r zijn de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk I Partij heeft recht op t waarom Er komen betere weg van laag naar hoog MOLOTOF ZET ERKENNING CHINA VOOROP OM ELISABETH'S BEZOEK AAN GIBRALTAR D 2 -x Vlagg De\ Splitsing van de katholieke politieke partij in België Politiek is n zeer moeilijk karwei Idealen houden! Felle anti-Britse relleties in Madrid Toetsing van ideaal aan harde realiteit en uit m enter Vorst neemt to© Dinsdag 26 Januari 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. Engeland wijkt niet mmÊÈsÈmmÉÊmlalÊM Loterij van Stichting „Sterke Helpende Handen" erstel kost 325 miUioen Dijkli Dissidentengroep met een hoop lef WEERBERICHT BERLIJN, Maandagavond. De delegaties op de Berlijnse ministers-conferentie der Grote Vier, hebben op baar eerste zitting de uitgangsstellingen betrokken, die men na de wisseling van een en twintig nota's ver wachten kon. Er viel weinig plooibaarheid in de standpunten te bemerken, ook al was de heer Molotof de enige van de drie sprekers, die de woorden „Europese Defensiegemeenschap" in de mond nam. De beide Westelijke woordvoerders, de lieren Eden en Bidault, spraken respectievelijk van „verbindingen en van „een gemeenschap" der Westelijke landen die Duitsland zou moeten omvatten. Zij maakten het nochtans duidelijk genoeg, dat zij een Duits isolement niet meer aanvaardbaar achten. Daarop stuurde Molotof echter kennelijk aan door zijn herinnering aan de herhaalde Duitse agressie, aan de verdragen van Yalta en Potsdam en met zijn waarschuwing, dat de Europese Defensie gemeenschap een nieuwe Duitse bezetting van Frankrijk zou betekenen. Westelijk voorstel Teleurstelling VIER MINISTERS ZIEN UIT OP HET LAATSTE OORDEEL fSpl In Rotterdam viel de hoofdprijs Brits dreigement Dc Britse minister van staat voor buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat Groot Brittannie „het ernstig zal opnemen" als Spanje tijdens het bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar in Mei vijandige betogingen organiseert. Krentenmik van IV2 pond - Nog vele na deze... Analyst De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen weinig bewolking met matige tot strenge vorst. Krachtige tot ma tige! Oostelijke wind. Woensdag 27 Januari: Zon op 8.29 uur, onder 17.18 uur. Maan op 2.04 uur, onder 10.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Pijlers der Berlijnse conferentie aonc ham Ho WectrfniftiA valuta on Tiot gens hem, de Westduitse valuta en het Westduitse vermogen ruïneren en men zou dan op den duur van de Russische brandstof gaan afhangen. Bij dc aanvang der conferentie: Molotov schudt de hand van de Hoge Commis saris Hoycr-Miller. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden links. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) Het was de Westelijke deelnemers aan de conferentie te moede alsof zij oude nummers van de Pravda hoorden voorlezen, toen zjj Molotof zijn „Njct" hoorden uitspreken over alle pogingen om dc Sovjet-Unie er toe te bewegen een militaire aansluiting van Duitsland geheel of gedeeltelijk bij het Westelijke bloc te accepteren- Voor de Russen blijft dat bloc tegen hun eigen veiligheid gericht, ook al hadden tevoren Bidault en Eden met veel overtuiging verklaard, dat bereid waren alle voorstellen der Sovjet-Unie voor nóg meer garanties in studie te nemen, alhoewel die, volgens Eden, eigenlijk overbodig waren. De Britten dachten er niet aan om het bestaande non-agressieverdrag met de Sovjet-Unie niet gestand te doen. die de eerste Ook wat dit punt betreft, bleken de meningen lijnrecht tegenover elkaar te staan: Molotof wil dc wereldvrede en de erkenning van China voorop zetten, ter wijl de Westelijke ministers uiteraard Duitsland en Oostenrijk eerst willen zien afgehandeld. Alles bijeen heerst er in Westelijke krin gen weinig vreugde over deze inzet. Men ziet met name in de