Nieuws uit STAD en OMTREK Smid Bartel Wilton legde grond slag voor befaamde scheepswerf Van de Baan, via Westzeedijk en Ruigeplaat naar Schiedam j. Bioscopen De nieuwe St. Jacobusschool DE STADHUISPLANNEN Directeur S. van West over Wilton-Fijenoord Hoe het bedrijf wordt gemoder niseerd en de vooruitzichten januari!^ TELEFONISTE-FACTURISIE ENKELE JONGEDAMES PLAATST EEN KAMPIOEN VERLAAT KERSTFEEST VOOR WOONWAGENKAMP &&M ERWTENSOEPDAG UIT 75 aarcan^en Successen voor Wilton Zaalhandbal MORRIS DEALER WOENSDAG GERRITSEN'; SLAGERIJEN Aan (1e vooravond van Wilton-Fijenoords gouden bestaan Bezwaarschrift van betrokkenen bij Gedeputeerden DE STEP" - J. S. LOKKERBOl agenda Tot eind 1956 nieuwe bouworders „EDELROOKWORST" DINSDAG 5 JANUARI 1954 PAGINA 2 DE GOEDE BUREN 4 Naar Schiedam Tweede generatie OPEN OVENS Geen familie-onderneming BARTEL WILTON AANWINST STEDELIJK MUSEUM POSTZEGELBEURS MONOPOLE THEATER „Zij, die wij vereren" SCHEIDSRECHTERS STREDEN IN DE AMSTELBRON KOSTELOZE INENTING BINNENBRANDJE Ijlfl ZUID-HOLLANDSCHE KANTOORBOEKHANDEL BURGERLIJKE STAND NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND KON. NED. GIST- EN SPIRITUSFABRIEKEN Tevredenstellende resultaten in 1953 Sollicitaties aan: P. MELCHERS' DISTILLEERDERIJEN EN LIKEURSTOKERIJEN „DE LOCOMOTIEF" LANGE HAVEN 74-76 SCHIEDAM Op Distillateurskantoor worden voor spoedige indiensttreding GEVRAAGD: Leeftijd 17-20 jaar. Mulo-diploma en kantoorervaring strekken tot aanbeve ling. VARKENSPOTEN 0.69 per heel Kg- VARKENSKOPPEN 0.89 per heel Kg. VARKENSKLUIVEN 0.99 per half Kg. slechts 0.74 per 200 gram U kent toch onze adressen! VOOR SCHIEDAM; Rubensplcin 10 Lange Kerkstraat 18 Wel een der wonderlijkste carrières van de negentiende eeuw was die van liet jonge smidsmaatje Bartel VI ilton, zoon van een werkloze machinist. o|» 7 Januari 1834 begon hij een sinederijtje aan de Baan in Rotterdam. Op 24 September 1898 sloot hij voorgoed de ogen als de stichter en mede eigenaar van een bedrijf dat voor tonnen gelds de terreinen voor een grote fabriek had opgekocht aan de Ruigeplaat, de voorloper van het „Wilton I'ijenoord" van vandaag. Bartel Wilton, de jonge smidsmaat,. be gaf zich op goed geluk naar Londen, hoewel hij geen woord Engels kende. Hij vond er een goede patroon, maar helaas werd vader Wilton, diep in de vijftig, ontslagen toen de houtzaagmo len, waar hij als machinist werkte, werd stilgelegd. De Wiltons woonden in een nederig huis aan de Oostmaaslaan en in de buurt stond een zomerhuis dat beurte lings door leden van twee bekende re dersgezinnen, Ruys en Van Rijckevor- sel. werd bewoond. Beide families trokken zich het lot van de getroffen buurman aan. Ze be wogen de werkloze machinist, zoon Bart te laten terugkomen en met steun van de heer Huibert van Rijckevorsel werd een huisje aan de Baan gekocht, waarin Bart de smidshamer met ijver en vakkennis zwaaide. een aandelenkapitaal van 300.000 op gericht. t Meer dan genoemd kapitaal was no dig voor de aankoop van de terreinen van de voormalige zalmvisserij Prins Hendrik aan de Ruigeplaat. Maar de N.V. was credietwaardig en er werd een grote ketelmakerij op het nieuw- verworven terrein gebouwd. Bart legde nog de eerste steen, maar de bouw heeft hij niet meer mogen beleven. In 1904 was het hele bedrijf aan de Westkousdijk gecentraliseerd en dr;e jaren later werd het eerste droogdok in gebruik genomen. Twee jaren later bestond de directie uit vijf leden, allen zonen van de stichter. Het ging nu nog sneller crescendo. Men bouwde schepen, men kreeg op drachten van belangrijke maatschap pijen, men verwierf een nieuw 7500- tons droogdok, men installeerde een eigen gieterij, men bouwde nieuwë gro- Eev nerfje te werkplaatsen. In 1911 kwam een n tweede droogdok in gebruik en in dat Het. was er hard werken, maar Bait: ar stonden ^e reserves op een millioen hiiiirrlo na ornain DIPT Hll TYTOPSt 1 gulden. In 1920 viel een merkwaardige beslis sing. Overleg met de Holland Amerika schuwde de arbeid niet. Hij moest knechten aannemen, maar het kwam voor dat hij van een hunner wel eens een bedragje moest lenen voor olie in de lamp die moest branden bij over werk. Voor zichzelf gebruikte hij bijna niets, zoveel mogelijk stak hij het geld in zijn zaak. Aan orders ontbrak het niet, maar mede door zijn relaties met de heer Willem Ruys ging de smid hoe langer lioe meer van huiskarweitjes over naar het werken voor reders. Zó voorspoedig ontwikkelde zich het bedrijf aan de Baan, dat in 1375 de toen 47-jarige Bar tel met 35 man personeel