Nieuws uit STAD eu OMTREK Vacantieweek 1954 op helling Het programma ondergaat verschillende wijzigingen j oscopen Sport op tweesprong Hoofdstedelij Pee raad weinig enthousiast Boeiende documentaire voor Roterodamum Excelsior begint tweede helft R.K. Schaakvereniging S.B.O. r aargangen De stem van de lezer J WALDO-RIJSCHOOL UIT 75 Fraeye oude caerten Er moet aan het probleem „Amateurisme" ook in ons land iets gedaan worden NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nog geen cliënt N, Woningbouw in Pernis WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 PAGINA 2 Jeugdrecreatie 69915 HOTEL OP DE HOOGSTRAAT TRAMS EN BUSSEN OP DE KERSTDAGEN KERSTKLOKKEN KERSTCONCERT „ORPHEUS" OPIUMSMOKKELAARS BERECHT PASSAGE THEATER „Puntje en Anton" TOUW VAN LADDER BRAK TE WATER BEGIN VAN BRAND BOTSING OFFICIëLE PUBLICATIE WATERGELD TEGEN KACHEL GEVALLEN AGENDA IN ROTTERDAM Mooie tentoonstelling in Maritiem Museum Wèl een probleem Geen volks-niveau R uimte-probleem Geen interesse AMATEURTONEELSCHOOL TE ROTTERDAM TECHNISCHE DAG VAN BOUWCENTRUM JUBILARISSEN BIJ METAAL- BEDRIJF RADEMAKERS Rotterdams Petroleumhavenplan „Vijftig Jaren Luchtvaart" A.S. ZONDAG RETURN TE HOEK VAN HOLLAND D.H.S.H.B.S.S. BURGERLIJKE STAND JEUGDSCHAKEN Om het kampioenschap van Schiedam SCHAAKCLUB SCHIEDAM - NED. VRACHTENMARKT DELFTSE VEEMARKT Bindend besluit abonnementsprijzen Binnenkort nieuw plan in de Gemeenteraad VERMAAKCENTRUM SLUIT MORGEN "V erlichting kan tot 28 Dec. blijven branden Laatste rondrit De plannen voor de Vacantieweek 1954 staan in grove trekken al weer op stapel. Vroeg, zal men zeggen, maar men heeft veel tijd nodig, om ill Augustus met een groot stadsfeest voor de dag te komen. De Bestuursraad en het Vacantiecomité van de Schicdamse Gemeenschap hebben tezamen vergaderd in de cantine van Roelants en daai is een basis-schema goedgkeurd, waarop individueel en in de secties details geborduurd zullen worden. Ook in 1954 zal de gehele maand Augustus in het teken van de vacantie- feesten staan. Aan de S.G. is wel eens verweten, dat dit overkoepelend lichaam te veel zou verstarren in tradities. Ieder jaar een serie avondvoorstellingen, ieder jaar ker mis en revue en wagenspel, altijd weer die bakfietsenraces. Dat waren zo onge veer de meest gehoorde klachten. Nu moet men allerminst denken, dat deze traditie-bezwaren niet gevoeld werden in de boezem van de S.G., maar zolang de burgerij isoldoende animo vertoonde voor de diverse evenemen ten, was er weinig aanleiding om het roer om te gooien. Thans echter schijnt het ogenblik gekomen te zijn, waarop in de beproefde opzet enige veranderingen worden aangebracht. Van veel belang daarbij is de uit spraak van de Kroon, waardoor einde lijk definitief is komen vast te staan dat in de Plantage nóch een schouwburg noch een openlucht-auditorium kan wor den gebouwd. Het huren van tribunes, zoals tijdens de jongste feestweek, kost vele duizenden en rendeert niet. In verband hiermede zal dit jaar iets nieuws in de Plantage worden gedaan, waarvan nu alvast gezegd kan worden, dat podium en omgeving feëeriek ver licht zullen worden (a Ia Julianapark) en het ganse terrein gebruikt zal worden. Men mag stellig rekenen op een serie prima voorstellingen. Nieuw is ook, dat de jaarlykse vacan- tietentoonstelling dit keer in de gerestau reerde Beurs zal worden gehouden en waarschijnlijk in beeld zal brengen, wat er na de oorlog in Schiedam alzo tot stand is gekomen ten aanzien van stads uitbreiding, woningbouw, industrialisatie enz. Er komt wederom een attractiecen trum op de Broersvest en het is even eens vastgesteld, dat meer gebruik van de sportvelden zal worden gemaakt. In de vergadering is ook gesproken over de jeugdrecreatie, die in 1954 op bescheiden schaal zal worden voortge zet. Wellicht zullen honderden kinderen onder goede leiding naar zee gaan voor daguitstapjes, maar ook deze plannen Advertentie Onze stad bezat ook vroeger haar hotels om de heren handelsreizigers en vreem delingen een aangenaam verblijf te ver schaffen. We vonden in verband daar mede de volgende advertentie: Hotel et Café-Hestaurant, Hoogstraat 140. Logies met ontbijt 1.75. Diners 1.25. Plat du jour 60 ct. verkeren nog in staat van voorbereiding. Met de Sectie Toneel wordt dezer da gen vergaderd ten aanzien van de plan nen voor revue en Wagenspel. Bij iedere betrokkenen bestaat de wens, eens met iets anders te komen, maar het moet uiteraard luchtig zijn en veel keus is er niet in dat vlak. Aangezien ook bjj de Schiedamse ge meenschap de wens leeft om actief mee te helpen bij een efficiente exploitatie van de Beurs, is besloten in dat ruime gebouw een gezellige avond te organi seren voor 27 Januari. Notaris A. S. H. A. Blaisse zal er pianomuziek ten gehore brengen, St. Caecilia komt zingen en onze oud-stad genoot Dr Ph. C. Visser, beroemd berg beklimmer en vroeger gezant te Moskou, komt een korte rede houden over zijn belevenissen. Verder staat het pro gramma nog niet vast, maar het is in elk geval de