De Rallyenaar Monte Carlo Het „Kanon' - zonde straf punten - kwam nog te vroeg Laatste klassementsproef was geducht struikelblok De Rekenkamer in vol bedrijf Nederlandse profs in Frankrijk niet enthousiast voor N.B.V.B' Beroepsvoetbal in Frans Noord-Afrika Rijders van 14 landen starten te Davos Gewetensgeld Franse équipe versliep zich anderhalf uur Slechts 32 uitvallers Franse clubs maken zich nodeloos ongerust Om anderhalf millioen VRIJDAG 22 JANUARI 1954 PAGINA 5 Door Martin W. Duijzings MONTE CARLO, Donderdagavond. Op de Quai Albert stonden niets dan stille, bleke mensen. Het was de wonderlijke, haast plechtige stilte, die ons het eerste opviel, toen wij weer vrij ademen konden. Het duurde niet langer dan één onbeduidende fractie van een onnozele oogopslag, doch in die éne, ijlings voorbij flitsende seconde registreerden wij wel honderd verschillende tot roerloos steen geworden dingen. Men zag, hoe een bewegelijke Franse Rallye-official midden in een nerveus gebaar verstard was tot een slecht gemodelleerde zoutpilaar. Men zag, hoe op de kleine, nabije tribune, een dame uit de beste Engelse kringen een mormel van een schoothond met twee magere, bleke handen tegen haar borst klemde, alsof daarnet héél de boze wereld het mormel had willen stelen. Men zag, hoe één hand en een sigaar, toebehorend aan een achtenswaardige en voor het overige als koel en onbewogen bekend staande collega van United Press gewoon maar in de lucht was blijven steken als vorm den zij daar een nooit meer weg te wissen uitroepteken. Men zag, hoe de Majors Lambton en Bradley, wier Jaguar vlak voor ons het Monegaské Vorstendom was komen binnenrijden, met wijd- uitgespreide R.A.F.-snorren beweegloos naast hun wagens stonden, als ware dit alles niet de triomfantelijke finish van de 24ste Rallye de Monte Carlo, doch gewoon maar een obscure scène uit Madam Tussauds wijd en zijd befaamde panopticum. En terwijl de weeë stank van vers verbrande bandenrubber nu óók door drong tot in het kleine, zo vertrouwde compartiment van ons „Kanon", lazen wij langzaam en nauwkeurig, alsof dit alles voor ons van het hoogste belang was, de reclame-zin op het witte spandoek, dat vlak voor de radiator van onze Fiat, slechts even trilde in de milde bries. Toen viel, opeens, de spanning weg, holden drie, vier officials te gelijk, struikelend over hun eigen voeten naar ons toe, flitsten links en rechts de blitzlampen van wat fotografen enreali seerden we ons eindelijk dat er achter het spandoek, dat de bum per van ons „Kanon" al raakte en waarvoor wij tenslotte met een onbedaarde smak en met héél ons gewicht op alle voorradige rem men tot stilstand waren gekomen, niets anders meer restte dan, tien meters lager, het smetteloze, blauwe water van Monte Carlo's wereldberoemde baai. „Wegens omstandigheden" zei Jan Hulsker, „wordt ons voorgenomen diepzee,-onderzoek verdaagd tot een nader te bepalen datum." Zijn stem klonk hol en moe en als men die stem van vijf Rallye-avonturen wat beter kende, dan hoorde men er zonder moeite een wereld-vol-teleurstelling in. De verslaggever nam pijnlijk zijn handen van het stuur Hij constateerde met kin derlijke vreugde, dat al die ellendige chronometers, waarmee Jan Hulsker hem uren achtereen had achtervolgd, sedert men in Gap aan de laatste acte van deze merkwaardige Monte Carlo Rallye begon, eindelijk, eindelijk!! niet meer tikten. DE EERSTE TESTWEDSTRIJD WEST-INDIE—ENGELAND Verraderlijke monotonie Rekenles Sssst.... ze slapen.... Om de Europese schaatstitel Zig-zag koers Gemangeld Geteisterde rotswand Glibberend door de hairpins Centrale Onderlinge contra de Staat Superieure kwaliteit 1 WONINGBOUW TUSSEN BEIDE OORLOGEN Op het einde kwam tóch nog de spanning MAUS GATSON1DES, reed hoog gemiddelde in de proef GapMonte Carlo en plaatste zich vermoedelijk bij de „laatste honderdvoor de eind-proef, die Zaterdag op het snelheidscircuit van Monte Carlo wordt gereden. decoraties zal ons ook ditmaal bespaard blijven. Wij zaten er wellicht dichter bij dan