SOMERSET MAUGHAM KIJKT OP Z'N LEVEN TERUG Geheim beraad over China wordt voortgezet De wijziging Dominicaner bij de Franse tijdschriften Riiken ziin niet meer zo rijk, armen niet meer zo arm Zware brand op Amsterdamse „Eilanden" Humanisten zijn „verontrust Vandaag Oostenrijk! Ingrijpen heeft diepe indruk gemaakt 79-jarige geneesheer wordt priester Een sprankeitje hoop in Berlijn Mensen zijn prettiger geworden Het vraagstuk der waterwegen België wenst grotere tegenprestatie voor zijn uranium Jutezakkenliandel werd verwoest De Duitse eenheid en de E.D.G. Democratie zou in gevaar gebracht zijn door motie-Stokman Export naar België en Luxemburg Frans parlement begint behandeling van E.D.G.-verdrag Herdenking van bet Verdrag van Lateranen PAGINA 5 V RIJ DAU 19 FEBRUARI 1954 Verklaring van Van Zeeland BOEFJES IN VLAARDINGEN DUBBEL SPOOR OP LIJN VENLO-KALDENKÏRCHEN W GEHEIMZINNIGE MANIPU LATIE MET HERBOUWPLAN Echte werd door onecht vervangen KATHOLIEK BERAAD OVER PROVINCIALE OPBOUWORGANEN Figl aan de tafel der Groten Daken opengehakt Rapport-1/och gepubliceerd SCHEIDEN doet lijden Wijfjesohfant wil Raar maat niet verlaten K.R.O. vaatwas-competitie „VADER DOET DE VAAT N.V. HOLLANDIA KRIJGT GROTE BOETE TSJECHISCH TOESTEL TERUGGEGEVEN Artikel van pater Chénu H.H. Wijdingen bij Nederl. Benedictijnen in Trinidad A arrogant. Heus, ik geloof dat we prettiger J naar Duitse badplaatsen om hun le' Somerset Maugham in goeden doen en daarbij kreeg ik vele nieuwe vrienden. Laat ik op mijn onderwerp terugkomen en u iets van de veranderingen vertellen, die de laatste vijftig jaren hebben plaats gevonden Als een populair toneelschrij ver, die zeer in de publieke belangstelling stond, vroegen vele mensen mij te eten en sommige van die maaltijden waren zeer uitgebreid. Wij met onze bescheiden maal tijden kunnen ons slechts verbazen over de enorme hoeveelheden, welke de welgestel- den toenmaals „verslonden". Ze ondervon den er natuurlijk de kwade gevolgen van. Ze werden monsterachtig dik en vadsig. Aan het eind van het seizoen gingen ze In cc" radio-nitzendiiiv ter gelegenheid van zijn tachtigste \ei jaaidur Somerset Maugham, de beroemde Engelse schrijver, verteld over veranderingen op maatschappelijk gebied, welke tijdens zijn ange eten bobben plaatsgevonden. Wij geven hieronder enkele belangwekkende gedeelten uit zijn causerie. U heeft gehoord, dat ik vandaag tachtig] jaar ben geworden, aldus de schrijver. Dit •■s helemaal niet zo bijzonder. De mensen leven tegenwoordig veel langer dan vroe ger en vooi idurend h^ren of lezen we van personen, die de negen kruisjes zijn ge passeerd en desondanks nog zo fris als een hoentje zijn. Eén keertje in zijn leven wordt men echter maar tachtig en dat mag dan een beetje als excuus gelden, waarom ik u toespreek. De wereld, welke ik op achttienjarige Wftiid betiad, was er eentje zonder vlieg tuigen auto s, bioscopen, radio of telefoon. De mensen, die op deze wereld woonden, verwarmden zich bij open vuren, verlicht ten hun kamers met gas en paraffine-lam pen en vonden badkamers een luxe, welke alleen de allerrijksten zich konden ver oorloven. De welgestelden reden in lan dauers, de middenstand liet zich in huur- riituigén vervoeren en de armen zaten op eengepakt in omnibussen, getrokken door stevige paarden. Het was er erg goedkoop op die wereld. Van veertien pond sterling in de maand kon ik ruimpjes leven, mijn lessen aan het St Thomas Ziekenhuis betalen, de no dige instrumenten kopen (Ome Jan gar dertig gulden voor een microscoop.), mij zelf kleden en een hoop pret maken. Ik hield genoeg geld over om tenminste één keer Der week naar de schouwburg te "aan Bij het theater, dat ik meestal be kocht ging het niet zo netjes toe als nu. Van in de tij staan had men nog niet ge hoord. De menigte verzamelde zich „en masse" voor de deuren en wanneer die eenmaal open gingen, vond er een ware veldslag plaats en met veel getrap, ge schop en ellebogenwerk, om vooral may een goede plaats te bemachtigen. Maar dit hoorde er zo bij. Ik zag alle toenmalige sterren en kas-stukken. Beizen was in die dagen ook goedkoop. Toen ik twintig was ging ik in m'n eentje naar Italië. Ik bezocht Pisa en braent een heerlijke maand in Florence door waar ik voor dne shilling per dag een leuke kamer plus drie maaltijden kreeg in het huis van een weduwe (van middelbare leeftijd); vervol gens ging ik naar Venetië en Milaan e.n dan weer terug naar Londen. Het hele reisje kostte me, met inbegrip van de reis kosten, twintig shilling en bezorgde me honderden ponden aan plezier. Ik bleef vijf jaar in het St Thomas zie kenhuis Ik was bepaald onvoldoende als medisch student, want mijn hart was er niet bij. Ik wilde schrijver worden en in de avonduren, na de thee, las en schreef jk Mijn eersteling was een roman, ge titeld „Liza van Lambeth".