Dr A. PLESMAN plotseling Stichter en „de baas" van de K.L.M. ging heen overleden Werkgevers weigeren lonen te verhogen Tien-jarenplan Grootscheepse rationalisatie Westduitse landbouw in voile vaart VIETMINH GEREED VOOR DE AANVAL Waarom maakt Amsterdam zich ongerust over Rotterdams Derde Petroleumhaven Vannacht minder vorst Duitse dr Luebke gaat doorstoten. Hij heeft 10-jarenplan Van militair tot president-directeur Rotterdams wederwoord op Amsterdamse aanvallen Zaterdag 2 Januari 1954 v DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Breed en onbegrensd Britse millioenen-sta- king schijnt onafwend baar „Alsof er al een Europese eenheids- markt was" Gen. Navarre: „Komende zes maanden zeer zwaar Vrolijke dag in het Kremlin Mr Van Walsum: „Wij kunnen er niet het zwijgen toe doen, wanneer men in Amsterdam de zaken scheef trekt" Botlekplan-„stunt" De Waterwegenkwestie 4 a Op Oudejaarsavond om vijf minuten over half tien overleed in liet „Bronovo"-ziekenliuis te 's-Gravenhage na een plotseling opgekomen ernstige ongesteldheid op 64-jarige leeftijd, de president-directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, dr A. Plesman. In de nacht van Woensdag op Donderdag voelde de K.L.M.- directeur zich niet helemaal goed. Oudejaarsmorgen stelde hij zich in verbinding met zijn kantoor om te zeggen, dat wanneer de andere directieleden het plan hadden die voor die morgen vastgestelde directievergadering doorgang te laten vinden, hij zou proberen aan wezig te zijn. Kort nadien verergerde zijn toestand en de ontboden geneesheer, dr J. A. Bos, achtte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Dr Plesman was hoogst ernstig ziek en hij heeft de ernst van zijn toestand blijkbaar ingezien omdat hij, voordat hij naar „Bronovo ging zijn laatste maatregelen trof. Hij overleed in het bijzijn van zijn echtgenote en zijn kinderen aan een inwendige bloeding. Spoedig daarna was het feit van het heengaan van dr Plesman aan alle K.L.M.-vertegenwoordigingen over de gehele wereld bekend en vernam Nederland via de radio op welk een droeve wijze het jaar 1953, dat de K.L.M. de triomf van de Christchurch-race bracht, voor de Nederlandse luchtvaartmaatschappij was geëindigd. De minister president, dr W. Drees, zeide, nadat hij van minister mrjJ. Algera het overlijdensbericht had vernomen, dat dit verscheiden een grote slag was, zowel voor de familie, als voor de K.L.M., de Nederlajhdse lucht vaart en de internationale burgerluchtvaart. Het plotselinge heen- gaan van dr Plesman, die Dinsdagavond nog, ongedwongen zoals altijd, met vrijwel alle leden van het vliegend personeel en hun echt genoten op Schiphol een Kerstdiner had gebruikt, heeft allerwegen grote verslagenheid gewekt. Wereldvloot - Versnelde ruilverkaveling Ontginningen Libeiale bemoeizucht Duitse politiek Uitdieping Wateriveg Geen scheiding der problemen ^De"weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen Noord en West. Van het Noordwesten uit intredende dooi, maar vannacht en mor genochtend in het Zuiden van he't land plaat selijk nog matige vorst. Zondag 3 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.41 uur. Maan op 7.43 uur, onder 14.48 uur. Maandag 4 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 8.33 uur, onder 15.55 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT een der grootste internationale luchtvaart ondernemingen met vertakkingen over de gehele wereld. De K.L.M., die in 1919 be gon met een staf van 12 man, is onder zijn bezielende leiding uitgegroeid tot een con cern, dat 13.545 employé's telt, dat een luchtnet exploiteert van 212.150 km., waar in 102 steden in 67 landen zijn opgeno men. Haar luchtvloot is bijna 90 moderne