Koude luchtstromen uit de steppen zijn Molotof vooruit geijld... ADENAUER in het offensief „OPERATIE DRAADNAGEL Nieuwe broodprijzen Toeslag op de Indische pensioenen K.Y.P. krijgt Bestuursraad JONGEREN in de OPPOSITIE Liquiditeitspositie van de partij zeer zorgwekkend Weer doorwerken! Nu voor „operatie draadnagel'. Let on! KathThuisfront lanceert: VORST NEEMT TOE Texelse dijk verzakte I Zaterdag 23 Januari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN EDEN als vredeszaadstrooier Grote plannen, grote tekorten 1 Minister komt aan gerezen moeilijkheden tegemoet In het algemeen 5 van het eventueel verhoogde grondbedrag Uitbetaling hij wijze van voorschot Ook dit jaar een congres? Ontwikkeling van liet prijspeil Watersnood in Oostenrijk Bomscherf in wrakstuk van „Cornet"? WEERBERICHT Dringend beroep van Adenauer Oostenrijks verzoek PROVINCIE ^LID-HOLLAND PROVINCIE UTRECHT PROVINCIE NOORD-HOLLAND Het circus PROVINCIE ZEELAND Nadere bestudering rapport- Van der Grinten Suprematie van het Westen? Analyst Stichting van de Arbeid wacht af «I De weervcrwachting van het K N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Droog weer met matige vorst en over het al gemeen weinig bewolking. Matige tot vrij krachtige Oostelijke wind. Zondag 24 Januari: Zon op 8.33 uur, onder 17.12 uur; Maan op 23.43 uur, onder 10.02 uur. Maandag 25 Januari: Zon op 8.32 uur, onder 17.14 uur; Maan op 0.00 uur, onder 10.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KILLE SFEER IN BERLIJN (telefonisch van onze bijzondere verslaggever) BERLIJN, Vrijdagavond Als de voortekenen niet bedriegen, zal in de volgende weken in Berlijn de koude oorlog op z'n minst in een koude vrede worden veranderd. Ijskoude luchtstromen uit de Russische steppen zijn vandaag de heer Molotof vooruit geijld en zij hebben de vroegere Duitse hoofdstad overspoeld. Anthony Eden zei vanmiddag in het Westberlijnse stadhuis, dat hij was gekomen „0111 het zaadje van de vrede te zaaien". E11 men moet hopen, dat tenminste in de politieke sfeer de kou hier gauw uit de lucht zal zijn, anders lijkt er niet veel kans op te bestaan dat het zaadje wortel zal kunnen schieten. aut (le kou schijnt niet alleen in de lucht te zitten. De ïegciing van e^ heer Grotewolil heeft hijvoorbeeld juist deze dagen geschikt gevonden een streep te halen door het voornemen van de protestantse kerken om dit jaar de Kerkdag voor geheel Duitsland in Leipzig te doen houden. Een geste, die wel heel moeilijk 111 overeenstemming is te brengen met liet luide eenheidsgeroep, dat nu uit het rode deel van deze stad klinkt In barre koude stonden we vanmiddag met dat al op het vliegveld Tempelhof de aankomst van twee der grote gasten af te wachten. Daar zijn Foster Dulles en zijn Britse collega Eden in zware zilveren vogels neergestreken. Veel ceremonieel omgaf hen op het ogenblik, waarop zij de Berlijnse grond betraden. Kanonschoten en stramme militaire passen voor Dulles, huilende doedelzakken en diepe tromroffels voor Eden, ten teken van kracht en waardigheid. Hoe heel anders was het tussen deze ontvangsten door in Tegel gegaan! Dit is een der Noordelijke wijken van Berlijn, waar het walmende vuil van de fabrieken de trieste wooncomplexen tot sombere gevangenissen heeft gemaakt. Daar kwam de Franse minister Bidault met zijn extra trein uit Parijs aan, met een heel gevolg van diplomaten en journalisten. Daarbij was niet veel van het strakke ceremo nieel te bemerken. De heer en mevrouw Bidault hadden geen ander uitzicht dan eén onafzien baar veld van volkstuintjes, toen zij zich gewillig over het emplacement heen en weer lieten rangeren, tot het eindelijk was gelukt de salonwagen voor de houten barak te plaatsen, die als station moest fungeren. Rode cocoslopers waren voor hen uitgerold en de armzaligheid van het geheel was ietwat hulpeloos gecamou fleerd met de traditionele