'ANN ING Training van jonge voetballers SPORT-SPATTEN Wie is eigenlijk „BOLLETJE Onze dagelijkse PUZZLE Chefarine 4 De ingesneeuwde slaapwagen UITZONDERLIJK GESLAAGD! Sidi Mohammed neemt het met Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! WOENSDAG 6 JANUARI 1954 PAGINA 4 K.N.V.B. start in zes centra NOORSE SCHAATSERS LIJDEN VAN INENTING Twee man niet naar Japan? Schaatsploeg tegen Noorwegen CRICKET ROND DE WERELD GEPENSIONNEERDEN DER NED. SPOORWEGEN Vragen zo spoedig mogelijk vijf procent verhoging Van Sclieltinga leidt in Hoogoven-toumooi HEDEN EERSTE SCHAATSWEDSTRIJD DRAMA IN DE HONGER WINTER Oud-verzetsstrijder vrij gesproken PATIENT OVERLEED DOOR VERKEERDE INJECTIE De Gijsbreght per televisie AUTO'S DOOR GLADHEID IN BOTSING Zes personen gewond Het moet gisteravond voor menig liefhebber van de Am sterdamse nieuwjaarstraditie op toneelgebied een verrassen de ervaring geweest zijn, die Gijsbreght in de hoofdstedelij ke schouwburg op het televisie scherm te zien. Want dit scherm vertoont niet gemak kelijk overeenkomsten met het magische vierkant waarin we toneel plegen te genieten en de magie begint hier niet met het spel maar pas op het momént, dat de camera's en de toeschou wer ingeschoten zijn op het ge geven. Bij alle moeilijkheden, die het relais van een gewone opvoering meebracht, mag het dan ook een bijzondere ver dienste van deze uitzending ge noemd worden, dat na een tien tal minuten het treurspel in hoofdtrekken een althans to neelmatige werkelijkheid voor de kijkers werd. GEZOUTEN HARING NAAR TSJECHO-SLOW AKIJE Verkoop naar buitenland verloopt vlot Emigratie-plannen gingen niet door EEN JAAR MET AFTREK GEEIST TEGEN BOEK HOUDER Balpoint-venters met telefoontruc maakten vele zaken onveilig Elk tablet Chelarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroem4,zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. mensen ai naai nracmen. Oplossing van gisteren VIJF TRAPPISTEN NAAR JAVA CACAOPRIJZEN BLIJVEN STIJGEN Door AGATHA CHRISTIE De „stop van Weurt Scheepvaart LimburgAmster dam in moeilijkheden W etenswaardigheden De Technische Commissie van de KNVB heeft, in nauwe samenwerking met de Districts T. C en de clubs, haar plannen om op bredere basis te komen tot verbe tering van het spelpeil, zo ver ontwikkeld, dat op 12 Januari de eerste training vod8- jongere spelers van 18 tot 24 jaar zal kun nen beginnen. Op die avond worden op het RBC-terrein te Roosendaal een dertig tal jongere spelers geconcentreerd, voor namelijk uit Brabant en Zeeland afkom stig. Op 13 Januari staat een dergelijke bijeenkomst voor Rotterdam op het pro zijn de eigen clubtraining mee te maken, waarop de KNVB-officials zeer veel prijs daarvan is Hij moet zelf 'n besluit nemen of hij wel of niet mee wil gaan naar de Wereldkampioenschappen, doch hij wil met deze beslissing liefst wachten tot de landenwedstrijden op Vrijdag en Zaterdag tegen Nederland en Zweden. De bond heeft hiertegen echter bezwaar, daar de ploeg reeds Zondagmorgen moet vertrek- waaiuu ue ivn v u-urrivjuiu 1 f» M-" i stellen. Bij deze 180 spelers bevinden zich1 ^en en drong er op aan zo spoedig moge- niet de leden van de zg. Nederlands Elftal Club, in zoverre deze althans beneden de 25 jaar zijn Deze zullen, evenals voor heen t.z.t. in het Olympisch Stadion bij elkaar komen in verband met de voorbe reiding van de wedstrijden van het Neder lands elftal. Bovendien worden deze zg. A-spelers individueel onder handen geno men Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, dat uit dit materiaal van 180 spe- gramma, waar in het Feyenoord Stadion jongere spelers van voornoemde leeftijd I Iers in Mei a.s. vier elftallen worden ge uit Zuid-Holland tezamen komen. Op 15|vormd, die op twee maal Woensdagavon- Januari volgt deze training te Amsterdam, den wedstrijden zullen spelen tegen bui- (Olympisch Stadion), op 19 Januari is Apeldoorn (Robur et Velocitas-terrein) aan de beurt voor spelers uit het Ooste lijke deel van ons land, daarna komt Groningen (het Oosterpark) voor de Noordelijke provinciën, waarvoor als eerste datum 20'Januari is genomen en tenslotte worden de jongere speler uit Limburg tezamen geroepen op 22 Januari, waarvoor een plaats nog nader zal wor den bekend gemaakt. Er is sprake van een veertiendaagse cyclus, dat wil dus zeggen, dat op Dinsdag 26 Januari Roosendaal voor de tweede keer aan de beurt is, op Woensdag 27 Januari volgt Rotterdam weer. enz. enz. Deze veertiendaagse bij eenkomsten zullen duren tot aan het eind van het seizoen. In elk van deze zes centra komen on geveer 30 spelers bij elkaar, door de Technische Commissie aangewezen op voordracht van de Districts T. C. Onge veer 180 spelers van 18 tot 24 jaar zullen dus in de tweede helft van Januari begin nen met een training, welke op baltech- nisch gebied ligt. In elk van de genoemde centra zullen de dertig spelers worden in gedeeld in drie groepen van 10. Om half 7 des avonds komen de 10 spelers in de directe omgeving in de stad zelf woon achtig, tezamen om onder leiding van een der Bondsoefenmeesters, de heren J. van der Leek en K. Kaufmann, baltechnische oefeningen te