m JX r Mémoires en een winterjas VI V j.y v- DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA 9 4^ &...M 41 De koning knoeide... ONZE BEWOGEN WERELD IN 1953 4 „HOEVEEL MENSEN VERMOORDDEN WIJ KAMERAAD!' DE STEM VAN DE MEESTER. Stalin en Malenkov, de nieuwe heerser achter de muren van het Kremlin (Naar een tekening uit „Time") Terwijl Nederland aan de dijken stond, was Harry Truman begonnen met het schrijven zijner mémoires (ho norarium 500.000 dollars), opende Hjal- mar Schacht zijn eigen bank met een receptie, waarop hij niet alleen een oude vriend Franz von Papen, doch ook de diplomatieke vertegenwoordigers van Indonesië, Egypte, Syrië en Iran begroe ten kon, betreurde Nederland de dood van een groot dichter, Marunus Nijhoff, handhaafde het Britse Lagerhuis met grote meerderheid van stemmen de uit het jaar 1625 daterende Zondagswetten, ontdekte de Amerikaanse anthropologist dr Carter na een leven vol studie dat de eerste mens niet (zoals U dacht) 10.200.000 jaar geleden, doch reeds 300.000 jaar eerder over dit ondermaanse rondwandelde, werden in India, in de staat Bombay, 600.000 mensen bedreigd met de hongerdood, ontdekte Frankrijk in het Massif Central uranium, reed in de nacht van 9 op 10 Februari de eerste Europese kolentrein zonder douane formaliteiten bij Apach over de Duits- Franse grens, liep het aantal vluchtelin gen uit Oost-Duitsland op tot 2000 per dag maakte men in Washington bekend, dat'de Verenigde Staten in 1960 de be schikking over tienduizend atoombom men zullen hebben, werd in China de Nederlandse pater Hermans, beschuldigd van het „verspreiden van ondermijnen de propaganda" tot tien jaren kerker straf veroordeeld, kwam daarentegen de Duitse veldmaarschalk Von Rüehler, die in 1940 het 18e leger commandeerde dat ons land bezette, dertien jaar vóór zijn tijd op vrije voeten, werd in Parijs het communistische dagblad „Ce Soir" we gens gebrek aan belangstelling van de zijde der kameraden opgeheven, bleek de meerderheid der Tweede Kamer voor de oprichting van een Technische Hoge school te Eindhoven, stond in Djakarta Sultan Hamid II voor zijn rechters, weerhielden royalisten in Teheran de jonge Shah op het laatste ogenblik van zijn voornemen om, „wegens gezond heidsredenen", het land overijld te ver laten werd in Hannover maarschalk Von Rundstedt zonder militaire eer be graven, verklaarde president Eisenho wer zich bereid om, „onder zekere voor waarden" met Stalin te praten, won Kees Broekman in Noorwegen het Euro pese schaatskampioenschap, nadat en kele weken tevoren Nederland in de Rallye van Monte Carlo dank zij Gat- sonides reeds een overwinning had mo gen vieren, maakte Peter Sephard in Ipswich (Engeland) ernstige bezwaren tegen het feit, dat hij midden in de win ter zonder overjas uit de plaatselijke gevangenis ontslagen werd. En arres teerde men diezelfde dag nog in Ipswich (Engeland) Peter Sephard, beschuldigd van het stelen van een winterjas „Twee millioen, kameraad"-.. De tijd schreed voort, in West-Europa proefde men de naderende lente al. Zes duizend Nederlandse voetbalsupporters trokken naar Parijs om het Nederlandse profteam in het Pare des Princes van het Franse nationale elftal te zien win nen In Rome besloten Bidault en De Gasperi in principe tot het bouwen van een Mont Blanc-tunnel ter waarde van 70 224.000 gulden. Op het Deense eiland Bornholm landde de 21 jaar oude Poolse piloot Jarewski met een Russische Mig- straaljager van het jongste type en vroeg de Denen om politiek asyl. In de Kamer van Afgevaardigden te Tokio nam men met 191—162 stemmen een motie aan waarin premier Josfida gehekeld werd wegens het gebruik van het woord „idioot" in een toespraak tot een der geachte afgevaardigden. In Korea telde men 