bundeltjes tri colore, die het op het eerbiedwaardige kleed 'van de Bue de Rivoli het heel wat beter doen dan op een barak te Tegel. Wat de officieren van het Franse mi niatuurgarnizoen der stad als een plech tigheid hadden bedoeld, werd een joviale en amicale ontvangst, waarbij de rode en witte aniers van madame Bidault werden verpletterd en waarbij ook de Marseil laise zelf min of meer m het gedrang kwam Een Duitse journalist stond, ter wijl de roodgetreste militaire kapel het Franse volkslied inzette, vlak naast de minister zijn P«P te stoppen, als schreef men nog Juni 1940. Een lange rU gloednieuwe Citroëns bracht het gezelschap glings naar de Noordelijkste hoek van het Berlijnse gebied waar de Fransen nog liun do mein hebben. Daar zullen Zaterdag ochtend ook de beide andere Westelijke ministers verschijnen om er de laatste hand te leggen aan de Westelijke een dracht. Terzelfdertijd zal de heer Molo tof in het Oostelijke stadsdeel aanko men met een koffer vol plannen om deze eendracht te verscheuren. van geallieerde en Westberlijnse zijde waren Vrijdag speciale veiligheidsmaat regelen genomen. Britse, Franse en Amerikaanse patrouilles hadden de toe gangen tot de verblijven der drie minis ters van Buitenlandse Zaken afgezet. De Westberlijnse politie had speciale afde lingen belast met het toezicht op be kende misdadigers en politiek ongewen- sten. Ook langs de grens tussen Oost- en West-Berlijn waren speciale wachtposten ingesteld. De Oostduitse politie, die tot nu toe met de bewaking van het gebouw der Sovjetrussische ambassade in Oost- Berlijn was belast is Vrijdag vervangen door met temmyguns bewapende Sov jetrussische militairen. Namens de Duitsers in net Oostelijke en Westelijke deel van het land heeft bondskanselier Adenauer aan de voor avond van de conferentie een beroep op de „Grote Vier" gedaan, Duitsland ein delijk in vrijheid en vrede te herenigen. „Het Duitse volk moet de mogelijkheid krijgen, zich in vrijheid een nationale vergadering te kiezen, een regering voor geheel Duitsland te vormen en een recht vaardig vredesverdrag te sluiten", aldus Adenauer. Hij legde er de nadruk op, dat de ver deeldheid van Duitsland niet het gevolg is van een geschil onder de Duitsers zelf en dat de eenwording alleen kan voortkomen uit een accoord tussen de grote mogendheden. Volgens de mening van Adenauer kan. zonder de eenheid van Duitsland, de ont spanning in Europa en de wereld, waarop alle volkeren hopen, niet worden bereikt. „Het Duitse volk heeft in zijn geheel na de oorlog overal, waar het vrij kon beslis sen, een democratisch bestel opgebouwd en het is tot het inzicht gekomen, dat het alleen in een grotere gemeenschap met dezelfde belangen en idealen welvaart, vrijheid en veiligheid kan vinden", al dus de bondskanselier „De Duitsers", zo vervolgde hij, „zijn vastbesloten al hun krachten in dienst van de vrijheid en de vrede te stellen, want zij hebben aan den lijve de ellende van oorlog en een heerschappij van ge weld ondervonden. „De politiek, welke wij in de afgelopen jaren hebben gevoerd, en de instemming, die zij in geheel Duitsland, in Oost en West, heeft gevonden, geven aan deze verklaring een overtuigende kracht", al dus besloot de Westduitse regeringsleider zijn oproep, hieraan toevoegend, dat alle Duitsers, die door hem worden vertegen woordigd, de hereniging van het land in vrede en vrijheid „als hun natuurlijk en goddelijk recht beschouwen". Oostenrijk heeft verzocht, rechtstreeks op de komende Berlijnse besprekingen vertegenwoordigd te mogen worden. De leider der thans te Berlijn vertoevende, niet-officiële Oostenrijkse delegatie, dr Schoener, hééft dit verzoek gedaan in nota's aan de vier delegaties In de nota wordt onder meer verklaard, dat de Oostenrijkse regering als een vaststaand feit aanneemt, dat het Oostenrijkse vraagstuk zal worden besproken. „Het leger groeit te