Op Huize Assisië voelen geestes zwakke jongens zich thuis Levensecht onderwijs blijft niet zonder succes Strijd met het algemeen belang? Zuilens raad hield laatste zitting Moeilijkheden om Griendtsveen Rijkdom van fresco's Reproductie in Centr. Museum te Utrecht Joegoslavische tsssv üs.:r.,rs Na negenhonderd Engeland m Overgebracht van Deventer naar Minster jaar terug N I HALVE EEUW OORD VAN EDELMOEDIGHEID Betere perspectieven voor Ned landbouwers Dankwoorden en- geschenken Gemeente wil dorp saneren Reliek van St. Mildred De defensie der Nederlandse Antillen Meer bruto-winst voor kolenhandelaren PAGINA DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 (Van onze verslaggever) TERWIJL we de lange, rechte bomenlaan door liepen, die leidt van de drukke verkeersweg tussen Tilburg en Den Bosch naar de achterzijde van het ge bouwencomplex van Huize Assisië, gelegen temidden van boomgaarden, tuinen en een kleine dierenhof, enkele kilometers buiten Udenhout, zagen we reeds van veraf een lichtgeel- kleurig H. Hartbeeld staan: met uitgestrekte armen. En toen we het beeld waren genaderd, konden we lezen, Dacht U, dat wij onze tanden niet hoefden te poetsen? wat on het voetstuk stond gebeiteldKomt allen tot Mij. Deze woorden, die tot alle mensen zijn gericht, gelden hier, op Huize Assisië wel zeer bijzonder, voor de 640 jongens, die belast en beladen ziin met het kruis van hun geesteszwakheid. Een kruis, waarvan de zwaarte niinliiker wordt gevoeld door de ouders en door hen, zoals wij, die een bezoek aan Assisië brengen, dan door de jongens zelf, die daar leven onbezorgd, gelukkig, als echte bengels soms, met hun eigen wereldje van wat kindervreugd en verdriet. Van hun psychische onvolkomenheden, van hun totale of zo goed als gehele gemis aan verstandsvorming, zijn zich helemaal niet bewust de 150 jongens, die op Huize Assisië permanent in bed liggen en in alles door de Broeders Penitenten van de H. Franciscus en lekenverplegers de inrichting telt 40 broeders, 22 lekenverplegers en m totaal nog een 40 man personeel - moeten worden geholpen. Door hun geringe en primi tieve verstandsvorming hebben deze ongelukkige jongens - ^nm|^ste door oge bekeken, want eigenlijk kunnen deze kinderen zich met °^ing het zich niet bewust (kunnen) zijn vrijwel geen enkel contact met hun omg en vaak zijn zij ook nog lichamelijk gebrekkig Beschamend De Gelaarsde Kat Research-werk Weef machine als uitlaatklep Spanningen in gezin Wet stelt emigranten gelijk met Franse pachters ALPHEN KRIJGT GAS UIT LEIDEN Graag naar school Voerde Nederland besprekingen met VS.? De oorspronkelijke abdij „Heilige Diefstal" Naar Deventer Gevaarlijk beleid van Minister Suurhoff vuur, waarmee de machines worden be diend is verbazend, doch begrijpelijk. De energie immers, die door mensen voor hun geestelijke arbeid wordt- benut, moet bij deze jongens een andere uitweg hebben, langs lichamelijke weg: daarom moeten ze aan het werk worden gezet. De weefma- chine bleek de oorspronkelijke verniel zucht uitlaatklep der overtollige energie op te vangen en ten nutte te maken voor de jongens zelf en voor hun vrienden In deze barak, waar de jongens je aan ie jas trekken om toch eens naar hun werk stuk we zagen er een, die een werke lijk prachtig groen en rood stofje weefde te komen kijken, wordt door maat schappelijke arbeid de basis gelegd voor de opvoeding van deze patiënten. We hebben de zalen met de rijen frisse. I is de schoolopleiding niet altijd kleine bedden gezien, waar de idiote jon- succes. Het levensechte onderwijs op As sens het woord klinkt erg hard, doch sisië heeft een belangrijke therapeutische - -.r,QoeV,oDr_flirpr.tpiir. waarde: de jongens worden kalmer- Een dokter L. Bijl, de geneesheer-directeur, noemt deze meest zwakzinnige patiënten in wetenschappelijke term zo dag m dag uit liefderijk en met volle overgave van broeders en lekenverplegers worden verzorgd. Ook hebben we enkele heldere lokalen bezocht, waar onder de hoede van een rijzige, olijk kijkende broeder een stel letje kleine jongens zwaar imbeciel of bijna idioot met wat eenvoudig spee.