Activiteit wordt geremd door te e contributie lag< VULKAAN MERAPI SPUWDE VUUR Voorbereidingen te Berlijn - manoeuvres T Adenauer wil de teugels strak in handen houden te Bonn Loonsverhoging in M.-Zeeland schept nieuwe problemen Trommelvuur in .Halfje" (van goud) bracht nu honderdveertig gulden op r W' TEGEN TITO'S VOORBEELD IN VERDEDIGING VAN DJILAS PRIJSVERHOGINGEN WORDEN VRIJDAG BESPROKEN Politieke interesse is een onderdeel van sterk katholicisme .m Een week vóór de conferentie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 19 Januari 1954 WEERBERICHT k_ Nieuwe voorzitter krijgt de leiding in de politieke sector vijven en -zessen Onderwijzers ontstemd over uitblijven van verlofregeling Analyst Gloed wolk daalde neer op kampong: 25 doden en 66 gewonden Lichting 1953 zal twintig maanden dienen Water in de Rijn Scheepvaart weer normaal Prijzen beginnen al te stijgen Onder het motto „Geen vooruitgang zonder vrije meningsuiting Resten van oude Schouwense plaatsen gevonden Adenauer overijverig Oostduitse wensen Grote belangstelling voor muil ten-veiling Regering nocli organisaties voorlopig ongerust Berkelse arts blijft ontkennen 3 De we'erverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk wat regen ol motregen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk wellicht harde Zuid- Westelijke wind. Zacht. Woensdag 30 Januari: Zon op 8.38 u„ onder 17 03 u Maan op 19.00 u„ onder 9.07 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Katholieke politieke partij gaat straks nieuwe wegen °P Vrijdag en Zaterdag a.s. komt te Utrecht de gewone jaarlijkse vergade ring van de Partijraad van de Katholieke Volkspartij bijeen. De agenda bevat natuurlijk de telkens terugkerende punten, zoals de openingsrede, ditmaal door een waarnemende voorzitter uitgesproken, de begroting, de I behandeling van de voorstellen der kringen en de voorlichting door de voorzitter van de Katholieke ïweede-Kamer-fractie over de staatkundige toestand en het parlementaire werk. Op één dier punten willen we even de aandacht vestigen. De begroting is gebaseerd op de inkomsten van een ledental van 256.000; het is een zeer voorzichtige schatting, uitgaande van de gegevens van de zeven kieskiing- penningmeesters en gezien de stijgende lijn van het afgelopen jaar in vee kringen schijnt de verwachting gerechtvaardigd, dat 1954 cci dei n 1 dan een lager cijfer zal vertonen. Reeds met liet voorzichtige «per is de Katholieke Volkspartij verreweg de grootste politieke partij van JNcderland. De P. v. d. A., die ua haar komt, zweeft om de honderdduizend leden. Waar hij dé jongste kamerverkiezingen een ongeveer gelijk aantal stemmen op deze twee partijen werd uitgebracht, is dus een veel hoger percentage van de stemmers op de twee partijen in de K. V. P. dan in de P. v. d. A. georganiseerd. Als de grote klacht van de K.V.P. dan li;;:?*;;™ v t ill ook steeds loopt over de financiële zor gen, als gevolg waarvan vele belang rijke, bijna noodzakelijke taken niet kun nen 'worden aangepakt, dan schuilt een der voornaamste oorzaken daarvan on getwijfeld bij de wel zeer lage con tributie, die van de K.V.P.-leden wordt gevraagd. Het gemiddelde daarvan ken nen wij niet, het is ook zeer moeilijk precies vast te stellen, maar ligt zeer zeker onder de 2.50, terwijl de mi nimum-contributie bij de P.v.d.A. 0.15 per week, d.w.z. minstens 7.80 per jaar is, met een progressieve stijging voor de hogere inkomens. Terwijl enerzijds het plafond van de ledenwerving lang zaamaan bereikt schijnt, anderzijds wel nauwelijks aan een contributieverho ging zal durven worden gedacht, zal het, vooral bij de voortdurende stij ging van de onkosten van een grote partij, toch noodzakelijk