Teulings: Geef ondernemers groter deel van de winst Economische kracht der vrije wereld is sterk vergroot Nationaal Rampenfonds ontving in totaal ruim f 133 millioen MULDER Cinema-scopedemonstratie in Amsterdam M- 1 Prinses Wilhelmina leidde de samenkomst met evacues Graham Greene's „Heart of the matter" verfilmd Suurhoff geeft niet toe -f f/ef-vo/maatfe &erstyesc(i& De vofntaaife bairc/resstnj Belasting- en huurontwerpen in de Eerste Kamer Opnieuw pleidooi voor „vergeten groepen" Loonsverhoging voor alle werkers is daarom gerechtvaardigd DE R Ruim 300.000 bromfietsen DANK Kosten liuisraadschade tachtig millioen V erantwoording in brochure Luxemburgs premier overleden Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA Imposant en spectaculair Kerstfeesten op Paleis Hel Loo /ij las het Kerstevangelie voor aan kinderen van verzetsstrijders De katholiek en zijn geweten Aanrijding maakte kwart millioen schade WOENSDAG 23 DECEMBER 1953 PAGINA 3 Uitholling van eigendom 1679 V Al te optimistisch Honorarium huisartsen Minder gunstige tegen voorstellen Naar wij vernemen heeft de minister van sociale zaken, Suurhoff, in een brief aan de voorzitter van de Lande lijke Huisartsenvereniging te kennen gegeven, dat hij aan de Kroon zal voorstellen het besluit van de Zieken fondsraad betreffende het honorarium van de huisartsen voor een periode van drie maanden te schorsen. Verwikkelingen na ongeluk bij Wiedbachbrug DICHTE MIST OP ZEE Italiaan liet liet anker vallen MARIE v. EIJSDEN-VINK ERNSTIG ZIEK Pleidooi voor inzake yi/iwv jLiv» uvv/ duidelijke huurbeleid koers 'S GRAVENHAGE, 22 December 1953. Heel rustig en gezapig alsof er niet de minste haast bij was, dat de belastingontwerpen en de wet op de huurverhoging nog vóór 1 Ja nuari in het Staatsblad zullen komen, behandelde de Eerste Kamer hedenmiddag deze wetsontwerpen, welke behandeling reeds door afwezigheid van de minister van Financiën een week was uitge- steld. Begonnen werd nu met het wetsontwerp tot wijziging van de Huur wet, waarbij als eerste spreker de heer Kraayvanger (K.V.P.) op merkte, dat hij hevig verlangde naar een vrije huurvorming. Ook de heer Woudenberg (P.v.d.A.)die de Memorie van Antwoord een rammelend stuk vond, zeide te voelen voor een vrije huurvorming of anders gezegd: een huur, die economisch verantwoord is. In voor oorlogse tijden was er ook een vrije huurvorming, maar dan was dikwijls de economisch zwakke aan de economisch sterke overge leverd, meende hij. Toch voelde hij in principe wel voor vrije huur vorming, maar dan alleen onder normale omstandigheden, wat zeg gen wilde, dat hij daar nu nog niet aan zou willen. De heer Kraayvanger had ook critiek op het nog steeds ontbreken van een duidelijk huurbeleid, een kwes tie, die ook de Tweede Kamer nogal hoog had gezeten. De minister had vagelijk 1956 aangeduid ajs het jaar der eerstvolgende huurverhoging, maar dat was dan ook al les. Hü vond het huurbeleid de zwakke stée in de k°ers der naoorlogse regeringen dienaangaande. Deze critick was dus niet zozeer gericht aan het adres van deze mi nister als wel aan dat der opeenvolgende regeringen na de oorlog Toch huldo. naar hij zeide, ook deze M.v.A. alles dienaangaande in een dikke mist, hij had zo het ge voel dat het gezamenlijk kabinet voorzichtig 0111 de hete brij 'had gedanst. Er was behoefte aan een duidelijke koers, omdat daarmee de volkshuisvesting zeer zou zijn gebaat. Het beleid was primair gericht geweest op het beschermen der woningen, maar in de Tweede Kamer was dit beleid door de wijziging, welke was aangebracht ten opzichte van de bedrijfspanden, radicaal veranderd. Nu gingen de woninghuren verplicht omhoog en de be drijfspanden niet. Ir E. Kraayvanger, K.V.P. het kabinet danste Hij vroeg de minister ook betere huizen te bouwen. De