Moskou wil met Washington praten over atoomenergie Het voorbereidend overleg zal spoedig beginnen Maximumprijzen voor volks- wit- en bruinbrood Van HUISBEDRIJF tot inter nationale onderneming Eeuwfeestviering te Schiedam plechtig ingezet Twee straaljagers botsten en stortten neer; piloten gedood Een der toestellen sloeg krater op lege speelplaats Weer overstromingen in de Po-delta Zes dorpen nog slechts met bootjes bereikbaar r Nieuwe winst: De D.U.W. eindelijk iveg geduwd Aanval on de vorst mislukt School was juist uit Donderdag 7 Januari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vijftien Britse militairen verongelukt gooibroei in Januari Van 35 tot 40 cent Botersmokkel viert lioogtij in Zeeuwsch- Vlaanderen De ontsnapte Mig gaat niet meer terug „Nieuws en sport Honderd jaar Wilton (thans Wilton-Fijenoord) De „Wilton-geest' Zware last Analyst Schoolkinderen ontsnapten aan de dood Brandende vleugeltop legde boerderij in as WEERBERICHT Charles Bohlen, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, heeft Woensdag voor de tweede maal binnen één week een bezoek gebracht de Soviet-russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, om aankwestie van geheime onderhandelingen over atoomenergie te be spreken. Korte tijd later werd te Moskou officieel bekend gemaakt, dat de Sovjet-russische regering bereid is deel te nemen aan inleidende besprekingen met de Ver. Staten te Washington over het vraagstuk der atoomkracht. De betrokken mededeling is in de officiële partij bladen Pravda" en „Izvestia" op opvallende wijze gepubliceerd. Fr wordt in gezégd, dat de Sovjet-regering te Washington zal wor den vertegenwoordigd door haar ambassadeur bij het Witte Huis, Zaroebin Er is geen datum voor het begin der besprekingen genoemd, dneh wel werd te kennen gegeven, dat zij zouden beginnen vóór de bijeenkomst der „grote vier" op 25 Januari a.s. te Berlijn. ZILVEREN BEKER VOOR BROEDER CASSIANUS Engelse prijs (tweede) voor schoolboekje V.ROSSEM'S Eigenaar kwam niet opdagen NATIONAAL RAMPENFONDS „Wanneer wij terugzien op de achter ons liggende reeks van jaren tot het schuchtere be gin op 7 Januari 1854, geloven wij, dat de grond legger van het tegenwoordige bedrijf, indien hij getuige zou kunnen zijn van de omvang en de invloed, welke zijn stichting in de loop der tijdeu heeft bereikt, verbaasd en diep onder de indruk zou zijn". Met deze woorden begon de heer S. van West, oudste directeur van de honderdjarige Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. heden ochtend zijn herdenkingsrede, die via een luid spreker-installatie tot in alle afdelingen van het uitgebreide terrein der N.V. te Schiedam kon worden aanhoord. De heer West doelde daarmede niet alleen op hetgeen tot stand was gebracht in materiële, maar ook in ideële zin. Enorme krater Het tweede toestel stortte neer op de speelplaats van de openbare lagere school te Oeken. De jager sloeg een enorme Hulde aan Bartel Wilton Vergeefse reddingspoging? Hoe het nu is Gratificaties f SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele verspreid op tredende sneeuwbuien. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. In het Zuid- Oosten van het land matige tot lichte vorst, in de kustprovincies lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. Vrijdag 8 Januari: Zon op 8.47 uur, onder 16.47 uur. Maan op 10.20 uur, onder 21.25 uur. eventuele ond dcn gesproUen over het tijdstip yoor dergelijke onderhandelingen, deVplaats^ waar zij zullen worden gehouden en het opstellen van een agenda voor £r6 bChetCAmerikaanse ministerie van buitenlandse zaken mededeelt, verwacht minis terposter Dulles, dat de