dag Meer dan 2}k ton voor actie der Zonnebloem op een Honderdduizenden zogen op een pepermuntje „Ontstellend" TERREUR-SCHADE OP JAVA Binding, vrijheid en vrede KERSTBOODSCHAPPEN OVER DE WERELD Trein met feestgangers stort m ravijn Vietminh-bliksemoffensief r dagblad voorj§ch/edam en omstreken r In één dag werd de Zonnebloem-actie 21/2 t°n rijker Indo-China dwars door midden gesneden Maandag 28 December 1953 Citroensmaak maakte vijftig gelukkige prij s winnaar s In één slag meer dan een kwart millioen Artsen vergaderden over conflict met minister Brandstichten geliefde bezigheid Abraham" sloeg alle records Zijn vrouw met rattengif gedood Atoomduikboot maakte proefvaart Koningin Juliana richt zich tot het Nederlandse Volk m Rnini 160 doden in Nieuw-Zeeland Kerstgeschenk van Prinses Wilhelmina WEEKBERICHT Het ziekenfondshonorarium fllf; In Aljeh Sneltrein otider vuur genomen Twintig jaar gevangenisstraf Voor vluchtelingen in 7 riëst Een strijdmacht van, naar te Parijs verluidt, ongeveer 20.000 man communistische Vietminh-troepen is een onverwacht hevig offensief tegen de strijdkrachten van de Franse knie begonnen. De rebellen zijn dwars door centraal Indo-China getrokken en hebben de plaats Thakhek aan de Mekong, de grensrivier van Thailand en Laos ver overd. hakliek was kort tevoren door de Fransen, militairen en burgers, ontruimd. De voornaamste Franse verbindingsweg met centraal en Noordelijk Laos is thans afgesneden. Dt Unie-strijdkrachten zijn door dit bliksem-offensief van de Cinese Zee tot de grens van Thailand in tweeën gedeeld. Treinramp in Tsecho-Slowakije Elizabeth II: „Niet als Elizabeth V' Eisenhower: „Bidt om vrede Adenauer: Onverwachte belijdenis Moskou: „Reële vredeskansen De weerverwachting van het K.N.MX, geldig tot hedenavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele buien en morgen tijdelijk opklaringen. Matige tot krachtige Noordwestelijke tot Westelijke wind, aan de kust later wellicht tot hard toenemend. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 29 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.36 uur. Maan op 2.00 uur onder 12.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT telefoon vertellen, dat hij óók de letter A had gevonden, zijnde een prijs van duizend gulden. De overige prijswinnaars, die niet in staat waren tijdens de uitzending hun ge luk door de telefoon bekend te maken, zul len hun prijzen aèn het Rotterdamse E.H.B.O.-adres afhalen. De heer Bergers, voorzitter van de R.K. E.H.B.O. aan wiens inventieve brein ook de idee voor deze actie was ontstaan, overhandigde Alex van Wayenburg, de leider van het K.R.O.- Zonnebloemprogramma, de opbrengst van de actie: 'n bedrag van 265.558.98. Dat komt neer op ongeveer een dub beltje per zonnebloem. De uitzending werd besloten met dank woorden van de heer Creemers, de voor zitter van de stichting De Zonnebloem, die HILVERSUM, Zondagavond „De spanning stijgt ten topriep de K.R.O.-omroeper uit, halverwege het. programma, dat de geheimen zou onthullen over de K.R.O.-Zonnebloem- actie. En de spanning onder de „zonnebloem-kopers" in de studiozaal van de. K.R.O. en de ettelijke tienduizenden die luisterden aan de radio, steeg inderdaad ten top. Wat zou het grote geheim zijn, dat in deze Zonnebloem- tot Alex van jvayenburg zeide: „Wij, be- mueruuuu o o tl stuur van de Zonnebloem, voelen ons kin deren tegenover u", daarbij doelend op de vele activiteiten van Alex van Wayen burg, wiens devies „Houd de zonzij" voor de zieken terecht een „lichtgevend" de vies mag worden genoemd. Alex van Wayenburg kon na de symbolische over handiging van het totaalbedrag, dat de actie opbracht, slechts ontroerd stamelen: „Dank u zeer". actie voor de zieken lag beslotenMr. Ph. B. Libourel, de Delftse notaris, die ijverig medewerker is van alle K.R.O.