huidige woningen hadden te weinig woon-, slaap en bergruimte. Surrogaat-Uleding gaat nog, zei de heer Kraayvanger, maar men moest er wel om denken, dat men bouwde voor de toe komst, voor een toekomst van 60 a 70 jaar- De heer Woudenberg pleitte daarbij nog voor de vergeten groepen, die geen belas ting betalen en geen loon hebben en voor de kleine lieden, die wel belasting be talen, maar zo goed als geen compen satie krijgen. Deze zouden kunnen wor den geholpen met een extra-behwting- verlichting. Met vier millioen gulden zou den 100.000 van deze mensen geholpen kunnen zijn. De heer de Vos van Steenwijk (VVD) wees er daartegenover op, dat er bij deze kleine lieden ook zijn, die verschillende verdiennende gezinsleden hebben, die allen vallen in de 5loonsverhoging, wat naar hij meende ln strijd was met het beginsel van de draagkracht. Ook prof. Hellema (A.R.) wilde de kleine man wel helpen, maar niet op de ruggen van de huis eigenaren. Dit zou uit de algemene mid delen moeten geschieden. Er moest vol gens deze senator in ieder geval een einde komen aan de situatie, waarbij de huis eigenaren steeds het kind van de rekening waren. De heer Witteman (KVP) had tenslotte enkele juridische vragen. Zo vroeg hij voor wiens rekening de verhuiskosten moesten worden gebracht bij ontruiming en wat de positie was van een huurder, die in staat van failissement verkeert. Morgen zal de minister van Wederop bouw en volkshuisvesting hierop ant woorden. „Welkome" plicht Intussen begon men in de avondvergade ring aan de algemene beschouwingen over de belastingontwerpen. Een van de sprekers hierover was de heer Terilings (KVP), die begon met een verdediging van het na-oorlogse regerings beleid, dat gezien moest worden in het licht van een grote oorlogsschade, een ont wricht bedrijfsleven, een veel te hoge geldcirculatie, een volslagen gebrek aan goederen, geen export, maar wel een drin gende behoefte aan grondstoffen uit het buitenland. Deze factoren bepaalden het overheids beleid in de financiële en economische sector. Het financiële beleid was toen geen proeve van principiële belastingwetgeving, maar ook niet méér dan een samenstel van door de tijdsomstandigheden dringend ge boden correcties. De heer Teulings zette dan uiteen, dat deze beleidslijn door hem en zijn politieke vrienden werd aanvaard ais een plicht, maar dat deze voor anderen een „welkome" plicht was, die lang in de lijn "van hun opvattingen omtrent het maatschappelijk bestel. Als twee mensen hetzelfde doen bedoe len zij nog niet hetzelfde. Intussen is zowel de economische als de monetaire situatie gewijzigd en wel zo, dat de heer Teulings en zijn politieke vrienden met verlangen uitzagen naar verlaging van de belasting- druk, Spr, zeide, dat hij reeds vroeger had ge constateerd, dat handhaving van de hui dige belastingdruk de productieve kracht van de Nederlandse volkshuishouding op lange termijn zou benadelen. Hij stelde nu vast wat de regering wil. Dat is: de ver lenging der vervroegde afschrijving (91 millioen), verlenging van de termijn voor de verliescompensatie en afschaffing der extra-inkomstenbelasting (22 millioen), verlaging der vennootschapsbelasting (56 millioen) en de investeringsaftrek (voor 1954: 37 millioen, in volgende jaren oplopend tot 200 millioen). Niet ontevreden De heer Teu lings loonde zich hierover niet ontevreden. H« sprak zelfs van een kente ring in het re geringsbeleid. Maar het cen trale punt van deze politiek noemde spr. de werkgelegen heid. Deze maat regelen achtte hij de eerste stap om het fi nancieel en in- mr F. TEULINGS „eerste stap" dustrieel klimaat te verbeteren. Met deze verbtering toonde de heer Teulings zich tevreden, omdat hij zeide te begrijpen, begrip te hebben voor de budgetaire grenzen, die aan een belastingverlaging