zijn de schat kist stevig te stijven, wil men voor komen, dat de grootste politieke partij niet langer voldoende armslag voor haar activiteit zal hebben. DE GKOTE BETEKENIS van deze Par tijraad ligt ditmaal echter niet bij de boven vermelde traditionele agenda punten, doch bij twee andere: lo een voorstel tot wijziging van het Alge. meen Reglement met betrekking tot de Partijraad en tot wijziging van het Bij zonder Reglement op de Partijraad; en 2o het laatste punt vóór de sluiting: de verkiezing van een nieuwe voorzitter. We verraden geen geheim, als we ver klappen, dat een herziening, eventueel een reorganisatie van het gehele bestuurs apparaat van de K.V.P. sinds lang een problemen en de sprekers brachten vaak nog andere problemen ter tafel, welke, hoewel ze niet op de agenda stonden, toch uit brandende belangstelling waren opge komen. Het was dan vaak het politie- uur, dat de voorzitter uit de moeilijk heden redde. We weten niet, of het thans gedane voorstel over al deze verwikkelingen kan heen helpen Eén er van wordt opgelost door de splitsing van politieke en orga nisatorische kwesties. We hebben echter de indruk, dat de vergaderingen nog zeer groot, o.i. te groot zullen zijn om een door en door degelijke behandeling van de problemen te waarborgen, als men er ten minste niet veel meer tijd voor wil uittrekken dan er tot dusverre voor werd beschikbaar gesteld. Maar de wil om nieuwe wegen te gaan, is er; en we ge loven, dat ook in het eigenlijke bestuur het bestuur is een soort ministerie met de Partijraad als parlement wel reorganisaties wenselijk worden ge acht. Maar deze zijn momenteel nog niet aan de orde. E VRAGEN ons zelfs af, of het niet gewenst zou zijn ook de herziening van de Partijraad ditmaal van de agenda af te voeren. Want het aller belangrijkste punt daarvan is de verkie zing, of meer met de werkelijkheid over eenstemmende: de installatie van de nieuwe voorzitter. Het is een ervarings feit, dat een nieuwe voorzitter met nieuwe denkbeelden komt en we hebben zo het gevoel, dat ook wat de Partijraad betreft andere en wellicht afdoender mogelijk heden bestaan om zijn activiteit meer effectief te maken. Nieuwe bezems vegen schoon en we zouden liever afwachten, wat de nieuwe man uit eigen inzicht voor de reorganisatie van de bovenbouw van de partij wenselijk en nodig acht. De voorzitter heeft zich ook met de orga nisatie van zijn vereniging bezig te houden. Overigens zouden we niet gaarne zien, dat de nieuwe voorzitter het sterkste accent op de organisatorische kant van zijn taak zou leggen. De Katholieke Volks partij onderscheidt zich van andere ver enigingen, we denken bijv aan de K.A.B., een standsorganisatie, een sportvereni ging enz. niet door de wijze, waarop zij is georganiseerd, ook niet door het aan tal ftden, de hoogte van de contributie enz. enz., maar door datgene, wat haar wezen uitmaakt: de politiek. De voor zitter van de K.V.P. is de voorzitter van een politieke partij. De organisato rische zijde van de partij moet in hoofd zaak bij het partijbureau dggen; de voor zitter is de man, die in de partij de leiden de politieke functie moet vervullen. Het is, gezien de structuur van onze partij, o.i. niet juist, dat het vaak de schijn heeft gekregen, dat de voorzitter van de katholieke Tweede- Kamerfractie de eigenlijke voorzitter van de K.V.P, zou zijn. Prof. Romme heeft dit niet gewild, hij heeft zich steeds doelbewust tot zijn adviserende en verslag-uitbrengende taak willen bepeiken. We geloven, dat, nu een nieujve periode aanbreekt, de voorzitter van de partij ook het volle accent op zijn leidende politieke taak in de partij zal moeten leggen. Partij en fractie zijn bij ons nu eenmaal