Nieuws uit STAD en OMTREK BIJ DE MIDDAGRECEPTIE WILTON FIJENOORD TIMCO Eisenhowers „TROONREDE Amerika's vrijheid gekoppeld aan die van de andere volken ONZE VOGELS IN JANUARI Gedane 2.98 1.49 5.98 3.58 9.98 aargangen Geschenkzending van Joegoslavië aan N.S. in Dordrecht ssstsr- tva'M- De camera op buitenland H Een eindeloze rij defileerde.... Broersvest 56~W UIT 75 E. S. S. tournooi en E. S. S. massakamp ENORME KOOPJES in KRO£S%uUur Joep Nicolas naar Delft? Maakt VRIJDAG 8 JANUARI 1954 PAGINA 2 Jongens Overhemden vanaf Heren Overhemden vast boord, vanaf Zuiver wollen Handschoenen Zuiver wollen Sjaals vanaf Nappa handschoenen met wol gevoerd, vanaf HERENMODEMAGAZIJN Een goede organisatie EEN OUD PRENTJE ST. JACOBUSSCHOOL OFFICIEEL GEOPEND LOODDIEF AANGEHOUDEN MEDISCHE ZONDAGSDIENST AGENDA IIS ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND „TOONTJE IN DE KNOOP"' BURGEM. P. ALBERTS WEER BETER IJSPRET BEDDEN DEKENS LEDIKANTEN COMPLETE SLAAPKAMERS NIEUWE SCHIEDAMSCHE C0URAN1 De goudhaantjes GEVAARLIJKE SITUATIE OP OUDE ROTTERDAMSCHEWEG Oversteekplaats voor wielrijders wordt verplaatst Atelier 't Prinsenhof zoekt bestemming K. N. V. B. AFD. ROTTERDAM Dit weekend geen voetbal Kievit NED. VRACHTENMARKT v. j De onthulling van het geschenk van Schiedam aan het jubilerende Wilton-Fijcnoord, een portret van H. M. de Koningin, geschilderd door de kunstschilder Karei van Veen. In een eindeloze rij defileerden gisterenmiddag de vele relaties van liet jubilerende Wilton-Fijenoord langs directie en raad van commissarissen, die zich op een daartoe opgebouwd podium opgesteld hadden. Een speciale verkeersagent regelde reeds op de laardingcrdijk het verkeer, dat naar de werf afboog. Hij had hiertoe een rood-wit geschilderde ver boging beschikbaar. Op het terrein zelf waren door de actieve veiligheids politie doeltreffende maatregelen genomen, zodat de stroom bezoekers uitstekend verwerkt kon worden. Velen kwamen per eigen auto, maar ook de gecharterde autobussen van de R. E. T. brachten talrijke bezoekers aan. Advertentie De feestelijk versierde garage bood nauwelijks plaats voor de velen, die kwamen feliciteren. Maar door een goe de organisatie verliep alles uiterst vlot. De organisatoren hadden enkele goede grepen gedaan. Zo stond reeds bij de ingang een aantal in knalrode uniformen geklede pages, die de deuren openden en de bezoekers de weg wezen. Een grote garderobe verwerkte jassen en hoeden in sneltreintempo, of lieverhet tempo van Wilton en tal van ordecommissaris sen zorgden, keurig in het zwart en met roodwitte rozetten getooid, dat de gesta dige stroom vlot doorstroomde en er geen opstoppingen ontstonden. Een goede organisatie was trouwens het kenmerk van heel de feestelijke jubi leumdag. Reeds bij de personeelsreceptie bleek de organisatie goed te werken. Over de duizend man kwam toen felici teren, arbeiders met tal van dienstjaren een voor het bedrijf warm kloppend Dezer dagen werd ons een oud prentje getoond, dat uitgegeven werd ter herinne ring aan de toediening van het H. Vorm sel, „door den hoogwaardigen hijer Ant°" nius Antonucci, vice-superior der Holland-, sche Missie bij den weleerw. heer J. A. van Kampen pastoor in de R.K. kerk van St.. Jan den Dooper te Schiedam", op den 18 Juli 1833. Zijn wij wel ingelicht, dan werd op den 18 Juli 1833 voor het eerst na de Hervor ming, hier in 't openbaar het H. Vormsel toegediend; en is het dus morgen (—18 Juli 1893), 60 jaren geleden, dat onze voor ouders na vele jaren van openlijke of be dekte vervolging, weder algemeen het H. Sacrament des Vormsels uit de handen des Bisschops konden ontvangen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 18 Juli 1893). hart. trouwe beambten, die eveneens van de