HEVIGE WESTERSTORM BRACHT SCHEPEN IN NOOD Michel Swenden op Ierse Zee mei motordefect Nog meer Haagse ziekenhuizen voor bezoekers gesloten Sleepboot verloor baggermolen en zonk VERDEDIGER GELOOFT AAN VERGISSING Storm neemt Vanochtend nog een verhoging verwacht geleidelijk af Rampgebied was paraat meter Begrafenisgangers ontsnapten aan lawine Zoek vandaag maar uit er is weer van alles aan cle markt Iers vee woei wes I Margarine 1 cent duurder GROOT VERLOF ÏMSS»' t%>y°4SS tf Slachtoffers in Enge land en Duitsland m Morgen: even iets l>'j U steken! r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN op z'u dak Zaterdag 16 Januari 1954 WEERBERICHT N. De sterke wind, die de laatste dagen over de kust ons land binnenwoei, is in de loop van gisterenmiddag en -avond aan gewakkerd tot een heftige Zuid-Westerstorm, die de golven van de Noordzee en het IJssehneer opstuwde en het water met wreed geweld tegen kust en schepen beukte. Het Nederlandse kustvaartuig „Michel Swenden" raakte in de Ierse Zee ten Noord-Westen van Liverpool in moeilijkheden en op het IJssehneer verloor de „Zwarte Water" zijn deklast. In het Sloe nabij Vlissingen liepen een baggermolen en sleepboot aan de grond, waarna de laatste lek sloeg en zonk. De loodsdiensten werden de een na de ander, mèt het toenemen van de kracht van de wind, gestaakt. Gisteravond om acht uur, toen de dienst van IJmuiden geheel staakte, was de windkracht daar 8 a 9 ofwel ruim 70 kilometer per uur, terwijl in Hoek van Holland de windsnelheid opliep tot bijna 100 km per uur. Uitschieters liepen zelfs op tot windsnelheden van 110 kilometer. O o Géén verlof voor in Residentie woonachtige Voor 1952-1 en 1952-2 en gelegerde militairen Driemaal brak de tros Deklast verloren Het schip, dat gistermiddag op het IJs- sclmeer tengevolge van de sterke wind op een gegeven ogenblik zjjn deklast verloor was de „Zwarte Water", die van Amsterdam onderweg was naar Njjkerk. Italiaan stuurloos Bij vliegende storm Sleejjboot zonk Nieuwe arrestatie in Be r ke i se moordzaak Heiligverklaring van Paus Pius X op 29 Mei Personeel van Zuldwal toch naar huis Geketend- Geen dieren- niisT" Vrijaf op officiële feestdagen Nationale regeling te wachten K.L.M.-LiftmasU T kreeg deel van hangar Analyst Vanmiddag verhoging van een meter Hoop op redding van laatste vermisten neemt af „Care toeren werkt op volle De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Tot krachtig or matig afnemende wind tussen West en Noord-West, maar langs de Waddenkust aanvankelijk nog Westerstorm. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Iets lagere midd-agtemperaturen. Zondag 17 Januari: Zon op 8.40 uur, onder 17.00 uur. Maan op 15.10 uur, onder 7.42 uur. Maandag 18 Januari: Zon op 8.40 uur, onde'r 17.02 uur. Maan op 16.26 uur, onder 8.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eéii ran dc dijkwachtcrs aan clc oever van het. Volkerak, nabij Fijnaart. Op de achtergrond de herstelde dijk. Ook Groot-Brittannië en Ier land werden door zeer heftige stormen getroffen. Bomen wer den ontworteld, hier en daar stortte een, niet al te stevig, huis in. In Glasgow ontruimden 17 gezinnen 'n woonkazerne, waar van de muren scheuren begonnen te vertonen. In Sunderland werd een 7 tons verhuiswagen over een afstand van 20 meter weg geblazen en over de kop geslin gerd. In Ierland, waar men al 00 jaar een dergelijk stormweer niet meer gewend was, woeien hier en daar de koeien letterlijk van de wei. Met dat al was de temperatuur (15 graden C.) hoger dan ooit door enig weerkundig instituut in Groot-Trittannië in de maand Januari geregistreerd. (Van onze redacteur) Naar wij vernemen zal met ingang van Maandag de margarine met één cent per pakje van een half pond worden ver hoogd. Het betreft hier een fabrikanten- besluit, zodat deze prijsverhoging geldt voor alle merken. De fabrikanten hebben deze stijging noodzakelijk geoordeeld, eensdeels we gens de gestegen kosten, maar voorna melijk om het feit, dat tot nu toe de ver koop van margarine geen winst oplever