Afsluiting der zeearmen millioenen besparen zal V oorpostengeveclit tegen de televisie in de strijd SCHEPEN VOOR INDONESIË Olievondsten in Zuid-Holland VORMINGSCENTRUM VOOR HET AMATEURTONEEL Noodweerpistolen in beslag genomen Eerste Zaterdagen V. I Op de drempel Agrarisch herstel in Zuid- West-Nederland Pokkenaclitige ziekte in Den Haag Voor emigratie vijf millioen deviezenverlies Opgericht te Rotterdam Raad voor de Scheep vaart oneens met kantonrechter Niet te scheiden harten Atnator Koreavrijwilligers keerden terug Première „Don Camillo" uitgesteld de donaiTals interna Priesterjubilea in 1954 BIOSCOOPBALANS OVER 1953 PAGINA I I I I I I I B Voor Nederlandse werven 70 millioen aan orders EMIGRANTENVLUCHT NAAR TASMANIE GAAT NIET DOOR N.A.M. vraagt concessie voor streek Den HaagRotterdam AFSCHEIDSTOURNEE RIKA HOPPER Over aanvaring in Waalhaven Trompetters kwamen te laat STAATSMIJNEN WERVEN ONDERGRONDERS Actie niet onbevredigend „JAGA" LIEP VAST Bij hoog water vlot getrokken REU ZEN PREST AT IE TEXTIELDIEFST ALLEN ONTDEKT Arrestaties in Roosendaal VERBREDING KANAAL GENT—TERNEUZEN België trekt 100 millioen fr. uit TIONALE WATERWEG EIGENDOMSRECHT VAN FLATS Registratierecht bij omzetting eigendom Advertentie Tn vele gebieden van Zuid-West-Nederland, behalve Schouwen en Duive- land, is het cultuur-technische landbouwherstel goed gevorderd, terwijl de outzilting over het algemeen gunstig is geweest. Volgens zout-deskundigen za! het zoutcijfer omstreeks midden MaartApril voor die gronden, welke in het afgelopen voorjaar reeds zijn drooggevallen, vrij zeker tot twee a vier zijn gedaald. Ook de gipstoediening is vlot verlopen. In totaal werden over het gehele rampgebied in de afgelopen maanden 250.000 ton gips gratis beschikbaar gesteld. Aldus Ir S. Herweyer, directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel in een rede over de agrarische aspecten van het her- slel van Zuid-West-Nederland, welke hij gistermiddag hield voor de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond te Middelburg. Voorts deelde ir Herweyer o.m. mede, dat voor enkele onderdelen de normen voor de schadevergoeding reeds zjjn vast gesteld. Voor verloren gegane gerst zal 27 cent per kilo worden betaald; voor tarwe 25 cent; voor gesorteerde aardap pelen 9,5 tot 12 cent. De gemiddelde prjjs van terugbetaling is voor bedrijfsvee 900; voor geregistreerde productiedicren 1000; en voor stamboekdieren 1100. Het verloren gegane mestvee wordt afgerekend met 1.50 a 1,60 per kilogram levend gewicht. Hierna besprak ir Herweyer uitvoerig de komende herverkavelingen en de hier mee samenhangende problemen. Ernstig drong hij er op aan, dat de betrokken boe ren zich nu reeds bezinnen op wat zij gaan doen. Voor de cmigratiemogelijkheden wees spreker op een regeling, waarbij men bij overdracht van gronden aan de stichting „Beheer Landbouwgronden" de waarde daarvan plus alle uitkeringen van land bouwherstel uitgekeerd krijgt in de valuta van het land waarheen men emigreert. De regering wil hiervoor een buitenlands deviezenverlies van ongeveer 5.009.000,— aanvaarden. Deze deviezenfaciliteit wordt over twee a drie jaar ingetrokken, zodat men niet te lang moet aarzelen met zijn beslissing. In het vervolg van zijn rede deed ir Herweyer nog enkele mededelingen over fc gevolgen voor de landbouw van een eventuele afsluiting der zeearmen. Uit nader verrichte Onderzoekingen is komen vast te staan, dat opheffing van de verzilting binnen de Zuid-Hollandse- en Zeeuwse eilanden een bruto opbrengstver hoging van ruim 5.000.000.- per jaar in de agrarische sector kan bewerkstelligen. Bovendien vloeit hier voor de tuinbouw en veeteelt nog een directe kostenbespa ring uit voort van ongeveer anderhalf De directeur van een te Zaandam geves tigde scheepswerf is als vertegenwoordi ger van een stichting van Nederlandse scheepswerven, die tot taak heeft orders uit het buitenland aan te trekken, uit In donesië gekomen met 70 millioen aan orders voor de Nederlandse werven. Het contract werd te Djakarta getekend met enerzijds de vertegenwoordigers van de Indonesische regering, anderzijds de Ne derlandse directeur, die als enige verte genwoordiger van ons land aanwezig was. Het totaal aan uit te geven orders was 100 milloen. waarvoor inschrqvingen van 22 maatschappijen uit tien landen waren In^Nederiand zullen voor fmlonesic wor den gebouwd: een vrachtschip van 10.000 ton met pelgrimsaccommodatie, twee pas sagiersschepen van 130 meter lengte, zes vrachtschepen van 2000 ton per stuk en tien kustvaarders. Door omstandigheden zal de aangekon digde vlucht naar Tasmanië welke begin Februari door de K.L.M. zou worden uit gevoerd, niet doorgaan. In plaats hiervan zal, op 8 