Journaal vol boeiende gebeurtenissen EEN NIEUWJAARSDAG BERGT DUIZEND DUISTERE GEHEIMEN HM H M 1 La—.- ''JSSÊÊH I DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA wmm ■J w. §mrnm Sc *r J In het Kremlin stierf een dictator. In Korea eindigde een 001 log slechts enkele honderden meters van de plek ivaar hij begonnen was De Prins verkocht zijn speelbank door MARTIN W. DUYZINGS. Staal en spionnen. Jliet voor publicatie".. „Teveel om te sterven' Het volk aan de dijk Er zijn in die dagen aan dat artsencomplot links en rechts in de wereld wel duizend verschil lende theorieën vastgeknoopt „het begin van het einde van Beria, „the killer', zei men destijds reeds in Washington en gij zoudt daar destijds uitvoeriger van vernomen hebben, als niet in de vroege ochtend van Zondag 1 Februari het A.N.P. met een alarmsein voor de Nederlandse krantenredacties het volgende alarmerende bericht gegeven had: m SSl „In Zwijndrecht is in verband met het hoge water de noodtoestand afgekondigd. Het water slaat over de Ringdijk. Ook het eiland van Dordrecht loopt gevaar". ÉuUl Complot der artsen... 5BRBP- mm -4,, mmsm -• /vy- iSpwrT"'" - mmSSI I m barsten, dan viel héér onder de guillotine hoofd Op Fifth Avenue telden zestigduizend mensen de seconden. Het jaar ging dood; er sloop een vreemde, klamme stilte door New-York. Terwijl op Fifth Avenue de felle lichtbundels der schijnwerpers nog eenmaal over de, daar verzamelde mensen massa gleden langzaam, treiterend, honend baast: langs eindeloze rijen vol strakke, bleek in de nacht starende gezichten was het alsof het geraas van de wereldstad tenslotte verstomde tot een sinister, lang aangehouden gesis dat traag nu iVegwoei in de kille bries. Er restte.New-York, er restte de wereld nog één enkele, star en weerloos in de donkere spelonken van het verleden afglijdende minuut. Toen stierf, een winderige Woensdagavond om klokke twaalf, het jaar 1952 en verstikte men die paar seconden vol beklem mende, verontrustende stilte in een orgie van feestgekrijs en dissonanten. Er werd nog ge vochten in Korea. Er stierven, gehongerd en gemarteld, nog mensen in concentratiekampen. Er slopen nog sluipschutters door de jungles van Indo-China en Malakka, en enkele weken tevoren nog slechts had boven Ewinetok een afschuwe lijke reuzen-paddenstoel de plek gemarkeerd waar de mens, koortsig zoekend naar steeds dodelijker formules, zijn eerste waterstofbom tot ontploffing had gebracht in een rosse lichtflits die honderd mijlen verderop nog mens en dier verblindde. Doch zelfs de dreigende echo van de H-bom vervaagde die Woensdagavond in het koor der voetzoekers, scheepsfluiten en sirenes dat 1953, 't nieuwe jaar, begroette. Happy New Year!, Happy New Year!! Voor de gulzig in de donkere mensen-mierenhoop tastende televisie-camera's op Fifth Avenue dansten, juichten zestigduizend mensen nu in een bont carnaval van ratels en feestmutsen en serpentines. In de exquise Stork Club knalden zestig goed getrainde kellners een oorverdovend salvo met zestig champagne-kurken. In Wenen toastte men op de vrede tijdens een gala-hal waarbij het Westen wodka dronk en het Oosten walsen danste. Op Loudens Piccadilly Circus zongen honderdduizend mensen „God save the Queen". Langs 's werelds telegraafkabels gonsden, van staatshoofd naar staatshoofd, de traditionele telegrammen met goede wensen. In millioenen huiskamers hieven milliarden mensen in feeststemming hun glas. En dat die nacht de oude Spaanse zondaar Pedro Escurdin, koortsig en uitgeteerd in zijn wankele hut hoog in de Pyre neeën boven de donkere baai van Port Bou, het Heilig Oliesel ontving omdat de Padre er niet had tegen op gezien dwars door de storm omhoog te klimmen tegen het rauwe, verraderlijke bergpad waarover Pedro in een welbesteed leven niet alleen tabak en mensen, doch ook geweren en munitie gesmokkeld had, kwam