Preciese politieke richting door de historie zeer moeilijk Spanning tussen het ideaal en de harde politieke praktijk Nederl. Bond van oud-strijders DEBRAIIIME Rusland kan zijn invloed in 't Westen niet laten beperken Daarom vecht het tegen de EDG DE STEM DER KERK HET ONDERWIJZERSTEKORT m „Beweging" of «Partij „wt. p„,ij? Wat i, d.aar. i. Interessante vondst brengt verrassing voor pijprokers. Ministerie kreeg drievoudige honderden Jnieven Moeder van 45 kinderen Wonderlijk voorval te Citta di Castello Wederzijdse onverbiddelijkheid aan de Berlijnse conferentie-tafel PAGINA 5 DINSDAG 9 FEBRUARI I9'ri_ DE WORTELS IN HET verleden rdaPnet d?enden'betfkenrsndeer Chris- telijke beginselen voor 't openbare leven erkennen. De beweging van de „Jeune Re- _..ktin„pM verschilde van de groep-Cham- W ordingsgeschiedenis De wordingsgeschiedenis van de M.R.P. is aanvankelijk niet aan iedereen duide lijk geweest. Zij is toen al geboren uit het verlangen van een élite van katho lieke jongeren, die, tezorgd over de voort woekerende ontkerstening der Franse volksmassa, tot haar door wilden drin gen met de Christelijke vaan. De bewe ging en daarom noemt ze zich beweging beoogde niet een nieuwe partij te stich ten of bestaande partijen te doen samen gaan. De feiteliike oprichters behoorden niet cen bepaalde party, integendeel, beschouwden de partijstryd juist als een obstakel voor het veroveren van de ont kerstende massa, die door de onrechtvaar dige sociale toestanden in een materialis me werden gevangen gehouden, dat haar bij w«ze van noodzakelijk verweer naar De politieke situatie na de oorlog Schijn en werkelijkheid van het succes Partijkarakter Er kwam echter een kentering in het getij door haar eigen optreden. De be weegredenen tot haar optreden getrouw, wierp de M.R.P. zich bijna onstuimig op een zeer stoutmoedige sociale politiek, die vooral aan de dag trad in haar medewer king tot de socialisatie der bedrijven van openbaar nut of van monopolistisch ka rakter. Bij de grote sociale hervormingen stond zij aan de spits. Haar gehele op treden gaf haar een overwegend aandeel HET BEHEER IN FAILLISSEMENTEN MOORDENAAR IN HOGER BEROEP Opnieuw levenslang geëist Niet elk schrijven betekent een leerkracht meer WEER VIER NEPTUNES AANGEKOMEN KRAAMHULP DOOR DE LUCHT Congresseerde in Maastricht BEJAARDE VROUW BEWUSTELOOS GEVONDEN Buren misten haar sinds een paar dagen LANDBOUW BUITEN GESLOTEN Geen zitting in commissie domeingronden DE EEN ZAAIT, DE ANDER OOGST VEEMARKT TE ROTTERDAM Nieuiv repertorium. Grenzen van het Staatsgezag (Fulda). Inheemse politieke onafhankelijkheid (Madagascar)Rechten van werknemers (Doornik) van't Franse volk Herkerstemn (Van onze Parijse corresponden) i<r heeft door het uitstoten van een element, dat zich niet aan de partijtucht on De Republikeinse volksbeweging^.^ einde aan i,aar bestaan openbaarde als gevolg van de zich na de tien Ja-edsVlmar ontstaan heeft doorgemaakt. Een deel van 1 1 1r, i i I n 1 f 1,-1 1 1 1 ,1 ontwikkeling, die zij haar aanhang vraagt zich niet z< onder bezorgdheid af of het doelwit, bij de naar aannang vraagt - j uit het oog wordt verloren nu de partij „l„as,en is gewor™. moeilijk die op ,e lossen i, blijkt wel uil de grond is a es y r het wijsgerige als op het practisch politieke t e po i tine en t1 - e r zijn gevoerd. In eigen boezem vooral, want 1™" ze'voerden moetenl tot de geestelijke familie worden gerekend die in de M.R.P. haar woon had gekozen. r, u ft a mid omtrent de M.R.P. veel Er heeft ÖLaan. Men beschouwde misverstand eke partij met als grond. haar als n p /4arYir»r»rntisr,hp hoctin_ haar als 'n P ^k-democratische begin- Sl^g deAlf een voortzetting dus va- - rul ris ten-democratische kamergroep vóór de oorlog, hetgeen de M.R.P. reeds het was hun ingeprent, dat de Kerk „een j feodaal bolwerk" was van hun onder drukker, het kapitalisme. Een zeer com plexe voorstelling, die tevens de overtui- ging inhield, dat „katholiek" het zeH<*e was als „anti-republikeins". De gehele Derde Republiek, of juister reeds van de Franse revolutie af had men ze met an ders voorgehouden. KU "haar aanvang een zeer belangrijke electorale good-will bezorgde. Ongetwij feld bestond er geestelijke verwantschap, maar niet in alle opzichten. De Christen democraten, wier laatste leider in de ka mer de heer Champetier de Ribes was, vormden een politieke kamergroep, had den een uitgesproken beginselprogram en zochten niet voor niets hun plaats in het centrum van het parlement. Na de oorlog is die formatie niet meer in de Kamer te ruggekeerd. Zij was opgegaan in de M. R. P. Feitelijk heeft zij zich aangesloten bij wat reeds gevormd was geworden. De Christen-democratische partij was niet de enige formatie, die van stonde af aan aan de Republikeinse Volksbeweging ging deelnemen. Een andere, de Christen democratische beginselen erkennend, de Jeune République" van Mare Sangnier, mengde ook haar aanhang in de nieuwe beweging, die onmiddellijk grote aantrek kingskracht uitoefende op alle katholieke kiezers, die niet tot de „linksen" (van de communisten tot de