N.E.S.B.-leiders opnieuw voor het gerecht Katholieke televisie is van naastenliefde plicht Van Tienen noemt zich liever ..neo-democraat" Anti Franse proclamatie in Spaans Marokko o nu en Nog geen beslissing over IJ- en Hemtunnel DE OMROEPER KREEG een NAAIMACHINE Geschil om Landbouwbeurs in Utrecht Daniël Gelin debuteert als regisseur „T V-bestel zonder algemeen program verdient de voorrang" Bevestiging van vonnis geëist „Prikkeldraad- organisaties" Tilburgse raad: „een circus Ontvreemding van drie en veertig mille Parochie Breezand en haar herder jubileerden Inheemse leiders weigeren gehoorzaamheid aan sultan van Rabat Prof. Kors betoogt Naar herscholing Combinatie wordt niet overwogen Opvatting verankerd in de statuten Peter Se/ie Begrafenisondernemer reed jongetje aan „Het Landbouwwerktuig" zal niet deelnemen Carrière", Franse film «ver krantenwereld „Geniale oplichter" VRIJDAG 22 JANUARI 1954 T AG IN A 3 „Neo-democraat Voorbeeld uit de practijk Aan de voelen van Hitler Pleidooien Voor 't eerst in 100 jaar: VAN PLATTEBUIS NAAR ZIEKENHUIS AMERIK. MARINIERS IN KOREA VERONGELUKT Wel degelijk principiële eis Voor iedereen aanvaardbaar? RAGE J)E RAGE om liet leven rond het ma ken van een krant te ver filmen, is van Amerika overgeslagen naar Frank rijk. Dit is op zich niets bijzonders in een tijd, dat de originaliteit in de kunst nauwelijks langer kan bestaan dan de le vensduur van een pri meur om dan te worden geuniversaliaeerd. Iets dat één keer in de filmwereld is ingeslagen, ziet zijn eigen noodlot voltrokken door een herhaling, die meestal slechter is dan de eersteling. Na Scan dal Sheet" van Phil Karl- son en „The Ace in the Hole" van Billy Wilder, Daniël Gélin als Louis Commandeur in de wordt thans de Franse filru «Carrière", waarmee hij debuteert al$ Exploiteren en creëren Geoorloofde overdrijving „WAHRHEIT ODER SCHWINDEL" Documentaire van Viktor Staub over occulteverschijnselen Friese veehouder raakte een ton Gistermiddag hebben de twee leider, van de Nationaal-Europese Sociale Bewe ring, die beiden hoger beroep hadden aangetekend, voor het Amsterdamse ..e- reclilsliof terecht gestaan rechtbank achtte ook de procureur- Juist ais m eerste instantie de Amsterdamse recniuw generaal, mr W. P. Bakhoven, wettig en overtuigend bewezen, dat de beide ver dachten met de oprichting van en de deelneming aan de N.E.S.B. gepoogd hebben het streven van de voormalige N.S.B. van Mussert soort te metten en derhalve was hij van mening dat de twee verdachten, de 32- ar ge Amsterdamse boeken- importeur Paul van Tienen, algemeen leider van de beweging vi lig hebben gemaakt aan w«t hun ten laste is gelegd: deelnemen aan een den verenigfng de N-E.S.B. Hij vroeg da„ ook bevestiging van bet rccht- minis' twee maanden gevangenisstraf met aftrek van liet voorarrest. Een De president, mr J. Sprey, begon de zit ting met het verhoren der verdachten. Hij nam zeer uitvoerig de eerste oproep door, die Van Tienen in April van het vorige jaar had opgesteld en verzonden aan talloze personen en organisaties, van wie hij verwachtte, dat zij sympathie voor ziin initiatief zou tonen. In die oproep stond o-m., dat het nationaal-sociallsme en het fascisme in hoge mate mede be palend zijn bij de bouw van een nieuw Europa. Met. nadruk bracht Van Tienen de president onder het oog, dat, de oproep r.iets met. de oprichting van de NESB te maken had. In de oproep werd men uitge nodigd deel te nemen aan een komende vergadering, die echter gezien de geringe belangstelling, geen doorgang had ge vonden. Niettemin gaf hij het Hof een uiteenzet Van zijn plannen in die tijd. Hu wüff een' beweging oprichten, die als overkoe ogende organisatie de vele organisaties, fvinns talloze ex-Dolitieke delin- voor Nederland en Vlaanderen, en de 50-jarige mr J A. Wolthuis uit Groningen, landelijk leider, zich schuldig verboden Kiiikxoiinis. twep gewenst, omdat daardoor het publiek misschien ge- nei^Prou'ziin het belang van deze beweging, die naar de mening van de procu reur reeds té veel publiciteit gehad heeft, te overschatten. oprichting van de beweging in Nederland, was opgesteld- „iDt gaat bedenkelijk in de richting van het neo-fasc-isme", zeide hij. ,,U noemt die term er zelfs in Verdachte Wolthuis beaamde dit, doch Van Tienen zeide, dat hij niet van de term „neo-fascisme" hield en het prefereerde zich een „neo-democraat" te noemen. „Ik zoek een vorm van staatsbestel, die als de gulden middenweg tussen de hui dige z.g. democratische structuur van ons land en de autoritaire vorm van bestuur in staat". Pres' „Dat