DEPRESSIE VERJOEG DE IJZIGE VORST Kwakkelweer deed zijn intrede Ontslag en protest-termijn Kanaal langs Bath door Ooster- schelde naar Moerdijk Toestand van H. Vader „licht verbeterd" Op de s;rens van dooi en vorst UITBARSTING VAN MER API ONVERMIJDELIJK GEACHT Kimkkelweer in huwelijksleven erger dan in natuur Maria-feesten in Bisdom Haarlem <^aa£SZVS Verbetering houdt aan Maandag 8 Februari 1954 VJ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oudste meisje redde nog een vriendinnetje Echtpaar in wak gereden en verdronken Am. ministerie van justitie vindt 20.000 dossiers terug Pastoor zeeg ineen aan het altaar Richtlijnen werden aangevuld Plan zeer binnenkort officieel bekend „God is Amerika's grootste toevlucht" „Dette-Meuje" overleden Nog 22 alastrim- patiënten Maar 's Pausen zwakheid dwingt ernstige bezorgdheid tot 5500 Mensen gingen naar Auschwitz Steeds groeiende lavaprop komt zeker naar beneden Gloeiende klomp van 250.000 kubieke meter WEERBERICHT Ziekenvervoer door de lucht Vier waaghalzen Rapport Schelde-Rijnverbinding zou aanbevelen. Eisenhower belijdt: Geen nieuwe gevallen ONAANGENAAM BRANDTELEFOONTJE Slechts 549 keerden terug v.. rSsdt m t De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: t Voor het Noord-Oosten van het land. meest matige wind hooMzakeink lus1'® tijdelijk Zuid. Veranderlijke bewolking met lyueiija enige sneeuw. Overwegend lichte sneeeTw8o?dregZena Temperatuur om het vries punt tot liehted?®1: Zon op 8.08 uur, onde'r ?7n« ugur9 Maan op sITuu?, onder 0.49 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT komstig uit Dokkum, over het Ijs van de Waddenzee naar Ameland gelopen. De burgemeester van Ameland wees er echter met de meeste nadiuk op dat deze tocht als levensgevaarlijk moest worden be schouwd. Toen er geen vliegtuig aanwezig bleek, waarmee ze naar huis zouden kunnen gaan, is het viertal maar weer te voet te ruggekeerd. 's Avonds om zes uur waren ze thuis. In< Zeeland is Zaterdag een groepje St Annalanders de Mosselkreck overgestoken naar St Philipsland. De laatste keer, dat dit kon, was in 1890. Werd wegens de zware ijsgang de loods- dienst in Vlissingen gisteravond gestaakt, de dienst van Breskens is met sleepboot jes voortgezet. Ook de veerdiensten Pa- pendrecht en Dordrecht's Gravendeel bleven geregeld varen. Vandaag zou ook het veer Werkendam - Dordrecht weer be- einnen De bootverbinding Gorinchem— Sleeuwiik is weer gedeeltelijk hersteld. Er wordt getracht een uurdienst te onderhou den tussen zonsop- en -ondergang met ver- Het kwakkelweer heeft in de loop. van liet afgelopen weekeinde zijn intrede in ons land gedaan na twee weken felle koude en ijzige winden. Een depressiegebied bereikte van de oceaan over de Britse eilapden gisterenmiddag onze Westkust zodat het om vijf uur in Zeeland begon te sneeuwen, in Rotterdam tegen zeven uur. De temperatuur steeg tot om het vriespunt en he{ ziet er naar uit. dat bet de eerstkomende dagen echt kwakkelweer zal blijven met wat dooi en wat vorst. Maar hoe dat ook moge worden, in elk geval hebben duizenden cn duizenden schaatsenrijders ook dit weekend weer op het ijs hun baantjes getrokken. Helaas waren er ook weer slachtoffers. Zo zakten bij Venlo drie meisjes door bet ijs op dc Maas, van wie er één jammerlijk ver dronk. De politie verbood toen bet betreden van de rivier en dat deed ook bet gemeentebestuur van Loenen aan de Vecht, toen daar bet ijs ook al niet betrouwbaar bleek, omdat een jongen uit Nieuwersluis ter nauwernood aan de dood ontsnapte. Omstreeks vijf uur Zaterdagmiddag wa ren de twee zusjes H. van negen en zeven jaar en hun elfjarig