hard. We kunnen hei nauwelijks bijbenen. Op het einde van dit jaar ongeveer 220.000 militairen, dub bel zoveel als vorig jaar". Aldus aalmoe zenier Van Croonenburg, leider van het secretariaat en actiebureau van Katho liek Truisfront, toen hij ons de begroting 1954 van de organisatie liet zien en op het geraamde tekort, van 414.000 wees. Hoe dat tekort gedekt moet worden is op het eerste gezicht niet te zeggen, voegde hij eraan toe. Gedeeltelijk door subsidies, maar het grootste deel zal toch weer moeten komen van de katholieken van ons land. Om deze onmisbare medewer-1 aalmoezenier van Croonenburg. „Het zou Voor aflossing van schuld van de mi litaire tehuizen is slechts een post van 150.000 opgebracht. Wel is reeds reke ning gehouden met de mogelijkheid van legering voor kortere of langere tijd van troepen in het buitenland. De aan dacht van Katholiek Thuisfront gaat ook uit naar de sociale noden van officie ren en onderofficieren, onder wie voor al de uit Indonesië teruggekeerden vaak in grote moeilijkheden zijn. Op de vraag of Thuisfront er in zou lagen deze plannen te realiseren, zei Het K. N. M. I. deelt mede De luchtdrukverdeling boven Europa Is thans vrij standvastig. Boven Scandinav.ë handhaaft zich een krachtig hogedruk- gebied. Onder invloed daarvan stroomt met Oostelijke winden koude lucht uit Polen via Duitsland in de richting van ons land. De afgelopen nacht temperde de bewolking de nachtelijke afkoeling, zodat niet meer dan lichte vorst voorkwam Tijdens het weekeinde za] er over het al gemeen maar weinig bewolking zijn. ter wijl de koude lucht uit Polen het geheie Jand zal hebben overstroomd. Dat bete kent toenemen van de vorst- De kans op neerslag is voor morgen ge ring. Boven Zuid-Frankrijk en de Golf van Biscaye daalt de luchtdruk langzaam Daarmede samenhangend zal de Ooste lijke wind in onze omgeving nog iets m kracht toenemen. king te verkrijgen heeft Katholiek Thuis front een aantrekkelijke loterij op touw gezet onder de naam „Operatie Draadna gel", die haar ontknoping zal vinden op Carnaval-Zondag, 28 Februari. De groei van het leger en de nieuwe voorschriften van het ministerie van Oor log stellen Katholiek Thuisfront voor steeds grotere eisen en verantwoorde lijkheid, zo constateert de aalmoezenier. Daar de helft van de militairen gedu rende het weekeinde in de kazernes blijft, is het nodig dat aan de inrichting van kapellen en ruimtes die voor gods dienstoefeningen beschikbaar worden gesteld, grote aandacht wordt besteed. Het is niet verantwoord jonge mensen voortdurend in een rommelige profane omgeving hun godsdienstige plichten te laten vervullen. Dan komt er snel een banale alledaagsheid, die de normale groei van het geestelijke leven van deze jonge mensen belemmert. Daarom heeft Nationaal Katholiek Thuisfront het voornemen, indien het te kort is te stoppen, daaraan in het ko mende jaar alle aandacht te besteden. Verder is in de begroting ruimte gela ten voor cursussen, retraites en vorming. De lectuurpost voor boeken, leesporte feuilles, militair weekblad, dag-, week en maandbladen is ook een hele hap in de begroting. verschrikkelijk zijn indien wij niet zou den slagen. Het welzijn van onze jeugd valt samen met de toekomst van de Kerk en de toekomstige jonge gezinnen. ïk heb alle reden om aan te nemen, dat ons ka tholieke volle zich dat niet uit handen laat slaan" „En indien, zo besloot de Aal moezenier, „Operatie Draadnagel" weer dezelfde medewerking ondervindt, als Katholiek Thuisfront steeds krijgt, dan zal zij een succes worden ten voordele van de tienduizenden soldaten, die ervan profiteren". Door de Noord-Oostenwind, die na de storm van enige dagen geleden is komen opzetten, zijn de berm en de storlberm van de Wadden-zeedijk bij het Horntjc op Texel in de buurt van de Mok over ruim honderd meter weggezakt. In het dijkgedeelte op de zeebodem is een groot