Nieuws uit STAD en OMTREK Het Schone Kerstgebeuren Katholieke Kring luisterde naar dr D. Deden S.C.J. prof. Wilton Zaalhandbal in Ahoy Excelsior Gymnastiek Reclame 1 Het Blazoen" in het Prinsenhof De vermaarde Romeinse door de Kerstboom bedreigd j <LACASTAS SHERRY Ook zestig jaar stadhuisplan geleden een öuer de Scholieren spaarden een eigen kelk aargangen Op de Piazza Navona wordt verzet geboden Mej. dr ir A. E. Korvezee Maakt voor Uw zaak Verzoeningspoging had geen succes MORRIS DEALER „DE STER" - J. S. L0KKERB01 UIT 75 DINSDAG 22 DECEMBER 1953 PAGINA 2 Licht week VERVE Tentoonstelling in Stedelijk Museum TWEEDE KERSTDAG MELKBEZORGING BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT OFFICIëLE PUBLICATIE VEEMARKT TE ROTTERDAM Eerste vrouwelijke hoogleraar aan de T. H. Nijverheidsschool gaf opdracht voor religieuze kunst TWEE WILTON-MENSEN IN R'DAMS A-ELFTAL Brusselse glasfabriek contra Westlandse conservenfabriek CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD STORM AGENDA IN ROTTERDAM f ZUID-HOLLANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT JAARLIJKSE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VERY PALE DRY Een ondraaglijke atmosfeer H. Vader schafte kerstboom af Geschenken Sinds het begin der Christenheid hebben de mensen naar het Kerstfeest verlangd en dit verlangen klank gegeven in liederen, vol van een diepe innigheid, in vertellingen, die zich rond het Kerstfeest en de grote gebeurtenissen op dit feest afspelen. Het is eigenlijk geen wonder, dit verlangen. In zekere zin bestond het Kerstfeest reeds lang voor de geboorte van de t'erlosser. Kenden de volkeren in onze streken niet liet feest vau bet licht, de Zonnewende? Nu ging het nieuwe jaar komen met z'n nieuwe groei en het lengen der dagen! Door het Christendom werd dit feest van bet licht gekerstend en in plaats van de komst der zon vierde men de komst van het Licht der Wereld, Gods Zoon. Veel meer nog dan tegenwoordig za gen in vroeger tijden de mensen naar het Kerstfeest uit, die glanzende onder breking van de donkere wintertijd. Iets van dit verlangen is toch ook in onze gejaagde technische en geblaseerde we reld blijven leven, vanwaar anders ieder jaar de voorbereiding op het Kerstfeest, de bijeenkomsten van zang, declamatie en vertelling over de Geboorte van het Kind in de kribbe? In de Liturgie komt het verlangen naar de Verlosser zo prachtig tot uiting in de weken van de Advent. Op de twee de Zondag van de Advent: „Zie, de Heer zal komen om de wereld te verlossen. Hij zal sr ken tot ons en ons hart van vreugde uilen". Op de derde Zondag zegt Sin. Paulus: „De Heer is nabij, maakt U dus over niets bezorgd". Op de Zondag voor Kerstmis zingt de Introïtus: „Dauw van genade en heilig heid dale uit de hemel neder: de aarde breke open en de Verlosser verschijne!" In woord en zang spitst de Liturgie zich tot de climax: de Geboorte! En de gelovigen bereiden zich voor op de ko mende dingen. Daarom is de jaarlijke Kerstbijeen komst van de Katholieke Kring een we zenlijke bijdrage tot de voorbereiding JULLIE HEBT in Schiedam toch óók een lichtiveek!" We kregen dit in een gezelschap te i ren, toen wc ons dezer dagen in Am sterdam bevonden. Het spreekt vanzelf, we keken even verbaasd. Daarna meenden we bescheiden te moeten zijn en we schudden ontkennend het hoofd. Maar daarmede was de kous niet af. Men had het gezien, met eigen ogen, per auto van Hoek van Holland via Schiedam naar Rotterdam gaande, om daar het lichtfeest te bekijken. Ons ongeloof bracht enige wrevel te weeg. Het werd ons precies uitgeduid. Men wist de namen van de straten niet, maar het was duidelijk genoeg: In de straat, die van de kerk met dat plein er voor naar het grote verkeersplein voert. En daar was óók illuminatie en verderop eveneens. Met dit verderop werd de Broersvest bedoeld, naar we later begrepen. Weer in Schiedam terug hebben we eens goed gekeken. En waarempel, we moesten die lui in Amsterdam een beetje gelijk geven. Wel heeft Schiedam dan geen licht- week, maar het ziet er vrolijk uit, daar rond 't Koemarktplein. De Oranjegalerij heeft, een aardige verlichting en op de Broersvest mag de illuminatie er even eens zijn, al zou de omschrijving licht werk een tikkeltje overdreven wezen. En voor Schiedam is het eigenlijk een prestatie. Natuurlijk niet voortgeko men uit concurrentiezucht tegenover Rotterdam, Het is allemaal spontaan ge daan door enkele mensen met initiatief- Toen de Amsterdammers Schiedam passeerden, brandde de S.G.