nichtje op terugweg naar huis over de pas dichtgevroren Maas onder Venlo. De kinderen hadden ge- schaatst op de Venlose hajen en om voor het donker thuis te z«n hadden zü in plaats van over dc veilige brug van Blenck te lopen, de kortere weg over het us ran de Maas genomen. Op een gegeven moment zijn de kinderen alle 3 tegelijk door 't ijs gezakt, zonder dat de tientallen mensen, die verderop op de dichtgevroren rivier liepen er iets van be merkten. Het oudste meisje wist zich aan een ijsschots vast te klampen en zich uit het water te werken. Daarna slaagde zp er ook nog in haar zevenjarige vriendin netje op het ijs te trekken, het derde meis je, de negenjarige Lena H., was echter reeds onder de ijsvlakte verdwenen. Druip nat en volkomen overstuur zijn de kinde ren nog eerst naar huis gelopen en vertel den daar. wat er was gebeurd. De ratjeloze vader van bet slachtoffertje haastte zich naar de Maas, maar kon niets uitrichten, omdat hij de juiste plaats niet kende. Ook de brandweer en waterpolitie, die later op aanwijzing van de beide meisjes urenlang de plaats van het ongeluk hebben afge- dregd. hebben niets kunnen vinden. Gisterochtend is een inwoner van de ge meente Wissekerke op het thans door het Ijs geïsoleerde eiland Noord-Beveland, voor wie opneming in een ziekenHuis noodzakelijk bleek per helicopter naar Goe3 vervoerd. Het toestel van de Marine- luchtvaartdienst op Valkenburg landde te Goes op een voetbalveld, waar een zieken wagen gereed stond. Ook een zieke van Schiermonnikoog is door de lucht naar het ziekenhuis over gebracht. Een vliegtuig uit Leeuwarden vloog de patiënt gisteren van het eiland naar de Friese hoofdstad, waar hij verpleging werd opgenomen. Zaterdagmiddag zijn vier personen, af- De 21-jarige officier van de luchtmacht A van Duuren en zijn eveneens 21- jarige echtgenote J. Flach zijn te Al blasserdam in een wak gereden en vei- dronken. Zij werden Zondagmiddag nog niet direct vermist. Omstreeks half twee echter zag men nabij de achtste molen van Kinderdijk een militaire pet en een dameshandschoen in het ijs. Men is toen gaan dreggen. De slachtoffers werden spoedig gevonden. O.a. het dossier-White Het Amerikaanse ministerie van justitie Hei amc Reuter meent een getal hCeften nnn'' teruggevonden, die reeds van 30.000 teru^°„,„„on Werden be- I trek van Gorinchem op- de hele uren en I var Sleeuwijk op de halve. 1 rexel heeft nog steeds verbinding met de vaste wai Maar de ruim honderd scho lieren van het eiland, die in Den Helder een middelbare en ambacntsschool bezoe ken, en in normale omstandigheden elke dag'door de Texelse boot worden vervoerd, blijven sinds veertien dagen in Den Hel der en komen alleen met het weekeinde naar huis. Bruinisse heeft het slecht getroffen, want men zit daar al gedurende enkele dagen zonder drinkwater, doordat de plasticlci- ding door het Zijpe is bevroren. De op Schouweii-Duiveland aanwezige tankauto s die van Zicrikzee uit de overige gemeen ten van water voorzien, hebben daarmee al werk genoeg en kunnen onmogeluk ook nog Bruinisse voorzien. Men hoopt nu daar, dat meer tankauto's zullen worden gezonden. Kolendamp-vergiftiging in kerk (Van onze correspondent). Vermoedelijk door een defect aan de afvoer van een kachel is Zondagmorgen tijdens de eerste H. Mis ir de parochie kerk van 't Loo bij Duiven een gewel dige consternatie te weeg gebracht. De H Mis was nauwlijks ingezet, toen de pastoor der parochie, de zeereerw. heer J M v. Scha ik met de kelk in zun han den óp de trappen van het altoor bewus teloos ineen zeeg, terwijl verschil lende gelovigen op datzelfde moment naar bulten moesten