-acties, was ditmaal wegens ziekte niet aanwezig. In zijn plaats onthulde candidaat-notaris Kropman het ge heim. Van de 2.545.292 zonnebloemzakjes, die op de derde Kerstdag bij de katholieke kerken waren verkocht, waren er vijftig waarvan de inhoud een pepermuntje niet smaakte naar pepermunt, maar naar citroen. Nauwelijks had de heer Kropman dit geheim onthuld, of alle zonnebloem- zak jeskopers begonnen aan hun pepermuntje(s) te zuigen.. De vijftig gelukkige zuigers vonden, al zuigende, in hun ckroenachlige pepermunt een loupje van glas. Dat moesten zij door de citroenachtige smaak al overtuigd van hun geluk tegen de lamp houden, waardoor zij in het loupje niet alleen een letter A, B, C, D of E maar ook een kengetal en een plaatselijk telefoonnummer vonden. Via deze gegevens konden zij achterhalen, wal precies hun prijs was. Mej. L Kusters van de Provinciale weg 87 in 'Terlinden (Limburg) was als eerste van de vijftig prijswinnaars aan de tele foon Ik heb de letter B. gevonden", kon- riiedè'iii aan en prompt wist de omroeper haar tevertellen, dat zij dan recht had op een nrhs van achthonderd gulden! Mej Kusters zal die prijs vóór Woensdag avond - komen de prijswinnaars later of niet opdagen, dan gaan de prijzen naar het blindeninstituut te Grave - aan het kantoor van de R.K. E.H.B.O. aan de Heemraadssingel 303 te Rotterdam kun-j nen afhalen. Vlak na de opgetogen stem van mej Kusters - danig in haar sas met de prijs van achthonderd gulden - kwam mevr. Peet uit Hilversum de studio binnenhollen. Zii had bij een familiefeestje in de on middellijke nabijheid van de studio, ont dekt. dat een van haar pepermuntjes naar citroen smaakte. De gastvrouw had het pepermuntje voor alle zekerheid óók ge proefd: het was citroen. En daarna was mevr. Peet naar de studio gerend om haar prijs, vijfhonderd gulden, in ontvangst t.e nemen. Toen kwam het telefoontje uit Ooster- eind, gemeente Oosterhout, waar de heer Jan in 't Groen de letter A in een van de pepermuntjes had gevonden en dat be zorgde hem duizend gulden. De mensen m de studio wérden er stil van. „Da's niet gek", was de spontane reactie van de heer Kwakman uit Utrecht, toen de omroeper hem vertelde, dat hij op de door hem gevonden letter B een bedrag van achthonderd gulden te goed had. De heer Kwakman toog onmiddellijk naar het sta tion om de prijs persoonlijk in de studio te gaan afhalen, evenals de heer Steef Plomp uit Amsterdam, die op zijn letter C zevenhonderd gulden kon gaan halen Hierna kwam, als laatste via de radio, de heer Van de Ven uit Eindhoven door de Bijna honderd artsen hebben Zaterdag te Utrecht een spoedvergadering bijge woond, die de Kon. Ned Mij ter bevorde ring van de geneeskunst had bijeengeroe pen in verband met de ministeriële schorsing van het ziekenfondsraadbesluit van 17 December waarbij de voorlopige overeenkomst tussen ziekenfondsen en artsen aangaande honoraria was goed gekeurd. Het was een besloten vergadering waaromtrent uitdrukkelijk is besloten geen inlichtingen aan de pers te ver strekken, alvorens het dagelijks bestuur van de Maatschappij zich over de resul taten zal hebben beraden Op Kerstavond is op het Noordelijk eiland van Nieuw-Zeeland bij Tangiwai een vacantietrein van een brug over de gezwollen rivier Wangwaehu in het kolkende water gestort. Vijf wagons stortten neer. Ongeveer 160 personen verloren hierbij het leven. Deze radiografisch overgebrachte foto toont de resten van enige wagons in het water; links brokstukken van de pijlers van de brug. Nadat Beria jarenlang zijn macht ge bruikt heeft om duizenden en duizenden de dood in te jagen, is hij tenslotte de zelfde weg gegaan als zijn slachtoffers. In het communiqué, dat bij de beëindi ging van het onderzoek naar zijn euvel daden werd gepubliceerd, werd gemeld, dat Beria zich reeds in de burgeroorlog heeft laten aanwerven door de Britse geheime dienst en dat hij nadien voort durend als agent van imperialistische mogendheden is opgetreden. Dit is, zo constateert „De Waarheid", een ontstellend feit, dat velen, wie het wel en wee der Sovjet-Unie ter harte gaat, diep getroffen heeft. Wij zijn door deze mededeling ook diep getroffen. Meer dan 30 jaar heeft dus een agent van imperialistische