-kerstboom op het Koemarktplein nog niet. Anders zouden we helemaal een figuur geslagen hebben met. onze ontkenning. Die boom is daar in alle stilte neergezet en brandt nu in volle glorie. Wat zijn wij in Schiedam toch schuch ter Elders had men er beslist de hoempa bij gehaald, DAMWACHTER. der leden op het Kerstfeest, een bijdrage die inhaakt in de Liturgie van de Kerk. Gisteravond waren er vrij veel K.K.-le- den present in Musis Sacrum, hoewel de heer Eenhuizen in zijn welkomstwoord sprak van „een storingsfront" dat de K. K. scheen te naderen in verband met een vermindering van de belangstelling voor de lezingavonden. De spreker van de avond was prof. dr D. Deden S.C.J., die zijn woorden toe lichtte met een aantal door hem zelf vervaardigde lantaarnplaatjes over de Heilige Plaatsen in Palestina, ofwel Is raël. Prof. dr Deden sprak over de reden van 't lange uitblijven van de Verlosser, terwijl toch het Joodse volk zo sterk naar de komst van de Massias verlangde. Spr. zag deze tijd als een door God ge wilde voorbereiding, de volkeren moes ten hongeren naar de verlossing. Boven dien moest de mensheid rijp zijn voor de komst van de Verlosser, rijp zowel gees telijk als politiek en sociaal. Voor de ge boorte van Christus kende de mensheid met uitzondering van de Joden, uitslui tend het meergodendom, maar door de voortgang der beschaving ontstond bij de klassieke Grieken en Romeinen het verlangen naar een enige en onsterfelij ke God, de drang naar eeuwigheid. Vandaar dat de Joodse leer: „Er is slechts één God" ingang vond bij de ont wikkelde Grieken en velen tot het Jood se geloof overgingen. In die tijd was het Grieks de voertaal van de toenmaals bekende wereld en de Griekse beschaving was gemeengoed van alle volkeren. Een uitkomst voor de Apostelen, onontwikkelde mannen, die slechts één taal behoefden te kennen om de ganse wereld te kunnen bereizen. De Romeinen met hun sterke legioenen hielden de vrede onder de volkeren en de tucht, bovendien legden zij voor een snelle verplaatsing van hun troepen de nu nog bestaande heerwegen aan, welke beide factoren, vrede en goede verbin dingen veel hebben bijgedragen tot de snelle verspreiding van het jonge Ge loof. Na deze korte inleiding ging prof. dr Deden over tot het vertonen van zijn lantaarnplaatjes. Uitvoerig vertelde spr van de gewoonten en zeden der Joden, welke men thans nog terugvindt op sommige plaatsen van het Heilige Land. Ook waren er vele interessante prenten van de heiligdommen in Nazareth, Beth lehem, Jerusalem, enz. Vóór de causerie van prof. dr Deden zong een selectie uit het jongenskoor van broeder Borromeus een aantal Ad- ventsliederen, waarin het verlangen naar het Kerstfeest sterk tot uiting komt, o.a. het oude middeleeuwse „O alderbcsten Jan Baptist", Ook na de woorden van prof. dr Deden zong het koor een aantal liederen en het zong bijzonder goed. De klare jongensstemmen gaven een grote innigheid aan de Kerstliederen, een in nigheid, die goed deed. Van 23 dezer tot 11 Januari wordt in het Stedelijk Museum een Tentoonstel ling gehouden van werken van de Haag se Beeldende Kunstenaarsgroep Verve (schilderijen, plastieken, gouaches en gra fiek). De tentoonstelling zal Woensdag avond te 8 uur door burgemeester Peek geopend worden. Er zullen medewerken Rob. van Reyn (pantomime) en enige le den van het muziekgezelschap Intertexta. De Rotterdamse en Schiedamse melk handel in samenwerking met de melkin- inrichtingen hebben besloten Tweede Kerstdag normaal melk te bezorgen, ter wijl de melkwinkels die dag tot 1 uur geopend zullen zijn. Het publiek wordt verzocht medewerking te verlenen, opdat de bezorging vlot kan verlopen. Als com pensatie-dag is vastgesteld Woensdag 6 Januari. GEBOREN: Hendrikus P. z. v. P. de Brons en H. J. Gerritse; Ingrid d. v. J. A. Th. v. d. Molen en A. v. d. Kemp; Margje d. v. J. van Es en M. Jager; Maria A. d. v. J. N. v. Adrichem en E. G. v. d. Toorn; Winis z. v. D.