Molotof kwam weer met een onaanvaardbaar voorstel Eityi ^Europees veiligheidspact dat geen veiligheid RICHMOND Amsterdam wordt in Mei nieuwe attractie rijker Pater dr L. BENDER zestig jaar Scelba presenteert het nieuwe Italiaanse kabinet nu en Stuwer en hartelijk animator Groot verlies voor Tilburg Belgische middelbare school jeugd heeft het veel te zwaar MGR J. J. H. HENNEMAN t Rotterdamse reus naar lichaam en geest „De Amerikanen zijn er dol op Op Rembrandtsplein verrijst „Witte Muizen Wonderland" Sanapirin N° 1 Saragat is vice-premier Winterhanden Honderd millioen extra-garantie Bij het overlijden van prof. M. Cohbenhagen Minister Harmei doet een boekje open Intellectuele mishandeling" n- Voortrekker Peter Se/ie Bevrijdingsspel van Hella Haasse PONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 „Een slechte grap Ollenhauer ontmoedigd SCHEEPSBEVRACHTERS IN MOEILIJKHEDEN Door wet Goederenvervoer Binnenscheepvaart Stakingen Twintig renbanen BABY IN WIEG VERBRAND Kijkspel, races en expositie PTta WMim Voor nieuwe bijzondere nijverheidsscholen Levensloop Studenten en afgest udeerden „VAN ALLES ER AAN Hedennacht is na een ziekte van verschillende maanden in het Sana torium „Dekkerswalcl" te Groes- beek, waar hij reeds geruime tijd werd verpleegd, overleden mgr J. J. II Heaneman, Geheim-Kamer heer van Z. H. de Paus en sinds 1947 archivaris-conservator van het Bisdom Haarlem. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Woensdagavond. Weer is in Berlijn een Russische vuurpijl uiteengespat zonder dc klap Ic produceren, die beloofd was. Molotof pakte vanmiddag de voorstellen uit, S e hij had aangekondigd om het reeds lang doodgelopen debat over de Europese veiligheid een nieuwe kans te geven. De klap bleef uit en de enkele kleurige sterretjes, die naar beneden dwarrelden konden he oog van de Westelijke ministers niet verblinden. Zij waren even ongestoord in de weldadige stroom van Westelijke eensgezindheid. Nu maakt Molotof het zijn Westelijke tegenstanders ook met moeilijk om die eenheidI te bewaren. Zijn wegen op deze conferentie zijn moeilijk na te Zelden l.eeft men de Rus in een zo permanent goed humeur achteloos de sympathieën, die hij wellicht luer en daar in w esi zien spelen met kunnen losslaan. Europa nOp^e 0genj3jj]t^ waar0p de Duitse socialisten hun breekijzertjes zetten onder de eensgezindheid en hun ministers aanraden het met een eenheid te u voortaan ruiltie van de Europese Defensiegemeenschap tegen Duitse „roberen, komt Molotof doodleuk vertellen, dat men zich maar op een Duitse verdeling moet gaan instellen. Een verde ing on ei een stevige knoet nog wel. En waar hij de Franse E.D.G.-vijanden een hart onder de riem had kunnen steken, komt hij met felle aanvallen op de N.A.T.O., die zijn bedoelingen maar al te duidelijk door zijn fraaie plan voor „een algemeen Europees verdrag voor collectieve veiligheid laat schijnen. De Amerikanen nopen het oude werelddeel te verlaten en lie resultaat van al hun militaire hulp met één slag te met te doen, dat schijnt wel de enige intentie van Molotofs plan te zijn. Dulles kon zich geen hetere pleitbezorger wensen Zo interpreteerden dan ook alle drie de Westelijke ministers het Rusf®]® a plan, vooral het gulle Russische aaiahod om alle bezettingstroepen bl""™ etcn half jaar terug te trekken moeten ook wel vele toehoorders in dcn ïa' d^zifn^Tevcn gulle voorstel hebben hoord, U v.S. voor al hun hulp- ar die hei(l te bedanken door hen teza men met de door hen zo verachte rode ChiïieTen de rol van waarnemer in een verenigd Europa „a la Russe toe te ken- Ofschoon het Russische plan door de drie Westelijke ministers met geschikt coacht voor ernstige discussie, be- Xten zij op aandrang van Molotof het debat over Duitsland en de Europese veiligheid voort te zetten. Wanneer zij ermee door zullen gaan, zullen zij echter eerst Vrijdagavond be slissen, nadat de eerste bespreking van het Oostenrijkse vraagstuk achter de rug zal zijn. Verrassing heeft, het door Molotof in gediende voorstel voor een Europees vei ligheidspact, zoals gezegd, met gewekt. Het hield slechts een enkel nieuw ele ment in: Molotof wil zich baseren op een voortgezette scheiding van Duitsland en hij stelde voor de bezettingstroepen bin nen een half jaar uit beide helften van Duitsland terug te trekken. Voorts wilde