doen. Na een uur beginnen de 10 spelers, die het verst van het cen trum der training wonen en in het laatste uur komen de overige tien spelers aan de beurt. Het ligt in de bedoeling, dat zoveel mo gelijk dezelfde soort spelers (achterspe- lers middenspelers en voorhoedespelers) tezamen deze oefeningen doen. Dit systeem biedt verscheidene voordelen. Door het vormen van betrekkelijk kleine groepen bereiken de Bondsoefenrrjeesters de spelers meer individueel. Maar door het feit, dat in zes steden voortdurend drie groepen van tien spelers aan de oefenin gen deelnemen, krijgen de technische of ficials tenslotte een overzicht van 180 jon gere spelers, van wie men hoopt, dat zij in baltechnisch opzicht vooruit zullen gaan. Door deze oefeningen in centraal ver band op de Dinsdagen, de Woensdagen en de Vrijdagen te laten plaats vinden, kun nen alle gekozen spelers in de gelegenheid tenlandse clubs, welke t.z.t. zullen worden uitgenodigd. Op deze wijze betekent het bezoek aan de trainingsavonden in de zes centra nog een extra stimulans voor deze jeugdige spplers. De Noorse schaatsenrijdersploeg, die Zondagmorgen naar Japan vertrekt voor de Wereldkampioenschappen hardrijden, zal waarschijnlijk sterk gereduceerd wor den. Het is geen geheim gebleven dat zo wel Sverre Haugli als Ivar Martinsen moeilijkheden gehad hebben met de trai ning. een omstandigheid, die wat Haugii betreft, te wijten is aan de vaccinatie. Haugli is nooit eerder ingeënt geweest voor pokken en heeft daardoor meer last van de inenting dan anderen bij wie dit in hun jeugd gebeurd is- Haugli voelt zich niet goed en heeft de Noorse schaatsen- rijdersbond medegedeeld dat hij besloten is niet mee te gaan naar Japan. Boven dien wil hij nu thuis blijven-om zijn vorm te kunnen verbeteren voor de a.s. be langrijke wedstrijden in Europa. Wat Martinsen betreft, ook hij voelt zich niet goed, maar het is niet zeker of oij hem eveneens de vaccinatie de oorzaak lijk te besluiten. Dé secretaris van de Noorse schaatsen- rijdersbond Per Jansen, deelde verder nog mede, dat de bond alles heeft gedaan om de rijders voor te bereiden op de onge makken, welke uit de vaccinatie voort komen en hen daarbij zoveel mogelijk heeft bijgestaan. HAMAR, Dinsdag. Na afloop van enkele selectiewedstrij den over 500 en 5000 meter heeft de coach van de Nederlandse ploeg te Ha- mar, Klaas Schenk, de volgende rijders aangewezen, die ons land op 8 en 9 Jan. in het Bisletstadion in de landenwed- strijd tegen Noorwegen zullen vertegen woordigen: Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maar- se en Wim de Graaff. Waarschijnlijk zal nog een Nederlandse rijder de reis naar Oslo maken om als reserve te fungeren. De wedstrijden in het Bisletstadion zul len op beide dagen in de avonduren worden gehouden. De voorzitter van de K.N.S.B., mr W. H. Vliegen, zal de lan- denwedstrijd bijwonen. De derde testwedstrijd tussen India <=n de Commonwealth is door de Gecombi- neerden met 6 wickets gewonnen: Ind'a 238 en 190, Commonwealth 245 en 187 voor 6. De West-Indiër Marshall was met 88 n.o. de beste Commonwealth-batsman. de Australiër Iverson met zijn googlies !4 voor 78 en 6 voor 47) de beste bowler- In de tweede testmatch tegen Zuid Afrika heeft Nieuw Zeeland een score opgezet van 505 in de eerste innings; maar de laatste 5 wickets hadden slechts12 runs opgeleverd. De gepensionneerden, georganiseerd in de Ned. R. K Bond van Vervoersper- soneel „St. Raphael", zijn in Utrecht bij eengeweest ter be spreking van de compenserende maatregelen in verband met de huurverhoging en het opheffen van het consumptie-offer, terwijl boven dien aandacht werd besteed aan de ach terstand van de pensioenen van degenen, die vóór 1 Januari 1946 werden ge- pensionneerd, krachtens een der pen sioenwetten. De hoofdbestuursleden J. C. van Vliet en A. Molenaar leidden de besprekingen in. De discussies naar aanleiding van deze inleidingen mondden tenslotte uit in een resolutie. Op grond van het feit, dat zij vele jaren hun beste krachten gaven in het belang van het Nederlandse vervoers wezen en daardoor voor het gehele Ne derlandse volk terwijl door de stijgen de duurte van het noodzakelijke levens onderhoud in de laatste jaren de pen sioenen der oud-gepensionneerden in het bijzonder verre ten achter zijn geraakt, verklaren de vergaderden daarin, dat het gezien de toeneming van de algemene welvaart in Nederland, thans mogelijk moet worden geacht de achterstand der pensioenen te niet te doen. Zij spreken hun voldoening uit over de door de Regering in het Centraal Overleg en in de Staten-Generaal ge dane toezegging, dat de pensioenen, ont leend aan de pensioenwetten, zullen worden verhoogd en dat tevens maat regelen voor de oud-gepensionneerden in voorbereiding zijn, doch vinden het teleurstellend en grievend, dat nu de huurverhoging reeds per 1 Januari 1954 inging aan de gedane toezeggin gen nog geen reële inhoud werd gege ven, temeer, omdat de maatregelen voor andere groepen van het Nederlandse volk reeds wel bekend zijn. Daarom doen zij een dringend beroep op het hoofdbestuur van „St. Raphael" om alle mogelijke pogingen aan te wen den bij diverse instanties om tot een zo spoedig mogelijke pensioenverhoging van 5 pet en tot aanpassing van de zo genaamde oude pensioenen te komen. z In het internationale studenten-sport-competitie 1954 heeft de Indiase tennisbonci De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van het internationaal Hoogovenschaaktournooi te Beverwijk luiden: Kottnauer (Tsj. SI.)Rellstab (Duitsl.) 