Duitse kwestie vrij wel geen kansen om tot overeenstemming te komen. In de Westduitse deputatie te Berlijn is deze teleurstelling echter gemengd met een zekere voldoening. Daar verheugde men zich over de Westelijke eendracht, die vandaag inderdaad geen enkel barstje te zien gaf. Over de slechte kansen voor de Duitse eenheid verloor men niet veel tranen. Een bekende commentator van een Westduits radio-station heeft de Bonner gevoelens in dit opzicht wellicht juist ver tolkt door te zeggen, dat Duitse eenheid op dit ogenblik het einde der E.D.G. zou betekenen en daarmee onprettige perspec tieven voor Duitsland zou openen. „Dan zouden wij in 1954 de oorlog voor de twee de maal verloren hebben, zonder meer gewonnen te hebben dan het een beetje losser draaien van de boeien der Oost- zóne", aldus deze commentator. Hij pleitte ervoor, dat West-Duitsland het voorlopig nog maar bij zijn eigen haard zou houden in plaats van aan te sturen op „een cen trale verwarming voor geheel Duitsland". Zulk een centrale verwarming zou, vol- Minister Bidault, die de eerste zitting presideerde, zeide o.m., dat het plan van president Eisenhower voor een „atoom bank" de wereld voor het eerst „een beeld gaf van wezenlijke vooruitgang in de richting van eun oplossing der pro blemen betreffende de atoomdreiging' De Fransman stelde met nadruk vast, dat men Aziatische vraagstukken niet „op kunstmatige wijze" moet verbinden met het Europese probleem. „Onze bqeenkomst hier moet, reeds door haar aard, gewijd z'jn aan Europese vraagstukken zo •neende Bidault, die hieraan toevoegde, dat „het duidelijk is, dat de pijlers van een regeling; in Europa de vredesverdragen met l>uitsland en Oostenrijk zijn". Iedere toekomstige Duitse regering zou vrijelijk moeten worden gekozen. „Het is duidelijk, merkte Bidault ironisch op, dat de regering uit verkiezingen moet voort- komen en niet omgekeerd". „De Franse regering is altijd van oordeel geweest, en ÏJ' Is dat nog, dat het, teneinde de ge varen van een Duits militarisme te voor komen, wenselijk is, Duits an toetreden tot een bondgenootschap san een -trikt defensief karakter. Het dc democraat in Duitsland is verbo met het samengaan van Duitsland en Wcstcri", verklaarde hij onomwonden, hij vervolgde: „Het moet duidelijk zijn, dat de verdedigingsinspanning van bc Westen geen zaak kan zijn waarover op deze conferentie kan worden onderhan deld. Wel is het Westen bereid aandacht te schenken aan de defensieve behoeften "van de andere kant. Er kan geen vrede worden bereikt door pogingen om het Westen (e verdelen", liet hij Molotof weten. Zijn Britse collega, Eden, herhaalde hierna"^ „Dit is een conferentie in Europa over Europa. En ook hij zag als voor naamste Europese problemen Duitsland en Oostenrijk. Eden kondigde aan: „Als wij de eenheid van Duitsland gaan bespreken, zullen wij een constructief plan indienen. Wij heb ben dat enigszins in details opgesteld, om dat er Vele punten zijn, die wij moeten bespreken. Zo moet er b.v. gesproken wor den over de kieswet en over het waar borgen van werkelijk vrije verkiezing-in in heide landsdelen. Op de voorbereiding van deze verkiezingen, het stemmen en he" tellen, der stemmen moet behoorlijk toezicht zijn zullen leiden tot een „Vrije verkiezingen zunei Duits- nationale vergadering voor geheel Duits land. Haar eerste werk moet zijn -n grondwet op te stellen, die P he(l] vorming van een regering vooi g Duitsland mogelijk zal maken. De re„e gen in de beide landsdelen moeten m geval ln functie blijven totdat deze rege ring voor het gehele land gevormd 'S. Ik neem aan, aldus Eden, dat de Sovjet- Unie onze mening op dit punt deelt. A's de grondwet eenmaal is aangenomen, kan de regering voor het gehele land in over eenstemming daarmee worden gevormd. Naar onze mening moet die regering vrij zijn de internationale rechten en ver plichtingen