23 doden na een oproer van 2000 Noord-Koreaanse krijgsgevangenen in een kamp op het eiland Jontso. In Bu enos Aires ontplofte de eerste van een reeks tegen Juan Peron gerichte bom- mem en in Duitsland gaf men Herr Al- fred Krupp, de staalkoning, ïuim vijf honderd millioen Mark terug als zijnde Herr Krupps destijds verbeurd verklaar de vermogen. Herr Krupp vierde het, de daarop volgende Zondag, met een wijd- scheepse receptie, cn wellieht besefte geen der vele gasten, dat diezelfde dag. honderden kilometers naar het Oosten, een nieuwe bladzijde werd omgeslagen in het Boek der Historie. Die avond kreeg, in zijn kamer diep in het Kreml, Joseph Vissarionovich D iu^ashvilli een hersenbloeding die hem gedeeltelijk verlamde en hem van "J" snraak beroofde. Die nacht, tervwjl radio Moskou en de Prawda zwegen, stonden negen doktoren rond het ziek bed van de man die er gedurende zijn leven trots op was geweest, „de meest eehate en gevreesde man van zijn tijd" te zi n geweest. De wereld kende hem als Joseph Stalin. Enkele jaren tevoren het mausoleum dat hij voor Lenin bouwde. De nieuwe premier, Georgy Malenko vsprak over Stalins vrede lievende bedoelingen vóór men de kist met het gebalsemde lijk van de dictator wegsloot achter de zware bron zen deuren. De klok op het Kreml galmde twaalf slagen. Op dat moment loste men op het Rode Plein een salvo uit de, daar opgestelde kanonnen. Zo begroef men 'n dic- i!f tator- Zonder een ge- bed. En met kanon gebulder. De nieuwe macht hebbers van 't Kreml, die aan Stalins baar over niets dan vrede gesproken hadden, trokken zich zoals vroeger terug in het Kreml, en een Ame rikaans journalist, die jaren achtereen in Moskou gezeten had, schreef die zelfde dag nog in zijn blad: „er zullen er zijn onder hen die vandaag aan Stalins graf stonden, die 't einde van 't jaar niet beleven zullen. In de strijd om de oppermacht tussen Malenkov en Beria zal er opnieuw bloed vloeien". Tien maanden later, enkele dagen voor Kerstmis, werd Lavnenty Pavlovich Beria vice premier, minister voor binnenlandse zaken en hoofd van de geheime politie, de man die mede verantwoordelijk was voor de moord op enige mïllioenen mensen en die in Siberië en elders het opper- loofde middelen". De schuldigen, zei men verder, zouden streng en zonder mede dogen worden gestraft. Hoeveel slacht offers er die dag in Rusland vielen, is nimmer bekend gemaakt. Doch de hoop op een soepeler houding van de Russen herleefde niettemin. In Washington con fereerde president Eisenhower negen uren aan één stuk met de leden van de National Security Council, dr Adenauer begaf zich naar Amerika, en in Korea tekende men een overeenkomst inzake de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. Het was in Juli 1951, dat men destijds in Kaesong deze onder handelingen begon. Nu, twee jaar later, telde men in Korea reeds een millioen doden onder de burgers, negen millioen vluchtelingen, 300.000 weduwen, 100.000 wezen, 500.000 verwoeste huizen, en zó vertrouwd reeds was de wereld met deze zonderlinge, koude vrede, dat George M. Humphrey, de Amerikaanse minister van financiën, gedwongen was, Wall Street gerust te stellen: „there is no reason to fear peace". Dat moest men verzekeren aan een wereld, waarin het nog altijd broeide en gistte aan alle kanten. In Zuid-Afrika onthield men zeven-tiende deel der be volking de inheemsen het stemrecht en won premier Malan de verkiezingen: „Zuid-Afrika's laatste kans om een „whitè man's country" te blijven". In Buenos-Aires sloeg Juan Duarte, de broer van wijlen Eva Peron en privé- secretaris van Argentinië's staatshoofd, de hand aan zich zelf, nadat men hem van corruptie beschuldigd had, en vielen er als gevolg van een bom-aanslag zes doden, toen Juan Peron voor een menigte van 100.000 mensen op de Plaza de Mayo zichzelf en zijn regime verdedigde. In zich onder een stralende Mei-hemel in Utrecht rond de dragers van de Krom staf, verongelukte op tweede Pinkster dag de K.L.M.