besprekingen met de Russen spoedig zullen kunnen beginnen. Tr, Franse diplomatieke kringen gaf men nnnderdagochtend vroeg uiting aan zijn D j trdna over de instemming van de voldoen1 7 hgt houden van inleiden- SoVl cnrekingen te Washington over de de oesi t Eisenhower voorgestelde door pr^£„ "atoom Lon<Jense diplomatieke zijde At verklaard, dat de Sovjetrussi- w?. instemming met het houden van s e_oVingen over de atoomkracht de beS2Tvan het Westen heeft verminderd, vre»p Russen van de komende viermo- d ^eden-besprekingen te Berlijn ge- PuiT z0uden kunnen maken voor pro- oeandistische doeleinden, door bijvoor- E fid de eis te stellen van een interna- ■naal verbod van atoomwapens. ^Trnmers, indien minister Molotof op de h "piekingoh Berlijn het vraagstuk der Een Engelse uitgeversfirma heeft ter ge legenheid van de kroningsfeesten in Enge land in de afgelopen zomer een prijsvraag uitgeschreven voor een goed en doelma tig leesboekje voor de schooljeugd. Aan Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur bewoog een front langzaam in Zuidoostelijke richting over de Noordzee in de richting van ons land. Het bereikte vanmorgen om 4 uur het uiterste Noord-Westen van het land en lag toen juist tussen het lichtschip Ter- schellingerbank en het eiland Terschel ling. Om 5 uur was het station Den Hel der aan de andere zijde van het front ge komen. De wind was daar in korte tijd toegenomen van vrijwel windstil tot 16 meter per seconde met een windstoot van bijna 20 meter per seconde uit het Noor den, waarbij de temperatuur steeg tot plus twee graden en enige regen viel, nadat eerst wat sneeuw was gevallen. Het front kwam toen echter tot stilstand en begon, althans tijdelijk, weer iets terug te bewe gen, waardoor een uur later in Den Hel der de wind weer was afgenomen tot min der dan 4 meter per seconde, waarbij de windrichting weer Oostelijk werd en de temperatuur tot onder het vriespunt daal- broeder Cassianus uit Maastricht, die is verbonden aan een bijzondere school te J ^Een Mnvïï'op^jSet continentalëVöret- Nijmegen, werd een tweede prijs toege- gebied kan hiermede als afgeslagen wor- kand, zijnde een zilveren beker. den beschouwd. atoomenergie zou opwerpen, zullen de westerse vertegenwoordigers het volste recht hebben behandeling hiervan te wei geren, in afwachting van de resultaten der besprekingen te Washington", aldus Lon- dense diplomatieke kringen. Deze redene ring gaat natuurlijk alleen op, als de be sprekingen te Washington tenminste niet; reeds voordien geheel mislukt zijn. Men acht het bemoedigend, dat het Kremlin Zarocbin, een der meest ervaren Sovjetrussische diplomaten, als zijn ver tegenwoordiger op de Washingtonse be sprekingen heeft aangewezen. Vijftien leden van de Britse luchtmacht, die na een rugbywedstrijd naar hun basis terugkeerden, zijn Woensdagavond om het leven gekomen, toen hun toestel in een sneeuwstorm 40 kilometer ten Noord westen van Londen neerstortte. De enige overlevende werd met zware verwondin gen ht een ziekenhuis opgenomen. Het vliegtuig, een tweemotorig transporttoc- s'e' van R.A.F., verongelukte op een van^de mUt bevond, „lucht" kreeg.was het I™®* bedekte heuvel, kort nadat het van hooi in een oogwenk een prooi der vlam j Bovingdon in Herfordshire wa» opgeste- m Avenhorn (N.