M Prinses Margriet is niet ban; om te vallen Gustave Dominici legt tegen strijdige verklaring af Blij emde van drama der gebroken Zonnebloem-lensjes De buitenlandse handel van de Sovjet-Unie Naar een joly uiteinde. Spanning om het nieuwe jaar BIJ DE JAARWISSELING W GEVOEL VAN ONTSPANNING MERKBAAR 8 Autobus met arbeiders omgeslagen In Grindelwald is alles volgeboekt Sovjet-Unie lost leenschuld af Donderdag 31 December 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN N.. Londense verbazing over Zuidkoreaanse verklaring André Marie dreigde met aftreden Koninklijke Familie viert jaarwisseling in eisen kring Bespionneerde F ranse minister zijn collega's? Schoenen goedkoper Uitkeringen van de Ongevallenwet Duw-loon regeling vervallen Lonen als in het vrije bedrijf BERICHT Nederlandse boter naar België WEERBERICHT IJ HERINNEREN aan enkele van de be langrijke data uit het jaar 1953: Eisenhower aanvaardt het pre sidentschap van de Verenigde Staten. Daarmede is het twin tigjarige bewind der democra ten ten einde. De Europese Kolen- en Staalge meenschap treedt in werking. De Sovjet-dictator Stalin sterft, na 29 jaar over Rusland te hebben geheerst. Zijn opvolger Malenkof kon digt aan, dat internationale ge schillen met vredelievende mid delen kunnen worden bijgelegd. Sir Winston Churchill vraagt een bespreking van de Grote Vier op het hoogste niveau. De Westduitse Bondsdag keurt het verdrag inzake de Europese Defensiegemeenschap goed. Kroning van Koningin Eliza beth II. Grote volksopstand in het door de communisten beheerste Oost- Duitsland. Churchill ernstig ziek. Ber muda-conferentie afgezegd. Laventri P. Beria als staats vijand gearresteerd. 20 Januari: 10 Februari: 5 Maart: 15 Maart: 11 Mei: 15 Mei: 2 Juni: 17 Juni: 27 Juni: 10 Juli: 14 Juli: 27 Juli: 28 Juli: 8 Augustus: 20 Augustus: 6 September: 8 October: 4 December: 8 December: 21 December: 23 December: 26 December: De Westelijke Drie stellen het Kremlin een viermogendheden conferentie over Duitsland en Oostenrijk voor. Wapenstilstand in de Koreaanse oorlog. De Gaspari valt, na acht jaar Italiaans minister-president te zijn geweest. Malenkof kondigt aan, dat Rus land de waterstofbom heeft. Ex-premier Mossadeq van Per- zië afgezet en later gearresteerd Grote overwinning van bonds kanselier Adenauer bij de ver kiezingen in West-Duitsland. De kwestie Triëst laait weer op. Bijeenkomst van Eisenhower, Churchill en Laniël op de Ber muda-eilanden. Eisenhower stelt een wereldpool van atomische materialen voor vredelievende doeleinden voor. Sovjet-Unie bereid te onder handelen over het atoomvoor- stel van Eisenhower. René Coty bij de dertiende stemming tot president van Frankrijk gekozen. Beria te recht gesteld. Het Kremlin aanvaardt de uit nodiging tot een viermogendhe denconferentie te Berlijn. v.Rossem's Twintig gewonden Inzake gebruik van atoomwapens „Kletspraat", zegt Martinaud Deplat Tevreden Bergenaar icon aller sympathie en zeshonderd gulden op de koop toe DUIZEND GtJLDEN VOOR LIMBURGSE ROOSJE Eerst de blinden! „Zo ook goed" Luxe schoeisel dezelfde prijs Met ingang van 1954 onmiddellijk inhouden van loonbelasting V. S. krijgen 186 schepen terug In vier jaar bijna 90.000 ton NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachtlng van het geldig van hedenavond tot Vrijdagavond, luidt: Plaatselijk mist, vrij veel bewolking met plaat selijk enige neerslag. Weinig wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Vrijdag 1 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.39 uur. Maan op 5.34 uur, onder 13.16 uur. Zaterdag 2 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.40 uur. Maan op 6.42 uur, onder 13.55 uur. 1953: voorzichtig; aftasten J wellicht het bela mogelij kheden HET ZIJN SLECHTS enkele van de meest markante