Minister Bey en: „Geen vrede zonder integrale bevrijdin iZ ZONNEBLOEM" KAMER WERD „DIERENTUIN" Amsterdam heeft ondergrondse nodig MARGRIET blies elf kaarsjes uit d: Kremlin zendt topfiguren vv Krij gs gevangenen overgedragen o nu en dan De Haagse Middenstand op de bres voor zijn belangen Heffingen K.S.G. brachten bijna 34.5 millioen tlollar op particuliere tarieven der huisartsen Koopvaardijkincleren kwamen bijna te laat Eerste Kamer keurde E.D.G.-verdrag goed Nederlandse troepen niet bestemd voor Noord-Europese sector Economische consequenties Quarlespolder wordt deel van Z.-Beveland Noodweer in Oostenrijk Ontevredenheid in resolutie neergelegd Alex van Wavenburg zette sanatorium- patiënten aan 't werk Accordeons Tot inkomens van 7000 geen wezenlijke verhoging Peter Se lie Franse voorzorgen in Marokko Ook dit jaar landbouw- scholiiig Ir Perdijk ontvouwt nieuwe plannen Als een stofzuiger „Groene Zee" smaakte best Spoorweg tunnel onder kanaal door Noord; Centraal-station bij Binnengasthuis Delegatie naar Berlijn DONDERDAG 21 JANUARI 1954 f AGIN A 3 Eed van trouw De wolf en de zes geitjes V oor stel van de minister Groot aantal reeds op weg naar Formosa - Leger niet sterker INTERPELLATIE- AANVRAAG NEDERLAND DROEG HIERAAN VOOR 4 PCT. BIJ Nog 24 millioen in kas pnTzen noeg'^taira" hCt der k0S}" Van kleine benen diertjes tot kolossale pluche beesten Voor adspirant•emigranten Spoorweg onder kanaal door Noord Aansluitingen Noord is gevierendeeld (Vervolg van voorpagina) Minister Beyen vertelde echter, dat dc regering geen heil zag in het aan dringen op een duidelijke verklaring dienaangaande, waarop o.a. ook dc heer Sassen had aangedrongen. Hij verklaarde, dat in geval van een oorlog de regering het als een breuk in de verdragsverhoudingen zou beschouwen indien er vrede zon worden gesloten, voordat alle grondgebieden dei- partners waren bevrijd. Hij achtte het dus noch opportuun noch verstandig een uitdrukkelijk omschreven en zorgvuldig geformuleerde verklaring te eisen. I telijke verzorging krijgen als nu hier en deze verzorging zou op dezelfde wijze als hier geschieden. Na de replieken kwam toen spoedig de stemming. Met het vermelde resul taat. F. S. Wat de economische consequenties van het verdrag betreft - en de heer Kapteyn (P v d A.) had 's morgens nog ver klaard dat zonder ook een economische integratie Europa de Balkan zou worden tussen de continenten zeide minister Beyen, dat men vertrouwen moest hebben in artikel 17 van het verdrag. Het zou namelijk in de practijk moeten blijken in hoeverre de nationale tendenzen zouden kunnen worden overwonnen. Nu speelde hier en daar het wantrouwen nog een be langrijke rol, maar er waren ook andere vertrouwen gevende factoren, die zouden kunnen werken als een stimulans ten goede. Dus tenslotte eigenlijk toch weer het Engelse voorbeeld. Dan waren er nog de kwesties van de schending van de Grondwet, waar minis ter Beyen in het geheel niet op inging en de strijdigheid met de eed van trouw aan de Koningin voor de Nederlandse officieren van de Gemeenschap alsmede de kwestie van de Duitse deelneming. Wat die eed van trouw betreft ver baasde minister Beyen zich over de be zorgdheid van de communisten voor de eed aan de Koningen, een bezorgdheid van mensen, van wie je de „Internatio nale" verwacht en die je dan plotseling het „Wien Neerlands Bloed" hoort zin gen. Minister Staf verklaarde later nog eens, dat hij geen enkele tegenstelling zag tussen de eed van trouw aan de Koningin en de trouw aan de Gemeen schap. Over de Duitse deelneming ging minis ter Beyen op geestige wijze de communis ten te lijf, die de schrikwekkende argumen ten van bloed en tranen hadden gevoerd. Natuurlijk niet van het communistische bloed en de communistische tranen. De heer Geugjes had immers gesproken over de schaapsvacht, waaronder de Duitse militaire wolf het Nederlandse Roodkapje zou verslinden. Daar tegenover herinnerde minister Beyen aan Mattheus en de tekst van de schapen, die in werkelijkheid hui lende wolven zijn- Hij had het in dat ver band dan ook over de wolf en de in dit geval zes