werkte. Toen de stoomvaart zich ontwikkelde, kreeg de smid Wilton een zekere faam als reparateur van stoomketels. Hij acht te het nodig een eigen werf met scheepshelling te krijgen en als onder huurder verkreeg hij in 1876 de be schikking over een stuk land achter het exercitieveld van de schutterij aan de Westzeedijk. Op dat terrein, thans de Parkhaven, werd een haven gegraven en een helling gebouwd in een bestek van 110 bij 70 meter, ziedaar de eer ste werf Wilton! Vijf jaren later lag het zwaartepunt van Bartels onderneming niet meer aan de Baan maar aan de Westzeedijk. Bartel en zijn vrouw, Hendrika Stork, kregen zes zonen. Vooral de oudste, Bart junior, was het evenbeeld van zijn vader. Toen deze in zijn grote bedacht zaamheid zich moeilijker kon richten naar de mogelijkheden van moderner tijden was Bart Jr de aangewezen man om de tweede phase der uitbreiding te leiden. De snelle ontwikkeling van de scheepvaart in de eeuw-overgang bood niet te versmaden kansen. In 1895 drie jaren voor de dood van Bart Wilton, werden diens zonen Bart Jr en Johan Henry, tot directeuren benoemd. Op 14 Februari 1895 werd de N.V. Machine fabriek onder de firma B. Wilton met Wij vernemen, dat voor de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper te dezer stede in bewerking is, een toestel tot centrale verwarming, nl. een „oven met geperforeerde steenplaten", zoals die door den heer W. p. V. Desmons arch.-ing. te i eenlopende Heer-Maastricht, in den handel wordt ge bracht. Deze ovens, welke reeds in ver scheidene groote kerken van Frankriik zijn geplaatst bieden alle voordeelen welke voor centrale verwarming het meest ge- wenscht zijn. Alle eischen van comfort, zuinigheid en hygiène zijn in dit systeem vertegenwoordigd en werken mede om deze ovens tot de beste en goedkoopste te maken voor centrale verwarmings-inrich- tingen met heete lucht. Bij de verwarming van kerken behoeven de ovens niet in kelders geplaatst te wor den; zij worden dan ook meestal buiten de kerken gelijkvloers opgesteld, iets wat een zeer groot voordeel is vooral in ons vaderland, waar dure waterdichte kelders biina overal noodzakelijk zijn. Ook wordt door speciale disposite de zoo dure onder- grondsche leiding geheel vermeden. (Nieuwe Schiedam=ehe Courant van 13 Augustus 1893). Lijn leidde tot de gedachte, een groter bouwhelling te verwerven en Schiedam bood hiertoe de gelegenheid. De heer Bart Wilton voelde niets voor decen tralisatie van het bedrijf en toen in 1920 de meerderheid van de directie in over leg met de raad van commissarissen be sloot tot aankoop van een groot droog dok, bestemd voor het terrein te Schie dam, trok de heer Bart Wilton zich uit de directie terug. Wel hield men zijn ervaring en degelijke vakkennis voor i het bedrijf door zijn bereidheid zich te laten benoemen tot gedelegeerd com missaris. In 1920 werd het 46.000-tons dok in triomf te Rotterdam binnenge haald. Op 11 Februari 1921 werd een holding company opgericht die de aandelen van Wiltons Machinefabriek en Scheeps werf opnam (waarde: 25 millioen gul den l en die zelf voor een even groot kapitaal aandelen uitgaf. Hierdoor werden de kansen van Wilton opnieuw vergroot. Hoewel er in 1922 en begin 1923 door concurrentie en een economische inzin king moeilijkheden ontstonden, ging men na een aanvankelijke aarzeling door met de uitbouw van het bedrijf te Schiedam. Een mijlpaal in de daarop volgende jaren mag zeker worden ge noemd de afbouw in 1929 van de „Sta tendam". die zo tragisch ten onder ging in de Meidagen van '40. Het feit, dat de heer Bart Wiltón Jr in 1923 in de directie werd opgevolgd door ir Q. Terpstra, een „vreemdeling", was een symptoom van het feit, dat Wilton geen „familie-onderneming" 1 meer zou blijven. De reeds vermelde I vorm van holding company benadrukte dit. Toen echter in Januari 1929 de heer Bart Wilon zijn ontslag nam als com- missaris en in de loop van dat jaar de i eerste reparatiewerken en nieuwbouw 'j ten name kwam van de nieuwe Dok en Werf Maatschappij Wilton-Fije- j noord N.V. kon men met recht spreken van een afbraak van de bruggen, die Wilton met het verleden bonden. De fusie met Fijenoord was niet uit nood tot stand gekomen. Zowel Wilton als Fijenoord waren in de jaren der fusie ondernemingen die redelijke win sten maakten; het samengaan was van bedrijfseconomische en technische aard. Vooral omdat beide ondernemingen uit- belangen hadden, konden zij samen sterker staan dan alleen. De fusie-onderhandelingen werden van de zijde van Fijenoord gevoerd