Machtige manifestatie van het lekenapostolaat Maar ook krachtige uiting van politieke bewustwording Kath. voor Bloedig drama in Amsterdam Beroepscentrale intellectuelen Kath. landarbeiders vierden luisterrijk gouden feest WYBERT Tekort ondergronds personeel Problemen van de vrije markt voor de Staatsmijnen WAT VERWACHT JE VAN HET KOMENDE JAAR? Export cacao-boter en -poeder Geestelijke opbloei in Afrika Voorbijganger tijdens vechtpartij doodgestoken Schoenmaker aange houden Plannen van St. Adelbert in verre staat van voorbereiding Naar een Verbond van Kath. Werkers? Mgr Huibers woonde herdenkings bijeenkomst bij Drie Pauselijke onder scheidingen m mm iwmmj mjsmw Jm Jongeren gaven (uiteenlopende) antwooiden voor KRO-microfoon „Zin van het leven is NIET geld verdienen" Vaste wil positie te handhaven of te verbeteren Perzische olie Twee en twintig koeien vonden de dood Wereld verbruik neemt toe PAGINA 3 MAANDAG 4 JANUARI 1954 Door DOUGLAS HYDE De eerste bijeenkomst van deelnemers aan het lekenapostolaat in Afrika is geëindigd. Meer dan honderd jonge Afrikaanse leken mannen en vrouwen zijn van Kisubi (Oeganda) waar ze gehouden werd, terug gekeerd met een nieuwe visie op dat, wat liet lekenapostolaat werkelyk betekent, gelet op de moderne behoeften en eisen van oppoi uni cj bijeenkomst werd belegd door het permanente comité van het leken apostolaat te Rome, dat verscheidene van zijn leden naar de beraad slagingen zond, onder wie de president Vittorino Veronese. Zij werd gehouden in het prachtige seminarie, dat de Witte Paters tussen Kampala en Enteble hebben gebouwd. Politieke aspiraties De martelaren van Oeganda Einde koloniaal tijdperk Om terug te komen op de Congres- beraadslagingen: mgr Mararta, aartsbis schop van Dar-es-Salam, legde er in een rede de nadruk op, dat het „koloniale tijdperk" snel zijn einde nadert en dat de Kerk het ogenblik zal begroeten, waarop Het conflict met Boeganda Nationalisme ZUSTERS VERTROKKEN NAAR DE MISSIE Mmmm SST «u Overal dre£fi besmetting! Tekort ondergronds personeel Chemische producten Feestrede Onenigheid over distributie plannen Kapitale boerderij in brand Wereldmarkt meen jr) „koloniale" volken hun eigen zaken in imnrian ir11Tiiion nflmpii. Od kerkelijk s®* Er waren ook twintig bisschoppen^en aartsbisschoppen op i di j de Gouveia nen aan wier horfd kardma ^vens tal van Lorenzo M q.onarissen, missie-broe- rijke priester-mis groot geeste lijk voordeef was gelegen in het feit. dat Afrikaanse leken, bisschoppen en pries ters eenweek lang in zulk een nauw con tact met elkaar konden treden, tevens m root act konden komen met waarnemers en deskundigen uit Europa niet alleen, maar ook uit Amerika. Onder hen bevon den zich met name zuster Marie André du Sacré Coeur, prins Löwenstein van de Duitse Katholieke Actie en Kevin Muir. die de internationale Jocisten-beweging vertegenwoordigde. Uw correspondent had tot taak als deskundige een deel der discussies te leiden. Mgr Lanctot van Bukoba in Tanganyika, een Frans-Canadese missiebisschop van de Witte Paters, deed in een boeiende ver handeling uitkomen, welk een enorm con trast er bestaat tussen het heidense ai :i- ka van 75 jaar geleden, toen knrdina Lavigerie zijn eerste groep missionaris® naar Oeganda zond, en het Afrika v thans. Toentertijd hadden de stamho1om te beslissen over leven en dood van n onderdanen. Thans bekleedt een man, uj Oeganda zelf geboortig, nl. mgr Kiwanu- ka, de bisschoppelijke waardigheid en twee andere Afrikaanse bisschoppen heb ben onlangs de leiding in handen gno men van bloeiende katholieke missie-ge bieden. Daarna ging de Prelaat-redenaar over tot de behandeling van een a«der onider- werp, nl. de politieke aspiratiesder Afn- kanen, welke, speciaal onder de ontwik kelde minderheid, zich doen gelden. Hij behandelde deze kwestie van het stand punt van een kenner der toestanden, die sympathiek tegenover de nieuwe politieke evolutie staat. Afrikaanse Katholieke leken, aldus de hoogwaardige spreker, dienen deel te nemen aan de actie der verschillende patriotische verenigingen welke er bestaan. Want, als dit niet ge beurt „zullen zij aan kwade invloeden werdén overgelaten en daaraan ten offer vallen". „Hier", zo zeide mgr, „ligt mis schien het vruchtbaarste veld van activi teit voor leken". Afrikaanse gedelegeerden concentreer den in de discussie, die op deze eerste verhandeling volgde, hun betogen rondom de kwesties van nationalisme en rassen discriminatie. Meer