geitjes (Rusland en de zes verdragsluitende landen). Wat de Duitse regering en de Duitse herbe wapening be treft meende hij dat niet de heer Geugjes het mo nopolie had van de herinnering. Zelf had deze immers niet ont kend, dat de Sovjet-Unie een zeer grote le germacht had. Hij had doorbij als argument van Ruslands vredelievende sezegd, dat het Europa al 18.000 man bedroegen soms 15.000. Ver schillende divisies en verzorgingseen heden vormden dan een legercorps. De mobilisabele divisies zouden voorlopig ongemoeid worden gelaten om de pa raatheid niet te schaden. Van speciale afspraken tussen de Bel gische minister De Greef en generaal Gruenther was volgens minister Staf be slist geen sprake. Ook betwistte hij het bericht van Belga, dat Ned. troepen bestemd zouden zijn voor de Noord- Europese sector. Waarschijnlijk was hier bedoeld de Noordelijke legergroep van de Centrale sector. Hij had be- --r^tioi.— zwaar tegen dc term „solda- tenleyering", als bij het geza menlijk opbou wen der mili taire macht af spraken wer den gemaakt over de man kracht der deel nemende lan den. De parle menten zullen hier trouwens Minister Staf later nog over ..geen „soldatenlevering"..]™nnen oorde- Iiy sprak als zijn overtuiging uit, dat er geen sprake was van een wijziging van de Amerikaanse defensiepolitiek cn zcidc tenslotte, dat bij de geestelijke ver zorging der soldaten rekening zon wor den gehouden met de christelijke le venshouding van ons volk. De soldaten zouden dezelfde mogelijkheden voor gees- Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin de minister van Binnenlandse Zaken voorstelt de Quarles polder, de nieuwe polder in het Sloe, die ontstaat door droogmaling van het Zuide lijke gedeelte hiervan, niet., zoals aan trekkelijk zou lijken, gemeentelijk in te delen bij Nieuw- en Sint Joosland op Walcheren, doch bij 's Heer Arendskerke op Zuid-Beveland, daar de toekomstige bewoners zich naar de mening van de minister, waarschijnlijk zullen oriënteren, wat kerk-, school- en winkelbezoek en verenigingsleven betreft, op de woonker nen Nieuworp en Lewedorp in boven genoemde gemeente. In rlc vroege ochtenduren van Donder dag is de overdracht van anti-communis tische Noordkoreaansc en Chinese krijgs gevangenen aan het opperbevel van dc Verenigde Naties voltooid. Er hebben zich, voor zover bekend, geen incidenten voor gedaan. Ruim honderd gevangenen, namelijk 72 Chinezen en 32 Noord-Koreanen, verzoch ten alsnog te worden overgebracht naar communistisch of neutraal gebied. In to taal hebben de Indiase bewakingstroepen gisteren 7568 Noord-Koreanen en 14.228 Chinezen overgedragen. Het opperbevel der V. N. heeft be kend gemaakt, dat de gevangenen Zat n- dag in vrijheid zullen worden gesteld, de datum welke in de bestandsovereen komst is genoemd. Inmiddels hebben vier Amerikaanse schepen te Intsjon reeds Chinezen aan boord genomen, die naar Formosa zullen worden overgebracht. Woensdag woedde een hevige storm boven Oostenrijk, waarbij de wind soms een snelheid van ongeveer 125 kilometer per uur bereikte. Tn Wenen werden 70 personen gewond, terwijl aanzienlijke schade werd aangericht. Op de brandweer werd maar liefst 140 maal een beroep om hulp gedaan. Minister Beyen ..„arrogant" bedoelingen lang had kunnen opslikken met de weer macht die het had, en het toch niet had gedaan. „Dat doet mij denken", zei minis- ter Beyen, aan( een buurman, die op je af komt met twee geladen revolvers". Men zou dan ook kunnen zeggen: .Maak je maar niet ongerust, als hij verkeerd wilde had hij je allang vermoord". Geen wonder, dat de heier Brandenburg het bij de replieken had over de „arrogantee" van minister Beyen waarvoor hij door voorzitter Jonkman op de vingers werd getikt. Minister Staf zette nog uitvoerig uit_ een, dat de E.D.G. op zich het leger niet sterker zou maken, maar wel belangrijk was voor het onderling begrip en voor een gelijke militaire doctrine en tactiek. Wat de omvang der commissariaten be treft waarover de heren Sassen en Algra hun ongerustheid hadden geuit zeide minister Staf, dat hierop controle was door het afstemmen van