In Libanon geldt op verkeersgebied het recht van de sterkste Amsterdamse mij exporteerde Amer. olie naar Sovjetblok Sociaal Charitatief Centrum heeft vele slachtoffers geholpen Het Martyrologium der Kerk De groenten- en fruitmarkten E M' Per scooter cle wereld rond Auriol neemt afscheid van het Franse volk „Dit probleem IS niet op te lossen" V. S. neemt maatregelei Buitenlandse hulp na watersnood Laatste deel der gelden voor wederopbouw der gemeenschappen Kaski maakt sociografi sche rapporten Gemeente Horst gaat procederen Om gronden in de Peel De droeve balans op 31 December 1953 Defensiecommissie van Staten Generaal naar Shape Premier van de Goud kust in opspraak Drie gevallen van „witte pokken" Dr A. Plesman in ziekenhuis opgenomen DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 «—EN D PAGINA IS BEYROUTH, December 1953 NEEMT U me niet kwalijk", zei de eigenaar van het ge zellige en niet eens zo dure „Metro poli-hotel in Beyrouth, „neemt u me niet kwalijk, maar mag ik u een kaars geven? Hier, in de hal heb ben we lantaarns branden, maar op de kamers is geen licht.we zit ten tot negen uur in het donker vanavond". Ik keek eens op mijn horloge en schrok wel een beetje, want het was pas zes uur. Drie uur in don- lc01" ..Pardon", zei de eigenaar weer, „het is zeven uur meneer. We heb ben de klok hier een uur later ge zet als een poging om het probleem op te lossen". Enfin, omdat het nog twee uur donker bleef, kon ik dus over „Het Probleem" nadenken. Grootste bewondering voor verkeersagenten TSog een duistere zaak ONZEKERE FACTOREN VOOR TWENTSE KATOEN INDUSTRIE De goede man kwam, zag Bey routh één dag aan envertrok met het vliegtuig, dat hem de vol gende dag naar Londen kon bren gen. Hij zei op de „valreep" tot de Libanese autoriteiten: „Sorry he ren, maar dit probleem is niet op te lossen. Maar ik heb diep respect voor uw verkeersagenten „Ik doe iets WIM DVSSEL heeft op zijn scootertocht door het Oosten Syrië verlaten en verblijft thans in de Libanon, ivaar hij in Beyrouth, dat aan de Middellandse Zee ligt, hel grootste „verkeerscircus in de wereld" beleefde. Men mag daar namelijk op verkeers gebied alles doen, wat men graag wil, met het gevolg, dal er zo'n chaos ontstaan is, dat er met de beste wil van de wereld niet uit te komen is. Aan dit probleem en aan het feit, dat iedere avond een ander deel van Beyrouth in het donker blijft, omdat de oude electriciteitscentrale het werk niet meer aan kan en een nieuwe centrale nog lang niet klaar is, wijdt onze reizende reporter dit maal zijn artikel, waarmee hij de serie over de Libanon begint. LUNAPARK VOOR HET VERKEEK Bij al dat ergs zult u wel het wijze hoofd schudden. Geloof me echter: het went gauw en ondanks al deze dolle dingen is het wonder lijk te zien hoe snel en tamelijk soepel het verkeer nog loopt en hoe betrekkelijk weinig ongeluk ken er gebeuren. U zult het echter met me eens zijn, dat het stadsleven in Beyrouth de mens nu niet bepaald goed doet met al deze emoties. En ik was dan ook blij eens even buiten Beyrouth lekker op het strand te kunnen liggen zonne baden en te kunnen zwemmen in de Middellandse Zee. „INDRAPOERA" NIET LAATSTE, MAAR EERSTE DURE KLANT Zestig Maastrichtse winkeliers opgelicht PROF. WATERINK NAAR AMERIKA De Pauselijke hulpactie Hoe gelden besteed zijn „Eenheid in plaats van dodelijke verscheurdheid" BUITENGEWOON ONDER WIJS ALS MAATSCHAPPE LIJK BELANG LANDBOUWPRIJSINDEX CIJFERS NOVEMBER MrJ.W. M- HUYNEN Hoofd van O., K. en W.- persdienst ZUTD NED. OPERA BLIJFT VOORLOPIG BESTAAN UITVOERINGSBESCHIK KINGEN LOONBELASTING ONDERZOEK VAN ONDER- MELK GEEN BELANGRIJKE SCHADE DOOR NACHTVORST DE OLIE- EN VETMARKT TMATSTE BERICHTEN „Nieuwe" koplampen In Den Haag avond zit een gedeelte van Beyrouth in het donker u voorbij. U kunt overal parkeren: langs pogingen gedaan een einde te maken aan .1 - I -1_ „n 1 1 1M O V»lj" W» O Q V tof ft 1 1 tOP IK PPPfl de stoep, op de hoek van een straat en ook dwars voor een zijstraat (een gelief koosde plaats voor Beyrouthse taxi-chauf feurs). U kunt uw wagen rustig een half uur midden op straat laten staan en er zijn verder weinig of geen verkeersborden die u iets verbieden. Overigens, die ver keersborden zijn meestal beplakt met reclames of verkiezingsbiljetten. Dan zijn er straten waar het inderdaad „verboden in te rijden" is. Verbaas u echter niet als iedereen daar juist inrijdt, „omdat dat een oude maatregel is, die al lang is opge heven"; er zijn daarentegen ook straten, waar geen bord zo groot als een huis ook maar iets verbiedt, maar