ts theorie. Het is de vraag of er een practlsche mogelijkheid is Wolthuis: „Ik zie die weg, het is het neo-fascisme". Pres.: zich richtend tot Van Tienen „Vindt tl het leidersbeginsel geen idee, dat geïncorperend is in de autoritaire slaats- gedachte?" Van Tienen: „Neen". Pres: „Juicht u een land met een presi dent met grote autoritaire macht toe?" Van Tienen: (ija, inderdaad". min gai i"j „,iidp ting van zijn planneren «wtlJA Hi^wilde eging waarin thfns'Aalïoze ex-politieke auenten deel uit maken, zou samenbun delen. Tevens wilde hij contact leggen met partijen, die het nationaal bewustzijn ten grondslag hebben. De organisaties van ex-politieke delinquenten noemde hij kort weg „prikkeldraadorganisaties' Desgevraagd gaf hij het Hof een uiteen zetting van de structuur der Europese Sociale Beweging, die volgens zijn zeggen de overkoepelende organisatie is van de in diverse landen gevestigde nationale sociale bewegingen. Dit „hoofdbestuur bestaat uit afgevaardigden van de lande lijke bewegingen. Deze in Zweden zetelen de raad stelt de richtlijnen voor de be wegingen vast. Zij hebben hieraan te gehoorzamen. Van Tienen illustreerde dit met wat hij een voorbeeld uit de practijk noemde. Uit Amerika waren aan de Europese Sociale Bewegingen in diverse landen twee bladen toegestuurd, „die druipen van de Joden- baat". „In Amerika is dat blijkbaar nog altijd mogelijk", vervolgde hij. „Ze zonden deze lectuur aan mij toe met het verzoek om tot samenwerking te komen." Hij legde de twee bladen aan het Hof over. „Na kennisneming van deze literatuur heeft de Europese studiecommissie dit verzoek niet alleen afgewezen, maar de „atinoale organisaties verboden samen te «erken of straffe van uitsluiting. Een Zwitserse groepering, die desondanks con tact had opgenomen, is dan ook inderdaad geD°ey president nam vervolgens een prae- advfes door, dat door de tweede verdachte mr J. A. Wolthuis, eveneens nog voor de Na een discussie over de verhouding van de leden der beweging t.o.v. hun superieuren stelde de president aan Van Tienen, die indertijd in dienst van de vijand trad en tot 8 jaar werd veroordeeld omdat hij S.S.-er was geweest aan het Oostfront, de vraag wat hij zou doen indien zich nog eens zo'n situatie zou voordoen- Dit was n.l. volgens de presi dent, een van de grootste grieven tegen de NSB van Mussert, die zijn hele be weging aan de voeten van Hitier heeft gelegd op grond van ideologische overeen stemming tussen de doelstellingen. Van Tienen: „U stelt me een zeer pro blematische vraag. Ik kan er slechté op antwoorden, dat ik onder alle omstandig heden het landsbelang zou laten prevale ren." Pres.: ..Wat ziet u dan als landsbelang in zo'n geval?" Van Tienen: „In Mei 1940 heb ik me vrijwillig bij het Nederlandse leger ge meld, om dat ik de inval van de Duitsers niet juist vond." Pres.: „Het is toch een feit, dat u zich in het verleden aan de zijde van de vijand hebt geschaard. Zoudt u zoiets in de toe komst weer juist achten?" Van Ticnen: „Neen, mijnheer de presi dent." Pres.: „Dus u bent van houding veran derd?" Van Tienen: „Dat is een onjuiste conclu sie." Hij legde uit, dat hij in die dagen door de gevluchte Nederlandse regering ter dood was veroordeeld. Dit had bij hem kwaad bloed gezet. Het had er toe mede gewerkt, dat hij zich bij de Duitsers had gemeld. Wolthuis, desgevraagd, hield vol, dat zijn houding destijds juist was geweest. Dat meende hij ook nu nog. De raadsman van Paul van Tienen be toogde o.a., dat het tenlastegelegde niet i$ bewezen. „Hier staat bovendien de vrij heid van meningsuiting in ons land op het spel," zei hij waarschuwend. Hij vroeg vrijspraak, sub- ontslag van rechtsvervol ging op grond van het niet verbindend zijn van het Londense besluit. (Bedoeld wordt het K.B. E 102: Ontbinding landsverrade- lijke organisaties. Dit zod volgens de ver dediger geen wetskracht meer hebben, daar de noodtoestand is beëindigd). Ook de raadsman van mr Wolthuis be trok dit besluit in zijn pleidooi. „Het Lon dense nood-besluit moet eng worden op gevat," zei hij. „Ik geloof niet, dat het de bedoeling destijds is geweest, dat men er iedereen voor zou grijpen, wiens partij een enkel punt van overeenkomst met de vroegere NSB vertoont. Men zou op grond van die Londense besluiten ook uiterst links georiënteerde organisaties kunnen li quideren De tegenwoordige sociale beweging was volgens hem „hoogstens enigszins in de zelfde richting als Musserts NSB neigt." Ook hij vroeg vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Mocht het Hof de ver dachte