Nieuws uit STAD en OMTREK Vijf jaar „Steun Wettig Gezag Recollectie Kath. Onderwijzers vereniging IJSPRET IN HET WEEKEND OUDE TIJD Cor Pelser moest zwichten voor Bert van der Spek Krijgt de K.K 'n jeugd-pendant? Vier weken Vierspelenkamp BEGRAFENIS J. P. HOFMAN Lustrumviering in R.K. Volksbond Koude wind op Zondag bedierf veel Uit die goede Broeder Olaf overleden Dubbel kolengeld KETHEL MAASSLUIS Op straat overleden NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In overgangsklasse Carbon door Rono verrast Schiedammers goed gestart MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 Rede burgemeester AFSCHEID DR J. RIS DZN TUINDORP GEDEELTE LIJK ZONDER WATER OPBRENGST COLLECTE PORTEMONNAIE GESTOLEN SCHOORSTEENBRANDJES BURGERLIJKE STAND FIETS GESTOLEN KOSTELOZE INENTING DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. PATER DRS F. VAN WAESBERGE O.P. SPRAK OVER GODSBEGRIP DOOR GAS BEDWELMD EEN WENS DOOR HET IJS GEZAKT TAXI IN SLOOT AGENDA Schiedamse politie tegen Vlaardingse De strijd begonnen Overgangsklasse SUCCES VAN A. v. d. VOORT Het is al weer vijf jaar geleden, dat uit de nood der tijden en de noodzaak tot versterking van de binnenlandse veiligheid in geval van een eventuele oorlog het Nationaal Instituut „Steun wettig gezag" werd opgericht, waarvan in Schiedam natuurlijk een plaatselijke commissie werd gevormd. „Steun wettig gezag" verzamelt in haar organisatie de Reservediensten van Nationale Reserve (Infanterie en Ver- zorgingskorps), Korps Luchtwachtdienst en de Politiereserve, die gisteravond aan wezig waren in de zaal van de R. K. Volksbond om gezamenlijk het eerste lustrum te vieren. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, Ir B. Wilton, die een korte rede uitsprak, waarna de burgemeester aan een vertegenwoordiger van elk der vier korpsen een oorkonde uitreikte, terwijl bovendien aan dertien politie- reservisten en de commandant van de poli tie-reserve, inspecteur van Marion een insigne werd uitgereikt. De burgemeester wees in zijn rede voering op de taak van „Steun wettig gezag" die haar oorsprong vindt in de dreiging van een communistische agres sie in 1948. Op internationaal niveau werd geoordeeld dat Europa een sterk militair apparaat nodig had, waaraan door Nederland, wegens zijn precaire ligging, in belangrijke mate diende te worden medegewerkt. De laatste oorlog heeft bewezen, dat een moderne oorlog niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats wordt gewonnen door de frontstrijders, maar door de strijders van het thuis front. Voor het moreel van een natie in oorlogstijd is de houding van het thuisfront beslissend. S.W.G. kreeg in Nederland de taak orde en rust in het achterland te bewaren. Op de eerste op roep reageerden in Schiedam 100 man en in het algemeen was het enthousiasme in ons land niet zo groot als bijvoorbeeld in Amerika, dat toch door zijn ligging veel minder beducht hoeft te zijn voor een aanvaller. Degenen, die zich beschikbaar hebben gesteld hebben echter het grote belang van een hecht en goed-functionnerend machtsapparaat in tijd van oorlog be grepen en door zich te onderwerpen aan de opleiding zich voorbereid om indien nodig, handelend op te treden. Burgemeester Peek was niet de enige aanwezige burgemeester, want als spre ker van deze bijeenkomst trad op de burgemeester van Spijkenisse, de heer P. J. Bliek. Spr. legde in zijn rede vooral de na druk op het grote belang van een hecht saamhorigheidsgevoel en de bereidheid van de verschillende korpsen om ten nauwste samen te werken. S.W.G.. dat is niet Nationale Reserve of Reserve Rijkspolitie of Korps Luchtwachtdienst, „Steun wettig gezag" dat is dit alles bij elkaar. Eendracht maakt macht is de leus, welke S.W.G. tot de hare heeft gemaakt en welke zij ook dient te bele ven, wil zij in tijd van nood haar taak naar behoren vervullen. Er is in ons volk een grote verscheidenheid van geaardheid, maar in tijden van nood weten wij opzij te schuiven wat ons scheidt, om te zoeken wat ons bindt. De Februariramp, op de verjaardag van S.W.G., was daar opnieuw op nadruk kelijke wijze getuige van. Ieder lid van S.W.G. dient mede te werken aan de bevordering van de binding der ver schillende korpsen, op contactavonden, vergaderingen, in de persoonlijke om gang. Spr. memoreerde de geschiedenis Gisteren overleed te Helmond op 47- jarige leeftijd onze stadgenoot broeder Olaf, in de wereld H. Pietsman. Gisterenavond bereikte het droevige te lefonische bericht het klooster aan de Warande. Nadat broeder Olaf Zaterdagavond nog was gaan schaatsen voelde hij zich Zondag niet goed. Toen hij in de middag even het klooster verlaten had is hij onwel gewor den en op straat neergevallen. Nadat men hem naar huis had gebracht, vond de