*) Een uitgever accepteerde het manuscript. Het boek ver scheen in mijn laatste studiejaar en het werd min of meer een succes. Dat was maar heel toevallig, maar helaas zag ik dit niet in. Ik vond, dat ik me nu wel kon veroorloven de medicijnenstudie over boord te gooien en van schrijven mijn be roep te maken. Dies ging ik naar Spanje om er de taal te leren en een nieuw boek te schrijven drie dagen nadat ik geslaagd was voor de eindexamens, die mij de medische bevoegdheid gaven. Nu ik na jaren terug zie en ik maar al te goed weet, hoe moeilijk het is te leven van schrijven; hoe klein de kans is succes te hebben, nu zie ik in, dat ik aan een ver schrikkelijk waagstuk begon. Het kwam toen zelf; niet bij me op. Het was een op luchting voor me de geneeskunde vaarwel te zeggen, maar ik heb toch geen spijt van de jaren dje ik in het ziekenhuis sleet. Diejareh leerden me vrijwel alles wat ik van de menselijke natuur weet, want in een hospitaal maak je er onverbloemd kennis mee. Mensen in doodsangst pro beren niet iets voor hun dokter te verber gen en als ze het toch doen dan kan hij wel raden wat zij verbergen. De volgende tien jaren waren zeer moe - lijk voor mij- Ik knooote aan mijn eerste succes voorlopig geen tweede. Ik schreef verschillende romans, slechts één er van had werkelijk waarde en ik vervaardigde een aantal toneelstukken, welke de toneel directeuren alle aan mij terugstuurden. Gedurende deze tien jaar verdiende ik ge middeld 100 pond per jaar. Tenslotte kreeg ik een vleugje geluk. He pachter en directeur van het Court Theatre was met een stuk gekomen, dat een mislukking bleek en prompt viel; het volgende stuk, dat uitgevoerd zou worden, was nog niet gereed en hij was ten einde raad. Hij las dén van mijn stukken, Lady Frederick, en vond er niet veel aan, maar dacht wel dat het zes weken zou uithouden tot het stuk dat eigenlijk had moeten volgen, gereed zou kunnen zijn. Het liep vijftien maan den. In een oogwenk liepen er tegelijker tijd vier toneelstukken van mij in Londen. Dat was nooit eerder voorgekomen en de kranten maakten er nog ai ophef over. Zonder onbescheiden te z'jn mag ik wei zeggen, dat ik het. gespiek van de dag was. Velen beschouwden mijn succes onver diend en ongetwijfeld hadden zij gelijk. Koe het zij ik kwam van armoede ineens naar Duitse badplaatsen om hun lever weer in orde te brengen en wat af te val len Ik ken een man die ieder jaar naar Karlsbad trok met in zijn bagage twee stel kleren. Gekleed in het ene vertrok hij naar het Duitse gezondheidsoord en het tweede stel trok hij aan nadat hij een twintig pond aan gewicht verloren had bij het einde van de kuur. Het hele seizoen door werden er bals gegeven en het kon voorkomen, dat men twee of drie uitnodigingen kreeg voor een en dezelfde avond. Van d» tegenwoordige dansen was nog geen sprake. Wij dansten de polka en de lanciers, wij walsten inge togen en terughoudend de kamer rond en men beschouwde het van slechte manie ren getuigen, de andere kant op te dansen, wanneer men al te duizelig werd. Het leven was prettig in die dagen voor sommigen. De armen woonden in smerige sloppen arbeidden urenlang voor een schijntje en op hun oude dag hadden zij als voorland meestal het oudelieden- huis. Altijd droegen ze bij zich de angst voor werkloosheid. De Eerste Wereldoorlog bracht, voor zo ver ik het mij kan herinneren, weinig ver andering in het leven der mensen, in ae jaren twintig schenen de rllke"; minder rijk en de armen werden er met beter op. Het was de Tweede Wereldoor log met zijn enorme kosten en de zware belastingen die de gewichtige veranderin gen tot stand bracht, welke ons allen be roeren. De rijken zijn niet langer rijk. De grote huizen, waarin ze kwistig partijen gaven zijn scholen en instituten gewor den, of geraakten in verval en hun De- zitters zijn er tevreden mee in de Portl®«" woning of in ee- Londense flat te leven. De grote huizen van Mayfair zijn tegen woordig kantoren en deze sjieke wijk van vroeger is een deftig winkelcentrum ge worden. Het dient gezegd en het pleit voor hen, dat zij, die zoveel verloren hebben, in het algemeen de veranderde toestanden accepteren. De armen zijn niet langer zo erg arm Ze hebben betere woningen en gaan beter gekleed. Kadio s, gramofoons en televisietoestellen behoren tot hun be zittingen. Ze leiden tegenwoordig een merkwaardig bestaan en zien de toekomst niet met een frons tegemoet. We moeien daarvoor dankbaar zijn. We hebben ons vrijgemaakt van vele belachelijke voor oordelen. Het verkeer tussen de beide sexen is meer ongedwongen geworden. We zijn niet meer zo formeel in onze kleding. Het klassenonderscheid in het maatschap pelijke leven is niet meer zo nadrukkelijk. We zijn niet meer zo preuts, niet