-Convair „Paulus Potter" na eën mislukte start op Schiphol, redde men de 440 passagiers van de nachtboot Hoek van HollandHarwich na een aan varing onder de Britse kust, vierde Ford-Nederland met de rest van het enorme concern het feit, dat vijftig jaar geleden Henry Ford I, de befaamde T-Ford ten doop hield, en kreeg de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond in zijn nieuwe voorzitter, ir Hopster, op nieuw een vurig voorstander van het onbedorven amateurisme. Er was, zei men, geen „groot nieuws" meer, dat de wereld schokte. In Indo- China rukten vijf Viet-minh-colonnes op naar Luang Prabang, de hoofdstad van Laos, in Bagdad en in Amman klommen twee jonge koningen, Feisal II van Irak en Hoessein van Jordanië, op de troon, in Londen arresteerde men Garry Davis, de toenmalige wereldburger-nummero- één, een tornado teisterde Texas en liet er 113 doden en voor 5# millioen dollars aan materiële schade achter, in Nevada loste men het eerste schot uit het eerste „atoomkanon", in Washington, Parijs en Londen besloot men tot het houden der Bermuda-conferentie, doch zéker in Lon den had men voorlopig warmere belang stelling voor de kroning van Elizabeth II, „by the Grace Qf God of the United Kingdom of Great Brittain and Northern Ireland and of her other Realms and Territories, Queen, Head of the Common wealth, Defender of the Faith". Vijf maal een Imperium Eén etmaal lang concentreerde 's werelds aandacht zich op een jonge m mt x DE DAG WAS l7 JUNI.Rus sische tanks ratelden door Berlijn. Eén etmaal lang proefde Oost- Berlijn iets van de vrijheid toezicht had op veertien millioen ge vangenen door zijn rechters ter dood veroordeeld en gefusilleerd „Pressie en vrij Beria. met een glimlach gevraagd: "hoeveel mensen hebben wij tussen 193o en 1938 vermoord, kameraadEn Beria had met dezelfde g jmlach zijn antwoord gereed: „twee millioen, kame raad^ Doch de man die mïllioenen ge tiranniseerd had, die zyn1 doodstrijd'vW'llanid en stom en mach teloos in een ziekbed, en misschien was voor deze man deze manier van sterven vreselijker dan het vuurpelcton vaar- Var hij zich in zijn leven zo dikwu bediend had.... Kanonnen op het Rode Plein Het duurde tot Woensdagochtend acht uur voor Radio Moskou het nieuws over de ziekte van Stalin openbaar maakte. Het was toen nog slechts een kwestie van uren Donderdagavond om tien minuten voor tien stierf Joseph Stalin, vier dagen later zette men hem bij in ers Een andere tyran ging heen. Clement Gottwald, de Tsjechische president, die in 1948 Benesj opvolgde, keerde met een longontsteking terug van de begrafenis van maarschalk Stalin. Hij stierf, nog vóór in een Poolse gevangenis de Poolse bisschop mgr Stanislas Adamski over leed en men in Londen koningin Mary ten grave droeg. Terwijl men overal in de hoofdsteden der wereld speculaties maakte rond de stille strijd, die tussen de machthebbers in het Kremlin rond Stalins sinistere erfenis nu gestreden werd, lanceerde Moskou een „vredes offensief". Men proclameerde een am nestie voor politieke Russische gevange nen en men begon, met de Britten, in Berlijn besprekingen over de Duitse luchtcorridor, nadat in Duitsland ge- stationneerde Russische Migs eerst ach tereenvolgens een Amerikaanse Thunder- jet en een Britse Lincoln-bommenwerper neergeschoten hadden. Doch intussen nam Trygve Lie ontslag als secretaris generaal van de Verenigde Naties, de Sovjet-Unie er van beschuldigend, „de meest ruwe vorm van pressie" op hem uitgeoefend te hebben, ontstond er in het Nato-hoofdkwartier een fluister campagne rond Navo-bevelhebber Ridg- way, wiens toekomstige opvolgef, gene raal Gruenther, men toen reeds met name noemde, ratificeerde de West- Duitse bondsdag als eerste der zes aan gesloten landen het E.D.G.