Martha Wieringa zegevierde ook in de „dubbele revanches'' Lelietjes van dalen -lijn bij Dior Drie Commissarisseri der Koningin benoemd ^an der Ploeg versloeg Dijkstra V ergminings-kwestie Europese titel-strijd tussen 44 schaatsers Waalwijk groeit snel Farstad en Maarse op korte baan te Heerenveen In Noord-HollandUtrecht en Groningen j Snuif en wrijf De watervoorziening voor de Landbouw in Noord-Brabant VRIJDAG 5 FEBRUARI 1934 PAGINA 5 Modellen voor alle vrouwen en alle uren 2091 TOERRIJDERS REDEN ELFSTEDENTOCHT UIT Tour de France Nederland ZUID-AFRIKA WON VIERDE TEST; EN DE RUBBER! Nieuw-Zeeland verslagen Gedistingeerde eenvoud C ANDIDATEN-TOURNOOI Abel Verse vervangt King BLACKPOOL GAAT VERDER Ronde van Nederland KEES PELLENAARS HEEFT TECHNISCHE LEIDING NEDERLANDSE BRIDGERS KLOPTEN AMERIKANEN Kampioenschap lange baan BROEKMAN c.s. NEMEN DEEL AAN REVANCHES DOETS WON WEER Zeer binnenkort 15.000 imvoners SCHOLTEN WINNAAR VAN NOORD-WESTHOEKRIT OPOE TRIP HONDERD JAAR Oplossing van gisteren MIJNWERKER GEDOOD DOOR VALLEND GESTEENTE AUTOBOTSING MET VRESELIJK GEVOLG VÓÓR DE DOOI INVALT Weggebruikers gewaarschuwd SPOORBOMEN NIET TIJDIG GESLOTEN Overwegwachter stond terecht AARDE 4-1 MILLIARD JAAR Door AGATHA CHRISTIE k Ruim 3.000 toeschouwers zijn in de H.O.K.Y. te Den Haag getuige geweest van een spannende wedstrijd tussen HHYC versterkt met drie Canadezen uit België en de Italiaanse ploeg Milano Inter, welke winnaar werd van het in December j-1. in Zwitserland gespeelde tournooi om de Spengler Cup. Het Italiaanse team telde vier Canadezen in zijn gelederen. De ont moeting eindigde in een 86 overwinning voor de Haagse ploeg. De tussenstanden waren 23 13 51. Voor H. H. IJ. C. scoorden de Canade zen Zukiwski, Don Kirk en Mann (Cana dese gast uit België) en de Hagenaar Snoek. In de pauzes gaf de Amerikaanse kunst rijder Jimmy Grogan een demonstratie. strak en de kraag van de japon wordt dikwijls bo ven het jasje uitgedragen, dat dan natuurlijk geen kraag heeft Ook hier veel marine-blauw, dat Dior voor de variatie bleu de Paris noemt. De coupe brengt de chique aan. Geen enkel donkerblauw toilet is opgemaakt met wit bepaald een aange name afwisseling na de overvloedige witte gar nering, die we in de andere couture-huizen te zien kregen. De witte strikken en banden heeft Dior ver vangen door wit porselei nen colliers, van vijf of zes snoeren. Deze colliers zitten niet meer strak om de nals, maar hangen laag af in 't décolleté. Ze geven wat kleur en staan toch discreet. Dior heeft dit jaar modellen willen brengen voor alle vrou wen en voor alle uren van de dag. Hij is er won derwel in geslaagd. Zelfs zijn avondtoiletten, hoe rijk geborduurd ook, be houden een gedistingeerde eenvoud. Ondanks het feit, dat hij ruim 200 mo dellen toonde, viel de tijd ■niet lang. En dat is wel licht het grootste compli ment, dat men Dior ma ken kan. In de loop van Donderdagavond heeft het bestuur van de Friese Elfstedenver- eniging bekend gemaakt, dat van de 2597 voor de toertocht vertrokken deelnemers, er 2091 op tijd zijn aangekomen; 506 toer rijders hebben de tocht dus niet of niet binnen de tijdslimiet volbracht. Dior blijft de eerste plaats innemen onder de couturiers. Zijn collega's pluizen zijn collecties lange tijd uit en we vin den jaren later bij ande ren nog details van zijn modellen terug. Zo heeft Diors prinsessenjapon van de najaarscollectie als leitmotiv gediend voor velen. Dior heeft dat zelf voorzien en wil er dan ook niets meer van we ten. Hji gaat wel niet zo ver om nauwsluitende kleren ongemakkelijk te noemen, maar hij geeft dit t6ch te verstaan: een vrouw voelt zich inder daad