nu eenmaal te stellen zijn en die met het bedrag van 540 millioen wel bereikt zyn, ook omdat er andere factoren zijn als de compensatie in verband met de huurverhoging. Overigens was de heer Teulings in te genstelling tot de regering er niet zo vast van overtuigd, dat de verlaging der vennootschapsbelasting, de investerings aftrek en de afschaffing van de extra winstbelasting, vermeerderd met de ver lichtende bepaling omtrent l\et commis- sarissenloon inderdaad de bereidheid zou aanwakkeren van de ondernemers om de risico's der investeringen te aanvaarden. Daartoe waren deze maatregelen onder de maat gebleven, al erkende hij dat bud getaire en andere mogelijkheden hierbij in het oog moesten worden gehouden. Als de belastingheffing het grootste deel van de eventuele winst opzuigt, doch het ri sico voor 100 voor de ondernemer is. dan wakkert deze situatie het risico- nemen niet aan. Als men, aldus stelde het de heer Teulings, de ondernemers een gro ter deel van de winst ter beschik king laat, dan zal dit zeker een be langrijke bijdrage leveren tot de oplossing én van het financierings- én van het investeringsprobleem. Voor de ondernemer gaat het om de hechte financiële ondergrond van zijn bedrijf, méér dan om het streven zoveel mogelijk winst te maken. De hoge pro gressie, die in de eerste jaren nodig was, laat, nu de situatie gewijzigd is, het na delig gevolg zien. Daarom is de eerste stap, die terecht is gezet, deze: om aller eerst de middeninkomens te verlichten. Tenslotte sprak de heer Teulings over de ethische overwegingen van de particuliere eigendom. Een uithol ling van de eigendom achtte hij in strijd met het algemeen welzijn. Over de progressie in de inkomstenbelasting was spr. maar matig tevreden. Dit was het centrale probleem, daarop moes ten de tarieven van de andere belas tingen worden aangesloten. De afwij zing door de regering van de vrijstel ling van de eerste 10.000 loon voor de vereveningsheffing kon hij gedeeltelijk wel begrijpen. Hij had de indruk, dat uiteindelijk in de regeringsvoorstellen de verlichting voor de middenstanders Harold Stasscn, het hoofd van de admi nistratie van buitenlandse operatics 111 de Ver. Staten, heeft verklaard, dat de tijd is gekomen voor een loonsverhoging voor alle werkers in de niet-communistische wereld. Op een persconferentie zei hij, dat een loonsverhoging gerechtvaardigd is, nu de economische kracht van de vrije wereld sterk is vergroot en de industriële pro duetie een recordhoogte heeft bereikt. Uit de rapporten, die zijn administratie uit alle delen van de wereld had ontvan gen, bleek duidelijk dat 1953 voor de vrije landen het succesrijkste jaar sinds het einde van de oorlog was geweest. De pro ductie van industrie en landbouw was na de oorlog nog niet eerder zo hoog ge weest. De inflationaire druk was in bijna alle landen afgezwakt en de reserves aan dollars en goud achter de valuta van de vrije landeh. wareD hoger dan ooit sinds de oorlog. „De algemene loonsverhoging zal wor den ingeleid door verhoging van de lonen der geschoolde en half-geschoolde arbei ders. de mijnwerkers en metaalbewerkers de vaklieden en technici in de gehele we- reld". M. b. t. de handelsvooruitzichten, zei Stassen, dat hij verwacht dat het Congres zijn goedkeuring zal geven aan een vrijere handelspolitici: en dat er een groter goe derenverkeer tussen de niet-communisti sche landen zal komen. Hij zei, dat geen economische hulp voor Europa in het nieuwe hulpprogram wordt beoogd, behalve dan voor Berlijn, Spanje Griekenland, Turkije en voor Frankrijk ten behoeve van de oorlog in Indo-China. Wel bestond het voornemen tussen 900 en 1000 millioen te besteden aan „off- shore"-orders opdrachten voor verdedi gingsmateriaal, geplaatst bij fabrieken in met Amerika verbonden