de Russische minister, zoals in zijn voor gaande redevoeringen reeds was aange kondigd, in de plaats van „de vorming van groepen van Europese staten, die tegen andere Europese staten gericht zijn" een algemeen Europees veiligheids pact stellen. Eén der verdragsbepalingen zou de ondertekenaars verbinden „niet rieel te nemen aan bondgenootschappen of overeenkomsten, welke in tegenspraak zijn met de bedoelingen van het ver drag-De deelnemende landen zouden regelmatig conferenties moeten beleggen, een permanent raadgevend politiek or gaan moeten vormen en daarnaast een raadgevend militair orgaan. Toen Molotof verklaarde, dat de enige rol, die hij daarbij aan de V.S. had toe gedacht, bestond uit het zenden van waarnemers naar de bijeenkomsten van deze organen, barstten de Westelijke mi nisters in „een niet al te beleefd gelach- uit, zoals een Amerikaanse woordvoerder het noemde. Het kwam zover, dat Mo lotof zelf tenslotte meelachte. John Foster Dulles dankte dan ook bij voorbaat voor deze uitnodiging, die hij niet meer vond dan „een slechte grap". de V.S. verantwoordelijk zijn voor de verdeling van Europa. „Deze verdeling is veroorzaakt door de Sovjet-Unie, door het opslokken van de Baltische landen, door het verhinderen van deelneming aan het plan-Marshall en door het algemene proces, dat de macht van de Sovjet-Unie over haar grenzen heeft doen uitvloeien tot zij een derde deel de mensheid overheerste," aldus Dulles. Europa is op deze manier verdeeld in „opgezogen" staten, en landen, die niet opgezogen wensten te worden. „Of deze verdeling als gevolg van de Russische voorstellen zal worden opgeheven is een zaak die andere naties dan de V.S. moeten beslissen. Wij hebben in elk geval niet de bedoeling ons te laten opslokken", aldus de Amerikaan. Bidault liet er geen twijfel over bestaan, dat het plan zijn solidariteit met de beide andere Westelijke ministers niet verzwakt heeft. De Franse opvatting van een veilig heidsstelsel bleef volgens hem, dat het niet kon worden beperkt tot Europa, doch dat het Groot Brittannië en de Ver. Staten zou moeten omvatten- „Wat de aanwezigheid van Britse en Amerikaanse troepen betreft heeft het Franse volk niet de bedoeling om oude en vertrouwde vriendschappen te verbreken", aldus Bidault. Ook Eden gaf te verstaan, dat de NATO de basis der Britse politiek zal blijven. Hij verzocht zijn Russische collega nog eens in te zien, dat deze gemeenschap niemand wilde bedreigen. Eden en Bidault merkten beide op, dat Molotof zich plotseling op het standpunt had gesteld, dat de ver deling van Duitsland dient te worden voortgezet. Eden meende, dat dat wel heel erg vreemd klonk na al wat de Russische minister in voorgaande dagen over de Duitsers had gezegd. Hij had verlangd, dat men de Duitsers een blijk van ver trouwen zou moeten geven door henzelf over hun eigen regering te laten beslissen. Nu wenste Molotof de Duitsers niet alleen neutralisatie, doch ook geallieerd toezicht op hun politietroepen op te leggen. Over vrije verkiezingen in Duitsland werd nu helemaal niet meer gesproken. (Van onze Amsterdamse redactie) Molotof heeft door zijn voorstel, naar •de mening van waarnemers, ook de laatste troeven uit handen geslagen van de Duitse sociaal-democraten, die de laatste dagen een versterkte actie hebben ge voerd om de Westelijke ministers er toe te bewegen het E.D.G.-verdrag aan te bieden als ruilobject voor de Duitse een heid. De socialistische leider Ollenhauer die moeilijk zou kunnen worden begre- Woensdag nog een dergelijke ruil pen door het Amerikaanse volk na al de aanv,Pvoien <j0ch hij vond in Molotof- cc.it ii.TH,r>V\ nïin t 4 offers, die het voor Europa gebracht had. Hij zag in het voorstel de oude Russische toeleg: niet alleen West-Duitsland, doch geheel West-Europa van zijn verdediging te beroven en bloot te stellen aan het ge vaar van een aanval. Hij weerlegde Mo lotofs voorstelling van zaken als zouden bij de bestrijding van kou, koorts, griep en pijn. Koker 90 en 50 ct. plan geen enkele steun voor voortzetting van zijn oppositie. De vier ministers zullen Donderdag in het geheim over Azië spreken en vervol gens Donderdagavond gezamenlijk aanzit ten aan een maaltijd in het gebouw van de geallieerde controleraad. Vrijdag zul len zij dan het Oostenrijkse staatsverdrag onder de loupe nemen. Dr