behaaglijk in een soepel en eenvoudig japonnetje. Daarom wil Dior uitsluitend dergelijke jurken maken en komt rrtet de lelietjes-van-dalen- lijn; even eenvoudig en jeugdig als deze bloemen, heeft hij zijn collectie wil len doen zijn. De schouderlijn valt na tuurlijk, het lijfje zit ruim en overbloezend. Meestal heeft het een kraagje of een vest. De rokken val len of ruim of zijn geplis- seerd. Alle modellen heb ben een tamelijk brede ceintuur die het middel niet inperst. Toch lijkt 't er op, omdat lijfje en rok ruim zitten. We zijn dus weer bij de robe chemi- sier aangeland. Na alle gecompliceerde jurken, die we te zien hebben gekregen, zijn deze eenvoudige modellen een verademing. De dé- colleté's zijn nooit over dreven en bijna altijd in de breedte, in de soort van een gematigde bateau-hals. Zowel eenvoudige als meer geklede modellen be staan in de regel uit een japon met manteltje. Dik wijls wordt dit manteltje vervangen door 'n blou- dervond, behaalde de oude en naar de achtergrond rakende oud-kampioen van Groningen Jan Scheper uit Veendam, weer eens een overwinning en wel te Ap- Pingedam, vóór de gebroeders Warta uit Groningen en Schenkel uit Winneweer,' terwijl de Drentse kampioen Fidder zich van z'n ziekte hersteld tocnde door te Bruinerveen zowel Oosting als Koops te kloppen en Tine de Vries bij absentie van Martha Wieringa de rijderij van Warga op haar naam schreef vóór de locale rijd ster Sjoukje Sinnema. Voor de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats, welke Za terdag 6 en Zondag 7 Februari a.s. te Da- vos worden gehouden, zijn de volgende 44 inschrijvingen binnengekomen. Rusland; Gontsjarenko, Shilkov, Grishin; Engeland; Cronshey, Dy mock, Stevens; België: Laboubee, Detaille, Nys; Neder land: Broekman, De Graaff, Huiskes, Maarse, Schuller, Van der Voort; Noor wegen: Andersen, Aas, Haugli, Hodt, Jo- hannessen, Seiersten; Finland: Salonen, Jaervinert, Saloma; Frankrijk: Heckli, Cartaux, Guilloz; Zweden: Ericsson, Stroem, Sjoelin, Pajor, Malmsten; Italië: Citterio, Caroli; Duitsland: Meding, Raepple; Keiler; Oostenrijk: Mannsbarth, Offenberger, Josef Eminger, Kurt Emin- ger; Zwitserland: Kuil, Rohrbach, Hard- meier. Te Johannesburg heeft het cricket-team van Zuid-Afrika de vierde testwedstrijd tegen Nieuw-Zeeland met klinkende cij fers gewonnen; en waar ook de twee eerste wedstrijden een overwinning op leverden (en een derde een draw was geworden), is Zuid-Afrika reeds zeker van de rubber. De Nieuw-Zeeianders zijn wel een tikje uit de hand gevallen. De cijfers waren: Zuid-Afrika 243 en 25/1, Nieuw-Zeeland 79 en 188. De eerste innings was voor de spinner Tayfield met 6/13, de tweede het succes van Adcock 5/45. Wat de vergunning van de K.N.W.U. voor de start en de eerste etappe van de Tour de France 1954 op Nederlands grond gebied betreft, vernemen wij, dat de heer Dick Bessem, directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, in deze namens het comité Tour de France Nederland N.V. en als gevolmachtigde van het Tour de France Hoofdkwartier te Parijs kan op treden en als zodanig de bedoelde ver gunning kan aanvragen In een bespreking tussen het K.N.W.U.