De recreatieve behoefte van stedelijke samenleving Bioscopen Kerstmis voor de woonwagen kampbewoners van 1000 weken jaargangen riet leest van W ilton-F ijenoord Academie-leerlingen tonen hun kunst Ruim een millioen Nederlanders gingen naar het buitenland Radio-programma PAGINA J MAANDAG 28 DECEMBER 1953 Een uitgebreid programma Wandeling in de toekomst OPBRENGST ZONNEBLOEM COLLECTE HET MONOPOLE THEATER IN EEN NIEUW KLEED Thans 318 ruime zitplaatsen D.H.S.H.B.S.S. 2—1 AGENDA IN ROTTERDAM Expositie in liet Academiegebouw KERSTBAL S. O. t SPUIEN EMISSIE BANK NEDERL. GEMEENTEN AANZIENLIJK OVERTEKEND CONTINENTALE HANDELS- BANK Frankrijk en Monaco favoriet VEEMARKT TE ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND R. C. SCHIEDAM B. m. r. s. Uit het programma, dat aan de leden van het Wilton-Fijenoordpersoneel is toe gezonden blijkt, dat er op Donderdag, 7 Januari a.s.. de eigenlijke herdenkingsdag van het honderd-jarig bestaan van de werf, des morgens te 8 uur een aubade zal plaats vinden voor het hoofdkantoor. De aubade wordt uitgevoerd door de Harmonie Wilton-Fijenooi-d. Te 8.30 uur spreekt de oudste directeur, de heer S. van West. een herdenkingsrede uit, waar na te 9 uur de ainbieding van geschen ken door het personeel en gepensionneer- den plaats vindt. Van 9.20 tot 10.45 is er daarna een receptie voor genodigden uit het personeel en gepensionneerden. Dan vindt van 11.15 tot 12.30 een receptie plaats voor de autoriteiten, waarna van 12.45 tot 14.00 uur een lunch aan geno digden wordt gegeven. Van 14.30 tot 17.00 vindt tenslotte een relatie-receptie in de receptiezaal plaats. Op Maandag. Dinsdag, Woensdag 11, 12 en 13 Januari vinden grote feestavon den voor het personeel plaats in de Ahoy- hallen te Rotterdam. Er is hiervoor een aardig programmaboekje gemaakt, dat o.a. een declamatorium vermeldt, met medewerking van Arie van Mever, bari ton, Henk Schaar declamatie, de Har monie Wilton-Fijenoord en het dames- en heren-koor van W.F. Het geheel staat onder leiding van Joh. F. Pala. Voorts treden op Cees de Lange, de Ramblers en vele andere artisten. Aan de westelijke en noordelijke stads rand ontstaan de grotere recreatiegebie den, het volkstuinencomplex aan de Vijfsluizen ter grootte van ruim 20 ha., het sportveldencomplex aan de Polder vaart met een oppervlakte van circa 33 ha., het zwembad, dat weldra in de om geving van de z.g. Blauwe Brug bij Kethel zal worden gebouwd, het Ke- thelse parkgebied met 3 sportvelden en het in aanleg zijnde stadspark, dat ruim 50 ha. oppervlakte zal hebben. Wanneer over enige jaren de aanleg van al deze objecten voltooid zal zijn en Nieuwland verder is ontsloten, dan zul len we van het hart der stad uit een wandeling van meerdere uren door het stedelijk groen kunnen maken. Beginnen de in de Plantage, via Maasboulevard en het daarbij behorende park zullen we vervolgens het Volkspark doorwandelen, langs de Julianalaan en via 't groen van de gemeenschappelijke tuinen in Bab- berspolder, de wandelweg achter de Al gemene Begraafplaats bereiken. Langs de wandelweg naar de Poldervaart en via de lanen van het Volkstuinencomplex, voert de weg dan naar de wandelpaden langs het sportveldencomplex ten wes ten van de Poldervaart. Langs het ge projecteerde zwembad bereiken we het Stadspark. De terugweg naar de stad zal ons ten slotte langs de groengezoomde singels, die in Nieuwland zijn geprojecteerd, weer naar huis terugvoeren. De opbrengst van de Zonnebloem collecte bedroeg voor Schiedam 2303.33, Een