Februari a.s. een emigrantenvlucht naar Australië wor den uitgevoerd met Melbourne als eind punt- millioen gulden per jaar, omdat men dan zoet water bij de hand heeft. Elk jaar, dat men langer wacht met afsluiting, neemt de schade nog steeds toe, aldus ir Her weyer. Berekend is ook, dat in Zuid-West- Nederland inclusief West-Brabant onge veer 160.000 hectaren verdrogende en droogtegevoelige gronden liggen met ten minste 15 pet oogstdepressie. Een goede zoetwatervoorziening zou voor de lichtere gronden betekenen dat het rogge-areaal mogelijk kan worden teruggedrongen en op meer kapitaal- en arbeidsintensieve gewassen zou kunnen worden overgescha keld. Als andere voordelen van afsluiting noemde spreker nog, dat niet alle dijken in het deltagebied behoeven te worden verhoogd, dat de eilanden uit hun isole ment zouden worden verlost, terwijl er ook grote mogelijkheden voor recreatie zouden zijn. Gebaseerd op de recente aardolievondst te Rijswijk en op geologische en geophy- sische waarnemingen over een langdurige periode in Zuid-Holland heeft de Neder landse Aardolie Maatschappij een conces sie-aanvrage ingediend bjj Ged. Staten van Zuid-Holland voor een gebied van on geveer 16.650 h.a., liggend in de gemeenten 's-Gravenhagc, Leidschendam, Rijswijk, Wateringen, Schipluiden, Delft, Nootdorp, Pijnacker, Berkel-Rodenrijs en Rotterdam zomede omvattend een deel der aangren zende territoriale wateren. De toneelgroep „Theater" te Arnhem, is de eer te beueert gevallen het afscheids- tournée van de actrice mevr. Rika Hop per te verzorgen. Dit tournée zal, naar men ons bericht, geschieden met 't Franse toneelstuk „Anastasia" van Marcel Mau- rette. In dit stuk zal Rika Hopper de rol vervullen van Maria Feodorvna, keizerin moeder van Rusland. Het tweede vormingscentrum voor liet amateurtoneel in den lande is gisteravond te Rotterdam opgericht. Voor alle minnaars en minnaressen van deze schone kunst een reden tot juichen! Een daad van culturele im portantie ook voor het beroepstoneel, omdat het een niet onaanzienlijk deel van de vruchten van de toneelvorming van amateurs in de schoot krijgt geworpen, aldus ongeveer mr G. E van Walsum, de Rotterdamse burger vader, die met zijn echtgenote evenals vele andere autoriteiten de officiële bijeenkomst luister bijzette door zijn aanwezigheid. Mr P. Cleveringa, uit Leiden gekomen om als president van het hoofdbestuur van de N.A.T.U. een inleidend woord te spre ken, schetste Rotterdam als een ware „vil- le-dramatique": het telt het grootste aan tal aangesloten verenigingen en heeft van de oprichting van de N.A.T.U. af een hoofdrol gespeeld in het stuk „Amateurto neelleven in de Lage Landen", mede dank zij de genereuze medewerking van het ge meentebestuur, voor welke woorden de burgemeester, de laatste tijd als het ware gebukt gaande onder zorgen van drama tisch karakter, hem hartelijk dank zegde. Voorts schetste mr Cleveringa de toe komstplannen van de N.A.T.U. Volgens een mededeling van de genees kundige hoofdinspecteur van de Volksge zondheid is in 's Gravenhage een enkel ge val vastgesteld van een ziekte, die een pokkenachtig karakter draagt. Het milde verloop en het feit, dat tot nog toe het eerste geval slechts aanleiding heeft gege ven tot het ziek worden van twee directe contacten van de eerste lijder, geeft een aanwijzing, dat men hier niet te doen heeft met echte pokken. De geneeskundige in spectie en de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst hebben de nodige maatregelen getroffen. Er bestaat redelijke kans, dat uitbreiding kan worden voor komen. „Ook al acht ik de schuld van deze kapitein niet groot genoeg om een beris ping te verlangen, ik kan toch de ziens wijze van de Rotterdamse kantonrechter, die hem van overtreding van het Bin- nenaanvaringsreglement heeft vrijgespro ken, niet overnemen en ik verzoek de Raad om een duidelijke uitspraak die ter kennis van de kantonrechter zal worden gebracht. Zijn opvatting immers zou re- volutionnaire gevolgen kunnen hebben. De mijne is: als een schip niet in de rich ting van het vaarwater ligt moet het worden geacht „over te steken". En dan moet het een schip, dat zich wèl in de richting van het vaarwater bevindt voor rang verlenen." Deze verklaring, gisteren door de heer J. Metz, Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart, afgelegd, betrof een lichte aanvaring van het m.s. Moby-Dick, een 61 m. lang, omgebouwd landingsvaartuig, met het gesleepte schip „Zembla" op 4 Juli 1953 bij de ingang van de Waal haven te Rotterdam. Over de twijfel, die de kantonrechter in zijn vonnis had opengelaten aan het goede zeemanschap door de Moby Dick in acht genomen, zeide de president; „over dat goede zeemanschap