De technische bedrijven In 1953 werd 17 millioen kub. meter sas verbruikt NIEUWS VAN READY KOOPMANSBEURS EN HET GEMEENTE-ARCHIEF j ïoscopen TUBEROVA AAN HET WERK De moeilijkheden van de reservist Nieuws uit STAD EN OMTREK aargangen Niet alleen Pa's op herhaling maar velen nemen hun zoons mee En 74 millioen kw electriciteit Spirit Nieuws Van 13 tot 56 UIT 75 Oostpriesterhulp Eerste zevenhonderd personen doorgelicht MORRIS DEALER „DE SIER" - J. S. L0SKERB01 „Stopal je zorgen in je plunjezak...." NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1954 5 PAGINA 2 3,4 millioen m3 water DE VUILVERWIJDERING BURGERLIJKE STAND V OLKSTUINDERS SNOEIDEN OVERZICHT VAN HET JAAR 1953 VERDIENSTELIJK STAD GENOOT OVERLEDEN Werkzaamheden en ordening DHS WON GEFLATTEERD MONOPOLE THEATER Gebruik van het archief j SCHIEDAM-HEKELINGEN Kaartsysteem van alle niet- publiekrechtelijke lichamen ACTIYITAS-SFC 0-1 TEWATERLATING „HUGUETTE V" VIERSPELENKAMP K. N. B. B. SCHIEDAM IN DE LUCHT WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND UUK MINDEREN IN HErl GEDRANG Derde Divisie Financieel verlies Wijde werking Wel zwaar offer DE STUDIEVRIENDEN AGENDA ONDERSCHEIDINGEN m ROTTERDAM V FK1Y1A IS KT TE ROTTERDAM In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burgemeester, zoals we reeds meldden, ook een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de situatie bij de tech nische bedrijven. Hier volgt ze in haar geheel: Ook de Technische Bedrijven hebben in de afgelopen jaren gestaan voor de moeilijke keuze omtrent de voorzetting van het bedrijf. De ontwikkeling van het gasbedrijf was zodanig, dat de aanwezige capaciteit onvoldoende was om aan de vraag te blijven voldoen. Drie mogelijkheden waren aanwezig: uitbreiding van het bestaande produc tieproces, uitbreiding door nieuwe productie-methoden of inkoop van het benodigde gas elders. De eerste mogelijkheid is niet benut g„ worden, vooral omdat gebleken was, dat de invoering van nieuwe productie methoden de economische basis van de fabriek belangrijk zou verbeteren. Zo is in 1952 de watergas-installatie m gebruik genomen; enerzijds werd hier door een gemakkelijke variabele produc tie verkregen, welke zich te allen tvjde aan de schommelende vraag kon aan passen; anderzijds werd een nuttig em plooi gevonden voor de cokes, ontstaan bij de koolgasfabrieage. welker afzet steeds met moeilijkheden te kampen had. In het verstreken jaar nam deze installatie 6 millioen m3. dat is 40 van de gasproductie, voor haar rekening; uit dit enkele getal blijkt wel zeer dui delijk, welke spanning tussen vraag en productie was ontstaan, alvorens de watergasfabricage ter hand werd geno men. De mindere calorische waarde van het watergas werd opgevangen door toe voeging van 2 millioen m3 Uraakgas van de B.P.M. Al met al wordt een eindproduct ver kregen, waarvan de calorische waarde constant ongeveer 4000 is, doch welk product minder afhankelijk is van de kolenprijs dan vroeger het geval was. Hieruit is het te verklaren, waarom van de algemene vergunning om de gasprns met 1 cent per m3 te verhogen geen ge bruik behoefde te worden gemaakt. Behalve bij de productie bracht de vergrote vraag ook moeilijkheden bi) de distributie; de capaciteit van de hoofd leidingen van het buizennet bleek onvol doende te zijn om de gevraagde hoeveel heden gas te transporteren. Vooral in de zgn randgebieden leidde dit tot ontoe laatbare drukvermindering. Een oplos sing wordt gezocht in het leggen van een middendrukleiding, van waaruit het gewone lagedruknet op verschillende plaatsen in de stadd kan worden ge voed. De totale gasafgifte bedroeg ruim 17 millioen m3 zodat ook lit jaar van een stijging, en wel met 5 gesproken kan worden, niettegenstaande de uitzonder lijk zachte wintermaanden het gasver bruik aanzienlijk hebben geremd. De ontwikkeling van de gasfabriek na de oorlog is zeer bevredigend. Zij toont aan, dat ook voor de kleinere produc tiebedrijven een economisch verantwoord bestaan mogelijk is, mits de bestaande mogelijkheden worden benut. Het Schie- damse gemeentebestuur heeft de moed getoond, nieuwe wegen te begaan en het stemt to. voldoening, dat daardoor deze taak van gemeentelijke zorg niet be hoeft te worden afgestaan, maar in eigen Sfeer kan blijven behartigd. Het electriciteitsverbruik steeg dit jaar tct 74 millioen kw.; hiervan wer den 560.000 kw. benut voor de straat verlichting. De verzwaring van het net en de handhaving van de juiste spanning stel len hoge eisen aan de paraatheid van de dienst, maar ondervinden, nu de in- vesterings-moeilijkheden voorbij zijn, geen tegenslag. De drinkwatervoorziening handhaafde zich op het peil van 1952, toen ongeveer 3,4 miilioen m3 water werd betrokken. Door natuurlijke oorzaken (de storm vloed van 31 Januari en de abnormaal lage waterstand in de laatste maanden) werd de smaak van het water somtijds nadelig beïnvloed, doch ondanks de zeer ongunstige omstandigheden bleef de af wijking binner de grenzen. In zijn Nieuwpaarsrede wijdde de bur gemeester o.m. nog aandacht aan de vuilverwijdering door middel van de in stallatie van de V.A.M., die geheel vol gens de verwachtingen verloopt. Ruim 65 van