meer zo arrogant. Heus, ik geloof dat we prettiger mensen zijn. dan toen ik jong was. Deze roman werd als eerste opgeno men in de drie delen „Selected Novels", die kort geleden bij Wim Heinemann te Londen verschenen. Elk deel bevat drie geheel complete romans, onder meer „The painted vail". „Theatre", „The narrow corner" en „The razor's edge". Voor de waardering van deze romans en 't voor behoud, dat zij eisen, verwijzen wij naar het onlangs in ons blad verschenen arti kel over Somerset Maugham. Het vraagstuk der waterwegen is op de goede weg naar een oplossing, aldus ver klaarde de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, gister middag in de Belgische Kamer. De on derhandelingen hebben nog steeds betrek king op het geheel van het probleem, zo vervolgde hfj en de onderhandelaars wer ken met 'n prijzenswaardige ijver. Thans zfln zij bezig de laatste hand te leggen aan hun rapport. Indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, zo zei Van Zee land, mag worden aangenomen, dat dit waarschijnlijk binnen enkele weken zal worden ingediend. Een viertal jongens in de leeftijd van 11 tot 14 jaar hebben in de omgeving van de Kon. Wilhelminahaven te Vlaardingen goederen en geld ontvreemd. Zaterdag en Zondag j.l. hebben zij in de cantine van de Zeevishal ingebroken door een pas in gezette ruit aan de voorzijde te verwijde ren. In de cantine namen zij een hoeveel heid sigaretten, koeken, kauwgum en an der snoepgoed mee, benevens J 35 aan geld, tezamen ongeveer een waarde van ongeveer 130. Zaterdag zijn de jongens tweemaal en Zondag driemaal ingeklom men. Aan de Spoorsingel hadden zij een bergplaats bij een gemeentetuin ingericht, waar de buit werd verstopt en langza merhand werd opgemaakt. Een der jon gens heeft in de zomer van vorig jaar ook een bezoek gebracht aan de consump tietent van Kalkman bij het Handelsge bouw. Ook bezochten zij onbemande log gers in de haven. Zij verbraken sloten en zochten naar dingen van hun gading, maar namen alleen kleinigheden mee. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Sprekende over het accoord, dat in 1944 tussen België enerzijds en Groot Brittannië en de Verenigde Staten ander zijds werd gesloten met betrekking tot de levering van uraniem uit de Congo, heeft de Belgische minister van buiten landse zaken Paul van Zeeland, Donder dagmiddag in de Kamer verklaard, dat deze overeenkomst de sporen draagt van de buitengewone omstandigheden waar- onder het te Londen werd getekend. Sedertdien heeft België getracht bepaal de clausules te doen herzien en de tegen prestaties voor de leveringen van het ura nium te verhogen. ..De onderhandelingen, die wij in dit verband hebben gevoerd", aldus de minis ter, „hebben goede resultaten opgeleverd. Wij kunnen echter niet zeggen geheel voldaan te zijn en wij doen ons best de mede-ondertekenaars van het accoord van al te letterlijke interpretaties te doen terugkomen door er de nadruk op te leggen, dat België het accoord loyaal is nagekomen. Onder de principes, die ten grondslag zouden moeten liggen aan een nieuw ac coord, noemde de heer Van Zeeland de voorwaarde van een werkelijke samen werking, een meest-begunstigingsclau- sule en de conditie, dat de verbintenissen voor betrekkelijk korte termijn gelden. Het zou verkeerd zijn te beweren, dat België niet zou kunnen deelnemen aan het onderzoek betreffende het industriële en wetenschappelijke gebruik van ura nium. Dank zij de verbintenissen van 1944 bestaat er samenwerking tussen Bel gische en buitenlandse geleerden. De Belgische groep, die belast is met de constructie van een reactor te Moll is bovendien gevoimd in de centra van onze bondgenoten, aldus Van Zeeland. Tot nu toe is het uranium dat door België aan zijn geallieerden werd geleverd, gebruikt voor defensiedoeleinden. Wij staan even wel waarschijnlijk aan de vooravond van het industriële gebruik der atoomenergie. De Belgische regering heeft al haar aan dacht op dit vraagstuk gevestigd. (Van onze Amsterdamse redactie) Grote rookwolken trokken vanochtend in Westelijke richting over „de Eilanden", een van de oudste en meest karakteris tieke delen van Amsterdam. In een onge veer veertig meter lange en ruim twaalf meter hoge houten loods in de Grote Bickersstraat op het Bickcrseiland, waar de jutezakkenhandel van de C.V. A. Rose- boom gevestigd is, was een grote brand uitgebroken, die een belangrijk deel van de zakkennaaierij en opslagplaats, welke boordevol met jute-zakken was, ver woestte. Om acht uur vanochtend was het twin tig man tellende personeel zijn werk be neden in de fabriek begonnen. Eerst om 8.40 uur ontdekte brugwachter T. A- Ga- dellaa van de brug over de Realengracht, dat er naast de schoorsteen rook uit het dak kwam. Hij waarschuwde de brand weer die direct met