trechtervormig gat geslagen. Tien meter uit de dijk is de diepte 7 tot 3 meter en 20 meter van de dijkvoet 12 meter. In totaal beslaat de verzakking een oppervlakte van 1 hectare. In 1920 is een soortgelijke verzakking voorgekomen. Een aannemersbedrijf, de zelfde firma, die destijds de werkzaam heden heeft uitgevoerd, is bezig nood voorzieningen te treffen. In de Staatscourant van gisteren is een beschikking opgenomen van de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening tot vaststelling van de nieuwe broodprijzen. In de nieuwe regeling is het resultaat verwerkt van het nadere overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting over de voorstellen naar aanleiding van de voor 4'Januari 1954 aangekondigde prijzen voor het volks brood. De prijs voor volkswitbrood werd in een aantal provinciesteden met 1 cent verlaagd, terwijl de prijs voor volksbrood op het platteland met 1 cent werd verhoogd. Hierdoor was het prijsverschil tussen een aantal provinciesteden en het platteland 2 cent per brood geworden, tengevolge waarvan de bakkerij grote moeilijkheden vreesde in de omgeving dezer steden. Hoewel het prijsverschil in verschillende steden en het platteland op grond van kostprijsberekeningen gemotiveerd in, kan het prijsverschil debietver- schuivingen ten koste van de ondernemers in aan de steden grenzende ge- Meenten teweeg brengen, waardoor ongewenste toestanden zouden ontstaan. Ter oplossing van de gerezen moeilijkheden is in de beschikking een regeling getroffen waarbij de prijszetting voor bepaalde gebieden zal gelden voor pro vinciesteden, TEZAMEN met het daarom liggende gebied. Voorts is voor enkele als provinciestad geclassificeerde gemeenten, waarvan een groot ge deelte als ..platteland" kan worden beschouwd, wijziging in de prijsstelling aangebracht. 's-Gravenhage, Rijswijk, Vgorburg, Rot terdam (met uitzondering van de plaat sen Hoek van Holland, Rozenburg, Hoog vliet en Pernis), Schiedam. Vlaardingen 35 (36); Leiden, Oegstgeest, Delft, Gouda Haastrecht, voor wat- betreft het gebied Stolwijkersluis, Dordrecht, Dubbeldam 30 (37); Rozenburg 38 (39); overige gemeen ten en gedeelten van gemeenten in Zuid- Holland 37 (38). Bijna een jaar (Kleden bezweken op vele plaatsen in Zeeland, Zuid-Holland en Westelijk Noord-Brabant de dijken door de vernietigende kracht van de natuur elementen:' storm en ivatcr. Het laatste gat, dat uiteindelijk na veel moeite in 'de nacht van 6 op 7 November in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin en vele autoriteiten gedicht werd, was dat bij Ouwerkerk op Duiveland. Ddar heeft het water het langst gestaan, daar hebben eb en vloed zich het langst op liet land doen gelden. Thans, ruim drie maanden nadat het enorme gat door middel van vier caissons was gesloten, is Ouwerkerk weer drooggevallen. Dc nieuwe prijzep die vandaag ...per volkswitbrood van 800 gram van kracht zijn geworden, zijn als volgt (het tweede cijfer geldt voor bezorgd brood) Utrecht 35 (36); Amersfoort, Leusden voor wat betreft het gebied genaamd Oud- Leusden 37 (37); overige gemeenten en gedeelten van gemeenten in Utrecht 37 (38). Amsterdam, Diemen, Haarlem 35 (36); Hilversum, Bussum, Naarden 36 (38); Alk maar, Heiloo, Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Wormer, Jisp Oostzaan, Westzaan, Assendelft, Kromme nie, Velzen, Beverwijk met uitzondering van het gebied genaamd Wijk aan Zee, Heemskerk 37 (37); Urk en Texel 38 (39). Marken 39 (40); overige gemeenten en ge deelten van gemeenten in Noord-Holland 37 (38). Alle gemeenten in de provincie land 37 (38). Zee- De maximumprijzen voor volksBRUIN- brood zjjn één cent per brood van 800 gr. lager dan de prijzen voor volkswitbrood. De minimumprijzen voor voikswit- en volksbruinbrood zijn twee cent per brood van 800 gram lager dan de daarvoor gel dende maximumprijzen. De regering is voornemens in verband met de huurverhoging en de ophef fing van de consumptiebeperking per 1 Januari 1954 ook aan gewezen overheidsdienaren van liet voormalige Ned.