waar u onmid dellijk door een ijverig-op-een-fluitje blazende agent wordt gewaarschuwd, dat het „verboden in te rijden" is R BESTAAT verder geen enkele verkeersregel; van voorrang of wat dan ook heeft men nimmer gehoord. Er is maar één recht: het recht van de sterkste. Wie brutaal is, gevoel voor rijden heeft en een beetje durft, komt er wel door. Wie aarzelt en bescheiden is, wordt vermorzeld. Men moet de grootste be wondering hebben voor de verkeers agenten die op spituren met drie, vier en soms vijf man tegelijk het verkeer trachten te regelen Op zulke uren is een lunapark, een tent met „botsautootjes" kinderspel vergeleken bij het circus Bey routh. De lucht trilt van snerpende politie- want fluitjes geen mens weet waarvóór er Het is ook een Plovrnnth' js er gefloten wordt en luid claxonnerende automobilisten. De nauwe straatjes van Beyrouth worden bovendien onveilig ge- de electrische centrale in Beyrouth is er de schuld van. Het is een oude centrale, met oude, versleten generatoren en de nieuwe regering van de Libanon wilde deze centrale wel van de eigenaren aver- nemen, maar zij had plannen om bfl Tripolis een hydro-clectrische centrale te bouwen. Twaalf millioen Libanese ponden (een ongeveer evengroot aantal guldens) was de prijs voor de oude centrale. Toen puntje bij paaltje kwam, moest men ech ter 40 millioen betalen en dat vond de regering wel wat te kras voor de ver zameling oud-roest die daar stond. Enfin het probleem is inmiddels bijna opgelost, want tal van internationale des kundigen werden er bij gehaald, met de bouw van de nieuwe centrale werd in- middels ook begonnen en omdat iedereen in Beyrouth gaat wonen, men maar raaK ijskasten, radio's, electrische gramofoons en steeds duurdere en grotere hotels bouwt, kan de oude centrale het helemaal niet meer af en heeft men het besluit genomen elke avond een gedeelte van de Stad tot negen uur in donker te laten zitten. Om dezelfde reden is de klok een uur vooruit gezet, in de hoop dat het zou ^Het helpt natuurlijk niet, want tegen de stroomverslindende" 1,2 millioen inwoners van Beyrouth en omgeving is geen kruid gewassen. Ofschoon het officieel verboden is kan men in elke electriciteitswinkel een zogenaamde „survolteur" kopen, een geheimzinnig uitziend kastje met een paar knoppen en snoeren eraan, dat op de hoofdleiding van het electrische net in Teder woonhuis kan worden aangesloten, en met behulp waarvan men de stroom omhoog kan transformeren, als het hcht j op een laag pitje" gaat branden. Er is zelfs een lamp van 's werelds grootste (Nederlandse) lampenfirma in de hande' met een voltage van 10 inplaats van de gebruikelijke 110, maar het nadeel van deze lampen is, dat ze natuurlijk k"P°t gaan als de spanning per ongeluk eens wé] goed is Nee, al is men zijn tijd daar in ae Libanon, wat je letterlijk kunt noemen ver vooruit", de Libanezen zélf klagen 'steen en been, dat ze wel één avond per week een paar uur in het donker zitten... TY7" AT OOK EEN duistere zaak is, en yy waarover je wel uren kunt praten, dat is het verkeer. Wie voor het eerst van ziin leven in Beyrouth komt en op dat. gebied niet veel gewend is, waagt er ziin leven. Wie wél veel gewend is en ik durf te zeggen, dat ik dat na Amerika, Londen, Tokio, Parijs, Athene en Is1 "nbul wel bén - staat óók verbaasd. In Bavrouth kan en mag namelijk alles. U L >nt er, als u ergens links af moet met uw auto, rustig alvast links gaan rijden: het tegenverkeer gaat dan wel rechts van Hoewel de laatste tijd een verbete ring in ingetreden in de afzet van de producten van de Twentse katoenindus trie zijn er toch enkele onzekere facto ren die alle aandacht vragen van de fabrikanten. In de eerste plaats de enorme katoenvoorraden, die er in de VS zijn, waarbij de vraag naar voren kómt, in hoeverre deze kunnen leiden tot belangrijke prijsdaling. Voorts is de afzet in Indonesië onzeker geworden. Indonesië is voor verschillen de Twentse katoenbedrijven nog steeds een belangrijke markt, doch de concur rentiestrijd met de Japanse katoen industrie is nogal fel. Zo zijn de betrok ken Twentse katoenbedrijven gedwongen het nogal lage prijspeil van Japan te volgen, waardoor het noodzakelijk is de artikelen met de hoogst mogelijke efficiency te produceren. maakt door langzaam voortsukkelende trams en men heeft slechts een poging gedaan dit probleem op te lossen door overal één-richtingverkeer in te voeren. Het gevolg is, dat vreemdelingen en Breyrouth lééft van vreemdelingen hopeloos verdwalen, omdat men geen enkele route héén en weer terug