conservatief-radica- len) aan de ene kant of tot de rechtse con servatieven of liberalen a®n. 4® e,L th0. zijde wilden behoren. En behalve katho^ lieke stemmen verwierf de M. petier de Ribes, doordat zij een uitgespro ken linkse formatie wilde zijn. Om door ons spraakgebruik niet in dwa ling te worden gebracht, moet op de spe ciale betekenis van links en rechts wor den gewezen, die deze kwalificaties op historische gronden in Frankrijk hebben verworven. De tegenstelling is niet een politiek-wijsgerige, maar een practische, moeilijk genoeg te definiëren. Het ruimst wordt zij aangeduid door de tegenstelling conservatief contra vooruitstrevend, maar men doet de conservatieven opvliegen als men ze voor niet vooruitstrevend zou hou den. Voorts zou geen partij, zelfs indien uitsluitend door katholieken aangehangen, zich katholiek durven noemen, aangezien ze onmiddellijk vereenzelvigd zou worden met anti-republikeins en zulks eveneens op grond van historische verhoudingen, die reeds lang in het verleden liggen. Men behoeft er zich dus niet aan te stoten, dat de M R P Zich van stonde af als een linkse beweging aandiende, evenmin als zij er zich zelf over heeft te verwonderen dat men haar thans het etiket rechts zoekt op te dringen. de klassenstrijd dreef en kcljjkc prooi maakte van het communisme en het socialisme De beweging is uitgegaan va".en^p'® jongeren te Lyon en te Parijs, die z actieve militanten waren in de beweging der katholieke arbeidersjeugd en de aan verwante bewegingen als die der studen ten en de algemene Christel, jeugdvereni ging, de J.O.C., de J.E.C., de A.C.J.F. dus De betekenis van de sinds 1927 ontwikkel de gespecialiseerde Katholieke Jeugdbe weging heeft dientengevolge een bijzon dere vruchtbaarheid vertoond. Die jeugd beweging moest ondervinden, dat de jon geren buiten de parochies vrijwel ontoe gankelijk voor hun vurige apostolaatsijver waren, en wel in de eerste plaats door de vijandigheid met welke de arbeidersjeugd in het algemeen tegenover elke beweging die van de Kerk kwam" stond, immers Bij de val van de Derde Republiek was het verlangen algemeen, dat zij niet terug moest keren. Een omwenteling was nodig om een nieuw Frankrijk op te bouwen. De politieke partijen waren zonder uit zondering ontredderd. De beste elementen vonden elkander in de Verzetsbeweging. Vooral de beide laatste jaren van de be zetting waren een tijd van overdenking van de vraag, hoe het nieuwe Frankrijk op te bouwen. De aanwezigheid van Vi chy liet de „rechtsen" vrijwel buiten de gedachtenwisseling en het was, voor wat de katholieken betreft, voor de hand lig gend, dat juist de democratische elemen ten de nieuwe contacten legden en onder- hielden. Voor de katholieken stond niet alleen de vraag op het spel of een geor dende omwenteling, een hervorming dus, een gunstig staatsbestel zou kunnen ople veren; een systeem van vrijheid en er kenning van de menselijke waardigheid, maar ook of de noodlottige afscheiding van het grootste deel der volksmassa van de Christelijke beginselen zou kunnen worden opgeheven. De vraag was dus, de massa, die in het verzet een hoge mate van eensgezindheid had bereikt, te win nen voor een (republikeinse, dat spreekt van zelf want het vraagstuk van 't staat kundig regime kon als definitief opgelost worden beschouwd) volksbeweging, vat baar voor de Christelijke beginselen. Het gevolg van die contacten is ge weest, dat verschillende groeperingen als de Christelijke vakbonden, rondom het orgaan l'Aube, waarvan de heer Bidault vóór de oorlog redacteur was, de „Jeune République" aanhang, die Mare Sagnier trouw was gebleven, de oud-leden der ge specialiseerde katholieke jeugdbewegin gen en in het algemeen de jongeren die daaruit waren voortgekomen en bij her vatting van de Christen-democratische partij daarheen hun weg zouden hébben gevonden, het kader vormden voor een beweging, die haar mannen had aan te wijzen voor de vertegenwoordigende lichamen van een herbouwde republiek, de Vierde. Zulk een beweging bleek onmiddellijk een machtige stroom van bijzondere aan trekkingskracht, in het bijzonder bij na genoeg geheel de katholieke massa. Ze verscheen immers als een beweging tot so ciale rechtvaardigheid, overeenkomstig de sociale opvattingen van de Kerk, als on verdacht republikeinse massa, die de uit sluiting der katholieken uit de republi keinse gemeenschap, waarin de linksen haar hielden, kon verbreken en die een bescherming kon zijn voor de essentiële vrijheden, welke aan de katholieken ont houden werden. Het is een onloochenbaar feit. dat veel katholieken, die niet direct tot de kringen behoorden van waaruit de M.R.P. was opgekomen, geestdrift voor haar aan de dag legden in de hoop, dat de steeds zo verdeeld geweest zijnde ka tholieken zich eindelijk in één grote be weging zouden ontmoeten. Aangezien de oude politieke kaders van de Derde Republiek vrijwel vernietigd waren, kon de M.R.P. onmiddellijk de mannen leveren die in het verzet hun be- kwaamheid als leidende figuren hadden getoond en toen dan ook de beide consti tuerende vergaderingen 'n nieuwe grond wet hadden te maken, namen M.R.P.