Achter de Poldervaart SPORTNIEUWS uit Schiedam Reclame weer in het middelpunt der politieke belangstelling Frankrijk verlangt naar rast Op het witte doek in Rotterdam VERVOLG STADSNIEUWS ff UIT 75 aargangen De camera op 'f buitenland want nu helpen vriendjes. Maakt Een nieuwe Maasstad groeit DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA 8 BIJ DE KANTONRECHTER Wat niet mag WEDEROM EEN GROOT SUCCES OFFICIëLE PUBLICATIE Kook- en bakdenionstraties BURGERLIJKE STAND KALENDERS AGENDA IN ROTTERDAM MEDISCHE DIENST KOSTELOZE INENTING alle lieve moeders en gezonde Ook de vaders doen mee! Eerste prijs: I 6000.— voor welk bedrag; wij uw uitgaven betalen, aoala voor uw bakker, (lager, en kruidenier; uw kleding, schoeisel, meubilair. Doch ook uw huur, pacht, Teraekering; uw autorekening en hypotheekrente; nw gas-, water en eleetranota'suw aanslagen in de belastingen enz. ens Wilt IJ de prijs ineens besteden, ga dan uw gang, wij betalen uw leveranciers tot een bedrag van ses duisend gulden. Er is niet veel tijd, we trekken reeds op 7 Januari 1954, t. o. v. Notaris H. C. W. van Schaik te Nijmegen. UIT HET S.V.V.-KAMP S. G. B.-TAFELTENNIS- TOURNOOI „ALLE HENS AAN DEK" NED. VRACHTENMARKT EEN GUNSTIGE UITZON- DERING „MELBA" IN ARENA Een van de beste en meest onderhoudende films in haar soort Aan Willem Buytewechstraat en in Schiebroek NIEUWE MATEX N.V. 'KU^dm^v e r/a mm ing Te stom met nora mar rece vriei dipli Inde ten van han< grot' het ontc dr C eers 10.2C 300.C ronc staa met in h de r Eur< forn Frai gen dag, dat schi mer Ned van de stra Dui! in 1 ons tijd com gen; zijd de i de schi Sul- wee jonj zijn hei< late Vor gra wei waa Kei pesi keli Ral son gen Ips- tegi ter gev tee; (Ei var E pro dui trol pro het ner Ga: een 70.5 Boi pile stri de var me wa; wei „id gea me No. eer ene ree me fre hoi He: de das sch gee hoi eer in I in Dj; get spr rac sto bei lev gel te als noi bij aai Be „hi en Be an ras tyr act zijl tel vo vri va- be' Naast het grote wereldnieuws over het afgelopen jaar, grote rampen, oorlogs dreiging, uitvindingen en economische beschouwingen, dat U de laatste dagen nog eens opgewarmd voorgeschoteld krijgt, in de pers en door de radio, leek het mjj eens goed 'n kleine nabetrachting te geven over de kleine plaatselijke ge beurtenissen achter de Poldervaart. Natuurlijk zal ik wel een en ander ver geten, maar nooit de Februari-ramp. Ook Ket'hel heeft kosten noch moeiten ge spaard om de watersnoodslachtoffers te helpen. Daar zal ook dankbaarheid bij geweest zijn, omdat onze polder gespaard bleef. Bij rampen komt ziekte en zo kom ik bij de slag die Kethel trof door de plot selinge langdurige ziekte van dr V, d. Kuy. Wij missen hem allemaal. Dag en nachit klaarstaand voor iedereen, was hem nooit iets te veel. Vol belangstelling óók voor de huiselijke omstandigheden van zijn patiënten, trachtte hij steeds, indien nodig, ook hierin verbetering te brengen. Er was niets nieuws op het ge bied van de medische wetenschap, of dr V. d. Kuy moest er het zijne van weten. En nu ligt hij met een ziekte, hier in de omgeving berucht, en in zijn practijk opgelopen. Maar het dankbare dorp heeft hém en zijn streven naar hygiënische ver beteringen niet vergeten. Een comité is gevormd, om hem met gaven, correspon dentie, bezoek enz. door zijn moeilijke tijd heen te helper- Het feest van mijnheer pastoor was een hoogtepunt in ons parochieleven. Bij zonder geslaagd, dank zij aller medewer king. Een parochiaan liet o.a. geheel op eigen initiatief, het H, Hartbeeld in de pastorie-tuin opknappen. Een klein voor beeld, hoe zo'n feeèt tot stand komt en slaagt. De R.K. L.-school kreeg er door uit breiding van het leerlingenaantal een beste leerkracht bij, zodat de handicap: twee leerjaren in één lokaal tot het ver leden behoort. Het zangkoor in onze kerk is versterkt met een knapenkoor. We hoorden het in de Nachtmis voor het eerst. Helder en goed op toon begon de samenzang met de mannen. Een verrassing voor iedereen, die weet, hoe drukkend de slechte ac- coustiek van dit kerkgebouw op de stem men werkt. Volhouden! Ook op het gebied van de profane zang gingen we vooruit. Denk nog maar eens aan het succes van „Bei-Canto" in Am sterdam. Heeft U ook 'n kalender 1954 van onze Boerenleenbank gekregen? Ja, ik heb er een gekregen en ben er danig mee in m'n sas. Een pracht idee van het bestuur van deze bank om Jaap de Raat deze kalender te laten illustreren. Het geheel is af. Sommige crayontekeningen zijn juweeltjes en de sfeer is zuiver. De laat ste tekening, van de N.H. Kerk, doet den ken