het huisvuil wordt door dit bedrijf verwerkt en komt zodoende ten goede aan de cultuurgrond van het Westland. Het slagen van deze proef, waarmee te Schiedam is begonnen, heeft sterk de aandacht getrokken, zowel in binnen- als buitenland. Verscheidene Nederlandse gemeenten zullen thans dit voorbeeld volgen, terwijl de buitenlandse bezoekers (onder meer uit Duitsland, Denemarken en Amerika) voor de levering van de apparatuur reeds contact hebben opgenomen met onze plaatselijke industrie. GEBOREN: Jacobus J. z. v, L. P. J. van Roon en R. H. Richters; Maria J. d. v. A. Th. Schippers en D. M. E. Petterson; Bernardus G. M. z. v. B. J. J. Vincent en P. Seelen; Michael M. A. z. v. M. J. Heijnsbroek en H. Müller; Pieternella d. v. A. Maat en S. de Jong; Thomas M. z. v. P. M. Scholte en A. M. Th. Zwaa nenburg; Wilhelmus z. v. C. van Leeuwen en M. C. Balvers; Johanna M. M. d. v. A. L. Rietveld en W. Roseleur; Antonius M. z. v. G. S. Foncke en E. A. M. van Collenburg; Catharina E. G. d. v. H. J. A. Brökling en H. J. Ronteltap; Frede- ricus A. C. z. v. C. J. de Rond en C. P. C. Schra OVERLEDEN: A. M. Lauwen, 50 j„ vr. van C. A. van Opstal; J. Baron, 74 j.; J. van Marion, 84 j.; E. van der Beek, 88 j., weduwe van J. Kooijman; A. Baten burg, 72 j. vr. van M. Monster. Voor de eerste maal in het nieuwe jaar werd er afgelopen Zondag voor de hockey competitie gespeeld. Slechts en kele wedstrijden werden afgelast. Heren 1 verrichtte op Boshoek een goede prestatie door de leider in de promotie-klasse H.D.M. II met 2—1 te verslaan. Reeds in de eerste minuut wist H. ter Braak door de H.D.M. ver dediging te breken en te scoren 10. Na een kwartier spelen kwam H.D.M. sterk opzetten en wist de gelijkmaker te forceren. De rust ging dus in met ge lijke stand 11. Ook na rust bleef H.D.M. sterke druk uitoefenen op het Spiritdoel, doch door goed optreden van de verdediging werd er niet gescoord. Enige minuten vóór het eind wist Spirit dat weer langzaam in de meerderheid kwam, toch nog de beide winstpunten te veroveren, door een prima doelpunt, wederom van de goede midvoor H. ter Braak 21. deze stand kwam het eind van een zeer goed gespeelde wedstrijd van Spi rit Door deze overwinning staat Spirit nu op de tweede plaats met 1 punt achterstand op H.D.M. II en Aeolus I. Volgende week spelen deze twee elf tallen tegen elkaar in Den Haag, welke wedstrijd met grote belangstelling te gemoet wordt gezien, daar deze wel van groot belang zal zijn voor de kampioenskansen van ons eerste Heren. Dames I speelde in Rotterdam tegen de degradatie-candidate Aeolus II. Het werd een felle en toch sportieve strijd, vooral daar deze wedstrijd voor bei de partijen van groot belang was. Spi rit nam de leiding door een doelpunt van B. de Jonge, met welke stand de rust inging. Na rust werd deze voor sprong nog vergroot tot 20, toen M. Otjens de bal ouhoudbaar achter de keepster van Aeolus wist te plaatsen. In deze stand kwam ondanks het felle verweer van Aeolus geen wijziging meer. De dames gaan nu met 3 punten voorsprong op nummer twee fier aan de kop en het kampioenschap hangt nu reeds voor het grijpen, de kan sen zijn tenminste mooier dan ooit! Heren III speelde op Boshoek tegen de kampioenscandidaat Togo VIII. Het boekte een prima resultaat, een gelijk spel. Na in de eerste helft zelfs de lei ding genomen te hebben 10, bleek Togo toch te sterk in de tweede helft en kon de verdeidging niet verhinde ren, dat de gelijkmaker gescoord werd. Al met al toch een zeer goed resul taat. Andere uitslagen waren; dames: Spirit II—B.N.C. II 1—3, Spirit A—Pioniers A 10 en heren: Spirit AAsvion B 13. Het nieuwe jaar is voor de Schiedamsche Tafeltennisclubs „READY", „TCK" en NOAD heel goed begonnen. De uit de diverse Schiedamsche Tafeltennisverenigin gen samengestelde Commissie heeft haar moeite thans eindelek beloond gezien. Met ingang van gisteren mogen de 3 genoemde clubs beschikken over de prachtige ruimte van het veelbesproken Beursgebouw aan de Lange Haven, hoek Dam. Dank zij de werkzaamheden van genoemde Commissie en de samenwerking tussen de diverse Schiedamsche Tafeltennisclubs enerzijds en de medewerking van B W, S.B.L.O. en de Schiedamsche Sportgemeenschap anderzijds, is dit tot stand gekomen. Op 3 December 1953 nam de Schie- damse Volkstuindersvereniging Klein- Babberspolder het winterwerk ter hand, door het houden van cursussen over t kweken van fruit, groenten en sierteelt. Deze cursussen werden gegeven onder deskundige leiding van de heer Joh. Bergsma rtjkstuinbouw-assistent te Rot terdam Als besluit van deze cursus werd Zaterdag een openbare les gehou den op het nieuwe complex aan de Ver sluizen in het snoeien der fruitbomen. De cursisten konden nu zelf hun bomen snoeien, doch vonden het toch wel jam mer dat er zoveel hout van hun bomen verwijderd moest worden. Daar er in 1953 veel bomen zijn geplant, n.l. ruim driehonderd, kon het programma niet in een middag worden afgewerkt en wordt nu vermoedelijk op Dinsdag 26 Januari voortgezet. Deze snoeiïng vindt niet enkel plaats bij cursisten, doch ook bij de an dere ieden en wordt gratis uitgevoerd. De belangstelling voor deze les was zeer groot. Donderdag 