- J. van Beek en N. Valk. OVERLEDEN: J. J. Schouten, 75 j. vr. van W. F. Janzee; S. Visser, 49 j. ROTTERDAM, 21 December 1953. 19 December v.m.: 500 ton fosfaat Amster dam: 500 ton fosfaat Stein; 1500 ton fosfaat vletten; 315 ton mais Delft; 250 ton mais Ouder kerk a.d IJsel; 152 ton klei Geldermalsen; 200 ton stukgoed Amsterdam; 175 ton kolen Oud- Beijerland; 400 ton kolen Boskoop (2 s>- 50 ton zink Utrecht; 500 tons lading ketels Stam persgat; 50 ton lijnschroot Delft; 63 stand, hout Lisse; 14 stand, hout Delft. Totaal 43 reizen 9 vletreizen. n.?1 D^em^er v.m.: 525 ton kolen Dordrecht; 250 ton kolen Amersfoort; 148 ton petr.cokes Velp: 2o0 en 420 ton cellulose Arnhem; 275 ton stammen Eindhoven; 140 en 110 ton kali Zevenbergen; 160 ton kali Breda; 500 ton tarwe liggen/varen; 140 ton mais Veghel: 250 ton mais Ouderkerk a/d IJsel; 115 ton veevoeder Mep- pel. Op de beide Kerstdagen en op 1 en 2 Januari a.s. zal er door de Gemeente- Reiniging geen huisvuil worden opge haald. ROTTERDAM. Dinsdag 22 Dec. Vette koeien en ossen 400, gebruiksvee 817, w.o. 440 t.b.c. vrij vette kalveren 70, graskalveren 170, w.o. 134 t.b.c. vrij. nuchtere kalveren 879. varkens 209 biggen 349. paarden 198 veulens 18, schapen of lammeren 342, bokken of geiten 53. Aanvoer in totaal 3415 dieren. Weekaanvoer: 5515 die ren. Vette koeien le kw. 2.60—2.70 2e kw. 2.40 7~n'n2' f 2.102.20, vette kalveren resp. f 2.80 -.90, 2.702.80, 2.402.60, slachtpaar- den resp. 1.60, 1.50, 1.45 alles in cents per stuk. Graskalveren le kw. 400, 2e kw. 325, 3e kw. 240, nuchtere kalveren resp. 55, 50, l 45. biggen resp. 50 40, 1 35, schapen resp.' 125, 110, 90. lammeren 95, 85, f 75 kalfkoeien f 1100. f 940, f780, melkkoeien f lioo' f 940, f 780. vare koeien f 700, f 575, f 500* J'am_zen f 850, f700, f 575, pinker, f 575, f 475, Vette koeien: aanvoer minder, handel sle pend. prijzen vooral niet hoger dan gisteren, prima's boven notering; vette kalveren: aanvoer als v. week, handel vlot, prijs prijshoudend; graskalveren: aanvoer kleiner, handel lui, prij zen met moeite te handhaven; nuchtere kalve ren: aanvoer ruimer, handel vlot, prijzen niet geheel priish.; biggen: aanvoer korter, handel kalm, prijzen goed prijshoudend; slachtpaarden: aanvoer iets minder, handel traag, prijzen la ger; schapen en lammeren: aanvoer korter, han del viot, prijzen onveranderd: kalf- en melk- Koeien: aanvoer iets kleiner, handel stil, prij zen prijshoudend: vare koeien: aanvoer gewoon handel matig, prijzen niet geheel prijshoudend; vaarzen en pinken: aanvoer minder, handel stil. prijzen onveranderd; T.B.C.. vrij vee: aanvoer •korter, handel kalm, prijzen prijshoudend. Zoals gemeld is met ingang van t Januari a.s. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der scheikunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs tc geven in de theoretische scheikunde, mej. dr ir A. E. Korvezee te Delft. Antonia Elizabeth Korvezee werd 8 Maart 1899 te Wijnaldum geboren en stu deerde aan de Technische Hogeschool te Delft waar zij in 1922 het ingenieursexa men met lof behaalde. Op 5 Juni 1930 promoveerde zij, eveneens mtt lof, tot doctor in de technische wetenschap te Delft. Op 1 September 1922 trad zij als assis tente bij de Technische Hogeschool in dienst. In die functie is zij meermalen ge durende een half jaar werkzaam geweest in het laboratorium van Madame Curie aan de Sorbonne, waar zij zich speciali seerde in de chemie der radio-actieve stof fen. In 1935 werd zij toegelaten als privaat docent aan de T. H. om onderwijs te geven in de radio-activiteit. Op 1 Januari 1938 volgde haar benoeming tot hoofdassistent, op 1 December 1945 tot conservatrice en op 1 September 1948 tot lector in de af deling der scheikundige technologie om onderwijs te geven in de theoretische scheikunde. Op de tentoonstelling van de Katholieke kunstenaars trekt een kelk de aandacht, ontworpen door dc Rotterdammer Frans Fritschy en utgevoerd door de Utrechtse edelsmid J. Veerkamp. Deze kelk is gedurende twee en een half jaar bjjeengespaard door leerlingen van de R.K. Nijverheidsschool aan de Baljuw straat te Rotterdam. Het initiatief ontstond uit een bloemen hulde aan het H. Hart in 1951. Bloemen zijn al te