Figl, de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag reeds geconfereerd met zijn Westelijke collega's. Hij zal Donder dag met Molotof besprekingen voeren. Wanneer de wet Goederenvervoer Bin nenscheepvaart samen met de desbetref fende uitvoeringsbeschikkingen op 15 Fe bruari in werking zal treden, wordt in de binnenlandse scheepvaart een geheel nieuwe situatie geschapen, waarbij met de historisch gegroeide verhoudingen inzake de betaling van de scheepsbevrachtings- provisie door de schipper wordt gebroken, zo schrijft ons de Vereniging van Ned. ma kelaars in scheepsvrachten. Was het tot nu toe de gewoonte en te vens voorschrift, dat de schipper met zijn vrachtpenningen de scheepsbevrachtings- provisie betaalde, volgens de nieuwe be palingen moet deze provisie thans voor rekening van de opdrachtgevers komen. De vrachtprijzen zullen voortaan exclusief scheepsbevrachtingsprovisie worden vast gesteld. De vereniging is van oordeel, dat zowel voor de schippers als scheepsbevrachters i„ het algemeen voor het bedrijfsleven mJAo lande zich tal van moeilijkheden hier te lanae toest=„/i het algemeen voor het bedrijfsleven tl lande zich tal van moeilijkheden indoen door de nieuwe toestand, zullen voordoen ouui W wpivp enle die een sjtuatie schept, welke enig m Europa is. O De christen-democraat Mario Scelba heeft Woensdag een nieuwe Italiaanse regering gevormd, die steunt op de christen-democraten, de socialisten en de liberalen. Scelba heeft president Einaudi Woensdagavond de ministerslijst over handigd. De nieuwe premier is een verbitterd tegenstander van communisten en na oorlogse fascisten, en heeft als minister van binnenlandse zaken in vorige kabi netten zich de naam van „Italië's sterke man" verworven. Mario Scelba is behalve premier ook minister van binnenlandse zaken. Zijn plaatsvervanger is de sociaal-democrati sche leider, Giuseppe Saragat.' die tevens minister zonder portefeuille is. Saragat treedt thans voor het eerst als minister op. Andere leden van het kabinet zijn o.a.: Attilio Piccioni (chr.-dem.): buitenlandse zaken; Ezzio Vanoni (Chr.-dem.). begro ting; Roberto Tremellom (soc.-dem.): financiën; Paolo Emilio Taviani (chr.- dem.): defensie; Gaetano Martino (lib.), onderwijs; Bruno Villabruna (lib.): han del en industrie; Ezio Vigorelli )soc-" - dem.): arbeid; Giuseppe Medici (chr.- dem.) landbouw; en Michele de Pietro (chr.-dem.): justitie. Het nieuwe kabinet telt in totaal veer tien christen-democraten, vier socialisten en drie liberalen. De regering-Scelba kan in de 590 leden tellende Italiaanse Nationale Ver gadering op een meerderheid van onge veer zestien stemmen rekenen, mits de leden van de rechtervleugel der christen democraten en die van de linkervleugel der rechtse socialisten zich aan de partij lijn houden. In de senaat is de meerder heid der regering geringer. De kleine republikeinse partij was niet bereid aan de regering deel te nemen, ook niet na herhaald aandringen door de drie regeringspartijen. Zij heeft echter wel haar steun in de volksvertegenwoor diging toegezegd. De nieuwe regering komt aan de macht op een ogenblik, dat de machtige commu nistische partij overal in het land ageert. Volgens de autoriteiten moeten de sta kingsparolen, die in het gehele land zijn uitgegeven, gezien worden als een onder deel van een offensief tegen het nieuwe kabinet. Woensdag heeft het werk in de havens van Genua, La Spezia en Savona drie uur stil gelegen. Vandaag staat een 24- uurstaking in Milaan en omgeving op het programma, waarvoor arbeiders in de industrie, de gas- en electriciteitsbedrij- ven en de transportdiensten zijn opge roepen. Later in deze week en in het begin van de volgende week zullen andere stakim "en worden afgekondigd, welke door het grote onder communistische leiding staande algemene vakverbond en de kleine sociaal-democratische vakbewe ging worden georganiseerd. Het grote christen-democratische vakverbond v( zet zich echter tegen deze acties. (Van onze Romeinse correspondent) Heden, 1Februari, wordt pater prof. dr L. Bender O.P 60 jaar. En ook al is dit beslist niet iets bijzonders en al interesseert het de jarige persoonlijk maar matig), toch is er één reden, waarom toij er aandacht aan willen en moeten besteden. Om de eenvoudige reden, dat „iedereen" hem kent. Zijn naam, het korte en familiair-geworden ..Bender", is een klank zowel in Rome, waar hij nu al ruim twintig jaar woont, als in Nederland en vooral in tyn eigen) Rotterdam. Het merkwaardige is, dat iemand, die hem regelmatig „gelezen" heeft, voordat hij de professor persoonlijk leert kennen, onvermijdelijk een lichte verbazing voelt. De schérpe jurist, die in de ontelbare artikelen aan het woord is op een nuch tere glasheldere wijze, beantwoordt in geen enkel opzicht aan de uiterlijke per soonlijkheid, die men zich had voorgesteld. In plaats van een kleine, pijlsnelle mon nik met diepzwarte scherpzinnige oogjes zoals wij ons persoonlijk de grote „Ben der" hadden voorgesteld bevindt men zich plotseling tegenover een reus van een man met rustige bewegingen, allervrien delijkste ogen en een langzame gemoede lijke stem. Verscheidene malen werd ons op recepties of bijeenkomsten van de Nederlandse kolonie gevraagd: „Wijs mij nou die „Bender" eens aan!" Het kostte nooit enige moeite: hij teeks minstens een half hoofd boven iedereen uit Deze 60-jarige ras-Rotterdammer volgde de lagere school in zijn vaderstad; ging daarna naar hét Dominicus-College in Nijmegen en vervolgens in Huissen bij de Predikheren. In 1911 trad hij in en op 23 September 1913 deed hij zijn professie. (Bij zijn veertigjarig professie-feest vijf maanden geleden was zijn hoogbejaarde moeder aanwezigHij deed zijn filo sofie in Zwolle, zijn theologie in Huissen en werd in 1919 priester gewijd in Utrecht. In 1920 maakte hij zijn lectoraat, wederom in Huissen. Dat zijn oversten hem naar Rome zon den, lag voor de hand. Hij studeerde Ker kelijk recht en promoveerde in 1923 aan het Angelicum. (Dit geschiedde: „Summa cum laude" het het zal achteraf nie mand meer verbazen). Hij was prof in Huissen en van 1932 af in het Albertinum in Nijmegen. Toen eiste Rome hem op: van 1933 af doceert hij Kerkelijk recht aan het Angelicum: filoso fie van het Recht, Romeins Recht en (zijn specialiteit): Huwelijksrecht. Hier deed zich het merkwaardige feit voor, dat hij niet minder dan tot vier keer toe gekozen werd als deken van de faculteit. Over zijn ontelbare artikelen schreven we reeds. In ons land zijn het de laatste jaren vooral De Bazuin, waarin hij een eigen rubriek heeft en De Nieuwe Eeuw. In het buitenland vooral in „Angelicum", (waarin hij in het Latijn schrijft), de „Ephemerides Juris Canonici" en de be faamde „Monitor Ecclesia-ticus". (Vroeger was hij met name bekend om zijn bij dragen in Het Schild, terwijl hij ook in ons blad vele artikelen publiceerde). En tenslotte is daar de indrukwekkende reeks brochures, waarin hij de moeilijkste onder werpen behandelt op zijn eigen manier: helder, nuchter en snel. (In Rome doet het verhaal de ronde, dat hij zelf pleegt te zeggen: „Ik moet even een brochure schrijven Hij was een der met zorg gekozen spre kers -op he,t wetenschappelijk congres ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de „Gregoriana" en wij vernemen, dat hi] thans is uitgenodigd om een rede te hou den op het Internationale Juristencongres in Salamanca in April a.s. Wij weten niet, waar hij zich meer op verheugt: op de rede en het congres of.op de reis. Want deze vrome reus is een geboren reiziger. De zeer velen, die hem ooit om inlichtin gen hebben gevraagd, zullen toegeven, dat er tussen Groningen en de zuidpunt van Sicilië niet veel te beleven valt op toeris tisch gebied, waar „Bender" niet van af weet. Daar komt dus thans Spanje bij. Evenals Portugal. Want hij gaat (natuur lijk) „even" naar Fatima. zal in het voor- WANNEER het PLAN van de he-.' W. F. van Eelen doorgaat en 4e kans daarop is op het ogenblik al meer dan negentig procent dan zal Amsterdam nog in Mei een attractie ryker zijn, welke niet alleen de vreemdeling m maar zeke. ook de hoofdstedelingcn inteis zal kunnen vermaken. De heer Van Eel :n heeft zich namelijk bereid verklaard vos' zes sociale instellingen in Amsterdam welke hoofdzakelijk onder de jeugd wer ken, op het open terrein aan het Rem brandtsplein, waar eens h"* grote Rem- brandt-bioscoopthcater stond, dat in de oorlog door brand werd verwoest, een wittc-muizenstad te bouwen De opbrengst van deze vermakelijkheid kemt natuurlek ten goede aan de zes ins'ellingen, naar gelang elk van haar heeft deelgenomen in het beginkapitaal Werkstudenten krij gen er een nieuw object aan