aan illustraties bij de Kerstvertel lingen van Ch Dickens. De heer H. Wijsbroek zorgde voor de zeer toepas selijke onderschriften. Deze onder schriften zijn uit dichtwerkjes van onze Kethelse dichter H. C. Poot. Het geheel is dus een plaatselijk product. De jeugdbeweging in onze parochie bloeit. De bewoners uit Tuindorp komen er steeds meer in, ook in de sociale ver enigingen. Het mooie najaar, elders een strop, bracht hier voordeel en gemak voor boer en tuinder, Natuurlijk hebben we enige wensen. Het kleuteronderwijs in ons kinderrijk dorp vraagt dringend om goede, voor dit onderwijs speciaal ingerichte lokalen. Indien het gebeurt, zal het openbaar on derwijs het bijzonder onderwijs wel weer een slag voor zijn. Het particulier bouwen, in de polder, zal vanuit Schiedam meer gesteund moe ten worden. De plaatselijke aannemers zijn over deze kwestie helemaal niet te spreken. De waterleidingkwestie is in het ver geetboek Tuindorp vraagt zich verbaasd af, waarom het mooie najaar niet benut is voor de aangekondigde grondophoging. Zitten we a.s. zomer in de rommel en wie zal daarna de herbeplanting van ons par ticulier tuintje financieren? Ongewild hebben de periferiebewoners hier een gevoel van achterstelling, o.a. daarom heeft de K.V.P. in haar laatste jaarvergadering met op één na alle stem men besloten een actie te voeren tot het verkrijgen van een Wijkraad. Maar daar kom ik nog wel eens op terug. Het nieuwe jaar heeft voor ons enige beloften. Op 8 Jan. wordt de nieuwe R. K. L.- school ingezegend. Tevens komt er dan een nieuwe 7de leerkracht in functie. Die hopeloze 1ste klas met haar 57 leer lingen kan dan gesplitst worden. Dit laatste is een persoonlijk succes van de heer P. J. Beekman. Hij hoopt dat met September automatisch een 8ste leer kracht zal volgen. Leden van de Boerenleenbank moet ik U herinneren aan het toegezegde feest op 28 April a.s. in Lommerrijk? P. E. RIFERIO. Het interessantste geval was gisteren bij de Kantonrechter dat van de 41-ja- rige werkster E. N., die zich moest ver antwoorden wegens het beledigen van een ambtenaar in functie, in casu een verkeersagent. Ze had met een vinger veelbetekenend op haar voorhoofd ge wezen en daarbij in zijn richting ge knikt, ten teken, dat het aan zijn adres bedoeld was. Bovendien had ze hem nog iets toegeroepen, maar of dit van be ledigende aard was geweest, kon de agent ter zitting niet getuigen, omdat hij het niet had kunnen verstaan. Hij kon er echter geen hoge opinie van heb ben. Het was zö gebeurd. Bij de oversteek plaats bij De Kroon wilde mej. N. met haar fiets aan haar hand oversteken. Maar ook toen de agent het rijverkeer had stopgezet, mocht dit niet. Hij verlangde, dat ze rond zou rijden. Ze mocht dus niet met de voorbijgangers de rijweg oversteken en aldus zo snel mogelijk bij haar doel komen. Dit had de bo venaangehaalde reactie tot gevolg gehad. Voor de Kantonrechter toonde de werkster berouw. Misschien had ze het ook niet zo bedoeld. Wat een zonderlinge dingen doet een mens in deze ook door het verkeer zo zenuwachtig geworden tijd al niet, nietwaar? Maar ja, men mag iemand niet zo maar voor gek verklaren en zeker niet een ambtenaar in functie. Dies werd 7.50 boete subs, drie dagen hechtenis tegen haar geëist en ze hoorde zich veroordeeld tot 5 subs. 2 dagen. Ook gisteravond was er geen stoel meer onbezet in Corner House, waar de Dans school Westhuis haar tweede bal gaf. Het internationale dans- en show-orkest van Joh. Groen, wist al heel gauw de stem ming er in te krijgen en de leuke attracties van de heer Westhuis vergrootten de vro lijkheid en sfeer. Ook op deze avond wa ren vele dames in avond-toilet. Nieuwjaarsavond is er soirée, van 8 uur tot 11.30 uur, in Dansschool Westhuis, Wa rande 207. Deze avond is toegankelijk voor degenen die het bal van 30 December heb ben bijgewoond. De thé-dansant op Nieuwjaarsmiddag in Corner House, is alleen toegankelijk voor degenen, die het bal op 29 dezer bij woonden. In de folder, die enige weken geleden door de Technische Bedrijven huis aan huis werd verspreid, werd de aandacht gevestigd op de in het nieuwe jaar door de afdeling „Voorlichting" te organiseren cursussen. Te beginnen met Dinsdag 5 Januari zul len elke Dinsdag kook- en bak-demonstra- ties worden gehouden, aanvangende 14.30 en 19.30 uur. Deze demonstraties zullen worden gege ven in de keuken van het bijkantoor van de Technische Bedrijven, Broersvest 95, en zijn gratis toegankelijk. Om teleurstelling te voorkomen raden j landse wij belangstellenden aan zich tijdig van knaap een plaats te verzekeren en daartoe van te voren een toegangsbewijs af te halen aan bovengenoemd bijkantoor. GEHUWD: W. Nieuwstraten 22 j. en J. Maltha 21 j.; J. L. Weber 35 j. en C. M. A Thijssen 25 j.; J. van Put 23 j. en H. S. Janssen 20 j.; J. Polak 33 j. en C. H. van Schaik 32 j.; H. M. de Mos 24 j. en C. B M. Kerklaan 23 j. ONDERTROUWD: H. Hoogendoorn 30 j. en K. J. Wieling 28 j.; J. B. Huiskens 28 j. en M. M. Hersbach 23 j.; B. v. d. Sluijs 24 j. en H. E. van Ravens 22 j.; R. G. Varney 22 j. en W. de Waard 21 j.; J. Vroegop 23 j. en K. Groenhorst 19 j.; J. Vroombout 20 j. en C. A. Huizer 19 j.; H. Th. Westhuis 22 j. en B. A. de Vries 20 j. OVERLEDEN: L. 