van beide regimes over te nemen". „Met de nieuwe Duitse regering moet over een vredesverdrag worden onder handeld. Deze regering moet, evenals allo vrije, democratische regeringen, het recht hebben zich voor vreedzame doeleinden met andere landen te verbinden", aldus Eden. Een door de mijnopruimingsdienst tot ontploffing gebrachte zeemijn. heeft gisteren in Katwijk honderden ruiten doen springen. De bevolking ivas ge waarschuwd, dat de mijn, die van zeer grote omvang was, tot ontploffing zou worden gebracht en men werd verzocht de ramen open te zetten. Desondanks zijn zeer vele ruiten van woningen aan de boulevard gesneuveld. Het enorme gat door de ontploffende mijn geslagen, kon zich in grote (jeugdige) belangstelling verheugen. Zestien speciaal uitgezochte pers fotografen en T.V.-operateurs van elk der vier deelnemende lan den mochten, vóór de conferen tie der Grote Vier in het gebouw van de geallieerde Contröleraad een aanvang nam, gedurende een kwartier opnamen maken van de aanwezige staatslieden en hun sta ven, die rond een uit twintig klei ne tafeltjes samengestelde grote vierkante tafel hadden plaats ge nomen. De heer Dulles zat met zijn ge zicht naar het raam en met zijn rug naar een fraai gebeeldhouw de schoorsteenmantel, waarop de Duitse adelaar, nog uit de dagen dat het gebouw als Duits hoogge rechtshof dienst deed, prijkte. Te genover Dulles, en dus met het uitzicht op dit Duitse symbool, had minister Eden plaats genomen. Aan de twee andere zijden zaten de heren Molotof en Bidault tegen over elkander. Beiden hadden als achtergrond wandschilderingen, voorstellende het Laatste Oordeel. Bidault zat met zijn rug naar de verdoemden, op hun weg naar do hel, en keek uit op de zaligen, ach ter de heer Molotof. Nadat de foto's en de T.V.-opna- men gemaakt waren, moesten de persmensen het gebouw verlaten. Eén Rus weigerde echter aan het bevel van de Amerikaanse M.P.'s te voldoen en zeide eerst nóg een paar opnamen van de gangen te willen maken. De man werd toen met geweld verwijderd. Daarna wérden de deuren der conferentie zaal afgesloten en was de eerste ministers bijeenkomst der Grote Vier, sinds 1949, begonnen. 0 De Madrileense politie heeft Maandag waarschuwingsschoten in de lucht afge vuurd en met gummistokken charges uit gevoerd, toen duizenden studenten, on der het schreeuwen van leuzen als „Gi braltar aan Spanje", de Britse ambas sade poogden te bereiken. De betogende studenten bekogelden de politie met ste nen, waardoor achttien agenten werden gewond. Klaarblijkelijk had de politie order gekregen, te verhinderen dat de demonstranten naar 't ambassadegebouw oprukten, want alle wegen in die rich ting waren afgezet. Toen de studenten probeerden dc afzetting te forceren, maakte de politie gebruik van gummi stokken, terwijl agenten te paard op de De Sovjet-Unie wil daarentegen daar wond Molotof geen doekjes om zelf m de Europese gemeenschap treden, mam* dan natuurlijk een geheel andere gemeen schap, dan die welke in de Westelijke landen nog altijd op stapel staat: een ge meenschap, waarin de Russen veel en de Duitsers en de Amerikanen geen zeggen schap zouden hebben. Met Molotof's verklaring is men al direct op het pad der scherpe polemiek getreden. De E.D.G. vergroote 't oorlogs gevaar, zei hij en viel de overzeese mili taire bases van de V.S. aan. Bovendien herhaalde hij alle stokpaardjes van dei Russische buitenlandse politiek, waarvan hij wist, dat zij voor de andere onaan vaardbaar zijn: een conferentie van de Grote Vijf, toelating van Peking tot de V.N., verbod van de atoombom, etc. Alleen over Oostenrijks onafhankelijkheid liet hij zich bemoedigend uit en dat was het enige lichtpuntje in zijn betoog van drie kwartier. Men wilde de grote conferentie openen met vier beginselverklaringen. Maar dat er de eerste dag slechts drie kwamen ligt aan het feit, dat de heer