door de zelfde straten kan rijden. Men heeft, nogmaals gezegd, tal van dit „lunapark", maar tot nu toe is geen mens erin geslaagd een oplossing te vin den. Er rijden in jde Libanon meer dan 20.000 auto's rond, waarvan naar schatting 15.000 in Beyrouth (en dat is naar mijn bescheiden mening nog aan de lage kant geschat). Deze auto's alle grote Amerikanen, vrijwel van het duurste soort schijnen de hele dag gebruikt te worden, te oor delen naar de stroom die zich door de stad voortbeweegt, stopt, omdraait, par keert en weer wegrijdt. Men heeft eens een Engels expert laten overkomen, een man, die beroemd was doordat hij derge lijke moeilijke verkeerssituaties had opge lost in tal van wereldsteden AG IK ER NOG EVEN een paar persoonlijke ervaringen aan toe voegen? Ik heb vier dagen lang met mijn scooter door Beyrouth getoerd en ben er dus écht een beetje trots op geen schrammetje te hebben opgelopen. Ja, met een dergelijk, in verhouding tot auto's klein voertuig kun je zelfs overal lekker „doorkruipen" wat in Beyrouth dóarom zo gemakkelijk is, omdat alles mag en de meeste auto's zo half en half midden op de weg rijdenVerder moet je uit kijken als iemand zijn arm uit het portier steekt. Het kan van alles betekenen: „Ik ga links", „Ik ga rechts", „Rechtdoor" of „Ik stop". Het kan betekenen, dat de automobilist u groet, misschien wil hij zeggen: „Rij me maar voorbij, want ik wil dat rare vehikel van jou wel eens zien", en misschien ook steekt hij zó maar zijn hand uit het raampje, omdat hij de as van zijn sigaret weggooien. In élk geval wil het zeggen: „Ik doe iets". Verder ben ik bijna verongelukt, door dat taxi-chauffeurs vlak voor me een matje neergooiden. Dat is hier namelijk de gewoonte. Wie een vrachtje heeft af geleverd en op dat moment geen klant Ziet aankomen, maakt natuurlijk zijn wagen wat schoon. Men smijt dan de cocosmatjes op straat en Iaat het voort razende verkeer erover rijden: een goed kope manier van „kloppen Het eerste schip, dat de Kon. Rott. Lloyd in 1954 uit Indonesië in Nederland ver wacht, is het m.s. „Indrapoera". Aanvan kelijk was het de bedoeling, dat de „In drapoera" het laatste schip in 1953 zou zijn, met aankomst te Rotterdam op 30 of 31 December Maar reeds op het laatste gedeelte van de kustreis in Indones'? kwam er in enkele havens door verschil lende omstandigheden enige vertragine zodat het schip, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, nu eerst op 2 Ja nuari a.s. in Rotterdam kan zijn. De ..Indrapoera" brengt o.m. 2200 rijsi- vogels uit Indonesië mee, bestemd voir Helmond. Op grond van geruchten -verd door de Maastrichtse recherche een onderzoek in gesteld naar de manipulaties van de 31- jarige werkloze chauffeur W. J. H. H., al daar. Uit een onderzoek bleek, dat hij de laatste tijd kans had gezien om bij niet minder dan een 60-tal winkeliers te Maas tricht tn diverse branches goederen te ko pen zonder deze volledig te betalen. In to taal had hij voor een bedrag van 3500 aan goederen betrokken, die hij dan meestal weer kort na aankoop van de hand deed. De gekochte goederen waren rijk geva rieerd en bestonden uit rookartikelen, de kens, beddegoed, rijwiel-onderdelen, drank, schrijfpapier, baby-goederen, be hangselpapier, auto-gereedschappen, rij wiel- en autobanden, leesboeken, kleding stukken, vulpennen, tap- en douchekra nen, balatum, mondorgels, koloniale wa ren, divan-kleden, vitrages, electrische scheerapparaten en horloges. Hij gaf alles toe en verklaarde na zijn aanhouding uit financiële moeilijkheden zo te hebben gehandeld. Prof. dr J. Waterink, hoogleraar in de paedagogiek, paedologie en toegepaste psychologie aan de V. U. te Amsterdam, zal 2 Januari a.s. met de „Westerdam" vertrekken naar Noord-Amerika, waar hij op uitnodiging van de Calvin Founda tion gedurende ongeveer zeven maanden openbare lessen en lezingen zal houden over psychologische en paedagogische on derwerpen. De hoogleraar zal 't grootste deel van zijn tijd doorbrengen in Grand Rapids. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekendgemaakt, dat in verband met naar gezegd wordt onwettige overla ding van petroleumproducten aan de N.V. Amsterdamse maatschappij voor industrie en handel „Hydrocarbon" (welke in de ex- porthandel bekend staat als „Hydrocar bon") te Amsterdam en aan de directeuren net recht ontzegd is exportgoederen uit de Verenigde Staten te betrekken. Het besluit werd op 28 December j.l. van kracht en blijft gedurende vijf jaren geldig. Verder werden alle uitstaande exportvergunnin gen, waarin op enige wijze de namen van deze personen of hun firma's worden ge annuleerd. In de mededeling van het ministerie wordt gezegd: „In de tijd tussen eind 1950 bon" een nieuwe firma er toe gebracht negen aanvragen voor exportvergunningen In te dienen voor de verscheping van petroleumproducten, waarbij valselijk Ne derland en West-Duitsland als de landen van uiteindelijke verbruik dier producten werden genoemd en met opzet de bedoeling tot overlading werd verborgen. Op grond van deze verklaringen zijn geldige vergun ningen uitgereikt en werden de producten verscheept. Toen deze op de genoemde bestemmingen waren aangekomen, werden de producten naar andere landen verzon den. Enkele van deze landen behoorden tot het Sovjetblok. Sedert Mei van dit jaar gold reeds een tijdelijk verbod tegen de „Hydrocarbon" en de directeuren, in afwachting van een administratieve uitspraak. De betrokkenen het midden"van 1951 heeft „Hydrocar- verzochten niet om gehoord te worden" Vele honderdduizenden guldens heeft het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum ten behoeve van de slachtoffers in de wa- tersnoodgebicden kunnen uitdelen, dank zij de voortreffelijke samenwerking, welke tussen het Rampenfonds en de kerkelijke organisaties tot stand gebracht is. Nog duurt het werk der hulpverlening voort. De gelden, welke van katholieke zijde in het binnen- en buitenland verzameld zijn, hebben vele millioenen bedragen Al wat door de kerkcollectes werd bijeen ge bracht, is zonder meer aan het Rampen fonds afgedragen, doch vele giften uit het buitenland' zijn onder beheer van de ka tholieken zelf verdeeld. Reeds terstond na het bekend worden van de ramp wendden vele katholieke or ganisaties in het buitenland zich tot het Landelijk Sociaal Centrum of tot de Ne derlandse bisschoppen om hun giften en schenkingen te doen toekomen. Ook de protestanten kregen hun eigen toezeggin gen. In overleg met het Rampenfonds en de Synode der Ned. Herv. Kerk zijn de gelden in de kerken in Nederland ingezameld integraal in het Rampenfonds gestort; die uit het buitenland, welke veelal met spe ciale bestemming waren belast en der halve voor het Rampenfonds onaanvaard baar, zijn door het Landelijk Centrum af zonderlijk beheerd. Ook van Ned Herv. zijde is op deze wijze gehandeld. Zo kre gen de protestanten dezer dagen van de Evangelische kerken in Oostenrijk twee barakken voor Moerdijk, waarvan de grootste als noodkerk dienst zal doen. De schenkingen uit het buitenland be stonden niet alleen uit gelden: vaak wer den zij reeds buiten Nederland in goederen omgezet. Zo hebben b.v. de Fransen door hun Secours Catholique 100 millioen francs bijeen gebracht en daarvan onmiddellijk 20 auto's gekocht, welke In Frankrijk voor deliger waren dan hier te lande Ook heb ben vele kloosters kasuifels en altaargoe deren kunnen vervaardigen, waarmede de getroffen kerken werden geholpen Italië schonk uit de in Turijn Ingezamelde gel den ln Juni j.l. reeds 20 Vespa's. welke thans met veel nut worden gebruikt in de rampgebieden door sociale werksters, ge zinsverzorgsters, inspectrices enz. (Van onze correspondent). De vooruitstrevende gemeente Horst (L.) met een inwonertal van ruim 11 000, wordt in haar plannen en ontwikkeling belemmerd door het gehucht Griendtsveen, gelegen aan de spoorlijn Deurne—Horst. In dit gehucht heersen feodale toestanden, bewerkstelligd, aldus de burgemeester van Horst, door de Maatschappij Van der Griendt in Griendtsveen. Dit gehucht lijdt een kwijnend bestaan doordat de gronden primitief worden bewerkt. Jonge boeren en tuinders staan met tientallen te popelen van verlangen om op deze landerijen te komen en ze economisch beter te bewer ken Het is, aldus de burgemeester, uit sociaal en economisch oogpunt bekeken niet langer verantwoord, dat de exploitatie van deze kostbare grond in handen blijft van één landbouwbedrijf. De Maatschappij Van der Griendt blijft na herhaalde be sprekingen met het gemeentebestuur van Horst onwillig. Deze kwestie staat de verdere ontwikkeling ook van de Peel in de weg en daarom heeft de burgemeester van Horst medegedeeld, dat het offensief zal worden geopend. De gemeente heeft een proces tegen de Mij aanhangig ge maakt om enkele honderden hectaren grond aan de macht van de Land- exploitatiemaatschappij te onttrekken. De scheldende Franse president Vin cent Auriol heeft in een afscheidsbood- schap via de radio Woensdagavond een hartstochtelijk beroep op aile Fransen gedaan hun individuele en nationale belangen met elkaar te verzoenen en eenheid tot stand te brengen, op