- goed speelden of helemaal niets deden, doch alleen wat doelloos rondkeken en rondslenterden. We zijn diep onder de in druk gekomen, maar na een urenlang De- zoek zijn we van Assisië weggegaan met de wetenschap, dat de 640 jongens bij de Broeders Penitenten en hun medewerkers in goede handen zijn; dat de patiënten zich gelukkig voelen en zich niet of bijna met bewust zijn - en zeker niet in de huise lijke gemeenschap van hun gelijken, hun geesteszwakke lotgenoten en kame raadjes van hun grote psychische gemis Huize Assisië is géén krankzinnigen oord. doch herbergt uitsluitend jongens, die als zwakzinnigen zjjn geboren. In 7 paviljoens werken, liggen permanent ot ravoHen en leren de honderden kleinere en oudere jongens, de ergste idioten to de lichtste zwakzinnigen, onder wie ook een aantal onmaatschappelijk debielen. Viiftig iaar lang is Huize Assisië nu al een oord van edelmoedigheid, waar de Broe ders Penitenten en hun tientallen helpers zich geheel wegcijferen voor, zich R^jee geven aan de verpleging van de geeste - zwakke jongens. Od 12 Januari a.s. bestaat Assisië pre cies een halve eeuw en dat wordt gevierd, daar in Udenhout- Maandenlang is al een -éventigtal jongens bezig met het instu deren van het sprookje van de Gelaarsde Kat En als men dan weet, dat elke zin meestal woordelijk moet worden voorge legd en herhaald, totdat het helemaal naar de zin is van de toneelleider - tevens een nraehVe taalles! - dan begrijpt men, hoeveel" moeite er nodig is om een_stukje waarde: de jongens klein percentage van de patiënten kan tot een vrij goede ontwikkeling komen en zedelijke vorming is bij de jonge bewoners van de inrichting géén onbegonnen werk Ook aan het geestelijk belang van de jongens wordt alle aandacht besteed. Elke morgen gaan ze naar de kerk, terwijl voor de ouderen een zekere mate van zelfstan digheid geldt: ze moeten tweemaal in de week naar de H. Mis. Ze mogen zelf bepa len wanneer. Het Communiefeest is een feest bij uitstek voor de communicantjes sommigen mogen al op hun 7de of 8ste jaar hun Eerste H. Communie doen en dat is erg vroeg voor een patiëntje èn vooi hun familieleden, die tweemaal in de op vacantie. Ook Kerstmis en Sinterklaas worden in volle luister gevierd en verlang lijstjes gaan naar huis. Doch aan de drie hónderd jongens, voor wie thuis niet, wordt „gereden", denkt de Sint van Assisië zelf wel. Be geneeskundige verzorging is niet al leen in handen van dokter Bjjl, doch sinds enkele maanden ook in die van de psy- chiaternenroloog G. Wessels. Deze medicus zal zich toeleggen gaan op researchvverk op Huize Assisië. Hij zal trachten na te gaan, welke zenuwen van de patiëntjes zijn gestoord, dit vastleggen op een plaat, de leefwijze van de jongens verfilmen en in de toekomst in teamwork gaan samen werken met prof. dr J. Prick, buitenge woon hoogleraar in de neurologie en psy chopathologie, te Nijmegen. Iedere week komt tandarts Mommers een bezoek brengen en dokter Hopmans houdt elke maand een röntgenologisch on derzoek, terwijl bovendien om de dne maanden een neus-, oor- en keelspecialist in de persoon van dokter Simons spreek uur houdt op Assisië. We hebben ook rondgelopen door de grote barak, waar tientallen jongens la kens handdoeken, dweilen en zelfs kam- garen stoffen weven, mandjes vlechten of Doch niet alleen in deze barak, ook in de tuin, de kleermakerij, schoenmakerij, schildersatelier, keuken, wasserij enz. wordt onder deskundige leiding hard ge werkt en de jongens leren een vak, waar mee zelfs enkelen in de maatschappij hun brood kunnen verdienen. Dit zouden er, volgens dokter Bjjl, veel meer kunnen zjjn, doch ,t grootste deel van de patiënten van Huize Assisië zal nooit in een gewone fa briek kunnen gaan werken, omdat zij dan zijn blootgesteld aan de plagerijen en nog erger van hun mede-arbeiders- De verple ging op Huize Assisië zou in korte t(jd te niet zijn gedaan. De werkgevers zijn hu maan genoeg,doch de geesteszwakken moe ten worden beschermd tegen hun eigen mede-arbeiders! Daarom blijven de jon gens maar in Udenhout of in andere in richtingen van de Broeders Penitenten dezen houden zich al sinds 1834 bezig met de verpleging van geesteszieken waar zij in het beschermde milieu nuttige leden zijn van een groot gezin. Dat grote gezin is zich nu aan het voor bereiden voor de grote feestweek in Janu ari. Want bij één dag laten de Assisië-be- woners het niet. Mgr Mutsaerts komt de 12de Januari een plechtige H. Mis opdra gen en daarna is een plechtige zitting, een feestdiner en ook de opvoering van de Ge laarsde Kat. Woensdag is de dag voor de patiënten, terwijl de Donderdag is gere serveerd voor een feestviering door het personeel. Tenslotte is er Zondag d.a.v. een receptie bij gelegenheid van dit gou den jubileum van Huize, Assisië. Doch voor het zover is, heeft er op Assisië een verandering plaats gevonden: de inrichting is dan voor 600 jongens een zg. aangewezen afdeling, terwijl zij voor 50 patiënten een z.g. gestichtsafdeling blijft. Bovendien zal er een verschuiving van patiënten plaats vinden, wanneer het voormalige