t Zit ongemakkelijk te Berlijn Prawda" begint mislukking al op 't Westen te schuiven Verdere concentratie van wol industrie in NoorcUBrabant gunstige ontwikkeling bij „Spanje werkt een ernstige crisis in de hand" De camera op 't buitenland Twee standaardwerken over Duitse en Nederlandse grafische kunst DE DRIE HOEFIJZERS EUROPESE PRODUCTIE MOET WORDEN OPGEVOERD Wij gaan geen lokkingspolitiek voeren - Mgr J. J. H. Henneman t Goederentrein ontspoord Ken daad die bewondering verdient Ruim 500.000 prenten Productie in opgaaiule lijn icamers,van koophandel: „SNEL BOUWTEMPO!" Dividend verhoogd tot 9,5 (9) pet. Nederl. emigranten naar Noorwegen worden gerubriceerd Verklaring van Maurice Schumann over Marokko Jonge boeren acliter K.V.P. Vastomlijnde politiek hiertoe noodzakelijk Vrije invoer witsniker noodzakelijk VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 n^ernsüg^mS Bij Boxmeer OOK FILM OVER HILVERSUM De Veisertunnel Werkgelegenheid Belang van export 31/4 pCt LENING den haag Watermerken van Van Leyden Man van groot gezag Jaarvergadering aartsdiocesane J.B.T.B. Heroriëntatie van het geestelijk leven O.E.E.S. VOORSPELT HOGE BEDRIJVIGHEID IN V.S. Uitbreiding investeringen Bedrijvigheid in V.S. Visie op ISederland NIEUWE BRITSE STRAALJAGER-BOMMEN- WERPER Voldoet aan N.A.T.O.-eisen DR VISSER 'T HOOFD IN BOEDAPEST ZEEUWSCHE CONFECTIE FABRIEKEN Amsterdamse K. v. K. Spoedige heropening suiker- terniijnmarkt gewenst ONVERANDERD DIVIDEND A. V. I. M. Burgemeester d'Ailly over rede mr Fockema Andreae Geen voor- en najaarsbeurs x: -1. TT-Tv orgaan van het Kremlin kan worden beschouwd, reeds bezig is de verant- woordeliikheid voor ssn cvGntuolo mislukking op hét Westen te schuiven. SS blad meent, dat de tweede week van de conferentie heeftaangetoond.dat de Westelijke mogendheden weigerach tig blijven om naar de werkelijke mid delen te zoeken om de moeilijkheden van een geordende oplossing van het Duitse probleem te overwinnen. De sovjet-delegatie is van oordeel, dat de regeling van deze zeer belangrijke kwestie verwezenlijkt kan worden op de basis van een accoord, dat voor alle partijèn aanvaardbaar is. Maar de Westelijke mogenheden blijven op haar oude standpunt staan en verwerpen systematisch alle practische voorstellen, welke door de Sovjet-Unie worden mge- diend ten einde een einde te maken aan de verdeling van Duitsland en a eniging van een vredelievend en cratisch Duitsland te verwezenlijken Wie elke zin elke term elk^ woord welk? dUaafaanSt in de°P communistische terminologie wordt gegeven, beseft on middellijk hoe hopeloos eigenlijk elk gesprek tussen Oost en West is. Vooral die laatste woorden „een vredelievend en democratisch Duitsland" betekenen niet, wat wij in de vrije wereld er onder ver staan Voor Moskou houden ze in: een anti-kapitalistisch, anti-Amerikaans, volksdemocratisch, dus communistisch Duitsland. Het is eenvoudig ondenk baar, dat het Westen daarin, zonder dat het door een oorlog daartoe zou wor den gedwongen, ooit zal of kan toestem men. Het zou dan zichzelf vrijwillig op geven, niet alleen wat nog aan een vrij Europa bestaat, maar op niet te lange ter mijn zelfs Amerika, om van Azië en Afrika niet eens te spreken. Daarom ook lijken alle besprekin gen over het probleem-Duitsland op de Berlijnse conferentie in de lucht te han gen. Wat men ook zegt of doet, men krijgt nooit vaste grond onder de voe ten; dit geldt voor het Westen, maar evenzeer voor Rusland, want de twee jdeologieen en levenswijzen zijn simpli- citer onverenigbaar. Misschien kunnen zij, scherp gescheiden, naast elkaar be staan, misschien, heel misschien; maar samenleven is onmogelijk. En velen me nen, dat de opzet van Moskou bij deze conferentie juist is de status quo. zoals we die thans kennen, als het ware offi cieel te bestendigen; met dien verstande, dat deze op politiek en militair gebied volkomen zal zijn, terwijl op handelsge bied toch nauwere betrekkingen zouden vr"nneS en moeten worden aangeknoopt. JVLaar dan op de grondslag, welke in een Acommunistische staat usance is. P ,BLIJyEN, wat Duitsland betreft, natuurlijk overeenkomsten van lou ter ondergeschikter aard mogelijk om tenminste het gezicht van de conferentie te redden, voor het essentiële probleem ziet niemand meer uitkomst. Feitelijk lieeft men dit reeds afgeschreven. Wat jiog niet het geval is met een zij het in de agenda zeer beperkte vijfmogendhe- denconferentie, dus met inbegrip van communistisch China; en nog minder met liet Oostenrijkse staatsverdrag, dat, zoals ten minste gemeenschappelijk is overeen gekomen „op zijn laatst Vrijdag", dus heden zou worden aangesneden. We willen geen optimisten, we willen evenmin pessimisten zijn; over het resul taat, dat de over de Oostenrijkse kwes tie te voeren besprekingen zullen hebben, weten we niets Wel viel reeds vóór de perlijnse conferentie en ook nu nog, een zekere- -gunstige verwachting waar te pen1 ','ker liggen de Russische be- pdist- Moskou dan als belangen "fren henrijk heel anders dan m :,ïtt h °e politieke belangen zijn Iriiven >ze«: de militaire b «ven fihben k als Rusland zich volledig hrikke rijk terugtrekt, onder voor- S en zelf land militair neutraal if.rhting in zijn handen; het gaat 