de begroting. Bij de legeropbouw deelde ^mede, dat men was uitgegaan van divisie kaanse organisatie namelijk e dpn met bijbehorende verzorgingseenheden, welke beide in sommige gevallen ie Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter heeft de Eerste Kamer besloten in de volgende openbare vergadering te beslissen op het verzoek van de heer Ger- retson (C.H.) om vragen te mogen stellen over de overeenkomst van 27 Maart 1952 inzake troepenleve ranties en de verhouding daarvan tot artikel 62 van de Grondwet. De algemene beschouwingen over de begroting zullen aanvangen op Dinsdag 16 Februari. (Van onze Haagse redactie) „Moeten wij het regcringskastecl be stormen?". Onder dit motto heeft gister avond in de Haagse Dierentuin een druk bezochte demonstratieve vergadering, be legd door dc 's Gravenhaagse Midden standsvereniging. plaatsgevonden. Ook 250 Rotterdamse middenstanders waren naar de Residentie gekomen om kracht aan dc demonstratie by te zetten, die uitmondde in een resolutie. Daarin wordt de teleur stelling van de middenstand uitgesproken over het ontbreken van een bevredigende compensatie voor de tengevolge van huur- en loonsverhoging gestegen lasten. Voorts wordt ontstemming tot uitdrukking gebracht, omdat dc heffing aan omzet belasting bij de detailhandel nog niet is beëindigd. Tenslotte wordt aangedrongen op volledige vervulling van de wensen, neergelegd in het Fiscaal Urgeniiepro- gram van de drie middenstandsbonden en op een spoedige wettelijke regeling van het cadeaustelsel. Voordat het zover was werd eerst het woord gevoerd door de heren K. J. Nieu- kerke, voorzitte- van de Haagse vereni ging, -L. de Groot, oud-wethouder van Rotterdam en voorzitter van de Koninklij ke Nederlandse Middenstandsbond, A. G de Ruijter, leraar M.O., en F L. van der Leeuw, oud-directeur van het bondsbu- De Hoge Autoriteit heeft medegedeeld, dat de opbrengst van de heffingen op de productie van kolen cn staal binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal per 31 December 1953 34.429.000 heeft bedragen. De heffingen op de verschillende pro ducten waren als volgt: 397.000 op bruinkolen, 16.363.000 op steenkool, 872.000 op ruw ijzer, 5.962.000 op Thomasstaai, 6.845.000 op de andere staalproducten en 3.990.000 op eindpro ducten. Uit de verschillende leden-staten was het volgende aandeel in de opbrengst der heffing afkomstig: Duitsland 47.3 pet, Frankrijk 23.1 pet, Saargebied 6.6 pet, België 11,2 pet, Italië 4,7 pet, Nederland 4.0 pet en Luxemburg 3.1 pet. Na aftrek van de uitgaven voor de verschillende instellingen van de ge meenschap en van de bedragen, die terugbetaald werden op de voorschotten, verstrekt door de regeringen, was op 31 December 1953 in kas 24.228.000. «teoÜi ovprgangsheffing, welke bepaalde inr,Ptl„°0imi-'neri in de Gemeenschap maken ge^urenrie"^110® mogelijk te san» -1, de periode van over- dere miinen l lngen te doen aan an' kostprijzen op de S3 i,3311 rJ8 markt, had tot 31 j^SSgf ïg® Op 5 Januari zond Alex van Wayenburg in zijn Zonnebloemprogramma deze prijsvraag uit. «et was een Drie-Komngen- programma, waarin ae zieken via door Jan as Cler gezongen liedjes een drietal dieren moest raden. De opgave was niet al te moeilijk. Het bleken een kat, een hond cn een olifant te zijn. De origineelste inzending zou met een prijs worden be loond. De sanatoriapa- tirnten hebben er vele uren aan gespendeerd. Bij honderden kwa™e" de katten, honden en olifan- 1 en de Zonnebloem-kamer binnen, vergezeld va" sta pels tekeningen van dc zieken, die op d"e pTr"" ten natuurlijk ook de drie dieren hadden ult?eP j Slechts een snkeling de opgave fout b - woord Zo kwamen enige papegaaien derstukken van knutsel werk. waarbij zelfs ae vogelkooien niet vergeten Inmiddels moest Alex van Wayenburg met zijn waren de studio bin- staf de moeilijke opdracht vervullen uit deze stroom van dieren-inzendingen de meest originele te kiezen. Met verbeten moed heb ben zij zich door de stapel heengewerkt, elke inzen ding nauwkeurig beoor delend. Tijdens hun werk zaamheden kwamen ande re studio-genoten nieuws gierig kijken