moet nu juist de Raad voor de Scheepvaart oor delen". De inspecteur was dan van oordeel dat het op halve kracht blijven doorvaren na het attentiesein, daarna het volle kracht achteruit zetten van slechts een van de twee motoren en pas op het laat ste ogenblik (op 30 m. afstand) ook van de tweede, wel degelijk een schuld in hield als was de intentie om voorrang te geven dan misschien wel juist geweest. De Raad zal later schriftelijk uitspraak doen. ZOALS IN dit blad reeds werd gemeld, zal de viering van de eerste vijf Zater dagen van 't komende jaar 't Maria- jaar als een nationale oefening worden beschouwd. Vlak voor deze Zaterdagen zullen we U pogen te herinneren aan die extra-dag, gelijk we enkele jaren achter een reeds de aandacht op de eerste Vrij dagen mochten vestigen. Is de H. Hart-devotie belangrijk, de verering van het Onbevlekte Moederhart Van Maria moet op eenzelfde plan staan. Dit is maar niet een verklaring van een theoloog of een devote ziel, maar officieel door God Zelf gegeven. Op een feest van het H. Hart van Maria immers zag Margaretha Maria eens de heilige Harten van Jesus en Maria en daartussen heel klein haar eigen hart. Zulks deed haar begrijpen, aldus Pater Dehon in zijn groot meditatieboek „L'An- hée avee le Sacré Coeur", 'dat zij de devo ties tot beide Harten niet moest scheiden. Derhalve geen volledige H- Hart-devotie zonder die tot Maria. Vivat Cor Jesu per Cor Mariae: Leve Jesus' Hart door het Hart van Maria. Da, is de betekerfis van het visioen. Om de komst van het Rijk van Jesus Hart in onze harten en de samenleving te verkrijgen, moeten wij ons wenden to. het Onbevlekt Hart van Maria. In haar brieven prijst Margareta Maria teikens deze methode aan. Niets is God aange namer dan dat wij Zijn Moeder eren schreef zij o-a. En verder: Jesus Verlangt dat wij Maria vragen om van haar invloed gebruik te maken. Aan haar novices ver- blaarde de zuster: Wilt ge ware leerlingen van Jesus' Hart worden, dan raad ik u ®an in alles ware kinderen van Maria te *'in. Dat wordt leven in een geest van liefde eerherstel onder Maria's leiding en bescherming. Overweeg, of ge ook niet in 1954 tot dit ^aria-legioen kunt toetreden. Het jaar 1954 moet een periode worden van vrede •n geestelijke rijkdom. In September 1954 zal een „toneelschool" in Den Haag worden opgericht, het jaar daarop een in Utrecht, terwijl gcljjktjjdig in de verschillende provincies toneelad viseurs zullen worden aangesteld. In 1956 hoopt men het amateurtoneel dan een vaste basis te hebben gegeven. Rotterdam's burgervader zag, naar een uitspraak van Guillaume van der over poëzy, de taak van het toneel in het steunen en verrijken van de mens in zijn leven. Wanneer het toneel op hoger niveau wordt gebracht, zoals thans gaat geschie den, kan deze werking zich ook tot de toe- (Van onze correspondent) „Hallo pater, hallo pater!" hoorden we verschillende malen roepen, toen gisteren middag te Roosendaal de trein uit Parijs binnenkwam met enkele wagons vol vrij willigers uit Korea. Het gold hier aalmoe zenier pater L. v. d. Wande, die verschei dene jongens nog kende van voor het ver trek naar het front, nu ongeveer een jaar geleden. De stemming was over het alge meen opperbest en het hinderde weinig, althans op het station, dat de muziek in dit geval het trompetterskorps van de Hu zaren van Boreel uit Amersfoort juist te laat per diesel arriveerde om de nodige vreugdeklanken uit te bazuinen onder de stationskap van het eerste perron. Eenmaal in de Engelbrecht van Nassau kazerne aangekomen werd de schade ech ter royaal ingehaald. Kolonel J. Lagaune sprak de troep op de appèlplaats toe na mens de minister van Oorlog en de chef staf Hij reikte tevens de kruisen „Voor Recht en Vrijheid" uit en wenste allen een prettig Oud- en Nieuwjaar, alsmede veel voorspoed in het werk, dat wacht De commandant van de troep, kapitein W. Jansen uit Rotterdam, had het druk met het beantwoorden van alle mogelijke en onmogelijke vragen. Maar alles_ was best gegaan in Korea vertrouwde hy ons toe, er aan toevoegend: geen bijzonder heden. Met de troep waren tevens meegekomen de veldprediker J. van Willigen v. d, Veen uit Oosterbeek, alsmede de res. kapitein H Bajet-to uit Den Haag, de le luitenant D Limburg uit Sassenheim en W. de Ridder van Rappard uit Breda. Zoals reeds eerder bericht, is half November door de Staatsmijnen can nieuwe werfcampagne voor het aantrek ken van ondergrondse mijnarbeiders be gonnen. Ofschoon de verwachtingen met betrekking tot het effect van deze wer vingsactie niet hoog konden zijn wegens de huidige situatie op de arbeidsmarkt in vrijwel alle streken van ons land, zijn de tot op heden bereikte resultaten niet onbevredigend. De