10; PrinsBouwmeester af- gebr.: KramerPirc (Zuid Slavië) 01; Van ScheltingaKlaeger (Duitsl.) 10; Vlagsma—Beni (Oostenr.) afgebr. De afgebroken partij tussen Pirc (Zuid Slavië) en Prins (Ned.) uit de der de ronde werd uitgespeeld. De partij eindigde in remise. De afgebroken partij tussen Klaeger (Did.) en Kramer werd door Kramer gewonnen. De stand luidt thans: 1 Van Scheltinga 3 pnt; 2 Beni (Oostenrijk) 2V- pnt -+- 1 afgebroken partij; 3 en 4 Kottnauer (Tsj. SI.) en Pirc (Z. Slavië) 2pnt; 5 Bouw meester (Ned.) 2 pnt 1 afgebr. part.; 6 Prins (Ned.) 1K> pnt -f afgebr. partij; 7 en 8 Kramer (Ned.) en Rellstab (Duitsl.) IV2 pnt; 9 Vlagsma (Ned.) 1 pnt 1 af gebr. part.; 10 Klaeger (Duitsl.) 0 pnt. Vandaag 6 Januari zou in Nederland voor de eerste maal in dit seizoen een schaatswedstrijd op de korte baan voor mannen worden gehouden en wel op een ondergespoten sintelbaan te Veenoord in Drente. Om 13.00 uur zouden de deelnemers van start gaan. tournooi te Amsterdam werd de eindstand van het biljarten: 1 Indonesië, 2 Suriname. 3 Antillen, 4 Nederland, 5 Amerika. Bij de Zuid-Australische tennis-kam- pioenschappen te Adelaide waren de uit slagen van de kwart-finales: Hartwig A sl. Seixas VS 5-7 6-3 6-1 6-2, Trabert VS si. Rose A 6-3 6-3 6-4- Hoad A sl. Richard son VS 6-1 6-2 6-3, Rosewall A sl. Talbert VS 6-3 6-3 8-6. De Xerxes-speler Coenraats, die reeds jaren in Den Haag woont en employe bij de K.L.M. is, heeft overschrijving naar de Haagse vierde-klasser Westerkwartier ge vraagd; de NAC-speler Pirard wil naar Groen Wit- In het nieuw aangelegd en goed ge outilleerde sportpark te Veenoord in de gemeente Sleen (Drente) zullen dit ja3r de landen-wedstrijden athletiek dames en heren tussen Noord Nederland en Noord Duitsland worden gehouden, vermoedelijk op 18 Juli, nadat de officiële opening van dit voor het Noorden unieke sportpark op 12 Juni zal zijn geschied. Te Klagenfurt (Oostenrijk) is H.H.IJ.C. na harde strijd met 43 door de plaatse lijke ijshockey-club verslagen; tussen- scores 2-0 2-2 0-1. Dietz, Zukiwsky en Kirk scoorden voor H.H.IJ.C. Als de Australische militaire overheid erbij blijft, dat de 19-jarige Lewis Hoad op 13 Januari in militaire dienst moet, zal deze Davis Cup crack niet kunnen deel nemen aan de Australische tennis-kam- pioenschappen welke op 22 Januari be ginnen. De Australische tennis-bond, ge steund door duizenden sportliefhebbers, Is bezig uitstel te krijgen voor „recruut" Hoad. In de twee afgelopen jaren had India als enig land voor de Aziatische zone van de competitie om de Davis Cup in geschreven en was het dus rechtstreeks in de Interzone-finale tegen de winnaar van de Europese zone gekomen. Voor de echter besloten, in te schrijven voor Je Europese zone Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Nederlandse Tafeltennis Bond om zowel een dames- als een heren- ploeg ngar de wereldkampioenschappen tafeltennis, welke van 6 April tot en met 13 April te Londen worden gehou den, af te vaardigen. De dames en heren, die deel uitmaken van de teams zullen tevens aan de individuele wedstrijden deelnemen. HIJ SCHIKT ZICH niet in zijn lot, Sidi Hoestend en proestend wierp Sidi Mo- Mohammed Ben Yussef, de afgezette hammed, monsieur Bidault tal van boze sultan van Marokko. woorden naar het hoofd. Want hij vindt de „Mouflon d'Or" (het Deze keer dacht Sidi Mohammed, dat Gouden Schaap) het hotel, waar de Franse de kok in een taart rum, dus alcohol had regering hem op Corsica ingekwartierd gedaan, toen nam zijn lievelingsdochter, de heeft, maar een armzalige herberg. veertien-jarige Fatima Zara, zijn partij op Dat' valt te begrijpen voor een man, die Aangezien ze in tegenstelling met haar in een paleis woonde en schatrijk is, er in zusters alleen maar Arabisch spreekt, Marokko zeven limousines op na hield, een moest er in Parijs een tolk aan te pas stal vol prachtige paarden en volgens het komen. zegden onmetelijke schatten in goud en Fatima Zara gaat voor haar vader door j^,gr dik en dun. De twee andere prinsessen Sidi' Mohammed mag dan geen onmete- vinden hem erg conservatief en smalen op lijke schatten bezitten - er wordt altijd zijn harem, die ze voor een modem vorst zo overdreven hij kan zich toch de volkomen uit de lijd achten. eigenaar noemen van uitgestrekte lande- De oudste, de achttien-jarige Aischa, rijen, vele paleizen en huizen, oases, sta- heeft zelfs zeer geavanceerde ideeen. Ze nels baren zilver en goud. spreekt vloeiend Frans, leest Franse ro- En de „Mouflon d'Or" is eigenlijk toch mannetjes en is eigenlijk een soort Marok- maar een dorpshotel, zeker in vergelijking kaanse feministe. Nooit heeft gezegu, met het paleis in Rabat, waar nu een zal ze zich aan een man laten uithuwehj- ander