worden geleid. Pastoor Van Schaik werd naar zijn pas torie overgebracht, waar hij al spoedig weer bijkwam. De behandelende genees heer oordeelde het raadzaam, dat de parochieherder enige dagen het bed houdt. De gelovigen, die eveneens slacht offer van kolendamp-vergiftiging waren geworden en naar buiten waren gebracht, kwamen in de buitenlucht weer spoedig bij hun positieven. De andere H. Missen werden gisteren afgelast. De parochianen moesten in Groessen en Duiven ter kerke. Voorts moest de andere partij zich tot dusverre binnen drie dagen na dc ppzeg- -. iiU.nmlrpni PCI De aangevulde richtlijnen van het Rijks arbeidsbureau voor de toepassing van het Buitengewoon besluit Aroeidsverhoudin- gen, welke sedert 1 Februari j.l. door de arbeidsbureaux worden toegepast, houden enkele principiële veranderingen in, zo deelt men ons van de zijde van het mi nisterie van Sociale Zaken mede. Tot dusver werd in een ontslagvergun ning de datum vermeld waarop de ar beidsverhouding mocht worden verbro ken. Ter bepaling hiervan werd bij de ver- zenddatum tenminste de wettelijke, over eengekomen of gebruikelijke opzeggings termijn geteld. Naast een voordeel voor partijen had dit voor de aanvragende partij het nadeel, dat de rechtsgeldigheid ver loren ging, indien men het dienstverband nog korte tijd wilde laten voortbestaan. Voortaan wordt slechts de ontslagvergun- ning gedateerd en de geldigheidsduur er van beperkt. Naarmate de opzeggingster mijn langer is, wordt ook de geldigheids duur van de toestemming verlengd, zodat uiterlijk op de laatste dag van de geldig heidsduur nog geldig kan worden opge zegd. gingshandcling uitspreken omtrent een eventueel bezwaar tegen het ontslag. Slechts bü uitzondering accepteerde de di recteur van het gewestelijk arbeidsbureau nog een bezwaar tussen de derde en dc laatste dag van de opzeggingstermijn. Thans is bepaald, dat klachten over het ontbreken van wederzijds goedvinden in de regel niet meer in behandeling dienen te worden genomen, indien niet binnen redelijke tijd bü dc wederparty bezwaar is gemaakt In de nieuwe richtlijnen wordt er de nadruk op gelegd, dat ten aanzien van een ontslagzaak steeds behoort te worden na gegaan of inderdaad wederzijds goedvin den ontbreekt, althans onvoldoende vast staat. Is dit het geval, dan wordt op ver zoek van belanghebbende een beslissing genomen door de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau. De beoordeling van de vraag, of in rechte wederzijds goedvin den bestaat, ligt namelijk niet op het ter rein van het G.A.B. maar pehoort uitslui tend tot de bevoegdheden van de vechter. W. mrmm SMS§ (Van onze Brusselse correspondent) In antwoord op de vraag van een Belgisch Kamerlid in verband met de Schelde-Rijn-problemen en andere watervraagstukken beeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken o.m. geantwoord, dat de onderhandelingen gevoerd door de heren Van Cauwelaert en Steenberghe een zodanig stadium hebben bereikt dat mag worden verwacht, dat de Belgische en Nederlandse regeringen Mnnen een zeer korte tijd in kennis zullen worden gesteld van het' resultaat der werkzaamheden van de onderhandelaars, Zoals bekend, aldus de minister, kregen de onderhandelaars tot opdracht een op lossing te zoeken voor de problemen, be treffende de sluis en het kanaal van Ter- neuzen, de Stop van Ternaaien en de Schelde-Rijnverbinding. Wat het Schelde- probleem, betreft, waarbij een reeks zeer ingewikkelde kwesties oprijst, houdt de regering zich bezig met het zoeken van een oplossing, die rekening houdt met alle betrokken belangen. Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau', dat op 21 November 1952 uit Den Helder naar Korea vertrok, is Zaterdag in ons land, teruggekeerd. In verband met dc weersomstandigheden voer de oorlogsbodem niet de haven van Nieuwediep 'binnen, doch sette koers naar IJmuiden, waar hij des middags, gesleept door een sleepboot, binnenvoer. De .Johan Maurits van Nassau" vaart dé grote sluis IJmuiden binnen. Mocrdyk is het kanaal dwars door de pot ders ontworpen. Beide regeringen zullen zich moeten uit spreken over de aanvaardbaarheid van dit voorstel. In officiële kringen heeft men noch bevestiging noch tegenspraak van deze lezing kunnen krijgen. Tot zover het antwoord van de minister van Buitenlandse Zaken. Een paar Belgische bladen schrijven, dat de heren Van Cauwelaert en Steenberghe inderdaad tot conclusies zijn gekomen en dat hun rapporten eerstdaags aan de beide regeringen zullen worden overhandigd. Met het nodige voorbehoud vermelden wü, wat hieromtrent verder te Brussel wordt gezegd: in het verslag zou ten aan zien van de Schelde-Rynverbinding de uitvoering worden aanbevolen van een kanaal, dat de landengte van Zuid-Beve land doorsnüdt ten Oosten van Bath. Dit kanaal zou achter een aan te leggen dam de Oosterschelde oversteken om ten Noor den van Bergen op Zoom de Brabantse vaste grond te bereiken. Van daar zou het kanaal in Noord-Oosteiyke richting lopen tot vlak by Moerdyk, waar het zou uit monden in 't Hollandsch Diep. Het kanaal zou van Bergen op Zoom tot Standaar- buiten de scheiding volgen tussen hoge en lage gronden. In het laatste gedeelte tot President Eisenhower heeft Zondag in een radio-rede gewezen op de noodzaak van positieve handelingen om aan te to nen, dat het geloof in God Amerika's „ze kerste kracht" en „grootste toevlucht" Sprekend in een radio- en televisie-pro gramma, dat onder de titel „Terug naar God" was georganiseerd door het „Ame rikaanse Legioen", de organisatie van oud-strü'ders, zei hy, dat dit program 'n „positieve daad" is, zoals het land nodig heeft. „Als oud-soldaat, aldus Eisenhower, ben ik er zeer verheugd over, dat onze veteranen deze actie tot versterking van het Godsbesef in ons dageiyks leven, is begonnen. Op het slagveld leerden_ zu een grote waarheid, dat er geen atheïsten in de loopgraven zün". Op het feest van Maria ten Hemelop neming, 15 Augustus, zal ter gelegenheid van het Maria-jaar op het terrein van hét klein-seminarie „Hageveld" te Heem stede een plechtige avondmis in de open lucht worden opgedragen. Mgr J. P. Huibers kan zelf deze plechtigheid niet verrichten, omdat hij die dag 's morgens in de kathedrale basiliek te Haarlem pontificeert bij gelegenheid van zijn 55- jarig priesterjubileum. De bisschop zal echter wel de avondmis bijwonen. Na deze plechtigheid zal een grootse licht processie over het terrein van Hageveld trekken. Op vier avonden in Juni van 26 tot en met 29 Juni zal in het openlucht- the/ter te Bloemendaal 't middeleeuwse mysteriespel „Mariken van Nimwegen" worden opgevoerd door Katholieke amateurtoneelspelers uit Haarlem» en omgeving. Op het feest van Maria van Haarlem, Zondag 30 Mei, zal mgr Huibers 's mor gens een pontificale H. Mis opdragen in de dekenale kerk te Haarlem. Wanneer op 6 Juli dit jaar de grote bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo uittrekt zal ook de bisschop onder de pelgrims aanwezig zijn en 's morgens pontificeren in de kapel van het genade oord. Vele automobilisten zijn dit weekend over het ijs naar Marken gegaan. Gis teren werd de toeloop zo groot, dat water op het ijs kwam te staan, om welke reden de politie het rijden verbood en de wa gens met spoed naar de