data, welke echter toch in grote lijnen de internationaaL politieke ontwikeling van het jaar 19a3 weergeven. Niet alleen door de feiten, welke worden vermeld, maar evenzeer door de bitter noodzakelijke weglating van gebeurtenissen, waarop men had gehoopt, doch welke niet zijn verwezenlijkt. We denken bij deze laatste opmerking bnv. hieraan, dat de politieke conference, welke na de wapenstilstand op Korea moest beginnen, nog in een ver verschiet ligt' maar vooral hieraan, dat het Franse parlement het verdrag inzake de Europese Defensiegemeenschap, niettegenstaande alle meer verhulde en zelfs harde waar schuwingen, nog steeds met heeft gerati- ceerd Zolang men niet weet, of Franknjk het verdrag zal aanvaarden of verwerpen blijft er in het gehele Westen, en niet het minst wat de Verenigde Staten bet^£t' e«| niet ongevaarlijke onbekende 8 Atlantische gemeenschap, waartoeme •.hans ook West-Duitsland mag rekenen, al is het geen lid van de NATO, voort bestaan. Toch heeft men thans het gevoel, dat er enige ontspanning in de internationale toestand is ingetreden; of deze reëel of slechts schijnbaar is, moeten w(j in het midden laten: men zal pas kunnen con stateren. hoeveel werkelijkheid in dat ge voel schuil gaat- als de twee grote be sprekingen, welke in de eerste maanden van het nieuwe jaar moeten worden ge houden: de viermogendhedenconferentie en de waarschijnlijk weer geheime, diplo matieke onderhandelingen over Eisen howers atoom-voorstel, tot een goed of tot in het geheel geen resultaat hebben geleid. Over het algemeen neemt men ter zake een zeer gematigd optimisme, hier en daar sterk verzwakt door scepticisme, waar. De bezorgdheid voor een bloedige oorlog is merkbaar afgenomen; wat de koude oorlog, welke aan geluk en welvaart der volken zoveel afbreuk doet, betreft, heerst algemeen een afwachtende houding, zon der al te veel hoop, dat deze spoedig zal zijn overwonnen. ALS MEN de gebeurtenissen van het af gelopen jaar nog eens aan de geest laat voorbijtrekken, vallen twee cen trale. feiten op: de dood van Stalin en Adenauers schitterende verkiezingszege. Het is uiteraard onmogelijk het volle ef fect er van reeds op deze laatste dag van het jaar vast te stellen: de jaarwisseling moge dan in onze opvatting een eind- en een begintpunt zijn, in de volle werkelijk heid van het leven, het persoonlijke en het gemeenschapsleven, geldt alleen de steeds voortschrijdende ontwikkeling. Wat in het oude jaar begon, gaat in het nieuwe gewoon verder. Toen Stalin stierf en zijn opvolger Malenkof nieuwe wegen insloeg, minstens scheen in te slaan, openden zich nieuwe perspectieven; welke die precies waren, wist men op dat ogenblik niet en weet men heden nog niet; eerst in de loop van het volgend jaar zal zich (en dan moeten wij er nog aan toevoegen, misschien) duidelijker openbaren, wat het Kremlin precies wil. Of het het commu nistische ideaal van een wereldoverheer sing heeft opgegeven, wat uiterst onwaar schijnlijk lijkt; of het om redenen van binnenlandse aard zijn politiek moet matigen; of het louter een pokerspel speel' om de eenheid van het Westen te breken en de bestaande geschilpunten nog heviger te maken; waarbij we toch willen opmer ken, dat er veel meer is, wat het Westen vereent dan wat het verdeelt. De overwinning van bondskanselier Adenauer, die door „Time" als „man nummer 1 van 1953" is geproclameerd, wordt algemeen beschouwd als een af doend bewijs, dat in West-Duitsland het extremisme, van rechts of van links, geen vat op het Duitse volk heeft. Dat is in elk geval een element van consolidatie en sta bilisatie in onze chaotische wereld- in zekere zin opwegend tegen de politieke crisistoestand in Frankrijk en Italië, welke de vrije wereld zorgen genoeg maakt. Met de sensationele 17de Juni, met de opstand