wervingsvergaderingen, welke tij dens de eerste zes weken van deze actie zijn gehouden, werden door meer dan 5.000 belangstellenden bezocht, waarvan zich meer dan 10 procent voor onder grondse mijnarbeid heeft aangemeld. In de afgelopen weken is reeds een hon derdtal nieuwaangeworven ondergron- ders op de Staatsmijnen „Emma", „Hen drik" en „Maurits" aan het werk gegaan. De half November begonnen actie komt eerst thans goed op toeren, zodat mag worden verwacht, dat in de eerst volgende maanden nog een flink aantal nieuwe ondergronders zal worden ge worven. De behoefte aan bovengrondse arbeiders bij de Staatsmijnen is inmid dels grotendeels gedekt. schouwers gaan uitstrekken. Voor beroeps toneel geldt dit uiteraard, doch dat het in bredere kring werkelijkheid wordt, is uitermate verheugend. Dr W. Th. L. van Geldrop leidde ver volgens bij het talrijke auditorium enige „openbare lessen" in van de toekomstige docenten aan het vormingscentrum, na dat hij lof had toegezwaaid aan de heer D. A. van Krevelen als voedstervader van de door de burgemeester zojuist voor ge boren verklaarde toneelschool. Mevrouw Vera Bondam, Liesbeth van Buul, Norbert Loeser en Cor v. d. Velde vertelden dan op soms waarlijk enthou siasmerende wijze een en ander ovér hun werk. Voor dr Van Geldorp had dit, naar hij zelf verklaarde, het minder aangename gevolg, dat hij na zoveel theorie over hou ding hoe wèl en hoe niet met zijn houding niet goed raad meer wist, een onwaarheid overigens. De ontwikkeling van dit vormingscen trum mag met belangstelling worden af gewacht. Reeds meldden zich veel meer leerlingen aan dan voorlopig kunnen wor den geplaatst. Het 11.310 brt. metende Zweedse tank schip „Jaga" van de rederij Otto Kihlström te Gotenburg, dat gistermorgen uit Rotter dam ledig was vertrokken naar Mena Ai Ahmadi, liep bij Maassluis aan de grond. Bij hoog water hebben de sleepboten „Tybe" „Ebro" en „Blankenburg" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst de „Jaga" gisteravond om ongeveer half tien weer vlot weten te krijgen. De Zweed is daarna op eigen kracht naar Pernis terug gekeerd. Dat een kip tot bijzondere presta ties in staat is, ondervond de heer F. O. uit Bornc. Toen hjj de eieren uit het hok wilde halen, zag hjj daar een ei liggen, dat meer op een gan zenei dan een kippenei leek. Bjj meting bleek dit reuzenei een om trek te hebben in de breedte van niet minder dan 21 cm en een hoogte van 8'/2 cm. Het ei was ge legd door een eenjarige leghorn. Enige weken geleden heeft de recherche na overleg met de Justitie bij een in Den Haag gevestigde handelsonderneming ruim tweehonderd chemische noodweerpistolen, een mandfles gevuld met een chemische substantie, en een aantal kleine flesjes in beslag genomen, om uit te maken of het voorhanden hebben van deze pistolen, die gevuld worden met een voor d,c ogen irri terende en traan verwekkende vloeistof, en het in de handel brengen van deze pisto len, in Strijd is met de Vuurwapenwct. Deze noodweerpistolen worden door de Haagse handelsonderneming in de Bene- luxlanden en in Indonesië verkocht. Zij zijn bedoeld als noodweerwapen bij in braken, diefstallen en roofovervallen, spe ciaal ten behoeve van personeel van nachtveiligheidsdiensten, taxicentrales, bankinstellingen, planters, e.d. De aanval ler wordt wanneer men de trekker van het pistool overhaalt, door een vloeistof ge troffen en onmiddellijk door sterke traan- vorming en ademnood voor ongeveer 30 minuten buiten gevecht gesteld. Dit af- weerpistool zou volgens de handelsonder- (Van onze correspondent) Spoorrecherche en politie te Roosendaal hebben een reeks diefstallen van textiel uit goederenloodsen aldaar ontdekt en di verse arrestaties verricht. Gisteren werden vier verdachten naar Breda overgebracht. Een groep van twaalf personen, werkw zaam in de loods, waar transitogoederen liggen opgeslagen, zou zich gedurende een aantal jaren hebben vergrepen aan tex tiel. Naar schatting werd voor een kleine tweeduizend gulden aan goederen buit gemaakt. Op de Belgische rijksbegroting voor 1954 is een crediet van fr. 100 millioen uit getrokken voor de verbreding van het kanaal van Terneuzen naar Gent en voor de uitvoering van werken aan de Gentse haven. Het sifferdok zal worden uitge baggerd tot een diepte van 8,75 meter. neming 40 maal tot een afstand van onge veer vijf meter kunnen schieten zonder noodzaak tot „bijladen". De vloeistof zou geen lichamelijk letsel veroorzaken. Op het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van Justitie, wordt thans een onderzoek ingesteld naar de samenstelling en uitwerking van de chemische substan tie. De toneelgroep „Theater" zal de voor 1 Jan. bedoelde première van „Don Ca millo en