naar de „dierentuin" en er viel voor hen genoeg te be wonderen: olifanten met onwaarschijnlijk lange slurven, honden, welke blijk gaven van een door bonte lappen gecreëerde vreemdsoortige rassen- mengeling en mollige, dunne en langgerekte kat ten, al of niet met hoge ruggen. De eerste prijs werd tenslotte toegekend aan de inzending van de psychiatrische inrichting „Huize Voorburg" te Was senaar, waarvan de pa tiënten niet alleen drie kolossaal grote dieren hadden ingestuurd maar tevens een tekening van iedere patiënt. Onder deze prenten bevonden zich verrassende conterfeitsels, getuigend van veel artis tiek talent. De tweede Prijs werd gewonnen door het sanatorium „Berg en Bos te Bilthoven, dat een complete uitzending van de „Zonnebloem" in pop pen had uitgebeeld (er was een zigeunerorkest en een caricatuur van Jan de Clèr). De derde prijs ging naar het „Emma-oord" te Zevenaar, dat eveneens in poppen een circus tent met artisten en alle mogelijke dieren had in gestuurd. „Een honds werk" verzuchtte een der KR.O.-ers bij het uitzoe ken van de prijzen, maar hij bedoelde er niets kwaads mee. Men heeft in de K.R.O.-kring voor de zieken wel het een en ander overl opgebracht. Van deze som had Duits land $10.440.000 en Nederland 870.000 bijgedragen. Van Maart tot November 1953 hebben de uitkeringen uit de op brengst der overgangsheffing bedragen aan België 7.651.000 en aan Italië 2.415.000. reau der K.N.M.B. Ook de heer Van der Linden, voorzitter van de Rotterdamse Middenstandsvereniging, beklom nog even de katheder om zijn hart te luchten. „De middenstand is offerbereid ten bate van de arbeiders. Maar zij is niet bereid zich op te offeren: Het is ongehoord, dat, een ambachtsman met een omzet van 100.000 een netto-inkomen overhoudt van 7.000, waarvan dan nog gerust 20 pet afgetrokken mag worden om hem in staat te stellen zich dezelfde sociale voor zieningen toe te meten, die werknemers genieten', betoogde de heer De Groot. Hij wilde echter de vraag „Moeten wij het regertagskasteel bestormen?" nu niet direct bevestigend beantwoorden. Beter is het eerst nog even de middenstandsnota en de wettelijke regeling van het cadeau stelsel af te wachten. Waarmee hij uiting gaf aan het bezwaar, dat ook wij tegen het tijdstip hebben, waarop deze vergade ring is gehouden. Met de Middenstands nota in zicht en de begrotingsdebatten pas achter de rug is een demonstratieve ver gadering op dit moment onzes inziens niet opportuun De heer De Ruyter, die over „Wij en de fiscus" sprak, maakte zich helaas af en toe schuldig aan demagogie. Dat deed afbreuk aan de kracht van de reële ar gumenten liquidatie winstbelasting, overgang van kas naar factuurstelsel bij de omzetbelasting, te vroege voorlopige aanslagen in de inkomstenbelasting welke hij ook ter sprake bracht. Maar wat progressie in de inkomstenbelasting op zich te maken hoéft met een discremi natie tussen werkgevers en werknemers vermogen wij niet in te zien. Evenmin als zijn bewering, dat personen met inkomens beneden 4000 gemiddeld 100 aan om zetbelasting betalentegen die met inko mens boven deze grens gemiddeld 1000 Tenslotte zette de heer Van der Leeuw nog eens de bezwaren van het cadeaustel sel uiteen. Hij bepleitte een regeling, wel ke de excessen zal uitbannen. Dat de P.B.O. nog niet op gang komt weet hij aan het feit, dat teveel achter de scher men wordt gewerkt. Alles wordt overge laten aan de organisaties. ..Betrek de be- drijfsgenoten rechtstreeks in de P.B.O. en het zal beter gaan", voorspelde hij. De trein was langzamerhand ongezellig vol geworden, maar de dikke man met het blozende gezicht naast ons, scheen het niet te merken Hij sprak over harmonica's, 'aan één st.uk door- Zijn toehoorder was een lange schrale man, wiens bros, pérkamentach'.g gezicht niets dan totale afwezigheid van belangstelling voor 't onderwerp uitdrukte „Er zat ëen barstje in één van de toe-.