gelegenheid gebruik maakten, om di rectie en raad van commissarissen eens „au grand complet" bijeen te zien. Het was ondanks het drukke bezoek, op de werf ongewoon stil. De duizenden werkers hadden na de aubade en de rede van directeur Van West vrijaf gekregen. Er heerste rond de gepgvoiseerde sche pen rust en kalmte. Op de receptie voor de autoriteiten heb ben na de heer Twijnstra, de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, die de gelukwensen van deh^le Nederlandse industrie overbracht, 1 =rtog het woord gevoerd de heer H. Peters, namens de Chr. Metaalbewerkersborid én de Raad van Vakcentrales, ir C. H. Busch- mann, die sprak namens de Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas en die van Rotterdam en ir J. v. d. Berg namens de Metaalbond. Alleen spraken ze hun waardering uit voor het bedrijf, j waarvan het honderd-jarig bestaan, zo- als staatssecretaris Van Rhijn terecht ge tuigde. een nationale gebeurtenis is. Tijdens een lunch voor de genodigden heeft de president-commissaris, mr Jacq Dutilh, de verschillende sprekers beant woord. Aangezien de pers niet voor deze lunch uitgenodigd was, zijn we niet in staat, onze lezers mede te delen, wat door hem gezegd is. Omtrent de receptie voor de relaties kunnen we nog aanstippen, aat veien gevolg hebben gegeven aan het verzoek, om inplaats van bloemen geld te zenden. Er kwam een aanzienlijk bedrag binnen, dat aan sociale instellingen ten goede zal komen. Om het andere jaar wordt in Schiedam een wedstrijd gespeeld om de titel van plaatselijk schaakkampioen. Het voor jaar van 1954 zal deze felle strijd tussen de sterkste Schiedamse schakers weder om te zien geven. Stemmen zijn opgegaan om zo n schaakfestijn hier voortaan elk jaar te doen plaats vinden. Om aan dit yerlan- gen van veel schakers in dit opzicht te voldoen heeft het bestuur van E.S.S. be sloten in de oneven jaren een schaak- tournooi te organiseren. Behoudens goedkeuring door de Rotterdamse Schaakbond zal (voor het eerst in 1955) een zg. drie-ronden-tournooi plaats heb ben waaraan deelgenomen kan worden door schakers uit het hele rayon van de R.S.B. Eén of meer eregroepen zullen gevormd worden door het uitnodigen van een aantal prominente hoofdklasse spelers. Een schaakgebeurtenis in de meer na bije toekomst, eveneens een novum voor Schiedam, heeft plaats op Dinsdag 9 Februari a.s. Dan staat nl. een massa kamp op het programma tussen E.S.S. en de rest van Schiedam. Een twintigtal E.S.S.-ers zal de strijd aanbinden tegen de sterkste leden- van de 5 plaatselijke zusterverenigingen. Het belooft een spannende wedstrijd te worden, die een aardige onderbreking vormt van de ge wone competitie. Hedenochtend is de St. Jacobusschool in Kethel officieel geopend, 's Morgens heeft pastoor Van Kampen met assisten tie een plechtige H. Mis opgedragen, waarna in de school een bijeenkomst van autoriteiten plaats vond. Deken Reijnen heeft daar een openingswoord gesproken en allen dank gebracht, die medegewerkt hebben aan het totstandkomen van dit nieuwe onderwijsinstituut. Na hem sprak de wethouder van onder wijs, de heer H. Sabel en voorts voerden nog het woord de heer Schuurmans namens de rijksinspectie en het hoofd der school, de heer P. J. Beekman. Wij hopen op de plechtigheid nader terug te komen. Op de Hoogstraat is gisteren de 46-jarige koperslager J. v. d. M. aangehouden. Hij vervoerde daar op een fiets een partij van veertien kilo lood en bekende het gestolen te hebben aan boord van het in de Merwe- haven liggende stoomschip „Aldaba", waar hrj voor zijn patroon werkte. Hij is door de Schiedamse politie ter beschik king gesteld van de Rotterdamse rivier politie. De medische Zondagsdienst zal wor den waargenomen door dr Van Buren, Buys