-H.) is een hooimijt als "ols van broei in vlammen opgegaan; fen zeer ongewoon iets in deze tijd van het jaar. Een boer constateerde, dat zijn hooimijt steeds kleiner werd- Hooibroei achtte hij uitgesloten, omdat dit normaal ze8 weken na het optasten is afgelopen. Zekerheidshalve stelde hij een onderzoek in Toen het vuur, dat zich in t binnenste in. loen i"-- vwas het De maximumprijzen voor volkswitbrood zijn met ingang van 4 Januari j.l. inge volge de door de loonsverhoging gestegen kosten, in enige provincies en gemeenten als volgt vastgesteld: (liet eerste cijfer slaat op afgehaald brood; het tweede op bezorgd; de prijs geldt voor een brood van 800 gram). Groningen: Groningen (stad) 36, 36; ove rige gemeenten: 38, 39; Friesland en Noord-Oost-Polder: Leeuwarden, Leeu- warderadeel, voor wat betreft het gedeel te Huizum: 35, 36; Ameland, Schiermon nikoog, Vlieland en Terscheiline: 39, 40; overige gemeenten en onderdelen van gem. in Friesland, Noord-Oost-Polder: 38, 39; Drente: Emmen: 37, 37; overige ge meenten; 38, 39; Overijssel: Enschede: 35, 36; Almelo, Deventer, Hengelo, Zwolle: 36, 36; Kuinre, Blankenham, Oldemarkt, Vollenhove, Giethoorn, Wanneperveen Zwartsluis: 38, 39; overige gemeenten: 37, 38; Gelderland: Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Ede, Nijmegen: 36, 36; overige gemeenten: 37, 38; Utrecht: Utrecht (stad): 35, 36; Zeist; 36, 36; overige gemeenten: 37, 38; Noord-Holland: Amsterdam, Die- men, Haarlem, Hilversum: 35, 36; Alkmaar, Velsen, Zaandam: 36, 36; Urk en Texel: 38, 39; Marken: 39, 40; Bussum, Naarden: 36, 38; overige gemeenten: 37, 38; Zuid- Holland: 's-Gravenhage, Rijswijk, Voor burg, Rotterdam (met uitzondering van de gedeelten, genaamd Hoek van Holland, Rozenburg, Hoogvliet en Pernis), Schier dam, Vlaardingen, Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden en Oegstgeest 35, 36; Ro zenburg: 38, 39; overige gemeenten en delen van gemeenten: 37, 38; Zeeland: alle gemeenten: 37, 38; Noord-Brabant: Breda: 35, 36; Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Til burg: 36, 36; overige gemeenten; 37, 38; Limburg: Heerlen, Kerkrade, Maastricht, Venlo: 36, 36; overige gemeenten: 37, 38. De maximumprijzen voor volksbruin- brood z\jn 1 cent per brood van 800 gram lager dan de prijzen voor volkswitbrood. De minimumprijzen voor volkswit- en volksbruinbrood zijn 2 cent per brood van 800 gram lager dan de daarvoor geldende maximumprijzen. Advertentie f. 1.40 «n f. 1. Heden is het honderd jaar geleden, dat het Wihonbedrijf werd gesticht. In verband hiermede is door het gezamenlijke personeel een klok voor de werf aangeboden. men geworden De laatste tijd opereert in Zeeuwsch- Vlaanderen weer een gepantserde smok kelauto, die boter naar België vervoert. De wagen raast met gedoofde lichten cn met een snelheid van soms ruim honderd kilometer per uur door de polders en over de grens. Velen kunnen blijkbaar de verlokking van de winst op boter niet weerstaan. Enkele personenauto's zijn in beslag ge nomen cn honderden kilo's boter zijn binnengebracht bij de douanediensten, die, indien zij over meer personeel kon den beschikken, nog doeltreffender zou den kunnen optreden tegen de smokke larij. Sir John Hunt, sir Edmund Hillary en hun echtgenoten brengen hun winter- svortvacantic door in Val d'Isèrc waar 1» naar hartelust kunnen skiën. Oreiller fe Franse skikampioen.begroet Hillary en zijn vrouw m Val aiserc. De Amerikaanse regering heeft het aan bod de Mig-15 die in September 1953 door een Noordkoreaanse piloot naar een vlieg veld van de Verenigde Naties in Zuid-Ko- rca was overvlogen, aan de rechtmatige eigenaar terug te geven, ingetrokken, al dus een Woensdag uitgegeven bekendma king van het Amerikaanse opperbevel in het Verre Oosten. De reden van dit besluit is, aldus het communique, dat niemand het toestel schijnt te willen opeisen. Generaal Weyland, dc bevelhebber van rle Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, zeide later dat het vlieg tuig naar de Verenigde Staten zal worden gebracht' waar