bedoeling om de Beurs vooral op accoustlsche kwaliteiten te tes ten. De directeur van de Rotterdamse Elec- trische Tram maakt bekend, dat op de beide Kerstdagen, 25 en 26 December 1953, de trams en autobussen zullen rijden als op Zondagen (8.00—24.00 uur). Morgenavond van 7 uur tot half 8 zal de stadsbeiaardier op het carillon van de Grote Toren Kerstliederen ten gehore brengen. De Kon. Zangver. Schiedams Mannen koor „Orpheus" geeft op Tweede Kerst dag des middags te 3.30 uur een concert in de Grote Kerk. De 32-jarige loodgieter H. F. uit Schie dam werd gisteren door de Rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek. Bij hem thuis vond de politie enige pakjes opium, in totaal vijf kilogram die daar waren gebracht door twee Chi nezen, te weten de 46-jarige L. K. en de 42-jarige L. W. beiden uit Singapore. Het drietal voer op hetzelfde schip en de Chi nezen zouden hebben verzocht het aan boord van het schip te brengen. De Chinezen werden eveneens conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek. Het Kerstprogramma van het Passage Theater bevat een Duitse film, getiteld „Puntje en Anton" die vervaardigd is in een Weense studio Hoofdrolspelers zijn een meisje en een jongen. Het meisje, dat de eens in de filmwereld overbekende naam Eggerth draagt, speelt „Punktchen" en Peter Feldt is Anton, een door en door brave jongen Het scenario werd gemaakt naar een boek van Erich Kastner en de film wordt aangeprezen als iets voor iedereen tussen 7 en 77 jaar. Nu is de inhoud inderdaad nogal onschuldig, maar toch menen wij bezwaar te moeten maken tegen de nogal onpaedagogische strekking. Het is de vraag, of een te grote dosis Duitse sentimentaliteit, op het drakerige af, gesavoueerd zal worden. Er zullen overigens velen zijn, die van het genre houden en het kwaad gestraft én de deugd beloond willen zien. Bovendien gaat de film soms in een klucht over en dan is ze nog het meest te genieten. Paul Klin- ger, Hertha Feiler en Heidemarie Ha- theyer spelen de hoofdrollen bij de vol wassenen. De film heeft een groot voordeel: er wordt niet zo in geschreeuwd als dikwijls in vóóroorlogse Duitse films het geval was. Filmisch heeft ze geen enkele ver dienste, het tempo is wat traag Maar als gemiddelde amusementsfilm zal ze velen toch wel wat te bieden hebben, vooral omdat het gesproken woord tamelijk ge makkelijk te volgen is. K.F.C.-keuring alle leeftijden. In het café van J- B. aan de Grote Markt brak gisteren het touw van een ladder, waarop de 50-jarige E. S.-O. uit de Boer- havelaan stond. Ze maakte een lelijke smak en brak haar rechterpols. De ge neeskundige dienst bracht haar naar de Dr Noletstichting en, nadat ze daar behan deld was, naar haar woning. Aan de Noordvestsingel geraakte gister middag de 3-jarige P. v. d. S„ wonende Mariastraat, te water. De opkoper W. J., die op een woonschuit in de Noordvest woont, zag het en kon het jongetje grijpen en op het droge brengen. Nadat het van droge kleren was voorzien, werd het naar de ouderlijke woning gebracht. De brandweer heeft gisteren met een schuimblusapparaat een begin van brand geblust, dat door kortsluiting was ontstaan in een neonverlichting aan de luifel van café ,,'t Vierkantje" op de Broersvest. De schade is niet groot. Op de Singel zijn gisteren twee fietsers tegen elkaar gebotst. De 30-jarige boek drukker A. L. de B. uit de Edisonstraat week te veel naar links uit en raakte hier door de fiets van de 16-jarige inpakster J. G. uit de Van Leeuwenhoeckstraat. Deze kwam te vallen. Het meisje werd de apotheek van Van Westendorp binnen gedragen en daar constateerde men een lichte hersenschudding. Zij is door de geneesk. dienst naar de ouderlijke woning vervoerd Heeren Handelsreizigers aanbevolen. Fijne Wijnen. Uitstekende keuken J. A. S. ENGERING Of bovenstaande prijzen inclusief of exclusief waren, vermeldt de historie niet, maar wel werd van bovenstaand Hotel van de heer Engering nog het vol gende medegedeeld: Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, heeft de heer J. A. S. Engering zijn café-restaurant uitgebreid met hotel. Wie bekend is met de onbekrompen wijze, waarop de heer Engering zijn café en restaurant liet inrichten, zal er tevens van zijn overtuigd, dat ook de in richting der logeerkamer niet het minste zal te wenschen overlaten, integendeel, dat alle middelen zijn aangewend om het den logé's aangenaam en gemakke lijk te maken, zoodat zij zich als 't ware „tehuis" gevoelen. De ruime, prettig gelegen, uitstekend verlichte en geventileerde logeervertrek ken vormen dan ook een aangename te genstelling met de vertrekken in onze grootsteedsche hotels, niet ten onrechte dikwijls met den naam van „pijpenlade" bestempeld. Zij, die zich hier ter stede eenigen tijd moeten ophouden, t zij voor handelsza ken, 't zij voor familie-aangelegenheden, kunnen dus overtuigd zijn, bij den heer Engering een in alle opzichten uitste kend logies te vinden. Wat voor het overige de keuken aan gaat, de naam van den heer Engering is reeds