landen over het volgende belastingjaar, dat met Juni a.s. begint. Het voorafgaande jaar werd hieraan bijna anderhalf milliard dollar besteed. Zulke opdrachten worden meer als defensiesteun dan als economische hulp beschouwd. in het algemeen kwantitatief niet sterk van de gedane suggesties afweek en dat deze structureel van meer intense betekenis waren, omdat zij een betere spreiding gaven. De heer Pollema (CH) sloot zich na een lange beschouwing over het finan ciële en monetaire beleid, ondanks veel critiek bij de voorstellen aan. Hij toonde zich daarbij bezorgd over de financiering der tekorten en de inflationistische geva ren daaraan verbonden. Hij ging er al leen mee accoord in de verwachting, dat de regering nauwgezet zou toezien of het beoogde doel, wat onze economische ont wikkeling in de naaste toekomst betreft, zou worden bereikt. Zowel hij als prof. Molenaar (WD) ci teerden prof. Groeneveld, die op het RK Middenstandscongres gewezen had op de gevaarlijke tendens voor te hoge rege ringsuitgaven. De heer Van Tilburg (P.v.d.A.) was van mening dat de beoordeling van de posi tie van onze betalingsbalans sommige le den al te optimistisch had gestemd, ge zien de aandrang tot verdere belasting verlaging. De hoge belastingen in de na oorlogse jaren hebben fouten, die vóór de oorlog gemaakt zijn, in belangrijke mate verhinderd zich te herhalen, zo hield hij de betrokkenen voor. De heer Hellema (A.R.) zeide, dat men zich vastgebeten had in fiscaal gerichte maatregelen, die echter niet anders dan een globaal karakter kunnen dragen. Men maakt verder een te scherp onderscheid tussen materiële en immateriële goederen bij de belastingheffing. Spreker vroeg ln dit verband of een bescheiden vrijstelling van een primair dividend niet doeltreffend zou zijn geweest. Tenslotte pleitte ook hij voor de „vergeten groepen". Aan het begin der vergadering werd na enige bespreking, waarbij de heren Wen- delaar (V.V.D.) en Brandenburg (Comm.) het woord voerden, het wetsvoorstel tot verhoging der vergoeding voor de leden der Tweede Kamer aangenomen. Van V.V.D.-zijde stemden tegen de heren Lou- wes en de Vos van Steenwijk mét de C.P.N. Hun bezwaar was hoofdzakelijk, dat deze verhoging van terugwerkende kracht was. Het wetsontwerp werd aangenomen met 37 tegen 4 stemmen. F. S. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedraagt het aantal motorrijtuigen per 1 Januari 1954: 194.000 (172.712) perso nenauto's (inclusief 6.600 taxi's); 6.300 (6183) bussen; 82.400 (82196) vrachtauto's en bestelauto's; 3760 (3645) trekkers; 4400 (3460) speciale voertuigen; 12800 (123370) motorrij wielen (inclusief driewielers en scooters) en ruim 300.000 (283.025) brom fietsen. Het totaal aantal per 1 Januari 1954 zal dus 724.000 stuks bedragen. Dit is verge leken met het vorige jaar een toeneming over het totaal van 14 De tussenhaak- jes geplaatste cijfers zijn de laatst beken de door het C.B.S. gepubliceerde gege vens per 1 Augustus 1952, behalve het cijfer van de bromfietsen, welk op de toestand per 1 Augustus 1953 betrekking heeft. Het Nationaal Rampenfonds direct na de Watersnood van 1 Februari aange wezen als het centrale punt voor de ont vangst van alle giften en inzamelingen heeft in totaal een bedrag van 133.518.775 gulden binnengekregen. Daarvan was 93.308.827 gulden afkomstig uit het binnen land en 39-158.025 gulden uit het buiten land. Aldus wordt uiteengezet in een over zichtelijke door Z. K. H. Prins Bernhard ingeleide brochure, waarin het Nationaal Rampenfonds onder de naam „Dank U" reeds nu voorlopig rekening en verant woording geeft. Het boekje is van van daag af, bjj alle postkantoren, boekhandels Therese-kliniek'te Luxemburg. 