sanatorium de Klokkenberg te Tilburg, dat Piusoprd gaat heten en weer is toevertrouwd aan de Broeders Peniten ten, 3 a 400 jongens zal opnemen, allen aangewezen d.w.z. vrijwillig zonder tus senkomst van de justitie onder de hoede gesteld van de broeders. Doch wanneer het Pius-oord geheel zal zjjn bevolkt, dan zullen er volgens dokter Bjjl. nog honderden zwakzinnige jongens in de maatschappij zijn, voor wie het veel beter zou zijn vooral ook om morele redenen, omdat geesteszwakke jongens en meisjes op allerlei manieren worden uit gebuit, soms zelfs door de eigen ouders! in een inrichting te wonen. Maar ook voor geesteszwakke kinderen uit een gezond ge zin is verpleging in een tehuis als Assisië zeer aan te bevelen èn om het kind zelf, dat in de inrichting zich veel minder min derwaardig zal voelen en er bovendien iets leert ten nutte van zich zelf en anderen èn om het gezin, waarin juist door de aan wezigheid van een zwakzinnig kind span ningen ontstaan, die voor zjjn ouders en zijn broers en zussen ongewenst zijn. On getwijfeld zal het een zwaar offer zjjn voor ouders om de opvoeding van hun geestes zwakke kind, dat ztf wellicht nog meer liefhebben dan hun gezonde kinderen, aan anderen toe te vertrouwen. Doch 'n bezoek aan een inrichting als Huize Assisië zal deze ouders er van overtuigen, dat hun kind zich daar best op zijn gemak en thuis zal voelen en dat het daar onderwijs, ver zorging en opvoeding geniet, die geen enkele ouder het óóit kan geven. We heb ben tussen al die honderden jongen geen enkel verdrietig gezicht gezien. Ze voelen zich er gelukkig en hun leven heeft tussen hun lotgenootjes nog betekenis en waarde. In de Franse staatscourant is dezer da gen een wet afgekondigd, houdende goed keuring van het Frans-Nederlands ar- beidsverdrag van 2 Juni 1948 benevens goedkeuring van de briefwisseling van 20 Juli 1949 betreffende werkzaamheden in de agrarische sector van Nederlandse on derdanen in Frankrijk en van Franse on derdanen in Nederland. De Franse pacht- wet, het „statut de fermage", wordt door deze regeling van toepassing op Neder landse pachters in Frankrijk, waardoor deze in grote lijnen gelijke rechten zullen verkrijgen als de Franse pachters. Zo zul len de Nederlandse pachters in Frankrijk na beëindiging van de pachtovereenkomst recht hebben op vergoeding voor de door hen aangebrachte verbeteringen. Tot nu toe werd de verhouding beheerst door het Franse civiele recht, hetgeen nadelig was voor de Nederlandse emigrant. Volgens dit statuut was het namelijk mogelijk bij opzegging van het pachtcontract de emi grant zonder meer van het bedrijf te zet ten. (Van onze correspondent) In het kader van het regeringsstreven naar centralisatie van gemeentelijke uti- liteitsbedrijven is Woensdagmorgen om twaalf uur de persgasleiding LeidenAl phen aan den Rijn officieel in gebruik ge nomen. De plechtigheid vond plaats in de controlekamer van het Alphense, ruim 50- jarige gasbedrijf. Dinsdag tevoren waren reeds de gemeenten Hillegom en Lisse van Leids gas voorzien. Hiermede is het aantal gemeenten, welke Leiden van electrciteit en of gas voorziet, tot 33 gestegen. De laatste tien jaren leverde het Alphense gasbedrijf meer dan J 800.000.— verlies op. Nadat vele toespraken waren gehouden, draaide burgemeester Ed. C. Witschey pre cies om twaalf uur, in tegenwoordigheid van de Alphense en de Leidse directies en van de wethouders en raadsleden van beide gemeenten, het buizennet open. Het was voor Zuilen gisteren een plech- tige en voor velen tegelijk ook een droeve dag. Voor de laatste maal kwam gister middag Zuilens gemeenteraad in plechtige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester O. Norbruis. Zakelijke aan gelegenheden waren in deze raadsverga dering niet meer af te wikkelen. Er werd dan ook alleen maar mededeling gedaan van een aantal goedkeuringen door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Toen dit achter de rug was, nam de bur gemeester het woord. Hij sprak dankwoor den tot de raad voor de wijze, waarop deze steeds zijn taak heeft opgevat, dankwoor den; die hij ook richtte tot de wethouders en de gemeentesecretaris, de heer A. van der Weerd, die nu reeds een kleine 40 jaar deze taak vervult. Spreker richtte ook een woord van dank tot de Commissaris der Koningin, de heer M. Reinalda, voor wat hij deed voor de kleinere gemeenten, die onder druk leefden. Achtereenvolgens voerden de verschil lende fractievoorzitters en vervolgens de wethouders het woord. O I Nadat de officiële raadsvergadering was besloten, werd het woord verleend aan ir F. baron