Weer loeide stormwind over rampgebied Bevolking hield zich zeer rustig; ernstige gevolgen bleven uit Grindelwald ligt de hele dag in de schaduw Molotof zon toetreding tot de Raad van Europa willen vragen W ater steeg ongeveer 1 meter hoger dan werd verwacht Noodtoestand bij 't onderwijs vraagt om oplossin Kath. Onderwijzersverbond eist spoedig ingrijpen van regering „Heilige Kruistocht" voor goed gebruik van televisie r Langs de kust is storm geluwd maar niet bij onderwijzers Westerdam botste tegen Panamees Gevaarlijke Japanse Nieuwjaarstraditie AUTO DOOR TREIN GEGREPEN TOENEMENDE VORSTKANSEN Maandag 4 Januari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Runners beleefden bange uren op los- geslagen kraanlicbter Kustvaartuig kreeg lichte schade ES' 'K. Prins was na twaalf uur durende autotocht thuis Geruchten rond de komende Eerlij nse conferentie weer Benoemingen Bisdom Haarlem Nieuwe salarisvoorstellen nog deze week bij de minister Onmogelijk grote klassen Pater Engelbertus O.F.M. Cap. jubileerde Groningen als haven stad steeds belangrijker Italiaanse premier gaat regering wijzigen Koningin Elizabeth Maori-opperhoof d Oproep van de H. Vader, in zijn bezorgdheid voor het gezin WEERBERICHT V... In Zierikzee loeide de sirene Langs de kust Redding met moeilijkheden tëfe&v In de mist Anker sloeg gat van vier meter in de voorsteven Botsing op de Westerschelde Knappe automobilisten Diplomatiek contact Duitse chauffeur gedood O Ontknikking en gemeente classificatie Diocesaan leider „Credo Pugno" De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vrij veel bewolking met. plaatselijk sneeuw. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk nog harcle. later overwegend matige, wind tussen Noord en Oost. Vannacht en morgenochtend over het algemeen lichte vorst. Morgenmiddag tempe raturen om het vriespunt. Dinsdag 5 Januari: Zon op 8.48 uur, onder 16.43 uur. Maan op 9.11 uur- onder 17.13 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Water steeg benauwend en kwam terecht op de Nieuwe Dijk van het Schelphoekgat. Het dijklichaam werd echter niet be schadigd In het dorpje Serooskerken, het zogenaamde „eiland", is een barak omge waaid. In Ouwerkerk was alles rustig, zo meldde ons de burgemeester. het lukte niet opnieuw verbinding met de kraan te krijgen. De kraan, die, zoals gemeld, in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Noord zee is losgeslagen van de sleepboot .•Ebro", dreef vanmorgen voor de Nieu we Waterweg. Sleepboten zijn uitgevaren om te trachten haar vast te maken. Weer woei er gisteren een stormwind langs de dijken! Een wind, welke liet water van de Noordzee zo hoog opstuwde, als na de ramp op 1 Fcbruaii nog niet is voorgekomen en welke er dan ook de oorzaak van was, dat de Rijkswaterstaat gistermiddag omstreeks liet middaguur tot allen, die balast zijn met de bewaking van dc dijken in de provincies Zeeland en Zuid- Holland, een waarschuwing richtte. Ernstige gevolgen bleven, wat de dijken betreft, gelukkig uit; de scheep vaart kwam er echter minder goed van af. Verschillende lo° moesten worden gestaakt en op tie Noordzee, voor dc kust van Schevemn- gen sloeg een drijvende kraanlichter los, hetgeen zowel de bemanning van de reddingboot „Neeltje Jacoba" als twee jonge runners die zich aan boord van de kraan bevonden, enige spannende uren bezorgde de brandweer uit veiligheidsoogpunt ver stevigd met staaldraden. Ook in Zierikzee was er geen angst onder de bevolking. Op de „Flauwersinlaag" bij de zoge naamde „Herenkeet" niet ver van het gat van Schelphoek, ts een zolderschuit met een heistelling er op losgeslagen en op de damrand ter plaatse vastgelopen. Men kon de schuit weer losslepen Ook de grote keileemtransporteur, die voor Schelphoek ligt, sloeg van zijn ankers los