toch schuldig achten en de NESB een verboden vereniging, dan hoopte hij, dat het een schuldigverklaring zou willen uitspreken zonder enige toepassing van straf. Beide verdachten zullen, indien ook het Hof het vonnis van de rechtbank mocht bevestigen, hun straf niet meer behoeven te ondergaan, aangezien zij na hun arres tatie op 22 Augustus van het vorig jaar reeds meer dan twee maanden in preven tieve hechtenis hebben doorgebracht, vóór- zij op 29 October j.l. als gevolg van een beslissing in raadkamer van het gerechts hof in vrijheid werden gesteld. Het Hof zal uitspraak doen op 4 Fe bruari a.s. om 10 uur. (Van onze correspondent) „De Tilburgse raad is als '11 circus, waarvan U, mijnheer de voorzitter, de directeur bent en de wethouder» Uw secondanten. Ik zie de raadsleden ais de artiste.il en daaronder zijn slang-onmensen die zich in alle mogelijke bochten wringen". Zo zag de heer J. Bie- rings (K.V.P.) de gemeenteraad van Tilburg Donderdagavond. De P.v.d.A., die nogal te keer was ge gaan, noemde hij „de leeuw". Tevoren had de heer A. Pillot (K.V.P.) de raadszaal al vergele ken met eon jachtveld, waar ge tracht werd een ander onder schot te krijgen. Toen de wethouderskwestie weer eens ter sprake kwam, werd er laconiek voorgesteld het salaris maar te verdelen over alle 39 raadsleden en de wethouderszetels nf te schaffen. Een jaar voor De Haarlemse rechtbank heeft gisteren de 43-jaj-ige vertegenwoordiger D. R. uit Aalsmeer, die in zijn functie van ver koper van een coöperatie in de Haarlem mermeer 43.000 had ontvreemd, veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk. De eis was een jaar. Op luisterrijke wijze is te Breezand het 25-jarig bestaan van de parochie van 5U Jan en het zilveren pastoraat van de zeer- eerw. heer J. G. Verhoeff gevierd. Het hoogtepunt van de kerkelijke vie ring werd gevormd door de solemnele Hoogmis, gecelebreerd door de jubilerende herder met assistentie van de weleer w. heer Jac. Langelaan als diaken en pater v. d. Meer als subdiaken Het kerkgebouw was geheel met belangstellenden gevuld o-w. het voltallig college van B. en W. De feestpredikatie werd gehouden door pater W. v. d. Drift C.ss.R. uit Amster dam. Des middags had de officiële receptie plaats, waarbij het woord werd gevoerd door de heer P. Timmer, oudste kerkmees ter, die de jubilaris een drietal envelop pen aanbood; de eerste, inhoudende de feestgave van de parochianen om te ko men tot een nieuwe kruisweg; de tweede, vormend een privé cadeau voor pastoor Verhoeff namens de parochie en de der de, bevattende een geschenk van het kerk bestuur. Pastoor A. H. Harst, deken van Schagen. roemde in zijn toespraak de jubilerende parochie, terwijl de burgemeester van Anna Pauwlona, mr Mijnlieff.vooral aan dacht vroeg voor pastoor Verhoeff als stichter" Een groot aantal sprekers vertolkte vervolgens hun dankbaarheid en lieten die woorden vergezeld gaan van passende geschenken. Tijdens het plechtig danklof heeft pas toor Verhoeff, ontroerd door de vele blij ken van belangstelling, een kort woord Van erkentelijkheid gesproken. „Ik hoop nog lang bij mijn Breezanders te mogen leven en eens hier te zullen sterven", al dus de jubilaris. (Van onze correspondent) Drieske van Roomen Roosendaals oud ste inwoner die op 10 Mei a.s. honderd jaar hoopt te worden, is uit voorzorg het H. Oliesel toegediend. Voor het eerst van zijn (lang) leven ruilde de oude baas zijn vertrouwde plaats aan de plattebuis, zoals in Bra bant een kache' heet waarop men tevens kan koken, voor een ziekbed in het R.K. ziekenhuis „Charitas", waar de zusterkes met dokter De Jong wedijveren om Dries weer zo spoedig mogelijk ter been te hel pen. Donderdagavond wq^ de toestand van Dries echter nog zorgwekkend, ofschoon niet hopeloos. De curve van zijn gezond heid gaat met de dag op en neer. Geen sinecure voor iemand die er zich op be roemen kan nooit een dokter aan zijn bed gehad te hebben. t Op de plechtige bijeenkomst van kadi's. I trekkingen met de Spaanse regering oclema's en andere leidende figuren uit onderhouden, was men Donderdagavond Spaans Marokko, welke in aanwezigheid van oordeel, dat de gevolgen van de van tienduizenden volgelingen in Te- toean (Spaans Marokko) is gehouden is een proclamatie voorgelezen, waarin de politiek van Frankrijk in Frans Ma rokko en met name het afzetten van d* vorige sultan, Sidi Mohammed ben Yoes- scf, krachtig wordt veroordeeld. In deze proclamatie wordt het gezag van de nieuwe sultan Mohammed Moulay Arafa, afgewezen. De kalief van Tetoean, formeel de vertegenwoordiger