1 de economische betrekkm- \e --'kunnen met een zelfstandig ■e iar£' 'd°or verdragen gemakkelijk pie jare ,den gerege]di Maar bovenai, van ,mg me(. Duitsland, betekent jhistisch Oostenrijk nog lang geen communistisch Europa En met de overige slavenstaten heeft het Kremlin de handen reeds meer dan vol; ze geven voorlopig meer last dan gemak. En ten slotte: Oostenrijk is geen verdeeld iana met een ijzeren gordijn er dwars door heen. Het gehele gebied heeft een echt Oostenrijkse regering, welke haai volle gezag ook in de Russische zone doet gelden. En Oostenrijk heeft het getroffen met zijn twee kanseliers, eerst Figl die nu minister van buitenlandse zaken is en aan de Berlijnse conferen tietafel zal aanzitten; en thans Raab. Beiden weten zij de Russen ontzag in te boezemen. Echter, het is karakteristiek, dat de Russen Oostenrijk op de derde, dus laat ste plaats hebben gezet. Men krijgt daar door de indruk, dat zij de zelfstandigheid van Oostenrijk tegen concessies op ander gebied willen verkopen; aangezien de prijs, zoals z« wel wisten, niet bij Duitsland kan liggen, moet men die wel in concessies inzake communistisch China zoeken. Wat nu in de geheime be sprekingen daaromtrent is gezegd, is tot dusverre geheim gebleven, maar er bestaat een zekere spanning over de vraag, wat in het openbaar zal worden onthuld. Bij de aanvaarding van zijn ambt heeft kanselier Raab met een sterk accent ver klaard: „onze politiek zal noch Russophiel noch Americanophiel zijn, maar zuiver Oostenrijks". Men meent thans te weten, dat hij militair volkomen neu traal zou willen z«n en blijven, echter I met het voorbehoud, dat het land zich bij de Raad van Europa zou mogen aan sluiten. Dat is zeker een zaak, waarover te praten valt; van aanvaarding of ver werping van deze reserve kan en zal het staatsverdrag niet afhangen. Het zou wel i eens kunnen zijn, dat het terugtrekken van de bezettingstroepen uit Oostenrijk door Rusland afhankelijk zou worden gesteld van het terugtrekken van alle bezettingstroepen uit geheel Duitsland. Van een uit de richting Nijmegen komen de goederentrein zijn tegen half acht van- j ochtend bij Boxmeer enkele wagens ontspoord. Het baanvak Cuyk—Boxmeer is daardoor versperd. Het vervoer wordt onderhouden met autobussen. Evenals Amsterdam is ook Hilversum voornemens een film van de eigen stad te laten vervaardigen. Deze film zal niet alleen een beeld moeten geven van de touristische mogelijkheden van Hilversum, doch tevens van de kansen, welke Hilver sum op industrieel gebied bezit. Polygoon- Profilty heeft voor het Hilversumse ge meentebestuur een viertal films vertoond, waaronder een film over het werk en de historie van de Staten-Generaal. De Hil versumse gemeentebestuurders konden hierdoor een inzicht krijgen van de mo gelijkheden, die voor een documentaire film over de radio-stad open staan. Het ligt in de bedoeling van het Hilver sumse gemeentebestuur deze film nog vóór de a.s. zomer te laten vervaardigen en, ter stimulering van het tourisme, in 't buiten land te laten vertonen. Mede nam^jj <je Kamers van Koophan- óel te Alkmaar Haarlem, Hilversum, Hoorn, Zaandam' 's-Gravenhage, Leeu- e" Leiden heeft de K. v. K. voor •Amsterdam een adres gericht tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat, waarin de aandacht wordt gevraagd „voor de vol umen onhoudbare en chaotische toestand bij het pontverkeer te Velsen". Gevreesd wordt, dat deze toestand in de tijd, die pog verl°pen vóór het gereedkomen van de tunnel. door de toeneming van het verken nog aanmerkelijk slechter zal W° tfide™ ri?U'1den van 45 tot 75 minu- ten d.e spitsuren behoren met tot de uitzonderingen De Kamer doet een dringend beroep op de minis1"- om aan deze voor het zaken leven desast euse toestand ten spoedigste een eind te maKen>\ zy denkt hierbij aan een versnelling Van het tempo van de bouw van de tunnel bij Velsen. Dat deze bouw geschiedt ln het temp0 van de 8. unge werkdag acht zij in schrille te genstelling tot het enorme belang, dat jïiet een zo snel mogelijke oplevering van het project wordt gediend. In vergelijking met 1952 vertoont de werkloosheid per uit. December 1953 in Noord-Brabant een belangrijke daling. Dit is het gevolg geweest van verschei dene omstandigheden, aldus lezen wij in een publicatie van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord- Brabant. Hoewel de werkzaamheden in het rampgebied afgenomen zijn, vin den daar een aantal arbeidskrachten werk. Daarnaast heeft de vergroting van de bouwactiviteit stimulerend gewerkt. Vervolgens heeft in verscheidene be drijfstakken een gunstige ontwikkeling plaats gevonden, terwijl tenslotte in 1953 verschillende grote openbare wer ken in uitvoering zjjn genomen. De inkrimping van de werkloosheid van Dec. 1952 op Dec. 1953 is in N. Brabant van ongeveer gelijke proporties geweest als in het Rijk. Nog altijd is echter in dit gewest naar verhouding een groter aantal arbeidskrachten zon der werk dan gemiddeld in ons land. Het aantal werklozen in Nederland beliep per uit. 1953 111.612 (v.j. 166.02), d.i. 3.7 (v.j. 5.4) pet van de beroepsbevolking. In N. Brabant waren aan het eind van 1953 16.756 (v.j. 25.266) werklozen of 4.4 (v.j. 6.7) pet van de