twee; men zou zich ook een andere figuur kunnen denken, zoals die elders bestaat; maar als men een maal heeft gekozen, moét men alle consequenties aandurven. De figuur, zoals die in beginsel bij de K.V.P bestaat, heeft ontegenzeglijk haar grote voordelen. De jaren, welke achter ons liggen, zijn een tijd van ontwikkeling geweest; deze is nog niet voltooid, zij is nooit voltooid De verkiezing van een nieuwe voorzitter opent een nieuw tijdperk; zo kan deze Partijraad een nieuw begin zijn, voort bouwende op hetgeen de talentvolle, ge zaghebbende en door allen geëerbiedigde eerste voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, in wellicht de moeilijkste periode van onze geschiedenis heeft tot stand gebracht. hH De algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.), bestaande uit het Katholieke Onderwijzers Verbond, de Nederlandse Onderwijzersvereniging en de Prot. Chr. Federale Raad heeft een tele gram gezonden aan de minister van O., K. en W. over de nieuwe verlofregeling voor het onderwijzend personeel bij het lager oftderwijs. De A.N.O.F. herinnert er aan, dat op 9 Mei 1953 de wijziging van de L.o.-wet 1920 werd afgekondigd, die j deze nieuwe verlofregeling met ingang van 1 Januari 1953 nodig maakte. Nu, op 18 Januari 1954, is zelfs de algemene maatregel van bestuur,, die deze verlof regeling moet bevatten, nog niet ver schenen en de voorbereiding voor het verschijnen hiervan is zelfs nog niet be ëindigd. De A.N.O.F. dringt er bij de minister met. klem op aan, de spoedige totstandkoming van dit besluit te be vorderen. Er bestaat ernstige vrees, dat 0e basi liek van St Agatha en Barbara te Oudenbosch, welke sinds enkele jaren in ernstig verval verkeert, moet worden afgebroken. De&e kerk werd in de jaren 1S65 tot 1880 naar het voorbeeld van de St Pieter te Rome gebouwd. Zij heeft een 68 meter hoge koepel, de basiliek zelf is 80 meter lang. Het verval van deze kerk, in 1912 tot basiliek verheven, is gedurende de laatste tijd zo toegeno men, dat men thans voor de vraag staat: óf spoedig restaureren óf afbreken. Volgens deskundige raming zal een afdoende restauratie meer dan eet mïllioen gulden kosten. De basiliek van Oudenbosch, zoals zovele Nederlanders die via Dordrecht—Roosendaal naar het Zuiden reizen, haar kennen. HET heeft al wat voeten in de aarde gehad, voordat beslist kon worden, dat de Grote Vier' inderdaad bij een zouden komen. Vervolgens kwam de moeilijkheid over de vraag, waar ter wereld zij hun voeten zouden neerplan- ten op de aardeEn zelfs nadat ten slotte Berlijn het „witte voetje" bleek veroverd te hebben, stond de zaak nog niet „op poten", want toen moest nog uitgemaakt worden, waar de grote heren zich het best thuis zouden voelen; n.l in Oosdan wel in West. Welnu, het zal zijn: Oost-West, om beurten best! Alzo is dus een belangrijke stap ge zet'. Dc deelnemers weten tenminste nu. waarheen zij moeten gaan. Kan men van aller, en alles niet zeggen; van daar de uitroep: „waar moet dat alles heen Ja. waar moet dat heenAls hei al zo moeilijk blijkt een plaats voor de conferentie der ..Vier" te vinden, dan zal het wel heel wat „vijven en zessen- geven, vóór b.v. (ie agenda is opgesteld. Om van overeentsemming over de te behandelen onderwerpen maar te zwij gen. Dat zal om eens optimistisch te zijn teel „in de duizenden dagen 1 lopen. Voorzover tot nu toe bekend, zijn gisteren 25 personen gedood en 66 gewond bij een uitbarsting van de beruchte vulkaan „Merapi" op mid- den-Java. Om 7 uur des ochtends voelde men twee aardschokken, onderwerp van besprekingen, zij het I waarna tegen het middaguur een maar officieuze besprekingen uitmaakt. En het vorig jaar, tijdens de ziekte van de afgetreden