vergankelijk; een mooie miskelk zou een blijvend bewijs van kinderlijke liefde en eerbied moeten vormen. Met allerlei kleine bedragjes in brons en zilver werd de som vergaard. Frans Fritschy kreeg de opdracht- De voet van de kelk moest drie voorstellingen bevat ten: Christus als arbeider, Christus' ver lossingsdood op het Kruis en Christus ver rijzenis. Het was niet eenvoudig deze voorstellingen als driehoekige vlakvulling uit te werken, maar de kunstenaar is er meesterlijk in geslaagd. Uit deze voorstellingen (het Levensoffer van Christus) stijgen drie gestyleerde lotusbladen op die de cuppa van de kelk dragen, daardoor symbolisch weergevende hoe het Misoffer uit het Kruisoffer op bloeit. heul nog twee maal voor Wilton, zodat het einde kwam met een verdiende 1317 overwinning voor Wilton-Fijenoord. De zaalhandbalwedstrijden die Zondagni°okdoh„erre® ™rgff j.l. door de afd. Rotterdam van het N.H.V. j ^Mi^n heeft in de Ahoyhal waren georganiseerd, zyn het in deze Zittijd STn" rok dank zij de goede organisatie prima ge slaagd. Het le damesteam leed zoals verwacht werd een nederlaag tegen het sterke Dy namo. Reeds in de allereerste minuut opende Dynamo de score al zonder dat een der Wiltondames de bal had aangeraakt, het tweede doelpunt viel nog net voor de rust. Na gedraaid te hebben was Dynamo op alle linies de meerdere en kon het de Wilton-keepster nog zes maal passeren, zodat deze eenzijdige wedstrijd eindigde in een 80 overwinning voor Dynamo. Dames 2 deed het heel wat beter, al was het voor de rust nog vaak wat rommelig, in de dertiende minuut opende mej. De Raay de score uit een mooie aanval, doch deze voorsprong was van korte duur, want nog voor de rust scoorde Actief 2 tegen. Ruststand 11. In de tweede helft was 't mej. V. d. Bout, die de Wilton-ploeg opnieuw een voorsprong bezorgde. Deze werd spoedig vergroot door het derde doelpunt, dat mej. Tebbes na een mooi opgezette aanval af werkte. Met deze 31 voorsprong speel den de dames wat meer op hun gemak en Actief kwam niet meer tot doelpunten daar mej. Van Houwelingen haar doel op mooie wijze verdedigde. In de laatste mi nuut maakte mevr. Poelman er nog 4—i van, wat tevens het einde was van deze prima en prettig gespeelde wedstrijd. Het le herenteam, dat tegen Snelwiek speelde, mocht ook het genoegen smaken van een mooie overwinning, al was de sco-re zoals wel verwacht werd, zeer hoog 13—17. Van deze 30 doelpunten zijn er weer vele uit prachtige aanvallen gescoord. Reeds na 8 min. had de Wiltonploeg al een 5—0 voorsprong, doch vijf minuten later was de stand al weer gelijk, 5—5. Voor de rust scoorde Wilton nog drie maal tegen Snelwiek 1, ruststand 68 in het voordeel dor rood-witten. Hoe snel zaal handbal wel gaat kan men hieruit nagaan, dat na 4 minuten spelen in de tweede helft c:e stand al weer 613 voor Wilton was. Met nog tien minuten te spelen was de stand 9-15, doch Snelwiek haalde toen goed in en twee minuten voor het einde waren de Rotterdammers ingelopen tot 1315. In de resterende tijd scoorde Over- Beide ploegen waren tegen elkaar opge wassen. De ruststand was hier 66 en een halve minuut voor het einde was de stand alweer gelijk 1313, doch uit de laatste aanval van Wilton werd het winnende doelpunt gemaakt. In de selectiewedstrijd, die op het einde van de dag werd gespeeld en was gesteld als Rotterdam ARotterdam B, werden de heren H. Overheul en P. M. Janssen op gesteld in het A-eiftal als vertegenwoor digers van Wilton-Fijenoord. De opstel ling van het Rotterdamse elftal dat Zon dag a.s. deelneemt aan het stedentournooi te Amsterdam zal nog nader worden be kend gemaakt. De bijeengespaarde kelk. Op de voet is een der drie voorstellingen zicht baar: Christus als abeider. Voet en lotusbladen zijn van gebrand zilver, de cuppa van verguld zilver. De ontwerper legde de opdrachtgevers zijn ontwerp in gips-uitvoering voor en terstond werd dit met enthousiasme aan vaard. De uitvoering, het drijfwerk en de in het edele metaal uitgeklopte cuppa getuigen van een gedegen vakmanschap. Zo hebben dus de ambachtsscholieren hun eigen kelk. Niet alleen wordt deze ge bruikt voor de H. H. Missen voor de ge zamenlijke leerlingen, maar wanneer een hunner zijn richting en taak heeft