't Hart 63 j.; J. B. G. van Pelt 51 j.; W. Schalken 71 j. GEBOREN: Hyronimus J., zn van H. Gunneweg en J. A. M. van Geene: Helena J., dr van B. A. Wolda en A. Overgoor; Cornelia H., dr van G. J. Noordhoek en A. C. van Tricht; Theresia M., dr van R. Schaap en W. J. van Bommel; Helena J., dr van R. Kerstens en A. N. van Zijl. Een aantal ondernemingen en zaken zond ons haar kalender toe. Er waren za kelijk uitgevoerde exemplaren bij, maar ook zeer fraaie, die elke huiskamer zul len sieren. Uit Engeland zond het In ternational Wool Secretariat een pronk juweel met grote gekleurde platen, volksklederdrachten voorstellend. Ook Nederland ontbreekt niet. Tot de zake lijke behoren de kalenders van De HAV-Bank, de Eerste Hollandsche Le- vensverzekerings-bank N.V. te Amster dam, Keizerskracht 174176, de „Amst- leven", Nieuwe Spiegelstraat 17, Amster dam, maar dan komen weer de „decora tieve". We beginnen met die van de Boe renleenbank Kethel, die in Maart van 1954 vijftig jaar bestaat. Een keurig exem plaar, met mooie tekeningen, gemaakt door de Kethelse kunstschilder Jac. De Raat. Een prestatie voor agrarisch Schie dam! Dan de Coca Cola kalender. We kregen zowaar een drietal exemplaren toegezonden. Men is daar niet karig. Het Benzine- en doorsmeerstation „De Bran- daris" kwam evenals het vorige jaar met een fris geval vol kleur en fleur. De Caltex zond ons een fraai staaltje van kunstdruk: gekleurde platen met voorstellingen' uit de historie van de aardolie. Dan moeten we met ere ver melden, wat de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek Vlaar- dingen-Holland ons stuurde: een kalen der met zes mooie afbeeldingen van Nederlandse molens, waarbij de bekende schepradmolen te Geulem (L.) De Firma Johs de Kuyper te Schiedam onderscheid de zich door een uitgave met uitstekend getekende dierenvoorstellingen, waar aan de geest en het geestrijke waarlijk niet ontbreken. Stoer en zakelijk is dan weer de ka lender van de N.V. Ned. Kantoorboe- kenfabriek Van 't Hoff Jongepier al hier, een exemplaar, uitnemend ge schikt voor kantoor en magazijn, maar dat het tevens op een privékantoor doet. De Daf te, Eindhoven, onze Neder- autofabriek, zond een flinke met grote foto's van haar in teressant bedrijf, keurig uitgevoerd. Een indrukwekkende ambassadeur van een indrukwekkend bedrijf: Van Doorne's Automobielfabriek. Heden: Passage Theater: „Aan", film uit India (14 jaar) 2 en 8 uur. Monopole Theater: Het duel bij Silver- creek (14 jaar). Nieuwjaar Aula Musseum: 11.45 tot 1 uur Receptie de heer en mevrouw mr Peek. Stedelijk Museum Tentoonstelling Haagse Kunstenaars groep „Verve" 25 uur. Nieuwjaarsdag ge sloten. Monopole: „Op stap naar Utopia" met Bing Crosby, Bob Hope en Dorothy Lamour (K.F.C. 18 j.). TONEEL EN MUZIEK Vrijdag 1 Januari Schouwburg, 8 uur: „De blanke koningin" Rotterd. Toneel), gevolgd door Nieuwjaars wens Lantaren, 8 uur: „Sebastiaan" (Rotterd. Comedie) ivolw.i, gevolgd door Nieuwjaars wens Raadhuistoren, 12 uur: Nieuwjaars klanken. Carillonbespeling. Zaterdag 2 Januari Schouwburg, 8 uur: Zie Vrijdag. Lantaren, 8 uur: Zie Vrijdag. BIOSCOPEN Programma's van 31 December t/m 7 Januari. Arena: Melba (a. L) Capitol: WU fcijn niet bang (14 j.) Centraal: De Gouden Ha vik (14 j.) Cineac: Lill (a.l.) Colosseum: Abbott en Costello en Dr. Jekyll en Mr. Hyde (14 j.) Harmonie: The Crimson Pirate (14 j.) Lutusca: Calamity Jane (a.l.) Luxor: Ver boden Verhaal (strikt volw.) Passage (Schie dam): Aan 14 j.) Prinses: Verboden Verhaal (strikt volw.) Rex: Opium (14 j.) 't Ven ster: Vlug, veilig en voordelig (a.l.) Victo ria: Tweemaal twee is twee (a.l.). Op Nieuwjaarsdag zal de medische dienst worden waargenomen door: Dr W. H. F. Meyer, Swammerdamsingel 43, tel. 69696. Dr. F. Jungerius, Vondellaan 2, tel. 67355. Dr A. Hoogendijk, Tuinlaan 74, tel. 68785. Deze dienst duurt van Don derdagavond 6 uur tot Vrijdagavond 12 uur. Op Dinsdag 5 Januari, des namiddags van 2 tot 3 uur, bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken, in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80. Trouwboekjes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen medebrengen. 