a: 3 Er klonk een wijze stem uit het Vaticaan Berlijn verloor „Herr Berlin KLORIS EN ROOS JE" 0p 0udejaaróavond^Dienót Amsterdamse traditie werd gemeen goed voor Nederlandse volk DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA II 31 December 1953. OE LAAT IS HET NU Een vraag, die vanavond meer wordt gesteld dan op welke dag van het jaar ook. Een vraag, voortspruitend uit de spanning, waarin de twee wijzers van de klok heel Nederland gevangen houden. In de huiskamers, waar met warme wijn met kaneel en oliebollen de sfeer wordt verhoogd en waar de wijzerplaat het middel punt van ieders belangstelling is. Op straat, waar de haastige voorbij ganger vlug een blik werpt op de klok. Overal. Ook op die plaatsen, waar vanavond wordt gewerkt. Want er rijden van avond trams, bussen en treinen. De K.L.M. en de radio zijn niet uit de lucht. Er staan vanavond soldaten op wacht en op de stations zijn de loketten bezet. Op straat patrouille ren agenten en als U opbelt krijgt U een telefoniste aan de lijn. En in de ziekenhuizen waken verpleegsters... En ook bij hèn vormt de klok van avond het middelpunt. Wie zijn het, die vanavond werkend afscheid nemen van het oude jaar.? Laat ons enkelen van hen opzoeken. Maar vlug, want er resten ons nog slechts enkele uren. Hoe laat is het nu Was het een goed jaar? Legde men ondanks alles in 1953 de basis voor dat, wat eens een duurzame vrede worden moet? Werden tien duizenden offers in de strijd om recht en vrijheid niet vergeefs gebracht? Men twijfelde wellicht nog met het antwoord op deze vraag totdat men ook ditmaal, met eerste Kerstdag, een oude, vertrouwde stem hoorde uit het Vaticaan. Een stem met wyze, vermanende, sterke, moed- schen kende woorden, waarin men een bekend motief beluisteren kon: „Vrede op aarde aan allen van goeden wil". Er staan ook vanavond 60.000 mensen op Fifth Avenue in New York. Er wachten ook vanavond in millioenen huiskamers milliar- den mensen gespannen op het moment waarop, traag en onbe wogen, de klok opnieuw een jaar vergruizelt in de maalstroom der eeuwigheid. En zo weinigen onder hen zijn werkelijk van kwade wil. V Dit jaar 250-jarige bruiloft f Onzekere oorsprong „Met ontroerde borst MIJMERINGEN VAN ZEVEN WERKERS BIJ EEN BLIK OP DE KLOK H er rijden vanavond trams, bussen en treinen. De K. L. M. en de radio zijn niet uit de lucht. Er staan vanavond soldaten op wacht en op de stations zijn de loketten bezet. Op straat patrouilleren politie-agenten en als U opbelt krijgt V een telefoniste aan de lijn. En in de ziekenhuizen waken ver pleegsters ACHT UUR zegt de stem van het tijdsein op telefoonnummer 98. In het gebouw van de P. T. D. aan de Botersloot in Rotterdam, waar dit tijdmechanis- me staat, is het rustig nu. Maar Ineke van Hulst, die de wacht heeft bij nummer 93, heeft het druk. Inlichtingen heeft men im mers altijd nodig Het is de eerste keer in de bijna drie jaar dat ze nu bij de telefoondienst werkt, dat ze op Oudejaarsavond dienst, heeft. Hoe zou het lopen vanavond? Anders had ze dit feest thuis gevierd, bij haar ouders in de Vierambachtsstraat in Rotterdam, of bij haar verloofde Cor. Nu viert ze het hier toor, op kan na tienen helemaal alleen. Als ze er de tijd voor heeft moet ze vanavond om twaalf uur toch even naar huis bellen. Vinden ze vast leuk. En de juffrouw van hiernaast, op de radio-centrale, die de program ma's uitzoekt, even Zalig Nieuwjaar wensen. Die zit tot