partijvoorzitter, de heer Andriessen, werden zijn gedachten daar omtrent door de waarnemende voorzit- tcr, de heer Matser, in een openbare partijvergadering als het ware officieel aan de orde gesteld. Zij betroffen de huidige Partijraad, welke volgens het thans ingediende voorstel vervangen zal worden door een in ledental nog gro tere Partijraad, welke de algemene po- litieke leiding van de partij zal heb- ben en een Bestuursraad, bij welke de algemene organisatorische leiding van de partij zal berusten. iffe hebben practisch alle na-oorlogse gewone en buitengewone Partijraden van de K.V.P- en vele daarmede te vergelijken Congressen van andere partijen bijge woond. Steeds zijn we met een gevoel van onvoldaanheid naar huis terugge keerd. Er waren steeds veel te veel afge vaardigden om in zo korte tijd zo'n lange agenda af te werken. Die agenda was dan nog meestal een zeer ingewikkeld samen stel van politieke en organisatorische begaf zich in dc middag naar hel bedreig de gebied. Tot nu toe is niet gebleken, dat er zich onder de slachtoffers Nederlanders bevinden. Kader en specialisten 24 maanden De duur van dc eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtingsploe- gen 1953 zal 20 maanden bedragen. Voor dc groepen die behoren tot de opleiding voor reserve-officier of dpi. on derofficier en voor de z.g. specialisten is echter een termijn van 24 maanden ge steld. Ook de in de toekomst aan de mi nister van Oorlog voor te stellen groot- verlofsregelingèn zullen op het boven staande zijn gebaseerd. Sedert Maandagochtend vroeg is de scheepvaart op de Rijn ook in Duitsland weer ongehinderd mogelijk en kan weer ten volle gebruik worden gemaakt van dc laadruimte der schepen Daarmede is een einde gekomen aan de ergste laagwater- periode sedert 1947. Vier weken lang heeft de gehele Rijnscheepvaart door de aan houdend lage waterstand ernstige moei lijkheden ondervonden. Op enkele gedeel ten van de rivier moest het scheepvaait- verkeer zelfs geheel gestaakt worden De drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken, die op 25 dezer inet bun Sovjet-Russische ambtgenoot Molotof aan de conferentietafel zullen plaats nemen, zullen waarschijnlijk reeds «Vrijdag a.s. in Berlijn aankomen. Britse, Franse, Amerikaanse en Russische deskundigen zijn gisteren op het Britse hoofdkwartier bijeen geweest om te spreken over technische regelingen voor de conferentie. Vandaag hebben zij vergaderd op het Russische hoofdkwartier te Karlshorst in Oost-Berlijtr. Intussen is iets over de samenwerking der delegaties bekend geworden. De Franse minister, Georges Bidault. zal worden vergezeld door zeventien hoge ambtenaren van zijn ministerie, onder leiding van secretaris-generaal Alexan dre Parodi, die in 1951 zijn land heeft vertegenwoordigd op de mislukte bespre kingen met de Sovjet-Unie in het „Palais Rose" te Parijs. De Britse delegatie zal uit een vijftig tal leden bestaan. Minister Eden en zijn naaste medewerkers vertrekken Vrijdag ochtend per vliegtuig naar de oude Duit se hoofdstad, alwaar zich .eden van de Britse hoge commissie in Duitsland bij het gezelschap zullen voegen Minister Dulles vertrekt Donderdag per vliegtuig uit de V.S. De voornaamste woordvoerder van het „State Depart- grote gloedwoïk volgde, die naar de kampong Klakag in de richting Bojolali dreef. Door de zware bewolking en regen daalde de gloedwoïk tot grote ontsteltenis van de dessa- bewoners, onder wie vele slacht offers vielen. Politie en militairen evacueerden de bevolking van de bedreigde gebieden. Zo werden tot Maandagmiddag ruim 2000 personen geëvacueerd. Uit de krater kron kelde een lavastroom naar Bojolali. In Selo viel 16 centimeter as. Het uitzicht bedroeg