vliegtuigen groot- Dr Plesman heeft gedurende meer dan 34 jaar van het begin af 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij geleid met een onverzettelijke energie, ongelooflijke werkkracht en een onverflauwd vertrou wen in de zaak van de burgerluchtvaart. Hoe groot de achting was, die men hem toedroeg, blijkt wel hieruit, dat hij uit binnen- en buitenland vele hoge onder scheidingen ontving, waaronder het Com mandeurschap in de Orde van Oranje- Nassau en die van het ere-doctoraat in de technische wetenschappen van de T. H. te Delft. „Uw proefschrift", zo zeide men bij de ere-promotie in 1947, bestaat uit drie letters K-L.M." Maar de belangstelling van dr Plesman bleef niet tot zijn bedrijf beperkt. Zijn in teresse was breed en onbegrensd als de luchtvaart zelf. Ook zijn „plan voor inter nationale samenwerking", dat in zijn bal lingschap in Twenthe is ontstaan en waar in hij aandringt om door internationale samenwerking te komen tot uitvoering van grote technische en vooi1 de mensheid nut tige projecten, getuigde van zijn practische en idealistische geest. Dr Albert Plesman werd op 7 Septem ber 1889 te 's-Gravenhage geboren als ze vende kind van een eenvoudig zakenman. Na beëindiging van de H.B.S.-opleiding was het zijn bedoeling beroepsmilitair te worden, waartoe hij de cadettenschool te Alkmaar en de K.M.A. te Breda bezocht. In Augustus 1911 werd hij beëdigd als 2de luitenant, waarna hij werd ingedeeld bij het 5e Regiment Infanterie te Amersfoort. In datzelfde jaar maakte hij kennis met het vliegtuig en sindsdien heeft de ge dachte aan de luchtvaart hem niet meer los gebri.a. 2.» Gwtober 1-015 kreeg hij de gelegenheid zijn hartewens te vervullen en werd hij officier-waarnemer bij ie luchtvaartafdeling te Soesterberg en in April 1917 op zijn verzoek toegelaten tot de vliegeropleiding aldaar, waar hij i.i November 1918 zijn militair brevet be haalde. In deze Soesterbergtijd werd zijn idee geboren het vliegtuig, dat tot dan toe al leen voor oorlogsdoeleinden was gebruikt, te gaan aanwenden voor het vervoer van passagiers, vracht en post- Uit deze tijd stammen ook zjjn woorden: „dit vliegen, dat een hel was, kan een hemel worden". Ondanks tegenstand en onbegrip, wist hij enkele collega's en later ook. belang rijke personen voor zijn idee te winnen en werd met de organisatie van de Eerste Luchtvaart-tentoonstelling Amsterdam (ELTA) begonnen. Deze expositie opende in Augustus 1919 haar poorten en trok twee maanden lang de belangstelling van heel Nederland. Nederland was daardoor voor de luchtvaart gewonnen en het suc ces van de ELTA heeft de oprichting van de K.L.M. op 7 October 1919 ten zeerste bespoedigd. Lt-vlieger Plesman, die bij de totstand koming van deze Nederlandse luchtvaart maatschappij een bijzonder aandeel had gehad, werd tot administrateur benoemd en enige tijd later tot directeur. Reeds ter stond wist hij door zijn inzicht, organisa tievermogen en werkkracht de aandacht van de wereldluchtvaart op zich te vesti gen, waarin zijn maatschappij zich reeds spoedig een leidende positie wist te ver werven. De jaren tussen de beide wereld oorlogen werden gekaraktiseerd door een aantal opmerkelijke initiatieven, waarin Plesman's leiderscapaciteiten zich ten vone konden ontplooien, zoals de piomersvluch- len van Nederland naar Indie m de jaren twintig en de prestatievluchten van de Fokker-vliegtuigen, „Pelikaan en »bn'P resp. naar Indië en West-Indië en de DC-2 „Uiver" in de Londen-Melbourne- race in de jaren 1933-1934. Het was ook door Plesman's toedoen, dat b v de K.L.M. de eerste luchtvaartmaat schappij ter wereld was, die in 1922 een luchtvaartpassagekantoor opende, nl. <>p liet Leidseplein te