om hun studie te kunnen bekostigen; zij zullen namelijk alle functies, die in deze miniatuurstad door mensen moeten worden vervuld, op zich nemen. Het geheel, dat de naam „Witte Muizen Wonderland" zal dragen, is zeer zorgvul dig voorbereid, zodat men met bezorgd behoeft te zijn, dat er ook maar enigszins sprake zou kunnen zijn van dierenmishan deling De beestjes zullen wanneer ztf voor liet pnbliek optreden, niet door men senhanden kunnen worden aangeraakt De attractie krijgt een semi-permanent rakter; over acht jaar wil de ka- gemeente bijgaan nog de H. Jaar-aflaat in Compos-I deze ruimtc namelijk gebruiken om een teila verdienen, om tenslotte over Lourdes j doorbraak te verkrijgen naar de joacn- terug te keren Hij leve nog veel. een brandweerauto, waarvan de laddir uitstaat, een rijdende tram, branden je straatlantaarns, enz. De straat eindigt in een miniatuurkermis, waar alle vermake lijkheden zullen draaien en wentelen D t stadje dat geheel achter glas is opgetrok ken, zal natuurlijk vooral voor de kinde ren een grote attaractie zijn. Voor de volwassenen zal er aan de an dere wand van het gebouw gelegenheid zijn deel te nemen aan witle-muizenracei. Daar zijn boven elkaar twee maal tien renbanen van vijf meter lengte aange bracht, waarlangs de mm zen zullen haru lopen om een in een hok.ïe liggend stukis kaas te bemachtigen. Het geheel wordt omlijst met een gezellig muziekje, terwijl e<en verslaggeefster, gezeten in een roton de de deelnemers en het publiek op de hoogte houdt van het verloop der races. Gezien het sociale doel, dat met deze wedstrijden wordt beoogd zal vergunning worden gevraagd, om, evenals dat bij de paardenrennen geschiedt, ook hier de tota- lisator toe te laten, zodat het met-deel nemende publiek weddenschappen kan af sluiten. Dat kan een goudmijntje voor het sociale werk in de hoofdstad worden zo zeide de heer Van Eelen ons, die er aan toevoegde, dat zijn project voor het ko mende seizoen zal zijn verwezenlijkt om de Amerikanen, die dol zijn op dergelijke races, iets bijzonders in Amsterdam te bie den. lang. (En hij reize nog In Wierden is het drie maanden oude dochtertje van de familie E„ wonende aan de Nijverdalsestraat, in de wieg ver brand, toen een stoomapparaat vlam vat te op een moment, dat de moeder elders in het huis werkzaam was. Bij het kmdje moest op doktersadvies worden ge stoomd. De baby liep ernstige brandwon den op en werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar zij enige uren later over leed. buurt. Het muizenstadje bestaat uit drie gedeel ten: een kijkspel en race-banen, terwijl daarnaast zal worden gezorgd, dat steeas wisselende attracties, als marionetten theater of een dansgroep, het houden van een kleine tentoonstelling b.v. van een spoorwegmaquette, het bezoek aan „Witte Muizen Wonderland" nog meer zullen sti muleren. Het kijkspel is ondergebracht in een miniatuurstadje van plexiglas, dat 5 meter lang en 2 meter breed zal worden en waarin zich allerlei gebouwen zullen be vinden, welke ook in een echte stad zju zobls een ziekenhuis met kraamkamer, een dancing met een electrisch geleid strijkje. r r Zo zal de ingang van itte Muizen Wonderland" op 't Rembrand-tplein in Amstedam zijn. Wynand Fockink Een geneeskundig onderzoek van gen der Belgische middelbare scholen heeft aan het licht gebracht dat 30 Proc®"J van hen ladende is aan steornissen. hci merendeel is overspannen als gevolg van te veel huiswerk. Het uiteindelijk resultaat van deze toestand is. dat niet minder dan 10 pet der leerlingen de studie moet op geven. Dit heeft de Belgische minister van onderwijs Pierre Harmei. gezegd tijdens een voordracht. Een groot aantal leerlingen is boven dien verstandelijk niet rijp voor, het on derwijs in zijn huidige vorm zo verklaar de de minister verder en het is dan ook niet te verwonderen, dat aan het einde van de zes studiejaren nog slechts 30 pet j ,m~ rfnet De minister noemde het e"ndve?heugend verschijnsel dat het aan tal kinderen uit gezinnen van arbeiders toeneer echter kunnen diploma hCXoTert taak der leraren wordt bierd°°l zwaarder, omdat zij niet .