21 Januari begint de nieuwe cursus in groenten en sierteelt. Men kan zich hiervoor nog melden aan de school aan de St. Annazusterstraat, n.m. 8 uur. Aan het jaarverslag over 1953 van het Gemeente-archief ontlenen we het vol gende: Ondanks de centrale verwarming zijn in verschillende vertrekken van het archiefgebouw op de begane grond nog steeds vochtverschijnselen te bespeuren. Verder bevinden de archiefstukken zich in redelijke staat. Van de door het Rijk aan de gemeente als de archiefdienst eën antwoord konder geven op de vraag, waar de archieven van bedoelde lichamen bewaard wordem werd het initiatief genomen om een kaart systeem aan te leggen van alle niet-pu- bliekrechtelijke lichamen te Schiedam en daarin zoveel mogelijk gegevens omtrent hun archieven te verwerken Met deze .arbeid is reeds een begin gemaakt; wan neer hij in 1954 voltooid zal zijn, zullen zowel de archiefdienst als de bezoekers en degenen, die op andere wijze inlichtingen vragen, daar veel baat bij hebben. Boven dien voorziet de archivaris zodoende meer in bewaring gegeven archieven en van het i contact tussen 't gemeente-archief en niet- oude administratieve archief werden we- j publiekrechtelijke archieven en de moge derom verschillende delen, die beschadigd lijkheid dat het archief der gemeente zijn taak van wetenschappelijk studiecentrum beter kan vervullen. In den ouderdom van ruim 85 jaren, overleed gisteren-namiddag 7 Maart 1894) te dezer stede de heer I. H. Roze- straten. vroeger lid der koperslagersfirma Rozestraten Legner alhier. De heer Rozestraten genoot tot in zijn hoogen ouderdom de algemene achting zij ner stadgenooten, daar hij zich op ver schillende wijzen voor de stad onzer inwo ning verdienstelijk heeft gemaakt. Gedu rende vele jaren lid van het Roomsch Ka tholiek Parochiaal Armbestuur en de Ver- eeniging van den H. Vincentius Paulo, legde hij zich met allen ijver toe op de liefdewerken, die door belde corporatiën worden beoefend. Als een der weinige nog levende getui gen in het kerkelijk proces ter zake van Liduina's openbare vereering, nam hij den 11 September 1892 deel aan de plechtige processie, die in de O. L. Vrouw Visitatie- kerk ter gelegenheid van de overbrenging der Relikwieën der H. Bruid van onze stad naar de voor haar bestemde kapel, werd gehouden. De nagedachtenis van den heer Roze straten zal in onze stad steeds In eere blijven bij allen, die het voorrecht hadden den betreurden overledene in zijn werk zaam leven te leeren kennen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 9 Maart 1894). waren, vakkundig hersteld. Toch zijn de daarvoor toegestane credieten te gering en de kosten te hoog dan dat een goede materiële verzorging van de archivalia binnen afzienbare tijd bereikt kan worden. Wederom namen de werkzaamheden, die de mondelinge hetzij op het archief zelf of per telefoon en schriftelijk in lichtingendienst van het archiefpersoneel vergt in sterke mate toe en zij kunnen ternauwernood door drie krachten worden verricht, waarbij de archivaris zich op het standpunt stelt, dat de primaire taak van de archivaris' die van de inventarisatie, niet mag worden verwaarloosd. Dat dit niet gebeurd is moge uit hel volgende blijken. De inventarissen van de archieven van het College van Kerk meesters, van de Kerkeraad en van de Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente fa Schiedam, die eind 1952 waren voltooid, werden ;n enkele exemplaren getypt, waarvan één exemplaar ten gemeente- archieve berust. De archieven zelf werdtn weer teruggebracht naar een brandvrije archiefkelder in de Grote- of Sint Jan.i- kerk in de onmiddellijke nabijheid van hel gemeente-archief, dat daardoor weer enig soulaas kreeg in het ernstig gebrek aan ruimte. De archieven van de voormalige door Schiedam geannexeerde gemeente Nieuwland, Kortland en 's Graveland. Oud- en Nieuw Mathenesse, en Kethel en Spaland beleefden voltooiing van hun tn ventarissen. Eveneens werden geïnventari seerd alle archiefbestanddelen van de secretarie en andere gemeentediensten van na 1813 voor zover zij naar het gemeen'e- archief waren overgebracht. Het stemt hem tot grote dankbaarheid, dat hij deze arbeid in het laatste jaar van zijn ambte lijke functie heeft kunnen voltooien. Voortgezet werd de indicering van de notariële archieven van de zeventiende eeuw, het maken van klappers op de r« tracta van de Burgerlijke Stand van de voormalige gemeente Kethel en Spaland. en het vervaardigen van een systematisch^ index op Schiedamse berichten in de Schiedamse couranten. De alfabetische en systematische index op de bibliotheek van Schiedam alsmede het kaartsystem op de topografische -atlas van Schiedam werden regelmatig bijge houden, wanneer aanwinsten werden ver worven. In een wedstrijd, waaraan (Joor de storm veel afbreuk werd gedaan, heeft D.H.S. een wel zeer onverdiende over winning op Dindua behaald. Het eerste half uur speelden de Geel zwarten een goede partij, maar daarna heef: Dindua doorlopend het beste deel van het spel gehr.