dan een uur lang hiel den zij protestredevoeringen tegen de ön rechtvaardigheden, welke zij en hun Afri kaanse broeders nog steeds te verduren hebben. Merkwaardigerwijze echter wer den deze protesten in de volgende dagen nauwelijks gehoord en was de stemming zo, dat blanken en kleurlingen in de beste harmonie samenwerkten en met elkaar omgingen. Op de avond van 8 December feest dag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis namen alle congressisten deel aan een fakkel-processie, ter opening van hgt Maria-jaar. Maar zij niet alleen; ook de plaatselijke bevolking liep in de processie mee. Het was als 't ware een voorproef van wat twee dagen later volgde, toen de 250 congressisten, onder wie de gedele geerden van 43 diocesen, vicariaten en apostolische prefecturen, samen met de Europese waarnemers, allen als pelgrims naar Namagongo togen, waar 66 jaar ge leden de martelaren van Oeganda het leven lieten. Daar in de kerk, gebouwd op de plaats, waar de 22 jonge katholieke leken, onder aanvoering van de Geluk zalige Charles Lwanga (thans Patroon van de Katholieke Actie in Afrika) een gruwelijke marteldood stierven, woon den de pelgrims de H. Mis bij, welke in de namiddag werd opgedragen. De kerk was opgepropt met gelovigen, ter wijl buiten, in de brandende Afrikaan se zon, duizenden Afrikaanse katholie ken aan de godsdienstoefening deelna men. De H. Mis werd gecelebreerd door de Afrikaanse bisschop, mgr Rugambwa, terwijl de andere Afrikaanse bisschop, mgr Kiwanuka, preekte over het held haftig sterven der Oeganda-martelaren, die liever alles verduurden dan zich over te geven aan de onzedelijke handelingen, die hun koning hun bevel gaf te plegen. Sommigen hunner zoals de Gelukzali ge Charles Lwanga werden langzaam geroosterd, tot zij dood waren. Na de preek werd de H. Mis voortgezet, tot het ogenblik van de H. Communie naderde, waarop een geweldige lange rij gelovigen, Afrikaners van allerlei type, langzaam en waardig tot de H. Tafel na derde: oude mannen en vrouwen, frisse verpleegsters in beroepsuniform, ge bruinde kloosterzusters in haar blauw grijze habijten, oudere dignitarissen in lange witte gewaden. En tussen hen in liepen de Europese gedelegeerden, maar ook Afrikanen uit de Soedan, de Belgi sche Congo, Frans West-Afrika, de Unie van Zuid-Amerika, Kenya en elders. handen kunnen nemen. Op kerkelijk ge bied heeft Zij reeds het voorbeeld gege ven door op verscheidene plaatsen in heemse hoogwaardigheidsbekleders aan te stellen, aldus de aartsbisschop. Hij waarschuwde er echter voor, dat deze tijd van overgang een gevaarlijke tijd is en dat katholieken hier een be langrijke rol te spelen hebben, teneinde een blinde haat tegen alles, wat niet Afrikaans is, te voorkomen een haat, waardoor de grondslagen van het nieuwe Afrika zelf zouden worden aangetast. Afrikaanse leken namen een leven dig aandeel in de discussies over opvoe ding, sociaal apostolaat, vrouwenarbeid en andere onderwerpen. Bij de behan deling van het thema: „training in het leiderschap" werd de wenselijkheid be toogd, dat toekomstige priesters zouden worden vertrouwd gemaakt met de techniek van het leiderschap. En wel reeds op de seminaries. Voorts, dat alle priester-missionarissen in Afrika zulk een opleiding zouden ontvangen. Ge pleit werd ook voor de zorgvuldige op leiding van lekenleiders, inzonderheid van hen, die aan intellectuelen en aan vrouwen leiding kunnen geven. Ver schillende bisschoppen waren ervoor, dat men een speciaal opleidingscentrum voor de toekomstige leiders geeste lijken zowel als leken zou overwe gen. In verband met de politieke emancipa tie van Afrika, die zoals hierboven ge- memoreerd op het congres ter sprake kwam, is het van actueel belang even stil te staan bij het conflict rond de jonge Kabaka van Boeganda,, de rijkste provin cie van Oeganda, welk bestuurshoofd door Engeland is uitgewezen en niet meer naar zijn land mag terugkeren. Zoals men weet, weigerde deze inlandse stamvorst samen te werken met het Engelse be stuur over zijn land, zulks bij wijze van demonstratieve uiting van zijn verlangen naar een algehele onafhankelijkheid van Oeganda. Voor zover schrijver dezes kon constateren, waren er slechts weinigen, die over het vertrek van de kabaka, wat zijn persoon zelf betreft, zich ernstig het hoofd braken. Maar wel waren zij met zorg vervuld omtrent de vraag: hoe zal het met het „kabaka-schap" gaan? Want zij vonden het toch wel wat al te kras, dat