groot materiaal uit rukte, daar in deze dichtbevolkte en oude buurt achter de Haarlemmerstraat het ge vaar voor uitbreiding altijd erg groot is. Intussen hadden omwonendend samen met het personeel de kantoormeubelen'ge red. De spuitgasten bestreden het vuur, dat omstreeks 9.15 uur met felle steek vlammen uit het dak brak, met ruim tien stralen. Van drie kanten werd het aange pakt; aan de achterzijde had de drijvende motorspuit „Jason" zich door de zware Het gemeentebestuur van Venio heeft van de Ned. Spoorwegen bericht ont vangen dat nog dit voorjaar het baanvak tussen Venlo en de Duitse grensplaats Kaldenkirchen van dubbel spoor Zal wor den voorzien. Na de oorlog is het spoor wegverkeer vooral het goederenver keer langs deze internationale verbin ding belangrijk toegenomen. De Belgische senaats-commissie voor buitenlandse zaken en die voor landsver- dedigii^ hebben Donderdag het verdrag voor de E.D.G met 27 stemmen tegen tien bij twee onthoudingen goedgekeurd. De commissies waren in gemeenschappe lijke zitting bijeengekomen. In antwoord op vragen van Belgische parlementsleden over de tegenstrijdig heid van verklaringen van Van Zeeland en de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault te Berlijn over de gebon denheid van een herenigd Duitsland zei- de de Belgische minister, dat men zich in geval van een dergelijke hereniging op nieuw rondom de conferentietafel zal moeten scharen om het probleem in zijn geheel te onderzoeken. Hij wilde er op dit ogenblik niet verder op ingaan. (Van onze Haagse redactie). Het Humanistisch Verbond en het Hu- manisti^h Thuisfront hebben gisteren avond in de Haagse Dierentuin een de monstratieve vergadering gehouden, welke dodt ruim 1500 personen werd bijgewoond. Het doel was uiting te geven aan de ver- ontrusting onder de humanisten over de geestelijke verzorging in arbeiderskampen, kazernes enz. Aanleiding was de bi) de behandeling van de begroting van Sociale Zaken door de Tweede Kamer aanvaarde motie van pater Stokman (K.V.P.), waar bij de subsidiëring van de humanistische geestelijke verzorging in de DUW-kam- pen werd bevroren tot het bedrag van de begroting voor 1953. Dit in afwachting van de nadere gegevens van minister Suurlioff over behoeften en waarborgen ten aanzien van de verhouding tussen humanistische geestelijke verzorging en godsdienstige verzorging door de Kerken, waarover de minister op dat moment on voldoende mededelingen kon doen. Op deze vergadering werd het woord ge voerd door de heren dr J. P. van Praag, algemeen voorzitter van het Humanistisch Verbond, mr W. C. Wendelaar, lid van de V.V.D.-fractie in de Eerste Kamer, N. Stufkens, lid van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer en door de heer C. H. Schonk, geestelijk raadsman arbeidskam pen Blijkens een schrijven van het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit gericht aan het Centraal Bureau en aan de veilingen mo°en tot nader order door de veilingen voor alle Producten met uitzondering van rode kool, druiven, peren en appe len machtigingen tot uitvoer, met be stemming Belgi| of Luxemburg, worden afee geven zonder enigerlei exporthef fing aan' de exporteurs in rekening te, brengen. De invoer in België/Lexemburg van de producten rode kool, druiven, peren en appelen (met uizondering van de varië teit Cox Orange Pippin) is tot nader or der verboden. Voor deze producten mo gen derhalve zolang genoemd verbod geldt, .seen uitvoermachtigingen worden afgegeven. In verband met het feit. dat van appe len van de variëteit „Cox Orange Pippin" momenteel nagenoeg geen export voor komt vindt ten opzichte van dit product ceendagelijkse vasstelling van export- heffine plaats. Teneinde het bedrijfschap in de gelegenheid te stellen de heffing tijdig vast te stellen, indien incidenteel uitvoermachtiging voor dit bestemming België of Luxemburg wordt aangevraagd, wordt te dien aanzien be paald, dat afgifte van z'odanige machti ging slechts mag plaats vinden, indien de dag daarvoor, des ochtends, derhalve voor 12 uur een aanvrage van de desbe- treffende veiling bij het Bedrijfschap is binnengekomen strekkende het voor de volgende dag vaststellen van de op die dag geldende heffing voor het laatstge noemd product. De humanisten achten door de motie- Stokman de democratie in gevaar ge bracht. De heer Stufkens sprak zelfs van een guerilla-oorlog, die door de con fessionele partijen tegen het Humanis tisch Verbond zou worden gevoerd. Dit getuigde van weinig inzicht in de mo tieven, welke de katholieke en pro testants-christelijke partijen tot haar houding hebben gebracht. Zij willen im mers geenszins humanistisch geestelijke verzorging onthouden aan militairen, DUW-arbeiders en gevangenen, die zeg gen daarop prijs te stellen. Maar zij wil len