de. Tot September van het vorig jaar werd onder de kostprijs verkocht. Toen werd besloten tot een geleidelijke op trekking van de margarineprijs. Dat ge schiedde in die maand; margarine werd een cent duurder en met wat geluk kon den de fabrikanten „quitte" spelen. Om nu een enigermate bevredigende bedrijfs- uitkomst te krijgen is thans de laatste stap in deze geleidelijke optrekking ge zet: weer één cent verhoging. Krachtens ministeriële beschikking van 30 December 1.1. verleent wegens beëindiging der eerste oefening met ingang van 28 Maart a.s. de korps- of overeenkomstige commandant groot ver lof: aan de dienstplichtige vaandrigs, kornetten, sergeanten, wachtmeesters, korporaals, soldaten der le kl. en sol daten behorende tot de lichtingsplocg 1952-1 (in werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening in April 1952), als mede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of ver volgd. Een en ander voor zover niet reeds ingevolge voorafgaande beschik kingen groot verlof werd verleend. Voorts aan de dienstplichtigen be horende tot de lichtingsploeg 1952-2 (in werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening in Juli 1952), alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd. Een en ander met uitzondering van in de beschikking genoemde groepen. O O In verhoud mei do wille pokken-epidemie in Den Haag zijn nog nicer voorzorgsmaatregelen getroffen om elke mogelijke uitbreiding van deze besmettelijke ziekte tegen le gaan. Zo mag tot nader order aan militairen, woonachtig te of in garnizoen in Den Haag, Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, Loosduinen, Kijkduin en Seheveningen géén verlof of bewegingsvrijheid naar elders worden verleend. Aan militairen, woonachtig of in garnizoen buiten Den Haag. W assenaar, oorburg, Rijswijk, Loosduinen, Kijkduin en Seheveningen mag eveneens géén verlof of bewegingsvrijheid naar genoemde plaatsen worden verleend. Hel bovenstaande geldt echter niet voor de militairen, die na 1 Januari 1151 tegen pokken zijn ingeënt of heringeënt. Bij wijze van voorzorgsmaatregel zullen in bet Rode Kruis-Ziekenhuis en in het ziekenhuis „St. Johannes de Deo" in Den Haag voorlopig geen bezoekers worden toegelaten. Hoewel in het diaeonessenhuis „Bro- novo" geen enkel geval van witte pokken voorkomt, heeft de directie op genees kundig advies in het belang van de pa tiënten en uitsluitend als voorzorgsmaat regel ook hier gemeend het ziekenhuis met ingang van vandaag voor alle familie bezoek te moeten sluiten Uitzonderingen zijn mogelijk bij de zeer ernstige zieken: dit echter ter beoordeling van de behan delende geneesheer. Polikliniek, spreek uren en opnamen gaan normaal door. Het eerste schip, dat gisteren radio-tele- rrafisch hulp moest verzoeken tengevolge van dit noodweer er werden toen V toten van 90 mijl per uur geregis- stormstoten va metende Neder- treerd was het aw» Swenden" landse kustvaaiiuig (firma van de N.V. Moterschip "Br.?braF* TaoU J. B. Vets en Co) te Rotterdam werpen. Het bevond zich om omstreeks half een gistermiddag in de Ierse Zee, ongeveei zes mijl van de Engelse kust ten Noord- Westen van Liverpool. De motoren waren defect geraakt en het schip dreef hulpe loos met een snelheid van IV2 tot 2 mijl naar de kust. Een aantal vrachtschepen week van zijn koers af teneinde de „Mi chel Swenden" te kunnen helpen. Om 3 uur meldde de 257 ton metende Engelse sleepboot „Thunderer", dat zij het Neder landse kustvaartuig had g®21™- enkele minuten later liet schip „Oriënt City" weten, dat het zich op twee mijl afstand van de „Michel Swenden" bevond. Orn half ™er versche nen boven de ronddobberende Nederlan der twee straalvliegtuigen van de Lngeise luchtmacht van een vliegveld dicht aan de kust om aanwijzingen te geven aan de „Thunderer", die zo snel mogelijk naar de op de woeste golven krachteloos drijven de „Michel Swenden" voer. Er bleek nog een misverstand te zijn, want de „Thun derer" seinde, dat hij een andere kust vaarder had willen helpen, die echter niet in moeilijkheden