- sen. Dat kon ik niet gebruiken. En ik terug naar die winkel", verhaalde de man met hét blozende gezicht. Hij wachtte even; met een instinctmatig gevoel, voor het. kweken van een climax. De schrale man slikte en zei toen toonloos: „Zoiets- heo ik met mijn. siervissen ook aan de hand gehad en....". Verder kwam hij niet, want de hoogrode, dikke man knikte lu- viaal en vol begrijpen viel hij in: „Ja. beschadigingen kunnen overal voorkomen, maar óm op die accordeon terug te ko men, de registers waren ook niet naat m'n zin". Tien minuten lang bleef hij aan het woord en het ging al maar over het technisch innerlijk van het geliefde mu ziekinstrument. Het minieme beetje kleur, dat tot dan toe de wangen van de lange temperament- loze man gesierd had, verdween snel, als de laatste Kerstbomen na Nieuwjaarsdag. Zijn blik kreeg de glans als die van een ziener. Hij vertoefde in de geest bij zijn zwaarddragertjes en sluiervissen. Het was hem aan te-zien. „Wat ben je stil!", zei de dikke opeens. De ander had de vraag blijkbaar niet ver wacht. Hij keek eens door het coupé raampje naar de berijpte weiden en merk te toen glazig op: „Hoe gaat het met 'e dochter?" De dikke trok een gezicht, dat een kruidenier zet, wanneer een klant een pakj" roomboter koopt. Het straalde een voudig, toen hij sprak: „O, die leert ook al aardig met het instrument om te gaan". En triomfantelijk kwam er achter aan: „Ze is nu in de leer bij een kleermaker 'en laat die vent nou ook een accordeon liefhebber zijn Hij heeft een kast met 110 bassen" De grauwe man reageerde niet langer. Hij aanvaardde zijn lot, zoals Gijs- breght van Aemstel dat deed, als een man. Hij stapte gelijk met ons uit de trein; de dikke was blijven zitten. Bij de stationsuitgang zagen wij hem niet meer, maar toen wij nog een laatste blik op de vertrekklare trein wierpen, za gen wij een lange magere man de aller- voorste coupé inschieten. Het was da grauwe toehoorder. Hetgeen bekend is geworden over de verhoging van de particuliere huisartsen- tarieven heeft nogal wat tongen in bewe ging gebracht. Tot opheffing en event voorkoming van misverstanden ter zake deelt de Landelijke Huisartsenvereniging van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst nader het volgende mede: „Gepubliceerd werd o.a. een deel van een rapport ener interne stüdië-c.ommtssiê. Het is duidelijk, dat een dergelijk rapport geen, de artsen bindende, betekenis herfl. Betekenis heeft slechts het door de leden vergadering genomen besluit, de mini mumtarieven voor patiënten tot een inko men van 7000 vast te stellen op 2,50 a 3,voor consult tijdens spreekuupr, cn op 3.a 3,50 voor een huisbezoek. Dit besluit strekte meer tot unificatie van de diverse plaatselijke tarieven dan tot een wezenlijke verhoging, aangezien deze bedragen in grote delen van het land reeds werden berekend. Gedurende vele jaren voor de oorlog gold in deze zelfde gebieden een minimumtarief van 2 a 2,50 en een maximum-tarief van 10 Het artsenhonorarium is altijd afhanke lijk geweest van sociale indicaties, zodat inkomen van de patiënten, gezinsgrootte levensstaat, ziektefrequentie daarbij altijd een rol hebben gespeeld. Hierin is geen enkele wijziging gekomen. Het maximum- tarief, dat vóór de oorlog reed-, plaatselijk soms op f 10 lag en waaromtrent in het rapport van de studiecommissie is ver meld: ,.te denken valt aan gemiddeld 12,50", werd en v.ordt uit de aard der zaak slechts uiterst sporadisch toegepast. Het eventueel regelende of adviserende optreden omtrent de tarieven voor pa tiënten met een inkomen boven 7.000 is overigens geheel overgelaten aan de plaat selijke afdelingen. Voorzover bij de: j unificatie al tot eni ge verhoging van voor de oorlog geldende tarieven werd besloten of geadviseerd ligt deze procentueel ver beneden de stijging van het prijsniveau en eveneens ver bene den de stijging van de loonindex Een wij ziging van de honorering voor grote delen van het land in 1954 vergeleken bij 1953, houdt een cn ander niet in. Frankrijk heeft langs de Frans-Spaanse grens in Marokko militaire voorzorgs maatregelen genomen om eventuele onge regeldheden genomen van een te houden bijeenkomst van Marokkaanse hoofden te verhinderen, aldus hebben regeringsamb tenaren Woensdag te Parijs medegedeeld. De bijeenkomst zal deze week