een ogenblik, dat Frankrijk door dodelijke hartstochten en haat verscheurd wordt. De president vervolgde: „Moge de oproep, die ik drie jaar geleden tever geefs tot de Verenigde Naties richtte, toch nog worden gehoord. Mogen de staatslieden, die voor het leven- en geluk van millioenen mensen verantwoorde lijk zijn, hun wantrouwen overwinnen en samenkomen om de moeilijkheden die de wereld verlammen, openhartig te bespreken. Mogen zij bewapening en vrees vervangen door samenwerking om rijkdom, vertrouwen en welzijn voort te brengen". (Van onze correspondent) Voor de aanvang der algemene jaarver gadering van de Bond ter bevordering van het R-K. Buitengewoon Onderwijs, welke bijeenkomst Woensdag te Den Bosch plaats vond, droeg de geestelijk adviseur, mgr drs J. van Overbeek, een H. Mis op in de St Jans-kathedraal. De Casinozaal vulde zich daarna met vele honderden leerkrachten uit alle delen des lands, werkzaam bij het R.K- buitenge woon onderwijs. De voorzitter, de heer P. Prince, wees aan de hand van het jaarverslag speciaal op de zo noodzakelijke nazorg voor de B.L.O.-kinderen, welk werk op basis van de geloofsovertuiging de nodige deskun digheid vraagt om effectief te kunnen zijn. Het debiele kind is niet los te maken van het gezin. Daarom is gezinsbezoek nodig, al is daarvoor dan een speciale scholing vereist. Het maatschappelijke ka rakter der B. L. O.-school dient gezien te worden in zijn totaliteit en samenhang. Studie en bezinning op problemen en taak wordt van de B. L. O.-leerkrachten gevraagd om waardige partners te zijn in het team-werk ten dienste van de aan hun zorgen toevertrouwde kinderen. Het bondsbestuur verklaarde zich, bij de be handeling der afdelingsvoorstellen bereid, bijzondere projecten der afdelingen door een subsidie te steunen. Het zal er zijn vertegenwoordiger in de Rijkscommissie voor de Wet op het B, L. O. op doen aan dringen. dat de bezoldiging voor de leer krachten bij het B. L. O. op dezelfde wijze geregeld wordt als voor de U. L. O. of V. G. L. O.-leerkrachten. De gevoerde besprekingen met het K. O. V. beloven tot gunstige resultaten te leiden. Mevr. E. Kreyns—1Ten Braak hield op de middagvergadering, welke o.m. werd bijgewoond door de Bisschoppelijke hoofd inspecteur drs A. van Gerwen. een inlei ding over de bijdrage welke de B. L. O.- school op maatschappelijk gebied voor het gehandicapte kind kan leveren. Haar be toog met vele treffende voorbeelden uit de practijk geïllustreerd, concludeerde tot de noodzaak van hechte samenwer king tussen al die personen en instellin gen, die het debiele kind een betere plaats in de samenleving verschaffen kun nen. Thans is, daar Italië prijs stelde op al gehele besteding van de door de Opera Pontificia di Assistenza ingezamelde gel den in de Italiaanse industrie de rest der beschikbare middelen omgezet in moderne meubelen voor kleuterscholen Dez.e inven tarissen zijn Zaterdag j.l door Z. H de Paus gezegend en door de Gezant bij de H. Stoel, jhr mr M. W van Weede en mr Sark in ontvangst genomen voor Neder land. In overleg met de inspectie van het kleuteronderwijs zijn reeds 15 kleuterscho len, 10 R.K. en 5 Protestantse, aangewe zen welke deze goederen zullen ontvan gen. De stalen meubeien beslaan uit tafels en stoeltjes voor de leslokalen, voor de maaltijden, rustbedjes, schommels, wip pen, enz. De grote sommen gelds waarover de Watersnoodcommissie van het L.S.C.L. be schikte, zijn over de getroffen gebieden verdeeld en wel zo, dat een derde gedeelte voor onmiddellijke behoeften Is uitgege ven: een derde gedeelte is aan noodzake lijke en dringende reconstructie in voor schot gegeven. Thans is nog een laatste deel over, dat zal worden gebruikt voor de wederopbouw van het gemeenschapsleven in de getroffen gebieden. Teneinde een ef ficiënte besteding dezer gelden te verze keren is aan het KASKI gevraagd een sociologisch en sociografisch rapport sa men te stellen, dat als basis voor deze plannen kan dienen. Door deze methode, waarbij direct hulp kon worden geboden, soms als voorschot op de uitkering van Rijk en Rampenfonds, soms als aanvulling is het werk der re constructie vlug ter hand genomen en vooral in West Brabant en op Overflakkee en tn Dordrecht en Rotterdam reeds ver gevorderd. Houten huizen voor grote ge zinnen werden gebouwd, welke het eigen dom der parochie blijven en later als kleu terschool, jeugdhuis of parochiehuis kun nen dienst doen. Cijfers tonen aan, dat nog nimmer in de geschiedenis de Kerk zo vervolgd is als in de afgelopen jaren. Tientallen millioenen