beroepsbevolking. Voor 1/4 tot 1/3 deel houdt de totale daling van de Brabantse werkloosheid van 1952 op 1953 verband met de da ling der werkloosheid in de bouwvak ken, dit terwijl structureel de werkge legenheid der Brabantse bevolking slechts voor 10 a 11 pet is gefundeerd op de bouwnijverheid. Het aantal woningen in uitvoering schommelde in 1952 be houdens in het eerste kwartaal tus sen de 7.000 en 7.500 stuks, in 1953 lag het aantal voortdurend boven de 8.000 stuks en in de laatste twee kwartalen zelfs boven de 8.500. De industrie van wollen garens, stof fen en dekens neemt ook thans nog in N. Brabant een belangrijker plaats m dan elders in Nederland. Het aantal personen werkzaam in de wolnijv63> heid, bedroeg volgens de Algemene Bedrijfstelling 1950 in N. Brabant 8.4 pet van de totale industriële werkgele genheid, in Nederland daarentegen slechts 1.8 pet. Bij een vergelijking van de wol industrie met de gehele textielsector blijkt, dat in N. Brabant in 1950 van het aantal personen, werkzaam in de textielindustrie, er 54.8 pet voor reke ning van de wolnijverheid kwam tegen over 23.2 pet in Nederland. Het aandeel van de Brabantse wolin dustrie in de industriële werkgelegen heid nam van 19301950 aanzienlijk toe. Deze toeneming was veel be langrijker in de woln«verheid dan in de gehele textielnijverheid en in de totale industrie, zowel in N. Brabant als in Nederland. Geconstateerd kan worden, dat de reeds bestaande sterke concentratie van de wolindustrie in N. Brabant nog versterkt werd in de af gelopen 20 jaren. In feite was dan ook in 1950 66.4 pet van de Nederlandse woln«verheid in N. Brabant gevestigd, tegenover 63.2 pet in 1930. De werkgelegenheid in de wolindustrie geeft een stijging te zien in 1949, een periode van hoogconjunctuur was er in 1950 met een omslag na het eerste kwar taal 1951 gevolgd door een geleidelijke opleving en daarna stabilisatie op een niveau, dat thans ongeveer weer gehjk is aan het gemiddelde van 1949. Ook bij de productie ligt de top m de jaren Tt „„Citaten van de Bierbrouwerij De De „n jn het boekjaar Drie Hoefijzer temj,er) alleszins be- 1952/53 (per 3/ P eXpi0itatiesaldo vredigend geweest- *ron hpdrnpv 11.573.000 iv.J. 1 531.00» en delen winst na afschrijving yoorge- veringen ƒ664.000 (v.j. 63t>.0uO). veringen s iv.j. - v:pr steld wordt het dividend, dat over voorafgaande jaren resp. 6—7 72"""? 9% bedroeg, opnieuw met een nan P1" cent te verhogen tot 9>/2%. Het onver deelde dividendsaldo stijgt dan met f t S00 tot J 280.823, zijnde ruim 6% van het geplaatste kapitaal ad ƒ4.620.000. Op de oprichtersaandelen wordt ƒ399.53 (373 75) per aandeel uitgekeerd. Van de algemeen stijgende tendens in rie •ale bierconsumptie hier te lande arvan het algemeen gemiddelde hoger lag dan een jaar tevoren - éeg de Mii meer dan haar deel. Deze ontwikkeling welke zich ook m het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar heeft voortgezet, is te meer verblijdend, aldus het verslag, omdat het verbruik in het binnenland, uitgedrukt per h°ofd van de bevolking, ook thans n<og enca 90% lager is dan het verbruik in vooroorlogse jaren, zodat een verdere stii"ing stellig niet tot de onmogelijk heden behoort. Bovendien geeft een hogere productie voor het binnenland het bedrijf meer stabiliteit tegenover de onzekerheden en wisselvalligheden van de export. Deze droeg in vergelijking met het vorig boek jaar vrjjwel in gelijke mate bij tot het behaalde resultaat, alhoewel het volume enigszins terugliep. Het perspectief dien aangaande voor het lopende boekjaar is niet ongunstig. Hoewel de laatste jaren reeds belang rijke bedragen werden geïnvesteerd voor de modernisering en uitbreiding van het bedrijf, zijn thans, mede in verband met de stijging der omzetten bijzonder ta.v. gebotteld bier reeds geheel uit gewerkte plannen tot verdere uitbrei ding en vernieuwing in studie. Van de uitvoering dezer plannen verwacht de directie enerzijds een besparing van pro ductiekosten en anderzijds een aanzien lijke verhoging van de capaciteit, ten einde aan de steeds toenemende vraag te kunnen voldoen. De opbrengsten der deelnemingen wa ren zeer tevredenstellend, waarbij met name op de niet onbelangrijke winsten van het Trofee-limonadebedrijf en de gunstige ontwikkeling van de Oranje Brouwerij te Djakarta mag worden ge wezen. De balans geeft een ruim bedrag van ƒ2.383.000 (v.j. 1 709.000) aan kasmidde len te zien. 1949 en 1950. Eveneens blijkt de produc tie na de baisse van 1951 weer op te trekken naar het niveau van voor de Koreahausse, al heeft zij i.t.t. de ar- beidsbezetting, dit niveau nog niet be reikt. Wat de export betreft, ziet men dat vergeleken bij 1950 in de volgende jaren ,de export relatief steeds hoger ligt dan de omzet op de binnenlandse markt. Men mag dus wel concluderen, dat de export een belangrijke factor was voor het op peil houden van de productie. Deze laatste zou zeker sterker zijn te ruggelopen, wanneer zij slechts op de binnenlandse markt was gericht. Opgemerkt wordt nog door het Econ. Technologisch Instituut, dat hoewel de productie in een opgaand stadium ver keert, dit niet impliceert dat de werk gelegenheid in evenredige mate zal toe nemen. In het verleden kon n.l. reeds een hogere