in middels gewaarschuwde dokter het beter hem naar het ziekenhuis te laten over brengen en hem de laatste H.H. Sacramen ten te laten toedienen. Broeder Olaf is rustig, geheel aan God overgegeven, in het bijzijn van zijn mede broeders gestorven. Verleden jaar vierde Olaf zijn 25-jarige professie. Hij heeft 18 jaar in Amsterdam gestaan. De laatste jaren was hij in Hel mond. van het honderdjarige Wilton-Fijenoord ten bewijze van hetgeen binding en saamhorigheidsgevoel betekenen wan neer men resultaten wil bereiken. Ten besluite wekte hij de aanwezigen op tot vasthouden aan het eens begonnen werk, miskenning en spot ten spijt. Na dit min of meer officiële gedeelte kwam de ontspanning, in de vorm van het blijspel „Drie is teveel", opgevoerd door het Schiedams Toneel, geregis seerd door de heer L. Janse. „Drie is te veel" is een vermakelijk en vlot blij spel en het werd op amusante wijze over het voetlicht gebracht. Aan de avond werkte voorts mede de Wjlton-Fijenoordband, die ook het bal verzorgde, dat deze druk bezochte bij eenkomst besloot. Naar wij vernemen zal door de Gemeen telijke Dienst van Sociale Zaken aan zijn ondersteunden d.w.z. de mensen aan wie Vrijdags hun steun wordt uitbetaald dub bel kolengeld worden verstrekt. Dit zal bij aanhoudende vorst voor de volgende we ken worden voortgezet. In Musis Sacrum is Zaterdag een druk bezochte receptie gehouden, waar dr J Ris Dzn, die zoals bekend, tot directeur van het gemeenteziekenhuis te Vlaardin- gen is benoemd, afscheid heeft genomen van zijn patiënten. Ingevolge de wens van de scheidende geneesheer werden hem geen geschenken aangeboden. Wel ontving hij een album, waarin voorkomen de na men van allen die op de receptie ver schenen. In Tuindorp-Kethel heeft een gedeelte van de Esdoornlaan Zaterdag en Zondag zonder water gezeten. Klaarblijkelijk was de toevoer in de grond bevroren. Van morgen is het ongemak door de gemeente uit de weg geruimd De opbrengst van de collecte, die giste ren in alle kerken fen bate van het R. K. Parochieel Armbestuur is gehouden, heeft in totaal ruim 7.000 opgebracht. In een winkel aan de Rotterdamsedijk is ten nadele van mevrouw A. B. D. een tasje met 23 gestolen. In de panden 120.b en 122a resp. bewoond door H. L. N. en A. K. aan de Parallel weg is gisteren door de brandweer een schoorsteenbrand geblust, die ontstaan was doordat een bint was gaan branden. De bint werd door de brandweer onder leiding van brandmeester Spijker verwij derd. GEBOREN: Maria E., d. v. H. A. On- stenk en M. E. Meerburg; Dirkje J., d. v. P. Verhoev en C. Suttorp; Henricus J., d. v. W. L. Elgers en H. J. Hölschor. OVERLEDEN: W. van Waas 53 j. DOOR HET IJS GEZAKT. Zaterdagmiddag is de achtjarige H. P. door het ijs van de Poldervaart bij de spoorbrug gezakt. Enkele militairen heb ben de jongen met grote moeite op het droge kunnen brengen. De twaalfjarige M. L. reed Zondag in een wak van het ijs van de Polderwate ring. Zij kon bijtijds op het droge worden gebracht. Ten nadele van M. aan de Strijensestraat is voor haar woning een fiets gestolen. Op Dinsdag 2 Februari 1954 des na middags van 2 tot 3 uur bestaat gelegen heid tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de G.G. en.G.D, Tuin- laan 80. Trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen medebrengen. Vrijdagmiddag is de 47-jarige J. Hoo- gendam, toen hij het wijkgebouw van Het Groene Kruis verliet, plotseling on wel geworden en in elkaar gezakt. De man bleek te zijn overleden. Hij kwam van een consult van een der specialisten die in het gebouw zitting houden. Het stoffelijk overschot is per ambulance naar de woning in de Paul Krugerstraat 15 overgebracht. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is de 46-jarige heer C. Groeneveld uit de Emmastraat te Maassluis, toen hij met zijn rijwiel met hulpmotor van zijn werk naar huis ging, op de Hoefweg, onder de gemeente De Lier, door een militaire vrachtauto aangereden. De verongelukte, voorzitter van de Arbeiderstoneelvereni ging „Voorwaarts", werd daarbij zodanig gewond, dat hij ter plaats, is overleden. Door de Rijkspolitie wordt naar de oorzaak een onderzoek ingesteld. De Katholieke Onderwijzersvereni ging „Sint Augustinus" hield Zondag morgen een recollectie met haar le den, welke zeer druk bezocht was. Zelfs uit Rotterdam-Zuid en Schiplui den hadden leden zich naar de kapel van de Eerwaarde Broeders in de Warande begeven, waar pater drs F. van Waesberge O.P., prior van het Do minicanenklooster te Zwolle, een ge In een woning aan de Jacob Catslaan is t zongen Mis opdroeg tot intentie van een 20-jarige dienstbode nadat zij met eenj de leden. gaspook de haard had opgestookt tengevol ge van gas dat ontsnapte doordat de slang van de pook was