van Oost-Duitsland tegen het aldaar ge vestigde communistische regiem en zelfs tegen de Russische bezetter, waardoor ge toond werd hoe innerlijk zwak het Krem lin daar staat, is de bevestiging van het democratische bewind in West-Duitsland belangrijkste winstpunt van 1953. Maar ook hier staan we weer midden in een ontwikkeli >.g, waarin mede de Verenigde Staten en Frankrijk een be langrijke rol spelen- BIJ AL DEZE, soms min of meer sen sationele' gebeurtenissen is het zaak en taak van de vrije wereld geweest de gang van zaken met de grootste nauw lettendheid te volgen en voorzichtig te onderzoeken, welke weg naar een ont spanning zou kunnen leiden. Want elke misstap zou fatale consequenties na zich kunnen slepen. Dat is waar in het grote Amcrikaans-Europesc verband, het geldt nog sterker voor Azië en binnenkort ook voor Afrika. We behoeven slechts te denken aan com munistisch en nationalistisch China, aan lapan, aan Korea, aan Indo-China, aan Malakka en Burma, aan Indonesië, aan India en Pakistan, aan de Arabische we- ,-eld met Iran, Egypte, Marokko en daarin verweven het jonge Israël. Elk dezer na men roept problemen op, waarvoor zij zelf, vaak als onder-ontwikkelde en door het communisme bedreigde gebieden ge steld zijn; waarvoor ook Europa en Ame rika worden gesteld. Al deze landen zijn in volle beweging en het Westen volgt die versnelde evolutie met de grootste be zorgdheid; want daar speelt zich voor een aanmerkelijk deel de toekomst der mens heid af; en we kunnen niet voorzien, hoe die ontwikkeling gaat. Het is waarschtjnliik geen al te opwek kend beeld, dat we ii. dit korte overzicht hebben geschetst. En toch, toch gaat men het nieuwe jaar ditmaal met ietwat meer vertrouwen in, dan bij vorige gelegen heden, eigenlijk sinds 1933 onder Hitier'» bewind, het geval is geweest. Moge 1954 de mensheid onder Gods zegen nader brengen tot de ware vrede en welvaart; moge voor ieder onzer lezers het nieuwe jaar een waarlijk zalig en gelukkig jaar worden. f. 1,40 «n f. 1.— Een autobus, die arbeiders uit de om geving van Breda naar hun werk vervoer de, is gistermorgen door nog niet opgehel derde oorzaak omgeslagen De bus kwam daardoor tegen een boom terecht en wel met een zodanige kracht, dat van de ongeveer 25 inzittenden er 20 werden ge wond, van wie drie ernstig. In totaal moesten negen mensen worden opgenomen in het ziekenhuis. De overigen werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de Rjjsbergse- weg. Het is waarschijnlijk veroorzaakt, doordat de chauffeur van de bus niet meer kon uitwijken voor een paard en wagen. Het vervoer naar het ziekenhuis geschied de met zes ziekenauto's. Er waren vier dokters ter plaatse. Dorp van buitenwereld afgesloten. He! Italiaanse dorp Castellucio di Norcia, bij Spoleto, is met zijn 800 inwoners-geheei afgesloten van de buitenwereld door de sneeuw, die sedert Maandag onafgebroken valt. Troepen uitgehongerde wolven heb ben in deze streek reeds enkele kudden schapen verslonden. Een autobus, die arbeiders uit de om geving van Breda naar hun werk ver voerde, is gisterochtend door nog niet op gehelderde oorsaak omgeslagen. De bus kwam daardoor tegen een boom terecht en wel met een zodanige kracht, dat van de ongeveer 25 inzittenden er 20 werden gewond, van wie drie ernstig. In totaal moesten negen mensen worden opgeno men in het ziekenhuis. De overigen werden licht gewond. iïf" In Londense diplomatieke kringen beeft men zijn verbazing uitgesproken over een verklaring van admiraal Sohn Won II, dc Zuidkoreaanse minister van defensie, vol gens welke de V.N. gebruik zouden maken van atomische wapens als het opnieuw tot communistische agrc^,, n Korea zon ko men. Een woordvoerder van het „Foreign Office" verklaarde, dat dit vraagstuk met door de V.N.