mo gendheden, een vijand van de Sovjet- Unie, zich in dit „arbeidersparadijs" op vooraanstaande posten weten te hand haven, terwijl het niet veel gescheeld heeft, of hij was de opvolger geworden van Stalin, waarmee hij zeer bevriend was. Het is inderdaad in hoge mate „ontstel lend". Dat iets dergelijks door de huidige machthebbers en hun trawanten als of ficiële „waarheid" wordt verkondigd, is niet moeilijk te begrijpen. Maar zou de gewone man dit soort verhaaltjes nog maar critiekloos blijven slikken 99 Dinsdag is uit IJ muiden ^trokken <ie grote stoomtrawler „Abraham Het sen viste sindsdien Zuidelijk in het Kanaai, ter hoogte van het Franse vissersplaatsje Fécamp en ving daar in een paar dagen tijd 3800 a 3900 kisten haring, waarmede de trawler Zaterdagmiddag in de haven van IJmuiden is teruggekeerd. De haringvangsten zijn dit jaar in het Kanaal uitermate overvloedig en blijven opvallend lang aanhouden Verleden jaar om deze tijd kwamen de trawlers met 8 900 kisten haring naar IJmuiden terug. De „Abraham" versloeg thans alle be staande records. Volgens de gegevens van de dienst van sociale zaken voor Midden-Java heeft de bevolking van de Westelijke residenties van Midden-Java, Banjumas cn Peka- longan in verschillende gevallen het af gelopen jaar haar woningen moeten verlaten wegens de onveiligheid. Zij zijn naar elders geëvacueerd. Over de eerste drie kwartalen van 1953 werden de volgende cijfers gegeven. In de kabupaten Banjumas hebben in die periode 19.034 personen hun woningen al dan niet tijdelijk moeten verlaten; 268 woningen werden door de benden in brand gestoken, waaronder ook een rub berfabriek. De schade beloopt rp. 170.000, In de kabupaten Tjilatjap evacueer den 84.189 personen, nadat 2.669 huizen waren verbrand; de schade hier wordt getaxeerd op ongeveer rp 2.180.000. In de kabupaten Tegal trokken 26.869 personen weg en werden 482 huizen ver brand; de schade beloopt rp 1.934.000. De .kabupaten Brebes heeft het grootste aantal vluchtelingen nl. 198.517; 980 hui zen gingen in vlammen op; de schade bedraagt ongeveer rp. 1.360.000. In deze 9 maanden werden dus 328.609 personen tijdelijk of permanent ver plaatst, terwijl de aangerichte schade meer dan rp 5,5 millioen bedraagt. De chef-staf van het militaire com mando in Noord-Sumatra, overste Thai Ib, heeft aan de Indonesische pers mede gedeeld, dat waarschijnlijk in Maart 1954 de veiligheid in geheel Atjeh zal zijn hersteld. Hij zeide, dat de acties nog voortdu ren tegen opstandelingen, die zijn doorgedrongen in het bergachtige ge bied van Midden-Atjeh. Maar ook hier zou het leger spoedig de situatie mees ter zijn. De sneltrein D.iokja-D.iakarta is op Eerste Kerstdag door onbekende gewa pende lieden onder vuur genomen. Drie passagiers werden ernstig gewond. Het Arnhemse gerechtshof heeft arrest gewezen in de Hengelose vergiftigingsaffaire, waarvan de vrouw van een der verdachten op 7 April j.l. het slachtoffer is geworden. De 34- jarige voorwerker C. van der S., die er van werd verdacht zijn echtgenote met rodent om het leven te hebben gebracht, werd veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf met aftrek. De 37-jarige fabriek- arbeidster A. W. H. die van medeplichtig heid werd besehu 'lifïd, kreeg 12 jaar met aftrek en ter besi"'ihKkfngstelling van de regering. De rechtbank-té Almelo had Van der S. eveneens 20 jaar opgelegd, doch zijn medeplichtige tot 13 jaar en vier maan den veroordeeld, eveneens met ter be schikkingstelling. De Amerikaanse republikeinse senator Craig Hosmer, die twee weken dienst gedaan heeft dis reserve-marine-officier, heeft verklaard, dat de „Nautilus", de Amerikaanse atoomduikboot welke bin nenkort officieel te water gelaten zal worden, reeds twee maanden proefvaar ten heeft gemaakt. De motor gebruikt geen zuurstof, zodat de duikboot gerui me tijd onder water kan blijven. Bij gelegenheid van het Kerstfeest heb ben, zoals gebruikelijk verschillende staatshoofden en leidende figuren bood schappen gericht tot hun volk. In Nederland was het Koningin Ju liana, die zich over de radio wendde tot „de Nederlanders hier te lande en waar ook ter wereld". 