2e prijs: Lambretta scooter 4e prijs: Solex bromfiets 3e prijs: Philips telev.toestel Se prijsHalberg sehrijfmach. Verder wordt er nog een .ebat van waardevolle prijzen verloot, totaal 300 stuks. Zendt de oplossingen per briefkaart met 50 cent extra postzegels (adreszijde) aanStichting „Sterke Helpende Handen" te Nijmegen. Girohouders kunnen stortea op giro 79153 t.n.v, genoemde stichting. Voor trekkingslijst 15 eent extra plakken. De opbrengst van deze loterij is bestemd voor een validalie-centrum, ten behoeve van verlamde en gebrekkige kinderen, te stichten bij de St. Maartenskliniek te Ubbergen bij Nijmegen. Besluit Minister van Justitie dd. 13-8-1953, 2, Afd. A. nr. LO-S20/295. De zeer voorspoedige gang van zaken in de voetbalcompetitie 1953-1954 is oor zaak van het feit, dat ook de rood-groenen Zondag a.s. aan het tweede deel hiervan beginnen. Er kan nu niet bepaald gezegd worden, dat de tegenstander, het Rotter damse Xerxes, er een is om het nieuwe jaar kalmpjes mee in te zetten. Integen deel, de zebra's zijn juist voor S.V.V. las tige klanten. Er komt nog bij, dat de nederlaag, die zij Zondag j.l. tegen H.B.S. te slikken hebben gekregen, als olie op het vuur zal werken en hen met de nodige bezieling binnen de lijnen zal bren gen. Tot op heden heeft S.V.V. in de uit wedstrijden de meeste punten verspeeld en dit moet voor een goede gang van za ken anders worden. Bovendien heeft Xer xes nog een revanche tegoed van de wed strijd in Schiedam waarin de S.V.V.-ers tot hun leedwezen moesten ervaren, dat de eerste wedstrijd van deze competitie in een 32 nederlaag eindigde. Alle voor waarden zijn aanwezig om in Schiebroek een spannende kamn tegemoet te zien en wanneer de S.V.V.-èrs met evenvee] geestdrift en animo spelen als Zondag j.l. tegen V.V.V., dan behoeven zij zich niet eens kansloos te beschouwen. Het tweede* elftal speelt in Rotterdam tegen Neptunus 2 en zal hopelijk op Je goede weg voort blijven gaan. Het derde speelt thuis tegen A.D.O. 3, terwijl het vierde elftal speelt tegen V.U-C. 3 in Den Haag. De Schiedamsee Gymnasiasten-Bond, hield Dinsdag en gisteren het traditionele tafeltennis-tournooi. Het was reeds de vijfde maal, dat deze jaarlijkse krachtme ting tussen de verschillende Gymnasia en H.B.S.-en uit de omgeving werd georgani seerd. Er hadden niet minder dan 14 teams ingeschreven van de Delftse Gymnasias ten-Bond, de Rotterdamse Gymnasiasten- Bond, „Universia" van het Chr. Lyceum te Vlaardingen, „Onder Ons" van de Schiedamse H.B.S.de Delftse H.B.S.-Ver eniging en de Schiedamse Gymnasiasten- Bond als organiserende vereniging. Dinsdag werd 't tournooi geopend door de voorzitter van de tournooi-commissie, J. van Heyst, bestuurslid van de S.G.B. In zijn openingswoord legde hij er de nadruk op, dat de wedstrijden het stempel moeten dragen van sportiviteit. Snel werd een begin gemaakt met de wedstrijden, die op vijf tafels moesten worden gespeeld. Deze dag werden de voorronden afgewerkt, terwijl Woensdag de finales werden gespeeld. Jongens SGB ISGB II 5-—4, RGB I— DHBSV I 63; meisjes Universia ISGB II 8—1, SGB I—DHBSV I 8—1. Bij de jongens bleven zowel de le als de 2e prijs, beide een beker, in Schiedam, de 3e prijs, een medaille, ging naar Rot terdamse Gymn.-Bond. De meisjes van „Universia" namen de beker als le prijs mee, het tweede meisjes-team van de SGB behaalde de tweede prijs, een lauwer tak, en SGB I ging er met een medaille vandoor. De individuele prijzen werden gewonnen door Peer Mulder (RGB) en Netty Schaap (Onder Ons). Om half twee werd het tournée gesloten door de voorzitter van de commissie, J. v. Heyst. Het was een tournooi. waar met veel animo en sportiviteit is gestreden en waar vaak heel goede partijen te zien wa ren. Er waren in totaal precies 200 wed strijden gespeeld. De prijzen werden uit gereikt op het Oudejaarsbal, dat door de Schiedamse Gymnasiasten-Bond gisteren avond in „Musis Sacrum" is gehouden. Maandagavond zal ir W. H. van Leeu wen, voorzitter van de Contact-groep Op voering Productiviteit, de drijvende ten toonstelling „Alle hens aan dek" openen. De schepen zullen gemeerd liggen in de Coolhaven N.Z. (Rochussenstraat). ROTTERDAM, 30 December 1953. 