Ballotsingel 72 (telefoon 69661), dr Klomp, Jul. van Stolbergstraat 3 (tel. 69952). dr Beukers, Burg Knappertlaan 76 (tel. 68004). Apotheker Gouka Co, Heden: Passage Theater: „Meisjesslaapzaal" (18 jaar), 2 en 8 uur. Monopolie: „A en C en Dr Jekyll en Mr Hyde" (14 jaar), 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Tentoonstelling Haagse Kunstenaarsgroep „Verve", t.e.m. 10 Januari 25 uur. Musis Sacrum: Vogeltentoonstelling 10 23 uur. TONEEL, EN MUZIEK Zaterdag 9 Januari Schouwburg 8 uur: ..De blanke Koningin", gevolgd door de Nieuwjaarswens, (Rottérd. Toneel); Lantaren, 8 uur: „Sebastiaan", ge volgd door de Nieuwjaarswens, (Rotterd. Come- BIOSCOPEN Programma's van 8 t/m 14 Januari Arena: The Captain's Paradise (onbekend); Capitol: Het gouden zwaard <14 j.); Centraal. Een onvergetelijke melodie (a. IJ; Cineac. Lili (a. U; Colosseum: De twee straatjongens van Parijs (14 jj; Harmonie: Avontuur in de Zuidzee <18 j.t; Lutusca: Rudolph Valentino istrikt volw.i; Luxor: Verboden verhaal istriKt volw.)Passage (Schiedam): Meisjesslaapzaal «18 j.); Prinses: Verboden verhaal (strikt volw.); Rex: Vrouwen in de oertijd (ontoelaat baar); 't Venster: Vlug. veilig en voordelig ta. IJ; Victoria- Betaalde liefde (strikt volw.) GEBOREN: Jan Marie A., d. v. H. P. J. Roos en P. v. d. Berg; Johanna E. M.. d. v. J. M. Dries en P. M. Etman; Eve- lijna F. J., d. v. J. F,s bach en A. B. Mid dendorp; Mariska W. A.. d. v. L. B. E. van Hoogenhuijze en E. A. M. Lantsheer; Pieter E., z. v. J. van Klinken en A. C. Blok. ONDERTROUWD: A. D. C. Fokker'34 j cn F. Ort 28 j; N. J. J. 't Hart 26 j. en P H. v. d. Water 26 j: A. Hoogendoorn 24 j en C. v. d. Gaag 27 j: P. H. Loch 24 j. en P. v. d. Meer 22 j; F. A. v. d. Meer 28 j. en C. J. van Winden 27 j; P. J. Reur- ling 28 j. en C. J. M. Groenendaal 24 j; G. Visser 29 j. en A. de Beer 29 j. GEHUWD: J. Vervoort 19 j. en H. F. de Groot 16 j; H. Wessel 23 j. en A. A. van Wieringer 19 j; J. B. A. Timmers 28 j. en W. Th. v. d. Ende 23 j; W. A. Kor- pershoek 26 j. en M. C. Bezemer 22 j; P. van Rijswijk 25 j. en H. F. Koever mans 27 j; B. Verkaaik 23 j. en K. Sluij- ters 22 j; G. H. M. de Kok 27 j. en M. van Beek 21 j; H. v. d. Linden 34 j. en C. J. Jansson 32 j. OVERLEDEN: D. Houthuijsen 51 j., vr. van J. v. d. Ham; J. Kuper, 80 j. pluie, H. Vink, Hoofdstraat 9b. blauwe ca puchon, K. Busscher, Boerhaveplein 1; bruin lederen herenhandschoen, R. Don ker, Daltonstraat 51; wollen muts, Jansen, Rotterdamsedijk 44b; groen kinderwantje, W. Koenen, Pieter de Hooghstraat 26b; padvindersriem, Th. Banen, Rubenspiein 7a; geruite parapluie, A. Reens, Rotter damsedijk 1,96c. witte angoramuts, J. v. d. Maden, Lange Kerkstraat 22; horlogeket ting, J. Sprong, Hagastraat 24; oorknop, H. de Jong, Willem Brouwerstraat 25a; hor loge met ring en 2 sleutels A. G. de Vette, Sweelinckstraat 30; zilveren medaillon met ketting, Groenendaal, Kethelstraat 8, da mestas (inh. geld), L. Eikelboom, Kool zaadstraat 9 te Rotterdam-Z.; rode kin- derportemonnaie, W. Tosse, Rotterdamse dijk 297b; kinderpopje, Krabbendam, Broersvest 137; ring met veertien sleutels, D. C.Overbeken, Edisonplein 4a; touwtje met twee sleutels, Bijloo, Overschiesestr. 112; Lipssleutel, De Haan, Boeierstraat 12a, te Rotterdam. Te bevragen op het hoofdbureau van politie tussen 9--12.30 en 2—6 uur: 1 paar glacé dameshandschoenen, hangertje, be drag van 2,50, 2 bruine portemonnaie's, houten vat, ring met dertien kleine sleu tels. Te bevragen bij de vinders: blauwe hoofddoek, v. Veen, Lange Singelstr. 