productie met eenzelfde arbeids- bezetting tot stand komen, terwijl voorts eerder in uren dan in mannen wordt uitgebreid. In de naaste toekomst is daar om een uitbreiding van de werkgele genheid in de wolindustrie van meer dan enkele procenten niet waarschijn lijk te achten. Bovendien is het continueren van het herstel der productie per se verbonden aan een stijging van de buitenlandse omzetten De binnenlandse markt blijkt immers op geen stukken na meer de op nemingscapaciteit van 1950 te bezitten. Er is dus een regelrecht verband tus sen export en werkgelegenheid. Niet zo zeer voor de bestaande werkgelegenheid, die toch altijd nog voor 4/5 deel op de binnenlandse markt steunt, maar voor namelijk voor de additionele arbeids plaatsen, die slechts kunnen ontstaan, wanneer de export constant en in sterke mate toeneemt. Gisterennacht overleed in „Dekkers- uaid" te Groesbeek mgr J. J. H. Henneman, archivaris van 't Bisdom Haarlem. De Noorse minister van Handel, Erik Brofoss, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Noorwegen onvoldoende bevolkt is en dat, wanneer eenmaal een gemeenschappelijke Scandinavische ar beidsmarkt zal zjjn ingesteld, moet worden overwogen jaarlijks een bepaald aantal Nederlandse landverhuizers toe te laten. De Nederlanders zouden als arbeidskrach ten op voet van gelijkheid worden behan deld met de emigranten uit Zweden of Denemarken. De minister zeide dit naar aanleiding van het verzoek der Organisatie voor Europese Economische Samenwerking om hulp voor het oplossen van de vraagstuk ken, die de overbevolking in Italië en Nederland stelt. Bij de inschrijving is de 20 millioen ZVi pet obligatielening ten laste van de gemeente 's-Gravenhage tegen 99 pet eni germate overtekend, zodat bij de toew«- zing een geringe reductie zal moeten wor den toegepast (Van onze Amsterdamse redactie) T)E Amsterdamse uitgever en inter- nationaal bekende antiquair Menno F. W. H. Hollstein bereiken over een dag of veertien een mijlpaal, welke zeker in de internationale kunstgeschiedenis geboekstaafd zal worden als een zeer belangrijk feit. Dan verschijnt name lijk van de hand van de heer Hollstein b« de uitgeverij van Hertzberger het eerste deel van een standaardwerk in 20 tot 22 delen, geschreven in het En gels en dus groot verspreidingsgebied om vattend en getiteld „German engravings, etchings and woodcuts, ca 14001700". In deze lexicon, welke bestemd is voor een zeer select publiek, geeft de heer Hollstein een volledig beeld van alle grafische kunstwerken, die in boven genoemde periode in Duitsland zijn ge maakt. De werken worden niet alleen gesig naleerd, maar ook de verschillende sta ten, die er van bekend zijn, worden beschreven. En wat de tot nu toe be staande beschrijvingen, zoals die van Bartsch uit de negentiende eeuw, vol komen verouderd en overbodig maakt: in de boeken worden ook afbeeldingen van enkele van deze staten gepubliceerd, alsmede de juiste maten, het aantal af drukken, dat in omloop is, en andere antecedenten van het betrokken werk. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke uitgave vooarl van bijzonder belang is voor zeer grote bibliotheken, de pren tenkabinetten van de grote musea, voor aanstaande kunsthandelaren, veilinghou ders en verzamelaars. Men krijgt een indruk van het om vangrijke werk, dat de heer Hollstein diè in de veertig jaar, dat hij zich reeds met zijn navorsingen op dit ge bied bezig houdt, alle prentenkabinet ten en grote veilingen bezocht heeft, en dus zeker als een deskundige mar DAT deze navorsingen de heer Holl stein toevertrouwd zijn, moge blij ken uit het feit, dat van een ander standaardwerk, namelijk „Dutch and Fle mish etchings, engravings and wood cuts, ca 1450—1700" al tien delen zijn uit gekomen, terwijl het elfde in Juni wordt verwacht. In dit werk, dat 25 a 27 delen zal tellen worden 300.000 prenten gerubri ceerd (net als in het Duitse alphabetisch) er worden er ruim 10.000 afgebeeld, waarvan 7.000 nieuw. Aan de etser Lucas van Leyden is practisch het ge hele negende deel gewijd. Hierin ko men b.v. ook voor alle watermerken, die Van Leyden gebruikt heeft. Zoals men zal begrijpen is dit voor de identifi- cering van het grootste belang. De lexicon over de Noord- en Zuid-Ne derlandse grafiek is voorzien van voor woorden van prof. J. van Gelder en prof. Friedlander; in de Duitse schrijft oud directeur A. M. Hind van het prenten kabinet van het Britse Museum een in leiding HET gezag van de heer Hollstein is in de kunstwereld zo groot geworden, dat de Kupferstichkabinette van München en Hamburg haar collecties gaan reorganiseren op basis van de nieuwe gegevens uit genoemde stan daardwerken. In Nederland b.v. ver meldt het prospectus van een grote kunstveiling welke binnenkort bij Fred. Muller in Amsterdam gehouden wordt, het werk van Hollstein als de bron waaruit gegevens zijn geput voor de juiste aanduiding der prenten. Vaak ontdekte de heer Hollstein geheel nieu we staten van grafische kunstwerken, waarvan men tot nu toe het bestaan niet vermoed had. Ook kon hij vele fou ten of slordigheden corrigeren die zijn voorgangers bij hun indentificaties had den gemaakt. Het is de bedoeling dat van beide standaardwerken (met de uitgave