door ir De Kanter en van de zijde van Wil ton door mr Terpstra. De fusie bracht Oprichter van de werf „W ilton grote moeilijkheden met zich mede in verband met leningen, aandelen, enz., maar tenslotte kwam men tot een ge zond fusieplan, dat op 11 September 1929 werd goedgekeurd. In de zeven hoofdige directie trof men nog driemaal de naam Wilton aan (ir John Henry, Jan Daniel en William), uit de raad van commissarissen was de befaamde naam verdwenen. Thans is de heer ir B. Wilton, sedert 1951 directeur, de „stamhouder" in de directie van 4 leden; de heer W. Wilton vertegenwoordigt zijn geslacht in de raad van commissarissen. iDe gegevens voor deze beschouwing zün geput uit het door prof. dr P. J. Bouman samengestelde gedenkboek Wilton Fijenoordi. Door een gulle schenking, door iemand die onbekend wenst te blijven, is het Stedelijk Museum in het bezit gekomen van een olieverf schilderij door Jan v. Heel. Het stelt -voor een clown met een haan, eind 1951 ontstaan. Een onderwerp, dat karakteristiek is voor de schilder. Bijzonder mooi van kleur in wat grijze, gele en blauwe tinten. Representatief voor het werk van deze schilder. Het is op de tentoonstelling „Verve" geëxpo seerd. Deze gaat na 10 dezer onherroepe lijk naar het Stedelijk Museum te Am sterdam. De jeugdige philatelisten kunnen weer terecht. Woensdagmiddag van half drie tot vier uur wordt de maandelijkse post zegel-ruilbeurs van de Schiedamse Ge meenschap gehouden in de grote zaal van „Irene" aan de Nieuwe Haven. Acht verpleegsters evacueren van Cor- regidor naar Australië. Na een kort ver blijf schepen zij zich in voor de vei. Staten. Aan boord vertellen zij ".un wederwaardigheden aan een UH, l1.,6 arts, die tracht hun collega Janet David son uit een toestand van volslagen apa thie te brengen. De dokter vraagt zich af of hij Davey, zoals zij in de wande ling genoemd wordt, een brief, die met het laatste vliegtuig uit Cuba is ge komen, zal voorlezen, niet wetende of deze brief, die de ondertekening „John" draagt haar toestand zal verbeteren of verergeren. De verpleegsters vertellen. Hun eerste kennismaking dateert van November 1941 af als zij in San Francisco ont scheept worden. Niet lang daarna op 7 December van dat jaar bevinden zij zich aan boord van de „Ohama" op weg naar Hawaii. Onderweg echter krijgt het schip order zich bij een konvooi ergens in de Pacific aan te sluiten als een torpedojager van dit convooi door een Japanse duikboot getorpedeerd wordt, bevinden zich onder de talrijke drenkelingen, die aan de verpleegsters op de „Ohama worden toevertrouwd, de Rode Kruis- zuster Olivia d'Arcyen een zekere It. John Summers. Geen van de verpleeg sters kan met Olivia opschieten om haar gesloten karakter en haar onvriendelijke houding jegens een ieder, die tracht haar te benaderen. Totdat zij Davey vertelt, dat haar verloofde te Pearl Harbour door de Japanners is vermoord. Gedurende het Kerstfeest, dat aan boord gevierd wordt, verklarën John Summers en Davey elkaar hun liefde en ook tussen Joan en Kansas, een robuste, nogal jongensachtige marinier, voltrekt zich een romance. Het schip bereikt Mariveles. Davey en haar groep worden naar Limsy gebracht, waar zij zich onder leiding van captain „Ma" McGregor, de hoofdverpleegster van het hospitaal stellen. Rosemary en Davey assisteren er de chirurg dr José Bardia. Als tenslotte Limsy onder de druk der Japanners dreigt te bezwijken, komt het bevel voor een snelle evacuatie. Alles is reeds op In Café-Restaurant De Amstelbron te Schiedam ontmoetten elkaar Maandag avond de ploegen van de Dordrechtse en Haagse scheidsrechtersverenigingen, teneinde uit te maken onder toezicht van een neutrale (Schiedamse) Jury, welke ploeg uiteindelijk de Provincie Zuid-Hol land mag vertegenwoordigen bij de Lan delijke Spelregelwedstrijd, welke wordt georganiseerd door de Centrale Orga nisatie van Voetbal-Scheidsrechters. Nadat de sportieve strijd tussen de Dordtse en Haagse ploegen was gestre den, bleek dat van de maximaal per ploeg te behalen 240 punten de Dord- tenaren 221 punten hadden verzameld. De Haagse ploeg, die met een re serve moest uitkomen en bestond uit de heren H. Wallenburg, J. A. A. Bos, K. Weymar en K. A. Straten, sleepten evenwel 224 punten uit de bus. zodat van de negen Zuid-Hollandse ploegen de Haagse ploeg als no. 1 is geëindigd. Voor ons ligt de uitnodiging van "t bestuur der St. Willibrordusstichting, voor de plechtige inzegening van de nieuwe R. K. Lagete School te Kcthel. Ofschoon >v'j ons verheugen uitgenodigd