van de sul tan van Rabat maar sinds de troonwisse- ling in Rabat in openlijk verzet tegen de Franse politiek, wordt in zjjn plaats als soeverein erkend. De Moorse leiders hebben de Spaan se hoge commissaris, generaal Gar cia Yalino, een schriftelijk protest tegen de Franse politiek in Marok ko overhandigd. Zij betuigen daarin hun trouw aan de door Frankrijk afgezette sultan en eisen dat hun kalief volledige souvereiniteit over de Spaanse zone krjjgt, zonder langer afhankelijk te zijn van de nieuwe sultan. In kringen te Madrid, die nauwe bé- demonstratie te Tetoean meer van poli tieke aard zullen zijn dan dat zij een ver andering in de feitelijke toestand teweeg zullen brengen. President Coty en de Franse regering hebben de sultan van Marokko Donderdag doen weten, dat hij kan rekenen op hun volledige steun „bij de verdediging van zijn rechten en de handhaving van de vrede op het grondgebied van de Marok kaanse staat". „De Franse regering heeft reeds alle maatregelen genomen, die zij noodzakelijk acht om haar verplichtingen na te komen, en zij zal doorgaan met het nemen van dergelijke maatregelen", aldus de bood schap, die de eerste Franse reactie vormde op de massale demonstratie te Tetoean. Groot-Brittannië zal zich verzetten tegen een eventuele Spaanse poging om de kalief van Tetoean volledige souve reiniteit in Spaans Marokko te geven, zoals Donderdag door Moorse leiders te Tetoean is geëist. Dit werd Donderdag avond in diplomatieke kringen te Londen vernomen. Wij hebben een collega ontmoet, die sinds jaar en dag de misdaad-rubriek in één der bazuin-het-rond-bladen verzorgt, Hij zag er slecht uit, met diepe kringen onder de ogen en ongewassen oren; zijn blik benaderde tot op een fractie het ab solute nulpunt. Zulks vonden wij vreemd, want dat zijn wij van journalisten niet gewend en van een schandaaltjes-redac teur helemaal niet. Hij merkte blijkbaar onze verwondering, want hij troonde ons met een gebaar van „eten we vandaag alweer kroten?" mee naar een nabij koffiehuis. Daar haalde hij een exemplaar van uw en ons dagblad van gisteren voor de dag en las met een vreemd-hoge stem: „De Rotterdamse zware jongens laten zich minder horen. De misdaad gaat achteruit" Hij zweeg, snoof en slikte, alsof hij wor stelde mei een prop. ,,N6U -en?. vroegen wij in onze argeloosheid. „Niks t beet hij af. „Moeten wij misdaadrêdacteu- ren, onze echtgenoten en kinderen niet leven?", zei hij met een stem., die gee tegenspraak duldde. Wij zwegen be schaamd. „Als de misdaad er uit gaat, dan gaan wij mee, begrijp je. Dan komen wij ook op straat te staan", klonk het zuur en nadrukkelijk. Hij lachte bitter en sprak: „Ik ga les- nemen in modeknippen. Je kunt niet we ten, waar het goed voor is. Als de mis daadrubriek geen levensvatbaarheid meer bezit, dan kan ik misschien de dames-ko lom gaan behandelen. Hij vertrok, een knip-centimeter bun gelde achteloos uit zijn zak. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen is het sensationele bericht in „Het Parool" dat berichtte dal de commissie Oeververbindingen Noord- zeekanaal en IJ een geheel nieuw plan uitwerkt waarbij" in de plaats van een tun nel onder het IJ en een tunnel ter ver vanging van de Hembrug, er een is ge projecteerd onder het Noordzeekanaal ongeveer halverwege beide trace's, van bevoegde zijde gedementeerd. In het IJ-tunnelrapport van de dienst van Publieke Werken van Amsterdam dat in 1940 verschenen is, is van een plan a'.s hierboven genoemd, reeds sprake. Dit Westelijke tracé was ontworpen tussen de Houtmankade en Distelweg in Amsterdam- Noord. Na de oorlog is het hele IJ-tunnei- probleem nog eens terdege onder de loupe genomen. De gemeenteraad sprak zich ten slotte uit voor het plan-Prins-Hendrikkade een plan dat iets meer nog naar 't Oosten was verschoven, om zo tegemoet te komen aan verkeersproblemen. Als groot bezwaar tegen een tunnel in het Westelijke havengebied gold, dat te véél verkeer zou worden geconcentreerd op de toch al overbelaste toe- en afvoer- men dus thans druk doende is om in de ministeriële commissie de klok jaren te rug te zetten en dat er uitvoerig aan het plan wordt gewerkt, dat practisch in 1949 reeds is ontworpen en later is losgelaten wegens de ondeugdelijkheid, is op zijn zwakst uitgedrukt, overdreven. Bij een aanvaring tussen een landings vaartuig en een landingsschip voor tanks in de haven van Intsjon in Korea zijn 28 Amerikaanse mariniers om het leven gekomen. Het landingsvaartuig kapseis de toen het door een snelle stroming te gen het landingsschip werd gestuwd. Een woordvoerder van de Amerikaanse vloot zeide, dat de mariniers in bun dik ke winteruitrusting en zware bepakking „als. stenen" gez'onken moeten zijn. De voorzitter van de K.R.O., prof. J. B. Kors O.P., heeft in een uitvoerig artikel in de K.R.O.