In Zeeland was het dijkleger P31"331' Vlissingen meldde een stand van bijna l zu meter hoger dan verwacht werd en m Zierikzee loeide de sirene van de noog- watermelder, ten teken, dat het hier een stand van twee mete- plus N.A.P. had bereikt. Er werden echter geen bijzondere calamiteiten ais dijk beschadigingen gemeld. In Kruimngen surveilleerden men op de dijken, doch het snpciale waarschuwingssysteem met vlag gen en des avonds met lichten behoefde niet gebruikt te worden, aangezien het water de stand van drie-en-een-halve meter plus N.A.P nog niet had bereikt. De bevolking was rustig; ook die van Waarde Wel is in Kruiningen een reeds bouwvallige schuur ingestort door de wind. In Zierikzee kwam het water de zogenaamde „blauwe leitjes" oude en nieuwe haven. De bewoners van deze buurten begonnen dan ooi reeds de vloedplanken te zetten en zetten ook zakken met klei gereed. Er liepen echter nog geen kelders vol. 's Middags werd het dak van het oude huis te Zierikzee, het zogenaamde „huis der tempelieren" in de Meeuwstraat, waarvan de pannen reeds afwaaiden, door tot aan van de Langs de kust tussen Hoek van Holland en Vlissingen was er een verhoging van één meter en tijdelijk zelfs iets meer Deze verhoging nam in de avonduren volgens het K.N.M.I. in de Bilt iets af en ook des nachts zakte het water, mede doordat de wind langzaam iets meer naar het Nor>r3~ Oosten draaide en ook de windkracht minder werd. Duizenden mensen hebben gistermiddag van de boulevard van Scheveningen af kunnen zien hoe een losgeslagen kraan door de golven als speelbal werd ge bruikt. De twee runners die zich aan boord van de kraanlichter, de K.S. 5, bevonden, de 18-jarige Herman Sprang uit Maassluis cn de 16-jarige Jan Gardie uit Kwintsheul, beleefden een paar benauwde uren vóórdat de „Neeltje Jacoba" hen met zeer veel moeite van boord haalde. Daarbij sloeg de reddingboot met de stuurboordzijde tegen de kraanlichter, waardoor de boot gedeukt werd en een reddingboei verloren ging. Het tweetal was Zaterdagavond aan boord van de kraanlichter uit Rotterdam vertrokken met bestemming Amsterdam. De sleepboot „Ebro" van Smit's inter nationale sleepdienst verloor omstreeks twaalf uur Zondag haar sleep, doordat de tros brak. Een andere sleepboot van Smit, de „Noordzee", die juist met een kraan in IJmuiden was gearriveerd, is daarna uit gevaren om de „Ebro" te assisteren, maar Het Nederlandse m.s. „Nimrod" (399 ton) uit Groningen is Zaterdag in dichte mist op de Theems voorbij Londen aangevaren door het Zweedse schip „Sagaa" (6687 ton). De „Nimrod", die voor anker lag nabij Dagenham, kreeg lichte schade aan de boeg. De „Sagaa" heeft de reis voortgezet en geen melding van schade gemaakt. Koning Winter heeft op de eerste Zondag van het nieuwe jaar getoond, dat zijn heerschappij nog lang niet ten einde is, en dat de optimisten, die de overschoe nen nog steeds op zolder hebben staan, deze beter eens kunne:, inspecteren: de eerste Zondag werd er een van afgelaste wedstrijden en warrelende sneeuwvlok ken Ondanks de aan sneeuw verbon den narigheid is het tóch steeds weer eeverrassing te zien, hoe bijvoorbeeld een prozaïsche verkeersweg kan veran deren in een zwart cn wit lijnenspel, dat de eentonige zakelijkheid weet te ver zachten (Foto: de Grebbeberg). v v. De „Westerdam" van de Holland-Ameri- ka-Lfjn beeft de reis naar New York moe ten onderbreken en is naar Rotterdam te ruggekeerd. Het schip was Zaterdag om 14 uur van de Maasstad uit vertrokken, maar geraakte al spoedig in een potdichte mist. Om 23 uur Zaterdagavond doemde plotseling het van Bcira naar Antwerpen onderweg zijnde Panamese schip „Nora" voor de „Westerdam" op, waarmee een aanvaring ontstond. Men bevond zich toen ter hoogte van de „Sandetti-boei" bü de „Goodwins" even voor het Nauw