katholieken zijn beroofd van het elemen tairste recht van de mens: het recht op vrijheid van geweten en van godsdienst. Vanzelfsprekend zijn de geestelijke leiders het zwaarst beproefd. Zo zijn vervolgens de nieuwste gegevens, verzameld door het Amerikaans Katholieke persbureau der N.C.W.C. per 31 December 1953 185 kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders 't slacht offer van de communistische terreur. Onder hen bevinden zich vier kardinalen, 32 aartsbisschoppen, 117 bisschoppen en 32 apostolische vicarissen, prefecten, admini stratoren of visitators. Zij werden door de communisten vermoord, gevangen gezet, verbannen of op andere wijze belet hun ambt uit te oefenen. De vier kardinalen zijn de aartsbisschop van Esztergom, kardinaal Mindszenty; de aartsbisschop van Zagreb, kardinaal Ste- pinac; de aartsbisschop van Gnesen en Warschau, kardinaal Wyszynski en de aartsbischop van Peking, kardinaal Tien- Ken-hsin. Kardinaal Mindszenty zit sedert Kerst mis 1948 gevangen. Kardinaal Wyszynski werd enige maanden geleden gearresteerd. Kardinaal Stepinac is uit zijn bisschops stad verdreven en vertoeft in zijn ge boortedorp Krasic. Kardinaal Tien is een balling. Van de 185 hoogwaardigheidsbekleders werden er 23 vermoord, geëxecuteerd of bezweken aan de gevolgen van mishande ling of gevangenschap. Verder bevinden zich 38 hoogwaardigheidsbekleders in de gevangenis, 74 werden uitgewezen, 15 leven in ballingschap. De overige bis schoppen staan onder huisarrest, mogen hun bisdom niet meer betreden of worden op andere wijze belet in hun ambtsuit oefening. China staat boven aan de lijst met 93 uitgewezen, 9 gevangen, 5 vermoorde en drie in ballingschap levende bisschoppen. Nog drie andere bisschoppen zijn uit hun bisdom verdreven. Op de tweede plaats komt de Sovjet-Unie, Estland, Letland en Litauen daarbij inbegrepen, waar 29 ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders het slachtoffer van het communisme zijn ge worden. Hieronder volgt een beknopte samen vatting van de andere landen onder communistisch bewind: Albanië: 2 bisschoppen ter dood ge bracht en een gestorven in de ge vangenis; Bulgarije: twee bisschoppen m de gevangenis, één van hen is veroor deeld tot de dood; Tsjechoslowakije: vijf bisschoppen on der arrest en vijf in de gevangenis; Hongarije: behalve kardinaal Minds zenty nog twee bisschoppen in de gevangenis, een ander is onder arrest; Indo-China: twee bisschoppen onder Noord-Korea: twee bisschoppen in de gevangenis gestorven: Een is in de gevangenis. Het lot van een vierde prelaat is onbekend; Polen: Behalve kardinaal Wyszynski nog 8 andere kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders onder arrest. Een vertoeft in de gevangenis, een an der houdt gedwongen verblijf in een klooster; Roemenië: Het gehele episcopaat uit geroeid. Twee bisschoppen onder ar rest, zeven in de gevangenis en twee vermoord; Oekraine: drie bisschoppen en een prelaat in de gevangenis. Zes wer den gedood. Een is in ballingschap: Joegoslavië: Kardinaal Stepinac huis arrest in zijn geboortedorp Krasic; twee zijn in ballingschap; een is in ballingschap gestorven. Een bisschop verblijft in de gevangenis. Twee wer den vermoord. Twee hebben dienst moeten nemen in het leger. Wij ver melden hierbij niet de georganiseer de mishandelingen, waaraan bis schoppen bloot stonden. Bovenstaande gegevens der verschil lende landen hebben geen betrekking op de talrijke vicarissen-generaal, wie werden verhinderd de taak van hun verdreven bisschop zoveel mogelijk over te nemen. Ook niet op de nog vrije bis schoppen, die nog slechts met de groot ste moeite hun herderlijke taak kunnen blijven uitoefenen. Op 6 en 7 Januari a.s. zullen de leden van de defensiecommissie uit de beide Kamers van de Staten-Generaal op uit nodiging van de „Supreme Allied com mander Europe", generaal Gruenther, een bezoek brengen aan zijn hoofdkwartier (Shape) te Parijs. Een dergelijk bezoek werd door dezelf de commissie in Januari 1952 gebracht aan generaal Eisenhower, toen die nog als „Saceur" fungeerde. De minister van oorlog en van marine, de staatssecretaris van oorlog en de staatssecretaris van marine zullen bij het bezoek aanwezig zijn. Op 6 Januari zal het gezelschap een uiteenzetting van generaal Gruenther en van leden van zijn staf aanhoren, waar na zij het hoofdkwartier en de woonwijk (Shape-village) zullen bezichtigen. Op 7 Januari reist het gezelschap naar Fon- tainebleau om te worden ontvangen door de commandant van de strijdkrachten in de centrale sector, maarschalk