zetelt hen, die er een harem op na houdt. Ze Dat hii er gratis woont, op kosten van de kijkt inmiddels reeds naar een man uit f;n Franse regering, acht hij maar een schrale zoekt naarstig onder de Arabische vor- troost Hij wenst niet op Corsica te zitten, stenzonen van het Nabije Oosten. Naar ver van de „beschaafde" wereld, al is Na- men zegt voelt ze wel iets voor de jonge poleon er dan geboren. koning Feisal van Irak. En men beweert, Sidi Mohammed wil het imposante dat die al met een portret van haar in zijn kasteel bij Pau betrekken, waar honderd zak loopt. iaar geleden een andere Mohammedaanse Sidi Mohammed heeft het met zijn twee vijand van Frankrijk, de befaamde Abd el geavanceerde dochters daar in bet Stille Kader gevangen heeft gezeten en dat hij Zonza op Corsica niet gemakkelijk, van foto's kent. Hij zou graag willen vluchten. De ver- In het „Gouden Schaap" werd het per- spreiders van geruchten in het stadje soneel aangevuld met negen eerste klas Zonza vertellen, dat hij een millioen Zwit- krachten uit het Parijse diplomatenhotel serse francs heeft uitgeloofd aan degenen, „Crillon", alleen al voor de bediening. Het die zijn ontsnapping mogelijk zouden "Crillon" zond voorts nog twee maitres maken. d'hotel en vier koks. De Franse regering gelooft hiervan met Desondanks heeft Sidi Mohammed al veel, want indien Sidi Mohammed vlucht, herhaaldelijk monsieur Bidault opgebeld, wordt heel zijn bezit in Marokko verbeurd De eerste keer, toen de centrale van het verklaard. Bovendien, hij mocht bij zijn hotel voor het eerst werd aangestoken en vertrek naar Corsica slechts 60.000 Zwit- er een grote rookontwikkeling plaats vond, serse francs meenemen. Ook drie kisten waardoor het hele huis in brand leek te met de z.g. kroonjuwelen. Maar die zal hij staan. wel nooit verkopen. Het hoog militair gerechtshof heeft de 29-jarige oud-verzetsstrijder L. B. vrij gesproken. B. had op 10 Januari 1945 in het slop van Willem Klein bij het Westeinde in Den Haag, tezamen met vier andere ver zetsstrijders, een inval gepleegd om geld en levensmiddelen te verkrijgen, die drin gend nodig waren voor de verzorging van onderduikers. Hierbij werd een zekere 1. zodanig door een schot gewond, dat hij later overleed Het hof achtte wel bewezen, dat B. het hem ten laste gelegde had gepleegd, maar achtte dit niet strafbaar. De krijgsraad te velde had B. op 11 No vember j.l. conform de eis veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van één jaar. (Van onze correspondent) De officier van Justitie bij de Zutphense rechtbank heeft drie weken hechtenis voorwaardelijk met een jaar proeftijd ge- eist tegen de broeder-verpleger M. v. D. uit Zutphen, die in Mei van het vorige jaar een patiënt van de psychiatrische in richting Groot Graffel te Warnsveld een verkeerde injectie heeft toegediend tenge volge waarvan deze patiënt, zekere A. T. H„ is overleden. Van D. had van de hoofdverpleger op dracht gekregen deze injectie te geven en hij pakte daarvoor een injectiespuit met een flesje, dat er vlak naast stond. Hij controleerde echter de inhoud van het flesje niet. Het was geen gemakkelijke pa tiënt. aan wie de injectie moest worden toegediend en bovendien werd de broeder verpleger door andere patiënten afgeleid. Toen hij, direct na de toediening van de injectie, bemerkte, dat hij de verkeerde fles had gepakt nam hij onmiddellijk maat regelen, doch niettemin overleed de pa tiënt. R Af R Gevar. muz. met comm. 15. M. i\. Dansmuziek> Op de weg van Utrecht naar Den Bosch zijn onder de gemeente Everdingen nabij Vianen twee auto's met elkaar in bot sing gekomen. De botsing was zo hevig, dat beide voertuigen vrijwel geheel vernield werden en men mag van geluk spreken, dat het bij verwondingen van zes van de acht betrokken personen is gebleven. De slachtoffers zijn naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht, waar alleen mevrouw Hooymeyer uit Zeist, die een kaakfractuur en een ge broken pols had opgelopen ter verple ging is opgenomen. Een der auto's, be stuurd door de arts Bruyning uit Eind hoven, die in de richting Utrecht reed, kwam, waarschijnlijk door de gladheid, plotseling op de linkerweghelft terecht, waardoor de botsing met de tegenligger is ontstaan. De bestuurder zelf kwam er met enkele lichte ontvellingen af. De camera had zich een vaste en bepaald niet ongunstige gezichtshoek gekozen en liet op die manier het toneel toneel zijn zonder zich te wa gen aan een eigen interpretatie die in bewegelijke benadering van de scenes haar heil zocht voorzichtigheid, waarbij Een wijze een ver trouwde traditie het respect genoot, dat haar toekomt en toch de televisie nog de kans kreeg iets van haar eigen mogelijkheden aan de dag te leggen van haar eigen mogelijkhe den. Niet alleen de afwisseling van close-up en afstandbeeld maar vooral de wonderlijke sensatie het toneel in een plat vlak te zien droeg tot dat laatste bij. Er is al verschillende ma len ook in de kolommen van ons blad opgemerkt dat de Gijsbreght van dit jaar een Gothische is maar wie de opvoering geprojecteerd op het scherm en dus tot twee deman- sies teruggebracht heeft