<J. Het had echter het. geluk niet aan zijn zijde en anderdeels maakte de geel-zwarte achterhoede een betrouwbare indryk. Na 10 min. was het Holster, die naar later zou blijken, het enige doelpunt van de wedstrijd maakte door een misverstand in de Rotterdamse verdediging. Daarna deden zich aan beide zijden nog wel kansen voor. maar het bleef bij deze stand. Zondag a.s gaat D.H.S. naar Oost- voorne om Ó.V.V. te gaan bekampen. De officiële opening zal echter nog moeten plaatsvinden. Dat dit een evene- ment gaat worden spreekt wel vanzelf. Met Onderhandelingen zijn gaande met enkele Nederlandse topspelers, die op de nog nader te bepalen avond een grootse tafei- tennis-demonstratie zullen geven, die voor jong en oud een gang naar de Beurs zeker de moeite waard zullen maken. Door middel van raambiljetten zal deze officiële openingsavond alsnog bekend gemaakt worden. Het is nu in het Beursgebouw ook mogelijk om eventuele dorstige kelen te laven. Er is n.l. gezorgd voor een prima buffet, met tafeltjes en stoeltjes, alwaar men tegen billijke prijzen 'n consumptie kan gebruiken. Dat met deze oplossing ook de RK Ta- geltennlsclub „READY" zeer gebaat Is, ligt voor de hand. Immers, dat betekent 2 clubavonden per week, n.l. op Woens dag- en op Zaterdagavond, waarop men kan beschikken over niet minder dan 12 tafels. Dat betekent verder, dat de leden stop kan worden opgeheven. Eventuele nieuwe Ieden, vooral de jonge garde, dus vanaf ongeveer 13 a 14 jaar zijn zeer welkom en kunnen zich als lid opgeven. Ook de meer oudere personen, dames en heren, zjjn hartelijk welkom. Zij kunnen zich melden op één van de club-avonden 's-Woensdags of Zaterdags en ook bij de secretaris, de heer Bru- ning, Rotterdamsedijk 4b te Schiedam. Wist U overigens, dat het oudste lid van READY, 56 jaar is, terwijl de jongste knaap 13 lentes telt? U ziet dus, een sport voor praktisch iedereen. Wist U overigens ook, dat de bekende Britse- en ex-Wereldkampioen boksen Randolph Turpin serieus tafeltennis speelt? Hij be schouwt dit als een zeer belangrijk onderdeel van z'n boks-training. Hierdoor verbetert hij z'n reactie-vermogen en z'n „voetenwerk". Tafeltennis is dus geen spelletje „ping pong"! Bovendien kunt TJ deze sport in Katholiek verband beoefenen bij READY. Komt U eens binnenlopen? Elke Woens dag- of Zaterdagavond van 7,30 uur tot 10,30 uur. Het andere READY-nieuws bestaat hieruit, dat READY een nieuwe geeste lijke adviseur heeft. Pater v. d. Sijs heeft deze functie overgenomen van JjJater Roghmans. Wat het sportgebeuren betreft, kunnen we volstaan met een overzicht van de resultaten, die de 5 teams van READY in de eerste competitie-helft bereikt hebben READY 1 heeft het tot nu toe prima gedaan in de 3e klas NTTB. Dit jeugdige team staat in de afd. H. op de 2e plaats met 15 punten uit 9 wedstrij den. D.w.z. 2 punten achterstand op no 1, n.l. „WEST" I. Dat hier een goede kans op het kampioenschap bestaat is zeker. De 2e helft van de competitie zal dan enkel trainen en overwinnen betekenen! READY 2 doet het minder goed. Dit team, De inhoud van de griezelfilm, die van heden tot en met Donderdag in het Monopole Theater draait, is als volgt: Dr Ernst Sovac, kundig chirurg, en zijn dochter Jean brengen hun vrienden, prof. Kingsley en zijn vrouw Margaret, naar het station. Als Kingsley even uitgestapt is om nog een boodschap te doen, raast een auto met gangsters voorbij. Een schiet partijeen botsinger zijn twee slachtoffers: dr Kingsley levensgevaarlijk en de gangster Red Cannon licht gewond. Dr Sovac behandelt beiden, maar als hij hoort, dat Cannon achtervolgd werd, om dat hij een half millioen dollar ergens verstopt heeft, komt in zijn satanisch brein een gruwelijk plan naar voren. Door hersentransplantatie, een even gevaarlijke als verboden operatie, kan hij zijn vriend Kingsley in leven houden, doch de gang ster sterft. Dr Sovac slaat het genezings proces met bijzondere aandacht gade. Na maanden stelt hij Kingsley voor samen naar New York te gaan. Langzaam sugge reert hij de professor, dat hij niet Kings ley, maar Cannon is en op allerlei manie ren wordt dat gevoel versterkt. Op zekere dag zegevieren Cannons hersens en de professor gaat als Cannon in heimelijke nachtelijke tochten zijn ex-vrienden, die hem uit de weg wilden ruimen, bestrijden. Van de vier heeft hij er al twee vermoord, maar als hij dan uitgerust is en weer Kingsley zonder meer is, weet hij van niets. Sunny, een zangeresje, begrijpt hot raadsel niet. De man, die zich Red Can non noemt, lijkt maar weinig op hem, doch hij weet alles van haar, van haar huis, haar vrienden en hij weet ook, waar het geld verborgen is. Dr Sovac De lezers worden er.aan herinnerd, £em Vat onVippén^ TeR'nog'ma'aJ dat vanavond om 8 uur in de R.K. Volks- één dnel: zo snel moeoiuk „„m eveneens spelend in de 3e klas NTTB, staat in afd. E op de 9e plaats met 4 pun ten uit 9 wedstrijden. Dit zelfde geldt voor het 3e team. In afd. D van de 3e klas NTTB staan zij op de 8e plaats, ook met 4 punten uit 9 wedstrijden. Voor beide teams is degradatie-gevaar aan wezig. READY 4 spelende in de le klas RTTB, staat in haar afdeling op de 7e plaats met 6 punten uit 9 wedstrijden. Dit team zal het in de 2e helft wel houden. Anders is het gesteld met READY 5. Zij staan in de 2e klas RTTB samen met GGD 2 