nergens in de krant Het land verdronk. Orkaan en springvloed beukten in de Rampnacht van 1 Februari Holland's dijken. Verbijsterd zag de wereld toe hoe ons volk opnieuw tegen zijn oudste vijand, t water, strijden moest. Nog vóór het Rampjaar ver streken ivas, dichtte men de laatste der gebroken dijken. Het water week. He mens had de zee opnieuw bedwongen. Er waren slechts enkele tientallen be langstellenden voor de begrafenis van Mrs. Vanderbilt, de millionnairsvrouw die destijds alle groten der aarde onder haar gasten telde. Haar dood liep ver loren in de rubriek der „faits divers Prins Rainier III van Monaco verkocht zijn Casino voor een millioen Dollars aan Aristotle Socrates Onases, die dertig jaar geleden zonder één Drachme uit Smyrna vertrók en die sedertdien eige naar is van 91 tankschepen en enige riante huizen in Antibes, Parijs, New York en Montevideo; Charles Darwin (een kleinzoon van Charles Robert Dar- wm-himself) rekende uit, dat de werela in het jaar 3853 een millioen maal méér voedsel nodig zal hebben dan er nu ge produceerd wordt; in Forth Worth stalen dieven 1400 Dollars uit de cassa van de Jacksborabioscoop waar men die avond de première draaide van de film „Every thing I have is Yours"; in Amerika be gon men de productie van „titonium het nieuwe wondermetaal; in Ecuador verijdelde men een staatsgreep tegen president José Ibarra, en in Nederland sprak men (nog altijd) met méér stem verheffing over de ontsnapte gevange- nen-van-Breda dan over de benoeming van „onze eerste vrouwelijke excellen tie", mej. Dr A. de Waal, tot staatssecre taris, over het zinken van de „Klipfon tein" of over de voorspelling van Dr Plesman, dat het nog tot 1967 zal duren alvorens wij met atoom-vliegtuigen door het luchtruim zullen razen. bracht men Spanje's meest vermaarde matador Luis Miguel pominguin met le vensgevaarlijke verwondingen van de arena naar het ziekenhuis; in Hollywood opende de vergeten filmkomiek Harold Lloyd ten einde raad een zelf bij el- Er kwam, van alles wat er links en rechts op de aardbol die dag gebeurde, wel méér niet in de krant. De wereld schonk geen aandacht aan een zesjarig jongetje, dat in Kansas City op Nieuw jaarsmorgen met zachte stem en verlegen gebaren zijn ouders een nieuwjaarswens declameerde en halverwegen stamelend steken bleef. Het jongetje heette Bobby Greenlease, en nog vóór men, tien bob den later, zijn lijkje opgroef, was Bobby Greenlease al dagen achtereen het tragi- sche middelpunt van een nieuwe kidnap- affaire die millioenen met afschuw en medelijden vervulde. Happy New Year, Happy New Year!.... Tussen de wit-gelakte muren van de dodencel in de Sing Sing vierden Ethel en Julius Rosenberg, de atoomspionnen, hun laatste nieuwjaarsdag, en wat er in hun gemoed is omgegaan, hoe zij wellicht nog eenmaal heen en weer geslingerd werden tussen hoop en schuldbesef toen zii op Oudejaarsavond buiten de grauwe muren der gevangenis de sirenes juichen hoorden, werd nimmer gemeld. Men be richtte U niet hoe Willi Goetling, de jonge Berlijner die een half jaar later door de Russen nabij de Brandenburger Tor werd gefusilleerd toen Oost-Berlijn de rode vlag en de monster-portretten van Grotewohl en Pieck aan flarden scheurde, zijn nieuwjaarsdag vierde. Men zei U niet eens de naam van de kleine, stevige man, die zich schrap zettend te- oen de wind, laat nog die Nieuwjaars nacht over de dijk tussen Den Bommel en Oude Tonge fietste en die, met de dijk, een maand later in de stormvloed zou vergaan. Happy New Year!.... Tijdens de nieuwjaarsreceptie in het Kreml fotografeerde men Stalin, Beria en Malenkov vredig glimlachend op een rfj, en slechts één hunner zou dit nieuwe jaar overleven. In Auckland (Nieuw Zee land) nam een onbekende, schrale, hu morloze man afscheid van zijn familie, en de wereld kón toen nog niet weten, dat deze man enkele