van Tuvll van Serooskerken van Zuylen, die sprak namens het huldigings comité uit de burgerij. In een hoogge- stemde rede betoogde Baron van Tuyll, dat het hier geen feestelijke hulde betreft, ofschoon in het hart van velen in Zuilen toch dankbaarheid zal heersen jegens de functionarissen, die thans afstand gaan doen van hun werk, de burgemeester, de wethouders en de secretaris. Daarna droeg hij de burgemeester, wethouder Kieviet, wethouder De Wit en de gemeentesecreta ris geschenken over. Mevrouw Norbruis ontving bloemen. Daarna werd nog het woord gevoerd door de inspecteur van het L.O. in de in spectie Breukelen, de heer J. Dierling en tenslotte spraken de oud-inspecteur van het L.O. in deze inspectie, de heer R. van Gaasbeek en de heer A. Feyten, secretaris van Maarssen namens de Nederlandse Ta felronde van de Vechtstreek. Daarna recipiëerde het college. Velen maakten gebruik van de gelegenheid af scheid te nemen. toneel"op"de planken te zetten. „Semper Excelsior" heet de toneelclub en reeds <,5 faar brengt ze het dankbare publiek van Assisië kleurige sprookjes. In de meeste uitvoeringen is de 35 man telle orgelband „De Merels" van de partij, di- Cok in omliggende plaatsen toneelavonden schooljeugd per laar twee tot drie weken 1 daar aan het werk hebben gezien, hel De burgemeester van Horst, de heer Th ste plaa^„"^f'vooris^zal zij laten onderzoeken of de huidige Pacht wet mogelijkheden tot ontbinding van de Gijsen, heeft nadere bijzonderheden be kend gemaakt over de onderhandelingen die al enige jaren zijn gevoerd tussen de gemeente en de N.V. Mij. Van der Griendt's Landexploitatie, die zoals reeds gemeld op een mislukking zijn uitgelopen. De gemeente beoogde twee doelstellin gen te bereiken: sanering van de toestan den in het dorp Griendtsveen, waar de gemeente, volgens de burgemeester, thans vrijwel J«TSjd.*meï M pet. achteruitgegaan. Het sociaal economiscn m_vertrekoverschot in de periode 1940- pachtovereenkomst toelaat Over het dorp Griendtsveen, waar alle huizen, wegen en andere onroerende goe deren eigendom van de N.V. zijn, zeide de burgemeester, dat het sociale verzor- gingsniveau er is blijven staan op het peil van 1895. In tegenstelling met andere Peel- dorpen lijdt Griendtsveen een kwijnend bestaan. De schoolbevolking is er in tmn gaat opluisteren. Doch dit zijn niet de enige clubs op Huize Assisië Er zijn ook twee voetbal elftallen En R.O.D.A. (Recht Op Doel Af) is een geduchte tegenstandster ™ncluo !fude omgeving. Dit seizoen werd ROD A bovendien kampioen in de gestichtscom- petme Naast deze clubs - Assisiëheeft kwartfertje op school w.r« 8- voetbald. Want een groot gedeelte van de jongens ongeveer 220 gaat inderdaad elke dag naar school en maar wat graag- Iedere morgen om half tien trekken de leerlingen onder leiding van hun onderwijzers in lange rijen naar de gezellige klaslokalen, fris geschilderd in lichtgroen of -beige «n modern gemeubeld met prettige tafeltjes en stoeltjes en aan de wanden veelkleurige platen, op de vensterbanken potten met bloemen en in verscheidene klassen zelfs een aquarium met tropische vissen. In elke klas stond een pracht Kerststal, de een met nog meer fantasie vervaardigd en met nor meer dennegroen opgesmukt dan ie ander Van klei gemaakte, felgekleurde paddestoelen om kaarsjes in te zetten en aMerhande leuke en handig gemaakte - t. en wandversierngen hebben we mo- o bewonderen. En de jongens vertelden met gerechtvaardigde trots, wie dat nu a'lemaal wel had gemaakt. Voor de 13 leken-onderwijzers en één broeder-onderwijzer, die les geven aan deze B L.O.-school- die in 1924 werd ge opend en met de heer P hoofd, kregen we diep ontzag. Les te gev.n aan deze geesteszwakke jongens, al zïl *e dan nog zo ijverig en gewillig, vergt waar engelengeduld en veel insP?"n'ngn fcecere jongen is behept met een volkomen ander psychisch gebrek, dat vaak gepaard gaat metlichamelijke afwijkingen. Toen en een - woord gebruik van een oppervlakte grond van 720 ha., die de N.V. gedeeltelijs In eigendom en gedeeltelijk nog in pachti heeft. De N.V. heeft 300 ha. woeste grond in haar bezit, waarmee zij, aldus de burge meester, in een periode van 50 jaar niets heeft gedaan. Voorts heeft zij 420 ha. in pacht, tegen een pachtsom van 4 per ha., welke grond extensief wordt gebruikt en veel meer rendement zou kunnen op leveren. De pachtovereenkomst eindigt in 1954, maar de N.V. heeft van haar optie- recht, dat betrekking had op een periode van 50 jaar, gebruik gemaakt, zodat eerst in 2004 de grond weer ter vrije beschik king van de gemeente zou komen. Ten einde de