waarborgen, dat bij de practische Uitvoering niet de buitenkerkelijken als werkterrein voor de humanistische raadslieden worden beschouwd. De con fessionelen dragen ook voor hen ver antwoordelijkheid. En de steun van de overheid aan het humanistische verzor- gingswerk dient in evenredige verhou ding te staan tot de behoefte daaraan. Tenslotte moet gewaarborgd zijn, dat humanistische geestelijke raadslieden noch direct, noch indirect anti-godsdien stige propaganda kunnen maken. De overheid, die als eerste taak heeft de handhaving van de grondslagen van de samenleving, die in Nederland een chris telijke is en van de Grondwet, welke uitgaat van het bestaan van een God. kan het Humanistisch Verbond niet op één lijn stellen met de Kerken. Wij kunnen dan ook niet inzien, dat de mo tie-Stokman de democratie bedreigt. Merkwaardig was nog dat dr Van Praag in zijn rede opmerkte dat wanneer het de humanisten niet wordt toegestaan als „volwaardige" burgers hun diensten aan de gemeenschap te bewijzen, er een tijd kan komen, dat zij zeggen: We doen er geen moeite meer voor. Het was ons niet duidelijk, of dit als een dreigement moet worden opgevat. Maar hoe dat ook zij, wij kunnen moeilijk verhelen, dat ons dat des te aangenamer zal zijn. De gemeenteraad van Groesbeek heeft gisteren een commissie ad hoe benoemd, die tot taak krijgt een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het ter in zage leggen van een ander ontwerp her bouwplan dan bij raadsbesluit was vast gesteld. De zaak was aan het licht gekomen, toen een belanghebbende bij het plan, met wie inzake het ontwerp overeen stemming was bereikt, tot de ontdekking kwam, dat het met hem overeengekome- ne in het ter inzage liggende ontwerp niet was verwerkt. Wethouder Eikholt, die de vergadering peresideerde, zeide dat een vluchtig on derzoek had uitgewezen, dat het door de raad aanvaarde ontwerp, na enige da gen ter inzage te hebben gelegen door een ander ontwerp was vervangen. Ook zal een onderzoek worden inge steld naar een bezwaarschrift dat door de burgemeester ter zijde was gelegd, omdat het te laat zou zijn ontvangen. De raad trok tenslotte het door hem aanvaarde ontwerp in en besloot een nieuw plan voor te bereiden en dat ter inzage te leggen. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) BERLIJN, Vrijdagochtend- Vierhonderd gasten vulden Donderdagavond de zalen van de geallieerde Bestuursraad, waar de drie Westelijke ministers een ontvangst gaven tei eic van hun Russische collega. Zo werden vier uren van geheim beraad door veel ceremonieel en joviaal vertoon gevolgd. Of dat goede beloften inhoudt zal mogelijk vandaag reeds blijken. De ministers hebben n.l. bei besluit genomen om de geheime besprekingen nog in de loop van de voormiddag voort te zetten. Deze gelden de vraagstukken van het Verre Oosten en waar dit reeds de derde zitting is, die met zorgvuldig gesloten deuren over die kwesties gehouden wordt, is er alle reden om aan te nemen, dat de beren tenminste op dit punt een mogelijkheid zien om tot zaken te komen. Intussen is het echter nog niet zover. I geopend door het Franse verlangen om de Het buiten de sfeer der propaganda ge- kansen voor een regeling in Indo China voerde debat gaat over China. Vooraleer te peilen. men de deuren sloot, stonden de stand punten van West en Oost als volgt te genover elkaar: de Russen willen de rode Chinezen op de in feite opengevallen troon van Vijfde Wereldmogendheid plaat sen, de Westelijken willen alleen strikt zakelijk praten met de Chinezen van Mao waar het gaat over dingen die zonder hun medewerking eenvoudig niet te rege len zijn. Het geheime beraad is gisteren, naar dwars door alle geheimzinnigheid viel te beluisteren, nog niet zover gekomen, dat Molotof zich al tevreden heeft verklaard met de vinger, die de Westelijken hem geboden hebben, toen hij om de hele hand vroeg. Maar de kans op een vergelijk is er in elk geval nog. De weg daartoe is Bidault heeft niet geaarzeld een hen gel uit te werpen, toen hij dit visje in het brede Russische spraakwater ontdekte. Wellicht was hij ook geenszins verrast door dit glimmende lichtplekje, nadat de heer Joxe, de Franse ambassadeur te Moskou, vlak voor de conferentie nog een bezoek aan Molotof in het Kremlin had gebracht. Dulles heeft zijn onverbloemde afschuw voor Mao even naar het achter plan geschoven nu er kansen schijnen te dagen om de besprekingen over Korea op een nieuwe basis te stellen. Dat Eden tegen een zakelijk contact met Peking geen bezwaren kon hebben stond bij voor baat vast bij de commerciële belangen welke de Britten in China zien en bij de „troubles" in de oerwouden van Malakka. Te Utrecht z'ijn Donderdagmiddag de vertegenwoordigers van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultu reel Overleg, van