-af- gevaardigden op belangrijke wijze aan haar samenstelling deel, zoals ook in de voorlopige regering M.R.P.-ministers be langrijke departementen kregen te leiden En die belangrijke machtspositie werd onmiddellijk weerspiegeld in het kiezers corps, dat de M.R.P. voor een ieder (en haar zelf daarbij), verrassende successen bezorgde. Er is toen by de juichkreten wel wat al te zeer voorbij gezien, dat de M.R.P. by de ontreddering der rechtse partijen, de strijdmassa was waaraan de meer rechtse elementen hun krachten konden geven om het gevaar van het opdringend com munisme te verminderen en dat de radi calen en conservatieven haar in distric ten,, waar ze zelf niet kanshebbend kon den optreden, hun stem gaven om anti communistisch te stemmen. Maar dat neemt toch niet weg, dat de M R P haar veroveringskracht had kun nen tonen en dat bij elke nieuwe stem ming haar invloed steeg. De M.R.P. bereikte haar toppunt van haar electorale macht in 1947 en had er toen rekening mee te houden, dat enkele van de oude politieke partijen zich enigs zins konden herstellen, zodat een zekere afvloeiing der stemmen, die .niet van haar streven waren vervuld, doch op op portunistische gronden op haar candida- ten hadden gestemd, zou plaats hebben. Tegenover die afvloeiing zou zij zeker 'n nieuwe winst kunnen plaatsen op grond van haar uitstekend organisatievermogen. in de regeringsverantwoordelijkheid en al spoedig had zij kunnen zeggen, dat zon der haar geen regering mogelijk zou zijn. Een uitdrukking, die zij kon bezigen niet op grond van haar positie ais scharnier- partij tussen links en rechts, maar op grond van haar intrinsieke kracht. Dat dit zo was, noodzaakt ons nu van party te spreken inplaats van beweging. De M.R.P. kon, door haar belangrijk deelnemen aan het bewind, niet langer verhinderen, dat zij zich in het parlement als politieke partij had te gedragen, dus aan 't spel der machtsposities moest deel nemen, met alle compromissen met an dere partijen die daar nu eenmaal aan vastzitten. Zij werd dan ook als politieke partij beschouwd en alle congres-uitspra ken ten spijt, beoordeelde men haar niet op haar al of niet duidelijk uitgesproken beginselen (die nooit scherp omlijnd zijn geweest), maar op haar daden als rege ringspartij. Het gevolg was. dat haar kiezers zich gingen afvragen in hoeverre de M.R.P. aan hun opvattingen voldeed en of de linkse politiek (thans daaronder te ver staan de sterk socialiserende), wel de hunne was. En zovelen keerden naar hun oude formaties, of naar nieuwe, die meer overeenkomstig hun politieke aspiraties waren, terug en de M.R.P. moest haar eerste'lustrum vieren op het ogenblik dat het totaal aantal op de M.R.P. uitgebrach te stemmen van 26,4 pet van het kiezers corps bp 12,3, dus minder dan de helft, terugviel. De Algemene Raad (het bestuur van de Nederlandse Orde van Advocaten) heeft, naar hij ons mededeelt, drie van zijn leden aangewezen om naar aanleiding van de arrestaties van enkele advocaten, verdacht van verduistering van fail- lissementsgelden, de raad op korte termijn van advies te dienen ten aanzien van de vraag, of het gewenst is andere maatre gelen t'e nemen, dan in het rapport, in 1940 uitgebracht door een commissie uit het bestuur van de „Nederlandsche Advocaten-Vereniging" aanbevolen, maat regelen. Deze aanbevolen maatregelen komen hierop neer dat door de rechter commissaris strak de hand zal worden gehouden aan de regelen van de fail- lissementswet. Faroek waarschuwt. Ex-koning Faroek van Egypte heeft bekend gemaakt, dat kunstverzamelaars, die voormalige bezit tingen van hem opkopen bij de veiling van paleisschatten, welke de volgende week in Cairo begint, zich blootstellen aan even tuele juridische acties ter bescherming van zijn aanspraken op de gekochte voor werpen De ex-koning erkent de verkoop door de Egyptische regering niet. (Advertentie) Jarenlang heeft men gezocht naar een betere verpakking voor pijptabak - en toch bleek de oplossing zo simpel. Douwe Egberts brengt nu DUKAAT pijptabak in speciale patentverpakking. Het pakje bevat een extra vouw, waardoor het 2xzo wijd open „w a a i e r t" en volop ruimte biedt voor het stoppen van de pijp (in het pakje zelf!). Deze bijzonder practische verpakking, tezamen met de superieure kwa liteit, maakt DUKAAT thans meer dan ooit tot de zachtste en geurigste pijptabak in de handig ste verpakking. Voor het Arnhemse gerechtshof is gis teren de behandeling in hoger beroep voortgezet van de zaak tegen de 54-jarige landbouwer L. L. uit Varsseveld, die enige jaren geleden zijn drie buren, de gebroe ders Te L. en hun zuster heeft vermoord. Hij had een zwaar vergif in hun eten ge strooid om zo de gelegenheid te krijgen hun geld te stelen, waarmede hij de hy potheek op zijn boerderij wilde aflossen. L. ging zelfs zover, dat hij bij de begra fenis van zijn slachtoffers mede de klok luidde. q wee psychiaters hadden nu verdachte onderzocht. De een, dl Schnitzler, conclu deerde, dat verd. niet ziekelijk gestoord was en ten volle