ontwikkeling van dit deel van de gemeente te stimuleren en nieuwe mo gelijkheden te scheppen voor jonge boe ren en tuinders heeft de gemeente ge tracht met de N.V. een accoord te berei ken. De voorstellen der Mij. waren even wel voor de gemeente onaannemelijk, zo dat zij de hoop opgaf tot een minnelijke schikking te komen. Zij zal nu op de eer- 1940-1953 bedraagt 116 personen. De totale bevolking is gezakt tot 449 personen. Van de 72 gezinshoofden werken er 60 in Griendtsveen, maar voor jongeren is er geen kans. Slechts 5 minderjarigen kon den een dienstverband in eigen dorp vin den tegenover 56 minderjarigen, die bui ten het dorp werken. Vele kunstschatten uit het buitenland komen de meeste mensen slechts onder ogen door „plaatjes" en we zijn al heel dankbaar wanneer van tijd tot tijd toch schilderijen of beeldhouwwerken, die faam verdienen van over de grenzen naar ons toe komen. Met muurschilde ringen is zo iets een absolute onmoge lijkheid, zodat we het zeker met repro ducties moeten doen, indien wij niet in staat zijn naar het land te reizen. Het is wel zeer gelukkig, dat Fransen en Joegoslavische kunstenaars in staat bleken de prachtige fresco's uit Joego slavische kerken van de 11de tot en met de 15de eeuw op zodanige wijze te copiëren, dat niet alleen een' getrouwe weergave van de beschilderde muur werd verkregen, waardoor men hun werk althans technisch geslaagd zou kunnen noemen, doch, wat van meer waarde is, zij ook de geest en stijl van deze weergaloos mooie schilderingen, in hun reproducties tot uitdrukking wisten te brengen. Tot in de kleinste details komen de prachtige fresco's tot hun recht, zo zelfs, dat men moeite heeft om de getrouw overgenomen beschadigingen, die wij aan de Turken danken, toen zij er tijdens hun overheersing van de 15de tot en met de 19de eeuw, kalk op smeerden, als „nagemaakt" te onderkennen. Ongeveer 75 van deze replieken zijn eerst tentoongesteld geweest in Londen, waaronder zelfs eerst dit jaar gereed gekomen exemplaren, welke men in Belgrado nog niet gezien heeft, en van 3 Januari—15 Februari a.s. zijn ze te bezichtigen in het Centraal Museum te Utrecht, om daarna in Düsseldorf ge ëxposeerd te worden. Tijdens een voorbezoek hadden wij het voorrecht deze replieken, welke alle op ware grootte zijn gemaakt en muurschil deringen weergeven uit het gebied, dat ten tijde van het ontstaan de originelen bestond uit de koninkrijken Servië en Macedonië, uit Kroatië en Slovenië, resp. behorend tot Hongarije en Oostenrijk, reeds te bezichtigen en hun wonderlijke schoonheid te ondergaan. Eigenlijk zouden we niet uitsluitend van fresco's mogen spreken, want de oorspronkelijke schilderingen zijn voor een deel niet op natte, doch op droge kalk geschilderd, welke dus secco's heten. Dit onderscheid is bij de copieën, die op doek in tempera geschilderd zijn, slechts een enkele maal te ontdekken, n.l. bij 'n „doorsnede", wanneer men duidelijk ziet, dat de kleuren niet door de kalk waren getrokken. werk draagt door de vrij gestyleerde fi guren en een zekere hoofsheid nog dui delijk de kenmerken van de Byzantijn se kunst uit de zesde eeuw, teri tijde van keizer Justinianus, maar er zit veel meer beweging en leven in. Van een ongemene bekoring en zeer fijn van toon de prachtige kleuren van deze fresco's treffen telkens op nieuw is „De geboorte van Maria" van dezelfde kerk. Van een rijke pracht, on danks de ernstige beschadiging, is het fresco, dat ons St Joris doet zien, in de naar deze heilige genoemde kerk te Ras (Servië) van 1168. Interessant ter ver gelijking zijn de afbeeldingen van St Joris uit de tijd van 13131318 in de kerk te Staro Nagorionio (Macedonië), een andere periode dus, waarin de schil deringen weer geheel anders van karak ter zijn en een sterk verhalend, om niet te zeggen, anecdotisch element bevatten. Men lette b.v. eens op de draak, door een prinses aan een touwtje meegevoerd, wanneer St Joris het monster overwon nen heeft. Monumentaal en zeer déco ratief zijn de schilderingen uit de der tiende eeuw, ook zeer levendig en vol expressie, die wel hoogtepunten van de Servische muurschilderkunst uitmaken. Zo is er een „Graflegging van Chris tus", vol dramatiek en zeer realistisch, die wij hierbij afbeelden, in de klooster kerk van Mileseva uit omstreeks 1236. In de veertiende eeuw keerde men zo nu en dan weer tot de oude hofstijl terug en een vergelijking met de Italiaanse schil der Giotto dringt zich telkens aan de beschouwer op. Men vindt dit ook nog in het begin van de vijftiende eeuw maar dan vertoont zich op de schilderingen Enkele doeken beslaan