van Ca lais. Het anker van de „Nora" sloeg een gat van ongeveer vier meter in de stuurboord steven van de „Westerdam", even boven de waterlijn. Hoewel er geen gevaar voor passagiers en bemanning was, achtte de kapitein het beter om terug te keren. De .Westerdam" zou vandaag naar de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam gaan, waar bet eat voorlopig gedicht zou worden. Daarna zou de „Westerdam" onmiddellijk de reis hervatten, waarschijnlijk nog de zelfde dag. Het Panamese schip „Hope", komend van Antwerpen, is In de nacht van Zater dag op Zondag ter hoogte van Hoede- kenskerke in de Westerschelde in aanva ring gekomen met een onbekend 6Chip Het andere schip was na de aanvaring doorgevaren zonder hulp te verlenen. De „Hope" voer naar Vlissingen. De reling aan bakboordzij is ingedrukt, een van de davits van de reddingssloepen is afgebro ken en de romp is wat ingedeukt. Er zijn geen persoonlijke ongevallen. GRINDELWALD, 3 Januari. Fritz Schuneggen, skileraar van de Ko ningin, kan nog meer dan skiën. Dat be wees hij, toen hij als „ober-jodler" met zijn jodelclub voor de Koninklijke familie en de gasten van hotel Adler optrad. Fritz had hiervoor een speciaal programma sa mengesteld, waarbij lantaarnplaatjes wer den vertoond van Grindelwald en omge ving en waar bij elk plaatje een liedje hoorde. Ook Hans Bohren, de leraar van de Prin sessen, hoorde bij het jodelgezelschap, doch Fritz overtrof hem als tenor verre. De gemoedelijke burgemeester Emile Steuri maakte van deze gelegenheid ge bruik om zijn opwachting te komen maken. Hij hield daarbij een korte toespraak, eerst van papier, maar toen verder joviaal en gezellig voor de vuist weg, waarbij hij nog memoreerde, dat hij destijds de vader van de Koningin op een bergtocht had bege leid Ik had toen nooit kunnen denken, datik nu de Nederlandse Koningin nog eens als burgemeester zou mogen begroe ten", zo zeide hij. Hij wenste de Konink lijke familie nog een goede tijd in Grin delwald toe en zo voegde hij er lachend aan toe. „zonder ongevallen". Deze wens is ten aanzien van mej. Broers, de verzorgster van de Prinsessen, niet in vervulling gegaan, want zij heeft haar been gebroken door een val op de ski's. Maar de Zwitsers kennen dit soort beenbreuk maar al te goed en maken er niet veel omslag mee. En zo zat mej. Broers vandaag alweer (weliswaar met haar been in het gips) op de thee in de hoek van de zaal, waar het Koninklijk gezelschap zich heeft geïnstalleerd. Prins Bcrnhard is Zaterdagmorgen om acht uur uit Grindelwald vertrokken met zün chauffeur en even voor achten 's avonds belde hü uit Soestdijlt hotel Adler eens op, om te melden dat hij goed was aangekomen. Binnen de twaalf uur dus van Grindelwald naar Soestdijk: een knappe prestatie van een paar knappe automobilisten. Het weer is de laatste paar dagen in Grindelwald prachtig. Boven de bergen straalt een heldere zon in een onbewolkte hemel maar zij kan met haar stralen net niet over de toppen komen, zodat het dorpje de gehele dag in de schaduw ligt.. De negende Februari wordt dit beter, dan staat de zon hoger en komt zij over de Egerwand kijken. Vandaag is de Koningin met Beatrix, Irene en Rene Röell met de tandradbahn de Jungfrau-joch opgegaan, om vandaar op de ski's af te dalen. Gisteravond woon den de Vorstin en Haar dochters een ijs- revue bij. De Koninklijke familie hoopt in de loop van 11 Januari weer in Nederland te arriveren. Hoe dichter de dag nadert, waarop de drie westelijke grote mogendheden met Sovjet-Rusland te Berlijn een gesprek zullen beginnen over de toekomst van Duitsland, hoe groter het aantal voorspellingen, veronderstellingen en geruchten wordt. Sommige geruchten zijn al heel sensationeel, zoals dat, hetwelk het Duitse blad „Welt am Sonntag" signaleert. De correspondent