Gids-abonné niet meer hetzelfde als lid Arbeiders lopen meer gevaren dan aandeelhouders Bisschop van Doornik neemt het op voor de mijnwerkers Hulp hij grote rampen Noordzee sluipend gevaar voor Noord- en West-Nederland RUMOER op eilanden r r Cockerill-mijnen en Noordzee bergen gevaren in zich Kostbare en tegelijk onpractische manier van werken voorkomen Senator Louwes richt waarschuwing tot regering en volk Woensdag 30 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Luistergeld op tijd betalen: aanmaning kost een gulden Hoofdlijnen van liet ontwerp Duits Episcopaat opent gebedsactie Extra treinen bij jaarwisseling r m Oost-Duits] and heeft 100.000 man onder de wapenen Bus of tram op Schouwen-Duiveland? WEERBERICHT Kerkdiensten „Gezamenlijk program" mislukt Controle Eigen reclame van de omroep Xrogebirlden?wtlr1die hTdeeipractHk Nu de Cockerill-tnij'mn met sluitiw wot'den bedreigd Politieke uitzendingen Lid en abonné Voor welslagen van Berlijnse conferentie ««lil! - Regionale omroep Luistergeld op tijd betalen Respijt voor V.P.R.O. De overstromingsramp van 1 Februari jl. en de voortdurende daling van Nederlands bodem zijn voor het Eerste-Kamerlid H. D. Louwes aanleiding geweest regering en volk te wijzen op het verschrikkelijke gevaar dat ons allen van dc kant van de Noordzee bedreigt. Hij heeft deze waarschuwing neergelegd in een nota, welke hij heeft toegevoegd aan het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegro ting 1954. De heer Louwes is van mening, dat het Nederlandse volk in zijn geheel en in zijn verantwoordelijke organen is te kort geschoten in zijn strategie en in zijn beleid op langere termijn met betrekking tot de bedreiging van de Noordzee. Zijn bedoelingen wenst hij te verduidelijken door het stellen en be antwoorden van de beide volgende vragen: 1. Is ons volk en is onze regering zich voldoende bewust van de zwakke positie, waarin het Westen en het Noorden van ons land zich ten opzichte van de Noordzee bevinden? 2. Is de organisatie van ons waterstaatswezen zodanig, dat wij daarin het nodige vertrouwen kunnen hebben? Wie heeft schuld aan watersnoodramp? Zuiden IS oord-Holland bedreigd De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot Donderdagavond, luidt: Overwegend droog weer met veranderlijke be wolking en hier en daar tijdelijk mist. Meest zwakke wind aanvankelijk Oostelijk later ver anderlijk. Vanavond en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Overdag tempe raturen enkele graden boven het vriespunt. Donderdag 31 December: Zon op 8.48 uur, onder 16.38 uur. Maan op 4.22 uur, onder 12.48 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT! Omroeporganisatie zal minstens 115.000 leden moeten tellen Bij de Tweede Kamer is thans ingediend liet langverbeide ontwerp van wet tot regeling van de radio-omroep. De toelichting geeft een uitvoerig historisch overzicht van de omroep, zoals die zich in ons land heeft ontwikkeld en zet daarna de redenen uiteen, waarom een nieuwe wet nodig is. De regering wenst rekening houdend met de historische ontwikkeling van de omroep in Nederland en het Nederlandse volkseigen, dat medebrengt, dat het gescheiden beleven en uitdragen van eigen beginselen ons geenszins belet ons als Nederlanders één te voelen, de samenwerking tussen de autonome organisaties zoveel mogelijk te stimuleren. Een en ander heeft de regering geleid tot een opzet, die er op gericht is de Nederlandse cultuur in haar verscheidenheid van beginselen en rijkdom van vormen tot haar recht te doen komen, maar die evenzeer de mogelijk heid geeft de verschillende stromingen in één bedding te doen samen vloeien, een opzet, die de zelfstandigheid van de omroeporganisaties, met name op programmagebied, waarborgt, maar die aan deze organisaties tevens de mogelijkheid biedt zich aaneen te sluiten; een opzet tenslotte, die de noodzakelijke