sinds jaren als cuisinier zoodanig gevestigd, dat alle aanbeveling overbo dig mag heeten. (Nwe Schiedamsche Courant, van 5 Maart 1893). Noot: Aan bovenstaand bericht zij nog het volgende toegevoegd: ten eerste omtrent de persoon Johannes Andreas Stephanus Engering. Deze was een zoon van Theo dorus Cornelis Engering, en van Klara Henrica Liesker. Omstreeks 1887 (hij was 4 Jan. 1860 te Schiedam geboren) staat hij geboekt als banketbakker, wonende op de Hoogstraat. Later opent hij een hotel op genoemde Hoogstraat, zoals in boven staand bericht staat opgegeven. De naam was „Hotel du Commerce". Bij de behandeling in de Raadsverga dering is van de zijde van B. en W. in het uitzicht gesteld, dat de inning van de laat ste (8e) termijn bij de kleinste verbrui kers normaal 3 in de regel niet zal plaats vinden, aangezien verwacht mag worden, dat het door hen verschuldigde watergeld veelal reeds met zeven termij nen zou zijn voldaan. Nadere overweging van de belangen van deze verbruikers heeft er toe geleid de voorkeur te geven aan een regeling, waarbij de acht termij nen worden gehandhaafd, doch het te innen bedrag van een termijn wordt te ruggebracht van 3 op 2,50. Ook bij deze regeling, welke met ingang van 1954 moet worden toegepast, zal t.z.t. verrekening eventueel terugbetaling plaats vinden. Mijnheer de redacteur. Met verwondering en ook wel met ehige ergernis heb ik in uw blad van Zaterdag 1.1. gelezen, dat de Maas Boulevard wordt aangelegd met Duits materiaal en met Duitse arbeiders In een land, beroemd om zijn water bouwkundige prestaties, doet het wel enigszins vreemd aan, dat een dergelijk werk niet door Nederlanders werdt uitge voerd, temeer daar dit opénbaar werk is dat door de gemeenschap wordt betaald. Bovendien is onze economische positie niet van dien aard dat wij ons dergelijke weelde kunnen veroorloven, en is de be handeling van onze buren in het alge meen niet van dien aard dat wij derge lijke concessies moeten doen? Wij kunnen dus verwachten dat binnen kort onze parken en plantsoenen door Ja panners worden verzorgd en dat het nieuwe station met de tunnel door Russen zal worden gebouwd Dan kunnen wij naar het buitenland emigreren. Een en ander zal wel een gevolg zijn van het illustre voorbeeld van regerings functionarissen, die steeds meer de nood zakelijkheid van buitenlandse „Studierei zen" gaan inzien; d.w.z. indien de kosten daarvan niet voor hun rekening zijn. Het geheel heeft een zeer onaangenaam luchtje. Aan wie hebben wij dit fraais te danken????? VADERLANDER Noot van de Redactie. De inzender heeft niet goed gelezen. Wel wordt er Duitse steen gebruikt, maar slechts in geringe mate en de Duitse arbeider is er, om te zorgen, dat ze goed verwerkt wordt. Er zit volstrekt geen onaangenaam luchtje aan. Al zijn beweringen blijven uiteraard voor rekening van inzender! In haar woning in de St Pietersteeg is gisteren de 60-jarige weduwe M. tegen een brandende kachel gevallen. Ze kreeg de inhoud van een hete pot thee over haar handen en bovendien de gloeiende kachel pijp tegen haar gezicht. De geneeskundige dienst heeft haar verbonden. Heden: Passage Theater: „Hij, zij en de Auto", 2 en 8 uur (alle leeft.). Monopole Theater: Woensdag en Don derdag gesloten wegens restauratie. Donderdag Passage Theater: 2 uur: „Puntje en auto" (a.l.) TONEEL EN MUZIEK Donderdag: 74 December Schouwburg, 8 uur: Besloten voorstelling Lantaren, 8 uur: „Oost West Egypte best" iRotterd. Comedie) (volw.) Koninginnekeik, 8 uur: Kerstwijdingszanguur (Ned. Ver. voor Volkszang o. 1. v. mevr. M. Grimberg—Huyser) BIOSCOPEN Programma's van 18 t.m. 28 December Arena: Avontuur in de Zuidzee (18 laar); Capitol: Het duel bij Silver Creek (14 J.); Centraal: Limelight (a.l.); Cineac: Zaterdag en Zondag: Strangers on a train (18 Maandag en Dinsdag: The Rope (18 J,jWoensdag: Stage Fright (18 J.); Colosseum: Het monster uit ver loren tijden (14 j.i; Harmonie: Gedwongen ver raad (14 j.); Lutusca: Calamity Jane (a.l.); Luxor: The Snows ot Kilimanjaro (18 J); Passage (Schiedam): HO, zij en de auto (a.l.); Prinses: The Snows of Kilimanjaro (18 Rex: Transcontinent Express (14 .1.); 't Venster: Ont moeting met het verleden (ontoelaatbaar); Victoria: Het monster uit verloren tijden (14 j.l. Een ongemeen interessante en na de gebeurtenissen op water-staat-kundig ter rein ook actuele collectie kaarten, gra vures en schilderijen, betrekking hebbend op de groei van het Zuid-Hollandse rivie rengebied, vindt men momenteel in het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. Geen nuchtere, gedrukte plat tegronden, maar vergeelde perkamenten, met de hand in de soms fraaiste pastel tinten beschilderd, verlucht of „bladge- vuld" met panorama's van steden en dor pen, de golven der rivieren doorklievende driemasters en spartelende vissen. Doch behalve aanschouwelijk is de expositie ook instructief: de aandachtige toeschouwer kan uit het ondanks alle uoodzakelijke beperking rijke cartogra fisch materiaal zich een beeld vormen van het