te Ronn heeft namelijk opgevangen, dat Molotof, de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, voornemens is op de Berlijnse conferentie te vragen om uitbreiding van de Raad van Europa tot de Oosteuropese landen, waar onder begrepen de Sovjet-Unie. Indien zulks niet in goede aarde zou vallen, zou hij vragen om vervanging van de huidige Raad van Europa door een „Paneuropese" organisatie. Dit plan zou door personen uit de omgeving van de Sovjet-Rr i .clie hoge commissie in Duitsland reeds ter kennis zijn gebracht van bepaalde deskundigen voor Oosteuropese vraagstukken te Bonn, aldus de correspondent. De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, Bohlen, heeft op Oudejaar een onderhoud gehad met de Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotof, over de wijze waarop men tot informele besprekingen over een „wereldbank voor atoomenergie voor vreedzame doeleinden" kan komen. Dit is Zaterdag in diploma tieke kringen te Washington medegedeeld Bohlen zelf deelde mede, dat het onder houd nog geen half uur had geduurd. Hij wilde zich niet concreet uitlaten over het gesprek. Volgens diplomatieke kringen te Londen zullen de Westelijke mogendheden de Sovjet-Unie op de Berlijnse conferentie waarschijnlijk hechte garanties geven te gen het gevaar van een eventuele agressie De traditie getrouw, hebben dc Japan ners de tweede Januari hun trouw bc tuigd aan de keizer. Meer dan een half millioen mensen waren samengestroom voor het paleis. Als gevolg van het ge drang kwamen 17 mensen om het leven Honderden personen werden gewond, van wie vele zeer ernstig. De eerste maal, in de loop van de ochtend, geraakte men in paniek, toen mensen, die de keizer ^vilden toejuichen weigerden door te lopen en de rest van de menigte opdrong. Dit gebeurde in de paleistuinen. In de middag ontstond opnieuw een hevig gedrang, toen paleis wachten de paleispoort trachtten te sluiten Dringende mensen, die buiten het paleis hadden staan wachten, drongen op en liepen de anderen onder de voet. Velen werden tegen de muren verpletterd. In vier ziekenhuizen in Tokio werden Zondag nog 60 personen verpleegd, van wie 15 in zorgwekkende toestand verkeer den. De meeste slachtoffers zijn oudere vrouwen en kinderen. Het hoofd van de keizerlijke hofpolitie heeft naar aanleiding van het gebeurde ontslag aangeboden. Zondagmiddag tegen één uur is op een met knipperlichten beveiligde overweg bjj Bcrkum (gemeente Zwollerkerspel) de sneltrein, die om 12.30 uur uit Meppel was vertrokken in de richting Zwolle, te ken een auto gebotst, waarvan de bestuur der door het rode licht was gereden. De auto werd zwaar beschadigd De bestuur der, dc 47-jarige O. F. uit Alen in VVuer- tenberg (Duitsland), die zwaar gewond naar het Sophiaziekenhuis in Zwolle werd overgebracht, is later op de dag overleden. Dc trein had 57 minuten ver traging. Op dezelfde overweg is op 25 November j.l. een clectrische trein op een truck ge lopen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Enkhuizen, de zeereerw. heer N. G. Pronk; tot pas toor te De Kaag, de weleerw. heer M. C. van Stijn, die kapelaan was te Rotterdam (H. Hildegardis). Het hoogwater langs de kust is Zondag ongeveer een nieter hoger ge weest dan volgens de getijtafels werd verwacht. Hier volgt een overzicht van enkele der voornaamste plaatsen. verwachte stand Plaats Vlissingen Zierikzee Scheveningen l.Jinuiden Den Helder Delfzijl hoogste stand n.a.p. 2.78 111 ruim 2.00 m. 2.18 in. 1.70 m. 1.20 in. 2.05 m. 1.G6 m. n.a.p. 1.28 m. 0.89 m. 0.78 ni. 0.55 lil. 1.18 m. van de zijde van een geremilitariseerd West-Duitsland. De preciese aard van de Westelijke voorstellen wordt geheim ge houden. Het zou de bedoeling zijn het voorgestelde Europese leger op deze manier voor de Sovjet-Unie aanvaardbaar te