de kleine wereld" van Giovanne Guareschi, bewerkt door Johan Walheim, op 9 Januari in de Arnhemse schouw burg als première en tevens als wereld première uitbrengen. De regie heeft Kees van Ierse] Het uitstel is een gevolg van drukke bezigheden van Albert v. Dalsum. Op 1 Jan. zal Theater nu een voorstelling geven van „Paard eet hoed". De nieuwe (Joegoslavische) secretaris der Donau-commissie heeft Woensdag te Belgrado medegedeeld, dat de Donau thans open staat als Internationale water weg voor de scheepvaart van alle lan den ter wereld. In het begin van deze maand is een Joegoslaaf met algemene stemmen tot secretaris der commissie benoemd toen het Sovjetblok, dat de meerderheid in de commissie had. na 5 jaren van vijandige houding tegenover Joego-Slavië instemde met de Joegoslavische voorstellen tot reorganisatie van de commissie. In het bisdom Haarlem hoopt em. pas toor Ant. F. Suidgeest, die verblijft in huize St Agnes te Voorhout, op 15 Augus tus 1954 zijn 65-jarige priesterfeest te vieren. Deze jubilaris werd in 1865 te 's-Gravenhage geboren en na zijn pries terwijding als kapelaan geplaatst te Be verwijk en Amsterdam. Op 22 Septem ber 1908 benoemde de bisschop hem tot pastoor te Beverwijk en in 1917 tot pas toor te Hem-Venhuizen. Op 17 Septem ber 1938 werd hem op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. (Van onze filmredacteur) velt, O.F.M., terwijl de tekst wordt ge sproken door Henk Schaer. Veel meer commercieel van opzet, maar niettemin met prijzenswaardige soberheid door de Amerikaanse regisseur John Brahm in scène gezet, was de film „Het Wonder van Fatima", welke de geschiede nis verhaalt van de drie eenvoudige Portu gese kinderen, die in 1917 begenadigd wer den met de verschijning van de H. Maagd. HET TRADITIONELE OVERZICHT van de films, die gedurende hel jaar, dat thans aan zijn laatste meters toe is, voor het eerst hier te lande werden vertoond, openen we ditmaal met een negatieve opmerking: Het Nederlandse publiek heeft in 1953 nog geen kennis kunnen maken met het Cinema-Scope-systeem, de zogenaamde panorama-film met een beeld, dat ruim tweemaal zo lireed als bet hoog is. Wèl is reeds voor genodigden een demonstratie met dit systeem gegeven, maar het duurt nog een maand, eer deze soort films, het nieuwste wapen van Hollywood, in de strijd tegen de televisie, in enkele Nederlandse theaters zal worden vertoond. Daarentegen heeft de Nederlandse bio-j hoven in de voornaamste rollen. In deze scoopbezoeker het tot nog toe zeer twij- film werd zelfs een poging gedaan om, (Hu, zq en de auto) ENGELAND verraste ook dit jaar weer met een hele serie kostelijke komedies uit de Britse humoristische school, die voornamelijk in de door Sir Michael Bal- con geleide Ealing-studio's is geconcen treerd. Deze serie werd ingezet met „The Gal loping Major" en vond via „Made in Hea ven", „Top Secret" (De Loodgieter en het Atoomgeheim) en „The Titfield Thunder bolt" een waardig besluit in „Geneviève" felachtige genoegen gehad te mogen door dringen in de illusoire diepten van de driedimensionale film. De primeur van deze „nouveauté" wist Metro Goldwyn Mayer zich te verwerven met een zeven tien jaar oud filmpje, dat was vervaardigd volgens het „Metroscopix"-systeem. Een ware marteling voor ogen en zenuwen, want voor de eerste moest men een kar tonnetje met rood en groen venster balan ceren om de laatste te doen pijnigen met allerlei levend en levenloos materiaal, dat schijnbaar de zaal werd ingesmeten. Weinig beter was „Bwana Devil", een rolprent, die de toeschouwer een stel leeu wen in de schoot wierp en die niet met een gekleurde, maar met een gepolariseer de bril moest worden bekeken, terwijl „De man met de wassen beelden", hoewel in technisch opzicht meer geperfectionneerd, eveneens uitsluitend op goedkope sensatie was gericht. Geheel afgezien van de inferieure ar tistieke kwaliteiten, mag worden aangeno men, dat het gemanoeuvreer met brillen deze soort films weinig kans biedt op po pulariteit. Een oplossing van het vraag stuk, hoe het publiek, met name in Ame rika en Engeland, van zijn televisietoe stellen in de huiskamer terug te lokken naar de bioscoop, heeft 1953 dus niet ge bracht. VOOR de Nederlandse speelfilmproduc tie is 1953 daarentegen een ongewoon vruchtbaar jaar geweest. Na „De Dijk is dicht" had men drie jaar lang vergeefs uitgezien naar een nieuwe speelfilm. Die kwam pas in Januari van dit jaar onder de titel „Sterren stralen overal", een pro ductie van Rudolf Meyer onder regie van Gerard Rutten. Deze onderhoudende film, waarin Johan Kaart de rol speelt van een gesjochte Amsterdamse taxichauffeur en waarin de verschijning van Hans Kaart en Hetty Blok een verrassing bleek, werd in