verkeerde. Toen de Engelse sleepboot langszij de Nederlander lag, heeft zij getracht deze OP sleeptouw te nemen door een derer", dat een derde kabel'was vsast gemaakt. Later op de a^°" tros acht kilometer van Anglesey opnieuw en 's avonds laat wa ..Thunderer" er nog niet in geSiadë" het schip opnieuw op sleeptouw xe nemen. „Wij hebben onze laatste schietlijn af geschoten, maar het bleek hopeloos te zijn", zo seinde de sleepboot, „We varen naar Holyhead De reddingboot van Holy head vaart mee. De Michel Swenden stoomt met volle kracht tegen de wind in en is niet in onmiddellijk gevaar". Klaarblijkelijk was men er toen in ge slaagd de motoren te repareren. Omstreeks twee uur deed de wind de boot zo sterk overhellen dat het schip water maakte. De grote deklast van de „Zwarte Water", die met hout was ge laden, begon te werken en schoof in de golven van het IJsselmeer. Tengevolge van een en ander viel ook een butagas- fles om, waardoor in de roef brand ont stond. Schipper S. Hartman slaagde er echter in zelf het vuur te blussen. Om streeks vijf uur gistermiddag liep de „Zwarte Water" veilig de haven van Nij- kerk binnen. Het Italiaanse s.s. „Dorsoduro" heeft Zaterdagochtend geseind, dat het vijftien mijl van Schiermonnikoog stuurloos is. De sleepboot „Holland van Terschelling voer ter assistentie uit, doch de Italiaan wees deze hulp waarschijnlijk omdat de „Holland" zes uur nodig had om bij het schip te komen. De sleepboot ,,See" falke" van Borkum snelde ook ter hulp. Om ongeveer tien uur gisteravond lie pen vier kotters bij vliegende storm de haven van Seheveningen binnen Dc schepen hadden iu het Kanaal ggvist ui werden op hun thuisvaart door de felle Westelijke winden overvallen en voort gedreven. Het waren de Sch. 1, Sch. 18, Sch. 65 en UK 41 (Urk). Alle liepen be houden binnen. Omstreeks half vijf gistermiddag sloeg in het Sloe nabij Vlissingen de bagger molen „Zuiderzeewerken" met twee er aan bevestigde bakken los van de motor- sleepboot „Peter", raakte op drift en strandde tenslotte. De sleepboot voer daarop eerst naar Vlissingen om verslag van het gebeurde uit te brengen en keer de daarna terug om te trachten de molen weer vast te maken, hetgeen echter mis lukte. En ook „Peter" raakte aan de grond vast. De reddingboot van Breskens, de „Pre sident Wierdsma", die met nog enkele sleepboten, de „Schelde" en de „John P. Best" uit Terneuzen en het bergings vaartuig „Dolfijn" uit Vlissingen ter assistentie was uitgevaren, nam vier op varenden van de „Peter" aan boord en twee van de baggermolen en bracht deze naar Breskens. Ondertussen was de sleepboot echter lek geraakt en gezonken. De molen, die met de beide bakken was losgeslagen, raakte weer vast op de schorren aan de ingang van het Sloe. Op een van de bak ken, die achter de baggermolen, waarop nog twee mensen waren, eveneens aan de grond liep, bevond zich nog één man. Waar de andere bak, die echter vermoe delijk onbemand was, zich op dat ogen blik bevond, was niet bekend. Tengevolge van de storm zijn Vrijdag en gedui'ende de nacht van Vrijdag op Zaterdag in Groot-Brittannië vier per sonen om het leven gekomen, terwijl tien tallen werden gewond. In bepaalde ge bieden, in het bijzonder in Schotland, bereikte de storm een snelheid van ruim 150 kilometer per uur. Ook in Duitsland zijn slachtoffers ge vallen. In het centrum van Hannover zijn door de storm twee hulzen inge stort, waarbij drie personen om het leven kwamen. Vrijdag op Zaterdag Noord-Duitsland en In dc nacht van woedde in Midden- een storm, die soms snelheden van 100 kilometer per uur bereikte. Een oude man werd geclectrocutcerd, toen hij in aanraking kwam met een gebroken elcc- trische draad. Elders kwam nog iemand om het leven. Op verschillende plaatsen in Duitsland werden daken weggerukt, steigers en telegraafpalen omgerukt, ruïnes stortten in en fabrieksschoorstenen vielen om. Verscheidene mensen zijn door vallende voorwerpen gewond. Ter voorkoming van misverstand wij zen wij onze lezers er op. dat de Heilig verklaring van Taus Pius X zal