twee uur van nacht, zij gelukkig maar tot één. Mooi genoeg, toch al een uur langer dan anders. Enfin, om één uur komt de taxi om haar naar huis te bren gen. „Zo laat over straat gaan is niets voor een meisje alleen", heeft haar baas gezegd. Beste baas. Ove rigens, ze heeft genoeg lekkers mee gebracht vanavond. Zal zo best uit te houden zijn. Als de mensen nu maar niet al te lastig worden. Het publiek kan zo eigenaardig doen. „Slaapt U, juffrouw?" zeggen ze als je ze even laat wachten. En dat is soms wel eens noodzakelijk, want die vragen, die ze je zo nu en dan stellen „Juffrouw, het nummer van café „De Grote Slok"?" Waar? „Weet ik niet" „Hoe heet de eigenaar?" „Weet ik niét" En zoek het dan maar uit, want in negen van de tien gevallen staat zo'n zaakje ingeschreven onder de naam van de eigenaar Of „Juffrouw, het nummer van de Piet Paaltjes-inrichting", en dan moet je maar sfiappen dat ze daar mee de psychiatrische inrichting be doelen. Of als ze de Eben-Haëzer- school moeten hebben, krijg je zoiets als de Havekenezerschool. Pas was er nog iemajnd die het nummer van de Calvijnschool wilde weten en haar al maar doorzaagde over de Calvé- school. En dan al die mensen, die een nummer in de Van der Duyn- straat moeten hebben en het maar glashard over de fauteuilstraat heb ben. Maar goed, je went er wel aan als je per dag zo'n vijf- zeshonderd inlichtingen weg moet geven. Ja, als je dat optelt over het hele jaar Het is anders een belangrijk jaar voor haar geweest. Vanwege de ver loving met Cor. Werkt ook hier. En dan niet te vergeten de vacantie naar Noordwljk. Volgend jaar moet ze toch beslist naar Luxemburg gaan; daar moet het erg mooi zijn. Ze is nog nooit in 't buitenland geweest.. „Juffrouw, het tijdsein geeft geen gehoor Zal wel te druk zijn. Tegen twaal ven wordt het nog drukker. Zouden er dit jaar abonné's zijn, die een verrassing sturen? Voor de oorlog vertellen de ouderen, waren er altijd vaste klanten", die met Oud en Nieuw de telefonistes, die doorwerk ten, appelbollen of iets dergelijks lekkers stuurden. Hopelijk gaan die goede gewoonte nu weer invoeren. Enfin, ze hebben nog de tijd er voor. HALF NEGEN. In 't St Franciscusgasthuis aan de Schiekade te Rotterdam zet zuster Bouwina Muller haar gouden pols horloge gelijk met een van de electrische klok- nu al de derde elkaar, dat ze nacht- maar vooi* de eer ste keer in haar leven als „hoofd". Oudejaarsavond In het ziekenhuis De oliebollen geuren. Als ze in de gelegenheid was geweest, dan had ze nu thuis gezeten, bij haar ouders in Kloosterburen, helemaal in de top van Groningen. Erg druk zal het thuis vanavond wel niet zijn. De meesten van de tien kinderen zijn ge trouwd en zul len dit feest wel in eigen gezins verband vieren, ■joch zou het prettig zijn ge weest, nu thuis te zitten Wat zo'n jaar toch omvliegt 1 Zuster Muller zit nu alweer acht jaar in de verpleging. Een van haar nicht jes heeft dit jaar haar voetsporen gevolgd. „Krijgen we om twaalf uur een borrel, zuster?" Ja, dit grapje van de patiënten had ze verwacht Ze kent het nog uit 1951 en 1949, toen ze ook op Oude jaarsavond dienst had. Toen óók aan het begin van de avond warme wijn met oliebollen en om twaalf uur han den drukken. Van mede-zusters, die even kwamen aanwippen, en van pa tiënten. Er waren toen zieken bij ge weest, die dit feest heel stilletjes wil den vieren, diep weggedoken onder de dekens. Maar er waren anderen, die om