over de Nederlandse prentkunst werd in 1949 begonnen) elk jaar drie delen uitkomen. De boeken, welke zoals vanzelf spreekt zeer kostbaar zijn en alleen in dollars aangeschaft kunnen worden de Duitse wanneer men weet, dat hij ruim 200.00r Duitse prenten signaleert en beschrijft en 8.000 er van afbeeldt. Van deze laatste 8.000 afbeeldingen zijn ef 5.000 volkomen nieuw. beschouwd worden - verricht heeft, kost 38 per deel en de Nederlandse 34 worden door de heer Hertzberger geheel zonder subsidie van welke zijde dan ook uitgegeven. Als de werken, wel ke bij Koch en Knuttel in Gouda worden gedrukt, voltooid zijn komt er een uit voerig register. Wij behoeven hieraan niet toe te voegen, dat het geheel van grote kunsthistorische waarde zal zijn en dat genoemde catagorieën belang stellenden er gaarne een bedrag van ongeveer zeven mille (in Nederlands geld omgerekend) voor over zullen heb ben o mdeze kostelijke schat te bezit ten. Het ligt in de bedoeling later een serie over Italiaanse grafische kunst uit te geven. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Franse ambassadeur in Madrid, Jacques Meyrier, naar Parijs is ontboden voor het voeren van overleg. Het Franse kabinet zal do Marokkaanse kwestie 13 Februari bespre ken. De Franse minister van staat voor buitenlandse zaken, Maurice Schumann, heeft inmiddels voor de parlementscom missie vooi buitenlandse aangelegenheden reeds verklaard, dat Spanje een „ernstige crisis" in Marokko in de hand werkt, door te weigeren sultan Mohammed ben Moclay Arafa als sultan van geheel Marokko te erkennen Door de souvereiniteit van de kalief var Tetoean te erkennen pleegt Spanje een aanslag op het gezag van de wettige souverein van Marokko en komt het op deze w«ze niet het verdrag van Algeciras van 1912 na, aidus Schumann's verklaring Zoals bekend, Installeerden de Fransen sultan Mohammed ben Moelay Arafa in Augustus j.l. als sultan, nadat de vorige sultan, S'.di Mohammed ben Yoessef, afge zet en verbannen was In Spaans Marokko treed* de kalief van Tetoean op als zijn plaatsvervanger. Leiders van Spaans Ma rokko verklaren, dat de Fransen hen had den moeten raadplegen, omtrent de ver vanging van de sultan en de vorige maand werd een demonstratie in Tetoean ge houden tegen het Franse nesluit, die door generaal Franco met goedkeuring is ont vangen. Maurice Schumann vetklaarde tevens, dat Spanie van het Franse besluit op de hoogte was gebracht. Bovendien, zo ver volgde hij, bestond voor Frankrijk niet de verplichting, om ten aanzien van de dynastieke problemen met Spanje in over leg te treden. Spanje had ook nooit eer der aanspraak op het recht daartoe doen gelden Schumann voegde ei aan toe, dat Spanje volgens een overeenkomst van 1904 zijn volled'ge steun had gegeven aan de handhav'ng van de integriteit van het Sjerif-rijk onder de sultan. Schumann's verklaring kan als een offi- I ciecl Fran, antwoord worden beschouwd op de verklaring welke generaal Franco over deze zaak heeft afgelegd, daar ook deze nie' via de normale diplomatieke kanalen was overgemaakt. De jonge katholieke boeren dienen beter te worden geschoold op politiek en staatsburgerlijk gebied. Zij behoeven niet aan politiek te doen, maar wel moeten zij zich en bloc achter de K.V.P. scharen. Dit hield de voorzitter van de aartsdio cesane Jonge Boeren- en Tuindersbond, de heer W. Keurentjes zijn toehoorders voor tijdens de algemene vergadering van deze bond, welke in Arnhem is ge houden. Tijdens de huishoudelijke ver gadering werd besloten er bij de A.B.T.B. „Handelsraad" en de C.C.B. op aan te dringen, dat als gedeeltelijke oplossing van het jonge-boerenvraagstuk bij het benoemen van zaakvoerders en kassiers vooral boerenzonen in aanmerking zullen komen. Spreker constateerde ook in het Neder landse boerenleven een toenemende ten dens tot vermaterialisering en massifi- cering. Hij wees er dan ook op, dat de jonge boeren een waarlijk christelijke levensstijl moeten propageren en onder ling een vriendengemeenschap moeten vormen. Hij vestigde voorts de aandacht op de studiedagen van „Ons Erf", op het contact tussen kring en afdeling en het contact met de jonge boeren in Duits land en andere landen en de actie voor de uitzending van zieke kinderen naar Lourdes. De heer Keurentjes achtte het van groot belang, dat de jonge boeren grote belangstelling tonen voor de P.B.O. die dit jaar haar beslag krijgt. Het wordt hoog tijd. dat de jonge boeren weten wat de P.B.O. betekent en inhoudt. Aalmoezenier G. H. Jansen belichtte het kernvraagstuk in het geestelijke leven: namelijk de synthese te vinden tussen godsdienst en het dagelijkse leven. „Ons geloof is zo dood als een pier", zo drukte aalmoezenier Jansen zich plastisch uit. Er is op grote schaal een her-oriëntatie nodig en er moet meer geloofsbewustzijn en offerbereidheid komen. W« geloven te veel in een aantal stellingen, maar de achtergrond, het grote begrip van een echt geloof is weg. Daarom en dit klinkt vreemd, zo besloot aalmoezenier Jansen, ben ik zo blij, dat er in deze hedendaagse wereld achter het ijzeren gordijn weer martelaren vallen. Het is het teken van de strijdende Kerk. Hun bloed zal het zaad zijn voor een nieuw Christendom, zoals het dat was