gesproken, bedwelmd geraakt. Ook een driejarig zoontje onder vond de gevolgen van een teveel aan gas- ontwikkeling. Gelukkig had de dienstbode de tegenwoordigheid van geest gehad om de kraan af te sluiten. Beiden zijn naar het ziekenhuis overgebracht maar kon den na enkele uren naar huis terugkeren. Na de Mis verzamelden de dames en heren zich in een der zalen van de RK Volksbond, waar de ontbijttafels reeds toebereid stonden en de verwarming de verkleumde handen verwarmde. Het bestuur toonde zich ten zeerste verheugd over de verblijdend-grote opkomst op deze recollectie, waarvan het hoogtepunt werd gevormd door de conferentie van pater Van Waesberge O.P. Zaterdag werden in Maassluis drie dierenvrienden gehuldigd. De zee cadetten Arie Zonneveld, Jan Warbout en Piet Voogt, welke een blinde hond die op Zondag 13 December 1953 te water ivas geraakt en een wisse dood nabij was, met veel moeite gered hebben. In overleg met de comman dant van de stichting Zeecadettencorpste Maassluis, de heer Th. J. van Gastel, reikte de heer G. Nieuwenhuysen, directeur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren aan elk dezer dierenvrienden een diploma uit voor dierlievend hulpbetoon. De plechtigheid geschiedde op het schip „Polaris in de haven van Maassluis. Op de foto: Aan de voor het front opgestelde Zeekadetten overhandigt de heer Nieuwenhuysen de diploma's Pater Van Waesberge gebruikte als uitgangspunt de spreuk uit 1 Joan 3, 20: „God is groter dan ons hart", en wist meer dan een uur lang zijn toe hoorders te boeien met een zeer inte ressante meditatie over Gods onmete lijke almacht en volmaaktheid, daar bij uitgaande van de stelling ,dat al is het laatste, wat de mens van God kan kennen: dat hij God niet kent, naar Sint Thomas' woord, iedere mens toch een zekere mate van Godsbegrip dient te hebben, wil hij tot godsdienst en liefde tot God komen. Een grote mate van ootmoed, van nederigheid en besef van eigen beperktheid is hier bij onontbeerlijk, zoals reeds Joost van den Vondel erkende, toen hij dichtte „Al wie uit ootmoed wordt ge boren, is van het hemelse geslacht." Nadat pater Van Waesberge zijn con ferentie had beëindigd, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De Schiedammers en vooral de jonge Schiedammers maken op enthousiaste wijze gebruik van fle unieke kans, welke koning Winter hun schonk om de geneugten van „goed ijsweer" ten volle te genieten. Op elke singel, iedere sloot is het een gekrabbel van belang. „Het grut" zoekt zijn heil op de vijvers in de naaste omgeving van huis en de gelukkige bezitters van sehaatsen zoeken de rustiger omgeving van poldersloten, plassen en.... niet te vergeten de beide ijsbanen van S. IJ. V. en Tennispark Spieringhoek. De zaal, waar onze vroede mannen ver gaderen, heeft in den laatsten tijd eene belangrijke verfraaiing en verbetering on dergaan. Het hardgroene behangsel is vervangen door een behang in zachtere kleuren. Daarenboven zijn voor de ver tegenwoordigers der pers eenige geriefe lijkheden aangebracht, die zij op den rech ten prijs weten te stellen. Voorzeker ware het te wenschen, dat den verslaggevers eene afzonderlijke plaats kon worden aangewezen. Maar zij weten het: de ruimte van de raadszaal laat dit niet toe. Komen de gemeente-fi- nanciën nog eens in zoo'n bloeienden toestand, dat wij ons de inrichting van een nieuw stadhuis, waartoe reeds plannen bestaan, kunnen veroorloven, dan zal zeker den vertegenwoordigers der Pers wel eene goede plaats worden aangewe. ^Vooreerst zal de Pers zich wel kunnen schikken op het bescheiden zitplaatsje aan het kleine lessenaartje, dat haar door de goede zorg van het Dagelijks- Bestuur is bereid. Nwe Schiedamse Courant, van 19 April 1894). OAOBIAD VOOSCHIEDAM EU OMStBEKEM 76ste Jaargang No. 22370 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te 6chledam. Dam 18, telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6.25 per kwartaal. 2.15 per maand, C.50 per week. AdvertenUeprps op gewone kolombreedte f 0,15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 1 0,30 per milUmeter hoogte. BH contract geiden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie bureaux verkrijgbaar Kampioenen (kleine advertentjën) tot 20 woor- der. 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum «0 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruit betaling. Alle advertentte-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advert en tiewezen. Dat een ijsbaan met controle, baanver- zorging en vooral klaarstaande E. H. B. O.- ers geen overbodige weelde is, werd Za terdagmiddag bewezen, toen pal achter de IJ. V.