klokke twaalf heel uitgelaten waren geworden en alle ramen open wilden hebben om de beierende klokken in de stad en de gillende stoomfluiten op de stations en in de havens goed te kunnen horen. Ja, wat bestaat er toch een variatie on der de zieken. De een vindt het niet erg hier te moeten liggen, de ander verschrikkelijk en er zijn er zelfs die 't fijn vinden. Deze laatsten zul len het thuis wel niet zo prettig heb ben. Als er nu maar niet teveel onver wachte dingen gebeuren. Laat het deze avond nu maar eens kalm blij ven. Hoe lang duurt het nog voordat het nieuwe jaar begint? Zuster Bou wina Muller kijkt op haar polshor loge NEGEN UUR. Het boordklokje in de zil veren K.L.M.-Constel lation, die boven de Perzische Golf als een grote, rustige vogel in de lucht hangt, wijst acht uur. Greenwich Meantime 1 Dat betekent, rekent piloot Wim Koppens uit Am stelveen vliegensvlug uit, dat het in het land waarboven hij nu vliegt, elf, en in Holland precies negen uur is. Wat zou Heieen, zijn vrouw, op t ogenblik doen? Deze avondzou ze met de twee kinderen, Ottolientje en Arjo, bij haar ouders in Papendrecht doorbrengen. Vorig jaar hebben ze het daar ook gevierd, maar toen was hij erbij Toch wel prettig, dit streven bij de K.L.M. óm het andere jaar met de feestdagen thuis. Volgend jaar kan hij zo dus weer van de partij zijn. Hoe hoog zitten ze nu? 16.500 voet In de ver te, aan bak boord. begint de hemel een rose schijn te krijgen. Daar liggen de olie velden van Ku weit, waar de vuurhaarden van de verbran de gassen zo'n fantastisch licht uitstralen, dat je het op honderd kilometer afstand kunt waarnemen. Hij komt er altijd weer van onder de indruk. Ook voor de passagiers op deze lijn Karachi- Bagdad zijn deze tientallen vuren al tijd een onvergetelijk schouwspel. Nog één uur, dan zit het jaar er voor hem alweer op, tenminste, ge rekend naar de tijd in het land on der hem. Eigenaardig toch, dat je in dit deel van de wereld zo weinig merkt van de jaarwisseling. In Hol land is dat heel anders. Als je hier niet wist dat 't Oudejaarsavond was, dan zou je het aan niets zien. Je gaat er de sfeer thuis wel des te meer om waarderen Hoe zou het met Kerstmis thuis ge weest zijn? Oma zal wel weer voor een grote boom gezorgd hebben. Monotoon dreunen de motoren van de Constellation boven het vreemde land. Om precies twaalf uur plaatse lijke tijd zullen ze ln Bagdad landen. Dan is het nog pas tien uur in Hol land. En piloot Wim Koppens vraagt zich af, hoe laat het daar nü Is ,.i de dertien j jaar dat ze nu al bij de Spoorwe gen werkt, ge beurde dit al 'n keer of acht. Eigenlijk niks erg dit feest op plaatskaarten te moeten vieren. Ze heeft cro- quetjes meege bracht en bitter ballen en er wordt koffie ge zet. Als er maar géén oliebollen ko men, want daar houdt ze helemaal niet van. Om twaalf uur zal er op de perrons wel weer kabaal ge maakt worden. Vooral met de elec trische treinen, die zo doordringend kunnen loeien. Maar dat hoort bij deze gelegenheid. Hoewel, ge liever Mozart hoort! Dit jaar heeft ze een keer zijn liederen vertolkt voor de radio, gedurende een half uur. Vol gend jaar misschien weer? Ze moet toch beter gaan pianospelen in 1954. Je kunt er alle zorgen bij vergeten! Hoewel zórgen, ze heeft het best bij de Spoorwegen. Haar grootva der en vader werken ook al bij de ze baas. Zou het volgend jaar pro motie brengen? Enfin, zeker vijf procent loonsverhoging! Ze moet