plaats hebben op 29 Mei op het plein vóór de St. Pieter. In ons bericht van Donderdag, waarin wij melding maakten van het feit, dat deze Heiligverklaring ook op bet Nederlandse televisiescherm te zien i zal zijn is abusievelijk als datum 29 Juni genoemd. Waarschijnlijk zal echter begin Juni een televisiefilm van de Heiligver klaring van Rome uit worden gerelayeerd. Aan het voornemen van de geneeskun dige inspectie van de Volksgezondheid om het gehele personeel van het gemeen telijke ziekenhuis aan de Zuidwal roet met ingang van gisteren te isoleren is op het laatste ogenblik geen uitvoering ge geven. Het personeel heeft het ziekenhuis gis teravond mogen verlaten. Het bleek nl. niet mogelijk de ongeveer duizend perso neelsleden in het ziekenhuis onder te brengen. Thans is bepaald, dat alle per soneelsleden, die nooit zijn gevaccineerd of wier enting zeer lang is geleden, zich tot nadere aankondiging iedere dag, met ingang van vandaag vóór de aanvang van de dienst ter controle moeten melden in dc polikliniek. Hun, die zich niet prettig £aau voelen, is aangeraden onmiddellijk hiervan mededeling te doen. R Zoals wij gisteren hebben gemeld, zou weer een nieuwe arrestatie zijn verricht in de Berkelse moordzaak. Thans vernemen wij, dat deze arresta tie de broer van de verdachte arts be treft. Deze broer, F. O., zou verdacht worden de beide briefjes te hebben ge maakt, waaruit zou moeten blijken, dat de vrouw van dc Berkelse arts zelf moordplannen koesterde. Van de zijde van de verdediger van O., mr Huygens, vernemen wij nog, dat deze broer reeds vele jaren tengevolge! van kinderverlamming invalide is. Hjj j werd verpleegd in een inrichting te Ber- kei en beeft deze plaats de laatste zes jaar nooit verlaten. Mr Huygens achtte j daarom practisch uitgesloten, dat hij de j documenten heeft vervaardigd, laat staan j in het Huis van Bewaring heeft binnen- j gesmokkeld. Volgens mr Huygens zou plaats, waar dezp hrner is zorgvuldig geheim houden. Zoals men weet, zijn name, s dediging eveneens twee schrift':,,., aan het werk. Deze hebben hu nog niet gereed. Gevraagd n zijn reactie op de verklaring van de grapho- logen, aangewezen door de rechter-com- missaris. zei mr Huygens: „Ik acht het gezien de reputatie van graphologen in het algemeen geenszins uitgesloten, wat vele anderen in vroegere zaken eveneens hebben gedaan: zich vergissen". ''gén. vic ..o, opgemaakt I-. nmishandeling. niet üe officier van Justitie té Arnhem meent, dat deze zaak als afgedaan beschouwd kan worden op grond van het feit, dat verdachte aan de politie heeft verklaard, dat hij met één hap de muis onmiddellijk had gedood door haar de kop af te bijten. Dit is geen dierenmishandeling. Van de zijde der rijksbemiddelaars is binnenkort een nationale regeling te verwachten voor het geven van hele of halve vrije dagen voor de werk nemers op officiële feestdagen, zoals b.v. de herdenking van de bevrijding. Dit heeft de secretaris der Nijmeeg- set Kamer van Koophandel gisteravond medegedeeld in een vergadering dezer Kamer. DE BILT, 16 JANUARI Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen, die de afge lopen dagen in de luchtdrukverdeling bo ven de oceaan en Europa optraden, hebben geleid tot de ontwikkeling van een zware storm over de Britse eilanden en de Noordzee. Een depressie namelijk, die Woensdagavond ten Zuiden van Foundland passeerde, trok in Oost-Noord oostelijke richting de oceaan op en nam belangrijk in diepte toe. Vrijdagochtend bereikte ze het zeegebied tussen IJsland en Schotland, Vanochtend lag het centrum boven Zuid-Zweden. De druk in het cen trum was toen 957 millibar, dat is 718 millimeter. Terzelfdertijd, dat de depressie naderde, verplaatste een bij de Azoren gelegen ho- gedrukgebied zich langzaam naar Spanje. 