-baan de achtjarige Hans Pruis- sen uit de Populierenlaan, eens wilde pei len hoe diep het water van de Polder vaart wel is. Hij gebruikate daarvoor het wak onder de spoorbrug over de Polder vaart, hetzelfde wak waar agent Korpel al bijna de gehele middag met de angst in het hart omheen gedraaid had en waar hij toen het etenstijd werd voor alle veiligheid op enkele meters afstand latten omheen gelegd had. Deze voor zorgsmaatregel werd de redding van Haps, want toen hij kopjeonder ging en de heer D. J. Streunding uit de Mariastraat toe schoot om te helpen, kon deze een der latten grijpen en aan het joch toesteken. Even later zat er een verkleumd hoopje ellende achter de gloeiend-hete potkachel van het IJsclubgebouw te wachten op droge kleren van thuis. Maar niet iedereen was zo onfortuinlijk als Hans Pruissen en op de Ijsbaan ging de pret gewoon door. Daar werden hinderniswedstrijden voor jongens van 12—15 jaar gehouden, waarbij prijswinnaars werden: 1. Jochem Zalm; 2. Gé Kleinekoort; 3. T. de Wit. Het ringsteken voor jongens en meisjes van 1215 jaar werd gewonnen door: 1. P. Wessels; 2. Coby van Lingen; 3. Nia Mak; 4. Joze van Nielen; 5. J. Braunts. Zaterdagavond was er een wedstrijd in gecostumeerd rijden, waarbij het IJsclub- bestuur voor de beste creaties prijzen had uitgeloofd. Er waren niet zo bar veel deelnemers, maar die er waren hadden zich moeite ge geven om van hun costuums iets goeds te maken. De eerste prijs werd met vlag en wim pel behaald door het duo Atie van Dilst en Hanneke Snikkers met hun creatie van „boer met ezel", de tweede prijs ging naar Renate Mettes en Trees Hertog voor hun „Chinezen", de derde prijs was voor St. Nicolaas en zijn knecht van K. A. v. Weeren en mej. P. v. Waart, terwijl de vierde prijs werd gewonnen door Adri Mettes als cowboy. Zondagmorgen was er voor jongens en heren hardrijden, maar door de gure wind welke Zaterdagnacht is opgestoken, heb ben velen, die zich reeds hadden laten in schrijven voor deelname, verstek laten gaan. Het was trouwens helemaal niet druk op de baan, maar de wind was dan ook werkelijk gemeen guur. De prijzen werden tenslotte gewonnen door: 400 me ter voor jongens beneden 12 jaar: 1. J. Gerards 1.32.3; 2. Dick Mak 1.34.1; 3. Guus Stijver 1.39.3; 400 meter vOor jongens van 12—15 jaar: 1. P. Dijkstra 1.3.2; 2. K. Oranje 1.22.3. Kees Stada 1.26,2. Bij de heren werd W. Verbeek eerste in de tijd van 0.52.met een grote voor sprong op C. Steenks, die tweede werd ln 1.2.3 min. want die was Zondag zo guur en snijdend, dat de wedstrijden in schoonrijden niet eens zijn doorgegaan. Ook op de schaats en glijgele^enheden in de stad was het Zondagmorgen opvallend rustig. De minia tuurijsbaan, gevormd door de nieuwe vij vers in Nieuwland, ander druk bezocht door kinderen en zelfs wel ouderen, lag practisch leeg. De 9-jarige M- v. d. M. uit de Pernisse- straat is door het gevaarlijke ijs van de Westerhaven gezakt. Hij werd door onbe kenden gered en op een daar liggende woonschuit voorzien van droge kleding. Aan het einde van de Parallelweg is een taxi van een Rotterdamse taxi-onderne ming in een sloot geraakt. Het vehikel is later door een andere auto pit het water getrokken. (Van onze tafeltennismedewerker) Nedlloyd heeft het tegen Wibo verre van gemakkelijk gehad. Beide theams verschenen met een invaller achter de groene tafel. Wat dat betreft waren zij beide ongeveer in gelijke mate gehan dicapt. Dat Nedlloyd dus een betrekkelijk gemakkelijke overwinning zou behalen was de meeste redelijke verwachting. Maar deze verwachting kwam op zeer losse schroeven te staan toen Cor Pelser na een uitermate spannende strijd met drie fel omstreden games het hoofd moest buigen voor Bert van der Spek. Deze voor Wibo prettige verrassing werd ech ter geneutraliseerd door een nederlaag, welke Bert van der Spek op zijn beurt van Frans Klinkenberg moest accep teren. Jan Hogendoorn nam hiervoor tegen Frans Klinkenberg op duidelijke wijze revanche. Maar Jan Hogendoorn zag zich daarna weer door Cor Pelser geklopt. Het gevolg van deze nog al ingewikkelde en enerverende gebeurte nissen was, dat het duel tussen de in vallers uiteindelijk de strijd moest be- punten cadeau; twee punten, welke PSV een 73 overwinning brachten in plaats van een mogelijk gelijk spel. Hoe merk waardig deze zege van PSV is, blijkt wel uit het feit, dat dezelfde theams in de eerste helft van de competitie een 9-1 overwinning in het voordeel van Sparta 2 lieten noteren. Wifra had geen moeite met Never Down, dat de verre reis uit Zaltbom- mel naar Rotterdam had ondernomen en deze moeite met een 10—0 nederlaag beloond kreeg. Bij TreffersQuick was Jan Scheffer de grote steunpilaar voor Quick. Op fraaie wijze wist hij zijn tegenstanders stuk voor stuk de vlag te doen strijken en deze prestatie gaf Quick gelegenheid om na een felle strijd een 64 overwinning te