ooit, totdni we, vijfhonderd meter voor de finish, met onze tijdwaarneming en onze calculaties de blunder van ons leven maakten Wij ontdekten die blun der op 400 meter, vóór we die Rallye achter de rug zouden hehben en dat was het, waardoor het „Kanon" in tegen stelling tot de andere wagens, in wan hoop en als een op hol geslagen atoom projectiel (en. 12 seconden te vroeg!) naar later bleek door de finish ging: door de finish móest, ook al wisten wij uit ervaring dat men, de onmiddellijk op de finish volgende bocht, onmogelijk met, laat ons zeggen, tachtig waanzinnige kilometers overleven kon. Wij overleefden die bocht dan ook niet. Doch door het een of andere won derlijke toeval dachten we er nog net op tijd aan. met alles wat ons aan kracht nog restte, in de remmen te gaan. Dat redde ons van het diepzee-onder- zoek. Het scheelde, naar ons uit de remspo ren bleek, vier héle centimeters. Zó eindigden wij onze Rallye: met een blunder en wat remsporen. Omdat we met een hoofd-vol-zaagsel maar bar slecht rekenen kunnen. Morgen, zo hebben we ons voorge nomen, gaan we die sommetjes tóch nog eens overdoen. Een mens wil dol graag weten hóe hij zijn blunders maakt. Maar niet vandaag. Want vandaag is men óp, men kan niet meer! Vandaag wil men nog maar slechts één ding: stilte, en een bed. geloei de Col kwam afzetten, zodat de inboorlingen even dachten dat de brand weer van Digne op weg was naar een volop uitslaande brand nam, (met een lager moyenne dan de meeste andere equipes) de controles stuk voor stuk se cuur, voor zover men dat althans thans nu de organisatoren nog zitten te reke nen als ware deze Rallye de rijksreken kamer zelf. min of meer kan nagaan. (Van onze Parijse sportcorrespondent) PARIJS. Woensdag. De Voetbalbond van Frans Noord- Afrika heeft het besluit genomen, over te gaan tot het professionalisme. In Noord- Afrika wordt tot op heden de voetbalsport op amateuristische leest beoefend, waar bij de competitie zich over vier regionale afdelingen uitstrekt. Er komen daar zeer vele goede voetballers vandaan (Larbi Ben Barek, de „zwarte parel", staat wat dat betreft heus niet alléén), die in groten ge tale door het Franse beroepsvoetbal wor den aangezogen. De keeper Ibrir, de voor hoedespeler Abdessalam, de halfspeler Fi- roud zijn enkelen van de spelers, die in Frankrijk groot succes hebben en verschei dene malen in het Franse nationale elftal zijn gekozen. Teneinde aan deze emigratie naar het moederland een einde te maken, voert men nu in Noord-Afrika zélf het professiona lisme in. Als de goede voetballers blijven en de inheemse clubs hen in „eigen be heer" houden, zal het spelpeil automatisch stijgen nu de voortdurende aderlatingen geen ongunstige uitwerking meer hebben. Bovendien verwacht men van het profes sionalisme een belangrijk grotere propa ganda voor de voetbalsport in het alge meen, hetgeen uit sociaal-recreatieve over wegingen niet zonder betekenis is. Opgemerkt mag worden, dat deze ont wikkeling in Frans Noord-Afrika een ge heel andere dan die in Nederland is. In Nederland een aparte bond, in Afrika de erkende Voetbalbond zélf die het beroeps- spel invoert. Dat is de juiste weg. Men stelt, zich voor in September a.s. met de beroepscompetitiè te beginnen. In Parijse voetbalkringen heeft men het Noordafrikaanse besluit met instemming ontvangen. Dank u! Het gaat ons naar omstandig heden redelijk wel. Weliswaar weten we nu ai dat we, zeer tot ons ongerief, ook ditmaal niet in onze beste pakken op het pleintje voor het paleis van de vorst zullen mogen staan, teneinde het millioen francs alsmede het pakhuis vol zilveren bekers en vaatwerk voor de overwinnaars in ont vangst te nemen; weliswaar verknalden we in de tweede helft van een buitenge woon moeilijke klassementsproef, die wij jubelend en op veelbelovende wijze begon nen waren, een behoorlijke kans op een der ereplaatsen, eenvoudig omdat we, na vier etmalen alleen nog maar automobiel- rijden en tot schade en schande onzer voormalige rekenmeesters niet meer