te zijn, is dit feit op zich niets bijzonders daar o.a. alle ouders van de schoolgaande kinderen deze eer met ons delen. Ook deze school zal gesteld worden onder het patronaat van St. Jacobus. Krijgen we dan twee St. Jacobusscholen in onze parochie? Neen, beste lezers, zo is het niet. Voorlopig vormt de nieuwe school met het oude gebouw aan de Joppelaan één administratief geheel, onder leiding van de heer P. J. Beekman. Op Vrijdag, 8 Januari des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat er gelegenheid tot kosteloze inenting tegen diphtherie Of tegen diphtherie en kinkhoest gecombi neerd voor niet-schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuinlaan 80, Schiedam. In de woning van H. S. aan de Rötter- damsedijk is gisteren een binnenbrandje ontstaan, doordat bij het vullen van een potkachel het behang vlam vatte. Het vuur kon door de bewoners geblust wor den, zodat de brandweer, die ter plaatse verscheen, geen hulp behoefde te ver lenen. Als we voor het gebouw aan de Iepen- laan staan, valt het ons reeds dadelijk op, hoe de ontwerper van het gebouw voor kwam, dat de plm. 70 m. lange voorgevel een eentonige indruk zou maken. De linkerhelft van de gevel springt, bij de hoofdingang, enige meters terug en zo ontstond het verrassend lijnenspel van een modern, zonnig gebouw. Dit wordt nog geaccentueerd door de, boven de hoofdingang, omhoogstrevende schoor steen van de centrale verwarming. Door dat deze schoorsteen met een gemetselde open klokkenstoel verbonden is, verliest het geheel het idee „schoorsteen en werkt daardoor verfraaiend op de totaal indruk. Door de hoofdingang komt men in een ruime hal. Links in de hal deuren van Hoofdenkamer, magazijn en toegang tot de linkervleugel. Rechts de gang naar de rechtervleugel. Deze gang geeft een goede indruk van de lengte van elke vleugel. Elke vleugel heeft de zelfde lengte als het hele schoolgebouw aan de Joppelaan. De lokalen zijn ruim, hoog en zonnig. Eigenaardig doet de schuine lijn aan van het plafond. Het voordeel hiervan is. dat ook door de ramen aan de Noordzijde direct daglicht valt. De tweepersoons banken, in de lokalen, hebben 'n moderne buisconstructie, royale afmetingen en iedere leerling heeft Beide handbal-teams van Wilton-FMe- oord. die deelnemen aan de zaalhandbal competitie van District West B, wisten hun eerste wedstrijd in het nieuwe jaar in een overwinning om te zetten. Voor het dames-team is dit tevens de eerste over- j winning in deze competitie, want na drie weg, doch door een oponthoud blijft de j wedstrijden gespeeld te hebben, wist het truck, die de verpleegsters moet ver- tot dusver geen enkel puntje te bemach- voeren, te lang staan en wordt onder vuur genomen door de Japanners, die reeds tot in het kamp doorgedrongen zijn. De chauffeur wordt gedood en de meisjes vluchten in een barak. Davey weet haar radeloze collega's te kalmeren en zal trachten de motor te starten. Dit is het verhaal van de film, die tot en met Donderdag in het Monopole Theater draait. K.F.C.-keuring 14 jaar. tigen. Voor een. vrij talrijk publiek trok de W.F.-ploeg al direct de Hagenaars naar de verdediging en met mooi samenspel was ze de eerste 10 minuten de Donar-defensie te machtig. Hiervan werd nuttig gebruik gemaakt. Reeds na 4 minuten spelen scoorde mej. v. Zessen voor W.F. (1—0). 6 Minuten later scoorde dezelfde speelster voor de tweede maal (2—0). Hierna ging Gisteravond waren circa vijftig be woners van het woonwagenkamp aan de Oudedjjk bijeen in het Don Bosco- patronaat om een Kerstspel by te wo nen, dat hun werd aangeboden door het piepjonge comité van de ,Sint Vincen- tiusvereniging, dat Zich speciaal bezig houdt met de mensen van het kamp. Pater van de Velden sprak een kort welkomstwoord, waarna het spel „Tussen de os en de ezel" van Arie v. d. Lugt een aanvang nam. Het werd gespeeld door een aantal dames en heren van het S. F. L„ aange vuld met enkele ouders van patronaats van de heer Waranda ver- wijze het kap- Door een groep betrokkenen waartoe een oud-gemeenteraadslid behoort bij de ont eigeningen en afbraken van woningen, die ten behoeve van het nieuwe stadhuis aan het Emmaplein zullen moeten wor den uitgevoerd, is bij Gedeputeerde Sta ten 't volgende bezwaarschrift ingediend. Enige weken geleden is door de gemeen teraad van Schiedam een voorstel van li. en W. goedgekeurd dat tengevolge zal heb ben, dat binnen afzienbare tijd een groot „representatief" stadhuis gebouwd zal worden op de plaats waar thans 115 (hon derd vijftien) woningen