'Hij was I en kiosken te verkrijgen. Omdat het be- hier opgenomen, nadat hij afgelopen Vrij-1 stuur van het fonds van mening is dat dag een been gebroken- had. I voor deze uitgave de middelen van het Pierre Dupong, minister-president van Luxemburg, is in de afgelopen nacht aan een embolie overleden. Pierre Dupong bevond zich in de Sainte- De sonore klokkeklanken van het Amsterdamse Flora.theater hebben gis termorgen in Nederland een nieuw tijdperk voor de film ingeluid. Dat hopen althans de organisatoren van deze eerste demonstratie, die door Twentieth Century Fox met het Cinemascope-procédé voor een groot aantal genodigden: critici en leden van het filmbedrijf, werd gegeven. Het lijdt geen twijfel, dat de leden van de Tweede Kamer gistermiddag de leden der Eerste Kamer dankbaar waren. Deze laatste keurden nl. het wetsontwerp tot verhoging van de schadeloosstelling van Tweede-Kamerleden goed en daar de ver hoging terugwerkende kracht had tot Ja nuari 1953 hadden de parlementariërs nog iwat te goed. Met het gevolg, dat een aantal zich gis termiddag kort na het besluit reeds op de griffie van de Tweede Kamer vervoegde om dit tegoed te incasseren. Zij kregen het prompt uitbetaald, want het griffieperso- neel had kennelijk (zo tegen de Kerst dagen) op deze toeloop gerekend. Reeds veel is over dit nieuwe procédé, dat door „De Publiciteit" als „revolution- nair" wordt aangekondigd, geschreven en gewreven. Geen wonder, dat de ver wachtingen van degenen, die voor het EEM County Perfumery Co. Ltd. Stinmore, Englend. Imp. Jicq. Mot Jr. Amsterdam eerst de mogelijkheden van dit procédé zouden aanschouwen, hoog gespannen waren. Dat het vertoonde ons heeft teleur gesteld, kunnen we niet zeggen, doch dat dit nieuwe procédé een omwenteling op het gebied van de film zal teweeg brengen, zoals indertjjd de toevoeging van het geluid deed, is beslist overdreven. Het voegt immers geen nieuw element aan het modium toe, maar wel vermeerdert het de bestaande mogelijkheden door aan het ge luid „beweeglijkheid" te geven en door de oppervlakte van het beeld in de breedte uit te breiden. Over de techniek, waarmee deze effecten worden bereikt, is in ons blad reeds meer malen uitvoerig geschreven, o.a. nog on langs door onze Amsterdamse redactie en door onze Parijse correspondent, die in de Franse hoofdstad de première van de eerste Cinema-Scope-film „The Robe" heeft bijgewoond. Wij volstaan daarom, nu we een sterk gevarieerde selectie van filmfragmenten, vervaardigd volgens dit procédé, hebben aanschouwd, met de op merking, dat het nieuwe systeem inder daad voor het filmbedrijf mogelijkheden biedt om zijn producten meer spectaculair en aantrekkelijk te maken. Als bewijs hiervoor vermelden wij, dat de vertoning van een kleurenreportage van de kronings stoet in Londen aan de critische toe schouwers, die zich niet gemakkelijk laten meeslepen, een spontaan applaus ontlokte. Deze beelden waren dan ook bijzonder imposant, evenals trouwens alle opnamen, die een panoramisch effect mogelijk maak ten Daarentegen doen close-ups en binnen-opnamen ernstig afbreuk aan de illusie van persoonlijk meebeleefde werke lijkheid, die dit projectie-systeem bij de toeschouwer wekt. Hoezeer men b.v. de uiterlijke verschijning van sterren als Betty Grable, Marilyn Monroe en Lauren Bacall in een fragment uit de film „How to marry a millionaire" ook op prijs moge stellen, Cinema-Scope geeft in de binnen-opnamen van dit goede teveel. Het ligt in onze bedoeling om in de wekelijkse Filmcamera, dat met het oog op de Kerstdagen reeds morgenavond zal verschijnen, een nadere beschouwing te wijden aan de voor- en nadelen, welke aan dit nieuwe systeem zijn verbonden en aan zijn betekenis yoor het autonome me dium van de film. Thans vermelden we nog slechts, dat de Cinema-Scope-film „The Robe", eind Ja nuari, begin Februari hier te lande in vertoning komt en wel in Royal