samenwerking tussen overheid en omroeporganisaties, zowel als tussen de omroeporganisaties onderling aanmoedigt. Het medezeggenschap, dat deze opzet aan de regering toekent, wordt gerechtvaardigd door de algemene culturele verantwoordelijkheid van de overheid. Neemt men aan, dat de situatie niet veel zal veranderen een nieuwe orga nisatie zal toch altijd eerst ruim 115,000 leden moeten tellen, voor zij zich als om roeporganisatie C zendtijd ziet toege wezen dan krijgt elke omroeporgani satie A plus minus 53 uren zendtijd in de week, ongeveer dezelfde tijd als die. waarover elk der vier grote omroepver enigingen nu beschikt. Voor de uitzending van kerkdiensten kan zendtijd worden toegewezen aan de kerkgenootschappen, die daarom verzoe ken, tot een maximum voor alle kerkge nootschappen tezamen van plus minus 12 uren per week. Deze genootschappen kun nen de verzorging van hun uitzendingen opdragen aan omroepverenigingen of aan speciaal daartoe in het leven geroepen in stellingen. In dit ontwerp is geen zendtijd gereser veerd voor een „gezamenlijk programma waaraan de omroeporganisaties verplicht zouden zijn mede te werken. In het hui dige tijdelijke bestel is hel voorgeschreven „gezamenlijk programma" niet het uit gangspunt geworden, zoals werd gehoopt, van een steeds verdergaande vrijwillige samenwerking op programmagebied. De regering verwacht op dit punt dan ook heel weinig van dwang en geeft er de voorkeur aan bij de samenwerking op programmagebied het woord te laten aan het vrijwillig overleg tussen de organi saties. Een regeringscommissaris komt dan ook in het wetsontwerp niet voor. Dit kent slechts een gedelegeerde, die de minister van Ónderwijs, K. en W. vertegenwoordig! bij de omroep. De regering is van oordcel, dat de con trole van de staat in het algemeen slechts repressief behoeft te zijn In bijzondere omstandigheden kan het landbelang het echter noodzakelijk maken, dat voor kor tere of langere duur een preventieve con trole wordt ingevoerd. In het wetsontwerp is de mogelijkheid opengelaten deze voor een bepaalde tijdsduur in te stellen. De repressieve controle zal worden opgedra gen aan een kleine commissie, de voorzit ter van de radio-raad zal ambtshalve met de leiding daarvan worden belast. Reeds lange tijd wordt door de onder nemers van cabarets, revue's en bioscopen bezwaar gemaakt tegen de microfoon reclame der omroeporganisaties voor tour nees van haar propaganda-gezelschappen; ook uitgevers deden bezwaren horen te gen de microfoonreclame voor kalenders, kookboeken, e.d. De regering meent, dat aan deze bezwaren tegemoet gekomen moet worden, doch dat anderzijds aan de omroeporganisatie de propaganda door middel van de microfoon moet worden gelaten voorzover zij onontbeerlijk is voor haar verenigingsleven. Geen toestemming zal worden verleend Uitgangspunt van het in het ontwerp neergelegde stelsel is het toevertrouwen van de binnenlandse omroep aan cul turele organisaties, die uit de kringen der luisteraars voortkomen. Daarbij is de starheid vermeden van het vooroorlogse stelsel, dat in het ge heel niet dacht aan de mogelijkheid, dat een nieuwe organisatie opkomt of een bestaande wegens gebrek aan belangstel ling van de luisteraars verdwijnt. In het voorgestelde systeem bepalen de luiste raars door hun toetreden tot een omroep organisatie, welke organisaties met de uitzendingen zullen worden belast. Tot deelneming aan de omroeptaak worden die organisaties toegelaten, die een bij de wet voorgeschreven minimum aantal luisteraars als betalende leden of contribuanten hebben en die aan enkele andere in de wet gestelde eisen voldoen. Deze organisaties worden onderschei den in omroeporganisaties A, B en C, al naar gelang zij minstens 10 pet, 7 Va pet of 5 pet van het aantal luisteraars als leden of contribuanten hebben. Op deze wijze wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een