Amsterdam en die in 1925 watergekoelde motoren en metalen pfopeUerTin gebruik nam- Zijn inzicht en intuïtie bij het bepalen der keuze van het juiste vliegtuigtype waren bijna spreek woordelijk. Gedurende de oorlog was dr Plesman van Mei 1941 tot April 1942 te Schevenin- gen gevangene der bezetters, waarna hij naar Twenthe werd verbannen. Hier werk te hij de plannen uit voor de wederopbouw van zijn bedrijf en toen op 2 April 1945 dit gebied door de geallieerden werd be vrijd, vertrok hij terstond via Zuid- Nederland en Engeland naar de V. 3 waar hij tot ieders verbazing de oorlog was toen nog niet beëindigd veertien „Skymasters" wist te kopen voor zijn be drijf. Een jaar later vlogen zijn vlieg tuigen reeds naar vele delen der wereld. In de acht jaren, die sinds de bevrijding van Nederland zijn verstreken, heeft dr Plesman, sinds 1946 president-directeur van de K.L.M., zijn schepping gemaakt tot De hoop dat een dreigende langzaam- aan-staking van drie millioen Britse scheepsbouw-arbeiders en technici zou kunnen worden afgewend, is vervlogen, nu Donderdag de werkgevers hebben be kendgemaakt eenstemmig te hebben be sloten geen Ioonsverlioging toe te staan. Daardoor zijn de onderhandelingen tus sen de 5.000 werkgevers en de arbei ders in het slop geraakt. De 39 vakverenigingen van arbeiders in deze bedrijven hadden bekendge maakt, dat, indien geen overeenstem ming werd bereikt, met ingang van 13 Januari overwerk en prestatieionen zou den worden geweigerd. De minister van arbeid, Sir Walter Monckton, heeft nu besloten om alsnog twee organen in het leven te roepen, die het geschil in deze voor de Britse eco nomie vitale sector zullen onderzoeken Op Oudejaarsavond overleed de presi dent-directeur van de K.L.M., dr A. Ples man. In verband hiermee hingen de vlaggen op Nederland's grootste lucht havenSchiphol, op Nieuwjaarsdag halfstok. v;:' HNMtt De nieuwe Westduitse minister van landbouw en voedselvoorziening, dr Luebke, heeft met zijn plannen voor een grootscheepse rationalisatie van de Duit se landbouw een bijzonder succesvolle entree als minister gemaakt. Zijn tien jarenplan heeft de tns smming zowel van landbouwkringen als van de industrie gehad, iets wat in tfe Bondsrepubliek tot dusverre vrijwel onmogelijk leek. De minister heeft zijn plan een „alsof-plan genoemd waarmee hij heeft willen aan duiden, dat hij de landbouwers van nu af zal gaan behandelen alsof ze reeds hun weg op een Europese eenheidsmarkt zouden moeten zoeken. De Duitse landbouw binnen tien jaren rijp te maken voor een werkelijk vrije concurrentie binnen een Europees ge heel is het grote doel van zijn maat regelen. Daarbij laat dr Luebke er ech ter bij voorbaat geen twijfel aan bestaan, dat ook bij een overwinning van de ach terstand in ontwikkeling van de Duitse landbouw nog altijd zekere beperkingen binnen een grote markt zullen moeten blijven gelden. Hij acht die te rechtvaar digen voor zover zij kunnen worden ge zien als een correctie op natuurlijke hin dernissen niet echter wanneer zij zouden moeten dienen om technische achter stand te overbruggen. Aan de grondbe ginselen van de vroegere landbouwpoli tiek der Bondsregering verzaakt dr Luebke dus niet. wel echter belooft de nieuwe geest, die hij in de ontwikke ling wil brengen, dat meer ernst zal wor den gemaakt met de pogingen om de Duitse boer op Europees peil te bren gen. Was tot dusverre de aandacht der boerenorganisaties voor het grootste deel gericht op de handhaving van een kunst matig verhoogd prijsniveau, teneinde langs deze weg de boerenbedrijven ren dabei te maken, dr Luebke richt deze aandacht nu geheel en al op de moge lijkheden om de kostprijzen te verlagen. Rationalisatie is het