een Britse minister zo maar zonder veel vijven en zessen een erfelijk heerser over een Afrikaans territorium kon afzet ten temeer wijl Engeland zelf steeds zoveel waarde aan het koningschap hechtte. Ook begreep men er niets '"an, dat Engeland maar onmiddellijk kon verkla ren, dat de kabaka onder geen voorwaar de zou mogen terugkeren, een verklaring, die later werd herhaald tegenover een delegatie, die uit Boeganda naar Londen was gezonden om de zaak te bespreken. Zelfs Europeanen, in het betrokken ge bied gevestigd, voelden dit aan als een pardoes dichtslaan van een deur, die men tenminste op een kiertje open had kunnen laten. Want nu heeft de Britse minister Lyt- telton, onder wiens „koloniaal" beleid deze affaire ressorteert, zowel als de Britse gouverneur van Oeganda, Sir An drew Cohen, zichzelf de pas afgesneden, om eventueel op het haastig genomen besluit tot blijvende uitwijzing terug te komen. Dit mogelijke gevaar van een impasse had men niet behoeven te riske ren. De bevolking van Boeganda heeft in tussen zich rustig gedragen, maar de vraag is, of dit zo zal blijven, als van Britse kant domheden worden begaan. De onbekookte activiteit van één persoon kan soms een actie ontketenen, die in bloed vergieten eindigt. De nationalistische beweging in Oegan da is nog maar in haar beginstadium. Maar haar aspecten, van de internationale gezichtshoek uit, staan niet toe de in vloed, die linkse elementen in den vreemde hier kunnen gaan uitoefenen, te onderschatten. Er zijn reeds tekenen, dat de communisten niet onbegrijpelijk overigens voor de ontwikkeling van toestanden en gebeurtenissen hier een niet geringe belangstelling aan de dag leggen. Niet, dat wij willen beweren, dat hier een beweging in het spel is, die tal rijke marxistische aanhangers zou tellen. Maar het zou kortzichtig zijn, wanneer wij geen rekening hielden met de moge lijkheid, dat de gebeurtenissen de com munisten kansen kunnen bieden, die ge makkelijk geëxploiteerd zouden kunnen worden op een wijze, welke met hun re- volutionnaire bedoelingen strookt. Negen zusters van de Congregatie der Zusters van Liefde te Tilburg zijn met het s.s. „Bonaire" naar de Missie van Suri name vertrokken. Het zijn de zusters: Benedicta Busch uit Kraij; Aldegonda Robbescheuten uit Lieshout; Jeanine Schuren uit Linne; Theresette Klein Koer- kamp uit Raalte; Damiana van Wissen uit Rijswijk; Magdalena Postel van der Maat uit Kamerik: Paulinia Tesselaar uit Zijpe; Aldegonda Meerts uit Beesel en Catharina van Genua Halve uit Delft. Twee van haar zullen zich gaan wijden aan de verpleging van melaatsen in de Gerardus Majella-stichting te Paramaribo, zes aan de verpleging van zieken in het St Vincentius-ziekenhuis aldaar en één aan de opvoeding van Hindoestaanse kin deren te Rajpur. Het Werkcomité Samenwerking Adelbert-Beroepsorganisaties heeft, naar het K.N.p. verneemt, een plan ontworpen voor een federatie van katholieke organisaties van werkers in de intellectuele beroepen. Op bijzondere wijze zal daarbij worden gewaakt voor de zelfstandigheid der betrokken organi saties. De samenwerking in Katholiek verband krijgt het karakter van een beroepscentrale, die voornemens is met andere vakcentrales te werken. Zij heeft voorlopig de naam Federatie Katholieke Organisaties Intellectuele Beroepen in oprichting. Teveel staan, naar de mening van St. Adelbert, deze beroepsorganisaties los van elkaar. Er zijn de nodige gemeenschappe lijke belangen, die zeker in deze tijd om gezamenlijke behartiging vragen. Al geruime tijd leefde in verschillende kringen de gedachte dat er een nauwere samenwerking en zo mogelijk enig ver band moest worden gelegd tussen de ver schillende organisaties, die omvatten de beoefenaren van verschillende beroepen en voor wie „St. Adelbert" de geëigende standsorganisatie moet worden genoemd Het zijn er een betrekkelijk groot aantal; enige daarvan zijn de R.K. Artsenvereni ging, de Kath. Ambtenarenvereniging (A.R.K.A., voor wat betreft de hogere ambtenaren), de Kath. Vereniging voor Hoger Personeel in de Bedrijven, de Kath. Ingenieurs Vereniging, de Kath. Vereni ging voor Mijnbeambten (voor wat betreft de hogere beambten), de Kath. Officieren Vereniging (A.R.K.O), de Kath. Leraren Vereniging, de Kath. Kunstenaarsvereni ging, de Kath. Journalistenvereniging. Gouverneur-Generaal sir Robert Howe heeft te Khartoum het eerste gekozen Parlement geopend. Deze plechtigheid vond plaats in het Huis van Afgevaar digden