noteren. slechten. En dit viel in het voordeel van 1 nederlaag. Maar Wietze van Zeideren Passage Theater: Het meisje in Kamer 17 (18 j.). Monopole Theater: Het Spookhuis (14 j.). IN ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK Dinsdag 2 Februari Schouwburg, 8 uur: Concertgebouworkest o. 1. v. Rafael Kubelik (Voor de Sociëteit Har monie). Solist Hans Henkemans, piano (Beet hoven, Mozart, Bruckner) De Lantaren, 8 uur: Marionettenspel. BIOSCOPEN Programma's van 2» Jan. t/m 4 Febr. Arena: De verovering van de Mount Everest <a.L); Capitol: Een seconde beslist (18 j.); Cen traal: De Zoon van Niemand (14 j.); Cineac: Gaslicht (18 j.); Colosseum: Moulin Rouge (volw,); Harmonie: De Sheriff zonder angst (18 j.Lutusca: Zij, die van de zonde leven (volwassenen); Luxor: Slaven der Hartstocht ilR Passage (Schiedam): Het Meisje in Kamer 17 (18 j.); Prinses: Anna (volw.); Rex: De Rode Havik (14 J.); 't Venster: Tien in één (a.l.); Victoria: Abbot en Costello in het Spookhuis (14 j.). Zaterdagavond beza.g de voorzitter van de Katholieke Kring, de heer Van Baarle, van achter zijn groene tafel een klein, heel klein groepje jongelui, ongeveer een kwart van het uitgeno digde aantal vormend. De bijeenkomst vond plaats in zaal zes van de RK Volksbond en de uitnodiging was heel kort gesteld en vermeldde, dat het KK-bestuur graag eens met de jonge ren van gedachten zou wisselen over de opridhting van een speciale Kring voor jongeren. De statuten van de Kring vermelden immers, dat de KK zal bijdragen tot de culturele opvoeding van de Katho lieke Schiedammers en opvoeding be gint bij de jeugd. Dat de jeugd echter niet uit zichzelf komt om opgevoed te worden bewees het geringe gevolg op de verzonden uitnodigingen, maan twintig eeuwen terug waren de Apos telen met nog minder en dus beleefde zaal zes ondanks het bescheiden aantal aanwezigen de oprichting van de Jongeren KK, nadat de heer Van kreeg van zijn teamgenoten onvoldoen de steun, zodat USV 2 toch nog met 6—4 de beide winstpunten aan Koos Leurs en de zijnen moest laten. Van belang voor de strijd rondom de onderste plaatsen in afd. F. van de Overgangsklasse was de welverdiende overwinning van RONO S/vm J van ongemeen groot belang. RONO schiep zich daarmede een nieuwe kans om het degradatiegevaar nog te ontlopen. Het puntenverschil van RONO met Detas. Effect, VVV en Wifra 3 is thans zo gering, dat alle mogelijkheden weer open zijn. Wifr; Zeeuw in de gelederen moest met 7—3 de winst aan Eendracht laten, terwijl Wifra 2 met dezelfde cijfers VVV naar huis zond. DOS 3 kwam tegen Effect met de hakken over de sloot. Jan Branden burg zwichtte na een heroïsche strijd voor Feitsma en dit resultaat bracht DOS 3 in feite de kleine 6—4 overwinning. In de eerste klasse moest het leidende Rotterdam voor de tweede maal met een Baarle eerst uitvoerig had uiteengezet, Selijk spel genoegen nemen. Ditmaal was wat de bedoeling van de Jongeren KK I het BTTC, dat het team van Dolf Aarse ishoe hij <hent te e.an werken. fJSS El werden al direct spijkers met door weer groter geworden, terwijl door de Nedlloyd-speler uit. Sparta 2 trok naar Eindhoven om PSV te gaan bekampen en aan deze wedstrijd zullen de Spartanen zeker geen prettige herinneringen bewaren. Hier wreekte zich het feit, dat voor een landelijke competitie de aanvangstijd door de com petitieleider van de NTTB te laat is ge steld. PSV verscheen daarenboven een kwartier te laat, zodgt dit duel eerst om half acht een aanvan'g kon nemen. Het gevolg was, dat Wim Vrees zijn laat ste partij bij een stand 1515 in de derde game wegens tijdgebrek gewon nen moest geven en dat Sparta 2 ook niet in staat bleek een aanvang te maken met het dubbelspel. Zo kreeg PSV twee koppen geslagen, want de Jongeren KK was nog geen kwartier oud, toen hij al beschikte over een voorlopig be stuur, dat aan het KK-bestuur zelfs al plannen kon voorleggen voor een eerste propaganda-bijeenkomst, ten einde de Schiedamse jongelui als wij len de rattenvanger van Hamel naar zich toe te lokken. Dat plan dient echter eerst in het bestuur van „de grote KK", zoals de heer Van Baarle zei, te worden besproken, waarna het bestuur van „de jonkies" aan de slag kan gaan. Het (zeer) voorlopige bestuur van de Jongeren-KK is als volgt samen gesteld: voorzitter Jan Stöpetie, vice- voorzitter Leo de Leede, le secreta resse Til van Baarle, 2e secr. Jopie Timmerman, le penningmeester Aad Lafort, 2e penningmeester Eugène van Dijck, commissaresse Ria van Driel. overwinningen van Effect 2 en Xerxes 1 op resp. RONO 2 en SVA de positie van Eendracht 2 evenmin rooskleuriger is geworden. Het heeft er alle schijn van dat het verblijf van Eendracht 2 in de eerste klasse van zeer korte duur zal blijken te zijntenzij Eendracht 2 de zaken heel wat strakker gaat aan pakken. Feijenoord heeft in afd. B van de eer- ste klassë de touwties vrii stevig in han- '®r-L Overschie 5—Telefoon 4 4—Coöp den nu Vanhessen tot twiemaM toe met ^TeU^ JVaiiSLT Tava 4 0—10; GVMD 4—RSI 1—9; K1. 