te Tetoan in Spaans Marokko worden gehouden. Het verlof der Franse troepen in Ma rokko is ingetrokken. Franse regerings ambtenaren zeiden, dat het „routinemaat regelen" betreft, welke altijd, wanneer er ongeregeldheden dreigen, worden geno men. Ook dit jaar zal voor adspirant-emi- granten de mogelijkheid worden openge steld om omgeschoold te worden tot land arbeider. In verschillende centra, ver spreid over het gehele land. zullen hier toe scholingscursussen worden gehouden. Over de plaatsen waar deze centra ge vestigd zullen worden, is nog overleg gaande met de Stichting voor de Land bouw. De cursussen (waarvoor aanmelding openstaat bij de particuliere emigratie- organisaties, zowel als de gewestelijke ar- beidsbureaux) zijn kosteloos cn bedoeld voor adspirant-emigranten. die door het ontbreken van een geschikt arbeidsver leden niet door de respectieve emi- gratielanden worden geaccepteerd. Door de handvaardigheid en kennis van de landbouw, die zij op dc cursus vergaren, kunnen zij emigreren als hulparbeider in de landbouw. Met het verworvene kun nen zij zich dan verder in de landarbeid ontwikkelen. In 1953 hebben ongeveer 300 adspirant- emigranten, verdeeld over een tiental centra, de scholing met goed gevolg on dergaan. Velen van hen zijn thans reeds aan het werk in Canada, Australië of Nieuw-Zeeland. Dit jaar zal de scholing op ruimere schaal worden opgezet. De cursussen, die achttien maanden duren, zullen in het voorjaar beginnen. Over de ondergrondse spoorweg zegt ir Pcrdyk, dat deze op het bovengrondse ver keer kan werken „als een stofzuiger". „Men kan er gemakkelijk in enige minu ten een afstand mee afleggen, waarvoor E verjaardagstaart die het „Prinses Margrietfonds" gisteren aan het Dinsdag elf jaar geworden petekind van de koopvaardij, Prinses Margriet, ten geschenke gaf, was bijna te laat ge komen. Vijf en dertig kinderen uit het gehele land, nabestaanden van in de oorlog omgekomen Nederlands koopvaar- dijpersoneel, waren in twee bussen van Rotterdam uit naar het paleis Soestdijk gekomen, om de taart te brengen en te vens met de Prinses een verjaardag feestje te vieren. De autobus waarin ook de taart werd vervoerd, raakte echter tussen Gouda en Woerden defect. In de buurt was nergens telefoon en kostbare kwartieren waren reeds verloren gegaan, toen een auto van de P.T.T. voorbij kwam. Een van de dames, die het ge zelschap begeleidde, kreeg een lift naar de dichtstbijzijnde telefoon, waarop het met lang meer duurde voordat een an- u»rt,b kwam- Nog net op tijd kwamen me* de taart, op het paleis „nMara„l"- ,e Koningin, en de Prinses vin een Hot vvn MarÜke de gasten ont- Liifvn' vim ,0SC0°Pzaaltje in de Wes- verjaarsparty Was ingericht de Trots stapten in de pauze enige kinde ren met de taart binnen, een model van een schip op de golven, met op de boeg dc naam „Prinses Margriet". Daarachter volgden elf jongens en meisjes ieder met een brandende kaars, als symbool van de elf jaren die de Prinses thans oud is. „Kun je blazen, Margriet?" vroeg iemand Dat was aan geen dovemansoren gezegd. Snel ging de Prinses het rijtje langs en blies met ferme bolle wangen de kaar sen een voor een uit. ALS goed gastvrouwe begin zij daarna direct de taart aan te snijden. „Hoe moet ik beginnen" vroeg ze aarze lend, hoewel het haar aan raadgevin gen niet ontbrak. „Eerst de zee maar". En vaardig zette de Prinses het mes erin, keurig om het schip heen, dat ze kenne lijk zo lang mogelijk heel wilde houden. Spoedig zat ieder kind met een stuk heerlijke „groene zee" voor zich, maar een half uurtje later was ook het schip verdwenen. Na een driewerf hoera voor de jarige werd hierna het programma, dat geheel verzorgd werd door leden van scheep vaartlijnen. voortgezet. Gezamenlijk ging men z'ingen, een imi tator nam de kinderen in gedachten mee De raadgevend ingenieur P. Perdijk te Amsterdam liceft als vijfde van zijn reeks publicaties over „Amsterdam's problemen'' de gemeenteraad van Amsterdam een adres aangeboden. Dit behandelt: „De Spoorwegen in samenhang met de gedachten, die hij in vorige studies heeft ontwikkeld. Het