't Is onmogelijk, zo zeide zij, dit jaar het Kerstfeest te vieren, zonder opnieuw de grote slagen te beleven, die ons als volk en velen van ons persoonlijk hebben getroffen en ons opnieuw één te voelen met de schier ontroostbaar bedroefden, aan wie het Kerstfeest toch zijn troost biedt. Er is veel dat ons verbindt, ook nu het water onze grond eindelijk verlaat. Er is ook veel goeds ontstaan, waarvoor wij als volk dankbaar mogen zijn. Voor de Nederlanders elders ter we reld, had H.M. een speciaal woord van dank: „Gij daarginds zijt het, die zowel ons met de wereld als de wereld met A 0|> Kerstavond, omstreeks half elf, is op het Noordelijke eiland van Nieuw- Zeeland bij Tangiwai een vacantietrein van een brug over de gezwollen rivier de Wangwaehu in het kolkende water gestort. De brug was door het woeste water van de rivier, die doorgaans kalm is, ondermijnd en begaf het toen de trein er met een snelheid van ongeveer 80 kilometer per uur over heen reed. De locomotief bereikte in haar val bijna nog dc overzijde van de rivier, vijf wagons stortten omlaag en verdwenen bijna geheel in de diepte. Slechts de drie laatste wagons bleven op de brug en de reizigers in deze drie bleven ongedeerd. In de trein bevonden zich ongeveer 27® passagiers. Vermocdciyk zijn 166 personen om het leven gekomen. Tot dusver zjjn 114 lijken geborgen en men heeft weinig hoop op behoud der 52 vermisten. Het red dingswerk werd zeer bemoeilijkt door het woeste water. Velen der omgekomenen werden meer dan 100 kilometer verder stroomafwaarts gevonden. Anderen weer lagen begraven in het slib langs de oever. De opsporing wordt onverminderd voort gezet. Eén wagon bleef aan de koppeling han gen. De koppeling brak echter en de wagon stortte toch omlaag. Op deze wagon be vond zich Cyril Ellis, een postambtenaar uit de omgeving, die het ongeluk had zien aankomen en de trein nog trachtte tegen j te houden door op de rails te springen en - met zijn zaklantaarn te zwaaien voor zij In een recital in ,J)ïli(jentia lc cn Haag heeft do zangeres Jo Vincent op Eerste Kerstdag afscheid genomen van het Haagse concert-publiek. Na afloop van het recital werd de zangeres op hartelijke wijze gehuldigd. De heer mr G. A. van Haeften, voorzitter van de Haagse afdeling van de Mij tot bevor dering der Toonkunst, bood de schei dende zangeres het ere-lidmaatschap in de vorm van de „gouclen kaart" van de Maatschappij aan. Van links naar rechts: mr Van Haeften, dc zanger Willem Ra- vclli, Jo Vincent en Felix de Nobel. Aan vluchtelingen, die in een kamp bij Triest verblijven, is Donderdag een geschenkzending van H.K.H. prinses Wilhelmina uitgereikt. In dit kamp verblijven circa boOO vol wassenen en kinderen. De volwassenen hebben allen een Kerstgroet met de ge drukte handtekening van de prinses ont vangen; de kinderen ontvingen geschen- ken. Personen van vijftien nationaliteiten bevinden zich in dit kamp. Waarnemers menen, dat het Franse op perbevel een zo hevig offensief niet had verwacht. Mogelijk is dit nog slechts de opening van het offensief van de rebel len-generaal Giap en beoogt deze ook de veiovering van de hoofdstad van Laos, Vientiane en van de residentie Loeang Pribang. he Fransen voeren in allerijl door de lucht versterkingen aan naar Savannakhet, 80 km. ten Zuiden van Thakhek, een plaats die al eerder uitstekend benut werd voor de organisatie van een luchtbrug naar in Laos bedreigde Franse troepen. De Unie troepen staan in dit gebied onder bevel van generaal André Franchi. Te Parijs houdt men rekening met de mogelijkheid, dat Ho Tsji Minh, de rebel lenleider. aanstuurt op 'n „tweede Korea" door Indo-China in tweeën te snijden, on geveer langs de 16de breedtegraad. Radio Vietminh heeft weer een „vredesoproep" uitgezonden, hoewel overigens tegelijker tijd „de bevrijding van het gehele Indo- chinese territoir van de kolonistische over heersers" wordt