de diocesane Raden van Overleg en van het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum bijeengeweest om zich te beraden over de Provinciale Op- bouworganen. Het ontstaan van deze nieuwe vormen in het maaschappelijke leven brengt voor de Katholieke organisaties namelijk ver schillende problemen van principiële en technische aard mede. Na een inleiding van prof. ïr F. Telle- gen spraken de aanwezigen zich uit over de zich in de practijk voordoende moge lijkheden en moeilijkheden. Deze laatste zijn in de verschillende provincies anders, doch een positieve houding ten opzichte van de Opbouworganen bleek in het alge meen gewenst. Aanpassing en samenwer king, aanpassing ook der organisatori sche vormen, zal in de toekomst noodza kelijk zijn. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Vrijdagmorgen. Het ingrijpen van de magister-generaal van de Dominicanen, pater Suarez, waardoor een aantal Dominicanen in Frankrijk hun tot dusver gevoerde activiteit moeten wijzigen, heeft allerwegen zeer diepe indruk gemaakt. Men acht het duidelijk dat sommige tendenzen, die in de uit gaven van Le Cerf tot uitdrukking zijn gekomen, niet de goedkeuring hebben gevonden van de magister-generaal en van bepaalde kerkelijke kringen te Rome. Zoals men weet behoorden de betrokken Dominicanen tot de leiders van verschillende uitgaven, die vooral in de kringen van de sociale actie een ruime weerklank hadden gevonden, zoals „Sept dat later werd omgezet in „Temps Présents" en de tijdschriften „Vie Intellec- tuelle", „Vie Spirituelle", „Actualité Religieuse", enz. Maar terwijl het besluit in het algemeen een zeer opzienbarende verrassing was, hadden anderen reeds uit een oogpunt van opportuniteit althans enige afkeurende tussenkomst verwacht, nadat de meest bekende paters Dominicanen voortgingen met de verdediging van de instelling der „prêtres-ouvriers", zelfs toen aan deze priesters een tijdslimiet ter bezinning tot het eind dezer maand was aangezegd. -mi da Endioninn1 iron dn SaPMT In het bijzonder geldt dit het hoofdar-1 deelde men toch algemeen, dat de uit- tikel van „Actualité Religieuse", waarin, voerige beschouwing over de plaats van zoniet door pater Boisselot zelf, dan de priester van dien aard was, dat /.UfJICti UUU1 pet Lei UUIDOCfUl toch onder zijn verantwoordelijkheid, scherp polemiserend werd ingegaan op de verklaring van kardinaal Liénart en speciaal op de voornaamste^ zin sneden uit die verklaring, waarin de onverenigbaarheid van het arbeider-zijn met het priesterlijk ambt wordt uitge sproken. Hoewel in het betrokken artikel uit drukkelijk werd verklaard, dat de Hiërarchie alléén rechter is, dus onder werping aan de voorschriften van Rome slechts de enige houding kan zijn, oor offer, de bediening van de Sacramenten en de catechiserende en pastorale onder richting, het duidelijk is dat het priester schap van de „prêtres ouvriers" een ver minderd priesterschap is. De schoonste toewijding en de hoogste opofferingen zouden in dat geval niet het échec van de natuur van het priesterschap kun nen vergoeden. Pater Chénu, heeft verder uiteengezet, dat „zo genoemde functies constitutioneel zijn voor het priesterschap, ze veronder stellen, dat het geloof universeel aan wezig en beleden is. Maar als er nog een gemeenschap is buiten het geloof en het Mysterie van de Christus, dan is de eer ste functie van het priesterschap aan die niet-christelijke wereld het getuige nis van het Geloof en het Mysterie van Christus te brengen. De Kerk bevindt Zich dan in dezelfde situatie als de primitieve Kerk, waarin het priesterschap allereerst missie-actie was. Daarom kunnen wij zegt pater Chénu niet toestaan, dat die missie actie buiten de eigenlijke functies van het priesterschap wordt gesteld". En hij lapt volgen: „Hoe zou men niet opmerken, dat men over het geval der „prêtres ouvriers" heen, voorbehoud en soms ver denking voelt rijzen tegen een zekere missie-status van het priesterschap? Pater Chénu, vermaard Thomist. beroept zich op „de totaliteit van een Ecclesio- logie, voorheen onderwezen door de Kei'kvaders en de Meesters van de XlIIde eeuw". En het vraagstuk der prêtres- ouvriers is volgens hem de spits van een doctrinale bewerking, die op dit ogenblik het geheel der functies van het Mystieke Lichaam van Christus om vat. En in zijn conclusie zegt pater Chénu: „Welke ook de modaliteiten zijn, volgens welke men het concrete vraag- Wanneer Molotof er dus vandaag ge noegen mee neemt, dal zijn Chinese vrienden in een zijkamertje van het poli tieke huis worden ontvangen, in plaats van in de salon, dan kan het gebeuren, dat er uit de Beriijnse bus tenslotte n Aziatische conferentie te voorschijn komt. De Duitsers zullen dat op de verscheurde Beriijnse grond met lede ogen moeten