in de komende vacantie beslist naar Joegoslavië, met dat plan loopt ze al jaren rond. Thuis vieren ze vanavond het feest bij haar broer, die ook in Rot terdam woont. Zou ze in Februari een nieuw nichtje of een nieuw neefje krijgen... „Juffrouw". Een reiziger met een abonne ment. Het is immers de laatste van de maand vandaag: er komen er véél om verlenging. De reiziger wijst op de klok. „Nog maar een paar uur juffrouw". ken. Het is week achter dienst heeft, HALF TIEN. Corry Houtman, bureelamb- tenaresse op 't plaats- "*~-t -1 kaartenkantoor van I Rotterdam C.S. kt k«kt °P de Sro- te electrische klok. Een heel wat minder romantisch geval dan dat grote uurwerk, dat ze de ze zomer in Zwitserland zag, toen ze daar op vacantie was. Daar, bij het Kurhaus van In- terlaken, had ze kennls. A maakt met die indrukwekkende klok, waarvan iedere minuut door vetplantjes wordt voorgesteld, ter wijl elk kwartier een kabouter uit een huisje naar voren komt om op een paddestoel te slaan Ja, een mooi land, dat Zwitserland, trouwens, Engeland en Frankrijk ook Ze heeft wel mooie vacanties gehad dit afgelopen jaar. Een paar dagen Londen, een paar dagen Ki- vièra en dan Interlaken, met oe prachtige concerten in de open lucht. Dat dat nu allemaal alweer maanden geleden is. Oudejaars avond! Het is de eerste maal met i dat ze dit feest op kantoor viert. TIEN UUR. Agent Ja cob Karsbergen van de Rivierpolitie staat ach ter het verlichte in strumentenbord van zijn pa trouilleboot. Nog twee uur 1953 voor de boeg. Het bootje zet nu koers naar de Rotterdamse havens. Als er daar niks bijzonders gebeurt kan de vijfkoppige bemanning van het bootje, waarvan hij kapitein is, de jaarwisseling nog net in het wachtlokaal vieren. Het zal daar wel weer best gezellig worden, vooral als de hoofdcommissaris weer voor oliebollen heeft laten zorgen Toch een comfort die tegenwoor dige politieboten. Zelfs in de stuur hut centrale verwarming. Ja, zo is het best uit te houden. Net als twee jaar geleden op deze avond toen had hij een „makkie" gehad. Als het ditmaal weer zo loopt... Het vorig jaar vierde hij Oude jaarsavond in de familiekring. Nu blijft zijn vrouw met Willy van vier en Jantje van één alleen in hun huis in de Blankenburg straat. Enfin, eigenlijk valt er niets te klagen, want met Kerst mis had hij vol gens het programma ook dienst moeten doen, maar het lot was hem letterlijk gunstig geweest. En per slot van rekening is het ook wel gezellig met de collega's dit feest te vieren. Je vormt immers één groot gezin. Overigens maar goed dat zijn gezin niet zo groot is, hij zou er geen raad mee weten in het kleine huisje waarin hij nu woont. Als er bezoek komt moet hij het eerst dubbel vouwen. Ja, wat huisvesting betreft is 1953 voor hem een pechjaar geweest. Een hoop gesol en geen resulta ten. Hij woont nu al vijf jaar in. Wil nu eindelijk wel eens een eigen huis. Enfin, misschien brengt het volgend jaar wel uitkomst. Buiten het bootje weerspiegelen de fonkelende kadelichten in het donkere water en rijzen de sche pen op als donkere wanden. Agent Jacob Karsbergen maakt het re kensommetje van de avond. Hoe lang nog hoorn in betrekking is.. Zelf woont hij ook in Uithoorn, maar goed ook, anders had hij Clasina nooit leren kennen. Zo meteen begint het jaar dat voor hem de grote stap zal brengen. In Februari gaan ze trou wen. Mocht ook wel, ze hebben nu al drie jaar verkering! Dit jaar sa men een mooie