mee beleefd, zal die mening op verschillende pun ten gecorrigeerd hebben gezien door de bijna pictutale werkelijkheid waarvoor hij werd geplaatst De beste scenes zijn van compositie, beweging en belichting ten minste barok terwijl andere zelfs aan een Frans Hals-op stelling herinneien Het onbestemde van de lichtplekken op het glazen „doek" droeg er dan ook niet weinig toe bij de uitzending van gisteravond tot een nagenoeg schilderkunstig ge not in zwart-wit 'e maken, waarin de bonte variëteit van de verschillende taferelen boeiend tot haar recht kwam. Genadeloos was intussen het relais, waar het ging om de voordracht zelf. Waar de dictie van een enkele speler niet sterk bleek deed zij in deze uit zending zonder meer s'echt aan Wel een bewijs welke bijzondere eisen het nieuwe medium stelt. Na een iournaal over de begrafenis plechtigheden van dr A. Plesman, be sloot het programma met de Nieuw jaarswens van Thomasvaar en Pieter nel. Nederlandse haring-exporteurs voeren reeds geruime tijd besprekingen met de Tsjechoslowaakse inkoopcentrale „Koos- pol" over de verkoop van tienduizend vaten gezouten haring. De besprekingen zijn nu in een vergevorderd stadium en hét laat zich aanzien, dat het contract binnenkort zal worden afgesloten. Er is in 1953, vooral dank zij de in de laatste maanden zo gunstige weersomstan digheden, in vergelijking met voorgaande jaren veel haring gevangen Aan de andere kant, zo vernamen wij loopt ook de ver koop vlot. Met andere Oost-Europese lan den wordt eveneens over uitvoer van ge zouten haring onderhandeld. West-Duis- land stond eind December een import quotum van een millioen mark toe zodat de uitvoer naar dit land nu in volle gang is. Ook andere landen zoals Frankrijk en de Ver. Staten, zijn geregelde afnemers. Een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van twee maanden voorarrest, waarvan tien maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, eiste de officier van justitie gisterochtend tegen de 28-jarige J. van W. uit Rotterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij een som gelds van een expeditiebedrijf te Mid- delharnis, welk geld hij als boekhouder en vertegenwoordiger van deze firma had ontvangen, niet zou hebben afgedragen. De dagvaarding sprak van een bedrag van 7200, doch volgens verdachte zou het 2400 hebben bedragen. Hij gaf toe een gedeelte van het geld te hebben besteed om voor zijn gezin passage naar Australië te kunnen betalen, waarheen hij wilde emigreren. De dag voor zijn vertrek werd hij aan gehouden en „was niet op het laatste ogenblik ingegrepen, dan was hij met de noorderzon vertrokken", zo betoogde de officier. Uitspraak over veertien dagen. WOENSDAG 6 JANUARI Uitzending vanuit Engels Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. 22.00 uur Martin Block. 22.30 22.45 23.00 23.30 00.30 Jo Stafford zingt. Dansmuziek. Bing Crosby Show. Verzoekplaten. Sluiting. DONDERDAG 7 JANUARI HILVERSUM I i402 m.) 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9.25 Waterst. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram.: 10.50 V. d. kleuters 11.00 Gram. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmed. 12.33 Orgel spel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 „Blauwbaard", hoorsp. 14.40 Driekoningen liederen. 15.00 „Beterschap". 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: „F.A.O.-werk m Transjordanië". 18.00 Nws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Amus. muz. 18.40 Rep. of gram- „Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels". 19.00 V. a kind. 19.05 Gesprokén brief uit Londen, iv.iv Jazzmuz. 19.40 Rondetafelparlement. 20 00 Nws. 20.05 Kamerork. 21.20 Meded. 21.25 Carnavals- progr. 22.25 Sportact. 22.40 Pianorecital. 23. Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. <298 M.) 7.00 KRO. 10.00 NC RV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7 00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7 45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V d huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10 30* Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram 12 00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land-' en tuinbouwmed. 12.33-12 40 Wij van het land) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Gram. 14.00 Moderne muz.14.25 Gram 14 45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. lo.40 Sopr.. klarinet en plano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Fluit en clavichord. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Amus.muz. 18.35 Raadhuis- nnat 18 45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. 19 10 V d jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 9n 9n Dpvar nroer 21.45 „Ik denk er zo over en U?". 21.55 Amus.muz. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.1o--4.00 Gram. Engeland, BBC Home Service. 330 M. 12.00 Gram. 12.40 Caus. 13.00 Orf®1- 13.25 V. d. arb. 13.53 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Meded. 1420 Lichte muz. 15.00 Ork.conc. 16.00 Gram. 16.30 Hoorspel 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws 19.15 Sport. 