grote slagwoord van zijn program en daarmee heeft de minis ter zich bij voorbaat van de instemming der industrie verzekerd. Rationalisatie van de landbouw betekent namelijk mil- ïiarden-opdrachten voor de staalindus trie. De 25 tot 30 milliard, die naar Lueb- kes schatting in de eerstvolgende tien jaren in de boerenbedrijven zullen moe ten worden gestoken, zullen op de eerste plaats moeten diénen om de technische uitrusting van de bedrijven te verbete ren. Dr Luebke wil voorts de boere i in staat stellen goedkope credieten 3 tot 5 pet te verkrijgen om zich opnieuw te installeren. De kern van Luebkes rationalisatie plannen ligt echter in zijn voornemen om het tempo van de ruilverkaveling min stens te verviervoudigen. Van de veer tien millioen bebouwde hectaren in de Bondsrepubliek zijn minstens de helft zodanig versplinterd, dat een rendabele exploitatie practisch onmogelijk is. Wan neer men daarvan nog de percelen af trekt, waar ook ruilverkaveling niet lonend zou zijn, dan blijven er toch nog altijd 5 millioen ha over, die rijp zijn voor een nieuwe verkaveling. Een kwart van de Duitse boerenbedrijven van min der dan 20 ha zijn in meer dan twintig stukken verdeeld. De kosten van het grote verkavelingsplan worden gesmhat op 3%—4 milliard mark of ruim 700 mark per ha. Dit is een respectabele in vestering, die zich echter naar de mening der deskundigen ruimschoots zal betalen. De te verwachten productieverhoging wordt namelijk op rond 10 pet geschat. Er wordt op het ogenblik in West- Duitsland reeds vrij veel grond opnieuw verkaveld. De begroting voor 1954 heeft er vijftig millioen mark voor uitgetrok ken. ongeveer het tiende deel van het geen dr Luebke straks nodig zal hebben. Herhaaldelijk is reeds de vraag gesteld waarom de Bondsregering voor dit werk niet minstens de 200 millioen beschik baar stelt, die zij jaarlijks incasseert als toeslagen op ingevoerde voedingsmidde len. Bij het huidige tempo zou de ruil verkaveling dertig of veertig jaren vra gen. Zolang kan volgens dr Luebke de Europese markt niet wachten. Hij wenst daarom in acht, of hoogstens tien jaren klaar te zijn, een periode, die door vele deskundigen als wat al te kort wordt beschouwd, vooral bij het gebrek aan voldoende deskundigen op dit zeer spe ciale gebied. Om een verdergaande versnippering te voorkomen, wenst dr Luebke voorts een nieuwe regeling van de erfdeling te zien doorgevoerd. Zijn correcties van het bodembezit zullen hiermee nog niet zijn beëindigd. Er moet namelijk ook een methode worden gevonden om de 650.000 bedrijven van minder dan 2 ha meer ruimte te bezorgen. Men denkt aan het scheppen van een fonds, waaruit vrij komende grond voor dit doel zou kun nen worden aangekocht. Het plan omvat verder een grondige vérbetering van de vakopleiding der boeren en ook een verhoging van het peil van de dorpsscholen. Op het gebied, van Op Oudejaarsdag arriveerde ook Z.K.H. Prins Bernliard in Grindelwald om te- samen met Koningin en Prinsessen Oudejaar te vieren. In de middag poseer den de leden van ons Vorstenhuis voor de fotografen. Van links naar rechts: Prins BernliardKoningin Juliana, Prin ses Margriet, Prinses Marijke, Prinses Beatrix en Prinses Irene. de regulering van de waterstand is voor al in het Noordwesten van de Bondsrepu bliek nog veel te doen. Daar liggen, in het Eemsland, ook de grote veengebie den, die minister Luebke nu in versneld tempo in cultuur wil laten brengen. Grote complexen van deze aard zijn er overigens ook nog in Sleeswijk-Holstein, in het Rhoengebergte en in de Eifel. Voordat al dé2ê plattn^P- do Bondsdag zullen zijn' geloodst en gebruikelijke bezwaren van de van financiën zullen zijn overwonnen, zullen nog wel