ontstaan van de deltagebieden zoals wij deze thans kennen. Schilderijen, teke ningen en prenten uit een groot aantal verzamelingen verlevendigen het beeld dat de kaarten uit voornamelijk Rijks archief en particuliere collecties vermo gen te bieden. „Eilanden en Waarden in Kaart en Beeld" sluit aan bij een tweetal exposities in de jaren twintig in het Stedelijk Mu- seum te Amsterdam gehouden; waren deze meer op het IJ-gebied georiënteerd, in het Museum „Prins Hendrik" vindt men materiaal over de wording van het gebied der Zuid-Hollandse eilanden. Een niet in brede kring bekend tableau is hier opgehangen: een copy van het Laantje te Middelharnis van Hobbema dat zich in de National Gallery bevindt; of hier een tikje ironie van de kant van de organisatoren in het spel is? Merendeels chronologisch gerangschikt treft men enkele specimina van kaarten uit het eind van de vijftiende eeuw, pro ducten van de „vader der cartographie" Jacob van Deventer met strategische doeleinden vervaardigd Jan Potter een eerzaam notaris die tevens de schone conste van het kaartschilderen met veel verdienste beoefende -*• enz. In latere tijd zijn de document°n meer voortbrengsel van landmeter dan kunst product van kaartschilder; ook in dit vak bracht de vooruitgang der techniek geen progressie in artisticiteit met zich. Wat de schilderstukken betreft: onze grote landschapsschilders als Van Goyen, Cuyp, Salomon van Ruysdaal e.a. hebben in vele van hun werken sterk documen taire détails, Men kan dat op deze ten toonstelling controleren. De achttiende eeuw brengt een geheel nieuw genre van topographie: series van honderden teke ningen van landhuizen, kastelen, dorp- kens en steden, tezamengebracht in kost bare seriewerken als „Verheerlijkt Neder land". Ze bezitten in bun fijnheid toch wel een zekere charme Het initiatief tot de'expositie is geno men door de heren mr B. van 't Hoff, rijksarchicaris aan het Algemeen Rijks archief, en mr S. J. Fockema Andreae, secretaris van het 'noofheemraadschap Rijnland. De voorbereidingen geschiedden door de heren Van 't Hoff en E. Pelinek. De tentoonstelling blijft tot en met 14 Maart te bezichtigen. Welke richting gaat de Nederlandse sport uit? Zal men het begrip Ama teurisme herzien? Of zal men het ouderwetse begrip Amateurisme nog strikter gaan toepassen? In alle landen met het „ouderwetse" Amateurisme dringt zich elke dag het vraagstuk sterker op: verruiming of verscherping? Ook in Nederland! Weliswaar ontkent de bond, voor welke dit vraagstuk hel meest klemt: de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, nog steeds halsstarrig, dat er een algemeen Amateurisme-probleem zou zijn en tracht hij zichzelf wijs te maken, dat af en toe slechts incidentele affaires aan het daglicht komen, de president van het lichaam dat alle Nederlandse Sportbonden overkoepelt: het Nederlands Olympisch Comité, huldigt blijkbaar andere opvattingen en die ook meer bij de realiteit staan. Het Amateurisme is ook in Nederland een probleem geworden- Dat is de con clusie, welke men wel moet trekken uit de redevoering, welke dr J. Linthorst Homan in de algemene jaarvergadering van het N.O.C., gehouden j.l. Zaterdag middag in de Dierentuin te Den Haig, heeft uitgesproken. In vele landen lost men dit probleem op, doordat de staat of het organisatieleven bereid is de voor waarden te scheppen, waardoor het zowel voor de individuele uitblinker als voor de grote massa van sportbeoefenaars gemak kelijker is- de aan de moderne sport- gewoonten vastgegroeide hoge kosten te bestrijden. Sportbeoefening op top-niveau en elke sport heeft nu eenmaal zijn uitblinkers nodig kost nu eenmaal op welke wijze dan ook veel geld: door de tijd die er mee gemoeid is, de training, de uitrusting, de reizen. Dat op de Olympische Spelen de pres taties steeds meer stijgen en de records steeds weer verbeterd worden, is In vrij wel alle gevallen niet louter een toe vallige prestatie van een enkeling, doeh kan bijna steeds worden toegeschreven aan de faciliteiten welke aan de betrokken sportlieden in hun land worden verleend, waardoor deze sportlieden onloochenbaar een voorsprong hebben op de vertegen woordigers van die landen waar deze fa ciliteiten niet bestaan. In het algemeen geldt de stelregel, dat een land op een bepaald gebied tot top prestaties kan komen, wanneer de mensen met de bijzondere aanleg zich kunnen baseren op een gedegen algemeen niveau en daarboven kunnen uitstijgen, wanneer er 'n wisselwerking bestaat tussen indivi duele aanleg en Inspanning ener- en een gezonde mededinging anderzijds Nederland beschikt op sportgebied ten- encnmale niet over dit gedegen algemeen niveau, de onderlinge wedijver beweeg! zich op laag peil, de Individuen met bil - zondere aanleg ontberen een stimulans en blijven aldus van top-prestaties verwijderd En dat er een rechtstreeks verband bestaat tussen: a. de vrij povere prestaties der Nederlanders op de Olympische Spelen in het algemeen, b. het tekort aan lichame lijke opvoeding en ontwikkeling