Foster Dulles zich over de Russische onverzettelijkheid zozeer geërgerd voelde, dat hij eerst nog, naar hij zeide, „een 'nachtje wilde slapen over zijn antwoord" en zijn rede tot Dins dag liet uitstellen. Er moest n.l. volgens hem dringend op een aantal van Molotof's opmerkingen geantwoord worden, vooral eer men aan het detailwerk begint. Zo wordt er al heftig gestreden vóór men aan het uiterst moeilijke werk der opstelling van een agenda toe zal zijn. De hoofdprijs go ede r ente r a NJ, - 6000) van de loterij, welke doo Nijmc. ting „Sterke Helpende Handen ,n gen was georganiseerd ten einde s bijeen te krijgen voor de bouw van revalidatiecentrum bij de St Maartens kliniek, is in Rotterdam gevallen. De heer G. Vurens, Ringvaartweg 98 in Rotterdam- Dost was de gelukkige. De trekking is Zaterdag 16 Januari gehouden. Er waren 187.000 oplossingen binnengekomen. Dc stichting is nu Üver>g doende de trekkingslijsten klaar te maken. Deze zul len waarschijnlijk nog deze week worden verstuurd. Tot 28 December 1953 heeft de Rijks waterstaat 225 milliocn ful^"dLdc Zee herstel der door de ramp beschadigde zee weringen uitgegeven Voor 1954 kan de Rijkswaterstaat voor het voleinden van deze teak nog over honderd millioen gulden beschikken. DE Vrijdag en Zaterdag j.l. gehoudenaanmerkelijk deel, zo niet geheel, van de Partijraad van de K. V. P. heeft personen af, die in deze lichamen zitting ivoinnffriike besluit geno- hebben. Zij, die bovenal organisatorische talenten hebben, horen in de Bestuursraad het in zich belangrijke besluit genu men om zichzelf te splitsen in een Pai tij raad, welke een zuiver politiek 'iaia zal dragen en een Bestuursraad, we zich met de organisatorische vraagstuk ken van de partij zal bezig houden. We laten nu de vraag in het midden, of het niet juister zou zijn geweest deze organi satie te plaatsen in het kader van de ve- lerzijds gewenste herziening van het ge hele bestuursapparaat van de K.V.P.; in elk geval is voldaan aan een lang gekoes terd en volkomen gerechtvaardigd verlan gen, dat ei in onze politieke partij een or gaan moest zijn, dat zich uitsluitend met de politiek bezig hield. Of de Partijraad reeds zijn definitieve structuur heeft gekregen, is een vraag, welke we niet gaarne bevestigend zouden beantwoorden. We hadden ook tijdens de jongste vergadering de indruk, dat de po- litieke scholing en belangstelling van sommige afgevaardigden naar de Partij raad nog steeds niet aan de eisen voldoen, welke toch in dit hoogste wetgevende er- Taan van de partij mogen worden ge field Wellicht is dit mede het gevolg van het feit, dat (om f/tlukTn" ons kende omstandigheden) de oraa- partijwezen wel wat eenzijd g P nisatorische problemen is geva wust gelegd. Met de Partijraad-nieuw - stijl en naast deze de Bestuursraad, zullen de accenten vanzelf anders komen te lig gen. Maar het volledig succes van deze reorganisatie hangt toch voor een zeer thuis; politiek begaafden in de Partijraad. De nieuw-gekozen voorzitter, mr H. W. van Doom, heeft in zjjn program-rede, welke natumlijk niet in détails kon tre den, reeds verklaard, dat de structuur van het bestuursapparaat zijn heel bijzondere belangstelling en aandacht zal hebben. De opbouw er van in 1945-'46 was in zekere zin urgentiewerk; thans is de tijd van rustige stabilisatie aangebroken; veel zal vanzelf behouden kunnen blijven; er zal ook veel aan de moderne behoeften en omstandigheden moeten worden aange past. Dat daarbij tegenstanden zullen moeten worden gebroken, zal de voorzit ter, spoedig genoeg ervaren. ZATERDAG hebben we reeds enigszins een afspiegeling gehad van wat de politieke Partijraad kan zijn. Was het tot dusverre reglementaire usance, dat de voorzitter van de Katholieke Tweede-Ka merfractie voorlichting gaf over de parle mentaire situatie, ditmaal was deze taak over zes Kamerleden verdeeld. Pater Stokman sprak