Juin. Daarna zal de commissie te Fontainebleau nog een bezoek brengen Dij de onder maarschalk Juin ressorterende comman dant van de landstrijdkrachten in centrale sector, generaal Carpentier, en de commandant van de luchtstrijdkrach ten in de centrale sector, „air chief marshal" Sir Basil Embry. De Britse pers maakt melding van be weringen, volgens welke dr Nkroemah, de inheemse premier van de Goudkust, een bedrag van 40.000 pond sterling ont vangen zou hebben ais commissie voor toewijzing van een belangrijk contract voor wegenbouw. Dr Nkroemah heeft bij zijn verschij ning voor een drie leden tellende specia le commissie van onderzoek ontkend ooit enig geld of voordeel voor toewijzing van een regeringscontract ontvangen te hebben of van een commissieloon van vijf procent afgeweten te hebben. Volgens het C.B.S. vertoont het land bouwprijsindexcijfer (basis 1946''47—1949' '50 100) een stijging van 126 in October tot 127 in November (0,8°/o). In de sector van de akkerbouwproduc ten steeg het groepsindexcijfer, mede door de nog steeds oplopende» aardappelprijzen, van 135 in October tot 137 in November (l,5°/o). Bij de groep veehouderijproducten wer den de prijsdalingen voor varkensvlees en paarden overtroffen door de prijsstijgin- de gen voor rundvlees, schapen, eieren en melk, waardoor het indexcijfer steeg van 123 tot 124 (0,8°/o). Het indexcijfer van de kostenfactoren bleef onverandtrd (132). Naar wij vernemen zal met Ingang van 1 Februari a.s benoemd worden tot hoofd van de persdienst van het ministerie van O. K. en W., mr J. W M Huynen, advo caat te Den Haag. Mr Huynen is van 1945 tot 1950 secretaris geweest van de Katho lieke Nederlandse Dagbladpers. In de Memorie van Antwoord. Algemene Beschouwingen op de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1954. geeft de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen te kennen, dat het nog geruime tijd kan du ren alvorens het mogelijk is het in studie zijnde vraagstuk van het Opera-beleid in Nederland tot oplossing en praktische toe passing te brengen. Tijdens deze overgangsperiode stelt de minister zich voor door het verlenen van subsidie het mogelijk te maken, dat de Zuid-Nederlandse Opera haar activiteit blijft voortzetten, tot haar initiatief t.z.t. ingepast zal dienen te worden in het ge heel van het opera-beleid. De buitengewoon omvangrijke Staats courant van Woensdag (vier en veertig pagina's!) bevat o.m. de uitvoeringsreso lutie loonbelasting 1953; wijziging uit voeringsbeschikkingen loonbelasting; vaststelling formulieren; vaststelling loon belastingtabellen; wijziging van de uit voeringsresolutie inkomstenbelasting 1953; wijziging van de tweede uitvoeringsbe schikking inkomstenbelasting 1941; be schikking loonbelasting aangenomen werk; prijzer.beschikking bunkerkoien voor gebruik op de binnenwateren 1954; prijzenbeschikking gascokes 1954; en een beschikking betreffende arbeid in win kels waarvoor een koopavond is inge steld. Voorts o.a. beslissingen inzake col lectieve arbeidsovereenkomsten in ver schillende bedrijven. Bij grensoverschrijding: Binnenkort is de publicatie van een Ko ninklijk Besluit te verwachten, waarbij de in- en doorvoer van ondermelk wegens de noodzaak tot wering van besmettelijke veeziekten, aan veterinaire bepalingen wordt onderworpen. De invoer uit België van afgeroomde melk met 'n vetgehalte van minder dan één procent zal na het van kracht worden van de maatregel slechts mogelijk zijn langs de douaneposten Eysden. Wernhout Goirle, Bergeijkse Barrière en Veldzicht, mits bij onderzoek op het tijdstip van grensoverschrijding blijkt, dat het product op zodanige wijze verhit is geweest, dat bij toepassing van de phosphata-proef vol gens de methode Scharer een negatieve reactie wordt verkregen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt ons over de periode van 26 December tot 1 Januari het volgende mede: Hoewel er weer enige nachtvorst is opgetreden,' is deze nog niet van zoda nige aard geweest, dat de nog te velde staande gewassen hierdoor zo hebben geleden, dat zij niet meer worden aan gevoerd. De afzet van de sluitkool- soorten verloopt derhalve zeer ongun stig, zodat thans nog een grote voor raad van dit product in Noord-Holland aanwezig is. Ook voor export is de sluitkool niet bijzonder gevraagd. De veilingprijzen van de sluitkool wa ren de volgende: gele savoijekool a 6, 6.50, b 5, groene savoyekool a 7.80 9, b 7—7.70, rode kool a 6—8.50, b 5, witte kool a 5, b 4.50 alles per 100 kg. Kroten bleven onveranderd in prijs en noteerden