het nader zal worden on derzocht en beproefd. De trawanten van Moskou hebben weer een nieuw middel bedacht om te infil treren in met-comrnunistische kring. Maandag j-i. is n.l, het eerste nummer verschenen van een nieuw verkapt com munistisch blad '.Nieuws en Sport" ge heten, dat de ®a® voorziet van alge meen nieuwsenvan ^sportnieuws. Het is een "'f' een communis tische b0"w echter niets te merkede 1S Heit eerste nummer 1S sm aantal_ len op straat vlocht, meldt „De Waar- communistische wat argelozen. die worden. Zij ka n dorsten naar sport- Maandagsmorg lnnen haar invloeds- en ander nieui «feer lok^"chuwing is hler derhalve we] Offhaar plaats, Men verzoekt ons mede te delen dat de „Rekening en verantwoording" van het Nationaal Rampenfonds verkrijgbaar is bij de postkantoren, de boekhandel en de kiosken tegen een kleine vergoeding, ge baseerd op de kostprijs; dit teneinde het fonds zelf niet met de uitgave van het geschriftje te belasten Verschillende grote bedrijven hebben voorts bestellingen gedaan voor de gratis verspreiding onder hun personeel. (Van onze verslaggever) Het eerste karwei van stichter Bartel Wilton was het repareren van een blad aan een tang voor buurvrouw Zwart, die eveneens op de Baan hoek Leeren Gang woonde. Bartel stelde er een eer in dit karwei gratis uit te voeren, daarmee van den beginne af, een van de fundamentele zakenbegrippen van het Wilton-concern in toepassing brengende, n.l. die van de bereidheid om op elk moment en onder elke omstandigheid hulp te bieden, ik mag niet zeggen zonder beloning, dit zou te JA, wij zullen onze portemonnaics en broekzakken moeten laten verster ken! Daar zijn eerst de 5 c/cloonsver- hoging en diverse compensaties, waar tegenover alleen een huurverhoging zoii staan.Nu ja. er zijn ook „enkele'' prijsverhogingen, doch men moet maar o denken: alles kost geld; ook salaris- verbetering. Dus 5 op liet week- of maandloon. Dat zon nog te „dragen" in de letter lijke zin van het woord dan wij schreven: te dragen zijn. Eilieve, er komt )\og wat bij.Neen niet bij het salaris! Wij bedoelen, dat wij over enige tijd ons loon voor de arbeid gedeeltelijk in klin kende munt sullen krijgen. Immers, dc zilverbons gaan geheel verdwijnen en in plaats daarvan komen „harde" guldens en rijksdaalders. En wanneer nu de „baas" wat royaal in het metaal zit, kan het een heel karwei worden om de ,jsoete last" te torsen op het einde van de week of maand. Er sullen zelfs geen muntbiljetten van vijf gulden komen, daar deze volgens de minister niet populair zijn, Hoe kan hij zo iets zeggen! Bij het publiek is elk biljetje populair. Zulke anti-kapitalisten zyn wij; begerige mensen, niet, dat wij onze neus zouden ophalen voor een biljet van 5 pop. Enfin wij zullen het er mede moeten doen. De minister wil niet anders en heeft zelfs een kleine drie millioen voor de fabricage over. Wat bewijst, dat alles geld kost. Zelfs geld! Zutphen onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk was uitgerukt, kon ook niets uitrichten. (Van onze correspondent) In de buurtschap Oeken in de gemeente Brammen (ten Zuiden van Zut phen), zijn gistermiddag twee staaljagers met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De heide piloten der toestellen werden op slag gedood. Het zijn de 25-jarige gehuwde tweede luitenant-vlieger E. P. Luitink uit Zut phen en de 21-jarige ongehuwde sergeant-vlieger B. Wijsman uit A'dam. Een der jagers kwam neer op de speelplaats van een lagere school, terwijl het andere toestel bij een boerderij terecht kwam, welke door een bran dende vleugeltop totaal in de as werd gelegd. Er deden zich bij deze brand geen persoonlijke