-bestuur en de heer Bessem is overeengekomen, dat de heer Bessem nu een officieel verzoek om de bedoelde vergunning zal indienen. Per kerende post zal de K.N.W.U. dan de vergunning verlenen. Dit zal vandaag of morgen zijn beslag krijgen. Volgens uit Parijs ontvangen berichten is L. T. King, kampioen van Frankrijk 1953 .verhinderd wegens werkzaamheden. De Franse Dambond heeft nu in zijn plaats aangewezen de kampioen 1952, nl. de bekende problemist Abel Verse. son, dat veel weg heeft van 'n lot de taille lopen de en overbloezende bolero. Dior lanceert het dejeu ner-diner-ensemble. Dit bestaat ook uit een min of meer gedécolleteerde japon met bijpassend jasje, spencer of blouson. De manteltjes zijn erg kort en van de basque is maar een centimeter of tien overgebleven. Om het middel sluit dit jasje niet Had de Engelse Cup-houder Blackpool tegen de tweede-klasser Luton Town niet minder dan vie- wedstrijden nodig, tegen een andere t\\ eede-klasser West Ham United plaatsten de oranje-hemden zich na twee wedstrijden in de volgende ron de. De uitslagen van de andere overge speelde wedstrijden uit de vierde Cup ronde waren: ChesterfieldSheffield Wednesday 24, Newcastle United Burnley 10, PortsmouthScunthorpe United 22 (na verlenging, Leicester- City—Stoke City 31, Hull CityBlack burn Rovers 21. De Stichting Wielercontact deelt ons mede, Kees Pellenaars te hebben verzocht de technische leiding van de Ronde van Nederland 1954 op zich te nemen. Pelle naars heeft verklaard deze leiding te wil len aanvaarden. De eerste stappen betref fende het contracteren van de renners zvfn door hem reeds opgenomen. De bridgewedstrijd tussen Nederland en de Verenigde Staten is na 96 spellen geëindigd in een overwinning voor Ne derland, met een totaal van 140 match- punten tegen 119 matchpunten. Het Amerikaanse team dat deze drie dagen in de Union Club te Amster dam heeft gespeeld, is de kampioens- ploeg die onlangs in Monte Carlo van Frankrijk had gewonnen. Indien de vorst aanhoudt is, aldus ver nemen wij van de zijde van de K.N.S.B., de mogelijkheid groot, dat Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari te Amsterdam op de baan van de Amsterdamse IJsclub natio nale werdstrijden worden gehouden, die met deelneming van de thans in Davos vertoevende rijders als revanches van de nationale kampioenschappen te Zwolle zul len worden beschouwd. De Loosdrechtse wedstrijdschaatser Adri Doets vierde Donderdagmiddag nieuwe triomfen. Hij won op de Loos drechtse plassen de wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter om de Driesprong wisselbeker; de andere rivalen konden de snelle Doets niet bedreigen: Totaal klassement: 1 A. Doets 161.899: 2 H. Prins 178.796; 3 F. v. Dalfsen, 181.466. Te Kortenhoef werd een vier dorpen wedstrijd gehouden tussen de beste rij ders van de dorpen Ankeveen, Korten hoef, Nederhorst den Berg en 's Grave- land. De uit vier man (G. Verschie, J. Lamme, J. Verschie en Piet Splinter) be staande ploeg van Ankeveen won deze wedstrijd. Tweede werd Nederhorst den Berg, derde 's Graveland en vierde Kor tenhoef. Aan de internationale langebaanwed- strijden, welke Woensdag 10 Februari te Heerenveen worden gehouden en waar aan door de Noren Sverre Farstad, Wigo K. Hansen en Arne Johansen, benevens de Nederlandse ploeg, welke momenteel te Davos vertoeft, wordt deelgenomen, zal een korte baan wedstrijd worden toe gevoegd Ir, deze wedstrijd over 160 meter zullen de Noor Sverre Farstad en Gerard Maarse tegen enkele Nederlandse korte- baan specialisten uitkomen. Het is mogelijk, dat de tegenstanders van Maarse en Farstad beroepsrijders zullen zijn doch aangezien het hier een demonstratieweóstrijd geldt is dit, aldus vernemen wij van K.N.S.B.