maanden later in de adelstand verheven zou worden omdat „the first on top of the world" vlag der United Nations geplant had op de Mount Everest. En in een groot patriciërshuis aan de Rasocky Allee in Budapest omringde Vilmos Oti, de rech ter die vier jaar geleden in het proces tegen kardinaal Mindzenty het vonnis velde, zich met een uitgelezen schare gasten, en niéts wees er nog op, dat Vil mos Oti aan het slot van het nieuwe jaar zijn nauwe, vochtige cel in een staatsge vangenis met een zijner voormalige slachtoffers zou moeten delen Zo begon dit jaar. Achter het geloei der sirenes verborg men duizend duistere geheimen. In Londen drukte het „Fune ral Workers Journal", het lijforgaan der Engelse doodgravers, 'n nieuwjaarswens af waarin de veelbelovende woorden, „the new year will provide us opportu nities for further advances". In Washing ton prepareerde de scheidende president der Verenigde Staten Harry Truman zijn laatste boodschap tot het Congres („in de oorlog der toekomst zal men met één ontploffing millioenen levens kunnen verdelgen"). In Frankrijk maakte René Mayer een einde aan de zeventiende Franse regeringscrisis sedert de bevrij ding' in Amerika rekende men uit, dat 's lands budget voor het nieuwe jaar (78.000.000.000 Dollar) iedere Amerikaan op 448 Dollars kwam te staan; in Bonn toonde bondskanselier Adenauer zich op- nieuw een vurig pleitbezorger voor het Europese leger („de Fransen willen ons teveel geven om te sterven, te weinig om te leven"); op Formosa richtte Hu Shih een vermaan tot de Westelijke wereld: „er zal een dag komen waarop het Wes ten zal moeten beslissen of het 450 mil lioen Chinezen zal blijven overleveren aan de communisten" doch Winston Churchill begaf zich opgewekt voor een vacantie naar Jamaica Het geloei der oudej aarssirenes was verstorven. De wereld draaide voort, zo als gisteren en eergisteren. In Rome in stalleerde Z.H. de Paus zeventien van de vier-en-twintig nieuw benoemde kardi nalen officieel als lid van de Kerkelijke Senaat. In de sneeuw van Anchor Hill aan het bevroren front van Korea sneu velden op één dag drie duizend commu nisten in een strategisch onbelangrijk waanzin-offensief. In Karachi schoot de politie vier dagen achtereen op rebelle rende studenten en bekommerde zich niemand om elf doden; in New York overhandigde Max Blouet, de manager van het Parijse George V-hotel, presi dent Eisenhower een fles cognac uit het jaar 1800, stammend uit de privé-kelders Napoleon; in Caracas (Venezuela) TnTmHT I I nil In Washington reed, intussen, Dwight Eisenhower naar Capitol Hill. Vóór Har ry Truman het Witte Huis verliet, had h(j met echtgenote en dochter nog eenmaal voor de televisie-camera's gestaan: „the time has come for me to say goodbye and God bless you". Toen was hij, na jaren, teruggekeerd naar Independence, een snel verouderde man met een pen sioen van 112 Dollars per maand als reserve-kolonel der veldartillerie. De generaal die hem opvolgde (55.000 Dol lars per jaar na aftrek van belastingen) sprak de taal van een generaal: „als het er op aan komt om onze veiligheid en onze vrijheid te verdedigen, weegt de be. pakking van de soldaat minder zwaar dan de boeien van een gevangene" doch in de wereld waar tegenover de nieuwe president der Ver enigde Staten zich zag geplaatst, hoorde men luider dan de stemmen die de „Rechten van de Mens" in een eindeloze stroom van woorden en conferen ties en nóg meer woorden verdedigden, het gewee klaag der gevangenen. brood eten kon, gaf men achter de hoge kille muren van het Kreml het sein tot een bloedbad. De wereld hield haar adem in toen, een morgen in Januari, Radio Moskou een communiqué de wereld in zond dat, naar stijl en inhoud, op angst aanjagende wijze herinnerde aan de com muniqués die, tussen 1935 en 1938, de gro te Russische zuivering, waarin tiendui zenden het