Candidaten-damtournooi is niet compleet: Keiler absent! Kok van der Eist bleef beneden het Nederlands 500 m record Dalende lijn in sportprestaties Sportverdwazing leidde tot de dood van vijfjarig meisje Rumoer rond de schaats-titel ,1-0" en de 100.000 Veld zonder standing; Huisman favoriet Zwakke luchtpijpen Schaatstochten ook rond Rotterdam mogelijk Vergelijkende cijfers markeren de teruggang Vader krijgt tien jaar gevangenisstraf Kleuter dook van 21-meter- plank PAGINA 9 Ijs en weder dienende Ploeg te Davos protesteert tegen wedstrijden te Zwolle kees broekman, Half jaar geëist tegen organisator van voetbalpool en loterij RIJDT VEILIG EN RIJDT MET PENNZOIL OLIE 1 Vatbaar voor vocht en tocht a Niet nodig de hele winter L »|r te hoesten! Neem bij de j|i 5'IK minste klacht de snel werkende, verzachtende, ia EOVw slijmoplossende Jij'!1 OOSTENRIJKSE TRAINERS CULEMB0RG HET MISSIEWERK N.V. Ned Import Mi] Groningen Distributors: Ha us ton Oliehandel Rotterdam Handelsondern Pennzolia'' Soester^èrq Fa C Keijzer Oudenbosch (N Br s werelds beste hoestsiroop Het feit, dat het bestuur van de K.N.S.B. heeft besloten de nationale kampioen schappen i,n het hardrijden te Zwolle uit te schrijven en te laten doorgaan, heeft grote teleurstelling bij de rijders te Davos gewekt. Er werd besloten om een telegra fisch protest te zenden aan het bestuur van de K.N.S.B. en aan dat van de IJs vereniging te Zwolle Dit telegram, Vrij dagmiddag uit Davos verzonden, had de volgende inhoud: „Vaststelling nationale kampioenschap pen dit weekeinde morele klap voor ge hele ploeg. Stop. Verzoeke dringend wjj- iviging in officieuze herhaal officieuze wedstrijd anders aanvaard ik geen verde re consequenties. Stop. Namens de ploeg Klaas Schenk". in Zwolle gaat een ander met zijn nationale titel schuiven De bekende Britse lange afstandloper Gordon Pirie is door de deelnemers aan de verkiezing van de Britse „Sportman van het jaar" nnt het grootste aantal stemmen gekozen. Op hem volgden de voetbal-internationaal Stanley Matt hews, Len Hutton, de captain van het Engelse cricket-team en bekende ama zone, Pat Smythe. „Het O. M. zal met de meest scherpe middelen voortdurend tegen verdachte optreden", zo zeide gisteren de advo caat-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr Van Voorst tot Voorst, in zijn eis in de zaak tegen W. van der L. uit Den Haag, de organisator van de voetbalprijsvraag „10" en van een loterij „De 100.000" die volgens het O. M. moet worden verbo den. De Haagse rechtbank heeft Van der L. ten aanzien van de beide tenlasteleggin gen van rechtsvervolging ontslagen. De Hoge Raad heeft de zaak echter terug verwezen naar het Haagse Hof, waar voor verdachte gisteren dan terecht stond. De stichting „10" had volgens ver dachte, het doel officiële erkenning voor haar voetballoterij te krijgen. Daarom was volgens hem de voetbalprijsvraag niet een onder-onsje. Men kon donateur worden en deze kon dan, indien hij door verdachte was aangewezen, mededingen in de prijsvraag, die bestond in het raden van te spelen voetbalwedstrijden. Kleine prijzen werden uitbetaald; voor hogere prijzen tussen 5 en 1.000 gaf veniachte schuldbekentenissen uit, die met 10 pet per jaar en de rente zouden worden afgelost. De advocaat-generaal noemde deze schuldbekentenissen „waar deloze vodjes". Het vonnis van de Haagse rechtbank noemde spreker volkomen onbegrijpelijk. „Verdachte tart de wet", zo zeide hij, „tot dusvêrre is geen enkele voetbal pool in Nederland op eerlijke wijze ge ëxploiteerd". „Van der L. wil met zijn systemen de Loterijwet ontwijken; hij zoekt naar de vierkante cirkel, maar zal vermoedelijk op den duur de vierkante cel vinden". De loterij „de 100.000". zo bleek ter zitting, was een ingewikkeld systeem van z.g. gereserveerde en gratis loten. Ook hierin kon de advocaat-generaal zich niet met de handelwijze van verdach te verenigen. Hij requireerde in de zaak „1—0" tot twee maanden hechtenis en in de zaak „100.000" tot twee hechtenisstraf- fen van elk twee maanden, in totaal dus zes maanden hechtenis. Verdachte van der L. voerde zelve zijn verdediging, daartoe gedwongen, zo verklaarde hij, doordat hij geen rechts kundige bijstand kon bekostigen. In een lang betoog zette hij uiteen, dat z.i. niets onrechtmatigs was geschied. (Van onze Noordelijke sport-correspondent) Na felle en harde strijd, die op enigs zins onbevredigende wijze zijn ontknoping vond, heeft Tine de Vries uit Kortezwaag op de baan van de tjsclub Tjailinga te Huizum uit een veld van 21 deelneemsters haar titel van provinciaal Fries schaats