met honderdsten van seconden rekenen kon den; weliswaar zijn we ook zó onbeschrij felijk bek-af, dat we nu een frappante ge lijkenis vertonen met een vergeten slot- spook ener aan lager wal geraakte grafe lijke familie: doch voor het overige mogen we niet mopperen. We léven nog! En onze dappere Fiat staat, ondanks alle om wraak roepende dingen, die we haar aandeden, zonder een schram nu in het pare fermé en als we het apparaat toe vallig niet vlak voor dat spandoek tot staan hadden gekregen zou de ver zamelde wereldpers het wijlen ons „Kanon" en whlen ons-zeU m geuren en kleuren hebben geïnfoiwera. En wanneer bij die hole waslijst van prij zen, waarmee de Monte Carlo-org toren de helft van een lijvig Pr°8ral?b°®„ zonder moeite vulden toevallig ook verguld zilveren beker stond voor de „o verdovendste manier waarop men een u nish bereiken kan", dan wonneniw(i die beker met minstens drie straatlengten! Zó, met een enorme klap en vier don kere remsporen, die we op de Quai Albert I achterlieten, zó eindigde dan, letterlijk aan de rand van Monaco's blauwe baai, voor het „Kanon" en zijn bemanning een Monte Carlo Rallye. waarin wij onze sneeuwkettingen en pooluitrustingen al leen maar als overbodige ballast meevoer den, doch waarin men niettemin en tegen alle verwachtingen in, Woensdagavond laat voorbij Bourges tóch nog van grof- hout-planken had moeten zagen, wilde men tot Gap zijn strafpuntenregister on gerept houden en van alle smetten vrij. Er loopt een brede snelle en bijna kaars rechte weg van Bourges naar Montluchon. En er lag daar geen spatje sneeuw en hoewel men zo nu en dan w.el eens plomp verloren een mistbank binnendook, be hoefde men maar zijn voet op het gaspe daal te zetten om tot aan de routecontróle Montluchon elk gemiddelde te draaien dat men maar wenste deze gunstige Hat het traject Bourges- omstandigheden vo vroeger zo Clermont Ferrand, daJ. reeds een dikwijls na enkele kilometers jeeds^n ronkende hoofdpijn^en^ zornervacantle bezorgde, onze handen niet eens zouden omdraaien. Doch men vergiste zich! Er speelden in deze tot dan toe zo monotone Rallye fac toren, waarmee men geen rekening hield, eenvoudig omdat men ze niet kende. Er bestaan, naar wij in onze vrije Rallye- uren hebben uitgerekend, benoorden de evenaar, ruw geschat verschillende soorten vermoeidheid en de vermoeidheid, waar mee we in deze Rallye te maken kregen, behoorde daar niet bij Zij bestond uit de monotonie, waarmee men uren achtereen op volle snelheid zijn kilometers maalde, zonder dat men bezig gehouden werd met moeilijkheden die om alle aandacht, elke spier en iedere zenuw vragen. ZÜ mani festeerde zich in een doffe, verraderlijke nonchalance, waarop men zich meer dan eens betrapte. Het „Kanon" had dat hoofdstuk al achter de rug Jar. Hulsker had er tussen Amster dam en 'Brussel dezelfde merkwaardige er varing opgedaan: men kwam met 100 kilq-de andere en wéér moest ook het meter per uur een paar concurrenten ach-j iopen, wat het maar lopen kon moest aan de slip- en glijpartij, die ons nu tot in Valence zou bezig houden duidelijk hoorbaar nog even wennen. Er vielen aldus zomaar oog strafpunten in het Massif Central Ook de Opelrijrier Zwart, die tot dan toe een uitstekende Rallye gereden had kreeg opeens door tot nu toe onbekende reden moeite met het tempo en een der beste Nederlandse equipes, Heidendah!-Ton begon juist daór aan een hartverscheurende lijdens weg, toen de sterk opgejutte Peugeot plot seling aan motorisch asthma begon te lil den. Hoe zwaar en hoe dikwijls Ton en zijn co-equipier er aan timmerden, men vond de (onnozele) oorzaak van alle ellen de pas toén men al aan de voet van de Col des Lecques stond Toen had ook deze equipe haar kans op een goede plaats in het eindklassement helaas al verspeeld Pech vogels Er vielen dus strafpunten in f.e Puv doch er vielen er nog méér in Valence; want opnieuw bleek Le Puy-Valence in déze Rallye een gemene boobey-trap Wéér aan de wagens, legde men andere banden om en installeerde men zich