in ons land en bijzonderlijk op de scholen, c. het daaraan mede ten grondslag liggende ge brek aan outillage en daadwerkelijke be langstelling kan niet worden ontkend. Bij alle handicaps: het ontbreken van een degelijk algemeen volks-niveau op het gebied van lichamelijke ontwikkeling en sport, het ontbreken van faciliteiten an van belangstelling in het algemeen- streeft het N.O-C. desondanks naar het grote doel: Een ook in physieke ont plooiing gezond volk, dat uit de zeer brede lagen zijner sportbeoefenaars in een juiste sfeer van Amateurisme steeds top figuren voortbrengt, die zich met andere top-figuren met succes kunnen meten. „Wij moeten helpen bereiken, dat Neder landers op de Olympische Spelen sportieve prestaties verrichten van het hoogste ge halte", aldus zei dr J. Linthorst Homan woordelijk. Maardan zullen de handicaps gebroken moeten worden, is onze conclusie als wjj de diverse passage:; uit de rede van de N.O.C.-voorzitter met elkaar in verband brengen. Ook de handicap van het te eng geworden Amateurisme, dat de sport in een keurslijf g-dwongen houdt en dat in ons U -d officieel nog van geen faciliteiten wil weten. Een andere handicap die overwonnen zal moeten worden, is het tekort aan speelruimte en outillage. Het N.O.C. is de Regering dankbaar, dat zij vooral via de DUW inderdaad grote aandacht aan de aanleg van speelvelden besteedt- Maar ook de grote Nederlandse Sportbonden dienen hun aandeel in de financiering hier van bij te dragen. Toen enige weken ge leden te Haren het 750e door de DUW aangelegde speelveld in gebruik werd ge nomen, heeft de heer Suurhoff als minister van Sociale Zaken speciaal de wenselijk heid van een financiële bijdrage door de Kon. Ned. Voetbal Bond genoemd. Ir Hopster, voorzitter van de K.N.V.B., heeft in de jongste N.O.C.-vergadering daarop geantwoord. De steun van de Voetbalbond aan de -,oude taak" van het N.O.C.: uitzending van ploegen naar de Olympische Spelen, mag als bekend wor den verondersteld (recettes van Olympi sche Dagen, van wedstrijden van het Ne derlands Elftal, van extra toeslagen op interland-wedstrijden, plus het grote aan deel dat van de voorbereiding en uit zending naar de Olympische Spelen van een voetbalploeg dat door de K.N.V-B zelf is gedragen). En wat droeg de K.N.V.B. bij voor de „nieuwe taak" (aan leg speelvelden en outillage) van het N.O.C.?: van 1949 tot en met heden werd 56.000 gulden bijgedragen! En met de toe zegging dat de K.N.V.B. het tekort van .600 gulden in de begroting van het N.O C voor de „nieuwe taak" in 1954 zal aan vullen, nam ir Hopster wel het laatst.» spoortje misverstand omtrent de bereil- wiiligheid van de K.N.V.B. tot financiële steun aan het N.O.C. weg. Dat was vrijwel het enige lichtpunt van deze vergadering. De bespreking van het agenda-punt Olympische Spelen 1956 hield niets anders in dan de mededeling dat het N.O.C. zich terzake met de Sport bonden in verbinding zal stellen. Dat zulks nu niet mogelijk was, moet worden toe geschreven aan de afwezigheid var: ver tegenwoordigers van twee bonden, die waarachtig wel wat méér interesse-nu-al voor de Spelen van 1956 hadden mogen tonen: de Kon Ned. Athletiek Unie en de Kon- Ned. Zwem Bond. Want zoals de heer Linthorst Homan zei: „Elke bij de O.S. betrokken Nederlandse sport-organisatie moet zich bewust zijn van het pijnlijke vraagstuk, welke achterstand ons land thans op bijna alle landen ter wereld heeft. Als men echter niet spoedig de twee sprong verlaat- de handicaps opzjj werpt en de juiste weg inslaat, als men niet ook in ons land aan de sport de faciliteiten verleent waaraan andere landen hun voor sprong danken, als men niet op korte ter mijn durft erkennen dat er aan het steeds benauwender probleem Amateurisme iets gedaan moet worden, zal Nederland zijn achterstand nooit inhalen. Nadat Amsterdam reeds is voorgegaan krijgt nu ook Rotterdam zijn amateur- toneelschool, Op 30 December a.s. zal burgemeester mr G. E. van Walsum in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw te Rotterdam de officiële opening van deze school verrichten. De eerste cursus bestaat uit 21 lessen, die des avonds worden gegeven (7.30 uur). Reeds 138 leerlingen hebben zich opgege ven. Bij de openingsplechtigheid zal de voor zitter van de NATU, mr P. Cleveringa, een inleidend woord spreken. Na de ope ning zal de voorzitter van het Ge west Rotterdam van de NATU, dr W. van Geldrop aan de aanwezigen de docen ten voorstellen, die ieder een korte uiteen zetting van zijn werkprogram geeft. De school zal heten „Stichting Amateur-to neelschool Rotterdam". De stichting wordt bijgestaan door een raad van advies en toezicht, waarvan de heer W. Ph. Pos voorzitter is. Het bestuur van de stichting bestaat uit dr W. van Geldrop, voorzitter; D. van Krevelen, secr.