in de eerste eeuwen. In haar vijfde jaarverslag dringt de Or ganisatie voor Europese Economische Sa menwerking er bij de aangesloten landen op aan te streven naar verhoging van de arbeidsproductiviteit teneinde in de dol- larbchoeften te voorzien en een verhoging van de levensstandaard mogelijk te maken. De Europese productie moet volgens de O.E.E.S. niit alleen groter doch ook van betere kwaliteit worden terwijl voorts gestreefd moet worden naar verbetering van het concurrentievermogen. Zonder een vastomlijnde politiek ter bevordering van de productie zal de Europese productie over het geheel genomen slechts in geringe mate stijgen. De O.E.F.S. waarschuwt dat aanzien lijke verbetering van de betalingsbalans tussen de V S. en Europa noodzakelijk zal zijn. Tevens zal herziening vereist zijn van de douanetarieven, de invoerbeper kingen en de buitenlands0 rvesteringen. De organisatie acht het niet waarschijn lijk, dat in of buiten Europa de vraag naar Europese goederen veel zal toenemen. Op korte termijn zou een grotere expan sie van de Europese economie nadelige in vloed hebben op de positie van de han delsbalans. daar hierdoor een grotere in voer nodig zou zijn, in het hijzonder voor aanvulling van de voorraden, terwijl te vens sommige exportgoederen in Europa zelf zouden moeten worden gebruikt. Deze nadelige gevolgen zouden ten dele worden opgeheven door een grotere over zeese vraaa naar Europese goederen. Het moet echter onwaarschijnlijk worden ge acht dat een grotere Europese vraag naar "oed'eren uit het dcllargebied zal leiden tot een belangrijke toeneming van de Noordamerikaanse invoer uit Europa. In het rapport worden verschillende mo- ge.ijkheder voor het bevorderen van de economiscne expansie Lt® J? nemen binnenlandse maatregelen b treft wordt uitbreiding van de investeringen aanbevolen De regeringen kunnen grotere investeringen aanm isdiger ^°°r van haar credietpolitiek en öcor op het gebied van de belastingen, die p het bedrijfsleven drukken. De productiviteit moet worden verbe- teid en de goederenvjorz'ening moet soe peler worden. Vei der dient te worden ge streefd naar gemakkelijker verplaatsbaar heid van aibeidskrachten en naar verla ging van de belastingen. Het particuliere initiatief tr.ag niet aan beperkingen wor den onderworpen, het wetenschappelijk onderzoek moet worden bevorderd en mo nopolistische praktijken moeten worden beperkt. De O.E.E.S. acht het voorts noodzake lijk dat de landen met elkaar overleg ple gen en gezamenlijk maatregelen nemen. Handelsbeperkingen moeten worden ver meden en een vrije beweging van goede ren tussen de Europese landen dient ge paard te gaan met vrije verplaatsbaarheid van arbeidskrachten. Noodzakelijk is voorts een gezonde internationale kapi taalbewegingen, terwijl de prijsschomme- lingen op de grondstoffenmarkten zoveel mogelijk moeten worden gematigd. Aangaande de economiscne toestand in Europa deelt de O.E E.S. rr.ede, dat de in dustriële pioductie in het tweede kwartaal van 1953 slechts 4 pet groter was dan in het tweede kwartaal van 1951. De land bouwproductie bereikte in het oogstjaar 1952/53 het hoogste peil sedert het einde van de oorlog. Over het geheel genomen is de inflatoire druk in Eurcpa verdwenen. Sedert begin 1952 zijn de prijzen stabiel gebleven of hebben zij zich in dalende lijn bewogen Tussen het tweede kwartaal van 1950 en het tweede kwartaal van 1953 is de Europtse industriële productie met 18 pot gestegen, vergeleken met een stijging van 24 pet in Amerika. In de >aatste maanden van 1953 gaf de Europese productie echter een kleine daling te zien. In de eerste helft van 1953 was de Europese betalingsbalans rret het dollar- gebied ongpveer in evenw'c Pt In de eerste 9 maanden van 1953 zijn de deviezenreser ves der O.E E.S.-landen mee het equivalent van ongeveer 3 400 millioen gestegen tot het equivalent van ruim 10 milliard. De gissingen omtrent een mogelijke eco nomische 'eruggang in de v S. zijn voor namelijk te verklaren uit de ernstige ge volgen. die zelfs een kleine achteruitgang in Amerika voor anaere .tanden zou heb ben. De O.E.E.S. voorspelt echter, dat dc economische bedrijvigheid in Amerika op eer. hoog peil zal blijven gehandhaafd, zelfs al zou een kleine daling intreden. Deze voorspelling geldt evenwel slechts voor de r.abjje toekomst. Voorspellingen voor de meer verwijderde toekomst zon den niet gerechtvaardigd zijn. Wanneer de militaire ui'gaven, niet wor den medegerekend, heeft Amerika een overschot op zijn beUbrgsbalans Dit overschot zal echter woróen opgeheven door de altgaven voor militaire doelein- den, welke in de eerste helft van 1954 zul len stijgen tot ruim 2,1 milliard. Bijna de gehele stijging dezer uitgaven zal waar schijnlijk aan West-Europa ten goede ko men. Naar raming hebben de V. S. over 1953 een tekort 00 hun betalingsbalans met Europa ten bedrage van ongeveer 1 milliard. In 1954 zal het betalingstekort waarschijnlijk aanzienlijk groter zijn. Ook za' er in 1954 een grotere goudafvloeiïng uit de V. S. zijn dan in 1953. De goudaf- vlceiïng heeft in het afgelopen jaar on geveer 2.3 milliard bedragen. Hoewel he' dus zeer waarschijnlijk is dat de Europese deviezenreserves zullen blijven stijgen, betekent