-Indië (Indonesië) hun nagelaten betrekkingen en de gerechtigden op een uitkering ingevolge de. algemene oorlogsgevallenregeling, voorzover deze thans ten laste van Nederland komt, indien en voor zolang zij zijn gevestigd buiten het grondgebied van de republiek Indonesië, in aanmerking te brengen voor een toeslag (toe slag 1954) Van onze Utrechtse redacteur) Gisteravond is te Utrecht de Partijraadsvergadering van de K. V. P. begonnen, die vandaag werd voortgezet. De waarnemend-voorzitter,-de heer Chr. Matser uit Arnhem, verwelkomde iu het hijzonder enkele Kamerleden en deelde mee, dat op veler verzoek iu een Partij bestuursvergadering nog speciaal afscheid genomen zal worden van de afgetreden partij-voorzitter, dc heer W. J. Andriesseu, waarbij hem een huldeblijk zal worden aangeboden. In het verslag van de kascommissie werd opgemerkt, dat liet tekort over 1953 niet is ontstaan door minder leden, maar door een gebrek aan discipline van de afdelingen. De liquiditeitspositie van de Partij werd zeer zorgwekkend genoemd. Voorts zal ook een intensieve propaganda gevoerd moeten worden. Hulde werd gebracht aan de penningmeester, dc lieer P. Alberts, die dooi de voorzitter met zijn herstel geluk werd gewenst. Alleen uit representatief De daarvoor nodige wettelijke voor zieningen zullen zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal ter overweging wor den aangeboden- Zij stelt zich voor dis toeslag, behoudens wettelijke bekrachti ging, in het algemeen toe te kennen bover.: Ie: de Indonesische burgerlijke en mili taire eigen pensioenen, de daarmede in aard overeenkomende onderstanden bij wijze van pensioen en weduwenpensioenen en wezen-onderstanden, daaronder be grepen de zgn landspensioenen. 2e: de ten laste van de Republik Indo nesia komende wachtgelden of onderstan den bij wijze van wachtgeld. Se: pensioen- en wachtgelduitkeringen, welke aan gewezen overheidspersoneel van Indonesië toekomen ingevolge wette lijke garanties of ingevolge de overneming door Nederland van de verplichting tot betaling, 4e; de uitkeringen ingevolge de alge mene oorlogsongevallenregeling. Ilct ligt hi het voornemen de toeslag toe ^..kcn"®n Berekend van 1 Januari 1954 af- liu zal dan in het algemeen 5% bedragen van bet grondbedrag, nadat dit eventueel is verhoogd met duurtetoeslag en bijslag. In afwachting van de totstandkoming van de vereiste wettelijke voorziening zal de bovenbedoelde toeslag 1954 ,,venais ten aanzien van de gepensionneerde Ne derlandse burgerlijke militaire en spoor wegbeambten geschiedt bij wijze van voorschot worden uitbetaald. Om administratief-technische redenen zal, naar het zich laat aanzien, de betaling van het voorschot op de toeslag op lndo- nesische pensioenen, op zgn g zamen met de uitbetaling over de maand Februari a.s. kunnen geschieden. De betaling van het voorschot op de toeslag op de wachtgelden en daarmede overeenkomende uitkeringen zal voors hands kwartaalsgewijze geschieden. Op welke wijze de uitbetaling op alge mene oorlogsongevalleij-regeling-uitkerm- gen zal geschieden, is nog in overweging. In het verslag van de Begrotingscom missie 1954 werd erop gewezen, dat vooral het ledental in de Zuidelijke afdelingen aan schommeling onderhevig is. Ook deze commissie drong aan op een geregelde af dracht door de afdelingen. Tegen deze opmerking werd door een afgevaardigde van de Kring Limburg, die alleen al voor 1/6 van de inkomsten der Partij zorgt, bezwaar gemaakt. Gaarne zag hij ook meer geld voor de propaganda, bij de Statenverkiezingen beschikbaar ge steld. Enkelen noemden de begroting, zowel wat de inkomsten als uitgaven betreft, ge flatteerd, waardoor de reële onevenwich tigheid in de financiën wordt ontgaan. Bij de geraamde