aanzien. En de Oostenrijkers, die vanmiddag aan de beurt, komen? Het eerste contact, dat wij dezer dagen met dr Leopold Figl en zijn delegatie hebben gehad, heeft ons getoond, dat zij met niet al te hoog gespannen verwach tingen zijn gekomen. Daartoe hebben vier jaren vruchteloos gepraat over „erwten schulden". Donauschepen en meer van die phenomenen der wereldpolitiek hun dan ook geen aanleiding gegeven. Dr Figl en zijn gevolg hebben, dat bleek al dadelijk, een getraind geduld. Zij hebben bovendien veel minder reden om haast te hebben, dan in de dagen toen het vermaarde staatsverdrag werd opge steld. De economische druk heeft plaats gemaakt voor economische voordelen. Dr Figl heeft er dan ook al op gewezen, dat hij niet gekomen is om de ondertekening van het oude verdrag te vragen, doch veeleer om de ministers er op te wijzen, dat dit inmiddels ai volmaakt verouderd is. Het herstelde Oostenrijk, dat het zover heeft gebracht dat twee/derde van zijn bankpapier door harde valuta wordt ge dekt, heeft andere aanspraken, dan het doodarme landje van 1949. Het wil vooral de Russische invloed op de Oostenrijkse aardolievelden terug dringet.. Het wil ook menig millioentje afdingen op de af koopsom van de oorlogsbuit. De Russi sche bladen hebben dit al afgekeurd en Oostenrijk ook al van nieuwe Anschlusz- lust verdacht. De Oostenrijkers hier te- schouwen dat als slechte voortekenen. „Maar" in ieder geval zijn wij hier ge komen met de hoop, dat er eindelijk ach ter negen jaren van bezetting een punt zal worden gezet. En dat de ministers zuller. erkennen dat de condities van het verdrag van 1949 verouderd zijn", aldus dr Figl. De Oostenrijker zal mee aan de tafel der groten zitten. Zeven jaar geleden verdedigde hij daar ook al de Oosten rijkse zaak. Vermoedelijk zal het niet van zijn argumenten en van zijn koopprijzen afhangen of het verdrag tot stand komt. Daarover beslist veeleer de vraag of Molotof er heil in ziet een zwaluw los te laten, die nog wel geen lente maakt, maar die na de barre Oostenwind der laatste weken toch een voorbode van mil dere lucht zou kunnen zijn. ijsschotsen geploegd en al spoedig hielp zij met haar duizenden liters water per mi nuut gevende waterkanon de andere brandweerlieden, die per ladder via de binnenplaats en elders over de werf van de Machinefabriek en Scheepswerf Wes terdok" met zuurstofmaskers op het dak geklommen waren, om van daaruit de vuurhaard in de zakkennaaierij te blus sen. Onder leiding van commandeur De Hartog streden zij onvermoeid voort. Met bijlen werd het dak opengehakt, om zo gemakkelijker bij het vuur, dat om 10 uur vanochtend nog onverminderd voortwoed- de, te komen. Het sein middel-alarm was om half tien gewijzigd in „grote uitslaan de brand". Materiaal van hef Haarlem merplein, Achtergracht en Prinsengracht was toen op het terrein van de brand aan wezig. Met de publicatie van een rapport van de rapporteur van de commissie van bui tenlandse betrekkingen van de Franse Na tionale Vergadering, Jules Moch, is thans een begin gemaakt met de parlementaire behandeling van het Europese Leger. Het verdrag werd, zoals bekend, in Mei 1952 door de Franse regering getekend. De behandeling zal in commissie begin nen en mogelijk in Maart op de agenda van de Nationale Vergadering komen. De stemming tegen het verdrag is thans feller dan ooit tevoren aldus meent Reuter. Moch zegt in zijn rapport, dat het ver drag een verbinding van Frankrijks en Duitslands toekomst zou betekenen en dat Frankrijk van nu af aan niet meer uitslui tend aangewezen zou zijn op Groot-Brit- tannië en het overige Westen. Moch noem de dit gunstig. Voorts zegt hij, dat een ver enigd Duitsland vrij zou zijn om al dan niet mee te gaan in een Europees leger. Zulks heeft ook de huidige minister van buitenlandse zaken, de heer Bidault, op de conferentie te Berlijn verklaard. Tegen standers van het verdrag zeggen, dat Frankrijk op deze wijze geen controle op de toekomstige militaire politiek van Duitsland zou hebben, daar, zo menen zij, een eenwording van Duitsland niet ten eeuwigen dage uitgesteld kan blijven. De Gaullisten hebben zich Donderdag reeds in een resolutie tot felle tegenstan ders van het E.D.G.-verdrag verklaard. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat tussen 't Vaticaan en Italië het verdrag van Lateranen werd gesloten, waarbij Vaticaanstad tot 'n onafhankelijke souye- reine staat werd verheven. De officiële gebouwen in Vaticaanstad en van Itane vlagden. De H. Stoel en de Italiaanse rege ring wisselden gelukwenstelegrammen. Kardinalen, vertegenwoordigers van de Italiaanse regering en diplomaten woon den een plechtig „Te Deum" bij in de Ara Coeli-kerk- Het Vaticaan schonk Italië een deel van de Ara pacis (vredesaltaar) uit de t.iid van keizer Augustus, dat in het Vaticaanse museum bewaard werd. De jonge plifant die op de vlucht van Bangkok naar Calcutta in het K.L.M.