8 hiervan' werden de luchtdruk- verscmilen boven de Britse eilanden bij zonder groot en wakkerde de Westelijke wind tot een orkaan aan, Windstoten van 130 km. per uur werden uit verschillende plaatsen in schotland fiemeld Tpsph dp avond had de storm zich ook tot over Nederlsno uitgebreid, waar hii vanmorgen nog onverminderd voortduurde. Het zwaarst was de storm langs de Wad denkust. De lichtschepen „Terschellinger- bank" en „Texel" meldden vrijwel onaf gebroken een windsnelheid van ruim 100 kilometer per uur. Tengevolge van de storm begon gisteren aan hel einde van de middag een verho ging van de waterstanden op te treden. Tjjdens het hoogwater van omstreeks mid dernacht meldde Vlissingen een verhoging van ongeveer 6 decimeter, Hoek van Hol land van 7 decimeter. De opwaaiïng nam na middernacht nog verder toe en bedroeg tijdens het laagwater vanochtend nog langs dc kust van Hoek van Holland tot Zee land iets meer dan een meter. Terzelfder tijd meldde Den Helder tijdens het hoog water een verhoging van ongeveer 15 deci meter. Voor de depressie uit was gisteren zeer zachte lucht van subtropische oorsprong naar Nederland gestroomd Bijna overal "J e' (and liep de temperatuur op tot 11 graden- Enkelt plaatsen, o.a. Eindho- en Volkel, brachten het tot 13 graden Chte oceaanlucht werd reeds gis- door lucht van polaire oorsprong, waarin flinke opklaringen voorkomen De onstabiliteit van deze luent neemt toe^ In veiban<j hiermede wordt de kans op buien groter. De storm leidelijk liggen, maar er het weekeinde toch veel blijft wind. gaat ge- gedurende Een uit New York komende „Llftmas- ter" van de K.L.M. is, na een zeer snelle vluelit over dc Atlantische oceaan na een knappe landing in de storm op het vliegveld Meisbroek bij Brussel, toen het op het platform bij een der hangars tot stilstand was gekomen getroffen door van de hangar losgeslagen delen. Volgens de K.L.M. te 's-Gravenhage is na telefonische informaties gebleken, dat de „Liftmaster" beschadigd, maar niette min toch nog bedrijfsklaar is. Het toe stel vervoerde een Amerikaanse auto voor een Belgische tentoonstelling. mmm y ph uiten. cit en werd .mienlandse Zaken .ie wenk gegeven om aan z. mante gedoe een einde te ma ken. Wat 0)is noch charmant noch juist voorkom t.. O.i. toch zyn dergelijke feestelijk heden met druiven- of kaasjcontnginnen volstrekt niet alleen „vertoningen". En zelfs wanneer het slechts een feest betrof zonder meer, zouden wtj het niét kunnen afkeuren, dat de Burgemeesters met ambtsketen om van hun belangste- ling blijk geven. Een dusdanig gebruik van de keten zal de band met dë burge rij ongetwijfeld verstevigen. Maar er is meer. Bedoelde festivitei ten immers zijn als regel niet louter da gen, xvaarop de bloemetjes eens wor den buiten gezet. Integendeel, veelal ligt de bedoeling daarbij voor om op een bepaalde stad, streek of product de aandacht van binnen- en, zo het kan, ook van. het buitenland te vestigen. De naam van de pscudo-koninginncn zegt. het reeds: Bloemenkomngin, Drui- venkoningin, Kaaskoningin enz. Het welslagen van zo'n feestperiode kan van zeer groot belang zyn voor een stad of streek; hetzij voor de industrie, hetzij uit het oogpunt van het bevorderen van het vreemdelingenverkeer. Wanneer alzo een Burgemeester, die aangesteld is om als eerste burger de belangen van alle burgers te beharti gen, niet zou willen medewerken, doch zich afzijdig zou houden, dan zou deze magistraat zonder keten o.i. te veel zich geketend achten aan zijn „decorum'' oftewel uiterlijke waardigheid, en daar door zijn plicht verzaken Het spreekt vanzelf, dat Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden waak zaam waren, toen men gisteravond ervoer, dat met de Westerstorm een verhoging van de verwachte water standen intrad. Maar nergens is er vannacht ernstig gevaar geweest. De herstelde dijken hielden hel prachtig en van een directe dreiging kon uien niet spreken. Wel ging vanochtend het waarschuwingssein A uit hoog water zodat de betrokken dijk- wacliten paraat bleven. Maar met het vooruitzicht op afnemende wind maakte men zich niet al te bezorgd meer. Eén van dc slachtoffers van de lawine te Blons ivordt, dik ingepakt, per slede naar het hulpcentrum, ingericht door redders, gebracht. Slechts het bovenste gedeelte van de aan de kant van de iveg