-zijde, geen bezwaar. De belangstelling voor de op Donder dag gehouden Noord-Westhoekrit in de kop van Overijssel was enorm groot. Meer dan 2000 deelnemers uit alle delen van onfe land waren naar Steenwijk ge komen om de 60 km lange tocht te ma ken langs riet en weiden. Voor de wed strijd hadden zich 81 deelnemers laten inschrijven onder wie twee dames. Het waren Scholten en Knol, uit Giet hoorn, die na 3 uur en 7 min. broederlijk door de finish gingen. Scholten werd tenslotte als eerste geklasseerd. De enige dame, die de wedstrijd uitreed, mej. J. Loo (Zwolle), -undigde op de 29ste plaats. Al was de belangstelling Woensdag veel groter, de animo voor de Meren- tocht uit Leiden blijft. Donderdag startten er weer ongeveer 500 deel nemers, van wie er 35 de tocht van 90 km uitreden. Een felle koude wind hinderde de rijders en bovendien was het ijs niet in goede conditie. Het groot ste aantal deelnemers legden de af standen 20, 40 en 60 km af. Tot en met Zondag kan men deze tocht nog ma ken. Donderdag zijn de benoemingen bekend gemaakt van drie nieuwe commis sarissen der Koningin in de provincies Utrecht, Groningen en Noord-Holland. Van links naar rechts: mr C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg uit Veerlangbroek, benoemd in de provincie Utrecht) midden: dr M. J. Prinsen uit Voorburg, de nieuwe commissaris in Noord-Holland en mr W. A. Offerhaus te Groningen, benoemd in de provincie Groningen. l Uw verkoudheid van neus. Iron I r\ f hnrpf vitoer t keel of borst weg met van het provinciaal stads- en academisch ziekenhuis te Groningen, voorzitter van de commissie van administratie van het museum van oudheden van de provincie en stad Groningen, penningmeester van de Groningse stadsschouwburg en vice-voor- zitter van de ANWB- Omtrent de politieke gezindheid van de drie nieuwbenoemde commissarissen der Koningin kunnen wij mededelen, dat dr M. J. Prinsen (Noord-Holland) is aan gesloten bij de Partij van de Arbeid. Mr C. Graaf van Lynden van Sandenburg (LTtrecht) sympathiseert met de beide grote prot. chr. partijen (op een verenig de lijst van deze partijen is hij tot gemeenteraadslid gekozen in Lang broek)' en mr W. A. Offerhaus (Gronin gen) is van liberalen huize, doch even eens niet bij een partij aangesloten. Van de aftredende commissarissen is de heer Reinalda lid van de PvdA, de heer Ebels van de VVD, terwijl de heer De Vos van Steenwijk van liberalen huize stamt „Groningen kan ingenomen zijn met deze benoeming. Notaris mr W. Offerhaus is met hart en ziel Groninger en wordt in alle kringen hoog gewaardeerd. Hij heeft een brede en gedegen belangstelling voor het sociale en culturele leven." Dit was de mening van de huidige commissaris der Koningin dr E. H. Ebels, die 1 Juli zal af treden. Deze mening werd ongetwijfeld gedeeld door de gehele Groningse burgerij. Dat bleek direct al nadat het bericht van de benoeming van notaris Offerhaus was afgekomen. Het was een komen en gaan van bezoekers daar in het grote herenhuis aan de Marktstraat en de telefoon ratelde onophoudelijk. Een interview wilde de nieuw benoemde notaris nog niet toe staan, omdat hij zich nog niet wilde uitla ten over allerlei provinciale problemen. Opie Trip te Stadskanaal heeft haar 100ste verjaardag onder enorme belang stelling gevierd. De buurtbewoners zorg den voor een groot feest. De woning van de jarige was versierd en er stroomden vele cadeaux en gelukwensen binnen. Opoe Trip had er veel plezier in. Ze kon de gelukwensen zelf nog lezen en ook de gesprekken op de receptie die eigenlijk de gehele dag duurde heel goed volgen. Burgemeester en wethouders kwamen hun gelukwensen aanbieden en verder zeer vele kennissen, buurtbewoners en familieleden. meisjesnaam, 31, slot (Duits). 33. aanw. vnw., 36. sportterm. Horizontaal; 1. asla. 5. Peel, 8. termiet, 10. vaalt, 12. otter. 14. ran, 15. sen, 17. erg, 18. orde. 20. enge, 21. ek, 22. re, 23. guur, 26. nors, 29. rul, 30. kor, 32 pet, 33. aster. 