accent legt hij nu op de noodzaak van een ondergrondse spoorweg onder de hoofdstad. Hij sluit daarbij iapn op het enige jaren geleden verschenen plan van de Ned. Spoorwegen om een gewone electrische spoorweg aan te leggen van Kijkduin via Den Haag, Leiden en Schiphol en (ondergronds) naar Amsterdam (Leidseptèin) men bovengronds een half of een heel uur nodig heeft". Voor Amsterdam hebben de N.S. reeds een eerste opzet gemaakt, doch men heeft blijkbaar geen kans gezien een onder grondse onder de city door te voeren en is halverwege bij het Leidseplein blijven ste ken in een kopstation. In afwijking van dit plan geeft ir Perdijk in overweging de Schiphol-ïijn en de Amstelveense lijn niet onder de ringbaan ondergronds door te voeren, maar daarop met ruime bogen hoog aan te sluiten: van de ringbaan voor bij de Sloterweg langs de Theophile de Bockstraat, onder Schinkel, manege en Vondelpark door: 1. tot de Van Baerlestraat, óf 2. tot Kleine Gartmanplantsoen, het welk men aldus langs veel eenvoudiger bouwweg (men spaart o.a. het Parkhotel) en met een tunnel, van 2800 meter kan bereiken( öf 3. langs het ICC-paviljoeri schuin onder de Van Baerlestraat en Overtoom achter het C.B.H- om naar en onder Leidsegracht en Spul tot onder het Oude Binnengast huis, dat gaat verdwijnen. Hiervoor is echter 4100 meter tunnellengte nodig, dus evenveel als volgens het N.S.-plan tot het Kleine Gartmanplantsoen. In zyn voorgaande beschouwingen heeft ir Perdijk reeds gewezen op de voordelen, die men z.i. deelachtig kan worden, in dien men geen autotunnel by „de Hem" I bouwt, maar onder het kanaal door Noord. Als men nu ook eens hetzelfde deed met dc spoorwegtunnel, vraagt hjj thans. En hjj antwoordt: „dan zou men het Noord- zeekanaal al dat tunnelgemodder bjj „de Hem" kunnen besparen. Dan ook moeten de Hem- en IJ-tunnels positief gelijktij dig worden gebouwd, zij het op een enigs zins andere, doch rustiger bouwplaats". „Dan komt men" aldus nog steeds adiessant „wanneer men de benodigde 2500 meter lange tunneloprit ten Zuiden van het kanaal door Noord (volgens zijn tracé) uitzet, reeds onder het Waterloo- plein. Dan scheiden nog slechts 300 meter tunnellengte van het boven aangegeven tracé voorbij het Vondelpark tot onder het (tezijner tijd te verdwijnen) Binnen gasthuis. Men zou hier op deze wijze een doorgaande ondergrondse lijn verkrijgen zonder kopstation." Onder het Oosterdok Is een station ge dacht, vanwaar overstappende reizigers per roltrap in het Centraal Station kunnen komen en omgekeerd. De kruising van de spoorlijn naar Zaan dam met het Noordzeekanaal bij „de Hem" komt te vervallen. Hierdoor komt het lijn gedeelte C.S.„de Hem" vrij voor de ha vens en industrieën in West e* voor de verbinding van het C.S. met de ringbaan de Sloterdijk en met het nieuwe station Sloterdijk. Een en ander met ruime bogen. Ten Noorden van het kanaal door Noord splitst zich van de ondergrondse nog een tak af naar Purmerend en des gewenst een, die om het Oostelijke ha venbekken heen naar Weesp kan voeren. Ter „vervolmaking" heeft ir Perdijk nog een ondergrondse tak geprojecteerd van onder het Waterlooplein onder de Wees- perparallelstraat cn Wibautstraat naar het Amstelstation. Voorts geeft hij nog een tracé voor een lijn van het Waterlooplein onder Plantage, Muidergracht en Ooster park naar het rangeeremplacement Wa tergraafsmeer en richting Diemen-Weesp. Het centrale station van deze onder grondse is gedacht onder het Binnengast huis. Aan de verbinding tuinstad Slotermeer met de hoofdstad en het gehele land wijdt ir Perdijk een aparte paragraaf, vooral wegens het feit, dat van de 140.000 aan staande bewoners van Slotermeer dage lijks circa 50.000 personen waarschijnlijk van een openbaai vervoermiddel heen en terug naar de stad gebruik zullen maken. Zou men niet goed doen, zo vraagt hij, alsnog de mogelijkheid na te gaan tot het aftakken van een of twee lijnen van de ringbaan plus (zijnerzijds geprojecteerde) ondergrondse? Ook aan Amsterdam-Noord schenkt :r Perdijk bijzondere aandacht. „Dit stadsdeel ligt er momenteel gevie rendeeld bij. Eerstens wordt het door het Noordhollands Kanaal te doen uitmonden en daarna beide delen nog eens, over twee derde door het Johan van Hasseltkanaal en verder door een groenstrook. De vier delen hangen practisch met drie draden aan elkaar, n.l. met de brug bij het Kraaienplein, de Van der Spekstraat en de Meeuwenlaan. Nu wordt voorgesteld: le. Eerstgenoem de doorsnijding te niet te doen door het Noordhollands Kanaal te doen uitmoonden in zijkanaal J.; 2e. het Zuidelijke deel van Noord tot een deel van de city te maken, door het er met twee flinke vaste bruggen aan te verbinden; 3e. 