staande borden, steekt nog boven de sneeuw uit. Hedenmorgen om 12 uur werd te Vlis singen een stand van 2.70 meter ver wacht en te Hoek van Holland van t.80 m., hetgeen een verhoging betekende van ongeveer één meter boven getijstand. Men verwacht dat het volgend hoog water 2 tot 5 dm lager zal zijn met een wind West, snelheid 18 lot 14 meter per seconde- In cle Staatscourant van 15 Januari is o.m. opgenomen een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor werknemers in het horecafbedriif 1954. Gaarne helpen wij er U nog even aan herinneren vóór u morgen van huis gaat, iets bij U steken voor de Memisa, De Medische Missie Actie. Dezer dagen hebben wij er uitvoe riger over geschreven en U aan de hand van correspondentie uit de rim boe aangetoond, dat de pleister door U geschonken het doopsel vooraf gaat. Uw gave verricht, dank zij het ge bruik dat de missionaris ervan maakt, baanbrekend werk op de frontlijn van het Geloof. U komt en daar vertrouwen wij vast op nu eens royaal uit de hoek, want uw gave wordt dubbel goed besteed. Ziel' en lichaam immers krij gen de heil- en heelmiddelen die zij behoeven. Het thuisfront moet de vaak een zaam op de voorposten vechtende missionarissen tonen, dat het met volle kracht achter hem staat. En mocht gij de (collecte)-bus mis sen, dan is er nog altijd 't giro-num mer 51360 ten name van de Penning meester Medische Missie Actie Rot terdam, waarop gij kunt storten. Dalaas, liet kleine Oostenrijkse dorpje waar een lawine op een van de eerste rampdagen de huizen en bet spoorweg station overviel en een trein in een af grond wierp, rouwde Vrijdag bij de be grafenis van 10 van zijn inwoners. Voor deze plechtigheid had men het er voor het eerst weer op gewaagd een trein naar het plaatsje te laten rijden voor het vervoer van de verwanten der slacht offers. De trein had nauwelijks zijn be stemming bereikt of een nieuwe lawine stortte zicli op het baanvak, op de plaats waar juist dc trein gepasseerd was. De reddingsploegen gingen onmiddel lijk aan het werk om de rails weer vrij te krijgen, zodat tegen de avond de be zoekers weer over het gevaarlijke traject naar huis terug: konden keren. Vele van de redders, die al dagenlang vrijwel ononderbroken bezig waren met hun heroïsch werk, begonnen Vrijdag tekenen van uitputting te geven. Men zoekt in de beruchte Wasertal-vallei, waar nog acht of negen mensen worden vermist. Maar de hoop om hen te red den zakt met het uur. De redders, die dagenlang, door nieuwe lawines, zelf van de buitenwereld afgesloten waren put ten Vrijdag nog een nieuwe stimulans uit de redding van een 35-jarige boer, die niet minder dan 93 uur in zijn door meters sneeuw overdekte koestal opge sloten heeft gezeten. vergroot. Het was onmogelijk om per skie Blons te bereiken. Later op de dag werd het weer echter wat gunstiger. Te gen de avond heeft een groep redders de stoute (ski)-schoenen aangetrokken en zij is er met succes in geslaagd om 't ge ïsoleerde Blons te verlaten en het veilige Ludesch te bereiken. Helicopters hadden die dag nog een aantal gewonden en een twee aanstaande moeders uit Blons naar veiliger oorden overgebracht. Nu het aantal vermisten zeer gering is geworden en de gewonden vrijwel allen zijn vervoerd zijn vele vrijwilligers, die zich gedurende de afgelopen dagen heb ben gemeld weer naar huis gestuurd. De Zwitserse helicopters, die als eersten uit de lucht assistentie hebben verleend, zijn naar hun basis teruggekeerd en laten de rest van het werk aan de Amerikanen over. De Care-missie in Den Haag fgiro 512679), deelt mede, dat zij uit Wenen be richt ontvangen heeft, dat de hulp van de Care-organisatie in volle gang is. Reeds de eerste dagen werd in de drin gendste behoeften van een groot aantal gezinnen voorzien door de uitreiking van voedsel, dekens en linnenpakketten. Ook in Nederland werd al aan de hulpactie Vrijdagmorgen had de dooi het gevaar deelgenomen en er zijn reeds vele giften voor nieuwe lawines weer aanmerkelijk j ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1