bovenaan met 14 punten uit 8 wed strijden. De 2e helft zal ons leren of ook hier op een kampioenschap gerekend kan worden. Dat de resultaten van alle teams in deze 2e competitiehelft wel beter zul len worden, wordt wel zeker geacht. Immers er is veel meer oefengelegenheid en bovendien zijn onderhandelingen gaan de over een trainer. Al met al hebben zich voor READY zeer goede perspectie ven geopend en wordt een vooruitgang èn in ledental èn in spelpeil verwacht. bond de Nederlandse leider van de j één doel: zo snel mogelijk het geld pro- beren te krijgen en dan trachten van Het archief werd in 1953 bezocht door 182 personen (in 1952: 198), die totaal 596 (1952: 542) bezoeken brachten. De agenda van de archivaris telt over 1953: 472 (1952: 457) nummers; wederom kan worden vastgesteld, dat het aantai onderzoekingen zich in stijgende lijn be weegt. Voor het eerst werden dit jaar ook ge teld de inlichtingen uit het archief tele fonisch verzocht en verkregen. Hun aan tal bedroeg in 1953: 360. Uit andere archieven en bibliotheken werden 47 maal (1952: 43 maal) ten ge- bruike van het publiek archivalia en boe ken tijdelijk te Schiedam gedeponeerd Tweemaal (1952: eenmaal) vond uitlening van Schiedamse archivalia plaats. Uit de archiefbibliotheek, de bibliotheek van Schiedam en de topografische atlas werden ten behoeve van rijks- en gemeentedien sten, met-publiekrechtelijke instellingen particulieren 77 maal stukken u;t geleend. (Een vergelijkbaar cijfe- van vroegere jaren is niet te geven, daar het aantal toen niet werd bijgehouden). Oostpriesterhulp, pater Wiro van AkenCannon weer de eerbiedwaardige KÏngslëv o. Praem., over dit belangrijke onderwerp j te maken. Maar Cannon is niet te stuiten, komt spreken en zijn geluidfilm. „Ver-sunny verraadt aan zijn beste „vrien jaagde Kudde zal vertonen. Een volle -■-- - - zaal wordt verwacht. De toegang is vrij voor Katholieken van 18 jaar en daar boven. De vele weken voetbalrust schijnen op onze zwart-witten geen goede invloed ge had te hebben, want Zondag j.l. moesten zij. met enkele invallers, met een sma delijke nederlaag genoegen nemen. Dé Hekelingers gingen met een volkomen verdiende, maar wel wat geflatteerde overwinning van 91 huiswaarts. Reeds na een tiental minuten was de stand 3—0 in het voordeel van de gas ten, die door de stormwind geholpen diverse kogels op het Schiedam-doel af vuurden, die voor de doelverdediger van onze stadgenoten te machtig bleken. Ge stadig aan werd de stand opgevoerd tot 8—0 waarmee de rust aanbrak. Na de thee wisten de Schiedammers, in tegenstelling tot de gasten, geen ge bruik te maken van het windvoordeel en zodoende werd de uitslag van deze goed geleide wedstrijd 91 in het voor deel van Hekelingen. De verdere uitslagen zijn: Schiedam 2 —Oud Beijerland 2 2—1, bij welke stand wegens een beenbreuk'van een speler der gasten gestaakt werd. Schiedam 3 L.M.O 3 2—2. Daar het in de loop van de jaren ge bleken was, dat vaak vragen werden ge steld over verenigingen, stichtingen en be drijven en de vragenstellers al evenmin In het verplaatsbare onderzoek-gebouw van de Stichting ..Tuberova", welke de vorige week in de Juliana van Stolberg laan werd neergezet, is het gisteren, de eerste dag van het Schiedamse onderzoek, heel druk geweest Op deze eerste dag werden ongeveer zevenhonderd schoolkinderen voor het Röntgen-apparaat gezet, waarna ze van de zuster te horen kregen: „Diep adem halen.... adem inhouden Klaar!" De snelle wijze, waarop deze vier zusters de grote stroom kinderen „verwerken", is verbazend. Wanneer weer een niéuwe school in aantocht is, komen de vijf vrij willigers in het geweer; zij zijn de assis tenten van de zusters en verzorgen de administratie en de inschrijving op de kaarten, welke bij het nemen van de rön:- genfoto in het apparaat wordt gestoken cm de juiste foto bij de juiste personen te houden. Buiten deze dagelijkse adminis tratie blijft het echter niet. Wanneer de laatste personen de deur uit zijn, trekken de vier zusters zich terug en beginnen met j '-et inboeken van de kaarten in het z.g. dagboek. Dit werk wordt door deze ac- tieve dames veel thuis gedaan- zodat men hier kan spreken van huiswerk. Het zijn echter geen beginnelingen in het vak, ze werken nl. reeds drie jaar bij het onder zoek van de „Tuberova" Alle dagboeken van die jaren werden c' hen geschre ven en zijn nog in hun bezit. Zo hoorden we, dat ze in de loop der jaren ongeveer driehonderdduizend foto's hebben ge maakt- Wanneer ze het tempo van giste ren volhouden gedurende het gehele on derzoek in onze stad zal deze doorlichting zeker vóór Juni zijn afgelopen. Het onder zoek zal zich ook naar Vlaardingen en de eilanden uitstrekken, die tot het ressort Schiedam van de „Tuberova", de stichting tot onderzoek der bevolking op tubercu lose, behoren. Het röntgen-apparaat, dat in de barak wordt gebruikt, heeft 60.009 gekost en is het tweede, in Nederland ver vaardigd. Daar ASB tegen St. Lodewjjk met een gelijk spel 2—2 genoegen moest nemen, is SFC door zijn 10 overwinning kop loper met 1 punt voorsprong op ASB ge worden in de afd. 2 A. Vanaf de aftrap is het SFC, die de meeste kansen krijgt, doch