-penningmeester; Anna Blaman, R. Flink en Jac. Th. v. Thiel. In samenwerking met de Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbedrijven in Nederland te Arnhem zal het Bouwcen trum op 8 Januari 1934 een technische dag organiseren. Deze zal gewijd zijn aan rie bouwkundige voorzieningen, die'nodig zijn in verband met de aanleg van electrische installaties. De aandacht zal worden ge vraagd voor woning- en winkelbouw, zo wel als voor utiliteitsgebouwen, terwijl bovendien modern electrisch installatie materiaal besproken zal worden. De bijeenkomsten beginnen om kwart over 10 met een algemene inleiding door ir W. de Ruiter. De heer D. F. A. M. Stor- nebrink spreekt over voorzieningen bij woningen en winkels, de heer J. Coen- raads over voorzieningen bij utiliteitsge bouwen en de heer G. H. Selis over mo dern electrisch installatie-materiaal en de keuring hiervan. Na elke lezing is er gelegenheid tot discussie; de deelnemers zullen na afloop de electrotechnische af deling van het Bouwcentrum bezichtigen. In een feestelijke bijeenkomst van het gezamenlijke personeel van Metaalbedrijf Rademakers N.V. te Kralingsche Veer wer den de Jubilarissen gehuldigd, die in 1953 hun 25-jarig dienstjubileum bereikten, nl. de heren gebr. C. en W. Bergeyk (kern makers), A. W. de Bruin (kotteraar) G D Dekker (planning-beambte), J. de Groot (ovenist), J. Schouten (analyst), L. v. d. Voorden (bankwerker). Zij werden geluk gewenst door de direc teur prof. ir D. A. A. Kooien, die ieders verdiensten roemde en zijn woorden ver gezeld deed gaan van de aanbieding van een gouden horloge voor ieder. Andere waardevolle geschenken werden onder originele regie van de voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. v. Duist, door personeelsvertegenwoordigers aange boden. De muzikale omlijsting van de stijlvolle huldiging werd verzorgd door het Radema. kers-mannenkoor „De Metaalzangers" on der leiding van de heer W. Koen. De heer Dekker sprak een dankwoord namens de jubilarissen. De lieer R. Ie Cavelier (V.V.D.) heeft gisteravond tijdens de begrotings- discussies in de Amsterdamse gemeenteraad de vestiging ter sprake ge bracht van een Derde Petroleumhaven in Rotterdam, welke, zoals bekend, bereikbaar zullen zijn voor de grootste tankschepen. Wat kan Amsterdam hier tegenover stellen, zo vroeg spreker. Hij zeide reeds eerder de activitei- ten van het Amsterdamse Gemeentebestuur ten opzichte van de haven te hebben geroemd, alsmede die der hoofdstedelijke havenondernemers wat betreft de voortvarendheid ten opzichte van een expansie, die economisch verantwoord is. DAGBIAO VOOR SCHICOAM fN OMSTRIKIR 75ste Jaargang No. 22339 De kantoren der Redactie en Adminl stratie z(jn gevestigd te Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs met ingang van 3 Januari a.s. 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand, 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 Der millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 0.30 per millimeter hoogte. Bij con iraet gelden lagere tarieven, welke bij de administratie ot bij de erkende advertentie, bureaux verkrijgbaar zijn. ir-mnioenen (kleine advertentiën) tot 20 woor- cent Elk woord meer 3 cent. Maximum M woorden: Plaatsing uitsluitend bij betaling. advert lie-orders worden afgesloten en geplaatst o\ eenkomstig de Regelen voor het AdvertentiewezML Daar staat de tweede helft van het programma in de voetbal-competitie al voor de deur. Excelsior begint er a.s. Zon dag aan, met een uitwedstrijd tegen Hoek van Holland, waarvan destijds op eigen veld met niet minder dan 72 was ge wonnen. Dat was de eerste wedstrijd van deze tot nu toe zo succesrijke competitie, waarin Excelsior op het ogenblik royaal de leiding heeft. De eerste helft van deze competitie, waaraan ook reeds een return wedstrijd tegen Laakkwartier werd vast geplakt, is door de Schiedammers afge sloten met 19 punten uit 12 wedstrijden. Naar redelijke verwachting zal Excelsior ook de return tegen Hoek van Holland wel winnen (de Hoeksen staan met 5 uit 12 op de voorlaatste plaats) en zich daardoor aan de kop handhaven. De wedstrijd begint om half 3; in de autobus, welke om kwart over 1 van de Koemarkt vertrekt, zijn nog enige plaat sen vrij voor supporters, die zich aan de bekende adressen bij de heren Gokke, Martens (tel. 67815) en Schouwenburg (67047) kunnen opgeven. Excelsior 2 speelt om 2 uur thuis tegen Hollandiaan 2. Op de tweede Kerstdag om 2 uur speelt S 4? i°P meuwe sportpark in v.m. i.DeDee o enwedstrijd tegen stadge- note EBBo. Dit is voor beide partijen een goede ge legenheid om hun vrije week te benutten en Schiedam op Kerstmis tevens nog voet bai te verschaffen. Voor de voetballiefhebbers biedt het ook een mooie gelegenheid, het prachtig aan gelegde DHS-sportpark eens te gaan be kijken. Zondagmorgen om 10 uur speelt DHS 2 in Rotterdam tegen CVV 3. Dit moet eens een overwinning worden om uit de ge vaarlijke zone te komen. Zelden hebben wij een zo Interessante documentaire gezien als die, waarop het historisch genootschap Rotarodamum be slag had weten te leggen voor zijn bijeen komst op gisteravond in Boymans. Het was een film die Shell had doen vervaardigen over de ontwikkeling van de luchtvaart en het