wal dirigcculc. acht jaar als ve:r zjch 0 a, een schouwd. Hieronder b v00r bin- verslag van de ^derate handelt over ncnlandse veiligheid, dat j spionnage in de V. S„ en voorts ook dossier van wyien Harry Dex eegt waarom onlangs veel te doen is g Zoals indertijd gemeld, beschuldigde in November van het vorige jaar de n 1 ter van justitie. Brownell, ex-president Truman er van White te hebben benoemd in een hoge functie, hoewel hij kennis droeg van een onderzoek, dat tegen White was geopend in verband met spionnage. Het ministerie heeft Zondag bekend ge maakt dat alle teruggevonden dossiers zullen worden onderzocht met liet oog op eventuele vervolging van daarin genoem de personen. (Van onze correspondent) De oudste inwoonster van Zwolle, de weduwe D. Jonker—Sluiter, is vannacht overleden. Zn zou de volgende maand 103 jaar geworden zün. De Zwollenaren ken den haar als „Dette-Meuje". 's-Gravenhage (Telefonisch van onze Romeinse corespondent) Wederom 'B L" u;t het ziekenhuis alastrimpatient gen Uen hebben zlch ontslagen. Nieuwe g ziekeu niet voorgedaan, zod aantal obser- thans nog 22 bedraagt Het aan vatiegevallen bedraagt nog_swgg;_ -0- Vnnrdnnapn van het land nog in Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde traden be langrijke veranderingen in de algemene luchtdrukverdelingen op. Een depr sicgebied op de oceaan breidde zich ovei de Britse eilanden naar bet Oosten uit cn deed een aanval op het vorstgebied boven het vasteland. Dit ging gepaard met toenemende winden en veroorzaakte vooral in Engeland veel regen en sneeuw. In de I°°P van de nacht passeer de dit front langzaam in Oostelijke richting het grootste deel van ons land, W3, .-büenige sneeuw viel. Na de front- uassaae stroomde uit het Poolgebied af komstige lucht bij Noordwestelijke win- Komstige binnen. Deze lucht is van den ons 1 koud, passeerde IJsland oorsprong min 10 graden „,cht plaatsen zeer lichte vorst Ook in ons land daalde in de «acht het kwik op de meeste plaatsen J klaringen weer onder nul- mhri grens is nu teruggedrongen to onze Oostgrens, waarby het Noordoosten van het land vorst bleef. In Duitsland nam de vorst nog toe daar uit de Balkan nieuwe hoeveelheden zeer koude lucht werden aangevoerd. Inmiddels naderen over de Britse eilanden nieuwe storingen. Deze zullen het weer in ons land morgen gaan be ïnvloeden, waarbij opnieuw sneeuw kan vallen, plaatselijk echter, en wel voor namelijk in het Zuidwesten van het land ook regen. Daar een van de storingen waarschijnlijk over ons land zal trek ken kunnen op korte afstanden grote verschillen in het weer voorkomen Ver wacht mag worden, dat ons land zich enkele dagen in het overgangsgebied van dooi en vorst zal bevinden, waarbij de vorstkansen in het Noordoosten van het land het grootst zijn, de kans op dooi het grootst in het Zuidwesten. Dc minimumtemperaturen van Maandagmorgen Groningen -—4 Leeuwarden 4, Den Helder —0, Schiphol —5, Ypenburg —2, De Bilt 3, Twenthe 3,Vlissingen —3, Woensdrecht 4, Eindhoven 2, Vlieg veld Zuid-Limburg —2. ROME, Zondagavond Hedenmiddag werd even na twaalf uur het communiqué bekend gemaakt inzake de gezondheidstoestand van de H. Vader. Dc persdienst van Vaticaanstad deelde mede, dat de H. Vader vannacht tamelijk goed had geslapen. Evenals gisteren vermeldt liet communique ook thans een „lichte verbetering", welke vooral de maag betreft, die tot rust is gekomen, bi wordt evenwel met een zekere nadruk op gewezen, dat de algemene toestand van de hoge patient gekenmerkt wordt door een zeer ernstige zwakheid. En het is vooral deze laatste omstandigheid, die de alom heersende onge rustheid doet