't Noordelijke deel van Noord met het Zuidelijke deel, dus met de city te verbinden op de wijze, zoals door de dienst der publieke werken voor gesteld voor geheel Noord, n.l. met een autotunnel en twee roltraptunnels; 4e. ge heel Noord, gelegen tussen IJ, Zaandam, Purmerend en het IJselmeer een door gaande spoorwegverbinding te geven met Amsterdam, hetgeen, ook met het oog op verdere industrialisatie, voor dit gebied van grte waarde zal zijn en 5e. de spoor verbinding Amsterdam—Purmerend en verder te bekorten naar het strand en naar de boerderij, een goochelaar en twee muzikale clowns ver maakten het gezelschap kostelijk. In de pauze waren mutsen, toeters en fluitjes rondgedeeld, zodat het af en toe moeilijk was de rust in het rumoerige gezelschap te bewaren. Na een grote por tie ijs was het tenslotte weer tijd om af scheid te nemen en even later reden twee bussen met vrolijke, wuivende en toeterende kinderen huiswaarts. Deze ongedwongen foto maakte onze fotograaf Woensdag in de filmzaal van het Koninklijk Paleis te Soestdijk: ter wijl Prinses Marijke vol aandacht een ..pieper' mrobeert laat de jarige Prinses Margriet haar vriendinnetjes het vul potlood zien, dat sij gekregen heeft. Vol aandacht wordt er vergeleken, „wie de mooiste heeft'', want ook de bezoek- stertjes werden met een vulpotlood verblijd. Radio-Moskou heeft de samenstelling bekend gemaakt van de Sovjetrnssische delegatie naar de conferentie te Berlftn Het Kremlin heeft een paar topfiguren aangewezen. De voornaamsten van hen zfjn Molotof, minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, de eerste onder minister van buitenlandse zaken. Jakob Malik, ambassadeur in Moskou, Georgi Zaroebin. ambassadeur in Amerika, Sergei W'inogradof, ambassadeur in Frankrijk cn Andrei Poesjkin, een lid van het collegium van het ministerie van buitenlandse za ken. Een vooraanstaand lid van het centrale comité der Oostdultse communistische partij heeft Woensdag o. m. verklaard: „Oost-Duitsland is, wat betreft het punt van het vormen ener voorlopige regering voor geheel Duitsland, bereid concessies te doen. Doch aan de andere kant wil het een bepaalde kliek, die belust is op oorlog en weerwraak, niet de kans geven haar doel te bereiken". De Italiaanse regering heeft besloten om een waarnemer naar Berlijn te zen den. Deze zal gedurende de komende con ferentie aldaar aan het Italiaanse coasit-1 bron laat toegevoegd zijn. Radio-Jeruzalem heeft medegedeeld, hat ook Israël een waarnemer zal zenden.'lie Israëlische minister van buitenlandse za ken, Mosje Sjaret, heeft de aandacht der „grote vier" verzocht voor het „gevaar voor een wedergeboorte van het Duitse militarisme". Israël maakt zich bezorgd over de gevolgen van een herbewapening van Duitsland, aldus Sjaret De volkspolitie in 'de Sovjetrussische sector van Berlijn wordt sedert Woens dagmiddag paraat gehouden, aldus de Westberlijnse „strijdgroep tegen onmense lijkheid". Alle officieren en manschappen moeten twaalf uur aan een stuk dienst doen- Deze maatregel is genomen met het oog op de aanstaande vier-mogendheden- conferentie. In de fabrieken in de Russische zöne van Duitsland worden „vrijwilligers" ge worven, die tijdens de viermogendheden- conferentie bij aankomst en vertrek van de vier ministers van buitenlandse -aken twee rijen zullen vormen om te tonen, dat zij „bereid zijn het leven van de gemach tigden van de Sovjet-Unie met hun lichamen te beschermen", aldus dezelfde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3