invaliditeits- rente trekken de ziekenfondspremie, welke van die uitkeringen automatisch wordt afgehouden, te restitueren. Voorts acht de minister het gewenst, dat de leeftijd van de studerende kinderen, die als indirect verzekerden recht op een kosteloze verzekering hebben, wordt ver hoogd tot 27 jaar, ten einde ook de Zie kenfondsverzekering aan te passen aan de Kinderbijslagwet, zoals die na de coör dinatie van de sociale verzekeringswetge ving zal komen te luiden. Naar wij vernemen, zal het dagelijks be stuur van het Algemeen Werkloosheids fonds aan het algemeen bestuur van dit fonds voorstellen mr W. Verheul te benoe men tot directeur. Zoals reeds Is gemeld, zal de huidige directeur, mr H. J. Morren, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de dienst tegen 1 Ja nuari a.s. verlaten. Mr Verheul is thans adjunct-directeur van het fonds.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9