staan. Dit betekent dus dat 115 woningen afge broken zullen worden. Van deze 115 wo ningen kunnen er hoogstens 8 als krotwo ningen worden aangemerkt. De overigen zijn alle nog in zeer goede conditie, voor ongeveer de helft „Vrije woningen" terwijl er ook een tiental kapitale herenhuizen onder zün van elk ongeveer 1400 m3 in houd. Het aantal woningzoekenden is in Schie- neer kinderen, onder leiding Hamilton jr. De Broeders van de zorgden op uitstekende en grimewerk. Hoewel het spel verschillende feilen vertoonde het Brabants dialect kwam er bijvoorbeeld niet te best af en hier en daar verloor iemand wel eens zijn rolvastheid maakte het geheel toch een zee aantrekk elijke indruk. Een Kerstspel zoals .Tussen de os en de ezel" gespeeld op een primitief toneel en met bescheiden middelen brengt soms eerder de bedoelde Kerstsfeer, dan een spel op een groot toneel, ge speeld door vakmensen en met al het raffinement van de moderne toneeltrucs. Het werd dan ook een bijzonder goed geslaagde avond, waarop het Sint Vincentiuscomité met voldoening mag terugzien, niet in het minst om de grote belangstelling voor deze tweede bijeenkomst. Dat circa vijftig mensen (onder wie uiteraard talrijke kinderen) de lange tocht van de Oudedijk naar de Lange Haven door koude en sneeuw onderno men hebben om aan de uitnodiging van de Vincentianen gehoor te geven, wijst op een levendige belangstelling voor het werk van de Sint Vincentiusver- eniging en de behoefte, welke er aan bestaat. Daarom zou het zo prachtig zijn, wan de Schiedamse Katholieken het Donar wat beter plaatsen. Vele schoten werden er gelost op het W.F.-doel, doch door de in prima vorm zijnde doelverde- digster, mevr. de Jong-van Es, op keurige wijze gestopt en met een verdiende 20 voorsprong werd er gedraaid. Reeds in de 2e minuut na de rust had den de Donar-voorwaartsen succes. Na een vlotte combinatie wist de midvoor te scoren 2—1, doch na 10 minuten wist mej. de Raay de voorsprong voor Wilton te vergroten door een hard en zuiver schot. In dezelfde minuut scoorde Donar weer tegen (3—2). Na dit doelpunt was Donar herhaaldelijk voor het W.F.-doel te vinden doch de keepster belette steeds de gelijkmaker. De Wilton-aanvallen wer den schaarser en iedereen verwachtte de gelijkmaker, doch plotseling brak mej. Stade er tussen uit, plaatste keurig naar de vrijstaande binnenspeelster mevrouw Bos en deze liet de haar geboden kans niet voorbijgaan4—2. Enkele minuten later blies de scheidsrechter voor de laat ste maal en waren de eerste twee punten binnen voor de Schiedammers. Ook het heren-team smaakte het genoe gen de beide punten mee naar Schiedam te brengen door een 11—3 overwinning tegen Turnlust. Dit team heeft thans 4 punten uit evenzovele wedstrijden. Het W.F.-leam. dat met. een nieuw systeem speelde, n.l. het verdedigingssysteem, had hiermee succes. Reeds na 12 minuten spe len was een 3—0 voorsprong bereikt. Toen scoorde Turnlust tegen, doch vóór de rust wist het de Wilton- defensie niet meer te doorbreken en daartegen scoorden de W. F.-voorwaartsen nog 4 maal. Ruststand 7—1. Na de rust scoorde Turnlust 2 maal ach ter elkaar, doch toen was al hun kruit verschoten. De Schiedammers, die heel wat rustiger speelden, wisten vaak met mooie combinaties het Turnlust-doel te bereiken en maakten het de keeper zeer moeilijk. In de 36e minuut van de tweede helft wisten de rood-witten twee doelpun ten te scoren en 3 minuten later weer twee in één minuut, zodat 't einde kwam met een verdiende 11—3 overwinning voor de technisch beter spelende ploeg De wedstrijd stond op een zeer behoorlijk peil zeer belangrijk z'n eigen inktpot. Kleine oorlogjes, over deszelfs onderhoud en gebruik, horen dus tot het verladen. Weg. oeroude ezelborden. Hier m<«é rne wandborden, zo geconstrueerd, dat ze een werkoppervlakte hebben van niet minder dan 6 m2. De ingebouwde gemetselde kasten, in ons vochtig klimaat fataal voor leermid delen en materiaal., horen tot het verle den. Hier heeft men vrijstaande houten kasten. Gangen en lokalen zijn geplaveid met geluiddempende rubber tegels. De slechts op halve kracht brandende, centrale ver warming won het spelenderwijs van de vinnige NO. wind buiten. De temperatuur in het gebouw was prima. De electrische verlichting is ruim voldoende, er is al een aanleg voor schoolradio en schoolfilm. Men zegt wel eens: Wie een huis voor zich zelf bouwt is pas bij het derde tevre den. Vermoedelijk geldt dit spreekwoord ook voor scholen. De vensterbanken in de lokalen zijn te smal voor