over het humanisme, mr De Graaff over de Indonesische Nederlan ders, de heer Van Vliet over het huurpro- bleem, de heer Droessen over agrarische kwesties, mr Blaisse over de Europese in tegratie, terwijl tenslotte prof. Romme over het diepste wezen van de P. v. d. A. een korte, maar voortreffelijke rede hield. Het was eén experiment, dat ongetwij- vangen zien Duidelijk moet worden ge- feld de volle belangstelling van vele aanwezigen had. Maar toch vragen we ons af, of dit de definitieve vorm kan zijn voor de politieke vorming in de Partij raad. Daarbij raken we tevens het zo delicate probleem van de verhouding van de Katholieke Volkspartij en de K.V.P.- fracties in de twee Kamers. Het zijn twee zelfstandige lichamen, maar toch zo nauw verbonden, dat zij een feitelijke eenheid vormen, doch ieder met een eigen verant woordelijkheid. Wij zouden de laatste als volgt willen formuleren de K.V.P. heeft tot taak een program op te stellen, dat de kerstening van maatschappij en Staat op alle haar rakende terreinen van het menselijk leven zo volmaakt mogelijk nastreeft; de frac ties hebben tot taak dit program in de practijk te verwezenlijken. Men kan het ook zó zeggen, dat de partij de ideale op lossing voorstelt, terwijl de fracties in de botsing met de vaak harde realiteiten van het veelzijdige leven, zonder overigens het ideaal uit het oog te verliezen, meestal en zelfs heel ver onder het ideaal van de partij moeten blijven. We geloven, dat wat er ook gebeure, de partij aan het ideaal moet vasthouden. We weten anderzijds, dat de fracties buiten haar schuld dat ideaal niet kunnen ver werkelijken. Het gevolg van deze twee gegevens is, dat er psychologische conflic ten ontstaan, welke op den duur de belang stelling voor de partij en voor 't politieke leven ondermijnen', een verscBijnsel, dat we niet alleen bij de K.V.P., maar bij alle partijen, zonder uitzondering, waarnemen. Tot dusverre is gepoogd dit gevaarlijke euvel zoveel mogelijk te omzeilen, door de voorzitter van de Katholieke Tweede- Kamerfractie in Partijraden en Congressen voorlichting over de parlementaire toe- stand te doen geven. Zaterdag is dit zelfs, zoals gezegd, door zes Kamerleden, ieder over het vraagstuk, waarin hij bijzonder deskundig is, gedaan. WE ZOUDEN, van de partij uit gezien, het woord „voorlichting" liever door „rekening en verantwoording" ver maakt, waarom het ideaal van de partij, dat de afgevaardigden plechtig hebben onderschreven, niet bereikt kon worden. Dit betekent 'allerminst critiek op de frac ties; maar de partij heeft het recht te we ten, waarom, hetgeen zij wenst, niet kon worden verwezenlijkt, gelijk zij er zich over verheugen mag, dat bepaalde doel einden wel bereikt konden worden. Er leeft in afdelingen en kringen veel, ook op politiek terrein dat (ook door de schuld van beneden) veel te weinig naar boven doordringt Als de afdelingen de po litieke moeilijkheden waarmede zij te kampen hebben, eens aan de kringbestu- ren doorgaven, en deze daarop betrek king hebbende rapporten aan het partij bestuur zouden zenden, dan zouden de Kamerleden precies weten, waarover zij voorlichting en rekening en verantwoor ding om deze twee gezichtspunten te combineren zouden moeten en kunnen verschaffen. Er zal natuurlijk bij alle betrokken in stanties een straffe discipline worden ver eist om deze weg van beneden naar bo ven en dan van boven weer naar beneden af te leggen Maar een levende partij kan het nu eenmaal niet zonder discipline stellen, zij het dan, dat het een vrijwillig aanvaarde discipline is. We kunnen de nieuwe voorzitter niets beters toewensen, dan dat hij deze discipline moge vinden; wat zijn zware taak toch wel aanzienlijk zou verlichten. Wij concluderen dit o.m. uit het feit, dat Zaterdag tijdens de toch duidelijk voor de microfoon uitgesproken redevoe ringen der Kamerleden het in de achterste