-Gids, het standpunt van de K.R.O. ten opzichte van de televisie belicht. Dit artikel is niet alleen interessant door de motieven, die de K.R.O.-voorzitter aanhaalt ter onderstreping van zijn standpunt dat het de plicht van de Katholieke Radio Omroep is de moderne communicatie middelen aan te wenden tot verdieping en versterking van het geloofsleven van ons katholieke volk en dat de K.R.O. daarom voorstander is van een eigen, dus niet nationaal, t.v.-programma, maar ook als reactie op de arti kelen, welke de laatste tijd in verschillende dagbladen over de televisie zijn verschenen en waarin een nationale televisie werd gepropageerd. De opvatting van de K.R.O., zo stelt professor Kors in de aanvang van zijn artikel uitdrukkelijk vast, ligt veranke:d in de K.RO.-statuten: de rooms-katholieke levensstroming in al haar breedte uit te dragen door middel van radio-telefonische uitzendingen, waaronder ook de televisie begrepen wordt. Krachtens deze doel stelling heeft de K.R.O. zich beijverd mee te doen aan het televisie-experiment ih de hoop ook op t.v.-gebied dezelfde taak Van bevoegde zjjde deelde men ons bovendien mede dat de ministeriële com missie nog helemaal geen keuze heeft ge daan met betrekking tot de IJ- en Hem tunnel. (Later heeft het Parool bericht, dat in de commissie Oeververbindingen geen eenstemmigheid bestaat over de combi natie van" IJ- en Hemtunnel. Met name de Amsterdamse leden van de commissie zouden het nieuwe tracé verwerpen, aldus het blad, dat er aan toevoegt, dat het dan ook zeer wel mogelijk is, dat dit Westelijk tracé niet gekozen wordt). Krijgsraad ni witte pokken. Wegens de in Den Haag voorkomende gevallen van witte pokken, zal de krijgsraad te Teven waaroD dnnr a J ik U velde West Maandag a.s. in plaats van In wegen, waarop door de stadsuitbreiding h2£hl._ hHpt „alp1. het verkeer de laatste jaren steeds druk ker geworden is. De ministeriële commissie bestudeert de gehele oeververbinding van het Noordzee kanaal, zodat het mogelijk is dat een der leden wel eens de suggestie heeft geoppe.-d dat één tunnel wellicht voldoende is. Na uitvoerige studie is men echter algemeen van oordeel dat twee tunnels noodzake lijk zijn' één voor de Zaanstreek en één voor Amsterdam-Noord. De suggestie dat fi Vrijspraak gevraagd De Boskoopse begrafenisondernemer v die in November 1953 een jongetje dodelijk aanreed, stond gisteren, beschuldigd van hoogst onoplettend en onvoorzichtig rijden, terecht voor de rechtbank. De verklaringen van de ver dachte, dat het jongetje plotseling de weg was overgestoken en dat hij gepro beerd had door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen werden beves- lied door getuigen. Wel had een wacht meester der Rijkspolitie uit de remsporen SiIndruk gekregen, dat verdachte in liet begin rdet krachtig genoeg had geremd. De officier van Justitie meende dat de ue oiiiciei enter moest worden gen, omdat hij vrij traag reageerde. D uitspraak is over 14 dagen. Den Haag zitting hebben in het paleis van Justitie te Rotterdam. Naar aanleiding van het bericht van de derhalve de leden van genoemde vereni- Kon. Ned. Jaarbeurs, dat door haar in Mei j gingen op deze beurs niet zullen expose- a.s. een beurs voor land- en tuinbouw zai i ren. worden georganiseerd deelt de stichting I Ter toelichting deeit de stichting „Het ,Het Landbouwwerktuig" bij welke fe- i Landbouwwerktuig" mede. dat zij die dératie zijn aangesloten de verenigingen u~ van importeurs van landbouwwerktuigen (Vimpol), van tuinbouwwerktuigen (Vim- tu), van fabrikanten van landbouwwerk tuigen (NVFL), van automobiel, en garage bedrijven (BOVAG), van voorraadhouders -handelaren in landbouwwerktuigen en tractoren (VOHIL), van handelaren in landbouwwerktuigen (VHL), de Neder landse samenwerkende smedenpatroonsor ganisaties en het Centraal Bureau Rotter dam mede. dat, zij haar medewerking aan deze beurs niet zal verlenen en dat te kunnen vervullen als op radio-gebied. „Het probleem onder ons katholieken", zo schrijft prof. Kors, „is dus alleen dit: achten wij een katholieke televisie zulk een begeerbaar en eminent goed, dat wij daarvoor met alle geoorloofde middelen die in een democratisch land bestaan moeten ijveren, zoals anderen alle zeilen bijzetten wat hun go.gd recht is voor een nationale televisie?" Omtrent deze alies'-bepalende vraag komt de K.R.O.