daar slechts vier meter. In Pocr- wakarta en Ambarawa worden asregens gemeld. Het Indonesische ministerie van Sociale Zaken richtte te Solo een gaarkeuken in. De evacuatie- cn reddingsmaatregelen waren acht maanden geleden reeds voor bereid, toen de eerste tekenen van een uitbarsting geconstateerd werden. De gouverneur van midden-Java, Budiono. De werknemers in Nieuw-Zeeland be ginnen te beseffen, dat niet uitsluitend meer geld in het loonzakje de oplossing voor het vraagstuk van ,de kosten van levensonderhoud is, en dat een Hof van Arbitrage, dat minimum (maar geen recht, toen het in November 1953 tot een algemene loonsverhoging besloot op grond van het verschil tussen de loonsverhogin gen in de laatste twaalf maanden en de gestegen kosten van levensonderhoud. Het besluit van het Hof verleent een maximum) lonen vaststelt, zonder gelijk- i verhoging van 10 pet van de minimum- tijdig de prijzen te beheersen, zijn eigen problemen schept, aldus merkt liet Nieuw Zeeland Instituut in zijn jongste maand bericht op. Tot in 1953 was de New Zealand Ar bitration Court verplicht, bij het perio diek herzien van de lonen, de invloed hiervan op de algemene economische toe stand van het land te overwegen, maar» op aandrang van de vakverenigingen werd deze verplichting in de loop van 1953 opgeheven. Het Hof was dus in zijn Het schijnt (lat Djilas, de Joegoslavische vice-president, die deze functie wel niet lang uieei za ie e en, onder de hoogste communistische leiders zekere beschermers heelt, en van hen, Wladimir Dcdijer, heeft dc van al zijn partij functies ontheven Jt as zelfs in het openhaar verdedigd. Dit gebeurde op de jongste bijeenkomst van bet centrale comité van de Joegoslavische partij, kort nadat Prf's'r «'t '1 ito voor hetzelfde gehoor Djilas had berispt. Djilas, die duidelijk li lijk heeft gegeven alles te willen doen om tenminste 't hoofd te redden, toonde zich niet erg dankbaar voor de verdediging van Dedijer. Hij was namelijk bij diens toespraak tegen woordig en nauwelijks Was Dedijer klaar, ot J,la® sprong 0p en distantieerde zich van hetgeen zijn vriend had gezegd. Hij noemde Dedijer's woorden „uitlatingen zonder politieke inhoud hliceerd voelde Dedijer zich mede ver antwoordelijk voor de inhoud „iedere slaff die op Djilas' hoofd neerkomt, voel fl als een slag op het mijne", zeide bij. Overigens wees hij er«P. «jg^en van Djilas ^WWmtevonden Zelfs vice- instemming hadden gevo npriiier ee- president Kardeli had hem Dedfler, ge zegd, dal hij het weliswaar niet met Djilas eens was, maar dat zijn bezwaren met van fundamentele aard waren. Dedijer eindigde zijn verdediging Djilas met te zeggen, dat er geen voor uitgang mogelijk is zonder vrijheid van meningsuiting. Andere leden van het centrale comité deden later op de zitting nieuwe aanval len op Djilas. Pijade verweet hem in felle bewoordingen, dat zijn artikelen de neiging weerspiegelden om een fractie binnen de liga van communisten te vor men en tot een meer-partijenstelsei te ko men. Pijade noemde de omstreden artike len „schandelijke geschriften en politieke pornografie". Verder zei Pijade, dat De dijer in zijn verdediging alleen maar „sen timentele tranen" had vergoten. Partijleiders uit Montenegro cn Slovenië waren van oordeel, dat Djilas geheel uit de partij moest worden gestoten. De rege ringschef van Bosnië wilde deze maat regel ook ten aanzien van Dedijer nemen Volgens Radio-Belgrado verklaarde De dijer onder meer, dat mannen zoals Djilas „niet elk jaar worden geboren". Zijns in ziens was de Joegoslavische revolutie on sterflijk geworden, omdat „zij niet haar eigen'kinderen opat". Dedijer vroeg zich ■f, waarom de partijleiding Djilas niet op vriendschappelijke