helft der toch niet al te grote zaal ten gevolge van het geroezemoes der particu liere gesprekken een aanmerkelijke in spanning kostte om de sprekers te volgen. Dit getuigt in een dergelijk milieu niet alleen van weinig eerbied voor sprekers en wei-luisteraars, maar tevens van een betreurenswaardig gemis aan politieke belangstelling De behandelde kwesties be hoorden toch zeker tot de brandende pro blemen in ons land. Enige verontschuldi ging is misschien, dat twee en een half uur aan één stuk luisteren, niet meevalt. menigte inreden. Daarbij liepen ongeveer dertig studenten verwondingen op. Er werden enkele arrestaties verricht. De gehele ochtend hadden studenten door de straten van de hoofdstad ge marcheerd. Een groep droeg een spandoek met de woorden „Wees voorzichtig, konin gin Elizabeth". Dit duidde kennelijk op het voorgenomen bezoek van de Britse vorstin aan Gibraltar in Mei a.s. Zoals be kend heeft Groot Brittannie Spaanse verzoeken om dit bezoek af te gelasten, van de hand gewezen. Van een bijkantoor van de „Bank of London and South America" werden enige ruiten ingegooid. De betogers eisten, dat daar een Spaanse vlag zou worden uitgehangen. Desgevraagd zeide Lloyd, dat de Spaanse ambassadeur op 12 Januari de Britse minister van buitenlandse zaken „een vriendelijke waarschuwing" deed toekomen dat het bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar in Spanje wrevel zou wekken. Minister Eden had de Spaan se ambassadeur medegedeeld, dat hij on der geen beding démarches over een der gelijk onderwerp van welke buitenlandse mogendheid ook zou kunnen aanvaarden. In antwoord op verdere vragen zeide Lloyd, dat 'de Britse regering er naar streeft de betrekkingen tussen Groot Brittannië en Spanje te verbeteren. Het was „zeer jammer", dat het ter sprake brengen van de kwestie-Gibraltar de za ken moeilijker moest maken. Een Labourlid eiste, dat de minister de verkoop van wapens aan Spanje zou staken „totdat de vijandige toespelingen op Gibraltar ophouden". Lloyd merkte naar aanleiding hiervan op, dat de verkoop van wapens aan Spanje berust op com merciële, overwegingen. Het vorig jaar waren wapens en uitrusting voor een waarde van 13 millioen gulden aan Span je verkocht. Deventer heeft dan zijn 50.000-ste. Van morgen vroeg, om precies te zijn om 6 u„ werd Lambertus Johannes Kwakkel ge boren. Men wist toen nog niet, dat hij de 50.000 had volgemaakt. Maar toen de ge lukkige vader, de heer A. J- Kwakkel uit de Smyrnastraat 11. om uar naar de burgerlijke stand toog om zijn tweede zoon aan te geven, vernam hij het heug lijke feit. Hij had nauwelijks de gelegen heid het grote nieuws te verwerken, want van alle kanten werd hij bestormd met gelukwensen en cadeaux. Onderwijl begonnen de zware klokken van de St Lebuinuskerk het heuglijke nieuws over de stad te galmen. Overal werden de vlaggen uitgestoken. Herauten trokken te paard door de stad en lazen een proclamatie van het stadsbestuur voor. Het carrillon speelde de hele och tend vrolijke wijsjes en de andere kerk klokken stemden mee in het vreugdecon cert. De kinderen op de scholen, zo'n tien duizend, hadden geen aandacht meer voor de lessen, want de tractatie beschuiten met muisjes fi'ood-wit in de kleuren van de stad) werden al rondgedragen. Bur gemeester mr Bloemers en zijn echtgenote zijn per open landauer naar het kraam- huis aan de Smyrnastraat gereden om de ouders van het borelingske te gaan feli citeren. Zij gingen o-a. een grote krenten mik aanbieden, even zwaar als de nieuwe burger: 7!i pond. Lambertus is de zoon van een boekhou der, zijn moeder, 26 jaar oud, maakt het, evenals de baby, goed. Sedert 1951 woont deze Overijsselse familie in Deventer. Men kan uiteraard vrijelijk van mening verschillen, of de confe rentie van de „Grote Vier" te Berlijn de temperatuur in de" „koude oorlog'' zal doen oplopen dan wel