contributie-ontvangsten wordt gerekend op 'n ledental van 256.000 maar wat te doen, als dit aantal niet wordt gehaald en men in volgende jaren met een tekort blijft zitten? Betreurd werd, dat voor het buitenland se werk, in verband met de noodzaak van super-nationale samenwerking, niet meer was uitgetrokken. oogpunt? Dr Cosijns, voorzitter van de Jongeren organisatie, opponeerde tegen verlaging van de post Jongeren-secretariaat van 10.000 tot 4.500 en zette de betekenis van deze groep uiteen, betreurend, dat hiervoor steeds minder beschikbaar werd gesteld. De voorzitter begreep niet, waarom de heer Cosijns zijn bezwaren niet in het partijbestuur, waarvan hij lid is, had be nadrukt. Toen hij de heer Cosijns, gezien ook de reacties van de vergadering, niet langer het woord kon laten, kwam deze met een motie. In het kort kwam deze motie hierop neer, dat het uitgetrokken bedrag voor de Jongeren-organisatie, waarvan versterking en uitbouw noodza kelijk werd genoemd, niet voldoende werd geacht en de afdelingen uit eigen kas een aanvulling moeten geven. Anders zou de consequentie zijn, dat de Jongeren-organi satie alleen uit representatief oogpunt ge duld werd. De motie werd om prae-advies naar het Partijbestuur verwezen. Uitvoerig zeltc de heer Alberts uiteen, dat het alleen harde noodzaak is, waarom bepaalde posten aldus zijn gesteld. Bij het opmaken van de begroting bleek het eind resultaat nog ernstiger te zgn dan men in September dacht. De penningmeester is geen knibbelaar, maar een verantwoorde lijk man, die de zaak sluitend moet ma ken. De begrote uitgaven kunnen niet ge flatteerd genoemd worden. Alleen dit jaar en het jaar daarvoor is er een tekort ge weest, zodat het niet juist is van een voortdurend oncvcnwicht te spreken. Er gebeurt voor de Jongeren-organisatie meer dan in de 4.500 is uitgedrukt en de Partij stelt daarvoor altijd graag haar hele accomodatie beschikbaar. Met een donatie-actie, waarnaar werd gevraagd, is men reeds gestart en het be stuur heeft er nog steeds grote verwach tingen van, al zijn de eerste inkomsten niet zo daverend. Naar aanleiding van de post 7.000 voor het Partijcongres deelde de voorzitter mee dat het in het voornemen ligt ook dit jaar een Partijcongres te houden ter ver sterking van de impulsen, die het congres vorig jaar opgeleverd heeft. Na de uit eenzetting van de heer Alberts trok de heer Cosijns zijn motie in. Medegedeeld werd, dat uit het Partijbe stuur een commissie benoemd zal worden ter nadere bestudering van het rapport van de commissie-Van der Grinden met betx-ekking tot de staatkundige eenheid van de katholieken. Als deze commissie met haar studie gei'eed is, wordt het rapport in een volgende Partijraadsverga dering behandeld. Hoewel in het rapport- Van der Grinten ook organisatorische kwesties aan de orde gesteld worden, stel de het Partijbestuur er toch prijs op, nu de voorgestelde reglementswijzigingen van de Partijraad te behandelen, die de in stelling van een Bestuursraad inhouden. Dit ter splitsing van het politieke en het partij-organisatoi-ische werk. Overgeno men werd het amendement van de Kring Den Helder ter beperking van de ge talsterkte van de Bestuursfaad. Meer dan een afgevaardigde wilde be handeling van deze aangelegenheid uit stellen, niet alleen met het oog op het rappoi't-Van der Grinten, maar ook in verband met de verkiezing van een nieu we Partijvoorzitter. De voorzitter wees op het belang, dat nu een houding wordt aangenomen inzake de figuur van de Partijraad om daarvan het politiek-wei-kend college te maken, waarover reeds enkele jai-en gesproken is. De studie van het rapport-Van der Grinten zal nog geruime tijd vragen en het is niet goed de instelling van een Bestuursraad zo lang uit te stellen. Limburg maakte tegen de wgze van vertegenwoordiging der Kringen in de Bestuursraad, zoals Den Helder voorstelde ernstig bezwaar en zag