dit nog niet, dat het dol larprobleem is opgelost. Het bestaat nog steeds en wordt door de Fuiopese invoer beperkingen voor dollargnederen en door de buitengewone uitgaven der Amerikaan se regering in het buitenland verhuld. De O.E.E.S. waarschuwt, dat deze uitgaven in de eerstkomende twee 5 drie jaar aan zienlijk zullen dalen. De economische situatie in Nederland wordt in het rapport bevredigend genoemd, want „Nederland is één van de West- europese landen, waar de productie le laatste tijd 'n krachtige, stijgende tendens heeft vertoond. Terwijl de interne finan ciële stabiliteit is gehandhaafd en er een gunstige positie van de betalingsbalans, zowel in het algemeen als met het dollar- gebied, is bereikt". Het hoge percentage van liberalisatie van de Nederlandse invoer noemt het rap port vooral van grote betekenis, omdat de andere landen van de O.E.E.S- zo'n grote rol spelen in de buitenlandse handel van Nederland en omdat de Nederlandse invoerrechten relatief matig z«n. Maar gezien de snelle groei van de be volking wordt vastgesteld, „dat het ele mentaire probleem voor Nederland is, de grootst mogelijke economische expansie te verkrijgen zonder moeilijkheden in de betalingsbalans te veroorzaken". Land bouwproducten en voedingsmiddelen, die in andere landen in het algemeen meer aan invoerbeperkingen onderhevig zijn dan industriële producten, vormen onge veer 50 pet van de Nederlandse export en toeneming van die export hangt in be langrijke mate af van de bereidheid van de landen der O.E.E.S. en van de V. S. om met betrekking tot zulke goederen een meer liberale invoerpolitiek toe te passen. De toeneming van de uitvoer, zoals die door de Nederlandse regering wordt voor zien, wordt in het rapport „ietwat beschei den" geacht, als men de normale uitbrei ding van de wereldeconomie tot. grondslag neemt. Terwijl de Nederlandse regering meent, dat toeneming van het export volume met 3 of 4 pet per jaar, gedeelte lijk als het gevolg van verlaging der Ne derlandse exportprijzen kan worden ver wacht, is er volgens de O-E.E.S. wel een mogelijkheid, dat Nederland zijn export kan vergroten, zonder dat de handelsvoor- waarden slechter worden Aan dc andere kant wordt het voor mo gelijk gehouden, dat de toeneming der voorraden groter zal zijn dan is voorzien. In het licht van Nederland's behoefte aan industriële ontwikkeling wordt in het rap port enige bezorgdheid uitgesproken om trent het langzame uitbreidingstempo, dat door de regering verwacht wordt (2 pet in 1954 en 1955). Veronderstelt men een groei van de wereldeconomie, dan lijken de Nederland se schattingen van de evolutie der beta lingsbalans en daardoor van de gehele economische ontwikkeling van het land ietwat voorzichtig", zo concludeert het rapport. Sir Roy Dobson, president van de AVROE vliegtuigenfabriek te Manches ter heeft bekend gemaakt, dat zijn fabriek meent een vliegtuig te hebben gebouwd, dat voldoet aan de daarvoor van de zjjde der N.A.T.O. gestelde eisen. Dit vlieg tuig, een straaljager-bommenwerper met driehoekige vleugels, is gebouwd voor de tactische luchtstrijdkrachten. De N.A.T.O. ueeft onlangs voorwaarden bekendgemaakt, waaraan een nieuw straalvliegtuig voor de tactische lucht strijdkrachten moet voldoen. Aan zulk een vliegtuig bestaat behoefte. De AVRoe vliegtuigenfabriek, onderdeel van de Hawker Siddeley-groep, heeft thans uit de AVRO 707-serie vliegende driehoeken, een toestel ontwikkeld, dat in staat is met een snelheid die hoger is dan die van het geluid, de grondtroepen, bij aanvallen te ondersteunen. Dit toestel kan raketten, bommen en boordwapens meevoeren. Snelheid, actieiadius, aantal leden van de bemanning, aantal motoren enz. zijn nog geheim. De prestaties van dit vlieg tuig zijn, volgens Sir Roy Dobson, beter dan de eisen die door de NATO aan een dergelijke machine worden gesteld. De secretaris-generaal van de (protes tantse, Wereldraad van Kerken, dr W. A. Visser 't Hoofd, is te Boedapest aangeko men, aldus meldde het Donderdag te We nen ontvangen blad „Magyar Nemzet". Dr Visser 't Hoofd was vergezeld van de Britse Anglicaanse bisschop van Chiches- ter, dr Bell, voorzitter van de uitvoeren de commissie van de wereldraad. Beiden hielden lezingen op een bijeen komst van evangelische en calvinistische theologen over het in Augustus in de Ver enigde Staten te houden congres van de Wereldraad van Kerken. Voor de oorlog bestond te Amsterdam een belangrijke witsuiker-termijnmarkt, die wel de grootste in Europa kon worden genoemd, aidns de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Amsterdam in een adres aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Hierin verzoekt zij de minister te willen bevor deren, dat de import van buitenlandse witsuiker voor verwerking hier te lande werdcrom wordt vrijgegeven ,.opdat Ne derland zjjn traditionele plaats in de internationale suikerhandel zal kunnen hernemen". De op korte termijn geprojecteerde heropening van suikertermijnmarkten in Londen en Hamburg,» geeft deze zaak een dringend karakter. Hoe vaster voet déze markten in het internationale handels verkeer hebben* verkregen, hoe moeilijker het zal zijn de Nederlandse markt in haar oude positie te herstellen, aldus