29 December n.m.: 200 ton gerst Weert, 210 ton gerst Wanssum; 550 ton gerst Delft; 149 ton petr.cokes Heteren; 150 ton super Haatten; 250 ton super Amsterdam; 250 ton meel Zaan dam; 200 ton rogge Leeuwarden; 325 en 315 ton tabak Amsterdam; 1430, 1360 en 980 ton kolen Geertruidenberg; 500, 2T5 en 225 ton tarwe liggen/varen; 150 ton sojabonen Wees- percarspel; 300 ton olie Amsterdam. 30 December: 1000 ton kolen Nijmegen; 110 ton kali Borsele; 100 ton kali Alphen a/d Rijn; 524 ton sojabonen Knollendam; 140 en 125 ton mais Veghe'; 610 en 575 ton erts IJmuiden; 550 ton sisal Leiderdorp; 260 ton granen Lochem; 180 ton granen Zaanstreek; 400 en 350 ton tabak Amsterdam; 350 ton stukgoed Amsterdam. PLOTSELING is de aandacht van poli tici, diplomaten en militairen weer van de Europese aangelegenheden afgewend en gevestigd op de jongste ge beurtenissen in Azië, Wekenlang hebben de gedachtenwisseling tussen het Westen en het Kremlin, de presidentsverkiezing J Daar het gouden bisschopsfeest van onzen heiligen vader Leo XIII, hier niet in het openbaar is gevierd, heeft men, uitgenomen de algemeene vlaggentooi, ook zeer weinig particuliere feestversie ringen gezien. Een zeer gunstige uitzondering hierop maakte echter de firma D. M. Zoetmul der Co., Hoogstraat alhier. In een harer winkel-etalages toch, richtte zij een uitstekend geslaagde feestversiering op. Te midden van 'n rijke verscheidenheid van groen en bloemen troont een fraaie buste van Z. H. Leo XIII, die, prachtig gepolychromeerd, gunstig voorkomt op een „fond" van nationale en pauselijke kleuren. De bloemen, Veelal in de pause lijke kleuren wit en geel, zijn zo ver rassend juist moeder natuur nagebootst, dat men zich waarlijk moet inspannen om ze van Flora's kinderen te onder scheiden. Vooral des avonds, bij gasilluminatie maakt de etalage in het fraaie magazijn een verrassend effect, en trekt zoozeer de aandacht, dat de firma, zeker wel, al 1» het feest voorbij, de feestversiering nog eenige dagen in wezen zal laten. (Nwe Schiedamsche Courant van 21 Februari 1893). Behalve Luxor en Prinses, die gezamen lijk een vertoning geven van „VERBODEN VERHAAL" van Augusto Genina, een film, welke om de precaire bijxonderhe- den uit het leven van drie meisjes, die zij vertelt, voorbehouden dient te blijven voor volwassenen met levenservaring, draaien in alle Rotterdamse theaters tijdens d» jaarwisseling films, welke zijn gericht op luchtig, kluchtig of avontuurlijk amuse ment. Arena heeft „MELBA" op het program ma genomen, een film in technicolor van de Amerikaanse regisseur Lewis Mile stone, waarin met de nodige „filmlek» vrijheden" de carrière wordt geschetst van een jong Australisch meisje, Nellie Mitchell, dat later een der grootste zan geressen werd, die de wereld ooit heeft gekend. Cineac prolongeert „LILI", een vrolijke en kleurige liefdes-idylle, die zich ont wikkelt tussen het trio Leslie Caron, Mei Ferrer en Jean-Pierre Aumont. Bijzondei aanbevelenswaardige en aantrekkelijke ontspanning voor iedereen. De directie van Lutusca heeft „CALA MITY JANE" voor de derde week op het programma gehouden. Doris Day demon streert in deze rolprent, ln navolging van Betty Hutton in Annie get your gun", dat een vrouw makkelijker aan een man komt met behulp van een aantrekkelijk japonnetje dan van een revolver. Een vrolijke cactus-operette in kleuren. Vooi iedereen. „VLUG, VEILIG EN VOORDELIG", een kostelijk product uit de humoristische school van de Engelse studio's, kan men ook deze week nog zien in 't Venster. Re gisseur Charles Crichton toont zich uiter mate vindingrijk om de licht-ironisch op gezette film in dezelfde toets tot 't einde toe vol te houden. Zijn humor is kolde riek, maar verfijnd en hij analyseert scherp de drang van zijn landgenoten om de traditionele waarden in stand te hou den. Aanbevolen voor iedereen. Wie er vrede mee heeft, dat producenten van filmbiografieën het niet nauw met de historische feiten nemen, zal in „MELBA" zeer veel te waarderen vinden. De wijze, waarop Nellie Melba, één der grootste operazangeressen, die de wereld ooit heeft gekend en die veertig jaar in het rijk van de zang heerste, haar carrière maakte, zou zonder meer de stof hebben geleverd voor een boeiende film, aange zien zij een persoonlijkheid was, zoals de romanschrijvers zich die slechts in hun dromer, durven verbeelden. Maar de ma kers van de film we hebben er Melba's levenshistorie op nageslagen hebben de voorkeur gegeven aan een stuiversroman die via een onschuldige flirtpartij met twee aanbidders leidt naar een degelijk huwelijk met een man die inziet, dat de Kunst nu eenmaal haar eisen stelt. Melba in de film heeft zulk een prachtige stem, dat