„apht va_ rekenen op de erfelijke overdracht van taal, woordenschat en opvoeding. De minister was voorts van oordeel, dat verbeteren de overladen lesroosters en het vele huis werk dat dc leerlingen wordt opgegeven gelijk staan met „intellectuele mishande ling" Hij betoogde, dat heel wat vakken geschrapt dienen te worden en wat het huiswerk betreft herinnerde hjj er zjjn toehoorders aan, dat aan het parlement eer wetsontwerp is voorgelegd op grond waarvan hel verboden zal zjjn leerlingen van 12 tot 15 jaar taken op te geven voor thuis, die meer dan 'wee uur vergen. De minister kondigde tevens een aantal her vormingen aan. Zo zal het medisch school onderzoek en de sludie-orientering worden uitgebreid. in verband met de verandering van het maatschaDueliik milieu in het middelbaar Onderwijs" zal een h>ge-e normaalschool worden opgericht, waar de '"aren in e middelbare onderwijs een cursus zullen moeten volgen alvorens les te g geven. Tenslotte zullen vertegenw - digers der belangrijkste gezinsverenigin gen worden opgenomen In de nationale commissie voor het onderwijs om de be trekkingen tussen ouders en leraren te Met prof. Cobbcnhagcn verliest Tilburg meer dan een eminent hoog leraar. Men mag zeggen dat prof. Cobbenliagen het hart was van dc Katholieke Economische Hogeschool, die voornamelijk door zijn stuwend werk tot stand kwam en waar hij vijf en twintig jaar lang een grote rol gespeeld heeft, niet alleen als geleerde maar ook als hartelijk animator van de academische gemeenschap. Het is misschien vooral door de vestiging van de Tilburgse academische gemeenschap dat prof. Cobbenliagen het stempel van zijn persoonlijkheid op het academisch leven in Tilburg heeft gedrukt. Aanstonds zag hij m dat er een innige band en een daadwerkelijke samenwerking moest bestaan tussen de hoogleraren, de studenten en de afgestudeerden. Op deze drie zuilen liet docenteucorps, het Tilburgs studentencorps St. Olof en dc mede door hem opgerichte Tilburgse Academische Economische Kring bouwde hij een academische gemeenschap die het ideaal van de klassieke civitas academica nabij kwam. Andere belangwekkende werken van de overledene zijn Theoretische beschouwin gen over het verband tussen inkomens theorie en prijstheorie (1933) en „Grond slagen en motieven van het economisch handelen (1945). Organisator toonde hij zich ook in het beleid van de hogeschool, waarin hij steeds een groot aandeel had. Begonnen met een bescheiden programma, groeide het onder wijs te Tilburg in korte tijd uit tot een stelsel waarin de eigenheid van de katho lieke -hogeschool wel bijzonder duidelijk aan het licht trad. Het onderwijs breidde zich niet alleen uit over de grenzen van de aanvankelijke handelshogeschool heen naar een economische hogeschool, maar ontwikkelde zich ook vanaf 1946 "a^cle economische en economisch-s fjpi!n„ als een geheel afzonderlijk sociale afdeling^ Dit voortrekkerswerk, tekenend voor de invloed van de Tilburgse visie, dat het economische niet buiten het raam van sociale gezien kan worden, is wederom voor een belangrijk deel het werk van prof. Cobbenhagen geweest Als bijzonder scherpzinnig man van wetenschap deed hij zich reeds kennen door zijn proefschrift „De verantwoorde lijkheid in de onderneming", waarop hij in 1921 te Rotterdam promoveerde. Als eerste wees prof Cobbenhagen hierin op de verschuiving van de verantwoordelijk heid naa" de directie van de onderneming. Op 10 September 1893 werd M. J. H. Cobbenhagen geboren in Gulpen. Hij be zocht het gymnasium te Rolduc, waar hij in 1911 examen-A deed. Hierop studeerde hij twee jaar filosofie in Rolduc en ver volgde daarna in 1913 zijn studie aan het groot-seminarie te Roermond. Terwijl hij nog diaken was, werd hij in November 1916 benoemq tot leraar aan het college te Rol duc, waar hij enige godsdienstlessen gaf en het toezicht hield op de studenten. In 1917 op 24 Maart werd prof. Cobbenhagen priester gewijd. Hij ging studeren aan de Nederlandse Handelshogeschool in Rotter dam. waar hij in 1919 het diploma handels- economie behaalde en op 27 October 1921 slaagde voor het doctoraal examen in de handelswetenschappen. Naast economie en bedrijfsaardrijkskun- de had de latere hoogleraar privaatrecht en economische geschiedenis gestudeerd. Na zijn doctoraal examen behaald te heb ben, werd hij leraar aan het college te Rolduc en later lid van velschillende on derwijs- en examencommissies. Bij de op richting van de handelshogeschool m Til burg in 1927 werd prof. Cobbenhagen be noemd tot buitengewoon hoogleraar Niet lang na