wijze had geholpen, toen zijn eerste omstreden artikelen waren verschenen. Als lid van de redactie van het blad, waarin de gewraakte artikelen zijn gepu- Tengevolge van de overstroming van het eiland Schouwen-Duiveland zijn, nu «lit eiland weer is droog gevallen, restan- bloot gekomen van plaatsen, die in de 13de en 14de eeuw hebben bestaan, zoals Claeskinderkerke en het z.g Oude Dui- vendijke. Behalve schreven en dergelijke vond men ook verschillende menselijke overblijfsels (schedels etc.) van door de stroom bloot gekomen begraafplaatsen. lonen met een maximum van 24 s per week. Het heeft terugwerkende kracht tot 15 September, de datum waarop de loon onderhandelingen officieel zijn begonnen, en volgens het besluit zijn de werkgevers alleen verplicht de verhoging over de mi nimumlonen te betalen. Deze laatste be paling betekent natuurlijk niet veel, want indien de verschillende marges moeten worden gehandhaafd, zijn de werkgevers het er wei over eens, dat de verhoging (ten minste gedeeltelijk) tot die arbeiders uitgebreid moet worden, die reeds hogere dan minimum-lonen ont vangen. De terugwerkende kracht van het be sluit zal ook belangrijke lasten en proble men met zich brengen, want het houdt in, dat alle werkgevers ten minste over negen weken een aanvullende loon- betaling ineens moeten doen. Als de grootste werkgeefster van het land, zal de regering (zij heeft nu meer dan 100.000 mensen in dienst) jaarlijks tenminste 8 millioen extra aan Ionen moeten betalen en zij zal ongetwijfeld al dadelijk het hoofd moeten bieden aan de eisen tot evenredige verhogingen van de pensioenen en enkele uitkeringen van de sociale verzekeringen. De boeren hebben reeds hun gegaran deerde prijs voor botervet laten verhogen met 2.15 d per lb, hetwelk o.a. betekent, dat elk in Nieuw-Zeeland geconsumeerd lb boter met bijna Is iy3 d gesubsidieerd zal moeten worden, om het op de huidige kleinhandelprijs van ls 8 d per lb te hou den. Tenzij de botersubsidie verlaagd wordt, dat een slechte politieke remedie kan zijn, zal, het in de toekomst de Nieuw- Zeelanders meer dan 5.750.000 per jaar kosten om hen in de waan te laten, dat zij hun eigen boter goedkoop kunnen eten. De Federation of Labour had een ge middelde van 2 4 s 5 d gevraagd, maar de toegewezen verhoging met 10 pet was klaarblijkelijk meer dan de vurigste voor stander verwacht had en omgekeerd meer dan de meest pessimistische tegenstander gevreesd had. De werkgevers hadden be weerd, dat een verhoging van 3'/3 pet, of mogelijk 5 pet, voldoende geweest zou zijn, en dat als de verhoging tot dit be scheiden bedrag beperkt was gebleven, een groot deel er van niet doorberekend zou zijn geworden. Nu de werkgevers echter zich tegen een verhoging met 10 pet gesteld zien, lijdt het geen twijfel, dat zij deze hogere kosten zullen doorberekenen. Onmiddellijk na dat de loonsverhoging was aangekondigd, begonnen de klein-' en groothandelsprij- zen te stijgen, en zij stijgen nog voort durend. De regering, welke geleidelijk de prijscontrole verminderd beeft, zoekt nu ijverig naar middelen om aan dit euvel paal en perk te stellen. De verhoging zal ongetwijfeld een ver dere rem voor het huizenbouwprogramma blijken te zijn. De regering heeft onlangs pogingen gedaan om de huizenbouw te stimuleren, maar de voornaamste factor is nog steeds de kostprijs en de bouwers schatten, aat de nieuwe loonschaal de kostprijs van een huis van 3000 met tenminste 100 zal verhogen. De rege ring kan het inflatoire effect van de loonsverhoging natuurlijk verminderen door het bankcrediet te beperken, maar dit zou opnieuw de vooruitzichten van de huizenbouw beïnvloeden en dit wordt met het oog op de binnen een jaar te