gevon den en in het huwelijk tredt- zal in de Huwelijksmis de kelk worden gebruikt, die mede van de bruidegom is. Gistermorgen heeft de rechtercommis saris te Den Haag getracht een verzoening tot stand te brengen tussen een Zuid- Hollandse conservenfabriek uit 's-Graven- zande en een glasfabriek te Brussel, tussen welk een proces gaande is inzake de leve ring van een partij grote en kleine potten, in totaal ongeveer 600.000 stuks, welke een waarde vertegenwoordigen van 709.235 Belgische francs Hoewel de besprekingen zeer lang heb ben geduurd, is geen verzoening tot stand gekomen. De Belgische glasfabriek stelde zich op een principieel standpunt en wenste voortzetting van de procedure. Op 12 Februari a.s. zal het proces op nieuw voorkomen. Zondag hebben opsporingsambtenaren xan PTT in samenwerking met de rijks politie te Slochteren en de gemeente politie te Hoogezand, te Loppersum da clandestiene zender „Zorro" opgespoord en in beslag genomen. De wapenkunde is ogenschijnlijk slechts een boeiend element, doch degene die er zich in verdiepen wil zal in grote ver scheidenheid aanleidingen en achtergron den ontdekken, welke veel verder gaan dan het uiterlijk decoratieve, dat juist voor een tentoonstelling het aantrekkelijke uitmaakt. In deze geest sprak gistermiddag tijdens een persbijeenkomst de heer D. Bolten, directeur van het museum Prin senhof te Delft, waar hedenavond de kersttentoonstelling „Het Blazoen" wordt geopend. Door de tijden heen hebben de opdracht gevers als vanzelfsprekend hun wapen, als eigen kenteken, laten aanbrengen op de voorwerpgn welke hun dierbaar waren en voor ieder zichtbaar aan hun huis be hoorden. Men vindt het op glaswerk, por- celein, zilver, wandtapijten- meubelen, schilderijen enz.; vaak is het wapen het middelpunt van een compositie, zoals van zelfsprekend bij rouwborden; soms een concentratie, zoals op schotels en dan weer alleen maar een accent, zoals op de lijsten van schilderijen of op randen van borden. Het is opmerkelijk te zien hoe geraffineerd en persoonlijk vele kunste naars het wapen, ondanks de strenge voorschriften van wapenfiguren en kleu ren, hebben waten te gebruiken als een uitermate decoratief en krachtig element in hun werk. Enige facetten uit deze overvloed fs laten zien, aldus de heer Bolten, heeft de keuz voor deze expositie bepaald. In de eerste plaats zijn er enige schilderijen, o.a. twee luiken van een triptiek van Engel- brechts (eind 15e eeuw), waarop men de wapens van de op de luiken afgebeelde personen aantreft. Een bijzondere plaats wordt ingenomen door de zware koperen grafplaten, welke grotendeels uit België afkomstig zijn en welke opvallen door de vaak prachtige tekening. Verder bevat de tentoonstelling rouw- en wapenborden, beeldhouwwerken, zegels, wapenboeken- wandkleden, penningen enz. De tentoon stelling duurt tot 14 Februari. Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJVEN Lange Nïeuwstraat 227 - Telefoon 69604 De storm uit het noordoosten die heden nacht 20 Nov. 1893) woedde, heeft hier en daar in onze stad nogal schade veroor zaakt. Van het koetshuis van den heer J. P. Theijsse werd een belangrijk gedeelte van het dak beschadigd. Ook van het dak van een naburig pand, nabij de branderij van de firma H. C. Jansen, werden de leien voor een groot gedeelte afgeworpen. Op het erf van den heer H. Offerman aan de Damlaan werd een houten loods na genoeg geheel vernield. Ook op andere plaatsen in de stad hadden daken en hoo rnen veel van den hevigen wind te lijden. (Nieuwe Schiedamsche Courant, van 21 Nov. 1893). Heden: Passage Theater: „Hij, zij en de Auto", 2 en 8 uur (alle leeft.). Monopole Theater: „De zoon van d'Ar- tasnan", 2, 7 en 9 uur (14 j.) t/m Dinsdag. Woensdag en Donderdag gesloten we gens restauratie. TONEEL EN MUZIEK Woensdag: 23 December Schouwburg 8 uur: Besloten. Lantaren 8 uur: „Oost West, Egypte best" 'Rotterd. Comedie) ivolw.). N. Oosterkerk 8 uur: Kerstconcert door Lau rens van WingerdeQ (orgel) m.m.v. Mannen- zangver. Apollo o.l.v. Jan Lucas. BIOSCOPEN Programma's van 18 t.m. 23 December Arena: Avontuur In de Zuidzee (18 Jaar); Capitol: Het duel bij Silver Creek (14 J.); Centraal: Limelight (a.l.Cineac: Zaterdag en Zondag: Strangers on a train (18 J.); Maandag en Dinsdag: The Rope (18 j.); Woensdag: Stage Fright <18 J.); Colosseum: Het monster uit ver loren tijden (14 J.)Harmonie: Gedwongen ver raad (14 Lutusca: Calamity Jane (a.l.); Luxor: The Snows of Kilimanjaro (18 J.); Passage (Schiedam): Hij, zij en de auto (a.l.); Prinses: The Snows of Kilimanjaro (18 j.); Rex: Transcontinent Express (14 j.); 't Venster: Ont moeting niet het verleden (ontoelaatbaar); Victoria: Het monster uit verloren tijden (14 j.). PASSAGE SCHIEDAM VULPENHOUDERS OJGÊIM» VOOS SCHHOAM es OHSTSilteS 75ste Jaargang No. 22338 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs met ingang van Januari a.s. 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand, 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter Hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 030 per millimeter hoogte. Bij con tract gelden lagere tarieven, welke bij de adminiftratie of bij de erkende advertentie bureau* verkrijgbaar zUn. rkleine advertentlënl tot 20 woor- Kampioenen woord meer 3 cent. Maximum "omen. Plaatsing uitsluitend bh vooruit- a'I'c ariverten tie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. In de afgelopen week werden door Ex- celsior-Gymnastiek de jaarlijkse onder linge wedstrijden gehouden. Tengevolge van de nieuwe regeling voor het toe kennen van de prijzen bracht deze ge beurtenis heel wat spanning met zich mede. In totaal werden drie wisselbe kers beschikbaar gesteld, één voor de juniores, één voor de heren en één voor de dames, welke laatste door de geestelijk adviseur, Kapelaan G. de Wit, aan de vereniging werd geschonken. In deze groepen kon ieder, ongeacht in welke graad werd geturnd, mededingen naar de wisselbeker, zodat met veel en thousiasme werd gestreden. De uitslagen van de wedstrijden waren als volgt: Dames: 1 prijs wisselbeker benevens vergulde medaille Rely Verspeek, 2e prijs Tiny Hengst verzilverde medaille, 3e prijs Ank Klaassen, bronzen medaille.' Verdere prijzen Bep de Veth, Henny de Raay, Leni Kemper en Gonny Verspeek. Heren: le prijs wisselbeker met verg. medaille: C. Gunneweg, 2e prijs A. Rens- man verz. medaille. Verdere prijzen H. Parin en Fr. Legen. Jongedames: le prijs juniorenwisselbe- ker met verg. medaille Trudi Kloos, 2e prijs Riet Mineur verz. medaille, 3e prijs Francien de Raay, bronzen medaille. Overige prijzen Anneke Balm, Annie Warnewa, Leny Poppe, Carla v. d. Graaf, Elly Kloos en Ria Hagendoorn. Jongens: le prijs Gerard van Zeyt, verz. medaille, 2e prijs Bennie Schellings, bron zen medaille, 3e prijs Tom de Veth, bron zen medaille. Overige prijzen: Gerrie Veringmeijer en Hans Bertels. Meisjes: le prijs Jopie Meder, verz. me daille, 2e prijs Ria van Geloven, bronzen medaille, 3e prijs Anke Peek, bronzen me daille. Overige prijzen: Luud Hagendoorn, Gerda Vermaat, Ria Beekman en Carla van Dijk. Dames Kethel: le prijs Netty v. d. Wer ken, verzilverde medaille, 2e prijs An drea v. d. Ven, bronzen medaille, 3e prijs Agaath de Jong. Jongedames Kethel: le prijs Miep Kerklaan, verz. medaille, 2e prijs Ria van Hulst, 3e prijs Agnes Wijsbroek. Meises Kethel: le prijs Miep van Mil, 2e prijs Henny van Schijndel. Niet genoemde prijzen bestaan uit diploma's en jaarlinten. Het stadlmisplan heeft heel wat pennen (en longen) in beweging ge- T']11' e" dCZe keCr willen we even in herinnering brengen, dat ook 60 jaren pelcden het bestuur van onze gemeente plannen had, het stadhuis te ver ruilen tegen een ander. Eerste aanleiding tot die plannen waren een betere yrzorging vanin arrest zijnde schutters en een grotere behuizing voor 1 C Deze beide punten kwamen in behandeling in een raadszitting op 21 (November 1893. Bij de aanvang van de bracht de heer Prins het vergadering bericht ter sprake omtrent de behandeling van ge arresteerde schutters, dat in verschillen de couranten gepubliceerd was B en W moesten daaromtrent volkomen worden ingelicht, en niemand kon dat beter doen dan het raadslid Visser, die majoor-com mar.dant was van de Schutterij. De heer Visser verklaarde, dat de bedoelde arres tantenkamer niet was onder het stad huis, maar op de „rez-de-chaussée" gelijkvloers); dat er geen gelegen heid voor de arrestanten zou bestaan om