en werd door een groot aantal hoge gasten (op de galerij) bijgewoond. De opname werd gemaakt tijdens de welkomsrede van de gouverneur-gene raal, waarin hij o.m. de afgevaardigden verzocht om een voorzitter voor de beide Huizen van Afgevaardigden te kiezen. Ibrahim Moefti werd voorzitter van het Huis van Afgevaardigden; de senatoren kozen Ahmed Mohammed Gassin (Nat. Unie). (Van onze correspondent) Uit alle delen van het land waren de leden van de jubilerende Landarbeiders- bond „St. Deusdedit" naar de bakermat van hun organisatie: Haarlem, getrokken om met bijzondere luister het vijftigjarig bestaansfeest te vieren. Gistermorgen was de kathedrale basi liek St. Bavo tot de laatste plaats bezet tijdens een plechtige Hoogmis, welke IIIIIIliMUlMI 1 limiflilifinwip mb xor In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben voorbijgangers op de hoek van de Kalverstraat en de Heiligeweg te Am sterdam een man aangetroffen, die door een aantal steken met een scherp voor werp ernstig gewond was. De man, wiens identiteit gisteravond nog onbekend was, is naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. De politie heeft een 24-jarige schoen maker uit Amsterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt de dodelijke won den te hebben toegebracht. Het drama moet zich volgens de politie als volgt hebben toegedragen. Om circa half drie stonden de verdach te die onder invloed van sterke drank verkeerde, en een vriend in de Kalver straat bij de Heiligeweg. De schoenmaker had blijkbaar een vechtlustige bui, want hij daagde twee voorbijgangers uit, die zich echter niets van de man aantrokken en doorliepen. Daarna kwamen weer twee mannen langs er er ontstond een vecht partij tussen de schoenmaker en een der mannen. De tweede voorbijganger ver dween en heeft zich niet meer laten zien. De vriend van de schoenmaker zag plotseling, dat deze een blinkend voor werp in de hand had. Toen hij bovendien bemerkte, dat de voorbijganger bloedend in elkaar zakte, rende hij weg. Hij is later door de politie aangehouden en als ge tuige gehoord. De schoenmaker heeft daarna zijn weg vervolgd door de Kalverstraat en heeft twee echtparen lastig gevallen. Op de Dam heeft de schoenmaker, wiens jas onder bloed zat, een meisje een klap in het gezicht gegeven. Toen werd hij door agenten van de radio-autodienst opgepakt en naar het bureau Warmoesstraat over gebracht. Intussen hadden de twee mannen, die eerst doo» de schoenmaker uitgedaagd waren, maar er de voorkeur aan hadden gegeven door te lopen, de schoenmaker bij de Dam gezien. Zij hadden het bloed op zijn jas bespeurd en toen zij op hun terugweg langs de plek kwamen, waar het slachtoffer lag. hebben zij geconclu deerd, dat de man, die hen eerst lastig had gevallen, ook meer van dit drama moest afweten. Zij zijn naar het bureau Singel gestapt, waar men toen weinig moeite had de schoenmaker op te sporen. De recherche heeft de schoenmaker Zondag enige malen verhoord. Hij zegt zich niets meer te herinneren. Zijn vriend verklaart alleen, dat hij een blinkend voorwerp in de handen van de schoen maker heeft gezien. Hij zegt niet gezien te hebben, dat er steken werden toege bracht. De politie heeft intussen nog steeds geen scherp voorwerp, waarmee de steken kunnen zijn toegebracht, kun nen opsporen. Het slachtoffer is vermoedelijk woonach tig in Haarlem of omstreken aldus de politie omdat in zijn zak een trein kaartje HaarlemAmsterdam is gevonden (Van onze correspondent) HILVERSUM, Zondagavond. „Wat verwacht je van het komende jaar?" De KRO-reporters zqn geheel Ne derland doorgetrokken om deze vraag aan tientallen jonge mensen voor te 'c®^e1JlRn antwoorden, die zij kregen, zond de wru Zondagavond in het kader van de RKU- Jeugdzondag de aether in. Antwoorden, klankbeeld „De weg. die voor ons ligt; een speurtocht van jongere mensen naar de waarden van het leven", waarin tal rijke bekende persoonlijkheden zich tol de jeugd richtten. Wat is belangrijker in het léVen? „De sport zelf is niet zo belangrijk, betoogde Fanny Blankers-Koen, „maar het leert je wel zelfbeheersing". De voorwaarde om in het leven te slagen, aldus hield doctor Van Moorsel de jongeren voor, zijn stu deren en hard werken. Dr Hub van Doorne noemde drie factoren: wilskracht, fantasie en doorzettingsvermogen. Minister Witte wees er met klem op dat de materie die er van getuigden dat er in de jonge- het leven niet mag beheersen: ,.De zin ren, naast nuchterheid, óók