enkele maanden ver strijken. Die tijd kan minister Luebke goed gebruiken om zijn voornemens de nodige populariteit te verzekeren. Daarbij kan hij op enkele indruk makende cijfers wijzen. De landbouw produceerde in het afgelopen jaar voor niet minder dan twaalf milliard mark. Welhaast evenveel arbeidskrachten wer ken in de Bondsrepubliek op het land als in de industrie, namelijk 4 Vi millioen. De boerenorganisaties pretenderen voorts, dat de Duitse melkproductie in waarde overeenkomt met de Duitse kolenproductie. Toen in 1948 de periode van het econo mische herstel in de Bondsrepubliek be gon, kon de Duitse landbouw nog slechts de helft der bevolking karig voeden. Thans leeft tweederde der sterk gestegen bevolking weer op normale basis van de opbrengst van eigen bodem. Voorts heb ben de Duitse boeren hun graanproduc- tie verhoogd van 19 millioen ton in 1948 tot 37 millioen in 1953. Voornamelijk de veehouderij heeft in het herstel van het productievermogen aanzienlijke vorde ringen gemaakt en zij komt in opbrengst per eenheid thans terstond na Nederland en Denemarken. Volgens gezaghebbende militaire krin gen te Saigon staat ongeveer anderhalve divisie zeer goed geoefende militairen van de Vietminh in de heuvels van Noordwest- Tonkin gereed voor een aanval op het aan grenzende Laos, met als waarschijnlijke De nieuwe koers" der Sovjets om meer "aandacht te schenken aan de behoeften van de bevolking, kwam op Nieuwjaar tot uiting op 1 Jr®" zondere manier. Ongeveer 2500 kin deren uit Moskou waren te gast in het anders zo dreigende Kremlin. Zij mochten naar het grote kanon „Tsaar Poesjka" en de geweldige bronzen klok „Tsaar Kolokol" kij ken en naar nog 'n heleboel andere mooie dingen meer. En lot slot was er een grote kinderpartij in de .George Hal] van het Kremlin- paleis, helemaal zonder politiek waar „Vader Winter" een ver- heidenste vervanger van Sinter klaas maar met al diens goede eigenschappen omringd door vele oud-Russische sprookjesfiguren (in feite de beste Moskouse kunste naars) de kleine Moskovieten koste lijk amuseerden. Tot 10 Januari zolang dus als de vacantle duurt zullen elke dag 2000 andere kinde ren de poorten van het Kremlin binnengaan. 's Avonds was er voor de grotere teugd een bal masqué. En volgens radio-Moskou moet het er vrolijk toegegaan zijn. Zo'n Nieuwjaar heeft men ]n Moskou nog niet eerder beleeUü Voor een overvolle Burgerzaal ten stadhuizc heeft Donderdag Rotterdams burgemeester, inr G. E. van Walsum ter gelegenheid van een oudejaars- bijeenkomst van de Havenvereniging Rotterdam critiek geoefend op de reacties, vooral van Amsterdamse zijde, op de toekomstplannen van Rotter dam. Hij verweet 0.m. de hoofdstad, de verkeerde weg te volgen door het uitzonderingstarief voor Rijnschepen naar en van Duitsland uit te breiden, terwijl Antwerpen maatregelen van gelijke strekking treft. Inderdaad was daarin in de allereerste opzet niet voorzien, maar de uitgifte van gronden is zó snel gegaan, dat er geen gronden meer waren uit te geven. Als de beschikbare terreinen zijn uit verkocht moet men zorgen, dat er bin nen afzienbare tijd nieuwe ter beschik king komen en dat zij aangeboden kun nen worden. Iedere ondernemer zal wel zo verstan dig zijn te weten, waar hij zich het beste kan vestigen en het is ten zeerste ver wonderlijk, wanneer men ziet hoe van liberale zijde nog wel op dirigisme in dezen wordt geduid. Wij hebben ons Het Botlekplan, zeide burgemeester Van Walsum, heeft thans vaster vormen aangenomen en van bepaalde zqde wordt de indruk gewekt, als zou dit de nieuw ste stunt van Rotterdam zijn, waartegen de regering in het geweer d ent te komen. Dit plan werd echter ttjdens de oorlogsjaren voorbereid