bloempotten. Het had netter gestaan als de lichtcontacten in de muren verzonken waren geweest? De fonteintjes zijn, voor gebruik door kinderen, te klein. Denk hierbij aan de veel betere inrich ting hiervan in de nieuwe O. L. school aan de Schiedamseweg. Men zal moeite krijgen met het conden- satie-water tegen de ruiten in het ge bouw. Per dag per kinderasempje plm 1 liter. Mogelijk rekent de architect op het absorptievermogen van de muren? Bij de school behoort een ruim terrein, 'n Gedeelte van dit terrein is betegeld om gebruikt te worden als speelplaats. Is deze ruimte niet te krap genomen? In de hoek, Meidoorn-Ribeslaan, komt in de toekomst een gymnastieklokaal. Het on geplaveide gedeelte zal gedeeltelijk be plant worden met bloemen en sierhees ters, de rest wordt gebruikt voor school tuintjes. De afrastering van het gehele terrein is maar magertjes. Zonder de jeugd van Tuindorp te willen discrimineren, lijkt ons hier in de toekomst toch bizon der politietoezicht nodig. Als de Gem. Plantsoenendienst, zoals de plannen zijn, de omgeving van het gebouw beplant zal hebben met sier- struiken en bloemen, heeft Kethel er een school bijgekregen zonder weerga in de grote omtrek. Mogen wij tot slot, namens Katholiek Kethel, het Bestuur van de Willibror- dusstichting danken en gelukwensen voor hun initiatief. Dat de school jaren lang moge wer ken aan de toekomst en het eeuwige heil v an Kethels Rooms-Katholleke jeugd. S. K. PASSAGE t SCHIEDAM VULPENHOUDERS 1 ideaal van de Sint Vincentiusvereni- ging konden verwezenlijken: een be scheiden lokaliteit op het terrein van het woonwagenkamp zelf. zodat nog meer mensen bij het werk van het comité betrokken kunnen worden. dam 4000. (vier duizend). Het aantal krotwoningen bedraagt offi cieel 1300 (dertien honderd stuks. Deze krotwoningen zijn alle Schiedam mers sinds jaren een doorn in het oog en het is al lang meer dan hoog tijd, dat aan de afschuwelijke woontoestanden daarin, een einde gemaakt wordt. Een voorlopige enquête onder de burge rij heeft aangetoond, dat practisch nie mand zich met het afbreken van de voren bedoelde 115 panden kan verenigen, ter- wyi niemand begrijpt wat de leden van onze gemeenteraad kon doen besluiten,GÉBORENHarry, zoon van C D van juist deze plek te kiezen voor de bouw|L;th en M v£m Hpes| Johanna M. C., van een nieuw stadhuis. dochter van M. W. Heusinkveld en J. de Wij vragen U daarom dringend deze Swart; Yvonne L., dochter van J. Steren - - - -- t r* ■•.t-.i-._1TlAX/rlTl fM OVERLEDEN: Th. J. Etman. 74 jaar; A H. v. d. Goes, 69 jaar; G. Hansen, 50 i jaar. GEBOREN vragen kwestie aan een ernstig onderzoek te on- j burg^en K Romeijn; Elizaberta, dcrwerpen. Noot. In een volgend nummer van deze cou rant nl van 15 Aug. 1893, wordt vermeld, dat bovenstaande centrale verwarming niet in de parochiekerk aan de Lange Haven, maar in de bijkerk van O. L. Vr Rozenkrans aan de Singel is aangebracht. Advertentie -rDMDKIEI.BEDRI.IVEN rr Lange Nieuwstraat 227 - Telefoon 69604 O4C.A4 40 VOO» SCHIffif* OMSTPftF* 76ste Jaargang No. 22347 Maar desondanks is het verloop van de vrachtenmarkt niet alleen voor de reders, maar ook voor de scheepswerven een in dex. Want als de vrachten slecht zijn. is een reder eerder geneigd vlootvernieu- wing eens even aan te zien en ook sur veys en reparaties uit te stellen. De gemiddelde ouderdom van de Neder landse koopvaardüvoot ligt boven het internationale gemiddelde; mogelijk ligt hierin voor de Nederlandse werven voor de toekomst een zekere reserve. Concurrcntie-factor dochter van E van Geel en C' van Tricht; Jan C., zoon van H. van Pelt en M. A den Besten; Klijs, zoon van M. W. de nes en G H Cordemans; Geertruida P„ dochter van W. Rodenberg en G. P. Weber; Cornells J„ zoon yan H. F- Ha makers en W. A. v. d. Voort; Wouter, zoon van T. Bos en A. C. Valkenburg; Robert, zoon van W. v. d. Most en J. Leertouwer; Robert M., zoon van A. J. Tas en J. C. v. d. Nieuwendijk; Cornelis J., zoon van Th. L. C. van Beek en M. J.'Kozenbroot; Marianne G., dochter van N H. v. Leeuwen en C. .T. Martens; Wil helmus N., zoon van W. J. Speksnijder en L. Molendijk; Adrianus J., zoon van J v. d. Steen en J. C. de Ridder; Wy- nanda G, M.. dochter van M. J. Aalberls en M. Óver de Vest; Sijbranda M. A„ dochter van D. Bikker en A, M. Rood- hart. Heden Passage Theater; „Aan", film uit India (14 jaar) 2 en 8 uur I Monopole: .Zij, die wij vergeten' (K.F.C. 14 jaar). 