-verdrag, bracht Tito temidden van een leger van detectives een bezoek aan Engeland, nodigde Moskou daarentegen negen (vrij onbelangrijke) Amerikaanse journalisten uit tot een, speciaal gearrangeerd be zoek aan Rusland, en las, voor het overige, het krantenpubliek de gebruike lijke dingen. In Nederland herdacht men het feit, dat Vincent van Gogh honderd jaar tevoren geboren werd. In Turkije telde men 268 doden bij een aardbeving. In Kenya ging de Mau-Mau over tot ge organiseerde aanvallen. In Indonesië be perkte men het aantal Nederlanders, dat jaarlijks het land binnen mag tot het schamele totaal van 2000. In Frankrijk werden de boeren geteisterd door de hevigste droogte sedert 1887. In Teheran wees Mossadeq ongenaakbaar ook de jongste Engelse voorstellen inzake het olie-geschil van de hand, in Rome pakte ex-koningin Narriman haar koffers en een vliegtuig naar Egypte, en in Bonn sprak dr Adenauer nog altijd over een Russische oorlogsdreiging, ook al had hij in zijn ochtendblad kunnen lezen, dat in Nederland het aantal B.B.-vrijwilligers reeds 84.946 stuks bedroeg „Geen vrees voor de vrede Het „vredes-offensief" duurde voort. In Moskou verbrak men de boeien van de negen dokters wier „bekentenissen" men in Januari met zoveel nadruk had ge publiceerd. De beschuldigingen, zei men, waren vals, de bekentenissen waren onder pressie geforceerd met „ongeoor- Kenya veroordeelde men Jomo Kenya- tha, de leider der Mau-Mau, verant woordelijk voor 551 moorden in één jaar, tot zeven jaren dwangarbeid en wachtte men op represailles. In Amerika beschul digde men, onder aanvoering van de on vermoeibare senator McCarthy, iedereen van communistische sympathieën, doch voor het overige gedroeg de wereld zich normaal. Op de dag, dat in Nederland de jaarlijkse lintjesregen losbarstte en Winston Churchill in de adelstand ver heven werd een onderscheiding, welke hij in 1945, na de Labour-zege, met trots gebaar geweigerd had stierf in München luchtmaarschalk Hermann Sperle, de man die destijds Goerings luchtvloot in de „Blitz" op Londen leid de. Slechts enkele dagen later maakte Bill Bridefordde testpiloot der Dougi as-fabrieken, de eerste vlucht met de X 3, waarmee men later op het jaar voor het eerst de „supersonic barrier" (tweemaal de snelheid van het geluid) zou doorbreken. Terwijl Bill Bridgeford de journalisten van zijn avonturen ver telde, zond de ,,Dumlupinar",'een Turk se duikboot, na een noodlottige aan varing met een Zweedse vrachtvaarder het laatste bericht uit, dat men van de 82 slachtoffers nog hoorde: „Wij hebben nog slechts voor negentig minuten oxygeen en bidden tot Allah, terwijl wij wachten op onze dood"; en nog in die zelfde week stierf in Dordrecht Top Naeff, luisterde Nederland voor de dui zendste maai naar de „gewone man", brak Charley Chaplin voor goed met Amerika, zijn tweede vaderland, ver kocht hij in Hollywood zijn studio (900.000 dollars), zijn huis (150.000 dollars), zijn jacht (27.500 dollars), liep Bruinisse op nieuw onder water, werden in Luxem burg prinses Josephine Charlotte en kroonprins Jean in de echt verbonden, kreeg Oostenrijk na 38 dagen regerings crisis een nieuwe regering, overleed in Estoril een verbannen en vergeten vorst, ex-koning Carol van Roemenië, aan een hartaanval, sloeg in Manchester Edward Eckersly zijn oude moeder dood met een loden pijp, en kon geen mens zich nog precies herinneren wie dit jaar wel het onvermijdelijke eerste Kievitsei gevon den had De T-Ford en het