de Kamer. Men zal zich herinneren, dat onlangs ook het Verbond van de Ned. Groothan del zich tot de minister heeft gewend om diens medewerking in te roepen teneinde de opening in ons land van een termijn- markt in witte kristalsuiker, met een af zetmogelijkheid aan de exporterende suikerverwerkende industrie, mogelijk te maken. De Algemene Vruchten Import Mij. heeft over 1952/53 een bruto winst op goederen behaald van 340.741 (289.833). Na toevoeging van vrijgekomen reserves e.d. is een bruto winst van 359.369 (300.417) beschikbaar. Algemene kosten vereisten f 230.346 (214.183) afschrijvin gen 6.766 (6.549) en interest 2.654 (v.j. credit op de v. en w. rek. voor 6.477). Hierna resteert een saldo winst van 119.601 (79.682). Voorgesteld wordt aan de buitengewone reserve toe te voe gen 76.549 (36.272). aan de stat. reserve 4.305 (4.341) te doteren en een onver anderd dividend van 7% pet uit te keren. Op de winstbewijzen kan 7 (6.50) per stuk betaald worden. Bij de handel worden nog steeds moeilijkheden ondervonden. De directie vestigt speciaal de aandacht op de kwestie der invoerechten. Nederland heeft op 1 Juni 1953 geen ontheffing kunnen krijgen van het invoerrecht bij uitvoer naar België, sinds 1 November bedragen deze rechten 20 pet. Daar het in de lijn ligt tot een algemene ta riefsverlaging te komen, betreurt de di rectie zeer. dat geen gebruik is ge maakt van de gelegenheid, om een ver- De jaarcijfers over 1953 van de N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middel burg, zijn in de algemene vergadering i*agi"ng, althans "wat"Spaanse sinaasappe- goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat sinds het uitbrengen van het jaarverslag de toestand eigenlijk onveranderd Is. Voor de eerste vier maanden van het nieuwe jaar is de maatschappij voldoende van orders voorzien. Het is echter nog te vroeg voor verdere voorspellingen. len betreft, door te voeren. J. Brons overleden. Te Appingedam is op 89-jarige leeftijd overleden de heer J. Brons. Hij was de stichter en directeur van de N.V. Bronsmotorenfabriek. (Van onze Amsterdamse redactie) Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft gisteren tijdens een persconfe rentie enige kanttekeningen geplaatst hg de, zoals hij haar noemde, „schoon geschre ven en zoet gevooisde" rede, welke ",r H. Fockcma Andreae, voorzitter van de Raad van Beheer van de Kon- Ned. Jaar beurs te Utrecht, heeft gehouden ter ge legenheid van de opening van de Meubel en Woningtextielbeurs in dc Domstad. In deze rede had mr Fockema de woor den van mr d'Ailly gecritiseerd, welke deze laatste had geuit bij gelegenheid van de Federatieve Textielgrossiersbeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De bur gemeester had de Jaarbeurs toen een „dumpingspolitiek" verweten door te trachten met een driebeurzen-contract de handel naar Utrecht te lokken en te voor komen, dat er steeds meer vakbeurzen in Amsterdam gehouden worden. Mr Focke ma had zich j.l. Maandagochtend verde digd toen hij zeide, dat de Jaarbeurs naar goed koopmansgebruik uitrekent wat de kostende prijs van de verleende diensten moet zijn. Burgemeester d'Ailly meent echter, dat zulk een prijs waarbij de standhouder een reductie krijgt als hij niet alleen deel neemt aan de voor- en najaarsbeurs, maar ook intekent op een vakbeurs in zijn branche, te houden in Utrecht commer cieel wel verantwoord is, doch op de ge gadigde een zekere pressie uitoefent zon der rekening te houden met zijn wensen, omdat hij wellicht liever in Amsterdam zou exposeren. „Wij ziin niet van plan zulk een „lok kingspolitiek" te voeren", aldus de burge meester, „maar het hoofdstedelijke ge meentebestuur zou wel eens in ernstige overweging kunnen nemen de handel het volgende aanbod te doen: U kunt hier ook ruimte krijgen voor dezelfde lage kosten als in Utrecht en dan in het seizoen dat U ligt". De burgemeester zeide tot deze overwe ging te zijn eekomen naar aanleiding van klachten welke hem uit de zakenwereld bereikt hadden. Hij meende dat de Jaarbeurs met lede ogen zag dat in steeds toenemende mate elders in den lande vakbeurzen gehoüden worden. Hij beklemtoonde nogmaals, dat de Jaarbeurs natuurlijk volkomen vrij is die politiek te voeren, welke haar het beste voorkomt. Doch achter de manier waarop dit geschiedt wilde de burgemees ter liever een vraagteken plaatsen. Am sterdam is zeker niet van plan een voor- en najaarsbeurs te houden, doch het wil de handel, die liever in de hoofdstad dan in Utrecht exposeert, de gelegenheid bie den zijn eigen verlangens te verwezen lijken. Recife napur. (CV) Ayr. uis n. ua. naar Ceylon iina. nee n. 'harle- p de New naar mburg Le van romer, •tr. 13 geank. Rock. bul. een n. sea n. le Gi- .W. v. rpness bin n. ro. dische mt n. 'p St. Lissa- Avon- bossa. Lon- Ross mstm. e van m. O. v. d. naar :ar. .mstm lis n. Jmui- :ad n. m. Etottm verw Havre van antle. len n. open- r. Rio Tottm Cork. r. van Lm. bados Ko en Tl. en n. ches- naar naar Itraat •velt. 12 op eroe- r St. Z.W. van in re. Syd- dam uth alen, naar ak^r 1, 70 Golf Z.W. Jrel- ourg 12h ainz 3.23 1.34 .09), ïlen 2.53 .12), 7ast, fast, De- rast, 19.71 19 30 ,48), 3.92 8.00 eek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7