geleide lijke groei van nieuwe en kleine omroep organisaties. Ten einde de samenwerking tussen de -, ««w.tm is aan de o V Zondag is in alle kerken van het bis- j komen in de methode om een bedreig- dom Doornik een herderlijk schrijven j de onderneming te redden of haar liqui- voorgelezen van mgr Himmer, dat be- Bepaald is, dat telkens na vijf jaren j trekking heeft op de sluiting, die voor een nieuwe verdeling van de zendtijd j de Cockeriil-mijnen in de Borinage dreigt, plaats heeft op de basis van de voorkeur te hebben betoogd, dat het niet zijn voor het maken van reclame voor de j microfoon, waaronder evenwel naar het oordcel der regering niet valt het bespre ken van voortbrengselen van letterkunde en kunst en van kunstzinnige uitvoerin gen; de propaganda voor de omroeporga nisaties zal aan regelen worden gebonden. De in deze wet neergelegde regeling maakt het mogelijk politieke uitzendingen met propagandistisch karakter te weren of te beperken. Zonder de luisteraar ken nisneming te willen onthouden van al wat uit politiek oogpunt van belang is, kan door deze bepaling worden belet, dat de politieke strijd te zeer wordt overgebracht naar de aether én wordt gevoerd met het instrument, aan welks instandhouding alle luisteraars, ongeacht hun politieke belangstelling of inzichten, medebetalen en waarover niet alle politieke richtingen altijd kunnen beschikken. Naar het oordeel van de regering is het gewenst in de wet een voorziening op te nemen, welke het mogelijk maakt, dat politieke partijen in een periode van ten hoogste dertig dagen voorafgaande aan de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, door middel van de omroep aan haar doelstellingen bekendheid geven, deze toelichten en een aanbeveling tot de kiezers richten om trent het uitbrengen van hun stem. De beschikbare zendtijd wordt, de Radioraad gehoord, over de partijen verdeeld. De in het verleden gebruikelijke kop peling van bet lidmaatschap aan het abonnement op het programmablad, waarbij beide tezamen even duur zijn als het abonnement alleen, zal niet meer mogelijk zijn. Het moet onaanvaardbaar geacht worden, dat iemand, die zich voor het doelmatige gebruik van zijn op vanginrichting moet abonneren op een programmablad, als gevolg van deze daad, tenzij hij uitdrukkelijk het tegen deel verklaart, tevens geacht wordt in ie stemmen met de geestelijke en maat schappelijke beginselen van de instelling die het blad uitgeeft. Wel kan worden erkend, dat tot op ze kere hoogte de keuze van een program mablad een beeld geeft van de onder linge verhouding tussen de aanhangers van de verschillende omroeporganisaties doch een maatstaf voor het absolute aan- O ire, g C. k/tvUCJ v acii uiu rn v mogelijk en nuttig is gebleken, is aan de stichting „Nederlandse Radio Unie' een plaats in het nieuwe bestel gegeven. der luisteraars, zoals deze bljjkt uit hun toetreden tot de verschillende organisa ties. De omroeporganisaties C krijgen elk plus minus 12 uur zendtijd per week, het geen nog iets meer is dan vóór 1940 aan de VPRO was toegewezen. De omroep organisaties B komen elk in aanmerking voor plus minus 24 uur zendtijd in de week. terwijl de overblijvende zendtijd verdeeld wordt onder de omroeporgani saties A. In een gezamenlijk herderlijk schrijven hebben de Duitse bisschoppen opgeroepen tot voortdurend gebed voor het welslagen van de voorgenomen conferentie der Grote Vier te Berlijn. De l,isschoppen schrijven voor, dat voor de duur der conferentie na iedere H. Mis het gebed voor volk en vaderland gebeden zal worden. Voorts zal gedurende de maand Januari in alle H U Missen het gebed voor de vrede worden gebeden. Het Episcopaat schrqu o.m.: „Het gaat bjj deze conferentie om de eenheid van ons vaderland, die WJ, rec(is ne»en jaar smartelijk moeten ontberen. taak is de technische oplossingen te zoeken, die het