z.ijn benoeming promoveerde hij in de handelswetenschappen. Bij het zilveren feest van de Kath. Econ Hogeschool werd de thans overledene be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau, om de vele verdiensten die hij verwierf door zijn streven om de professoren, afgestudeerden en studenten van de hogeschool werkelijk te maken tot een gemeenschap. Dat hij in dit streven geslaagd is daarvan is de laatste jaren bij herhaling getuigenis afgelegd. Op 12 October 1947 werd hij door Z.H de Paus tot Geheim Kamerheer benoemd. Naast vele wetenschappelijke en ju^at- schappelijke functies en werkzaamheden, had vooral ook 't Tilburgs Studentencorps St Olof de warme belangstelling van de overledene. Vanaf het eerste begin heelt prof. Cobbenhagen het als zijn voornaam- ste taak gezien de economische studenten voor te bereiden op hun belangrijke taak in de samenleving. Iedere Maandagavond kwamen te zijnen huize studenten bijeen, om van gedachten te wisselen over le vensvragen Het erelidmaatschap van het R.K. Stu dentencorps St Olof, dat prof. Cobben hagen werd aangeboden bewijst dat zijn belangstelling voor het welzijn van de stu denten op hoge prijs werd gesteld. Toen de eerste afgestudeerden de hogeschool verlieten, beschouwde de overledene het als een belangrijke opgav» deze personen verhonden te houden aan de hogeschool- gemeenschap en daarom is hjj de srote promotor geworden van de Tilburgse Aca demische économische Kring, waarvan ny onmiddellijk na de oprichting raadgevend hoogleraar werd. Bij het twintig-jarig bestaan van T.A E.K. heeft prof. dr Cob- benhagen de afgelopen Zaterdag nog in een prachtige redevoering als het ware zyn testament neergelegd, er op wijzend hoe zeer dc volledige mens het nodig heeft, dat wetenschap en geloof zich voor hem voort durend met elkaar confronteren. Het heen Bij de Tweede Kamer is in8ed'e"d wetsontwerp „Machtiging tot het van rijkswege garanderen van geldleningen ten behoeve van de stichting en inrich ting van gebouwen van gesubsidieerde bijzondere scholen voor mjverheidsonder- W De' vele wijzigingen, die de wet van 22 December 1919 heeft ondergaan, maken het aldus de toelichting, wenselijk de daarin behandelde stof opnieuw te rege len In het wetsontwerp wordt voorge steld het maximumbedrag van gegaran deerde leningen van 175.000.000 te ver hogen tot 275.000.000. Het nog steeds groeiende aantal leer lingen van de nijverheidsscholen en de toenemende belangstelling voor dit on derwijs in al zijn geledingen blijven uit breiding van het aantal van deze scholen noodzakelijk maken. Het is te verwach ten, dat het bouwen van nieuwe scholen en de verbouwing en uitbreiding van be staande schoolgebouwen in de naaste toe komst in een sneller tempo dan tot nu toe het geval was zullen kunnen geschieden. Met het oog daarop is een verhoging met 100.000.000 naar de mening van de staatssecretaris alleszins aannemelijk. Gij hebt vast ook wel eens, gelijk wij, voor een dure horlogezaak gestaan en verlangend, hebzuchtig bijna, gekeken naar de glinsterende klokjes in goud ge vat en „met van alles er aan", welke op frivool groen fluweel uitgestald lagen. Misschien bewonderde U, weer gelijk wij, de prachtige overdadig-fleurige reclame platen met afbeeldingen van horloges, die zich zelf opwinden letterlijk wel ie verstaan! stopwatch zijn, de datum aangeven en tevens, alsof het nog niet erg genoeg is, de romantische gebruiker haar fijn over de maanstand inlichten. Wees niet afgunstig, geliefde lezers en lezeres sen. Gij behoeft werkelijk niet jaloers op de bezitters te zijn. Wij hebben namelijk de gelukkige eige naar van een dergelijk miniatuur Fries(ch)e klok gesproken. Eigenlijk was het de ander slechts. »'ie praatte, want toen wij hem over zijn uurwerk begon nen, raakte wat ge noemt de beer los. Hij was als jongeling naar de Verenigde Staten getogen. In gezelschap van zijn echtgenote, maar zonder middenstands diploma of pokkenbriefje. Dat was twin tig jaar geleden, in de vrolijke wespen taille-tijd. In plaats van enige contanten, had hij een Volendammercastuum in zijn bagage zitten en dat was het begin van zijn fortuin. Immers, in New York kreeg hij onmiddellijk een betrekking bij één der grootste slijterijen. Zijn werk bestond er in, dagelijks één keer Broadway en Wallstreet op en af te lopen in zijn^chil- derachtige