-voorzitter in zijn artikel tot de conclusie: „W|J zouden in onze plicht van naastenliefde schromelijk tekort schieten als wij ons katholieke volk aan beïnvloedingen zoals de televisie overlaten zonder zelf deze moderne middelen aan te wenden tot verdieping en versterking van hun geloofsleven". Wij zouden óók te kort schieten in onze apostolaatsplicht als wij anderen deze communicatiemiddelen overlieten voor de propaganda van hun ideeën en ze zelf ongebruikt lieten Naastenliefde en apos tolaat maken de katholieke televisie en radio wel degelijk tot een principiële eis. Hieruit volgt tevens, zo vervolgt de K.R.O.-voorzitter, dat wij deze moderne eigen katholieke radio en een eigen ka tholieke. t.v. principieel moeten worden nagestreefd. Over de suggesties dat de Nederlandse televisie een voor iedere burger aanvaard baar programma moet bieden, schrijft de K.R.O.-voorzitter: „Ik zou wel eens willen weten hoe het mogelijk is iedere burger een voor hem aanvaardbaar programma aan te bieden. Geeft (bijvoorbeeld de na tionale F.ngelse B.B.C.-televisie een voor hem aanvaardbaar program? Dat is wel anders gebleken door het protest in Enge land over de uitzending van een H- Mis". Eveneens wijdt prof Kors aandacht aan het algemeen programma, dat als het t.v.- ontwerp van Minister Cals wordt goed gekeurd, naast de afzonderlijke program ma's van de omroepen in de Nederlandse televisie een plaats zal krijgen. Hij af strijdt de mening dat de omroepen dit pro gramma „vlak en kleurloos" zullen houden omdat zij hun beste programma's voor de eigen uitzêndingen zouden bewaren. Prof. Kors herinnert wat dit betreft aan de reeds gegeven gezamenlijke t.v.-program- ma's, ais hij schrijft: „Alle grote nationale gebeurtenissen hebben hun weerklank ge vonden in gezamenlijke programma's van de grote voetbalwedstrijden en sport gebeurtenissen, nationaal en internationaal tot gebeurtenissen als de Februari-ramp van het vorig jaar toe. En ook op muzikaal gebied zijn de gezamenlijke programma's niet de „slapste delen" van de televisie". „In de tweede plaats, zo vervolgt prof. Kors zijn uiteenzetting, komt» de vraag over de verantwoordelijkheid, als dit el- gemeen programma zonder verdere correc tie door de regering is aanvaard en m feite wordt voorgeschreven. In dat geval zal, zodra in het algemeen programma dingen zijn opgenomen waardoor het bij voorbeeld voor de K.R.O. onmogelijk aan vaardbaar wordt en het dus feitelijk geen algemeen programma meer is, de K R O. verplicht zijn het publiek daarover in te lichten, tenzij het programma niet als algemeen programma wordt aangekondigd zich o.m. tot' taak stelt het saneren van het tentoonstellingswezen op het gebieu van landbouwwerktuigen tevoren als haar mening ter kenms van de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft, gebracht, dat een jaarlijks terugkerende landbouwbeurs een te zware belasting voor het Nederlandse bedrijfs leven vormt en dat zij mitsdien heeft ge- adviseer^ het bedoelde evenement in 1954 niet te organiseren. De Ned. Jaarbeurs heeft medegedeeld, dat de Landbouwbeurs ook zonder mede werking van de stichting zal doorgaan. i\.R.O.-voorzitter, dat wij deze modei ne maar ajs programma, verzorgd door be vinding zo efficiënt en zo intens mogelijk paa]de organisaties in de Nederlands» moeten gebruiken- Van de katholieke radio Televisie cstiehtim»" gebru en de katholieke televisie te zeggen dat zij in onze moderne tijd niet onontbeer lijk zijn omdat zij niet zó noodzakelijk zijn als bijvoorbeeld de katholieke school of krant is even onlogisch als het een mis kenning van de realiteit is". W|j moeten ernaar streven, zo betoogf prof Kors, zoveel mogelijk in handen te krjjgen. Wij verheugen ons toch ook over onze katholieke pers: zo kan het ook zjjn op t.v. gebied. Ik houd dus staande dat in deze moderne tijd een Een Amerikaanse omroeper van de Columbia Broadcasting System uerd vandaag verblijd niet. èefl taart in de vorm van een natuur- getrouw nagemaakte naaimachine. Hij heeft deze taart gekregen als troostprijs voor een verloren wed denschap. die hij aanging met de echtgenote van de directeur van een naaimachine fabriek, in Den Haag. Tijdens ven reis door Amerika was dr vrouw van de directeur, ■mevr F aanwezig by een reclame- uitzending. Zij werd op het podium geroepen om haar mening te geven 'over een bepaald, merk puddingpoe der Tot grote hilantmt van aan wezigen en luisteraars verklaarde zij nimmer van het inert, gehooid hebben. De vraag van de om- te roeper, wat zij