maken, aldus deze kringen. Intussen laat men in Oost-Duitsland geen gelegenheid voorbijgaan om de Duit sers warm te maken voor een hereniging van het land. De Oostduitse plaatsvervan gende eerste-minister, Ulbrieht, heeft Zaterdag een beroep op de Westduitse arbeiders gedaan om het streven naar een vertegenwoordiging van geheel Duitsland op de aanstaande vier-mogendhedenconfe- rentie te Berlijn te steunen. De Sovjetrussische eerste-minister, Ma lenkof, heeft in een Nieuwjaarsboodschap San de Oostduitse premier, Grotewohl, het Duitse volk succes toegewenst in 1954 in zijn strijd „voor de hereniging van Duitsland en de uitschakeling van het gevaar van de wedergeboorte van het Duitse militarisme". «Wij katholieke onderwijzers zijn ontsteld door dc noodtoestand bij het onderwijs, welke veroorzaakt is door een tekort aan personeel en door veel Ie grote klassen", zo constateerde de lieer J. Derksen, voorzitter van het Katholieke Onderwijzersverbond tijdens de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van het verbondsbestuur. „Ook wij menen, dat de regering alle geschikte en passende maatregelen moet nemen, om zo veel mogelijk de moeilijkheden van nu en van de komende jaren het hoofd te bieden". De heer Derksen verklaarde dit voor de ongeveer 60 vertegenwoordigers der kath, onderwijzersorganisaties, toen hij de toestand van het ogenblik de resale liet pas seren. Hij gaf uiting aan de ernstige bezorgdheid, welke in de kringen van het katholiek onderwijs bestaat. Hij noemde met name als verlangens het toekennen van fictieve diensttijd, een algehele herziening van de regeling der salaris-anciënni- teit, de vrijstelling of uitstel van militaire dienst of het toekennen van vervroegd groot verlof aan dienstplichtige militairen en wellicht een herhaling van de maat regel in 1948 toen aan bezitters van het H.B.S.- of Gymnasiumdiploma door middel van een éénjarige cursus toegang tot de school werd geboden. Ook zal de K.O.V. zich niet verzetten tegen dispensaties voor de gehuwde onderwijzeres, al ziet zij dit toch als een noodmaatregel. Daarop deelde de voorzitter van het K.O.V. mede, dat de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie gereed ge komen is met de salarisvoorstellen, die «ij deze weck nog zal indienen bij de minis ter en bij het Georganiseerd Overleg. De hoop bestaat, dat de behandeling vlot «al verlopen en dat er tussen de regering en organisaties spoedig algehele overeen stemming zal zijn bereikt. „Onze leerlingenschaal is zo miserabel slecht", zo vervolgde hij, „dat de vernieu wingsactiviteiten niet kunnen worden aan gepakt en waar zij door enthousiaste col lega's toch worden aangepakt, moeten zij vastlopen in de onmogelijk grote klassen Het spijt mij, dat het de schijn heeft, dat de regering en ook minister Cals hier van niet genoeg doordrongen is. Als de bewindsman tijdens het Kamerdebat meent te moeten opmerken, dat het grondsalaris niet onredelijk is, dan meen ik te moeten zeggen, dat de minister zich vergist. Het grondsalaris moet omhoog, de marges speciaal voor hoofd en voor 't Ulo moeten aanzienlijk worden verbeterd". Over de noodtoestand der gepension- neerden zeide de heer Derksen; „Aan de verbetering van de positie der oud-gepen sionneerden is door de regering nog niets gedaan. De 5 pet verhoging, die per 1 Januari van kracht wordt, is een in dit geval onvoldoende compensatie van de huurverhoging. Een heel klein lichtpuntje is er, nu minister Beel na krachtig aan dringen van de Kamerleden, een interim rapport Van de Pensioencommissie heeft gevraagd. In zijn terugblik op 1953 uitte de heer Derksen de klacht, dat de regering weinig of niets had gedaan aan de nieuwe verlof regeling. Een verlofbesluit is zelfs nog niet in het Georganiseerd Overleg aan hangig gemaakt. Ook