naast de be stuurder met op zijn minst drie stopwat- I ches en een half dozijn uiterst geleerde tabellen. Vervolgens gine iedereen met akelig vee) haast tot enkele kilometers voor de Col des Lecques teneinde daar van vrienden, vrouwen, dienaren of be kenden, Informaties in te winnen over de toestand van het wegdek waarover men even later met waanzinnige snelheid voon zou moeten razen Daar, aan de voet van de Col des Lecques recipieerden voor Ne derland namens de K.N A C. de herm Schade, Van der Vlugt en ir Van Warre len. Ze kenden onderhand iedeie hair- oin van de Col uit hun blote hoofd en met hun informaties klommen we dan opnieuw in onze wagens en sloegen we aan het calculeren. Slechts één was er die daaraan ont kwam Dat was dr Van Beek, wiens Simca tussen Gap en Digne tussen twee al te haastige. Franse vrachtwagen mastodonten min of meer werd opgev- uwen Dr Van Beek en zijn co-equipier Van der Vlugt .Ir kwamen er met de schrik af doch de Simca was nadat men hem tussen de twee vrachtwagens had teruggevonden, toch wat gekreukt en voor de klassements proef kon Nederland daardoor helaas ook op deze equipe niet meer rekenen. In het „Kanon" calculeerden we ons laatste traject op een basis-moyenne van 54 kilometer per uur. En we waren nog niet aan ons derde optelsommetje bezig, of we hadden al ontdekt, dat men zo ge- En terwijl we vervolgens naar Grasse reden om daar een bijzonder listig opgestelde controle aan te doen, kreunde intussen de eerste Neder landse wagen, die vandaag over de Col des Lecques was gegaan in Mon te Carlo naar de eindstreep Blans- jaar en Sellies hadden hun D K W met vaart en verve over de Col ge stuurd en er restte hun nog slechts een enkele hairpin, toen plotseling de wager zich niet meer redres seren liet, stuurloos over de weg schoot en vervolgens om zijn lengte as kantelde. Het moet een onbedaar lijke smak zijr geweest al die wel doorvoede kilogrammen van Blans- jaar tegen een eeuwenoude rotswand. We hebben het in het voorbijgaan niet met eigen ogen gezmn, doch men zegt dat er een deuk ir die rotswand zit en voor het overige lopen zowel Blansjaai als Sellies ongedeerd en levend door Monte Carlo En met die Rallye-plaquette mogen wij straks het Kanon dan eveneens ver sieren; de rest van de vele, beschikbare De laatste dag van de eerste test is ten slotte nog vol spanning geworden en de declaration van Stollmeijer bleek er een te zijn van zeer sportieve aard welke in derdaad de Engelsen de kans liet op een overwinning.... en.... op een nederlaag. Hutton heeft sportief geantwoord en in plaats van in de verdediging te kruipen begon hij de tweede innings zeer agres sief. Een dag batten op een goed wicket voor 457 runs. de opgaaf was te doen, maar dat het zo hard zou gaan zal wel geen West-Indiër vermoed hebben. Hudson legde er direct het hout flink op en Watson kende geen remmen Gomes en Kentish kregen geen vat en de slowers gingen het proberen doch ook succesloos. Het was alles runs wat de klok sloeg en de 200 kwam op voor het verlies van 1 wicket. De 300 kwamen reeds in zicht toen de bówlery de overmacht kreeg en de col lapse begon. Vijf wickets vielen voor drie runs en op 315 was het gebeurd Engeland verloor met 140 runs en Kentish nam vijf voor 49. De winstand: West-Indië 417 en 209 voor 6, Engeland 170 en 316. Aan de Europese kampioenschappen op 6 en 7 Februari zullen zoals blijkens de jongste opgaaf van de organisatoren vast staat, rijders uit 14 landen deelnemen: Noorwegen 16 rijders), Zweden (5), Neder land (5), Rusland (3), Finland (3) Oosten rijk (3), België (3), Engeland (3), Frankrijk (3), Italië (3), Duitsland (3). Zwitserland (2) en Tsj. Slowakije en Hongarije waar van het aantal rijders nog niet bekend is. Voor de Zwitserse kampioenschappen op 30 en 31 Januari, met internationale deelneming, zullen de landen in twee ca tegorieën worden verdeeld. In de eerste komen de Zwitsers uit met rijders uit de zwakkere landen, dus Fransen Belgen. Italianen, Duitsers enz. In de tweede rijdt de elite: Finnen, Noren, Nederlanders, Russen en Zweden. Dc Rus Kirchon verbeterde het we reldrecord tweehandig drukken in de vedergewichtklasse en bracht het op 105.5Ö0 kg. Het oude record stond op naam van de Japanner Nan met 105. kg., sedert. November 1939 en werd in Juli 1951 door Del Rosario (Phill.) ge ëgaliseerd. ging men slippen van de ene ijsboot naar kkelyk en zo secuur nlet meer caleu heimwee naar de Tijdens hun tocht door Neder land, heeft op het traject Venlo Amsterdam, een Franse rallye équipe bij een benzinelaadstation, betalende met een bankbiljet van honderd gulden, drie verlopen en niets meer waard zijnde briefjes van vijf en twintig gulden als wis selgeld teruggekregen. Deze hoogst afkeurenswaardige practijk waar van ook de buitenlandse pers ge waagde, heeft uiteraard een bij zonder slechte indruk nagelaten. De KN.A.C. spoort de dader aan om het onrechtmatig verkregen bedrag van vijf en zeventig gul- Dearag v„n haar terug te den. anoniem de ;n Qen Haag zenden, waa!™Lobjel club. ervoor gevestigde automob hgt zal zorgen, dat het Eei~ Aniline zit komt van de gedupeeid De op Nederland geworpen blaam zou op deze wijze gedeeltelij* kunnen worden uitgewist, daal K.N A C. niet zal nalaten, de pers in binnen- en buitenland van het teruggeven van het bedrag op de hoogte te stellen. terop en men bleef zonder veel reden aan hun achterlichten hangen, en men zat over heel andere dingen dan de Rallye naar Monte Carlo te piekeren. En als men dan plotseling bjj toeval ont. dekte, dat het „Kanon" opeens niet harder liep dan veertig onnozele kilometers per uur, dan vertelden de dasboardklok en de moyennemeter, dal men al een half uur niet sneller gereden had en wist men op eens, dat men, als men niet vechten bleef tegen de monotonie, ,op deze manier véél meer dan alleen maar een Rallye zou kun nen verspelen. Er waren er, die aldus tussen Bourges en Montluchon hun Rallye verloren, zon der dat ze de werkelijke moeilijkheden, die voorbij Clermont Ferrand plotseling in gulle mate op ons afstormden, te bezichti gen hadden gekregen Wij achterhaalden de Kaiser Frazer van de Fransman Ri-hard. De man die op dat ogenblik achter het stuur zat, voer een zig-zag koers als ware hij een met goud geladen koonvaarde" in een vijandelijke zee vol sohietklare duikboten. Toen wij de Kaiser tenslotte naar rechts passeerden, nadat we ontdekt hadden, dat hij een steeds groeiende voorkeur voor de linker weg berm begon te koesteren, keek de Frans man niet eens meer 0P- Hij voer nog steeds die zig-zag koers met een snelheid van nauwelijks dertig kilometer per uur en dat hij alléén maar met strafpunten en niet met een crash in een ravijn betaalde dankte de kleine, eens zo luidruchtige Fransman, alleen maar aan zijn goed ge sternte. Wat er later van hem terecht gekomen is weten wij nog altijd niet» zoals wij evenmin weten, hoe 'lang het geduurd heeft alvorens de Spanjaard Salvador Fabregas-Bas tenslotte tot de ontdekking kwam. dat hij met ztjn Jaguar en zijn leven speelde. Wat deze senor met zijn Jaguar daar tussen Bourgas en Mont luchon vertoonde lag in de buurt van de grens naar de waanzin Hij was naar onze schatting op dat. ogenblik zeker veer- tig minuten over tijd doch nadat de Span jaard, die zich aan iedere contrrtle bij voorkeur met cognae-grocs en jerez ge voed had, tien kilometer gereden had met alles wat de Jaguar maar lopen wilde <dn als de senor. die niet van het teergevoe ligste type was, op die manier te keer ging konden de omstaande» zich beter ging, ,t jHj, wagen, aan de even bergen) ging hij teza_ kant, d°°fd® Co-equipier onbekommerd men met zijn co equip COntróle onderzeil w« .hfbb®"„eer gezien Het van Valence niet eens meer b is best mogelijk, dat hij lort nog In Mome Carlo is gearriveerd doch het ieven goed mogelijk dat men op h g leert na drie etmalen zonder slaap. Het duurde twintig tergende minuten vóór we al onze sommetjes uit hadden. Toen Installeerde Jan Hulsker, als zijnde de gezagvoerder, zich achter zijn chronome ters en reed de