Stukje schoolstrijd in Tweede Kamer „Eindelijk positief geluid na jarenlang ontwijkend debat" Maar het Kremlin schijnt een flinke prijs te eisen treinenloop voor en na de NEDERLANDERS ETEN VEEL MINDER AARDAPPELS DAN VROEGER MELKPRIJS- VERHOGING FEESTDAGEN VERENIGING „BESCHERMING VOETGANGER" OPGERICHT Beginselen blijven a hij cl wapenrusting bij onderhandelen uitgesteld Woensdag 23 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pakketten voor ontheemde Hongaren Foster Dulles over het Russische antwoord: Uok b pGt. voor rampslachtoffers en gerepatrieerden Staking in Borinage opgeheven BERICHT „Lord Potatodaalde in nop Soldaten in plaats van P.T.T.-stakers Daarom* nieuw Haast wordt ons zeer kwalijk genomen WEERBERICHT Nota over melkmonopolie in 't Westen „Heer" worden De weerverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond, luidt: Hall tot zwaar bewolkt met in de avond en nacht plaatselijk mist en morgen overdag enige regen of motregen. Matige, aan de Wad- denkust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. Donderdag 24 December: Zon op 8.47 uur, onder 16.32 u.; Maan op 21.21 u„ onder 10.02 u. Gemengd type onaanvaardbaar De stichting „Hulpactie voor Hongarije" deelt ons mede, dat, dank zij de spontane medewerking van het gehele Nederlandse volk, tot op heden niet minder dan 1700 pakketten voedsel en kleding naar ont heemde Hongaren in West-Duitsland ge zonden zijn. De pakketten worden uit gereikt in de vluchtelingen-kampen te München, Salzburg, Ingolstadt, Kufstein, alsmede in het kamp voor t.b.c.-lijders in Asten. hiermede het zekere boven het onzekere (van het ministeriële compromis-voorstel) genomen. Op een desbetreffende vraag van de heer Engelbertink verklaarde minister Mansholt zich bereid te overwegen, of in Groenlo een R.K. Landbouwwinterschool kan worden gevestigd. Een spoedige be slissing zal worden bevorderd De wettelijke regeling van het land bouwonderwijs, waarop van verschillen de zijden aandrang was uitgeoefend, zal zoveel mogelijk worden bespoedigd. De minister hoopt in de eerste helft van Ja nuari de staatscommissie die deze wet telijke regeling zal moeten voorbereiden, in te stellen. Wat het melkmonopolie in het Westen des lands betreft, hierover zal de be windsman in het komende voorjaar aan de Kamer een nota voorleggen na de door de overheid te dezer zake te nemen maat regelen. De kwestie van de borgstellingsfondsen zal hij nog eens bezien. Het vraagstuk van het teeltrech't voor bloembollen is nader in studie. De seizoenwerkloosheid onder landar beiders is in het afgelopen jaar lager ge weest dan voorgaande jaren. T.o.v. de visserij merkte de minister op, dat het goed zal zijn als er een gedachten- wisseling kan worden gehouden over de nota inzake de zeevisserij. De begroting, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is tenslotte z.h.s, aan genomen met de CPN tegen. Zie voor de avondvergadering elders in dit blad. AD INT. Op een bijeenkomst van de A.V.M. (Algemene Vereniging Mclkvoorziening), het orgaan, dat de prijzen voor de melk vaststelt voor Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht, welke gisteren plaats had, is besloten de melkprijs voorlopig voor veertien dagen te handhaven, zodat de voor 27 December aangekondigde ver hoging niet doorgaat. In deze veertien dagen zal de A.V.M. bü de minister trach ten te bereiken, daf de subsidie, welke met ingang van 28 December niet meer zal worden gegeven, wordt verlengd, zodat de verhoging van de melkprijs met 1 cent in het geheel niet behoeft door te gaan. I In een kring rond de obelisk in het centrum van het St Pietersplein wacht een gedeelte van de tachtig zware vrachtwagens op de Pauselijke zegen, vóór het begin van de reis door Italië. De vrachtwagens zijn n.l. geladen met