2 RN: TOP 2—CSSM 2 8—2, PHM 4—VGZ 7—3, Milkst. 4—Shell 6 8—2, CSSM 2—RET 7 9—1, VGZ— TOP 2 4—6, PHM 4—Hermandad 3 4—6; KI. 2 RO: Nijverheid 2Nationale 4 73, Insulinde 4Favoriet 5 46, Nationale 4Gezico 010 Overschie 6PHM 3 35, Nijverheid 2RN 2 7—3, Favoriet 5—VBP 3 1—9; KI. 2 RP: TCK 4Stokvis 4 100, HVO 4Nebaro 4 10—0, Ra pidFavoriet 6 91. Nebaro 4DOS 55, Stok vis 4PVH 2 46. TCK 4— Germinal 5 82; KI, 2 RQ: Shell 7—Robur 46, Gezico 2GMTTC 3 9i, Robur—Wilton 3 10—0, DOS 2—USV 10 64, JICS 3—Shell 7 1—9, PVH 3—WTV 2 2—8. De Vierspelenkamp, die het district Schiedam van de Biljartbond jaarlijks houdt, staat ook ditmaal weer in het middelpunt van de belangstelling van de biljarters en wat van nog meer belang is, het aantal deelnemers is ditmaal groter dan ooit te voren. Als de vorst aanhoudt, duelleert de Schiedamse politie Dinsdagmorgen met het Vlaardingse Korps in schoon- en hardrij den. Wind en weder dienende, vangen de wedstrijden aan om tien uur. Ook vernamen wij dat er een kans be staat op schoolwedstrijden, waarvoor hier en daar al overleg wordt gepleegd. Mochten deze wedstrijden doorgaan, dan is het te hopen, dat de wind wat mindert, Niet minder dan 21 man schreven in. Dit tournooi, dat een geheel eigen karak ter heeft, werd in Januari 1945 voor het eerst gehouden en het beleeft dus thans het tienjarig bestaan. In al die jaren is er steeds in een prettige sfeer gekampt en voor de biljartsport betekent deze Vierspelenkamp een grote propaganda Niet zozeer omdat er sterke biljarters aan meedoen, maar omdat de sterksten uit het district er hun krachten kunnen meten op verschillend terrein. Immers degenen, die in deze kamp uitkomen, moetep er varing hebben tn de vier speelsoorten, die voor deelneming verlangd worden. Zowel het libre- als het cadre-spel toch moet gespeeld worden, evenals driebanden en zo moeilijke èènbandstoten. Afwisselend wordt het ene jaar in Schiedam en het andere in Vlaardingen gespeeld en dit jaar is dan de Haringstad weer aan de beurt. Het clublokaal van de biljartver eniging Het Oosten zal in de komende weken de wedstrijd binnen haar muren hebben. Op prima materiaal kunnen de ontmoetingen plaats hebben en aan de or ganisatie, daarvan kan men verzekerd zijn, zal niets ontbreken. Een maand lang zal de wedstrijd de aandacht vragen van allen, die practisch het spel beoefenen of er belangstelling voor hebben. De deelnemers, 21 in getal, zijn niet al len even sterk en daarom zijn ze niet al- strijd komen. Bij een gelijk aantal pun ten, beslist bij de aanwijzing van de fina listen, het proportioneel gemiddelde, dat is het moyenne over alle gespeelde par tijen van hen, die gelijk eindigden in de voorronde. In iedere seance komen vier deelne mers uit, die derhalve in het geheel acht partijen spelen en er zijn, voor de finale begint, niet minder dan 32 van die sean ces nodig. Zaterdagavond is de strijd begonnen en Zondagnamiddag en -avond is deze voortgezet. Belangrijke dingen vielen er ten ze ook, naar gelang van hun sterkte, partijen van verschillende lengte spelen voor wat het libre- en cadere-spel betreft. Het is namelijk zo en daaraan heeft n]et voor. Er werd over het alge deze wedstrijd te danken dat iedere meen zeer behoorlijk gespeeld, al bleven deelnemer tegen dezelfde tegenstanderh°Ke series en opvallende gemiddelden vier partijen achtereen speelt. Eerst een P°? achterwege. De stand in de partij libre, dan een cadre, die gevolgd wordt door een partij èènbandstoten en driebanden. Vier speelsoorten dus. In iedere groep bevindt zich een speler, die 250 caramboles en 175 caramboles cadre 38-2 moet spelen. Verder twee, die resp 200 en 150 caramboles moeten maken, ter wijl de rest van elke groep 150 en 100 car. moeten scoren. Allen spelen verder 30 caramboles éénband en 20 punten drie* banden Voor elke gewonnen partij krijgt een speler twee punten toegewezen, zodat in het geheel acht punten veroverd zouden kunnen worden, als alles gewonnen werd. Maar bovendien wordt aan degeen. die in een ontmoeting, dus in de vier par tijen, de meeste matchpunten veroverd *'"b 1 L,v, L VYCgC. 4-^C OIUHU «V- lenkamp wordt bepaald door het aanrai behaalde punten en wat dat betreft, zijn de winnaar van 1953, de Schiedammer v. Duyl en zijn stadgenoot Leo van .