en Flora te Amsterdam, Asta in Den Haag, Luxor en Prinses in Rotterdam en verder in Heerlen, Tilburg en Utrecht. (Van onze correspondent) Zowel Maandagavond als Dinsdagmiddag is er op het Palcis Het Loo in tegenwoor digheid van H.K.H. Prinses Wilhelmina voor twee verschillende besloten kringen het Kerstfeest gevierd. De samenkomst van Maandagavond, waarbjj dc Landsmoe- der vertoefde temidden van de Zeeuwse evae.ué's. die nog steeds gastvrijheid ge nieten op het witte palcis, stond on der de persoonlijke leiding van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Dinsdagmiddag heett zii het Kerstfeest gevierd met de weduwen en kinderen van gevallen verzètsslachtof- fors, welke zijn toevertrouwd aan de goe de zorgen van dc Stichting 1940-1945 Tijdens de viering van het Kerstfeest mei dc Zeeuwen werden het Kerstevangelie cn een Kerstverhaal voorgelezen en wer pen ei Kerstliederen gezongen. Na afloop van dit feest ontvingen de evacué's allen uit handen van de Prinses een Kerstgeschenk. Het Kerstfeest met de weduwen en kin deren van de verzetsstrijders werd ge vierd in de stemmig versierde ontspan ningszaal van het paleis. In zijn openingswoord heeft y00"'1' ter van de afd. Apeldoorn der Stichting 1940-1945, de heer S- Toom, H.I.l. de Ko ningin dank gezegd voor haar gastvrijheid. „Het is ons", aldus de heer Toom, „alsof U wil zeggen tot de hier aanwezige vrou wen en'kinderen: ik weet dat in de oorlog in Uw huis steeds plaats was voor mijn moeder en mij. Komt nu in mijn huis, nu gij met. uw kinderen wilt gedenken, dat heden de Heiland is geboren". Prinses Wilhelmina was niet slechts ge tuige van dit feest Want zij las zelf het Kerstevangelie voor, nadat een quartet het „Gloria in excelsis Deo" had laten horen. Hierna zong men gezamenlijk het beken de „Stille Nacht" en las de heer Thijs Booy enige Kerstverbalen. Aan het slot werden de aanwezigen ont haald op chocolademelk en ontvingen de kinderen geschenken en de ouderen een boterletter. Graham GREENE is naast een succesvol auteur ook ecu scenario- afschrijver, die zeer gewild is bij de regisseurs. Maar vooral de koppeling van beiden beeft hem in de filmstudio's geen onbekende gemaakt. Het is belaas nog altijd zo, dat een autonoom scenario dus een werkstuk, dat gemaakt is voor de film meestal bet veld moet ruimen voor de verfilming van een succesvol toneelstuk, een succesvolle roman of een succesvolle no- vollc. Het oeuvre van Graham Greene is daar een voorbeeld van. Carol Reed beeft de filmloopbaan van Grahame Greene tot een succes volle gemaakt, maar bij beeft liet niet aangedurfd om zijn bock „Hie heatt of the matter" te verfilmen. Hij vond, dat dit door een katholiek moest wor den gedaan. Een onbekende man uit de omgeving van Reed beeft nu de vuurproef doorstaan: George More O'Ferrall regisseerde bet boek en de film wordt uitgebracht onder de Nederlandse titel „Gewetenswroeging". Het boek heeft destijds veel stof doen niet kan zien lijden. Maar men kan met onwaaien vooral onder Katholieken, om- evenveel recht zich afvragen, of deze dat de auteur hier een gewaagde stelling zwakheid een aanvaardbaar excuus is, U poneerde Een man, Scobie, genaamd, leeft handelen volgens impulsen om het leed hi Afrika als een uiterst rechtschapen van anderen te verzachten Men kan n t. mens Ziin vrouw is echter ontevreden met caritas beoefenen, maar Scobie sust zich- hlJ w cinH* het overlijden van haar zelf door het leed uit de weg te gaan. Deze Snrhtl tie heeft 7ii zichzelf niet meer kun- omweg wordt echter aanleiding voor nen terugvinden Haar ^nan wil^i^ar niet Greene om een interessante casuïstiek op gaarne zien lijden, zoals hij steeds het ver- te bouw en. driet van anderen uit de weg gaat. Daar- De vrouw van Scobie vermoedt na haar om doet hij alles om. haar een