voortleven. Het zou n.l. van uiterst groot belang zijn, indien de Paus versterkende middelen tol Zich zou kunnen nemen. Het eten is Hem echter practiscli nog steeds niet mogelijk. Hij heeft gisteren in de loop van de morgen enig voedsel kunnen gebruiken, waardoor de lichte verbetering waarover Zaterdagmorgen voor het eerst gesproken werd, bleef aanhouden. Maar Zijn zwakte is toch zodanig, dat Hij het bed niet meer verlaten heeft. Daarom werd ook de pro-staatssecretaris, mgr G. B. Montini, die Zaterdag weer voor het eerst toegang had tot de Paus, in hét slaapvertrek ontvangen. Paus zo in krachten zal zijn hersteld, dat 't radologische onderzoek moge lijk zal zijn. Dit moest tot nu toe steeds worden uitgesteld. Men hecht aan dit onderzoek de grootste bete kenis, daar het een zekere twijfel zal wegnemen, die gerezen is inzake de maag en de lever. Indien de lichte verbetering, waarvan heden sprake is, blijft aanhouden hoopt men binnen enkele dagen, dit onderzoek te kunnen doen. Intussen komen dagelijks te Vati caanstad ongelooflijk grote hoeveel heden brieven en telegrammen binnen uit letterlijk alle delen van de wereld. Ontelbaren sturen ook geneesmidde len, recepten of adviezen. Uit deze reactie op de ziekte van de Faus blijkt wel overduidelijk Zijn unieke positie in de wereld van vandaag. Daarom is het met voldoening, dat men op het Vaticaan durft te spreken over een „lichte verbetering", hetgeen voor het eerst sedert vele dagen een stemming van voorzichtig optimisme heeft doen ontstaan. Niettemin blijft de toestand zeer kritiek. De hoge leeftijd van de Paus alsmede de staat van uitputting, waar in Hij Zich bevindt, dwingen voorals nog tot grote reserve. Radio-Roma riep Zondagavond laat nog een verklaring om van prof. Galeazzi Lisi, de lijfarts van de H. Vader, volgens welke de tekenen van de voortgaande verbetering aan toonden, dat de komende week hoop zou kunnen brengen op een spoe dig herstel. De persbureaux maakten nog mel ding van een opdracht van de H. Vader aan de Pauselijke hulpeomrnissie om onverwijld een treinlading voedsel, kleding en medicamenten te zenden naar de door de sneeuwval getroffen bergdorpen ten Zuid-Westen van Rome. Deze opdracht zou de H. Vader door een der pro-secretarissen aan de commissie hebben doen overbrengen. Een Baarnse agent had tijdens de telefoonwacht een onaangenaam gesprek te voeren. De politie werd namelijk voor een brand gealar meerd. Toen de politieman naar het adres vroeg bleek, dat zijn eigen woning aan de Stadhouders- laan in brand stond. De gehele bovenverdieping van zijn huis brandde uit. Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft met het thans gereed gekomen vijfde deel zijn serie publicaties over de deportaties van Joden naar Auschwitz in de bezettingstijd voltooid. In het nu uitgekomen rapport, bewerkt door de heer J. Looüenga, worden ile acht transporten behandeld, die in 1914 tussen 25 Januari en 3 September uit Wes- terbork en Vught naar Auswitch zpn af gevoerd In totaal omvatten deze trans porten 5269 personen van Joodscn bloede cn 234 zigeuners- Slechts 549 van hen heb ben de ellende overleefd. Het Rode Kruis hoopt ondanks de sterk ingekrompen personeelsbezetting dit jaar tenminste nog één publicatie te wijd, aan de deportaties van Joden, die van Ne derland naar andere kampen dan Ausch witz en Sobibor werden vervoerd. Men ziet op het ogenblik niets bijzonders aan de Merapi, maar onder de gestadig vooral aan de linkerzijde groeiende lavaprop stijgt de gasdruk voortdurend. De uiterste top van de vulkaan is thans 2.003 meter hoog tegen 2 900 in 1952. Ook de lavatong, die zich