voor zijn daad verant woordelijk moest worden geacht. De an der, prof. Baan, was van mening, dat L. als verminderd toerekeningsvatbaar moest worden beschouwd. De procureur-generaal, mr N. Hoekstra eiste tenslotte bevestiging van het vonnis der Arnhemse rechtbank, waarbij L. tot levenslang is veroordeeld. Uitspraak 18 Februari. (Van onze Haagse redactie.) Tot nu toe zijn vier a vijfhonderd brie ven op het ministerie van O., K. en W. binnengekomen, als reactie op de oproep van de minister tot bezitters van onder wijsbevoegdheid bij het L.O., die momen teel niet in het onderwijs werkzaam zyn. Iedere dag komen er nog nieuwe brie ven bij. Zoals men weet is de sluitings- termijn 1 Maart a.s. Uit deze stroom van brieven kan men wel de voorlopige conclusie trekken, dat deze actie om het tekort aan onderwij zers te verminderen kans op succes heeft Natuurlijk betekent niet iedere brief één onderwijzer meer. Op de eerste plaats hebben er heel wat gehuwde vrouwen gereageerd, die wel iets willen bijverdienen. Het is natuurlijk zeer de vraag of de regering er voor zal voelen velen van haar in te schakelen. Behalve de bezwaren, welke tegen de gehuwde ambtenares in het algemeen bestaan waarover voor deze sector, speciaal in de huidige noodtoestand wel licht voor een beperkt aantal nog wel is heen te komen weegt hier zwaar, dat 't op de eerste plaats gaat om een blij vende versterking van het onderwijzers corps. In de tweede plaats is daar de salaris kwestie. Men kan moeilijk aannemen, dat er een bereidheid bestaat om tot het onderwijs terug te keren bij een sterke achteruitgang in salaris. De regering moet eerst een totaal overzicht van de eventuele extra-kosten, ze kan besluiten, of de jaren, buiten het onderwijs doorgebracht, in aanmerking kunnen worden genomen bij de inpas sing in de salarisschaal. hebben alvorens Gistermiddag is in ons land de tweede zen ding Lockheer-„Neptune"-lange-afstand -vliegtuigen aangekomen, die bestemd zijn voor de Marineluchtvaartdienst. Twee van de vier toestellen landden om kwart over drie op het vliegkamp Valkenburg, terwul de beide andere tengevolge van de dichte sneeuwval werden doorgestuurd naar de vliegbasis Leeuwarden. Het kwartet werd van Amerika over gevlogen door dezelfde bemanning, die de eerste zending naar ons land overbracht. De piloten zullen nog enige malen naar Seattle gaan om de rest van de twee- motorige „Neptunes" te halen, Gistermorgen om 9 uur was Emmeloord, de hoofdstad van de N.O.-Polder, getuige van een ongewoon voorval. Op dit tijdstip landde daar namelijk een helicopter van de M.L.D., die een.... kraamverpleegster kwam ophalen. Zondag werd m het geïsoleerde Lelystad een baby geboren, doch toen na de geboorte niet alles naar wens ging, achtte de behandelende geneesheer over komst van een kraamverpleegster nood zakelijk. De hulp van de M.L.D werd in geroepen en gistermorgen om kwart over negen stapte de verpleegster uit in Lely stad. 'n Hoeveelheid groente en vlees, aan welke artikelen men in Lelystad gebrek had, werd en passant meegenomen. (Van onze correspondent.) De Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis, hield Zaterdag te Maastricht zijn jaarlijkse congres, waarop de voorzitter kol. Plan- tinga tevens kon begroeten een deputatie van de Vriendenkring van Oud-Strijders van het 18e Linie Regiment uit Brussel. Er waren deelnemers uit practisch alle streken van Nederland. Na een ontvangst ten stadhuize ving in de voorm. Dominicanerkerk de bespre king der agendapunten aan, nadat een hartelijke begroeting was uitgesproken door de voorzitter van de afd. Maastricht, de heer J. van Hout en de voorzitter van de Belgische oud-strijders, de heer Otten. Kol. Plantinga die wegens ziekte van de voorzitter, generaal Dwars, het congres leidde, las een schrijven voor van gene raal Dwars aan het congres, waarin deze aandrong op steün aan het' fonds voor het bondsvaandel en meer offerbereid heid. Hiermede raakte de generaal de contributie-verhoging aan, want de tegenwoordige geldmiddelen gedogen niet nog langer lid van de Wereld-federa tie te blijven. Kol. Plantinga deed vervolgens mede deling van een viertal door het hoofdbe stuur genomen besluiten, waarbij voor hun grote verdiensten t.o. de bond het Kruis van verdienste in zilver was toege kend aan de heren E. F. J. C. Elius, Eind hoven en H. Eisten, Amsterdam, het kruis in brons verwierven de heren C. v. d. Stel, Rotterdam en J. Kortgoud, Waal wijk. Het afwijzend besluit van de minister om het kruis van verdienste te mogen dragen op uniformen, lokte nogal tegen spraak uit. Besloten werd alsnog stappen te doen. Het congres nam verder het besluit een district Gelderland op te richten en gewezen leden van de N.S.B. niet toe te laten als lid van de bond. Door het hoofdbestuurslid, overste jhr J. J. Alting van Geusau, Eindhoven, werd een idee geopperd een klein comité te vormen tot het leggen van contacten met andere organisaties van oud-strijders, om zo te komen tot een overkoepelend orgaan. Het hoofdbestuur zegde toe een en ander in studie te nemen. Tot voorzitter