meende hij namens het K.O.V. te spreken toen hij zeide, dal men niet bijster enthousiast is over het achterwege blijven van een wet op het kleuteronderwijs en een uitwerking van de nota-Rutten betreffende V.G.L.O. Bij zondere aandacht vroeg hij voor de nieu we regeling van het L.O., waarbij de ver houding openbaar-bijzonder onderwijs aan de orde zal komen. Ten aanzien van de salarispositie werd winst geboekt, maar men blijft lijnrecht tegenover de regering staan, waar het be treft de ontknikking en de gemeente classificatie. Hij zeide: „Als minister Cals en de gehele regering nu na de gehouden Kamerdebatten nog niet beseffen, dat het onderwijzerscorps het als een onrecht be schouwt, dat de volledige ontknikking me ingang van 1 Januari is ingegaan, dan vrees ik, dat het nimmer tot hen zal door dringen. En al mogen wij de mitigatie van de gemeenteclassificatie beschouwen als een eerste stap naar de volledige af schaffing daarvan, ook hier blijft grote ontevredenheid heersen, ja, erger nog, de handhaving van de resterende classifica tie-aftrek beschouwen wij niet alleen als een onrechtvaardige achterstelling van de ambtenaren en de onderwijzers, werk' zaam in de gemeenten 2e en 3e klas, maar ook als een onrecht voor de scholen in die gemeenten, die extra zwaar getroffen zijn door het huidige gebrek aan onder wijzers". De besprekingen over verbetering van het contact met het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding zijn tot op heden succesvol verlopen. Minder tevreden was de heer Derksen over de gang van zaken bij het Paedagogisch Centrum waar .„St Bonaventura" zelf het initiatief heeft genomen. Hij is echter nog vol vertrou wen voor de toekomst. (Van onze correspondent) Bij gelegenheid van zijn veertig-jarig priesterfeest recipieerde pater Engelbertus O.F.M. Cap. Zaterdagmiddag in Gebouw St Bavo te Haarlem. In zijn Tilburgse tijd was pater Engelbertus bekend als predi kant van formaat Als kapelaan te Rotter dam en later als gardiaan in de Amster damse Jordaanbuurt genoot hij grote po pulariteit. In Handel bouwde hij het Ca- pucijnenklooster. Daarnaast verzorgde hij het maandblad „St Franciscus Bloeman" en was hij redacteur van „Franciscaans leven". Sedert 1946 is pater Engelbertus diocesaan leider van het „Credo-Pugna Werk" der KAB in het bisdom Haarlem. Ter receptie sprak de heer J. Korting, voorzitter van de KAB in het bisdom Haarlem de jubilaris toe- Deze herinnerde eraan, hoe onder de bezielende leiding van pater Engelbertus thans zeventien ge westelijke sociale „scholen" in het bisdom zijn tot stand gekomen alsmede dertig z eenvoudige cursussen- Het Credo-Pugrio werk zelf telt nu 100 clubs met 1500 leden. Verschillende andere sprekers voerden net woord, onder wie de heer J. van den Akker, twee voorzitters van het Nationaal Verbond en dr A. Olierook, algemeen bondsadviseur van de KAB. Deputatie» van de Katholieke Mijnwerkersbond en van de jubilerende Katholieke Landar- beidersbond Sint Deusdedit kwamen de jubilaris gelukwensen. De Groningse stadshavens trekken ieder jaar meer zeeschepen. In 1953 kwamen 253 zeeschepen binnen en vertrokken even eens 253. Sinds de bevrijding stijgt dit aantal voortdurend, ondanks de vele ge breken aan het Eemskanaal. De cijfers van het binnenscheepvaartverkeer te Groningen hebben in 1953 naar raming het millioen ton ver overtroffen. Hierdoor wordt duidelijk aangetoond dat Groningen behalve zeehaven een der allergrootste binnenvaarthavens van ons land is. Het K.N.M.I deelt mede: Het afgelopen weekeinde heeft de at mosfeer zich niet van haar rustigste zijde laten kennen. Terwijl zich ten Westen van de Britse eilanden een ongewoon krachtig hogedrukgebied bevond trok een van IJsland afkomstige depressie naar Scandinavië en begon daarbij sterk in diepte toe te