verslaggever het „Ka non voorzichtig en op de tenen naar de i voet van de Col des Lecques (wij hadden dat wel tien maal getraind, het kon niet missen), haalden wij die controle toch Doch deze goed-vadcrlandse geestdrift j no? e£n seconde te laat. joegen wij ver volgens het „Kanon" tegen de Col om hoog en dan weer langs een wir war van glad-geslipte bochten en verraderlijke om Va lence nog tijdig te kunnen halen. Wij deden deze boenderpartij in gezelschap van Flinterman's D.K.W en men kon zien, dat men ook tn dat kleine, vinnige oranje-projectiel diep in zijn hart van deze fiisse en niet van risico's ontdane racepartij met volle teugen zat te genie ten zakte onmiddellijk onder het vriespunt toen wjj. nauwelijks dertig kilometer voor Valence, op een van die gemene verra derlijke Franse overwegen die altijd het middelpunt van een S-bocht vormen enige rauwe remsporen ontdekten en wil Rechts enkele honderden meters verderop de lage grijze Porsche van Van Voorden en prof. Van Lammeren luid-kreunend zagen voortkruipen met een gruwelijk uit het lood geslagen voorwiel. Driemaal achtereen had domme pech deze geestdriftige equipe reeds uitgeseha keld in een Rallye, nu kroop krakend de Porsche voor de vierde maal naar Va lence, zijn noodlot tegemoet. Het speel goedtreintje, dat men aan boord van de Porsche meevoerde als herinnering aan vroegere Rallye-avonturen, hing uitdagend voor het zijraam te bengelen Vermoede lijk zou men Monte Carlo tóch nog hebben gehaald als ze in Valence toevallig over enige, verwoest gebleken onderdelen be schikt had Helaas; de onderdelen lagen in Avignon. Van Voorden en de professor schreven hun Rallye af. Ze komen niet eens meer per trein naar Monte Carlo door, en het enige waarmee men deze equipe troosten kan is de mededeling, dat ze daardoor de zenuwk'-akende ellende, waaraan wij de overlevenden, later in de klassementsproef tussen Gap en Monaco ten prooi zijn geweest, tot heil hunner gemoedsrust alleen maar uit de overleve ring zullen kennen. Men kon daar in Gap al de zenuwen van vriend en vijand volop horen rinke len. Op een donker pleintje in het hart van de stad timmerde men koortsig nog hairpins omlaag en ramden wij daar de twee controles precies, maar dan ook precies op tijd. Er was toen geen bocht meer op de Col de Lecques of we hadden hem al slippend aangeveegd. Er was geen ravijnmuurtje of wjj hadden het. de wa gen op het laatste moment nog redres serend met gas-op-de-plank. van héél dichtbij bekeken. Doch zelfs wij kunnen alleen maar bij benadering vermoeden, hoe knapen als Barendregt, Chiron, Lesur, Greeve. Flinterman en talrijke anderen, die hier nog hogere moyennes kozen, daar op de Col des Lecques wel te keer zijn gegaan. Men liep hier aan de finish in Monte Carlo dan ook al het ene sterke Col des Lecques-verhaa) na het andere tegen het lijf. Klaas Barendregt had zijn Willys tijdens de klim zó volmaakt „plat gelegd" dat zijn co-equipier Langestraat tijdens de afdaling al uitrekende, dat men net zo goed zestig kilometer per uur in plaats van de onderhavige 58 had kunnen kiezen. De Willys kroop, teneinde te winnen, nu zó akelig langzaam naar de controle aan de voet van de Col toe. dat een der officials op zijn knieën naast een der voorwielen liggen ging. om te zien of het ding werkelijk nog wel draaide. Niettemin had Barendregt nog één secon de over, toen de tijdwaarnemei' zijn chronometer eindelijk indrukte. De rest der Nederlandse equipes had soortgelijke ervaringen en schreef ze. te recht, voornamelijk toe aan het doffe hoofd, waarmee men niettemin met tien den van seconden werken moest. Slechts de Maastrichtse Volkswagen equipe van Dassen, die met luid si.rene- Mocca-Kirsch. Lindt Curaqao indt Gianduia Cognac-pistache Diahle notr Hazelnootpate Nougat de Montelimar De in Monte Carlo gestarte Franse équipe van Ascione en le Scauf liep op het laat ste traject een flink aantal strafpunten op door een incident, waarover beiden zi.:h bij aankomst aan de finish vol zelfverwijt met de vlakke