leven en de vrijheid verloren, vergezeld hadden. Radio Moskou onthul de het „complot der Joodse doktoren". Dr Lydia Timashuk die het complot ontdekte, werd diezelfde dag nog onder scheiden met de „Orde van Lenin" en wat men in de onthulling van dit com plot meende te zien, was een nieuwe, krankzinnige uitbarsting van anti-semi- tisme. Het communiqué bleek een sein voor de satellieten. Julius Meyer, de (communistische) leider van 2800 Joden in Oost-Duitsland ontsnapte aan zjjn ar restatie door naar West-BerRjn te vluch ten, doch in Hongarije, in Tsjecho-Slo- wakjje, in Polen sleurde men opnieuw honderden Joden naar de concentratie kampen, en terwjjl de wereld-rondom zich angstig afvroeg wat men in het Kreml in feite wel bedoelde met deze verrassende zet op een schaakbord welks pionnen zo dikwijls reeds dropen van het mensenbloed, zag men de „groten van het Kreml" Stalin, Molotov, Beria, Malenkov, Voroshilov v diezelfde avond glimlachend in de grote loge van Mos- kou's Bolshoi-Theater. Die nacht zette in een flat in Jeruzalem Jacob Kleines, de 74-jarige oud-Rabbi van Moskou, de gas kraan open. Twee zijner zoons verbleven nog in Moskou. Zij waren artsen van be roep SPRINGVLOED VAN MEDELE VEN". Onze Koningin tijdens een Harer vele bezoeken aan het Rampgebied deq zijn 1 van DE KANONNEN ZWEGEN. Krijgsgevangenen in Korea keerden naar hun vaderland terug. De oorlogj zei men bitter3 had geen overwinnaar kaar geverfde schilderijententoonstelling waarover de critici waarderend schre ven: „Lloyd goes after color like a sal mon after a fly"; in de Rode Zee had de „Willem Ruys" een aanvaring met de „Oranje", en in Manhattan stierf, blind en eenzaam temidden van achttien be dienden, Mrs. Cornelia Vanderbilt, Ame- rika's society-koningin uit lang vervlo gen jaren, van wie men destijds zei: als er ooit in de States een revolutie zou los- hÜ de DE SJAH KEERT TERUG NAAR TEHERAN. De schuld bedroeg vijf honderd millioen.... Dat was in Januari van dit jaar de wereld: In Belgrado confereerde Tito met zeven Joego-Sla- vische Bisschoppen; „de eerste stap", zei men in Vaticaanstad, „in een poging om de Rooms-Ka- tholieke kerk in Joego slavië te nationaliseren". In Teheran brak Mossa- met Hussein Makki, machtige politieke vriend, verlengde hij in 't parlement met 59 tegen stem zijn dictatorschap met één jaar, en zei Makki terwijl groepen opgewon den studenten door Tehe- rans straten trokken mot spandoeken waarop op schriften van het genre „Mossadeq of de dood", tegen een der Ameri kaanse journalisten; „one day Mossadeq will be sorry!" Ia Cairo sierde men. een half jaar nadat ex-koning Faroek zijn land ont vluchtte, de stad met de kleuren van de nieuwe Egyptische vlag rood voor het bloed, zwart voor het verleden, wit voor de toekomst ontmaskerde men kapitein Sadek, één van het „comité" van veertien dat Naguib een half jaar tevoren aan de macht bracht, als communist en deporteerde men hem naar een dorpje aan de Nijl, en verbood generaal Naguib alle politieke partijen. In Berlijn registreerde men duizend Oost-Berlijnse vluchtelingen per dag in het hoge, kille doorgangsgebouw aan de Kuno Fischerstrasse; aan de boorden van de Giang streden ten dode opge schreven Franse legionnairs tot de laat ste kogel en de laatste man tegen Viet minhs steeds verder oprukkende benden; in Korea nam generaal Taylor het com mando der United Nations-troepen over van generaal Van Fleet en wachtte men in de modder van de loopgraven op het einde van een oorlog na afloop waarvan men aan geen van beide zijden een Vic tory-Day zou vieren. In Berlijn maakten de Westelijke geallieerden niet_ zonder zorg bekend, dat gedurende het jaar 1952 de staalproductie achter het ijzeren gor dijn met niet minder dan veertien pro cent gestegen bleek, in Warschau schatte men terzelfdertijd het „ondergrondse le ger" dat gereed staat om