vacantie in terugkeer iets van hetgeen zich heeft af gespeeld. Zij wil zekerheid, maar Scobie wil haar niet kwetsen en dus zoekt de vrouw naar een ander middel om haar man tot een uitspraak te dwingen. Zij eist van hem, dat hij met haar zal communi ceren. Het gewetensconflict, dat zich nu in de man afspeelt, doet hem tenslotte volgens het boek besluiten om zelf moord te plegen. In de film neemt hij ook dat voornemen, maar voordat het zover komt, wordt hij in een gevecht gedood. Dit gewijzigde einde, door Graham Greene in overleg met de regisseur gecon strueerd, verandert in wezen niets aan het geheel. Een daad wordt beoordeeld naar de intentie, waarmede zij wordt gesteld. Een intentie is in wezen voldoende om een oordeel te verwachten. Dat er iets tussen beide komt, dat de verwezenlijking van de intentie uitsluit, neemt niets weg- van het geen het individu zich heeft voorgenomen. Men zou het einde van de film kunnen be titelen met de overmacht, die de zelfmoord uitschakelt. In de film wordt deze introverte strijd moeizaam weergegeven. Het medium van de film is uiterst moeilijk om een der gelijk gewetensconflict uit te drukken en wij kunnen dan ook onomwonden ver klaren, dat de regisseur hier in genen dele in is geslaagd. Wij kunnen bewondering hebben voor de fotografie en voor de sfeer van het hete Afrika. Wij zien, hoe Trevor Howard worstelt om zijn rol de vorm te geven zoals die enigszins is vastgelegd door al degenen, die het boek hebben gelezen. Maar dan alleen maar een vormgeving van de uiterlijkheden. Van de geobjecti veerde daden van een man. die worstelt met zichzelf: öf ondergaan, öf God be ledigen in Zijn Sacrament. Zelfmoord ech ter is ook een belediging van God, dus als zodanig is de daad van wanhoop, die ofwel wordt gesteld, ofwel alleen maar wordt voorgenomen, geen bevrijding voor Scobie. Het probleem ligt echter nog dieper. Want een missionaris zegt van de dode Scobie: „Wie zal beweren, dat deze man een zondaar is. Misschien is hij wel een heilige". Waarmee dan uitgedrukt wil worden, dat er tussen het moment van de zelfmoord en het moment, waarop de ziel berecht wordt, nog een mogelijkheid is om zich met God te verzoenen. Een moment, dat naar de tijdsduur gemeten zeer veel langer is geworden door het gewijzigde slot in de film. Bu. fonds niet mogen worden aangesproken, heeft men de prjjs van dit boekje gestel-I op zeventien cent per stuk. Uit een nadere omschrijving van de .binnenlandse giften blijkt, dat 12.965.125 afkomstig was van particulieren, 28.159.494 uit bedrijven en bedrijfsperso- neel, 9.640.9.16 van overheid en over heidspersoneel, 533.860 van scholen» 27.646-357 uit collecten, 2.021.917 van de pers, 35.410 uit veilingen, 5.504.776 van „Beurzen Open Dijken Dicht", 11.515 van Doeve kaarten, 979.923 uit Over zeese Rijksdelen. Wat betreft de buitenlandse giften, af komstig uit 30 landen, blijken de Verenig de Staten met 11.078.613 aan de kop te staan. België en Luxemburg schonken 1.351.677, Noorwegen, Zweden, Dene marken en Finland 2.504.297, Engeland gaf 2.424.981, Frankrijk 5.181 390- Zwit serland f 1.897.226, Italië 2.259.185, Zu.d Afrika 2.163.752, Rusland 1.008.960, In donesië 3.769.989 en Zuid Amerika 1.236.179. H uisraadschade Wat de besteding van het geld aangaat, 4.300-000 werd uitgetrokken voor de evacuatiekosten, die gedurende de eerste drie weken na de ramp voor rekening van het fonds kwamen. De vergoeding van de huisraadschade vormt de voor naamste post. Zjj betreft ongeveer 50.000 gezinnen. Naar schatting zullen de totale uitgaven hierop betrekking hebbend 80 millioen bedragen. Tot 1 November is 50 millioen besteed. Te verwachten is, dat voor zover de bevolking naar haar woon plaatsen kan terugkeren of zich elders kan vestigen, de gehele uitbetaling gere geld zal zijn