kerstpakketten van het Vaticaan, die in hert gehele land zullen worden uitgereikt. Z.H. de Paus verscheen later voor een der ramen van het Apostolisch Paleis (achtergrond) en zegende de lange rij. Ijc minister voor Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen med»- gedeeld, dat in verband met de verhoging van de lonen van werknemers ten ge volge van de huurverhoging en opheffing van de consumptiebeperking, ten aanzien van de uitkeringen aan rampslachtoffers en gerepatrieerden dezelfde regeling zal worden toegepast (5 pet) als t.a-v. de uit keringen aan de oorlogsslachtoffers. De mijnwerkers in de Borinage hebben gisteren het werk hervat en de toe stand is weer normaal. Alleen in de ko lenmijnen van de „Charbonnages du Levant et des produits de Flenu" wordt nog gestaag en leveranciers op tijd de deur uit te krijgen. Maar Katholiek Thuisfront heeft meer aan de aalmoezeniers toegezegd dan het tot dusver heeft ontvangen. De Ka tholieken van Nederland hebben thans het laatste woord. Wij kunnen allen Ka tholiek Thuisfront aan het nog ontbre kende geld helpen door een overmaking op gironummer 520.08 t.a.v. Katholiek Thuisfront te Den Haag of door een briefkaart te zenden met ten hoogste een gulden aan extra-port aan postbus 4. eveneens te Den Haag. Spoed is echter gewenst. De Nederlandse Spoorwegen delen mede dat op Maandagochtend 28 December en op Maandagochtend 4 Januari a.s. in de eerste uren na 7 uur de kans bestaat dat niet in alle treinen van de normale dienstregeling voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar bun garnizoenen worden teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is het spoorwegmaterieel nodig, dat de N.S. anders had kunnen gebruiken voor het in die ochtenduren eveneens omvangrijke vervoer van burgers. De N.S. herinneren er. aan, dat met het oog op de te verwachten sluiting van tal van fabrieken en kantoren de treinen op Zaterdag 2 Januari 1954 als op Zondag zullen rijden. In de officiële reisgids is een en ander nauwkeurig by de betrokken tabellen vermeld. De N.S. zullen op Donderdag 24, Zondag 27 en Maandag 28 December a.s. een aantal extra treinen in vele richtingen laten rijden. Franse troepen zijn ingeschakeld bij het verwerken van stapels zakken met post op Parijse stations, nadat een „waar schuwingsstaking" van drie dagen, uitge roepen door communistische en onafhan kelijke vakverenigingen van P.T.T.-per- soneel, was begonnen. Hier en daar had den zich reeds stapels post opgehoopt, aangezien in verscheidene delen van Frankrijk reeds enige dagen een staking van postambtenaren gaande Is. De christelijke vakbond heeft rich te gen de staking uitgesproken doch wel het ministerie verzocht de Kerstgratifi catie van de ambtenaren tot 20.000 francs te verhogen. De socialistische vakbond moet zijn standpunt ten aanzien van de staking nog bepalen. en de ogen of pitten minder diep zijn. Deze aardappel kookt gemakkelijker en neemt aan tafel minder vet op, hetgeen bij de gewijzigde smaak veelal als een voor deel wordt beschouwd. Een tweede punt is de ver andering van de aardappel- verbouw, die door de oor logsomstandigheden werd veroorzaakt. Op het ogenblik wordt de grote massa van het aard- appelverbruik gevormd door de soorten „eigenheimer", „bintje", „eersteling, „rode ster" en „furore", waarvan de beide laatste soorten voornamelijk tegen het voor jaar aan de markt komen. EEN derde oorzaak achten vele deskundigen de be trekkelijke onverschil ligheid van de handel om de huisvrouw van behoorlijke aardappelen te voorzien. De kennis der soorten is by de buisvrouwen, als gevolg der tceltveranderingen en het gebrek aan keuze in en na de oorlogsjaren, zeer gering. Men koopt tegenwoordig veelal „aardappelen", en klaagt alleen een beetje als ze niet naar wens zijn. Maar