aandeel dat Engeland daarin had. Maar de ontwikkeling van de Britse lucht vaart houdt ten nauwste verband met vindingen en failures van andere naties. Een grote verdienste van de samenstel lers was, dat zij gebruik maakten van oude en zelfs zeer oude journaals en de ontwikkelingsfases plaatsten in hun tijds beeld. Zo zien wij b.v. de Crazy Twenties GEBOREN Petrus B. J. zoon van P. Haak en M. Blom; levenloos kind van H. v. Dierendonck en M Lantman. OVERLEDEN: W. Leenheer 46 j., A. v. Dalen 74 j. C. Scholte #3 j., J. Duitgenius «2 J. Na harde en zeer spannende strijd is SBO 1 er nu dan toch n geslaagd, de volle winst thuis te brengen. Het Zui den III is overwonnen. AI is de winst dan zo klein mogelijk, de overwinning is zij ten volle waard en zelfvertrouwen is weergekeerd. SBO 2 verloor nu weer met 4Va5% van SCS 3 en doet het wel zeer slecht De wed strijd tegen Maassluis 2 is afgebroken en geeft ook niet veel hoop. Heden gongwedstrijden om aardige prij zen. Het belooft weer een prettige avond te worden- Hieronder volgen nog enige uitslagen der huishoudelijke competitie: Groep I: LeerentveldJ de Jong afg., W. SteenhouwerIr J. Mulder xk, J. v. d. BergA. Broeren 01, Ir J. Mulder J. v. d. Berg 10, W. SteenhouwerA Leerentveld A. BroerenJ. de Jong 10, W. SteenhouwerA- van Zijn 'i, ■J. de Jong—W Steenhouwer 01- Ir J. MulderA. Leerentveld 10, A. Broeren J. y. d. Berg o1, W. SteenhouwerA. v. Zijl 0—1, i ^n*"0H' K1°osJ. D. van Hees 1—0, A. Erftemeijer—J. van Slobbe 1—0. H. Paap—A. van Tenen H Paap— He" a'2" H. Kloos-J. van Slobbe 1—-0, M. Buchers—J. van Hees 1—0, H. Kloos—Buchers l-o, J. van Slobbe—H. Paap afg. Groep III: N. van Eekelen—W. de Gooijer 01, H. Sonnemans—J. Metaal Vt, A. van Kasteren—J. Heesbeen 01, J. KorverN. van Eekelen 01, W van Ret—J. Heesbeen 1—0, P. de Jong— N. van Eekelen 01, J. HeesbeenJ. Me taal 01. De jaarlijkse wedstrijden om het kam pioenschap jeugdschaken van Schiedam zullen in Januari een aanvang nemen. Zij die hieraan wensen deel te nemen en op 31 Augustus 1954 nog geen 20 jaar zijn, zowel leden als niet aangeslotenen van een schaakvereniging, worden ver zocht zich voor 1 Januari a.s. schriftelijk te melden bij de heer K. Degeling, J. A. Alb. Thijmstraat 52 A. Voor de onderlinge competitie van de „S.C.C." werden de volgende partijen ge speeld: Groep I: P. Lam—C. L. v. Troost 1—0 S. OosthoekS. Koster 10, J. F. Rorije— J. Bijloo 01, J. Moerer—D. v. IJzendoorn 1—0, W. Kievit—J. C. Hölzken 0—1, G. M. Groen—A. v. Etten 10. Groep II: I. v. Veen—N. Schriek 1—0, L. v. IJzendoorn—P. v. d. Kruijt 1—0, D. PostmaN. v. d. Brugge 10, H. Meijer- J. v. Kouwenhoven 10. Voor de competitie van de Rotterdamse Schaakbond speelde het tweede tiental tegen Kralingseveer I, welke wedstrijd met de stand 53 in het voordeel van S.C.S. werd afgebroken. Het derde tiental verloor met 82 van Wilton-Fü enoord I. met de uitwerking van de gooi- en smijt- films op het vermakelijkheidsleven; uit louter verniel-plezier liet men stoom- treintjes op elkaar botsen en uitgeleefde auto's van hoogten neerstorten. De vete ranen der luchtvaart maakten op de oude film-stroken hun bekende hoekige en schichtige gebaren en hun dribbelpasjes. Ze droegen snorren als engelenwieken en ruige baarden. Bolhoeden, matelots en nauwe broekspijpen, pothoeden, taart- hoeden en wespentailles flitsten aan het oog voorbij en temidden van dat al be wogen zich figuren als de Wrights. Lind bergh en andere grootheden met hun toe stellen. Een boeiend en huiveringwekkend tafreel vormde de ondergang in een vlam menzee van de „Hindenburg" waarmede het zeppelintijdperk werd uitgeluid En zo kwam men tot het heden met al zijn super-navigatie in de lucht. De heer C. Kolff gaf tevoren een histo risch overzicht van de ontwikkeling van de luchtvaart in de wereld en ons land, waarbij hij niet vergat te memoreren, welke rol het eerste vliegveld op het Europese vasteland, Waalhaven, had ge speeld en welke verwachtingen Rotterdam thans heeft van het hellcoptere-verkeer, dat deze stad uit haar luchtvaart-isolement moet verlossen. De luchtvaart-historie verdeelde hij in drie perioden: die van de heroïsche pogingen vóór de eerste wereld oorlog, die van de romantiek tussen beide wereldoorlogen toen men alle luchthelden met name kende en die van de tech nische vervolmaking van thans, nu men het technisch kunnen meer bewondert dan de prestaties van de bemanning. Zjjn de Rotterdamse plannen dit ook? zo vroeg spreker. Rotterdam noch Amsterdam hebben de cliënt, die de Derde Petroleumhaven moet bezetten. Amsterdam heeft de benodigde gronden bouwrijp gereed. Rotterdam moet millioenen investeren om, op speculatieve gronden, de Derde Petroleumhaven te graven. Rotterdam heeft reeds twee van deze havens en tracht door een snel raadsbesluit te nemen, de situatie te forceren, zo zeide spreker. Rotterdam heeft een sterk plan, goed gekeurd door de minister van Waterstaat, waarin de Derde Petroleumhaven evenwel niet is opgenomen, doch thans „pour besoin de la cause" is