-leden met troepen in Korea was overwogen en dat de V.S. het enige V.N.-lid met troepen in Korea dat atorm- sche wapens bezit Groot-Brittannië niet te verstaan had gegeven dit van plan te Z1JDe Britten menen, dat, voor men tot een dergelijk drastisch besluit zou komen, overleg dient te worden gepleegd. De Franse minister van onderwijs, An dré Marie, die Woensdag op een kabinets vergadering had gedreigd ontslag te zullen nemen heeft besloten voor het ogenblik niet af te treden, aldus is uit gewoonhik goed-ingelichte bron te Parijs vernomen. Er was verschil van mening gerezen tus sen hem en de minister van financien, Faure, over de ramingen voor 1954, welke 25 milliard francs hoger liggen dan die voor 1953. Marie drong aan op aanvullende credieten voor een gezondheidsdienst voor scholen en universiteiten en andere maat regelen ter verbetering van de levensom standigheden van studenten en onderwij- ZCNa een lang gesprek met premier Laniel en minister Faure verklaarde Mane Woensdagavond tegenover de pers, dat zijn besluit zou worden genomen in het licht van de aanvaarde oplossing en van de al gemene politieke toestand. Op een inter ministeriële vergadering zal het gezond heidsplan worden besproken en een spe ciale commissie zal zich bezighouden met de loonschalen voor onderwijzers, zo ver klaarde hij. (Van een ANP-correspondent) GRINDELWALD, 30 Dec. 1953 Het is bekend, dat jonge kinderen de skisport snel onder de knie hebben en prinses Margriet maakt daarop geen uit zondering. Vanmiddag troffen we haar op de heuvel bjj dc skischool en wjj, die zelf moeite hadden na jaren weer enigszins vaardig op de ski te worden, hebben ons verbaasd over de vorderingen, die dc klei ne Prinses in enkele dagen heeft gemaakt. Met haar vriendin Tonia Egeier krabbelde ijj vaardig tegen het heuveltje op, om daarna in snel tempo naar beneden te gaan, keurig een „Stembogen" draaiend en niet bang om te vallen. Want dat laatste is het vooral, dat oude ren belemmert om snel een enigszins draaglijk peil te bereiken. Zowel de Koningin als de Prinsessen hebben vandaag weer enige tochten ge maakt. Het weer was er, vooral vanmid dag, uitermate geschikt voor. Vanmorgen sneeuwde het nog licht, maar tegen het middaguur klaarde het op en zelfs kon men zo nu en dan enige bergtoppen zien tegen het blauw, dat dan door de nevel daarboven vrij kwam. De keus van Grindelwald is overigens voor de Koninklijke familie wel zeer gun stig gebleken, want in andere delen van Zwitserland is tot nu toe veel minder sneeuw gevallen en elke dag weer brengen de treinen dan ook „wagonladingen" ski enthousiasten naar het dorp. Alle hotels zijn volgeboekt en vooral op Oudejaars avond is er nergens meer een plekje vrij. In hotel Adler, waar het Koninklijke ge zelschap logeert, is men druk bezig met de voorbereidingen voor de Oudejaarsviering. Na een uitgebreid diner zal er eerst een gecostumeerd kinderfeest zijn, waaraan misschien de Prinsessen zullen deelnemen. Koningin Salote van Tonga barst in een schaterlach uit -dc lach, die haar populair maakte m Londen, tijdens de kroningsfeesten tijdens een gesprek met de Hertog van Edinburgh, die met de Koningin van Groot-BrittanniëKo ningin Elizabeth, aanzat aan een feest maal, dat door de Koningin van Tonga werd gegeven ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan haar rijk. Duizen den speenvarkentjes, kuikens, eenden, fazanten en delicatessen waren voor dit mammoeth-diner, waaraan een groot aantal gasten deelnam, bereid. De gasten zaten aan lange tafels, geplaatst in de buitenlucht. In het proces-Dominici, dat te Digne gc- L, u;,,] gisteren een sensationeel y0eiden nfaats Gustave Dominici trok „1. Urn zfln beschuldiging, dat zijn vader de 77-jarige Gaston de drievoudige moord op de Drummond-familie heelt g