idealisme leeft en bovenal dat de jeugd de ernst hen door de ouderen zo dikwijls betwist - van het leven begrijpt. Er waren zeer nuchtere antwoorden „Ik verwacht er niets van. ik moet In dienst" zei een Hilversumse jongen doch ook zeer positieve, zoals een jonge man die aan het slot van het klankbeeld vaststelde: „Wij willen geen oppervlakkige antwoorden geven, wi] willen slechts ge tuigen van de zorg die wij hebben over de gemeenschap waarin wij leven en waar kan hij toevoegde dat de jongeren hun idealisme baseren op één alles-beheersen- de factor, het Godsvertrouwen- Hoe de ouderen over de w maatschappij en haar mogelijkheden den ken, *«tnd«a d. jMfteïaa «varen in het van het leven is niet geld verdienen wel zich te richten op het doel waarvoor men op de wereld is geplaatst. Voorwaarde om in een leidende functie te slagen, ze zeide prof. Romme, is het dienende ele ment cp de voorgrond te plaatsen. De woorden van pblitieke leiders, pro fessoren en grote zakenfiguren werden in mfwankbeeld door de jongeren ontleed, dit die zij mede verrichtten een ontledmgdieziJ dje _n de voor al de duizenden jomj voor ai ae uui volgden. Deze huiskamers dit klank woorden er meningen van ouderen kracht hebben ont- jongeren zullen meningen van ouuc.t.. d Marga leend, zoals door de uitspraak van ar ivxarga Klompé: „Men heeft zich te "chten naar een Goddelijke leiding, die vanhetH maakt, wat wij er zelf met van mak-n kunnen". (Van onze correspondent) De heer H- H. Wemmers, voorzitter van de directie der Staatsmijnen, heeft Zater dag tijdens een in het beambtencasino van de staatsmijn Emma te Treebeek ge houden Nieuwjaarsreceptie van de directie der Staatsmijnen tot de vertegenwoordi gers van het personeel dezer mijnen een toespraak gericht waarin hij enkele be langrijke facetten van het Staatsmijnen- bedrijf en wat daarmee samenhangt be lichtte. Doelende op de op 10 Februari a.s. een jaar geleden ingestelde gemeenschappe lijke Europese markt voor kolen, cokes en briketten, zeide hij: „Reeds thans kan ik zeggen, dat de kolenmarkt een vrij evenwichtig verloop heeft gehad, maar met een zwakke ondergrond. De vrij grote voorraden onverkochte kolen in België en Frankrijk, de opslag van cokes in Duits land en het uitblijven van de winterse kou zullen ontegenzeggelijk hun invloed ook op onze afzet doen gelden. Voorts moeten wij verwachten, dat de prijsvoor- schriften en de subsidieregelingen met name in Nederland en Duitsland, die thans nog van kracht zijn, afgeschaft zullen worden. De prijzen zullen daardoor be weeglijker worden dan in het afgelopen jaar. Op de vraag of de Staatsmijnen nu op hogere opbrengstprijzen zullen kunnen rekenen kan echter thans in haar alge meenheid nog geen antwoord gegeven worden. Wellicht zullen een aantal soorten in prijs dalen en zullen andere, meer schaarse kwaliteiten, iets in prijs stijgen. Dit alles zal ook zijn invloed hebben op de Staatsmijnen, aldus de heer Wem mers, maar w(j werken gelukkig met een zodanige kostprijs, dat wij de komende concurrentie met vertrouwen tegemoet kunnen treden. Het is onze taak de productiekosten zo laag mogelijk te houden en verder te gaan met het verbeteren van de kwaliteit van elk onzer producten. Mocht de gemeen schappelijke markt straks een werkelijk vrije markt worden, dan hopen wij te tonen, wat onze toewijding, kennis en er varing waard zijn en vooral ook wat w'j kunnen bereiken door onze wil tot hand having van onze positie tegenover andere landen, teneinde ook voor 1954 gunstige resultaten te bereiken. Ondanks een tekort aan ondergronds personeel, zo zeide de heer Wemmers verder, hebben de vier Staatsmijnen hun productietaak voor het afgelopen jaar uit gevoerd. In 1954 zullen zich in het onder grondse bedrijf der Staatsmijnen verras singen in gunstige en ongunstige zin voor doen. Gelukkig is het ons mogelijk ook minder gunstige koollagen te ontginnen, zo merkte spreker in dit verband op. Dat is van groot belang voor de levensduur van onze mijnen en daarmede voor de toekomstige welvaart van de mijnstreek. Die ontgin ning van minder gunstige lagen schept echter voor het mijnbedrijf bijzondere pro blemen, want elk van onze mijnen moet thans de haar gestelde taak volbrengen door, naast de afbouw van gunstige lagen, ook ongunstige lagen met een zo goed mogelijk resultaat te exploiteren. Een ge slaagde exploitatie van ongunstige lagen is de beste prestatie, die 'n mijn kan leveren Sprekende over de marktontwikkelingen