hand tegen het voorhonld sloegen. Overmand door slaap hadden <n voor Le Puy besloten even een uiltje te knappen langs de kant van de weg. „Een paar minuutjes maar om de ergste slaap te verdrijven", hadden zij tegen elkaar ge zegd, maar toen zij op een gegeven mo ment met schrik wakker werden, bleken zij ruim anderhalf uur in Morpheus' ar men te hebben gelegen. Hierdoor kwamen zij veel te laat binnen met een regen van strafpunten tot gevolg. „Volgens jaar ne men wij een wekker mee", zei Ascione bij aankomst te Monte Carlo. Leslie Johson, met Sunbeam Talbot te München gestart, zakte, nadat hij na het passeren van de eindstreep uit zijn wagen stapte, bewusteloos ineen. Aanvankelijk dacht men te doen te hebben met een ern stig geval van oververmoeidheid, doch in het ziekenhuis, waarheen de Engelsman werd vervoerd, bleek Johson een hartaan val te hebben gehad. Deze Rallye is niet moeilijk geweest en het aantal uitvallers bleef beperkt. Deze conclusie viel ook gemakkelijk te trekken, toen wij een overzicht hadden van de prestaties van de Nederlandse équipes. Slechts één team is uitgevallen en wel dat van 'prof dr W van Lammeren en D. van Voorden, met Porsche uit Monte Carlo gestart, maar daar niet teruggekeerd. Naar men weet hadden goede vrienden aan beide heren voor hun vertrek uit fée- derland een speelgoed treintje ten ge schenke aangeboden, een herinnering aan het feit, dat prof. Van Lammeren bet vorig jaar Monte Carlo door pech niet per auto heeft kunnen bereiken, maar wrl per trein. Dat treintje had men aan een touwtje opgehangen voor één der zij ruiten. Van zijn vrienden moet men 'net maar hebben, want de oorzaak, dat deze équipe wéér is uitgevallen, stond in nauw verband met de spoorwegen. Tussen Va lence en Gap is nl. een lastige spoorweg overgang. Het weggedeelte is daar mei bepaald fraai en tegen de snelheid, waar mee de Porsche deze passage nam, werd op felle wijze door de rails, die een eind boven de weg uitstaken, geprotesteerd Resultaat van dit protest: de wielen kre gen een behoorlijke knauw, zó erns'ig zelfs dat de équipe na een ingesteld on derzoek de tocht heeft moeten staken. _iiQ eauipes, die men no„ i,, de Quai Albert I Nadat alle equipes, verwachten mier teams, worden opg de verschilled equipes, welke kken, staakten on steden waren vei) on derweg 32 de su J ,e cijfers voor de H Gedetailleerd zien vQlgt uit (volgorde- startplaatsen er ais aangekomen); vertrokken, opgege g carlo: 106, 4 Athene: 15, 4, 11; MStockholm: 42, 4' 102; Glasgow 90, 5, B3'pajermo: 13. 4, 9! 38; Oslo: 16. 1. 15; abon: 49; 6, 43. Munchen: 32, 5, Hi L15 dat dit verhaal met pijn en moeite een hoofd vol weinig geestrijk zaagsel aan de telefoon wordt toevertrouwd, nog slti.id doende is, de restanten van Jaguar ergens van een rotsmassief te Peu teren!. in Le Puy. Het kwik in de zakte snel- Men schatte het „Jt rfl grad^" onder nul en voor het eerst in deze Rallye zag men lieden, gll- lend van el ende, op het laatste ogenblik nog met het carnet de route de controle komen binnenstormen Von, het eerst ook had ons „Kanon daar slechts 22 magere minuten in de hand Voorbij st Flour had dat, wa' er in die streken van de winter nos overgebleven ts de Rallye-karavaan dan eindelijk achterhaald Als men zich van hairpin naar hairpin omhoog hees loen de bergen va,, hel Massif Central, men eerst in de mis» en kwam men d ns tijdens de eerste de beste vervoit verbluffend gauw tot de ont dekking dnt de mist onmiddellijk op de grond bevroor. Het werd spekglad hiei en daar in het Massif Central en prompt hoorde het Massi en rechts een oor. verdovend gerinkel van overleden spat- schermen en aan digge's gereden kop- laSeekaiavaan was kennelijk verrast. Zij u t v." zi J^RUS, Donderdag I Op de vraag, of hij tot de gegadigden Er bestaat dij de Franse clubs, welke 1 behoort, antwoordde hij echter: „Ik weet Nederlandse prots in hun gelederen tellen het niet Ik heb er nog geen mening over" enige ongt rustheld ten aanzien van de Van der Hart (Rijssel) vertelde, dat