19.20 Caus. 19.30 Dansmuz. 20.00 Hoorspel. 20.30 Strijkkwartet en *'ari5„n 21.15 Amerik. nwsbrief. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Amus.muz. 23.4o Weten- schappeiijk overz. 24.000.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 M. 12 00 „Mrs. Dale's Dagboek 12.15 Ork.conc. 12.45 Voordr. 13.00 Dansmuz. 13.45 Ork.conc. 14 45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.30 Gram. 16.45 Accordeonork. 17.15 „Mrs. Dale's Dagboek". 17.30 Caus. 17.43 MU. ork. en soliste. 18.30 Ork.conc. 19.15 V. d. Jeugd 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws. 20.25 Sport. 20.30 Gevar. progr. 21.00 „Top of the Form 21-30 Klankbeeld. 22.00 Hoorspel m. muz. 22.30 Gevar. progr. 23.00 Nws. 23.15 Act. caus. 23.20 Dans muz. 0.05 Voordr. 0.20 Dansmuz. 0.3&—1.00 Nws. N.W.D.R. 309 M. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. jptiz. 14.15 Lichte muz. 15.00 Gevar. muz. 16.00 Film- muz 16.25 Kamerniuz. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws 19.30 „Die Nibelungen hoorspel. 21.30 Symph.ork. 21,45 Nws. 22.10 Gram. 23.00 Frankrijk, Nationaal progr. 347 M. 12.30 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.20 OTk.conc. 14.05 Piano. 14.25 Hoorspel. 16.45 Kamermuz. 17.10 Orgel. 17.55 Gram. 18.30 Am. uitz. 19.00 Gram. 20.00 Ork.conc. 23.00 Gram. 23.4524.00 Nieuws. Brussel. 324 en 484 M. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weer. 12.34 Gram. «.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45, 15.30, 15.35 en 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Lichte muz. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Operettemuz. 21.15 Ethnologische muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.30 Electronische muz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 M. 12.00 Ork.conc. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Koorzang. 15.00 Ork.conc. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Dansmuz. 18.30 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. Engeland, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nws. „Beste Allemaal". Engelse literatuurgeschiedenis (op 224 M.). Horizontaal: 1 volk, 5 houding, 10 para dijs, 12 zwijn, 13 persoonlijk voornaam woord, 14 plant, 17 deel van de mast, 18 kostbare stof, 20 ton, 21 projectiel, 22 tijd perk, 23 vrouwelijk zoogdier, 24 wapen, 26 meisjesnaam, 29 bloeiwijze, 31 boos, kwaad, 32 vriend (Fr.), 34 onder het no dige voorbehoud, 35 werktuig, 37 en andere, 38 opera, 40 paradijs, 42 betaal- plaats, 43 muziekinstrument. Verticaal: 1 kleurling, 2 stand, 3 voor- 24 00 Nws 0 30-1 00 zetsel- 4 z«"vier van de Donau. 6 seconde. 24.00 nws. 0.30 ï.oo 7 a]s vQlgt^ g Romeins keizer 9 aangrij pende gebeurtenis, 11 onbeweeglijk, 15 TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN. F 0.75 evennachtslijn, 16 uitstalkast, 19 sjecerij, 21 eiland in de Indische archipel, 2o hou ten gebouw, 27 telwoord, 28 muziekinstru ment, 30 zangsolo, 33 grondstof voor brood, 35 schrede, 36 bijwoord, 39 titel, 41 inhoudsmaat. Horizontaal; 1 de, 3 Vesta, 7 h.w., 9 ar. 10 ere, 11 o.i., 12 akker, I4 merel, 16 ren 17 sop, 18 erg, 19 rest, 21 Olga, 23 ie, 24 a.e„ 25 elke, 27 Etna, 29 ale, 30 vat, 31 erg, 33 tenue, 34 tonen, 35 a.v., 36 Rie, 38 no. 39 p.e., 40 start, 41 a.e. Verticaal: 1 daar, 2 erker, 4 eerst, 5 sr., 6 tempo, 7 hoera, 8 wilg> 13 knellen, 15 regenen, 20 eek, 22 lat, 25 eieve, 26 Evert, 27 etter, 28 arena, 29 atap, 32 gnoe, 37 ia. (Van onze correspondent). Onlangs werden in de Abdij Konings hoeven te Tilburg door de abt der Trap pisten vier paters en een broeder aan gewezen, die binnenkort naar Java zullen vertrekken om zich daar te vestigen in de reeds bestaande communiteit der paters Trappisten. Het zijn de paters Cytrianus v. d. Boo gaard uit Tilburg, Gosedijn Drost uit Am sterdam, Barthelomeus van Leeuwen uit Poeldijk en Aloysius Janssen uit Hillegom en broeder Hilarius Vaes uit Tilburg. De communiteit op Java waarvan pater Cytrianus overste zal worden in plaats van pater Bavo, die dan de functie krijgt van novice-meester, telt dan tien leden. Het ligt in de bedoeling dat daar een Kannuniek opgericht wordt met noviciaat. De voorbereiding voor het vertrek zal vermoedelijk echter nog wel enkele maan den duren. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea: m.s „Oranje" (14 Jan.); Ned Antillen: m.s. i.Amslelstroom" (13 Jan.), Suriname; s.s. Cottica" (20 Jan.); Unie van Z.-Afrika en 7.W.