aangezegd. Radio Viet minh legde er voorts de nadruk op, dat het huidige offensief in Laos zou worden uitgevoerd door een speciaal Laos-bevrij- dingsleger, zonder dat van Vietminh-troe pen wordt gesproken. De regering van Thailand heeft Vrijdag avond de staat van beleg afgekondigd in negen provincies aan de grens met Indo- China en Birma en troepen gezonden naar strategische punten langs de rivier de Mekong, die de grens vormt met Laos. een der drie verbonden staten van Indo- China. de gehaverde brug zou bereiken. Hij was onmiddellijk naar de plaats van de ramp gesneld en op deze wagon geklommen om de inzittenden te helpen er uit te komen. Hij stortte mee omlaag doch wist niette min, tezamen met een niet-gewonde reizi ger, alle passagiers, op een meisje na, In veiligheid te brengen. Velen der reizigers waren op weg naar het feestelijke Auckland om een blik te kunnen werpen op koningin Elisabeth, die thans een bezoek aan nieuw-Zeeland brengt, dé grote gebeurtenis van het jaar. Zij zaten met slapende kinderen op hun schoot en sommigen doodden de tijd met kaartspel toen de ramp zich voltrok, Toen de eerste reddingsploegen de plaats des onheils bereikten, zagen zij, dat de stroom bomen en grote keien meevoerde, Men was voorzien van schijnwerpers en ander verlichtingsmateriaal. Met acety leen en ander materiaal poogde men slachtoffers te bevrijden uit de in elkaar gedrukte wagons. Tegen Zaterdagochtend werd de water stand lager en enkele rijtuigen lagen in de modder, naast en onder de locomotief. De reddingsploegen gingen toen te werk met bulldozers en takels op zoek naar de stoffelijke resten der slachtoffers. Volgens een verklaring van de politie was er echter weinig hoop op om nog overlevenden te vinden. Toen de Nieuwzeelandse premier, Sid ney Holland, in de vroege ochtend van het ongeluk hoorde, spoedde hij zich naar de brug. Koningin Elizabeth betuigde onmid dellijk haar medeleven met de slachtoffers, riep in haar Kersttoespraak tot medeleven op en bezocht later nog enkele getroffen gezinnen. De oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld. Sommigen zeggen, dat een wolkbreuk de ongewone stijging van het rivierwater heeft veroorzaakt. Anderen weer zeggen, dat er geen wolkbreuk ge weest ls, doch dat een ljsdam van een meer hogerop doorgebroken is, waardoor plotseling een grote hoeveelheid water toe stroomde. Het water van het meer had een hoger peil gekregen, toen de natuurlijke afvoer in 1945 door vulkanische werking was afgesneden. Radio-Praag heeft op Eerste Kerstdag gemeld, dat een exprestrein van Praag naar Bratislawa te middernacht is ingere den op een passagierstrein, die stilstond op het station van Catvice, tussen Brno en Breclav. Latere radiomededelingen spraken van „een honderdtal doden en gewonden", ons verbindt. Juist ook in tijd van nood hebt gij dit zo duidelijk bewezen, waar door wij mede alom vriendschap ondervinden mochten". In het vervolg van haar toespraak hield de Koningin dan een beschouwing over de betekenis van het Kerstfeest en de komst van het Christuskind. Koningin Elizabeth van Groot Brittannië heeft op Eerste Kerstdag een radio-toe spraak gehouden van Auckland (Nieuw Zeeland) uit. Tevoren had zij een radio- telefonisch gesprek gevoerd met haar kin deren, prins Charles en prinses Anne die 12.000 km ver bij hun grootmoeder, de ko ningin-moeder, op Sandringham logeren. In haar toespraak, die in het gehele Brit se Gemenebest werd opgevangen, zeide de koningin o.m., dat het Gemenebest ge bouwd was op vriendschap, loyaliteit en de wens naar vrijheid en vrede. Zij zou zich geheel wijden aan het beginsel van gelijkheid van landen en rassen van het Gemenebest. Zij merkte op, dat zij zich in het ge heel niet voelde als haar „grote voorgang ster", waarmee men haar wel vergeleek, n.l., koningin Elizabeth I, „die als een despoot regeerde en niet gezegend was met echtgenoot en kinderen en nooit in staat was haar land te verlaten." Er was echter een overeenkomst: in de periode van koningin Elizabeth I