moeten mogelijk maken het gevaar van sluiting definitief af te wenden en in het algemeen de werk loosheidscrisis op te lossen, en dat in zijn tussenkomst niet de verkapte steun moet worden gezien voor een of ander standpunt, maar wel het oprecht ver langen om alle betrokkenen behulpzaam te zijn bij het vinden van een oplossing die strookt met het recht en de waar heid. verklaart de bisschop o.m.: „Niets kan de ernstige verplichting wegcijferen, bij die gewichtige beslis sing 'voor alles rekening te houden met de rechten van de voornaamste betrok kenen, de arbeiders zelf. De mogelijkheid kan bestaan, dat de belangen van de aandeelhouders en die van de werkkrach ten overeenstemmen om de sluiting van een bedrijf te staken. Het zou echter on aanvaardbaar zijn, dat. buiten dat geval, de beslissing uitsluitend zou toekomen aan de dictatuur der financien, zonder voldoende inachtneming van het recht der arbeiders. Al te vaak wordt vergeten en dat is één van de gevaren van het regime dat in een kolenmijn de arbeiders meer gevaren lopen dan de aandeelhouders. Deze laatstcn lopen het risico een ge deelte van hun geld te verliezen, de eersten hun broodwinning en hun le ven". Na te hebben verklaard, dat de zorg om de mens eveneens tot uiting moet Het ongevraagd toezenden van hulp m de vorm van goederen en mate: rampgebieden is een kostbare en onp - tische manier van werken. Dit tot uiting op de onlangs te Parijs gehou den internationale vergadering van Ka tholieke Nationale Organisaties voor liefdadigheid. Bij de bespreking van het geen gedaan is voor Nederland, Grieken land, Italië en Japan is gebleken, dat door overhaast te werken en maar goe deren te sturen hoge vervoer- en sorteer- kosten gemaakt worden, terwijl vaak de elders in zwang zijnde goederen en meu belen voor de slachtoffers niet passend en geschikt zijn. De Internationale katholieke organisa tie voor hulpbetoon, waarbij ook het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum en het Katholiek Huisvestings Comité is aangesloten, hebben op de bijeenkomst te Parijs besloten, voortaan bij het optre den van rampen eerst aan de nationale organisaties een plan voor hulpver lening t« vragea» Het „hel# to self-help", dat na de oorlog zo duidelijk als leidraad voor ogen kwam te staan, is ook hier de beste methode en slechts bij het ontbreken van een organisatie in het getroffen land, moet tijdelijk een équipe worden gezonden, dat zo spoedig moge lijk het oprichten van een nationale hulpverlening bevordert. Deze beslissingen zijn genomen op een vergadering van het Comité Exécutif van de Conférence Internationale des Charités Catholiques, welke dit jaar de algemene vergadering verving om de leden de kosten van een verre reis te besparen. Het Nederlandse lid van deze Conferentie, het Landelijk Sociaal Cha ritatief Centrum, werd vertegenwoor digd door mr H. M. L. H. Sark en rector P. Mommersteeg, directeur van het Dio cesaan Sociaal Charitatief Centrum te 's Hertogenbosch. Zij konden een toe lichting geven op de ervaring met de hulpverlening bij de watersnoodramp, waarbij belangrijke tekortkomingen in het systeem van helpen aan het licht zijn gekomen. datie voor te bereiden, voegt de bis schop van Doornik er aan toe dat, in dien hij zoveel nadruk iegt op die voorrang van de mens op de winst en van het menselijke op het stoffelijke, zulks geschiedt, omdat hij aldus meent tege moet te komen aan een van de dringend ste eisen van onze tijd. „Indien in alle tijden van de geschie denis het individualisme de ergste vij and is geweest van het maatschappelijk leven, dan is zulks nog meer waar op het ogenblik dat het lot van een on derneming en van een streek nog meer afhangt van de nationale en internationale economie", aldus de herderlijke brieL Aan de werkgevers vraagt mgr Him mer dat zij zich zullen inspannen om de werknemer een normaal loon