Activitas weet steeds het gevaar te keren, zodat de stand met de rust nog dubbelblank is. Na de rust is het weer SFC, dat de toon aangeeft en er voor vecht, de kop- plaats te behouden, hetwelk resultaat opleverde door de rechtsbinnen P. Steens die na enig strubbelen de bal achter de doelman van Activitas kon werken (0—1), waarna Activitas met alle hens aan dek tracht er nog een gelijk spel uit te halen Maar de verdediging van SFC met doelman de Haan weten deze aanvallen prachtig te keren, zodat met het einde SFC met 2 winstpunten naar Schiedam kon terugkeren. De leiding was in deze wedstrijd in goede handen bij de heer De Bruin. De uitslagen van de lagere elftallen den" Marnay en Miller, dat Red op een avond het geld gaat halen Na een hevige vechtpartij verdwijnt Marnay met de doos, waarin het halve millioen verborgen is, maar Cannon volgt hem en neemt wraak. Zowel Marnay als Miller en Sunny be talen dit verraad met hun leven Teruggekomen in het hotel, met het geld dat dr Sovac tot zich neemt, verandert dé uitgeputte Cannon weer in prof. Kingsley Het is de hoogste tijd, want Margaret begint argwanend te worden en Jean Sovac voelt, dat haar vader een vreemd spel speelt. Toch gelukt het Sovac de toestand te bestendigen. Kingsley gaat weer naar zijn universiteit terug en de chirurg maakt plannen om een nieuw laboratorium te bouwen. Alles is weer pais en vree en niemand vermoedt, welke lugubere rol dr Sovac speelde. Maar op een dag, onder het lesgeven, hoort prof. Kingsley plotseling een sirene loeien. Ineens roept dit geluid herinne ringen op en bij het huis van dr Sovac gekomen is hij weer Red Cannon, die woedend zijn geld opeist en zó te keer gaat, dat dr Sovac maar één oplossing ziet: hem neer te schieten. De chirurg zwijgt tijdens de rechtszit ting, maar als hij naar de electrische stoel gevoerd wordt, geeft hij zijn aantekenin gen aan een journalist, die het vreemde verhaal, dat hier beschreven is, voor het eerst publiceert. De hoofdrollen worden vervuld door Boris Karloff en Bela Lugosi. ait'OMumncï.KigrmiJVEN Lange Nmuwstraat 227 - Telefoon 09604 Het voor Franse rekening bij Gusto gebouwde kustvaartuig „Huguette V" is gisternamiddag met goed gevolg te water gelaten. De doopplechtigheid werd nu verricht door de 13-jarige Louis Smul ders, zoontje van één der directeuren van de werf. De tewaterlating moest Zater dag wegens de hoge waterstand van de rivier uitgesteld worden. Op Zaterdag 30 Januari a.s. neemt in de lokaliteit van de heer E. Hekman, Binnensingel 206 te Vlaardingen, de Vierspelenkamp van het district Schie- zijn; Noorderkwartier 2SFC 2 1—5; dam van de K.N.B.B. een aanvang. De - - - - openingspartijen worden gespeeld door: J. v. Eijk tegen N. v. d. Plas en C. Rug- genberg tegen E. Hekman, aanvang 8.00 uur n.m. Er zijn 21 deelnemers, verdeeld in 3 afdelingen van 7 spelers. De 6 best geplaatsten komen in de eindstrijd. De Vierspelenkamp bestaat uit vier partijen t.w. libre, cadre, éénband en driebanden. SFC 4—Pantser Boys 2 1—6; ASBS 5- SFC 5 21 en SFC 3 was vrjj. Gisterenavond was het een zeer bij- j zondere avond voor de R. K. Volks bond. De zaal werd n.l. getest voor I radio-uitzendingen en wel door het maken van opnamen van een muziek en zangprogramma, dat werd verzorgd door de Marinierskapel en de zangers j van het Schiedams Mannenkoor „Or- Deelnemers; Afdeling A: J. H. v. Duijl (250-175), J. v. Eijk (200150), N. v. d. Plas (200-150) pheus". De heer Gijsbert Nieuwland J Ton£fe (200-150),' m'. Oostveen (150- Vxof rrt-rH*» tfö-rolcnbarx nn ae W, /irn 1 nn, n Tn:,_ Dé«êtMO vooscvifOAM tm 76ste Jaargang No. 22359 Met ons artikel over het leed der reservisten hebben wij blijkbaar een teer punt aangeraakt. Onder de reacties uit onze lezerskring is er een, die bijzondere aandacht verdient door de weergave van de moeilijkheden niet alleen in de kringen van officieren, maar ook van onderofficieren en min deren. W ij laten deze reactie hier onverkort volgen om te besluiten met ons commentaar. De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. telefoon 66152 Giro nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal, 2.15 per maand, 1.50 per week Advertentieprijs op gewone kolombreedte t 0.10 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte t 0.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bU de administratie of bil de erkende advertentie bureaux verkrijgbaar sijn Kampioenen «kleine advertentiën» tot 20 woor den 50 cent Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden Plaatsing uitsluitend bU vooruit betaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentiewezen. Te bevragen bij het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 912.30 uur en 26 uur: ruitenwisser van auto, ring met 5 kleine sleuteltjes, étui inh. school- benodigdheden. 1 paar lederen werk- handsehoenen. Te bevragen bij de vinders: Sponsrub- I ber zadeldek, Koning, Paulus Potter straat 53a; stalen schuifmaat Zonneveld Swammerdamsingel 17; sleutel aan ring,. L. Mieloo. Lekstraat 18b; rozen!' ->« L. van Huijsdens, Abbenbroeksesti 24a; bril met hoornen montuur, 1 Roek, Geert Reinderstraat 34a; rozenkrans, A. Zagwein Oostsingel 9/9; kinderbril, v. d. Toorn, Hogenbanweg 73a; portemonnaie, Liesbet, Zijlstraat 95; zwarte portemon naie, P. Westerholt, Alb. Thijmstraat. 