ons blad „een hoopvol product" genoemd voor de Nederlandse filmindustrie. Nog in October van dit jaar werd deze hoopvolle verwachtingen verwezenlijkt door de ver- schiining van „Rechter Thomas", een pro duct van de N.V. Nationale Filmproductie Maatschappij onder regie van Walther Smith met Piet Bron en Ton van Duin- naast. het ontspanningselement een sociaal probleem, dat der reclassering, aan de orde te stellen. Hoewel zij zeker niet in alle opzichten zijn geslaagd, verdienen de makers (de montage was in handen van Anton Kortekaas en de fotografie in die van Piet Buis) zonder twijfel 'n kans om de bij deze productie opgedane ervaringen in een nieuwe film toe te passen. Overigens bleef de Nederlandse produc tie beperkt tot enige korte „documentaire" filmpjes, die in opdracht werden vervaar digd. Een bijzonder grote rol in deze pro ductie speelde Polygoon-Profilti, die naast het wekelijkse, steeds voortreffelijk ver zorgde journaal, o.a. ter gelegenheid van het Internationale Zuiveicongres in Den Haag, een kleurenfilmpje maakte onder de titel „Land van Melk" en de K.L.M.-film „Air Freight", waarin een indruk wordt gegeven van het K.L.M.-vrachtbedrijf. En zeker mag hier niet onvermeld blijven de reportage, die dit Nederlandse filmbedrijf onder de titel „Honderd Jaar Kromstaf" in opdracht van de Stichting 1853-1953 maak te van het prachtige en onvergetelijke herdenkingsfeest in Utrecht. Voorts verscheen „Buurman's Buur man", een propagandafilm voor de Be scherming Bevolking onder regie van Ted de Wit voor het eerst op het witte doek, evenals „In Holland staat een huis", een film in opdracht van het Christelijk Blin deninstituut „Bartiméus" te Zeist vervaar digd door de onlangs plotseling overleden Rotterdamse filmer Herman Bollongino. directeur van Arti-Film. VAN de in 1953 hier te lande verschenen religieuze films althans films, waarin religieuze onderwerpen wer den behandeld noemen we „Proces au Vatican", een verfilmde hagiografie over het leven van de H. Theresia van Lisieux van de Franse regisseur André Haguet en „La Vie de Jésus", eveneens een Frans product, samengesteld door Marcel Gibaud naar schilderijen van bekende en onbe kende meesters. De vertaling van deze film. die door de Paters Augustijnen van het Vormingscentrum „Vinea Domini" te Witmarsum in Friesland in omloop is ge bracht, is van de hand van Pater C. Voort- De grootse prestaties van het Engelse volk te land, ter zee en in de lucht, zowel in verleden als heden, vonden een waar dige uitbeelding in „The Sound Barrier", van David Lean waarin hulde wordt ge bracht aan de luchtvaartpioniers, die het eerst de geluidsbarrière doorbraken; „The Cruel Sea", een zeldzaam boeiende film van Charles Frend. waarin het verhaal wordt verteld van de strijd, die de Brit ten tijdens de laatste wereldoorlog voer den om de Atlantische Oceaan en „Malta Story" (Konvooi naar Malta), die de held haftige historie' schildert van een eiland, dat zich door propaganda, hongersnood noch bombardementen tot overgave liet bewegen. Een wereldsucces behaalden de beide kroningsfilms .,A Queen is crowned" en „Elizabeth is Queen", door middel waar van millioenen over de gehele wereld ooggetuigen konden zijn van de kronings- dienst en de triomftocht van de pas ge kroonde jonge koningin met haar gemaal door de Londense straten. Opvallend groot was het aantal in ons land geïmporteerde Franse films, dat door de katholieke nakeuring ontoelaatbaar werd geacht. Met waar dering kan daarom slechts melding wor den gemaakt van René Clement's „Jeux interdits'' (Verboden Spel), waarin het spel van twee kinderen wordt gebruikt als spiegel van het oorlogsleed, dat de zielen der volwassenen verscheurt, van „Les Belles de Nuit", René Clair's ver rukkelijke muzikale filmfantasie, van „Les Vacances de Monsieur Hulot", waar in Jacques Tati zich uitleeft in onnavolg bare filmhumor en van „Le Retour de Don Camillo" waarmee Julien Duvivier zijn eerste succes heeft geëvenaard, zo niet overtroffen. Minder waardering hebben wij voor „Le Salaire de la Peur", de beklemmende film van Henri-Georges Clouzot, ondanks de meesterlijke wijze, waarop hij een cynisch verhaal in beeld heeft gebracht. bleem van de gepensionneerden op het doek. terwijl hij met „Stazione Termini" (Eindstation) een pendant van de prachtige Britse film „Brief Encounter" van de tot nog toe door hem gevolgde tactiek afweek door Jennifer Jones, de echtgenote van de Amerikaanse filmmag naat David O'Selznick, als hoofdrolspeel ster te engageren. Aan deze Amerikaanse invloed is het waarschijnlijk te wijten, dat zijn film, wat inhoud betreft, slechts een banale navolging is geworden van het werk van David Lean, terwijl de vormgeving