een volledige' uit Kroatië en Slovenië hier treft men wand van de zaal, alsof men speciaal voor het Utrechtse museum zo'n repliek gemaakt had. De meest merkwaardige, waarmee ter wille van de chronologische volgorde, die op deze tentoonstelling zoveel mogelijk is gehandhaafd, de ex positie ook begint, is een „Engelenfries" van omstreeks 1058 in de kerk van de H Sophia te Ochrid in Macedonië. Dit ook voornamelijk Rooms-katholieke ker ken aan in tegenstelling met Servië en Macedonië waar Grieks-katholieke ker ken zijn, spoedig de Gothiek met duide lijke invloeden uit Italië en Bohemen. De tentoonstelling wordt Zaterdag avond officieel geopend door de Joego slavische gezant Z. Exc. M. Ristic. I. A. „De regeringsraad van de Ned. An tillen is niet op de hoogte van^ bespre kingen tussen Nederland en de Verenig de Staten over de defensie van de Ne derlandse Antillen", aldus de voorzitter van de regeringsraad te Willemstad. „Op 15 Mei van dit jaar schreef de regerings raad de Nederlandse regering een brief, waarin de mogelijkheid werd geopperd op de Antillen eigen landstrijdkrachten te vormen, zodat de Antillen als bijdrage in de defensie van deze zes eilanden niet alleen geld zouden geven, doch ook voor mankracht zouden zorgen. Op deze brief is tot nu toe geen antwoord ontvangen. Wij wachten daar thans op alvorens wij verder kunnen gaan met de organisatie van een eigen defensie-apparaat". Intussen zij er aan herinnerd, dat, toen staatssecretaris Moorman ruim een jaar geleden voor het voeren van besprekin gen Suriname en de Nederlandse Antil len bezocht, het streven naar eigen An tilliaanse strijdkrachten als onpractisch werd bestempeld, omdat, met name de olie-industrieën op de Antillen, van zo groot belang zijn, juist voor eventuele oorlogsvoering, dat het onttrekken van werkkrachten mogelijk gelijk zou staan met het spannen van het paard achter de wagen. (Van een bijzondere correspondent) MINSTER, 28 December. De feestdag van St Stephanus in het jaar 1953 zal met gouden letters opgetekend worden in het Dagboek van de Benedic- tinessen van Minster in Z.O. Engeland. Op die dag keerde in het klooster terug de Reliek, die negenhonderd jaar geleden door Abt Elgesin meegenomen was naar de Lage Landen bp zjjn vlucht voor Wil lem de Veroveraar. Met grote vreugde ontvingen de Bene dictinessen van dit klooster, dat gelegen is op het schiereiland Thanet, de Reliek van deze H. Koningsdochter, die in het jaar 690 door de H. Thcodorus, Aartsbis schop van Canterbury tot abdis werd ge wijd van dit klooster, dat door haar moe der Ermenburgha was gesticht. De Reliek, die op 26 December in Minster is terug gekeerd is een klein gedeelte van de Reliek van de H. Mildred, die bewaard wordt in de Kerk van de H. Lebuinus in Deventer, in een reliekschrijn, die enige weken ge leden met verlof van de Aartsbisschop van Utrecht geopend is, in tegenwoordigheid van Pastoor Thuis en enige andere getui gen. Op de tweede Kerstdag werd deze Reliek door Father Zwartkruis naar Min ster overgebracht en plechtig overhandigd aan de Priorin van Minster. Diep onder de indruk kusten de Priorin en Zusters de Reliek van de H. Abdis, die na zovele jaren weer terugkeerde in haar klooster in Thanet. De plechtigheid werd ook bijgewoond door Dom Bede Winslow, de hoofdredacteur van Eastern Churches Quarterly, die een groot aandeel heeft ge- had in de terugkeer van de Reliek. In 1882 was reeds een klein gedeelte van deze Re liek uit Deventer naar Minster overge bracht en toen geplaatst in het kleine Ka tholieke Kerkje van dat dorp, omdat de Benedictinessen toen nog niet in de oude abdij waren teruggekeerd. In 1937 is na 1100 jaar de abdij weer in bezit genomen door een kleine groep Benedictinessen _ujt Eichstatt in Beieren en zo is in St Mil dred's klooster het leven van gebed en ar beid in Benedictijnse geest hervat. De oorspronkelijke abdij, die in 670 door de Moeder van de H. Mildred was gesticht, werd in 741 uitgebreid met een nieuw klooster, waarheen ook het lichaam van de H. Mildred werd overgebracht. Op de plaats van het eerste klooster staat nu de prachtige in Romaanse stijl opgetrokken Anglicaanse parochie-kerk, terwijl de Be nedictinessen, die in 1937 terugkwamen, op het terrein wonen van het tweede klooster, waar zij U nog het graf aanwijzen, waar het gebeente van de H. Mildred heeft ge rust. Rond het jaar 840 is dit klooster met de grond gelijk gemaakt door de plunderende Denen, die echter het graf van de H. Mil dred niet geschonden hebben. De grond kwam in handen van de Kroon. Door Koning Canute werd in het jaar 1027 het