ze het „Ave Maria" zingt in een Presbyteriaanse kerk ergens in Australië, zonder dat iemand er aan stoot aanneemt. Maar voor koningin Vic toria het leven van de film-Melba ein digt vóór de dood van deze fameuze En gelse koningin, terwijl de echte Melba haar grootste triomfen vierde tijdens de eer ste wereldoorlog en pas in 1931 stierf zingt ze héél iets anders: „Coming through the Rye", dat volgens de film een Austra lisch volkslied is, hoewel wij het altijd voor een Amerikaans drinklied hebben versleten. Maar ondanks deze „filmleke vrijheden" is „MELBA" door de Amerikaanse regis seur Lewis Milestone met groot vakman schap in scène gezet en kan zij zonder overdrijving één van de beste en meest onderhoudende films in haar soort wor den genoemd. Over het algemeen heeft de goede smaak de overhand behouden, ondanks de overweldigende pracht van costuums, decors en kleuren. Bovendien bewijst Patrice Munsel, de sopraan van het Metropolitan Opera House, die de rol van Melba speelt, niet alleen, dat zij een uit stekende stem heeft, al is deze dan niet van het formaat, dat een dergelijke car rière rechtvaardigt, maar ook, dat zij kan acteren. Talrijke van de meest populaire fragmenten uit opera's als „La Bohème", Lucia di Lammermoor", „Lohengrin" „Manon Lescaut", „Paljas", „Faust", „Tos- ca" een rol, die de echte Melba nooit heeft gezongen „La Traviata" en „Romeo en Julia" geven haar daartoe alle gelegenheid. In John McCallum, haar jeugdliefde en latere echtgenoot, John Jus tin als de Engelse losbol en Alec Clunes als Cesar Carlton van het Carlton Hotel, die haar met een kus van een hikaanval afhelpt, heeft zij waardige tegenspeler*. Maar Martita Hunt als de beroemde Madame Marchesi, die van het kleine Australische meisje Nelli Mitchell de grote Melba maakte, stelt alle anderen in de schaduw. De film werd in Engeland gemaakt met medewerking van leden van Sadler's Well's Ballet, terwijl de Engelse dirigent Muir Mathieson met de muzikale leiding was belast. Boeiend en aanbevelenswaardig amu sement voor jong en oud, maar vooral voor de operaliefhebbers. Twee Italiaanse regisseurs, Giuseppe de Santis en Augusto Genia hebben een zelfde „Gemengd Bericht" een ongeluk, waarbij 200 solliciterende jongemeisjes met een trap naar beneden stortten als uitgangspunt genomen voor een film. De Santis heeft zich aan de gebeurtenis ge houden en er een knap filmverslag van gemaakt. Genina daarentegen schetst in zijn „VERBODEN VERHAAL" waarvan Luxor en Prinses gelijktijdig de Rotter damse première hebben, de levensgeschie denis van drie meisjes, die door het nood lottige ongeval bij elkaar in het ziekenhuis zijn komen te liggen- In het begin van zijn film heeft hij eén uitstekende sfeerschildering bereikt door het opnemen van blokken huizen in Rome die steeds troostelozer worden. Maar Geni- na's camera is indiscreet en dringt door in de geschiedenis van een meisje, dat in haar jeugd werd aangerand en daardoor een „getekende" werd; van een meisje, Patrice Munsel, sopraan van het. Metropolitan Opera House, in de titelrol van de technicolorfilm „Melba'", die van de week in Arena draait dat als arm typistetje met 'n rijke jonge man trouwt, die slechts genoegen schept in het plagen van zijn echtgenote; en ten slotte van een meisje, dat aan cocaïne Is verslaafd. De drie „verboden verhalen" van Ge nina missen eenheid van stijl. De sfeer is weliswaar steeds eenvormig, maar de con- tinuiteit is zoek. En een inhoud zonder een adequate vormgeving mist één van de wezensvoorwaarden, waaraan een kunstwerk moet voldoen. De precaire levensbijzonderheden uit de levens van de drie meisjes maken boven dien voorbehoud nodig voor volwassenen met levenservaring. Dean Martin en Jerry Lewis, twee komieken, die in Amerika enorm populair zijn, treken in „WIJ ZIJN NIET BANG" (Capitol) via een hotel, waar alle gasten spaghetti in hun haar krijgen, naar een spookelland bij Cuba om nu en dan met Carmen Miranda te dansen en Lisabeth Scott te redden van de zombies „Doden die door „Voodoo" tot leven worden ge wekt en die worden gecontroleerd door een levende", aldus onderwijst deze instructieve film). Een verschrikkelijk verwarde griezel klucht, waarom men onafgebroken kan lachen óf geeuwen, al naar gelang men de beide komieken apprecieert. Wat ons be treft, geven we de voorkeur aan Laurel en Hardy of desnoods Abbott en Costello. De griezeligheden in deze rolprent maken voorbehoud nodig voor personen boven 14 jaar. De 17e eeuwse verhoudingen .tussen Frankrijk enerzijds en Engeland en Spanje anderzijds waren we! van