2, 7 er. 9 uur. Stedelijk Museum: Tentoonstelling I Haagse Kunstenaarsgroep „Verve", t.e.m. 10 Januari 25 uur. TONEEL EN MUZIEK Woensdag 6 Januari Schouwburg 8 uur „Nachtrepetitic (Maas- stadspelcrs) Lantaren 8 uur ..Sebastiaan" ge volgd door Nieuwjaarswens iRotterd. Comedie» ivolw.» -- Rivièrahal 8.15 uur R. Philh. Orkest o.l.v. Ed. Flipse solist Cor de la Bije viool). bioscopen Programma's van 81 December t/m t Januari Arena: Melba a 1.1 Capitol: Wij zijn niet bang 14 j.) - Centraal: De Gouden Ha vik (14 1.» Cineac: Lili a.l.- Colosseum Abbott en Costello en Dr. JekylI en Mr Hyde <14 j.Harmonie: The Crimson Pirate (14 i - Lutusca: Calamity lane «a.l.» - Luxor: Ver boden Verhaal strikt volw i Passage (Schie dam»: Aan 14 j.» - Prinses: Verboden Verhaai (strikt volw.) Rex- Opium '14 i-> 't Ven ster: Vlug. veilig en voordelig (a.l.Victo ria: Tweemaal twee is twee (a.l.). De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, telefoon 66152 Giro nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal. 2 15 per maand, 0.50 per week. Advertentieprijs np gewone kolombreedte f 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0,30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bi.i de administratie ot bij de erkende advertentie bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën» tot 20 woor den 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruit betaling Alle advertentie-ordeLs worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. Deze week is de week van het honderd-jarig hestaan van ïlton-Fijenoord. Van de veronderstelling uitgaande, dat onze lezers nu meer dan gewoonlijk belangstelling voor deze grote N< geven we het een en ander uit het gedenkboek weer. Hierbij sluit zich voortreffelijk aan het interview, dat de oudste directeur, de heer S. van West, aan een verslaggever van. „Elseviers Weekblad" verleende. Het ^inter view werd opgenomen in het kader van „De Hartslag van Nederland een reeks artikelen, aan liet Nederlandse bedrijfsleven gewijd. De heer Van West constateerde eerst, dat er een kentering in de Nederlandse scheeps bouw valt te constateren, die echter niet onheilspellend is. We geven hier een gedeelte van het interview weer De scheepsbouw heeft zich zeer wel ge realiseerd, dat de jaren na de oorlog voor de werven uitzonderlijk gunstig zijn ge weest. Het ontzaglijke verlies aan tonnage moest snel worden ingehaald, de behoefte aan zeetransport was allerwegen groot en er waren heel wat oude schepen in de vaart. Van die gunstige toestand heeft elke scheepswerf hetzij voor nieuwbouw, hetzij voor reparatie of ombouw kunnen profi teren. Vóór de oorlog kwam het haast niet voor dat een werf voor een aantal jaren gedekt was met bouwopdrachten, zoals nu nog overal het geval is. Ons eigen bedrijf heeft nieuwbouworders tot eind 1956 Maar in de loop van dit jaar is er zo wel bij nieuwbouw als bij reparatie een kentering ingetreden. Niet onheilspellend, zelfs ro' "et ernstig, maar toch onmis- kenbaai Ei; de reparatie doen zich zo nu l en dan weer hiaten in de bedrijfsbezetting ROTTERDAM, 4 Januari 1954. 1 v.m.: 131 ton blik Krommenie; 103 ton rijst Zaanstreek; 95 en 90 ton kali Terneuzen: 140 ton gips Den Bommel; 525 ton kolen Gouda; 300 en 200 ton tarwe Amsterdam; 500 en 3 x 100 ton tarwe Leiden; 450 ton idem Weert: 200 ton idem Sas van Gent; 475, 450 én 250 ton erts Budel; 500 ton suiker Amsterdam; 339 ton schilfers Utrecht; 140 ton granen Boxmeer; 260 ton idem Leeuwarden; 80 ton idem Vegnel. Totaal 69 reizen, 9 Vletreizen. 4/1 v.m.: 140 ton granen Steenwijk; 100 ton gerst Berg Ambacht; 86 en 79 ton schilfers Maarssen; 230 ton palmpitten Zwijnd recht; 101 ton paardebonen Deventer: 240 ton copra 1 varen; 93 ton veevoeder Knollendam; 130 ton onais Deventer; 350 en 260 ton tarwe Uvaren; 40 stand, hout Zwijndrecht; 2590. 1000 en 90 ton sojabonen Zwijndrecht. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9—12.30 uur en 26 uur. 1 Paar glacé herenhandschoenen; bedrag van l.;twee kinder-sehoudertasjes; bruine herenportemonnaie; rozenkrans. Te bevragen bij de vinders: kinder wantje, J Etman. Boerhavelaan 38a; 1 paar glacé herenhandschoenen, P. v. d. Giesen, Da Costastraat 5b; angora kin- derwant, K. Erkens, Alb. Thijmstraat 16b: wollen sjaal, J. v. Ingen, Ridder- kerksestraat 34b; zjjden sjaal, N. La- cro'ix, Dwarsstraat 35; parapluie, H. v. d. Sande, Hoogstraat 21 b; groen wollen sjaal, G. v. Eek. Voornesestraat 19b; glacé herenhandschoen, H de Groot, Ribeslaan 13; grijs hoedje. D, Baron, Broersveid 92b; 1 paar kinderwantjes, Hichters. Snelliussingel 38; zwarte vuj- pen. K. Willems, Lange Nieuwstraat. 