vacantie gehad; met enkele vrienden een veertiendaagse reis naar Lourdes gemaakt. Toch een geluk dat hij in Nieuwkoop bij het eindpunt van de buslijn, in con tact is gekomen met die vriende lijke mensen, die daar wonen, en die hem de adressen van 3 zoons en 'n doch ter in Frankrijk hadden gegeven. Het waren voor hen welkome steunpunten ge weest, daar in het Zuiden. „Zalig uiteinde chauffeur". Je treft steeds vriendelijke mensen op deze diensten door de kleine gemoede lijke dorpen. Collega's, die op an dere Oudejaarsavonden hier had den gereden, vertelden dat er wel ens goede ingezetenen langs de weg stonden met zakjes oliebollen. Het is nu kalm wat passagiers be treft. Hadden ze hem al voorspeld, na tienen wordt het rustig De bus dreunt rustig over de ver laten weg. In vele huiskamers brandt licht. Daar zullen ze nu on derhand wel om de oliebollen zit ten. Tegen elven moet Van de Broek in Uithoorn zijn. Misschien ziet hij Clasina wel even. Zo te zeggen zit hij vlak in de buurt. ELF UUR wijst de grote klok boven het wachtlokaal van de Nieuwe Alexander- kazerne in Den Haag. Dienstplich tig soldaat Jan Grijseels uit Rot terdam betrekt zijn laatste wacht van 1953 en de eerste van 1954, want hij staat van elf tot één. Het is de eerste keer, dat hij Oudejaarsavond niet thuis viert. Wel een hele verandering, van de huiskamer met de oliebollen naar het schilderhuisje van de Nieuwe Alexander. Thuis, in de Raephorsi- straat vieren zijn ouders, zijn dne broers en zijn zusje, het feest nu zon der hem. Eigenlijk is hij heel onver wachts moeten opkomen. Wist wel, dat het in de lucht hing, want ze heb ben hem een jaar te laat opgeroepen. En toen moest het ineens binnen drie weken. Dat betekende achttien maan den geen meubelmakerij meer, ma3r luchtdoelgeschut, want hij zit bij de Zware Luchtdoelartillerie. Als kan- nonnier. Wat een verandering Maar ja, verandering van spijs doet eten en per slot vindt hij het niet eens zo héél erg in dienst. Je doet er een hoop mensenkennis op. Ja, dat was wél het belangrijkste in het afge lopen jaar, toen hij op 10 Juni zijn burgerkloffie aan de kapstok hing. Het volgend jaar zal wel weinig sensationeel ver lopen. Dienst doen Kerstmis geluk kig thuis kunnen vieren, dat was 'n geluk. Voor het wachtpersoneel is vanavond goed gezorgd. Maar het is dan ook geen lolletje om van avond met een spuit op je schouder te staan, nu iedereen met oliebollen rond de kachel zit. Eén troost: er staan op dit ogenblik meer wapenbroeders onder hun helm te mijmeren. Zal wel een lawaai worden om klokke twaalf. Kan hij nu rustig naar luisteren. Op de straat wordt het stil. HALF ELF. De auto bus van Maarse en Kroon, die de dienst tussen Nieuwkoop en Amsterdam' rijdt, is precies een kwartier onder weg. Tegen twaalven zal hij in Am sterdam arriveren. Chauffeur Cor van den Broek peinst over het stuurrad. Een Oudejaarsavond op de weg. Iets nieuws voor hem. In de zes jaar dat hij nu „op de bus zit", heeft hij bij deze gelegenheid nog steeds vrij gehad. Zou wel aardig geweest zijn, alshij deze avond bij Clasina had kunnen vie ren, zijn verloofde, die nu in Uit- Het jaar nadert het eindpunt. «8^ IN HET WITTE HUIS WOONT EEN GENERAAL. Truman en Eisenhoiver. Vijftig duizend dollars voor memoires.. HALF TWAALF. Nog dertig minuten. Telefo niste Ineke van Hulst nu alleen. Ze heeft voor zichzelf koffie gezet. Ge lukkig even rus tig. Ze moet nog lachen over die