van de chemische producten der Staats mijnen zeide de heer Wemmers wat ie kunstmest betreft: „Tezamen met andere Nederlandse producenten, verenigd in 't Centraal Stikstof Verkoopkantoor, hebben wij steeds een stabiele prijspolitiek ge voerd voor de afzet van onze meststoffen. Daarbij is er nauwlettend op toegezien, dat onze prijzen op de Nederlandse markt lager waren dan de prijzen in de om ringende landen, of ten hoogste daaraan gelijk waren. Inmiddels neemt het ver bruik van stikstof in de wereld nog steeds toe. Dit is begrijpelijk als men bedenkt, dat speciaal in de minder ontwikkelde gebieden de voedselpositie nog zeer on bevredigend is. Verbetering van deze toe stand kan bereikt worden door hogere bodemopbrengst en een der eerste midde len daarbij is immers het gebruik van kunstmest. Ons streven is er dan ook op gericht om de plaats, die wjj op de kunstmestmarktcn in binnen- en buitenland hebben bereikt, te handhaven en zo mogelijk nog te ver stevigen. En zulks niet alleen in volume, maar ook in soorten kunstmest. Op dit gebied doen zich nog voortdurend nieuwe mogelijkheden voor; wij willen ervoor zorgen de technische ontwikkelingen bij te houden en de meest hoogwaardige stik stofmeststoffen te bereiden. De overige chemische producten, die door het Nederlands Verkoopkantoor voor Chemische producten en het Spiritus Ver koopkantoor worden afgezet, vinden een goede markt. Ook i ndeze sector zal onze aandacht gericht moeten blijven op kwali teitsverbetering en verbreding van onze productensortering. In dit verband wil ik vermelden dat caprolactam, de grondstof voor de Nederlandse nylon, volledig in het normale productieproces is opgenomen Uit een en ander vloeit voort, dat ook in de chemische bedrijven hard moet wor den aangepakt, met volle aandacht voor de mogelijkheden, die de markt biedt- Onze cokesfabrieken en chemische be drijven werken, evenals onze mijnbedrij ven, volbelast. Het is een goed teken, dat tegelijk met deze productie ook een grote activiteit heerst, die sterk op de toekomst is gericht, zoals de voortschrijdende bouw van onze nieuwe cokesfabriek. de bouw van nieuwe centrales en de aanleg van een hoogspanningslijn. De bedrijfsgemeenschap der Staats mijnen omvat thans reeds meer dan 41.01)0 mensen namelijk 37.000 arbeiders en 4300 geambten. Het blijft steeds van groot be lang, aldus, directeur Wemmers, om de. kwaliteit van die sterk groeiende bezet ting op hoger peil te brengen. Ook is het meer dan ooit zaak, dat wij grote aan dacht hebben voor de sfeer, waarin een ieder moet werken. Een actief personeels beleid is noodzakelijk om te voorkomen dat de enkeling zich een nummer gaat voelen in het grote geheel van de Staats mijnen. Dit kan alleen als er een levend contact bestaat van hoog tot laag. De P.B.O. moge daarbij een belangrijk hulpmiddel zijn. Zij heeft onlangs haar afronding gekregen door de invoering van de bedrijfsrechtspraak. Het is ons aller taak om de P.B.Ó. steeds sterker te doen leven in onze bedrijfsgemeenschap- Het doet mij veel genoegen, zo zeide de heer Wemmers tenslotte onder meer nog, dat de op 1 Januari ingegane algemene loonsverhoging bij ons personeel tevre denheid heeft gewekt. Wellicht zal de vorming van eigen bezit hierdoor gest'- muleerd worden. Ik vind het verheugend dat door onze regeling voor eigenbouwers binnenkort, vele honderden Staatsmijn- mensen e enhuis zullen kunnen betrekken, dat eerlang hun eigendom wordt. Een andere bijdrage tot de vorming van eigen bezit zal geleverd worden bij de verdeling van het z.g. „Jubileummilliöen". werd gecelebreerd door pastoor A. Cleo- phas, oud-geestelük adviseur van de bond. Het kathedrale koor onder leiding van dr A. Kat verzorgde de gezangen. In de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw opende de voorzitter, de heer C. J. van der Ploeg het jubileum congres, waarbij aanwezig waren Z.H.Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, Z.Exc. minister De Bruijn, de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., de leden van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., de heren Jacq. Groen en Van der Weijden, alsmede de heren mr Brouwer als vertegenwoordiger van de K.N.B.T.B. en Machielsen, voorzitter van de Belgi sche zusterorganisatie. In een toespraak herinnerde mgr Hui bers aan de tijd omstreeks 1890, toen de omstandigheden voor de landarbeider zeer moeilijk waren. Zij voelden zich be neden peil beloond voor het werk, dat '.ij deden. Uit Rome kwam het verlossen de woord, toen Z.H. Paus Leo XIII in zijn Encycliek „Rerum Novarum" liet blijken, dat het een godsdienstige plicht was de maatschappelijke misstanden uit de weg te ruimen. De heren B. en A. J. Loerakker deden wat mogelijk was, om de woorden van de Paus werkelijkheid te doen wor den. Zij organiseerden de katholieke landarbeiders, en met succes. Hierna deelde mgr Huibers mede, dat Z.H. de Paus de heer G. van Unnik, oud-bestuurs lid van de bond, had begiftigd met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Ook de heer J. Salman uit Lisse ontving de zelfde onderscheiding. Een derde onder scheiding, eigenlijk bestemd voor alle ge organiseerde kath. landarbeiders, werd tiegekend aan de heer Van der Ploeg als voorzitter van de bond. Z.H. de Paus heeft de heer Van der Ploeg benoemd tot Rid der in de Orde van de H. Silvester. In zijn feestrede belichtte de voorzitter de geschiedenis van de bond. Met vreugde stelde de voorzitter vast, dat het ledental reeds vóór 1940 een hoogte had bereikt, dat gesproken kon worden van een krach tige nationale katholieke organisatie. En thans, nu de bond zijn gouden feest viert, mag men met voldoening wijzen op een ledental van meer dan 23.000. Als een be kroning op het werk zal minister De Bruijn naar alle waarschijnlijkheid in het begin van dit jaar de oprichting van een Landbouwschap afkondigen. De heer Van der Voet bood namens de jubileumcommissie aan het bestuur twee gebrandschilderde ramen voor het bonds- bureau aan, alsmede, dank zij een speciale actie, een aanwinst van 1603 leden. Tot slot sprak minister De Bruijn. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat we snel ler naar de P.B.O. gaan, dan menigeen denkt en misschien menigeen „lief" is. De bewindsman bracht de dank van de re gering over voor alles wat in de afgelo pen vijftig jaar door de bond is gedaan. Na afloop van de vergadering vertrok ken de leden per bus naar Amsterdam voor een feestmaaltijd in Krasnapolsky. Na de maaltijd werd een speciaal voor het jubileum vervaardigde film vertoond van Piet van der Ham, getiteld: „Er is veel vrucht gewonnen". Het gezelschap PUCK voerde het to neelstuk „De Wijze Kater" op, een boos aardig sprookje in drie bedrijven van Herman Heijermans. In de laatste jaren is het noodzakelijk gebleken, naast de K.A.B. als vakcentrale van de bonden van handarbeiders, een eigen samenwerkingsorgaan te stichten. Wellicht zou de uiteindelijke opbouw van een verbond van Katholieke Werkers, omvattende alle werkers, dus hen die uit voerende, mediale en hogere arbeid ver richten, daardoor mede een stap verder kunnen worden gebracht. Bovendien was er binnen het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg een orgaan werkzaam, genaamd de Raad van Overleg Katholieke Vakcen trales, waarin vertegenwoordigers der be staande vakcentrales over tal van onder werpen uit de sociaal-economische sector geregeld van gedachten wisselden. In die Raad van Overleg heeft sinds enige tijd ook „St. Adelbert" als beroeps centrale voor de intellectuele beroepen in oprichting, een adviserende stem. Ook buiten het katholieke kamp is men in actie gekomen. In Maart 1953 is besloten tot oprichting van een federatie van orga nisaties van intellectuele beroepen. Hier aan heeft St. Adelbert meegewerkt- Binnenkort zal het comité Samenwer king met de ontworpen grondlijnen aan het licht treden. Volgens financiële kringen te Londen bestaat er tussen de Anglo-Iranian Oil Company en de Amerikaanse oliemaat schappijen grote onenigheid over hun deelneming in de distributie van de Per zische olie. Naar men meent te weten zijn de olie maatschappijen het tijdens een enige weken geleden te Londen gehouden con ferentie in beginsel eens geworden over een internationale verdeling van de afzet der Perzische olie. Men kwam tot de con clusie, dat het hiervoor nodig zou zijn een internationale maatschappij op te richten, die tot taak zou krijgen de Perzische olie op de wereldmarkt te verkopen zonder marktverstoringen te veroorzaken- De Amerikaanse maatschappijen zouden een leidende rol willen spelen in deze organi satie in overeenstemming met de domine rende positie, die zij op de wereldmarkt innemen. Zij zouden 60 pet van de distri butie der Perzische olie voor hun reke ning willen nemen. De Anglo Iranian Oil Company zou zich echter krachtig tegen deze eis hebben verzet. De voornaamste reden van de tegen stand der Engelse maatechappjj zou