z.g. recreatie-cirkel (Uit ,.Schiedamse Gemeenschap") Reeds enige t\jd geleden berichtten wij, dat het Monopole Theater vóór Kerstmis enkele dagen gesloten zou worden in ver band met een restauratie, welke het theater zou ondergaan. Inmiddels heeft op eerste Kerstdag de eerste voorstelling reeds plaats gevonden en de vaste Zondagmiddagklanten voor namelijk de jongeren konden zich er van overtuigen, dat het theater een hele verbetering had ondergaan. De beide antiek aandoende uitsteeksels van het balcon zijn weggevallen, nu de voorkant van het balcon geheel recht getrokken is, waardoor een aantal plaat sen gewonnen werd. Dit voordeel van meer plaatsen werd inmiddels weer te niet ge daan door een veranderde opstelling der fauteuils in de zaal, waardoor het aantal zitplaatsen van 326 op 318 is gekomen. De nieuwe fauteuils wijnrood pluche zijn intussen breed en ze geven de zaal een heel ander cachet. De heer Daniels toonde ons de wijzigin gen met een stralend gezicht en een zekere trots. Hij was bovendien verheugd, dat de veranderingen zo snel voltrokken waren en verklaarde, dat heel het personeel ge werkt heeft als paarden, zelfs de nacht dóór. Voor de geregelde bezoekers betekent de verandering van het Monopole Theater een hele verbetering. unrt». Op het prachtig gelegen veld van DHS hebben DHS en HBSS een sportieve wed strijd gespeeld. DHS wist voor de rust gebruik te maken van twee blunders in de HBSS-verdediging en die 20 voorsprong was wel verdiend. In deze helft had DHS het beste van het spel gehad, maar na de rust waren de rollen omgedraaid Aan val op aanval golfde op het DHS-doel, maar de doelman was steeds op zijn post. Toch moest hij eenmaal capituleren, toen Meuldijk handig 3 spelers passeerde en de vrijstaande Den Hoed in de gelegenheid stelde een schot te lossen. Dat schot trof doel en de achterstand was tot 21 ver kleind. En hoewel de gelijkmaker zeker niet onverdiend geweest zou zijn, HBSS zag daar geen kans meer toe, zodat DHS met 21 won. Beide elftallen telden enkele invallers. Het was een nuttige oefenpartij, die gespeeld werd bij voortreffelijk weer. wwr Heden: Passage Theater: „Puntje en Anton" (alle leeft.), 2 en 8 uur. Monopole Theater: „De gevangenen van het oerwoud" (14 j2, 7 en 9 uur. Dinsdag: Aula Stedelijk Museum: Kamermuziek gezelschap: „Intertexta", 8 uur, TONEEL EN MUZIEK Dinsdag 29 December Schouwburg 8 uur: Besloten voorstelling Lantaren 8 uur: ,.Oost West Egypte best" (Rot- terd. Comedie) ivolw.) Koninginnekerk 8 uur: Afscheidsconcert Jo Vincent. BIOSCOPEN Programma's van 24 t/m 31 December Arena: Welkom, Mr. Marshall (a.l.); Capitol: Abbott en Costello en Dr Jekyll en Mr. Hyde (14 j.>; Centraal: Het Kind, dat mij gegeven werd (18 j.); Cineac, Colosseum en Victoria: Lili (a.l,); Harmonie: Call me Madam (a.l.); Lutusca: Calamity Jane (a.l.); Luxor en Prin ses: The Snows of Kilimanjaro (18 j.); Passage (Schiedam): Puntje en Anton (a.l.); Rex: Oh Susanna (14 j.); 't Venster: Vlug, veilig en voordelig (a.l.). Het is begrijpelijk, dat zolang het goud in het internationale betalingsverkeer een functie als betaalmiddel blijft vervullen en als zodanig ook overal wordt aanvaard, zich in de verschillende landen het ver schijnsel zal blijven voordoen dat dollar- saldi worden geconverteerd in goud. Ver schillende Europese landen, o.a. Duitsland en Nederland, hebben 'in 1953 voor aan zienlijke bedragen goud van Amerika be trokken. Ondanks de belangrijke prijsda ling voor goud op de vrije markt, heeft de goudpolitiek van de