en in 1947 reeds door de gemeenteraad goedgekeurd, vvij zijn er helemaal niet geheimzinnig me geweest. Vanwaar dan die onrust? Is net, omdat men zich eerst thans realiseert, dat in dit plan een derde Petroleum haven is begrepen? ervan onthouden, terreinen goedkoop aan te bieden en het is hier niet voorgeko men, dat men van overheidszijde een overslagbedrijf begint. Ik meen, dat men hetzelfde niet zal kunnen zeggen van Amsterdam. In Rotterdam zijn deze om standigheden voortgekomen uit een natuurlijke ontwikkeling en niet uit een kunstmatige. We voelen er allerminst voor, mede te zingen in het koor tegen Amsterdam. Rotterdam erkent gaarne het primaat van Amsterdam, maar zijn eerbied voor de hoofdstad des lands gaat niet zover, dat Rotterdam er het zwijgen toe zou doen, wanneer men in Amsterdam de zaken scheef trekt. Van Duitse zijde heeft men opgemerkt, dat de bedrijvigheid in de Rotterdamse haven weer het vooroorlogse peil heeft bereikt, maar men schijnt over het hoofd te zien, dat hierin het oliebedrijf een belangrijke rol is gaan spelen. In de andere soctoren is de vooroorlogse be drijvigheid zeker niet bereikt. De kolen- export en de tarwe-import lopen nog altijd voor het grootste deel via de Duit se havens en niet via die van de Bene- luxlanden. Dit is te wijten aan de pro- tectonistische politiek van Duitsland. Deze verkeerspolitiek is in flagrante strijd met de Acte van Mannheim en de gevolgen vervullen ons met zorg. Men vraagt zich af, wat er met dergelijke ervaringen terecht moet komen van de Europese integratie, waarin wij altijd nog geloven. Nederland is thans uitge- sloten van het „Innerdeutschc Verkehr". Wij zien nu echter, dat Amsterdam zijn uitzonderingstarief voor Rijnschepen van en naar Duitsland heeft uitgebreid. Ant werpen treft maatregelen van gelijke strekking. In het voorgaande hebben wij getracht, de critiek van burgemeester Van Wal sum samen te vatten. Zijn rede bevatte echter nog enkele andere punten die voor ieder der honderden toehoorders van belang waren. Op de inleidende woorden van de heer J. Dutilh jr, voor zitter van de Havenvereniging, ant woordde de burgemeester, dat het hem verheugde, dat met deze Oudejaars- bijeenkomst een traditie werd geschapen in het Rotterdam, dat, volgens sommigen, te weinig tradities kent. Hij wees op de gevolgen van de watersnoodramp en de maatregelen, die Rotterdam in dezen nam, op hetgeen verricht is op water staatkundig gebied, op het herstel en de uitbouw van de havenwerken, op de vorderingen in het radarproject om te komen tot de nieuwste ontwikkelingen in het Botlekplan. Hij waarschuwde, het binnenkomen van het 16.000ste schip niet te beschou wen als een jaarlijks terugkerend ver schijnsel; het kwam thans te kort voor het einde des jaars. Belangrijk achtte hij het besluit van Rijkswaterstaat om over te gaan tot uit dieping van de Nieuwe Waterweg tot lZVa meter, waardoor in de toekomst zelfs de grootste tankers met gemak zul len binnenkomen. Tenslotte wees hij op hogere waar den, die boven de materiële uitgaan en hij had gedurende de Lichtweek speciaal begroet het initiatief, dat leidde tot de oprichting van het grote kruis op de Coolsingel met de woorden; „Ik ben het Licht der Wereld". Een krachtig applaus van hen, die be langen hebben bij de opbloei van de Rotterdamse haven, bewees de iristem- ming van de aanwezigen met des bur gemeesters woorden. doelen de steden Vientiane en Locang Prabang. Tegenover de strijdmacht van de opstan delingen staan een paar duizend militairen van de Franse Unie, die zich verschanst hebben in Dien Bien Phoe, het bolwerk in de bergen aan de Noordelijke grens van Laos. Dien Bien Phoe ligt aan de z.g. „opium- weg" van