52a; zwart lederen dameshandschoen, dr Noletstichting; bruin glacé herenhand schoen, J. van Wely, Buijs Ballotsingel 118; grjjs kinderwantje, F. Gordijn, Maasstraat 26; bruin glacé herenhand schoen T. Letten. Nassaulaan 26; grijs wollen handschoen, mevr. Boes. Broers- veld 72; blauwe ceintuur, H. Eeuwjjk, Lange Haven 28a; rode gebreide sjaal, J. Duimel, Kreupelstraat 24a; witte haarstrik, B, Scholting. Bosboomstr, 3; schakelarmband, A. de Rogt. Hogeban- weg 53c; rieten poppenwagen met pop, Koerts. P.K.O.-laan 118; rode autoped met luchtbanden, Postkantoor Boerha- velaan 13; leesboek, dr Noletstichting; haaknaald in kokertje. M. Aalberts, Jan Vermeerstraat 10b, Het zullen dit jaar niet alleen de vaders zijn, die op herhaling moeten gaan doch een zeer groot gedeelte hun ner zal ook zoonlief medenemen. Dit zijn zo de vooruitzichten, welke voor vele reserve-officieren en dienstplichtigen met groot verlof op het programma staan. Wanneer er Vrijdagavond in dit blad op de moeilijkheden van de reserve officieren werd gewezen, dan mogen hieraan toch ook wel de moeilijkheden van de gewone dienstplichtigen worden toegevoegd. Deze worden toch ook elk ogenblik uit hun werk gehaald om voor zekere tijd de wapenrok weer aan te trekken en doorgaans valt het voor hen ook niet mee om al de zorgen die hier aan verbonden zijn in de plunjezak te pakken. Nemen we hier alleen de 3e Divisie eens onder de loupe, niet om de anderen te veronachtzamen, maar omdat dit toch wel het onderdeel is wat de laatste jaren het meest van de herhalingsoefeningen te lijden heeft gehad en het meest in het middelpunt van de belangstelling heeft j uag7! gestaan. Het grootste gedeelte van de Divisie demobiliseerde in Januari 1952, terwijl het in September van datzelfde jaar weer voor een maand herhalingsoefenin gen moest terugkomen, om deel te nemen aan de oefening „Hold Fast". De officie ren en onder-officieren kwamen zelfs voor 6 weken terug. In Augustus '53 was de Divisie wederom de „militaire sigaar" tengevolge van de proefmobilisatie. Ter wijl de manschappen nu volgens de laat ste publicaties dit jaar weer voor 31 dagen de wapenrok zullen moeten aan trekken. Dit betekent dus in een tijdvak van goed twee jaar drie herhalingsoefenin gen van in totaal 75 dagen. (Voor de officieren en onder-officieren zelfs nog veertien dagen mqer). Volgens de bekend zijnde gegevens, bedraagt het aantal dagen voor herhalingsoefeningen in de eerste drie jaar na demobilisatie 60. Uit een en ander volgt dus, dat dit jaar dit aantal reeds met 15 dagen overschreden zou worden. Wordt er hier dan ook niet te licht over de diverse moeilijkheden die deze herhalingsoefeningen voor het personeel van de 3e Divisie met zich medebrengen heengestapt? Waarvoor moet deze divisie zo dikwijls opkomen, terwijl er zovele onderdelen zijn die in het geheel geen of zeer weinig last van herhalingsoefe ningen hebben? Hoevelen lijden door deze herhalings oefeningen niet een groot financieel maatschappelijke posities der herhalings- plichtigen. Wanneer de ARKO zich met de moei lijkheden van de reserve-officieren gaat bezighouden, zou het dan ook niet moge lijk zijn om hierin eveneens de moeilijk heden van de minderen te betrekken, daar er voor hen geen bond is die zulks Kan doen. Wij maken toch immers te zamen de Nederlandse defensie uit. Laten we hopen, dat de stappen van de ARKO succes zullen hebben en dat de rest van de groot-verlofgangers in de resultaten, zal mededelen. Tot zover onze lezer. De ARKO kan natuurlijk alleen dén suc ces hebben, wanneer de leden beroeps zowel als reserve-officieren een macht vormen. Deze macht wordt verkregen door het ledental en door het enthou siasme, waarmede de ARKO zich aan het werk zet. Donderdag a.s. zal er in een der zalen van het restaurant Engels in het Groothandelsgebouw een vergade ring zijn, waarop leden zowel als niet- leden welkom zijn en waarop men zich zal bezinnen, hoe de Rotterdamse afde ling te activeren. Gen. v. d. Kroon en mr M. Koeken zullen er het woord voeren. De onderofficieren hebben hun eigen organisatie „Sint Martinus". Het is waar, dat de soldaten geen organisatie hebben. Dit is ook niet goed mogelijk, maar wel mogen wij zeggen, dat de acties die de ARKO en St Martinus inzetten voor officieren en onderofficieren haar' uit werking niet zullen missen ook in de lagere regionen. Het offer dat de mensen van de Derde Divisie moeten brengen is waarlijk niet gering. Maar er zijn er zelfs, die het nog dirigeerde het grote gezelschap op voortreffelijke wijze. Het programma, dat werd opgenomen, bestond uit een aantal Moderne Ameri kaanse muziekwerken, waarin enkel so listen optraden. De vioolsolo in „Cubana" werd ver zorgd door de heer C. F. Bandel van de Marinierskapel. Het „Sound Off dat ten gehore werd gebracht, werd so listisch uitgevoerd door de heer H. Kromhout. Dit laatste werk was het oorspronkelijke „Sound Off" in een be werking van de heer Paul Westra. Na afloop van de diverse opnamen kwamen de tongen los, en vernamen we van de verschillende technische mensen een oordeel over deze zaal. Het oordeel van de heer Nieuwland was uitstekend. De technische mensen van de radio (Vara) waren het er over eens dat deze zaal zeer geschikt is vanwege zijn ge- welfvormige plafond waarboven zich een holle ruimte bevindt, die de mu ziek ten goede komt. Nu men eenmaal de capaciteiten van de zaal kent. zal men wel eens meer van Schiedam uit een uitzending ver zorgen. 