zowel als in de huidige waren de volken rijk aan ondernemingslust en moed. De koningin sprak haar medeleven uit met de door de ernstige Nieuwzeelandse treinramp getroffenen. Vóór de uitzending was er een radioprogram, waarin onder danen van het Gemenebest van 28 landen van Tonga tot het Poolgebied, van Canada tot Korea en van Nieuw Guinea tot Hong kong, spraken. Dit wereldomvattende pro gram werd voor het eerst van buiten Groot-Brittannië uitgezonden. De „Aus tralian Broadcasting corporation" had zich voor haar grootste taak uit haar geschie denis geplaatst gezien bij de organisatie ervan. President Eisenhower heeft in zijn eerste kerstboodschap aan het Ameri kaanse volk, die per radio en televisie werd uitgezonden, de Amerikanen opge roepen met hem te bidden om vrede en er voor dank te zeggen dat „het bloed van hen", die wij liefhebben, niet langer op slagvelden in het buitenland vergo ten wordt". Eisenhower's toespraak vanuit het Witte Huis ging vooraf aan het plechtige ontsteken van de verlichting aan „de kerstboom van de nationale gemeen schap". die op één der grasvelden bij het Witte Huis is opgesteld. „Deze Kerstmis is voor ons het eerste vredige Kerstfeest sedert 1949", aldus Eisenhower. „Wij koesteren goede hoop, ondanks het feit dat de wereld nog steeds in twee kampen verdeeld is. Scherper dan wat ook stelt het gebed vrijheid en communisme tegenover elkaar, zo zei de president. De communist kan geen kracht reserve vinden in het gebed, omdat zijn leer van materialisme en staatsalmacht de waardigheid van de mens ontkent en dus ook het bestaan van God Verwijzend naar het voorbeeld van George Washing ton, die „in de critieke winter in Valley Forge, toen de zaak van de vrijheid de nederlaag zo dichtbij was" ook zijn toe vlucht nam tot het gebed, wekte Eisen hower de Amerikanen op te bidden om zuiverheid van bedoeling, oprechtheid, opofferingsgezindheid en de moed van de rechtvaardige bij degenen, die proberen leiding te geven, te bidden ook om ver trouwen, hoop en de vastheid van het geloof. De president spoorde voorts aan te bidden om sterkte en het krijgen van begrip voor anderen; sterkte in de over tuiging, dat „wat we als Amerikanen in de wereld tot stand willen brengen, eerst in het hart van Amerika tot stand moeten brengen"; sterkte, bij onze pogingen om banden van vriendschap te smeden, die eens de wereld moeten omvatten willen de volkeren kunnen voortbestaan en leven in vrede. De Westduitse bondskanselier, dr Kon rad Adenauer, heeft in een Kersttoespraak voor de radio gezegd, dat het Duitse volk bereid is met alle kracht tot verwezenlij king van de Kerstboodschap bij te dragen, zowel omwille van zichzelf als van de we reld. De kanselier zeide, dat het Duitse volk op 6 September (bij de Westduitse bondsdagverkiezingen) een vrijheidsbelij denis had afgelegd zoals niemand ter we reld nog pas tien jaar geleden verwacht zou hebben. Ook de datum van de 19de Maart 1953, toen de Bondsdag de verdra gen met het Westen aanvaardde, zou met gouden letters in het boek der geschiedenis worden opgetekend. In Moskou werd, natuurlijk!, geen Kerstboodschap uitgesproken door een lei dende Sovjet-figuur- Maar Radio-Moskou hield wel een speciale Kerstuitzending in het Engels. Daarin verklaarde, „een com mentator" dat het komende jaar een zeer reële mogelijkheid biedt om een „normale, rustige en vreedzame atmosfeer in de we reld te scheppen"- De mogelijkheid van een „vredig en gelukkig leven" was nog nim mer zo nabij en reëel geweest als nu. „De belangrijke successen, door de vredes- krachtén behaald, geven grond aan deze hoop", zei hij. Dc Wateringse waarnemend gemeente-secretaris, dc heer L. M. J. Hendrix, is, gelijk gemeld, met ingang van 16 Januari a.s. benoemd lot burgervader van Berkel-Rodenrijs. Maandag 18 Januari a.s. om twee uur zal de installatie plaats vinden. Op de foto: het gelukkige gezin burger-vader, moeder, Marian, 16 jaar, Joep 15 jaar, Maya, 13 jaar, en Paul, 6 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1