Ned. Bank niet tot verliezen geleid, aangezien de bank in staat was het goud in de Ver- Staten aan te kopen tot de onveranderde officiële prijs van 35 per ounce fijn. Gewezen wordt op de Russische goud verkopen van de laatste tijd en het wordt opmerkelijk geacht, dat Rusland goud aan biedt in een periode, waarin de prijscon- stellatie op de vrije goudmarkt allerminst gunstig kan worden genoemd. „Alleen bij zondere omstandigheden zullen de Sovjet regering hebben genoopt een dergelijk de- viezenverlies te aanvaarden en deze goud verkopen door te voeren op dit voor haar ongunstige tijdstip". Russische goudharen werden ook in Nederland omgesmolten. Het oppotten van goud door particulie ren is belangrijker afgenomen. Met een prijs van 35 per ounce fijn is het goud het goedkoopste product ter wereld ge worden, daar op dit ogenblik geen enkele grondstof zich op het prijsniveau van 1934 bevindt. Gezien de verschillende onzekere factoren, valt omtrent de toekomstige prijsontwikkeling op de vrije goudmarkt niets met zekerheid te zeggen, aldus „H.B. U.nieuws". Donderdagmiddag is in de hal van de Academie voor Beeldende Kunsten (G. J. de Jonghweg 6) een tentoonstelling geopend van werk van leerlingen. Het is een interessante expositie, niet alleen door de voor leerlingen van een acade mie bijzonder goede kwaliteit, maar vooral omdat zij e«n inzicht geeft in de methode waarmee de leraren de slui merende talenten der leerlingen geleide lijk doen ontluiken. Men ziet er de exacte studies naar de natuur die de jongste recruten maken, langzaamaan uitgroei en tot werkstukken waaruit blijkt dat zij het begrip voor het materiaal, het rhythme van het tekenen, de composi torische beginselen en andere elemen taire dingen steeds beter onder de knie krijgen. Tenslotte zijn de leer lingen der hogere klasseh dan rijp voor het ontwerpen van groie muurschilde ringen, tapijten en kleurglas. De exposi tie laat tal van voorbeelden zien van deze ontwerpen. Ook zijn tr enkele stuk ken glazenierswerk; er is namelijk op de academie een glazeniersatelier waar ge regeld ontwerpen worden uitgevoerd. Behalve van de decoratieve en teken klassen is er ook werk van de klas der binnenhuisarchitectuur waatbij men zelfs hele stoelen (zelf ontworpen en ge maakt) en maquettes van ideale woon kamers of winkelinrichtingen in ont werp kan zien. Ook ceraraiek en be drukte stoffen in zeer geslaagde uit voering liggen hier als producten van deze veelzijdige academie uitgestald. De tentoonstelling is geopend tot en met 2 Januari van 105.30 uur. Op Zon- en feestdagen van 2 tot 5.30 uur. In Musis Sacrum, onder de voortref felijke leiding van de heer M. L. Mulders, was er ook dit jaar weer een Kerstbal ge organiseerd door de R. K. Dansvereniging Schiedam Onder Ons. Een gezellige stem ming ontstond bij een sfeervolle verlich ting en een stemmig versierde zaal. On der een kroon hing een takje mistletoe. Het werd een uiterst gezellige avoad. Wij vernemen met genoegen, dat binnen enkele dagen een nieuwe wijze van spuien zal worden beproefd, die, naar men hoopt, beteren resultaten voor de water- verversching (voor zoover die onder de de tegenwoordige omstandigheden moge lijk is) zal opleveren, dan die welke tot- nutoe gevolgd wordt. Thans wordt gedurende het nachtgetij, vóór het afloopen van het spuiwater uit de Nieuwe Haven, water uit de grachten der binnenstad gelaten door de Groote Sluis en de Molendoorlaat in de Korte Haven. Als nieuwe proef tot verbetering van het water in de Vestgracht zal