Volksfront.... Zo werd het Mei. Op het Rode Plein in Moskou hield men de jaarlijkse grote parade. De statistici rekenden uit, dat de jongste wereldoorlog het oude Europa (de Sovjet-Unie niet meegerekend) op 17 millioen mensenlevens kwam te staan. In Canada begon men niettemin aan de bouw van een échte vliegende schotel, die een snelheid van 2400 km.u. zal kun nen ontwikkelen. De Britten versterkten hun garnizoen in de Suez-Kanaal-zöne, terwijl generaal Naguib verklaarde, dat „Egypte thans bereid is om met het bloed van zijn zonen te betalen voor de onaf hankelijkheid". In Frankrijk tuimelde het kabinet-Mayer en begon men aan de 18e na-oorlogs regeringscrisis. Te Johan nesburg verdreef men, het eerste tast bare resultaat van de verkiezingen, 70.000 kleurlingen zonder vorm van proces uit hun huizen. In Nederland koos men zijn gemeenteraad en in Hon garije had men bij de nationale ver kiezingen geen keus: 98 pet der kiezers stemde op de enige lijst waarop te stem men viel, het Volksfront In Nederland vertrok het Koninklijk Paar voor een bezoek aan Noorwegen en Denemarken, bracht de Sch. 2 de eerste nieuwe haring in IJmuiden aan de wal, schaarde katholiek Nederland vorstin, wier rijk nog altijd vijf maal groter is dan het Romeinse Imperium. Twee millioen mensen stonden in de druilregen langs de route waarover de Koningin van Buckingham Palace naar Westminster Abbey reed. Speciaal ge charterde vliegtuigen vlogen televisie films van de plechtigheid over de Oceaan, waar het station C. B. S. 100.000 dollars betaalde voor een televisie- kronings-uitzending die nauwelijks drie kwartier in beslag nam. Tot in alle uit hoeken van de wereld klonk helder en vast een vrouwenstem: „The things which I have here before promised, I will perform and keep So help me God". Toen werd het mensdom opnieuw meegesleurd in de maalstroom der ge beurtenissen. Het was alsof een vaardig regisseur het, bouwend aan een indruk wekkende climax, allemaal knap en met dodelijk vaste hand ensceneerde. In Korea tekende men een bestands overeenkomst, doch in Zuid-Korea sprak men openlijk van „verraad aan do zaak der democratie". In Londen liepen alarmerende geruchten aangaande Churchill's gezondheidstoestand. In Cairo proclameerde generaal Naguib de republiek. In Amerika bracht men twee jaar nadat zij veroordeeld waren voor een misdaad, „erger dan moord" na een laatst, dramatisch etmaal in het dodenhuis van de Sing Sing met drie schokken van 2000 volt Ethel en Julius Rosenberg op de electri- sche stoel ter dood, nadat zij tot het laatst toe hun onschuld volgehouden hadden. In Japan verongelukten 129 Amerikaanse soldaten tijdens de groot ste luchtvaartramp aller tijden. In Indonesië worstelde men met een regeringscrisis. In Frankrijk: waar schuwde de oude Herriot: „wij lopen het gevaar, dat de wereld gaat geloven, dat wij onze eigen zaken niet meer kun nen behartigen". In Italië verloren De Gasperi's Christen-Democraten aan invloed tijdens de verkiezingen. Toen de dag was 17 Juni kwam juist daar waar men het niet verwachtte, de massa donker en dreigend in beweging. Die morgen trokken tien duizend sta kende, Oost-Berlijnse arbeiders over de Stalin-Allee. Zij braken door een cordon der gehate Volks- polizei, zij zongen het „Deutsch- land über alles", zij haalden de Rode vlag van een meedogenloos bezetter van de Brandenburger Tor. Nog eenmaal: formule-Berin... De vlam van de opstand sloeg over naar andere haarden van verzet: naar Chemnitz, naar Maagdenburg,,naar Leipzig naar de Skoda-fabrie- ken in -t Tsje chische Pilsen. Voor het eerst sedert 1934 proefde Oost- Duitsland in 'n dolle roes iets van de vrij heid. Het ein digde in een bloedbad. Die zelfde avond nog ratelden de eerste Rus sische