nemen. Boven Zweden aan gekomen veranderde zij van koers en begon zich in Zuidelijke richting uit te breiden. Hierdoor ontstond op de Noord zee een Noorderstorm, die het water langs onze kusten opstuwde. Het Nederlandse weerschip, dat sedert de stormramp regelmatig op de Noord zee wacht houdt, meldde gisteren een uurlang een windsnelheid van 75 km. per uur en golven van negen en een halve meter hoogte. In de loop van gisteren begon de lucht druk in Scandinavië snel te stijgen, daar door ontstond aan de achterzijde van de depressie een Noord-Ooster storm, die koude lucht uit Noord-Rusland naar het Zuid-Westen voerde. Deze lucht is van daag over ons land en over onze omge ving uitgestroomd. Dank zij het feit. dat de Oostzee nog niet dicht gevroren is, bleven de temperaturen boven het vries punt. Geleidelijk beweegt de depressie zich verder in ongeveer Zuid-Oostelijke richting. Daardoor gaat de wind in ons land verder naar het Oosten ruimen, waarbij de temperatuur wat lager wordt. Vanmorgen daalde de luchtdruk in Noord-Scandinavië al weer snel. De de pressie-activiteit in de omgeving van Groenland is groot. Hierdoor zijn de verdere vooruitzichten betrekkelijk on zeker. Wel kan gezegd worden, dat op wat langere termijn de kansen op vorst toenemen. Premier Pella van Italië is bezig het „zakenkabinet" van voorlopig karakter, dat hij vier maanden geleden vormde, te wijzigen in een regering-voor-lange ter mijn, mei een politiek program. De be langrijkste der veranderingen, die waar schijnlijk Woensdag worden bekendge maakt, zal vermoedelijk de benoeming van een minister van buitenlandse zaken zijn, welke post tot dusverre door Pella zelf werd bekleed. Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn Zaterdag te Rotorua op Nieuw-Zeeland op een grote, plechtige bijeenkomst van ruim 10.000 Maori's tot opperhoofd van de Arawa- stam uitgeroepen. De koningin werd toe gestaan als eerste vrouw het woord te voeren op de heilige vergaderplaats van de stam. De koningin en de hertog ontvingen als tekenen van hun nieuwe waardigheid de „korowai", een mantel van vlasdraad. Zij droegen tijdens de gehele plechtigheid deze mantels- Z. H. Paus Pius XII heeft op de Italiaanse katholieken een beroep gedaan zich rondom hun priesters te verenigen voor een „heilige kruistocht om te verhinderen, dat televisie het huiselijke leven zou vergiftigen met materia lisme, domheid en genotzucht, die maar al te vaak in zoveel bioscopen worden aangetroffen". De H. Vader had dit beroep vervat in een brief aan de Italiaanse bisschoppen. De boodschap van de Paus kwam aan de voor avond van de dag, dat in Italië officieel televisie-uitzendingen zijn begonnen. „De normale waakzaamheid der auto riteiten ten aanzien van film en theater is voor televisieprogramma's onvoldoende, omdat deze doordringen tot in de huis kamers", aldus de H. Vader. „Een ander criterium van waardebepaling is nood zakelijk". „Op het terrein van de televisie blijkt daarom duidelijk, dat het beweerde recht op vrijheid van kunstuitingen zonder onderscheid of de toevlucht tot de be weerde vrijheid van voorlichting en ge dachte elke grondslag missen. Hogere waarden moeten worden beschermd". De Paus noemde televisie „een prach- Italiana. tig medium, dat de wetenschap de mensheid heeft geboden". Maar tezelf dertijd uitte Hij de waarschuwing, dat dit medium „kostbaar en gevaarlijk te gelijk is, gezien de grote gevolgen, die het kan hebben op het openbare en par ticuliere leven der volken". Sinds gisteren heeft Italië officiële televisie-uitzendingen. Er zijn thans in het land ongeveer 15.000 ontvangtoestel len. De uitzendingen zullen voorlopig 35 uur per week beslaan. Zij worden verzorgd door een semi-overheidsmopolie, Radio-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1