35; bruine knippor'temonnaie, T. H. v. d. Linde, Daltonstraat 14b; zilveren oorbel, Karis, Korte Singelstraat 20; grys plastic tasje, A. Lupker, Alb. Thijmstraat 28a; bruin lederen gereedschapstas. A. Pons, Jozef Israëlstraat la; mondharmonica, L. V. Noort, Julianalaan 112a: rode auto ped. massieve bandjes. N Winkelman, Mariastraat. 123a; beige kinderschoentje, A. Zeeman, Leliestraat 49; zak met knoopjes, C. Korteland. v. Ostadelaan 57a; machinesleutel, J. van Herssen, Numansdorpstraat. 8b. In een byeenkomst met de kern (perso neelsvertegenwoordiging) ter gelegenheid van de jaarwisseling, heeft de president- directeur der N.V Koninklijke Ncderland- sche Gist- en Spiritusfabrieken te Delft, ir W. H. van Leeuwen, meegedeeld, dat 1953 met tevredenstellende resultaten zal kunnen worden afgesloten, waartoe de verschillende afdelingen haar aandeel hebben bijgedragen. De in het laatste jaarverslag vermelde gunstiger verhoudingen waaronder dit boekjaar zich heeft ingezet, hebben zich gehandhaafd. De meeste fabrieksafdelin- gen werkten met goede, deels toegenomen bezetting. In het bijzonder geldt dit voor de antibiotische afdeling, waarvan de hogere productie voornamelijk op de exportmarkt geplaatst werd Door deze hogere afzet werd de voortgaande verla ging der prijzen zowel op de binnenlandse als exportmarkten goeddeels opgevangen. De resultaten van binnenlandse en bui tenlandse dochterondernemingen waren andermaal gunstig met uitzondering van de distilleerderijen welker uitkomsten sinds de afzetvermindering als gevolg der accijnsverhoging sterk verminderd zijn en die. wanneer de in de Benelux-overeen- komsten voorziene verdere accijnsverho ging tot stand zou komen, hun rentabili teit geheel dreigen te verliezen. voor, wat jarenlang niet is voorgekomen. Toch is dat in wezen een terugkeer naar de toestand, die voor de oorlog als nor maal werd beschouwd. Wij moeten er weer met meer kracht achter heen zitten om orders binnen te halen in een internationale markt, waarin de concurrentie scherper wordt. Trou wens het is allerminst zo. dat wij tot dus ver stilzittend het binnenkomen van or ders hebben afgewacht: in 1952 hebben wij het uitgebrande motorschip „Erna van de Westkust van de V.S. en de „Ocean Leader" uit het Verre Oosten naar Schie dam gehaald Zowel voor nieuwbouw als voor repa Behalve deze algemene factoren van de wereldconjunctuur, die iri de vrachten index hun uitdrukking vinden, zijn er ook enkele speciale oorzaken, zoals de terug keer van de Duitse scheepsbouw Het voordeel van lager prijzen en lonen schijnt de laatste maanden sterk te zijn ingeboet of verdwenen, maar wellicht hebben de Duitse werven nog enig voordeel wat be treft de tijd, waarin zij opdrachten kunnen uitvoeren, omdat zij minder bezet zijn. De Engelsen zijn geboren scheepsbouwers en de Clyde telt voortreffelijk ingerichte werven er zijn ook uitzonderingen maar de Engelse lonen zijn reeds nu- in ternationaal gezien, betrekkelijk hoog. En men krijgt de indruk, dat op sommige werven daar de arbeidsintensiteit er sinds de oorlog niet op vooruitgegaan is. In de vorige jaren heeft tekortschieten de materiaalvoorziening ons herhaaldelijk parten gespeeld; wij kregen niet op tijd wat wij besteld hadden en kwamen dan :n de knel met de gecontracteerde afleve ringen. Dat is nu voorbij, de voorziening met materialen biedt geen moeilijkheden meer. De uitbreiding welke de Kon Ned. Hoogovens aan haar productieprogramme heeft gegeven is ons daarbij stellig van voordeel geweest, vooral toen zij zwaar der materiaal en van groter afmeting is gaan maken. Maar geen enkele werf kan zich alleen bij de Hoogovens dekken; zo Aanvang nieuwe clubs TY'PEN Blind cn Rhythmisch STENO Ned. en Vreemde Talen ratie heeft een werf met gevestigde naam moeten wij b v. profielen uit het buiten- haar „vaste klanten', of laat ik liever zeg- iland betrekken. En zelfs indien de Hong- gcn. haar relatief vaste klanten, want men (ovens met een volledig assortiment zouden moet altijd scherp concurrerend blijven. I komen, blijft de kwestie van de prijs. STENO TYPIST (E) BOEKHOUDEN Opl. Practijkexamcn NED. HAND. COKR. TALEN Grammatica) Beginn, Hand.corr. en Conversatie Gevortl. Inschrijving dagcl. m voor BETER ONDERWIJS SINGEL 72 - TEE. 68847 SCHIEDAM Voor spoedige indiensttreding GEVRAAGD -Sollicitaties onder S 612 bureau Nieuwe Schiedamsche Courant, Dam 18. in Volop krabje's, mergpijpen, mergbenen enz. en vergeet vooral niet onze overheerlijke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2