aan de Noordzüde bevindt, wordt steeds groter. Deze tong niet te verwarren met lavastroom, zoals men die bijvoorbeeld kent bü de vul kanen op Hawaii, werd de vorige weck Maandag gevormd en groeit voort durend aan zonder af te brokkelen. Hierdoor hoopt de massa vast gesteente van zeer hoge temperatuur, waaruit deze tong bestaat, zich meer en meer op Vindt op een gegeven moment een afstorting plaats, dan zijn de gevolgen veel erger dan dat de tong bü stukjes en beetjes was afgebrokkeld. Het gebied, dat met vernieti ging wordt bedreigd, is gelegen tussen de valleien van de Kali Apu en ie Kali Trising, in welk gebied dc desa's Tabelan, Takeran, Belang, Ka rang, Djengil Gowoksabang, Gowok en Tlogolele op advies van drs G dc Neve, boofd van de vulkanologische dienst, reeds werden ontruimd. In ditzelfde vertrek staat een klein altaar opgesteld, waarop de secretaris van de H. Vader, de Duitse Jezuïet Leiber, thans elke morgen de H. Mis leest, waaronder de Zieke de H. Com munie ontvangt. Hedenmorgen voelde de Paus Zich na de dankzegging zo danig, dat Hij pater Leiber opdroeg om Hem uit de voornaamste binnen; en buitenlandse bladen voor te lezen. Daarna werd mgr Tardini tot "el^ toegelaten, die pro-staats-secretaris is voor gewone Kerkelijke aangelegen heden. Intussen heeft er dagelijks een consult plaats van de behandelende geneesheren. Dezen zien gespannen uit naar het moment, waarop de Uit een ;n de loop van de morgen ont vangen Reuter-telegram blijkt dat de verbetering in de toestand van de Paus voortduurt. De H. Vader heeft een goede nacht gehad en vanmorgen, naar verluidt, enkele theelepels vloeibaar voedsel tot zich genomen. Voor het eerst tijdens de ziekte van de Paus heeft zijn lijfarts, professor Riccaido Galeazzi, de nacht aan de sponde zelf van de patiënt doorgebracht, teneinde de reacties te observeren, 's Pausen secreta ris en archivaris, de Duitse Jezuiet pater Robert Leiber, heeft vanmorgen weer de Mis gelezen in de slaapkamer van de Paus. Een verslaggever van het A.I.D. de Preangerboüe te Bandung, die met drs De Neve een vluch1 maakte boven het door de Merapi getroffen getned en de vul- kaantop zelf, vertelt, dat, toen hij boven de enorm rokende heksenketel vloog, zwavel- en zeutzuurdampen het toestel binnendrongen. „Dc onweerlegbare kentekenen van een eruptie", aldus drs De Neve. „De blauw achtige rook, die uit de krater kronkelt duidt op temperaturen boven dc 9000 C. Aan de Westzijde van de krater is de lavaprop of lavadom nu duidelyk zicht baar. Men moe« er eenvoudig niet bij stil staan, wat de gevolgen zullen zün als deze prop, waarvan de inhoui door drs Dc Neve wordt geschat op 250.000 kubieke meter, omiaag komt. Dan zal de streek tussen de Kali Trising en dc Kali Wonowo even -adicaal in een dorre, dro ge woestenij worden herschapen als nu het geval is met het gebied tussen Apu en Adjang. Doch nasr alle waarschijnlijkheid zal de verwoesting gezien de omvang van de lavado n z'ch dan veel en veel ver der uitstrekken. Reeds nu is de prop groter aa„ in de rampzalige dagen van 1930 en nog steeds neemt hij in omvang toe. En daarom hoe vreemd het ook moge klinken - hoe eerder de lavaprop naar beneden komt hoe beter het is Wat we nu beleven, aldus de beer De Neve, is slechts uitstel van executie. Eens moet die gloeiende klomp toch naar be neden komen en 'edere dag langer be tekent een grotere omvang van de te verwachten catastrofe. Het ongelukkige met zo'n vulkaan is, dat er geen peil op valt te trekken Dat het komen moet is zeker maar wanneer het komen zal, blijft een open vraag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1