mijnheer die ze dit jaar het is al bijna het vorig jaar aan de lijn kreeg en die met over weg kon met de zes cijfers. ,Het nummer van de telefoon dienst", had hij gevraagd. „Elf acht-en-veertig twintig had ze'toen geantwoord. Even later had hij haar teruggebeld en met een wanhopige stem gezegd, dat hij op zijn schijf de elf niet kon vinden. Je hebt er toch dwazen bq... Jè zult zien, denkt zuster Muller, dat er nu net nog iets onverwachts zal gaan gebeuren. Er zal er wel weer een bij zijn die nèt tegen klok slag op de pot moet Piloot Wim Koppens is nu met zijn Constellation op de „top van de klim", onderweg van Bagdad naar Cairo. Een half uur geleden hebben ze Bagdad verlaten. Gerekend naar plaatselijke tijd is het nieuwe jaar al een half uur oud. 1954 I Juffrouw Corry Houtman werpt een blik over de lege stationshal. Gezellig hier op kantoor. De koffie staat klaar. Zo meteen is ze precies dertien jaar bij de Spoorwegen. „Thirteen is a lucky number". Zou ze de laatste klant van dit jaar gehad hebben...? Agent Jacob Karsbergen laat de golven van het Maaswater tegen de boeg van zijn bootje spatten. Als ze zich nu maar kalm houden, hier in de haven. Géén vechtpartijen, géén on gevallen, géén diefstallen en Kars bergen viert de Jaarwisseling op zijn gemak Hopelijk zit de oneerlijke garde nu ook bij moeder en de oliebollen Chauffeur Cor van den Broek staart (Vervolg van pag. 9). Zo regen, het jaar door, de berichten zich aaneen. In Berlijn stierf Ernst Reu ter, „Herr Berlin" en niemand minder dan Eisenhower noemde het heengaan van deze Duitse burgemeester „een ver lies, niet alleen voor de burgers van zijn stad maar ook voor de volkeren van de vrije wereld"- In Herbeshausen arriveer- jen na acht jaar de laatste Duitse krijgsgevangenen uit Rusland met in hun midden niet minder dan elf generaals. In Londen keerde Anthony Eden na een afwezigheid van zes maanden terug naar Whitehall. In Parijs ontving president Auriol Koningin Juliana en Prins Bern- hard. In Nieuw Zeeland won een KLM- Liftmaster de LondenChristchurch- handicaprace, in Syrië zond men troe- penversterkingen naar de Syrisch- Israelitische grens, in Djakarta weigerde president Sukarno Sultan Hamid II gratie en onder de Nobelprijswinnaars (George Marshall en Albert Schweitzer voor de vrede, Churchill, de oud-journa list, voor de literatuur) vond men de Groningse hoogleraar dr F. Zernicke. In Zwitserland ontmaskerde men een Tsjechisch spionnagecomplot, in Taif stierf Ibn Saoed, de vreemde despoot die jaarlijks 500 millioen gulden aan olie- royalties toucheerde, in Rusland ontdekte men eveneens het geheim van de water stofbom, in Bermuda confereerden de „Grote Drie". De Tweede Kamer stu deerde op een motie-Romme inzake de loonpolitiek, in Ankara werd het stoffe lijk overschot van Kemal Ataturk bijge zet in een mausoleum, in Israël trad Ben Goerion af als premier, in New York over de donkere weg. Dan geeft hij zijn bus een bemoedigend klopje op het dashbord. Kom, ouwe kilometer vreter, nog een klein endje en dan zit het jaar er al weer op. Dienstplichtig soldaat Jan Grijseels wacht VIJF MINUTEN VOOR TWAALF. Nog even flakkert 1953 op. Dit jaar bracht voor telefoniste Ineke van Hulst 'n ver loving. Op veer tien Maart. Vol gend jaar gaat ze naar het buitenland, naar Luxemburg. Over een dik uur komt de taxi. Dit jaar een hoop domme mensen aan de lijn gehad. Dit jaar bracht promotie voor zus ter Bouwina