pleegd, officieel weer in tijdens een ver- hoor door rechter-commissaris Marcel Periés, hoewel ztfiu broer Clovis volhield, dat ziin vader hem' had verteld de moor den te hebben gepleegd. Maar in de loop van de dag draaide Gustave andermaal om en beschuldigde z«n vader opn'^uw Gustave verklaarde 's morgens; „Alles u heb verteld is onwaar, ik trok het verhaal over mijn vaders schuld in daags nadat ik het u had verteld en ik herhaal het nu vandaag: mun vader Is Onschuldig". De oude Cle ^ven verhoor aanwezig. Deze verkiaarae even was een slechte grap Ik loog toen ik toe gaf de moorden te hebben gepleegd. wilde de eer van mijn kleinkinderen red den en ik deed alles wat de politie mi] had "ezegd te doen. De politie sloeg mi] niet. doch zij had mij uitgeput door 21 uur van ondervragingen". Later echter, toen zijn vader niet aam wezig was, kwam Gustave weer op^ zi]n vroegere beschuldiging van zijn vader terug en vertelde hij hetzelfde verhaal als zijn broer Clovis. De Franse Gaullistische afgevaardigde Louis Vallon heeft de minister van bin nenlandse zaken Leon Martinaud Deplat verweten, de gangen van zijn mede-mi- nisters en hun vrouwen alsmede van leiders der oppositie te hebben doen na- gaÊ)e minister noemde deze beschuldi ging „louter kletspraat", maar Vallon houdt vol dat er bij de Panjse politie een speciale afdeling bestaat, de „zevende sectie" geheten, die een oogje moest hou- den op het particuliere leven van poli tici. Daar zaten zij dan, turend naar de wijzers die het verlossende uur van elven naderden; de 47-jarige bakker C. J. Verhoven uit Vierlmgsbeek, de 44-jarige aannemer Haas uit Terwinselen-Kerkrade, de 39-jarige Haagse kantoorbediende Corn. Huijbers en de 26-jarige arbeider bi, de Nederl Spoorwegen, Chr. A. Soeters uit Bergen op Zoom. Zij waren naar bet E H B O .^hoofdkwartier aan de Heemraadssingel te Rotterdam gekomen met de stukken en brokken die er van hun „pepermunt-lensje waren over gebleven om te zien of er misschien nog kans was op een Zonnebloem-prys. Wie weet? Tot elf uur kon uit alle uithoeken van den lande nog iemand komen opdagen met een gaaf lensje, om er een prijs van 1000, 800, 700, 500 of 200 gulden op af te halen. Wat niet afgehaald was, verviel aan de blinden in Grave. Elf uur! Niemand had zich gemeld en het beraad over de gebroken lensjes kon beginnen. Candidaat-notaris A. J. W. Kropman uil Delft die notaris Libourel vertegenwoor digde, zette zich in postuur, de wachten den trokken zich terug en de conferentie, waaraan de heren Bergers en Giezeman van de E.H.B.O. en de heer Th. van Em- stede van de Zonnebloem deelnamen, be gon. Tevoren hadden de gasten een ver klaring getekend, dat zij erkenden, geen rechten op een prijs te bezitten. Na ruim een kwartier traden de vier hoofdpersonen binnen en zij mochten bij geheime stemming de vraag beantwoor den, wat er gedaan moest worden met de negen niet-opgeëiste prijzen; 1 prijzen trekken voor de blinden en daarna die voor henzelf of omgekeerd. Op alle vier de stembriefjes stond Blinden! En dit sympathieke besluit werd door alle aanwezigen spontaan met een applaus beloond. Toen de vijf blinden-loten waren ge trokken liet men de briefjes ongeopend, wat de spanning nog verhoogde omdat men niet wist, wat de vier overgeschoten loten inhielden. De 9 niet-afgehaalde prijzen bevatten nl. 2 prijzen van 1000 gulden 2 van 800 en 5 van 200 gulden. Tot goed begrip van wat nu volgen gaat. moeten wjj weten, dat de 26-jarige Bergse arbeider Soeters op zjjn lensje, toen dit nog niet gesneuveld was, een letter B had waargenomen, hetgeen een prjjs van 800 gulden betekende. Hij en zijn huisgenoten hadden dit wel gezien, maar op dit mo ment kon niemand het bewijzen. De Hagenaar Huijbers wist helemaal niet waar hij aan toe was, want bij het zuigen