kampioene op de korte baan geprolongeerd Viermaal was Tine de Vries door haar sterkste rivale Martha Wieringa uit Baard verslagen, mar toch kwamen beide rijd sters, samen met de oud-kampioene Annie van der Meer en met Sietske de Boer in de eindstrijden. En toch maakte in de be slissende rit Tine de Vries in 16,20 sec. een betere tijd van Martha Wieringa: 16,4. Waarmee de titel-strijd ten gunste van Tine de Vries was beslist. Martha Wie ringa werd tweede, Annie van der Meer (Tjalhuizen) derde en Sietske de Boer (Snikzwaag) vierde. De Groningse titelhoudsrter Grietje Die- terman-Schuur werd echter onttroond. Bij de provinciale korte-baan-kampioenschap- pen van Groningen voor dames te Ezinge werd zU door Lucy Koops uit Uithuizen geslagen. Beide rivalen kwamen in de beslissende rit tegenover elkaar te staan en toen bleek Lucy Koops de snelste. Grietje rieterman- Elders in den lande zijn reeds verschei dene schaatstochten aangekondigd: dor pen-, drie-provinciën-, molen- en meren- tochten, enz. Ook in de omgeving van Rot terdam zijn thans tochten mogelijk, al is het ijs nog niet overal even betrouwbaar. De Zuid-Hollandse Ijsbond deelt mede. dat de Alblasserwaard nogal wat wakken vertoont, doch dat de Alblas zelf goed te berijden is. De wakken aldaar zijn duide lijk gemarkeerd; de boezem is echter niet betrouwbaar. Ook op de Giessen zal men de nodige voorzichtigheid in acht moeten nemen en dit ijs is evenals in de Krimpe- nerwaard nog niet geheel te vertrouwen. Waarschijnlijk zullen vele Rotterdam mers in dit weekend weer de traditionele tocht naar de pijpen en stroopwafelen van Gouda willen maken. Het traject Rotter- dam-Gouda is tot Nieuwerkerk zeer goed berijdbaar, daarna is het ijs echter door vele wakken, ontstaan door de sterke wind. niet overal even sterk. Met enige omzichtigheid is de tocht bij goed zicht echter wel te maken. 2eft Ac- lan. de der den en jke in een van ing, eel- De Oostenrijkse voetbalbond heeft van de K.N.V.B. het verzoek ontvangen, be middeling te verlenen bij het engageren van enkele bevoegde Oostenrijkse trainers ten behoeve van clubs in Nederland. Het laatste nummer van Het Missie werk,, Nederlands tijdschrift voor missie wetenschap, 32e jaargang, afl. 4, biedt in grote verscheidenheid meerdere zeer le zenswaardige artikelen. Prof. Dr Alph Mulders opent dit nummer met een over zichtelijke beschouwing over de ontwikke ling, die het missiewerk sinds het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie in Ne derland heeft doorgemaakt, waarbij hij zo wel het aandeel van Nederland in de wereldmissie als de missie-actie in Neder land zelf behandelt. De leider van de stu denten van Overzee aan onze universitei ten, H. Haas S.A.M., bespreekt het be langrijke probleem van de duizenden Oos terse studenten aan de universiteiten in Amerika en Europa. Mr Th. Bot omschrijft de taak van de Europese leken in de mis siegebieden. Drs Ger. Groot S.V.D., be handelt het élite-vraagstuk in Japan; zo als bekend telt de Katholieke Kerk hier een opvallend groot aantal leidende figu ren uit het maatschappelijk leven onder haar leden. Er volgt nog een bibliogra- phisch overzicht van de missie-weten schappelijke literatuur van 1953. Het N een aigemcen erkend feit, dat die van België Wat waarlijk geen athle- NEW YORK, Januari 1954. Tijdens zwemwedstrijden te Moskou heeft een Russische ploeg het Europees record op de 1/ .x 100 meter estafette vrije slag heren, dat sedert 10 Mei 1951 in Russisch bezit was met een tijd van S min. 53 sec., teruggebracht tot S min. 50,1/ sec. Het wereldrecord voor de 1/ x 100 meter estafette wisselslag heren, dat sedert 13 Mei 1953 op naam van een Russische ploeg stond met h min. St/,8 sec., werd door een Russisch team verbeterd tot 1/ min. 21,3 seo. Het Zwitsers-Duitse koppel Plattner- Hoermann heeft Zondagmiddag te Gent een 100 kilometer koppelwedstrijd ge wonnen in 2. uur 6 min. 10 sec. Onze. landgenoot Schulte, die met de Austra liër MocKridge reed, eindigde als twee de. De derde plaats was voor de Belgen Rijckaert-Lerno. Van Vliet werd met de Belg-Bruijland op een ronde zevende. ank :gen ieu- ste- ten iber e te op :gde mor dat xtra •R. C K&Ster Tiel 1952 )oor ierij rille iden afel ver- r 95 irbij j 25 a na» wee chte Hij ver- hem i te haar verhaal onderbre ken. Later vervolgde zij: „Kathy vertelde mij kort daarna, dat zij pijn in haar nek had. Ik wreef haar en deed een hand doek om haar hals. Ik vertelde mijn man over Kathy's hals en hij zei: We zullen haar vandaag loe- nde- icier rak- tan- van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9