100) B. v. Soelen (150-100), P. Eiken broek (150-100). Afdeling B: W. Barvoets (250-175), A. Quirijns (200-150), L. v. d. Lee (200-1501, L. v. d. Lee (200-150), A. v. d. Maarei (200-150), P. Scheffers (150-100), A. Al- foO)naar <150"100)> P' Valkestyn (150- Afdeling C: C. Köneman (250-175). C. Ruggenberg (200-150), E. Hekman (200- 150), L. v. d. Water (150-100), M. Kooij (150-100), P. v. d. Water (150-100), M. Vogel (150-100). Algemeen reserve: F. Gouka (150-100). Voorwedstrijden: 30, 31 Jan, 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12 13, 14. 15, 16 17, 19, 20. 21, 22, 23. 24 en' 27 Februari. Eindstrijd: 28 Februari. 2, 3, 5. 6, 7 Maart 1954. Tussen haakjes resp. het aantal te spelen caramboles libre en cadre. Alle deelnemers maken 30 car. éénbandstoten en 20 car. driebanden. burger,,„ri, en be, r„;li,„.r, 7.2^72 en dit jaar weer. Binnen de 3 jaren dus 160 dagen onder de wapenen. Men vraagt De Teken- en Schilderver. „De Studie vrienden" herdenkt in deze maand haar 5-jarig bestaan. Dit doel van de oprichters was inder tijd tweeërlei: a. het bijeenbrengen in clubverband van dilettanten op het ge bied van de teken- en schilderkunst, die onder deskundige leiding aan hun pogin gen om iets te bereiken, beter vorm en inhoud wensen te geven; b. dat het be oefenen van deze kunst in het kader der vrije-tijdsbesteding, zeker een volwaar dige plaats wil innemen. Het ligt in de bedoeling naar aanlei ding vau het 5-jarig bestaan weder een dank zij welwillende medewerking van de Schiedamse Gemeenschap en de heer D, Schwagermann, ruimte in het Stede-güIucM lijk Museum zal worden beschikbaar ge steld. Heden: Passage Theater; „Melba" (alle leeft.) 2 en 8 uur. Monopole: „Vrijdag de dertiende' (18 j.) Pater Wiro v. Aken O. Praem. in R K. Volksbond met de film „Verjaagde kudde" 8.00 uur. toegang gratis. (soldaten 1 en korporaals 1.25 per Hoevelen moeten bovendien door deze herhalingsoefeningen hpn vacantiej niet ■nissen, doordat er een groot aantal werkgevers is dat zijn personeej geen wee keer per jaar kan missen? Boven den werken deze steeds terugkerende nilitaire oefeningen in vele bedrijven nog steeds als een belemmerende factor I voor wat betreft de verbetering van de zich af, wat er moet terechtkomen van de maatschappelijke positie van deze mensen. Het is goed, wanneer het ARKO- bestuur dergelijke gevallen kent. Hoe meer leden, hoe meer mogelijkheden om ruim georiënteerd te zijn. En hoe meer mogelijkheden om kracht hij te zetten aan een actie met nuttig effect. Bij Koninklijk Beslujt is de ere-me- dailie, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend in zilver aan W. Ie Noble baas van de afdeling k„rverij, mei E. den Ouden, hoofdjuffrouw van de thee fabriek en N. van Zanten, baas van de afdeling expeditie, «Hen bij de N.V. de erven de wed. J. van Nelle; in brons aan Ch. Wiegman liftbediende H- BoI" dregt, W. Koring bewaker B. P. B. P. Ch. Wiegman, liftbediende, H. Bor ger, pnonteur, mej, A- Kamerbeek, mej. H P. v. d. Linde, t abaksweegster, G. van Vlissingen, bewaker en J. A. N. Hoelaars te Schiedam, expeditiqknecht, eveneens allen werkzaam bij de N.V. de erven de wed. J. van Nelle. TONEEL EN MUZIEK Woensdag '30 Januari Schouwburg, 8 uur: „Luistert U niet. dame*' (strikt volw.) «Haagsche Comedie». Lantaren, 8 uur: „Sebastiaan" (Rotterd. Lommerrijk, 8 uur: Jubileumconcert Haags Vla- rozenkoor. BlOHCOPEN Programma's van 15 t/mijl Januari Arena: The Captainis Paradise 'Voivv Capi tol; Staotgviiand no I <a. IV Centraal: onver getelijke melodie la. I.», Cineac en Colo-seum: - 18 i.»Harmonie: Opgepast, zakken rollers! «18 Uutusca: Ini weissen Ró«sl ia 1.)Luxor: Blondjes genieten de vot>iK"«ir iontoel»i»tba»r)Passage 'Schiedam i \1n'hi la 1.Prinses: Woesttinratten <14 i Kex |)e wraak van de woudioper 14 j.«: 't Veneer: Alles is vergeven en vergeten (ontoelaainaa* Victoria: Gaslicht <18 j.i. ROTTERDAM. Dinsdag 19 Januari. Vette koeien en ossen 650, gebruiksvee «44 tw.o 365 t.b.e.- vrij), vette kalveren 80, grusgalveien 141 iw 136 tb.c.-vrill, nuchtere kalveren 962. varkens 191, biggen 171, paarden 123, veulens 5. schapen of lammeren 217, bokken of geiten 4 Aanvoer i(i totaal 3432 dieren. Weekaanvoer 5522 dieren. Vette koeien: le kw. 2.79-2.95, e kw. 2.6P 2.74, 3e kw 2 25—2.40; vette kalveren: res,). 2.75—2.85, 2.65—2.75, 2.35—2.55; suirhtp.,arden, resp. 1.80, 1.70. 1.55, per kg.; graskalveren ,»sp. 420, 350, 240, nuchtere kalveren resp, 56, 50, -2; biggen resp. 50. 40, 35; schapen resp 130. |20. 90: lammeren resp. 100, 90, 80: kalfkoeien resp. 1125, 940, 780; melkkoeien resp. 1125, 940. ,V.a; vare koeien resp. 750, 625, 550; vaarden reap. 870 700, 575: pinken resp. 585, 485, 375.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2