kledij met in de hand een kruik onversneden Schiedamse glorie. De volle fles mocht hij na de wandeling hou den. Na een half jaar had hij zoveel fles sen vergaard, dat hij een Hollands restau rant begon. Zijn vrouw maakte er de boerenkool en de snert cn hij diende de spijzen op in costuum. Twintig jaar later had hij veertig Hollandse eethuisjes over geheel Amerika verspreid en de oude be sloot zich terug te trekken om de levens avond in het geboorteland door te bren gen. Bij het afscheid bood het gezamenlijk personeel een uurwerkje aan van het uitgebreide, hierboven beschreven type. Op de boot begonnen de moeilijkheden. De tweede morgen op zee, verscheen hij een half uur te laat aan het ontbijt. Dit wekte verwondering bij de overige passa giers, want de brave was nooit een toe gewijd dienaar van Bacchus geworden. Hij werd dan ook prompt des duivels, toen verschillenden van zijn tafelgenoten zeer nadrukkelijk vroegen of hij goed ge slapen had. Helaas! De volgende dag be trad hij een vol uur te laat de ontbijt kamer en de daaropvolgende was er van ontbijt geen sprake meer, daar men de eetzaal reeds voor de lunch in gereedheid bracht. Laat ons kort zijn. Een dag voor aan komst in Rotterdam kreeg hij door, dat het al maar Oostwaarts varend steeds weer een uur vroeger werd. De man was klaar met zijn verhaal en we keken hem ontzet aan. Dat deed hem kennelijk goed. want terwijl hij een blik on het tere glinsterende, niet-tikkenrie klokje aan zijn pols wierp, murmelde hij nog: ..Miin maanstanden, mijn kalender! Alles in de war!" Dan ging hij weer met nieuwe moed op zoek naar een horloge maker. die het zou aandurven het onge repte innerlijk van het mechanisme weer in het reine te brengen. Mgr Henneman werd geboren te Alk maar op 11 November 1W en priester gewijd in 1921. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Overschie en Scheveningen en werd in 1924 leraar aan het seminarie Hageveld. waarna hij in 1930 benoemd werd tot piofessor in Warmond. Nadat bij in 1942 rector van Huize St Elisabeth" te Amsterdam was gewor den, kreeg hij in 1947 de eervolle en be langrijke taak van archivaris en conserva tor van het Bisdom Haar'em. Zijn vele verdiensten in velerlei functies werden ook van pauselijke zijde hoog ge- waardeert hetgeen bleek uit zijn be noeming in 1951 tot Geheim-Kamerheer van Z. H. de Paus. Mgr H enne man. geboren Alkmaarder, erfde van zijn vader de lust voor de geschiedenis-vorsing eigtn aan de Alk- maarders in hun vermaarde stad. Zijn op leiding genoot hij in de seminaries van hef Bisdom Haarlem die hij later als docent zou dienen. Twaalf iaar lang doceerde hij te Warmond de Kerkge schiedenis en na een korl verblijf in het Elisabeth-Gesticht te Amsterdam werd hij benoemd tot Archivaris 'an het. Bisdom gekweten Geduld'g vorser, poogde hij klaarheid te brengen in verschillende kwesties, en met succes Jammer dat de buitenwereld zo weinig beeft mogen prof'teren van zijn verdienstehike arbeid Zijn grote accuraat heid was oorzaak, dat h'j nooit voor de dag is gekomen met zijn giote werk: de Amsterdamse Kroniek over de gebeurte nissen voor de reductie van Amsterdam, eigendom van de Nijmeegse Universiteits- Bibliotheek. Hij heeft aan het moeizame werk geschaafd en verbeterd tot zijn ziekte hem het verdere werk uit de hand nam. Degene, die het zat voltooien, zal telkens weer dankbaar teruggrijpen op de door mgr Henneman verzamelde gegevens. Ook andere onderwerpen sneed hij aan, doch hij kon maar niet besluiten tot uit eindelijke publicatie. Een groot succes in zijn leven Is ge weest de organisatie van de Tentoonstel ling van Kerkelijke Kunst afd. Neder land, in het jubeljaar te Rome. Terecht werd hij daarvoor beioond met zijn pauselijke onderscheiding Moge de trouwe man en vriend, de vrome priester, in de hemel de rust vin den, die hem op aarde niet gegeven was. gaan van deze figuur zal ongetwijfeld in Met grote ijver heeft hij zich wjjde kring betreurd worden. van de hem opgelegde taak. Naar wij vernemen heeft mevrouw Hcli.« Haasse de opdracht van de minister van O., K. cn W. tot het schreven van een bevrydingsspel aanvaard. Zy zal in het najaar van 1954 met haar opdracht gereed zijn, zodat het spel om streeks de bevrydingsdag in 1955 voor het eerst zal kunnen worden opgevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3