-Afrika: m.s. „Oranjefontein" (12 Jan.); Canada: m.s. „Noordam" (14 Jan Zuid-Amerika: s.s. „Andes" (9 Jan m s. „Aldabi" (13 Jan.): Australië: via Engeland (9 Jan.); Nieuw-Zeeland: via Engeland (9 Jan.). Zijn de beide Amsterdammers, de 38- jarige los-werkman C J. v. d. H en de 58-.jarige koopman P. dc J toch schuldig aan de lange reeks diefstallen, waarbij vele keren van de z.g. telefoontruc werd gebruik gemaakt in een zevental plaatsen in ons land en waarvan de rechtbank te Alkmaar hen op 28 September j.l. heeft vrijgesproken? Op deze vraag zal het hof te Amsterdam het antwoord moeten geven Gisteren is een begin gemaakt met de be handeling in hoger beroep voor dit college. Ruim 30 getuigen uit Zwolle, Leeuwarden, Purmerend en Dordrecht werden deze eerste dag gehoord. Verdachte De J„ die in 1951 door het hof te Amsterdam terzake van diefstal door middel van de telefoontruc tot één jaar was veroordeeld, ontkende zich aan de thans ten laste gelegde diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Volgens hem had „Bolletje" dit gedaan die „het hem zelf verteld" had. Hij kon echter niet de ware naam en het adres van „Bolletje" geven, omdat hij deze niet kende. De president merkte op: „Ik denk. dat u Bolletje zelf bent". De J. verklaarde, dat hij de pennen van een zekere „Moffie" op het Waterlooplein had gekocht. De president hield verdachte echter voor. dat „Moffie" was gehoord, maar dat deze De J. niet kende. Ook de tweede verdachte ontkende schuldig te zijn. Bij de politieverhoren en ook ter zitting herkenden verscheidene getuigen hem echter. Ook deze verdachte had met ballpointpennen geleurd. Behalve door middel van de z.g. tele foontruc, iemand aan een toestel nabij diens kantoor of bedrijf laten roepen en tijdens zijn afwezigheid binnendringen en een portefeuille of een geldkistje weg nemen, was men ook we) vooral pools hoogte bij de slachtoffers gaan nemen Diverse getuigen vertelden, dat v. d. H. Opnieuw onderging cacao gisteren op de Londense termijnmarkt een sterke stijging. Nadat Maandag JanlL%n'le^Rn ring reeds gekomen was op 37U A J«U sh, werd gisteren de 400 sh per ton be reikt. Andere termijnen boekten stij gingen van 7 a 8 sh. meer dan één keer in hun winkel was geweest om kleingeld tegen een bankbiljet van 25 of 50 gulden te wisselen. Vaak moest bij zo'n transactie een geldkistje met bankpapier te pas komen Verdachten kwamen zo aan de weet. waar de begeerde buit werd opgeborgen. Dinsdag 12 Januari zal de behandeling worden voortgezet. 11 4). Eh bien, zei Poirot. Wat denk je van deze twee? Het zijn Amerikanen, zei monsieur Bouc. Zeker zijn het Amerikanen. Ik be doel, wat denk je van hun persoonlijk heid? De jonge man leek heel sympathiek. En de andere? Om je de waarheid te zeggen, vriend mag ik hem niet. Hij maakte een onaange name indruk op me. Wat vind jij? Hercule Poirot wachtte even voor hij antwoordde. Toen hij me passeerde in het restau rant, zei hij ten laatste, had ik een eigenaardige indruk. Het was of 'n wild dier, maar woest, woest, begrijp je me gepasseerd was. En toch zag hij er zo eerbiedwaar dig uit. PrécisementHet lichaam de kooi is zo respectabel mogelijk, maar door de tralies kijkt het wilde dier. Je hebt fantasie mon vieux, zei mon sieur Bouc. Best mogelijk, maar ik kon de indruk niet van me afzetten, dat er iets slechts heel dicht langs me was gegaan. Die keurige Amerikaanse mijnheer? Die keurige Amerikaanse mijnheer. Wel. zei monsieur Bouc vrolijk, het kan zijn. Er is veel kwaad in de wereld. Op dit ogenblik ging de deur open en de concierge kwam naar hen toe. Hij keek bezorgd en verontschuldigend. Het is onbegrijpelijk, monsieur, zei hij tegen Poirot. Er is niet één eerste klas coupé te krijgen in de trein. Wat? riep monsieur Bouc. Om deze tijd van het jaar? Ah, ongetwijfeld is er een groepje journalisten politici. Ik weet het niet, mijnheer, zei de concierge, zich eerbiedig tot hem wen dend Maar zo is het. Wel, wel. Monsieur Bouc wendde zich tot Poirot. Wees maar niet bang, vriend. We zullen het wel schikken. Er is altijd één coupé, no. 16 die vrij is. De conducteur zorgt daar voor! Hij glimlachte, keek toen op de klok. Kom, zei hij, het is tijd, dat we gaan. Op het station werd monsieur Bouc met eerbiedige voorkomendheid begroet door de bruingeuniformeerde wagon-lit- conducteur. Goedenavond, monsieur. U hebt coupé no Hij riep de kruiers en zij reden hun lading halverwege langs de trein, waar op de bordjes zijn bestemming vermeld den: Istanbul—TriesteCalais. Alles is vol vanavond hoor ik? Het is onbegrijpelijk, monsieur. De hele wereld verkiest vanavond te rei zen! Toch moet je plaats vinden voor deze heer hier. Hij is een vriend van mij. Hij kan no. 16 krijgen. Die is bezet, mijnheer. Wat? No. 16? Ze wisselden een blik van verstand houding en de conducteur glimlachte. Hij was een lange, gele man van mid delbare leeftijd. Ja zeker, monsieur. Zoals ik u zei. we zijn vol overal vol. Maar wat is er aan de hand?" vroeg monsieur Bouc boos. Is er ergens een conferentie? Is het een gezelschap? Neen. monsieur. Het is maar toeval. Toevallig hebben zoveel mensen ver kozen vanavond te reizen. Monsieur Bouc maakte een gebaar van ergernis. In Belgrado, zei hij, komt de wagen uit Athene. En ook de Boeka restParijs wagen. Maar we komen pas morgenavond in Belgrado. Het probleem is deze nacht. Is er geen tweede klas ca bine vrij? Er is een tweede klas cabine, mon sieur. Nu dan Maar het is een damescabine. Er is al een Duitschc in de coupé een ka menier. L4-la, dat is lastig, zei monsieur Bouc. Maak je geen zorgen, mijn vriend, zei Poirot, ik reis in een gewone coupé. Volstrekt niet. Volstrekt niet. Hij wendde zich weer tot de conducteur. Is iedereen er? Dat is waar ook, zei de man, er is één passagier, nog niet gekomen. Hij sprak langzaam, aarzelend. Maar spreek