houden verkiezingen politiek niet gewenst. Het is moeilijk in te zien, dat het besluit niet een inflatoir effect zal hebben en de gedane pogingen om de waarde van het Nieuw-Zeeiandse pond op hoger peil te brengen enigszins zal te niet doen. Reeds wordt naar voren gebracht, dat de tegen woordige methode om de lonen vast te stellen herzien moet worden, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat dit ernstig over wogen zal worden. ment", Henry Suydam gaat enige dagen eerder om tezamen met andere Ameri kaanse functionarissen regelingen voor de pers te treffen. Er zullen in het internationale pers huis 202 telefoonverbindingen, waarvan 25 procent via de radio, ter beschikking van correspondenten staan. In het mo derne, elf verdiepingen tellende gebouw tegenover het gebouw van de geallieer de contröleraad wordt dag en nacht aan de laatste technische voorbereidin gen gewerkt. Op de vierde, vijfde en zesde verdieping zullen de verslag gevers kunnen werken terwijl op de eerste verdieping een postkantoor is ingericht, vanwaar telefoonlijnen door het gehele gebouw lopen. Ook zijn er telexaansluitingen om al de berichten zo snel mogelijk wereldkundig te maken. Bondskanselier Adenauer heeft maat regelen genomen om alle teugels van de veelzijdige Westduitsc „bemoeiingen om de Berlijnse conferentie te beïnvloeden" in eigen hand te houden. Daartoe is gis teren in het ministerie van buitenlandse zaken een bijzondere afdeling in het leven geroepen, die onder de persoonlijke lei ding van Adenauer staat. Ter verzeke ring van de goede verbinding met de uit vijftien personen bestaande waarnemings post van de bondsregering in Berlijn, heeft de regering niet alleen de nodige telefoon- en telexverbindingen laten aan leggen, doch heeft zü zelfs een vliegtuig gecharterd. Aile aanplakzuilen in de bondsrepu bliek wijzen sedert enkele dagen de Duit se bevolking op de ernst van de in Berlijn te verwachten besprekingen. De bonds regering heeft namelijk overal een metershoog plakkaat laten aanplakken, waarop zij de drie eisen bekend maakt, die zij ten aanzien van de procedure voor een herstel van de Duitse eenheid heeft gesteld. Het monsterplakkaat is met een rand van zwart-rood-goud omgeven en draagt de namen van de kanselier e» zijn acht tien ministers. Het zal bij dat ene plak kaat beslist niet blijven. De socialisten zijn namelijk boos, dat deze geste alleen door de bondsregering is gesteld en dat men bij deze publieke actie de bondsdag geheel op de achtergrond heeft gehou den, ofschoon ook deze zijn eisen aan de conferentie heeft geformuleetd. Ook de Oostduitse minister-president, Otto Grotewohl, heeft nog eens een op somming gegeven van de kwesties, die volgens hem te Berlijn behandeld moeten worden. Naar zijn mening is de kwestie van verkiezingen In geheel Duitsland of de Duitse-kwestie-als-geheel niet te beschouwen als het hoofdpro bleem op deze conferentie. Het sleutel probleem voor de gehele wereld is vei ligheid en vrede voor de wereld", zei- de hij. Andere voorname problemen, welke besproken zouden moeten worden, zijn volgens Grotewohl: de besprekingen tus sen de Sovjet-Unie en de Ver. Staten over controle op de atoomkracht; de erkenning van de Chinese volksrepubliek en haar opneming in de kring der grote mogendheden, en de Oostenrijkse kwestie. In Amsterdam is gisteren een veiling begonnen van oude munten, zowel binnen- als buitenlandse, van boeken op dit ge bied en van opbergkasten. De belangstelling voor deze veiling was zeer groot. Niet alleen Nederlandse, maar ook Deense, Franse, Belgische, Duitse en Zwitserse liefhebbers waren aanwezig. Bovendien zijn uit alle delen van de wereld opdrachten aan tussenpersonen ge geven voor