zijn, dat de Anglo Iranian bij een dergelijke regeling tientallen jaren zou moeten wachten, alvorens zij de in Perzië geleden verliezen welke op ruim 5 milliard gul den worden geschat, zou hebben hersteld. Voorts zou het feit dat de voorgestelde regeling Engeland niet in voldoende mate in de gelegenheid stelt dollars te verdie nen, hierbij een rol spelen. Te Steenbergen onder de gemeente Ro den, is de boerderij van de heer IJ. Zater dagmiddag in de vlammen opgegaan. Twee en twintig koeien kwamen in de vlammen om, al het landbouwgereed schap, waaronder een zware trekker, als mede ongeveer 60 voer hooi gingen ver loren. De schade wordt getaxeerd op pl.m. 80 a 90.000 gulden. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De brand werd omstreeks een uur 's middags ontdekt. Toen de brandweer van Rode ter plaatse arriveerde, was er practisch niets meer te redden. De eige naar van de boerderij had in verband met de Oudejaarsavondviering al het land- bouwmateriaal in een schuur onderge bracht. In deze streek houdt de jeugd er namelijk de gewoonte op na. tijdens de Oudejaarsavond landbouwwerktuigen te verslepen naar andere boerderijen. De landbouwers zijn de volgende dag dan enige tijd druk bezig om hun bezittingen terug te vinden. Van de kapitale boerderij staan alleen de muren van het woonhuis nog overeind. In het overzicht van de cacaomarkt van de firma De Waal en Van Overzee te Am sterdam wordt er met voldoening op ge wezen dat ons land geleidelijk zijn plaats herneemt als voorname exporteur van cacaoboter en -poeder. De export van ca caoboter in de maanden Januari/Septem ber steeg van 9.500 ton tot 15.000 ton en de uitvoer van cacaopoeder vertoonde in deze periode een vooruitgang met circa 1500 ton tot 9.810 ton. De export van cho cola daarentegen liep verder achteruit en wel van 8.380 ton tot 5.849 ton. Dit houdt ten dele verband met de verminderde vraag naar „couverture" in Engeland. De concurrentie op de binnenlandse markt is erg fel geweest en het verslag veronderstelt dat hoewel 1953 voldoening heeft gebracht voor de cacaoboterfabri- kanten, het jaar niet voordelig is geweest van de chocoladefabrieken. Waar het prijspeil voor de grondstoffen zeer hoog is, zijn de vooruitzichten voor het komende jaar niet al te gunstig. Tenslotte wordt de wens uitgesproken, dat in het begin van 1954 de termijnmarkt voor cacao in Amsterdam heropend zal worden. De on derhandelingen zijn zo goed als voltooid en de handelseenheid zal 5 ton bedragen. Bij de autoriteiten zijn stappen onderno men om buitenlandse firma's toe te laten op de Amsterdamse termijnmarkt. Wat de wereldcacaomarkt in het alge zo lang de tegenwoordige statistische po sitie voortduurt de cacaomarkt onderhe vig zal blijven aan grote fluctuaties, gezien de invloed van oogstgeruchten en in ver band met de meningen van de handela ren op verschillende markten. Aannemende dat de kleinere oogstra- ming van Nigeria zal worden gecompen seerd door een grotere Braziliaanse oogst lijkt het zeker dat de wereldproductie van het lopende seizoen beneden die van 1952/ 53 zal blijven, toen de oogst 735.000 ton bedroeg. De consumptie daarentegen ver toont beslist de neiging tot stijgen. Voor het seizoen 1953/54 wordt de produetie geschat op 720.000 ton. De consumptie zal zeker 20 pet groter zijn dan in 1952/53 toen zij ca. 718.000 ton bedroeg. Het is begrijpelijk, dat naar middelen wordt gezocht om de werejdproductie op te voeren. Dit is het grote probleem waar de cacao-industrie zich tegenover gesteld ziet. Experts zijn van mening dat gun stige en snelle resultaten kunnen worden verkregen dooi de aanvoer van de landen, die reeds grote producenten zijn, te ver groten. Nieuwe bestrijdingsmiddelen van ziekten en stimulering van nieuwe aan- plantingen zijn de middelen tot verwe zenlijking van dit doel. Buiten dit zijn er gunstige mogelijkheden de cacaoproductie in nieuwe gebieden uit te breiden. Deze potentiële productiegebieden omvatten Malakka, waar 100.000 ton geoogst zou UC WLTtlULdLdUUlül At III liet aigc a»* Mi** T iRar a betreft heeft 1953 zich weer geken- kunnen worden, bovendien zou°e" a f" merkt als een jaar waarin productie en consumptie min of meer met elkaar in evenwicht waren, met alle onplezierige gevolgen van dien. Gevreesd wordt, dat leveren. 50 000 ton, Noord-Borneo 25.000 ton, Nieuw-Guinea 20.000 ton en Serabak en Brits Honduras ieder 10.000 ton kunnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3