78; jongenspet met oorkleppen, N. de Wit, v. Ostadelaan 43a; 1 paar witte kinderwant jes, De Lange, Singel 88; bruin lederen jas, J. Langeveld, Korte Kerkstraat 9. le deren riem, N. Knoops, Warande 212; witte wollen sjaal, H. Tetteiaar, Singel 72; lange bruine jongensbroek, Nieuenhuis, Schae- perlaan 45a; bruin glacé herenhandschoen, M. Rebers, Beijerlandsestraat 2c; blauwe portemonnaie Van Hil, Van Ruijsdaellaan 36, bruine portemonnaie, Boon, v. Beve renstraat 42a; dubbele zeildoeken fiets tas, H. Dijkstal, P. K. O.-laan 88a. bril in étui, H. Huber, Lange Nieuwstraat 45a; contactsleuteltje, B. Zonneveld, P. K. O.- laan 162a; zakmesje, P. Brabbehdam, Ru- Groenelaan 227. Deze dienst duurt van bensplein 17b; wollen wantje, v. d. Hoe- Zaterdagavond 12 uur tot Zondagavond ven, Oostsingel 74; grijze vosdoek, S. Hop- 12 uur. pe, Morsestraat 28b; foudraal van para- Op de Houtbereidingsinrichting van de N.S. aan de Kilkade te Dordrecht wapper den Donderdagmorgen de nationale vlag gen van Nederland en Joegoslavië. Hier had nl. weer een van die treffende ge beurtenissen plaats op het gebied van de internationale hulpverlening sedert de watersnoodramp ons land trof. In tegenwoordigheid van de handels secretaris van de Joegoslavische legatie, de heer Djordje Novakovic, de oud-Ne- derelandse gezant in Belgrado, ir C. M. Zaterdagavond geeft het ..Singelkwar tier" in de grote zaal van de R.K. Volks bond een opvoering van „Toontje in de knoop". Aanvang 8 uur. Onze oud-stadgenoot burgemeester P. Alberts van de gemeente Rucphen. die enige tijd rust moest houden, heeft zijn werkzaamheden kunnen hervatten. Hedenavond worden de banen van d- S.IJ.V. opengesteld. Ze zijn hedenmiddag gesloten gebleven, teneinde het jonge ijs te sparen. Indien mogelijk, zullen er he denavond ook niet-leden worden toege laten- 1~V E BELANGRIJKSTE boodschap, wel- ke een president van de Verenigde 1 Staten telkenjare bij de aanvang van de zitting aan het Congres doet toekomen is ongetwijfeld de State of the Union Straks volgen de begroting en het econo misch overzicht, zeer zeker zeer belang rijke documenten, maar zij zijn bovenal de meer concrete realisering, van hetgeen in de program-rede is uiteengezet. De State of the Union zou men het best kunnen vergelijken met onze Troonrede; de grote nuance is, dat een Troonrede de plannen van de departementen, meer los van el kaar, in summiere zinnen achter eikaar Naar aanleiding van ons bericht omtrent een oud prentje, dat uitgegeven werd ter herinnering aan de toediening van het H. Sacrament des Vormsels in de Kerk van St. Jan den Dooper op den 18 Juli 1833. wérd ons heden welwillend ter inzage ge geven een gedachtenisplaatje, dat nog van ouderen datum gewaagt. Blijkens het opschrift op bedoeld plaatje werd op den 15 October 1792, „binnen Schiedam in de kerk bij de eerw. pp. pre- dikheeren" (de vroegere St. Janskerk aan den Dam) het H. Sacrament des Vormsels toegediend door „Zijne Excellentie, den Heere Caesar, Graaf van Brancadoro, Aartsbisschop van Nisibil, Overste der Missie enz. enz." Daar de vroegere St. Janskerk aan den Dam (nu reeds bijna 70 jaren als branderij in gebruik) een openbaar bedehuis was, werd dus hier reeds op den 15 October 1792 het H. Vormsel in 't openbaar toege diend. (Nwe Schiedamsche Couran», van 19 Juli 1893). Bekijk onze etalages en.... verdien geld Broersvest 64—66 Schiedam DAGBLAD VOOR SCHIEDAM fN OMSTREKf* 76ste Jaargang No 22350 Admini- De kantoren der Redactie en stratie zijn gevestigd te Sctuedam, Dam 18, telefoon 66152, Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal. 2.15 per maand, C.50 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte t 0.1S per millimeter Hoogte. kolombreedte f'O^pe"® millimeter ^oogte° Bu bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen MaxtaSm 6o"w<x»rden. P—g uTslul.end bij voorui, b€ta advertentie-orders worden afgesloten en Aangezien de laatste drie maanden i op en