35. are na, 37. rooster, 38. last, 39. slap. Verticaal: 2. sta, 3. lel, 4. arts, 5. pion, 6. eet, 7. Etten, 7a. Avro, 9. erge, 11. Aarhuus, 13. ergeren, 16. en, 19. eer, 20. een, 23. gram, 24. ultra, 25. Po, 27. opera 28. stap, 30. krot, 31. rats, 34. eos, 36. rel. Horizontaal: 1. waterhoogte, 2. onbep. telwoord, 5. bedorven, 6. lokspijs, 7. en omgekeerd, 8. stel, 11. enig, 14. steeds weer. 17. gewicht, 18. voegwoord (Fr.), 19. land in Azië, 21. en andere, 22. zangnoot, 23. laatste nieuws, 24. laatst leden, 25. titel, 26. reptiel, 29. uit gedachten, 32. voorbijgaand gebruik, 34. langs (Eng.), 35. voorzetsel, 36. vogel, 37. lidwoord, 38. ontkenning, 39. boom, 40. voegwoord. Verticaal: 1. plaats in Nederland, 2. oorlogstuig, 3. water in N.-Brabant, 4. de lezer heil, 5. koning (Fr.), 7. voegwoord, 9. jongens naam, 10. bijwoord, 11. de Verenigde Sta ten, 12. insecteneter, 13. dorp in Z.-Hol- land, 15. slot, 16. nummer, 20. flinke vent, 23. dorst lessen, 27. titel. 28. gelijk, 30. (Van onze correspondent) Donderdagmorgen is in de Domaniale Mijn te Kerkrade de 20-jange mijnwerker J. Stevens uit Bleijerheide om het leven gekomen. Hij raakte bedolven onder val lend gesteente en overleed kort nadat men hem had bevrijd. Hem weid nog het H. Oliesel toegediend. S. iaat een vrouw en een kind van vier maanden achter. In overleg met de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant en met de Noordbrabantse waterschapsbond hebben Ged. Staten van Noord-Brabant gisteren te 's-Hertogenbosch een congres gehouden inzake de watervoorziening voor de land bouw in die provincie- Het congres werd gepresideerd door de Commissaris der Koningin, prof. dr J. E. de Quay. Dr Mesu, directeur van de Cultuurtech nische Dienst te Utrecht, behandelde de watervoorziening voor de landbouw in het algemeen. De drinkwatervoorziening op de landbouwbedrijven, het zoutgevaar en het afvalwater werden besproken, alsook de waterbeheersing. Sprekend over het grote belang voor de watervoorziening in de landbouw door af sluiting der zeegaten en het scheppen van stuwmeren in Rijn en Maas, merkte dr Mesu op, dat in de komende decennia zeer grote en diep ingrijpende maatregelen zullen worden genomen. Ir Visser, hoofd der afd. Onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst, gaf een ge detailleerde beschouwing over de water beheersing in Noord-Brabant. Een volle dige waterbeheersing in Brabant betekent in geld uitgedrukt een project van 150 millioen gulden. Dit project uitvoeren zou een werkverruiming betekenen voor 10.000 man per jaar. 22.40 Gevar. muz. 24.00 Nws.' 0.15 Dansmuz. 1.00 Jazzmuz. 2.15 Gevar. muziek. Frankrlik. Nationaal Frofr. 347 m. 12.30 Symph.cone. 13.00 Nws. 14.17 Symph.ork. 16-40 Gram. 16.55 Kamermuz. 17.55 Gram. 20.00 Lichte muz. 20.30 Hoorspel. 22.00 Zang en piano. 22.45 Piano. 23.25 Gram. 23.45—24.00 NVs. Brussel. 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gevar. muz. 12.30 Weer. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15, 15.15 en 15.45 Idem. 16.00 Accord.muz. 16.15 Gram. 16.30 Accord.muz. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.00 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Cabaret. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz.- progr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.40—24.00 Gram. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 14.15 en 14.30 Gram. 15.30 Verz.progr. 16.30 Lichte muz 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Jazz muz. 18.45 Accord.muz. 19.15 Gram. 19.25 Idem. 19.30 Nws 20.00 Gram. 20.30 Chansons. 21.00 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. '23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. B B.c. European Service. Ultz. voor Nederland. 