hij oprichting vande Nederlandse Beroeps bij zijn bezoek aan Nederland aan het eind Combinatie van Ananas en Kirsch Voetbalbond. Wanneer namelijk de FIFA de N.B.V.B. niet erkent en zulks bliikt het geval to zijn - en Nederlandse profs zich bij de N.B.V.B. aansluiten, zullen de Franse clulé geen enkele schadeloosstel ling kunnen eisen omdat de N b.v.b. door de in ernationale voetbalorganisatie als een diss dente bond wordt beschouwd. Het zal oi getwijfeld naar aanleiding van bovenstaande zijn geweest dat het Franse sportblad l'Equipe" een enquete onder de belangrijkste in Frankrijk spelende Nederlandse profs heeft gehouden. Uit deze enquete is gebleken dat de voor Nantes uitbrmende Van Geen onmiddellijk bereid zou zijn zich bij een Nederlandse profclub a?n te sluiten en wanneer al thans aan zekere financiële voorwaarden zou worder, voldaan. „Mijn vrouw Is Ne- m J®,® en wti zouden beiden graag naar m o <nd teru£keren De voorzitter van 1-1 j de beer Swart heeft mij ver- teld dat het tn de bedoeling ligt volgens het Belgische premie-stelsel te gaan wer kenDe Kubbei (Bordeaux) iuichte de van het vorig jaar door de N.BV.B was benaderd. Hij had er nog niet ernstig over nagedacht Wanneer de F.I.F.A, de Ne derlandse bond niet erkent denk ik er niet over mij aan te sluiten Het is voor een beroepsspeler erg riskant op kwade voet met de internationale organisatie te komen". Rijvers (Stade Francais) dacht er het zelfde over. „Wanneer het een dissidente bond is, komt er toch niets van terecht" Appel (Reims) en Vreken (Nantes) tonen zich geen van beiden geïnteresseerd Appel zei zelfs dat hij „onder geen enkele voor waarde in Nederland zou spelen" En Vreken vertelde zijn voetbalcarrière te willen beëindigen „Ik ben getrouwd met een Franpaise en mijn Ideaal is mijn Fran se diploma voor oefenmeester te behalen om dan een kleine club aao de Riviera te gaan trainen" Van De Harder (Bordeaux) was geen reactie ontvangen. „l'Equipe' tekent evenwel aan dat de N.B.V.B voor de ex-Hagenaar gez en zijn leeftijd weinig Brosse Hazelnot en- croc/uant Noten croc/uant Deze £jne combinaties van zó verrukkelijke chocolade en zó delicieuse vullingen zijn stuk voor stuk een verrassing. Caraque Gesorteerd verkrijgbaar! 95 ct per 100 gram Het gerechtshof te 's-Gravenhage. heeft arrest gewezen in een proces dat de bedrijfsvereniging de Centrale On derlinge te 's Gravenhage. in beroep, voert tegen de Staat der Nederlanden. Het hof heeft bepaald dat appellante zal worden toegelaten tot het bewijs van het door haar aangevoerde feit, dat de secretaris generaal van Sociale Zaken indertijd maatregelen heeft genomen, waarbij de Centrale Onderlinge niet meer iet verlies behoorde te dragen, dat de ziektegeidverzekering der O. T.-arbeiders haar opleverde. Het verhoor van de ge tuigen tot het bewijs werd bepaald op 8 Maart. De Centrale Onderlinge, thans in liqui datie, wenst een vergoeding van de Staat van de tekorten, die zijn geleden op de wettelijke ziektegeidverzekering van de Nederlandse arbeiders in dienst van aannemers, die in de jaren 1943 en volgende opdrachten uitvoerden voor de „Organisation Todt". De vordering waarop de Centrale Onderlinge aan spraak meent te hebben, beloopt ruim anderhalf millioen gulden. De rechtbank had de vordering van de centrale on derlinge afgewezen. I oprichting van de Nederlandse bond toe. I perspectieven zal bieden. L 25 Door het wegvallen van een paai woorden geeft het verslag in ons blad van Maandag j 1. van de rede, die minis, ter Witte te Almelo hield, een bepaald gedeelte onjuist weer. Waar Z. Exc gesproken heeft over het terugdringen van de woningwetbouw, had de Ministei de periode tussen beide oorlogen op het oog. Aan de hand van cijfers toonde Z Exc. dus aan dat na de vorige wereld oorlog de woningwetbouw is terugge drongen. De particuliere bouw kwam toen weer op de voorgrond Men bouwde in hoofdzaak middenstandswoningen, zo dat in arbeiderswoningen niet voldoen de was voorzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5