binnen één jaar na de ramp. Aan directe hulpverlening werd 19.7 millioen uitgegeven. Sociaal en cultureel herstel vroeg 7.23 millioen. Rekening moet er echter mee worden gehouden dat er nog belangrijke uitgaven voor deze laatste post in het verschiet liggen, waar van op dit moment onmogelijk ramingen zijn te geven. De kosten van uitkeringen op lange ter mijn worden geraamd op 13 millioen Een regeling voor deze uitkeringen aan weduwen en wezen en aan hen die ten gevolge van de ramp invalide zijn ge worden is gereed. Spoedig zal een perio dieke uitkering worden toegekend, welke het de betrokkenen mogelijk zal maken om hun vroeger levenspeil binnen redelijke grenzen te handhaven. Tegelijkertijd stelt de minister ech ter voor, onmiddellijk een voor de artsen minder gunstige voorlopige honorariumregeling te doen ingaan, gebaseerd op een vergoeding (abonne mentstarief) ofwel van 7 voor de eerste 2400 ingeschreven patiënten, ófwel 6.50 voor de eerste 3000 patiën ten. Dit vergeleken met de door de Ziekenfondsraad aangenomen regeling van 7 voor de eerste 3000. Zouden de huisartsen dit voorstel niet aanvaarden, dan zal de minister vernietiging van het besluit van de Ziekenfondsraad aan de Kroon voor dragen. Als wij het wel hebben gaat boven genoemd voorstel van de minister vergezeld van een berekening van zijn deskundigen, welke het aannemelijk zou moeten maken. In kringen van huisartsen schijnt men in eerste instantie niet geneigd op het voorstel van dg minister in te gaan. Men wil niet weer eens opnieuw gaan onderhandelen en zeker niet met de minister, die daarvoor niet de aange wezen instantie is. Vervolgens wekt deze marchanderingstactiek de nodige wrevel, men acht deze hier niet op zijn plaats. Een beslissing van de zijde der huisartsen over al of niet aannemen van de ministeriële voorstellen, zal Zuid-Afrika te gunnen. Hij leent daartoe zelfs geld van een gewetenloze schurk. Maar tijdens de afwezigheid van zijn vrouw komt een groepje overlevenden van een getorpedeerd schip aan land. Scobie wordt verliefd op een jonge vrouw en, om dat hij ook haar ongeluk niet aankan, ont staat 'tussen beiden een verhouding. Tot zover is het verhaal banaal, om niet te zeggen ordinair. Men kan n.l. mede lijden voelen met een man, die anderen niet eerder dan in de loop van heden avond verwacht mogen worden. Siobie (Trevor Howard) in gesprek niet zijn vrome, die niet meer tegen de situatie opgewassen is. Beeld uit de film „The Heart of tlie Matter naar de gelijknamige roman van Graham Greene. Het auto-ongeluk, dat enige tijd gele den bij de Wiedbachbrug in Duitsland is gebeurd heeft nog een staart gekregen. Zoals men zich herinnert, is een Ne derlandse vraqhtauto met aanhangwa gen, daar op de helling in botsing geko men met enkele andere auto's met als gevolg verscheidene doden en veel schade. Naar wij in „De Verzekeringspers" lezen, wordt de schade, zonder het smartegeld. geschat op 200.000 a 250.000. De auto was verzekerd bij de Nationale Unie van 1845, doch naar ge noemd blad meldt, heeft deze maatschap pij in overleg met de reassuradeuren de ze schade afgewezen op grond van het feit, dat in het aanvrageformuiier voor de verzekering vroegere schadegevallen en opzeggingen door andere assuradeuren zouden zijn verzwegen. De verzekering is inmiddels aan de betrokken expediteur opgezegd. Het Italiaanse stoomschip „Versilia". heeft gisteravond geseind, dat het tenge volge van de mist genoodzaakt is voor anker te gaan. Het schip ligt op de Noord zee anderhalve mijl ten Noord-Oosten van de Maas-boei. De scheepvaart is van de ligplaats van de „Versilia" op de hoogte gesteld. Naar wjj vernemen is de oud-actrice Marie van Eysden-Vink ernstig ziek. Marle van Eysdcn-Vi..k is bijna 89 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9