ongelukken voor. Het was ongeveer kwart over drie de lagere school was juist uit dat de buurtschap Oeken werd opgeschrikt door een doffe knal, gevolgd door het geluid van een krachtige explosie. Onmiddellijk van een bewoners van de boer- daarop zag ijaarweg enige brandende r\rLJC,n de lucht loodrecht naar bene fakkels uit de hetzelfde ogen- den storten cn vrijwel P h t dak blik lekten de vlammen reeus van de boerderij, waarop werd vleugeltop was gevallen en bewoond door de families Meslanid en Hamer. De elf inwonenden konden uauwernood het vege lijf redden. Op nog geen honderd meter van ae hoeve lagen her en der brandende broK- kort doen aan het zakeninstinct der grond vesters van ons bedrijf, doch welbewust uitgaande van het standpunt, dat naast zakelijke berekening, ruimte dient te wor den gelaten aan de ingevingen van het hart- Het is deze karakteristiek, die tot in onze dagen een stempel drukt op de han delingen en drijfveren van het Wilton- Fijenoord-bedrijf en de grondslag vormt van de grote mate van goodwill, welke het bedrijf over de gehele wereld in rederskringen geniet. Wanneer wij dan ook heden Bartel Wil ton gedenken als de stichter van ons be drijf zullen wij hem de eerbied en de bewondering niet mogen onthouden, welke daarnaast zijn hoog zakenmoreel in ons oproept en dat hij van stonde af aan in het jonge bedrijf heeft ingeplant. Daarnaast beschikte de jonge Wilton over een doorknede kennis van het in Engeland geleerde smidsvak, een onblus bare ijver en energie en een levensopvat ting, die weinig voor zichzelf verlangde. Belangrijk was eveneens het feit, dat de omstandigheden hem geleidelijk naar de scheepsreparatie dreven. Hiertoe droeg in belangrijke mate bij de relatie tussen zijn ouders, hemzelf en de redersfamilie Wil lem Ruys en van Rijckevorsel, De jonge Bartel richtte zijn belangstel ling meer en meer van het land naar de rivier. Daar was het soort werk, dat In de lijn van zijn natuurlijke aanleg lag. Het doet aan de verdienste van de grond legger niet te kort, wanneer wij de invloed krater in de grond. Dat dit ongeluk niet ^toekom^e structuu™ van 'de Wilton-schepping. Een ere-saluut is De overschakeling belangrijkheid van de kernen narar voren brengend. Daarnaast ziet men als symptoon van de toenadering van fabriek en gezin de opleiding van jonge mensen in de bedrijf s- school, de omscholing van oudere onge schoolden tot geschoolde arbeiders, de vorming van pensioenfonds, ziekenfonds, fonds voor diverse noden en studiedoel einden, verlening van onderstand, genees kundige hulp, de aanstelling van sociale verzorgsters, de grote voortgezette con tacten met gepensionneerden en verder in belangrijke mate de verschillende vrij willig tot stand gekomen gezelligheids- en sportverenigingen onder het personeel. Hij herinnerde eraan, dat met de PBO in de metaalindustrie een begin is gemaakt met de instelling van de bij de wet voor ziene Bedrijfscommissie, waarvan hij hoopte, dat zij de banden tussen de leiding en het personeel zullen versterken. De functie van de kernen komt hierop neer, dat deze wordt verruimd tot een ondernemingsraad met een meer uitge breide bevoegdheid tot adviseren, niet alleen op het gebied van sociale aange legenheid e.d., maar tevens in zaken welke op economisch, organisatorisch of technisch terrein liggen. Met deze stap zullen de vertegenwoordigers van het personeel in de ondernemingsraad een ruimer arbeids veld en een grotere verantwoordelijkheid opgedragen krijgen, dan in de kernen het geval was. Anderzijds zal de leiding, met behoud van haar verantwoordelijkheid tegenover het Bestuur en de aandeel stukken verspreid. De brandweren van