werd vervolgens her kozen Generaal J. Dwars, terwijl als hoofdbestuursleden bevestigd werden de heren P. Pott, Leiden en Th. Grootjans uit Heerlen. (Van onze correspondent) Aan de opmerkzaamhe'd van de buren is het te danken, dat de 78-jarige alleen wonende vrouw J. H. te Hilversum, die na een ongelukkige val een paar dagen bewusteloos in bed lag, nog tijdig werd gevonden en naar het ziekenhuis kon wor den overgebracht. De buren van de dame, die aan de Eemnesserweg aldaar woont, hadden al sinds verleden week Vrijdag niets meer van haar gezien of gehoord Zij maakten zich ongerust en alarmeerden de politie. Een agent, die op zijn bellen geen gehoor kreeg, sloeg een ruitje stuk, waardoor hij zich toegang tot de woning kon verschaf fen. Door vernieling van een deur wist hij tot de slaapkamer van de vrouw door te dringen. Hij trof haar uit bed hangend in bewusteloze toestand aan Onmiddellijk werd de vrouw naar het ziekenhuis over gebracht. Zij bleek bij een val een lichte hersenschudding te hebben opgelopen, maar had nog juist genoeg kracht gehad om haar bed te bereiken, waar zij bewus teloos geraakte. Zij had nog eerst de deur van de slaapkamer op slot gedaan. De ministers van Financiën, van Land bouw en van Waterstaat hebben beslo ten een commissie in te stellen, die tot taak heeft te onderzoeken of het wen selijk en verantwoord is, het uitgeven door de staat van nieuwe gronden dienstbaar te maken aan het verlichten van de moeilijkheden ten aanzien van het grondgebruik op het oude land. Dezer dagen is de samenstelling van de commissie bekend gemaakt. Hierin hebben zitting een vijftal leden van de Tweede en Eerste Kamer, die deskundig zijn op het gebied van de landbouw, en kele andere niet ambtelijke deskundigen, alsmede vertegenwoordigers van de be trokken ministeries. De commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw heeft er haar grote verwondering over uitgespro ken, dat de georganiseerde landbouw niet in de gelegenheid is gesteld in deze voor de landbouw zo belangrijke com missie vertegenwoordigd te worden. Zulks is in het verleden steeds het geval geweest met andere staats- of regerings commissies, welke belangrijke vraag stukken op het gebied van de landbouw behandelen. Bovendien zyn de zuidelijke provincies, welke bijzonder belang heb ben by deze vraagstukken, niet in de commissie vertegenwoordigd. Naar aanleiding hiervan heeft het da gelijks bestuur van de stichting besloten een en ander onder de aandacht van de minister van Financiën te brengen. Advertenf' Bestrijd die afschuwelijke A kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alle schadelijke kiemen doodt Umberto voor de rechter gedaagd. Ex- koning Umberto van Italië, die in Portu gal verblijft en die in 194P voor altijd uit Italië is verbannen, is door een Turijnse gerechtshof gedagvaard om te verschijnen bij de behandeling van een zaak, welke verband houdt met voormalige eigendom men van de ex-koning in Noord-Italië. De ex-koning zal niet in eigen persoon ver schijnen, want het is hem bij de wet op zijn verbanning verboden nog ooit de Ita liaanse bodem te betreden. Het boek „Onder één dak", de Neder landse vertaling van „Forty-five in the family", is niet alleen leerzame, maar ook genoeglijke lectuur. Eva Burmeister geeft er een beschrijving in van haar ervaringen als directrice van 'n kindertehuis in 't eer ste hoofdstuk, „Ter kennismaking", stelt ze zichzelve op charmante wijze voor en neemt de lezer al direct voor zich in. Want deze vrouw-van-onder-de-vijftig heeft niets te maken met het standaard-type van directrice, dat trouwens meestal nog cari- caturaal vertekend is. Geestig en met een beetje zelfspot schildert Eva Burmeister de traditionele directrice en stelt daarna de vraag: kan de figuur van de moderne directrice zich daar tegenover handhaven? Als men het geschrift gelezen heeft, zal I men deze vraag zonder enige aarzeling met een hartgrondig ja beantwoorden. De schrijfster blijkt te hebben gebroken met vele oude vooroordelen en oude „opvoe dingsmethoden", welke hun onnuttigheid en zelfs funeste invloed overtuigend heb ben bewezen. Zij is menselijk, verstandig en bovenal; vol begrip en liefde voor de haar toevertrouwde kinderen. Een voor- treffelijk waarneemster is zij ook men leze maar hóe ze de kinderen heeft ge observeerd in hun houding jegens mensen en dieren! (Van onze correspondent). In de kleine negotie is het ook niet alles. In deze tijd van het jaar heeft de koopman het weer niet mee en daarbij komt nog, dat je tegenwoordig een beetje origineel je koopwaar aan de man moet brengen. In Leiden liep de vorige week een mannetje, dat huis aan huis een enve loppe met drie pakjes scheermesjes in de bus deed. Dat was de zaaitijd. Gisteren wilde hij echter gaan oogsten, want van zaaien alleen kan een mens niet bestaan. Het werd een lelijke tegen valler voor het mannetje. Toen hij een stuk of tien adressen had afgewerkt, kwam hij tot de ontdekking, dat een ander overal zijn scheermesjes had terug gehaald of de gulden voor de mesjes had geïncasseerd. De politie