verse lucht in te ademen, moest de heer Visser beslist tegenspreken; driemaal per dag werden zij in een ander lokaal ge bracht, waarna het verlaten verblijf werd schoongemaakt. Meermalen heeft hij zelf gezien aldus verklaarde hij, dat het venster van de provoost, hetwelk uit zicht gaf op de Boterstraat, openstond, zodat de arrestant met volle teugen de buitenlucht kon inademen. Is die Schie damse lucht niet voldoende, dan zou er niets anders overblijven, dan de arres tant naar een buitenplaats over te bren gen. Verwarming kon niet worden aan gebracht, omdat in dat geval het stad huis gedurende de nacht moest worden bewaakt. En dat was tot nu toe niet ge schied, aldus de majoor-commandant. Deze toelichting van de heer Visser kon de heren Raadsleden niet volkomen bevredigen. Vooral werd aangedrongen op de nodige verwarming van bedoeld arrestantenlokaal. De heer Hoogendam vond in de behandeling van deze zaak een gerede aanleiding, om nog eens te wZ6n ?5i ?nh°udbare toestand van het wachtlokaal voor de politie, en deze cSe S 6 t0t de vol§endG dis- De heer Hoogendam releveerde dan, dat in het politielokaal (op de Markt)' meermalen een 20-tal „agenten", soms nog met een paar arrestanten in een be perkte ruimte bijeen waren. Dit veroor zaakte een ondragelijke atmosfeer, die weinig bevorderlijk was voor de gezond heid. Waar dus voor een goed verblijf van de arrestant-schutter werd gepleit, meende de heer Hoogendam te mogen opkomen voor een betere behuizing van de politie. De voorzitter verklaarde daarop, dat hij nog nooit klachten over dat lokaal had gehoord. De opmerkingen, die hier werden gemaakt, vonden echter alle hun oorsprong in gebrek aan voldoende loka liteit. Van B. en W. zou eerlang een voor stel uitgaan, om daarin op afdoende wijze verbetering te brengen. Deze laat ste woorden van de voorzitter waren aan leiding. dat de „Nwe Schied. Crt" van 23 November 1893 daarbij de volgende op merking maakte: „Blijkbaar doelde hier de voorzitter op de plannen, die sedert lang bestaan om het St. Jacobs Gasthuis tot stad huis te verbouwen. In de Warande zou dan een nieuw gasthuis worden ge bouwd, uit de fondsen van het vroeger alhier bestaan hebbende Oude Mannen huis?" Uit bovenstaande opmerking blijkt dat „sedert lang" bij B. en W. plannen be stonden om een nieuw stadhuis te gaan betrekken. Een voorstel in deze geest is echter nimmer van B. en W. gekomen. Wel is een nieuw Gasthuis gebouwd, niet in de Warande, maar in de B.K.-laan, en wel met het geld van de „Schiedamse spaarpot". Het oude St. Jacobs Gasthuis heeft intussen zoals bekend een defini tieve bestemming bekomen. L. A. ABMA. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, December 1953. Ontelbaren in Rome betreuren het oprecht, dat de kerstboom die hier vroeger totaal onbekend, was thans wel definitief de overwinning behaald heeft. Volgens tamelijk betrouivbare gegevens werden er verleden jaar ongeveer 250.000 bomen verkocht, alleen in de stad Rome.Het dateert eigenlijk pas sedert het einde van de oorlog; de Geallieerde bezetting en de entrée van de onnozele Kerstman. En het doet velen in stilte verdriet. We lazen nog dezer dagen een artikel in de Tempo, vervuld van „nostalgia del Presepioheimwee naar de oude roemrijke kerst-voorstelling, waarvan Ro meinen en Napolitanen in de loop der eeuwen onvergetelijke kunstwerken wisten t& nxoiTzcii Niet zo maar een stal of een grot met de Madonna, het goddelijk Kind. Sint Joseph en de os en de ezel. Maar verre en stille landschappen, waarin men in het halfduister geleidelijk steeds meer leven ziel komen: herders, die te slapen liggen ganse dorpen, waar van alles gebeurt vrouwtjes, die de was ophangen; an deren, die grote schoonmaak houden. Er was een stil meer, tvaarop een enkele vissersboot roerloos onder de zilveren hemel dobberde. En ergens in een hoek op de voorgrond stond de oude, vervallen herberg, die aan de Moeder het onderdak had geweigerd. Men begreep het onmiddellijk, als men de dronkemans-bende eens rustig bekeek. De Madonna ging verder en vond een onderkomen in een wonder lijke grot. Dit vormde het centrum. Vanuit alle richtingen komen dc mensen nader, alsof ze gedrongen worden door een onbekende macht. Krijgslieden