die aard, dat er weer eens een kleurige, romantische pira- tenfilm uit kon worden gepuurd. Sterling Hayden speelt de Franse kaperkapitein Kit Gerardo, wiens charmante avonturen tot enig voorbehoud, en wel voor personen boven 14 jaar, nopen. Het liefdesvuur van de heer Gerardo j voor een vrouwelijke collega laait der- mate op, dat hij er aan onder dreigt te gaan. Zij daarentegen blijkt van zijn attenties niet bijster gediend te zijn. Intussen krijgt Kit van de Franse gou verneur van West-Indië opdracht om Jamaica plus Carthagena tei vernietigen, hetgeen hij zó grondig doet, dat het hele fort van laatstgenoemd eiland in de lucht vliegt. Deze in „Bounty"-stijl geregisseerde film van Sidney Salkow, getiteld „DE GOUDEN HAVIK", die van de week in Centraal draait, bewandelt zeer plat ge treden filmpaden. Wie aan één piratenverhaal binnen een week nog niet genoeg heeft kan ook in j Harmonie terecht, welke theater een her vertoning geeft van de techniclorfilm „THE CRIMSON PIRATE". Aldus werd een kaperkapitein genoemd, die in de 18e eeuw een Engels oorlogsgaljoen veroverde. De bezoekers aan Harmonie, mits boven 14 jaar, kunnen zich kostelijk amuseren om de handige trucs, waarmee de kapers te werk gaan. „ABBOTT EN COSTELLO EN DR JEKYLL en MR- HYDE" zijn van Capitol naar Colosseum verhuisd. De namen van de hoofdrolspelers in deze film, die ver raden reeds, dat men de meest dwaze en komische situaties kan verwachten. Voor personen boven 14 jaar, die houden van hollen, smijten en griezelen (voor dit laat ste zorgt de griezelexpert Boris Karloff) dan ook een kostelijke rolprent. Victoria, dat een reprise geeft van de reeds in 1949 hier ter stede vertoonde film „TWEEMAAL TWEE IS TWEE", bewijst opnieuw, dat deze leugen waarheid kan schijnen, al blijkt tenslotte, dat de oude rekenkunde toch gelijk krijgt. Natuurlijk heeft men voor een dergelijke dolkomische en eigenlijk doldrieste ver toning de beste humoristen nodig en die heeft men gevonden in het oude, ver trouwde duo Stan Laurel en Oliver Hardy. Met woord en gebaar, maar vooral met hun mimiek, brengen zij de lachspieren in beweging en als de vrolijkheid eenmaal is gewekt, is er geen houden meer aan. Een daverend lachsucces voor jong en oud. Het verhaal van de film „OPIUM", waarvan Rex eén hervertoning geeft, is samengesteld met medewerking van het Bureau Verdovende Middelen van het Amerikaanse ministerie van financiën, de kustwacht en de douane. Het is daarom erg moeilijk om in deze rolprent de waan van de werkelijkheid te onderscheiden De meeste acteurs gedragen zich als per sonen uit een weinig geloofwaardig melo drama, maar de dingen die zij doen. zijn ongelooflijk. Dick Powell zit over de hele aardbol een bende handelaars in verdo vende middelen achterna, waarna hij tot ieders voldoening tot de ontdekking komt, dat Signe Hasso als Ann Grant, toch zo slecht niet is als zij op het eerste gezicht leek. De grootste aantrekkelijkheid van deze film is haar semi-documentaire stijl, be kroond met een even sensationeel als verrassend slot. Voor personen, boven 14 jaar. in Frankrijk, de dreigende politieke cri sis in Italië, de sociale onrust hier en daar alle belangstelling in beslag geno men; er was nauwelijks tijd om aan iets anders te denken. Maar nu stelt het grote offensief van de Vietminh-strijdkrachten, dat in enkele dagen tijds Vietnam in tweeën splitste, een gedeelte van Laos bezette Cambodja bedreigt en zelfs de Indo-Chinese staat Siam tot mobilisatie dwong, Azië weer in het centrum van een gespannen en bezorgde belangstelling. Een der merkwaardigste aspecten bij deze overigens niet geheel onverwachte ontwikkeling is wel, dat van hoge. ge zaghebbende Amerikaanse zijde ver klaard is, dat men in Indo-China slechts met „een plaatselijk incident" te doen heeft, en dat de toestand pas erttiek zou worden, als ook Siam door de communis tische Vietminh zou worden aangevallen; wat uiterst onwaarschijnlijk wordt ge acht, al zal dit land op de grens met Indo- China natuurlijk alle voorzorgsmaatrege len treffen bovenal om grensincidenten, welke bij deze Indochinese „burger oorlog" (ook deze uitdrukking is bij de Amerikanen druk in gebruik) bijna on- vermijdelijk zijn, zo snel mogelijk en on gevaarlijk te liquideren. Wat te meer no dig zou kunnen zijn, daar de Fransen momenteel hun troepen reorganiseren bij Thakhek en Savannakhet, twee plaatsen, welke op de grens van Siam (dat tegen woordig vaak Thailand wordt genoemd), zijn gelegen. OE DIT offensief zich verder zal ont wikkelen, kan niemand zeggen. Men verschilt ten eerste