top zaadeters, van 't afgelopen jaar zich gekenmerkt J r~ hebben door uitzonderlijk zacht en rus tig weer, leefde het toen letterlijk nog van de vogels in onze polders. Wij za gen kieviten bij honderden, soms zelfs bij duizenden. In grote troepen trokken zü door de polders en vielen nu hier dan daar weer in. Zodoende ontmoet ten wij op bepaalde plaatsen soms geen enkele kievit, waar er een dag tevoren honderden waren en omgekeerd. Tevens zagen wij behalve spreeuwen, troepjes kramsvogels, koperwieken, wa tersnippen, wulpen en soms wel v1®1" soorten meeuwen, in.l. de mantel-, zil ver-, storm- en kapmeeuwen. Als de bo dem' door de vorst keihard is geworden, is er echter voor de meeste vogels geen voedsel meer te bemachtigen, zodat zij zich genoodzaakt zien zich verder zuid waarts te verplaatsen. Vooral kieviten zijn zeer gevoelig voor vorst en sneeuw, maar gelukkig schijnen zij een soort zesde zintuig te hebben, waardoor zij de winter al dagen tevoren voelen aankomen, want doorgaans zijn zij juist vertrokken als de winter zich in al zijn strengheid vertoont. Het is maar wat goed, dat de kieviten dit gevoel be zitten, want anders zag het er voor hen niet best uit. Met hun korte onsterke snavel kunnen zij de harde bodem niet doorboren bij het zoeken naar insecten en in zulk geval zou het spoedig met ben gedaan zijn. Wulpen schijnen dit gevoel minder te hebben; zij overwinteren vaak en tijdens strenge vorst gebeurt het nog al eens. dat er verscheidene door koude en voedselgebrek omkomen. De meeu wen brengen het er altijd beter af en evenals de kraaien, weten zij altijd wei aan de kost te komen. Hetzelfde lot dat bij strenge winter de wulpen wacht, is ook dat van de in de polders rondhangende reigers. Op onze tochten door het weidegebied zien wij altiid wel enkele reigers langs de sloot kanten staan, waar zij zich onledig hou den met het vangen van visjes en anders watergedierte, ja zelfs weten zij mol len en muizen wel te verschalken. Als het evenwel echt wintert, raken deze bronnen uiteraard verstopt en is schraal hans keukenmeester, met als gevolg, dat er vele sneuvelen. Ook in het bos was het wat de vogel betreft lange tijd niet zo doods als bij vroege vorst. Zoals ik de vorige maal al zeide, is het aantal vinken vrij groot en het komt mij voor. dat hun aantal in tussen eer vermeerderd dan verminderd is. Dat de voedselpositie daarbij een rol zijn nu gearri veerd en" zij trekken in troepjes van soms enkele tientallen exemplaren naar de plaatsen waar onkruidzaden te vin den zijn. Terwijl ik kortgeleden naar een troep je buitelende mezen stond te kijken, hoorde ik opeens een bekend vogelge luid, waaruit ik een oude bekende meende te herkennen. Het was het hoge fijne geluidje van het goudhaantje, de kleinste van alle in Europa levende vo gels; kleiner zelfs dan Klein Jantje of winterkoninkje. Als je stil blijft staan, heb je niet eens een kijker nodig om deze liliputters onder de vogels te be kijken, want zij komen langzamerhand zó' dichtbij, dat je behalve de gele sche- delstreep ook de naaldfijne pootjes kan onderscheiden. Op mezenmanier hangen zij in alle mogelijke en onmogelijke houdingen aan de dunste takjes en zij weten heel best aan de kost te komen door het wegpikken van allerlei klein insectenspul. Als wij geluk hebben, zien wij er ook wel eens enkele vogeltjes bij. die een meer oranje gekleurd schedeltje hebben plus een duidelijk witte wenkbrauw- streep, dat zijn de vuur-goudhaantjes, even klein en even bewegelijk als de gewone dito. Heel waarschijnlijk zijn alle goud haantjes. welke hier in de winter voor komen, buitenlanders, want in ons land broeden af en toe eens enkele paartjes en heus nog niet eens ieder jaar. En als men dan bedenkt, dat