„A" ter het best gestart, want zij erin geen enkele partij te verliezen en dus de 10 punten te bemachtigen H.ek- man uit Vlaardingen toonde ook tot de sterkeren te behoren, evenals Scheffers, want zij boekten ieder acht punten. Van de nieuwelingen in dit gezelschap. Van Eyk en Van der Plas. speelde eerstge noemde het fortuinlijkst en noteerde ook 8 punten. Dat Van Duyl zou zegevieren over de zwakkere Eikenbroek, al moest deze minder caramboles maken, mocht verwacht worden. Doch dat Van de Wa ter hetzelfde kunstje kon uithalen tegen een"' eJrtrïïtjT gegeven'%an"2'punten. Vogel was wel een verrassing. Meerma- Mochten de tweP spelers gelijk eindigen len zag het er voor Van de Water som J-i Hnn De uitslagen luiden: Hoofdklasse: PSV—Sparta 2 7—3, Neddloyd— Wibo 6—4, Wifra—Never Down 10—0, Treffers— Quick 4—6, Overgangsklasse E: USV 2Batswingers 46, KKK—Povar 3—7, DOS—AVGA 10—0. Overgangsklasss F: USVDetas 64, Wifra 2 —VVV 7—3, Wifra 3—Eendracht 3—7, Rono— Carbon 7—3, DOS 3—Effect 6—4. KI. 1 A; Wifra 4—BTTC 7—3, Effect 2—SVA 5—5, Rono 2—Effect 2 3—7. Eendracht 2—Wifra 4 28. Xerxes 1SVA 8—2, BTTCRotterdam 55- KI. 1 B: FeijenoordCarbon 2 82. Roba- ver DIRO 73, KVCarbon 3 28, Ameri cano—Vanhessen 55; KI. 2 A: Burgerson—Van hessen 2 46, Kaveka—Rono 3 2—8, Elan Kaveka 91, TavejoUSV 3 37, Burgerson Nationale 5—5, GVMD—Rono 3 4—6; KL 2 B: BTTC—Shell 4—6, Carbon 5—H P 8—2, Feijen oord 3—Carbon 4 4—6, H F—USV 5 2—8, ContactCarbon 4 2—8, Xerxes 3Shell 19, EssoBTTC 2 91, Carbon 5Feijenoord 3 3-7 KI. 2 C: Wifra 6—SBV 3—7, Feijenoord 2—Elan 3 6—4, Noad 2SVA 2 46. Rotterdam 2Elan 3 9—1, SBV—USV 4 64; KL 2 D: Eendracht 3—Xerxes 4 6—4, Wifra 5—DWL 6—4, HVO— Stawero 55 Feijenoord 4Allan 55, Xerxes 4—Feijenoord 4 9—1, DWLStawero 55, Wifra 5—HVO 6—4; Kl. 3 A: Stawero 2—NKF 6—4, Americano 4—Carbon 6 73, Elan 4Americano 4 3—7. Carbon 6Xerxes 5 010; Kl. 3 B: Van- udenGewaro 73, GasAmericano 3 37, RET Vanuden 9—1, HPV 3—IRO 3 2—8, CB—Ge waro 10—0, ROS—HPV 3 9—1, ROS—PTT 4—C; Kl. 3 C: Hermandad 2Eendracht 4 46, Be- vankoOving 82, USV 6Xerxes 6 1—9, Bur gerson 2—Coöp 64. Shell 2Burgerson 2 9—1; K1. 3D: HPV 2—Kaveka 2 8—2, Allan 2—La- famo 2—8, TavaMahero 55, Kaveka 2Ener gie 2 7—3, IRO 2—Allan 2 9—1; Kl. 3 E: Ro- baver—HPV 7—3. Ready 2—Tavejo 2 64 Ro- baverHermandad 19, HPVWilton 2 64, PHM—Ready 2 8—2; Kl. 3 F: GVMD 2—PTT 2 82, FavorietMilkst. 2 64, SVA 3Milkst. 2 37, Stawero 3Favoriet 55, Noad 3Na tionale 2 7—3, PTT 2—SRA 3—7, Gakaro— GVMD 2 46; Kl. 3 G; KV 2—Rono 4 0—10, MullercoTava 2 64, InsulindeSVA 4 91, Carbon 7Americano 3 91. SVA 4Rono 4 0—10, Americano 3—Overschie 3 3—7, VBP— Tava 2 4—6. Insulinde—KV 2 10—0; Kl. 3 H: WestEendracht 5 91, WiltonReady 19, Te lefoonGewaro 2 55, JustitiaEendracht 5 8—2, Wilton—SBV 2 46 Gewaro 2—Rotterdam 3 5—5. R. T. T. B.: KL 1 RA: Robaver 2—SCF '6—4, HE—Favoriet 2 2—8, Robaver 2—Mullerco 2 2—8, SRA 2 Energie 3 3—7, SCF—Germinal 2 0—10, HE— Contact 2 0—10; Kl. 1 RB: Oving 2—KV 3 9—1, Lafamo 2—TCK 3 6—4, RN—Bevanko 3 4—6, ErveaInsulinde 3 7—3; 21UpElan 6 4—6, Elan 6Oving 2 82, TCK 3Insulinde 3 46, Lafa mo 2Ervea 37; K1. 1 RC; Contact 3PTT 4 4—6, SRA 3—Xerxes 8 46, Rono 7Germinal 2—8, Xerxes 8—PTTS 1—9, IRO 4—PHM 2 7—3, Germinal—PTT 4 8—2, SRA 3—USV 9 5—5; Kl. 1 RD: CB 2Rono 8 55, Elan 7Xerxes 7 82, Contact 4Rono 8 46 Tavejo 3Blijdorp 2 100, NebaroRZ 2 82. DWL 2CB 2 4 Kl. 1 RE: RZ 3—BTTC 4 4—6, Bevanko 2—Stolri vis 46, USV 7RZ 3 82, Noad 4Justitia 2 0-10, Rono 6JICS 2 5—5, BTTC 4-GJR 6—4; KL 1 RF: Dreadnought 2Elan 5 73, Rotter dam 4RZ 46, JICSGas 2 100, Ready 4 Blijdorp 46, Elan 5—Blijdorp 46, RZXerxes 9 9-1, Rotterdam 4JICS 37, Dreadnought 2 —Ready 4 4—6; Kl. 1 RG: Steinweg 1—Shell 3 7—3, Kristal—Elan 8 10—0, TOP—Shell 3 3—7, PTT 3—Steinweg 4—6; Kl. 1 RH: EMS—Kaveka 3 6—4, VBP 2—Nijverheid 5—5. Tava 3—WTV 5—5, PVH—VBP 2 5—5; Kl. 2 RA: SKB—PVH 4 10—0 VBP 4—PON 2 5—5. Allan 5—GJR 2 4—6. Germinal 6—PHM 5 3—7, VBP 4—SKB 1—9; Kl. 2 RB: Milkst. 5—Oving 4 8—2, RET 4— Milkst. 5 5—5, Americano 6—Stokvis 5 6—4, rn- Steinweg 3—Oving 4 10—0, GMTTC 4—Hagero zijn. Wifra 3 met Tine de'2 0—10. wifra 8Blijdorp 3 5—5; kl 2 RC: RSI 3—West 2 2—8. E Sc R 2Justitia 4 73, Stokvis 6—Spes 1—9; Kl. 2 RD: Rapid 2—Na tionale 3 7—3, Stokvis 2—H PV 8—2, SBV 3 E& R 3 9—1, Nationale 3—SVA 5 7—3: KL 2 RE: Laagland 2IRO 5 100, EME 2Tava 6 3—7, PTT 10—Noad 5 3—7, GGD 3—Spes 3 9—1, Laagland 2—EME 2 7—3, IRO 5—GGD 3 5—5, Spes 3—Tave 6 0—10, GMTTC—PTT 10 7—3; Kl. 2 RF: Spes 2—Robaver 3 3—7. PTT 6RET 2 19, Favoriet 4PTTS 2 55 Telefoon b Germinal 3 0—10, Mullerco 3—Stenweg 2 55. PTTS 2—Robaver 3 64, Germinal 3—RET 2 6—4; Kl. 2 RG: TOP 3—Stokvis 3 6—4, PTT 7— Contact 5 64, CB 4—Milkst. 3 1—9. RZ 4— Stadhuis 28. Stadhuis—Milkst. 