Brummen en Eerbeek, die het vuur be streden, konden niet beletten, dat de boer derij geheel uitbrandde. Het vee kon ge lukkig worden gered en ook enig huis raad. Uit verklaringen van een der be woonsters van de getroffen boerderij, zou men moeten concluderen, dat een bran dende benzinetank op de woning is terecht gekomen. „Het was in het begin geen vlammenzee, zo vertelde zij, maar het leek of er overal fakkels lagen te smeulen- Pas toen ik de tweede keer naar boven ging om het geld te halen mijn man is Pfv f1'^meester van de voetbalclub hier ia Ti brandde het aan alle kan ten. ik heb dan ook weinig meer van mijn huisraad kunnen redden". De voorraad hooi en stro werd een prooi der vlammen. Een ambulance, die van meer dan twee mensenlevens heeft ge kost, is te danken aan het toevallige feit, dat de schoolkinderen juist om drie uur de school hadden verlaten, zodat er op de speelplaats niemand meer was. De vlammen werden bestreden door de brandweren van Brummen en Eerbeek. Brokstukken van de straaljager hadden nog een groot gat geslagen in het dak van de school. Een volle benzinetank is ook nog terecht gekomen op een ongeveer 800 meter van de verwoeste boerderij gelegen hooiberg. De beide verongelukte straaljagers maakten deel uit van een groep van vier toestellen van de vliegbasis Volkel, welke op oefenvlucht was in de omgeving van Zutphen. Een der omgekomen piloten schjjnt nog vóór de noodlottige botsing getracht te hebben zijn jager te verlaten, Zjjn stoffe lijk overschot werd gevonden, een eind verwjjderd van het verkoolde lichaam van de andere vlieger, dat werd aangetroffen dicht bij de romp van een der toestellen, die zich als een ploegmes in de hardbe- vroren grond had gewerkt. Voordat het ongeval gebeurde zouden omwonenden van de plaats des onheils, zoals zij zelf verklaarden, een geluid als van mitrailleurschoten hebben gehoord. hier op zijn plaats, van land- op scheepsreparaties zou voor Wiltons smederij een gelukkige wending betekenen. Hiertoe droeg de snelle op komst van Rotterdams haven en de over gang van zeil- op stoomvaart bij. Bartel Wilton talmde niet, zijn conclusies te trek ken, aldus spr. Na een overzicht van de eerste twintig jaren van het Wilton-bedrijf wees de heer Van West erop, dat dit een soort af spiegeling is van de wijzigingen, welke zich in het groter maatschappelijke ver band voltrokken hebben. Van zuiver fa milie-bedrijf werd het onderneming. Van huis-industrie een fabriek. De activiteit bleef ondanks gevoelens van menslievendheid cn bereidheid tot hulp van vader en zoon Wilton sterk ego centrisch. Hoe geheel anders zijn thans de denkbeelden en verhoudingen geworden! Bjj de leiding van het bedrijf is nu de bewustheid aanwezig, dat de haar toe vertrouwde onderneming een belangrijke functie en taak in de gemeenschap te ver vullen heeft. Spr. ging na op welke wijze dit ge schiedt, de toenemende invloed aanstip pend, welke van het bedrijf naar het ge zin uitgaat en daarnaast de verhouding van fabriek en gemeenschap besprekend Hij haalde in dit verband de C.A.O. aan en de wet op de ondernemingsraden, de houders der Maatschappij, de leden van de ondernemingsraad zoveel mogelijk moeten bterekken in die maatregelen en beslissingen, welke in het belang van de onderneming genomen dienen te worden. De heer Van West besprak hierna de waarde van de z.g. Wilton-geest, waarvan een inspirerende werking uitgaat. Hij ves tigde vervolgens de aandacht op de ver diensten van de talrijke directe mede werkers der Wiltons en de na hen op getreden belangrijke figuren. Hierna gaf hij een overzicht van de verplaatsing van het bedrijf en de vereniging van Wilton met het