op het citroentablet waren de eerst vijf zenuwen hem naar het schijnt zodanig de baas geworden, dat hij het lensje zes maal had laten vallen, zodat hij niet wist. welke prijs hij zou hebben gehad. De trekking geschiedde. De bakker uit Vierlingsbeek trok 800 gulden! De aan nemer uit Terwinselen-Kerkrade was nog gelukkiger en kon nu 1000 gulden zetten op het spaarbankboekje van zijn 5-jarig dochtertje Roosje, dat het citroen-tabletje had doorgebeten. De Hagenaar Huijbers trok eveneens duizend gulden en dc Bergse spoorweg arbeider, die al zijn hoop op 800 gulden had gesteld, trok 200. „Dat is pech", zei de heer Bergers. „Hindert niet, zo Is het ook goed", zei de Bergenaar. „Wel", zei de heer Bergers, deze hou ding vind ik nu zó flink en zó sympathiek, dat de E.H.B.O. er uit haar kas 600 gulden bij doet!" Het effect was alleraardigst. De blinden, die nu met 1600 gulden uit de bus bleken te zijn gekomen, werd niets tekort gedaan en toch werden de luchtkastelen van de Bergenaar werkelijkheid. „Ik had er al zo'n mooie bestemming voor gedacht", zei hij opgetogen. „Een toestel om frites te bakken!" Naar wij van de zijde van Nijmeegse schoenfabrikanten vernemen, zal de op heffing van de omzetbelasting op schoei sel met ingang 1 Januari a.s. niet veel invloed hebben op de prijs van schoenen. De gewone schoenen, vervaardigd van rundleer, zullen wellicht 3 tot 4% in prijs dalen. De prijzen van het betere en luxueuze schoeisel zullen onveranderd blijven, doordat het kalfsleer en andere fijnere leersoorten duurder zijn gewor den. Bovendien zijn de loonsverhoging en de verzwaring van de sociale en pen sioenlasten aldus de Nijmeegse fabrikan ten, van dien aard, dat de voordelen van de opheffing der omzetbelasting daar door vrijwel worden genivelleerd. O Een jury zal daarbij prijzen uitdelen voor de origineelste costumes. Daarna zal er voor de ouderen een gecostumeerd bal zijn. De Koninklijke Familie met gevolg zal, zo hoopt men, aan de feestelijkheden in Adler deelnemen, maar de overgang van het oude naar het nieuwe jaar zullen de Koningin, de Prins en de Prinsessen op hun kamer beleven. De Prins wordt hier namelijk morgen met zijn chauffeur tegen het lunchuur verwacht. Tot op heden werd geen loonbelasting ingehouden op de uitkeringen krachtens de Ongevallenwetten. Dit bracht met zich mede, dat de betrokkenen later inkomsten belasting moesten betalen, hetgeen veelal tot moeilijkheden leidde. Door unificatie van de sociale verzekering en de coördi natie met de loonbelasting zal de Rijks verzekeringsbank met ingang van het nieuwe jaar in de daarvoor in aanmerking komende gevallen loonbelasting inhouden op de uitkeringen krachtens de Ongeval lenwetten, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Als gevolg daarvan zal een nieuw mo del formulier voor ongevalsaangiften in gebruik worden genomen met een aantal noodzakelijke vragen met betrekking tot de inhouding van ds juiste loonbelasting. Aangezien nog formulieren met de oude tekst in omloop zijn, zullen de Raden van Arbeid en de postkantoren aanvullingsfor mulieren ter beschikking stellen. In ver scheidene opzichten is het voor de getrof fenen van groot belang, dat de ongevals aangiften onverwijld met de gegevens voor de inhouding van loonbelasting door de werkgevers ten postkantóre worden aangeboden. Op de uitkeringen krachtens de Werk loosheidswet werd door de uitvoeringsor- verganen reeds loonbelasting ingehouden. Op de ziekengelduitkeringen werd, indien de uitkering via de werkgever werd uit betaald eveneens loonbelasting ingehou den, niet echter indien de bedrijfsvereni ging de uitkering rechtstreeks aan belang hebbende verstrekte. In deze laatste ge vallen zal voortaan ook steeds loonbelas ting worden ingehouden. Radio-Moskou heeft Woensdag bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie thans bereid is de 186 oorlogsschepen, welke de V. S. in de tweede wereldoorlog aan de Sovjet- Unie hadden geleend en die zjj jarenlang te vergeef» hadden opgeëist, terug te ge ven. Dinsdag hebben te Washington Ameri kaanse en Russische deskundigen de kwes tie besproken. De Sovjet-afgevaardigde gaf een opsomming van buitenlandse ha vens, het dichtst bij de V. S. gelegen, waarheen de Sovjet-Unie bereid is de door de V. S. opgeëiste schepen (merendeels landingsvaartuigen e. d.) te zenden, aldus de radio. Donderdag zal op een tweede bijeen komst te Washington de kwestie verder worden besproken, zo werd hieraan toe gevoegd- De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft bepaald, dat op de door de rijksdienst voor de uitvoering van werken (D.U.W.) gesubsidieerde werken met ingang van 4 Januari 1954 uitsluitend loonregelingen van het vrije bedrijf zullen worden toegepast. Voor alle werkzaamheden, waarvoor tot nu toe een DUW-loonregeling heeft gegolden, zal daarom de C.A.O. voor cul tuur-technische werken, dan wel de - C.A.O. voor de water-, spoor- en wegen bouw (WSW) worden ingevoerd. De ambtelijke bemoeiingen van de DUW met de lonen en andere arbeids voorwaarden, zoals die tot nu toe be stonden, komen tegelijk met de DUW- loonregeling te vervallen. Wegens de NIEUWJAARSDAG zal ons blad morgen niet ver schijnen. Het eerstvolgende nummer verschijnt derhalve op Zaterdag 2 Januari a.s. DE DIRECTIE. In antwoord op een parlementaire vraag heeft de minister van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat' van September 1949 tot September 1953 in België 89-534 ton Ne derlandse boter werd ingevoerd. Aan de grens werden hierop heffingen verricht tot een bedrag van 1 milliard 806 millioen francs. Van deze heffingen werd een be drag van 1 milliard 65 millioen francs af gedragen aan België, dat op zijn beurt fr 9 millioen afstond aan Luxemburg. Nedet- land ontving bijgevolg van deze heffingen sedert September 1949 een bedrag van fr 741 millioen. De door Nederland naar Luxemburg uitgevoerde hoeveelheden boter bedroegen 90 ton in 1952 en 114 ton 1953. Hel Sovjetrussische tijdschrift „De bui tenlandse handel" schrijft, dat de Sovjet- Unie in 1953 voor een bedrag van 1 mil liard roebel, (d.i. ongeveer 140 millioen gulden), aan verbruiksgoederen uit kapi talistische landen heeft ingevoerd. De han delsverdragen, welke de Sovjet-Unie in 1953 met de Westelijke landen heeft geslo ten, zo wordt in het artikel in dit officiële tijdschrift van het Russische ministerie voor buitenlandse zaken gezegd, beoogden uitbreiding en versteviging van de econo mische betrekkingen met alle landen, die bereid zijn de handel op voor beide par tijen voordelige voorwaarden tot ontwik keling te brengen. Zo warden in 1953 han delsverdragen gesloten met Finland, Per- zië, Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Dene en Italië en een betalingsovereenkoms', met Egypte. Enkele van de verdragen wer den gesloten als gevolg van de conferentie voor de handel tussen Oost- en West- Europa, welke door de economische com missie voor Europa in April 1953 te Ge- nève werd georganiseerd. De handel van de Westelijke landen met de Sovjet-Unie verschilde in zoverre met die met de Verenigde Staten, dat er voot aankopen in Amerika dollars nodig warer, en andere landen niet in de gelegenheid werden gesteld hun goederen naar Ameri ka uit te voeren, aldus het blad. Het blad schrijft verder, dat de Ameri kanen trachten „de Westelijke landen van hun traditionele markten los te maken", maar dat de Westelijke zakenlieden en staatslieden steeds meer aandringen op marken, IJsland, Griekenland, Argentinië handel tussen Oost- en West-Europa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1