- toestel „Zeeland" moeilijkheden had ver oorzaakt. zodat het vliegtuig niet op de vastgestelde tijd kon vertrekken naar Amsterdam, heeft respijt gekregen. De olifant een wijfje was bliijkhaar zo boos geworden, omdat men haar bad ge scheiden van haar kameraad. Beide die ren zijn thans te gast bii de K.L.M. in een grote loods van het vliegveld van Cal cutta. De vertegenwoordiger van de K.LM. heeft aan Bangkok om instructies gevraagd. De K.R.O. is voornemens een nieuwe radipwedstrijd in het programma op te nemen. Op Dinsdag 23 Februari tijdens het programma „Na het etennoten toe" zal het startschot worden gege ven voor een wedstrijd met als inzet. vaatwaskampioen van Nederland. Het licht van de radio-publiciteit zal het legioen van onbekende vaatwassers naar voren halen. Er wordt een competitie van elf weken gespeeld, die elf provin ciale kampioenen zal opleveren. De finale vindt plaats op Moederdag 9 Mei. De economische politierechter te Alk maar, Mr Markus, veroordeelde de N.V. Hollandia te Vlaardingen, tot een boete van 250, daar formulieren voor het Be drijfschap van de Zuivel foutief waren ingevuld. Door de foutief gevoerde admi nistratie waren de subsidies, die de Staat aan de verschillende melkverbruikende /n-nTT-Ti'r gebieden verleent, verwisseld. De officier NAAR GROOT-ZIERIKZEE van Justitie, Mr Vellmga, had 500 De gemeenteraad van Z'erikzee heeft boete geëist, na advies te hebben ingewonnen van prof. C. de Vries uit Rotterdam haar stand punt bepaald betreffende de herindeling van de gemeenten op Schouwen-Duive- land, als gevolg van de in het recon structieplan voor d't eiland gedane voor stellen. De gemeenteraad van Zierikzee ver klaarde zich tegen de voiming van één gemeente voor het gche'eiland. Een voorstel om de gemeenten Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire bij Zierikzee te voegen werd met slechts twee stem men tegen aanvaard. Inmiddels is reeds door de gemeenteraad van Ouwerkerk medegedee'd, dat men bij eventuele opheffing van de zelfstandige gemeente Ouwerkerk de voorkeur geeft aan samenvoeging met Zierikzee. Het tweemotorige oefenvliegtuig van de Tsjechoslowaakse luchtmacht, dat verle den week Vrijdag in Beieren (West-Duits- land) een noodlanding moest maken, is Donderdag door de Amerikaanse autori teiten aan de Beierse grens overgedragen aan de Tsjechoslowaakse luchtmacht. Het zwaar beschadigde toestel was gedemon teerd voor het vervoer naar de grens. De vlieger van het toestel, een luitenant, keerde Woensdag naar zijn land terug. De mecaniciën, een korporaal, is echter in West-Duitsland gebleven. Hij heeft, zoals gemeld, politiek asyl gevraagd- zij er slechts toe bijdroeg om voor vele prêtrs ouvriers de gewetensvraag, waar voor zij gesteld werden te verzwaren. Intussen verscheen in het Februari nummer van „La Vie Intellectuelle" een nieuw artikel van de hand van pater Chénu O.P., waarin gezegd wordt, dat indien het priesterschap gedefinieerd wordt „als een ambt dat tot essentiële ucuu, ----y functies heeft: de adoratie door hetlijken. Hoe n beschaving te dopen waar gebed, het celebreren van het H. Mis-1 in men zich niet begeeft. Woensdag 24 Februari a.s. zullen vier Nederlanders de H. Priesterwijding ont vangen in de Abdijkerk der Ned. Bone Guyana eveneens de H. Priesterwijding ontvangen. Frater Simeon was een geneesheer in Brits Guyana en trad op 73-jarige leeftijd in de Orde der Benedictijnen in de Abdij der Nederlandse Benedictijnen in Trim- dad. De wijdeling is ongeveer 79 jaar oun. -i -ï -Pritc L.iiexiu. „vvciivc WA. vangen in ae ADaijKerx aer iNea. owie- ue wijaenng is ongeveer /y jaar uuu. volgens welke men het concrete vraa*" dictijnen te Trinidad (Brits West-Indië) Qp verzoek van de bisschop van Brits stuk van het deelnemen van sommige Het zijn de frater. Hieronymus Koot Guyana zal de wijding plaats hebben, niet priesters aan het bestaan der arbeiders wil oplossen, het kan niet anders zijn dan door een daad van tegenwoordig heid. Die alleen kan in deze omstandig heden een levensgemeenschap verwezen- ïüVci Wnn 'n heer-ha vin ff te donen waar- de fraters Hieronymus Koot (Rotterdam), Augustinus Schreurs (Te- gelen), Cuthbertus v. d. Sande (Noot dorp) en Theodorus Koek (Amsterdam). Zondag 28 Februari a.s. zal de cerw. frater Simeon Campbell in de kathedraal van Georgetown Deiiierara Brits Guyana zal de wijding plaats hebben, niet in de Abdijkerk van Trinidad, maar in de kathedraal van Georgetown. Dit is de allereerste priesterwijding in Brits Guyana. Na de wijding keert Dom Simeon O.S.B. naar de Abdij van Trinidad terug om zijn priesterlijke arbeid te beginnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5