Opper-Laos naar communistisch China. Wanneer deze stad in handen van de Vietminh zou vallen, krijgen de op standelingen de beschikking over de rijke opiumoogst van Laos, die zij met de Chi nese communisten kunnen ruilen voor wa pens en voedsel. Franse vliegtuigen hebben Vrijdag de aanvallen op de opstandelingen in het grensgebied van Noord-Laos voortgezet Zij dreven troepenconcentraties 'te Thak- hat aan de rivier de Mekong uiteen. In Noord-Laos verdreven Franse troe pen Vietminh-opstandelingen die de weg te Moeng Khoea, 140 km ten Noordoosten van Loeang Prabang, hadden afgesneden. Franse waarnemers geloven, dat het hier een afleidingsmanoeuvre van de opstan delingen betrof om Franse troepen uit het gebied van Dien Bien Phoe aan te trekken. Volgens in Parijs ontvangen berichten uit Saigon heeft de Franse opperbevelheb ber in Indo-China, generaal Navarre, ver klaard. dat de komende zes maanden „zeer zwaar" zouden zijn, doch dat hij vertrouw de in de goede afloop van de strijd. (Van onze correspondent) BRUSSEL, Zaterdagochtend. Een paar Belgische persoonlijkheden, die aan het hoofd staan van Jaarbeurs en Kamer van Koophandel-organismen hebben dezer dagen nogal pertinente ver klaringen afgelegd in verband met de tussen België en Nederland hangende problemen der waterwegen. Nederlandse en Belgische bladen, die deze uitlatingen voor klinkende munt namen, schreven in verband daarmee, dat een wijziging was ontstaan in de Bel gische positie ten opzichte van bedoelde probleem. Volgens die bladen zouden de beidé geïnteresseerde regeringen het be sluit hebben genomen het probleem van het kanaal Gent-Terneuzen en dat van de zogenaamde Stop van Ternayen te scheiden van het grote probleem der AntwerpenRijnverbinding. Officieus werd hieromtrent te Brussel verklaard, dat bedoelde geruchten van alle grond zijn ontbloot. En in regerings kringen werd hieraan toegevoegd, dat de aan de gang zijnde onderhandelingen normaal worden voortgezet voor het vin den van een oplossing voor alle drie deze problemen die, zo verluidt in de Wet straat te Brussel, evenals in het verleden, nauw met elkaar verbonden blijven. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in een groot deel van Europa staat onder invloed van een uitgestrekt hogedrukgebied. Een centrum hiervan be vindt zich bij Ierland en trekt zich lang zaam iets in Zuid-Westelijke richting terug. Een tweede kern wordt boven Duitsland aangetroffen. Deze laatste heeft in deze afgelopen 8 uur een grote invloed op het weer hier te lande uitgeoefend. Hij veroorzaakte over het algemeen weinig wind en deed vannacht in een groot deel van het land de bewolking oplossen, waar door een sterke nachtelijke afkoeling in de hand werd gewerkt. Vooral in het Noorden van het land zijn dan ook lage temperaturen voorgekomen. Vanmorgen om 7 uur was de temperatuur op het vliegveld Eelde bij Groningen tot 8 graden onder nul gedaald. Vanuit het Noord-Westen nadert nu een storingsfront de Britse eilanden. Dit front wordt gevolgd door krachtige stijgingen van de luchtdruk, zodat het in staat is een gevaarlijke aan val te doen op het hogedrukgebied boven onze omgeving. In verband met de nadering van dit front gaat de wind uit Westelijke richtin gen toenemen, waardoor vochtige lucht van de Noordzee over ons land gebracht wordt. Hierdoor nemen de mistkansen toe, maar tevens kan gezegd worden, dat de vorst in de komende nacht over het alge meen minder te betekenen zal hebben dan in de afgelopen nacht. De verdere vooruit zichten hangen in sterke mate af van de verdere ontwikkeling van een hogedruk gebied, dat vanmorgen in de omgeving van IJsland in opbouw was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1