terrein geschonken aan de mon niken van de St Augustinus-abdij in Can terbury, die hier een nieuw huis opricht ten. In 1034 kreeg de Abt van Canterbury van de Koning verlof het gebeente van de II. Mildred over te brengen naar de abdij in Canterbury, waar het veiliger zou zijn dan op het eiland Thanet in die onrustige tijden. Dit moest echter in de stilte van de nacht gebeuren omdat de monniken verzet vreesden van de bewoners van het eiland, die een grote verering hadden voor de Heilige. Om de aandacht van de eiland bewoners af te leiden rechtte de Abt een feestmaal aan, waarop allen werden uit genodigd. Intussen lichtten de monniken Rudolph en Bennet de zware steen van het graf, wat echter geen gemakkelijk karwei bleek te zijn, zodat veel van de kostbare tijd verloren ging. Op weg naar huis van het banket ontdekten de feestelingen de „diefstal" die had plaats gevonden. On middellijk werd de achtervolging ingezet en de monniken konden nog maar net met hun heilige last naar het vasteland ont snappen. Toen het nieuws Canterbury be reikte, werden de H. Relieken met grote eerbied en vreugde begroet door de dui zenden, die zich verzameld hadden. Heel de Middeleeuwen door werd de Heilige Mildred met bijzondere devotie m Canterbury vereerd. „En ofschoon", zo zegt de historicus William van Malmes- bury, „al de hoeken van de abdij vol zijn met Relieken van Heiligen, die uitgemunt hebben door vroomheid en aantrekkelijk heid van leven, wordt toch geen enkele Heilige met zoveel affectie vereerd als de H. Mildred". Toen met de Reformatie de gruwel der verwoesting over Canterbury kwam, is ook het H. Gebeente van St Mil dred verdwenen. Wij zouden dan ook geen enkele Reliek van de H. Mildred bezitten, als niet Abt Elgesin van Canterbury in 1071, toen hij vluchtte voor Willem de Veroveraar, mèt de sleutel van Mildred's graf een gedeelte van haar Reliek had medegenomen naai de Lage Landen. Deze Reliek is ten slotte in Deventer terecht gekomen, en hier van is nu op St Stephen's dag een klein deel teruggekeerd in Minster. De Zusters hopen uiteraard dat in de toekomst een groot deel van deze Reliek in Minster zal terugkeren op de heilige grond waar deze vrome Abdis geleefd heeft, en begra ven is. Dit zou inderdaad een geste van grote dankbaarheid zijn in het jaar 1954, waarin wij het twaalfde eeuwfeest vieren van de sterfdag van die grote Angel saksische missionaris, de H. Bonifatius. De Zusters van de Minster abdij in Thanet vormden het „thuisfront" van deze grote Apostelen van onze landen zowel door haar gebed als door haar practische hulp bij het vervaardigen van paramenten en altaar benodigdheden voor deze heilige geloofs verkondigers. AAR AANLEIDING van het besluit van de Ziekenfondsraad over de honoraria van de huisartsen he.?ft minister Suurhoff de vorige week toch n< g een onverwachte beslissing genomen «n wel door de Kroon voor te stellen het be sluit te schorsen. Volgens het Ziekenfondsenbesluit kan de minister bepaalde besluiten van de Raad, die zijn instemming niet hebber», aan de Kroon ter schorsing of vernietiging voorleggen. H«t is dus een kwestie van alles of nietg. Wordt een besluit vernie tigd, dan zal de Ziekenfondsraad andere voorstellen moeten trachten te formuleren, waarvan kan worden verwacht, dat zij wel genade vinden in de ogen van de be windsman. Wanneer nu een overeenkomst met der den, medewerkers en verstrekkers door vernietiging wordt getroffen, is ook de medewerking van deze partij nodig om tot een nieuw accoord te kunnen geraken. Dit zal des te moeilijker vallen, wanneer de voorwaarden van de vernietigde over eenkomst voor haar van essentiële beteke nis waren. Zijn de medewerkers niet be reid andere voorwaarden te aanvaarden, dan ontstaat er een impasse, waaruit niet zo gemakkelijk een uitweg gevonden zal worden. N EEN DERGELIJKE IMPASSE zijn we dan nu ook verzeild geraakt. De minis ter heeft het besluit van de Zieken fondsraad over de honorering der huis artsen doen schorsen voor de maximale termijn van drie maanden, met het gevolg, dat de artsen zich ook niet meer gebonden achten aan de oude overeenkomst. De motivering van de strijdigheid met het algemeen belang, die de minister in een uitvoerig schrijven aan partijen heeft ge geven, is echter weinig overtuigend. Blijkens een communiqué van zijn de partement verklaart de minister in dit schrijven, dat hem is gebleken, „dat de op dit ogenblik ter beschikking staande gegevens geen voldoende basis bieden voor het vormen van een oordeel. Wel is hem uit de gemaakte ramingen gebleken, dat het voorgestelde honorarium door