bij het eerste sein in te hakken op de rode onderdruk kers, op een sterkte van meer dan hon derd duizend man. In Bolivia onderdruk te de regering een opstandige beweging, in Albanië fusilleerde men zonder vorm van proces twaalf „Westelijke spionnen in Tunis, Rabat en Casablanca hield men nog altijd anti-Franse demonstraties, in Rome maakte men zich ongerust over de gezondheidstoestand van Z.H. de Paus, in West-Duitsland ontwarde men een sa menzwering van ex-nazis en arresteerde men Dr Werner Naumann, de man die in Hitiers testament als opvolger van Goeb- bels fungeerde. terwijl de rest der wereld met ont zetting en met gulle bereidheid om te helpen, toekeek hoe Nederland opnieuw bedreigd werd door zijn oude vijand, de nimmer aflatende zee, weken in eigen land na enkele uren reeds de verwar ring en de ontsteltenis voor de daad. Diezelfde Zondagmiddag zond het Na tionale Rampenfonds zijn eerste oproep uit tot steun in de alom heersende nood. Diezelfde dag ook stroomden reeds van heinde en ver de redders naar de bedreigde en overstroomde gebieden. „Op het kritieke moment", zei later H.M. de Koningin in een indrukwekken de radio-rede, „toen materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geest kracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander". Het volk bleek sterk en eensgezind in de catastrophe. Het volk trok naar de dijk en vocht tegen het water. Daar en elders getuigde het van ongebroken A EEN GROOT-HERTOGDOM JU BELDE. Prinses Josephine-Char lotte en Kroonprins Jean: „huwe lijk van het jaar" Dat was de wereld. En terwijl dit alles gebeurde, terwijl Graaf van Bijland, de nieuwe Hoge Commissaris, in Djakarta aan Soekamo zijn geloofsbrieven over handigde, terwijl Prins Bernhard naar de Canarische eilanden vertrok voor een korte vacantie, terwijl Dr Einstein een gratie-verzoek voor het echtpaar Rosen berg sleept ondersteunde. Frankrijk meege- werd in hete debatten rond het Oradour-proces, Togliatti en Nenni ach terbuurtscènes opvoerden in het Italiaan se parlement en men in Engeland voor het eerst sedert twaalf jaar weer wit- Het bericht bleek slechts een zwakke noodkreet in een verschrikkelijke or kaan, waarin men windsnelheden van 144 K.m.u. en méér registreerde- en en waarin storm en springtij de Lage Landen teisterden met de grootste ramp sedert de Elizabethsvloed toen 34 dorpen voor goed verdwenen in het water. De storm sloeg, alles verbrijzelend, toe in ongekende hevigheid. Dijken braken, huizen stortten ineen, boerderijen spoel den weg, in de polders verdronken mens en dier in het ijskoude, woedend kol kende, donkere water. Terwijl geduren de die eerste uren de radio het ene alarmbericht na het andere in de aether kraakte een verschrikkelijk, verward en onheilspellend journaal van pijn en leed en ontzetting en mateloze ellende kracht en niet vermoede offerzin. Het Nationale Rampenfonds verzamelde meer dan honderd millioen, het Rode Kruis had later nog 180.000 ton aan goe deren over. Op 17 Februari toen de gevreesde nieuwe springvloed van de vorige dag geen schade veroorzaakt bleek te hebben werd de Militaire Bijstand voor de Noodgebieden officieel beëindigd. Negentien dagen na het eerste alarmsignaal publiceerde de regering reeds het wetsontwerp voor de Noodwet Dijkherstel. Het aantal slachtoffers be droeg toen meer dan dertien honderd. Het zou tot laat in het jaar duren voor men bij Ouwerkerk de laatste gebroken dijk provisorisch dichtte. De ramp kost te de Staat 800 millioen. Vier dagen vóór de rampnacht had de Nederlandse rege ring de ambassadeur der Verenigde Sta ten laten weten, dat zij, „na zorgvuldige overweging der huidige economische omstandigheden", er toe besloten had, af te zien van een verzoek tot het ver krijgen van economische hulp voor het fiscale jaar 19521953...,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5