van mening over de sterkte van de Vietminh-troepen, welke de aanval ondernamen. Aanvanke lijk sprak men van twee volledige divi sies; maar het is bijna ondenkbaar, dat zo'n grote, volledig uitgeruste troepen macht in vijf dagen door de ontoeganke lijke bergpassen en dichte oerwouden zo'n afstand zou hebben afgelegd; momenteel meent men, dat het slechts een tiendui zend, licht uitgeruste soldaten waren en dat het eigenlijke leger zich veei lang zamer voortbeweegt. Er is ook nog zeer weinig gevechtscontact met de Frans- Vietnamese troepen geweest; deze had den zich reeds enige weken geleden op nieuwe posities teruggetrokken, waar zij nu de hoofdaanval afwachten. Vervolgens is de richting, waarin deze zal gaan, een onderwerp van allerlei spe culaties; het is steeds het grote voordeel van de aanvaller, dat hij het initiatief in handen heeft en de plaats van de grote actie eigenmachtig kan bepalen. Het ont stellende nadeel van de Franse opper bevelhebber Navarre is, dat zijn troepen macht niet sterk genoeg is om zelf een offensief te ontketenen. Hij kan de activi teit van zijn tegenstander verstoren, diens aanvalsplannen ietwat in de war sturen, maar hij is machteloos om de vijand te verslaan. Zo worstelt Frankrijk nu reeds bijna acht jaar met een tegenstander, die over een grote beweeglijkheid beschikt; die bijna voortdurend een guerilla voert. En die, wat de Fransen steeds bij hun plan nen dwarsboomt, de steun heeft van vele Vietnamezen en zelfs Vietnamese solda ten. Zo werd o.a. beweerd, dat het jongste Vietminh-offensief geheel door „deser teurs" was uitgevoerd, maar die bewering lijkt toch wel erg fantastisch, zelfs als het slechts door tienduizend man zou zijn ondernomen. ONDER DEZE omstandigheden is het volkomen begrijpelijk, dat de Fran sen. de oorlog in Indo-China meer dan moe, naar het einde verlangen. Rond uit wordt gezegd, dat het Indochinese probleem de Franse krachten verre te boven gaat. In hoeverre dit juist is kunnen en willen we niet beoordelen, maar een feit is, dat de Fransen in de allerbreedste kringen, ook in de opvolgende regeringen, deze over tuiging koesteren; trouwens de Ame rikanen schijnen die mening te delen, want zij financieren de Franse strijd practisch geheel en al. Maar het bloed moet Frankrijk opbrengen en het be weert, dat Indo-China de Fransen meer aan doden heeft gekost dan Korea de. Amerikanen. Meer en meer leest men dan ook in Franse bladen, dat de regering nog slechts de keuze heeft tussen de internationalisa tie van de Indochinese oorlog zoals dat op Korea het geval is, en vredesonder handelingen met de communistenleider Ho Tsji Min, die reeds een paar maal heeft te kennen gegeven, dat hij daartoe bereid is. Van internationalisatie door de Verenigde Naties zal wel niets komen; het is de vraag, of de Franse regering er om wil verzoeken; anderzijds houdt men zich in Amerika aan „een plaatselijk in cident" zolang de strijd binnen het ko loniale Indo-China blijft en zolang de Chinezen niet actief, d.w.z. niet met troe pen en zelfs niet met „vrijwilligers" aan de strijd deelnemen. Wat tot dusverre in Indo-China nooit is waargenomen. Resten slechts de vredesonderhandelin gen. Maar daar zou de meeste kans ma ken, wie het sterkst is; en dat is onge twijfeld Ho Tsji Min. En een resultaat zou tenslotte ten nauwste samenhangen met een slagen of mislukken van de aan staande viermogendhedenconferentie en de erkenning door de Amerikaanse rege ring van het bewind van Mao Tsje Toeng, Maar daaraan zijn we nog (lang) niet toe. Aan de Esdoornlaan in Schiebroek een nieuwe laan die tussen Adrianalaan en Larixlaan wordt aangelegd werd vanochtend de eerste paal geslagen voor een rij vrije herenhuizen die de aanne mersfirma H. J. de Jong Zn bouwt naar ontwerp van architect W. J. Fiolet uit Den Haag. Vanmiddag ging de eerste paal de grond in op de hoek van Willem Buytewechstraat en Coolhaven. Tegenover de Machinisten- school gaat daar een complex van 18 wo ningen. 2 winkels, 2 kantoren en 4 be drijfsruimten verrijzen, naar ontwerp van het architectenbureau Vermeer Van Herwaarden De bouwers zijn de Gebr. van den Luitgaarden. In een jaar hopen zij het project te verwerkelijken. Hedenochtend werd ook de eerste paal gesIagen<voor het Bodencentrum, dat aan het Groenendaal komt. Zaterdag komen w(j hierop terug. Met ingang van 1 Januari 1954 is tot procuratiehouder van de Nieuwe Matex N.V. benoemd de heer H. L. Post van der Burg, die speciaal met de zaken- van d afdeling tankopslag is belast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 8