Muller. Dit jaar werd ze zaalhoofd. Dit jaar vierde piloot Wim f^P- pens weer Oudejaarsavond in de lucht. Dit jaar is hij vier jaar bij de K.L.M. Nederland maakt zich nu ge reed voor het grote moment. Piloot Koppens zal, op het ogenblik dat thuis de klokken slaan, het POMAR-be- richt uitzenden over positie, hoogte, benzine-voorraad e.d. Plaatselijke tijd is het nu vijf voor twee. Volgend jaar op deze tijd is hij thuis. Dit jaar zong Corry Houtman van Plaatskaartenkantoor liederen van Mozart voor de radio. In de vacantie gaat ze naar Joego-Slavië. Wordt het een neefje of een nichtje in Februari. Zou het weer zo'n kabaal worden op het perron om twaalf uur? Dit jaar was een pechjaar voor agent Jacob Karsbergen. Dit jaar bracht hem geen nieuwe woning. Volgend jaar beter.... Dit jaar trok chauffeur Cor van den Broek veertien dagen naar Lour des. Dit jaar kregen zijn trouwplan nen vaste vorm. Volgend jaar op deze tijd is hij al bijna tien maanden een gehuwd man. Op Dinsdag 2 Februari zal hij met Clasina op het •altaar ctfinn Dit jaar staat'Jan Grijseels aan de poort van de Nieuwe Alexander in Den Haag. Nog geen sirenes en klok ken te horen? Het moet nu onderhand toch tijd wordenHet is nu dood stil En dan, dan beginnen alle klokken van Nederland te slaan, gaan de boten loeien, de treinen fluiten, ont ploffen de eerste zevenklappers De wereld wacht niet langer. De mensen mijmeren niet langer. De klokkc-wjjzers worden vergeten. arriveerde maestro Toscanini voor zijn laatste seizoen, op Wembley versloegen de Hongaarse voetballers de Engelsen, nabij Oran ontdekte men een der rijkste goudvelden ter wereld, in Versailles zocht men in een politieke tragi-comedie dagen achtereen naar een opvolger van president Vincent Auriol, op Ceylon be sloot men, de Engelse vlag in het vervolg niet meer te hijsen bij officiële gelegen heden en Queen Elizabeth begon een, maanden durende reis rond de wereld. Dat was ons jaar. In Korea stopte men een vreemde oorlog slechts enkele hon derden Yards van de plek waar men be- bonnen was. In Moskou stonden Rus- lands knapste artsen machteloos aan het sterfbed van een tyran. In vijf wereld delen speurde men koortsig naar ura nium, het nieuwe levenselixer. Overstro mingen, tornado's, aardbevingen teister den links en rechts de aarde. Honderd duizenden mensen verloren hun leven bij verkeersongevallen, in opstanden, voor de vuurpeletons of gewoon maar ran de honger. Dat de boog niet altijd gespannen kan blijven, wisten de Oude Grieken reeds. Nadat zij in de amphitheaters van Hellas een dag lang hadden ge luisterd naar de Olympische taal der tragediedichters, ontlaadden zij zich in een exuberante levensvreugde ter ere van Dionysos, de lachende God die op zijn zegewagen, door panters getrokken en omgeven door faunen, saters en nymphen, Griekenland en Klein Azië in een grote roes dompelde wanneer zijn lokkende schalmei de serene stilte bruusk wegvaagde. HET IS TWAALF UUR In ons land liggen de uitersten dichter bij elkaar. Het temperament van ons volk is niet gaarne onder hevig aan al te grote schommelingen. De inspaning in de theaters is minder diep, de reactie erop dus ook minder lievig. Maar nog steeds wordt op Nieuwjaarsdag een traditie in ere gehouden die de opvoering van Von- del's „Gysbrecht van Aemstel" be sluit met een boerenoperette die ge heel is afgestemd op de leut en de vreugde. Laten is deze Amsterdamse traditie ook door andere