zeker niet beter is dan die van Lean. Alberto Lattuada maakte onder de titel „II Cappotto" (De Jas) een fijngevoelig en met sfeer verteld verhaal over een arme ambtenaar, die zich tijdelijk boven zijn povere bestaan uitgeheven voelt door de nieuwe overjas, die hij zich heeft weten aan te schaffen. Een film, die op nieuw het meesterschap van de Italianen op cinegrafisch terrein demonstreerde. Niet minder knap zijn „Europa '51", een film van Roberto Rossellini, waarin deze de tragiek verhaalt van een grote naastenliefde en „Twee stuivers hoop" van Renato Castellani, een film vol blij levensoptimisme. talië is ook dit jaar wederom ver tegenwoordigd met een aantal uit muntende films. Vittorio de Sica bracht in zijn film „Umberto D" het pro- AN de landen, die slechts een be scheiden aandeel hadden in onze bioscoopprogramma's noemen we Denemarken met „Bureau Zedenpolitie" en „Verdacht van Zedenmisdrijf", twee films, die een precair gegeven op be heerste en discrete wijze aan de orde stelden, Polen met „De laatste dagen van Warschau", India met de film „Aan", een wonderlijke mengeling van avontuur en poëzie, Duitsland met „Das Haus des Lebens", een film van Karl Hartl, die bewondering wekt door de zuivere sfeer, waarin de maker zijn gegeven heeft be naderd en uitgewerkt en tenslotte Japan met de buitengewoon belangwekkende film „Rashomon". AMERIKA heeft, zoals steeds, verre weg de meeste films geleverd. Toch is het aantal films, dat een vermel ding verdient in dit jaaroverzicht, naar verhouding gering. We noemen slechts „Viva Zapata", een door Elia Kazan bui tengewoon knap gemaakte film, voor treffelijk van sfeer, sober van dialoog en prachtig van milieuschildering, „Dageraad der Vrijheid", een film van Metro Goldwyn Mayer, die haar conti nentale première te Amsterdam beleefde in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, ..Moulin Rouge", waarin regisseur John Huston de Franse schil der Toulouse-Lautrec in de persoon van José Ferrer en de fameuze Moulin Rouge deed herleven en „Come back, little Sheba", waarin Shirley Booth, na een lange en onopvallende loopbaan op het toneel en bij de radio, plotseling be roemd werd door haar creatie van Lola. Natuurlijk zorgde Amerika ook voor films in de overtreffende trap. Cecil B. DeMille overtrof zichzelf en zette met „The Greatest Show on Earth" het reus- achtigste, kleurigste en luidruchtigste spektakelstuk over het circusleven in scène, dat ooit op het witte doek is ver toond. George Pal, de man van de pop- penfilms, produceerde voor Paramount met „War of the Worlds" (Strijd om het heelal) de beste wereldruimte-fantasie, die we tot nog toe op het witte doek hebben gezien. En William Dieterle zorgde met „Salome" voor de vulgairste film van het jaar 1953, In een van zijn werken vertelt Chester ton op zijn onnavolgbare manier hoe een Engelse jongeling van de ouderlijke boerderij wegtrok om iets groots in de wereld te ontmoeten. Toen hij enkele mijlen gelopen had en naar het heuvelland achter zich omkeek, zag hij voor het eerst dat de landerijen, waarop hij al die jaren gewoond had, deel uitmaakten van een groot tafereel, als een wit paard afgebeeld tegen de glooiing van de heuvels. Een wandeling van nog geen uur had hem oldoende afstand bezorgd ten opzichte van zijn alledaagse bestaan, om dat in een ruimer geheel te kunnen zien. Ongetwijfeld zullen wij vanavond bij het afscheid van het oude jaar en de be groeting van het nieuwe een dergelijke uitstap niet kunnen maken Het jaar 1953 heeft ons nog niet losgelaten en is alleen op de kalender een afgeronde periode, die door een nieuw en zelfstandig tijdvak wordt opgevolgd. De gebeurtenissen uit het stervende jaar beïnvloeden die welke ons in het komende te wachten staan. En wij zitten midden in een reeks verwikkelingen die minstens tot beide behoren. Korea hangt samen met Indo-China en een ver loving in 1953 met huwelijksplannen voor 1954. En in hoeverre Indo-China misschiee dat huwelijk weer wat gaat beïnvloeden is iets wat geen ;ocioloog, econoom of politicus ook maar bij benadering kan voorspellen. In het licht van dit eenvoudige voor beeld worden de pionnen, die wij op het schaakbord van ons leven naar voren schuiven, niet meer dan een reeks nuchtere verspieders, een groepje verkenners, die zorgvuldig de kansen van een koenere zet in ons program moeten gaan begroten. Ongetwijfeld zou dit spel met zijn voort durend wisselende perspectieven aan spraak mogen maken op onze volledige concentratie, als wij in staat zouden zijn het ook volkomen als een spel te blijven zien met een Tegenpartij, waarvan wij ons de superioriteit onophoudelijk bewust ble ven. Maar dat gaat ons niet al te best af. Ons eigen lot vormt