dalen. Er zijn heel wat mensen pessimistisch gestemd en da ervaringen met vorige dergelijke conferenties hebben bewezen, dat elke partij stevig aan het touw trekt uit vrees, zich zelf een strop om de hals te leggen. Dat dr hele wereld daar aan een „strop" heeft, laat inzonder heid blijkbaar Moskou koud! Anderen zijn van mening, dat er toch hier of daar wel een „lek" moet zittten in de ijskast. En daarom wordt het bevriezenvan dc koude oorlog wat gevaarlijk geacht. Waar zit dat lek echter Wij geloven niet, dat het publick achter het. geheim, zal komen, want het valt niet te verwachten, dat. de divlo- maten in het met sneeuw bedekte Ber lijn zich zo rearm zullen maken over dc koude oorlog, dat zij zullen ont dooien". Zodat wij voorlopig nog wel zullen moeten zeggen: „Het blijft maar koud". Enfin, zolang de „Grote Vier" confe reren, doen zij geen ander kwaad, b.v. oorlogvoeren En daarom: hopelijk nog vele confe renties na deze Het K.M.M.I. deelt mede: Het storingsfront uit het Westen, dat gis teren een aanvai inzette op het vorslge- bied. lag vanmorgen boven Wesl-Engeland en West Frankrijk en bewoog alleen in Frankrijk nog verder Oostwaarts. Alleen in de Zuidelijke helft van Frankrijk heeft het dooi gebracht, maar in een groot deri van Engeland is het kouder geworden en in Noord-Engeland viel vanmorgen sneeuw. Alles bijeen kan deze aanval op het uitgestrekte Europese vorstgebied dan ook als mislukt worden beschouwd. In ons land veroorzaakte de storing een toene ming van de Oostelijke wind. In het Wes ten van het land nam de vorst hierdoor wat toe. Daarv roor het vanmorgen om streeks graden en in het Oosten 8 graden. Voorafgegaan door een in betekenis afne mende sneeuwzöne stroomt nu over Duits land zeer koude lucht in de richting van ons land. Op vele plaatsen in midden- en Oost-Duitsland vroor het in deze lucht meer dan 15 graden. Het binnendringen van deze lucht zal in ons land reeds van nacht de vorst doen toenemen, vooral in het Oosten, waar meer dan 10 graden vorst kan voorkomen. Het ziet er naar uit, dat de vorstperiode nog verscheidene" dagen zal aanhouden. Tussen de C.V.P. en de „Christelijke sociale verzameling voor volk en vrij heid" van het katholieke parlementslid Saint Rérny is het thans definitief tot een breuk gekomen en laatstgenoemde groe pering heeft besloten eigen candidaten- lijsten in te dienen voor de aanstaande verkiezingen. Saint Rémy is, aldus A.N.P., de laatste maanden voortdurend het „enfant terri ble" geweest in de C.V.P., waar hij met enkele aanhangers een soort verdediging vormde van de middenstand en zich een felle tegenstander toonde van leiders van het Algemeen Christelijk Vakverbond. Saint Rémy is ook een voorstander van absolute taalvrijheid en laat gieen ge legenheid voorbij gaan, publicatie te eisen van de resultaten der volkstelling van 1947, die zouden aantonen dat het Frans in sommige Vlaamse gemeenten de overhand heeft gekregen. Het afgelopen weekeinde is te Brussel een bijeenkomst gehouden van het natio nale comité der C.V.P. en een afvaardi ging van deze „christelijke verzameling voor volk en vrijheid". De dissidente groepering verklaarde zich bereid met de C.V.P. een kartel te vormen op voor waarde dat o.a. aan de heer Saint Rémy en een viertal van zijn aanhangers voor keursplaatsen op de kiezerslijsten zouden worden ingeruimd. Het nationale comi té van de C.V.P. heeft deze voorstellen van de hand gewezen en verklaard dat zijn groepering onverenigbaar blijft met de eenheid van de C.V.P Het comité drong er bij de aanhangers van Saint Rémy op aan. hun houding te herzien en wees op de gevolgen van hun houding voor het katholieke bevolkingsdeel van België. Het antwoord was evenwel, dat de groep haar verantwoordelijkheid op politiek plan voortaan zelf zal dragen en een eigen partij zal vormen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1