daarin suprematie van het Westen, waarop dc voorzitter antwoordde, dat dc Kring-indeling altijd nog anders kan worden, indien men dit wenst. Het amendement-Den Helder werd met 55 tegen 24 stemmen aangenomen, waarna het bestuursvoorstel tot reorga nisatie van de Partijraad werd goedge keurd. Conform het prae-advies van het Par tijbestuur werd op voorstel van de Kring- Tilburg besloten zich nogmaals tot de minister van Binnenlandse Zaken te wen den om toelaatbaarheid van leraren en onderwijzers bij het L. O. en het M. O. als lid van een gemeenteraad te verkrijgen. Het Partijbestuur was het met de Kring Amsterdam eens, dat een vereniging van katholieke Statenleden gewenst is. f'N het goede Tilburg heeft een der raadsleden de eigen vroedschap een „circus" genoemd met de edelacht bare Burgemeester, zijnde de voorzit ter, als directeur. En de Raadsleden werden betiteld als de artisten, waar onder slangenmensen, die zich in alle mogelijke bochten wringen. Zie zo, dat was aardiggezegd! Genoemd lid had de vrouwelijke leden nog in de piste kunnen voeren als koorddanseressen, doch zo onhebbe lijk werd hij niet. Want onhebbelijk vinden wij de vergelijking met een circus toch wel, al zal menigeen haar niet zonder hu mor vinden. In ernst echter, wij vrezen, dat door het neerhalen van onze democratische instellingen de democratie zelf, welke toch een groot goed is, geschaad wordt. De „politiek" staat trouwens toch al bij zovelen in een kwade reuk, dat men heus niet de indruk behoeft te wek ken, dat er een luchtje aan zit. Het geeft trouwens wel te denken, dat juist de vijanden van de democratie er bij voortduring op uit zijn om de parlementaire regeringsvotm in dis- crediet te brengen, al was de „clown" uit Tilburg geen Sovjet-man. Het is best mogelijk, dat men in de Tilburgse Raad wat te veel balanceert op het slappe koord der politiek en steeds maar parade-paar dj es voorleidt, doch bij de bestrijding daarvan moet men voorzichtig zijn met z.g. „krachttoe ren" als de uitdrukking: „circus". De communisten zullen wel afvlie gen op deze „stunt", maar hopelijk vliegen de argeloze toeschouwers" er niet in. Want van een circus-demon stratie tot een Sovjet-concentratie kamp is slechts één stap. En dan houden wij het toch liever bij een „circus", waarin men nog mag en kan lachen! DE VERHOUDING OOST-WEST ATLANTISCHE pCEAAN NOOR STILLE OCEAAN CH NA 'Jzeren gordijn Commun. machfssteer AFRIKA fNDO-^ Wrijvingspunten hjwen Russ. verlangens CHINA Oosh en Wesf" Commun opsfanden ATLANTISCH PACT naar olie-conces Per sieinperzie INDISCHE OCEAAN (Van onze Haagse redactie) In de Stichting van de Arbeid is gis teren de recente ontwikkeling van het prijspeil besproken. Zoals te verwachten viel we wezen er Maandag j.l. reeds op maakt geen der partijen zich voorals nog erg ongerust over het prijsverloop sinds 1 Januari. Enig besluit is er dan ook niet genomen. Over veertien dagen zal de Stichting het prijzenvraagstuk nogmaals onder de loupe nemen. Uit bijna alle Oostenrijkse provincies komen berichten over was van de rivie ren en overstromingen. Te Linz zijn een metaalfabriek en verscheidene woningen door het water omringd. Te Bad Aussee is een dijk bezweken. Langs de Salz- bach staan landerijen onder water. Ook het gevaar voor lawines is nog niet voor bij. Een weg in de omgeving van Bad- Gastein was heden afgezet wegens het gevaar voor sneeuwstortingen. De Italiaanse hoogleraar Carossini heeft meegedeeld, dat hg een metaalscherf heeft ontdekt in een ten Zuiden van Elba op gevist wrakstuk van een vliegtuig, dut mogelijk afkomstig is van de in die buurt verongelukte Britse „Cornet". De profes sor vermoedt, dat het een bomscherf is. Zoals men weet, wordt de mogelijkheid dat sabotage de oorzaak is geweest van deze ramp, die aan 37 mensen het leven beeft gekost, niet uitgeschakeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1