bedoelde gegevens niet wordt gerechtvaardigd". De bewindsman staat echter zelf wèl direct met een oor deel klaar en verklaart geen bezwaar te hebben tegen een voorlopige regeling, zoals deze thans luidt, met dit verschil echter, dat het honorarium (abonnements tarief) daarin iets lager zou moeten wor den gesteld. Inderdaad erkent de minister dus dat onmiddellijk een behoorlijke verhoging van het honorarium noodzakelijk is. maar hij stelt nu een ander honorarium voor, dat wat betreft de totale kosten, die ermee gemoeid zijn, niet zoveel afwijkt van de thans geschorste regeling Men doet er echter goed aan te beden ken, dat over deze laatste door partijen jarenlang is onderhandeld en dat verschil lende deskundigen hun rapporten hierover hebben uitgebracht, hoewel op dit moment hieruit nog geen definitieve conclusie mogelijk is. Meent de minister nu ineens over betere berekeningen te kunnen be schikken op grond waarvan hij zich wèl een oordeel kan vormen? De minister merkt vervolgens op. dat „thans (d.i. in de geschorste regeling) niet de zekerheid bestaat, dat de kosten van de verplichte en de vrijwillige zieken fondsverzekering daardoor binnen zo nauw mogelijke grenzen blijven" en op grond van deze overweging acht hij strijd met het algemeen belang aanwezig. In dien echter deze zekerheid in de oor spronkelijke overeenkomst al ontbreekt, dan ontbreekt zij eveneens in de regeling die de minister zelf heeft voorgelegd, want deze verschilt alleen van de geschorste, doordat zij in haar totale effect iets minder kosten meebrengt. Maar ook de regeling van de minister zal in eerste instantie tot verhoging van uitgaven leiden. E ZEKERHEID, die de minister ver langt, was echter wel degelijk aan wezig. De overeenkomst van de artsen met de ziekenfondsen was nog maar van voorlopige aard. Partijen hadden zich verbonden tot een diepgaand nader onder zoek, om zodoende binnen bepaalde tijd tot een definitieve hogere of lagere regeling te komen. Pas dit uiteindelijke definitieve resultaat zou bepalend ziin voor de hoogte van de vast te stellen zie kenfondspremie. De wil zat dus kennelijk voor om ener zijds de artsen te geven wat hun toekomt, anderzijds de kosten voor de fondsen zo laag mogelijk te houden en het is niet in te zien, welke grotere zekerheid men tot dit doel had kunnen tot stand brengen. Naar onze mening is de minister dan ook in de onderhavige kwestie zijn boekje te buiten gegaan. Hij is op eigen houtje aan het rekenen geslagen en schijnt van meet af aan te hebben getwijfeld aan de betrouwbaarheid van het deskundigen lichaam, de Ziekenfondsraad. En nu doemt werkelijk het gevaar op, wellicht stuurt minister Suurhoff daar doelbewust op aar. dat de honorering van de huisartsen geheel in de overheidssfeer getrokken wordt, tenminste, in geval de artsen op de voorstellen van de minister zouden ingaan. Het gevaar zou niet denkbeeldig zijn, dat in dat geval de onderhandelingen zouden worden verlegd van de Ziekenfondsraad naar het departement, een verdere stap ir. de richting der socialisatie. Het was een redelijkerwijze te verwach ten reactie, dat de artsen zich niet bij een dergelijke gang van zaken zouden neer leggen. Zij staan als particuliere onder handelaars tegenover de fondsen en voe len uiteindelijk niets voor het gemarchan deer en gemillimeter, dat thans ten beste wordt gegeven. Wij achten het een ernstige beleidsfout van de minister, dat hij liever chaos en kostenverspilling bij de ziekenfondsen ge riskeerd heeft, dan zijn goedkeuring te geven aan een overeenkomst, die welis waar naar zijn persoonlijke opvatting te hoog uitviel, doch de garantie inhield, dat een mogelijk teveel later zou worden ge restitueerd. Dit te meer, nu de regeling die de minister wèl zegt goed te keuren," hetzelfde karakter draagt en eveneens de mogelijkheid voorziet, dat het definitieve resultaat hoger of lager uit zal vallen. Naar wjj thans vernemen, bedraagt de reeds aangekondigde verlaging van dc prijs voor huisbrand o,a.: voor anthraeiet- nootjes 3, eerste groep 0.45 per hl voor anthracletnootjes 3, tweede groep 0.46 per hl, voor eierbriketten 0.25 per hl en voor brechcokes 0.20 per hl. Be prijzenbeschikking is in de Staatscourant van gisteren gepubliceerd. De nieuwe beschikkingen waarborgen, aldus deelt het ministerie van Economische Zaken mede, dat de bespaarde omzet belasting de verbruikers ten goede komt. Tevens is in de vastgestelde maximum prijzen een verhoging verwerkt van bruto-winstmarge voor de detaillist op grond van opgetreden kostenstijging-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7