het ge middeld gewicht van deze vogeltjes va rieert van 5% tot 6Vz gram, dan kan men zich voorstellen welke enorme pres taties deze kleine diertjes in de trektijd leveren door zulke geweldige afstanden af te leggen. En natuurlijk gaan zij in het voorjaar weer naar hun vaderland terug. Het is onbegrijpelijk, dat deze peutertjes daartoe in staat zijn en cjat zal dan ook wel de reden zijn, waarom men vroeger meende, dat zij op de rug van grotere vogels meereisden naar het Zuiden en uiteraard in het voorjaar weer retour. De maanden Januari en Februari zijn de maanden waarin altijd de meeste slachtoffers onder onze zangvogels val len en daarom maak ik van deze ge legenheid gebruik om de vogelvrienden onder onze lezers te verzoeken om in geval van sneeuw en vorst voor voer te zorgen en wel in de vorm van zaad, broodkruimels, korstjes kaas, olienootjes of stukjes cocosnoot, enz. Ge hebt dan tevens het genoegen daar door de vogels van zeer dichtbij te kun nen bekijken. A. DE JONG. opsomt, terwijl de Amerikaanse aankondi ging van hetgeen de president zich voor stelt te doen, in de vorm van een werke lijke redevoering wordt opgesteld en vaak, zoals ook bij president Eisenhower het ge val is, een stuk literatuur is. dat men met smaak kan lezen. Zelfs als er geen drama tische verrassingen .in voorkomen en merkbaar wordt geppogd tussen de zeer variërende opvattingen van de twee par tijen. maar ook in de republikeinse partij zelf te sturen, voelt men toch onmiddellijk aan, hoe diep de president zich verant woordelijk acht niet alleen voor vrede en welvaart in eigen land, maar ook voor de vrije wereld en zelfs voor -G gehele wereld. Zo ziet hij zijn program van binnen- en buitenlandse wetgeving; dat natuurlijk door een groot aantal deskundigen op elk gebied is voorbereid, maar dat anderzijds voor zover de omstandigheden het moge lijk maken natuurlijk, aansluit op de toe zeggingen en beloften, welke tijdens de verkiezingscampagne zijn gedaan. Echter, er hebben zich ook nieuwe feiten voor gedaan, nieuwe inzichten hebben zich baan gebroken, maar bovenal bestaat er bezorgdheid voor een economische regres sie. depressie of crisis. De Verenigde Staten verkeren, merk waardigerwijze. in wat men zou kunnen geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het I g„ee^ duidelijk. De ringmussen, ook Advertentiewezen. aanduiden als de overgangsperiode tus sen een oorlogs- en de vredts-economie Dat op zich reeds brengt grote moeilijk heden, bijna automatisch een regressie in belangrijke bedrijven met zeer vele arbei ders, mede. Dat die regressie bestaat, nu de oorlog in Korea beëindigd en het her bewapeningsprogram voor een aanmerke lijk deel is voltooid, is heel natuurlijk; de vraag is slechts, of men kan voorkomen, dat ze in een ernstige depressie of een crisis, zoals rond het jaar '30, overgaat Op dit voorkomen zijn de door Eisenho wer aangekondigde maatregelen gericht cn ook de buitenlandse politiek onder vindt er echter o.i veel minder dan velen verwacht hadden, de terugslag van Het is natuurlijk een grote vraag of de president verschillende van de program- punten. welke hij heeft aangekondigd zal kunnen verwezenlijken Wij denken daar bij b.v aan Eisenhower's oproep tot gio- tere vrijheid van de internationale han del. Men heeft sterk de indruk, dat zeer brede kringen in de Verenigde Staten steeds stringenter invoerbeperkingen vra gen ja eisen Die aandrang treft men vooral bij de republikeinen aan; en we vrezen dan ook. dai Eisenhower ter zake weinig gehoor zal vinden Overigens kan worden opgemerkt dat wat hij wil in grote lijnen heel nauw de door de repu blikeinen zo zeer bestreden New Deal van Roosevelt en Fair Deal van Truman raakt Wie zullen voor dit program achter