3 91. Tava 5—TOP 3 1—9, Contact 5Stokvis 3 3—7; Kl. 2 RH: Mullerco 4—Stadhuis 2 3—7. Shell 4-_ RET 5 8—2, GVMD 3—CB 5 10—0, Stadhuis 2— GVMD 3 1—9, CB 5—2IUP 2 1-9; Kl. 2 Hl: RET 6—PTT 8 5—5, VBP 5—Ready 5 0—10, Rot terdam 5—Nebaro 2 82PTT 8—VBP 5 7—3; Kl 2 RJ; TCK 5—Nijverheid 3 7—3, CB 6—HE 2 '9—1, 21Up 4—lek Waeck 1—9, Tavejo 4— Oving 3 8—2 Energie 4- TCK 5 5—5, lek Waeck HF, 2 10—0; Kl. 2 RK: Gakaro 2—NKF 3 5—J Eendracht 6—Overschie 4 9—1, Americano 5— Fehenoord 6 10—0, Justitia 3—NKF 3 5—5, Over schie 4-21UP 3 6-4, Eendracht 6-Energie 5 rL, 1 RL: Vanuden 2—Telefoon 4 4 6. V b Dreadnought 4 7—3. Cöop 2—E R 3—7, Allan 4—Overschie 5 5—5, E R—Esso 2 In de Overgangsklasse bleef Wietze van Zeideren in het duel met Bat swingers ongeslagen en dat betekende voor Koos Leurs de eerste en flinke een gelijk spel genoegen moest nemen. In de tweede klasse werd de situatie in afd. D uitermate verward en toch weer duidelijker. NOAD had hier met HVO en DWL de leiding, maar terwijl NOAD geen fout maakte begon HVO met een gelijk spel tegen Stawero en een nederlaag te gen Wifra 5. En het merkwaardige is, dat DWL precies hetzelfde deed als HVO, zij het dan in omgekeerde volgorde. Eerst moest met 64 de winst aan Wifra 5 worden gelaten en vervolgens een gelijk spel tegen Stawero geaccepteerd. De rol van Wifra 5 in deze gang van zaken is wel zeer bijzonder. Immers aan het ein de van de eerste helft scheidde alleen Elan 2 de Wifranen van de laatste plaats en nu boekt het team achter elkaar twee successen tegen de leiders in deze af deling. En toch is het geen gewijzigd Wifra 5. Dat Noad met een welgevallig oog deze ontwikkeling gadeslaat, lijdt geen twijfel. De mogelijkheid voor Noad om dit Noad-jubileum-jaar met een prachtig kampioenschap te vieren lijkt voor verwezenlijking vatbaar. A. van der Voort uit 's-Gravenzande heeft de op Duinhorst in Den Haag ge houden derde nationale cycle-cross op overtuigende wijze gewonnen vóór J. van der Putten uit Den Haag. Zijn stad genoot C. Hamelink eindigde als derde. en dus ieder twee partijen winnen, dan worden die extra punten ook tussen hen verdeeld. Als de groepen volledig zijn uit ber uit doch juist op Jiet goede ogenblik wist hij zich aan een nederlaag te ont trekken Een opsomming van de uitsla- gespeeld] volgt nog een finale, waaraan gen zullen wij nalaten, maar wel ligt niet zoals vroeger, de vier besten mogen deelnemen, doch waarin de zes bestge- icii eveu btci a en uatiiuiu Lijn <-l. leen in drie groepen verdeeld, maar moe- plaatsten uit de drie groepen in de eina- het in de bedoeling om op geregelde tij den een beschouwing over de gebeurte nissen in deze unieke wedstrijd te geven. Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag op de Algemene Be graafplaats het stoffelijk overschot van de heer J. P. Hofman in leven penning meester van S.V.V., ter aarde besteld. Op plechtige wijze was te voren in de aula op de dodenakker in sobere bewoordin gen afscheid genomen van de ontslape ne, die zijn gehele leven in dienst van de sportwereld in het algemeen en in dat voor SVV in het bijzonder heeft gesteld. Ruim 42 jaar heeft hij een bestuurs functie (vele jaren was hij secretaris penningmeester) bekleed. De heer Hof man, die gedurende zijn 60-jarige le vensperiode aller sympathie genoot en slechts vrienden had werd door hon derden van deze vrienden naar zijn laatste rustplaats vergezeld. Nadat de organist, de heer J. G. Hak- kert, het Largo van Handel had ge speeld, trad de heer C. Maltha, SVV-voor- zitter uit de rond de katafalk geschaar de bestuurs-corporaties naar voren en schetste in eenvoudige bewoordingen het veel omvattende werk van de ont slapene, dat hij voor SVV, „zijn" rood groenen. heeft verricht. „D,e heer Hofman heeft de club hel groot maken. Zijn energie en pen zijn evenmin te verbeteren". We realiseren ons nu pas nu we aan de baar van de overledene staan de omvang van het heengaan van de heer Hofman", zei de heer Maltha, die voorts woorden van troost richtte tot de echtgenote van de ontslapene. Namens de KNVB voerde de heer A. H. W. Weekenstroo, voorzitter van de afde ling Rotterdam het woord. Hij noemde de heer Hofman „een der onzen", want hij was een der steunpilaren, een der fonkelende facetten in de sportwereld. Vooral het probleem der jeugd-recreatie genoot de volle aandacht van de heer Hofman en aan dit opvoedkundige werk heeft de overledene zijn deel ruimschoots bijgedragen, aldus spr. Nadat nog een persoonlijke vriend af scheidswoorden tot zijn overleden makker had gericht, speelde de organist het, speciaal door hem in mineur getoonzet te, clublied van SVV. En onder deze ver trouwde clubklanken werd de kist met het stoffelijk overschot, bedekt onder vele bloemstukken en gevolgd door honderden belangstellenden, onder wie wethouder mr P. v. Bochove, cbmmissa- ris van politie, K. Rijpma, dr F. Junge- rius, alsmede de eerste elftalspelers van werklust waren niet te evenaren enSVV, naar de groeve gedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2