ook gedu rende het dagtij water door de Molen- doorlaat worden uitgelaten, terwijl bij het opkomen van den vloed de deuren der Varkenssluis zullen gesloten worden, waardoor het Maaswater, binnenkomende door het Spuikanaal, alle grachten der ge meente moet passeeren voor het in de Maas valt. De Varkenssluis zal nimmer gesloten kunnen worden voor 12 al2% ure, ten einde de scheepvaart niet te belemmeren. De sluis- en brugwachters zullen de schippers zooveel mogelijk waarschuwen, hoe laat de Varkenssluis gesloten wordt. (Nwe Schiedamsche Courant, van 1 Oct. 1893.) De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat bij de gehouden inschrijving op de door haar uitgegeven 10 millioen 3'/« pet obligatielening het gevraagde bedrag dusdanig is overtekend, dat slechts een geringe toewijzing kan plaats hebben. Naar wij vernemen, is het dividend over. 1952 van de Continentale Handels bank N.V, te Amsterdam, vastgesteld op 50 per aandeel (onv.). Blijkens opgaven, die de A.N.V.V. van haar buitenlandse zusterorganisaties heeft ontvangen, hebben in 1951 1.012.000 Neder landers hun vacantie in het buitenland doorgebracht en in 1952 1.058.000. Frankrijk en Monaco waren in beide jaren favoriet, resp. tezamen met 282.000 (1951) en 277.000 bezoekers (1952) gevolgd door Duitsland met resp. 210.000 e.. 222.000 en Zwitserland met resp. 157.000 en 182.000 bezoekers. Hieronder volgt een staatje van het Nederlands bezoek aan het buitenland: LAND 1951 1952 Frankrijk en Monaco 282.000 277.000 W.-Duitsland 210.000 222.000 (schatting) Zwitserland 157.000 182.000 Italië 148.000 154.000 Oostenrijk.... 73.000 76.000 Engeland 60.000 52.0C0 België 34.000 38.000 (schatting) Spanje 13.000 20.000 Zweden 15.000 17.000 Denemarken 11.000 12.0C0 ROTTERDAM, 28 December. Veemarkt. Aan voer in totaal 1628 dieren: 703 vette koeien en ossen. 472 varkens, 433 lammeren. Prijzen: vette koeien le kwal. 2.7C—2.80, 2e kwal. 12.50 2.60, 3e kwal. 2.202.30; varkens dev. gew.) le kwal. 1 1.89, 2e kwal. 1.87, 3e kwal. f 1.84, alles per kg.; lammeren lé kwal. 1 100, 2e kwal. f 90, 3e kwal. f 80, alles per stuk. Vette koeien aanvoer kleiner, handel levendig, prijzen hoger, prima's boven notering. Varkens aanvoer min der. handel vlug. prijzen hoger, prima exem plaren boven notering. Lammeren aanvoer gro ter, handel willig, even stijver in prijs. 75ste Jaargang No. 22341 GEHUWD: C. Koorengevel 23 jaar en T. E. van Katwjjk 19 jaar; J. C. J. Ver beek 29 jaar en W, J. M. de Groot 26 jaar; J H. Mooren 28 jaar en C. H. M. de Groot 27 jaar; J. W. Franken 27 jaar en C. L. Valk 28 jaar. GEBOREN: Nicolaas W., zoon van G. G. F. Oostrum en C. M. L. van Collen- burg; levenloos kind van G. J. v. Ekeren en Th. M v Ochten. OVERLEDEN: G. Soels, 78 ,iaar, wed. van G. van Geem; J. Stöver, 62 jaar; A. Mak, 61 jaar. De uitslagen van de Kerstrit o& de home-trainer luiden A klasse, 2X1 km.: 1. C. Proost 70,2 sec., 2. J. de Rooy 74,1 sec.; B klasse, 2X1 km. 1. H. v. d. Öerg 69 sec., 2. A. v. d. Heiden 71,2 sec., 3. A. Bezemer 71,3 sec., 4. R. Schalkwijk 74,6 sec., 5. R. de Wilt 74,8 sec.; C klasse, 1 X 750 meter 1. J. Meeder 54,7 sec., 2. T. Bleeksloot 57,3 sec., 3. C. Janssen 59,8 stc., 4. T. Eikenbroek 60,7 sec., 5. W. de Jong 61,1 sec. Uitzending; vanuit Eng. Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. Maandag 38 December 21.30 uur Verzoekplaten. 22.30 uur Bing Crosby Show. 23.00 uur N.V. Bovema Show. 23.45 uur Gramofoonmuzlek. 00.30 uur Sluiting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2