de aankoop van diverse stuk ken. Gistermorgen kwamen voornamelijk gouden munten uit de Zeven Provinciën onder de hamer. De hoogste prijs op de den de prijzen zijn verhoogd, omdat men meende uit de ..prijsstijgingspsy chose" wel een slaatje te kunnen slaan. Nu er echter nergens meer sprake is van schaarste, is het vertrouwen gewet tigd dat de concurrentie dit in de loop van de tijd vanzelf weer zal corri geren. Van de zijde van de Katholieke Middenstandsbond wees men er ons in verband hiermede op, dat de con currentieverhoudingen in het midden- standsbedrijf zo scherp zijn denk aan het symptoom van het cadeaustelsel dat zeer vele middenstanders envou- dig niet in staat zullen zijn de loon- ronde in hun bedrijf door te bere kenen. De textielbranche ziet zich zelfs gedwongen de wintervoorraad uit te werknemers het prijsverloop nauw- j verkopen tegen zeer lage prijzen, keurig blijven volgen. Algemeen is Mocht echter, al deze argumenten ten Op de agenda voor Vrijdag van 'le Stichting van de Arbeid staat ver meld een bespreking over de oni- wikkeling van de prijzen sedert de loonsverhoging van 1 Januari. In tegenstelling tot de opinie van de brede massa is ons gebleken, dat men zich zowel in regeringskringen als in die van bet georganiseerde bedrijls- leven voorlopig nog weinig ongerust maakt over de recente ontwikkeling. Dit neemt niet weg, dat de regering en de organisaties van werkgevers en eerste, ochtend v- de veiling duurde tot en met hedenmiddag werd geboden voor een gouden soqverein zonder jaartal van de stad Kampen, waarvoor de nieuwe eigenaar maar liefst 2150 moest be talen. Een proefslag van een gouden dukatob uit 1790 uit Holland bracht 1075 op. Het door de tegenwoordige generatie ver smade „halfje" een halve cent kwam op de veiling tot 140. Degenen, die nog in het bezit zijn van de thans uit de cir culatie genomen halve centen behoeven echter geen illusies te hebben, want het betrof hier, ,een gouden halve cent, die in 1822 ter gelegenheid van een hoog bezoek aan de Munt werd geslagen. Andere bij dergelijke gelegenheden geslagen munten waren een een uit 1827, die 235 opbracht, een vijf cents stuk uit 1818, dat voor f 76 van de hand ging en een dubbeltje uit 1822, dat voor 140 van eigenaar ver anderde. Er kwamen ook een aantal gouden tientjes onder de hamer. Een dergelijk muntstuk uit 1850 met de beeldenaar van Willem III kwam tot 145 en een gouden tientje uit 1895 met de beeldenaar van Koningin Wilhelmina met „hangend haar" spande de kroon met een opbrengst van 150. Gistermiddag en vanmorgen kwamen o.m. buitenlandse munten ter veiling. De kostbaarste stukken, zoals oude Griekse en Romeinse bronzen, zilveren, en gouden munten, werden hedenmiddag geveild. men daar echter van oordeel, dat er nog geen enkele reden is tot ingrijpen Natuurlijk is het mogelijk, dat in sommige sectoren op onvoldoende gron- spijt, de ontwikkeling toch anders uit pakken, zodat een ernstige verstoring dreigt van loon- en prijsevenwicht, dan zal de regering zeker niet afzijdig blij ven. Dc Berkelse arts, die er van wordt ver dacht zijn vrouw door middel van vergif van het leven te hebben beroofd, blijft, aldus vernemen wij, met klem zijn on schuld volhouden, ook nadat hij van het feit op de hoopte gesteld is, dat de drie schriftkundigen van oordeel zijn, dat de briefjes, waarin gesuggereerd werd, dat de echtgenote zelfmoord had gepleegd, ge schreven zijn door een broer van de ver dachte. fot op heden is het nog een on beantwoorde vraag langs welke kanalen de twee falsificaten van Berkel uit, waar de broer in een gesticht verpleegd wordt, in het Huis van Bewaring zouden zijn ge smokkeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1