en boeren, kooplui en dorpsvrouwtjes. Honden en schapen begeven zich in de richting van de grot. Het opstellen van zulk een typisch-Romeinse kerstvoorstelling kostte vele weken. Maar men bezat dan een collectie, die van generatie op generatie over ging; telkens weer aangevuld en verfraaid; de soms honderden poppen opnieuw aangekleed. dure, grote „pupazzi" met kostbare kleer tjes en soms zelfs echte haren. Jongstleden Zondag, laatste Zondag voor Kerstmis, kwam de Kardinaal-Vicaris van Rome, Kardinaal Micara, met groot gevolg naar het Palazzo Braschi om de tentoon stelling te openen en in te zegenen. Én na afloop van dc plechtigheid verscheen hij op een der balcons van het paleis en keek uit over de Piazza Navona, waar een enorme menigte hem toejuichte. Hij stond daar als een purperen vlam in de middag zon en zegende nadrukkelijk deze uitge strekte markt en dit echt-Romeinse volk, dat van kerstbomen en kerst-mannetjes niets wil weten en dat deze nieuwigheden aan de „snobs" overlaat. En als om verzet aan te tekenen tegen het geleidelijk verloren gaan van deze eeuwen-oude, oer-katholieke gewoonte, heeft een zeer talrijk comité van vooraan staande Romeinen zojuist een tentoonstel ling geopend in het Palazzo Braschi, waar men de meest ongelooflijke collectie an tieke kerst-voorstellingen kan bewonde ren, die waarschijnlijk ooit bijeen is ge bracht. De achterkant van dit magnifieke paleis, (waarin sedert ruim een jaar het gehele Museo di Roma is ondergebracht), ziet uit over de Piazza Navona. Het is op dit plein dat in de 16e eeuw 't hart van Rome werd, dat jaarlijks <fe grote Kerstmarkt wordt gehouden: hier vindt men alles wat nodig is om een kerst-voorstelling, een „Prese pio',' samen te stellen, zoals de Romeinse traditie en het Romeinse geloof dit eisen Honderden kraampjes, waarin tienduizen den poppen verkocht worden; van de al lergoedkoopste papier-maché, tot zeer Op de Piazza Navona kan men nog altijd alle attributen kopen voor een echt Ro meins Kerstfeest. De jeugd staat zich hier opgetogen te vergapen aan de rijk dom aa i koningen, herders, ossen en ezels, die ten toon wordt gespreid. Trouwens ook de „Eerste Romein", de Bisschop van Rome zelf, heeft voorgoed de kerstboom afgeschaft. Voor het eerst zal de speciale kamer van het Paus-apparte ment, waar de H. Vader zjjn familie-leden pleegt tc ontvangen in de namiddag van de eerste Kerstdag, geen kerstboom te zien geven. Maar een prachtige „Presepio", waaromtrent in het Vaticaan en in Rome tal van geruchten de ronde doen. Men vertelt, dat de H. Vader persoonlijk opdracht heeft gegeven om een ganse an tieke „presepio" aan te kopen, afkomstig van een der oudste families van Rome. Vast staat, dat men zeer langdurig bezig is geweest om deze voorstelling gereed te maken, volgens de oude gewoonte: verre landschappen met vage bergen in de verte, een meer, een compleet dorpje en veie tientallen poppen De Paus zal naar alle waarschijnlijkheid weer de Nachtmis opdragen in de grote Consistorie-zaal van het Vaticaans Paleis, waartoe het gehele Corps Diplomatique zai worden uitgenodigd. Het gerucht, dat de H. Vader drie stille Missen zou lezen in de Sint Pieter, ter ere van het Maria Jaar, werd tot op dit moment niet bevestigd. D. H. Vader zal ook dit jaar weer aan vele honderden arme kinderen van Rome kerst-geschenken laten uitdelen. Het is een der meest ontroerende „kleinigheden" van de eerste Kerstdag, als men in verschillen de buurten van de Eeuwige Stad het opge togen volkje de lokalen van de Pauselijke Commissie ziet verlaten. Een ieder draagt eén groot pak, waarop de herkomst dik- gedrukt staat: „Dono del Santo Padre" Kersttijd is de tijd der geschenken. Zelfs de politie en de verkeers-agenten worden door de Romeinen royaal bedacht. Omdat dit een tijd is van gods-vrede: de eeuwige politiek zwijgt, de ruzie's worden voor en kele dagen vergeten. Het enige dat thans iedereen bezig houdt, is: gelukkig te zijn en anderen gelukkig te maken. Het duurt maar enkele dagen. En het is alsof de wereld stil staat en zich even con centreert op het Kind, dat geboren wordt en Dat niet een symbool is van de Vrede, maar de Vrede zelf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2