speurt nu naar de parasiet. ROTTERDAM, 9 Febr. Veemarkt. Aangevoerd: vette okeien en ossen (naar schatting 625), ge- bruiksvee w.o. 291 tbc vrij (naar schatting 669), graskalveren w.o. 140 tbc vrij (naar schatting 147), vette kalveren (naar schatting 65)nuchtere i kalveren 1475, varkens 51 biggen 30, paarden 109, veulens 8, schapen of lammeren 261, bokken of geiten 27. Totaal aanvoer 3467 dieren. Week aanvoer 5302 dieren. Prijzen per kg: vette koeien le kwal. f 2.88 3.06, 2e kwal. f 2.68—2.84, 3e kwal. f 2.40—2.52; vette kalveren resp. f 2.602.70, f 2.502.60, f 2.202.40; slachtpaarden f 1.85, f 1.75, f 1.60; graskalveren per stuk f 4.20, f 350, f 240; nuch tere kalveren f 50, f 45, f 38; biggen f 50, f 40, f 35; schapen f 140, f 125, f 90; lammeren f 110, f 95, f 85; kalfkoeien f 1125 f 940, f 780; melk koeien f 1125, f 940, f 780; vare koeien f 780, f 650, f 575; vaarzen f 870, f 700, f 575; pinken f 585, f 485, f 375. Handel vette koeien ruimer, handel kalm, prijzen niet hoger in prijs, prima's boven no tering; aanvoer vette kalveren gewoon, handel redelijk, prijzen iets minder; aanvoer gras kalveren iets kleiner, handel lui, prijzéh onver anderd; aanvaer nuchtere kalveren groter, han del kalm, prijzen dalende prijzen; aanvoer biggen klein, handel matig, prijzen als vorige week; aanvoer slachtpaarden als vorige week. handel redelijk, prijzen prijshoudend; aanvoer schapen en lammeren even korter, handel goed, prijzen beste kwaliteit wat hoger in prijs, verder onveranderd; aanvoer kalf- en melkkoeien ge woon, handel stil, prijzen onveranderd; aanvoer vare koeien iets meer, handel slepend, prijzen vooral niet hoger; aanvoer vaarzen en pinken als vorige week, handel stroef, prijzen stabiel; aanvoer tbc vrij vee groter, handel kalm, prijzen onveranderd. Behartigenswaardige dingen zegt ze over de opvoeding en de discipline. En dit alles niet op de belerende toon van iemand, die het „weet", maar prettig vertellend, niet al te zwaarwichtig en soms met een fijne humor. Voor ouders en opvoeders is dit boek, dat door Van Loghem Slaterus te Arnhem verzorgd werd uitgegeven, een welkome en waardevolle aanvulling op de „vakliteratuur".- Het Italiaanse blad „Tempo" onthulde volgens a.f.p. gisteren, dat een wonder- baar verschijnsel, te vergelijken met dat van^?.f j?' zich z°u hebben voorgedaan to Citta di Castello in Umbrië, waar 24 Capucyner zusters van het klooster van de H. Veronica op 13 December j.l. tegen het vallen van de avond de zon zouden hebben gezien als een met grote snelheid ronddraaiende schijf, die almaar stralen uitzond in de kleuren van de regenboog. Uit d® geschiedenis van de verschij ningen van Fatima weet men, dat een grote menigte gelovigen daar op 13 Oc tober 191? eenzelfde verschijnsel waar nam. Ook is bekend dat de H. Vader la ter in December 1952 7 toen HiJ m de Vaticaanse tuinen wandelde, het wonder bare phenomeen zag. De „Tempo" voegt er aan toe, dat mgr Filippo Cipriani, bisschop van Citta dl Castello, van het voorval op de hoogte ge steld is door de zielzorger van het kloos ter, Pater Ernesto Fiorucci. De bisschop heeft de zaak echter verde laten rusten. DE TWEEDE WEEK van de Berlijnse viermogendhedenconferentie is zon enig practisch resultaat verlopen; men staat vandaag precies even ver op de lange weg naar een werkelijke internationale ontspanning als gisteren twee weken ge leden bij het begin van de eerste zitting: nl op het startpunt. Het vertrekschot is gegeven zelfs meermalen; maar het zijn steeds valse starts geweest, zodat de renners weer naar de beginstreep moesten terugkeren. Toch geloven we niet, dat de Westelijke ministers van buitenlandse zaken een illusie armer zijn geworden. Op de voor avond der conferentie schreven wij: „De grete gedachte van het Westen is o.i.: men kan nooit weten; men mag de kleine kans, die er heel misschien bestaat niet verwaar lozen" Als deze idee ook op dit ogenblik niet langer bestond, zou men even goed onmiddellijk 'n einde aan de besprekingen kunnen maken. Maar Molotof is met zijn beruchte „njet", neen, tot dusverre zeer spaarzaam geweest; hij heeft het ronduit nog slechts ter zake van het plan Eden betreffende de methode, waarop de Duitse hereniging tot stand kan komen, uitgespro ken. Wat de overige kwesties aangaat, draait de Russische minister steeds om het ja of neen heen, zodat hij, als het nodig is, alle kanten uit kan. In hat Duitse probleem heeft hij echter geen enkele aarzeling getoond: hij eist de pax russica, de Russische vrede, voor een herenigd Duitsland; wil men die niet toe staan, dan komt er geen hereniging. En daar het Westen die noch wil noch kan geven, is, tenzij tegen elke redelijke ver wachting in, Molotof een ommezwaai van minstens negentig graden zou maken, het Duitse probleem afgedaan. Negatief afge daan. 1 ELKENS ALS men met Russische on- I derhandelaars te doen heeft staat men tegenover mensen met 'n dubbele instelling" die van de staat Rusland en die ITn het communistische Rusland, derhalve met nationalisme en ideologie. In de Wes terse gemeenschap vindt men dit o - plex, dat