F.isen- hower slaan de republikeinen of de de mocraten? ET SPREEKT van zelf, d t het vrije Europa in deze State of the Union bovenal naar de richtlijnen voor de op ons zelf betrekking hebbende buiten landse politiek van Washington speurt de off-share bestellingen blijven bestaan De belangstelling ging bovenal uit naar de vraag, wat er op militair gebied zou gebeuren. Zou Eisenhower aankondigen, dat Amerika voornemens is zich op de eerste plaats op de z.g. periferische ver dediging te concentreren, rriet een bijna totale achterstelling van de Europese con tinentale verdediging; m.a.w. zou Was hington zijn troepen uit West-Europa wil len terugtrekken? Men kan natuurlijk niet zeggen, wat er in een verdere toekomst zal gebeuren; maar gisteren heeft Eisen hower onomwonden de misschien harde maar onweersprekelijke waarheid uitge sproken, dat „de vrijheid van Amerika wordt bedreigd, zolang de wereldomvat tende communistische samenzwering in haar huidige omvang, macht en vijandig heid blijft voortbestaan. Nauwer dan ooit te voren is de vrijheid van Amerika aan- eengekoppeld met de vrijheid van de an dere volken. In de eenheid van de vrije wereld ligt onze beste kans om de commu nistische bedreiging zonder oorlog te re duceren". Dit.is o.i. de duidelijkst denkbare grond slag, waarop Eisenhower Amerika's poli tiek wil grondvesten, in Europa en in Azië. De wijze, waarop de Verenigde Staten de verdediging van de vrije wereld willen organiseren, is een militaire aan gelegenheid. Uit de rede van de president menen wij echter te moeten opmaken, dat hij het atoomwapen „tegen een aanvaller, als het nodig is om onze vrijheid te be waren" zal gebruiken; en dat „onze strate gische reserves centraal geplaatst moeten zijn en snel in actie moeten kunnen komen tegen een plotselinge aanval op ons en onze bondgenoten". In zekere zin wordt een sterk accent op de luchtmacht gelegd, maar ook het leger heeft, zoals overigens van generaal Eisenhower, de overwinnaar van de tweede wereldoorlog, toen leger, vloot en luchtmacht in de nauwste samenwerking de triomfale zege praal bevochten, verwacht kon worden, de aandacht gekregen. Binnen- en buitenlands program van het Eisenhower-regiem vormt een grote een' beid in zijn sterke verscheidenheid Van de verwezenlijking er van ten minste van de essentiële punten, zullen voor een aan merkelijk deel de kansen van de republi keinen bij de Novembet-verkiezingen af hangen. Waarbij we in het midden laten, of Eisenhower er zo n bijzondere voorkeur voor kan hebben om een republikeins Congres achter zich te hebben. Wozy, vertegenwoordigers van de minis teries van Buitenlandse en Economische Zaken, resp. mr P. J. de Kanter en mr K. Insinger, de chef van de Centrale Inkoop der N.S. magazijnen, mr S. v. d. Vrugt, ir Duns, wnd. chef afd. Bovenbouw We- genwerken der N.S.. ir S. B. S. Veld, be- drijfsingenieur der N.S., de heer C. H. Bernhard, chef van de Nederlandse Hout- bereidingsinrichtingen te Dordrecht en directieleden van de Import N.V. Alberts- Gips uit Den Haag, heeft de Joegoslavi sche gezant, de heer Milan Ristic, een eer ste geschenkzending van Joego-Slavië voor de N.S., tot welke twaalf wagons met een totaal van tweeduizend dwarsliggers be horen, aan mr S. v. d. Vrugt als vertegen woordiger van de N.S. overgedragen. In de loop van deze maand zullen nog 18.000 dwarsliggers met een totale waarde van 40.000 per spoor naar Dordrecht wor den vervoerd. De dwarsliggers zullen wor den gebruikt voor het herstel van de ver nielde Spoorlijnen In de rampgebieden. De gezant sprak zijn bewondering uit voor de wijze, waarop in Nederland was gewerkt om de grote materiële schade, die door de ramp was ontstaan, te herstellen. Hij hoopte dat Nederland vooral