tanks door de Leip- ziger Strasse en vielen de eerste doden. Geallieerde waarnemers schatten later, dat de Russen in 24 uur tijds 300 tanks en 25.000 soldaten in en rond Berlijn hadden geconcentreerd. Zo brak men het verzet: onder de rauwe rupsbanden der tanks, in een lange serie van fusillades. Twee weken later zaten er 30.000 arrestan ten méér in de Oostduitse gevange nissen, en geen hunner hoorde de radio-uitzending waarin Otto Grote- wohl bekennen moest: „wij hebben een grove vergissing gemaakt" Zo groeide het dan naar een climax. In Bogota hield men een der jaarlijkse revoluties en hielp men de staat Colum bia aldus aan een nieuwe dictator. Nor don Sihanouk, de jazz-muziek compone rende koning van Chambodja, week in een zeegroene Cadillac uit naar het naburige Birma uit protest tegen de „Franse overheerser". In Nederland NEDERLAND ROND ZIJN KROMSTAFDRAGERS. Een der hoogtepunten van een indrukwek kende „100-jaar-Kromstaf "-vie ring. De pontificale H. Mis in het, in een cathedraal herschapen Utrechtse Stadion, opgedragen door Z. H. Exc. Kardinaal Van Roey, de Pauselijke Legaat voteerde de Tweede Kamer 327.000 gul den opdat copieën van onze burgerlijke stand op veiliger plaats, in het buiten land, bewaard konden worden. Doch voor de climax zorgde Moskou. Op de avond van de 27ste Juni gaf men in bet Bolshoi-theater aan het Sverdlov-Plein de première van een nieuwe opera, de „Decembristen". Onder de ere-gasten die men voor deze première had uitgenodigd, miste men Beria. Die middag had men de man die zijn moorden in millioenen telde, gearresteerd, beschuldigd van „acties, er op gericht, de Sovjet-staat te ondermijnen in het belang der buiten landse kapitalisten". Het was een for mule die Beria-zelf in zijn leven vele duizenden malen had gebruikt om zijn vijanden te vernietigen. De strijd om Stalin's erfenis was, voorlopig, gestreden. Joseph Stalin was toen precies 83 dagen dood. Geen bod op „Mein Kampf Het heette, dat de wereld herademde. In Amerika ontdekte men een nieuwe filmster van Nederlandse afkomst, Aud rey Hepburn, In Bombay beschadigde kapitein Curt Carlsen zijn nieuwe „Flying Enterprise" tijdens een aan varing en in Duitsland hield Dr. Aden- Sterling te koop aanbood, geen enkel bod. Doch een rustige zomer werd het niet. In Marokko rukten de Berbers op tegen Casablanca, Rabat en Fez, en laadden de Fransen sultan Ben Youssef met twee zoons, twee vrou wen, twee dochters en drie ten bagage in drie vliegtuigen: op weg naar het eiland waar eens een andere banneling geboren werd, Corsica. In Teheran mislukte een poging van de Sjah om Mossadeq te arresteren, vluchtte de vorst met zijn echtgenote naar Rome, wierp twee dagen later generaal Zahedi de regering Mossa deq toch omver, charterde de Sjah in Rome een KLM-vliegtuig, vloog hij terug naar zijn land en kwam hij juist op tijd om te vernemen, dat Perzië's nationale schuld gedurende 28 maan den Mossadeq-regering met niet min der dan 554 millioen Pond Sterling gestegen was. Terwijl Mossadeq alvast zijn verdedi ging voorbereidde voor een proces dat later, mede dankzij de tussenkomst van de Sjah, met een onverwacht-mild von nis eindigen zou, maakte Londen zich druk over de onthullingen in Giskes' befaamde boek „London calling North Pole", ontredderden twee millioen nijvere Franse stakers een der weinige, Frankrijk nog restende deviezenbronnen, de toeristenindustrie, vertrok Prins Bernhaid voor een kort .bezoek aan de Antillen, veroorzaakte een breuk in de 8, Dec. Eisenhower sheIreen internal, orgaan v.d. atoom energie voor 5Maarh dood wan Sla I in. Malenkof volqlhem op Jum.Opsland in a-Duilsland £.U) UNIE SOVJET Ingang v.d Gemee NewYorK Kasjmir ensraa Maro 2 7 Juli WaperaHf. stond in Korea 20 