dan toch! Cabine no. 7 een tweedde klas. De heer is nog niet gekomen en het is vier minuten voor negenen. Wie is het? Een Engelsman. De conducteur raad pleegde zijn lijst. Een mijnheer Harris. Een gelukkige naam, zei Poirot. Ik ken mijn Dickens. Monsieur Harris zal niet komen. Breng monsieur's bagage in no. 7, zei monsieur Bouc. Als die monsieur Harris komt, zullen we hem zeggen dat hij te laat is dat de cabines niet zo lang opengehouden kunnen worden. We zullen de zaak wel schikken. Wat geef ik om een monsieur Harris? Zoals monsieur wil, zei de conduc teur. Hij wees Poirot's kruier, waar hij heen moest gaan. Toen ging hij van de tree plank af om Poirot te laten instappen. Helemaal aan het eind, monsieur, riep hij. Op één na de laatste coupé. Poirot ging de gang door, een enigs zins moeilijke tocht, daar de meeste rei zigers buiten hun coupé's stonden. Zijn beleefde „pardon's werden geuit met de regelmaat van een wekker. Ten laatste bereikte hij de aangewezen coupé. Daar. omhoogreikend naar een hand koffer, stond de lange, jonge Amerikaan uit het Tokatlian. Hij fronste de wenkbrauwen toen Poi rot binnenkwam. Pardon, zei hij. U hebt zich zeker vergist. Toen, in moeizaam Frans. Ik geloof u maakt vergissing. Poirot antwoordde in het Engels: Is u mijnheer Harris? Neen, mijn naam is MacQueen. Ik Maar op dat ogenblik sprak de stem van de wagon-lit-conducteur over Poirot's schouder. Een verontschuldigende, enigs zins ademloze stem: Er is geen andere cabine in de trein, monsieur. De heer moet hier in. Hij liet het gangvenster neer, terwijl hij sprak en begon Poirot's bagage binnen te halen. Poirot merkte zeer geanimeerd de ver ontschuldigende toon van zijn stem op. Zeker was de man een goede fooi be loofd, als hij de coupé voor de andere reizigers kon vrij houden. Evenwel, zelfs de schitterendste fooi verliest haar ef fect, als een directeur van de maatschap pij aanwezig is en zijn orders geeft. De conducteur kwam uit de coupé, nadat hij de koffers in de rekken had gezwaaid. Voiia, monsieur, zei hij. Alles is in orde. U hebt het bovenste bed, no- 7. We gaan over een minuut. Hij holde de gang af, Poirot ging d& coupé weer in. Een fenomeen als ik zelden heb ge zien, zei hij vrolijk. Een slaapwagen- conducteur, die zelf de bagage in het rek zet. Het is ongehoord! (Wordt vervolgd). De scheepvaart tussen Amsterdam en Zuid-Limburg ondervindt, voorzover het schepen met behoorlijke diepgang betreft, grote moeilijkheden. In het Amsterdam- Rijnkanaal tussen Amsterdam en Tiel staat weliswaar voldoende water, evenals op de Waal van Tiel tot de ingang van het Maas-Waal-kanaal bij Weurt, maar dan is het ook afgelopen. De Weurtse sluis speelt de scheepvaart op het ogenblik namelijk lelijk parten. Schepen met enigszins be hoorlijke diepgang (met kolen geladen rijnaken) kunnen deze sluis niet meer passeren en zijn nu gedwongen de veel tijd vragende omweg via de Maas te kie zen Dit is des te ernstiger daar de sluis van de stuw bij Grave niet in staat is het belangrijk toegenomen verkeer op de rivier te verwerken. In tegenstelling tot b.v. de sluis van de stuw bij Lith, die van een electrische installatie is voorzien, moet de Graafse sluis met handkracht worden bediend. Het gevolg is dat er thans bij deze sluis een ware opstopping is ont staan, de schippers verliezen gemiddeld een dag voor zij hier geschut kunnen worden- Op het Amsterdam-Rijnkanaal zjjn de gevolgen van de huidige „stop van Weurt" duidelijk merkbaar cn wel speciaal in de afvaart, dus de veelal zwaar beladen vaart naar Amsterdam. In December schutte de Prins Bernhard- sluis te Tiel 661 afvarende schepen met een totaal van 206.403 ton minder dan in No vember. Ook de opvaart was minder, doch het gaat hier slechts om ruim 100 schepen. De moeilijkheden bij de sluis te Weurt worden veroorzaakt dooi de drempel van deze siuis en de huidige lage waterstand. De drempel ligt drie meter boven N.A.P., terwij! de waterhoogte aan de Waalkant van de sluis de laatste tijd ongeveer 4.50 meter is. Er bestaan plannen tot verbete ring van de sluis, maar wanneer deze ver wezenlijkt zullen worden valt nog niet te zeggen. Dc centrale der Nederlandse Verbruiks coöperatie te Rotterdam heeft naar wij vernemen opdracht gegeven tot het bou wen van een nieuw bijkantoor met goe derenmagazijn te Roermond. Gisteren is ook de naam bekend gewor den van de vijfde Nederlander, die in Bandung op last van de recherche van Djakarta is gearresteerd. Het is de heer Baden. Pontveer wordt voctvecr. Met Ingang van 15 Januari a.s. wordl het pontveer over het Noordhollands Kanaal te Water gang in de gemeente Landsmeer opge heven en vervangen door een voetveer. Kinderverlamming. In de week van 20 tot en met 26 December zijn twee ge vallen van kinderverlamming gemeld, nl. in de gemeente Bladel en Netersel en in Hilversum. Bevorderd tot gcncraal-majoor. Bij K. B. is met ingang van I Januari j.l. be noemd en aangesteld bij het wapen der artillerie tot generaal-majoor de als zo- J danig tijdelijk benoemde brigade-generaal 1J. Steenmetser, inspecteur der artillerie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4