te ver schaffen en zijn veiligheid te verzekeren ondanks de scherpte van de economische crisis. Hij verzoekt hun eveneens met de werknemers samen te werken in de on dernemingsraden, en waar zulks mogelijk is, hun medezeggenschap te verlenen in het beheer ervan. Zich wendend tot de werknemers vraagt de bisschop van Doornik dat zij hun strijd niet zullen staken, voor zover hun opvattingen stroken met hun recht vaardige eisen, maar die strijd te ont doen van wrok- en haatgevoelens, aan gezien de klassenstrijd momenteel tot het verleden behoort. Allen die zulks kunnen, verzoekt hij zich door een ver dere technische en menselijke vorming voor te bereiden op het dragen van gro tere verantwoordelijkheden in de onder neming en in de maatschappelijke strijd. Het blad der katholieke arbeidersbewe ging „La Cité" juicht het herderlijke schrijven van mgr Himmer toe en ziet hierin een aanmoediging voor alle mili tante katholieke arbeiders in de onder nemingsraden. Het blad stelt echter met verbittering vast, dat het conservatief- katholiek blad „La Libre Belgique" slechts een halve kolom op de vijfde bladzijde aan het schrijven van mgr Himmer heeft gewijd en dit nog wel naast de ru briek doodsberichten. De passage over de ondernemingsraden en het medebe heer der arbeiders in de bedrijven, wor den de lezers van „La Libre Belgique" zelfs volkomen onthouden. Op Donderdag 31 December 3953 en Zon dag 3 en Maandag 4 Januari 1954 zullen de Nederlandse Spoorwegen op de hoofdlijnen naar het Noorden, Oosten en Zuiden en in het Westen een groot aantal extra treinen laten rijden. tal luisteraars, dat met de doelstelling van de organisaties instemt, is zij niet. Omdat de gewestelijke omroep nog in een eerste stadium van ontwikkeling verkeert, lijkt het de ministers niet ge wenst deze gehele materie waarin nog zoveel onzekers is in bijzonderheden in de wet te regelen. Daarom is in het ontwerp volstaan met enige bepalingen. die dc mogelijkheid van een verdere ontwikkeling scheppen, en is de verde re regeling overgelaten aan een algeme ne maatregel van bestuur. Het ligt in de bedoeling voor elke re gionale omroep een adviesraad te benoe men, zoals thans reeds voor de Regio nale Omroep Zuid bestaat. Het bedrag van 12.per jaar als luistergeld stemt overeen met het bedrag dat thans geheven wordt. Dit bedrag wordt redelijk geacht. De totale op brengst van het luistergeld maakt het mogelijk de omroep op behoorlijke wijze uit te oefenen. Bijna 50 van de luisteraars verzui men hun luistervergunning in de voorgeschreven maand in te ruilen. Aan hen moet dan een waarschuwing worden gezonden. Daarna verzuimen we derom 50 van de gewaarschuwden aan hun verplichtingen te voldoen, zodat zij door controleurs moeten worden bezocht. Al deze extra-werkzaamheden maken een vrij uitgebreid bureau nodig voor het verzenden van aanmaningen, zonder dat aan de nalatige luisteraars daarvoor kosten in rekening kunnen worden ge bracht. De regering is van oordeel, dat deze methode niet kan worden gehand haafd en dat aan degenen, die in verzuim zijn, dc door hen veroorzaakte kosten in rekening moeten worden gebracht, waar bij voor een aanmaning 1.wordt be rekend. Het is twijfelachtig of de VPRO vol doende luisteraars als lid zal hebben in geschreven voor de erkenning als om roeporganisatie. Teneinde deze omroep organisatie niet bij voorbaat het voort bestaan onmogelijk te maken, wordt haar gedurende de eerste periode van 5 jaren gelegenheid gegeven te trachten het vereiste aantal leden te verwerven. Boven: De tweede dag van de va- cantie van de Koningin en de Prin sesjes in Grindelwald bracht een overvloedig pak sneeuw - zeer ten genoege van alle vacantiegangers. De Prinsessen vermaakten zich met sle devaarten en met tochtjes op de „skifiets". De vier Prinsessen tezamen in een slee tijdens de sneeuwval op Dinsdagmiddag. Van links naar rechts: Irene, Margriet, Marijke en Beatrix. Onder: Hotel Adler in Grindelwald heeft zijn hoge gasten, Koningin Juli ana en haar dochters, ontvangen. Hier ziet U de Prinsessen, Marijke, Irene, Beatrix en Margriet, bij de aankomst, als zij het hotel binnen gaan. (Telefoto-A.N.P.) Het Westduitse departement voor aan gelegenheden geheel Duitsland betref fende hééft medegedeeld, dat volgens zijn gegevens de Oostduitse strijdkrachten tegen het einde van 1953 100.000 man omvatten. De „nationale strijdkrachten", zijn, aldus het departement, in het afgelopen jaar herhaaldelijk opnieuw georgani seerd en gestadig uitgebreid. De landstrijdkrachten bestaan nu uit twee legerkorpsen van elk drie divisies en bovendien is er in de omgeving van Berlijn nog een „veiligheidsdivisie" op gesteld, aldus het Westduitse departe ment. Oder-Neisse versterkt? Volgens de „General Anzeiger" van Bonn hebben vluchtelingen verteld, dat Polen zijn Oder-Neisse grens met Oost- Duitsland is beginnen te versterken. Luchtdoelgeschut zou aan de riviergrens verschenen zijn. Verder zouden Poolse militaire eenheden de Poolse oever van beide rivieren met zware prikkeldraad versperringen aan het afzetten zijn. De eerste vraag meent de heer Louwes zeer bepaaldelijk ontkennend te moeten beantwoorden. In het algemeen toch zijn èn onze regering en onze staten-generaal èn ons volk in zijn geheel te weinig door drongen van het sluipende gevaar, het welk ons van de zijde van de Noordzee bedreigt. De onophoudelijke voortgaande daling van de bodem en de rijzing van de zee spiegel hebben ten gevolge, dat onze po sitie tegenover de zee steeds gevaarlijker wordt. Dit blijkt evenwel slechts van tijd tot tijd bij een stormvloed. Het is nu onze dure plicht, dat sluipen de gevaar goed te onderkennen en ons er van bewust te zijn, dat de positie van Noordelijk en Westelijk Nederland tegen over de zee bij de huidige vorm van onze kust in wezen niet meer houdbaar is. Er zijn slechts twee mogelijkheden op wat langere termijn te zien, en wel de eerste: deze delen van Nederland aan de zee prijs te geven, of ten tweede: een stoutmoedig offensief aan te gaan tegen de zee door de afsluiting van de zee gaten. Het is duidelijk, dat alleen de laatste mogelijkheid voor ons aanvaardbaar is. Dan zal ons volk zich echter bewust moe ten zijn van de geweldige offers, welke het daarvoor zal moeten brengen. Zal die geest in ons volk kunnen wor den verstrekt, dan is het nodig, én die strategie op langere termijn te hebben èn haar tot gemeengoed te maken. De heer Louwes acht het daar het hier geldt de allereerste voorwaarde voor ons volksbe staan taak der regering, die strategie te ontwerpen en haar zo eenvoudig te stellen, dat de normale organen de pu blieke opinie kunnen voorlichten en vor men. In die taak nu is de regering zijns inziens zeer bepaald te kort geschoten. Het is zijn bedoeling te voorkomen dat zulks zich zal herhalen. Ook de tweede vraag meent de heer Louwes ontkennend te moeten beant woorden. Dat een zware stormvloed ais die van 1 Februari 1953 ons kon treffen, was in de kring der ter zake kundigen al gemeen bekend. Als men nu moet vast stellen, dat onze zo lange kustlijn zeer veel zwakke plekken vertoonde, dan moet aan het toezicht op dit zo uiterst be langrijke onderdeel van ons nationale leven iets hebben ontbroken. Het is gewenst, dat uitvoerig wordt nagegaan, waar dit toezicht heeft geha perd en waardoor zoveel dijkbreuken konden ontstaan. Naar de mening van de beer Louwes moeten in het algemeen een te geringe sterkte van de dijken, een ver keerd beloop, een te weinig zorgvuldig onderhoud, met name tot uiting komende in de veronachtzaming van de grasmat, vooral doordat een scherpe beweiding met schapen achterwege bleef als belangrijke oorzaken daarvan worden aangemerkt. Men moet het de waterschappen niet ie zwaar aanrekenen, dat zij bij de grote