Aug. Fransen desulï^ rokko af México Spanning om Suez Kanaal zeilen de sul jan 4RA81E SjaChinai <9 4-BDec.Confereniie op bermuda Aug. Omwenteling in Perzie. Mossadek word! gearresteerd Nw Guinea Djakarta" Sepr-Nov. Onoeregeld heden in Atjeh AMERIKA AUSTRALIË De handel in verdovende middelen is toegenomen Rassenpolitiek v.d. regering tegen kleurlingen In de loop van 1953 in. div. landen samenzwe- tegen de staat ringen regen ontdekt Landen v.hiAti. Pact Commun. machtssfeer Dieren gordijn Natuurrampen Landen mer oorlogsharf delingen, opstand of wit stige onlusten auer 45 grote verkiezingsredevoeringen in 30 dagen. Te Santo Rosa arresteerde men Donald Ameral terwijl hij met een ploertendoder, een —.38 pistool en een —.22 geweer op weg was naar zijn ver loofde, in Santiago de Cuba kostte een rebellie van het plaatselijke garnizoen 82 doden, in Chicago schoot David Looby, een onschuldig soort boekhouder, zijn buurman dood omdat buurman zijn wagen herhaaldelijk voor mister Looby's tuintje parkeerde, in Washington stierf senator Robert Taft, in Breda vierde men het 125-jarig bestaan van'de K.M.A., in Amsterdam publiceerde „De Waar heid" het veelbelovende bericht, dat men in Rusland een nieuw pijnstillend middel had uitgevonden, en in Londen kreeg de man die Hitiers eigen exemplaar van „Mein Kampf" (in kalfsleer en met ori ginele vingerafdrukken) voor 11.200 Pond -i zeebodem een aardbeving in Griekenland en zes honderd doden, verlosten de Rus sen het Oostenrijkse volk eindelijk van een strenge censuur, verkochten wij 61.000 vaten haring aan Oost-Duitsland, hielden wij niettemin een proef-mobili- satie, met naar men ons meldde, een „bevredigend verloop", nam de P-T.T. ad 100.000 een Electronische Rekenauto maat in gebruik en begroef men in Am sterdam Alex van Wunnik, de „Baas" van Carré. Het jaar liep af. Door de straten van Den Haag reed de Gouden Koets en Pro fessor Picard dook nabij het eiland Ponza met zijn bathyscaaf „Trieste" 3150 meter diep in zee teneinde te ontdekken, dat aldaar niets anders heerste dan „de rust van het graf". In Cairo stelde men ex- koning Zog van Albanië, verdacht van minder oirbare manipulaties met devie zen, onder politie-toezicht toen hij op het punt stond om aan de Franse Rivièra een beter klimaat op te zoeken. In Tehe ran probeerde Mossadeq het nu met een hongerstaking. In Engeland brak R.A.F. Squadron leader Neville Duke het abso lute snelheidsrecord voor vliegtuigen en bracht het op 727,6 mijl per uur, in Ma rokko verijdelde men een aanslag op de nieuwe sultan en schoot men de aanval ler ter plaatse dood, bij Barcelonette ver ongelukte een Constellation van de Air France met aan boord o.a. de Franse violist Jacques Thibaud en in Genève verdween mevrouw Mc. Lean, de echt genote van de Engelse diplomaat die des tijds achter het IJzeren Gordijn vluchtte (naar men aanneemt), met haar twee kinderen van de aardbodem. Doch tussen al deze bedrijven door deed men ook nu aan politiek. Bij de verkiezing in West-Duitsiand boekte Dr. Adenauer, „Der Aite", een overwel digende overwinning, in Spanje tekenden Franco en de Amerikanen na jaren durende onderhandelingen een accoord waarbij de Amerikaanse luchtmacht de beschikking kreeg over een aantal lucht- bases bezuiden de Pyreneeën, en zowel In Rome als in Belgrado prepareerde men zich op een nieuw hoofdstuk in de affaire-Triëst, en stuurde men van weerszijden troepen naar de grens. (Zie voor vervolg van dit jaar overzicht pagina 11: „Er klonk een wijze stem uit het Vaticaan ,.BY THE GRACE OF GOD, DE FENDER OF THE FAITH". In Westminster Abbey kroonde men een jonge vrouw tot Koningin van een rijk dat vijf maal groter is dan Rome's Imperium

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 9