in Amerika deed, was voor mevr. F. aanleiding haar naaimachines aan te prijzen, zodat de uitzending tenslotte meer over dit voor de huisvrouw zo nuttige attribuut dan over puddingpoeder ging. De omroeper meende, dat de markt voor Nederlandse naaima chines niet zo gunstig was. en prompt volgde een weddenschap. Enkele maanden geleden gelukte het een contract af te sluiten voor 50 000 naaimachines, waarvan er inmiddels 1000 zijn afgeleverd. Als 1001-ste ging nu de taart-naai machine de Oceaan over. Na de uitzending kreeg mevr. t. ter kennismaking een kist vol Pa,f~ jes puddingpoeder. Ds taart werd voornamelijk vervaardigd. ,van sui ker en. puddingpoeder. perswereld op het witte doek geprojecteerd door Daniël Gélin, die met deze film zijn debuut maakt als regisseur. Daniël Gélin speelt de rol van een jongeman, Louis Commandeur, die bij 'n i provinciaal dagblad als verslaggever be gint. Hij presteert een goed artikel, maar de eigenaar plaatst het onder een andere naam. De jongeman voelt zichzelf be drogen, maar deelt zijn chef mee, dat hij hem óók heeft bedrogen, met het gevolg, dat beiden met elkaar breken. Bij een ander dagblad ontmoet hij een meisje, dat op de foto-afdeling werkt. Zij worden op elkaar verliefd en als Louis Comman deur tenslotte bii een groot Parijs dag blad zijn kans krijgt, laai hij haar naar Parijs overkomen om met haar in het huwelijk te treden. Louis Commandeur maakt snel carrière. Hij wordt chef van de redactie, omdat de hoofdredacteur Walter veel in hem ziet en zijn vast houdendheid apprecieert. Deze Walter is een impulsief man. Hij heeft als stelregel het nieuws te exploiteren, niet te maken. Louis Commandeur lanceert dan de idee om nieuws, sensationeel nieuws, dat de roddelzucht kan bevredigen van de lezers, te creëren. Dit wordt een succes. Televisie Stichting". Aan het slot van zijn artikel komt prof. Kors ten opzichte van de televisie-nota, waarin een algemeen programma naast d it van de omroepen wordt geponeerd, tot de volgende conclusie: „én feitelijk én prin cipieel verdient een t.v.-bestel zonder ai- gemeen programma doch met een ruim percentage algemeen aanvaardbare stof verre de voorrang boven hetgeen in de t.v.-nota wordt voorgesteld". Gélin heeft jaren lang gepoogd, een film te maken. Hij kent de studiosfeer door en door als filmacteur, maar nu is het dan zover gekomen, dat hij als regisseur zich zelf heeft verfilmd. Vóór en achter de camera staan en dan nog een goed product afleveren, is slechts weinigen gegeven. Gélin heeft zich dan ook niet direct kun nen scharen in de rijen van de prominen ten. Maar hij is er wél in geslaagd, een film te maken, die op vele punten getuigt van gaaf werk en at en toe zelfs van begrip voor het filmmedium. Hijzelf neemt een centrale plaats in, hetgeen vrij fantasieloos gebeurt. De sfeertypering echter is enerzijds geslaagd, anderzijds niet realistisch genoeg om er in te kunnen geloven. De toeschouwer krijgt een indruk van de gejaagdheid, het werken op topsnelheid en de zenuw slopende sfeer, die in een redactie- en krantengebouw kunnen heersen. Maar anderzijds krijgt men de indruk, dat de publiciteit iets is, dat slechts zijn waarde ontleent aan het onsmakelijk sensationele en opzienbarende. In zoverre is de film van Gélin, die getrokken is uit de roman „Les dents jongues" van Jacques Robert, wat de inhoud betreft, niet veel anders dan de beide Amerikaanse voorgangers. Inmiddels is het enige kind van het echtpaar Commandeur gestorven. Louis Commandeur kan de eerste tijd niet op tegen de depressie. Zijn vrouw gaat al lang gedrukt onder de zorg van deel te moeten nemen aan de intriges en mani pulaties, die worden gesponnen rondom het redactle-beleid. Walter komt ten val en Louis Commandeur krijgt, op dertig jarige leeftijd, de post van hoofdredacteur van een van de grootste Parijse ochtend bladen aangeboden. Hij accepteert, tegen de wens van zijn vrouw in. Deze wil hem aanvankelijk verlaten, maar als zij merkt, hoezeer haar man haar nodig heeft en hoezeer het leven tussen de rotatiepersen, en het steeds op de seconde werken voor het afleveren van een editie hem té pakken heeft, besluit zij bij hem te blijven. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat de door Gélin gepropageerde moraal er een is van het doel heiligt de midde len. Gélin heeft dit in zijn film uitgebeeld met de middelen van de camera. Hij heeft ook in de vormgeving het principe van het doel heiligt de middelen toegepast, zodat men kaa zeggen, dat de vórm en de inhoud elkaar hier niet bestrijden. Het uitgangspunt, zoals dat in de filmfabel en de inhoud van de roman ligt, is als ervaringsfeit niet geheel bezijden de waar heid. Maar men kan zich nog steeds af vragen, waai toe men juist iets kiest tot onderwerp van een roman of film, dat niet bepaald de beste zijde van een maat schappelijke groep belicht Datgene, wat te maken heeft met gebrek aan scrupules, leidt spoedig tot een ver-beelding, die stotend is. Gélin is niet aan dit euvel ontkomen. Door te overdrijven heeft hij zich intussen aan de inhoud van zijn ver haal gehouden en dit kan men iemand, die geen oorspronkelijk filmscenario tot zijn beschikking had vergeven. Een betere keuze van de stof zou de eerste film van Gélin echter méér hebben gesierd. Bu. Alles wat met occulte verschijnselen, bijgeloof en parapsychologie samenhangt, geniet een levendige en wijdvertakte be langstelling. In zijn vrij eenzijdige docu mentaire film „Wahrheit oder Schwindel" (Zwarte Kunst) voert Viktor Staub zijn toeschouwers binnen in het domein der bovenzinnelijke wetenschappen, of wat zich als zodanig aandient. Daarbij ontmas kert hij allerlei misleidende practijken als bijv het kaartleggen, zinloze bijgelovig heden, waarzeggerij enz. Voor wie met deze materie ook maar even bekend is, rijzen er talloze vraag tekens. Het toekomst-voorspellen uit de lijnen van de hand wordt terecht als on zin gebrandmerkt, doch het bepalen van iemands karakter uit de bouw van zijn hand is op zichzelf even onwetenschappe lijk. Hier smijt men het bedrog de voor deur uit, om aan de achterdeur de char- latannerie binnen te halen. De spiritis tische séance aan het slot onthult het bedrog van een handig opgezet stukje griezelbravour. De onthulling van de goocheltrucs zou overtuigend zijn, wan neer de filmer hier niet een weten schappelijke fout maakte. De „verschij ning" van de geest laat hij ons niet zien, zoals die werkelijk door het medium werd getrucqueerd, doch door middel van een nieuwe, een filmtruc, nl. de dubbeldruk. Hier „schwindelt" de film dus zelf Niettemin blijft het geheel van waarde als een, zij het eenzijdige en opper vlakkige, instructie, die volop aanleiding geeft tot overpeinzing en levendige discussies. Ph. In het begin van het vorige jaar heeft dc recherche van vele West-Europese landen lange t|jd naarstig gezocht naar de man, die een welgestelde Friese veehou der voor 100.000 had opgelicht, over een rjjkc fantasie en een goed verstand be schikte en, zoals een Amsterdamse psy choloog het in zijn rapport zeide, de be hoefte had om dc „grand seigneur" te spelen. Deze man, de 30-jarige beleggings adviseur H. J. de K. uit Amsterdam, kon tenslotte op 28 Februari j.l. in Lausanne worden gegrepen. Goed gesoigneerd stond de „geniale op lichter" zo karakteriseerde hem de of ficier van Justitie gisteren voor de tweede maal voor zijn rechters te Am sterdam. De officier, mr B. Kist, eiste bij deze voortgezette behandeling van het proces twee en een half jaar met aftrek van zeven maanden voorarrest tegen deze Amsterdammer, die tot 1950 als employé van de Amsterdamsche Bank een eerzaam leven leidde, toen in moeilijkheden raakte en van zijn ontslag af, een jaar later, geen cent meer met eerlijk werk verdiende. Op 15 October j.l. werd zijn zaak uit voerig door de Amsterdamse rechtbank behandeld. De 59-jarige welgestelde Friese veehouder J. de B. uit Leeuwarderadee! vertelde toen, hoe verdachte hem had we ten te bewegen tot afgifte van 102.009. De man had hem voorgespiegeld, dat hij op zeer voordelige condities bepaalde ef fecten kon kopen en daarna weer ver kopen. De getuige had vroeger dikwijls contact met verdachte gehad, toen hij nog op de bank werkte en vertrouwde hem daarom geheel. Hij kreeg het geld nim mer terug. Evenmin ontving hij effecten. Een ander slachtoffer was een Amster damse makelaar, die verdachte 10.000 ter hand stelde. Verdachte gaf zich in die tijd uit als vertegenwoordiger van dc Engelse film maatschappij Arthur Rank. Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, nam hij de wijk naar het buitenland, waar hij in vele hotels op grote voet leefde, maar steeds vertrok zonder zijn rekeningen t» hebben voldaan. Op die eerste zitting kwam een psy chiatrisch rapport ter tafel, volgens het welk verdachte voikomen toerekenbaar is. De officier tvi Justitie vroeg echter aanhouding van -Ie zaak voor een tweede rapport. Dit laa-'Ste onderzoek is inmiddels uitgevoerd es jok hierbij kwam men tol dezelfde con-.ösie. De rechtbank zal op 4 Februari a.s. uit spraak doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3