soms tot hevige spanningen leidt, evenzeer; maar daar worden deze door de democratische mentaliteit heel gemakkelijk van haar gevaarlijke kanten, naar binnen en naar buiten ontdaan; in de Sovjet-Unie echter werken zij, mede door allerlei om standigheden samen om de spanningen ten zeerste te verscherpen, vooral tegen over de buiten de communistische in vloedssfeer liggende wereld. De ideologie van de Sovjet-ideologie drijft het Kremlin; dwingt het Kremlin te pogen het communisme tot het wereldstel sel 'e maken. De communistische leer houdt in, dat de volle verwezenlijking drie stadia doormaakt: het uitgangspunt is de kapitalistische maatschappij welke door de proletarische revolutie wordt omver- geworpen; als de proletarische staat zich dan van de gehele wereld heeft meester gemaakt rijst automatisch de communis tische maatschappij op; een gemeenschap van volmaakte mensen, geen staat, want er is geen gezag, er zijn geen wetten, er is geen leger of politie; dat alles is onnodig, want de mensen doen vanzelf alleen het goede en nooit het kwade. Op het ogenblik kunnen, ook in Rusland, de mensen het kwade nog doen, want we leven pas in het tweede stadium, dat van de proletarische staat, waarin gezag, wetten, leger en politie nog noodzakelijk zijn; mede om de revolutie steeds verder uit te breiden. We weten niet, of de mensen in het Kremlin zelf nog aan dit dwaze, utopisti sche marxisme geloven. In elk geval han delen zij, alsof zij er nog in geloven; alsof dit de enige ware leer is, welke de mens heid kan redden. Hun einddoel blijft het zelfde, en moet volgens de leer hetzelfde blijven, ook als zij om tactische redenen het bereiken van het doel naar een ver dere toekomst verschuiven. Maar, en dit besef leeft zowel in het Westen als in het Oosten, Duitsland speelt in het Kremlin een belangrijke rol, belangrijker waar schijnlijk nog dan China Zou Duitsland binnen de communistische invloedssfeer kunnen worden gebracht dan is geheel Europa binnen afzienbare tijd verloren; kan het Westen Duitsland behouden, ook al is het alleen West-Duitsland, dan be staat er inderdaad een kans en Adenauer speculeert daarop dat ook Oost-Duitsland en wel zonder geweld, met het Westelijk georiënteerde West-Duits land zal worden herenigd Hoe groot die kans is, weet niemand. Maar dit gehele complex van gegevens wijst er toch wel op, dat op de Berlijnse conferentie beide partijen onverbiddelijk aan haar standpunt zullen vasthouden. In procedure-kwesties kunnen concessies worden gedaan, aan het wezen der zaak zal, menselijkerwijze ge sproken, niet worden geraakt. TE MEER NIET, omdat ook het Russi sche nationalisme Moskou tot een hardnekkige houding in de Duitse kwestie drijft. Het is een onloochenbaar feit, dat in Rusland een dodelijke angst voor een herlevend, herenigd en herbewapend Duitsland bestaat. En angst welke ook het Westen, speciaal Frankrijk niet vreemd is, maar die in elk geval in het Oosten, door de Oder-Neisse-grens, meer gemotiveerd schijnt dan voor het Westen. Daarom is dit Westen bereid Rusland veiligheids- daarmede in de nog veel grotere en ster kere Atlantische gemeenschap maakt de kansen om de Westerse wereld voor het communisme te overweldigen zó gering, dat de communistische leer het 't Kremlin practisch onmogelijk moet maken in deze methode te berusten. Daarom ook gaat de grote strijd van Molotof tegen de Europese Defensiegemeenschap. Slaagt hij er in deze të verhinderen, dan heeft het Kremlin een overweldigend winstpunt behaald; slaagt hij er niet in, dan is de Berlijnse conferen tie vooï Moskou een absoluut fiasco. ferentie, door de acht Missiebisschop pen van Madagascar. Een uitvoerig citaat uit dit buiten gewone document is, menen wij, op zijn plaats. „De Kerk wil vrij zijn en blijven, alleen er om bezorgd de evangelische boodschap in al haar zuiverheid te verkondigen, in welke omstandigheden ook, en zelfs wanneer deze houding haar van bepaalde kanten op on begrip en aanvallen komt te staan. De Kerk wenst vurig dat de mensen, zoals de volken voortgang maken in welvaart en steeds meer hun verantwoordelijkheid op zich nemen de grootheid van de mens komt hieruit voort dat hij vrij en verant woordelijk is en de politieke vrijheid is één van die fundamentele vrijheden en ver antwoordelijkheden. Deze niet genieten, be wijst een onvoltooide ontwikkeling en kan slechts van tijdelijke aard zijn. Daarom er kent de Kerk, zoals het natuurrecht, de vrijheid der volken om zichzelf te regeren. De geestelijke bevrijding die zij bij de chris tenen verzekert, is een der doeltreffendste middelen om de mens tot zijn volle rijpheid te doen komen Als conclusie: Wii erkennen de juistheid van het onafhankelijkheidsstreven, zoals ook van iedere constructieve poging om deze te bereiken. Maar wij waarschuwen U tegen de mogelijke afdwalingen, speciaal tegen de haat, waarvoor geen plaats is in een chris telijk hart". Men kan aan deze uitspraak, gezien de vele overeenkomstige verklaringen van de Franse regering, theoretisch geen revolutionnair karakter toeschrij ven. Maar dat zij