de inzet en wat wij daarvan verwachten, brengt ons soms tot een verhouding met onze Almachtige Tegenspeler, waarin Zijn voortdurende vriendschap wordt miskend, omdat wij in ons verlies bij het spel onze eigen be doelingen voor die van Hem moeten prijs geven. En toch iedere keer ondervinden wij het, zijn Korea, watersnood, de NATO-plannen en onze gezondheid ster kere stukken dan wij in het veld kunnen brengen. Wanneer wij niet tijdig onze partij opgeven, lopen wij gevaar onze vol harding te laten overgaan in obstinaatheid, in een onredelijke voortzetting 'van een reeks kansloze partijen. En het lijkt er dikwijls veel op, of wij een verstreken jaar beschouwen als een juist verloren spel, dat om revanche vraagt in een komende ont moeting, zonder dat wij ons realiseren, dat ons opnieuw het spel opgedrongen zal worden, waaraan Hij de voorkeur geeft. Zal het volgende jaar geopend worden met een Indo-Chinese variant op het Korea-spel? Zullen wij al in Januari mat staan of zal het ons tot Mei mogelijk blijken ons zorgvuldig voorbereide krijgs plan uit te voeren. Het doet er weinig toe. Wij zien toch niet meer dan het eigen erf en hebben geen zicht op de heuvelhelling waarvan dat deel uitmaakt. Onze plannen zijn dan ook gevaarlijker,,naarmate ze gedétailleerder zijn uitgewerkt, omdat wij dan meer kans lopen ons vast te bijten in de doelstellingen die wij voor ogen hebben. De mens wikt nogal uitvoerig, maar kan zich bijzonder moeilijk over geven aan plannen die niet van hemzelf zijn uitgegaan en met de zijne niet hele maal stroken. Daarom groeien wij ln een geest van onderwerping dikwijls alleen door de herhaalde noodzaak onze mat- positie te erkennen. Misschien berust de menselijke humor wel voornamelijk op de onbewuste erken ning van de onmogelijkheid om in groter verband te bewerken wat wij nastreven, om het verrassende element in alles wat ons listig gebouwde kaartenhuis omver blaast en wellicht is die humor zo be vrijdend, omdat hij bij voorbaat op losse schroeven zet wat wij toch nimmer zo stevig kunnen funderen, dat het bestand blijft tegen de kracht van Gods Geest. Die Geest, die over de wateren blies, was ook over het afgelopen jaar en zal het lot van wereld en enkelingen in het komende bepalen. En dat besef is uiter mate geschikt om onze zin voor humor te stimuleren, onze intuïtie voor een geheel groter dan het eigen veld, bezaaid met stille verwachtingen en wensen, te verster ken en ons oog voor het lot van anderen te scherpen. Als vanavond de sirenes loeien, wensen wij elkaar een Zalig Nieuwjaar en het is niet zonder betekenis, dat wij het woord „gelukkig" tot „zalig" hebben gekerstend. Want een „gelukkig jaar" laat nog de ruimte om allereerst te denken aan wat wijzelf willen en aldus ons innerlijk geluk afhankelijk te maken van een reeks uiter lijke omstandigheden, die wij toch niet onder de knie kunnen krijgen. Wanneer wij van een „Zalig Nieuwjaar" spreken herhalen wij twee beden, die bepalend zijn voor een waarachtig christelijke levens houding: de bede van Christus, dat niet Zijn wil maar die van Zijn Vader zou voorgaan en die van Zijn Moeder, Die het voorbeeld gaf in volmaakte menselijke overgave, toen Zij zonder te begrijpen het „Mij geschiede naar Uw Woord" uitsprak en daarmee het grote tafereel van onze heilsgeschiedenis de voorrang gaf boven elke bezorgdheid om het eigen aardse lot. Nu wij onze lezers dan ook een Zalig Nieuwjaar toewensen, houdt dat allereerst een bede in om een gesteltenis, welke die van beide verheven voorbeelden het meest nabij komt. Al het overige zal hun dan, volgens een ander bijbelwoord, wel als toegift geworden. Zoals destijds is medegedeeld, heeft1 de minister van Financiën een vermindering in uitzicht gesteld van het registratierecht, dat verschuldigd is ter zake van de om zetting van de uit het lidmaatschap van zgn. coöperatieve flatverenigingen voort vloeiende rechten in appartementseigen dom op de voet van de wet van 20 Dec. 1951. Deze vermindering bestaat hierin, dat de volgens de wet verschuldigde re gistratierechten worden beperkt tot hef fing over de waarde van de grond zonder het flatgebouw, onder voorwaarde, dat de omzetting zou geschieden voor 1 Ja nuari 1954. Naar het zich laat aanzien, zullen, als gevolg van verschillende omstandigheden vele coöperaties vóór het verstrijken van de genoemde termijn niet gereed zijn met de voor meerbedoelde omzetting nodige voorbereidingen, zodat zij geen gevolg zou den kunnen geven aan haar voornemen orn gebruik te maken van de mogelijkheid tot vorenbedoelde omzetting tegen vermin derd registratierecht. Ir, verband daar mede is de termijn verlengd tot 1 Juli 1954.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3