econo misch de gevolgen van de ramp spoedig te boven zou komen en dat deze daad van solidariteit van Joego-Slavië met Neder land de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen nog zou doen ver stevigen. Namens de N.S. werden hierna dank woorden gesproken door mr S. v. d. Vrugt, die er op wees, dat de verhouding tussen de Joegoslavische en Nederlandse Spoor wegen altijd Dijznnder goed is geweest. Ook de oud-gezant in Belgrado ir C. M. Dozy richtte zich nog in dankbare bewoor dingen tot de Joegoslavische gezant. Op de Oude Rotterdamscheweg, be vindt zich nabij het viaduct, waarmee de autosnelweg Rotterdam—Dordrecht over deze weg wordt geleid, een gevaarlijke situatie voor overstekende wielrijders Herhaalde malen zijn hier reeds aanrij dingen voorgekomen, daar wielrijders ko mende uit de rici.ting Dordrecht bij het oversteken geen uitzicht hebben op het hen achteropkomende verkeer, en dit uitzicht wordt belemmerd door een beton nen pijler van het viaduct. De A.N.W.B. hee deze kwestie met de rijkswaterstaat opgenomen en kan thans berichten dat de ze oversteekplaats 25 me ter verderop zal worden aangelegd, waar door het uitzicht beter zal worden. Het is nog steeds niet duidelijk wat er zal gebeuren met het atelier ,,'tPrinsen- hof" en de daarin ondergebrachte col lectie kunstvoorwerpen van wijlen ir J. L. Schouten te Delft. Aanvankelijk was het, zoals bekend, de bedoeling', dat de gemeente Delft de collectie zou kopen en het atelier van de bekende glazlenier en restaurateur van de Goudse glazen als museum voor be zoekers zou openstellen. De gemeen te is hierop echter teruggekomen en zou het gebouw, dat tot het .Prinsenhofcom plex behoort, een andere bestemming willen geven. Het museum heeft het de eerste jaren niet nodig en daarom zijn inleidende onderhandelingen gevoerd inet de glaze nier Joep Nicolas, die zich thans in Amerika bevindt en die er wel oren naar zou hebben een atelier voor gebrand schilderd glas in het gebouw te vesti gen. Er zou dan echter een grondige restauratie van het pand nodig zijn en het is de vraag of de gemeente hiertoe zal overgaan. En zijn nl. plannen op lan gere termijn voor restauratie van het gehele Prinsenhofcomplex. Ondertussen worden door vrienden van wijlen ir Schouten hog pogingen in het werk gesteld om de collectie kunst voorwerpen en de werkkamer van ir. Schouten in Delft te houden. De afdeling Rotterdam van de K.N.V.B. (de voormalige Rotterdamse Voetbalbond) heeft alle voor Zaterdag 9 en Zondag 10 Januari vastgestelde wedstrijden in ver band met de gesteldheid der terreinen af gelast. Met ingang van 1 Januari j.l. is bij het wapen der artillerie benoemd tot gene- We geloven, dat ze tamelijk geruststellend raai_rnaioor, de als zodanig tijdelijk be- zijn. Dat de economische hulpverlening I len minste in de vorm van de Marshall-j m,emcle brigade-generaal I I' M. I hulp, practisch afloopt, was bekend; maar'metser, inspecteur der artillerie. Steen- ROTTERDAM, 7 Januari 1954. 6 Jan. nm.: 200 ton rogge Delft; 100 ton rogge Maashees; 100 ton Weespercarspel; 210 en 150 ton gerst Zaanstreek; 128 en 120 ton granen Andel: 65 en 60 ton granen Doesburg: 540 ton I lood Amsterdam; 163 ton veevoeder Maarssen; i 130, 91 en 86 ton meel Zaanstreek; 317 ton blik Krommenie: 150 ton mais Weert: 100 ton zaad Wanssum; 100 ton zaad Veghel; 100 ton kunst mest Klazinavcen. Totaal 62 reizen, 12 vlet- reizen. 7 Jan. v.m,: 100 ton mais Ravestein150 ton meel Nijmegen: 420 ton petr. cokes. Maastricht: 148 ton super Stampersgat: 120 en 110 ton rogge Deventer, 560 ton granen Den Bosch; 394 ton gerst Andel; 320 cn 310 ton stukgoed Amster dam; 235 ton veevoeder Delft; 300 ton erts Maas tricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2