practisch als zoiets werd gevoeld, blijkt uit de reacties. De Franse pers op Madagascar schreef, dat de Fransen niet 'zullen dulden dat Frankrijks positie aldaar door wie dan ook, ook niet door „geestelijke demago gie" in gevaar wordt gebracht. De hoge Commissaris sprak in een scherp pro test van het aanmoedigen van pogin gen, „gericht op het omverwerpen van de gevestigde orde, en het ondermijnen van de grondwet". In meer verwijderd, maar niet min der werkelijk verband met ons onder werp, staat de verklaring, die mgr Himmer, bisschop van Doornik, in de kerken van zijn diocees heeft laten voorlezen betreffende het recht van grote maatschappijen om over het wel en wee harer arbeiders te beslissen. De aanleiding vormde het bekende (inmiddels voorlopig herroepen) besluit van de John-Cockerill-Maatschappij om zeven kolenmijnen te sluiten. Midden in de winter, zonder voorafgaand over leg of aankondiging, ten detrimente van vele duizenden employe's. Dergelijke beslissingen, verklaart de bisschop, kunnen niet uitsluitend be rusten „op de dictatuur van het geld zonder voldoende consideratie voor het recht der arbeiders". „Men vergeet te vaak dit is een der gevaren van het regime dat met name in een kolenmijnonderneming de gevaren die de werkers lopen veel groter zijn dan die der aandeelhouders: dezen riskeren een deel van hun geld, de anderen hun brood winning en hun leven". Er is verband met het voorgaande, omdat hier de bisschop plichten vast stelt, die de door de Staat bij de wet geregelde plichten duidelijk te boven gaan. J. ÏI C. CREYGHTON S. J. Evenals verleden week, beginnen wij met het signaleren van een nieuwe publicatie: het derde deel van „Do cuments Pontificaux" (Pauselijke Documenten) van R. Kothen, Parijs (Labergerie). Dit deel, 703 pagina's groot, omvat de documenten, in 1950 uitgegaan van de thans re gerende Paus, met inleidingen, aan tekeningen en registers. Deze col lectie staat te boek als de rijkste en zorgvuldigst bewerkte die er is. Het was niet onze bedoeling, toen wij deze kroniek begonnen, onze gegevens telkens onder een gemeenschappelijk hoofd te brengen. Maar de toevloed is zo groot, dat de behoefte aan een zekere classificatie zich opdringt. Ons thema van deze week is de christelijke vrijheid tegenover de open bare macht en de gevestigde orde. De Britse historicus Arnold Toynbee heeft onlangs in een radiovoordracht in Amerika gezegd, dat de moderne be schaving haar eigen ondergang bewerkt door de oude Grieken te volgen in hun toewijding tot de Staat als de hoogste vorm van menselijke organi satie. Het is dus wel van enig belang te weten wat de Stem der Kerk daar over zegt. Het belangrijkste nieuwe document daaromtrent is ongetwijfeld de ver klaring van het Duitse Episcopaat bij gelegenheid van zijn jaarconferentie te Fulda: Taak en Grenzen van de Staatsmacht. Wij lezen in de inleiding: „Wij zien bij de (de!) moderne Staten, waarborgen tegen een wel onwaarschijn- ^erii^un b-oegdhed^steeds v^rderuit- lijke, maar op den duur toch mogelijke het gebied van het private leven doordrln- Duitse agressie te geven Rechtstreekse gen. Een wijd verbreid streven naar sociale garanties dcor het aanbieden van toezeg- «kerheW en ^^^"«^retentie van gingen en verdragen, maar vooral onrecht- dg Staatln"i^hand.Het gevolg: de Staat streeks, wat o.i. veel effectiever is, door wordt overbelast en in ztin eigen taak ge- Duitsland in te schakelen in de Westerse remd. Wij weten nog al te goed hoe een tot gemeenschap, heel speciaal <n de Europese Sjgg™ trSe" staat dl dfcUtuur Defensiegemeenschap, waardoor het niet eenvoudig oproept". meer in staat is zelfstandig tot een agressie Na In het eerste hoofdstuk het is over te gaan. gen ornvangrijk sutk de zedelijke Gezien van het standpunt van de Rus- waarde en waardigheid van de Staat sische staat zou dit verreweg de beste, 'n licht te hebben gesteld, spreken Zel bledemenvoeormeth0de het Duitse d^SSende ne^gmg'vanT mo- probleem, voor zoverre het militaire ge- derne staat* varen inhoudt, minstens voor tien- en tien- uit de a£;eelding van goddeiyke hoog- tallen jaren op te lossen. Maar deze rnetho- heid is veelal een monsterlijk machtsappa- de botst dan weer met de Russische corn- raat ter verslaving der mensen geworden. muni -nr Dlt is het an(*ere gezicht van de Staat in mum^tische ideologie. Want, een inschake- Lje werkelijkheid der geschiedenisAan ling van Duitsland in de Westeuropese en de moloch Staat wordt alles geofferd". En later: „Een absolute begrenzing van de staats macht is de wil en de wet Gods. Wanneer een wet van de Staat daartegen ingaat, is deze onzedelijk en heeft geen in geweten bindende kracht. „Men moet God meer ge hoorzamen dan de mensen".... Daarom vor men ook de door God gestelde rechten en plichten van de menselijke persoonlijkheid een begrenzing voor de staatsmacht". Een stuk waarin deze beginselen toepassing vinden is het communiqué betreffende het streven naar politieke onafhankelijkheid van gekleurde vol ken, uitgegeven, na hun plenaire con-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5