voor de a-sortering 5.80— 6.60 en voor de b-sortering 4—4.80 per 100 kg. De uienprijs liep evenmin omhoog en dit product ging van de hand tot 6.70 per 100 kg. Wei werd er ongeveer 200 ton van Noord-Holland uit naar o.m. Duitsland, Engeland en West- Indië uitgevoerd, doch dit geringe kwan tum kan begrijpelijkerwijs niet van bete kenende invloed op het prijspeil zijn. Voor breekpeen toonde men van bui tenlandse zijde zo goed als geen be langstelling. De prijs hiervan lag dan ook weinig of niets boven de ophoud- prijs van 5. Fijnere groenten werden speciaal te gen de feestdagen door het binnen land goed gevraagd. De andijvie, sprui ten en witlof liepen derhalve aile iets op tn prijs. Voor andijvie werd besteed 0,250,5 per kg; voor ongeschoonde spruiten 0.200.2, voor geschoonde spruiten 0,751,05 en tenslotte voor witlof sortering a 0,350,48, b 0,25 0.39. Boerenkool liep iets omhoog en no teerde 0.10—0,16 per kg., waspeen werd verhandeld tegen dezelfde prijs. Knolselderij trok evenmin in prijs aan en bracht tussen 0,10 en 0,20 op. Sla en schorseneren brachten nagenoeg dezelf de prijzen op als vorige week, n.l. c-sla 0.170,23 per stuk, kassla 0,30 0,32, schorsneen a-sort. 0.360.45, b-sort. 0,10—0,20 per kg. Prei bleef tamelijk gevraagd tegen prijzen tussen 0,10—j 0,16 per kg. Nu de Kerstveilingen met de grote aan voeren achter de rug zijn, is gebleken, dat het prijspeil van het aangevoerde fruit aanmerkelijk hoger lag dan het vo rige jaar en wel circa 0.10 per kg. Thans is de kersthar.dei weer voorbij en worden slechts geringe partijen op de veilingen aangeboden. Deze partijen gaan vrij vlot van de hand en er worden tamelijk hoge prijzen voor geboden. Een betrouwbaar prijsbeeld van het geheel is gezien de geringe aanvoeren deze dagen niet te geven. Bij het scheiden van het jaar zijn alle olie- en vetmarkten in het buitenland zeer vast. In enkele gevallen schijnen de hogere vraagprijzen wel betaald te worden, doch hier te lande nemen de kopers over het al gemeen een afwachtende houding aan, al dus een bericht van de makelaars Bessem De Schepper. Het was trouwens ook op de binnenland se markt rustig, hetgeen in deze tijd met zijn vele feestdagen begrijpelijk is. Vanzelfsprekend gingen de aankopen voor de Margarine Industrie op de be kende flinke schaal door. Zowel in Cocos-, Palmpitolie en Sumatra Palmolie, als in harde Traan en liquide olie. Wat deze laatste betreft werden opgenomen (deels ook voor spijsoliedoeleinden) Soyaolie (in landse en Noord-Amerikaanse) en import Zonnebloemolie. In de technische sector ging een en an der om in vetzuren uit de le en 2e hand. Zachte soorten zijn nog onveranderd, de soorten die een maximum prijs hebben konden deze gemakkelijk opbrengen en de andere, die onder richtprijs liggen, kon den nog wat aantrekken- (Van onze Haagse redactie). Daar het de in Centraal Overleg sa menwerkende weg verbrui kers- en ver- voeroiganisaties gebleken is dat het be richt over de invoering op 1 Januari van de nieuwe gloeilampen in de koplichten van motorvoertuigen tot enig misverstand aanleiding heeft gegeven, wijzen de orga nisaties er op, dat slechts bij de gedimde lampen het zicht ongeveer 40 meter be draagt. Voorts moet de in dit bericht ge noemde maximumsnelheid van 50 KM bij gedimde lampen niet als norm worden op gevat. Het heeft uitsluitend in de bedoe ling gelegen er de aandacht op te vestigen, dat bij het rijden met gedimde lichten de. voor iedere bestuurder andere, gewoonte snelheid in het algemeen aanmerkelijk dient te worden beperkt i.v.m. het ln vergelijking met de „sealed beam"-ïampen sterk verminderde zicht. (Van onze Haagse redactie) Over de pokkenachtige ziekte, die in Den Haag is geconstateerd, vernemen wij nog nader, dat de drie patiënten die zijn opgenomen in het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal het goed maken. Zij zijn niet ernstig ziek. Vast staat thans, dat van de gevreesde waterpokken geen sprake is Het betreft hier naar alle waarschijnlijk heid drie gevallen van zgn. witte pokken, die in ons land practisch nog nooit zijn voorgekomen. Naar dr C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, ons mededeelde, is deze „milde" ziekte de Nederlandse medici slechts bekend uit de literatuur. Dr A. Plesman, president-directeur van de Ii.L.M., is vanmorgen te zijnen huize plotseling onwel geworden. HU is ter behandeling in het Bronovo-zieken- hnis in Den Haag opgekomen. Bij het ter perse gaan van deze editie was verder nog niets naders bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 13