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen (op 424, 49 en 42 m.). 22.00—22.30 Nws. Spiegel v. week. Sportjournaal (op 224 m.). Te Heerlen kwamen gisterochtend twee auto's met elkaar in botsing. De 25-jarige J. V. werd hierbij uit de door hem be stuurde bestelwagen gerukt en terwij] zijn hoofd bijna de grond raakte bleven zijn benen in de bestelauto vastgeklemd. Het hoofd van V. kwam terecht onder het achterwiel van de andere auto. V- was op slag dood. Na de huidig vorstperiode zullen vele weggedeelten, naar het zich laat voor zien, de gevolgen ondervinden van op- dooi, waardoor zij niet of minder goed berijdbaar zullen zijn. Omdat nu zowel wegen als vrachtauto's grote schade kun nen ondervinden van het berijden van opdooiende wegen wordt er van de zijde van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat met nadruk op gewezen, dat het wenselijk is transporten zoveel mogelijk vóór het invallen van de dooiperiode te doen plaats vinden. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren 150 boete, subs. 50 dagen hechtenis en een maand voor waardelijk geëist tegen de overwegwach ter der Ned. Spoorwegen G. uit Leidschen- dam. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 2 Juli van het vorige iaar niet tijdig de spoorwegbomen van de Westvlietweg te Voorburg had gesloten Het gevolg daar van was geweest, dat een auto tegen de locomotief van een goederentrein reed. De inzittenden van de wagen kwamen er wonder boven wonder goed af. Vier Amerikaanse geleerden, die zelfs atoomenergie bij hun tijdmetingen ge bruikten, hebben thans verklaard, dat de aarde reeds 4.500.000.000 jaar bestaat. Dat hebben ze vastgesteld, zeggen ze, uit verschillende soorten lood, die ze ge vonden hebben in meteorieten. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Willem Ruys" (8 Febr.); Ned. Nw Guinea: ms „Willem Ruys" (8 Febr.); Ned. Antillen: ms „Oranjestad" (16 Febr.); Suriname: ms „Nestor" (17 Febr.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Jagersfontein" (9 Febr.); Canada: ms „Prins Willem van Oranje" (8 Febr.); Argentinië en Chili: ms ..Yapaeyu" (11 Febr.); Uruguay: ms „Brasil Star' (8 Febr.); Brazilië: ms „Alhena" (10 Febr.); Australië: ss „Strath- more" (6 Febr.); Nieuw Zeeland: via Engeland (6 Febr.). tellen over leder onderwerp. Wel, hem houd ik strikt bij de zaak. Ik wil dat hij „ja" of „neen" antwoordt. Dit of dat. En nu komt u. Ik zie dadelijk, dat u ordelijk en methodisch zult zijn. U zult zich tot de zaak bepalen. Uw antwoorden zullen kort en bondig zijn. En omdat ik, made moiselle, een beetje in de contramine ben, doe ik u heel andere vragen. Ik vraag u, wat u voelt, wat u denkt. Bevaut u die methode niet? Houdt u mij ten goede, maar het lijkt tijdsverspilling. Of mijnheer Ratchett's ge zicht wel of niet in mij smaak viel, zal u wel niet helpen, uit te vinden wie hem vermoord heeft. Weet u, wie Ratchett werkelijk was, mademoiselle? Ze knikte. Mrs Hubbard heeft het ieder een verteld. En wat denkt u van de Daisy Arm- strong-geschiedenis. Dat was afschuwelijk, zei het meisje scherp. Poirot zag haar peinzend aan. U komt van Bagdad, geloof ik, miss Debenham? Een misdaad.dat is zeker een da gelijkse ervaring voo£ u, hé? Het is, natuurlijk, een onaangename gebeurtenis, zei Mary Debenham rustig. U is erg Angelsaksisch, mademoiselle. U voelt geen emotie. Ze glimlachte licht. Ik vrees, dat ik het niet op mijn ze nuwen kan krijgen, om mijn gevoeligheid te bewijzen. Ten slotte sterven er elke dag mensen. Ze sterven, ja. Maar moord is een beetje zeldzamer. O zeker. Was u niet bekend met 't slachtoffer? Ik zag hem voor de eerste keer, toen ik hier gisteren lunchte. En hoe vond u hem? Ik heb