steden overgenomen en men kan zeggen dat „De Bruiloft van Kloris en Roosje"" gemeengoed is geworden van het Nederlandse volk, vooral ook omdat hierin de Nieuwjaarswens van Thomas- vaer en Pieternel ingelast is. Wanneer „De Bruiloft van Kloris en Roosje" precies is ontstaan, valt niet met zekerheid te zeggen. Een vaststaand feit is echter dat deze operette sedert het einde van de 17e of het begin van de 18e eeuw op de planken van het va derlandse schouwtoneel werd opgevoerd als boertige uitsmijter na de serieuze Gijsbrechtopvoering op Nieuwjaarsavond. Volgens Arend Fokke zou het klucht spel „Kloris en Roosje" in 1704 door de komische acteur en dichter Thomas van Malsem zijn vervaardigd, die zelf bij de première de rol van Thomasvaer zou hebben vervuld. Maar volgens dr H. Diferee, conser vator van het Vondel-museum te Am sterdam aan wie wij een en ander ont lenen, schijnt het bij latere onder zoekingen vast zijn komen te staan, dat Dirck Buyzero de ware auteur van het zangspelletje is, dat onder de titel „Kloris en Roosje" voor het eerst in 1707 in twee verschillende drukken verscheen. Het stuk is echter steeds populair geweest. Niemand minder dan Cornells Troost heeft een schilderij van deze boerenbruiloft gemaakt. Dit schilderij maakt deel uit van de collectie van het Mauritshuls in Den Haag. Verder heeft Simon Fokke een gravure gemaakt van dit onderwerp, terwijl ook enkele kinderprenten bewaard zijn met scènes uit deze klucht met toepasselijke on derschriften. Ook de muziek heeft zich in de eeuwen dat deze boerenoperette is op gevoerd, gehandhaafd. De oorspronke lijke compositie is bij de grote Am sterdamse schouwburgbrand op de Kei zersgracht in 1772 weliswaar verlo ren gegaan, maar men mag aannemen dat de tegenwoordige muziek weinig van de originele verschilt. De juiste geboortedatum van „De Bruiloft van Kloris en Roosje" staat dus niet vast, maar het is niet onmo gelijk dat deze boerenklucht al 250 jaar oud is. Toen de souvereine vorst, later Ko ning Willem I, in December 1813 Am sterdam bezocht, werd natuurlijk in de nieuwjaarsdagen van 1814 in de schouw burg de „Gysbrecht van Aemstel" ge speeld, met „Kloris en Roosje" als na- stukje. De vorst woonde een voorstelling bij. Bij het opbrengen van het brood voor het bruiloftsmaal sprak de acteur en dich te Westerman de volgende regels uit: Toen vreemde dwinglandij het recht der volken schond, Werd elke bete broods verbitterd in den mond; Is al 't geleden leed nog niet geheel vergeten, Wij winnen 't weer met vreugd, en mogen 't vrolijk eten; En met een dankbaar hart bidt elk, zoo klein als groot. Voor *t Vaderland, Oranje, en voor het daaglijksch brood. Het publiek barstte los in een donde rend applaus na deze woorden. Een tijd genoot schreef, dat het „Met ontroerde borst" reze regels aanhoorde. Allen keerden zich naar de loge van de vorst om hem toe te juichen. Nog steeda staat de bruiloft op het repertoire. Nog steeds worden de na tionale deugden en ondeugden in de nieuwjaarswens bezongen en gehekeld. De gebeurtenissen van het afgelopen jaar passeren de revue; soms gekleurd met de politieke inzichten van de wensdichter. Maar steeds wordt alles weer goedgemaakt door de naïeve vreugde die op het toneel wordt ver toond, een vreugde waarbq de schone herinnering aan het afgelopen jaar huwt met de beloftevolle verwachting voor het komende jaar. Bu.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 11