ook als de huisvrouw wel belangstelling voor soor ten heeft, dan kan zij soms nog haar keus niet bepalen, omdat de groenteboer zelf weinig notie van zijn waren heeft cn maar een naam noemt, zonder dat de vlag de lading dekt. De huisvrouw is dan achteraf toch niet tevre den en doorgaans krijgt dan Bet product de schuld, hoe wel het alleen maar onoor deelkundig verkocht en ge kocht is. Gelukkig wordt bij de handel steeds meer ingezien, dat het wel degelijk loont om zich voor de aardappelver koop in te spannen. sorteerd en gewassen worden en daarna verpakt. Behalve betere waarborgen voor de verbruikers vloeien hieruit een meer persoonlijk karak ter van het product enerzijds en een voordeliger gebruik anderzijds voort- Het gewassen product im mers bezorgt de huisvrouw minder afval en geen vuile handen. Door sortering zijn exemplaren met uiterlijke gebreken verdwenen, zodat het uiterlijk ook in onge kookte staat er smakelijker uitziet. Van een doorgaans dagelijks terugkerende kleine ergernis kan de „heer" aardappel of in inter nationaal begrip „lord potato" een graag geziene gast worden. „Lord potato" gaat dan ook in het offensief. Het aardappel-studiecentrum zorgt voor verhoging van de kennis bij de kleinhandel. Op tentoonstellingen en bij andere gelegenheden tracht men de huisvrouw te be reiken om haar in te lichten over de mogelijkheden met de aardappel op de dis. De belangstelling van de zijde der huisvrouwen hiervoor was bij diverse gelegenheden reeds overweldigend groot. Drie „aardappelwasbedry- vcn" werken naar Ameri kaans voorbeeld thans in Nederland, kennelijk met groot succes. Er wordt naar gestreefd om in vflf jaar tijds alle kookaardappelen in gewassen toestand bij de consument te brengen. HET verbruik van aard appels in Nederland is in dc jaren na de oorlog aanzienlijk achteruit gegaan; voorzichtige schattingen wij zen er op, dat dc consumptie per week per hoofd is terug gelopen van 2'4 kilogram tot 2 kilogram per hoofd, in de hoofdstad zelfspot 1% kilo- gram per hoofd. Om hierin verandering te brengen wil men „Lord Potato' een groots offensief doen openen, om weer de graag geziene gast te worden op elke tafel. De heer J. B. Glotzbach, directeur bij het bedrijfschap aardappelen, zaaizaden en pootgoed, acht tal van facto ren aanwezig, welke de po pulariteit vaa de aardappel beïnvloeden. Om te beginnen wijzigde de smaak van het publiek zich. Er is bij de kookaardappel een opmerke lijke verschuiving van smaak geconstateerd van de „oude kruimerige aardappel naar de nieuwere, vastere soor ten. Voor de oorlog had de kruimige aardappel, „afko ker" of niet, de voorkeur, terwijl thans de eigenheimer (kruimig) en de bintje (vast) ongeveer dezelfde plaatsen op de markt hebben. De voorkeur voor de vaste aardappel is waarschijnlijk ook een gevolg van de ge ringere afval bij het schil len omdat ét «km ronder De AARDAPPEL moet „heer" worden. Dat wil zeggen, dat hij niet lan ger onder valse vlaggen mag varen, onberispelijk van uiterlijk moet zijn, en in ge distingeerde vorm in de win kel en op tafel moet ver schijnen. Kortom, de aard appel moet zijn naam weer eer gaan aan doen. Van de „grond af aan", dus te be ginnen bij de teler, moet de aardappel een troetelkind worden. Goede pootaard- appelen, goede keuze en be mesting van de akkers en een goede ziektebestrijding, doch daarnaast ook 'n goede methode van oogsten en op slaan vormen samen de basis voor een goed product. Maar daarmee zijn we er nog niet. De verkoop en de verkoopmethoden naar soort en kwaliteit behoeven aan zienlijke verbeteringen. Het wordt daarom belang rijk van de aardappel in zekere mate een merkartikel in kleinverpakking te maken. Voordat de aardappel in de winkel komt, moet hij ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7