hem haast niet aangekeken. Maakte hij de indruk van een onsym pathieke persoonlijkheid? Ze haalde licht haar schouders op. Ik kan heus niet zeggen, dat ik daar een ogenblik over gedacht heb. Poirot keek haar scherp aan. U ziet, geloof ik, een beetje neer op de manier waarop ig het onderzoek leid, zei hij. Niet zo, denkt u, zou een Engels onderzoek geleid worden. Daar zou alles netjes worden klaargemaakt; het zou he lemaal tot de feiten beperkt worden een goed-geordende geschiedenis. Maar ik, mademoiselle, heb mijn kleine originali- teiten. Ik kijk eerst naar mijn getuigen, ik bereken zijn of haar karakter en stel mijn vragen dienovereenkomstig. Slechts een ogenblik geleden deed ik vragen aan een meneer, die me zijn ideeën wilde ver- Is u wel eens in Chicago geweest, in formeerde monsieur Bouc. O ja. Een fijne stad. Maar ik ken New York, Michigan en Detroit het beste. Bent U in de Staten geweest?.... Neen? U moet eens gaan; het.... Als u dit wilt tekenen en uw vaste adres wilt opschrijven, alstublieft? De Italiaan schreef met een krul. Toen stond hij op; zijn glimlach was innemen der dan ooit. Is dat alles? Heb u me niet meer nodig? Goededag, messieurs. Ik wou, dat we uit de sneeuw konden komen. Ik heb een afspraak in Milaan. Hij schudde treu rig zijn hoofd. Ik zal die zaak wel missen. Hij vertrok. Poirot keek zijn vriend aan. Hij is lang in Amerika geweest, zei monsieur Bouc, en hij is een Italiaan en Italianen gebruiken messen! Dat is zo, zei Poirot met een glimlach. Wel, het kan zijn, dat je gelijk hebt, maar mag ik je er op wijzen, dat er ab soluut geen bewijs is tegen de man? En de psychologie? Steken Italianen niet? Ja zeker, zei Poirot. Vooral in het vuur van een twist. Maar ditdit is een andere misdaad. Ik heb zo'n idee, dat deze misdaad zorgvuldig overlegd en in elkaar gezet is. Het is een welberekende, lang- overdachte misdaad Het is geenhoe zal ik het zeggenLatijnse uisdaad. Het is een misdaad, die sporen toont van een kalm, mathematisch, koelbloedig brein.... ik denk een Angelsaksisch brein. Hij nam de twee laatste passen op. Laten we nu, zei hij, met miss Mary Debenham praten. HOOFDSTUK XIX Toen Mary Debenham de restauratie wagen binnenkwam, bevestigde zij Poirot's vroegere indruk van haar. Ze was keurig gekleed in een zwarte tailor met een grij ze overhemdblouse; de gladde golven van haar donker haar lagen onberispelijk om haar gezicht. Haar optreden was volmaakt onbewogen. Ze ging tegenover Poirot en monsieur Bouc zitten en zag hen vragend aan. Uw naam is Mary Debenham en u is zes en twintig jaar?, begon Poirot. Ja. Wilt u zo goed zijn, mademoiselle, uw vast adres op dit papier te schrijven? Ze gehoorzaamde. Haar schrift was dui delijk. En nu, mademoiselle, wat kunt u ons vertellen van de zaak van hedennacht? Ik vrees, dat ik u niets vertellen kan. Ik ging naar bed en ben gaan slapen. Vindt u. het niet vreselijk, mademoi selle, dat er een misdaad in deze trein is begaan? De vraag kwam blijkbaar onverwachts. Haar grijze ogen werden wat groter. Ik begrijp u niet goed? Het was een volmaakt eenvoudige vraag, die ik u deed, mademoiselle. Ik zal ze herhalen. Vindt u het niet ontzettend, dat er een misdaad begaan is in deze trein? Ik heb het werkelijk niet zó be schouwd. Neen, ik kan niet zeggen, dat ik het zo heel erg vind. als ik een geschikte krijgen kan. Juist. Ik dacht, dat u misschien zou gaan trouwen. Mis Debenham antwoordde niet. Ze sloeg haar ogen op en zag Poirot vol aan. De blik zei duidelijk: u bent impertinent. Wat is uw mening over de dame. die uw coupé deelt, miss Ohlsson? (Wordt vervolgd). 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5