ingelast. Zal de minister c.q. de ministers, dit goedkeuren? Of zal men ook in Den Haag nog eens aan de stad denken, die door zijn haven Nederland tot een zeevarende natie maak te en die de bakermat was van de wel vaart van weleer. „Rotterdam, dat Am sterdam zijn overslagbedrijf voor massa goederen misgunt, wil thans voorbeschik ken op een besluit van het ministerie van Waterstaat, dat wel eens meer schele ogen maakt", aldus de heer le Cavelier. De heren H Douque (K V P.) en A S. Herfst (P.v.d.A.) sloten zich bij dit be toog aan. De wethouder voor de Havens ad inte rim, mr R. van den Bergh, zeide dat B. en W- zich niet in het openbaar wensen uit te spreken over het beleid van een ander gemeentebestuur. B. en W. zijn er van overtuigd, dat de regering hier nauwlet tend zal toezien en dat op het gebied van de petroleumhaven geen handelingen wor den verricht, die de Nederlandse economie niet ten goede zullen komen. Het college blijft diligent op de mogelijkheid tot het vestigen van een olieraffinaderij te Am sterdam. Het college heeft alles in het werk gesteld om de daarvoor gereed lig gende terreinen goed bekend te doen zijn bij de betrokken instanties. ROTTERDAM, 22 December 1953. 21 December n.m.: 414 ton meel Amsterdam; 100 ton gerst Beringen; 230 ton magnesiet Am sterdam; 820 ton kolen Den Haag <2 s. 150 ton haver Leeuwarden; 434 ton copra Zwljnr- drecht; 190 ton copra Zaanstreek; 270 ton copra liggen/varen; 292 ton cellulose Maas tricht; 250 ton granen Weert; 100 ton mais Meppel; 199 ton petr.cokes Schiedam; 130 ton schilfers Delft; 200 ton stukgoed Amsterdam. Totaal 60 reizen, 22 vletreizen. 22 December v.m.; 60 ton mais Doesburg; 70 ton oud ijzer IJmuiden; 200 tan granen Wans- sum; 125 ton granen Boxmeer; 60 ton granen Doetinchem; 184 ton cellulose Maastricht; 90 ton veevoeder Dikningermolen; 92 ton mate riaal Amsterdam; 415 ton granen Zaanstreek. DELFT. 23 Dec. Veemarkt. Aanvoer: 2 run deren, 21 nuchtere kalveren, 165 varkens, 157 biggen. Prijzen: nuchtere kalveren 4050, big gen 3545, lopers 65110, drachtige zeugen 250325, magere varkens 1.601.70 per kg levend gewicht. Handel kalm. Een per 1 Januari a.s. ingaande zeer belangrijke stijging van vrij wel alle bedrijfskosten heeft de algemene vergadering van de vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" genoopt 4ot het nemen van het besluit d® abonne mentsprijzen van de dagbladen met ingang van die datum te verhogen. Van deze vereniging zijn de uit gevers van alle Nederlandse dag bladen lid en het genomen besluit bindt hen allen- Het gevolg is dat ook d® abon nementsprijs van de „Nieuwe Schie damsche Courant" na 1 Januari a.s. een kleine verhoging moet onder gaan. De prijs zal dan zijn 50 et- per week, 2.15 gld. per maand en 6.25 gld. per kwartaal. Bij deze prijsverhoging, welke neerkomt op slechts drie cent per week, en waartoe het dagblad bedrijf slechts noodgedwongen overgaaf wordt de kostenstijging slechts ten dele ten laste van de abonné's gebracht. Ver. „Dc Ned. Dagbladpers 1945' Gisteravond kwam de wijkraad van Per nis in een korte openbare vergadering bijeen. In verband met de goedgekeurde wijziging van het reglement van orde wordt thans de waarnemend voorzitter door de wijkraad uit zijn midden aangewe zen. Met grote meerderheid van stemmen werd de heer Berghout, die reeds sedert de instelling van de Wijkraad als wnd. voorzitter fungeerde, als zodanig gekozen. Het in de vorige vergadering aangehou den voorstel van de heer Berghout om B. en W. te verzoeken reeds nu voorzienin gen te treffen voor het maken van een directe oprit van de Pernisseweg naar de Vondelingenweg (Zuidzijde) werd inge trokken, zulks n.a.v. een gehouden bespre king met de dienst van Gemeentewerken, waaruit bleek dat de langs de Vondelin genweg lopende spoorlijn de eerstvolgende jaren niet op hetzelfde niveau van deze weg kan worden gebracht. Hierdoor is voorlopig een directe oprit onmogelijk. Naar aanleiding van gestelde vragen over de woningbouw in Pernis in verband met de mislukte aanbesteding van de bouw van '2 woningen deelde de voorzitter mede van officiële zijde te hebben ver nomen, dat thans hard wordt gewerkt aan een nieuw plan, hetwelk binnen zeer af zienbare tijd door B. en W. aan de raad zal worden voorgelegd. Ter nadere oriën tering omtrent dit plan werd besloten een onderhoud met dc wethouder aan te vra gen. In verband met de nieuw ingestelde sectiegrens van buslijn 36 werd verzocht ter plaatse een wachthuisje te doen aan brengen. Omtrent de bouw van een zgn. Oosten rijks gymnastieklokaal kon de voorzitter mededelen, dat B. en W. thans aan een aannemer de opdracht tot de bouw hebben verstrekt. De verlichting van „Rotterdam-Licht- haven" kan blijven branden tot en met 27 December 1953. De vermaaksinrichtingen, welke naar aanleiding van de Lichtweken in het leven zijn geroepen, sluiten echter 24 December om 24 uur. De Lichtweek-Rondrit van de R.E.T, zal morgen voor het laatst plaatsvinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 8