etablissement Fijenoord op 1 Ja nuari 1929- De fusie bracht moeilijkheden mee door verschillend karakter en af wijkende structuur, waarvan de figuren van Bartel Wilton en Gerhard Moriiz Roentgen een begrip geven. De heer Van West gaf vervolgens een overzicht van de huidige stand van zaken. Er de aandacht op vestigend, dat de kwade sporen van de laatste wereldoorlog sinds kort zijn uitgewist en het bedrijf bezig is een nieuw aanzicht te krijgen. Wij kun nen constateren, dat onze relaties in het binnenland met scheepvaartkringen, werk gevers- en werknemersorganisaties en met regerings- en gemeentelijke instanties niets te wensen overlaten. En ln het buitenland hebben wij de bestaande good will weten te bestendigen en te vergroten. De financiële positie van ons bedrijf 's j gezond te noemen. De orderportefeuille voor de bouw van schepen en voortstu wingsinstallaties is tot einde 1956 gevuld en de reparatie-opdrachten blijven binnen komen, hoewel in het laatste halfjaar een kentering in aantal en omvang te bespeu ren valt. De vernieuwing en modernisering van de werktuiglijke inrichting onzer fa briek met bijbehorende gebouwen vordert gestadig. Op sociaal terrein is het van belang te vermelden, dat 'n nieuwe C.A.O. is tot stand gekomen, welke op 1 Januari in werking trad. De heer Van West sprak zijn vertrouwen uit, dat het eeuwfeest een manifestatie zou worden van de eensgezindheid welke in weerwil van schijnbare tegenstellingen allen tezamen bindt. Tenslotte bracht de heer Van West dank aan de commissie uit het bedrijf, welke onder voorzitterschap van ir Hans Wilton het feestprogramma heeft voorbereid. Hij deelde nog mede, dat alle medewerkers, die 25 jaar of langer in dienst van de. onderneming zijn geweest en aan elkeen, die een toezichthoudende functie bekleedt het door prof. Bouman geschreven gedenk boek zal worden gegeven. Wat het gehele personeel betreft heeft de directie na overleg met de Raad van Commissarissen het besluit genomen, het gehele personeel een gratificatie van 10 per dienstjaar toe te kennen, gerekend volgens de norm die voor jubilea geldt met als peildatum 1 Jan. 1954, d-w.z. ge baseerd op een ononderbroken dienst- periode. Gepensionneerden en degenen die onderstand genieten ontvangen 50 gra tificatie, indien zjj niet en 100 als zij wèl gejubileerd hebben. Zie voor verdere bijzonderheden elders in dit blad. Een hevige storm boven het gebied van de Adriatische Zee heeft het zeewater met geweld de reeds door dc sneeuw gezwollen rivier de Po opgestuwd. In de Po-delta kwam het tot dijkdoorbraken van de zee weringen, ongeveer ter zelfder plaatse waar ook in 1951 de overstromingsramp heeft plaats gevonden. Zes dorpen staan thans een meter onder water en de bevol king, nog slechts met boten bereikbaar, zit, voor zover niet naar hoger gelegen gebied gebracht, in bittere kou op de bo venverdiepingen of op de daken der hui zen. Rovigo wordt weer genoemd als een ernstig getroffen p!<ats. De versteviging en verhoging van dc djjken, na de ramp van 1951, heeft niet afdoende geholpen. De omvang van de overstromingen rechtvaar digt het tot dusver evenwel nog niet, dat opnieuw van een ramp wordt gesproken. In Noord-Italië is bovendien een zwaar pak sneeuw gevallen, dat ernstige gevol gen heeft voor het wegverkeer. Op de weg RomeMilaan, staan niet ver van Piacenza driehonderd wagens inge sneeuwd. Grote plaatsen als Cremona en Piacenza zijn zeer moeilijk te bereiken. Vele kleine plaatsies zijn volkomen geïso leerd. Ook in de Noorditaliaanse Alpen zijn hele streken ontoegankelijk geworden en staan vele auto's ingesneeuwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1