financiële lasten, waarvoor zij staan, oij hun zorg, de toch al in moeilijkheden ver kerende landeigenaren niet nog zwaarder te belasten, gevoegd bij hun dikwijls on toereikend technisch apparaat., een en an der niet in een betere toestand hebben weten te houden Maar zeer sterk rijst hier de vraag, of dan het toezicht van de provinciale besturen en van de rijkswater staat wel voldoende is geweest en of niet reeds lang de onmogelijke financiële posi tie van de waterschappen had moeten worden verlicht De heer Louwes Is van mening, dat, nu de storm van 1 Februari 1953 duidelijk heeft aangetoond, welke geweldige natio nale belang hier op het spel staan, en tevens heeft geopenbaard, dat een natio nale krachtsinspanning van ongekende af meting nodig is om de gevolgen te over winnen, de conclusie is gewettigd, dat een actief en levendig rijkstoezicht bovenal nodig is. Tenslotte wenst hij ter adstructie, dat wij in casu in een valse gerustheid verkeren, nog op tweeërlei de aandacht te vestigen. In de eerste plaats wil hij melding ma ken van de zeer grote gevaren, welke ons volk kunnen treffen door een doorbraak van de dijken van de Hollandse IJssel. Naar zijn mening wordt het hart van ons land te bedoelder plaatse op volkomen on voldoende wijze beschermd. Het tweede feit waarvoor hij de aan dacht vraagt, is de doorgraving van de vroegere zeedijk ten Zuiden van de Wie- ringermeer van de Vier Noorder Koggen ten behoeve van de verkeersweg Afsluit dijk—Amsterdam Zijn in die doorgraving, wélke zeer breed is, voldoende sterke wa terkeringen aangebracht? Mocht de ring dijk van de Wieringermeer zich alleen of ten gevolge van een doorbraak van de af sluitdijk begeven, dan ligt een deel van Noord-Holland op zijn best achter een zwakke noodwaterkering in plaats van achter een zware slaperdijk De heer Lou wes kan die doorgraving alleen verklaren door het ontbreken van een natuurlijk be sef voor veiligheid tegen de Noordzee bij onze toezichthoudende autoriteiten en onze openbare mening, en door het niet bestaan van een duidelijk aanwijsbare verantwoor delijke autoriteit, Zal voor bet passagiersvervoer op Schouwen-Duiveland uiteindelijk ge bruik gemaakt worden van bus- of tram- vervoer? Deze vraag brengt de gemoede ren op het eiland reeds geruime tijd in beroering en het ziet er naar uit, dat ze dit ook nog wel enige tijd zal blijven doen. De wensen zijn weliswaar verdeeld doch het staat vast, dat het overgrote deel der gemeentebesturen en andere or ganisaties zich vóór busvervoer heeft uitgesproken. De stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" heeft er bij Ge deputeerde Staten van Zeeland op aan gedrongen, spoedig haar standpunt aan het ministerie kenbaar te maken, aan gezien zij van mening is, dat daarop in Den Haag wordt gewacht. De N.V. Rotterdamse Tramweg Maat schappij heeft tijdelijk een busdienst in gelegd, doch met grote haast wordt ge werkt aan het herstel van de oude tram baan en men verwacht dat nog in Ja nuari op een deel van het traject Burg- Zijpe de tram weer in dienst zal wor den gesteld. In ambtelijke kringen wordt gezegd, dat dit slechts een over gangsperiode zal zijn, waaruit dus kan worden afgeleid, dat deze verbinding slechts een tijdelijk karakter zal heb ben. De eilandbewoners vragen zich af, waarom men thans nog het met tien duizenden guldens onkosten gepaard gaarne herstel van de tramlijn begon nen is, indien er werkelijk enige kans bestaat op een omschakeling op busver voer. Het is daarom, dat de stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" op korte termijn een beslissing tracht te forceren, omdat het thans mogelijk is om het herstel van de tramlijn te staken. De directeur van de RTM, heeft in een brief nog eens speciaal gewezen op de bezwaren, welke omschakeling op bus vervoer met zich zou brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1